Ugrás a tartalmakhoz


Fotó

Ridegtartás - hogyan?


Ez a téma archivált. Nem tudsz archivált témához hozzászólni. Ha szeretnéd újranyitni, keress meg egy moderátort, vagy admint.
696 válasz a témához

#81 realcowboy

realcowboy

    Magnum

  • Fórumtag
  • 8.060 hozzászólás

Közzétéve 2004 július 28. - 15:52

Természetesen, mint mindent a lovaknál, ezt is fokozatosan kell bevezetni.Én úgy kezdtem, hogy tavasszal egyszer csak kinn felejtettem õket. Igaz, hogy télen is csak este nyolc-kilenc tájban engedtük az istállóba õket.

#82 liviakonrád

liviakonrád

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 931 hozzászólás

Közzétéve 2004 július 28. - 15:59

Konrádot mikor láttad kint remegni akkor már túlvolt egy nyáron és télen (idén) amikor hóesésben is kint volt nappal(csak jégessõben hoztam be, meg éjszakára mert nem akartam én szolgáltatni az éjszakai õrkutyáinknak a kaját..) Érdekes módon a hóesés nem, de az esõ az nagyon megviseli. Ezek ellenére nem hiszem hogy lenne annyi esze hogy esõben beálljon az eresz alá.

#83 Chilly

Chilly

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.552 hozzászólás

Közzétéve 2004 augusztus 2. - 14:48

RC-nek tökéletesen igaza van.Onanntól kezdve,hogy munkára fogsz egy lovat,nem elég a kizárólag legelõn való tartás ahhoz,hogy súlyveszteség nélkül tudd használni.De ez nem csak a lóra,mint fajra igaz (lásd marhatartás).Liviakonrád:úgy gondolom nincs igazad.Egy ló pontosan tudja,hogy mi a jó neki,és mit akar.Ebben természetesen több tényezõ is meggátolhatja,mint pl.kicsi a beálló,és a szociális rangsor miatt õ kiszorul.De nem azért áll kint az esõben minden esetben,mert az jó neki,és nem tudja eldönteni,mit is tegyen.Háziasítás ide vagy oda,mégis csak ösztönlény.Törpesas:pontosan tisztában vagy azzal,hogy a ridegtartás,mint fogalom mit is takar.De megfeledkeztél egy egészen fontos dologról,ami miatt a-jelen esetben és a te példádban- magyar lovakat nem lehet összehasonlítani egy mongol lóval.A "mai" lovak gyakorlatilag túltenyésztettek,mindig más tulajdonságra szelektálták õket,és sosem arra,hogy jól tûrjék az extenzív tartást,szemben a mongol lovakkal.Így ez a tulajdonságuk minimálisra csökkent,amihez még hozzájárul az is,hogy jelentõs mértékû teljesítményt is megkövetelünk tõlük.Mindezek kizárják az extenzív tartást.Kétségtelen,hogy az extenzív módon tartott ló szervezete és alkalmazkodóképessége más,mint intenzíven tartott társaié,mégis úgy gondolom,ma Magyarországon nics extenzív tartásra lehetõség nagyobb egyedszámú ménes esetén (túl nagy a területigénye).

#84 Chilly

Chilly

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.552 hozzászólás

Közzétéve 2004 augusztus 2. - 15:01

Még valami törpesas:lólopás,mint olyan igenis létezik Magyarországon.Ha még nem találkoztál a problémával,szerencsésnek mondhatod magad.Másik dolog,amit kifelejtettem: tapasztalataim szerint amit nem visel el egy ló sem,az az esõ széllel kombinálva.Ehhez már kell egy 3 oldalról,és felülrõl zárt beálló,mert igénylik.A ló gondolkodását prezentálja az is,hogy mindig farral áll az esõ felé - a mieink legalábbis kivétel nélkül-,lehajtja a fejét,minimálisra csökkentve ezzel az esõvel érintkezõ felületét.

#85 törpesas

törpesas

    Új vendég

  • Fórumtag
  • 8 hozzászólás

Közzétéve 2004 augusztus 4. - 8:27

RC! Nem akartam okoskodni a hozzászólásommal, de abban talán egyetértünk, hogy a ridegtartás lehetõségei messze nincsenek kihasználva sem a lovak tûrõképessége, sem a gyepterületek oldaláról nézve. Olyan a munkám, hogy a gyepek kihasználásába elég jól belelátok, emellett elég sok lovat is látok, és azt kell mondanom, hogy az egy-két kancát birtokló tenyésztõk csikói szinte kivétel nélkül istállóban, karámban nõnek fel. Emellett több százezer hektár gyep van kihasználatlanul az országban, és ennek aránya az állatlétszám csökkenésével folyamatosan nõ. Erre akartam rávilágítani. Chilly! Tény, hogy Közép-Ázsiában elpusztulnának a magyar lovak, de az is tény, hogy még száz éve voltak nálunk rideg ménesek. Ha nem is a tûrésre szelektálták õket, de azért annyi még maradt bennük, hogy még most is megdöbbentõen jól elvannak a legelõn egész évben. Természetes, hogy a munkában levõ lovaknak nem elég a legelõ, de csikóknak, pihenõ lovaknak, vagy egy kis odafigyeléssel tenyészkancáknak az ideális tartási körülményeket jelenti. A lólopás. Mongol és kazak börtönökben az elítéltek fele lólopásért ül, ezek egyszerre 5-10-20 lovat hajtanak el. Ehhez képest nálunk gyakorlatilag nincs lólopás.

#86 Chilly

Chilly

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.552 hozzászólás

Közzétéve 2004 augusztus 4. - 10:04

Lehet hogy ahhoz képest elenyészõ a lólopás,de sajnos létezik,akármit is mondasz.Nem volt jó a példa.Azt írod egy kis odafigyeléssel tenyészkancákat is tudunk extenzíven tartani.Ha a tartás extenzív,mit jelent az "odafigyelés"?

#87 MaciLaci

MaciLaci

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 70 hozzászólás

Közzétéve 2004 augusztus 4. - 11:11

Törpesas, teljesen igazad van, a baj csak az, hogy a lovak meg a kihasználatlan legelõk messze vannak egymástól

#88 Chilly

Chilly

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.552 hozzászólás

Közzétéve 2004 augusztus 4. - 14:00

Törpesas,lenne egy kérdésem:hol vannak az országban azok a több százezer hektárnyi, EGYBEFÜGGÕ, kihasználatlan gyepterületek,amelyek alkalmasak ridegtartásra?...

#89 törpesas

törpesas

    Új vendég

  • Fórumtag
  • 8 hozzászólás

Közzétéve 2004 augusztus 5. - 8:13

Kaptam néhány ellenvetést. Haladjunk sorban. Jó, ellopnak ma évente egy-két lovat, nem tudom ki, meg minek, valószínûleg kolbászt készít belõle. Én még nem találkoztam olyan emberrel, akinek a lovát ellopták, olyannal viszont annál többel, akitõl játszva lehetne lopni, mégse aggódik. Az odafigyelés a kancánál azt jelenti, hogy kiteszem a gyöpre, aztán nézem, hogyan alakul a kondija, és miképpen fejlõdik a csikó. Ha minden oké, ne avatkozom közbe, ha nem, kap egy kis abrakot, vagy eladom. A lovak valóban messze vannak a legelõtõl, pont ez a baj. Megoldás: közel kell vinni õket. Így viszont a gazdától lesz távol. Hát ez sem probléma. Ha a csikó 1 éves korától – ami jó esetben a második tavasz – 3-4 éves koráig legelõn van, ez neki a legjobb, nem a gazda szeme hízlalja. Ha a ló már kicsit nagyobb, és dolgozik, de a gazdája elmegy két-három hétre szabadságra, anyagilag is, meg a lónak is a legjobb, ha szépen elutazik a lovacska is legelni, akkor is, ha 50 km-t kell vele autózni. A gyepterületek szerte az országban megtalálhatók. A falvak túlnyomó többségében a csorda vagy megszûnt, vagy tizedére csökkent az utóbbi tizenöt évben. Bármerre jár az ember, kevesebb a legeltetett terület, mint a gyomos, cserjésedõ legelõ. Elég sok a kaszáló, ebbõl is sok szabadulna fel a legeltetés számára, ha a szénát nem hordanák be róla az istállóba, hanem kint ennék meg az állatok. Ráadásul az EU-csatlakozás kapcsán a gyepterületek aránya nõni fog, mégpedig nem kis mértékben. Jelenleg 1,1 millió ha gyepünk van (ebbõl becslésem szerint 300 000 ha kihasználatlan), 10 éven belül – a jelenlegi elõírás szerint 1-1,5 millió ha szántót kell kivonni a mûvelésbõl – 6-700 000 ha-ral fog bõvülni. A legnagyobb összefüggõ gyepterületek egyébként azokban az országrészekben vannak, ahol a termõföld szikes, homokos, vagy lejtõs, ezeket nem szántották fel a gabonaprogram idején sem. Ilyen a Kiskunság, a Hortobágy, az északi Északi-Középhegység. Itt vannak többszáz ha-os nagyságrendû összefüggõ gyepek, de egy 10-20 lóból álló ménesnek kényelmesen elég 30-50 ha, amit legrosszabb esetben villanypásztorral le lehet határolni. Csak az kell hozzá, hogy valaki vállalja a felelõsséget a lovakért, és a tulajdonos merje odabízni a csikóját. Hozzáteszem, az én csikóm ilyen helyen van.

#90 realcowboy

realcowboy

    Magnum

  • Fórumtag
  • 8.060 hozzászólás

Közzétéve 2004 augusztus 5. - 8:43

idézet:
Eredeti szerzõ: törpesas: Az odafigyelés a kancánál azt jelenti, hogy kiteszem a gyöpre, aztán nézem, hogyan alakul a kondija, és miképpen fejlõdik a csikó. Ha minden oké, ne avatkozom közbe, ha nem, kap egy kis abrakot, vagy eladom. [/QUOTE]Vágod a témát!Én így vagyok néha egy-egy topickal. Ránézek, megnézem hogyan alakul, ha minden ok. olvasom, ha meg ilyeneket látok akkor már késõbb nem nyitom ki.

#91 MaciLaci

MaciLaci

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 70 hozzászólás

Közzétéve 2004 augusztus 5. - 9:10

Törpesas!Nem akarok vitát kezdeni Veled, de ne mond azt, hogy ha és villanypásztorral elkerítek egy x ha-os területet távol a lakott területtõl és kiteszek pár pacit felügyelet nélkül akkor azok megérik a másnap reggelt.Én rendõr voltam és valóban kevés lólopás volt, de azért akadt, de az biztos, hogy az ilyen helyen tartott lovaknak "lába kelne", mert ugye mindenki ismeri a mondást (vagy szólást?), hogy alkalom szüli a tolvajt.

#92 mókuska

mókuska

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 186 hozzászólás

Közzétéve 2004 augusztus 5. - 9:26

Számoljunk csak!Tisztában vagy a villanypásztor árakkal, a lószállítási költségekkel, a felügyelõ bére, és még amit nem is említettél! És akkor van egy csontsovány lovad! (Ha a telet túléli.) Neked valaki csak úgy kölcsönadná a több hektáros kaszálóját? Mert nálunk több száz km-t mehetnél, szóba sem állnának veled!Persze nagyon jó gondolat, hogy 50 km-t gyalogoljak a lovamhoz ha lovagolni akarok rajta, legalább bemelegedek mire lóra kerülök. :D

#93 Chilly

Chilly

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.552 hozzászólás

Közzétéve 2004 augusztus 5. - 13:07

Kedves Törpesas!Te azt,hogy kirakod a gyöpre a TENYÉSZkancádat,figyeled ahogy nevelgeti a csikóját,és ha kell, megeteted abrakkal,ridegtartásnak hívod?... :D Ha meg nem mûködik a "ridegtartás",eladod? És télen hogy tartod ridegen õket?Kaparja ki a hó alól?Közben meg kijársz hozzá lovagolni,50 km-re az otthonodtól?És be tudsz keríteni villanypásztorral 50 hektárnyi területet?Tényleg nem a vita miatt,de valahogy ez így nem éri meg szerintem,mint ahogyan állítod.Nem is beszélve arról,hogy a ló nincs legelõn egész évben,majd mikor elmész nyaralni két hétre,kicsapod õt "ridegre".Az emésztõrendszerük nem szokta az ilyet büntetlenül megúszni...

#94 ImRe

ImRe

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.250 hozzászólás

Közzétéve 2005 január 7. - 10:53

Nem tudom, hogy off, vagy nem, de talan tudtok segiteni. Ahol tartom a lovamat, van egy nyitott istallonak nevezett kepzödmeny. Gyakorlatilag egy nagy karam + egy beallo + szenazo + abrakoltato. Gondolkodok, hogy berakjam oda a lovam, vagy sem. Azt, hogy mik az elönyei, azt kb-ra tudom (van itt nyitott istallo fanatikus eleg), de mik a hatranyai? Milyen hömersekleti korlatok mellett lehet igy lovat tartani? Amikor kemenyebb minuszok vannak, akkor lattam, hogy rateszik a lovakra a pizsamat. De mikor kell ez, es mikor nem? Egyaltalan, mire legyek felkeszülve, ha atteszem oda a lovamat?

#95 tomsawyer

tomsawyer

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.115 hozzászólás

Közzétéve 2005 január 7. - 11:58

Szerintem istállózott lovat ilyenkor már NEM célszerû kitenni.Ez nyáron kell elkezdeni és õsszel egyszerûen el kell felejteni bevinni (persze a téibundát nem szabad ilyenkor lenyírni).Hátrányros tulajdonsággal én eddig nem találkoztam.Tudomásom szerint kb:-15c fokig semmi különleges ellátást nem igényel, tartós -15cfok alatt ajánlatos dúsítani az abrak energiatartalmát pl.kukoricával (a Cavallo, meg anno a lovasélet-évszakok téli száma foglalkozik) a témával részletesenSzerk.Oka: A nem szócska kimaradt. [ Január 07, 2005, 15:46: Az üzenetet átszerkesztette: tomsawyer ]

#96 Õz

Õz

    Sebész

  • Főmoderátor
  • 3.950 hozzászólás

Közzétéve 2005 január 7. - 12:09

Márminthogy nem célszerû ilyenkor kitenni, ugye?... :rolleyes: [ Január 07, 2005, 11:14: Az üzenetet átszerkesztette: Õz ]

#97 Hajnal4

Hajnal4

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.645 hozzászólás

Közzétéve 2005 január 7. - 12:48

Tavasztól, nyártól érdemes sztem.Hátrányai, hogy ha sár van, állandóan nyakig frissen sárosak (de csüdig biztosan), ha megfagy a sár, akkor kicsit nehézkes a közlekedés, de ezt jól meg szokták oldani (vassal nem tudom ez mennyire veszélyes, mieink nincsenek patkolva).Mi is így tartjuk a két kancát, sztem teljesen jól vannak Posted Image .Az itatást kell megoldani, de gondolom ez nem probléma, fõleg ha sokan tartanak így lovat felétek.

#98 realcowboy

realcowboy

    Magnum

  • Fórumtag
  • 8.060 hozzászólás

Közzétéve 2005 január 7. - 13:58

idézet:
Eredeti szerzõ: tomsawyer: Szerintem istállózott lovat ilyenkor már célszerû kitenni.[/QUOTE]Tom, barátom te már nagyon ki vagy csiszolódva a témában! ;)

#99 Cirmos

Cirmos

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 188 hozzászólás

Közzétéve 2005 január 7. - 15:24

Ami nekem futa.. hogy miert nem tartjuk lovainkat legetetesen alalpulo tartasban..ennek rengeteg hasznaan..1 fu az jo etelforras..szalas fuvet osszekeverve jo minisegu loherevel..2 alovak sokkal egeszsegesebbek s kiegyesulyozottabbak.3 olcsobb mint a bioxos tratas..A sar elkerulesere is van lehetoseg..

#100 furioso

furioso

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.405 hozzászólás

Közzétéve 2005 január 7. - 15:32

Ezeregy oka van annak, Cirmos! De csak egyet említek: nem mindenki jut hozzá legelõterülethez...Amúgy az elõnyökkel egyetértek!

#101 tomsawyer

tomsawyer

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.115 hozzászólás

Közzétéve 2005 január 7. - 16:44

idézet:
Eredeti szerzõ: realcowboy:
idézet:
Eredeti szerzõ: tomsawyer: Szerintem istállózott lovat ilyenkor már célszerû kitenni.[/QUOTE]Tom, barátom te már nagyon ki vagy csiszolódva a témában! ;)
[/QUOTE]Lemaradt a NEM szócska :D [ Január 07, 2005, 15:47: Az üzenetet átszerkesztette: tomsawyer ]

#102 Hajnal4

Hajnal4

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.645 hozzászólás

Közzétéve 2005 január 7. - 16:45

Lehet, hogy elvétve akad még olyan hely, ahol olcsóbb legeltetve tartani, mint boxban, de sajnos nem ez a jellemzõ. Jó nagy terület kellene hozzá....(hogy hozod be a lovat ha kedved támad lovagolni?)Mint hátrány írtam a sarat, de engem azért annyira nem zavar, belekalkulálok plusz öt perc vakarászást :D . (csak azért elõnynek sem mondanám. Persze az elõnyökkel is tisztában vagyok, ezért vannak ilyen fél-rideg tartásban.)

#103 terembura

terembura

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 917 hozzászólás

Közzétéve 2005 január 7. - 17:08

Engem Terembura a sírba kerget. Állandó kijárása van a karámba és mindennap megfürdik. Ez most, amikor finom szittyós a talaj, valami irdatlan vastagságban, csimbókokban tapad a szõrébe. Még a pofáját is belenyomkodja, ha lúd legyen már sáros az is. Egyszerûen nem vagyok képes mindennap tisztára pucolni. És ezt játsza velem nap-mint nap. Hát ezt érdemlem én annyi gondoskodás után? A csikó bezzeg jó gyerek, annak esze ágában sincs az anyját utánozni. Ezzel csak a ridegtartás árnyoldalából egy példát mutatok. De akkor se a boxban fogom õket tartani.

#104 Hajnal4

Hajnal4

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.645 hozzászólás

Közzétéve 2005 január 7. - 17:31

Sárpáncél :D ismerõs. Nekem szerencsére csak heti 1-2szer jut ki belõle, amúgy csak foltokban koszolódik a kisasszony. A legjobb, mikor még a fülében is sárdarabok vannak. A friss sarat még nem jöttem rá, hogyan lehet leszedni (sehogy, gondolom...).Az én sárgámon még elmegy....de a szürke már elég gázos különbözõ színû foltokkal....(nyáron könnyebb dolgom volt vele)

#105 liviakonrád

liviakonrád

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 931 hozzászólás

Közzétéve 2005 január 7. - 19:40

idézet:
Eredeti szerzõ: terembura: A csikó bezzeg jó gyerek, annak esze ágában sincs az anyját utánozni. [/QUOTE]Ez érdekes... Az én csikómat, Trinityt sem láttam még soha hemperegni a sárban. Vajon ez általános? Ha igen, vajon mi lehet az oka? Nem mernek a csikók szabadban lefeküdni? Pedig Trini külön karámban van, Konrád mellett. (Na õ bezzeg fetreng a sárban sokszor. Fõleg ha megpucolom, és aztán kiengedem. :rolleyes: ) Vagy csak nem érzik szükségét?

#106 terembura

terembura

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 917 hozzászólás

Közzétéve 2005 január 7. - 19:50

A csikóm már 4 éves lesz áprilisban, de még sose fürdött a porban, sárban stb. Szerintem már nem is fog rászokni. Hogy a hempergõzõk mikor kezdik el, azt sajnos nem tudom, de a szürkémet 3 éves kora óta ismerem, és már akkor is tekergett az alagi homokon. A friss sarat csak úgy tudod leszedni rendesen, ha 1. megvárod amíg megszárad, 2. vízzel lemosod, 3. megoldást nem ismerek.

#107 Szellemlovas

Szellemlovas

    SUFNI

  • Fórumtag
  • 1.145 hozzászólás

Közzétéve 2005 január 7. - 20:23

idézet:
Eredeti szerzõ: Hajnal4Az én sárgámon még elmegy....de a szürke már elég gázos különbözõ színû foltokkal... [/QUOTE]Ismerõs a dolog. Mit szóljak én a fehér lovammal? :eek: Majd tavasszal, ha le tudom már mosni, akkor gyönyörû lesz, de addig azt terjesztik a faluban, hogy rosszul néz ki a lovam :rolleyes: , pedig csak éli világát, szabadon a karámban. Posted Image

#108 Hajnal4

Hajnal4

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.645 hozzászólás

Közzétéve 2005 január 7. - 20:29

Mondd nekik, hogy pinto :D !

#109 tomsawyer

tomsawyer

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.115 hozzászólás

Közzétéve 2005 január 7. - 20:37

Ez tényleg érdekes mert mütyür se szokott hemperegni, Betyár viszont annál többet de ez legyen a tartási mód legnagyobb gondja.A legérdekesebb az ha megszárad rajta a sár és kipotyo(és persze nincs utánpótlás :D )akkor olyan tiszta tud lenni minthamosva lett volna.

#110 Ilusta

Ilusta

    Törzsvendég

  • Moderátor
  • 8.740 hozzászólás

Közzétéve 2005 január 7. - 20:48

Ha lesz nagyobb hó (remélem, lesz), akkor majd a világos lovak olyan szép tiszták lesznek, mint samponnal sem. Posted Image

#111 Apple

Apple

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 9.533 hozzászólás

Közzétéve 2005 január 7. - 20:51

Én a múltkor karácsony elõtt 5 lovat vakartam le, de sima vakaróval nem ment, elõ kellett vennem a fém tajtékvonót, aminek a másik éle recés. És még azzal is komoly izommunka volt _viszonylag_ tisztára vakarni õket. Az szép kis munka volt, nem mondom. Azt persze meg már utálták, amikor a szemük környékt próbáltam megtiszítani (persze nem tajtékvonóval :D ) egy kendõvel, aminek persze nem sok haszna volt.

#112 terembura

terembura

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 917 hozzászólás

Közzétéve 2005 január 7. - 21:05

A hó az tényleg széppé tenné a lovamat, de most csak sár van. Igazis, tud valaki arról, hogy most tél van? Ha igen, akkor meg hol a hó? A tavalyi macskáim még nem láttak havat, fel nõnek ezek így is, vagy most megállnak a növésben, és majd csak akkor nõnek tovább, ha lesz hó? És ha nem lesz? Szegények!

#113 Szellemlovas

Szellemlovas

    SUFNI

  • Fórumtag
  • 1.145 hozzászólás

Közzétéve 2005 január 7. - 21:28

Hajnal! :D Posted Image

#114 Altair

Altair

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 601 hozzászólás

Közzétéve 2005 január 11. - 12:30

Mi úgymond 'fél rideg'ben tartjuk õket, (én legalábbis igy nevezném)de mivel nincs akkora legelõ, kaszálunk nekik, ha fogy a fû. Abrakor nyáron nem kapnak, csak a kaszált lucernaszénát. Sajnos (még) nincs semmi féltetõnk, vagy ilyesminkn, ahová beállhatnának, de az esõ nem hinném, hogy átrana nekik. Ha nagyon átázik a szõrük akkor behozzuk õket. Szerintem amugy sokkal elõnyösebb, ha minél többet kint vannak (kicsi csikók is) mert igy legalább tisztességes ló válik belõlük.A hideg idõben kukoricát kapnak, máskor zabot, vagy árpát (roppantva)

#115 ikácska

ikácska

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.792 hozzászólás

Közzétéve 2005 január 11. - 13:24

Na, az én lovaim szeretnek ám hempergõzni. Ha olyan a talaj, akkor akár minden nap. De van egy nagy mákom velük kapcsolatban: sárban szinte sosem hempergõznek, maximum ha nyirkos még kicsit a talaj, de sárban soha. Fõleg a nagy. Szikra csikó már jobban bevállalja a mostohább körülményeket, de mint írtam, abban az igazi sárban nem hempergõznek. Nem sûrûn kellett még sarat takarítanom róluk. Az én csikóm mondjuk pici kora óta "fürdik" a homokban. Eleinte amikor még nem csinálta, olyan értetlenül nézett az anyjára, és ráugrált, míg az hempergõzött. Ezt sokáig csinálta, még akkor is, amikor már õ is rászokott. Mit mondjak, elég kellemes lehetett az anyjának. :D Takarítás: én egyszerûen nem szoktam minden nap takarítani õket. Dr. Ócsagi Imre: Lovaskönyv"A ménesi (legelõn lévõ) csikó bõr- és szõrápolásához másképpen kell hozzáállni, mint ami szokásos volt. Ez az állattartás a vadon élõ állatok életmegnyilvánulását követi és nagymértékben támaszkodik az öntisztulásra. A szabad környezeti hatásoknak kitett lóféle bõr- és szõrápolását a természetes tisztulási lehetségek folyamatosan végzik.. A szél, a nap, az esõ, a mozgás, a vakarózó ívek, oszlopok, a hempergõzés mind-mind segít a tisztulásban. Ezekhez hetente egyszeri csutakolással, keféléssel csak hozzá kell segíteni."Nem vagyok benne biztos, hogy annak idején nem másoltam-e be ezt a részt, de legfeljebb kétszer is szerepel. Szóval én lovaglások elõtt takarítom le õket általában, amúgy nagyon ritkán nyúlok hozzájuk, így is olyan hetente kétszer-háromszor (a lovaglás miatt) takarítva vannak. Ez szerintem elég is.Ami a színeket illeti:Véleményem szerint a sárga ló a legideálisabb lószín szennyezõdések látványának eltüntetése szempontjából.Pucoltam már szürke lovat nagyon sokszor. Hát, még jó idõben csak-csak lehetett vele mit kezdeni, de akkor is untam, hogy szivaccsal is alig lehet leszedni, de télen... A sötét lovak szerintem szintén nem túl elõnyösek (Silver anyja az volt, így sok más lovon kívül vele általa tényleg naponta tapasztaltam), mert rajtuk meg a megszáradt izzadtság látszik piszkosul úgy, hogy elég letakarítani. Ellenben a sárga lovakon alig szokott látszani valami. Általában csak az, ha összetapad a szõrük, de azt kikeféli az ember, viszont a színbeli eltérést igen nehéz lenne.Én is a legelõn tartás híve lennék, HA... Ha minden feltétel adott lenne. Például ha lenne ekkora területem, akkor sem merném kitenni a lopás miatt. Szerintem is jobb el sem húzni a mézesmadzagot a tolvajok elõtt. Nálunk egy idõben igen népszerû volt a lólopás, a kutyalopás meg az még a mai napig is. Azon túl, hogy kedvem, meg idõm sem lenne hozzájuk kimászkálni a legelõre, még félteném is. Az egyik ismerõsünk lovát (igaz, már vagy 12 éve) csak azért nem tudták ellopni a saját udvarából, mert olyan futóval akarták elvinni, amelyiken birkát szállítottak elõzõleg. A ló meg ki nem állhatta a birkaszagot. Addig nyerített, fújtatott, meg csörömpöltek, hogy kiért közben a gazda. Én inkább nem teremtem meg a lehetõséget sem, utána már bánhatnám, ha megtörtént. Lehet, hogy így önzõ dolognak tûnik, de lehet, hogy többet ártanék vele, ha ellopnák és nem csak az én szívem fájna, de tudom, hogy milyen helyre kerülne. És nem bírnám elviselni a tehetetlenséget, a tudatlanságot, hogy azt a lovat, amelyiknek már az anyja is az enyém volt 10 évig, õ maga meg már lassan 8 éve az, én neveltem napos kora óta, én lovagoltam be, én etetem nap mint nap, õ köszönt nap mint nap, amikor csak kiteszem a házból a lábam, nos hogy többet õ ne legyen, ráadásul ha azt tudnám, hogy jó helyre kerülne, de nem, mert feltehetõen a leges-legrosszabb helyre kerülne, ahova valaha is kerülhetett volna. Így is karámban vannak, van egy fedett, 3 oldalról védett beállójuk, amibõl még egy istálló is nyílik, kedvükre ki-, illetve bemehetnek. Megkapnak minden ellátást, legyen ennyi elég. [ Január 11, 2005, 12:32: Az üzenetet átszerkesztette: ikácska ]

#116 Barabásné

Barabásné

    Új vendég

  • Fórumtag
  • 20 hozzászólás

Közzétéve 2005 január 13. - 19:19

:ang:

Edited by Barabásné, 2008 február 20. - 14:53.


#117 Lear

Lear

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 677 hozzászólás

Közzétéve 2005 január 15. - 15:40

Rengeteg idõnek kell még eltelnie, hogy itthon is minden ló úgy legyen tartva, ahogy neki a legjobb. Az EU. szerint egy lóra egy ha. legelõterületet kell számolni..... Nálunk a lovak egy 18ha.os legelõn vannak tartva. Aki látta már a kiskunsági homokos "összefüggõ gyepterületet" az tudja, hogy nem tart el egyetlen lovat sem. A lovak éjjel-nappal kint vannak, van nekik fagymentes itatójuk, körbálás szikiszénát állnak körül, van sójuk és kapnak abrakot is, bár szinte csak mutatóba. Dagadt disznó mindegyik. Ha levagolva van a paci, azt reggel behozzák egy belsõ karámba és a munka végeztével megy vissza a legelõre. Egy évestõl 16-ig vannak most kint és mindegyik egészséges. Az istállóban csak az idõs kancák, az õszi csikós kanca és a versenylovak jönnek be, de õk is csak éjszakára, napközben mindenki rohangáljon a karámokban.

#118 PozitívFeri

PozitívFeri

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.511 hozzászólás

Közzétéve 2005 január 15. - 16:09

Ahol én tartom a lovam ott 30 hektáron(jó legelõ) rohangálhatnak.állandóan friss zöld szénát etetnek(vákum csomagolt,mielõtt kitörlik a modik ez azt jelenti,hogy a levegõt kiszivatják a csomagolásból)elég drága de jó. Szóval arany életük van.Van egy nagy szin,3 oldalról zárt és állandóan tele van almozva szalmával.kb:100mhosszutöbb rekeszre osztva,és 10m mélységû.Böven elfér az a 15 lóamit ott tartanak.Az EU szabálynak ez is megfelel.

#119 liviakonrád

liviakonrád

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 931 hozzászólás

Közzétéve 2005 január 15. - 19:25

idézet:
Eredeti szerzõ: PozitívFeri: Ahol én tartom a lovam ott 30 hektáron(jó legelõ) rohangálhatnak.állandóan friss zöld szénát etetnek(vákum csomagolt,mielõtt kitörlik a modik ez azt jelenti,hogy a levegõt kiszivatják a csomagolásból)elég drága de jó. Szóval arany életük van.Van egy nagy szin,3 oldalról zárt és állandóan tele van almozva szalmával.kb:100mhosszutöbb rekeszre osztva,és 10m mélységû.Böven elfér az a 15 lóamit ott tartanak.Az EU szabálynak ez is megfelel. [/QUOTE]Na persze! Aztán belelóg a kezed a bilibe! Posted Image Posted Image Ilyen hely Magyarországon nincs, csak az álmaidban! :D ;)

#120 PozitívFeri

PozitívFeri

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.511 hozzászólás

Közzétéve 2005 január 15. - 19:54

Amirõl nem tudsz az mé ne lenne? :Dkedves liviak.