Ugrás a tartalmakhoz


Zabla nélkül


Ez a téma archivált. Nem tudsz archivált témához hozzászólni. Ha szeretnéd újranyitni, keress meg egy moderátort, vagy admint.
353 válasz a témához

#41 Pendemonium

Pendemonium

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.407 hozzászólás

Közzétéve 2007 szeptember 9. - 10:02

Nagyon sok csikót indítottam már el, az a tapasztalatom, hogyha még nem volt a szájában zabla, sokkal többet érek el a kötõfékkel, kevesebb ellenállásba ütközöm és könnyebb irányitanom.

#42 Chilly

Chilly

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.552 hozzászólás

Közzétéve 2007 szeptember 9. - 16:11

Olaszországban és Kanadában is,ahol megfordultam,legyen az magán ranch vagy híres tenyészet,hobbisták vagy reiningesek,mindegyikõjük kötõfékkel lovagolta be a lovakat.Ez egy alapelv,tökéletesen mûködik.Nem kényszerítenek bele a szájukba semmit.Az már más kérdés,hogy késõbb muszáj lesz,de a belovaglás szigorúan kötõfékben zajlik. Nekem "muszáj" volt kipróbálnom Cross-szal,mert egyszerûen nem ment sehogy a zablával,ha ment,akkor meg nem állt meg.Zabla nélkül az elsõ pillanattól kezdve tökéletes volt minden.Eleinte kötõfékkel mentem,aztán mivel nem nyújtott valami igézõ látványt a zöld cucc a fején,átváltottam erre a kantárra.A kancánkat is így szeretném belovagolni,ez már biztos.

#43 Flipike

Flipike

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 117 hozzászólás

Közzétéve 2007 szeptember 9. - 16:38

Az én lovam még angol stílusban lovagolva,viszonylag kemény szájunak számított.Átváltottunk westernre,elkezdtem csomózott kötőfékkel lovagolni és kötőfékkel sokkal jobban és sziveseben megcsinál bármit mint zablával.A hátralépése zablával kifejezeten csúnya,míg kötőfékkel gyönyörűen csinálja. A munkahelyemen van egy 9 éves lefutott telivér.(Bárki volt a trénere elismerésem neki,mert a stílusában nagyon jó kiképzést kapott).Elkezdettem kötőfékkel lovagolni úgy 2 hete és a karámban bármilyen tempóban elirányitom és megállítom.Most a hátralépést és az oldalazást tanuljuk nyeregből,mert a földről már jól megy. Szerintem a kötőfékes módszer sokkal jobb. Nálunk is a megyében az van,ha valaki elkezd foglalkozni egy csikóval azonnal zablát rak a szájába és úgy kezdi el futoszárazni.És elképzelhetetlenek tartják azt hogy kötőfékkel kezdjék idomítani a lovat. Szerintem is a csomózott kötőfék a legjobb,mert nagyon jól illeszkedik a ló fejére és enged amikor kell.

Edited by Flipike, 2007 szeptember 9. - 16:41.


#44 Merénylõ

Merénylõ

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.964 hozzászólás

Közzétéve 2007 szeptember 9. - 21:03

Kötõfékkel már én is kipróbáltam, de csak egyszerû naturral... Két oldalára csatoltam a vezetõszárakat. Én karámban, ugyanis ekkor ültem elõször rajta szõrén és kötõfékkel is. De csak ügettünk, sétáltunk, de õ amúgy is teljesen jól vette fel a testsúlysegítségeket és a zablával se volt baj, amikor lovagoltam. Én nem szoktam se rángatni se tépni a ló száját, ugyhogy bízott bármiféle irányítási módszeremben! Csak kicsit sokat koncentrált a karám külsõ oldalán lévõ hosszú fûszálakra... :gm: És megérezte h hopp ez kötõfék (gondolta... ebben szokott a karámban is :D ) , vagy nemtudom. De mindenesetre sokkal elengedettebb is volt. Jó volt! :ang:

#45 Guest_Gyöngyi_*

Guest_Gyöngyi_*
  • Guests

Közzétéve 2007 szeptember 10. - 10:14

Az én profi módon idomított (nem az én érdemem, már így vettük) 15 éves lovam nagyon meglepõdött, mikor a párom elõször lovagolta kötõfékben, nyereg nélkül. Csak állt, és tekintgetett hátra, nem értette mi ez. Nem préseltek bele a nyeregbe, a pofámba sincs semmi, mit akarnak ezek??? :confused: Amikor megkapta a segítségeket rájött, hogy munka van. Azon túl mindent úgy csinált, mintha soha nem lett volna nyereg és zabla rajta. Félixrõl tudni kell, hogy egész elõttünk lévõ életét egy lovardában élte, sokat versenyeztették (díjugratás), majd oktatóló lett. A négyszögön kívül csak az ugrópályákat ismerte. Nálunk otthon nincs négyszög, ugratni nem akarunk, igaz nem is tudunk. ;) A lovardában Filuccsi olyan volt, mint egy lassított felvétel, galopp közben majdnem elaludt, séta közben egyszer ez meg is történt. :D Terepen meg hihetetlenül pörgõs, nem tûri, ha leelõzik. Mindezek ellenére is tökéletesen irányítható kötõfékben, testsúly áthelyezéssel, illetve némi lábmunkával. Mivel oktatóló volt megszokta, hogyha nem szakszerû és pontos segítségeket kap, akkor nem csinál semmit, vagy nem azt amit a lovas akar. Csak úgy "utazni" nem igazán lehet rajta, mert ha a súlypontom és a lábam nem ott van, ahol szerinte lennie kellene, akkor megáll. Számára a lényeg a helyes ülés, és nem az, hogy van-e zabla a szájában, vagy nem.

#46 Nyanya

Nyanya

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.451 hozzászólás

Közzétéve 2007 szeptember 10. - 10:20

Sziasztok! A ló életkora számít valamit abban, hogy mennyire sikeresen lehet átszoktatni a kötõfékes lovaglásra? A kancám 11 éves, elég nyugodt természetû, de soha nem próbálkoztam még vele kötõfékkel... Az átszoktatást hogy érdemes elkezdeni? Gondolom elõször karámban, és ha ott már mûködik a dolog, akkor érdemes terepen is "kísérletezni". A biztonság érdekében eleinte (persze terepen) még ajánlatos rajta hagyni a kantárt is? Bocs, hogy ennyit kérdezek, de lovagoltam "parellis" lovakon kötõfékkel, és akkora élmény volt, annyira tetszett ez a szelíd, finom lovaglásmód, hogy a saját paccommal is szeretném elfeledtetni a zablát, mert így neki is sokkal kényelmesebb lenne :kir:

#47 packa

packa

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 7.825 hozzászólás

Közzétéve 2007 szeptember 10. - 10:46


A kancám 11 éves, elég nyugodt természetû, de soha nem próbálkoztam még vele kötõfékkel...

Akkor épp itt az ideje! :)
Azt várod, hogy még nyugodtabb lesz?

#48 lucina

lucina

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 433 hozzászólás

Közzétéve 2007 szeptember 10. - 14:28

Bocs, hogy ennyit kérdezek, de lovagoltam "parellis" lovakon kötõfékkel, és akkora élmény volt, annyira tetszett ez a szelíd, finom lovaglásmód, hogy a saját paccommal is szeretném elfeledtetni a zablát, mert így neki is sokkal kényelmesebb lenne :kir:

Én most szoktatom a lovamat - parelli-tréner útmutatásával - a kötõfékes lovagláshoz, de korántsem olyan egyszerû a dolog, mint gondoltam. Egy csomó új jelre kell megtanítani a lovat (meg persze magamat is), elõször földrõl (!), rengeteg régi beidegzõdést kell "felülírni", és teljesen új szemléletmódot követel a dolog. Persze bizonyára mûködik a dolog úgy is, mintha zablával mennél, csak anélkül mész - de jól megfogalmaztam... -, de attól ne várj olyan élményt, mint a parellis lótól. Most látom csak ugyanis én is, hogy Parellinél a kötõfékes lovaglás csak egy része a tudásnak - és még csak nem is a legelején van a tanulási-tanítási folyamatnak. Abban, hogy az úgy menjen, ahogy azt (valószínûleg) te is tapasztaltad, meglepõen sok munka van, és szerintem nem is az "átszoktatás" a jó szó rá, hiszen teljesen más lovaglási stílust jelent, mint mondjuk egy hagyományos angol. Ahogy már írtam, biztos át is lehet szoktatni egy lovat zabláról kötõfékre, fõleg, ha megvan a kellõ bizalom, de a parellis ló nem attól parellis ló, mert nincs zabla a szájában- Amibõl én arra következtetek, hogy az élmény sem ugyanolyan egy parellis és egy "simán" kötõfékes lovon. Gondolom én.

#49 packa

packa

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 7.825 hozzászólás

Közzétéve 2007 szeptember 10. - 17:06

Nem a kötõfék a megoldás csupán!

Ez igaz. Sok lovat láttam már amelyiken még kötõfék sem volt. Mentek kõrbe-kõrbe, aztán tették a dolgukat... :D

#50 PozitívFeri

PozitívFeri

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.511 hozzászólás

Közzétéve 2007 szeptember 10. - 17:12

Sok lovat láttam már amelyiken még kötõfék sem volt.


Pancserek. ÉN kötõfék nélkül lovazok szinte mindég!

#51 packa

packa

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 7.825 hozzászólás

Közzétéve 2007 szeptember 10. - 17:15

Naugye! :eek:

#52 Guest_polanyi_*

Guest_polanyi_*
  • Guests

Közzétéve 2007 szeptember 10. - 20:22

Szerintem naggyábol mindeggy hogy milyen lo,hány éves milyen képzést kapott!Én a csomozott kötöfékre rá kantározok és terepen egy másik szárral kiprobálom.Ha jo a lo és vevö a dologra már kötöféken megyek haza vele,ez a lovak 60-70 % ánál müködik.A fenmarado 30-40% al kicsit több munka van és nagyon kevés az amivel nemérdemes kötöféken terepen lovagolni,mert "birkozni"kell vele.

#53 Nyanya

Nyanya

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.451 hozzászólás

Közzétéve 2007 szeptember 10. - 22:04

Én most szoktatom a lovamat - parelli-tréner útmutatásával - a kötõfékes lovagláshoz, de korántsem olyan egyszerû a dolog, mint gondoltam. Egy csomó új jelre kell megtanítani a lovat (meg persze magamat is), elõször földrõl (!), rengeteg régi beidegzõdést kell "felülírni", és teljesen új szemléletmódot követel a dolog. Persze bizonyára mûködik a dolog úgy is, mintha zablával mennél, csak anélkül mész - de jól megfogalmaztam... -, de attól ne várj olyan élményt, mint a parellis lótól. Most látom csak ugyanis én is, hogy Parellinél a kötõfékes lovaglás csak egy része a tudásnak - és még csak nem is a legelején van a tanulási-tanítási folyamatnak. Abban, hogy az úgy menjen, ahogy azt (valószínûleg) te is tapasztaltad, meglepõen sok munka van, és szerintem nem is az "átszoktatás" a jó szó rá, hiszen teljesen más lovaglási stílust jelent, mint mondjuk egy hagyományos angol. Ahogy már írtam, biztos át is lehet szoktatni egy lovat zabláról kötõfékre, fõleg, ha megvan a kellõ bizalom, de a parellis ló nem attól parellis ló, mert nincs zabla a szájában- Amibõl én arra következtetek, hogy az élmény sem ugyanolyan egy parellis és egy "simán" kötõfékes lovon. Gondolom én.


Rossz volt a megfogalmazásom, illetve túlságosan lerövidítettem a mondanivalómat, bocsi :rolleyes:
Hogy teljes legyen a történetem, ki kell egészitenem azzal, hogy nem csak felmásztam egy parelli ló hátára, hanem tavasztájt elkezdtem járni egy alap parelli tréningre Bükkösdre, és a hét játék tanulása mellett üldögéltem fel az ottani paccokra. Ez tetszett meg rettenetesen, tehát nem csak a kötõfékes lovaglás érdekel, hanem maga a Parelli módszer, és szeretném ezt a kellõ gyakorlás után, meg persze felügyelet mellett a lovammal is megismertetni. Na itt jönne a képbe a kötõfékes dolog...
Tehát nem ilyen eszement:-gyere gombóc, hamm, bekaplak! módon.

#54 lucina

lucina

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 433 hozzászólás

Közzétéve 2007 szeptember 11. - 9:10

Rossz volt a megfogalmazásom, illetve túlságosan lerövidítettem a mondanivalómat, bocsi :rolleyes:
Hogy teljes legyen a történetem, ki kell egészitenem azzal, hogy nem csak felmásztam egy parelli ló hátára, hanem tavasztájt elkezdtem járni egy alap parelli tréningre Bükkösdre, és a hét játék tanulása mellett üldögéltem fel az ottani paccokra. Ez tetszett meg rettenetesen, tehát nem csak a kötõfékes lovaglás érdekel, hanem maga a Parelli módszer, és szeretném ezt a kellõ gyakorlás után, meg persze felügyelet mellett a lovammal is megismertetni. Na itt jönne a képbe a kötõfékes dolog...
Tehát nem ilyen eszement:-gyere gombóc, hamm, bekaplak! módon.

Így tényleg másképp hangzik a dolog, akkor hát már tudod, "mit tud" a Parelli-módszer, meg tisztában vagy az alapelvekkel. Biztos minden tréner más, de nálunk úgy mûködödtt, hogy a hét játékot (az az alapja mindennek) alaposan "átrágtuk", gyakoroltam oda-vissza, aztán kezdtünk áttérni a kötõfékes közlekedésre. Most egyelõre még csak karámban mozgunk, gyakoroljuk az irányítást, ami teljesen más, mint az általam tanult angol stílusnál. Nem egyszerû, például a meghajlítással történõ megállítás, vagy a fókusszal történõ irányítás, de ha tudod, "mi lesz a vége", akkor az erõt (meg fõleg kitartást) ad. Szerintem keress egy Parelli-trénert a környéken (vagy valakit, aki mélyebben benne van a dolgokban), és vegyél tõle órákat. Én is így csinálom: az illetõ 2-3 órában megmutatja a dolgokat, segít kiküszöbölni a buktatókat, én meg utána szorgalasan gyakorolok. Aztán ha már megy a dolog, megint hívom, és rátérünk a következõ "leckére". Ha meg nagyon elakadok (volt már olyan néhányszor, hogy egy-egy elõadódott helyzetben nem tudtam, mit csináljak), kérek "telefonos segítséget" :). Én úgy vettem észre, hogy a személyes segítség mindenképpen kell, legalábbis az elején, amíg a szükséges tudás berögzõdik az emberbe (a kezébe-lábába és a fõleg a fejébe is...).

#55 Vacskamati

Vacskamati

    Új vendég

  • Kizárt tag
  • 26 hozzászólás

Közzétéve 2007 szeptember 11. - 9:42

Nincs új a Nap alatt... Kezdetben nem volt se nyereg, se kantár, se kötõfék, kezdetben ki tudja hogy volt, de valahogy mégis boldogult a lovas a lovával... Azután jött a technikai fejlesztés (régészeti leletek sor, légiója) különféle eszközök. Zablák, nyergek, segédszárak arzenálja... Nekem egyre inkább úgy tûnik, a kör tetõpontjára értünk, visszafelé kanyarodik a görbe, haladunk a semmi, csak pucér ló és (nem kötelezõen pucér!) lovasa felé ...miként a régi szép idõkben...

#56 realcowboy

realcowboy

    Magnum

  • Fórumtag
  • 8.060 hozzászólás

Közzétéve 2007 szeptember 11. - 9:53


...miként a régi szép idõkben...


mér van feri ba' javu érzésem? :confused:

#57 Nyanya

Nyanya

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.451 hozzászólás

Közzétéve 2007 szeptember 11. - 10:44

Mi is így gyakoroltunk, a hét játékot elejétõl végéig, csak nem a saját lovammal, hanem olyanokkal, akik már képzett paccok. Rengeteg segítséget kaptam maguktól a lovaktól is azáltal, hogy sokszor jobban tudták, hogy mit kell csinálnom, mint én. Így ha valami nem stimmelt, akkor azt rögtön jelezték, vagyis nem csinálták az adott feladatot. Egyébként Bükkösdre járok a Szabó Zolihoz, nagyon jó tréner, és nagyon jó barát :) A nyarat sajnos kihagytam, mert náluk folyamatosan heti váltásban gyerektáborok vannak egész iskolaszünetben, de most újra kezdik az oktatást, illetve folytatják. Úgy gondoltam, hogy ha már elsajátítottam az alapokat, akkor neki tudok állni a saját lovammal is, persze a segítséget folyamatosan igénybe véve.

#58 lucina

lucina

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 433 hozzászólás

Közzétéve 2007 szeptember 11. - 12:35

Na, én ezt a képzett-lovas gyakorlásos fázist kihagytam (lehetõség hiányában), igaz, már azt döbbenet volt nézni, hogy mire képes a tréner az én képzetlen lovammal :) . Igaz, talán jobb is, hogy nem idegen, kiképzett lovakon kezdtem, mert akkor teljesen elkeseredtem volna, hogy milyen lassan haladunk. Pedig állítólag így kell, de mégis... Ha meg ilyen lehetõségeid vannak, akkor ne aggódj, számomra teljesen világos, logikus, és követhetõ az a folyamat, ahogy a hét játéktól eljutunk a kötõfékes lovaglásig! Érdekes, ahogy egymásra épülnek a dolgok: a nyomásra engedés földrõl gyakorlása a késõbbi hátraléptetéssel, stb. Még csak néhány hete kezdtük, de (pályán) gyakolatilag a legtöbb dolog már majdnem olyan jól megy, mintha zablával csinálnánk.

#59 Nyanya

Nyanya

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.451 hozzászólás

Közzétéve 2007 szeptember 12. - 20:43

A kiképzett lovakban az a fantasztikus, hogy pillanatok alatt felmérik, hogy mennyire vagy határozott, járatos a dologban, és a rutinosabbja nagy ívben tojik a fejedre, és csendben szundikál, ha valamit nagyon rosszul csinálsz :D Így kitapasztalod, persze értõ szemek elõtt, és sok-sok tanáccsal ellátva, hogy mit hogyan is kell, hogy mûködjön. Nekünk Zoli munka közben folyamatosan mondja, hogy mit miért csinálunk, és mit fogunk elérni vele, illetve miért pont ezt, vagy azt kell csinálni, hogy a ló úgy reagáljon rá, ahogyan ...Ezt most jól leírtam, remélem érthetõ..., legalább nagyjából. Bevallom, én is félve kezdek neki a saját lóval való munkának, de bízom benne, hogy menni fog, és akkor az már a mi közös sikerünk, közös munkánk gyümölcse lesz, és csak erõsíti a kapcsolatunkat :yeah:

#60 chyki

chyki

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.686 hozzászólás

Közzétéve 2007 szeptember 13. - 8:22

Néha amikor rám jön, vagy csak "lusta" vagyok kantárazni ( tegnapi indokom, késõ van nincs már rá idõm...), mûvelek olyanokat hogy elindulok terepre - p.kötõfékkel... az elmúlt két hétben a csakazértisbelemegyünkapocsolyába témakör volt terítéken, amivel 1 pocsolya kivételével (amit ki is lehet kerülni) nem is volt gond... tegnapelõtt már ezen is szépen átmentünk de kiváncsi voltam vajon ha csak egy kötõfék van rajta átmegy e? Oda is, vissza is átment. :ang: Hazafelé egy kis melkedõn újra beugrattam vágtába és hagytam hadd menjen... majd visszavettem lassabb, kontrollált vágtába holott 2hete úgy elvitt hogy közöm nem volt hozzá - zablával... ( igaz egy hónap pihi után tele volt) Szeretek néha csak így játszani, mert a ló is sokkal elengedettebb, már a legelejtõl, neki is jól esik így menni, vhogy nem is veszi "komolyan", mintha csak játék lenne. Visszaérve a pályához ugrottunk egy kis x-et kétszer és felbandukoltunk a legelõre.... :ang: Attayr nem egy jól képzett ló, csak hobbi szinten lovagolok, viszont csõdi létére nagyon jóindulatú és figyelmes, fegyelmezett, néha viszont teljesen bohó...

Edited by chyki, 2007 szeptember 13. - 8:44.


#61 Ernest

Ernest

    Tele van a levelesládája

  • Fórumtag
  • 13.706 hozzászólás

Közzétéve 2007 szeptember 16. - 15:37

Na, jól feldobtam a topicot, de a kérdésre Chilly és Szomjas Szamár válaszott csak, utána úgy elkunkorodott, hogy öröm volt nézni. :gm:

#62 Tequila

Tequila

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 180 hozzászólás

Közzétéve 2008 április 24. - 11:51

Úgy gondoltam, egy kicsit felélesztem ezt a topicot.... :dev: Lenne egy kérdésem, ami a zabla nélküliséghez kapcsolódik. A csikómat most kezdem belovagolni. Õ az elsõ ló, akit belovagolok (erre gondolom, most sokan felszisszennek...., de valahol el kell kezdeni). A gyerek több szempontból is "különleges". Az egyik, hogy a jobb szemére teljesen vak (egy baleset miatt), ezért nyilván vele egy kicsit másként kell foglalkozni, a másik, hogy eddig azt terveztem, hogy mivel kicsi kora óta kötõféken foglalkozom vele, valamint az anyját is sidepullal lovagoltam (tehát nem most találkozom elõször a szerszámmal) ezért õt is sidepullal szeretném lovagolni. Igyekeztem az interneten található belovaglással kapcsolatos cikkeket elolvasni, valamint jelenleg olvasom Reiner Klimke könyvét (A fiatal hátasló alapkiképzése) és természetesen minden anyag a helyes támaszkodást tartja az egyik fõ alapnak a továbblépéshez. Sidepullnál azonban nem támaszkodik a ló.... Idõnként látom/érzem a csikónál, hogy keresné a támaszkodást (igyekszik "hozzányúlni" a sidepullhoz) azonban alapvetõen már kezd velem együtt a hátán is egész egyensúlyban, többnyire elengedett háttal, ütemben mozogni, valamint az irányítási gyakorlatok során is kezd szépen felengedni, nem "kamion módra fordulni", hanem szépen meghajlani. Persze van, hogy megijed valamitõl és ilyenkor sok neki még az a négy láb, de mindössze kb. 1,5 hónapja ülögetek fel a foglalkozások végén, a terepek alatt (a többi szakaszon vezetem), viszonylag rövid idõre. A kérdésem az lenne, hogy a ló "sérülhet-e", a jövõben lehet-e negatív következménye annak, hogy most nem tanulja meg a helyes támaszkodást, az által, hogy nem zablával szeretném lovagolni, hanem sidepullal. Jobb megoldás lenne, ha a belovaglás zablával történne, és utánna térnénk át a sidepullra? Ebben az esetben nem okozna neki problémát, hogy megszûnik, hogy támaszkodhat? (Az anyjából kiindulva, mert neki bizony gondot okozott egy ideig, pedig már nem volt fiatal csirke akkor sem.... :D ) Elõre is köszönöm a segítõ válaszokat. :)

#63 PozitívFeri

PozitívFeri

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.511 hozzászólás

Közzétéve 2008 április 24. - 14:33



Jobb megoldás lenne, ha a belovaglás zablával történne, és utánna térnénk át a sidepullra? Ebben az esetben nem okozna neki problémát, hogy megszûnik, hogy támaszkodhat? (Az anyjából kiindulva, mert neki bizony gondot okozott egy ideig, pedig már nem volt fiatal csirke akkor sem.... :D )
Elõre is köszönöm a segítõ válaszokat. :)


röktön csípelybõl 1 válasz. a' támaszkodás' nem =a zablára dögléssel, a reá támaszkodással mert eldõlne máskülönben. 1 zabolával normálisan lovagolt lóvat pl. mongyuk ha másnap kedvünk szottyan kötõfékkel lovagolnunk akkor simán siker élményünk lehet és van. vagy éppen túra alatt elszakad a zablaszij és ki kell venni a zablát, tökéletesen lovagolható a ló a továbbiakban is. az anyjából sztem ne indulj ki. ott egész biztosan más volt a probléma. szerintem. :)

#64 Tequila

Tequila

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 180 hozzászólás

Közzétéve 2008 április 24. - 18:18

röktön csípelybõl 1 válasz. a' támaszkodás' nem =a zablára dögléssel, a reá támaszkodással mert eldõlne máskülönben. 1 zabolával normálisan lovagolt lóvat pl. mongyuk ha másnap kedvünk szottyan kötõfékkel lovagolnunk akkor simán siker élményünk lehet és van. vagy éppen túra alatt elszakad a zablaszij és ki kell venni a zablát, tökéletesen lovagolható a ló a továbbiakban is. az anyjából sztem ne indulj ki. ott egész biztosan más volt a probléma. szerintem. :)


Köszönöm a segítséget.
Elnézést, ha nem sikerült pontosan megfogalmaznom a kérdést, de a támaszkodás fogalmával tisztában vagyok, köszönöm.

Ha jól értelmezem, akkor véleményed szerint nem okozhat problémát egy csikó belovaglásánál. Elképzelhetõ, hogy lesz még ezzel kapcsolatos kérdésem, van tapasztalatod ilyen jellegû, zabla nélküli belovaglással kapcsolatban?

#65 PozitívFeri

PozitívFeri

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.511 hozzászólás

Közzétéve 2008 április 25. - 10:43

ez a dolog kimeritene pár óra beszélgetést ha bele bonyolódunk :) én elõször zablával kezdem mert miért ne. nem látom értelmét/elõnyét a zabla nélküli kezdésre és káros hatását sem ha zablával kezdi valaki. egyébként mi értelme van/lenne a zabla nélküli kezdésnek? télleg érdekelne mert nem értem , hogy miért is.....

#66 Old Shatterhand

Old Shatterhand

    A nagy vadász

  • Fórumtag
  • 4.354 hozzászólás

Közzétéve 2008 április 25. - 11:13

Feri, mindig kell valami úttörõ gondolat. Ez is ilyen. Viszont vitatkoznék Veled, mert ez a belovaglós téma nem pár órát merítene ki, hanem pár évnyi tanfolyást, tanulást. Vannak persze rövid és kísérletezõ utak is, melyeknek a vége a "csak tudnám miért..." kérdés, mely a 4 éves ló sántaságára, bolondságára, nyomorékságára, szájféltésére, izületi, vagy ínnyavajájára és ki tudja mi mindenre vonatkozik. Majd jön a korrekciós varázslás, suttogás és keresztvetés. Zabla nélkül õrülten lóbarát vagy, ráadásul idegességedben nem is tudsz beletépni a lú arcába. JA, hogy az olyan minek kezdene csikó belovaglásához? Ezzel a nüansszal ne gyere nekem, legyél kedves. Különben meg nem is értem ezt a topikot. Egy jó Mikmar zabla sokkal eredményesb, ráadásul lóbarátiis.

#67 Tequila

Tequila

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 180 hozzászólás

Közzétéve 2008 április 25. - 12:35

ez a dolog kimeritene pár óra beszélgetést ha bele bonyolódunk :) én elõször zablával kezdem mert miért ne. nem látom értelmét/elõnyét a zabla nélküli kezdésre és káros hatását sem ha zablával kezdi valaki. egyébként mi értelme van/lenne a zabla nélküli kezdésnek? télleg érdekelne mert nem értem , hogy miért is.....



Természetesen igazad van, ez nem egy pár mondatos, perces téma, elég sokat el lehetne róla beszélgetni.

Hogy miért nem zablával? Több érv emellett szólt. Az elsõ és természetesen a legnaívabb, talán legbutább érv, de én akkor is így érzem, az, hogy ott van a ló szájában egy hideg vasdarab. Persze akkor minek a hátára a nyereg és a lovas is, mert az is állatkínzás ugyebár, de valahogy alapvetõen úgy gondolom, hogy minél kevesebb szerszámmal erõszakoljuk meg õket.
Azt tudom, hogy sok javítani való van a lovaglótudásomban, de szerencsére elég biztos kezem van, nem szoktam véletlenül belerántani a ló orrába/szájába, és elég biztosan is ülök a ló hátán.

A másik az, hogy mint tudod, nálam született a csikó, ezért kicsi kora óta foglalkozgatok vele. Többek között rengetegszer vittem ki sétálni több órára és elég sokat "játszottam" vele földrõl. A kötõfékkel törénõ irányításhoz már teljesen hozzászokott. Õsszel elkezdtem a szerszámokhoz szoktatgatni. Nyereggel a hátán vittem ki sétálni. Amikor már a nyerget megszokta (igazából már az elsõ alkalommal sem zavarta különösebben), akkor gondoltam jöhet a zabla. Egyszerû, könnyû csikózablám van, és ezt raktam rá néhányszor. Körkarámozáshoz és terepen történõ sétához egyaránt, azonban nagyon zavarta a zabla. (Mielõtt felvetnétek, ismerem a kantár helyes beállításait.) Mivel régebben is vonzott a sidepullal való lovaglás, ugyebár az anyját is ezzel lovagoltam az elmúlt néhány évben, ezért úgy döntöttem, hogy akkor legyen a sidepull, hamár kötõfékhez szokott az állat, a zabla pedig idegesíti....


OSH, tény, hogy úgymond kísérletezem. De én úgy gondolom, hogy valahol el kell kezdeni. Igyekszem ahogy lehet, akitõl lehet ( érdemes) kérdezni, olvasni és természetesen elsõsorban, legfõként a csikó jelzéseire odafigyelni. Eddig minden pozitívan alakul, a ló nem utálja (túlságosan :dev: ) a munkát, érezhetõen, láthatóan fejlõdik, mind testileg, mind szellemileg, mind mozgás szempontjából.
Szerencsére türelmes alkat vagyok, nem mondhatnám, hogy gyorsan haladok a lóval, pont azért, mert nem akarom elsietni. Nem egy "száját, lábát, hátát" féltõ lovat szeretnék, hanem egy olyan társat, akivel jól érzem magam és aki szintén jól érzi magát velem.
Igen, elképzelhetõ, hogy elbizonytalanodtam, mert a sidepullal történõ belovaglással kapcsolatban nem nagyon tudok olyan személlyel beszélgetni, aki tapasztalatokkal rendelkezik, minden szakirodalomban a zablával történõ belovaglásról írnak, ezért írtam a fórumra.

#68 chyki

chyki

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.686 hozzászólás

Közzétéve 2008 április 25. - 12:53

(nem belekotyog a nagyok dolgába, de kevéske ismeretem szerint, a sidepullt épp csikókhoz használják a westernlovasok, h. megtanuljon nyomásra engedni, aztán következik a csikózabla majdan a feszítõ v. bosal))

#69 PozitívFeri

PozitívFeri

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.511 hozzászólás

Közzétéve 2008 április 25. - 12:59

ha minden mûködik ugy ahogy várod az jó.én még nem láttam olyan lovat hogy a zabla zavarta volna. lehet szerencsém volt :) még nem láttam élõben sidepullt :D de valszeg nem különbözhet vele sem egy ráhágás a lóra. lova válogatja a dolgot, márami az 'elõkészitést' illeti. van amikor 'mindent megcsinál' földröl, hogy leesik az ember álla de télleg.... aztán mikor a paraszt felpupol a delikvens hátára, akkor jön a meglepi. merugye fentrõl azért más. ezt is lova válogattya... van amejik elküldi a zannyába a parasztot, hiszen frankókafán dolgozott, játszott a földi munka,képzés,játék alatt. ijenkor az ember agyát elönti a szar, hogy mijafrancot bazsevált pl. 3-4-5 hónapot az 'elõkészitéssel'??? tehát szerintem nincs szoros kapocsban a minél több idõ a földi munka elõkészitési izé, mint akár az azonnali vagy egy-két hetes nyeregszoktatás utáni ülés. de ez mind lótol függ. nincs egyforma séma a lovakra.van amelyik könyebb vagy nehezebb. de kivétel nélkül mindet meg kell törni. :D :D vagy másképp fogalmazva rávenni az együtt müködésre, vagy a naturális horsmanok szavával, akarja a ló a dolgot. de a lényeg ugyanaz. és ebben különbözik a lovasok 'tudása', hogy HOGY.... a többi blablablablablabla de ez is több óra duma trágya lehet.

#70 Tequila

Tequila

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 180 hozzászólás

Közzétéve 2008 április 25. - 13:19

ha minden mûködik ugy ahogy várod az jó.én még nem láttam olyan lovat hogy a zabla zavarta volna. lehet szerencsém volt :) még nem láttam élõben sidepullt :D de valszeg nem különbözhet vele sem egy ráhágás a lóra. lova válogatja a dolgot, márami az 'elõkészitést' illeti. van amikor 'mindent megcsinál' földröl, hogy leesik az ember álla de télleg.... aztán mikor a paraszt felpupol a delikvens hátára, akkor jön a meglepi. merugye fentrõl azért más. ezt is lova válogattya... van amejik elküldi a zannyába a parasztot, hiszen frankókafán dolgozott, játszott a földi munka,képzés,játék alatt. ijenkor az ember agyát elönti a szar, hogy mijafrancot bazsevált pl. 3-4-5 hónapot az 'elõkészitéssel'???
tehát szerintem nincs szoros kapocsban a minél több idõ a földi munka elõkészitési izé, mint akár az azonnali vagy egy-két hetes nyeregszoktatás utáni ülés. de ez mind lótol függ. nincs egyforma séma a lovakra.van amelyik könyebb vagy nehezebb. de kivétel nélkül mindet meg kell törni. :D :D vagy másképp fogalmazva rávenni az együtt müködésre, vagy a naturális horsmanok szavával, akarja a ló a dolgot. de a lényeg ugyanaz. és ebben különbözik a lovasok 'tudása', hogy HOGY.... a többi blablablablablabla

de ez is több óra duma trágya lehet.


Alapvetõen egy nyugodt ló, de amikor a zablát ráraktam a séta közben ideges volt, rángatta a fejét mind valami idegbeteg "vaddisznó".... Körkarámban hasonlóan, és egyáltalán nem is figyelt rám, pedig 10-bõl 8szor nincsen ezzel probléma, a maradék két alkalommal is meg szoktuk oldani elõbb utóbb.... :dev:

A sidepullt megmutatom legközelebb, amikor felénk jársz.... Nem olyan nagy szám. :D De nyilván ezzel is tud fájdalmat okozni az ember, ha akar....

Az elõkészítésre nem feltétlenül azért szántam olyan sok idõt, mert mindenképpen szükségesnek láttam. Mivel az anyját már nem lehet lovagolni, ezért egyszerûen volt idõm ilyesmire és élveztem is. Bár szerintem ártani, semmiképpen nem ártottam vele. :)

Ebben teljesen egyetértek veled.

#71 Old Shatterhand

Old Shatterhand

    A nagy vadász

  • Fórumtag
  • 4.354 hozzászólás

Közzétéve 2008 április 25. - 13:20

Tequila, ez a kérdés annyira összetett, hogy képtelenség a normális válasz virtuálisan. Egy kérdés ugyanis az idomítás maga, majd a belovaglás megfelelõ módon, másik dolog a zabla, vagy zabla nélküli téma. Ha a munka nem megfelelõ - és ez nem feltétlenül a túl gyors haladás kérdése - annak a ló láthatja a kárát. Ha zablátlankodsz és az 53-szor cukipofa lovacska - cérnajelre is okos és kezes - egyszer másként gondolja, Te törtöd össze magad. Pláne egy csikóval, ami nem feltétlenül van egyensúlyban lovassal a hátán - szóval itt a véletlen is bejátszhat, melynek semmi köze a ló kezességéhez, okosságához és lovasa iránti szeretethez. (ha szegény megriad valamitõl egy példának okáért és nincs hirtelen kéznél a kézifék-kontroll, pláne arcra eshettek, szóval van itt annyi ok az aggodalomra, hogy még.) Szerintem a vas hamar átmelegszik az arcban, ez mint indok nekem könnyebb súlyúnak tûnik, mint a kontroll hiánya, melynek okán könnyen lehet pl kamion az elszabadult ló hátán, ez pedig sokkal kevésbé lóbarát, mit a zabla.

#72 Tequila

Tequila

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 180 hozzászólás

Közzétéve 2008 április 25. - 13:21

(nem belekotyog a nagyok dolgába, de kevéske ismeretem szerint, a sidepullt épp csikókhoz használják a westernlovasok, h. megtanuljon nyomásra engedni, aztán következik a csikózabla majdan a feszítõ v. bosal))


Na ezt nem tudtam... :D

#73 Tequila

Tequila

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 180 hozzászólás

Közzétéve 2008 április 25. - 13:32

Tequila, ez a kérdés annyira összetett, hogy képtelenség a normális válasz virtuálisan. Egy kérdés ugyanis az idomítás maga, majd a belovaglás megfelelõ módon, másik dolog a zabla, vagy zabla nélküli téma.
Ha a munka nem megfelelõ - és ez nem feltétlenül a túl gyors haladás kérdése - annak a ló láthatja a kárát.
Ha zablátlankodsz és az 53-szor cukipofa lovacska - cérnajelre is okos és kezes - egyszer másként gondolja, Te törtöd össze magad. Pláne egy csikóval, ami nem feltétlenül van egyensúlyban lovassal a hátán - szóval itt a véletlen is bejátszhat, melynek semmi köze a ló kezességéhez, okosságához és lovasa iránti szeretethez. (ha szegény megriad valamitõl egy példának okáért és nincs hirtelen kéznél a kézifék-kontroll, pláne arcra eshettek, szóval van itt annyi ok az aggodalomra, hogy még.)
Szerintem a vas hamar átmelegszik az arcban, ez mint indok nekem könnyebb súlyúnak tûnik, mint a kontroll hiánya, melynek okán könnyen lehet pl kamion az elszabadult ló hátán, ez pedig sokkal kevésbé lóbarát, mit a zabla.



Igen, kezdek én is rájönni, hogy ez nem egy virtuálisan megvitatható téma, mert talán ehhez látni kellene a lovat és lovast egyaránt még egy tapasztalt szakembernek is.

Sokszor nem cukipofa, megvolt 1-2 "nincsen kedvem ügetni most, ezért inkább bakolok (na ezt a szót soha nem tudtam, hogy kell leírni.... :dev: ), vagy a "tehetsz, amit akarsz, meg nem mozdulok" jelenet is. De eddig ezeken szerencsésen túlestünk. Amúgy jó fejû ló, csak nem mindig arra használja az eszét, amire kéne, de kicsi kora óta ismerem, így már látom, ha készül valamire.

És azért a nagy lazaság alatt, nyilván állandó kapcsolat van a kezem és az orra között, tehát nem löttyög egyfolytában a szár, pont megijedés, vagy disznolkódás esetére.

Köszönöm a véleményed, amikor feltettem a kérdést, hasonló dolgok miatt merültek fel bennem.

#74 PozitívFeri

PozitívFeri

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.511 hozzászólás

Közzétéve 2008 április 25. - 14:38

Alapvetõen egy nyugodt ló, de amikor a zablát ráraktam a séta közben ideges volt, rángatta a fejét mind valami idegbeteg "vaddisznó".... Körkarámban hasonlóan, és egyáltalán nem is figyelt rám,



ált. akkor van ijesmi, ha kicsit hosszabbra engedik a zablát és veri a fogát, vagy lötjög. ha rendesen be van állitva , szinte kizárt a 'zablaiszony' amig elnem cseszik. :) (nem rólad van szó)
télleg nem tudom elképzelni, hogy 1 elõszörre felkantározott csikó/ló, amelyik szokta a kötöféket ideges legyen a zablára. de lehetnek kivételek.

#75 Ernest

Ernest

    Tele van a levelesládája

  • Fórumtag
  • 13.706 hozzászólás

Közzétéve 2008 április 25. - 17:03

...na ezt a szót soha nem tudtam, hogy kell leírni... :dev:

A vekker, szódavasszer, lift, spájz, lihtóf, stb korában nyugodtan mertük bokkolásnak hívni. De a bock az magyarul a bak.

Edited by Ernest, 2008 április 25. - 17:07.


#76 Fec

Fec

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.878 hozzászólás

Közzétéve 2008 április 25. - 17:10

Ahogy nézem, sikerül elmenni egy alapvetõ kérdés mellett. Nevezetesen: hogyan vezethetõ pontosabban a ló?
Zablával, vagy sidepullal?
Nem anyyira érdekes, ha nem kérünk különösebbet a lótól, mint pl. precíz vonalakat, térben pontos mozgást. Tud az a ló vigyázni magára, engedelmes is.. no problem. általában.
Ámde

A gyerek több szempontból is "különleges". Az egyik, hogy a jobb szemére teljesen vak (egy baleset miatt),
.
Sidepullnál azonban nem támaszkodik a ló...
.
Idõnként látom/érzem a csikónál, hogy keresné a támaszkodást (igyekszik "hozzányúlni" a sidepullhoz)

Ezek fényében, és annak ismeretében hogy díjlovagolsz, (ebbõl nekem következik a gyakorlottság korrekt ülés, szárkezelés stb. ) nem értem a vacillálás okát. Bizalmát megszerezve saját szemeddel segítheted a pontos vezetésen keresztül a jobb oldali látótér akadályainak kerülésére, a jobb oldal nemlátása miatti feszengés feloldását.
Rátok bízom, találjátok ki melyik mellé teszem a voksot.

#77 Fec

Fec

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.878 hozzászólás

Közzétéve 2008 április 26. - 0:02

Nincs ellentmondás. Belovaglásról, kiképzésrõl lenne szó elébb. Szakácsnyelven jó alap ízesítése már "csak" fantázia kérdése. :D (Még egy apróság. Nehéz a döglött ló élete, a félvaké is csak akkor könnyebb ha jó gazdája a hendikep ellenére kiképzi és ha netán késõbb más alá kerül, az is boldogul vele akár zablás, akár hipnotizõr a lovas. sztm.) Nehéz iskola után könnyû az élet, mondta valaki.

#78 Tequila

Tequila

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 180 hozzászólás

Közzétéve 2008 április 26. - 7:57

Ahogy nézem, sikerül elmenni egy alapvetõ kérdés mellett. Nevezetesen: hogyan vezethetõ pontosabban a ló?
Zablával, vagy sidepullal?
Nem anyyira érdekes, ha nem kérünk különösebbet a lótól, mint pl. precíz vonalakat, térben pontos mozgást. Tud az a ló vigyázni magára, engedelmes is.. no problem. általában.
Ámde

Ezek fényében, és annak ismeretében hogy díjlovagolsz, (ebbõl nekem következik a gyakorlottság korrekt ülés, szárkezelés stb. ) nem értem a vacillálás okát. Bizalmát megszerezve saját szemeddel segítheted a pontos vezetésen keresztül a jobb oldali látótér akadályainak kerülésére, a jobb oldal nemlátása miatti feszengés feloldását.
Rátok bízom, találjátok ki melyik mellé teszem a voksot.


Nem díjlovagolok. Én egy "pályán is szereti, ha a ló korrekten dolgozik, de a túra az igazi kikapcsolódás" hobbylovas vagyok. Talán innen is a vacilálás...

Szerencsére a vakságból nem sok mindent lehet érzékelni. Az egyetlen talán, hogy ha valami azon az oldalán történik, akkor úgy próbálja fordítani a fejét, hogy lássa a jó szemével. De ha vezetem, vagy rajta ülök, akkor elég ritkán teszi ezt. És talán mivel annyit foglalkoztam vele, nem ijedõsebb, mint egy átlag egészséges felnõtt (belovagolt) ló.


Köszönöm a tanácsokat, hozzászólásokat, mindegyiket többször elolvastam és akad 1-2 álmatlan éjszakám...

Engem mondjuk az a kérdés még mindig foglalkoztat, hogy olyan jellegû problémát okozhat-e, hogy a ló háta merev lesz, hogy esetleg nem lesz egyensúlyban, hogy esetleg botlani fog ezen okokból eredõen....?

Egyenlõre nem látom, hogy ilyen irányba haladnánk, de fõként ezen lehetséges(?) következmények miatt érdekelne.

#79 Guest_polanyi_*

Guest_polanyi_*
  • Guests

Közzétéve 2008 június 11. - 13:52

Nem díjlovagolok. Én egy "pályán is szereti, ha a ló korrekten dolgozik, de a túra az igazi kikapcsolódás" hobbylovas vagyok. Talán innen is a vacilálás...

Szerencsére a vakságból nem sok mindent lehet érzékelni. Az egyetlen talán, hogy ha valami azon az oldalán történik, akkor úgy próbálja fordítani a fejét, hogy lássa a jó szemével. De ha vezetem, vagy rajta ülök, akkor elég ritkán teszi ezt. És talán mivel annyit foglalkoztam vele, nem ijedõsebb, mint egy átlag egészséges felnõtt (belovagolt) ló.
Köszönöm a tanácsokat, hozzászólásokat, mindegyiket többször elolvastam és akad 1-2 álmatlan éjszakám...

Engem mondjuk az a kérdés még mindig foglalkoztat, hogy olyan jellegû problémát okozhat-e, hogy a ló háta merev lesz, hogy esetleg nem lesz egyensúlyban, hogy esetleg botlani fog ezen okokból eredõen....?

Egyenlõre nem látom, hogy ilyen irányba haladnánk, de fõként ezen lehetséges(?) következmények miatt érdekelne.

sziasztok!Én már tanitottam több lovat kötöféken.A málhás és western lovakat nem tanitják,támaszkodásra,sulyt visznek a hátukon és nincs gond a merev háttal.Viszont a helyes tartást tanitani kell a loval hogy ne ejtse be a hátát.Egyébként ha zablával ha nélküle rosszul lovagolsz könyen szarvasnyakat és beesett hátat csinálsz a lovadnak ami következménye a merev hát lesz.

#80 Chilly

Chilly

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.552 hozzászólás

Közzétéve 2008 augusztus 4. - 13:05

Ha minden igaz-már csak idõ kérdése... :kv: - a bitless bridle magyarországi képviselõi leszünk. Amennyire tudom,már jó pár ember használ ilyen kantárt itt a fórumon.Velük szeretnék majd mindenképpen beszélni,kérem írjanak nekem egy magánt,hogy tudjam kikrõl van szó és hány emberrõl egészen pontosan (Beam,Rozi?...)!Köszi!