Ugrás a tartalmakhoz


Fotó

Védjük a környezetet!


  • Please log in to reply
1065 válasz a témához

#721 Robi

Robi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.559 hozzászólás

Közzétéve 2019 november 9. - 23:00

A cikk címe: 

HOGYAN VETTE RÁ A MARKETING A VILÁGOT, HOGY PALACKOZOTT VIZET IGYON?

 

 

"Az időzítés tökéletes volt: a háború utáni két évtizedben született generáció, a baby boomerek ki voltak éhezve valami olyan státuszszimbólumra, ami nem elviselhetetlenül drága, de azért jól jelzi, hogy ők mennyire különböznek a szüleik korosztályától. Ezzel párhuzamosan éppen éledezett az egészséges életmód trendje, és tele voltak a hírek a szénsavas üdítőkben használt édesítőszerek káros hatásairól."

Robi, ez egy marha. Hiszen így fejezi be: "Viszont sokkal több embert érint a skála túlsó vége: az olyan helyek a világban, ahol annyira rossz minőségű a vezetékes víz (vagy egyáltalán nincs is olyan), hogy a palackozott az egyetlen megoldás"

 

Van helye a csomagolt víznek is (zacskós víz árvizeknél, vezeték hibáknál, netán áramszünetnél...). Ha egy olyan helyen, ahol régóta élnek emberek, de most a gyarapodó népességnek már kevés a víz, azt kellene vizsgálni inkább, hogy mi okozta azt a növekedést, ami meghaladja a terület eltartóképességét (pl.: "humanitárius" segítség > népesség növekedés > vízhiány > elvándorlás/migráció).

 

Még a további megjegyzéseim volnának, az ostobaság elleni harcban_

1. Az csak jó volt a hasnyálmirigynek, ha a cukros üdítők helyett ásványvizet kapott.

 

"Ennek eredménye lett az utóbbi években Magyarországra is begyűrűzött trend az ízesített, vitaminokkal vagy koffeinnel felturbózott ásványvizekkel -

 

AMIVEL GYAKORLATILAG VISSZATÉRTÜNK A SZÉNSAVAS ÜDÍTŐKHÖZ, CSAK TELJESEN MÁS MARKETINGES CSOMAGOLÁSBAN.

 

2. Totális félreértés, hogy a kólagyárak felelősek a műanyagszennyezésért. Ez pont olyan, mintha a cikkíró a tárnában ütné a vasérc telért botjával, hogy te gonosz, hát a belőled készült késsel szurkálnak az utcai verekedők. A műanyagot eleve nem arra szánja senki, hogy kiszórja a természetbe, főleg, ha két rendőr és egy ügyész jelenlétében kérdezik. Az, hogy kiszórjuk, az a hatóság felelőssége (éppen be is lehet tiltani, de sokkal értelmesebb lett volna k* nagy büntetés minden szemetelésért és a feldolgozás kidolgozása).

 

A műanyag szennyezésnek csak egy, de nem kicsi része a palack. A zöme a csomagoló anyagokból származik (legalább is az általunk érzékelhető. Az, hogy ez nem a megfelelő helyre kerül, az rajtunk embereken múlik. Itt az agglomerációban népszokás, hogy "elveszítik" a háztartásban, iparban keletkező hulladékot. Az előttünk levő útszakaszról 2-3 hetente szedünk össze köbméterszám. Sajnos a jelenlegi szabálysértési eljárás nehézségei miatt nem igazán kerül sor retorzióra, ami nagyon enyhe. Talán most a változás után, mint bűncselekmény, már hatásosabb lesz. Nekünk, akik itt élünk, nincs igazán semmi a kezünkben, ami törvényesen lehetőséget biztosítana a megakadályozásra. A hatóság nem lehet mindenhol ott, ha hívom, akkor is több perc mire ideér, az elkövetőt pedig nem akadályozhatom mozgásszabadságában. Mióta a földutat "gyorsforgalmúvá" építették, esély nincs odaérni. Ha odaérek, csak megfelelő fellépéssel érhető el a visszapakoltatás, ami a testi épség kockáztatásával jár vagy a jogszolgáltatás szerint már nem elfogadható. Azért néha sikerül. (Volt itt a környéken egy felújító vállalkozó, aki az egész környéket teleszórta a pesti építkezési törmelékével, szemetével. 1,5-2 évig vadászott rá minden hatóság, de elég gyors és szemfüles volt. Oszt egyszer kilukadt az autója. Azóta erre nem szórja a névjegyét.)

Egyébként a palackozott vizeknek az ökológiai lábnyomát nem csak a látványos palackok nyomják a földre, ott van még a palackozó üzem, a szállítás (műanyaggyár - palackozó - logisztikai központ - nagyker - kisker - felhasználó - szeméttelep - feldolgozó), megsemmisítés is. Ha újratölthető lenne: visszaszállítási lánc, mosás, fertőtlenítés.

 

3. Megjegyezném, hogy idősebb emberek megkapták azt az agymosást is, a mélyszocializmusban, hogy nyugaton a csapvíz ihatatlan. Ezt az ember összeveti azzal, hogy 89 óta nyugatra tartunk. :D

 

A "NYUGAT" "haldoklik". Ezért akarjuk utolérni. Az utolérés iránya: kelet.

 

4. Fiatal koromban Pécsett éltem, és mikor levelezőre jártam, mászkáltam sűrűn Budapestre. A mi városnegyedünkben Pécsett jó ízű volt a víz (a helyi folklór szerint egyes városrészekben tettyei forrásvíz zubogott a csapból, másutt meg dunavíz), a fővárosban pedig mindig megrázkódtam az undortól, ha csapvizet ittam, így aztán inkább palackozott izéket szlopáltam. Lehet, hogy azóta már aszimptotikusan belesimult az ócskába mindegyik. :D

 

Az ország különböző részeiben is ittam csapvizet. Az ízük sokszor erősen különbözött az ásványi anyag tartalma szerint. De gondom egyiktől sem lett.

 

5. Régebben az ásványvizek még jók is voltak. Kaposvári lovasversenyeken ismertem meg a fonyódit, azóta is rajonganék érte (ha olyan lenne ma is, mint a hetvenes években).

 

A nagy igényt nem biztos, hogy az eredeti kút kitudja szolgálni, így kerül bele más is (pl. csapvíz).

 

6. Mi szűrőt használunk.

 

Én több, mint 12 éve abból a kútból iszom, amiből a lovak is. Még itt vagyok.

 

 

Palackozott vizeket iszunk, A WC-t ivóvíz minőségű csapvízzel öblítjük. Csennai példa, hogy hová juthatunk.

 

 



#722 Robi

Robi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.559 hozzászólás

Közzétéve 2019 november 9. - 23:16

"Floridában petíciót írnak és tüntetésekkel tiltakoznak a Nestlé ellen, a helyiek félelme szerint a svájci élelmiszeripari konszern elveszi a már így is rekord alacsony szintű vizet, hogy aztán palackokban árusítsa jó pénzért a lényegében ingyen megszerzett forrásvizet. Kaliforniában és Kanadában hasonló konfliktushelyzet alakult ki: miközben a Nestlé azt hangsúlyozza, hogy ők csak a közjó érdekében tevékenykednek, a helyiek szerint privatizálják az ivóvizet, nem törődve az ökológiai következményekkel."



#723 Õz

Õz

    Sebész

  • Főmoderátor
  • 3.950 hozzászólás

Közzétéve 2019 november 12. - 10:32

:)

https://index.hu/tec...nemzeti_parkot/

 

"Egy nemzeti parkban szükség van olyan, nagy kiterjedésű, összetett, több élőhelyet, gyepet, erdőt magába foglaló részekre is, ahol egyáltalán nincs emberi beavatkozás, és ahol lehetőség szerint a természet minden alkotóeleme jelen van, beleértve a korábban kipusztított állatokat is"

 

Szépen hangzó elképzelés. Szerinted 70 hektáros területen (ami biztos, hogy nem elírás, ha 5000 folyóméter villanypásztor kell köré) ez mennyire megvalósítható?...



#724 Robi

Robi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.559 hozzászólás

Közzétéve 2019 november 12. - 13:20

Kicsi ország kicsi bölényeinek kicsi természetvédelmi terület.

 

"...nagy kiterjedésű, összetett, több élőhelyet, gyepet, erdőt magába foglaló részekre is, ahol egyáltalán nincs emberi beavatkozás, és ahol lehetőség szerint a természet minden alkotóeleme jelen van, beleértve a korábban kipusztított állatokat is"

 

Ez egy 1000 x 700 m területnek felel meg, valószínűleg szabálytalan alakú, így lesz 5000 m a kerülete. 5000 m kerületű kör sugara majd 800 m, de az már közel 200 ha. Természeti szempontból nem igazán nagy, inkább kicsi. Egy rudli nagyobb területen mozog.

A felhúzott kerítés viszont alkalmas a területen élő nagyobb testű állatok mozgásának akadályozására,, viszont megfelel egy zárt őz vagy szarvas populáció tenyésztésére (vadásztatás). A nincs emberi beavatkozás hatására a bölények megtanultak kaszálni (1:20-tól).



#725 Robi

Robi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.559 hozzászólás

Közzétéve 2019 november 12. - 23:29

Szemétkedés egy svéd szigeten

#726 N.C.

N.C.

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4.294 hozzászólás

Közzétéve 2019 november 13. - 22:05

 

:)

https://index.hu/tec...nemzeti_parkot/

 

"Egy nemzeti parkban szükség van olyan, nagy kiterjedésű, összetett, több élőhelyet, gyepet, erdőt magába foglaló részekre is, ahol egyáltalán nincs emberi beavatkozás, és ahol lehetőség szerint a természet minden alkotóeleme jelen van, beleértve a korábban kipusztított állatokat is"

 

Szépen hangzó elképzelés. Szerinted 70 hektáros területen (ami biztos, hogy nem elírás, ha 5000 folyóméter villanypásztor kell köré) ez mennyire megvalósítható?...

 

 Nem tudom, ez nekem is kevésnek látszik. (Érettségi után végigstoppoltuk Lengyelországot, elmentünk a bialowiczai rezervátumhoz is - na, az nagy volt. Igaz, hogy bölényt nem láttunk, hiába másztunk be a kerítésen...)

 

A nyilatkozatból az jön át, hogy egyfajta monitoring-területnek szánják:

"Csak így érthető meg ugyanis a természet valódi működése, így tanulhatja meg az ember, hogyan hívhatja segítségül a természet erőit a saját, tönkretett környezete helyreállításához."

 

 Ezzel együtt egy jó irányba tett lépés, még ha kis lépésnek tűnik is.

Olvastam, hogy több Nemzeti Parkban is jelöltek-jelölnek ki erdőrészeket ( talán nem csak erdőrészleteket?), ahol beszüntetik az erdőművelési- és fakitermelési tevékenységet, és a természetre bízzák a z ökoszisztéma alakítását.

 

(Az erdőgazdálkodás azért nagy utat járt be mára a negyven évvel ezelőtti "modernizációtól": abban az időben tört előre az "iparszerű fakitermelés". Erdészgyakornokként nem az idősödő kerületvezető mellétettek - mint leendő utód , - hanem egy  "utazó" fakitermelő brigádba. Olyan profi csapat volt, hogy amarra jártunk, a tarvágások után csak a puszta föld maradt , mert még a gally is le lett takarítva... Elég hamar el is hagytam a pályát.)



#727 furiosojr.

furiosojr.

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.299 hozzászólás

Közzétéve 2019 november 14. - 8:34

Vajon az ilyen érintetlenül hagyott erdőterületeket nem veszélyeztetik az invazív fajok? Kertünk mögött egy magán erdő van, elég (itt-ott pangó) vizes terület. Vannak benne termetes szürke nyarak, elöregedő, kiszáradó fehér fűz. Ahol kicsit nyílik az állomány, kidőlnek a pusztuló füzek, ott mindenhol az amerikai kőris jön fel.



#728 N.C.

N.C.

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4.294 hozzászólás

Közzétéve 2019 november 14. - 22:25

Amit én olvastam - csak pár sor - az szurdokszerű, zárt völgyet (völgyeket?) említ, valószínűleg az izoláltság miatt kicsi az invazív fajok megjelenésének, térhódításának veszélye.

( Bevallom őszintén, még az az eléggé el nem ítélhető gondolatom is jött: az egész igazi indító oka, hogy túl nagy fáradtság olyan helyről kitermelni... :mellow: )

 

Ha az ember hátrébb lép, akkor a Természet a saját szabályai szerint rendezi át a dolgait, pl. a jobban alkalmazkodó fajok előretörnek a gyengébben alkalmazkodók rovására.

A Természet van, hogy akkor is átrendezi a dolgokat, ha az ember nem lép hátra, - csak nem lép, vagy nem jót lép.

Eléggé gyomron vágott ez a tegnapi cikk, mert pár kilométerre tőle nőttem fel, kijártunk madarászni, próbáltunk halászni, néha fürödtünk, bár igen hínáros volt. Volt.

https://index.hu/kul...s_to_szarazsag/


Edited by N.C., 2019 november 14. - 22:26.


#729 Robi

Robi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.559 hozzászólás

Közzétéve 2019 november 15. - 7:23

" Emellett a csapadékvizet jobban meg kellene tartani: régen sok rét volt, sok pocsolyával, ma már ezek mind termőterületek, ahonnan a belvizet igyekeznek a leghamarabb elvezetni."



#730 Robi

Robi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.559 hozzászólás

Közzétéve 2019 november 18. - 9:40

Szárnyaló karbonlábnyom némi lokális felmelegedéssel.



#731 Robi

Robi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.559 hozzászólás

Közzétéve 2019 november 22. - 9:33

Kék Duna keringő



#732 N.C.

N.C.

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4.294 hozzászólás

Közzétéve 2019 november 22. - 20:47

Ezt töltsétek ki!

https://docs.google....sDBcJw/viewform



#733 Robi

Robi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.559 hozzászólás

Közzétéve 2019 november 25. - 12:58

"Ebben a pozicionálásban mi most ott tartunk, hogy ha megnézzük Budapest 2030-as vízióját, akkor sok tekintetben az 1960-as és az 1970-es évek városfejlesztési elképzelései előtti állapothoz szeretnénk visszajutni."

 

 

"Dugóban ülni ma konkrét gazdasági károkozás, és az életünkből is éveket vesz el"

#734 Robi

Robi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.559 hozzászólás

Közzétéve 2019 november 26. - 8:00

"... az új fejlesztések pedig további reményt adhatnak a klímaváltozás elleni küzdelemben."



#735 N.C.

N.C.

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4.294 hozzászólás

Közzétéve 2019 november 29. - 13:51

Ha elég elszántak vagytok, és van kb. 10'-etek,  akkor ezt olvassátok el!

https://szemlelek.ne...os_korban_elunk

 



#736 Robi

Robi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.559 hozzászólás

Közzétéve 2019 december 4. - 8:05

"Ha szeretnél tisztább életet, akkor nem az számít elsősorban, hogy milyen kocsid van. Hanem az, hogy mikor, és mire használod. Hogy hol laksz, milyen messze a munkahelyedtől, milyen messze a gyerek iskolájától. Hogy mivel fűtesz, mennyire szigetelt a házad-lakásod, hogy használsz-e feleslegesen áramot. Hogy hol vásárolsz, honnan érkezik a termék, amit veszel. Hogy mit csinálsz a szeméttel, komposztálsz-e.

A valódi nulla szinte elérhetetlen az erdei remeteségen innen, de nagyon sokat tehetünk egészen egyszerűen azáltal, hogy nem tekintjük életmódunk, napi szokásaink adottnak, újragondolunk mindent. És cserébe lelkiismeret-furdalás nélkül szólhat az a hobbiautó, égetheti a benzint azon az néhány kiruccanáson kedvére, mert a világ nem attól lesz tisztább, ha azon az évi tíz-húsz pihenőnapon megtett pár ezer kilométeren spórolsz. Hanem attól, ha a többi háromszáz napon olyan napirendet és szokásokat alakítasz ki, amiben a kényelem csak a második kérdés.


  • Ernest kedvelte

#737 Ernest

Ernest

    Tele van a levelesládája

  • Fórumtag
  • 13.706 hozzászólás

Közzétéve 2019 december 5. - 9:10

Igen, ez a nagy igazság. De a legnagyobb igazság az a mondat, hogy:  " elmozdíthatatlan nullpontnak tekintjük a már kiharcolt kényelmünket". Nem akarnám most magamat fényezni (de! de! :D ) azzal, hogy ezt is tőlem tudják, szerintem egy évtizeddel ezelőttről itt a fórumon is megtalálható lenne az én megfogalmazásom, ami úgy szólt, hogy bármelyik szintről visszalépni (Lamborghiniről Trabantra, Trabantról biciklire, stb.) fáj.

 

Egyébként annyiban mégsincs igaza, hogy egy adott kényelmi szint a technika fejlődésével vélhetőleg egyre kisebb teher a bolygónak, például a világos szoba ma 100 W-os izzó helyett a tizedével elérhető, a közlekedés is lehetne tizede annyi benzinnel (mindig vannak egyetemista csoportok által összebarkácsolt szerkezetek, amelyek pár decivel mennek száz kilométereket, csak semmilyen előírásnak nem felelnek meg, pedig az csak jó lenne, ha ütközéskor szétmállna, mert a lakosság is fogyásnak indulna :D ). Már, ha van annyi idő, hogy megvárni, míg a technika fejlődik annyit.



#738 N.C.

N.C.

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4.294 hozzászólás

Közzétéve 2019 december 5. - 20:48

Vajon az ilyen érintetlenül hagyott erdőterületeket nem veszélyeztetik az invazív fajok? Kertünk mögött egy magán erdő van, elég (itt-ott pangó) vizes terület. Vannak benne termetes szürke nyarak, elöregedő, kiszáradó fehér fűz. Ahol kicsit nyílik az állomány, kidőlnek a pusztuló füzek, ott mindenhol az amerikai kőris jön fel.

"Viszont szerinte önmagában nem is az időjárási szélsőségek jelentik a legnagyobb veszélyt, hanem azok mellékhatásai. Őshonos állat- és növényfajok tűnnek el folyamatosan, ezt az ökológiai űrt inváziós fajok töltik ki. Ilyen a parlagfű, a tigrisszúnyog vagy a márványpoloska. A gond ezzel az, hogy a mezőgazdasági kártevők is egyre nagyobb mennyiségben jelennek meg."

https://www.napi.hu/...m_campaign=link

 

Még az erdőkhöz (fajváltozás  és szemléletváltozás :) is ):

"Amíg az erdőkről van szó, a gazdálkodási módszerek megváltoztatása lenne fontos. Az erdő természetes fajösszetételét, illetve egészséges és változatos korosztályszerkezetét felborító tarvágásos és felújító vágásos módszerekkel sérülékeny erdők jöttek létre az elmúlt kétszáz évben. Ezt lehetne nem túl nagy energiabefektetéssel megváltoztatni, a természetközelibb örökerdő-gazdálkodás alkalmazásával – mondta Gálhidy László. Vannak erre próbálkozások, egyes rekreációs erdők fenntartói elmozdultak ebbe az irányba."

https://index.hu/tec...agyarorszagrol/



#739 furiosojr.

furiosojr.

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.299 hozzászólás

Közzétéve 2019 december 6. - 10:12

Ez az örökerdő-gazdálkodás vajon a régi típusú szálaló vágásos erdőgazdálkodást jelentheti? Ezt már korábban is kívánatosnak tartották a szakembernek, ha még gazdaságossá is tudják tenni...

Én miután azt tapasztaltam, hogy kertemben több helyen magról kel a kocsányos tölgy idén ősszel felkaroltam a fajtát :-). Erdőmérnök ismerős szerint madarak nem hordják a makkot, ezért mókusok lehetnek az erdőtelepítők. Minimum 100 méteres (de inkább több) körzetben nem ismerek felnőtt tölgyet. Nálam általában rossz helyen kelt, kerítés alatt, boróka tövében, úgyhogy egyet kerten belül átültettem, és még három másfél-kétméteres magoncot felszedtem a környékről és elültettem a kertben. Remélem megfogják, s ha már természetesen újul, akkor talán megfelelő lesz a kertünk termőhelye a számukra.


  • N.C. kedvelte

#740 N.C.

N.C.

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4.294 hozzászólás

Közzétéve 2019 december 6. - 21:56

Azt gondolom, hogy ez az elsősorban szálaló vágásra alapuló erdőművelést jelenti.

Hogy gazdaságos-e?

Mi a "gazdaságos"?

  Ha az 1m3 faanyag kitermelési költségét viszonyítjuk az értékesíthetőségi árhoz, akkor  a gépesített tarvágás biztosan toronymagasan vezet. A fakitermelésben érdekelteknek lehet ez a fő szempont,

  Ha a költségekhez hozzákalkuláljuk az egyébként általában más alapokból finanszírozott erdőtelepítést,  a fiatalos ápolását és a nevelővágásokat, akkor azonban már változhat a leányzó fekvése...

(Egyik ismerősöm kint, a határ túloldalán , az Eszterházyak erdészetében dolgozott és időszakonként vitte magával a lovát is közelíteni. - igaz, ott már régóta kapitalizmus van, meg az is igaz, hogy ott az élő erdőbe' traktorra' dógozni sé löhet...)

 

Mitől "gazdaságos" az erdő?

Azt tanultam ( ugye ez még a szegedi Kiss Ferenc Erdészeti Szakközépiskola  :cool:  ) , hogy egy jól pozicionált  mezővédő erdősáv  hatása esetenként akár +20% termést jelenthet/ ill, mérsékli a veszteséget, Ez a jelenben és a jövőben  mennyi lehet?

 

Amikor pár éve az volt az irányvonal, hogy az összes akácot ki kell irtani, mert invazív  - lehet , hogy egy hajón jöttek Ámerrikából a pulykával, ami ugye őshonos...- akkor elfelejtették, hogy nélküle az egész Duna-Tisza közi Homokhátságot lefújta volna a szél Bácskába.

 

(Nem tom', hogy a régi Hármaskerület ( Kiskunság, Nagykunság, Jászság) nosztalgikus kollegalitása vagy mi miatt, de a böjti szelek hozta homokvihar böcsületös neve "jászeső" volt. :unsure: )

 

 



#741 Robi

Robi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.559 hozzászólás

Közzétéve 2019 december 7. - 2:08

Itt is a szokásos ellentét látható: a pillanatnyi és a hosszútávú érdek.

Úgy tartották, diófát sem magának ültet az ember. Az erdőgazdálkodás sem a mai napról szól.

Amíg a GDP növekedés hajszolása kiegészül az GNGP (gross national gas fitter product) markáns térhódításával (nemzetközi szinten is), addig a HPI (Happy Planet Index) a háttérbe szorul. Hiába van jólét, ha a jóllét ezt nem követi. Az olló is nyílik.

A gazdálkodás nem csak (ki)termelésből áll, Akkor működik jól, ha az egyensúlyt fenn tudjuk tartani. Már látható a "hasznosítható" terület növelésére tett intézkedések hatása. Ilyen pl. nagy folyó szabályozás, lecsapolás is, ahol a "termő terület" növelése érdekében csökkentették az ártereket, ártéri erdőket, megszűnt a foki gazdálkodás, csökkent a talajvízszint, csökkent a vízmegtartó képesség, a ma annyira vágyott szénmegkötés... és hosszú távon az eredeti kisebb termőterületen is csökken a talaj termőképessége, szén és nitrogén megkötő képessége, de lehet öntözőrendszert kiépíteni, műtrágyázni...  GDP-t növelni.



#742 Robi

Robi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.559 hozzászólás

Közzétéve 2019 december 8. - 7:29

"Hagyományos csomagolópapírok nélkül csak az első karácsony lesz kicsit macerásabb és szokatlanabb, utána gyorsan megszokható. Persze ha valaki igazán tenne a környezetért, érdemes a csomagoláson kívül azt is átgondolnia, hogy valóban szükség van-e mindazokra a holmikra, amiket magának vagy másoknak összevásárol az ünnepi időszakban."



#743 Robi

Robi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.559 hozzászólás

Közzétéve 2019 december 9. - 6:52

"Az angol farmereknek elege lett a földjeikre hajított egyszer használatos kajás dobozokból, egy eredeti ötlettel vennék el a szemetelő autósok kedvét attól, hogy az ablakon kihajítva szabaduljanak meg az efféle hulladéktól.

"

 



#744 furiosojr.

furiosojr.

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.299 hozzászólás

Közzétéve 2019 december 9. - 13:31

"Amikor pár éve az volt az irányvonal, hogy az összes akácot ki kell irtani, mert invazív  - lehet , hogy egy hajón jöttek Ámerrikából a pulykával, ami ugye őshonos...- akkor elfelejtették, hogy nélküle az egész Duna-Tisza közi Homokhátságot lefújta volna a szél Bácskába."

Az agácfa maga az ördög! Legalábbis ezt tudtam meg, amikor szót emeltem Szőreg főterének kapcsán kiirtott méretes akác és feketefenyők miatt. A helyi önkormányzati képviselő szerint az akác vegyileg pusztítja a környező növényeket. Én is azzal érveltem, hogy bár több mint 30 éve befejeztem erdészeti tanulmányaimat, de akkor még mindkét fafaj az alföldfásítás kiváló eszköze volt nem valami tájidegen förmedvény, és boldog vagyok, hogy a szőregi fákat is pótolják, de a teljes helyettesítésre még azért várnunk kell vagy 30 évet. Aztán nem nagyon kötöttem az ebet a karóhoz, mert az ő lánya biológus és jóval fiatalabbak is az ismeretei az enyémnél.



#745 Robi

Robi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.559 hozzászólás

Közzétéve 2019 december 9. - 13:45

Az "őshonos" egy szubjektív fogalom, mint az ellenálló, forradalmár-ellenforradalmár, partizán... Szép ez a magyar nyelv és használata.

 

"Az Európai Unió idegenhonos inváziós fajok betelepítésének vagy behurcolásának és terjedésének megelőzéséről és kezeléséről szóló rendelete kapcsán 2014-ben a fehér akácot (magyar akác néven), valamint az akácmézet hungarikummá nyilvánították Magyarországon, így nem foganatosíthatók ellene az EU más tagállamaiban érvényes intézkedések.[1][2] Megjegyzendő, hogy a rendelet szövegéből kiderül, hogy a fehér akác egyébként sem került volna a kiirtandó fajok közé, mivel a döntés meghozatalánál költség-haszon elemzést alkalmaztak, és az akác kiirtása rendkívül költséges, emellett a fa gazdasági haszna nagyon jelentős az okozott károkhoz képest.[3]"



#746 Robi

Robi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.559 hozzászólás

Közzétéve 2019 december 10. - 15:05

"

A városi hőszigetek hatásai 
  • A levegő hőmérséklete mellett változik a páratartalom, a csapadék eloszlása és jellege, illetve a szelek iránya, jellege is. 
  • Az élővilágot is érintik a városi hősziget okozta változások, amelyek hatással vannak a szaporodási időszakukra és a táplálékuk eloszlására is.
  • A meleg miatt a városlakók által intenzívebben használt klímaberendezések miatt megnő az áramfogyasztás. Extrém kánikula alatt a rendszer túl is terhelődhet. Ráadásul minél több klímaberendezést használnak, annál inkább nő a kültéri hőmérséklet. A magyarázat? A klímaberendezés a helyiség/épület légteréből vonja ki a hőt, majd azt a külvilágba szállítva leadja. Ördögi kör.
  • A nem újrahasznosítható erőforrásokat használó erőművek egyre több szennyező anyagot juttatnak a környezetbe. (EPA)
  • Nő a meleg okozta rosszullétek, halálesetek száma. (A légkondik alkalmazása értelemszerűen ezért nem kikerülhető rengeteg városlakó számára.) A Wikipedia információi szerint a kutatások azt mutatják, hogy az Egyesült Államok déli, alapból melegebb nagyvárosaiban a hőhullámok kevesebb áldozatot követelnek, mint az északi, hűvösebb metropoliszokban. 
  • Romlik a vízminőség: a csatornákba kerülő esővíz felmelegszik, majd távozik a környezetbe, felborítva a vízi élővilág egyensúlyát."


#747 Robi

Robi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.559 hozzászólás

Közzétéve 2019 december 11. - 12:43

A grönlandi vikingek eltűnésének igazi okai

#748 Robi

Robi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.559 hozzászólás

Közzétéve 2019 december 12. - 11:14

A világ egyetlen napenergiával hajtott vonata


  • Ernest kedvelte

#749 N.C.

N.C.

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4.294 hozzászólás

Közzétéve 2019 december 14. - 21:37

Véletlenül akadtam rá, engem nagyon megfogott (hát persze :happy: .) :

 



#750 Ernest

Ernest

    Tele van a levelesládája

  • Fórumtag
  • 13.706 hozzászólás

Közzétéve 2019 december 16. - 22:59

Ígéretes kezdet. 3 km-t tesz meg oda, majd vissza, akkor vár 25 percet akkut tölteni. Átlagsebessége úgy 27-30 km/ó. Délelőtt 10-től délután ötig. Ezen még sokat kell reszelni. Vagy nekünk leadni az igényekből. No de pont ezt kéne eldönteni, hogy bírjuk-e a visszalépést.



#751 N.C.

N.C.

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4.294 hozzászólás

Közzétéve 2019 december 17. - 7:41

"No de pont ezt kéne eldönteni, hogy bírjuk-e a visszalépést."

Kinek kéne eldönteni és mikor?

Bírjuk-e a visszalépést? A hanyattesést majd jobban bírjuk?

https://index.hu/tec...as_megallitasa/

"Bár a kihívás nagyon nagy, a feladat minden további késlekedéssel csak még nehezebb lesz."


Edited by N.C., 2019 december 17. - 7:42.


#752 Ernest

Ernest

    Tele van a levelesládája

  • Fórumtag
  • 13.706 hozzászólás

Közzétéve 2019 december 17. - 11:42

Most kéne, de csak egy módszer lehetne, választott vezetőink bólintanak az erőszakszervezeteknek, és azok meg csőre töltenek. Az önkéntesség az nem megoldás, mert van 100 polgárból 10, aki lemond. A többinek viszont a hanyattesés szimpatikusabb. elvégre az majd csak "akkor" lesz. Egyébként egyenként mindenkinek igaza van, aki azt mondja, hogy ha én sokat szennyezek, attól nem megy tönkre a bolygó. A baj az, hogy ezt milliárdok mondják egyszerre, és az úgy már nem igaz.



#753 Robi

Robi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.559 hozzászólás

Közzétéve 2019 december 17. - 13:15

Megfelelő gazdaságpolitikával elérhető lenne, csak akkor csorbulna (nem kicsit) az áhított GDP növekedés.

Márpedig sokkal könnyebb eladni a pillanatnyi jólét reményét, mint a hosszútávú jóllétét.



#754 Ernest

Ernest

    Tele van a levelesládája

  • Fórumtag
  • 13.706 hozzászólás

Közzétéve 2019 december 17. - 20:48

Szerinted van olyan gazdaságpolitika, ami eléri azt, hogy én mondjuk a 90-es éveket tekintve (mert most egy picivel jobb kisautóm van), lemondjak arról, hogy Wartburggal 3 óra alatt eljussak évente háromszor Pécsre a szüleimhez, és helyette egy olyan vonattal menjek, ami a 180 km-t 6 km/óra sebességgel teszi meg, de csak akkor, ha a nap süt, mert különben áll? Azt nem gazdaságpolitikának hívnák, hanem véres terrornak.



#755 Robi

Robi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.559 hozzászólás

Közzétéve 2019 december 18. - 6:08

Nem az évente 3 pécsi út a gond a a Wartbuggal. A napi többszöri az SUV-vel.

 

Lenne, csak akarat kell hozzá és el kell felejteni a GDP erőltetett növekedés hajszolását.

Pl.:

A soha véget nem érő úthálózat kapacitás bővítés helyett a tömegközlekedés (elsődlegesen a kötött pályás) tényleges fejlesztése, hálózat és járatsűrűség növelése.

Az egyéni közlekedés úthasználati díjainak olyan megállapítása, ami alkalmas a forgalom, a jármú vásárlási szokások szabályozására. A beszedett díj egy része az úthálózat fenntartására, a másik a tömegközlekedés finanszírozására fordítandó.

A zöldmezős beruházások helyett a barnamezős támogatása a zöldmezős szankcionálása.

Az új agglomerációs (nem csak Bp.) lakóövezetek építése helyett a régi lakóházak felújításának és korszerűsítésének támogatása.

A "rezsicsökkentés" pazarló és környezetszennyező hatásainak kiküszöbölése (sávos tarifarendszer kialakítása...).

A területnyerés miatti "folyószabályozás" helyett a vízmegtartás elősegítése. (minél szűkebb hely marad a folyónak, annál magasabb, erősebb gátak kellenek és a kockázat is nő).

A nagyparcellás monokulturális mezőgazdaság visszaszorítása.

...

Az elkezdése elsősorban akarat kérdése. Nem az irányító felső tízezer érdeke.

De ez már erősen közélet.

 

 


  • N.C. kedvelte

#756 Robi

Robi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.559 hozzászólás

Közzétéve 2019 december 18. - 7:37

"Az energiahivatal egyetlen statisztikája tisztán láthatóvá teszi, hogy a megújuló energiás fejlődésünk - a kommunikációs és tettek helyett végzett manőverezések eredményeként - oda jutott vissza, ahol 2009-ben volt."



#757 Robi

Robi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.559 hozzászólás

Közzétéve 2019 december 18. - 7:50

"Végezetül pedig a megajándékozott jár a legjobban, ha nem sértődik meg azon, hogy valaki nem ölt időt és energiát abba, hogy aztán jól ne találja ki, mit is akar karácsonyra."



#758 Ernest

Ernest

    Tele van a levelesládája

  • Fórumtag
  • 13.706 hozzászólás

Közzétéve 2019 december 18. - 11:09

Robi, azért te még egészen másról beszélsz. Az szerintem 50 éven belül nem lesz, hogy bármimentes energiaforrásból egy vonat 120-al kotor 200 km-t. Illetve dehogy egy, hat irányba napi 5-10. Sőt, 50 év múlva is akkor, ha valami egészen újszerű, áttörésjellegű, forradalmasító felfedezések történnek. Szóval, hogy vonzóbb legyen. Olyan sosem lesz.* Nem véletlenül sarkítottam ki a 15 napsütötte óra szükséglete, hogy odaérjek jelenséget, mert ez megvalósítható. Megvalósítható a duplája, a triplája is, de az ezerszerese nem.

Arról nem is beszélve, hogy a kötöttpályás tömegközlekedés gyakorlatilag abból él, amit 1890-ben lenyomtak sínt. Ma már ezek iszonyú pénzek. Ha arra volna pénzünk, volna arra is, hogy a sztratoszférában lógó műhold a széndioxid molekulákat egyenként kapdossa el, de iszonyú gyorsan.

 

*Már csak azért sem, mert az elmúlt század vége és ennek a századnak az eleje az individuumról szó, abba meg nem fér bele, hogy menetrendhez alkalmazkodom, és cipelem a cuccot, aminél a fele kényelmi igényeimről lemondtam, mert végképp nem fér el, és ezzel szemben telepakkantom az autót, és ott állok meg, ahol akarok. De ez tényleg a legkisebb szempont.


Edited by Ernest, 2019 december 18. - 11:14.


#759 Robi

Robi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.559 hozzászólás

Közzétéve 2019 december 18. - 14:16

Szerintem megoldható, de nem "egyéni" (nem egy vonat a rajta levő napelem segítségével a saját akkuiban tárolva) szinten, hanem rendszerben.

Vasút. Hasonlítsd össze a budapesti agglomerációs tömegközlekedést pl. a Ruhr-vidékével vagy a berlinivel. Már a 80-as, 90-es évekből is vannak tapasztalataim.



#760 N.C.

N.C.

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4.294 hozzászólás

Közzétéve 2019 december 18. - 21:07

1982-ben a hollandiai négyesfogathajtó VB-re mentünk majd jöttünk a lovakkal - szereléssel tehervonaton.

Passauban este 11-kor rátoltak bennünket egy "gyorsteherre" , ami piros jelző nélkül ment - állomásokon át tán 50-nel, egyébként 140-el - reggel 4-ig.  Akkor félretettek bennünket , majd este megint így. Két nap alatt átmentünk Németországon,  (A komfort a lehetőségek szerint kimaxolva: a lovakkal vagy állt a vagon, vagy siklott..)

 Amikor elindultak a hajnali személyszállítók, mi már álltunk,  amikor este hazaértek a második műszakból, akkor indultak meg az  összerendezett célszerelvények ( egyik este megszámoltam, a mienkbe 56 vagont raktak bele, ebben  5 volt a magyar fogattoké.)

 

Amikor (tán 15 éve?) megépült  Sopronban a Ro-La terminál ( a kamion vasúton megy tovább ill. jön)  akkor sokan háborogtunk, hogy ez  miért itt lett, miért nem az ország másik felén?

Aztán mondták, hogy majd Szegeden lesz az  igazi, és az egész észak-nyugat --- dél, dél-kelet átmenő kamionforgalom nagy része tengelyen fog az országon átmenni.

 Tán tavaly beszélgetek erről valakivel, háborgok, hogy ez nem lett azé' !!

 Azt mondja, persze mee' köll a kamionok útdíjja, mee' az ölég sok pé'z...