Ugrás a tartalmakhoz


Fotó

Lófajta tanfolyam kezdõknek


Ez a téma archivált. Nem tudsz archivált témához hozzászólni. Ha szeretnéd újranyitni, keress meg egy moderátort, vagy admint.
433 válasz a témához

#1 BoKa

BoKa

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.718 hozzászólás

Közzétéve 2002 február 14. - 15:06

Sziasztok!Irulok-pirulok e tudatlanságom miatt, de én bizony nem ismerem a lófajtákat.Sõt, tovább megyek. Ha nézegetem a különbözõ lovas könyvek képeit a lófajtákról, ott se látom a különbségeket, ami alaján fajtákról lehet beszélni. Egyszerûen nem tudom, mikre, milyen jegyekre kell figyelni. Illetve a fejformákat látom(kos, vagy csuka vagy ló ;) ) , meg még az is megy, hogy hidegvérû, vagy meleg, de ennél tovább nem terjed a tudomány nálam. Vki az egyik régebbi topicban írt vmi olyasmit, hogy milyen szép nemtommilyen ló, ez a fülén is látszik.Mi látszik a fülön? Meg mi látszik a lábon,hason, mi az, hogy magasan illesztett nyak, és hasonló varázsmondatok.Egyáltalán.. mitõl póni a póni, és miért nem póni a ló? CSak a magassága miatt? Mert pl. a Haflingi is magas, mégis póni.

#2 Soóska

Soóska

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 86 hozzászólás

Közzétéve 2002 február 14. - 17:55

SziaÉn sem vagyok hozzáértõbb nálad, de szerintem nagyon nehéz lenne itt elmagyarázni a fajták közötti különbségeket.Én vettem egy könyvet amiben jó sok lófajta leírása és nagy színes képe benne van és azt szoktam "tanulmányozni". Ettõl függetlenül nem állítanám, hogy négynél több fajtát felismernék élõben, de a képeken szerintem nagyon jól látszanak a különbségek.A pónikról annyit, hogy a magasságuk (alacsonyságuk? :D )mellett az is számít, hogy egy póni nem mindenütt arányosan kisebb mint egy ló, hanem egészen mások az arányai. Magyarul nem olyan mint egy törpe ló, lásd falabella(az törpeló a javából). Ami a haflingit illeti legjobb tudomásom szerint kisló kategóriába tartozik.Ha túl sok hülyeséget írtam volna, légyszi javítsatok ki, hadd tanuljak.

#3 BoKa

BoKa

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.718 hozzászólás

Közzétéve 2002 február 14. - 18:59

Persze, biztos nehéz, de talán nem lehetetlen Posted Image A különbségekre, a jellegzetességekre talán rá lehet mutatni. Melyikeket ismered fel?Én is azért indítottam ezt, hadd tanuljak, meg a hozzám hasonlók is Posted Image Egyáltalán a fejforma mennyire befolyásolja a fajtát? Mert azt már látom, hogy nem 100%-ig határozza meg..

#4 Unicorn

Unicorn

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 10.663 hozzászólás

Közzétéve 2002 február 14. - 20:22

skacok, szerintem igen bõséges témába kezdtetek bele. ezt képekkel illusztrálva kéne megmutatni, tehát itt kissé bajos lesz. szavakban leírni, hogy a nyakillesztés a nyak és a test, azaz a lapocka kapcsolódását mutatja és hatással van a ló használhatóságára, kezelhetõségére, ergo materiális világunkban az értékére is, szóval ebbõl nem tudtátok meg, mi a fenérõl beszélek vagy mi...most vegyük végig a kb 360 lófajtát, oszt ha kérdésetek van, lökjétek?

#5 Porfelhõ

Porfelhõ

    Tündércsávó

  • Fórumtag
  • 3.771 hozzászólás

Közzétéve 2002 február 14. - 21:01

BoKa! Elég, ha a Kisbéri-félvérrel megismerkedsz. A többi felejthetõ! :D ;)

#6 mac

mac

    irka-firka

  • Fórumtag
  • 341 hozzászólás

Közzétéve 2002 február 14. - 21:08

Porfelhõ!Amúgy teljesen egyetértek veled, de gondolj sápadtarcú nagyfõnökre, ha ezt elolvassa, szétlövi a sejhajod, az biztos! Tessék azt írni, hogy az arab az igen, az ló! A kisbéri meg még lóbb!mac

#7 bozzy

bozzy

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 352 hozzászólás

Közzétéve 2002 február 14. - 21:19

Szia Boka! Én pont ebben a cipõben jártam egy éve mint most Te, mikor elolvastam a Nemzeti Lovarda szakképzési hirdetését, mely szerint lótenyésztõket - értsd lóápolókat - képeznek. Nosza beiratkoztam a felnõtt oktatásra, s épp ma kaptam meg a szakmunkás bizonyítványomat :) amire büszkébb vagyok, mint huszonéve voltam az akkor szerzett diplomámra. Szóval a Te kérdéseidre adandó válaszokról szólt a Tatiban eltöltött rövid idõ. Rengeteg könyvben le vannak írva a lóbírálat szempontjai - amiket kérdezel, a nyak illesztések, jegyek stb. Elég nehéz lenne kivesézni mindet itt a fórumon. Minden esetre fogj neki az olvasásnak. Ha elfogadod a tanácsom, lapozd fel a Lótenyésztõk kézikönyvét /Bodó Imre - Hecker Walter szerkesztésében/. A profik azt mondják az elsõ 40 év nehéz amit az ember a lovak mellett tölt, addigra pedig már mindenki rájön mennyi mindent nem tud még róluk. Egy a biztos, csinálni kell! (olvasni, tanulni, lovagolni....)

#8 Angi

Angi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.074 hozzászólás

Közzétéve 2002 február 14. - 21:23

Mindenkinek maga felé hajlik a keze, (szíve), ha ezért fegyver után nyúl a sápadt arcú, kilököm a weszkós nyergébûl :D , má csak azért is me a Furiózó a N°1 ;) [ 14 Február 2002, 20:24: Az üzenetet átszerkesztette: Angi ]

#9 mac

mac

    irka-firka

  • Fórumtag
  • 341 hozzászólás

Közzétéve 2002 február 14. - 21:33

najó, ha már off, legyen kövér!Szal Angi, közöljed légyszíves a nagyközönséggel, hogy merre van a kedvenc helyed itt a nagyvilágban, hogy oda temethessünk. Meg jó lenne, ha az örököseidet is megjelölnéd. A naffõnökkel nem lehet kukoricázni ám! (csak pálinkázni, lovazni, meg hasonlók Posted Image )De tudod mit? Nézzünk szembe a veszéllyel:A kisbérinél NINCS JOBB!!! Posted Image (Tavaszig sheriff úgyis elfelejti, meg különben is, viszek neki borókás pálinkát engesztelésül Posted Image

#10 Angi

Angi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.074 hozzászólás

Közzétéve 2002 február 14. - 21:39

Szóval, légyszi elõször is mielött lelõnek, fogadjátok örökbe a pacimat, és a boxa aljába kéretik, hogy temessenek :D , de azé nem adom ám könnyen magam.. Villámgyorsan elszedem a fiam koltját, megtöltöm vagy 20 sárga mûjanyag golyóval, és védekezek ezerrel :D Furiózó, Furiózó...

#11 Angi

Angi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.074 hozzászólás

Közzétéve 2002 február 14. - 21:43

Bocsi az OFFolásért, amúgy Én nem hiszem hogy úgy meglehet ezt tanulni könyvekbõl, hogy az ember ránézésre felismerjen minden lovat. De, vannak nagyon jó szakkönyvek, amibõl tényleg lehet okosodni. Pl. a lovak hibáit a Lovas Akadémi könyvek is nagyon jól taglalják, és képekkel illusztrálják..

#12 Zsuzska

Zsuzska

    Törzsvendég

  • Admin
  • 3.961 hozzászólás

Közzétéve 2002 február 14. - 21:51

OFF: atv, atv, atv! :D :D :D ONSzerintem a telivéreket könnyen fel lehet ismerni a szemükrõl (akár arab, akár angol). Nem tudnám leírni, hogy; figyeld meg. :D Írhatnám, hogy élénkebb, mint más lovaké, de ez azért így nem lenne igaz (sokszor mégis Posted Image ).Viszont ez csalóka lehet, mert (kis hazánkban legalábbis biztos) igen sok telivérezett egyedet látni, de ettõl függetlenül szerintem a telivéreket a legkönnyebb felismerni. Aztán érdemes még a sütését is megnézni.Tényleg, megint off, meg lehet, hogy volt már róla szó, de én nagyon szeretnék egy olyan könyvet, amiben az összes sütés benne van. Létezik egyáltalán ilyen? :confused:

#13 Porfelhõ

Porfelhõ

    Tündércsávó

  • Fórumtag
  • 3.771 hozzászólás

Közzétéve 2002 február 14. - 21:52

Mac Van egyáltalán bármi is a Kisbéri-fv-en kívül? És mi az az arab? Ja persze... Tudom már. Ha jól emlékszem egy tenyésztési kísérlet melléktermékei, amelyekbõl a Magyar Prérin ténfergõ cowbolyok lovakat szeretnének nevelni. Hát lelkük rajta. Ha sikerül, megemelem elõttük a három ponton rögzített, álladzós kobakom. A Furiosokról hallottam valamit. Cseppvérketresztezték velük a kisbériket. Na, abból talán lehet ló úgy 1500-1700 évnyi törzsfejlõdés után. :D

#14 mac

mac

    irka-firka

  • Fórumtag
  • 341 hozzászólás

Közzétéve 2002 február 14. - 21:52

Hajjajjajj Porfelhõ!!!Kész. Véged. Halott fórumos vagy! Béke poraidra. Igy megalázni egy wescóst?Azok nem ténferegnek, hanem nagyon is célirányosan vágtáznak össze-vissza, amerre a szem ellát, vad hujjogások közepette azt a látszatot igyekeznek elérni, hogy õk is arrafelé igyekeznek!Na, mindegy, nekem is végem! De az igazság elõbbre való Posted Image )

#15 Barefoot

Barefoot

    A megvilágosodott

  • Fórumtag
  • 5.421 hozzászólás

Közzétéve 2002 február 14. - 23:59

Bocsásd meg nekik Atyám! Nem tudják mit beszélnek! Posted Image Nem hiszem hogy lenne olyan könyv amiben benne lenne minden sütés, de minek is - ha az van a jobboldalt a nyereghelyre sütve hogy ZOO, akkor jó. Minek mindenféle gagyi ló sütésével bajlódni?! Posted Image Az összes lófajtát bevágni télleg nem lehet. Már csak azért sem, mert van ugyan néhány fajta ami annyira jellegzetes és egységes, hogy bárki könnyen felismeri, de egy szabvány félvérrõl az isten se mondja meg ránézésre milyen fajta.

#16 Barefoot

Barefoot

    A megvilágosodott

  • Fórumtag
  • 5.421 hozzászólás

Közzétéve 2002 február 15. - 0:24

Az eligazodást elõsegítendõ, itt van két egész használható fajtaismertetõ:[url="http://"http://www.ansi.okstate.edu/breeds/horses/"]http://www.ansi.okstate.edu/breeds/horses/[/url][url="http://"http://www.imh.org/imh/bw/home2.html"]http://www.imh.org/imh/bw/home2.html[/url]

#17 sheriff

sheriff

    Egyszerû fórumtag, semmi extra

  • Fórumtag
  • 4.844 hozzászólás

Közzétéve 2002 február 15. - 7:37

Jártam erre!Vésem a lõszerek hüvelyére a neveket!

#18 nemeth zsuzsa

nemeth zsuzsa

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 49 hozzászólás

Közzétéve 2002 február 15. - 9:13

A [url="http://"http://www.pointernet.pds.hu"]www.pointernet.pds.hu[/url] oldalon van egy fajtalexikon, ott elég sok lófajta van képekkel, szöveggel. Zsuzsa

#19 BoKa

BoKa

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.718 hozzászólás

Közzétéve 2002 február 15. - 17:10

Köszönöm a linkeket, megnézegetem, de asszem hasonlóan járok velük, mint a lókönyves képekkel: nem látom a különbségeket. De másképp teszem fel a kérdést, elvileg könnyû lesz.Ez a kép kit ábrázol, milyen fajtát, és honnan tudjátok, hogy az? Posted ImageEz lesz az elsõ, van még másik is, csak ez elvileg egy könnyû Posted Image Olyan lóápolós tudás gyarapításra én is szivesen elmennék, csak gyanús, hogy nem tudnám bezsúfolni a napirendembe Posted Image (nem megy az img?) /már megy - Hux/ [ 18 Február 2002, 21:36: Az üzenetet átszerkesztette: Huxley ]

#20 Angi

Angi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.074 hozzászólás

Közzétéve 2002 február 15. - 17:48

Boka!Ez egy Kisbéri. Hogy honnan látom? ööö.. jó kérdés, nem tom. Olyan Kisbéris :D

#21 BoKa

BoKa

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.718 hozzászólás

Közzétéve 2002 február 15. - 17:50

Még egy kérdés.Ha azt mondom, hogy: Nagy, majdnem oldalt levõ szem, ami szinte kiemelkedik felül a koponyából, és kicsi fül, nagy orrlyuk, erõsen homorú hát, futás közben zászlózó farok, akkor ez csak arab lehet, az hülyeség?(ja kezdek megnyugodni, hogy nem csak én vagyok nagyon elveszve ebben a témában ;) )

#22 Angi

Angi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.074 hozzászólás

Közzétéve 2002 február 15. - 17:59

A Lipicaiak, is sûrûn járnak zászlózó farokkal, tudtommal. De pl. az arab lónak elég jellegzetes feje van. Õket Én a fejükrõl ismerem fel.

#23 Porfelhõ

Porfelhõ

    Tündércsávó

  • Fórumtag
  • 3.771 hozzászólás

Közzétéve 2002 február 15. - 18:47

BoKa, RULEZZZZ! Igen, ez Õ, a nagy Õ: Kisbéri-félvér Hogy honnan ismerem fel? Az összes, a kisbérikrõl kiadott szakirodalomban az Õ, illetve egy másik, ma is élõ, igencsak elismert tenyészmén, Ozora-Árvácska fotója szerepel. :D :D :D Ahonnan kimásoltad (szerintem: [url="http://"http://www.date.hu/info/animaldb/lo/fajta5.htm"]web page[/url] ---------> innen) a tulahdonságait is megnézheted.

#24 Ilusta

Ilusta

    Törzsvendég

  • Moderátor
  • 8.740 hozzászólás

Közzétéve 2002 február 15. - 21:14

Én is tudok egy honlapot, rengeteg lófajta van rajta képekkel. Eladó lovakat és árakat is lehet nézegetni.[url="http://"http://www.agdirect.com/links"]www.agdirect.com/links[/url] (hogy lehet ezt kékké tenni, hogy csak rá kelljen katt?)Némely lófajtát elég könnyû megkülönböztetni a többitõl, pl. a frízt biztos nem keverném össze semmi mással, az arabot se, az Akhal-teke-t sem. stb.

#25 Ilusta

Ilusta

    Törzsvendég

  • Moderátor
  • 8.740 hozzászólás

Közzétéve 2002 február 15. - 21:15

Ja! hogy ez magától megy? :D

#26 Bazs81

Bazs81

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 258 hozzászólás

Közzétéve 2002 február 15. - 21:22

Azt hiszem ez szóismétlés lesz, deno1.: (magyar Posted Image )ATV (forever!)no2.: gidrán, furioso, arab mindenfélék, andalúz, fríz, shire (meg a többi nagyszõrû)És az összes többi csak ezután.Bazs (aki gondosan ügyel, hogy a neve ne kerülhessen senki hüvelyére :D ) [ 15 Február 2002, 20:27: Az üzenetet átszerkesztette: Bazs81 ]

#27 Filly

Filly

    Biodegenerált

  • Főmoderátor
  • 8.075 hozzászólás

Közzétéve 2002 február 15. - 21:28

Lipicai a numeróúnó! :D

#28 IC

IC

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 122 hozzászólás

Közzétéve 2002 február 15. - 22:01

Helló BOKA!Unicorn és Bozzy tulajdonképpen már megválaszolták a kérdésedet, én csak megerõsíteni tudom. A különbözõ lófajtákat legkönnyebben úgy tudod felismerni, ha elõször elméletben felkészülsz a már ajánlott irodalmakból, majd a gyakorlatban is eltöltesz úgy kb. 20 évet a lovak körül! Ekkor lassan már mondhatod: "kezd szemed lenni hozzá"!Gyakorlás képpen: Milyen lovat ábrázol a kép, azon kívül, hogy a kedvenc lófajtámat? http://cdokumentumokhuxly.doc

#29 IC

IC

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 122 hozzászólás

Közzétéve 2002 február 15. - 22:11

Úgy tûnik nekem meg a számítógéphez nincs még elég ... .Megpróbálom a képet betenni még egyszer! cdokumentumokhuxley.psp

#30 Barefoot

Barefoot

    A megvilágosodott

  • Fórumtag
  • 5.421 hozzászólás

Közzétéve 2002 február 15. - 22:20

Csak olyan képet tudsz belinkelni ami már fent van a neten. Saját géprõl nem megy.

#31 Barefoot

Barefoot

    A megvilágosodott

  • Fórumtag
  • 5.421 hozzászólás

Közzétéve 2002 február 15. - 22:35

Így e. Na ez milyen fajta? Posted Image

#32 BoKa

BoKa

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.718 hozzászólás

Közzétéve 2002 február 18. - 14:49

idézet:
Eredeti szerzõ: Barefoot:Így e. Na ez milyen fajta?[/QUOTE]Csak kizárni tudok, hogy mi nem Posted Image (elsõ lépés Posted Image ) DE azért egy kis helpet mellékelhetsz, hogy mik a különösen jellegzetes jegyei.Nem nóniusz, a lába ahhoz túl vékony.Nem lipicai, ahhoz nem elég fehér, na jó, legyen szürke :D és nem, mert a nyaka túl "zsiráfos" hozzá.Nem haflingi, nem elég szõke, meg a jegy a fején is enyhén hiányos ;) Jajj, ki ne hagyjam, nem is zebra, ugye nem? :D Nem arab, mert csukafejet nem látok, meg nagyobb. Viszont nem tudom teljesen kizárni az angol tv-t, bár elég nagy füle van, meg a háta sem elég homorú(beejtett), meg a szeme sem elég nagy,de mégis gyanús, hogy õ az. Persze ettõl lehetne holstein-i, meg hannoveri, de szerintem Te inkább angolt teszel fel ;)

#33 BoKa

BoKa

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.718 hozzászólás

Közzétéve 2002 február 18. - 16:01

Itt még egy kép,szerintetek ez milyen paci?(hátha ezt már nem ismeri Porfelhõ névrõl ;) ) Posted Image [ 18 Február 2002, 21:40: Az üzenetet átszerkesztette: Huxley ]

#34 BoKa

BoKa

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.718 hozzászólás

Közzétéve 2002 február 18. - 17:04

idézet:
Eredeti szerzõ: IC:[QB] majd a gyakorlatban is eltöltesz úgy kb. 20 évet a lovak körül! Ekkor lassan már mondhatod: "kezd szemed lenni hozzá"!Gyakorlás képpen: Milyen lovat ábrázol a kép, azon kívül, hogy a kedvenc lófajtámat? [/QUOTE]Ezt szándékozom tenni, csak kicsit siettetve a dolgot, a 20.év végére, amit lóközelben töltök el, ennél már jóval többet szeretnék tudni, és ahhoz bizony kérdezni kell Posted Image A kép beszúrása nekem sem megy, egyelõre nem látom a gondot...

#35 Bazs81

Bazs81

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 258 hozzászólás

Közzétéve 2002 február 18. - 19:45

idézet:
Eredeti szerzõ: Barefoot:Így e. Na ez milyen fajta? [/QUOTE]Achal-teke? Atv?

#36 Filly

Filly

    Biodegenerált

  • Főmoderátor
  • 8.075 hozzászólás

Közzétéve 2002 február 18. - 19:55

Egy furiosora tippelnék...

#37 Angi

Angi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.074 hozzászólás

Közzétéve 2002 február 18. - 20:03

Szerintem ATV.

#38 Angi

Angi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.074 hozzászólás

Közzétéve 2002 február 18. - 20:11

De tényleg lehet Akhal-tekini is. Õk is kicsi fejüek..

#39 Zsuzska

Zsuzska

    Törzsvendég

  • Admin
  • 3.961 hozzászólás

Közzétéve 2002 február 18. - 20:34

A színe meg a feje alapján nekem egybõl az Akhal-tekini ugrott be... :confused:

#40 Ilusta

Ilusta

    Törzsvendég

  • Moderátor
  • 8.740 hozzászólás

Közzétéve 2002 február 18. - 21:31

Passz! Posted Image Egyenlõre csikónak nézem... Posted Image (lehet, hogy vak is vagyok?)