Ugrás a tartalmakhoz


Fotó

Tükör által homályosan


  • Please log in to reply
3214 válasz a témához

#1 sheriff

sheriff

    Egyszerû fórumtag, semmi extra

  • Fórumtag
  • 4.844 hozzászólás

Közzétéve 2008 július 7. - 12:05

Tükör által homályosan...
Mostanában megkérdezték tőlem többen is, hogy miért nem írok olyan lovas szösszeneteket, mint régen? Miért publikálok szinte kizárólag szakmai jellegű írásokat a westernlovaglásról? Még számomra ismeretlenek is hiányolták egy-egy e-mailben, fórumos privát üzenetben régi írásaim hangulatát, állítólag sokan és szívesen olvasták azokat.
A lovazással kapcsolatban valóban elcsendesedtem, de az okát eddig nem keresgéltem, nem fogalmaztam meg, így nem is igen tudtam mit válaszolni. Igaz, ami igaz, korábban százával írtam élménybeszámolókat, híradásokat az internetre Silverado lovas életéről, általam lovon meglátogatott nagyszabású rendezvények (országos lovastalálkozók, a western bajnokság fordulói) eseményeiről ugyanúgy, mint piszlicsáré lovas túráimról, tereplovaglásokról, ahol "csak" kerek volt a világ, ragyogott az ég, zúgott a fenyves, hullámzott a nádas, vadászó ölyv lebegett felettünk és andalítóan gurulós vágtákat mentünk a lovainkkal a Kiskunsági Nemzeti Park páratlan tájain. (Mostanában gondoltam is rá, hogy valójában én már akkor blogot írtam, amikor az még ismeretlen fogalom volt.)
Kicsit visszaolvastam e tengernyi írásban, s elgondolkodtam azon, hogy akarok-e, tudok-e még azokhoz hasonlókat írni? Van nekem még egyáltalán mondanivalóm? Korábbi írásaim arról tanúskodnak számomra, hogy folyton kerestem valamit, kerestem magamat, s ma úgy emlékszem, hogy lovaim révén rendre meg is találtam a válaszokat akkori kérdéseimre. Vajon kifogytam a kérdésekből, vagy megvan már minden kérdésre a válasz?
Nehéz válaszolni. Tény, hogy kifogytam a lendületből, elfogyott a mondanivalóm a hobby lovaglással kapcsolatban. Mert miről is szóltak korábbi - állítólag szórakoztató és/vagy tanulságos - írásaim? Silverado mindennapjai kapcsán és ürügyén a szabadságról, a barátságról, a természet iránti tiszteletről, a lovak és a lovaglás szeretetéről. Valamikor éltem-haltam azért a fajta lovaglásért, mely egyet jelentett számomra a túrázással, tereplovaglással. Mára azonban a lovaglás már mást is - reményeim szerint sokkal többet - jelent számomra. Azt hiszem nagyon sokat tanultam az elmúlt években a lovakról, a lovaglásról, de az a tudás, melyet megszereztem, nemhogy elbizakodottá tett volna, sokkal inkább szerénységre nevelt. A csend körülöttem leginkább e miatt lehet.
Sokat tanultam, mondom most, s remélem, hogy ez kifelé is látszik, s nem csak én érzem így. Cirka 300 írásom van fent a neten, jelent meg lovas újságokban, s ezekből az vehető ki, hogy mindig jó lovasnak tartottam magam, holott vitathatatlanul nem voltam az, s talán nem is leszek az soha. Igazából ma már semmiképpen nem merném magam képzett lovasnak kikiáltani. Olvasom, hogy mindig mindenről volt véleményem, s nem átallottam azt közkinccsé tenni sem. Környezetem nem jelezte, hogy túl sokat tartok magam felől, azaz nem éreztem élesen a képzetlenségemet, tudatlanságomat. Akik lovas életemben körülvettek, azok vagy nálam is képzetlenebbek voltak, vagy ugyanott tartottak, ahol én. Most így utólag visszanézve látom, hogy valójában örök életemben csak egy lelkes amatőr lovas voltam. (A rémisztő az, hogy már azt is látom, hogy nem is leszek igazán profi lovas soha. Ahhoz már túl sok időt elvesztegettem, s nincs már elég időm hátra.) Egykori írásaimat böngészve megmosolyogtat, hogy mekkora hibákat követtem el, s még csak tisztában sem voltam vele, hogy hibáztam. Ennek ellenére egy kivételével mindegyik lovammal jól elboldogultam. Ez utóbbi, Faradzs nevű lovam ébresztett rá először arra, hogy kevesebb vagyok, mint aminek képzelem magam. Pedig voltak jelek, jelzések előtte is, de akkor még nem értettem azokat. Istenes Csilla reagált például egyszer régen Faradzzsal megesett egyik kalandom leírására, s nagyon meglepett az, amit írt, s elgondolkodtatott. Úgy vettem azt a lovat, hogy ismertem előéletét, mely semmi jóval nem kecsegtetett. Igazi elrontott ló volt, de az első fajtiszta arab telivér, ami elérhető ára miatt megvásárolható volt számomra. (Mai napig sárga, arab telivér mén az IGAZI LÓ a számomra.) Egy évig remekül ellovagoltam, meg is voltam elégedve a lovas tudásommal, hisz egy olyan lovat sikerült kezessé, megbízhatóvá tennem, ami minden bizalmát elveszítette az emberekben, s lovagolhatatlan volt előttem. De egy jeges télen kimentem vele egyedül terepre, egy kicsit lemozgatni, ahol is minden megváltozott. Ki volt pihenve, a talaj még lépésben is veszélyesen csúszott, s ő meg nagyon menni akart. Én nem hagytam, veszekedtünk, s a vége az lett, hogy néhány lovaglás után előjött minden negatív élménye az emberekkel kapcsolatban, s végre is teljesen használhatatlanná vált számomra. Életveszélyes volt lovagolni. Próbálkoztam ezzel-azzal a legutolsó tereplovaglásunk alkalmával, de teljesen eredménytelenül. Csilla ezekről, az interneten közreadott beszámolómban részletesen leírt próbálkozásaimról nyilatkozott meglehetősen kritikus hangnemben. Szinte meg is bántódtam miatta, hiszen akkori tudásom legjavát igyekeztem bevetni. Most azt kell mondjam, hogy teljesen igaza volt Csillának, s biztosan tudom, hogy ma már nevetve boldogulnék az akkori problémámmal. A szívem mélyén már akkor is éreztem, hogy nem a lóval van baj, hanem az én tudásommal, de akkor azt még nem tudtam bevallani, nem voltam rá kész, hogy szembesüljek az igazsággal.
Emlékszem egy olyan esetre is, amikor Szenyor és Bronco lovaim fiatal mének voltak, s Meggyessel lovagoltunk velük. Egy alig barázdányi árkocskán nem voltak hajlandóak átmenni, s minimum fél órát küszködtünk velük. Hihetetlen, hogy önbizalommal bőven megáldott, de félművelt lovasok milyen csekély eredménnyel képesek ilyen fikarcnyi problémákkal megküzdeni.
Igazán nagy változás akkor állt be bennem, amikor marházni kezdtem. Egy túraló sok mindenre képes, s könnyen elhomályosíthatja az ember önismeretét azzal, hogy így-úgy leküzd vele minden útjába kerülő akadályt, s eljut vele bárhonnan bárhová. De amikor az ember marházni kezd, azonnal és szembeszökően kilóg a lóláb, kiütköznek mind a ló, mind a lovas képzetlensége és hiányosságai. Pedig nem nagy dologról van szó, "csak" gyors fordulatokról, megállásról, iramváltásról. Korábbi években talán nem is kicsit fitymáltam le a reininget. Mitől vannak úgy oda tőle? Hiszen csak köröket lovagolnak, váltogatják a jármódokat, stb. Ki nem tudja azt? Hát például én. :) Mert a marházáshoz sem kellett volna egyéb. "Csak" roll back, stop, hátralépés, speed kontroll.
Mit röhögtünk pl. az egyik legelső oktató videón Véres Pengével és Hamiskártyással. Bozo Rogers, a világbajnok westernlovas oktatott azon a videón, az alapoktól a magasiskoláig. Mit, hogy mi ebből tanuljunk? Hiszen csak köröz itt, mint egy dedós. Most, évtizeddel később már látom is azt, amit akkor csak néztem. Hogy külső állítás, meg belső állítás, eleje körüli forgás, hátulja körüli forgás, és így tovább. Már látom a rendszert, a dolgok egymásra épülését, az okot és az okozatot. Akkor azt hittük, hogy hátrakötött kézzel, a lovunkra menetiránnyal háttal felülve, becsukott szemmel is megcsinálnánk azokat a köröket a fedelesben. Ma már nagyon össze kellene szednem magamat, a legjobb, legkiképzettebb lovamat kellene választanom, hogy akár csak hasonló minőségű kört tudjak rajzolni patanyomból a homokba, mint Bozo a videón.
Valaha a www.paci.hu fórumán rengeteg tanácsot adtam, ha kértek, ha nem. Ma már ritkábban vállalkozom ilyesmire. Nem azért, mert sajnálom a megszerzett tudásomat megosztani másokkal, hanem azért, mert nehéz a konkrét ló nélkül konkrét lovas problémákat taglalni. Olyan viszonylagos lett minden tudásom, ismeretem, s én vagyok az első, aki kétségeket fogalmazok meg a szentenciáimmal szemben. Édes tudatlanság! Mekkora biztonságot képes nyújtani az embernek?
Broncon lovagoltam a múltkor pár alkalommal egy Európa bajnok lovas kurzusán. Ott kétszeresen is tükörbe nézhettem. Egyrészt láttam magam a fedeles hatalmas tükrében, s láttam Allen Kronshagen szemével is, aki instruált, segített ott minket. Régen is néztem én tükörbe, de az a tükör torz is volt, homályos is volt. Nem sok dolog látszott benne. Mostanában egyre élesebb a tükörbéli kép, s egyre részletgazdagabb. Félelmetes belenézni!

Edited by sheriff, 2008 július 7. - 12:06.


#2 Guest_Peter13_*

Guest_Peter13_*
  • Guests

Közzétéve 2008 július 7. - 12:46

Tükör altal homalyosan.. jo ez a bibliai idezet..

A szerzöje Paulus azaz Pal apostol, aki Romaban egy katonahoz lancolva haziörizetben varja a targyalasat..
A szemelyes meghallgatast a csaszar elött, amihez mint romai polgarnak joga van..
A csaszartol aztan megkapja a halalos iteletet..
De addig is elmelkedik az eletröl.. sajat multjarol.

Korinthosz-ban elö baratainak levelet ir.. ez a motto: ( Tükör altal homalyosan.. )

"12 For at present we see in hazy outline by means of a metal mirror.."
(Az en forditasomban: Ugy latunk, mint aki homalyos tükörben nezi a vilagot)

"13 Now, however, there remain faith, hope, love"
( de megiscsak marad nekünk harom dolog: a hit, a remeny es a szeretet )

Hasonlo gondolatok.. minden ut Romaba vezet?

#3 Guest_kobórlow_*

Guest_kobórlow_*
  • Guests

Közzétéve 2008 július 7. - 12:59

"Mostanában egyre élesebb a tükörbéli kép, s egyre részletgazdagabb. Félelmetes belenézni!" Nem kell megijedni, jó útón jársz! Üdvözöllek!

#4 chyki

chyki

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.686 hozzászólás

Közzétéve 2008 július 7. - 13:08

Kalapom emelem ismeretlenül is Sheriff :)

#5 Flipike

Flipike

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 117 hozzászólás

Közzétéve 2008 július 7. - 13:17

A hobbilovasok fikázák a versenyzõket,hogy nyomják a köröket meg nyelik a port és egy pár hónap vagy év múlva ott kopogtatnak a "kör nyomó" ajtajában mert nem bírnak a lovukkal még ügetni se. Nagyon sok ilyet láttam és még magamat is besorolom ebbe a hobbilovas kategóriába,hogy valaha voltam ilyen.El kell ismerni sajnos nem sajnos,idomítani kell. Sheriffnek meg nagy gratuláció

#6 Pluto

Pluto

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.266 hozzászólás

Közzétéve 2008 július 7. - 15:50

Tisztelet és alázat, már régen megmondták, hogy ez az elsõ ami a lovagláshoz kell. Ha ez meg van, akkor jöhet csak a ló.

#7 maugly

maugly

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.943 hozzászólás

Közzétéve 2008 július 8. - 9:47

Sheriff, ezt nagyon jó volt olvasni. :) Remélem, eszembe jutnak ezek a gondolatok, amikor egy újabb, tudás-hiányosságom által támasztott akadállyal találkozom.

Edited by maugly, 2008 július 8. - 9:47.


#8 meggyes

meggyes

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.035 hozzászólás

Közzétéve 2008 július 8. - 10:30

Emlékszem egy olyan esetre is, amikor Szenyor és Bronco lovaim fiatal mének voltak, s Meggyessel lovagoltunk velük. Egy alig barázdányi árkocskán nem voltak hajlandóak átmenni, s minimum fél órát küszködtünk velük. Hihetetlen, hogy önbizalommal bõven megáldott, de félmûvelt lovasok milyen csekély eredménnyel képesek ilyen fikarcnyi problémákkal megküzdeni.


Es atmentek vegul a nyuvesek? :D (nem emlekszem)

#9 Roby

Roby

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 164 hozzászólás

Közzétéve 2008 július 8. - 11:12

Sancho apám ezt már régen megmondta :) . Õ aztán tényleg a lovak közt éli életét. Minden nap figyeli õket,
köztük mozog és tanul... a legjobb tanítótol a lótol. Ez manapság keveseknek adatik meg.

"Mert mirõl is szóltak korábbi - állítólag szórakoztató és/vagy tanulságos - írásaim? Silverado mindennapjai kapcsán és ürügyén a szabadságról, a barátságról, a természet iránti tiszteletrõl, a lovak és a lovaglás szeretetérõl. Valamikor éltem-haltam azért a fajta lovaglásért, mely egyet jelentett számomra a túrázással, tereplovaglással. Mára azonban a lovaglás már mást is - reményeim szerint sokkal többet - jelent számomra."

Semmi több, "csak" :) a terepen mindent megoldani ( beleértve a marhaterelést is ). Ezt akarták régen
õseink is meg a cowboyok is, meg mindenki, akinek élete szorosan függött vagy így, vagy úgy a lótol.

Elõbb volt az élet éles iskolája, utána a szórakozás, ahol bemutatták, hogy ki mit tud, ki mire képes, majd ebbõl is tanulva ismét az életben hasznosítás, és ez a körforgás tökéletesen mûködött, fejlõdött.

Sem te, sem én nem akarunk marhaterelésbõl megélni, mint olyannyian mások sem itt a fórumon. Akkor
hát mirõl szóljon a lovaglás mint:

" szabadságról, a barátságról, a természet iránti tiszteletrõl, a lovak és a lovaglás szeretetérõl"

és "csak" egy zökkenõmentes tereplovaglásrol :)

Edited by Roby, 2008 július 8. - 11:27.


#10 sheriff

sheriff

    Egyszerû fórumtag, semmi extra

  • Fórumtag
  • 4.844 hozzászólás

Közzétéve 2008 július 8. - 12:58

Es atmentek vegul a nyuvesek? :D (nem emlekszem)

Naná, hogy át. Csak kissé elszórakoztattak.

(Nem emlékszel? A Melegedõ mellett történt.)

#11 BoKa

BoKa

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.718 hozzászólás

Közzétéve 2008 július 8. - 20:40

Ez utóbbi, Faradzs nevû lovam ébresztett rá elõször arra, hogy kevesebb vagyok, mint aminek képzelem magam.

Mi van most vele, mi lett a sorsa? Tudsz róla?

#12 Robi

Robi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.559 hozzászólás

Közzétéve 2008 július 8. - 23:39

(Vad)nyugaton a helyzet változatlan

sheriff 2007.07.30, 14:35 Post #8243




Összeomlás



Robi Dátum: 2007.07.31, 11:24

" sheriff!

Megint átmentél néhány ajtón a sötétbe, majd az általad gyújtott fénynél újabb ajtókat találtál, amik mögött sötét szobák sorakoznak. Minél többet nyitsz ki, annál több újabb áll elõtted. Minden szoba minden ajtaját feltárni, a sötétet bevilágítani nagyon sok idõ, amire villanásnyi földi pályafutásunk nem elégséges. Mint kíváncsi és játékos ember olyan probléma elõtt állsz, hogy dönteni kell, melyik ajtón folytasd az utad. Mindent megismerni az idõ korlátai miatt nem lehetséges. Csak egy irányba menni a kíváncsiságod nem engedi. ...."

A tudás a nemtudás ismerete. Mint egy klasszikusban áll: Boldogok a lelki szegények (olvasatomban a tudatlanok, tanulatlanok), mert övék a mennyek országa (idézõjel elmarad, mert nincs idõm a szószerintit elõkeresni).
Én is sokszor éreztem magam ott. Elõször már akkor is, mikor fel tudtam szállni, majd mikor ügetésnél egészben maradt a hátsófelem. De az újabb ajtók mögé bevilágítva a két legmennyeibb érzés, mikor megéreztem lépésben együtt mozogni a lóval és az elsõ olyan vágta, ahol ketten egyek voltunk. Ma már bonyolultabb kulcsok nyitogatják ezeket az ajtókat, de olyan is a fellegekbe emel, mikor a gyereknek engedetlen lóval kengyel és szárhasználat nélkül 5 lépéses szlalomon vágtában, tudatosan nem kért lábváltásokkal könnyedén végig megyek oda-vissza, fordulóval. Lovagolni ma sem tudok, nem is tanultam. Viszont az elsõ szobában megtapasztalt érzés, mikor a ló mellet vagyok, odajön, követ, megbökdös, minden alkalommal felemel. A kis sikerek építik a nagyokat. Elöttem is sok zárt ajtó van, de nincs idõm mindegyikhez kulcsot reszelni és mögévilágítani, felderíteni meg pláne nincs.
Neked most sikerült a tükrös szobába lépned, ahol a világosodás erejével élesedik a kép. Az igazi fejlõdés, ha saját magad látod a hiányosságokat.
Majd egy éve súlytott egy hasonló felismerés. Akkor is elõbbre léptél, most is. Beszámolóidat jó volt olvasni, mert egy életérzést közvetített, olyant, ami segített a napi gondok leküzdésében. Várom a folytatást.

Robi

#13 Dreamcatcher

Dreamcatcher

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 904 hozzászólás

Közzétéve 2008 július 9. - 7:37

Kedves Sheriff! Lehet, hogy már nem írsz annyit, de ha megtalálom egy-egy beszámolódat, mindig örömmel olvasom, mint ezt is itt most! Ismételten sikerült egy olyan irományt létrehoznod, melynek az olvasása közben megint az jutott az eszembe, hogy "igen, ezt már én is éreztem". Bár engem nem ilyen nagy erõvel ér utól a felismerés, azért tudom, hogy mindig ott liheg a sarkamban, és próbálok elõle elszaladni, és apróbb lépcsõfokokra felmászni. Meglátjuk mit hoz a jövõ, hátha lehet jobban is haladni azokon a fokokon! Sok sikert a továbbiakhoz!

#14 Öcsi bá

Öcsi bá

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 49 hozzászólás

Közzétéve 2008 július 9. - 11:52

Szia Sheriff. Megvallom õszintén nekem jobban tetszett a csavargós ,túrázós ,csibészes humorall megáldott Sheriff mint a mai.Mind a mai napig olvasgatom leírásaidat,és tudod mit mondok neked,azt,hogy bárcsak a töredéke történt volna meg velem.Egy boldog kiegyensúlyozott pali köszönt vissza rám a monitoron kit titokban piszkosul irigyeltem.A tükörnek pedig van egy másik oldala is sõtt lehet,hogy több. A magas szinvonalon ûzött sport mindig megöli játék örömét. Véleményem szerint ez fokozottan igaz a lovaglás területén ahol egy 4-500 kg-os élõlénnyel kell ,ill.kéne összhangban mûködni.Sokan írnak a lovak iránti tiszteletrõl és alázatról, viszont kiváncsi lennék miként nyilvánul ez meg náluk.Tanulni mindig van mit,viszont kár lenne ha eltünnél a versenyzés süllyesztõében.Továbra is várom élménybeszámolóidat! UI: Hidd el fõnök jól ülsz a lovon.

#15 Guest_Peter13_*

Guest_Peter13_*
  • Guests

Közzétéve 2008 július 9. - 13:46

..nekem jobban tetszett a csavargós ,túrázós ,csibészes humorall megáldott Sheriff
A tükörnek pedig van egy másik oldala is sõtt lehet,hogy több.
Sokan írnak a lovak iránti tiszteletrõl és alázatról, viszont kiváncsi lennék miként nyilvánul ez meg náluk.
..kár lenne ha eltünnél a versenyzés süllyesztõében.

Nem tudom ki vagy öcsi ba.. de rokon vagy.. lelkileg.

Jol esett olvasni a korlatlan egyetertestöl es fenntartas nelküli helyeslestöl mentes soraidat..

Nekem is kedves emlekek a kalandturak Sheriff-el.. de a lovakkal, lovaglassal es talan az eletmoddal kapcsolatos fejlödeseben mar nem követnem.

Szerintem ami jo, azon nem szabad valtoztatni.. az elörejutas nem mindig fejlödes.. a fejlödes nem mindig felemelkedes.

Minden valtozasnal nyer valamit az ember.. es veszit valamit.

En szeretnem azt a Sheriff-et megörizni emlekeimben, akit regebben ismertem meg.. a lelkes profi amatört.. a szivböl lovaglot.. aki a baratsagot, a bajtarsiassagot, az csoportos együttmüködest, a termeszet.. lo.. ember.. vilag megismereset.. a szeretetet erezte örömnek es elegedett volt azzal, amit akkor elert.

Biztos lehet a lovaglas versenyeken merhetö, mesterseges palyakon vegrehajtott eredmenyeit fokozni.
Biztos lehet korabban elkepzelhetetlen szinvonalon lovakat iranyitani.. versenyezni.. sikert elerni.

Nekem tetszett, hogy annakidejen.. regen.. volt ennel fontosabb is.

Edited by Peter13, 2008 július 9. - 13:47.


#16 maugly

maugly

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.943 hozzászólás

Közzétéve 2008 július 9. - 15:38

A fejlõdés nem egyenlõ a verseny-szférával. ;) Mindig találok olyan helyzetet lóháton, amit egy-két évvel elõtte erõlködve, vagy indokolatlanul durván oldottam volna meg, mivel kevés-kevesebb volt az ismeretanyagom, a gyakorlatom. És ez mindig így lesz, hiszen holtig tanulunk optimális esetben. Nekem ezt jelenti Sheriff írása. Másnak mást. :)

#17 Öcsi bá

Öcsi bá

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 49 hozzászólás

Közzétéve 2008 július 9. - 17:53

Ha nem vagyok túl tolakadó lenne még egy gondolatom a minõségi lovaglással kapcsolatban.Elõször is leszögezném csak egy hobbi koca lovas vagyok,aki azért lovagol egyedül mert szégyelli az ülését,a lábtartását stb.Szerintem belûrõl mindannyian szeretnék úgy lovagolni mint a profik,van aki ezt felvállalja van aki nem. Viszont van két tényezõ is ami nem elhanyagolható ebben a sportban,a PÉNZ és az IDÕ.Mindkettõbõl kell lennie bõven annak aki eredményt szeretne elérni,ez vitathatatlan.A következõ sorokat Sheriiff neked írom,de mindenki eltünõdhet rajta. Lent voltam idén Silverádón az OB fordulón és láttam egy Sheriffet aki dög nehéz kordonokat cipelt rohangált a stopperért idegeskedett a marhák miatt de valahogy nem láttam a szemében azt a tüzet ami lejött nekem a leírásai alapján. Nem ismerlek személyesen lehet,hogy rosszul gondolom az egészet. UI: Titkon remélem,hogy ez az oldal nem véletlenül indult.

#18 Porfelhõ

Porfelhõ

    Tündércsávó

  • Fórumtag
  • 3.771 hozzászólás

Közzétéve 2008 július 9. - 18:17

Ha nem vagyok túl tolakadó lenne még egy gondolatom a minõségi lovaglással kapcsolatban.Elõször is leszögezném csak egy hobbi koca lovas vagyok,aki azért lovagol egyedül mert szégyelli az ülését,a lábtartását stb.Szerintem belûrõl mindannyian szeretnék úgy lovagolni mint a profik,van aki ezt felvállalja van aki nem. Viszont van két tényezõ is ami nem elhanyagolható ebben a sportban,a PÉNZ és az IDÕ.Mindkettõbõl kell lennie bõven annak aki eredményt szeretne elérni,ez vitathatatlan.


Ejvá, meded!
Három napos túra: 30.000.- HUF
Három nap tanulás: 17.000.- HUF

Elismeréssel adózom a népfrontnak, istenuccse, de azé' legyünk reálisak, mielõtt nedvesre könnyeznénk a papírzsebkendõt!

#19 Guest_Mongol_*

Guest_Mongol_*
  • Guests

Közzétéve 2008 július 10. - 7:26

Kimostam a tudatom, minden elfogódottság nélkül többször átolvastam. Elmondom tehát mit gondolok. Mindegy ki nyitotta a topicot, ez, ebben formában nagyon gáz. Sokszor kontrollt futtattam le, hogy tényleg elfogulatlan vagyok-e. Igen. Írjatok rólam, nagyon jó fürdõzni, de valahogy hiányzik ez mostanában. Nem vagyunk egyformák...

#20 packa

packa

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 7.825 hozzászólás

Közzétéve 2008 július 10. - 7:56

:kocc:

#21 Guest_Mongol_*

Guest_Mongol_*
  • Guests

Közzétéve 2008 július 10. - 8:01

Nem írtam a lovastudásáról. Szóba sem hoztam, nem tisztem megítélni. Kedves gyerekek! Írjátok meg nekem, milyennek láttok. Avagy Dolák Saly Róbert osztályfőnöki órája.

Edited by Mongol, 2008 július 10. - 8:14.


#22 Dreamcatcher

Dreamcatcher

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 904 hozzászólás

Közzétéve 2008 július 10. - 8:30

...Kedves gyerekek! Írjátok meg nekem, milyennek láttok.
Avagy Dolák Saly Róbert osztályfõnöki órája.


Kedves Mongol!

Már az elõzõ hozzászólásodból is éreztem, hogy nem tetszik neked ennek a topicnak az iránya, miértje, mittudomén milyen apropóból.
Ilyen a Sheriff, szokott néha írni, aminek van aki örül, van aki nem annyira. Van úgy, hogy néha jól esik másokkal megosztania az embernek az érzéseit, és ezt õ ebben a formában teszi.
Szerintem gondolatindító, és arra sarkall, hogy leírja a többi lovas is az élményeit.
Nem hinném, hogy õ lenne a Big Brother, akinek mindegy, hogy jót vagy rosszat, csak beszéljenek róla...

Neked nincs olyan, amirõl szívesen írnál?
Hadd írjuk meg neked is, hogy mi jut eszünkbe róla! :ang:

#23 Guest_Peter13_*

Guest_Peter13_*
  • Guests

Közzétéve 2008 július 10. - 8:53

Igen. Írjatok rólam, nagyon jó fürdõzni, de valahogy hiányzik ez mostanában.

:kocc:

#24 sheriff

sheriff

    Egyszerû fórumtag, semmi extra

  • Fórumtag
  • 4.844 hozzászólás

Közzétéve 2008 július 10. - 9:06

Kimostam a tudatom, minden elfogódottság nélkül többször átolvastam.
Elmondom tehát mit gondolok. Mindegy ki nyitotta a topicot, ez, ebben formában nagyon gáz.
Sokszor kontrollt futtattam le, hogy tényleg elfogulatlan vagyok-e. Igen. Írjatok rólam, nagyon jó fürdõzni, de valahogy hiányzik ez mostanában. Nem vagyunk egyformák...

Igazad van. Sokat gondolkodtam, hogy miként tudok a középpontba kerülni megint, s gondoltam, írok valami ömlengõset, amitõl hódolóim új erõre kaphatnak, s még az ellenségeimnek is munkát adok az elolvasásával, feldolgozásával. Ez a téma jutott eszembe. S látod, nem is választottam rosszul. :)

Meg az is bennem motoszkált, hogy mostanában nagyon sokfelé jártam-keltem, nagyon sok lovast láttam lovagolni. Hivatalos versenyen is, buli rendezvényen is, túrán is, hazai pályán is. S alig láttam olyat, akin érdemes volt a szememet megpihentetni. Tragédia, hogyan lovagolnak sokan. Olyanok is, akik évtizedes múlttal rendelkeznek. Még Volvo VK-n is látok olyan lovasokat (híreseket, eredményeseket is!), akiket Silveradon rosszabb esetben leparancsolnék a lovamról, jobb esetben barátilag tanácsolnám nekik, hogy esetleg Tóth Lajostól vagy valaki mástól vegyenek pár órát! Hátha segít. Mezõhegyesen jártam a napokban egy lovas konferencián. Az ebédnél a körülöttem ülõ lovasok (mind komoly lovas múlttal, fennen hangoztatott szakértelemmel, alig leplezett fennsõbbséggel) adomáztak lovas élményeikrõl. Beleborzongtam abba a sok szörnyûségbe, amit ott összehordtak, s nagy büszkén mesélgettek. Futóból kiesett lovakról, kezelhetetlen, mégis méregdrágán továbbadott csikókról, egyebekrõl folyt a szó megállíthatatlanul. Sokan kiálltják ki vagy enyhébb esetben csak tartják magukat gyakorlott, képzett, jó lovasnak, olyannak, aki majd megmutatja! Aki példaként akar tündökölni, miközben alapvetõ dolgokkal sincs tisztában. Lehet, hogy fel sem fogja mindezt, s magába vetett hite erõs, nem ingadozó. De az is lehet, hogy tudja/sejti ezt, csak nem mer tükörbe nézni. NIncs hozzá bátorsága.

Én is ilyen voltam, de változni igyekszem. Belenézek a tükörbe erõvel, még ha nem is tetszik az, amit látok benne - errõl is szól a topicot indító írásom. Szerinted most is ilyen vagyok, s a tükröt csak arra használom, hogy megsokszorozva lássanak benne. Igazad lehet? Lehet.

Nem tudom, hogy miért olvassák ki egyesek az írásaimból azt, hogy versenybuzi lettem? Nem lettem az. Mindössze annyit látok, hogy a versenyzõk között több az olyan ember, aki tesz is valamit azért, hogy a lovastudása egyre nagyobb legyen, s nem csak beszél róla. Az, aki képes naponta kimenni a lovához, s képes esõben is, fagyban is, hõségben is minden egyes rohadt nap lovagolni; aki célokat tûz ki, s ezek eléréséért meg is feszül, az számomra szimpatikus. A túralovasok között nagyon sok olyan embert ismertem meg, aki nem szolgál számomra példaként. (Hogy finomlegyek.) Nemegyszer láttam, hogy a lovát aranyba foglalni képes lovas egy-egy 40km-es út végén elvonul enni-inni, s a lova meg szonjasan kaparja a földet órákig. Sokszor látom, hogy 10 éve, heti rendszerességgel lovagló lovas lova minden felszállásnál forog, ellépdel, csak a bal vagy csak a jobb lábára vágtázik, nem megy át pocsolyán, csak ha kedve van, stb. Miért baj az, ha ez ma már csípi a szememet? Nem bántok én ezzel senkit. Akinek jó így, az legyen boldog így. Én már nem tudok így boldog lenni. A versenyzésben azt kerestem, hogy profi módon álljanak hozzá a lovasok a lovagláshoz. Ha már verseny, akkor vegyük komolyan! Készüljünk rá, gyakoroljunk, képezzük magunkat is, a lovunkat is! Akkor már nyerjük is meg, ha lehet! Azért verseny a verseny. De ne mindenáron persze. Coubertin szelleme, a fair play szelleme számomra szentírás. Nem csak a versenyzõtársak, hanem a lovak irányában is. Ezért engem a versenyzésben nem az eredmény, a nyeremény hoz lázba, hanem az az út, amely annak eléréséhez vezet. Ami miatt szakítok a versenyzéssel, s nem rendezek több OB-t Silveradon, az az, hogy nem látom a nekifeszülést az engem érdeklõ marhás számokban gyakorlatilag senkiben. Egyedül Kastély tett valamit azért, hogy legyen gyakorlási lehetõsége. Nem tudok összefogást létrehozni a marhás versenyzõk között közös edzési lehetõségek biztosítására. Magam nem vagyok képes finanszírozni a dolgot, egyesek maguk próbálkoznak, a többség meg nem akar ezzel a dologgal komolyan foglalkozni, buliként éli meg. Három évvel a versenyek elindítása után is. Ha nem lehet, nem tudok komolyan foglalkozni valamivel, akkor el kell döntenem, hogy mit tegyek? Ne foglalkozzam vele egyáltalán vagy bulizzak én is? Nem foglalkozni nem tudok vele, csak bulizni meg már nem akarok. Pech!

Mongol szerint, minek errõl ide írni? Kit érdekel ez az egyéni szoc.probléma rajtam kívül? Gondolkodtam is megvallom, hogy csak a Vadnyugatba vagy egyenesen csak a cowboy.hu-ra tegyem-e fel az írást, de végül felraktam ide. Miért is ne? Akinek nem tetszik, az köpjön egyet, s olvasgassaa inkább a többi érdekfeszítõ témát és hozzászólást az én jellemfejlõdésem és ön-élveboncolásom nyilvános taglalása helyett!

#25 sheriff

sheriff

    Egyszerû fórumtag, semmi extra

  • Fórumtag
  • 4.844 hozzászólás

Közzétéve 2008 július 10. - 9:22

Túralovasként nem volt túl hízelgõ véleményem a versenyzõkrõl. Versenyzõként sincs a túralovasokról. Menjek el bírónak? Vagy legyek a Lovas Szövetség tisztségviselõje? Esetleg lovas szakíró a médiában? Errõl még elgondolkodom. :D

#26 Guest_kobórlow_*

Guest_kobórlow_*
  • Guests

Közzétéve 2008 július 10. - 12:33

:kocc: nekem teccik az önélveboncolásod! én nem vagyok ilyen bátor, csak magamban örlõdöm

#27 Fec

Fec

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.878 hozzászólás

Közzétéve 2008 július 10. - 15:22

Ehh hagyjátok gyónni.

Túralovasként nem volt túl hízelgõ véleményem a versenyzõkrõl. Versenyzõként sincs a túralovasokról.

Menjek el bírónak? Vagy legyek a Lovas Szövetség tisztségviselõje? Esetleg lovas szakíró a médiában? Errõl még elgondolkodom. :D

:eek:
(Murphy szerint mindenki addig emelkedik a ranglétrán, míg el nem éri az inkompetencia szintjét.)
Más.
-a marházás (lóval) probmája és az elhíresült "biogiliszták" alapbaja egyezõ. csak úgy mondom...

#28 sheriff

sheriff

    Egyszerû fórumtag, semmi extra

  • Fórumtag
  • 4.844 hozzászólás

Közzétéve 2008 július 11. - 7:42

-a marházás (lóval) probmája és az elhíresült "biogiliszták" alapbaja egyezõ. csak úgy mondom...

Ezt nem értem.

#29 Porfelhõ

Porfelhõ

    Tündércsávó

  • Fórumtag
  • 3.771 hozzászólás

Közzétéve 2008 július 11. - 7:46

Réges régen, valamikor a rendszerváltás idején, sok embert beugrattak, hogy a biogiliszta tuti biznisz lesz. Nem kímélve pénzt és fegyvert, nagyon sokan mindenüket feltették erre a lapra, majd nem lett belõle semmi. Maradt pár földönfutó. Meg pár százezer giliszta. De a párhuzamot én sem értem. :confused:

#30 Fec

Fec

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.878 hozzászólás

Közzétéve 2008 július 11. - 8:49

A "biogilisztaszaporítás" és a férgekkel gyártatott, majd zsákolt humusz alapja a tiszta marhatrágya. Mint gondolat remek ötlet volt, mert igen jó áron lehet eladni az ilyen bioterméket. A rászervezett emberek hadának elsõ csoportja jól járt, a többi meg úgy ahogy... Röviden: nem számoltak a magyarországi marhatrágyához való hozzájutás tényszerûségeivel. A marhatelepek inkább (nagyon helyesen) a földjeikre juttatták vissza a trágyát, mintsem a gilisztásoknak eladva, majd legalább olyan áron mûtrágyát vegyenek, stb. Ráadásul drasztikusan csökkenõ állatállomány idõszakában. Törvényszerû volt a befuccsolás. A marhatereléshez, borjúlasszózáshoz -mint lovassport- ugyanúgy kevés a marhalétszám, és a csordák sem ezerhektáros területeken kóborolnak ahogy teszik ezt Amerikában. Ott a mindennapi munka, és annak hozadéka a "tökös legény vagyok a munkámban" sporttá alakulása. Minden adott hozzá, a mindennapi lét része. Szórakozás a meglévõ dolgaikkal. Itt, Magyarországon persze lehet hasonlókat csinálni, de csak extra rászervezéssel és sose lesz rentábilis. Pár pénzes palinak és barátainak mániája/szórakozása marad. Persze ettõl még lehet tökélyre vinni pár esetet. De szövetséget mûködtetni, stb nehéz lesz. Persze ez csak egy ága, de akkor is ugyebár nem maradhat mostohagyerek! Mitöbb, ez lenne a látvány, a vonzerõ maga. Szóval a marhalétszám, és a tartáskörülmények lenne a kulcs.

#31 PozitívFeri

PozitívFeri

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.511 hozzászólás

Közzétéve 2008 július 11. - 9:26

A "biogilisztaszaporítás" és a férgekkel gyártatott, majd zsákolt humusz alapja a tiszta marhatrágya.



bocsánat,amit én láttam rengeteget az BIRKA szar volt. azt vitték a portákra.

#32 sheriff

sheriff

    Egyszerû fórumtag, semmi extra

  • Fórumtag
  • 4.844 hozzászólás

Közzétéve 2008 július 11. - 9:45

A "biogilisztaszaporítás" és a férgekkel gyártatott, majd zsákolt humusz alapja a tiszta marhatrágya.
Mint gondolat remek ötlet volt, mert igen jó áron lehet eladni az ilyen bioterméket. A rászervezett emberek hadának elsõ csoportja jól járt, a többi meg úgy ahogy... Röviden: nem számoltak a magyarországi marhatrágyához való hozzájutás tényszerûségeivel. A marhatelepek inkább (nagyon helyesen) a földjeikre juttatták vissza a trágyát, mintsem a gilisztásoknak eladva, majd legalább olyan áron mûtrágyát vegyenek, stb. Ráadásul drasztikusan csökkenõ állatállomány idõszakában. Törvényszerû volt a befuccsolás.
A marhatereléshez, borjúlasszózáshoz -mint lovassport- ugyanúgy kevés a marhalétszám, és a csordák sem ezerhektáros területeken kóborolnak ahogy teszik ezt Amerikában. Ott a mindennapi munka, és annak hozadéka a "tökös legény vagyok a munkámban" sporttá alakulása. Minden adott hozzá, a mindennapi lét része. Szórakozás a meglévõ dolgaikkal.
Itt, Magyarországon persze lehet hasonlókat csinálni, de csak extra rászervezéssel és sose lesz rentábilis. Pár pénzes palinak és barátainak mániája/szórakozása marad. Persze ettõl még lehet tökélyre vinni pár esetet. De szövetséget mûködtetni, stb nehéz lesz. Persze ez csak egy ága, de akkor is ugyebár nem maradhat mostohagyerek! Mitöbb, ez lenne a látvány, a vonzerõ maga.

Szóval a marhalétszám, és a tartáskörülmények lenne a kulcs.

Sajnos igazad van, én is így látom ma már a team penning, ranch sorting és fõleg a cutting helyzetét. Beszélgettem a jómultkor Gerold Dauzenberggel, neves osztrák westernlovassal, aki a cutting és a working cowhorse szerelmese, s cseréltem eszmét a cutting magyarországi lehetõségeirõl, korábbi ezirányú tapasztalatairól Viktor Fröschlel is. Viktor azt mondta, hogy a cutting a (western)lovaglás kvinteszenciája, a legjobb, mi kapható az élettõl. De õk anno 3 hetente cserélték a 60 egyedet számláló csordájukat, s 2-3 lovas tartott edzésben 5-10 lovat. Így is spóroltak a marhákkal, több kellett volna, s sûrûbben cserélve. Gerold nagyjából ugyanezt mondta. Így a cuttingot el is kellett felejtenem, hiszen számomra elérhetetlen. Ekkor fordult a figyelmem a working cowhorse felé, amit ugyebár egyetlen marhával adnak elõ, s a versenyszámnak csak az egyik fele a marhamunka, a másik a reining. Azaz esélyt láttam arra, hogy kevés marhával is ûzhetõ, de a lényeget azért tartalmazó versenyszámot találok magamnak. Dauzenberget megkérdeztem, hogy mennyi marhát javasol nekem, ha neki akarok kezdeni Silveradon annak, hogy a working magyarországi fellegvárává váljak? Heti kettõ-három marha már talán elég egy lovasnak - mondta. Ez remek - lelkendeztem - hiszen így 10-12 marhával elvagyok. Kettõ egy hétre, nyolc egy hónapra, s megvan a marha az edzéseimhez. (Arról már lemondtam, hogy másokkal együtt nagyobb csordát gründoljak, s azt közösen használjuk edzésre. Erre ugyanis senki nem volt vevõ, vagy nem jött be ezért-azért.) Heti 2-3 elég, az igaz - mondta erre - s azután valóban le kell cserélni õket, de tévedek, ha azt hiszem, hogy újra fel tudom használni az egyszer már használt marhákat. Nem szabad. Egy hét alatt ugyanis megtanulják a lovat, rájönnek, hogy nem kell menekülniük, s nem mozdulnak, bármit is hõsködik a ló és/vagy a lovas. Ha újra elõveszem egy hónap múlva az egyszer már használt marhákat, akkor elrontom a lovamat. A versenyeken ugyanis mindig friss marhákkal kell bemutatni a produkciót, s a lovam lassú lesz, reakciói késnek, mert hozzászokik a lusta, nehezen mozduló marhákhoz. Ezt a tényt tapasztahatta bárki, aki látott már marhás versenyt. Az elsõ csapatok szívnak, mint a torkosborz a team penning versenyeken, mert a lovasok és lovaik képzeltelenek a friss marhákhoz. A középsõ csapatok eredményesek, mert addigra a marhák lelassulnak a lovasok és lovak szintjére. A sor végén lévõ csapatok meg megint csak szívnak, mert addigra a marhák már nem is akarnak mozogni.

Azaz évi 100-150 borjút kell biztosítani minden egyes lovas számára az edzésekhez, ha azok valóban rendszeresen folynak. Ha az ember eredményt akar, azaz eljutni olyan szintre, hogy egy Közép-Európa Kupán vagy más nemzetközi versenyen elindulhasson a szégyenteljes leszereplés lehetõségét meghaladó szinten lovagolva, akkor bizony egy kezdõ lóval annyit kell dolgoznia, hogy erre a marha mennyiségre szüksége van. S ez csak egyetlen ember. Hazai versenyhez kellene legalább 6-8 versenyzõ, s az is túró, nem igazán létszám. Reménytelen ez az ügy! :( Be kell látnom! (Csak nehezemre esik. Hiszen olyan remek dolog marhát terelni! :yeah: )

Edited by sheriff, 2008 július 11. - 9:51.


#33 sheriff

sheriff

    Egyszerû fórumtag, semmi extra

  • Fórumtag
  • 4.844 hozzászólás

Közzétéve 2008 július 11. - 10:05

Felvetõdött a zebu és a bölény, mint alternatíva. Ezek az állatok viszonylag olcsón beszerezhetõek, s a marhákkal ellentétben nem lassulnak le, nem fásulnak el, nem szelídülnek. A zebu ráadásul kicsi, nem nagy költséggel tartható, a bölény meg annyira westernes, hogy ihaj. Nosza, vegyünk akkor bölényt! Lehet venni, s nem is drága. De mikor egy tenyésztõt megkerestem, hogy venni akarok az eladásra tenyésztett bölényeibõl, akkor 3 órán keresztül mesélt arról, hogy milyen szemét, gyilkos, görény, aljas, életveszélyes állat is ez. Kérdeztük is tõle, hogy mit akar? Eladni vagy lebeszélni a bölénytartásról. Eladni - mondta- de azért szól elõre, nehogy késõbb panasszal éljünk, hogy nem világosított fel a veszélyekrõl. Annyi rosszat mondott, s annyi rossz tapasztalata volt velük Walter Andrásnak is, Sandokánéknak is, Bámeréknek is, hogy inkább lemondtam a bölényrõl. Nosza, vegyünk akkor zebut! Olcsóbb marhánál, bölénynél, s talán nem is tapos halálra ez a birkánál alig nagyobb növényevõ, s még a tartása is olcsó. Dauzenberg nagyon dícsérte õket, õk is használnak az edzéseken zebukat. De csak kiképzett, profi lovakhoz, mert hihetetlenül gyorsak. Ráadásul a bakok (bikák?) rendkívül agresszívek, nekimennek a lónak is, s elõszeretettel törnek ki szorult helyzetükbõl a ló hasa alatt átrongyolva. Egy kezdõ lónak meg mi sem kell több, hogy elmenjen a kedve az egésztõl, mint az, hogy egy hatalmas kecske méretû, szõrös, felbõszült állat rohangáljon át a hasa alatt, lábai között. Hát abból lenne aztán csak nagy fejlõdés. Zebu is storno tehát. Majd ha már vérprofi leszek (talán az örök vadászmezõkön lesz rá idõ elérni arra a szintre), akkor zebuzok, bölényezek. Addig marad az a pár darab, most vásárolt magyar szürke borjú és tehén, amelyekkel nekikezdek a working edzéseknek. Lesz, ami lesz!

#34 Encõke

Encõke

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 435 hozzászólás

Közzétéve 2008 július 11. - 10:26

Kb. 2 hónapja jártuk Szlovákiában egy Cutting Ranch-en, ott láttunk Zebukat, illetve csináltam róluk képeket...
Számunkra nem tûntek agresszívnak, inkább futottak amerre láttak :)
Posted Image
Posted Image
Ott azt mondták, hogy õk nem váltogatják az állományt, pedig ez egy elég menõ Cutting Ranch Szlovákiában, biztos tudják, hogy mit csinálnak... :)

#35 QuarterSister

QuarterSister

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.449 hozzászólás

Közzétéve 2008 július 11. - 15:38

Sziasztok!

Ez a topic nekem nagyon begyere :D :ang:

Sheriff, a bolennyel kapcsolatban en is hallottam s lattam is "nem kedves " jeleneteket..
Sokszor volt hozzajuk szerencsem.. Nehany eve Bad Hand lovanak /ez a lo / hirtelen nekifordult egy, szerencse hogy elve meguszta, es telljesen rendbejott..

S van itt is nem egy farm ahol inkabb veluk gyakoroljak a cuttingot.

De nalunk is mexikoi marhakkal folyik a gyakorlas, itt itt latni .

es meg itt .. es meg sok van... :D

Jo kis mulatsagok ezek :ang:

Irj meg Sheriff, elvezet olvasni!

#36 Porfelhõ

Porfelhõ

    Tündércsávó

  • Fórumtag
  • 3.771 hozzászólás

Közzétéve 2008 július 11. - 19:17

:hu: :hu: :hu: :hu: :hu: Linkelj még, QS, érdemes nézni! Idéznék egy klasszikust, Eric Cartment: "Aztabdskrvaletbe!!!" :< :< :<

#37 Fec

Fec

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.878 hozzászólás

Közzétéve 2008 július 11. - 20:47

bocsánat,amit én láttam rengeteget az BIRKA szar volt. azt vitték a portákra.

Na az már a kényszerpálya volt, a megvásárolt gilisztákat valahogy életben kellett tartani, hátha lesz fellendülés. De nem lett. Lett viszont sírás, rívás, fogak csikorgatása,
jópár öneuthanázia. A német piac a marhatrágya humuszért adott jó árat.

Vértestonán a barna hármas boci szinte vidáman szaladt a "házba" csak nehogy zaklassák.

#38 Guest_Zebu_*

Guest_Zebu_*
  • Guests

Közzétéve 2008 július 11. - 22:33

Mi van a Zebukkal,kérem?? :gm:

#39 QuarterSister

QuarterSister

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.449 hozzászólás

Közzétéve 2008 július 11. - 22:42

:hu: :hu: :hu: :hu: :hu:

Linkelj még, QS, érdemes nézni!
Idéznék egy klasszikust, Eric Cartment: "Aztabdskrvaletbe!!!" :< :< :<


:D .. mashonnan is hallottam mar ezt a klasszikust ... :D

Szivesen linkelek meg . Aki az elozo kis videokon tanitott, Les Bates Kiowabol, cutting trainer. Belinkelek parat rola.

csak par masodperces mind, mert lassan tolt fel.. nincs ido etc kivarni..
Szoval Les lovakat tanit be es embereket oktat cuttingolni

A legtobbjuk versenyekre keszulnek

De marhacsordat hajtunk sokat :D Itt eppen a lovam osszeorroz egy 2 napos borjuval februarban

De azert a tegnapi hosegben nem irigyeltem magunkat "kergetozni" a fiatal tehenekkel :eek:
De en azert szeretem ezt a fajta lovasdolgot, mert ez aztan nagyon jo trening a lonak es lovasnak egyarant.... Jo erzes tapasztalni, ahogyan a lovad raebred, erez mit is kell tennie... S aztan egyszer csak csinalja magatol... Persze maga a "cutting" nem ilyen egyszeru, de ha a lo mar tudja a dolgokat akkor aztan maga a gyonyor, ahogyan te ulsz a lovon, O pedig dolgozik ... Itt lathatsz egy videot az itteni kedvencemrol

#40 Jucc

Jucc

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.149 hozzászólás

Közzétéve 2008 július 12. - 9:38

szegény bocik, hogy félhetnek!