Ugrás a tartalmakhoz


Fotó

Lovaglás és egészség


Ez a téma archivált. Nem tudsz archivált témához hozzászólni. Ha szeretnéd újranyitni, keress meg egy moderátort, vagy admint.
234 válasz a témához

#1 olaj

olaj

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 421 hozzászólás

Közzétéve 2003 február 4. - 14:26

Zsuzska - jogosan - rendreutasított, hogy ha errõl a témáról akarok beszélgetni, akkot keressek másik / nyissak új topikot, ne a "Van egy saját lovam" címût offoljam. Vitaindítónak idemásolom az ott elhangzottak esszenciáját, és várom az hozzászólásokat mindarról, ami belefér a lovaglás és egészség kapcsolatának témakörébe!
idézet:
Eredeti szerzõ: sarolta:... van egy csigolyám,ami nem pontosan megfelelõ alakú,az illeszkedési pontnál egy kicsit rövidebb az egyik oldalon.Így kicsit megerõltetõbb zötykölõdésre könnyebben elcsúszhat kicsit,és már be is csjpõdhet.Nem ez volt az elsõ eset,már hetedikes koromban is volt ilyen,azóta pedig még kétszer fordult elõ.Együtt kell vele élnem.Azt mondta egyszer egy reumatológus,hogy hagyjam abba a lovaglást...De mondtam,hogy ez lehetetlen!!!Szó sincs róla![/QUOTE]
idézet:
Eredeti szerzõ: olaj:Kedves hátfájós sorstársaim!Ne higgyetek (mindenben) az orvosoknak, többségüknek gõze sincs arról, milyen hatással van a lovaglás az ember támasztó szervrendszerére. Egyetlen példa: nem tudják, hogy a lovaglás épp azokat az izmokat (hosszú hátizom, stb.) erõsíti, amelyeknek elgyengülése, csökkent használata tartás-, és ezen keresztül gerincproblémák kialakulásához vezet. Egy-két helyen már alkalmazzák a lovaglást mozgásszervi betegségek terápiás eljárásaként is. Nekem is van egy kisebb porckorongsérvem, de állítom, hogy a lovaglás csak jó hatással van rá. Már elég régen történt, hogy azt mondta egy orvos: ha folytatom a lovaglást, egy éven belül tolókocsis leszek, és azóta sok-sok percet töltöttem lóháton, panaszok nélkül.Azt is el kell mondani viszont, hogy egy-egy nagyobb trauma (esés, bukás) akár ronthat is a helyzeten, ezzel a rizikóval számolni kell! Tehát aki ilyen jellegû panaszokkal együtt él/lovagol az próbálja minimalizálni a balesetveszélyt, javasolt pl. szakágváltás militaryról díjlovaglásra.[/QUOTE]
idézet:
Eredeti szerzõ: Zsuzska:... és nem minden gerincbajra jó azért a lovaglás, igenis van, amire tényleg ártalmas. Nem mondom, hogy nincs igaza Olajnak, csak nem mindig van így. Posted Image Egyébként nekem is pont ilyesmi bajom van, mint amit ti írtatok, vagy csak hasonló? Nekem sarokemelõt kéne hordani, nem hordom, viszont sosem fáj a derekam, vagyis nem ezért. A csípõforgóim viszont annál inkább. A dokinak simán nem mondtam meg, hogy lovagolok. :D De ha akarunk még tárgyalni errõl a témáról, kéne keresni/indítani valami ideálisabb topikot.[/QUOTE]

#2 realcowboy

realcowboy

    Magnum

  • Fórumtag
  • 8.060 hozzászólás

Közzétéve 2003 február 4. - 14:38

Csatlakozom a topicnyitáshoz gerincbajok és lovaglás kérdésben.Olajhoz hasonló vagy megegyezõ történetem van nekem is.

#3 piaffe

piaffe

    Az elengedett

  • Fórumtag
  • 3.446 hozzászólás

Közzétéve 2003 február 4. - 14:38

Én is a hátfájósok közé tartozom/tartoztam. Mielõtt lovagolni kezdtem, nagyon gyakran fordult elõ, hogy szörnyen fájt a gerincem, mert borzasztóan gönyén tartottam magam a gyenge hátizmaimnak köszönhetõen. De a díjlovaglás nagyon megerõsítette és most már csak akkor ülök gönyén, ha nekem tartja úgy a kedvem. (Mint most is itt a gép elõtt. :D ) Azonban lehet hátulütõje is a lovaglásnak ebbõl a szempontból. Az edzõm a negyedik x-nél járva azért néha kísértetiesen hasonlít valami vénemberre. :D Több évtized után elõfordulhat, hogy ha az ember naphosszat tanüget a díjlovagló nyeregben, az nem éppen tesz jót hosszú távon a gerincnek.

#4 sarolta

sarolta

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 593 hozzászólás

Közzétéve 2003 február 4. - 15:41

Éppen ezt akartam még tegnap írni,hogy valóban,ha valaki gerincbeteg,akkor bajtól függõen kell megválogatni,milyen szakágat választ......de azért mindegyikbe bele lehet kötni Posted Image Military:pl. túl nagy a kockázati tényezõ a bukást,esést illetõenUgratás:hasonló az elõzõekhez,valamint még mindkettõre igaz,hogy a talajfogásnál a loavs gerince is nagyobb tehernek,csapódásnak,rázkódásnak van kitéveDíjlovaglás:ahogy piaffe is írta,sokat kell tanügetni,itt is sokat rázódnak a csigolyákVoltizsálás:itt meg aztán ha a lovaglás okozta terhelés nem volna elég,akkor egy kicsit szertornázni is kell tongue.gif (én azt is kipróbáltam-5 évig szertornáztam!) Az sem kíméli a gerincet!Tehát akor maradt a fogathajtás Posted Image ,és a jõring Posted Image Vagy nincs igazam? Posted Image A lényeg,kicsit jobban oda kell figyelni magunkra,melegíteni kell rendesen mindig,és LOVAGOLNI!LOVAGOLNI,LOVAGOLNI!!!! Posted Image Posted Image Én úgy vagyok vele,hogy egy nagy eséstõl akkor is nagyon nagy bajom lehet,ha van/volt elõtte gerincproblémám,ha nem! Posted Image

#5 WinchEszter

WinchEszter

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 592 hozzászólás

Közzétéve 2003 február 4. - 18:16

Eredeti szerzõ: SaroltaMelegíteni kell rendesen mindig...Hát ez az! Néha nagy ritkán a lovas újságokban felbukkan(t) ez a téma, de a lován kívül saját magát is bemelegítõ lovasokat mindig úgy emlegették, mint valami csodabogarakat. Pedig tulajdonképpen röhej, hogy talán nincs rajtunk kívül még egy olyan "sportolós állatfajta", aki nem melegít be a tényleges munka elõtt.Miközben jól megsértõdünk, ha bárki azt mondja, hogy a lovaglás nem is sport, hiszen csak ülni kell a lovon, és kész.Persze bagoly mondja... Én sem melegítek be soha, hacsak azt nem minõsítem annak, mikor (mint pl. ma is), térdig érõ hóban caplatok el a lovakig. :D Én bizony a voltizsosokon kívül még életemben nem láttam senkit bemelegíteni lóra szállás elõtt, max. fényképen.

#6 Apple

Apple

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 9.533 hozzászólás

Közzétéve 2003 február 4. - 18:58

idézet:
Eredeti szerzõ: WinchEszter:Én bizony a voltizsosokon kívül még életemben nem láttam senkit bemelegíteni lóra szállás elõtt, max. fényképen.[/QUOTE]Lehet, hogy amit mondok, az is -sõt biztos- a voltizshoz tartozik, de amikor még futószáron tanultam lovagolni, akkor ott mindig az elsõ 10 perc a malommal, zászlóval, lábujjérintéssal, törzskörzéssel a ló hátán kezõdött. Ez volt a bemelegítés. De tény, hogy tisztelet a kivételnek, nem melegítenek az antivoltizsosok :D

#7 Haflingi

Haflingi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 717 hozzászólás

Közzétéve 2003 február 4. - 18:59

Hát én sem vagyok kevésbé hátfájós, mint az elõttem szólók... És ez teljesen független nálam a lovaglástól és a megterheléstõl, hogy mikor jön elõ.Van egy reumatológus, aki idõnként rendbe tesz és utána egy hátig vagy fél évig ismét mozgásképes vagyok (mert többnyire csak akkor megyek már el, ha gondot okoz a kézitáskám megemelése, esetleg haza sem jutok). NO, õ például kifejezetten pártfogolja a lovaglást, mondván, mint az egyik vitaindító idézetben olvasható, hogy erõsíti a hátizmokat. Õ annyi kiegészítést tett hozzá, hogy önmagában a lovaglás amellett, hogy erõsíti, kötöttebbé, görcsösebbé is teheti. Tehát szerinte a hátfájások többségének igen jót tesz a lovaglás + ideális hátizomlazító gyakorlatok keveréke. És úgy érzem igaza van. De ez csak egy tapasztalat.

#8 mac

mac

    irka-firka

  • Fórumtag
  • 341 hozzászólás

Közzétéve 2003 február 4. - 19:33

Nekem valódi, fizikális gerincbajom van. A lordosis egyenes (ami másnál a keresztcsont elõtt behajlik), talán a sok emelgetéstõl (mentõztem azelõtt). Volt, amikor majdnem úgy tettek fel a lóra. Mire visszajöttem, már éppen csak kicsit éreztem a fájdalmat. Maga az ügetés, és a vele járó csípõ/derék átmozgatás lazítja azokat az izmokat, melyek a fájdalom miatt amúgy "görcsösen" tartják a gerincet, ezáltal amolyan izomláz szerû fájdalmat generálva, és még sz*bbá téve a testtartást.No persze, ha valakinek aktív, porcleválásos gerincbántalmai vannak, azok azért ne lovagoljanak, mert a terhelés még jobban kipréselhet a porcokból a gerincûrbe. Ez azért rizikó.

#9 Hajnal4

Hajnal4

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.645 hozzászólás

Közzétéve 2003 február 4. - 19:38

Írásaitokat elolvasva rádöbbentem valamire. Régebben sokat fájt a hátam, és mostanában (mióta lovagolok) szinte teljesen elmúlt! Még egy érv a pacik mellett! (Mondjuk mióta netezek, elég sokat romlott a testtartásom..... :( )Új téma lehetne: A fórum és az egészség :D

#10 Mámor

Mámor

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 50 hozzászólás

Közzétéve 2003 február 4. - 20:44

Nekem is elég görnyedt testtartásom van, mindig mondogatom otthon , hogy már csak ezért is jo lovagolni. Apumnak is porckorongsérve van, de mivel õ nem olyan szenvedélyes lóimádó, azért annyira nem szeretné kipróbálni a lovaglást, hogy a végén tolokocsi legyen belöle..sajnos gerincproblémákkal a legtöbb orvos azonnal abbahagyatja a lovaglást...Mindenesetre lelkileg biztosan gyogyitó ahtása van, a ló aurája nagyon jó hatással van az emberére...feltölti energiával és boldogsággal.. Posted Image

#11 Mámor

Mámor

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 50 hozzászólás

Közzétéve 2003 február 4. - 20:57

Ja, elfelejtettem mondani, hogy nekem pedig lumbágom volt, becsipõdött a derekam, ugy hogy mozdulni is alig tudtam, egy napig feküdtem itthon...és másnap mikor fel tudtam kelni, bár a könnyeim potyogtak majdnem, de felültem a lóra és csak lépésbe mentem egy fél órát...csodák csodájára kilazult a derekam...aztán másnap megintfelültem és akkor tökéletese helyrejöttAmikor meg annyira szerencsétlenül estem le a lóról, hogy bõr az nem sok volt a hátamon, szintén becsípõdött, pluszba megütöttem a gerincemet is,az egyik csigolyámat, amint fel tudtam kelni lóra ültem és jót tett...bár emögött szerintem nagyon közrejátszika pszihikai háttér.mert akinek ez az élete, akkor amig lovon vagy nem nagyon fiygelsz arra, hogy mi fáj, mi nem..

#12

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 10.954 hozzászólás

Közzétéve 2003 február 4. - 20:58

Ami engem illet, csatlakozom a hátasemberekhez... Nekem nem görbe a hátam, azért fáj, mert még lovas pályafutásom elején jól ledobott egy pacc és eltört egy csigolyám, ill letört belõle egy darab, úh tolószék nem lett belõle, csak 6 hét szigorú hanyattfekvés (meg ágytál :D )... A doki nekem is elmesélte, hogy hagyjam abba a lovaglást, mondom, na persze, még mit nem, hát hogyne... Úgyhogy gyógytesi, erõsödés és amint lehetett, felültem ismét. Eleinte, amíg még sok hiba volt az ülésemben, addig volt úgy, hogy nagyon fájt tõle a hátam, de amikor már elengedetten kezdtem ülni merevségek nélkül, akkor már semmi gáz nem volt, és évek óta lovagolok problémamentesen... Amúgy szokott fájni a hátam, a hasonfekvéstõl, vagy a hosszas görnyedéstõl, de ez asszem nem a lovaglás függvénye, mindenképpen fájna - ez van. De én is azt tudom mondani, hogy nem feltétlenül kell hinni a dokinak, jó ez erõs volt, de ha van annyi kedved, erõd, akkor meg lehet próbálni újra és ha tényleg érzed, hogy rosszat tesz, akkor abbahagyni. De alapvetõen a ló mozgása jót tesz a hátizmoknak... Bár én nem értek ehhez orvosi szempontból, tényleg, csak abból indulhatok ki, amit tapasztaltam... [ 04 Február 2003, 19:59: Az üzenetet átszerkesztette: Dé ]

#13 Petshu

Petshu

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.207 hozzászólás

Közzétéve 2003 február 4. - 21:37

Nekem pont ugyanaz a bajom, mint Saroltának.Én sem hordom azt az övet. Sõt... õszintén szólva még meg se vettem. Pedig az orvos(ok) utásítása szerint abba kéne lovagolnom. :rolleyes: Mielött lovazni kezdtem is fájt a derekam és soxor most is. A dokik szerint a lovazás kifejezetten rosszat tesz a derekamnak/hátamnak, de úgyse tudnának lebeszélni róla. Posted Image

#14 amigo

amigo

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 986 hozzászólás

Közzétéve 2003 február 4. - 21:46

idézet:
Eredeti szerzõ: piaffe:[QB]Én is a hátfájósok közé tartozom/tartoztam. Mielõtt lovagolni kezdtem, nagyon gyakran fordult elõ, hogy szörnyen fájt a gerincem, mert borzasztóan gönyén tartottam magam a gyenge hátizmaimnak köszönhetõen. De a díjlovaglás nagyon megerõsítette QB][/QUOTE]A tartós grill csirke pozitúra is ,nagyon jó hatással van a gyenge hátizmokra! :D

#15 Zsuzska

Zsuzska

    Törzsvendég

  • Admin
  • 3.961 hozzászólás

Közzétéve 2003 február 4. - 21:56

idézet:
Eredeti szerzõ: olaj:Zsuzska - jogosan - rendreutasított, hogy ha errõl a témáról akarok beszélgetni, akkot keressek másik / nyissak új topikot, ne a "Van egy saját lovam" címût offoljam. [/QUOTE]Remélem, azért igazából nem hangzott rendreutasításnak. :eek: Ha mégis, nem annak szántam. Posted Image Most már kíváncsi lennék a témában egy orvos véleményére is, aki esetleg lovagol, vagy legalább nem annyira elfogult egyik irányban sem.

#16 Aniko

Aniko

    Törzsvendég

  • Főmoderátor
  • 6.637 hozzászólás

Közzétéve 2003 február 4. - 22:24

Tavaly májusban diagnosztizáltak nálam egy porckorongsérvet, a nyaki 6-7-es csigolyám között.Totál kiakadtam, mert ehhez azért még fiatalnak érzem magam... na meg én lovagolni akarok! Járni alig tudtam, de arról faggattam a dokit, hogy ugye lovagolhatok majd újra?! :D Eltelt két hónap, amíg nem ülhettem lóra, aztán amikor már elmúltak a fájdalmaim, újra lóhátra merészkedtem.S azóta senki nem tud leszedni onnan!!! :D :D Sõt, saját lovam van.Szóval engem nem érdekel a sérv, lovagolok, bár ésszel.

#17 piaffe

piaffe

    Az elengedett

  • Fórumtag
  • 3.446 hozzászólás

Közzétéve 2003 február 5. - 1:29

Mennyi hátfájós lovasember... Posted Image

#18 misi western bakony

misi western bakony

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.182 hozzászólás

Közzétéve 2003 február 5. - 1:56

Hátfájós, térdfájós, oldalfájós, és aki nem jut lóra fogfájós. A lényeg, hogy bár vannak fájdalmaink, lovainkat ne hadjuk cserben, hisz ök várnak ránk, és bajainkról általában nem ök tehetnek Posted Image

#19 piaffe

piaffe

    Az elengedett

  • Fórumtag
  • 3.446 hozzászólás

Közzétéve 2003 február 5. - 3:17

Annyit ültem ma már számítógép elõtt, hogy kezd fájni a hátam.Van egy olyan érzésem, hogy nem általában a lovasok között van ilyen sok hátfájós egyén, hanem az elvetemült computerlovasok között... Posted Image

#20 Aniko

Aniko

    Törzsvendég

  • Főmoderátor
  • 6.637 hozzászólás

Közzétéve 2003 február 5. - 8:57

Az én orvosom, aki megmentett a mûtéttõl azt mondta, hogy egy evolúciós folyamat szenvedõ alanyai vagyunk... Röviden: az ember elõször két lábra állt, aztán leült a számítógéphez... most ez utóbbit nyögjük oly sokan. :mad:

#21 Ramirez

Ramirez

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 309 hozzászólás

Közzétéve 2003 február 5. - 9:36

Meg kell állapítsam: az összes lovas gerincbeteg, tulajdonképpen eddig azt hittem ez olyan ritka dolog amivel egyedül én küszködöm (szerencsére még csak mérsékelt formában), de látnom kell hogy rengeteg a sorstársam. Szerintem alapítsuk klubbot. :( Nekem is az alsó három csigolyám ki van egyenesedve, és láttam az MR képet, miután el is magyarázták, hát eleinte elég szarul voltam. De próbálok vigyázni.Mikor nem régen Sherifféknél voltam túrázni elõre féltem. De az a meglepetés ért, hogy szinte egésznapi lovaglás után, és az azután következõ héten sem fájt a hátam. Ezen nagyon meglepõdtem.Nem tudom mi lenne a legjobb, de nem tudom elképzelni az életem lovak nélkül. Ha bármi is lesz, a lovaglás lesz a legeslegutolsó amit fel fogok hagyni. Igaz ahhoz nagy bajnak kéne történni. Ram.

#22 Sac

Sac

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.950 hozzászólás

Közzétéve 2003 február 5. - 11:01

Merthogy kétfajta ember létezik: "Akinek fáj a háta és akinek fájni fog a háta."Sajnos :(

#23 Apple

Apple

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 9.533 hozzászólás

Közzétéve 2003 február 5. - 15:16

Szerencsére nekem nincs ilyen súlyos gondom, de én sem vagyok százas (se agyilag, se sehogy :D ).Kerek 1 hétig voltam még 2001 nayrán egy röpis edzõtáborban. Valószínüleg magamnak köszönhetem a bajt, de mit sem tudtam még akkor róla, hogy egy esetleges rossz bemelegítés következményeit még jósokiégi érezni fogom.Elõször is: Sheriffnél még õsszel voltem egy 8 órás terepen. a végén már kínomban majdnem elsírtam magam -persze egy hangot sem adtam ki... [dagadómellûszmájli]. Fájt a derekam. Nagyon sokéig nem tudok lóháton ülni. Aztán, valamiért a westernszárral bal kézzel jobban tudom irányítani a lovat, mint jobb kezemmel (pedig jobbkezes vagyok). Viszont, szintén a röplabda miatt sz*rrá ment a csuklóm is, így sokáig a bal csuklómat se tudom használni, még úgy sem, hogy a nyeregszarvra tettem a kezem!A másik meg a bokám. Na, az is egy klinikai eset lassan. Olyan sokszor, mint az én bokám, még senkinek nem ment ki. Nem tudom, mitõl van. Ha egy kicsit futás közben eltér a talaj a vízszintestõl hirtelenjében, már rándul is meg, illetve ki.A tartásomról meg ne is beszéljünk, mert hozzám képest a S betû egy nagyonegyenes karó. MOst sikerült rávennem magam, hogy kihúzott háttal üljek. Elég fárasztó, de nyáron nem szeretnék olyan cuccokban járni, ami nem ujjatlan, pusztán a tartásom miatt.... :eek: Úgyhogy szép is az élet...

#24 Afi

Afi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 438 hozzászólás

Közzétéve 2003 február 5. - 17:38

Epöl...Sajnálom Posted Image Nekem gerincem olyan,mint egy S betü,és a csuklóm egy lovas esés következtében ugy zúzódott,hogy 2 hónapig mozdítani nem bírtam.Most enyhe szorításra és frontváltozásra is marhára fáj... redface.gif

#25 Apple

Apple

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 9.533 hozzászólás

Közzétéve 2003 február 5. - 17:47

Afi: köszi. túlélem, vannak, akiknek sokkal rosszabb, nemigaz?

#26 Fec

Fec

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.878 hozzászólás

Közzétéve 2003 február 5. - 18:18

Szerintem az a baj, hogy mint a csikóknál, túl korán kezdtétek a gerincroppantó nehéz munkát.Ne csodálkozzatok, hogy így jártatok. Csupa kialakulatlan szervezet! De ha már így elrontottátok a dolgot, megsúgom egy gyógymód van csak: ettõl kezdve szigorúan hintalovon edzeni, de azt is csak módjával! Napi 2x5 perc egyik kézre, ugyanennyi a másikra. Mellékhatások is lesznek: fokozott stressz, lóelvonási tünetek, család terrorizálás, súlyosabb esetben nylonzacskós lószagszipózás.És ha ki tudjátok várni a gerinchúr csontosodását,úgy 50 felé már igazi lóra is ülhettek. Nem fog fájni meglátjátok! :rolleyes:

#27 Afi

Afi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 438 hozzászólás

Közzétéve 2003 február 5. - 18:31

Hátja.Pl A suttogót nem bírom végignézni száraz szemmel. [ 05 Február 2003, 17:37: Az üzenetet átszerkesztette: Afi ]

#28 Fec

Fec

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.878 hozzászólás

Közzétéve 2003 február 5. - 18:43

Nemám agyonsajnálod most magad! Igaz, könnyes szemmel én se bírok látni, csak nézni..Estleg akkor, ha galopp közben a könnyet a füleim felé viszi szét a menetszél. Posted Image

#29 Zsubaba

Zsubaba

    Csendes Patak

  • Fórumtag
  • 10.126 hozzászólás

Közzétéve 2003 február 5. - 20:17

engem a lovaglás tett helyre egyszer-kétszeregy idõben nyáron sokat fájt a forgóm, és ahogy felültem a lóra, beugrott a helyére és utána egy hétig nem fájt... alig tudtam járni miatta, úgy fájt azelõtt... aztán letelt az egy hét, utána megint kezdett fájni, majd mentem lovagolni és helyrerakta...mostanában a hátam szokott fájni, azt is helyrerakja a lovaglás... :rolleyes:

#30 Zsuzska

Zsuzska

    Törzsvendég

  • Admin
  • 3.961 hozzászólás

Közzétéve 2003 február 5. - 20:20

A hátfájáson szerintem sokat segíthet egy jó matrac az ágyba, és a gyógytorna. Nekem is volt egy kis gerincferdülésem, kb ugyanannyi idõs koromban, mint most Apple, jártam gyógytornára, majd megkaptam kazettán az anyagot, és el is múlt tõle. Persze enyhe volt, a súlyosabb nyilván nem múlik el, de sokat javulhat.A gyógytorna ráadásul izomerõsítõ és alakformáló is egyben. :D Nekem az ízületeim vannak kikészülve, a csípõforgóm és a térdem sokszor fáj. A térdem eddig megoldottam úgy, hogy hosszú kengyelben lovagolok, így nem mervedik el, de most síelés után még így sem bírta az egy óra terepet, alig bírtam menni, mikor leszálltam. A csípõm eddig a lovaglástól pont helyrerázódott, de az utolsó durva esetben csak rosszabb lett a lovon. Fél óra után le is kellett szállnom, annyira fájt, ráadásul értelme sem volt, mert jól el is merevedtem, amitõl még rosszabb lett... hát ezekkel fogalmam sincs, mit lehetne csinálni. :( Nincs valakinek hasonló tapasztalata, ötlete?

#31 Afi

Afi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 438 hozzászólás

Közzétéve 2003 február 5. - 20:55

Zsuzska,amikor én tavaly megtanultam síelni,rögtön harmadik nap mind2 lábamra fáslit kellett rakni,mert annnyira nem bírta a strapát.Hiába tetszett idén már nem mertem elutazni síelni,mert ugy gonsoltam,hogy mégegy pályán lesiklok és bye-bye lovaglás... :( Nos,igen..a térdeim...Amikor lovagolni kezdtem 3 évvel ezelött sokszor reggel nem bírtam járni,ahogy az ágyból felkeltem.

#32 Zsuzska

Zsuzska

    Törzsvendég

  • Admin
  • 3.961 hozzászólás

Közzétéve 2003 február 5. - 21:37

Tavaly még nekem is fájtak, a lépcsõkön alig bírtam felmenni, de ezt a kezdõségemnek tudom be, mert idén nem fájtak így. Most másképp: egy hét után az ízületem nem bírta. :( Ettõl függetlenül jövõre is megyek, sõt idén is mennék még... majd kipihenem.

#33 misi western bakony

misi western bakony

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.182 hozzászólás

Közzétéve 2003 február 5. - 21:57

Héééé, ifjuság, mi lészen Veletek 20 kemény év mulva? Olvasva kórképeteket, már talán a nyáron sem fogtok járni. 1980 óta motorozom, az elején még télen is, volt egy-két szép bukásom, és mégsem vagyok ugy lerobbanva mint Ti már most, na jó a térdem nekem is odavan, de arról a motorbukfenc, a sport, és a honvédségi ejtöernyös ugrások tehetnek. Amugy irány az uszoda, az sokat segít, háton, izületen, alakformáláson :D

#34 Afi

Afi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 438 hozzászólás

Közzétéve 2003 február 5. - 22:17

klassz

#35 misi western bakony

misi western bakony

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.182 hozzászólás

Közzétéve 2003 február 5. - 22:21

Afi, ahogy vesszük, az idöszakos térdlemerevedéstöl szívesen eltekintenék Posted Image

#36 tomsawyer

tomsawyer

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.115 hozzászólás

Közzétéve 2003 február 5. - 23:07

Hali!Úgy látom ez népbetegség :D .Nekem is gerincferdülésem van addól is rögtön kétféle és gyenge a derekam.Ez valszeg.akorai fizikai munkának tudható be(azóta változott a munkaköröm és nem is jelentkezik annyira).Misi!Az úszást már sokan javasolták de nem vagyok jó úszó,így inkább megkímélem a rokonságot egy fölösleges koszorú vásárlástól Posted Image .

#37 olaj

olaj

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 421 hozzászólás

Közzétéve 2003 február 6. - 10:28

Az úszás valóban jó, egy ideig csináltam (volt egy hónap, amikor még elhittem az orvosnak, hogy nem lovagolhatok), de a lovaglással együtt már nem megy (idõ). Egyébként a hatása hasonló, mint a lovaglásnak: erõsíti és lazítja a hát, derék izmait.Tanulságként mesélem a következõ esetet: úszás után kisántikáltam a lovardába lószagot szívni, és edzõm, látva a kínt a képemen (lóelvonás), azt mondta: Gyere, sétáljunk egy órát az erdõben! (séta = lépésmunka hosszú száron kényelmes lovon) A séta alatt gyönyörûen kilazult az addig görcsben álló derekam. Ezután ezt mindennap megismételtem, egy hét múlva abbahagytam az úszást, két hét múlva pedig már ismét ugrattam.

#38 amigo

amigo

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 986 hozzászólás

Közzétéve 2003 február 6. - 10:58

idézet:
Eredeti szerzõ: amigo:
idézet:
Eredeti szerzõ: misi western bakony:Afi, ahogy vesszük, az idöszakos térdlemerevedéstöl szívesen eltekintenék Posted Image [/QUOTE]E
[/QUOTE]A te korodban? :eek: ????????????Ne viccelj!!!!!! Posted Image Akkor lehet hogy megfáztak a heréid motorozás közben :D (elfagyott az ingervezeték :D ) Üdv Amigo Posted Image

#39 sarolta

sarolta

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 593 hozzászólás

Közzétéve 2003 február 6. - 11:06

Na,figyeljetek ide,Kedves Hátfájós barátaim!!Most jöttem az orvostól!Jó helyreõl,ahol eszük ágában sem volt lebeszélni a lovaglásról! :D Csináltak röntgent is,feltérképeztek,össze-vissza nyomkodták a fájós derekamat,majd a következõre jutottak:a legtöbb loavsnak az lehet a baja,hogy az esetleges megfeszített üléstõl,illetve a kemény izommunkától,ami olykor a lovasra hárul, a gerinc melletti izmok megmerevednek,összerándulnak.Ez még önmagában nem lenne baj,ezt úgy hívnánk akkor,hogy izomláz.Csakhát:Ezek az összehúzodott,és úgymaradt izmok összekúzzák,vagy éppen eltávolítják egymástól a csigolyákat,minek következtében kicsit elmozdulhat a pockorong,vagy becsípõdhet egy egy ideg.Ez fáj,és csak lassan enged,még akkor is,ha izomlazítókat használunk.Hogy mi lenne a teendõ?A következõ:meg kell tanulni egy rövid hátizomlazító tornát,amit lehetõség szerint minél többször(pl.naponta egyszer) el kell végezni,és ez azt fogja eredményezni,hogy ellezult izmaink nem tesznek többé kárt gerincoszlopunk állásában!!!Érdemes ezt a tornát egy estleges megerõltetõbb lovaglás után is elvégezni,megelõzve a bajt!Most jogosan siettek az olavsásban,és nyúlnátok a billentyûzethez,hgy megkérdezzétek,mi ez a torna,de sajnos még hiába,mert nem tudok segíteni.Viszont a jó hír,hogy ma 6-ra megyek az elsõ gyógytornára,és hamarosan be fogom tudni ide pötyögni a várva várt lazító gyakorlatsort,aminek eredményes elvégzésével reméljük,megszûnik ez a topic,illetve csodálatos gyógyulásaink történetei kerülnek ide! ;) Várjatok egy kicsit,hamarosan érkezik a segítség,addig pedig melegítsetek,és lovagoljatok!!!sarolta

#40 Fec

Fec

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.878 hozzászólás

Közzétéve 2003 február 6. - 12:14

Egyetértek, szerintem is itt van a kutya elhantolva. Amit én hozzátennék, az annyi, hogy ez az izomgörcsös állapot nem áll elõ, ha jó a tartás, és az izomzat olyan erõs és edzett, hogy nem kell neki görcsölnie. Posted Image Na ezt jól megmondtam, de fenntertom. 1. Aki rossz tartással, görnyedten, púposan vagy elõredõlve lovagol nagyon terheli a hátizmokat és egyenetlenül a gerincet. A gerinc elõre nézõ fele nyomódik, hátul pedig nem gyõzi az összehúzást az izomzat. Akár széken ülve is rájössz ha figyeled magad. 2. Ki kell ülni a ló ütemét minden jármódban. (A lónak is ez a jó.) Ugye igyekszem, hogy ne zöttyenjek még tanügetve sem, mert szinte "rászívom" magam a lóra, vele mozgok egy ritmusban és szoros kontaktusban, akkor nem ráz.3. Szerintem nem szabad kikerülni semmiféle fizikai terhelést, és ez általános megerõsödéshez vezet. Az aktuális hólapátolástól a trágyázásig az úszáson és fitnessen keresztül minden fizikai igénybevétel erõsít. Így már nem számít akkora terhelésnek a derékmeghúzás, térdzárás, hogy miatta görcs, és fájdalom keletkezne. Tudom, ha már fáj, vagy szervi gond is van, kell a spec. mozgás. Az úszás szerintem is jó. Utánna /is/ újjászületetve érzem magam.