Ugrás a tartalmakhoz


NYUGAT


  • Please log in to reply
2052 válasz a témához

#41 Tyda

Tyda

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 316 hozzászólás

Közzétéve 2007 augusztus 11. - 20:31

Tom Forest Csak most sikerült elolvasni a topicot. Az ausztrál nyergekhez visszakanyarodva abszolút egyet tudok érteni CR-vel. Tényleg hihetetlenül kényelmes, és szerintem stabil ülést biztosít. Még anno fent a Tátrában lovagoltunk ilyen nyergekben, és nekem teljesen bevált a hegyi terepen, pedig nem vagyok oda az angol nyeregért.

#42 Guest_feribácsi_*

Guest_feribácsi_*
  • Guests

Közzétéve 2007 augusztus 11. - 20:32

lyó munkához idõ kell! hát még a lassúhoz! :D DE! inkább várok, míg kikel a vetés, megérik a kalász, mint lelegelem a csíra zõdjit... :rolleyes:

#43 Guest_Tom Forest_*

Guest_Tom Forest_*
  • Guests

Közzétéve 2007 augusztus 11. - 20:36

Na hallod Tom, elég nagy népszerûségnek örvend ez a topic. :kir: :kocc:

Azt mondják, a barátság olyan, mint a tábortûz: elég egy szikra, meg egy kis szárazanyag, és lassan lángra lobban.
Asszem itt most máglyát raktunk. :dev: Remélem, azért nem ég meg senki. :ang:


Tom Forest

Csak most sikerült elolvasni a topicot. Az ausztrál nyergekhez visszakanyarodva abszolút egyet tudok érteni CR-vel. Tényleg hihetetlenül kényelmes, és szerintem stabil ülést biztosít. Még anno fent a Tátrában lovagoltunk ilyen nyergekben, és nekem teljesen bevált a hegyi terepen, pedig nem vagyok oda az angol nyeregért.

Köszi Tyda! Kíváncsivá tettél. :kocc:

#44 Monty

Monty

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.470 hozzászólás

Közzétéve 2007 augusztus 11. - 20:40

Monty belõled sugárzik a jóindulat. De hogy ezt leírtam, rohadt magasra került a saját mércéd. Kellett ez neked? ;)


Hát kétség kívül jól esik.. :D :D Bár sanda gyanúm, hogy a következõ napok semmi jóval nem kecsegtetnek, kell az útravaló... :)


Tom ha megégeti valaki magát, semmi baj! Ugyanis mindjárt elsõsegély-vizsgázok! Azaz mivel a kávéházban kötelezõ, hogy csap meg víz legyen, így a lehetõ legszakszerûbben el tudom látni a sebesültet. :D :D

#45 Guest_Tom Forest_*

Guest_Tom Forest_*
  • Guests

Közzétéve 2007 augusztus 11. - 20:41

Basszus, hogy ezt a pasik - pl. TF - hogyafrancba nem veszik le egybõl... :huh: :gm:

Akkor, most jobban körbeöleli, vagy nem, ha egyszer, még útban sincs semmi?

#46 Guest_feribácsi_*

Guest_feribácsi_*
  • Guests

Közzétéve 2007 augusztus 11. - 20:42

Jut eszembe errõl: a "klasszikus"!!! a szerelem olyan, mint a tûz...a szél a kicsiket eloltja a nagyokat föllobabntja...vmi sláger (Máté Péter? Szécsi Pál?!) "viharként tombol már, a messzi távol..." - kezdetû :D olyan, mint a tábortûz: motótra/apropóján...Tom Forest és a lírai alkat... :yeah: :kv:

#47 Guest_Tom Forest_*

Guest_Tom Forest_*
  • Guests

Közzétéve 2007 augusztus 11. - 20:44

a lehetõ legszakszerûbben el tudom látni a sebesültet. :D :D

Tyûûha! Uraim, éégessetek meeg! :o :ang:

#48 Filly

Filly

    Biodegenerált

  • Főmoderátor
  • 8.075 hozzászólás

Közzétéve 2007 augusztus 11. - 20:45

És Ernest feladta... :(

#49 Guest_Tom Forest_*

Guest_Tom Forest_*
  • Guests

Közzétéve 2007 augusztus 11. - 20:46

Ja, azt nézem. Szeegény. Nem hagytuk szóhoz jutni. :huh:

#50 Filly

Filly

    Biodegenerált

  • Főmoderátor
  • 8.075 hozzászólás

Közzétéve 2007 augusztus 11. - 20:50

Az a baj, hogy nem igazán úgy ismerem, mint akibe könnyű beléfolytani a szót, úgyhogy tán elkezdek aggódni... :huh: :gm: :dev: :D

#51 Ernest

Ernest

    Tele van a levelesládája

  • Fórumtag
  • 13.706 hozzászólás

Közzétéve 2007 augusztus 11. - 20:53

Ettem valamit, de itt van egy.
Közben kétszer lebeszéltem magam arról, hogy megsértsem Montyt. :D

#52 Monty

Monty

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.470 hozzászólás

Közzétéve 2007 augusztus 11. - 20:59

Örni neeee!!!! Én kíváncsi vagyok! :ang: Tom ha az ellátásra vágysz, sérülés nélkül, ingyen és bérmentve hideg zuhany alá raklak. :D :D

#53 Filly

Filly

    Biodegenerált

  • Főmoderátor
  • 8.075 hozzászólás

Közzétéve 2007 augusztus 11. - 21:04

Na jó. Holnap, frissen és üdén újra nekiállok egy angol szótárral és egy anatómia atlasszal.

(Montyval kapcsolatban arra gondoltál, hogy a háta mögött jól kibeszéljük, mekkora naív liba is? :D :gm:)

- Ernestre reagálva, csak Monty beelõzött -

Edited by Filly, 2007 augusztus 11. - 21:06.


#54 Guest_Tom Forest_*

Guest_Tom Forest_*
  • Guests

Közzétéve 2007 augusztus 11. - 21:10

Ettem valamit, de itt van egy.
Közben kétszer lebeszéltem magam arról, hogy megsértsem Montyt. :D

21:53-kor. :eek: Ezt nem kérheted, hogy egy tudományos értkezést angolul átnézzünk, azért, hogy kisüssük, hogy a lyányok ügyesebbek, vagy nem. Hát elárulom, hogy az én lányom ügyesebben lovagol, mint én. Sheriff lánya épp megnyerte a Western középeurópa kupa trail számát youth-ban. Jöhet nekem akárki egy mindent modellezõ, leegyszerûsítõ, aztán általánosító elemzéssel nekem - mérnök létemre is, vagy éppen azért - mindig fenntartásaim lesznek. A lovaglás komplexebb dolog, és a nõknek sokkal több csatornán aktívak a "receptorai", mint a férfiaknak.
Aki nagyon hisz a tudományos lovazásban, az elõször is "képzeljen el, egy gömb alakú lovat" (by S. Budiansky) :dev:

#55 Filly

Filly

    Biodegenerált

  • Főmoderátor
  • 8.075 hozzászólás

Közzétéve 2007 augusztus 11. - 21:11

:yeah:

#56 Guest_Tom Forest_*

Guest_Tom Forest_*
  • Guests

Közzétéve 2007 augusztus 11. - 21:12

Bakkkeeeer mindenki skizofrén... Szaladjon ki merre lát. :D

Errõl jut eszembe: Szia Juice!!! :D

#57 Guest_feribácsi_*

Guest_feribácsi_*
  • Guests

Közzétéve 2007 augusztus 11. - 21:17

Mielõtt gömb alakú lovat vízionálnék, mélázva tûnõdék azon: vajjjjon menyire általános az a jelenség, hogy ahol "munkára" van szükség a ló körûl, lovagláûs terén, ott az oroszlánrészt zömében férfiak végzik... A versenyzést, az eredményeket, az élmezõnyt tekintve már jobban fifty-fifty felé tendál az arány...DE! a konkrét statisztika-fölmérés érdekes lenne... :rolleyes:

#58 Ernest

Ernest

    Tele van a levelesládája

  • Fórumtag
  • 13.706 hozzászólás

Közzétéve 2007 augusztus 11. - 21:18

Dehogy. Monty eszes lány, és még kedves és aranyos is. Gondoltam, kicsit felpiszkálom a vérnyomását, azért írtam az elõbbit. :D Hozzászólni viszont tényleg elkezdtem, Montynak, de bekalapálom mégegyszer. A cikket nem érdemes sokat nézni, ennél van jobb is, de a lényeg az, Amerikában, ahol az idõ pénz és a pénz is pénz, kutatásokat végeznek, miért fájóbb az eleje a lányoknak. A daganat volt az egyik reflexióm, a daganatjelleg közbensõ állapot legyen, a hupphupp után, aztán jöjjön az interaktív segg. Ami érez és közvetít. Mesélték, hogy egy lovagláshoz értõ hölgy Podhajsky egyik képét nézve, amin épp oldalaz a ló, félhangosan azt mondta: ez biztos nem csak 64 módot ismer... Ennek a minimuma azért az, amikor valaki versenyre megy, ne kívülrõl szóljanak neki, hogy a nagykörön hamisan vágtázik... Stb. A másik, hogy lehetsz, Monty, tanulni vágyó, de ez az egész fórum itt nem azt bizonyítja, hogy mindenki ilyen. Itt véres viták folynak, hogy az elsõ nyeregben/szõrháton eltöltött félóra után kell-e terepre menni, vagy csak a második után.

#59 Guest_feribácsi_*

Guest_feribácsi_*
  • Guests

Közzétéve 2007 augusztus 11. - 21:21

Itt véres viták folynak, hogy az elsõ nyeregben/szõrháton eltöltött félóra után kell-e terepre menni, vagy csak a második után.... Talált süllyed! :D ((((sapienti sat!))) :ang:

#60 Natos

Natos

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.925 hozzászólás

Közzétéve 2007 augusztus 11. - 21:24

... miért fájóbb az eleje a lányoknak.

Az eleje??? Csak az eleje???
Ezt te sem gondoltad még végig... :)

#61 Monty

Monty

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.470 hozzászólás

Közzétéve 2007 augusztus 11. - 21:27

De szerencsére akadnak szép számmal olyanok is akik megfontoltak és tényleg maximálisat akarnak nyújtani a saját területükön (értem ezt versenyre, vagy épp csak egy család pacijára, akivel lovagolgatnak egyet-egyet, vagy túráznak ide-oda).

#62 Guest_Tom Forest_*

Guest_Tom Forest_*
  • Guests

Közzétéve 2007 augusztus 11. - 21:29

jöjjön az interaktív segg. Ami érez és közvetít...

Hát jó, ha már a szakkifejezéseknél vagyunk (igaz Feribá'?) akkor meg kell említsem, hogy érzésem szerént a hölgyek ebben is utólérhetetlenek (mondjuk a sümegi várjátékok során láttam hastáncot is - hogy értsd ;) ).

Egyébként a lovasélet elnõiesedésérõl már volt szó, Feribátyám. Nem ismerem a statisztikáidat, de lovászlányt és nõi oktatót szinte mindenhol látok. Az, hogy a trágyakihordást férfiakra bízzák, hát uram bocsá'...
Szóval szerintem a háttéripar is hozza azt a fifty-fifty-t. :kv:

#63 Guest_feribácsi_*

Guest_feribácsi_*
  • Guests

Közzétéve 2007 augusztus 11. - 21:30

miért fájóbb az eleje a lányoknak.....azért az általam végzett - ugyan nem reprezantatív! - közvéleménykutatás és tapasztalatgyûjtés arra világít rá, hogy helyesebb az ÉRZÉKENYEBB kifejezést használandani, mert a lovaglás (és különösképp kiemelten a nyereg közremûködtével erõs reakciók/élmények jöhetnek a POZITÍV tartományban IS! :D (((állítólag :rolleyes: )))

#64 Guest_Tom Forest_*

Guest_Tom Forest_*
  • Guests

Közzétéve 2007 augusztus 11. - 21:37

(((állítólag :rolleyes: )))

Ugyeugye! Csak kibújt a szög a zsákból: irigyek vagyunk, mert nekünk csak a tikitaki jut, aszt' néha még a "kezünkre is koppint"... :mad:

#65 Guest_feribácsi_*

Guest_feribácsi_*
  • Guests

Közzétéve 2007 augusztus 11. - 21:42

hehehe! :D

#66 Monty

Monty

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.470 hozzászólás

Közzétéve 2007 augusztus 11. - 21:46

Az igazat megvallva, mint nõi lovas, azt kell hogy mondjam az állítás nem képtelenség. De amikor én lovagolok, akkor a lóval foglalkozok. És más téren izgatnak. :D

#67 Guest_Tom Forest_*

Guest_Tom Forest_*
  • Guests

Közzétéve 2007 augusztus 11. - 21:57

Na ugye, nem kell itt mindjárt örömlovaglásra gondolni. Főleg, hogy vannak nehezebb időszakok is, amikor meg biztos cserélnének velünk a Hölgyek. Akkor biztos bejön nekik is a Kacagány féle lyukas nyereg. (Ki tudja azt a lyukat is mire találták ki eredetileg. :gm: )

#68 Monty

Monty

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.470 hozzászólás

Közzétéve 2007 augusztus 11. - 22:02

Hát a csajoknak biztos nem..... :D Azt hiszem az férfi dolog lesz... :P Szerencsére nekem nehéz napjaim lóháton nincsenek, ugyanis nekem a pacik testi és lelki fájdalmakra egyaránt gyógyírt jelentenek. :ang:

#69 Guest_Tom Forest_*

Guest_Tom Forest_*
  • Guests

Közzétéve 2007 augusztus 11. - 22:12

Szerencsére nekem nehéz napjaim lóháton nincsenek, ugyanis nekem a pacik testi és lelki fájdalmakra egyaránt gyógyírt jelentenek. :ang:

Itt arra gondoltam amit az irodalom a "Nõ és a Hold" címszó alatt említ, a TV reklámok pedig "Béres Alexandra megtalálta" szöveggel sulykoltak a köztudatba :o . Szóval mindig a túlsó part tûnik szebbnek. Csak ennyi. :kocc:

Edited by Tom Forest, 2007 augusztus 11. - 22:17.


#70 Guest_feribácsi_*

Guest_feribácsi_*
  • Guests

Közzétéve 2007 augusztus 12. - 6:10

...az indián kultúrában meg holdkunyhó név alatt említtetik?!? :rolleyes:

#71 Guest_Haf-Shire_*

Guest_Haf-Shire_*
  • Guests

Közzétéve 2007 augusztus 12. - 9:02

No már most a nõk és a férfiak fájóságának különbségébõl nem feltétlenül ered ügyességük különbsége. Szerintem manapság azért van több nõ az élmezõnyben, mert eleve többen vannak, így nagyobb a merítési alap. Másrészta lovaglás nem egy máról holnapra hatalmas eredményekkel kecsegtetõ sport. A nõk többsége türelmesebb, mint aférfiak többsége, márpedig szerintem igaz, hogy a lovassportban a 'tehetség' nagymértékû azonosságot mutat a koncent szorgalommal, ami ugye függvénye a türelmi faktornak. Más. Az ausztrál nyeregre visszatérve. Nem lehet, hogy az azért ilyen kébyelmes, mert eredetileg mégsem a birkákra gondoltak, hanem a kengurukra, amely faj mozgásának amplitudoja és az általa kiváltott turbulencia-érzés igencsak magas szintû és ennek elviselésére kísérletezték ki ezt a tévesen lóra transzfolmált nyerget?

#72 Guest_Tom Forest_*

Guest_Tom Forest_*
  • Guests

Közzétéve 2007 augusztus 12. - 10:25

Hát, egy ilyet szívest megnéznék, ahogy nyeregbõl dolgozik egy birkatenyésztõ ausztrál. ( Kár, hogy HH ilyen picivel írta, alíg bírtam kisilózni. :kv: )

#73 Guest_Tom Forest_*

Guest_Tom Forest_*
  • Guests

Közzétéve 2007 augusztus 12. - 10:51

No már most a nõk és a férfiak fájóságának különbségébõl nem feltétlenül ered ügyességük különbsége.
Szerintem manapság azért van több nõ az élmezõnyben, mert eleve többen vannak, így nagyobb a merítési alap. Másrészta lovaglás nem egy máról holnapra hatalmas eredményekkel kecsegtetõ sport. A nõk többsége türelmesebb, mint aférfiak többsége, márpedig szerintem igaz, hogy a lovassportban a 'tehetség' nagymértékû azonosságot mutat a koncent szorgalommal, ami ugye függvénye a türelmi faktornak.

A fiziológiai különbségek csak el lettek humorizálva... :)
Szerintem a különbség a szemléletbõl ered. Ma a lovazás nem anyira férfias sport, mint valaha. Inkább a rali, kvad, cross, országúti motorozás, vitorlázás, egyéb technikai sportok. Már a lovaskaszkadõrök között is ott vannak a lányok, ami szerintem korábban nem így volt. És az állatokkal kapcsolatos dolgok sem "férfiasak" manapság. Ez inkább tendencia, mintsem anatómia, meg kitartás kérdése. Mindkét nem részérõl vannak megszállottak, kitartóak, türelmesek, csak a lovagláshoz nem elég húzni a gázt. Ott több érzék, több finomság, kevésbé látványos elem van.
Egyik cross-motoros kollégám kérdezte egyszer: mi ebben a jó? Csak körbe-körbe mész? Gondolom az az igazi, amit a HBO-n nyomnak: pénz, lövödözés, robbanás, autós üldözés, helikopterrel zuhanás. Az igen, az nagyon történõs. Mi meg itt romantikázunk, meg finomkodunk. :D Szerintem ma már egy Bruce Lee film is totál csõd lenne. Néha percekig csak beszélgetnek benne. :gm: Felszínes türelmetlen látványcentrikus világot élünk. És ha belegondolok, hogy Indiában 30 évig képeznek egy munkaelefántot.... :kv:

#74 Cavalry_Ranger

Cavalry_Ranger

    Törzsvendég

  • Kizárt tag
  • 1.439 hozzászólás

Közzétéve 2007 augusztus 12. - 11:04

:D :D :D



(Ami a kényelmet illeti, én az ilyen neyeregben vacakul éreztem magam, elvette a mozgás szabadságát, mint egy szoros páncél.)

Nem megfelelõ méretû nyeregben ültél - valószínüleg.
A kisiparnak itt is megvan az a szolgáltatása hogy méretet vesz rólad mint egy becsületes cipész.
A konfekció az itt sem magas szintû szolgáltatást biztosít.
Persze igaz az, hogy mivel jobban érezni a nyereg tartóképességét mint egy egyszerû angol nyeregben (különben semmi értelme nem lenne az egésznek) jobban számít a méret mint egyébként.
Sajnos ez drága dolog.

Más:
Ki látott olyat bármlyik magyar lovasszervezetnél, hogy foglalkoztak volna a jelentkezõ bérlovas csipõ méreteivel.
"Vidd az x táltos, ott van a nyerge" ez egy jó eset, a rosszabb az hogy egyik lóról szedik le a nyerget, kantárt stb, és rakják rá 5 perc múlva izzasztóval együtt a másikra. Ha legalább izzasztója lenne egyéni szerencsétlennek az már nagy eredmény lenne. (nem nevezem meg a helyeket, minek, úgyis tudja mindenki, a jobbak is tudják hgy náluk másképp van, de egy lovarda kritika sem tért ki még erre az aspektusra).

Visszatérve
Az ausztrál nyeregnek egyébként a lovaglás biztonsága miatt lenne nagyobb jelentõsége mint amit elért kis hazánkban (a marketingje nulla, messze vagyunk, kicsik vagyunk stb.).
A kezdõ, amatõr, stb lovasok a megfelelõ méretet használva sokkal eredményesebben és biztonságosabban készülhetnének fel a következõ lépésekre (engedményként mondom a profi angol nyereg vagy western nyereg imádók felé - a kezdeti idõszakukban használhatnák).
A biztosan bekövetkezõ lovaglási hibák esetén sokkal kevesebb pottyanás történne, mint az angol nyeregben.
Tévhit az hogy korlátozza mozgást, ugratni is lehet vele 1 m-ig gond nélkül, aki meg annál magasabb átmérõjû fatörzsön ugrik át, az nem normális.

Az ausztrálok (nyereggyártók) egyébként gyártanak western nyergeket is, és ha megkérdezed miért és hová, akkor egyértelmû (érdekes) a válasz.

Találos kérdés: miért és hová? A válasz egyben arra is felvilágosítást ad hogy a western nyereg felhasználása hol ideális.

#75 Guest_Tom Forest_*

Guest_Tom Forest_*
  • Guests

Közzétéve 2007 augusztus 12. - 11:22

Az ausztrálok (nyereggyártók) egyébként gyártanak western nyergeket is, és ha megkérdezed miért és hová, akkor egyértelmû (érdekes) a válasz.
Találos kérdés: miért és hová? A válasz egyben arra is felvilágosítást ad hogy a western nyereg felhasználása hol ideális.

Nem tudom, sivatagba? USA-ba? Nekem hegyen-völgyön sem volt bele bajom, mert jól támaszt farban és a kengyelbe is jól bele lehet állni ha lejtõn lépdelünk lefelé, hisz a fender jól körbefogja a lábszárat és a kengyel is stabil. Szóval mi a megoldás? :confused:

#76 Guest_feribácsi_*

Guest_feribácsi_*
  • Guests

Közzétéve 2007 augusztus 12. - 12:38

TomForest, Ausztrália óriási KONTINENS, RENDKÍVÛL VÁLTOZATOS TEREPPEL, más is van ott sivatagon kívûl... Láttam 1 TV mûsort (talán a Freyét) :D abban 1 magyar "disszidens" regélt arról hogy lett milliomos kapitalista adakint, és komoly területekeket vett, állatokat IS! tenyészt, lovakat is és lovagol...mutatott snitteket a terepeirõl...hát az minden vót, csak sivatag nem! Dimbes -dombos, erõsen szabdalt-tagolt terep, sík rész szinte csak nehány méternyi, és pár km-rel arráb tükörsíma sivatag, és megint bozót, hepe-hupa...vad vót nézni is!!! Haf-, kedvenc témám a nõ-férfi arány, attitûd a lovaglásban...Jó lenne errõl kényelmesen, terjengõsen 1 igazi kávéházi törzsasztalnál cseverészni 1x... :rolleyes: :yeah: :D Ehhelyt csak 1 aspektust sebtiben! A férfiak inkább a munka, föladat és ÜZLET oldaláról közelítik meg a lovazást, ezért a célirányos tevékenység nem fixálja õket 1 lóval folyamatosan a top-ra...A nõk inkább érzelmileg dominálnak, az 1ütt megélt siker, a hûség, az elkötelezettség stb, ha már megvan a "lovuk"...kevésbbé üzlet, mint inkább érzelmi-kapcsolati önkifejezés (talán) nekik a lovaglás-versenyzés... Szóval, izgalmas téma, érdekes lenne kivesézni... :ang: HH, kisilabizáltam a miniatûr szürkéket és örömmel konstatáltam: azonos a tapasztalatunk, nézõpontunk ( :rolleyes: :yeah: ) ami az auszi-nyereg unkomfort-érzetét illeti... :D Persze! 1 "ámátõr", 1 hobbysta, SZABADIDÕLOVAS (HOGY illõen, BÖCSÜLETTTEL MEGTISZTELJEM ÕKET!) aki a biztonságot preferálja, és a tökéletes lovaglótechnikát nem áll módjában (ill. nem kívánja!) elsajátítani: nagyra értékeli a nyereg nyújtotta elõnyöket, támogatást a lovaglásához...És ez így van jól...Virágozzék 100 virág, mindenki találja meg a néki kedveset a "réten" :yeah: :D :ang:

#77 Cavalry_Ranger

Cavalry_Ranger

    Törzsvendég

  • Kizárt tag
  • 1.439 hozzászólás

Közzétéve 2007 augusztus 12. - 13:15

Nem tudom, sivatagba? USA-ba? Nekem hegyen-völgyön sem volt bele bajom, mert jól támaszt farban és a kengyelbe is jól bele lehet állni ha lejtõn lépdelünk lefelé, hisz a fender jól körbefogja a lábszárat és a kengyel is stabil. Szóval mi a megoldás? :confused:

A feribácsi által látott filmet én is láttam, tényleg bonyolult terepek vannak. A nálunk megismertek közül alig alig van ilyen, ahol folyamatos a hepe-hupa. Valószínüleg geológus tudná megindokolni miért.
Nálunk a hegyes terep is rendezett (a vacak földutak kivételével).

A western nyereg készül exportra, és ausztrál felhasználásra is ha füves pusztákon használja a lovas, ott megfelelõ. Hepe hupás terepre alkalmatlannak vélem, persze ideig óráig biztos el van vele egy profi lovas, de gyanítom ha dolgoznia kellene napi sok órát akkor lecserélné.
Érdekes módon az amerikai polgálháborúban sem használták a mai western nyerget.

http://www.americanm.../civil-war.html

érdekes összefoglaló :http://en.wikipedia.org/wiki/McClellan_saddle

Látható hogy az amerikai konstrukció is a funkcionalitásból (és gyárthatóságból, olcsó legyen) indult ki és alapul vette az eredeti huszárnyergeket, a spanyol és mexikói nyerget, stb.

Mi a lényeg véleményem szerint? A funkcionalitás.

A katonai funkciók (kardhasználat, lovasroham stb. ) és a marhaterelés (western) mind élõ funkciók amit a nyeregnek követnie kellett.

A tereplovaglás versenyszerû követelményei (military) és a túralovaglás, munka lovaglás (ausztrál stock) szintén élõ funkció.

A célszerû választás a lovas kívánságai és a lovagolt terep szerint ideális, és nem valamiféle divat vagy hitvallás kérdése.

Ezért hülyeség szerintem ugrónyeregben tereplovagolni nehéz hegyes terepen csak azért mert az van kéznél, vagy azon szeret oktatni a profilovas (ehez ért).

Zavarja a megitélést a gazdasági szempotok érvényesülése a korabeli termékek tömeggyártási igénye miatt. Egy katonai vagy cowboy nyereg nem lehetett drága, és bonyolult, ezért az elsõdleges szempont az olcsóság volt, és másodlagos a funkció. (ki a fenének volt pénze drága nyerget csinálni, vagy nem rendelte volna meg a katonaság, vagy a cowboy se).

De ma a hobby lovas funkcionális igényének nem a magas árnak kell határt szabni hanem a funkcionalitásnak kell az elsõdlegesnek lenni (lovas és ló szempontjai + az alkalmazási követelmények játszanának célszerûen szerepet).

Ez a cél érvényesül a megfontolt döntésnél nyereg, kengyel, sisak, zabla stb. eszközök esetében is (ha van rá pénz).

Az hogy kinek milyen mix az optimális, ---- egyéni döntés kérdése,----csak tudja a lovas hogy mi az amiben dönteni kell.

(A cowboy tudta, a katonai döntéshozó tudta, a mai lovasnak meg nem biztos hogy van információja tisztelet a kivételnek)

Érdekes véleményt találtam a távlovas nyergekkel kapcsolatban is (vajon mi magyarázza?)

Endurance riding Equipment
At the highest levels, it is usually a variation on the English saddle in shape, although it may have wider panels and stirrups with a wider tread. Regardless of design, endurance saddles are very light to ensure the horse does not have to carry unnecessary weight. Many endurance saddles have extra metal rings for the attachment of equipment. At lower levels, lightweight endurance designs based on western saddles are popular. Various experimental designs are also common, including treeless and flexible panel saddles.

Edited by Cavalry_Ranger, 2007 augusztus 12. - 13:26.


#78 Guest_Tom Forest_*

Guest_Tom Forest_*
  • Guests

Közzétéve 2007 augusztus 12. - 14:01

Nos, ez megér egy mistét. CR, az biztos. Az a benyomásom keletkezett, hogy 150-200 év múlva - amikor már mindenki olyan miniûrhajókon jár, mint a csillagok háborújában - néhány retrográd hobbysta autókat gyárt saját kedvtelésébõl (ld. Spektrum TV - gõzautó-hobbisták). Namármost, valaki megkérdezi, milyen ülés volt az autókon, és hogyan alakult ki. Milyen az ideális, és ki milyen típust kedvel, favorizál. Szóval: lehet igazad van tán "fordítva ülünk a lovon". :) Cél -> ló -> stílus -> felszerelés lenne az ideális. De amikor valaki mondjuk horgászbotot vesz hobbyból, akkor nem ildomos egybõl azzal kezdeni, hogy melyik folyóág melyik csücskén honos halfajt fogja fél életén keresztül kifogdosni. Vesz egy botot, ami semmire se optimális, egy csomó vackot, ami vagy bejön az adott helyen, vagy nem, és élvezi, hogy ázik a damil. :ang:

#79 Cavalry_Ranger

Cavalry_Ranger

    Törzsvendég

  • Kizárt tag
  • 1.439 hozzászólás

Közzétéve 2007 augusztus 12. - 15:55

Nos, ez megér egy mistét. CR, az biztos. Az a benyomásom keletkezett, hogy 150-200 év múlva - amikor már mindenki olyan miniûrhajókon jár, mint a csillagok háborújában - néhány retrográd hobbysta autókat gyárt saját kedvtelésébõl (ld. Spektrum TV - gõzautó-hobbisták). Namármost, valaki megkérdezi, milyen ülés volt az autókon, és hogyan alakult ki. Milyen az ideális, és ki milyen típust kedvel, favorizál.
Szóval: lehet igazad van tán "fordítva ülünk a lovon". :) Cél -> ló -> stílus -> felszerelés lenne az ideális. De amikor valaki mondjuk horgászbotot vesz hobbyból, akkor nem ildomos egybõl azzal kezdeni, hogy melyik folyóág melyik csücskén honos halfajt fogja fél életén keresztül kifogdosni. Vesz egy botot, ami semmire se optimális, egy csomó vackot, ami vagy bejön az adott helyen, vagy nem, és élvezi, hogy ázik a damil. :ang:

Hát rátaláltál a megfejtésre az biztos, ------gratulálok.
Kicsit kiegészítem a nagy titkot aztán ha van kedved (és másnak lehet rajta elmélkedni).
Én egyenlõre nem találtam a dologban hibát, de kiegészíteni tudtam.

Az egyik egyetem professzorának volt ez az elmélete és oktatta nekünk (persze õ is szedte a darabjait valahonnan, de azt nem tudom honnan).

Négy objektumot rajzolt fel. Mindeggyik hierarchikus volt saját magán belül

1. Cél (cél hierarchia)
2. Funkció
3. Struktúra
4. Hely

A bejárási sorrend: cél, funkció, struktúra, hely
Egy iterációval sorra járod a dolgot megadod az elsõ elemeket aztán ellenõrzöd és folyt köv. amíg meg nem unod.

Én még hozzátettem az idõ (5) és forrás(pénz)(6) objektumot is.

A dolog szinte bármire használható kis gyakorlattal. Persze minden kialakul magától is hosszú idõ alatt, pld ausztrál nyereg, vagy amerikai katonai nyereg stb. Ha már a nyereg példánál maradunk.

A kengyelek esetében is hasonló az innovációs folyamat. (régen is lovagoltak kengyel nélkül, de akkor egy csomó funkció nem mûködött.

A dolgot viszont mindig az elején lehet elszúrni, és ez a cél kitûzése.
Ha viszont a cél már jó akkor a többi viszonylag mechanikusan kijavul magától, csak a szabvány kérdéseket kell feltenni.

Egy egyszerû lovaspélda annak aki egyenlõre nem tudta hová tenni a szószt.
-----------------------------------------------------------------------------------------

A vállalkozó elhatározza a Fõ Célt, lovasfarmot akar létrehozni azért, mert ebbõl szeretne bevételre szert tenni és ezen kívül (rész célok) szeretne a lovakkal foglalkozni, társaságot maga körül, és jól érezni magát.

A lovasfarm funkcióit fel nem sorolom, mindenki tudja.
A struktúra már érdekes, mert néha elfelejtik a funkciókhoz szükséges dolgokat: oktató, rendes lovász, legelõ, karám, öltözõ, wc, takarmány, felszerelés, megfelelõ lovak stb. (már az elsõkörben siekrül kifelejteni a felét, pld a szükséges marketing funkciót is.)

A hely sokban befolyásoló (milyen a terep, környezet, közlekedés, stb.) ezért ütköztetni kell minden céllal.

Itt jön a visszacsatolás, meg kell nézni hogy megfelelünk e a céloknak (ami kimaradt pótolni kell)
Iteráció a végtelenségig.

De ha kifelejted a költségeket és a projekt eredményességéhez szükséges idõszükségletet (majd kész lesz egyszer és akkor milyen jó lessz) akkor a projekt halódik és vegetál.

----------------------------------------------------

A horgász vagy és sikerült beszerezned egy pisztráng fogáshoz kifejlesztett alpesi készletet és azzal akarsz a Balaton mellett pontyot fogni akkor érdekes élményben lesz részed, pld sokat beszélgethetsz a többi horgásszal és vidám perceket szerezhetsz neki ami roppant pozitív élmény) De halat nem fogsz fogni ha ez volt a CÉL.

----------------------------------------------------
Tehát ha sem pénz nincs sem idõ, valamint azt sem tudod mit is akarsz tulajdonképpen, akkor ne fogj bele a dologba hanem ülj le egy nyugodt sarokba várj addig amíg a vágy el nem múlik. Ez beválik.)))))))))

Kapaszkodj meg, a Balaton mellett nemrég láttam egy fiatal "indiánt" a Dél Afrikai hullámokra való profi surf deszkával próbálkozni.

Nyeregre visszatérve, hogy maradjunk a témánál is, Feribácsiról már elhiszem hogy egy kockás abrosszal felnyergelt, kötöfék + bálamadzag, ellátott jó lóval is elfogadható eredményt fog produkálni egy lovaspályán.
De ez egy afrikai kaland túralovagláson már nem jön be, ott kell a funkció.

Bocs a sok szövegért de esik az esõ és unatkozom )))

#80 Filly

Filly

    Biodegenerált

  • Főmoderátor
  • 8.075 hozzászólás

Közzétéve 2007 augusztus 12. - 16:32

Na de kérem... :) Nekem azért úgy rémlik, bár lehet, hogy egy geológus ezt olvasva egyenként tépkedi ki hajszálait, hogy azért Észak-Amerikában is eléggé változatos a domborzat. Tehát azt a kijelentést, miszerint az ausztrál nyereg hegyvölgyre, a western nyereg meg síkságra jó, minimum enyhén eltúlzott általánosításnak vélem. Szerintem nagyjából hasonló funkcióra (terelés) nagyjából hasonló nyergek alakultak ki nagyjából párhuzamosan. Aki most kétkedve csóválja a fejét, hogy de a western nyergen nincs is combtámasz, annak ajánlanám figyelmébe egy munkanyereg első kápájának tüzetesebb szemrevételezését. Továbbá: azt honnan veszitek, hogy a western nyergek csak a funkcionalitás okán egyszerűek, puritánok voltak? A régebbi korok marhapásztorainak (gyk. cowboyoknak) szinte az egyetlen saját tulajdonuk a nyergük volt, amit hátukra vetve hurcolásztak egyik munkaadótól a másikig, nagy becsben tartották, egyedileg díszítették. Volt szerencsém erről komoly, nagy és vastag képeskönyveket látni Sheriffnél és Májkinál. A katonaság munkanyergét (McLellan) idekeverni pedig tévedés. Azt tényleg a natúr funkcionalitás, gyors elkészítés és könnyű javítás, és olcsóság hívta életre, a bock-típusú nyergekből. (Mint ahogy egész Európában ezek a nyergek terjedtek el katonai nyeregként, és nem az angol nyeregből...) Volt szerencsém McLellanban lovagolni - megszokható :) de inkább maradok a jóval kényelmesebb western nyergemnél... Ja, és a váll-csípő-sarok függőlegese... A western nyergek közül a marházós munkanyergeknek van előrébb a fenderfelfüggesztése, a pleasure, reining nyeregnél hátrébb, azokban simán lehet "megfelelően" ülni. Bár nekem munkanyeregben sem okozott semmi plusz erőkifejtést, talán tényleg azért, amit rc írt, hogy hosszabb a felfüggesztési vonal. Az viszont tény, hogy a western nyergeknél előrébb van a heveder, mint az angol nyergeknél, máshogy is "ül" a két nyereg a lovon. Ezért, ha a hevederhez kell tenni a lábat, akkor egy western nyeregnél kicsit előrébb kell tenni, mint egy angolnál. A McLellanhoz meg vékony kengyelszíj való! Nem tudom már, ki filozofált erről, és hol... Az amcsi katonáknak testhez simuló lovasnacijuk volt, amihez jó volt a vékony kengyelszíj. Farmerban nem annyira lehet kényelmesen lovagolni így, próbálja ki, aki nem hiszi.