Ugrás a tartalmakhoz


Fotó

Itatás


Ez a téma archivált. Nem tudsz archivált témához hozzászólni. Ha szeretnéd újranyitni, keress meg egy moderátort, vagy admint.
61 válasz a témához

#1 Norbi

Norbi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 176 hozzászólás

Közzétéve 2002 január 29. - 18:21

Van aki szerint mielõtt a lóval dolgozni kezdünk itatni kell, mások szerint nem szabad, mert megterheli a szivét. Nem látok tisztán ebben a kérdésben. Ti mit tudtok errõl?

#2 Bogi

Bogi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 103 hozzászólás

Közzétéve 2002 január 29. - 18:33

Szia Norbi!Én úgy tudom, hogy mielõtt egy hosszabb terepre menne a paca, illik megkínálni vízzel, ha nem szomjas, úgysem iszik. Miután elég erõsen izzadnak szegények, szükségük van a vízre. Viszont úgy tudom, hogy az állott víz egészségesebb rájuk nézve, mint a friss jéghideg. Mi akkor is itattunk, ha egy szüreti felvonulásra mentünk mondjuk, vagy egy egész napos lovaglásra. Ugyanis ha a ló ki van melegedve, és ivás után folytatja a munkát, akkor is ihat állott vizet. Nem tudom, hogy a szakértõk errõl hogy vélekednek, én nem vagyok szakértõ, de eddigi tapasztalataim szerint így tudom. Ha esetleg egy szakértõ olvassa a soraimat, és hülyeségnek tartja, akkor bocsi.

#3 Haflingi

Haflingi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 717 hozzászólás

Közzétéve 2002 január 29. - 18:41

Én sem vagyok kifejezetten szakértõ, de szerintem nem mondasz semmiképp sem hülyeséget Bogi! (vagy, ha mégi, akkor mostmár együtt köveznek meg minket!).Ha csak abból indulunk ki, hogy az itatás hiánya az arra érzékeny lovaknál kólikát válthat ki, akkor már jogos az, hogy a lovat inkább itassuk meg indulás elõtt. Nem hülye. Ló. Ha nem kell, nem iszik.És az állott víz (már csak a hõmérséklete miatt is) tényleg jobb.

#4 Angi

Angi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.074 hozzászólás

Közzétéve 2002 január 29. - 20:10

Sziasztok!Szerintem sem mondtok hülyeséget, Én is úgy tudom, hogy munka elött, vagy tura elött nem árt itatni. Majd ha nem kell neki, úgysem iszik.

#5 Sac

Sac

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.950 hozzászólás

Közzétéve 2002 január 30. - 2:05

Én ebben a témában nem tudok tanácsot adni (akkor miért irok mi???). Az én lovaim egész nap, napközben a karámban vannak (még télen is) és ott van elöttük a nagy vályú tele vízzel. Az elfogyasztott, elpárolgott vizet pedig naponta pótoljuk. Tehát ök akkor isznak ha szomjasak ;)

#6 Zsuzska

Zsuzska

    Törzsvendég

  • Admin
  • 3.961 hozzászólás

Közzétéve 2002 január 30. - 8:37

Én sem vagyok szakértõ, de ahol nincs önitató vagy vályú, én is azt tapasztaltam, hogy munka elõtt itatják a pacikat. És az is igaz, hogy egyáltatlán nem hülyék, hiszen munka után viszont úgy tudom, kb. egy órát nem szabad õket itatni, de azt figyeltem meg, hogy ha önitató van, és nincs elzárva, akkor sem akarnak inni ilyenkor. Még nyáron a 40 fokban sem. Posted Image

#7 realcowboy

realcowboy

    Magnum

  • Fórumtag
  • 8.060 hozzászólás

Közzétéve 2002 január 30. - 9:31

A szomjuságot senki sem szereti a ló sem.A munka utáni kényszer várakozás csak azért alakult ki,hogy csupa jóakaratbol meg ne itassa valaki a felhevült lovat.Arról,hogy milyen is az állott viz lehet vitatkozni.Az ajánlott 12 c° viz télen a minusz tiz fokos hidegben gõzölög a karámom itatókádjában ugyanez a viz nyáron jéghidegnek tûnik.A lóra odafigyelõ ember megtalálja a módot,hogy a lova ne szomjazzon.Nálam amig istállóban laktak a lovak az önitató is tartályos volt miután egyszer régen moziból érkezve csónak ás levegõ után kapkodtam.(csónak a lovaim megtekintéséhez kellet volna levegõ pedig a várható vizszámla emésztéséhez).Az állott viz a tartálybol természetesen azonnal is itatható munka után.Az itatás egyébként sarkalatos pontja a lótartásnak.Szoktam ajánlani,hogy ha mondjuk bértartást keres valaki sose azt nézze,hogy a közlekedõ fel van é rendesen seperve hanem rugjon fel egy vödröt és ha nincs hö-högés az már a lovászt dicséri.Az viszont tényleg nem vitatható ha megkinálom a lovat vizzel munka elõtt akkor ha végeztünk általában nem szomjas.

#8 dr. szöszi

dr. szöszi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 86 hozzászólás

Közzétéve 2002 január 30. - 19:10

Szerintem munka után nagyon szívesen innának......Ha engedném! ;)

#9 Nikci

Nikci

    Új vendég

  • Fórumtag
  • 3 hozzászólás

Közzétéve 2006 január 6. - 10:45

Sziasztok!Nem tudjátok h miért van az h 1ik nap több vödör vizet iszik a lo másnap alig 1-2 kortyot????Segitség!!!!

#10 Filly

Filly

    Biodegenerált

  • Főmoderátor
  • 8.075 hozzászólás

Közzétéve 2006 január 6. - 11:41

Attól függ, elõtte mit és mennyit evett pl, mennyit mozgott, ezeket kellene elõbb megfigyelned.

#11 Zsófi2

Zsófi2

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 367 hozzászólás

Közzétéve 2006 február 23. - 15:27

De jó, hogy találtam ezt a topikot!!Mi most költöztünk el a pacikkal, és a kancám nem igazán akar innni.Ez alatt értem, hogy míg a többiek napi több vödörrel vagy vályúval megisznak , addig õ kb 2 vödörnyit iszik..Ugyanazt a kaját kapja, mint a többi és ugyanannyi zabot, és ugyanannyit mozognak.Lehet, hogy nem túl jó minõségû a víz, talán kicsit vasas, de 2 hét alatt már illett volna megszoknia.Mit tanácsoltok?Sózzam be a szénát? :D Az önmagában még nem lenne baj, hogy keveset iszik, csak hát emiatt a kaja nem úgy rakódik rá, mint a többiekre.Õk szépen kerekednek, õ meg csak szikkad.Nem kimondottan soványabb, csak szikár..Segítsen valaki,mert komolyan kezdek aggódni, és kénytelen leszek orvost hívni.

#12 Fec

Fec

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.878 hozzászólás

Közzétéve 2006 február 23. - 23:06

Friss vizet kapnak, vagy állottat? Nem a hõmérséklete miatt, hanem az állás ideje alatt illatok, gázok távonak a vízbõl.Van amelyik ló új helyen (de a ménesen is észrevettük, ahol van önitattó friss vízzel a boxokban és kint a legelõn vályú) inkább kivárja míg a legelõn lévõ tegnapi állottvízbõl ihat, pedig azonos hálózatról van feltöltve.

#13 lóbolond

lóbolond

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 37 hozzászólás

Közzétéve 2006 február 24. - 8:36

Fec te mióta lovazol? Elég kezdõ lehetsz, ha ilyeneket mondasz már megbocsáss. A ló azért iszik szivesebben vályúból, kádból vagy valamilyen nagyobb térfogatú itatóbol, mert abból szabadabban tud inni mint az önitatóbol. Ha van választási lehetõsége akkor kevésbé fog inni az önitatóbol, inkább kivárja, hogy kint igyon. A gázok távozásárol csak annyit, hogy a vödörbõl hamar elillan a klór.Egyéb helyeken pedig megszokják a helyi víz ízét.Sõt, ha estérõl marad víz a vödörben, érdemes friss vizet adni mert a GÁZOK BELE mennek.Vagyis esetleg ammoniával dúsitott lehet. :)

Edited by lóbolond, 2006 február 24. - 8:42.


#14 Fec

Fec

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.878 hozzászólás

Közzétéve 2006 február 24. - 9:48

Ha belefingok, télleg belemennek... :gm: (Aztán ki.)Mióta? Hát olyan rég nem mint te, de lehet hogy másképp. (Néha gondolkozva. Persze néha nem..) Ha úgy hihetõbb, tekintélyelv mentén is védeni tudom a dolgot.

#15 Zsófi2

Zsófi2

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 367 hozzászólás

Közzétéve 2006 február 24. - 10:48

Dolgoznak is, vagy vágólovak? :DMiért kevés a két vödör? Egy arabnak pl. egyáltalán nem kevés. A korábbi helyen mennyit ivott? Meg tudtad figyelni? Ha dolgozik, akkor látsz rajta egyéb aggasztó jeleket?

Hozzászólás megtekintése

nem vágók!!! :hu: Dehogy!sajnos most csak hétvégente vannak lovagolva.más baja nincs, menni is van kedve és nem is izzad nagyon...?????? :confused:

#16 Zsófi2

Zsófi2

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 367 hozzászólás

Közzétéve 2006 február 24. - 10:52

Friss vizet kapnak, vagy állottat?  Nem a hõmérséklete miatt, hanem az állás ideje alatt illatok, gázok távonak a vízbõl.Van amelyik ló új helyen (de a ménesen is észrevettük, ahol van önitattó friss vízzel a boxokban és kint  a legelõn vályú) inkább kivárja míg a legelõn lévõ tegnapi állottvízbõl ihat, pedig azonos hálózatról van feltöltve.

Hozzászólás megtekintése

Hát eddig úgy ivott, hogy elékerült a víz, és egybõl itta...most meg inkább akkor iszi meg, ha áll egy darabig.Valószínû, hogy a víz szaga vagy minõsége nem tetszik neki, de õ ivott már az ottani vízbõl, elõtte évekig ott lakott...??Szóval aggódok..

#17 Zsófi2

Zsófi2

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 367 hozzászólás

Közzétéve 2006 február 24. - 13:10

Van, hogy a lovaink egy húzásra megisznak fejenként 40 liter vizet (ez kicsit több, mint két vödörnyi), és van, hogy egész nap nem isznak meg egyet. Amíg más jele nincs gondnak, addig ne foglalkozz vele. Hat rájuk az illat, a hangulat, a front, a takarmány, és még ezernyi tényezõ, mint ránk, emberekre is.

Hozzászólás megtekintése

Gondolod?Akkor jó, és köszi szépen! ;)

#18 lóbolond

lóbolond

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 37 hozzászólás

Közzétéve 2006 február 24. - 14:11

Van, hogy a lovaink egy húzásra megisznak fejenként 40 liter vizet (ez kicsit több, mint két vödörnyi), és van, hogy egész nap nem isznak meg egyet. Amíg más jele nincs gondnak, addig ne foglalkozz vele. Hat rájuk az illat, a hangulat, a front, a takarmány, és még ezernyi tényezõ, mint ránk, emberekre is.

Hozzászólás megtekintése

Azért ezzel kicsit vitatkoznék. De az igaz, ha ritkán kap inni, vagy ritkán van lehetõsége akkor megiszik egyszerre 40L, vagy többet is. De még nyáron se iszik egyszerre 40-50 litert csak a fentiek mellett, vagy nagyobb terhelés után. De ez már az ember dolga, hogy ne hirtelen, hanem fokozatosan igyon a ló.

#19 maugly

maugly

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.943 hozzászólás

Közzétéve 2006 február 24. - 14:51

Lóbolond, ez már a sokadik olyan, általam olvasott hozzászólásod, amiben betonbiztosan szögezel le nem feltétlenül teljes igazságértékû álításokat.Félreértés ne essék, én aztán egyáltalán nem vagyok sem hozzá-, sem szakértõ. Figyelek, tanulok, igyekszem kiszûrni a számomra hasznos infókat.A legutóbbi megjegyzésed szerint ló csak akkor iszik komoly mennyiségû vizet, ha szomjaztatva van, vagy ha szíjjelhajtottam. Csekélyke tapasztalataim szerint fajta- és egyedfüggõ a "felvett" víz mennyisége, többek között. Meg aktuális melómennyiség, idõjárás, szélirány, horoszkóp, madarak repülési iránya, miegyéb is belejátszhat. :)A lényeg, hogy ha szerinted valami így vagy úgy van, biggyeszd a gondolatmenet elejére, hogy "szerintem", vagy "én eddig úgy vettem észre", mert a kevésbé hozzáértõket -mint amilyen én is vagyok- könnyen megtévesztheted.Saját bevallásod szerint te is még tanulod a lovasságot, hát próbáld kicsit nyitottabban fogadni a többi lovas véleményét. ;)

Edited by maugly, 2006 február 27. - 8:31.


#20 kamilla

kamilla

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 858 hozzászólás

Közzétéve 2006 február 24. - 20:07

Jó estét!Hát Én ma megnéztem,-lemértem-mennyit isznak a lovaink.Kisbéri 6 vödör, Arab 2. Ha jól számolom akkor a kisbérink csak ma, 60litert ivott, holott reggel abrakot kaptak,egésznap szénázgatott és napozott a karámban. :)

#21 Zsófi2

Zsófi2

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 367 hozzászólás

Közzétéve 2006 február 27. - 12:31

NA, talán most többet iszik, áttelepítettük az öreglányt máshova, és lucernát is kap, na arra inni fog remélem rendesen. :yeah:

#22 tunde

tunde

    Új vendég

  • Fórumtag
  • 28 hozzászólás

Közzétéve 2006 március 4. - 15:29

Szia ZSófi,a mi lovunk is egyik nap kevesebet máskor többet iszik.Tündi

#23 Zsófi2

Zsófi2

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 367 hozzászólás

Közzétéve 2006 március 6. - 10:02

Szia ZSófi,a mi lovunk is egyik nap kevesebet máskor többet iszik.Tündi

Hozzászólás megtekintése

Ok, köszi szépen, most talán javult a helyzet. :kocc:

#24 tücsök

tücsök

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.282 hozzászólás

Közzétéve 2006 március 6. - 16:48

És a jeges víz?Azzal mi a helyzet?

#25 Zsófi2

Zsófi2

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 367 hozzászólás

Közzétéve 2006 március 6. - 16:54

És a jeges víz?Azzal mi a helyzet?

Hozzászólás megtekintése

Az enyémek specckó itták, mikor be volt fagyva, persze munka után nem engedtem nekik.Szerintem érzik, hogy hideg és abból nem isznak gyorsan.

#26 Merénylõ

Merénylõ

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.964 hozzászólás

Közzétéve 2006 március 8. - 13:29

Sziasztok!A mi lovardánknál is vannak olyan lovak, akik munka után annyira szomjasak, hogy még a boxot is képes lenne kirúgni... :) Nah de mi úgy szoktuk csinálni, hogy ha terepen csak sétálunk vagy ha lesétáltattuk a lovat kellõképpen, vagy már száradt a szõr meg minden, szóval semmiképpen nem rögtön, munka után itatjuk a pacókat! Igaz itt nálunk önitatók vannak, amiket el lehet zárni. De most a hideg és a fagy miatt, a külsõ csövek megfagytak és el kellett zárni az egész rendszert! Ezért vödörbõl kapnak vizet, naponta 3x, 4x... A lovász minden etetés elõtt vagy után, sajnos ezt pontosan nemtudom, vizet ad a lovaknak! Mindengyiknek addig, amíg szomjas.De mostmár kezd melegedni az idõ, ezért fel szereljük vissza a csapokat...Az a ló amelyiket én lovagolom, él-hal a vízért! Nemtudom, hogy õ miért szomjasabb mindíg a többinél. :D Karámba is szokott lenni, ott is iszik állandóan, meg ha önitatós boxba visszük, akkor ott is kb. 20 vagy 10 percig iszik, megállás nélkül... ;) Mondjuk nem egy kis ló, de most már jó nagy a bendõje. Mozgatni kellesz! :D Sajna most kicsit kevesebb idõm volt rá.Üdv! Merénylõ

#27 realcowboy

realcowboy

    Magnum

  • Fórumtag
  • 8.060 hozzászólás

Közzétéve 2006 március 11. - 0:32

A lényeg, hogy ha szerinted valami így vagy úgy van, biggyeszd a gondolatmenet elejére, hogy "szerintem", vagy "én eddig úgy vettem észre", mert a kevésbé hozzáértõket -mint amilyen én is vagyok- könnyen megtévesztheted.

Hozzászólás megtekintése

Akkor szerintem.... :D Olvasgatom már egy ideje ezt az ivós kérdést és gondolkodtam, hogy átlapozom, de csak nem bírom megállni észrevétel nélkül. Én eddig azt vettem észre, :D hogy egy átlagos ló nyáron esetleg megiszik ötven liter vizet egy nap, de mi simán lebattyogonk tatárra és jó ha benyomnak 15-20 liter vizet az úton. (kb 50 km)Azt meg el sem tudom képzelni, hogy ilyenkor télen egy ló megigyon 60 liter vizet. A napokban abban a karámban, ahol négy ló lakik, egy koronás s. sportló, egy ságya, egy sodrott Csinos, meg még egy hasonló méretû szintén sodri, nem ittak meg hatvan litert 3 nap alatt. A normál kaja mellett kb megettek a három nap alatt hatvan liter száraz kenyeret is. Jó. lehet, hogy talán ettek egy kis havat is, de a hordóban maradt víz, mikor feltöltés volt. Az is igaz, hogy nem dolgoztak, de állandóan szabadon vannak, jönnek, mennek.További szerintem, hogy én úgy tanultam lóértõktõl, parasztemberektõl, rendes lovas cigányemberektõl, hogy a harmadik vödör (harmincadik liter kb.) vizet csak azután adjuk oda a lónak, amiután már betakartuk a lovászt, vagy az itatásárt felelõst.Ugyanis az "egyhúzásra" megivott nagymnennyiségû víztõl, simán összeshet, "beájul", vagy jó kis hasfájása lehet. Tehát lassan kell a szomjas lovat megitatni akkor is, ha nem hideg a víz. Amúgy a ló csak akkor iszik, ha szomjas. Nem kívánja meg a vizet csak úgy, mint az ember, ha kocsmát lát akkor azonnal kittikkad az ajka.Természetesen vannak pancsolós lovak aki képesek napszámra az önitatóval szórakoztatni magukat, de azt nem a szomjúságtól van, hanem csak elfoglalja magát.Amit Kamilla ír, "Ha jól számolom akkor a kisbérink csak ma, 60litert ivott, holott reggel abrakot kaptak,egésznap szénázgatott és napozott a karámban"ezt nem fogom agyilag, fõleg a holottot. :D

#28 Blanka

Blanka

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 156 hozzászólás

Közzétéve 2006 március 11. - 14:38

Sziasztok!Nem egészen értem az elõzõ hozzászólást.Én 4 lovat tartok, és mindegyik máshogy, különbözõ mennyiségû vizet iszik.A legnagyobb fogyasztású kancám (nyári idényben napi 100l!) most max 25l vizet fogyaszt.A 2 arab-izlandi-mfv keverék max 10l vizet, a msportló pedig 30l vizet fogyaszt el.Csak hétvégén vannak lovagolva, hétközben ritkán, inkább csak karámoznak.Nyáron naponta 3-szor, télen 2-szer kapnak inni.Ugyanakkor, ha mozgatom õket, hiába isznak mozgás elõtt, utána mindegyik inna.Mondjuk én betartom, hogy amíg teljesen meg nem száradnak, és le nem telik az 1 óra, addig nem itatok, még állott vizet sem.Szerintem mindenféleképpen ló-, és takarmányfüggö, hogy mennyit isznak.

#29 Varázsló

Varázsló

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 726 hozzászólás

Közzétéve 2006 március 11. - 18:45

Télen nem üzemeltetjük az önitatót, ezért pontosan tudom, hogy Dalnok mennyit iszik. Minden este kap egy vödör vizet a boxába, aminek kb. a fele hiányzik reggelre. (Pedig néha a cica is besegít) :D Reggel kap egy vödör vizet a karámnál, aminek szintén kb. a felét fogyasztja el estig. Néha picivel többet, néha kevesebbet. Nyáron 2 vödör vizet kap nappalra, általában a bal oldali vödörbõl iszik :) (mindegy, melyik vödröt helyezzük el a bal oldalon) és egy liternyit hagy az alján. Kb. kéthetente egyszer fordul elõ, hogy iszik egy keveset a másikból is. Árész háromszor ennyit ivott, míg nálunk lakott. (Igaz, háromszor annyit evett is :) )

#30 Women

Women

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 958 hozzászólás

Közzétéve 2006 március 20. - 9:44

Sziasztok!A mi lovaink legelõn vannak egész évben. A legelõn van egy itató, ahol naponta cseréljük a vizet, nyáron természetesen többször. Mindig attól függ, hogy mennyit isznak, hogy milyen takarmánhyt kapnak. Ha szénát, akkor többet isznak, Ha legelnek akkor kevesebbet. A legelõnk elég nagy, ezért sokszor a legelõn kialakult tócsákból is isznak, mert lusták lejönni az itatóhoz. Az anglo-arab lovunk nagyon keveset iszik, az arab félvérek többet, de azok sem kimondottan sokat.Mi egyébként lovaglás elõtt szoktunk itatni, és mindig száraz lovat viszünk lovaglás után a legelõre, ahol ha kar iszik rögtön, ha nem akar akkor nem iszik. :) Túrán van olyan lovunk, ami nem iszik, mert finnyás.Ami fontos szerintem, hogy mindig legyen lehetõsége arra, hogy igyon és hadd döntse el, hogy mennyit.

#31 Babszem

Babszem

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.972 hozzászólás

Közzétéve 2006 április 13. - 8:14

Ahol én lovazok ott sincs önitató mi itatjuk õket. Mindig munka vagy túra elõtt, nem mindig isznak ez természetes, viszont munka után nincs ivászat, amig vissza nem nyeri a paci a természetes testhõmérsékletét. Tudjátok mint tesi óra után, nekünk sosem engedték hogy megrohamozzuk a csapot :) Viszont valaki fentebb említette, hogy nem is akarnak inni. Hát nekünk azért vigyázni kell mert mikor õk már úgy gondolják elég volt a szomjuságból de még mondjuk elég vizesek nem szoktuk nekik hagyni még ötpercet várunk aztán ihatnak.Én arra lennék kiváncsi hogy jó hogy mondjuk pocsojából vagy esõvízbõl a földrõl iszik a ló? Nem árt meg neki? Nincsenek e benne olyan cuccok amik esetleg ha csak a friss vízhez van hozzá szokva akkor megárthat? Persze ha a régi korból indulunk ki nem nagyon ,mert régen mikor még szabadok voltak nem igen volt emberke aki hozott egy vödör friss vizet, hogy tessék igyál. Csak mert túra közben a lovam legyen hideg vagy meleg folyton inna a tócsákból..Pedig lehet hogy nem is szomjas csak megkóstolja..

#32 fehér bölény

fehér bölény

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 690 hozzászólás

Közzétéve 2006 április 13. - 9:15

A régi öregek szerint már a kiscsikót is arra kell szoktatni,hogy a pocsolyából is igyon.Az égvilágon semmi baja nem lesz tõle és ezzel elkerülhetõ az egyedi vízfüggõség.Úgy hallottam,hogy annak idelyén az Imperiálnak mindíg vitték vele együtt a hazai vizet is,mert nemivott mást meg.Úgyhogy az én véleményem és tapasztalatom az,hogy nyugodtan itass a pocsolyából.Már azért is mert így csak keveset iszik egyszerre és nem " forrázza" le a tüdejét. Ha egy izzasztóbb munka után vagyok én az állatorvos tanácsára itatok.De csak kizárólag langyos vizet és max. 3 litert.még azt szoktam,hogy 2 liter korpát adok neki jó hígan ezt nyugodtan megeheti.Ezt úgy is csak lassan tudja elfogyasztani és nem kell szomjasan szenvednie sokáig.Gondolj bele milyen érzés a szomjúságtól szenvedni.

#33 Babszem

Babszem

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.972 hozzászólás

Közzétéve 2006 április 14. - 9:43

Hát igen, de nagyon izzasztó terep vagy munka után mi is adunk nekik csak langyosat meg pár kortyot. NYáron meg van ,hogy munka közben isznak egy kis állot vizet amivel megknûljuk õket. Mármint aki épp nem ül rajta. Pedig akkor ki vannak melegedve de szerintem az sem árt sokat, mert nem jéghideg víz, fõleg nyáron jó langyosra" forr" Gondolom ez rendben van.

#34 fehér bölény

fehér bölény

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 690 hozzászólás

Közzétéve 2006 április 14. - 16:52

Így is kell!!Csak finoman!Nem ám kynozni õket!

#35 Ágimam

Ágimam

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 6.208 hozzászólás

Közzétéve 2007 január 19. - 14:01

Nem volt nehéz átböngészni a topikot, alig egy oldal, és olvasom, hogy többen csak napi 2-3x itatják a lovaikat, mégis kétségeim vannak.A víz nálunk az állandóan nyitott box-istállóban van, ahova akkor mennek inni, amikor akarnak. Így nõttek fel, ezt szokták meg.Ha nem mehetnének be napközben (persze, amikor szél van, vagy hideg, ill. a nyári kánikulában hûsölni beengedném õket), sokkal kevesebb munkám lenne, mert Mulatt elõszeretettel piszkít (folyékony és szilárd állagút) a boxba. Kifejezetten ezért megy be. Õ régen állásban, ill. boxban volt, ezt szokta meg. A fiatalok hiába mennek ki a karámba a "wc-jükre" :D, (egy meghatározott helyre citromolnak évek óta), Mula termel annyit a boxba, hogy sok munkám legyen vele.Ha napközben lezárnám elõlük a boxot, ott csak reggelente kellene tisztáznom, nagyon sok munkát megspórolnék. A problémám csak az, hogy akkor csak etetés elõtt, - tehát naponta háromszor - ihatnának. Beengedném õket, innának, aztán viszonlátás! Sõt! Ha még éjjel is kizárnám õket a boxból, egyenesen gyerekjáték lenne a tisztántartásuk, csak a szénázó elõtti felalmozott részen kellene az átázott szalmát cserélni, meg a karám-wc-ben összeszedni a ctiromokat.Ha jól belegondolok, legalább fél-egy órás munkát spórolnék ígymeg, és kb. 3-4 pupozott talicska felcincálását a trágyadombra. (Mert Mulatt hellyel-közzel már elrontotta a kicsiket is, néha-néha õk is bemennek oda vizelni, trágyázni.:()A szénázó elõtti FEDELESÜK kb. kétszer akkora, mint a box-istálló. Ha nem fúj nagyon a szél, alig-alig mennek be a boxba, kizárólag csak piszkítani-inni. :rolleyes: Jó idõben meg amúgy is kint alszanak (még éjjel is!) a szénázó elõtti almon, tehát a box egy plusz luxus, nameg ott van a víz.A konkrét kérdésem az, hogy ha kiscsikó koruktól ahhoz szoktak, akkor ihatnak, amikor kedvük szottyan, nem fog-e ártani nekik, ha mostantól (nyárig, amikor persze, hogy bármikor bemehetnének inni, hûsölni az istállójukba, amikor akarnak) hirtelen csak etetések elõtt (3x) engedném õket inni? :confused: (Most a déli etetés elõtt ittak, de Mulatt pl. nem ment be. Felhúztam az órát csörgõre, hogy 2-kor kimenjek, beengedjem, hátha már szomjas... :rolleyes:) Sürgõõõõõs!

#36 Rosinante

Rosinante

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 7.081 hozzászólás

Közzétéve 2007 január 19. - 14:18

Ágimam, már bocs, de miért nem lehet kint itatni õket? :huh: Slag, vödör, ilyesmi... Oké, amikor napközben is röpködnek a kemény mínuszok, a slag macerás lehet, node most?

#37 Orsi

Orsi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 859 hozzászólás

Közzétéve 2007 január 19. - 14:19

A mi lovunk reggel 5-7 l vizet iszik, utána kimegy dolgozni, utána kétszer 15 l vizet fogyaszt, aztán eszi a zabot, ezt 15 literrel öblíti le.Késõbb még a nap folyamán max 2x15 litert iszik, este 4-5 után egy kortyot sem.Összesen ez napi 80 liter. :hu: Magyar sportló.A szomszédunkban a lovak nem isznak ennyit.

#38 Rosinante

Rosinante

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 7.081 hozzászólás

Közzétéve 2007 január 19. - 14:24

Még egy zárójeles tipp: ha napközben úgyis kint lehetnek, totál felesleges bealmolva tartani az istállót. Én reggel mindig átválogattam az almot, trágya/ázott rész a talicskába, a száraz szalma meg estig sarokba állítva, jó magasan felkupacolva. A talaj is szellõzik, semmi ammóniaszag, és ha uram bocsá' mégis marad a benti vécéhasználat, könnyebb összevadászni a lócitromokat. Persze ha Mulának van annyi esze, hogy pár jól irányzott lábcsapással bealmoljon magának, akkor boccs. :D

#39 laan

laan

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 279 hozzászólás

Közzétéve 2007 január 19. - 15:59

ágimam.ezen én is gondolkodtam, amikor hidegebb napok voltak és vödörben hordtam le a vizet.(most tök jó, mert a kád újból fel van töltve, semmi gondom vele)CIPELTEM LE REGGEL a vizet, majd két korty után kiborít.vittem újra vizet (szegény ló szomjas marad egész nap) újra kiborít.este jobban ivott vödörbõl, majd egy pár nap után teljesen megszokta.az öregek azt mondták, hogy soha ne kapjon többet egy vödörnél akármilyen szomjas. (kb 15 liter nálam)nálam nagyon veszélyes volt az istállóba vizelés, mert õsszel bent is maradt, ott ácsorgott. köveztkezmény kezdõdõ nyírrothadás.most egész nap kint van a karámban és csak este mehet be.szerintem bõven elég, ha átlagos napon 3 alkalommal megkínálja az ember a lovat. általában reggel 3/4, du 1 este 1/2 veder víz fogyott.

#40 Shába

Shába

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.647 hozzászólás

Közzétéve 2007 január 19. - 19:08

Az én lovaim éjszaka boxban vannak, akkor kapnak egy vödör vizet/ló. Önitató nincs beszerelve, feleslegesnek tartottam, hisz 10m-re van a csap, így "vödörtartót" készítettünk, az van elõttük éjszaka. Aztán reggel abrakolás után kimennek a karámba, csipegetnek egy kis szénát, és rakok ki nekik vizet kb 2 vödörrel fogyaszt ekkor a kanca és a másfél és fél éves csikó. Miután kitakarítottam az istállót, kivisszük õket a legelõre. Ott egy nagy vizesedény(egy hordó alja :) )van elõttük, kb 2-3 vödörnyi víz fér bele. Az estig el is fogy. Miután behoztuk õket és megették az abrakot, isznak fejenként kb 1-fél vödörnyit, aztán már csak az az 1 vödörnyi víz van, amit éjszaka el is fogyasztanak. Nálunk egy vödör 10l-es, szóval durván 30l-t iszik egy nap egy ló. Persze nyáron ennél jóval több fogy el, vagy ha a kanca dolgozik. Olvastam, hogy átlag 30-40l vizet iszik naponta egy ló(átlag!), így azt gondolom ez normális fõleg, hogy kistestû lovaim vannak.Ágimam! Én sem értem, miért nem lehet õket kint itatni. Akár egy vödörtartót felszerelni, vagy egy nagyobb edényt, azt telehordani vízzel, esetleg slag, ahogy Rosi írta. És akkor nem kellene bemászkálniuk.