Ugrás a tartalmakhoz


Fotó

Berber


  • Please log in to reply
32 válasz a témához

#1 konee

konee

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 31 hozzászólás

Közzétéve 2004 április 9. - 22:11

A fajta nevét "Berberei" a késõbbi Mór birodalomról kapta. A berber az Equus africanus sanson fõ törzse. Ez a populáció a jégkorszak elõl menekült vadlovak leszármazottai, így valószínû,hogy a berber még az arab telivérnél is õsibb fajta,de minden bizonnyal az arab után a legfontosabb,amely az egész világ lótenyésztésére hatással volt. A gyakran párductarka mór lovakat Oppian már Kr.e. 200 évvel magasztalta. Sajnos a berber,fõként Európában sohasem tudta kivívni magának azt az elismerést,amelyet az arab és az angol telivér. A berber lovak viszont már Kr.u. 700 évvel honosak voltak Észak-Afrikában,amikor az arab telivér odakerült. Akkortájt,de fõleg a 7.századtól megkezdõdött az arabokkal való nemesítés. Ez a folyamat kiváló lovakat adott,s tisztavérû berbereket már csak a sivatag peremén és a hegyvidékek közt lehetett találni. Származási helye:Marokkó. ----Arab-Berber---- A numídiai lovak,a kelet könnyû lovai,a vandálok nehezebb lovai és az arab telivér keresztezésébõl jött létre. Az arab-berber fõ tenyészkörzete ma Algéria,Tunézia és Franciaország. Ma az arab-berber már önálló fajtát képez.Magassága 155 cm körüli, színe bármilyen lehet,a sárga mégis nagyon ritka. Középtermetû, szilárd jellemû, emberhez kötõdõ ló, mely kitartó, és nagy munkakészségû.----Breton-Berber----A berber ló nehéztestû változata, melyet Algériában és Marokkóban tenyésztenek. Mint a neve is mutatja a breton lóval való keresztezés eredménye. Ez a fajta is szintén különálló, és egyre elterjedtebb.A berber magassága 140-160 cm, hátaslóként használják. Feje nemes vonalú, nyaka hosszú. Vállai meredekek, háta rövid,marja alacsony. Lábai tiszták,szárazak,betegséggel szemben ellenállóak. Fara csapott, farka mélyen tûzött. Patái kicsik,kemények,mellkasa mély. Farka és sörénye dús szõrzetû. A poroszkálásra való hajlam nem tekinthetõ hibának. Tüzes temperamentumú,nagy ellenállóképességû, kis igényû, kitartó fajta. Jó természetû,rövid távon nagyon gyors hátasló.

#2 Barefoot

Barefoot

    A megvilágosodott

  • Fórumtag
  • 5.421 hozzászólás

Közzétéve 2004 június 4. - 15:44

A szövegben nincs benne, de ha minden igaz, eggyel kevesebb csigolyája van, mint általában. Bár azt hiszem ez az arabra is érvényes. Vagy nem errõl van szó?

#3 Lombardo

Lombardo

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.519 hozzászólás

Közzétéve 2004 június 4. - 15:53

Az arabnál tuti így van, úgyhogy nem lehet ez a kitétel amitõl biztosan berber a berber! :rolleyes:

#4 Barefoot

Barefoot

    A megvilágosodott

  • Fórumtag
  • 5.421 hozzászólás

Közzétéve 2004 június 4. - 15:59

Akkor telefonos segítséget kérek! Posted Image Egyébként meg így néz ki egy berber:[url="http://"http://www.chez.com/lajuge/historique/ouali.jpg"]http://www.chez.com/lajuge/historique/ouali.jpg[/url] [copy-paste a böngészõbe] [ Január 20, 2005, 10:58: Az üzenetet átszerkesztette: Aniko ]

#5 Barefoot

Barefoot

    A megvilágosodott

  • Fórumtag
  • 5.421 hozzászólás

Közzétéve 2004 június 4. - 16:07

És még: [url="http://"http://www.originalhorses.org/stallions%20of%20Quien%20Sabe/scimitar.html"]spanyol berberek[/url] (inkább musztángok).

#6 Ilusta

Ilusta

    Törzsvendég

  • Moderátor
  • 8.740 hozzászólás

Közzétéve 2004 június 4. - 21:46

Most Blue hozzászólása, kérdése miért lett kitörölve???Engem is érdekelne..pár dolgot azért találtam a berberrel kapcsolatban:"Feje száraz, egyenes profilú, sõt gyakran enyhe kosfej jellemzi.Bordái nem elég íveltek, ezért a mellkas keskeny, ilyenkor a ló talajon szûk állású lehet.A hátúlsó végtagra jellemzõ a lekerekített far, kissé nyakalt comb, mélyen tûzött farok.Ezek együttesen rövid, kerek és csapott fart, egyben biztosan öröklõdõ fajtatulajdonságot eredményeznek a berbernek.Szûk lábállás mellett gyakori a kívûl illesztett szár. Ennek következtében alig látni olyan berber fajtájú lovat, amelyikre a szabályos lábelõrevitel lenne a jellemzõ." [ Június 04, 2004, 21:47: Az üzenetet átszerkesztette: Ilusta ]

#7 Blue

Blue

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 485 hozzászólás

Közzétéve 2004 június 5. - 19:36

én sem értem miért lett törölve, de remélem hamarosan vissza kerül a helyére. Annál is inkább mert nagyon örültem annak hogy konee megnyitotta ennek a csodálatos fajtának ezt a témát. Nagyon örülök, hogy sikerült egy kicsit életre kelteni ezt a topikot a találós kérdéssel. Akinek már elárultam a megfejtést kérem ne mondja el. Gyüjtsetek még egy kis infót, hátha más is megtalálja a kérdésemre a választ. ;) adok egy kis segitséget. Mi az, ami minden lónak van, kivéve a Berbert?

#8 Barefoot

Barefoot

    A megvilágosodott

  • Fórumtag
  • 5.421 hozzászólás

Közzétéve 2004 június 5. - 20:30

A szarugesztenye ugrott be, de aztán megnéztem, és azoknak a lovaknak, amik az elsõnek belinkelt oldalon vannak, határozottan van, ha kicsi is. Meg aztán más fajtánál is hiányozhat. Szóval passz Posted Image

#9 Ilusta

Ilusta

    Törzsvendég

  • Moderátor
  • 8.740 hozzászólás

Közzétéve 2004 június 6. - 16:51

Blue!Barchobázzunk:Kívûl, vagy belül nincs a berbernek? :D

#10 Blue

Blue

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 485 hozzászólás

Közzétéve 2004 június 6. - 18:32

Barefoot nyert!!!! Posted Image Az abszolut originál Berbernek nincs, de a velük nemesitett lovaknak viszont már van szarugesztenyéjük Posted Image

#11 Ilusta

Ilusta

    Törzsvendég

  • Moderátor
  • 8.740 hozzászólás

Közzétéve 2004 június 6. - 19:52

Hmm érdekes.Állítólag néhány fjordnak sincs, de olyat még nem láttam.. :D

#12 Zsuzska

Zsuzska

    Törzsvendég

  • Admin
  • 3.961 hozzászólás

Közzétéve 2004 június 7. - 22:43

Köszi az érdekességet, Blue. Én állítólag ültem már berber lovon Tunéziában, elõvadászom majd a képeket, hogy átvertek-e. :D [ Június 07, 2004, 23:15: Az üzenetet átszerkesztette: Zsuzska ]

#13 tötõ Zsó

tötõ Zsó

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 12.966 hozzászólás

Közzétéve 2004 június 12. - 22:18

meséljetek nekem a berberrõl!!! naon sok képet láttam már róluk, meg úgy általános infokat tudok róluk, de azt h milyen nagy átlagban a jellemük azt nemtudom. várom a regényeket :D Posted Image

#14 Babszem

Babszem

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.972 hozzászólás

Közzétéve 2006 január 19. - 23:15

Még csak most bukkantam a topicra, kár hogy ilyen kis elhanyagolt. Nagy kedvencem a berber. Van egy pár képem, bár pontos megnevezésüket nem tudom, mivel netrõl leszedett képek, na de talán küllemükbõl meglehetne majd állapítani, hogy arab- berberek vagy valami más kis dögök. Nem tudom miért, de nagyon megfogtak. Kérném a segítségeteket a képek beazonosítására, állítólag mind berber, bár néhányra furán néztem. Majd eldöntjük :)Fõleg miután olvastam, hogy ritka a sárga szín, hát nekem van egy két ilyen "berberrõl" képem. Csalóka az internet.. :kir:http://www.kep.tar.h...50147871?o=12#2

Edited by Babszem, 2006 január 19. - 23:16.


#15 Keselyüstök

Keselyüstök

    Csikó

  • Fórumtag
  • 1.132 hozzászólás

Közzétéve 2006 február 15. - 16:35

Arab-berber1.2.3.4.

#16 Adrienn

Adrienn

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.316 hozzászólás

Közzétéve 2006 február 15. - 16:54

Kesely, ez nekem gyanús egy kicsit ;)Vagy õ lenne a kezdõ hozzászólásban említett nehézsúlyú Breton-Berber?

Edited by Adrienn, 2006 február 15. - 17:03.


#17 Keselyüstök

Keselyüstök

    Csikó

  • Fórumtag
  • 1.132 hozzászólás

Közzétéve 2006 február 15. - 16:57

Nekem is, de ez volt a kép alá írva, nagy, vastag betûkkel: BERBER :guny:

#18 Ilusta

Ilusta

    Törzsvendég

  • Moderátor
  • 8.740 hozzászólás

Közzétéve 2006 február 15. - 17:31

Ebben akkor van berber, mikor bennem, meg Haramiában.. :dev: Szerintem sima Breton és rosszul írták.

#19 Babszem

Babszem

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.972 hozzászólás

Közzétéve 2006 február 16. - 21:20

Hát igen..kétséges hogy Berber :D Vagy csoda zabot kapott :) Egyébként hol lehet berber lovat beszerezni? Melyik országban tenyésztik még, ha tenyésztik?

#20 Ilusta

Ilusta

    Törzsvendég

  • Moderátor
  • 8.740 hozzászólás

Közzétéve 2006 február 17. - 21:44

Tunézia, Algéria, Marokko

#21 Babszem

Babszem

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.972 hozzászólás

Közzétéve 2006 február 18. - 10:32

Ilusta köszi. Nem hiába akarok én afrikába költözni..NA mindegy, egyébként gõzöm sincs,de lehet hogy egyszer ültem Berberen. Igazából nem emlékszem mivel elég kicsi voltam mikor Tunéziába voltunk,lehetett az arab is, de azokat azért már akkor i megismertem volna. Szürke volt fekete sörénnyel, kicsit magasabb szerintem mint egy arab, talán nyúlánkabb is, de nagyon nem emlékszem. Oda vissza szeretnék még menni.

#22 Ilusta

Ilusta

    Törzsvendég

  • Moderátor
  • 8.740 hozzászólás

Közzétéve 2006 február 18. - 21:26

Szerintem a berber pont zömökebb..

#23 Babszem

Babszem

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.972 hozzászólás

Közzétéve 2006 február 18. - 23:25

Hát passz, szerintem is kicsit, de lehet rosszul emlékszem vagy nem is volt zömök. :) Csak úgy írtam hogy hátha, a remény hal meg utoljára

#24 Babszem

Babszem

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.972 hozzászólás

Közzétéve 2006 március 27. - 17:16

Ne mááár senki sem szereti ezeket a szeretetre méltó pacikat :(

#25 Barefoot

Barefoot

    A megvilágosodott

  • Fórumtag
  • 5.421 hozzászólás

Közzétéve 2006 március 27. - 18:55

Én nagyon tudnám szeretni, ha lenne egy olyanom mint amit az elején linkeltem, de nincsen!

#26 Babszem

Babszem

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.972 hozzászólás

Közzétéve 2006 március 28. - 20:51

Hát igen, így messzirõl imádni nehezebb :D

#27 dgaboca

dgaboca

    Új vendég

  • Fórumtag
  • 9 hozzászólás

Közzétéve 2007 december 24. - 20:29

barbapapánál!

#28 Mézszín Sörény

Mézszín Sörény

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 7.324 hozzászólás

Közzétéve 2008 március 26. - 22:58

Sajnos én is csak képen láttam eddig berbert, de valahol (tán egy lovasújságban?) azt olvastam, jellemzõ a hátsó lábukra az aláállított és kardos állás. A mellékelt képeken is ezt láttam.

Edited by Mézszín Sörény, 2008 március 26. - 23:26.


#29 Rosinante

Rosinante

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 7.081 hozzászólás

Közzétéve 2008 március 26. - 23:11

Ójaj. :(

#30 Mézszín Sörény

Mézszín Sörény

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 7.324 hozzászólás

Közzétéve 2008 március 26. - 23:25

Mi bajod van már megint?

#31 Regilovas

Regilovas

    Új vendég

  • Fórumtag
  • 1 hozzászólás

Közzétéve 2009 április 22. - 20:23

tõlem csak annyi, hogy imádom a berbereket, csak képekrõl is! =) Csodálatos lehet egy ilyen lovon lovagolni..:P

#32 KisbérisDíjlovas

KisbérisDíjlovas

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.507 hozzászólás

Közzétéve 2010 február 5. - 15:22

A világ lófajtáinak kialakításában a berber az arab után a második legfontosabb fajta.A berber leszármazottja , a spanyol ló Európa és Afrika számos,kiváló lófajtájának alapjául szolgált.Arról sem szabad megfeledkezni,hogy az angol telivér kialakításában is résztvett. Tenyésztés:Származási helye Észak-Afrika , Marokkó. Feltételezik,hogy a jégkorszak elõl megmenekült lovaknak a leszármazottai.Ha ez így van,akkor a fajta egyidõs vagy idõsebb az arabnál.A két fajta valamikor keresztezõdött , de a berber alkata nem emlékeztet az ideális arabra,valamilyen domináns gének miatt.A berber ló a moszlim hódítók kiváló hátasa volt .Napjainkban a fajta sokat finomodott.Bár eredetét biztosan nem ismerjük,az bizonyos,hogy az arabtól lényeges tulajdonságokban különbözik. Küllemre nem tetszetõs. Csapott fara,mélyen tûzött fara , egyenes feje és koponyaalakulása primitív lótípusokra emlékeztetnek.az egyenes fej néha kosfej.Ezeken túl a fajtára az õserõt jelzõ kivételes keménység és életerõ,menõkedv és a rövid távú gyorsaság jellemzõ. Marmagasság:Méretük 160 cm. Színek : Bármely szín , kivéve a tarka. Az egyenes,kissé közönséges fej egyáltalán nem emlékeztet az arabra. Primitív típusú szûk koponya. A lapocka hajlamos a meredekségre,a vállak néha kiállnak. Alacsony mar. A far és a hátsó végtagok távolról sem tökéletesek,mégis rövid távon igen gyors. A végtagok gyakran hibásak de kemények,''szárazak'' betegségekkel szemben ellenállóak.

#33 DIAMANT09

DIAMANT09

    Új vendég

  • Új tag
  • 10 hozzászólás

Közzétéve 2014 május 12. - 23:09

Én nekem van egy könyvem a berber és az arab lovakról, a berbereket úgy jellemzik,hogy : "egy kutya,amin lovagolni lehet"

Az arab lovakat a legszebb lovaknak tartják,míg a berbereket a legkíválóbb hátaslovaknak. A berber lovaknál ki kell vívni a tisztelelet, ha kialakul egy idő után a bizalmi kapcsolat,akkor rendkivüli hűséges társ lesz belőle. Bizonytalan helyzetben önállóak,és átveszik az irányítást mind a maguk és a lovasuk érdekében is. Nekik a változatosság elsődleges,unalmasnak tartják pl egy fedeles lovardában a körözgetéseket. Leginkább azért kedvelik ezt a fajtát,mert egy rendkivül mély és szoros kapcsolatot képes kialakítani a lovasával. Tűzön-vízen kitart mellette. A arab telivérekkel ellentétbe a berberek ritkábban riadnak meg és rohannak el vakon a veszély közeléből. Takarékosan használják az erejüket. 

Rokonságba lévő fajtái: anglo-arab, luzitano, arab-appaloosa, andalúz, kladrubi, lipicai, welsh póni.

Arab-berber, a tökéletes fajtakeresztezés. Kartoum,a fekete ékszer, egy fekete mén az Atlasz hegységből. A kartoum az arab telivér és a berber tökéletes keresztezése, a könyvek nem szokták említeni így kevesen tudják,milyen népszerű és gyakori fajta Észak-Afrikában és Európában.

Sajnos képeket nem tudok róluk beilleszteni, de néhány berber mén neve: Chirak, Lazem, Rohil, Chamel.

Ők Algériában élnek, Chaouchaoua csodálatos lovai,,még arra várnak hogy a világ felfedezze őket. De addig is a tiszta vérű berberek csak nagyon ritkán láthatóak Algérián kivül.