Ugrás a tartalmakhoz


Fotó

Kunfakó


  • Please log in to reply
43 válasz a témához

#1 jász

jász

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 833 hozzászólás

Közzétéve 2013 június 17. - 11:00

Nekem nincs és nem is volt kunfakóm. Nem tudok róla véleményt alkotni. Szeretném, ha azok írnának ide véleményt ezzel a tájlóval, illetve a tenyészcéllal, tenyésztõkkel kapcsolatban, akiknek van tényleges tapasztalata. Mi indokolja a létét pl.? Mi helyezi fölé vagy alá a többi lónak? Mitõl különleges? Miért kunfakó? .......... Hát lássuk mi ez, mert idõrõl idõre fölbukkan más lovak között, mint vita tárgya, vita generálló, mérce, stb. Tessék! :)

#2 melodia91

melodia91

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 454 hozzászólás

Közzétéve 2013 június 17. - 22:46

:dev: Hofi után szabadon: ezzel támadni még csak-csak... na de ezzel menekülni.... :gm: Na jó, ez volt a vicc, komolyra fordítva (bár nekem sincs, nem is volt és nem is lesz ) Mi indokolja a létét? Sztem kb az, ami pl a boerboel-ét v az amerikai bulldogét.... Vagyis h idõrõl idõre kell a népeknek vmi "nagyon õsi", "nagyon eredeti", "nagyon egészséges".... és persze gyorsan divatossá váló és jó pénzért eladható. Mi helyezi fölé v alá...? A marketing.... ;) Mitõl különleges? Miért, különleges? :gm: Miért kunfakó? Szerintem max. azért, mert a Kiskunságban találták ki. :cool: Nem bántani akarom õket, tévedés ne essék, aranyosak, jópofák. Csak az utóbbi idõben kicsit túlzásnak érzem ami körülöttük zajlik, a mögöttes tartalomhoz képest.

#3 tipara

tipara

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.840 hozzászólás

Közzétéve 2013 június 18. - 10:07

Nekem kérdésem van. Hogy lett fajta, mármint hivatalosan is az, vagy nullás sütésû lovak egyesületi papírral? Teoretikusan. Akkor én meg kitenyészthetem a zempléni szürkét, ha van egy egyesület a hátam mögött? Tényleg érdekel nem kötözködés.

#4 Csikasz

Csikasz

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.633 hozzászólás

Közzétéve 2013 június 18. - 10:23

Nem vagyok illetékes csak tudom mer érdekel... Tehát ahhoz hogy valami fajta legyen kell egy tenyész eggyesület, akik igyekeznek egységes formát, szint, használhatóságot, méreteket kihozni. Amikor egy bizonyos ( részleteket nem akarok írni mert nem emlékszem pontosan) létszámot elérnek, akkor lehet kérni a fajtává nyílvánítást. Kell hozzá szakértõ, meg lótenyésztõ, meg gondolom valami írásos tenyésztése terv, készségvizsga...s aztán bejegyzik. Ez így leírva 5 perc, de András mesélte ezt el nekem, persze õ több órában, no meg már vagy 6-7 éve nyomon is követem a fajtát. Eddig cc 15 év munka van már benne és még csak most kezdenek fajta sütni. Ami a személyes tapasztalatom, hogy valóban szépen kezd egységes lenni a fajta. A képzésüket is nyomon követem, s van szelekció, mint méret, mint használhatóság szerint. A lovak egyébként mind igen kezesek, készségesek, nagy teherbírásúak, jól mennek csapatban, vagy a nélkül, könnyen tanulnak, finomak, érzékenyek, nagyon ellenállóak. A ménes egész évben szabadon van tetõ nincs, télen is csak a havas hónapokban kapnak valami kiegészítést ( nem tápot :) ) . Nagyon sok területen kipróbálják õket, a fogatolásról nem tudok. Nekem nagyon tetszenek, jó közüttük lenni :) . Viszont aki kíváncsi rájuk az hívja fel Andrist, nagyon szívesen fogad minden érdeklõdõt, sokat mesél, igen jó házigazda :) .

#5 melodia91

melodia91

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 454 hozzászólás

Közzétéve 2013 június 19. - 10:31

Tényszerûen a valóság: NEM fajta. Aki nem hiszi, ajánlom figyelmébe az idevágó törvényi elõírásokat. Jelenleg a köztenyésztés keretein belül zajlik az állomány létszám fejlesztése, a magyar hatóság által engedélyezett (elismert) konyik fajtájú ménekkel/ ménnel. Egy 5 éves kutatási /kisérleti program keretében. A lovak köztenyésztési azonosítót kapnak. ( A combra sütött jel NEM hivatalosan elismert fajtajelként mûködik, mondható pl ménesjelnek, v a tulaj/tenyésztõ egyéni megjelölésének, de ha pl nála születne egy hidegvérû x nóniusz csikó, arra ugyanúgy süthetné.) A lóútlevélben épp ezért ezeknek a lovaknak nincs fajta beírva. Persze, lehet tenyésztõ egyesülete - a Cégbíróság által bejegyezve. De 11 ember összeállva és a formai követelményeknek megfelelõ Alapszabályt és Tenyésztési Szabályzatot prezentálva a Bíróság felé ugyanígy megalakíthatja a Magyar Kockásfülû Lovak Egyesületét is ;) , mert az nem ütközik jogszabályba. Csak attól még nem lesz elismert fajta és az egyesületnek nem lesz fajtafenntartói jogköre, mert az már egy egészen más történet. Ja, még valami..... az a "bizonyos" létszám 300, a fajtába tartozó kanca..... :)

#6 Csikasz

Csikasz

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.633 hozzászólás

Közzétéve 2013 június 19. - 11:51

Senki nem írta, hogy hivatalos a sütés, azt írtam hogy ez a fajta sütése! Nem hinném, hogy András egy nóniusz félvért besütne kunfakónak! Tudtommal hivatalosan be van jegyezve a program, akkor mi is a gond vele. Igen még nem érték el a 300 as egyedszámot, de rajta vannak. S meglepõ vagy sem egyre több ember vásárol kunfakót. Drukkolok nekik, mert bevállalták, csinálják, kitartóak és egyre jobbak a lovaik. Nem egy lófajta alakúlt ki agy vagy úgy az elmúlt cc 150 évben. Ami éppen alakul szintén az az akhalarab, ha tetszik hanem már van ilyen, ott 3. éve folyik a fajta kialakítása, ha lesz kitartás, fajta is lesz! VAgy akkor beszélhetünk a a shagya arabról, az aztekaról, vagy a hispanarabról, vagy az araappaloosaról, apendixrõl, angloarabról...mind fiatal fajta, kit is zavarnak? Mindnek van lét jogosultsága, mind fajta lett! A németek imádják az arabxhaflingi lovakat. Az olaszok a quarterxarabot...miért baj ez. Szerintem a világ megy elõre és fejlõdik, ez szép és kell is. Vannak fajták amik eltûntek, de biztos volt oka. No vissza kanyarodva hajrá András és többiek!

#7 melodia91

melodia91

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 454 hozzászólás

Közzétéve 2013 június 19. - 12:32

Senki nem írta, hogy hivatalos a sütés, azt írtam hogy ez a fajta sütése!

Ha még nincs fajta, akkor hogy lehet "fajta sütése"?

Nem hinném, hogy András egy nóniusz félvért besütne kunfakónak!

Én se hinném, de azon a lovon az a sütés pont ugyanannyit jelentene a mai tényállás szerint, mint egy "kunfakón".

Tudtommal hivatalosan be van jegyezve a program, akkor mi is a gond vele.

Neked van gondod, nem nekem, pont ezt írtam, h egy 5 éves program....

Igen még nem érték el a 300 as egyedszámot, de rajta vannak.

Nem egyedszám, kanca létszám. 300 db a fajta jegyeit egyértelmûen magán hordozó teljeskorú, szaporodásra alkalmas minõsítésû kanca. Ezt kell(ene) végiggondolni. ;)

S meglepõ vagy sem egyre több ember vásárol kunfakót.

Hála Istennek. Jó a marketing..... :yeah:

Drukkolok nekik, mert bevállalták, csinálják, kitartóak és egyre jobbak a lovaik.

Nem egy lófajta alakúlt ki agy vagy úgy az elmúlt cc 150 évben.

Ami éppen alakul szintén az az akhalarab, ha tetszik hanem már van ilyen, ott 3. éve folyik a fajta kialakítása, ha lesz kitartás, fajta is lesz!

Lehet, h errõl picit többet tudok, mint Te, ;) ne hasonlítsuk már össze a kettõt, mások a dimenziók...

VAgy akkor beszélhetünk a a shagya arabról, az aztekaról, vagy a hispanarabról, vagy az araappaloosaról, apendixrõl, angloarabról...mind fiatal fajta, kit is zavarnak? Mindnek van lét jogosultsága, mind fajta lett! A németek imádják az arabxhaflingi lovakat. Az olaszok a quarterxarabot...miért baj ez.

Szerintem a világ megy elõre és fejlõdik, ez szép és kell is. Vannak fajták amik eltûntek, de biztos volt oka.
No vissza kanyarodva hajrá András és többiek!

:cool:
Én nem arról írtam, h mi "szép", meg h kinek "mi tetszik", meg h kit "mi zavar", hanem arról, h mik a TÉNYEK. A zavar a fejekben van.... Ennyi. :)

Persze, persze, hajrá mindenki, éljenek a Kockásfülû lovak, mindenki csináljon amit akar, ha tud hozzá gyártani ideológiát. Csak legyen aki vevõ rá. :D




#8 Csikasz

Csikasz

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.633 hozzászólás

Közzétéve 2013 június 19. - 13:13

Tudod Melódia én nem értelek...te hol látod a szavaimban a kioktatást???? Csak leírtam amit tudok, hallottam róluk, ozt ennyi. Amitõl meg fajta sütés, gondolom oka volt a részvevõknek az egységes sütést kitalálni, de ha nem is volt, akkor is van. Sõt az akhal félvéreknek is lesz, meg az akhalaraboknak is lesz... S tudod mit legyél te az okosabb...nekem elég Parti Imre és Eördög András barátsága ;).

#9 melodia91

melodia91

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 454 hozzászólás

Közzétéve 2013 június 19. - 13:41

Ez nem arról szól, h ki az okosabb. És nem is arról, h ki mit szeretne. Vannak tények amik azok maradnak, akár tetszik, akár nem, akár egyezik az "azt hallottam"-mal, akár nem. És ez független attól is, h ki kinek a barátja. :gm: ;)

#10 skatya

skatya

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 810 hozzászólás

Közzétéve 2013 június 19. - 15:16

Na véégre, a másik típus ami érdekel! :) Remélem sok-sok okos dologról lesz itt szó, nem csak acsarkodás egymásra. ;)

#11 jász

jász

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 833 hozzászólás

Közzétéve 2013 június 25. - 5:32

Hát a kezdet nem lett valami épületes! :(

#12 Csikasz

Csikasz

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.633 hozzászólás

Közzétéve 2013 június 25. - 11:33

Pár napja megint voltam a ménesben lovat nézegetni, meg kicsit beszélgetni. Ami most van, hogy az összes eladható ló elkelt, vagy le van foglalva. Több lovat tudnának eladni mint a szaporulat. :)

#13 melodia91

melodia91

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 454 hozzászólás

Közzétéve 2013 június 27. - 14:49

:) A ménjük 2011-ben 11 kancát fedezett, 2012-ben 8-t... Összesen... ;)

#14 Robi

Robi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.559 hozzászólás

Közzétéve 2013 június 27. - 15:00

:)
A ménjük 2011-ben 11 kancát fedezett, 2012-ben 8-t... Összesen... ;)

Ezek szerint nem a mennyiség a fontos.

#15 jász

jász

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 833 hozzászólás

Közzétéve 2013 június 27. - 17:17

Konik tenyésztés van az országban, vagy konik tenyésztõ egyesület? Esetleg Fedengedélyes konik mének? Avagy csak ez az egy amit a tájfakóhoz használnak? :)

#16 Minó

Minó

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.578 hozzászólás

Közzétéve 2013 augusztus 1. - 8:05

_____ :) _____

#17 kátyus

kátyus

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.487 hozzászólás

Közzétéve 2013 augusztus 1. - 9:24

Pár napja megint voltam a ménesben lovat nézegetni, meg kicsit beszélgetni.

Ami most van, hogy az összes eladható ló elkelt, vagy le van foglalva. Több lovat tudnának eladni mint a szaporulat. :)


Miért nem néztél be hozzám, ha erre jártál? Ejnyebejnye! Irgumburgum!
Igen, én is beszéltem errõl Andrással, ha pénzem nincs csikóra, kancát tarthatnék csikó visszaadással. Nekem pont a csikó kellene, nem a kanca. Lovam van. :)

Konik tenyésztés van az országban, vagy konik tenyésztõ egyesület?
Esetleg Fedengedélyes konik mének?
Avagy csak ez az egy amit a tájfakóhoz használnak?
:)


Andrásnál két mén volt, mikor Csinost hoztam el. Az akivel Csinos fedezõdött, és egy új. Gondolom fedmén mindkettõ. Csinos fedeztetésére rendesen kaptam fedjegyet. Akkor csak fedmén igaz e?
A megyében mûködõ felügyelõ bélyegzi a csikókat a kunfakó vassal, jellel. De András is bélyegzi, ha az kell.
Ettõl persze hivatalosan nincs kunfakó, mint fajta, hanem magyar félvér lesz a csikóm. Kunfakó bélyeggel.
3994 NARÓG a mén.

http://www.mlosz.hu/...oads/konyik.pdf

#18 Csikasz

Csikasz

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.633 hozzászólás

Közzétéve 2013 augusztus 2. - 6:09

Örülök, hogy van aki így számon tartja Andris fedezési jegyzõkönyvét és csikóbélyegzését, már csak azt nem értem, ha ennyire érdekel miért nem veszel részt a tenyésztési programban? Az országban más helyen is születtek Kunfakók. Fajta még nincs mert az alap tenyészkanca állomány nem érte el a létszámot, de ezen van mindenki. Konyik mén van, hivatalos fedengedélyes, nem is egy. Van olyan is ami konyik, de papír nincs, nem Adris ménesébõl, s nem is nála. Konyik tenyészet nincs. 2013 augusztus 9-10-11 én Bugacon, megrendezésre kerül a II. Õsök Napja - itt is lesznek Kunfakók

#19 kátyus

kátyus

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.487 hozzászólás

Közzétéve 2013 augusztus 2. - 7:11

ezt kinek írtad, mert értelmezhetetlen? jász nem írt se fedjegy, se bélyegzés számontartásról, én pedig részt vettem, s benn vagyok a kunfakó programban a Csinossal. nos? :hu:

#20 Csikasz

Csikasz

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.633 hozzászólás

Közzétéve 2013 augusztus 4. - 21:56

Melodiának szól a kérdés! Hisz sokat tud, de valahogy, nem is tudom...Jászt én nem bántom, azt meg tudtam, hogy ottan van Csinos!

#21 melodia91

melodia91

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 454 hozzászólás

Közzétéve 2013 augusztus 5. - 10:24

Örülök, hogy van aki így számon tartja Andris fedezési jegyzõkönyvét és csikóbélyegzését, már csak azt nem értem, ha ennyire érdekel miért nem veszel részt a tenyésztési programban?

A fedezései nem igazán érdekelnek... :D A kunfakó sem túlzottan, a véleményemet meg már az elején is írtam. Részt venni benne fölöslegesnek és értelmetlennek látom, nekem más a fontos és egészen más az elképzelésem arról, h mit várok egy lótól. De úgy is írhatnám, h LÓTÓL.... :D Viszont a nagy-nagy marketinget és lila ködöt továbbra is túlzásnak és marketingfogásnak tartom. Mint ahogy a névválasztást is, ha már itt tartunk, a "kiskunsági fakó hobbyló" fedné a valóságot, a "kun" ilyen formában viszont .... :gm: Ha azt mondom, megtévesztõ? Remélem, elég udvarias voltam.

Az országban más helyen is születtek Kunfakók.

Na igen. Az összesen 8 tavalyi fedeztetésbõl.....

Fajta még nincs mert az alap tenyészkanca állomány nem érte el a létszámot, de ezen van mindenki.

Errõl beszéltem eddig is. (Azért zárójelben megkérdem, ha van mondjuk 1 évben 12 fedeztetés, legyünk optimisták, mind rendben megszületik és fele kanca, minden kancacsikó megéri a 3 éves kort és elsõ nekifutásra rögtön vemhesül, akkor is : HÁNY ÉV, MIRE EBBÕL 300 DB A FAJTÁBAN MINÕSÜLT AKTÍV TENYÉSZKANCA LESZ? ;) )

Konyik mén van, hivatalos fedengedélyes, nem is egy.

Jaja, az idei évtõl már 2....


Van olyan is ami konyik, de papír nincs, nem Adris ménesébõl, s nem is nála.

Az ilyet felénk ZUGMÉNNEK hívják. Aminek a csikója ismeretlen és ha bukta van, akkor nagy bukta. Ha meg András is belekeveredik, akkor az egész tenyésztési programnak lõttek.


Konyik tenyészet nincs.

Ez így van.

2013 augusztus 9-10-11 én Bugacon, megrendezésre kerül a II. Õsök Napja - itt is lesznek Kunfakók

:) is. András lovas csapata üde színfoltja minden lovas rendezvénynek, egységesek, fegyelmezettek. Csak nem kéne ezt az egészet olyan rettenetesen komolyan venni. :)



#22 Méz

Méz

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.207 hozzászólás

Közzétéve 2013 augusztus 5. - 10:41

A mostani Lovas Nemzetben van egy cikk a kunfakókról. :cool: Bár eddig nem foglalkoztam ezzel a lóval, elolvastam és érdekes.

Posted Image

#23 Csikasz

Csikasz

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.633 hozzászólás

Közzétéve 2013 augusztus 5. - 12:53

Valóban udvarias voltál. Nem hiszem, hogy bármit kéne írnom, de van két percem mert úgy látom vannak itt azért érdeklõdõk is... A kunfakó névválasztáshoz nem tudok szólni, mert nem néztem utána a Kunok lovainak, majd egyszer ha temérdek idõm lesz kutakodom kicsit. ( de addig inkább lovagolok ha van idõm :) ) A marketing, PR szuper. Egyre többen vagyunk,akik látunk valamit ezekben a lovakban, én a gyerekek jövendõbeli versenylovait. Egy még nem létezõ fajtát nehéz lenne besorolni akár a hobbi ló kategóriába, akár másba, hisz majd a sportban történt kipróbálásuk után ( mert lesz iylen) lehet eldönteni mire is alkalmasak leginkább ezek a kis lovak. Méretük 135 - 147 cm, tökéletes gyerekek, fiatal felnõttek alá. Ideg rendszerük remek, nagyon jól viselnek minden új dolgot, könnyen tarthatók, igénytelenek, kemény patákkal, jó szervezeti szilárdsággal rendelkeznek. S igen sok sok generáció, szelekció kell egy fajtához...de ha csak ide a hollandokhoz benézel, akkor láthatod mennyi fajta, új fajta megfér egymással. Valamiért létre jönnek, kialakulnak vagy alakítják õket és van rájuk kereslet. Szerintem egy új fajta kitenyésztését rém komolyan kell venni, mert másképp ahogy írtad az csak szaporítás. Az az egy konyik mén akirõl még én tudok az jó messze van a Kunfakó program lovaitól és az gazdája nagyon szereti, remek ló! Mindenkinek ajánlom a cikket ami megjelent, ez csak a kezdet, lesz folytatás is....

#24 Csikasz

Csikasz

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.633 hozzászólás

Közzétéve 2013 augusztus 21. - 9:23

Cimborák :)
Posted Image

#25 Barefoot

Barefoot

    A megvilágosodott

  • Fórumtag
  • 5.421 hozzászólás

Közzétéve 2013 augusztus 21. - 11:14

Végigolvastam ezt az épületes társalgást. Nem idézgetek, inkább csak leírom a frankót, azt mindenki kibogarászhatja a válaszokat magának. Röviden a következõrõl van szó: Eördögh András nem talált magának olyan lovat, illetve fajtát, ami az õ jó lóról való elképzeléseivel egybevágott volna. Párszáz éve egyszerûen összegyúrta volna a saját ménesét a neki tetszõ lovakból, besütötte volna a saját billogával, arról mindenki láthatja, hogy a ló az Eördögh-ménesbõl való, és kész. Ma viszont megmondják, hogy hol lakhatsz, mit vethetsz a földbe és milyen állatot tarthatsz. Ott a lista lóból is, válassz egyet. Félvérek nem, lipicai nem, arab nem. A hucul még egészen közel áll az elképzeléshez, csak hát ott is valaki más mondja meg, hogy a te lovad alkalmas-e a tenyésztésre vagy sem, és ha feszegeted a határokat, hogy nem lehetne-e kicsit ilyenebb vagy olyanabb, esetleg félvér a B törzskönyvben, akkor még ki is rúgnak. Hát akkor hogyan tenyésztheti az ember azt a lovat amit szeretne? Ha saját fajtát csinál neki: ez az egyetlen hivatalos útja a dolognak. Ezért kell a kunfakónak fajtának lenni és nem nagyzási hóbortból. Marketing szempontból persze nem rossz egy saját fajta, de az vesse rá az elsõ követ, aki maga bûntelen. A huculnak vagy az ahlatekének tán nincs marketingje? (Véletlen ez a két fajta ugrott be :)) Lényeg a lényeg: a lovak jók és ez éppen elég a létjogosultságukhoz. Akinek nem tetszik, nem tenyészti. Amelyik tenyésztõ félti tõlük a saját fajtáját, az tenyésszen jobbat. Ami a tényeket illeti: konyiktenyésztõ egyesület van, véletlenül azonos azzal amelyik a kunfakókat tenyészti.

#26 N.C.

N.C.

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4.294 hozzászólás

Közzétéve 2013 augusztus 21. - 12:02

Marketing szempontból ....az vesse rá az elsõ követ, aki maga bûntelen.
Akinek nem tetszik, nem tenyészti. Amelyik tenyésztõ félti tõlük a saját fajtáját, az tenyésszen jobbat.

- Így.

#27 Robi

Robi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.559 hozzászólás

Közzétéve 2013 augusztus 21. - 14:12

"(Azért zárójelben megkérdem, ha van mondjuk 1 évben 12 fedeztetés, legyünk optimisták, mind rendben megszületik és fele kanca, minden kancacsikó megéri a 3 éves kort és elsõ nekifutásra rögtön vemhesül, akkor is : HÁNY ÉV, MIRE EBBÕL 300 DB A FAJTÁBAN MINÕSÜLT AKTÍV TENYÉSZKANCA LESZ? )" A fentieket feltételezve (ugye a tenyésztésre érett kancákkal is számolva) évente lefelé kerekítve egész számra a 15. évben lépi át a 300-as határt. Ha csak a kanca csikók felének beállításával számolunk (a tenyészállományból kiesettek is számítandók, hátha szelektálnak is), akkor a 23. évben.

#28 Csikasz

Csikasz

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.633 hozzászólás

Közzétéve 2013 augusztus 21. - 18:25

Barefoot - tényleg ez a frankóóóóóóó! :yeah: Nem hiszem, hogy bárki siet bárhová, így a fajta kialakulásának is van ideje.

#29 Ayeena

Ayeena

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 108 hozzászólás

Közzétéve 2013 szeptember 22. - 20:15

Végigolvastam ezt az épületes társalgást. Nem idézgetek, inkább csak leírom a frankót, azt mindenki kibogarászhatja a válaszokat magának. Röviden a következőről van szó: Eördögh András nem talált magának olyan lovat, illetve fajtát, ami az ő jó lóról való elképzeléseivel egybevágott volna. Párszáz éve egyszerűen összegyúrta volna a saját ménesét a neki tetsző lovakból, besütötte volna a saját billogával, arról mindenki láthatja, hogy a ló az Eördögh-ménesből való, és kész. Ma viszont megmondják, hogy hol lakhatsz, mit vethetsz a földbe és milyen állatot tarthatsz. Ott a lista lóból is, válassz egyet. Félvérek nem, lipicai nem, arab nem. A hucul még egészen közel áll az elképzeléshez, csak hát ott is valaki más mondja meg, hogy a te lovad alkalmas-e a tenyésztésre vagy sem, és ha feszegeted a határokat, hogy nem lehetne-e kicsit ilyenebb vagy olyanabb, esetleg félvér a B törzskönyvben, akkor még ki is rúgnak. Hát akkor hogyan tenyésztheti az ember azt a lovat amit szeretne? Ha saját fajtát csinál neki: ez az egyetlen hivatalos útja a dolognak. Ezért kell a kunfakónak fajtának lenni és nem nagyzási hóbortból. Marketing szempontból persze nem rossz egy saját fajta, de az vesse rá az első követ, aki maga bűntelen. A huculnak vagy az ahlatekének tán nincs marketingje? (Véletlen ez a két fajta ugrott be :)) Lényeg a lényeg: a lovak jók és ez éppen elég a létjogosultságukhoz. Akinek nem tetszik, nem tenyészti. Amelyik tenyésztő félti tőlük a saját fajtáját, az tenyésszen jobbat. Ami a tényeket illeti: konyiktenyésztő egyesület van, véletlenül azonos azzal amelyik a kunfakókat tenyészti.

Teljesen egyetértek. Létjogosultsága ugyanúgy van ezeknek a lovacskáknak, mint a többinek. Amíg a fajta kialakul és elismerik külön fajtának, eltelik kb 20 év, vagy még több, de senki nem siet sehova, egyetlen lófajta se alakult ki egyik napról a másikra.



#30 Otília

Otília

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 70 hozzászólás

Közzétéve 2013 október 4. - 16:57

http://www.konyik-kunfako.hu/kunfako



#31 Otília

Otília

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 70 hozzászólás

Közzétéve 2013 október 4. - 17:04

http://www.konyik-kunfako.hu/kunfako



#32 Bandi

Bandi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 60 hozzászólás

Közzétéve 2013 október 5. - 16:46

Szépek a lovak ( ha igaz, akkor értékesek is ), tetszik az oldal is. Sok sikert nekik a kezdeményezéshez. Kíváncsi lennék hol tartanak létszámban és, hogy egy helyen van-e az állomány vagy vannak-e már követők, segítők. Talán azt olvastam valahol, a fajtaként való bejegyzéshez 200 kanca kell.

 

:irony:



#33 Ayeena

Ayeena

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 108 hozzászólás

Közzétéve 2014 január 9. - 20:43

Van már tapasztalatom a kunfakóval :)
A téli szünetben volt szerencsém lovagolni egy igen helyes példányon. A mozgása szerintem jó, lépésben, ügetésben és vágtában is kényelmes a hátán ülni. Pici ló, de nagyon gyorsan tud vágtatni. Mindenkinek csak ajánlani tudom, aki szívesen kipróbálná.

#34 Csikasz

Csikasz

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.633 hozzászólás

Közzétéve 2014 január 10. - 7:32

Az én pici lovam, most 145 cm marmagas, azaz akkora mint egy hafi. Még gyerek, de kezelhető, figyelmes, nem félős. Vannak remek tulajdonságai, s persze vannak még hiányosságai is, de a cél amire igyekeznek tenyészteni az jó.

 

HA valakit érdekel ilyen loval élő emberek beszámolói, olvasson bele a Magyar kultúra honlapjába.

 


Edited by Csikasz, 2014 január 10. - 7:34.


#35 Jasmine20

Jasmine20

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.200 hozzászólás

Közzétéve 2014 január 26. - 19:26

nem ismerem a fajtát, nem is láttam még sosem kunfakót, de azért drukkolok ^^
viszont lenne egy kérdésem. a születendő méncsikókból nem lehet fedezőmén? vagy amíg nem számít fajtának addig  csak az a pár db konyik fedezheti a fajtát? Nem lesz így előbb utóbb beltenyésztettségű a fajta?
bevallom nem olvastam el a fenti cikket a fajtáról - lustaság - de vki tömören leírná miben különbözik ez a fajta a hucultól? 



#36 Csikasz

Csikasz

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.633 hozzászólás

Közzétéve 2014 január 26. - 22:21

Jól írtad, amíg nem kialakult fajta addig a mén csikó csak herélt lehet! Nem hiszen a konyik mén mindíg bele vihető...legalábbis míg tenyésztését készítik elő.



#37 Jasmine20

Jasmine20

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.200 hozzászólás

Közzétéve 2014 január 29. - 20:01

Jól írtad, amíg nem kialakult fajta addig a mén csikó csak herélt lehet! Nem hiszen a konyik mén mindíg bele vihető...legalábbis míg tenyésztését készítik elő.

 

értem, kicsit nehéznek tűnik nekem ez a 300as tenyészállomány "létrehozása", de sok sikert nekik :) Csikasz a lógyerekednek vmi álomszép színe van ^^  bár én eddig meg voltam győződve h Csinos hucul...



#38 Csikasz

Csikasz

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.633 hozzászólás

Közzétéve 2014 január 29. - 22:44

Már nem kritérium a 300 as tenyészállomány...kicsit változott néhány dolog ...de tuti kell még sok sok év. A huculban is van ez a szín, csak ép a lengyeleknek, nekünk vajmi kevés!



#39 zapolya

zapolya

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.806 hozzászólás

Közzétéve 2014 április 23. - 10:08

Van itt valaki Gömörszőlősről? 



#40 Timsili

Timsili

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.326 hozzászólás

Közzétéve 2016 április 7. - 13:13

Jelentem voltam a ménesben. Ha van még itt vki, akit érdekel, kérdezgessetek, szívesen válaszolok, amire tudok.


  • fafaragó kedvelte