Ugrás a tartalmakhoz


Fotó

Tudományos és technikai érdekességek


  • Please log in to reply
397 válasz a témához

#241 Robi

Robi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.559 hozzászólás

Közzétéve 2016 április 22. - 8:42

Időjárási csúcsok Magyarországon

 

 

 

 


Edited by Robi, 2016 április 22. - 8:43.


#242 Kistáltos

Kistáltos

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 8.053 hozzászólás

Közzétéve 2016 december 1. - 15:28

"Ne ülj annyit a tv előtt!” – akár ez a mondat is elhangozhatott volna a Mihály család péceli nyaralójában száz évvel ezelőtt, amikor az akkor még 18 éves Mihály Dénes belemerült a „tv” szó elterjedése előtt „távolbalátónak” hívott eszköz első terveibe. A péceli levegő mellett sikerült annyira belemerülnie, hogy pár évtizeddel később elsőként ad televíziós közvetítést Berlinből és megalapítja az első tv-gyárat.

Mihály József, Kolozsvárról elszármazott orvos, műfordító, az Egyetértés folyóirat rendszeres szerzője, valamint a szintén erdélyi gyökerekkel rendelkező Ambrus Mária esküvőjük után eleinte Gödöllőn élnek, Mihály Dénes is itt születik 1894. július 7-én. A család azonban később a századfordulón felkapott, Budapesthez közelebbi, jó vasúti közlekedéssel rendelkező Pécelen, a mai Erzsébet sétányon szemel ki egy villát. Mihály Dénes gyerekkorában és fiatal felnőtt éveiben rendszeresen és tartósan itt nyaral. Visszaemlékezéseiben írja, hogy „mintha csak tegnap lett volna, hogy a péceli villánk teraszán, 1912 nyarán az első távolbalátógép-terveket rajzolgattam.”

Még csak 16 éves, amikor az autókról és motorkerékpárról ír Magyarországon elsőként egy áttekintő műszaki könyvet. 18 évesen jelenti be első szabadalmát „Tüzet és betörést jelző berendezés pénzszekrényhez” címmel, de a kezdeti témaválasztási bizonytalanság után hamar ráfordul a távolbalátó eszköz fejlesztésére és 1912-től az élete tulajdonképpen arról szól, hogy olyan eszközt fejlesszen, ami minél több háztartásba tud eljutni.

A XX. század zűrös első feléről, mintha tudomást sem venne. Zajlik az I.világháború, de ő hol Nagyváradon, hol a Telefongyár Rt. laborjában kísérletezik. 1917-ben kettő, 1918-ban három szabadalmat jelent be. A Tanácsköztársaság időszaka alatt mutatja be az első eredményeit. (Tegyük hozzá, hogy jó társaságban mozog. Nagyváradon Károly Iréneusz József tanár segíti a munkáját, aki ugyancsak nem vesz tudomást a háborúról és 1916-ban „kiharcolja”, hogy ne csak országos matematika verseny legyen, hanem fizikai is. Ismerős nevű gyerek nyer az elején: Szilárd Leó.)

1920-as évek első felében híre már a nemzetközi tudományos világban is forog. Itthon nem kap több pénzt a fejlesztések folytatásához, Berlinből keresik meg és az ottani telefongyárban (AEG) folytatja kutató munkáját. Miután a hang és mozgóképet egyaránt továbbító eszközét bemutatja, meghívják Budapestre, ahol igazán nagyszabású ünnepséggel és figyelemmel köszöntik. A magyar sajtó 1930-ban arról ír, hogy miért kell elengedni a tehetségeket. Utoljára 1940-ben, anyja temetésére tér haza.

1929-ben Európában először sugároz televíziós közvetítést, 1930-ban pedig – társbefektetőkkel és kutató társaival – megalapítja az első tv-gyárat (Telehor A.G.), innentől saját kutató laborjában dolgozik. Molnár Ferenc Mihály Dénes fejlesztéseinek hírére ezt írja: „nemsokára otthon, papucsban hallgathatjuk a milánói Scala opera előadását”.

A második világháború már nem megy el mellette nyomtalanul. Egy alig 20 éves zsidó árva, Karl Glasberg dolgozik neki az 1930-as évek végén. A fiút váratlanul elviszik, a Sachsenhausen táborba kerül. Mihály Dénes közbenjár a hatóságoknál, arra hivatkozik, hogy a fiatal mérnök „nélkülözhetetlen” számára. Az akkor 21 éves fiút elengedik, de 1943-ben Mihály Dénest tartóztatják le „hazaárulásért”, zsidók rejtegetéséért. A világhírű mérnököt Finsterwaldeba viszik, egy földalatti gyárban dolgoztatják. A fiú Auschwitzba kerül, ott hal meg.

A munkatáborban szerzett tüdőbaja a második világháború után már nem gyógyul meg, 1953 augusztus 29-én, Berlinben hal meg. Gyermeke nem születik, utolsó éveiben tovább kutat, többek között egy süketnémáknak szánt ábécén dolgozik. "15203277_1761916387392627_52582807087509

Büszke vagyok.

(https://www.facebook...?type=3)

 


Edited by Kistáltos, 2016 december 1. - 15:29.

  • Eva kedvelte

#243 Robi

Robi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.559 hozzászólás

Közzétéve 2017 január 8. - 11:04

"Eldöntöttem: veszek egy tanyát, elmegyek birkapásztornak, járművem egy ló lesz, hűtőszekrényem egy gödör, mosógépem egy dézsa, tévém meg az ablak. "

"Jól sejtik, nem szeretem már ezt a komplikált, átláthatatlan, váratlan csapásokkal működő technikai világot. Nemcsak az autókét – úgy az egészet nem, okostelefonostól, digitálisan programozható mikrosütőstől, óriás LCD-tévéstől, digitális fényképezőgépestől, robotporszívóstól egyetemben. Pedig informatikus diplomám van, szeretek szerelni, ha muszáj, forrasztok, oprendszerben turkálok, van otthon szerszám is, de akkor sem.

Mert a mai világ elvárása, hogy a júzer minél több és hatékonyabb funkciót minél kisebb szellemi és fizikai inputtal használni tudjon egy-egy készülékben, legyen az autó, digikamera vagy mobiltelefon. Az autók például lassanként már elvezetik önmagukat, van sávelhagyás-figyelés, radaros tempomat, gyalogoselütést megakadályozó vészfék, menetstabilizáló, nyomatékvektorozó, kanyarfényszóró meg egymillió más dolog."

http://totalcar.hu/m...uznunk_a_rolot/

(Nem működik nekem semmilyen formázás a hozzászólásoknál,a beszúrás sem. Nálam van a hiba vagy a mókusok segge is befagyott?)

Edited by Robi, 2017 január 8. - 11:11.


#244 Ernest

Ernest

    Tele van a levelesládája

  • Fórumtag
  • 13.706 hozzászólás

Közzétéve 2017 január 8. - 11:29

Ezen én is elgondolkodtam már, de én egyelőre megbékéltem vele. A lehetőségek ugyanis nagyon csábítóak. Itt van például egy egyszerű vaku, amelyiknek a fényvetője a géptől vett információ alapján zoomol. Ha kell ez a funkció, akkor ötven évvel ezelőtt maga a motor egy fél kilós krumpli lett volna, amiben kefét kell cserélni, csapágyat zsírozni, ésatöbbi. Ma meg gyakorlatilag nem okoz méret- és súlytöbbletet, cserébe azt sem tudom, hol van a vakuban, hogyan működik, és nyilván javíthatatlan. Ha az ember élete függ a technológiától, akkor persze félelmetes az, hogy 4 forintnyi stancolt, hajlított bádoglemezen áll vagy bukik a működés, és nyilván egyszer elfárad, akár 2 évre, akár 200-ra tervezik, attól függetlenül 200 évig bírja, vagy 2 év alatt kinyúlik. Először meglepődtem, amikor ilyen szövegeket hallottam a népautómnak vélt Fiestáról a szerelőnél, hogy a porlasztó vezérlés "megtanulja"... azt sem tudom, mit. :D Én örülök neki, hogy van megfizethető, megbízható ABS. :) Persze, nyilván ő is, csak jólesik pufogni. :)

Az a fényszóróüveges meg gps-es autós rész az csak ilyen vértolulásos dolog, hideg fejjel azért megállapíthatjuk, hogy az autó egy csomag, s ez épp az eszi-nemeszi, nem kap mást része. Ilyen bármiben van, az ember ezért nézi a paramétereket, és dönt.



#245 Õz

Õz

    Sebész

  • Főmoderátor
  • 3.950 hozzászólás

Közzétéve 2017 január 8. - 20:27

Robi, mit értesz nem működő formázás alatt?

 

Totalcar link civilizált formában

 

Ernest, a négyforintnyi bádoglemez (meg az előre betervezett szétesés) az egy dolog, amitől speciel én hidegleléses vagyok attól, hogy az életemet bármilyen formában is "okos" eszközre kelljen bíznom, az a szoftveres része a dolognak. Ahhoz képest, hogy egy computerprogram a maga természeténél fogva a világ legstabilabb működésű jelensége kéne legyen (végülis csak nullák és egyesek, és a változókra való programozott reagálás, nem?), az eddigi tapasztalataim szerint onnantól, hogy valamit op.rendszer működtet, minden, csak nem stabil és kiszámítható. "A ... hibát észlelt, és leállt", ismerős közlés, nem?



#246 Robi

Robi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.559 hozzászólás

Közzétéve 2017 január 8. - 21:55

Hozzászólásnál az eszköztár halvány, nem használható.

#247 Õz

Õz

    Sebész

  • Főmoderátor
  • 3.950 hozzászólás

Közzétéve 2017 január 8. - 22:26

Az eszköztár bal felső sarkában (a "B" fölött) van egy gomb, amivel válthatsz a kódbeírogatós és a "kényelmes" szerkesztési mód között, ha a kódbeírogatós változat aktív (be van nyomva a gomb), akkor az eszköztár többi része nem használható. Elvileg a fórum megjegyzi a beállítást, tehát ha véletlenül egyszer bekapcsolod, akkor amíg rá nem nyomsz újra, úgy marad, mindenhol.



#248 Robi

Robi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.559 hozzászólás

Közzétéve 2017 január 9. - 3:16

OK.

Köszönöm.



#249 Ernest

Ernest

    Tele van a levelesládája

  • Fórumtag
  • 13.706 hozzászólás

Közzétéve 2017 január 9. - 17:05

Ernest, a négyforintnyi bádoglemez (meg az előre betervezett szétesés) az egy dolog, amitől speciel én hidegleléses vagyok attól, hogy az életemet bármilyen formában is "okos" eszközre kelljen bíznom, az a szoftveres része a dolognak. Ahhoz képest, hogy egy computerprogram a maga természeténél fogva a világ legstabilabb működésű jelensége kéne legyen (végülis csak nullák és egyesek, és a változókra való programozott reagálás, nem?), az eddigi tapasztalataim szerint onnantól, hogy valamit op.rendszer működtet, minden, csak nem stabil és kiszámítható. "A ... hibát észlelt, és leállt", ismerős közlés, nem?

Jó, hogy épp most írod, mikor az automata metró kivitte az utasokat a kocsiszínbe. :)
  • Eva, telivér és N.C. kedveli

#250 Kistáltos

Kistáltos

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 8.053 hozzászólás

Közzétéve 2017 június 29. - 14:34

http://index.hu/tech...a_magyar_allam/



#251 Robi

Robi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.559 hozzászólás

Közzétéve 2017 november 26. - 11:42

Egy járvány, ami nem ragályos


  • N.C. kedvelte

#252 Fifikusz

Fifikusz

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.276 hozzászólás

Közzétéve 2017 november 26. - 12:08

szuper cikk, megelőztél :)



#253 Robi

Robi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.559 hozzászólás

Közzétéve 2018 január 4. - 6:55

" Most egy új technológiával miniatűr mesterséges heréket hoztak létre, amivel továbbléphetnek ezen a ponton is, és minden eddiginél többet tudjanak meg a spermatermelésről."

 

Hmm... Oszt a termelt spermiumok oldalbordáiból pedig petesejteket termelő petefészkeket gyártunk, hogy megfelelő alakítás és válogatás után petricsészében egyesüljenek...

 

" …Az emberhez illő segítőtársat nem talált. Mély álmot bocsátott azért az Úristen az emberre, és az elaludt. Akkor kivette az egyik oldalbordáját, és húst tett a helyére. Az emberből kivett oldalbordát az Úristen asszonnyá formálta, és odavezette az emberhez. Akkor ezt mondta az Ember*: „Ez most már csontomból való csont, testemből való test. Asszonyember legyen a neve: mert férfiemberből vétetett.” (1 Mózes 2:23)"

 

*A kiemelt rész nagybetűsítése általam történt.

 

"„Teremtsünk embert képmásunkra, magunkhoz hasonlóvá. Ők uralkodjanak a tenger halai, az ég madarai, a háziállatok, a mezei vadak és az összes csúszómászó fölött, amely a földön mozog.”"

 

"Alkossunk embert képmásunkra, hasonlatosságunk szerint, hogy uralkodjék a..."

 

"Hamarosan éles, csípős szelet támasztok, s ha a földre csillagos, vastag szemű hold hull, gyúrj abból emberi alakot. De előbb sárral összekeverd, s lábat, kezet is formálj neki, ahogy illik. Így alkosd meg népemet. Aztán gyúrj lábas állatokat, formálj szárnyas madarakat, dagassz körmös jószágokat. Így alkosd meg állataimat, madaraimat."

 

"Kiáltottak az istennőhöz.
A nagy istennőhöz, a bölcshöz, az istenek segítőjéhez,
Mamihoz ekként kiáltottak:
"Isten-anyánk, teremts hát embert! Anyai tested melegéből
verejtékkel, véres lucsokban hozd emberfiát világra.
Szülőanyánk, ne késlekedj hát!
Az ember hiányzik a földnek!"

Felséges száját szóra nyitja Mami s így szól az istenekhez:
"Én, egyedül, bármint szeretném,
nem szülhetem világra mégsem!"

Enki is szóra nyitja száját s nem késik hatalmas tanácsa:
"Egy istent kell előbb megölnünk!
Annak húsát s vérét, Ninhurszag,
jó agyagos földdel keverd el - ebből formáld az ember testét!"

 

 

Még néhány...

 



#254 Fifikusz

Fifikusz

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.276 hozzászólás

Közzétéve 2018 január 4. - 16:40

Az emberiség Ádámtól és Évától származik. Akiknek három fiuk született..... Tessék ezt végiggondolni... Csak semmi kapkodás.... :)


  • N.C. kedvelte

#255 Robi

Robi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.559 hozzászólás

Közzétéve 2018 január 4. - 20:28

A leírások szerint három fiú neve ismert. Nem kell olyan messzire visszamenni, mikor még gyereknek a fiút tekintették, míg a lány "csak" leánygyerek vagy fehérnép volt.

Ha a hármat vesszük alapul, akkor Ádám bácsi elég önmegtartóztató volt (930 évig élt).

A leírások alapján azért a számok is érdekesek, mivel Káin születése után 130 évvel született Sét, ami után Ádám még 800 évet élt.

A zsidó hagyományokban fellelhető még egy Lilit nevű hölgyemény, akik Ádám másik feleségének tartanak.

A testvérházasság tudtommal csak Mózestől volt tiltva.

 

Azért végig gondolva a dolgot (tudományos alapok nélkül!), lehetett ott azért másik nő is. A középkorban azt tartották, hogy a férfiaknak kevesebb bordájuk van (párban), mint a nőknek (ugye tapintással lehet, hogy kevesebbnek érezték [akkoriban az embert még csak más okból és nem tudományok mélyítése miatt bontottak] , mivel a nő bordaíve alul szélesebb a befogadandó "teher" helybiztosítása okán [akkoriban még nem volt akkora divat a sörfogyasztás, ami később a hastérfogat növekedése okán kiszélesítette a bordákat a férfiaknál is, így ma már tapintással is tudjuk, hogy a két nemnél döntően azonos a számuk]. A fáma Ádám egyik bordájáról beszél, de lehet, hogy a másikat egy "félrelépés" keretében műtötte ki a teremtő és abból is nőt alkotott, akit elküldött Nód földjére ( tán ismerte a két dudás és egy csárda összefüggést), ahová Ábel kiiktatása után Káin migrálódott és feleséggel hálva hozta létre Énokot.

 

 

Azért akár hogyan is nézzük mai szemmel, csak betekint némi klónozás, génmanipuláció, mesterséges szelektálás.

A fenti cikk kapcsán is ezek jutottak eszembe.



#256 N.C.

N.C.

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4.294 hozzászólás

Közzétéve 2018 január 4. - 21:27

"Hmm... Oszt a termelt spermiumok oldalbordáiból pedig petesejteket termelő petefészkeket gyártunk, hogy megfelelő alakítás és válogatás után petricsészében egyesüljenek."

Hmm... ez a 3., vagy inkább már a 4. stáció?

 

Korábban olvastam ezt a cikket ( nem, messze nem vagyok olyan művelt, tájékozott, hogy egyébként halottam volna róla bármit is)

https://index.hu/bel...kedvenc_konyve/

Ebben van egy "időrendi" rendszerezés:( kivonatozás tőlem)

1. Az ősi, gyűjtögető-vadászó társadalmak olyan animista hit alapján működtek, amelyben az ember és a természet egyenrangú volt. A kövekhez, állatokhoz, szellemekhez imádkozó ember itt még csak egyike volt a természet szereplőinek.

2. A mezőgazdasággal az ember tulajdonaként kezdte kezelni a háziállatokat és a haszonnövényeket. Ehhez a morális igazolást az istenhit adta.

A teizmus azzal igazolja az állatok és növények rabigába hajtását, hogy sajnálatos módon csak az embereknek van lelkük.

3: a humanizmus... nem istent, hanem az embert tiszteli. „Ahogy a teizmus isten nevében szentesítette a hagyományos mezőgazdaságot, úgy a humanizmus az ember nevében a modern ipari gazdálkodást”

...A humanista vallás az emberiséget imádja, és az embertől várja, hogy betöltse azt a szerepet, amelyet a kereszténységben vagy az iszlámban Isten, a buddhizmusban vagy a taoizmusban pedig a természeti törvények töltöttek be.

4. fordulópont előtt állunk. Korunkban ér véget a humanizmus kora, és egy új korszak kezdődik. Mára ugyanis bebizonyosodni látszik, hogy korunk istene, a szabad akaraton alapuló emberi vágy is csak fikció.

 -  én ehhez  hozzátenném még itt a cikkben egyébként másutt  leírt  pénz-tudás-technológia etika nélküli túlhatalmát, mindenekfelettiségét...

 

Ja... Homo Deus

 

Amúgy Boldog Új Évet! :)



#257 Fifikusz

Fifikusz

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.276 hozzászólás

Közzétéve 2018 január 5. - 12:32

Mindenkinek nagyon meleg szívvel ajánlom "Harari: Sapiens" című könyvét! Most olvasom a folytatást (Homo Deus), egyszerűen szenzációs... Nem tudom letenni, hajnalig olvasom. Tényleg, olvassátok el!!!!!



#258 Robi

Robi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.559 hozzászólás

Közzétéve 2018 január 7. - 12:31

"Az új technika alkalmazására és a nemesítés felgyorsítására azért van szükség, mert az évtizedek óta alkalmazott növénytermesztési módszerek már nem megfelelők a gyorsan változó jelenlegi időjárási körülmények között - vélik kutatók. Aggodalomra ad okot az is, hogy az utóbbi években az alapvető gabonák terméshozamában nagyon csekély javulás volt megfigyelhető, így ezekkel a folyamatosan növekvő népesség igényeit a jövőben valószínűleg már nem lehet kielégíteni."



#259 Robi

Robi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.559 hozzászólás

Közzétéve 2018 március 21. - 14:34

Jön a Nemzeti Oltóanyaggyár

 

Csak az a kérdés, hogy nemzetieknek készít oltóanyagot vagy a nem eléggé nemzetieknek jóságvakcinát?



#260 Robi

Robi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.559 hozzászólás

Közzétéve 2018 május 13. - 8:45

Tegnap elcsábultam. Pár órára szabadságoltam magam.

 

921IMG_9067.jpg

 

513IMG_9072.jpg

 

 

935IMG_9075.jpg

 

646IMG_9079.jpg

 

298IMG_9090.jpg

 

822IMG_9120.jpg

 

854IMG_9128.jpg

 


  • Õz és N.C. kedveli

#261 Robi

Robi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.559 hozzászólás

Közzétéve 2018 június 6. - 15:25

Hány pár gumicsizmát és mennyi vellát koptathatok még el, míg a napi 48 óra tennivaló be fog férni egy földi mapba?

Egyre hosszabbodnak a földi napok



#262 N.C.

N.C.

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4.294 hozzászólás

Közzétéve 2018 június 7. - 12:41

" .. a fiatalok ne csak a sáros gumicsizmát, a trágyás villát lássák a mezőgazdaságból. "Hanem nyugodtan üljenek be a műhold-technológiával felszerelt mezőgazdasági gépekbe, amelyek sokkal modernebbek, mint bármelyik személyautó", és vállalják, hogy vidéken élnek, mert "az minőségibb, jobb életmód lehet, mint beköltözni a városba".

(forrás:https://index.hu/gaz...ogazdasagbol/#)


Edited by N.C., 2018 június 7. - 12:59.


#263 furioso

furioso

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.405 hozzászólás

Közzétéve 2018 június 16. - 9:37

https://riderline.hu...vak-az-olimpian



#264 Robi

Robi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.559 hozzászólás

Közzétéve 2018 június 16. - 13:10

GMO mentes országban ettől nem kell tartani.

Egyébként remek kilátások.
Szegény párákat megfosztjuk még ettől a kevés élménytől is, mivel az ilyen lószágok grammozottan kapják az elemózsiát is.
Vutathatatlan előny viszont, hogy megszűnhetnek a méntelepek, fedállomások, a zúgfedeztetés. Minden csődört herélni, majd ha megfelelő eredményt hoz, génmanipulált klónozással szaporítani. Így tényleg hamar fajtává alakítható lenne a nemzetivágta félvér.
Oszt a sikereket látva felnézhetünk a hátára is, majd nemsokára a tömegesen munkába álló nemzeti gázszerelők öntik a pénzt, hogy a nemzeti rezsibiztosok tovább faraghassák a megélhetési költségeinket (ugye akkor nem lesz szükség védőeszközökre, szerekre, megszűnik az abortusz, a hererák problémája, kiiktatható a hajléktalansági gén és a ránkerőszakolt migránsok két évtized alatt megduplázhatják a járulékfizetők számát.

253. bejegyzés fenntebb.
Mintha felrémlene MI XII. színe.
  • Eva kedvelte

#265 Robi

Robi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.559 hozzászólás

Közzétéve 2018 július 6. - 8:26

A majmok ismerik a pénz és a prostitúció fogalmát. Akkor mégis csak rokonok.

 

https://index.hu/tud...tucio_fogalmat/



#266 Mézszín Sörény

Mézszín Sörény

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 7.324 hozzászólás

Közzétéve 2018 augusztus 20. - 22:14

http://www.fontossza...z-lenne-a-jovo/



#267 Fifikusz

Fifikusz

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.276 hozzászólás

Közzétéve 2018 augusztus 21. - 8:35

Radioaktív atommeghajtású autó? :wot:



#268 Robi

Robi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.559 hozzászólás

Közzétéve 2018 augusztus 21. - 10:10

Kicsit tovább gondolva a dolgot eljön a zsebreaktorok ideje. Néhány AAA méretű reaktorocska a speciális okosórával irányított okos ruhába és már nem is kell téli-nyári kollekció, mert a fűthető-hűthető okosruha bármely évszakban és klimatikus viszony esetén is hordható. Szegény divatcégek pedig igazából csak a színválasztékkal manipulálhatnak. (A lódenkabát emlékeim szerint többnyire zöld volt, de akkor még hol volt a globalizált divatvilág.)



#269 Robi

Robi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.559 hozzászólás

Közzétéve 2019 január 14. - 6:20

A pompon fontos!

Néhány divatkiegészítő nem éppen a funkcionalitásáról híres, ahogyan a pontos eredetét sem lehet visszavezetni. Nos, a pompon nem ilyen. A történészek szerint ugyanis a vikingek idejéig kell visszatérnünk, hogy megértsük, kinek az agyszüleménye volt ez a kis pamacs. Freyr, a viking isten, a fény, az eső, a termékenység és a jólét istene a skandináv mitológia szerint, és néhány ábrázolásában egy pomponos sapkában, sőt egyenesen sisakban látható, ami nem tűnik elsőre egy istenség viseletének. 1904-ben Södermanlandban egy olyan szobrot találtak róla, amin pomponos sisakot viselt, karkötőt, és erekciója volt. Hogy van-e összefüggés a pompon és az erekció között, az egyelőre nem tisztázott. 

A 19. században maga a pompon szó a franciáknál jelent meg, Napóleon seregében szolgáló katonák viseleteként, a színük pedig azt jelezte, hogy melyik hadosztályba tartoznak, később ugyanez, vagyis a jelzés funkciója a skótoknál is megjelent. De volt, ahol ennél fontosabb szerepet is tulajdonítottak neki, ugyanis sok esetben a tengerészek hordták, mikor a hajó alacsonyabb részein teljesítettek szolgálatot, és a pompon fogta fel azokat az ütéseket, amiket a fejük kapott volna az ajtófélfától. 


  • N.C. kedvelte

#270 Robi

Robi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.559 hozzászólás

Közzétéve 2019 február 3. - 9:09

A szemünk előtt zajlik az egerek evolúciója



#271 Fifikusz

Fifikusz

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.276 hozzászólás

Közzétéve 2019 február 3. - 17:42

Nem megmondtam? :D



#272 Robi

Robi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.559 hozzászólás

Közzétéve 2019 március 22. - 7:52

"A KÖZÖS ISTENTŐL VALÓ FÉLELEM KÜLÖNÖSEN AZON TÁRSADALMAK (ÁLLAMOK) ESETÉBEN VOLT RENDKÍVÜL HASZNOS, AHOL A NÉPESSÉG MÁR KÜLÖNFÉLE NYELVEKEN BESZÉLT, ÉS EGYÉBKÉNT ELTÉRŐ KULTURÁLIS HÁTTÉRREL BÍRT."



#273 Robi

Robi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.559 hozzászólás

Közzétéve 2019 március 22. - 8:14

"Az évszázados szelekció rendkívül ellenálló fajtákat eredményezett, amelyek nem igényelnek különösebb ápolást, Kovács nem használ sem metszőollót, sem vegyszereket, nem öntöz, ugyanúgy csinálja, mint a régiek, mégsem betegek a fái, szépen teremnek „A szakma azt tanítja, hogy megváltozott az éghajlat és a termőhely is, de nem a világ romlott meg, hanem az ember, és ha megtaláljuk az egyensúlyt, akkor talán még nincs minden veszve.”"


  • Eva kedvelte

#274 Robi

Robi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.559 hozzászólás

Közzétéve 2019 április 28. - 10:07

GMO mentesség?

Emissziós lábnyom változása?

Ár-érték arány?

Etika?

 

"Az állatok genetikai módosítása mára – elsősorban a CRISPR nevű génszerkesztő módszernekköszönhetően – a biotechnológiai rutin részévé vált, az Alabamai Egyetem májtraszplantáció-specialistája azt ígéri, hogy amint megkapja a zöld lámpát, kilenc hónap múlva 50 átültethető szervekkel rendelkező, génszerkesztett disznót prezentál."



#275 Robi

Robi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.559 hozzászólás

Közzétéve 2019 május 4. - 18:33

Melyik lennél?

Tisztaság, fél egészség? Fenéket: na ezért jó, ha koszos a gyerek!

 

 

1556892849-NGViepnUB_md.jpg

 

fotok_41345-me.jpg



#276 Robi

Robi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.559 hozzászólás

Közzétéve 2019 május 26. - 9:27

Mechanikus ló



#277 Robi

Robi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.559 hozzászólás

Közzétéve 2019 augusztus 19. - 21:31

A biozsák, ami megmentheti a világot

#278 Robi

Robi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.559 hozzászólás

Közzétéve 2019 augusztus 30. - 12:41

Nyugdíj kérdés megoldva.



#279 Robi

Robi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.559 hozzászólás

Közzétéve 2019 november 7. - 9:15

"A majdani Semmelweis Egyetem nemcsak a magyar orvosképzés szülőágya, de az állatorvosképzés bölcsője is volt. II. József adott utasítást 1787-ben az orvoskaron belül létesítendő állatorvos-tudományi intézet felállítására, amelyet akkor a mainál sokkal szemléletesebben

BAROMORVOSLÁSNAK HÍVTAK."

 



#280 Robi

Robi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.559 hozzászólás

Közzétéve 2019 november 9. - 10:11

"... és a középkorban teljesen megszokott volt, hogy a politikai ellenfeleket azok állatias nemi praktikáinak vádjával próbálták befeketíteni."


  • Ernest kedvelte