Ugrás a tartalmakhoz


Fotó

Vegán-, lakto-, lakto-ovo-, és szemivegetarianizmus.


  • Please log in to reply
244 válasz a témához

#1 Nood Lee

Nood Lee

    Csikó

  • Fórumtag
  • 564 hozzászólás

Közzétéve 2003 február 10. - 17:48

Szerntetek melyik a legegészségesebb? Nem tudom, de én szemivegetáriánus vagyok. Ez igazából nem is vegetarianizmus (szerintem), mivel úgy tudtam, a vegetáriánus ember olyan ember, aki nem eszik húst. A szemivegetáriánus ember eszik baromfihúst, és halat. Igazából, ha szeretném a birka-, disznó-, vagy marhahúst, biztosan ennék. Tehát nem egészségem megõrzésébõl teszem, és nem is vallásosságból. Azoknak, akik nem nagyon tudnak szinte semmit a vegetarianizmusról: Vegán : kizárólag növényi eredetû táplálékot fogyaszt Laktovagatáriánus : Növényeken kívûl még eszik tejtermékeket is Lakto-ovo-vegetáriánus : A tojás is megengedettA szemivegetáriánust már fentebb leírtam. Szeretném tudni, mi a véleményetek errõl a témáról, és jó lenen egy kis recept-csere is, nem? Posted Image Várom a hozzászólásokat! Posted Image

#2 Nood Lee

Nood Lee

    Csikó

  • Fórumtag
  • 564 hozzászólás

Közzétéve 2003 február 10. - 18:24

Paradicsomfelfújt Hozzávalók 4 személyre:80 dkg. érett, húsos paradicsom1/2 csomó petrezselyem1 gerezd fokhagyma1 ek. olaj4 ek. étkezési keményítõ, vagy liszt4 tojás5 dkg. õrölt mandula4 ek. sûrített paradicsomsó2 tk. cukorjó késhegynyi õrölt szerecsendió és ugyanennyi cayenne-i borsa forma kikenéséhez: margarin, vagy vajElkészítés:A paradicsomot egy tálban forrásban levõ vízzel leöntjük, majd lehûtjük, és meghámozzuk. A paradicsomot kockákra vágjuk, és a zöld szárcsumákat eltávolítjuk. A paradicsomot egy fazékba tesszük, és lefedve, alacsony hõfokon 5 percig pároljuk. A petrezselymet megmossuk, és szárazra dörzsöljük, a durva szálaktól megszabadítjuk, és apróra vágjuk. A dinsztelt paradicsomot szitán áttörjük, a paradicsompürét két részre osztjuk. A fokhagymagerezdet meghámozzuk, fokhagymaprésen áttörjük, és elkeverjük a paradicsommassza egyik felével. Az olajat felforrósítjuk. A paradicsom fûszertelen felébe adjuk a keményítõt, vagy lisztet, a forró olajban kavargatva egyszer felfõzzük, majd levesszük a tûzrõl. A tojásokat szétválasztjuk. A sárgáját és a fokhagymás paradicsompürét a forró pürével elvegyítjük, a mandulát, és a sûrített paradicsomot belekeverjük. Sóval, cukorral, õrölt szerecsendióval, és cayenne-i borssal befûszerezzük. A sütõt 200 °C-ra elõmelegítjük. A felfújthoz való formát vajjal/margarinnal kikenjük. A fehérjébõl egy csipet sóval kemény habot verünk, és a paradicsommasszába keverjük. A felfújtnak való masszát a formába töltjük (kb. az edész 2/3 részéig kell érnie). A felfújtat a sütõben alulról a második sínre helyezett rácson 40 percig sütjük, és azonnal tálaljuk. Jó étvágyat! Posted Image

#3 Zsubaba

Zsubaba

    Csendes Patak

  • Fórumtag
  • 10.126 hozzászólás

Közzétéve 2003 február 10. - 20:41

két osztálytársam szemivegetáriánus. Csak a párizsit eszik meg, mint húst. Mást nem... Szerintem ez butaság, hiszen a húsra is ugyanúgy szüsége van az embereknek, de nem feltétlenül kell a legzsírosabb húst enni. Pl. a csirkemell egészen száraz, és mégis egészséges. Meg a kacsa is ilyen, az is száraz. Van aki szereti a zsírosabb húst, de az nem egészséges. Kis mennyiségben ugyanúgy fogasztható. Én pl. hányingert kapok, ha zsíros húst kell fogyasztanom, de a túl szárazat sem tudom megenni. Ezért én a csikrecombnál maradok! Posted Image Az meg a legnagyobb butaság, ha valaki azért nem eszik húst, mert hogy egy élõ állatot öltek meg a húsért... de könyörgöm, a növény is élõ szervezet, azt is "megölték", ennyi erõvel semmit sem ehetne, csak a természetes úton elpusztult anyagokat... Abban meg nincs tápanyag, és az ember belehal.Másik osztálytársam meg nem eszik tésztafélét egyáltalán. Se köretként, se kenyeret, semmilyen fajtáját. Fogyókúrázik, igaz, és sok párolt zöldséget eszik, de én nem bírnám ki tészta nélkül. Az a kedvencem. És erõm sem lenne teljesen felhagyni a tésztaevéssel. Ez az osztálytársam pedig már több mint fél éve nem evett tésztát, se csokit, semmit!!! :eek:

#4 Nood Lee

Nood Lee

    Csikó

  • Fórumtag
  • 564 hozzászólás

Közzétéve 2003 február 10. - 20:49

Ejha, hát ezek nélkül én sem bírnám ki! Posted Image A zsíros húsokat nem bírom. Disznót és marhát (meg nem baromfi húst) meg azért nem eszek, mert vhogy nem nagyon jön be az íze ... Szerintem tök fölösleges erkölcsi okok miatt vegetáriánusnak lenni, mivel ha õ nem eszik húst, attól még nem fognak kevesebb állatot legyilkolni ... Ez az én magánvéleményem. Posted Image

#5 zapolya

zapolya

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.806 hozzászólás

Közzétéve 2003 február 11. - 12:01

Nemtom milyen vegetáriánus vagyok, megeszem a tojást, mézet, tejtermékeket, sõt néha a tonhalat is eleszem a delfinek elõl. Ahogy Zsubaba említetted, azért nem eszem húst, mert sajnálom az állatokat. Van egy nagyon fini kaja, amit nem vegetáriánusoknak is ajánlani tudok:Spenótos tésztaKell hozzá egy csomó (nagy) csigatészta kifõzve + spenót megfõzve + kétféle sajt (az egyik füstölt) reszelve + sok fokhagyma összenyomva + sok tejszín + paprikás chips széttörve apró morzsákra.Egy jénai tál aljára kell tenni egy kis olíva olajat, arra rászórni a chips morzsa harmadát, erre rátenni a harmad spenóttal (tejszínezve, fokhagymázva) összekevert harmad tésztát és ráteríteni a chipsrétegre, arra pedig a reszelt sajtokat. Ezt kell ismételni amíg el nem fogynak a hozzávalók, és persze a tetejére chipsmorzsa+sajt kerüljön. Le kell fedni, és sütõben sütni míg meg nem pirul. Nyammm. Posted Image Most nagyon megéheztem...

#6 Hajnal4

Hajnal4

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.645 hozzászólás

Közzétéve 2003 február 11. - 13:34

Sziasztok!A csoportosításodból kimaradtak a makrobiotikus táplálkozásúak, de szerencsére ilyen kevés van (nem túl egészséges..)A szemivegetáriánus teljesen egészséges "életmód", persze ha megfelelõen változatos az étrend. Még kismamáknak és gyerekeknek is ajánlott, míg a többi (ovo, lakto, lakto-ovo) nem, vagy csak orvosi ellenõrzés mellett.A vegetáriánusok között sokkal kisebb az aránya a szívbetegségeknek, ráknak, egyéb "civilizációs" betegségeknek is. Mondjuk ez nem csak az étrendnek köszönhetõ, hanem az életmódjuknak, mivel átlagosan többet mozognak, jobban odafigyelnek az egészségükre.Az erkölcsi részét mindenki maga döntse el, de ha annyira sajnáljuk az állatot, amit megeszünk, akkor nem inkább marhát ennénk? Abból többen jól laknak.. (Meg ha csak azt ennénk, kevesebb ideig élnénk, nem kéne annyit megölni....)Persze, a legetikusabb táplálék a lehullott gyümölcs... Posted Image De azzal kevesen érnék be...Ja és a magot vissz kell vinni, hátha ki akar kelni.. :D Remélem idõvel még jobban beleásom magam a témába, mivel ezt tanulom (dietetika) igaz, még csak elsõ évfolyamos vagyok. Talán jó receptjeim is lesznek.. Ha a csõbensült karfiolt nem ismered/ismeritek és érdekel, szívesen leírom.

#7 Nood Lee

Nood Lee

    Csikó

  • Fórumtag
  • 564 hozzászólás

Közzétéve 2003 február 11. - 16:30

Zapolya, ez fincsin hangzott, csak sajna a gyomrom érzékeny mindennemû tejtermékre ... :mad: a makrobiotikusról én is olvastam, de sajnos nem nagyon emlékszem rá ...

#8 Cavalier

Cavalier

    Mirage :)

  • Admin
  • 6.360 hozzászólás

Közzétéve 2003 február 11. - 16:33

Na meg van a divatvegetarianizmus is. Nem tudom sírjak, vagy nevessek. Az emberek idióták. Látják valahol, hogy az egészséges, meg milyen jó, és jajj, akkor mától nem eszünk húst. Aztán 1 hónap múlva meg lefordul a székrõl, mert nem gondoskodik arról, hogy növényi alapból meglegyen a tápanyag, vitamin bevitele. Nem véletlen, hogy az ember mindnevõ. Arra van kitalálva, az emésztõrendszer felépítése, hossza, az enzimek, savak, stb. A ragadozókak rövidek a belei, egyszerre sokat esznek, hamar emésztenek. A vitaminokat, amit csak növényi tápanyagból ehetnek meg, a növényevõ állatok beleinek elfogyasztásával viszik be. Nem a táplálkozásban keresendõ a probléma, hanem a civilizációban. Csak kérdezzétek körbe az ismerõsöket, rokonokat, akik mindig betegek, hogy táplálkoznak, és mennyit, hogyan mozognak? Mert teljesen mindegy, hogy mit eszel, ha úgy telik minden napod, hogy bevágod magad a kocsiba, ott ülsz egy órát, aztán munkahelyen is, aztán haza, a tévé elõtt is, akkor meg van lõve az egész, a bifidusz eszenziszes joghurttól kezdve a korpás száraz kenyérig. Én a zsírra esküszöm, telített zsírsavak éljetek! Posted Image Babos-velõs pacal az igen! Vörösboros szarvaspörkölt parázson sült krumplival! Amíg az ember mozog, addig nincs gond. A parasztbácsik, akik most lazán 90 év felett vannak hol hallottak az "egészséges életmódról"? Reggel felkelt, kiment kapálni, vetni, szántani, megette a szalonnát, kolbászt ebédre, ivott rá egy jó pohár vörösbort, visszament szántani, otthon várta az asszony, énekeltek néha, meg táncoltak, morzsolták a kukoricát, nem ám a bigbroderen nyáladzottak. Cav

#9 zapolya

zapolya

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.806 hozzászólás

Közzétéve 2003 február 11. - 17:19

idézet:
Eredeti szerzõ: Cavalier:Az emberek idióták. Cav[/QUOTE]Aki mondja másra, az mondja magára, te mondtad magadra.... tongue.gif

#10 Nood Lee

Nood Lee

    Csikó

  • Fórumtag
  • 564 hozzászólás

Közzétéve 2003 február 11. - 17:40

idézet:
Eredeti szerzõ: Cavalier:A parasztbácsik, akik most lazán 90 év felett vannak hol hallottak az "egészséges életmódról"? Reggel felkelt, kiment kapálni, vetni, szántani, megette a szalonnát, kolbászt ebédre, ivott rá egy jó pohár vörösbort, visszament szántani, otthon várta az asszony, énekeltek néha, meg táncoltak, morzsolták a kukoricát, nem ám a bigbroderen nyáladzottak. Cav[/QUOTE]Sajnos napjainkban elég kevés ember foglalkozik, azzal, hogy mennyit mozog, és ha napi 12 órát ült a munkahelyén, utána be a kocsiba, haza, majd a tévéelé lehuppanni. Szerintem ilyen életmód mellett nem a legjobb a szalonna pacalpörkölttel, szalonnával mög kolbásszal. Magánvélemény. Élnék szívesen úgy, mint a parasztbácsika, de ez nem lehetséges, nõnemû vagyok. Posted Image

#11 Hajnal4

Hajnal4

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.645 hozzászólás

Közzétéve 2003 február 11. - 17:44

Cav! Szerintem nevess! :D De viccen kívül, még a divatveg. is jobb mint a zsírt-koleszterinnel megoldás. Igaz, ha mindenki egész nap szántana-vetne, akkor több energiára lenne szüksége, tehát húst enne kolbásszal...De aki beül a kocsijába, dolgozik, megint beül....az inkább legyen divatvega...nem?Meg persze mozogjon, amikor csak tud! Nekem pl a lóhoz való kijutás másfél óra autózást kíván... :( De szerintem megéri...

#12 Nood Lee

Nood Lee

    Csikó

  • Fórumtag
  • 564 hozzászólás

Közzétéve 2003 február 11. - 18:32

Szerintem mindenkinek eldönti a szervezete, hogy mire van szüksége, és ha tényleg szüksége van rá, akkor biztosan enni fog, tegyük fel kolbászt, mert hiányzik neki az íz, maga az étel ... Ha most nagyon hülyeséget mondtam, akkor nyugodtam dobáljatok meg kõvel! :D

#13 Zsubaba

Zsubaba

    Csendes Patak

  • Fórumtag
  • 10.126 hozzászólás

Közzétéve 2003 február 11. - 19:24

A másik butaság, az, ha valaki csak bioételt képes enni. Rengeteg pénzt kidob azért, hogy ne legyen permetezve a zöldség, gyümölcs, ne legyen üvegházas, csak a napocska érlelje, és senki se szóljon bele, hogy hogyan fejlõdik az a szerencsétlen...lehet, hogy egészséges, de sztem egészségesebb, ha egy kis koszt viszel a szervezetbe, mert akkor erõsödik az immunrendszered. Sztem akik biokajákat esznek, persze csakis párolva, lehet hogy elegendõ vitamint visznek be, de attól még az immunrendszer nem lesz übererõs...

#14 Cavalier

Cavalier

    Mirage :)

  • Admin
  • 6.360 hozzászólás

Közzétéve 2003 február 11. - 22:14

idézet:
Eredeti szerzõ: Nood Lee:Sajnos napjainkban elég kevés ember foglalkozik, azzal, hogy mennyit mozog, és ha napi 12 órát ült a munkahelyén, utána be a kocsiba, haza, majd a tévéelé lehuppanni. Szerintem ilyen életmód mellett nem a legjobb a szalonna pacalpörkölttel, szalonnával mög kolbásszal.[/QUOTE]Ilyen életmód mellett, ha még stresszes is a napja, tökmindegy mit eszik, úgyis beledöglik...Baromira nincs ez így jól. Anyukák a széltõl is óvják a kiskölköket, aztán persze, hogy mindentõl betegek lesznek, nincs esélye az immunrendszernek "megtanulni", hogy mi ellen hogy kell védekezni. Aztán ami ellen nem kell az ellen védekezik, lásd allergia. :-/Cav

#15 Cavalier

Cavalier

    Mirage :)

  • Admin
  • 6.360 hozzászólás

Közzétéve 2003 február 11. - 22:16

idézet:
Eredeti szerzõ: zapolya:
idézet:
Eredeti szerzõ: Cavalier:Az emberek idióták. Cav[/QUOTE]Aki mondja másra, az mondja magára, te mondtad magadra.... tongue.gif
[/QUOTE]Nem mondtam, hogy én nem vagyok idióta. Posted Image De neked mentséged, hogy szõke vagy. :D tongue.gif Cav

#16 zapolya

zapolya

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.806 hozzászólás

Közzétéve 2003 február 13. - 13:07

Mindenki egyen amit akar, szerintem. Ez most miért téma? Inkább, aki tud, írjon vegetáriánus recepteket ide!

#17 Nood Lee

Nood Lee

    Csikó

  • Fórumtag
  • 564 hozzászólás

Közzétéve 2003 február 13. - 13:26

Kesudiós krumpli répafasírttal Hozzávalók:1 kg. krumplifél csomag kesudió4-5 db. paradicsom szeletekbenrómai köményzöld chilifinomra vágott petrezselyemA krumplit egyben puhára pároljuk. Közben a diót szárazon megpirítjuk, majd porrá õröljük. Ezután olajon megpirítjuk a fûszereket és kevés vízzel, paradicsommal összefõzzük. Majd hozzáadjuk a krumplit, és együtt pároljuk tovább. Késõbb hozzátesszük a diót, majd végül a petrezselymet is. Hozzávalók a répafasírthoz:2 db. sárgarépa1-2 zöldpaprika finomra vágvahingsó, borskókuszreszeléksárgaborsólisztAz alapanyagokat összegyúrjuk, majd olajban kisütjük.

#18 Karesz

Karesz

    Törzsvendég

  • Kizárt tag
  • 217 hozzászólás

Közzétéve 2003 február 15. - 9:48

Vegetáriánus vagyok, sõt egy évben több mint két hónapot egyáltalán nem eszem semmit csak vizet iszom. Szerintem nem a húsevéssel van az alapvetõ baj, hanem a mértéktelenséggel. Régen még úgy 50 éve az emberek maximum egy héten kétszer ettek húst, vasárnap és kisvasárnap, így volt ideje a szervezetnek a salaktalanításra, a megtisztulásra. Vallási okokból a pénteki napon böjtöltek és egy évben kétszer 40 napig tartott a Húsvéti és az Adventi önmegtartóztatás.Ma ismeretlen összetételû tápokkal etetik a nagyüzemben nevelt állatokat, melyek mozgási terület nulla, és a felvágottak is ismeretlen eredetû alkotórészekbõl állnak, továbbá minden tele van tartósítószerekkel, adalékokkal.Vegetáriánusként azt mondom, hogy bátran egyetek húst, de ne sokat és lehetõleg háziasan nevelt állatokét. pl. szürkemarha, mangalica, vagy pedig vadakat. A mangalica szalonna egyébként még a koleszterinszintet is csökkenti. Ami viszont az igazi károkat okozza az a tej, így mindenkit óvok annak fogyasztásától. Ami talán a legfontosabb, hogy sok gabonafélét egyetek, kölest hajdinát, teljes kiõrlésû lisztbõl készült termékeket.

#19 Zsubaba

Zsubaba

    Csendes Patak

  • Fórumtag
  • 10.126 hozzászólás

Közzétéve 2003 február 15. - 10:51

A tej miért ártalmas?Máshol meg azt mondják, hogy az milyen jó a szervezetnek... most melyik az igaz?Én naponta legalább egy pohár tejet szoktam inni. :eek:

#20 Karesz

Karesz

    Törzsvendég

  • Kizárt tag
  • 217 hozzászólás

Közzétéve 2003 február 16. - 7:21

Dióhéjban: A szopás után nem sokkal eltûnnek a szervezetbõl azok az enzimek, amik igazán le tudnák bontani. Nem fajtaazonos. Hiába van benne sok kalcium, inkább elsavasítja vérünket, és kalciumot von ki a szervezetünkbõl. Irritálja a nyálkahártyát. Megakadályozza a beleink tisztulását, mert egy kellemetlen filmrétegként képez bevonatot. Viszont ami az aduász, hogy amit dobozokban lehet kapni, az igaz, hogy fehér és folyik viszont nem tudok több azonosságot felfedezni a tej és aközött a lötty között. Amit leírtam az nem vonatkozik a több tejtermékre.A kalcium bevitel miatt egyél sok kölest. Kiváló étel. Ráadásul azon kevés ételek közé tartozik melynek lúgos a kémhatása.

#21 Cavalier

Cavalier

    Mirage :)

  • Admin
  • 6.360 hozzászólás

Közzétéve 2003 február 16. - 11:22

idézet:
Eredeti szerzõ: zapolya:Mindenki egyen amit akar, szerintem. Ez most miért téma? Inkább, aki tud, írjon vegetáriánus recepteket ide![/QUOTE]Nem biztos, hogy jó, ha mindenki azt eszik amit akar. Nem vagyok a vega táplálkozás ellen, sõt. Csak azt mondom, hogy ésszel kell, alaposan utánajárva, ha valaki ezt választja. De gondolom neked ezt nem kell magyarázni, mert már egy ideje így csinálod. Posted Image Az ellen próbáltam szólni, ha valaki divatból elkezdi, megvesz mindent amire "egéységes" meg "bio" van írva, és abból zabál be. Kicsit utánanéztem a neten, mindjárt bemásolom amit találtam.Cav

#22 Cavalier

Cavalier

    Mirage :)

  • Admin
  • 6.360 hozzászólás

Közzétéve 2003 február 16. - 11:53

Karesz hozzászólása bogarat ültetett a fülembe, vagyis a szemembe, elkezdtem keresgélni, találtam is sok érdekes oldalt. Azt már régóta tudom, hogy egészségtelenül táplálkozom. De hogy ennyire? Posted Image Mindenesetre megpróbálok minél több zöldséget, gyümölcsöt enni, bár ezzel eddig is így voltam. A tejrõl nem mondok le teljesen, bár bolti tejet nem tudom mióta nem ittam, amúgy hetente egyszer-kétszer megkívánom, ha van friss tehéntej, akkor azt iszom. Érdekes módon a bolti tejtõl minden bajom van, a tetrapakos oldalon emlegetett riskás UHT sz@rra meg rá se bírok nézni. Viszont 1-2 pohár igazi tej imo nem árt nekem.Most, hogy belegondolok, nem is eszem olyan sok húst sem, a kedvenc ételeim sem húsosak. Kivéve a babos-velõs pacalt. Posted Image Pizza, spagetti, chilis bab, bableves (lehet babgulyás is de az nem ér akkor. Posted Image )De egy vörösboros szarvaspörkölttel semmi más nem ér fel.No, a linkek...Itt részletesen írnak a tejrõl:[url="http://"http://www.vegetarianus.hu/irasok/tej/tej1.html"]http://www.vegetarianus.hu/irasok/tej/tej1.html[/url]Valamire mégiscsak jó a tej, ha nem belsõleg, hát külsõleg:[url="http://"http://www.babamagazin.hu/01_01/ba0142.htm"]http://www.babamagazin.hu/01_01/ba0142.htm[/url]Nézzük mit mondanak azok akik tejet gyártanak:[url="http://"http://www.tetrapak.hu/hun/news/n992-8.shtml"]http://www.tetrapak.hu/hun/news/n992-8.shtml[/url]A magas vérnyomásról szól ez a cikk, de a táplálkozásról is sokminden van benne:[url="http://"http://bio.univet.hu/SALVE/00library/vernyomas/ch_04.htm"]http://bio.univet.hu/SALVE/00library/verny...yomas/ch_04.htm[/url]Itt az oldal alsó része fele kezdõdik az érdekes rész:[url="http://"http://www.hhrf.org/szabadsag/archivum/2002/07/2jul-29.htm"]http://www.hhrf.org/szabadsag/archivum/200.../07/2jul-29.htm[/url]Ezt be is másolom ide, érdemes elolvasni:TERMÉSZETGYÓGYÁSZATNépi bölcsességek Az egészséges élet és békés eltávozás titkai(6. old.)Ajó vagy a rossz közérzet az életfolyamatok szabályos vagy szabálytalan (kóros) lefolyásának eredôje. A népi orvoslás értékes gyakorlati megfigyelésekkel rendelkezik ezekrôl, és — ez talán a népi "élettan" és "kórélettan" legnagyobb értéke — találó szavakkal, kifejezésekkel jellemzi ôket. Elképzelései sokszor intuitív módon megelôzik a mai tudományos megállapításokat, máskor téves feltételezéseknek bizonyulnak, de azért egyértelmûen értékesek, hasznosak azok a bölcs életszabályok, melyek — a magyar népi orvoslás szerint — az egészséges, hosszú életet biztosítják, elhárítják a korai öregedést és a korai halált. A nép szerint a betegség elsô, legfontosabb tünete az étvágytalanság, a jó egészségnek pedig — természetesen — legfontosabb ismérve a jó étvágy és a jó emésztés. A jó étvágyról néhol az a szólás járja, hogy "úgy eszik mindent, mint a táltos", a jó gyomorról pedig az, hogy "mindent megôr" (megôröl). Ha valaki "jó étû", az megjárja, de az már nem helyes, ha "úgy eszik, mint a sáska", vagyis "telhetetlenkedik", falánkul, sokat eszik, úgymond "szartig eszi magát". Ez már baj. Egy nagy jóllakásból is betegség származhat — a csömörtôl a májbajig, sárgaságig —, még inkább az állandó jóllakásból. Ezért jó, ha csak az elégig eszünk. "Aki jóllakott, annak harangozni kell." Ami a táplálék minôségét illeti, a bölcsek — öregek, gyógyítók, tudósok egyaránt — károsnak tartják a túl zsíros, húsos étkezést, a "magyar konyhát", ezzel szemben a könnyen emészthetô ételeket ajánlják és — fogyasztják. Miként a túl sok evés, a mértéktelen ivás is megbosszulja magát. A népi orvoslás jól ismeri a helyes táplálkozás egyik fontos alapszabályát: csak akkor együnk, ha éhesek vagyunk. "Legjobb szakács (fûszer) az éhség." Az is baj persze, ha valaki étvágytalan, kényes gyomrú, válogatós, úgymond "kákabélû". Aki nem eszik, "olyan, mint a nyúzott macska", "csak csont és bôr". Étvágytalanság, soványodás oka lehet idegesség, tüdôbaj, gyomorbaj, "rontás", jószágnál "kehesség", "szôrféreg", igézés stb. A népi orvoslás számon tartja az étvágy és étvágytalanság lelki tényezôit is. Úgy tartja, hogy ha gyerek, terhes asszony vagy beteg ember "megkíván" valamilyen ételt, és nem ehet, akkor megbetegszik, illetve betegsége súlyosbodik. Ezért igyekeznek a kívánságnak eleget tenni. A népi szemléletet fejezi ki Arany következô verssora is: "Jobb ízû az étel, ha mindnyájan esznek", és az "aki maga néz a tálba, azt az étel nem táplálja" közmondás is. Az evés nemcsak élettani, hanem lelki, sôt társas lelki funkció is — a jó étvágy, jó étel és üres gyomor mellé társaság is szükséges. Azt is tudja a nép, hogy az éhség agressziófokozó tényezô: "Éhes farkasnak élesebb a körme". Végül pedig — helyesen — az a szemlélet uralkodik, hogy "nem jó az a sok mendemonda evés" — vagyis sokféle egymás után. A mai magyar konyha mintegy százötven év alatt a gazdag paraszti és úri polgári konyha elemeibôl alakult és vált uralkodóvá a sertéstenyésztés elterjedésével párhuzamosan. Az ezelôtti igazi, régi magyar paraszti konyha azonban nagyjában és egészében megfelel a modern táplálkozástudomány által helyesnek, egészségesnek tartott étkezésnek. A palócok pl. zsírt nemigen használtak, tejjel habartak, erjesztéssel savanyítottak, vajjal zsíroztak, erôs paprikának ezelôtt száz évvel hírét se hallották. Az erôs fûszerezés Erdélyben sem dívott. A régi magyar konyha elemei Gabonafélék A durván ôrölt gabonafélékbôl, teljes magból, szembôl készült kása, csíramálé, szaladós a modern táplálkozás szerint igen értékes étel. Az Amerikából származó kukorica a XVII. században került Magyarországra, és kedvelt ételek alapanyagává vált. A XVIII–XIX. században a málé volt az országlakók többségének egyetlen édes süteménye, melyet sajnos kiszorított a cukor, a cukros sütemény és a torta inváziója. A XIX. századig a középkori népi táplálkozásban a fôtt étel uralkodó fajtája a kása. A búzával és a rozzsal egyenrangúnak számított a köles és az árpa; ezen kívül zabkását és hajdinakását is fogyasztottak. Ôsi ételünk lehet, amint erre a "szakká fôztem" finnugor korból származó kifejezés utal, mely annyit jelent, hogy összetörni, szétfôzni, kását készíteni a gabonafélébôl. A kása megbecsültségét ez a régi mondás is bizonyítja: "Lencse, borsó, kása — mind Isten áldása!" Mindennapi kenyerünk A valamikori, kôvel történô ôrlés biológiailag értékesebb lisztet adott. A durva ôrlésû búzalisztbôl és más gabonalisztbôl készült kenyér tehát teljes értékû tápanyag, életfenntartó étel volt. De fokozatosan nemcsak a fehérliszt szorította ki a barnát, hanem a pékélesztô is az értékesebb sörélesztôt és a komlóval készült párélesztôt. A kovásznak mind biológiai, mind jelképes értelemben nagy jelentôsége volt. A kásakészítés és kenyérsütés nem csupán konyhatechnikát jelentett: a gabonafélék a termékenység szimbólumát hordozták magukban. A mai, héjtól és csírától megfosztott gabonamagból készült fehér liszttel — "üres kalóriával" szemben a teljes ôrlésû liszt — valóban maga az "élet". Erdô-mezô növényei Népünk bátran növelte a választékot erdôn-mezôn gyûjtögetett növényekkel. A csalánleves pl. nem volt sem büntetés, sem a szegények étele, hanem kedves tavaszi csemege. Ételként fogyasztották a porcsint, a libapimpót, a kamillát, a csorbókát, a pitypang zsenge leveleit, a turbolyát stb. A tátorján húsos gyökértörzse régebben jelentôs népi táplálék volt. Egyes helyeken kenyér helyett ették, "tatárkenyér"-nek nevezték. Ma már csupán a Mezôségen ismerik a pásztorok és a gyerekek. A falusi ember már gyerekkorában megismerkedett a különféle ehetô és mérges gombákkal. Gyümölcsöt, gombát, ehetô vadnövényt, gyógynövényt bôkezûen adott az erdô. Ma már csak az emléke él az erdei gyûjtögetésnek, és az erdô-mezô adta sokféle értékes tápláléknak. Gyümölcsfélék Helyneveink utalnak rá, hogy már az ôsmagyarok is fogyasztottak almát, körtét, diót, szôlôt stb. Általában vadon szüretelték. A XV-XVI. században már szép gyümölcsösök virultak országszerte, a XVII. században külföldre is szállítottak aszalt gyümölcsöt. Erdélyben a gyümölcseltevésnek, -aszalásnak, -szárításnak ezer módját ismerték, kedvelt ételként járta az egres-, cseresznye-, meggy-, barack-, ribiszke-, alma- és szilvaleves. Zöldségfélék Minden háztartásban külön savanyították a káposztát, hordószám, télire. Ez valamilyen formában csaknem naponta asztalra került, értékes C-vitamin forrása lévén a népnek. A vereshagyma és a fokhagyma legrégibb, leghûségesebb fûszereink. Gyógyhatásukon kívül táplálkozásélettani jelentôségük is nagy. A paprikát csak a XVIII. század végén kezdték nálunk termeszteni. Százötven év alatt kedvelt fûszerré vált. A burgonyát a XVI. század derekán hozták be Európába Dél-Amerikából. Magyarországra az 1600-as években került, a XIX. század elején pedig már szerte az országban jól ismerték, termesztették és használták. Gyakran került asztalra a többi értékes növényi fehérjét tartalmazó étel is: lencse, bab, borsó, dió, mogyoró, mák. Tovább gazdagította a magyar konyhát a bolgár kertészek betelepülése az 1870-es évektôl kezdve. Új növényfajtákat terjesztettek el, munkájuk eredményeként pedig a hazai fogyasztók nagy mennyiségû nyers zöldpaprikához, paradicsomhoz jutottak. Tejtermékek Az etelközi magyarok tejivók voltak. A tej- és tejtermékfogyasztás — a pásztorkodó életforma fejlettségével párhuzamosan — az új hazában is szerves részét képezte a magyar konyhának. A tejet kásához kanalazták, levesbe keverték. A kenyérhez aludttejet ettek. Nagy fontosságú volt a túró is — az év tejben szegény szakaszára konzerválták. A túró mellékterméke, az író, a savó italul szolgált, ételekbe került, és gyógyszerként is számon tartották. A régi néptáplálkozásban a túró a húst is felülmúló jelentôségû élelmiszer volt. A régi magyar konyha tehát megfelel a táplálkozástan mai követelményeinek: sok és lehetôleg nyers növényi étel, teljes gabonamag, tej és tejtermék, zsír helyett olaj, vaj, cukor helyett természetes szénhidrát és méz. Méltán tarthatjuk a régi magyar konyhát a népi orvoslás, az egészségtan szerves részének. A parasztélet rendjében az étkezést, és mindent, ami vele kapcsolatos volt, megszabott, okos rend és áhítat vette körül. Evés alatt pl. nem beszéltek, és még a legnagyobb dologidôben sem illett, lehetett sietni az evéssel. Azonfelül a magyar étkezési szokásrendre a fôzés, evés körüli tisztaság volt jellemzô. A megfelelô módon elfogyasztott, megfelelô táplálék "éltetô vér"-ré válik bennünk. A népi orvoslás szerint a jó vér és a jó vérmozgás a helyes táplálkozás mellett az egészség másik elôfeltétele. A jó étvágy és emésztés, valamint a jó vér és vérmozgás mellett — a népi orvoslás szerint — az életerô és az egészség harmadik fontos ismérve a férfi nemi potenciája és a nô termékenysége. A nemi vágy és képesség sokszor egészen magas életkorban is fennáll, az életerô és az egészség szimbólumaként. Hogyha "virágkorában" van az asszony, illetve lány, s rátalál párjára, akinek ereiben vér folyik, nem káposztalé, és "ingerük van egymásra", miután alávetették magukat az udvarlás, lánykérés, lakodalom megszabott rendjének vagy ezt megkerülve "úgy hegedülnek, ahogy csak akarnak". A nemi életben is a mértékletességet hirdeti a népi orvoslás, de a nemi élet elfojtásának betegségokozó hatásával is tisztában van. A természet szava, akarata is az, hogy legény és leány megtalálja egymást és együtt éljen. Nemcsak a mértéktelen evés-ivás, hanem a sok munka is idônap elôtt megöli vagy beteggé teszi az embert. De nemcsak aki agyondolgozza magát, az rokkan meg, hanem az is, aki keveset mozog. A falusi parasztember természetesen élt. Az eredeti, ôsi paraszti életforma nem ismerte az "alváshiányt", nem varázsolta nappallá az éjszakát mesterséges fényforrásokkal, hanem a "tyúkokkal feküdt le" és "a nappal kelt", tehát a természetes kozmobiológia ritmusában. Az ôsi paraszti munkaritmus is évszakokhoz igazodó, természetes és sokoldalú tudást, kultúrát igényelt a csillagok járásának ismeretétôl az idôjóslásig, az ipari munkás állandó, egyhangú és egyoldalú munkateljesítményéhez képest. A népi orvoslás igen nagy gyógyító, megelôzô és életmeghosszabító erôt tulajdonít egy természetes, növényi gyógyszernek, a fokhagymának. A hosszú vagy rövid élet, az egészséges vagy beteg öregkor szempontjából fontosak a lelki-szellemi tényezôk is. A nép hite szerint van életmeghosszabító, egészséget biztosító, pozitív és életrövidítô, betegségokozó, negatív lelkiállapot. A hitnek, a bizakodásnak, a kozmikus biztonságérzetnek életfenntartó, életmeghosszabbító ereje van. Aki birtokában van a test és a lélek békéjének, aki békességet teremt maga körül, az ismeri a békés eltávozás titkát is. "Az állatokat is meg lehet ölni a jó takarmánnyal. A szokatlan jóból annyit eszik az állat, hogy az egészsége tönkremegy. Ember se ismer mértéket némelyik. Mértéktelenül sokat eszik-iszik, és belebetegszik." "Hát az ital! Az öreg nagyszüleimtôl is mindig azt hallottam, rendes mértékkel, ha használja valaki, hát jó, de méreg az, az elôbb-utóbb a sírba teszi, a korlátlan italozás." "Az erdélyi ember — írja Szôcs István — nem maratja össze az ínyét, hiszen éppen akkor nem érezné az ízeket, akkor mindegy volna, mit eszik. S ha nagyon csípetni akarja magát, akkor tormát eszik, mely tisztítja a tüdôt, agyat." "A kovászt Anyám nagyanyámtól kapta, amikor férjhez ment és önálló háztartást kezdett. Nagyanyám pedig dédanyámtól, és ez így ment a maga rendjén vissza, a messze századokba. A kis kovász magában hordozta családunk múltját, történelmét, jelenét és jövôjét: élni akarását… Anyám kis kovászkája volt a letéteményese a mi családi összetartozásunknak, egyéni jellegünknek, jelképe hagyományainknak, folyamatosságunknak, a szépségnek és a szeretetnek, amit a család jelent" — írta Kövi Pál "az otthon fészekmelegé"-rôl szólván. Szôcs István az erdélyi emberrôl adja hírül: "Hajdan a földmûves, mikor nyáron hajnalban kelt, három órakor, egy darab kenyérrel és egy kosárka szôlôvel indult a mezôre különösen ha messzire ment; de abban a barna kenyérben és az arany szôlôben, annak a lángjában és cukrában benne volt mindaz, ami izmainak, szívének aznapra kellett". A hosszú élet titkát a nép bölcs "tudósai" a mértékletesség, természetesség és szellemiség (reménykedô, bizakodó-hívô lelkiállapot) hármasszabályának betartásában látják. "Mindenki arra vigyázzon, hogy ne emeljen nagyot és meg ne fázzon. A nagy iga az embert tönkreteszi." "Ha csendes és nyugodt életet kívánunk élni az emberek között, úgy állandóan szem elôtt kell tartatnunk a következôket: az elvett jótéteményekrôl állandóan meg kell emlékeznünk, ugyanakkor a rajtunk esett sérelmekrôl és bosszúságokról el kell feledkeznünk. Bármekkora szerencsétlenség ér, azt nézzük kicsinek. Kis dolog megszerzéséért sokat sohase adjunk. Ami a miénk, ha kevés is, becsüljük azt nagyra, ami pedig a másé, ha sok is, nézzük azt semminek vagy kicsinek" tanácsolja mindannyiunknak Mészáros Ferenc gyógyító ember. Weiss Erika (F. H.)

#23 piaffe

piaffe

    Az elengedett

  • Fórumtag
  • 3.446 hozzászólás

Közzétéve 2003 február 16. - 14:45

Szerintem annak, aki a családjával él, nehéz olyan táplálkozási szokásokat felvennie, amilyet akar. Legalábbis én bármennyire próbálok kevesebb egészségtelen kaját enni, nem megy. Anyum sincs oda a zsíros húsételekért, de a családunk két férfitagja (Apum és nagypapám) szinte megkövetelik. Nálunk teljesen változó, hogy mit eszünk, de hétvégén szinte kivétel nélkül mindig valami nagy ebéddel áll elõ a háziasszonyunk.Én általában azt eszem itthon, ami van. Ha nem is húsételt, de valami húsfélét eszek szinte minden nap. És nem is ezzel van a probléma, hanem hogy az a húsféle mindig valami téliszalámi vagy mondjuk májkrém, ami tele van mindenféle vackokkal.Egyébként én nem kívánom annyira a húst, csak jobb híján eszem azt. De persze azon kevés alkalmakkor, mikor nem csak vajas kenyeret tudnék enni olyat, amin nincs hús, bizony még akkor is elõfordül, hogy inkább valami húsfélét választok. Ha Anyum például valami jó kis marhapörköltet fõz, akkor nem nagyon tudok mit tenni, eszek fõtt krumplit, mondjuk egy nagyon kevés kis szafttal, hogy ne csak úgy magában egyem. De a hús nekem nem hiányzik rá egyáltalán. És mit csinálok, ha kiveszi a jó kis malacsültet a sütõbõl? Lehet hogy eszek belõle, lehet hogy nem. De ha nem is eszek belõle, akkor marad a sült krumpli, ami szintén nem sokkal jobb, mert csicsog a hús zsírjától, amiben sült. Csak az szokott vígasztalni ilyenkor, hogy ezekhez az ebédekhez általában van valami finom leves is, ami viszont egészséges. Gondolok itt paradicsom levesre, gyümi levire stb. Abból szoktam inkább több tányérral bevágni, hogy a második félének már ne is jusson hely.Ez így nem jó, de olvashatok akármilyen nyálcsorgató vegetáriánus receptet, én nem fogom megfõzni.És ami a táplálkozásomnál jobban aggaszt, hogy nem kívánom a folyadékot és keveset iszok. :( Cav!Valóban akkor tud erõsödni az immunrendszer, ha van mitõl megerõsödni. De én nem hiszem, hogy attól nekünk erõsebb lenne, mert megesszük az agyonpermetezett paradicsomot és zöldségtársait. A vegyszerek felgyülemlenek bennünk és maguktól nem is igen ürülnek ki. Ezért is kell(ene) néha méregteleníteni.Én személy szerint egyébként jobban félek a plussz kilóktól, mint a táplálkozásom egészségtelen voltától. :rolleyes: :D U.i.: Ezt a hosszú irományt még nem olvastam. Majd ha több idõm lesz.

#24 Cavalier

Cavalier

    Mirage :)

  • Admin
  • 6.360 hozzászólás

Közzétéve 2003 február 16. - 14:57

idézet:
Eredeti szerzõ: piaffe:Valóban akkor tud erõsödni az immunrendszer, ha van mitõl megerõsödni. De én nem hiszem, hogy attól nekünk erõsebb lenne, mert megesszük az agyonpermetezett paradicsomot és zöldségtársait. A vegyszerek felgyülemlenek bennünk és maguktól nem is igen ürülnek ki. Ezért is kell(ene) néha méregteleníteni.Én személy szerint egyébként jobban félek a plussz kilóktól, mint a táplálkozásom egészségtelen voltától. :rolleyes: :D [/QUOTE]Hja, a nõk meg a kilók... :D Az immunrendszer erõsítését úgy gondoltam, hogy igenis engedjük ki a gyereket játszani, ha úgy vannak, hogy kimennek, szednek egy kis epret, megeszik mosatlanul, na bumm. A permetezés egy más kérdés, mivel az nem baktérium, hanem sima mérgezés. A természetes kosz az egészséges! Ha hozzá van szokva az ember. Ha steril környezetben nõ fel, egy kis baci is ledönti a lábáról.. A permetezett zöldségbõl a méreg meg a májban gyûlik össze, és magától nem is jön ki. Egészséges táplálkozás, mozgás kell minimum. A súlygyarapodáshoz: valamelyik linken írta, talán a vérnyomással foglalkozón. Alapvetõ tévhitek vannak. Ha valahol lerakódik a zsír, nem ott kell mozgatni, az maximum a zsír alatti izmokat növeli. Azt ajánlják, hogy egy általános vérpezsdítõ mozgást kell végezni, olyat ami hosszabb ideig tart, és hagyják levegõzni az embert. Nem ilyen a súlyemelés, felülések, stb. Heti 3-szor 20-30 perc kocogás sokkal többet ér, ui. a lerakódott zsír nem helyileg ég el, hanem a vér szállítja. Azt is írta, hogy a mozgás olyan kell, hogy legyen, hogy legalább 20-30 percre aktivizálja a szívet, tehát megfelelõ pulzussal járjon addig. (180-életkor) tehát egy 20 éves embernek 160... A kilók lassan jönnek össze, minden nap egy kis csoki, kis süti, ez-az, éppen egy picivel több mint kéne. Érdemes elolvasni, okosakat írnak!Cav

#25 piaffe

piaffe

    Az elengedett

  • Fórumtag
  • 3.446 hozzászólás

Közzétéve 2003 február 16. - 16:20

Persze, a természetes kosz az egészséges. Nem tudom, hogy sikerült összezagyválnom az olvasottakat, de nekem úgy rémlett, mintha a biozöldségevésre írtad volna azt, amire reagáltam. :rolleyes: :D

#26 Nood Lee

Nood Lee

    Csikó

  • Fórumtag
  • 564 hozzászólás

Közzétéve 2003 február 16. - 17:53

A plussz kilóktól sajnos nekem is félnem kell, mert hízékony típus vagyok, õleg, hogy nem is nagyon srortolok, vagyis nem rendszerességgel. Úgy próbálok védekezni, hogy nem nassolok, tehát szigorúan betartom a napi 5 étkezést (persze ha buli van, az kivétel Posted Image ), ami áll egy reggelibõl /mondjuk tea cukor nélkül, vagy mézzel, kétszersült, gyümölcs, mûzli/, "tízóraiból" /mondjuk egy kisebbfajta szendvics/, ebédbõl /mondjuk fõtt csirke zöldségekkel, de nem krumplival, nem tésztával/, uzsonnával, ami nem is igazán szükséges, csak ha nagyon éhes vagy, mivel du. 5 körül szoktam elfogyasutani, vacsit pedig 7 elõtt eszem meg, 7 után csak gyümölcsöt, valamint vacsorából /mondjuk valamilyen fõzelék, saláta, vagy hideg kaja, pl. kétszersült, zöldségek, barnakenyér .../. Napközben ásványvizet, vagy teát iszom /cukor nélkül, vagy mézzel/. Persze tényleg nehéz odafigyelni, ha valakinek a családja máshogy étkezik, mást "követel meg". Vércsoporttól is függ, kinek milyen kaja ajánlott, semleges, vagy nem ajánlott. A vércsoportnál pl. (én A vércsoportú vagyok) inkább a zöldségeket kell elõnyben részesíteni, semleges hatásúak a csirke, pulyka, hal, és nem ajánlottak a zsíros húsok, "piroshúsúak", mint pl. marha, disznó. Szerencsére ezt nem nagyon kell figyelembe vennem, mivel az ízlésem is eleve ilyen. A 0 vércsoportúaknak meg inkább a húsok ajánlottak, eddig a 0 vércsoportú ismerõseim mind azt mondták, rosszul lennének, ha nem ehetnének húst. Valahol van is könyvem a vércsoportdiétáról, de lehet hogy kölsön adtam alakinek, mivel nem tudom hol lehet ... Én sem iszom meg a napi 2,5 litert, amit elvileg meg kellene, de akkoris magamba erõltetek egy kis ásványvizet, ha nem vagyok szomjas.

#27 Cavalier

Cavalier

    Mirage :)

  • Admin
  • 6.360 hozzászólás

Közzétéve 2003 február 17. - 7:56

A mézben ugyanúgy van szénhidrát mint a cukorban, tehát innentõl kezdve végülis majdnem mindegy, hogy mit raksz a teába. A méz annyiból jobb, hogy tartalmaz gyógyhatású anyagokat. Most nemtom megmondani mit, van otthon egy régi mézes könyvem. Viszont ez a 2,5 liter hülyeség. Mármint az, hogy decire pontosan meg kell lennie. A kajával is jut folyadék a szervezetbe, illetve ha nem melegedsz ki, akkor kevesebb párolog. Fõleg így télen. Aranyszabály, hogy ha szomjas vagy igyál, de annyit, hogy ne legyél szomjas. Ha éhes vagy egyél, de csak annyit, hogy már ne legyél éhes. Egészséges embernél olyan 3-4 óra alatt ürül ki a gyomor, tehát ha étkezés után egy órával újra enne, az NEM igazi éhség, csak valami agyi beidegzõdésbõl született kényszer. Ezért jó a reggeli, tízórai, ebéd, uzsonna, vacsora elrendezés. Így ellenõrizhetõ, beosztható, jobb mint folyamatosan csipegetni. Olvassátok el a linkeket, onnan idézgetek. Posted Image Cav

#28 Karesz

Karesz

    Törzsvendég

  • Kizárt tag
  • 217 hozzászólás

Közzétéve 2003 február 17. - 11:08

Bármit is tesz az ember elõször mindent fejben kell megtenni. Nem értek egyet a napi ötszöri étkezéssel, hacsak nem valami cukorbetegség vagy egyéb kor nem indokolja. Szerintem célszerûbb belsõ szerveink ritmusához idomulnunk, májunk, vesénk stb. ciklusaihoz. Ha szigorúan nézem, akkor a napi kétszeri étkezés bõven elegendõ (12 és 14 óra között illetve 18 és 20 óra között). Aki még nem próbálta próbálja meg a böjtöt. Kezdjük fokozatosan. Minden olyan dolog böjtnek számít, amit a rendszeresség folyamából kivonunk. Ha valaki sok édességet eszik, próbálja meg egy-két napra picit elhagyni azt. Ha valaki sok sajtot eszik, próbálja azt elhagyni és a többi. Ha jól megy és agyunk képes a nélkülözésre, akkor jöhet a teljes egy napig tartó ételmentesség, persze a vízívás mellett. Pár hónap után szervezetünk követelni fogja ezt a heti egy napot. Méregtelenítõ szerveink és beleink megkapják a lehetõséget arra, hogy magukkal is foglakozzanak. Vigyázat, a böjt fogyókúrára nem való. Gondoljunk arra, hogy az igazán egészséges az, amit nem eszünk meg :) Én egy hetet képes vagyok élelem nélkül és éhségérzet nélkül végig böjtölni. A böjtben ami a legnehezebb, családunk fõként Édesanyánk sok okosságát elviselni, de ha ügyesek vagyunk sikerülni fog. Az étkezésnél talán még van egy fontos szempont, hogy ne törekedjünk az alkalmankénti íz kavalkádra. Minél többfélét próbálunk megenni annál bonyolultabb emésztési feladatot adunk szervezetünknek, aminek az eredménye a tökéletlen felhasználás.Ha elmentek egy bioboltba meglepõdve fogjátok tapasztalni, hogy milyen felvágottakat tudnak már gabonákból készíteni, még finomak is. Vagy libazsírt pálmazsírból stb. Igen széles a választék.

#29 Karesz

Karesz

    Törzsvendég

  • Kizárt tag
  • 217 hozzászólás

Közzétéve 2003 február 17. - 11:17

Nood, szerintem a krumplit ne iktasd ki az étrendedbõl, maximum a sült krumplit. A fõtt burgonya egészséges és azon kevés ételek egyike melynek lúgos a kémhatása.

#30 Adrienn

Adrienn

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.316 hozzászólás

Közzétéve 2003 február 17. - 14:52

A kölest és a vadrizst hogyan kell elkészíteni?Ne csak azt írjátok, hogy úgy mint a rizst, mert amikor egyszer kölest alartam adni a családnak - együnk egészségesen alapon - ehetetlen lett. :(

#31 zapolya

zapolya

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.806 hozzászólás

Közzétéve 2003 február 17. - 14:53

Nem is értem, hogy mi folyik itt. :confused: Cav a húsevés mellett agitál, Karesz meg a nem evés mellett, most akkor kinek higyjünk? :D :rolleyes:

#32 Karesz

Karesz

    Törzsvendég

  • Kizárt tag
  • 217 hozzászólás

Közzétéve 2003 február 17. - 16:08

Adrienn,A köles fõzésrõl persze csak elméletben, mert fakanál még soha nem volt a kezemben. Pirítani kell mint a tarhonyát vagy tésztát, majd rá a hagyma és zöldségek esetleg krumpli és 3 szoros vízzel felönteni majd kb.20 percig fõzni. A víz mennységétõl függ, hogy mennyire kásás, lehet medvehagymával és még rengeteg fûszerrel ízesíteni. Lehet mákos kölest is készíteni, és mézzel édesíteni. Nekem egyébként kedvencem a kölesganca és után mindig kölessel indítok.Egyébként Nyers Csabának van egy gabona szakácskönyve, amit ha szerencsétek van, akkor bioboltokban 6-700 Ft-ért meg lehet vásárolni.Zapolya,Nem szeretném, ha úgy tûnne, hogy agitálok. Mindenkinek magának kell eldönteni, hogy mire van szüksége, ebben segíthetnek saját tapasztalataid. Persze ehhez meg kell élni dolgokat. Egy biztos a mai anyagi érdekeltségû világban résen kell lenni, hogy igazán mit „fogyasztasz” kinek hiszel. Mindent a pénz mûködtet és nem a józanész.Én jó pár éve csak kíváncsi voltam, hogy kibirok-e egy hetet húsevés nélkül. Rettentõ éhesnek éreztem magam kb. két hétig, viszont rá jöttem arra is, hogy az aromákat a fûszerek adják, és savanyúságot más mellé is lehet enni. Az egy hétbõl hosszú évek lettek. Viszont ha meg fogom kívánni a húst, akkor enni is fogok.

#33 Karesz

Karesz

    Törzsvendég

  • Kizárt tag
  • 217 hozzászólás

Közzétéve 2003 február 17. - 16:10

A bénára sikerült mondatom kiegészítve:Nekem egyébként kedvencem a kölesganca és böjt után mindig kölessel indítok.

#34 Adrienn

Adrienn

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.316 hozzászólás

Közzétéve 2003 február 17. - 16:25

Köszi Karesz. Egyébként mi az a kölesganca?

#35 Nood Lee

Nood Lee

    Csikó

  • Fórumtag
  • 564 hozzászólás

Közzétéve 2003 február 17. - 17:39

idézet:
Eredeti szerzõ: Karesz:Nood, szerintem a krumplit ne iktasd ki az étrendedbõl, maximum a sült krumplit. A fõtt burgonya egészséges és azon kevés ételek egyike melynek lúgos a kémhatása.[/QUOTE]Nem iktattam ki, csak hús mellé nem eszem Posted Image

#36 Karesz

Karesz

    Törzsvendég

  • Kizárt tag
  • 217 hozzászólás

Közzétéve 2003 február 17. - 22:18

Adrienn,Fölütöttem a szakácskönyvet és a következõt írja:KölesgancaA megmosott kölest fedõ alatt vízben, sóval puhára pároljuk. Annyi teljeskiõrlésû búzalisztel keverjünk el, amennyit felvesz. Folyamatos keverés mellett addig fõzzük, míg el nem válik az edény falától. Forró olajos kanállal tepsibe szaggatjuk, és sütõben rózsaszínûre sütjük. Magában vagy köretként is fogyasztható.

#37 piaffe

piaffe

    Az elengedett

  • Fórumtag
  • 3.446 hozzászólás

Közzétéve 2003 február 18. - 1:51

Rájöttem, hogy amit Cav-nak írtam az immunrendszerrõl, azt Zsubaba hozzászólására reagálva akartam írni. Csak összekevertem a szerzõket. :D
idézet:
Eredeti szerzõ: Cav:Viszont ez a 2,5 liter hülyeség. Mármint az, hogy decire pontosan meg kell lennie. A kajával is jut folyadék a szervezetbe, illetve ha nem melegedsz ki, akkor kevesebb párolog. Fõleg így télen.[/QUOTE]Persze hogy nem kell meglennie decire pontosan. De azért úgy napi 2 liter már erõsen ajánlott. Csakhogy nálam az is ritkaságszámba megy, ha napi 1 liter víz bejut a szervezetembe. És ez baj.Viszont ha úgy nézzük, hogy a kajával is jut be folyadék a szervezetünkbe, akkor vannak napok, amikor összejön nekem is a 2,5 liter, például néhány tányér levessel. :D (Vagy nyáron, ha például lovagolok a legnagyobb melegben, mert akkor nagyon sokat tudok utána inni.) De én mindig úgy tudtam, hogy a 2,5 liternek tiszta víznek kell lennie. Ezt úgy kell elképzelni, mint a mosást. A ruháinkat is vízzel mossuk, különben nem lesz tiszta. Az a bizonyos mennyiségû vízszükséglet pedig elsõsorban a szervezetünk tisztítása miatt kellene.Karesz!Mért jó az, ha csak napi kétszeri alkalommal étkezel? Én úgy tudtam, hogy az a jó, ha minél többször és minél kevesebbet eszel. Persze nekem mondhat bárki bármit, nem nagyon megy az étrend változtatás, pedig egyre jobban szükségem lenne rá. De most nagyon gondolkodom ezen a böjt kúrán... (Nem fogyókúra céljából, mielõtt valaki félreértené.)
idézet:
Eredeti szerzõ: Karesz:Ha elmentek egy bioboltba meglepodve fogjatok tapasztalni, hogy milyen felvagottakat tudnak mar gabonakbol kesziteni, meg finomak is. Vagy libazsirt palmazsirbol stb. Igen szeles a valasztek.[/QUOTE]Nekem van ismerõsöm, aki pont hasonló termékekkel foglalkozik, rendelésre még házhoz is szállítja. De ezeknek a termékeknek az ára nem igazán az én pénztárcámhoz van szabva... :( Pedig kóstoltam ilyen finom biopástétomot és nagyon finom volt. Milyen fogyókúrát ajánlanátok nekem, aki még soha nem tartott be semmilyet sem? :D (Vagy inkább: :( ?)

#38 zapolya

zapolya

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.806 hozzászólás

Közzétéve 2003 február 18. - 10:45

Piaffe! Pont én is a fogyókúrát fontolgattam, mert mióta leszoktam a dohányzásról csak eszem, csak eszem... Nem vagyok egy önsanyargató típus, és nem tagadok meg magamtól semmilyen finomságot, tehát a fontolgatás vége az lett, hogy nincs fogyókúra. Azt találtam ki, hogy ha már egy kicsit melegebb lesz, egy csomót fogok biciklizni (esetleg megpróbálok futni, de az is önsanyargatásnak tûnik nekem). Sokat kell mozogni. Csak ugye télen korán sötétedik és nincs kedve az embernek minusz húsz fokban, vaksötétben a jégen bringázni (bár ilyen is van). A tornatermezés meg nekem annyira nem jön be, de azt is érdemes megpróbálni.

#39 Karesz

Karesz

    Törzsvendég

  • Kizárt tag
  • 217 hozzászólás

Közzétéve 2003 február 18. - 11:09

Piaffe,Én napi háromszor étkezem, cserébe viszont hatkor eszem utoljára. Egyébként sokan azért javasolják a napi két étkezést, mert májunk, vesénk stb. kb. délre végez a méregtelenítéssel és a feldolgozással. Olyan ez, mint mikor egy frissen felmosott elõszobában megyünk végig mielõtt felszáradna. Ha nyolc után eszünk, akkor pedig szervezetünket túlterheljük, illetve más ritmusra kényszerítjük belsõ szerveinket, és alvásuk is zavart lehet. A szerveinknek önálló aktivitási ciklusaik vannak, melyek nyílván az alvási periódusokkal is összefüggésben vannak. Az étkezés egyébként energia-bevitelt is jelent. Akkor megkérdezem, hogy egy kifejlett egészséges embernél milyen tevékenység indokolja a folyamatos energiaellátást? És mikor pihen a gyomrunk? Ráadásul a húsevés hatalmas energia felvételt is jelent. Gondoljatok az oroszlánokra, napokig nem esznek egy-egy lakoma után. A napi ötszöri táplálékfelvétel szerintem egy psyches pótcselekvés, ami a súlymegtartásra irányul. Csak éppen állandóan az étkezésen jár az ember esze.Kedves Piaffe, én semmilyen fogyókúrát nem tudnék ajánlani Neked. A fogyókúrák értelmetlen pillanatnyi folyamatok, amik elerõtlenítik az embert, és hossztávon ellenkezõ hatást fejtenek ki. Tanuld meg tisztelni és óvni a testedet. Ez a test óvja a személyiségedet. Szerintem csak egy életmódbeli szemlélet hozhat olyan irányú változást, amilyet szeretnél.

#40 Adrienn

Adrienn

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.316 hozzászólás

Közzétéve 2003 február 18. - 12:19

Karesz, köszönöm a receptet, még az is lehet, hogy kipróbálom. Ezek szerint a ganca az olyan puliszkaféle.Egyébként milyen szakácskönyvet ütöttél fel, gondolom, nem a Horváth Ilonát? :D