Ugrás a tartalmakhoz


Fotó

Haszonállatok


  • Please log in to reply
4162 válasz a témához

#1 Ilusta

Ilusta

    Törzsvendég

  • Moderátor
  • 8.740 hozzászólás

Közzétéve 2007 április 20. - 20:42

Azért ez nem 100%-osan igaz, mert a "genetika" is számít, de mindenesetre a nevelés sokat segít :D
Egy bocit én is nagyon szeretnék. Skót felföldit :D mert azok a plüsmackók nagyon tetszenek nekem, de az én "uram" se akar :( :P :D
Ne aggódj a létszám idõvel növelhetõ, mi is "max. 3 kutya és 2 patás állat"-ról indultunk... :D


Jaj Lisa!
Pedig szerezhetnél egy olyan Highlinder bocit! Vagy kettõt! :D
Azok fantasztikusak tényleg.
Van ilyen szamárban is. Jó magas ráadásul, olyan 1,50-1,60-ak és szõrõsek. Valami poitou vagy mifene nevük van.

#2 lisawica

lisawica

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.925 hozzászólás

Közzétéve 2007 április 20. - 20:56

Jaj Lisa!
Pedig szerezhetnél egy olyan Highlinder bocit! Vagy kettõt! :D
Azok fantasztikusak tényleg.
Van ilyen szamárban is. Jó magas ráadásul, olyan 1,50-1,60-ak és szõrõsek. Valami poitou vagy mifene nevük van.

Elõbb megnyerem az 5öst a lottón aztán bevásárolok :D :yeah:
A Poitou ha jól emlékszem francia :)

#3 Ilusta

Ilusta

    Törzsvendég

  • Moderátor
  • 8.740 hozzászólás

Közzétéve 2007 április 20. - 20:59

Igen francia! :yeah: És jól összeillene a skótokkal. ;)

#4 agrobe

agrobe

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.766 hozzászólás

Közzétéve 2007 április 21. - 7:34

nekem is az a kedvencem. CSak azt nem lehet fejni, vagyis nem túl gazdaságos. De nekem lesz olyan, majd fogok tenyészteni és tõlem lehet vásárolni! (mindenféle díszbaromfival, nyuszikával egyetemben)-szegény István még mit sem sejt... :D

#5 lisawica

lisawica

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.925 hozzászólás

Közzétéve 2007 április 21. - 19:55

De nekem lesz olyan, majd fogok tenyészteni és tõlem lehet vásárolni!

Majd alapítunk egy közös céget oké? :D

#6 don quihote

don quihote

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.437 hozzászólás

Közzétéve 2007 április 21. - 20:21

Majd alapítunk egy közös céget oké? :D

Oszt, én leszek az ügyfélrevezetõ igazgató, de csak akkor vállalom, ha a Liza féle mini csacsikat is tenyészteni fogjuk. :)

#7 agrobe

agrobe

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.766 hozzászólás

Közzétéve 2007 április 23. - 8:57

jó, én meg leszek az állatnemesítõ. Egyszer biztos lesz egy koromfekete és szelíd fejõsöm, mert megálmodtam. Még azt is, hogy Uránia lesz a neve.

#8 Guest_Zebrabara_*

Guest_Zebrabara_*
  • Guests

Közzétéve 2007 április 24. - 11:46

Egyszer biztos lesz egy koromfekete és szelíd fejõsöm, mert megálmodtam. Még azt is, hogy Uránia lesz a neve.


Ajánlom figyelmedbe, hogy Andi-Uránia még megvan, él és virul, és májusban lesz bocija... :)

#9 Palomino

Palomino

    Csillámlovas

  • Fórumtag
  • 1.806 hozzászólás

Közzétéve 2007 április 24. - 12:42

Sziasztok!

Van valaki, aki már megvalósult és mûködõ állattartó teleppel rendelkezik? A www.fvm.gov.hu oldalon nagyon jó kis pályázatok vannak számukra! És még további mezõgazdasági pályázatok várhatóak, viszonylag magas támogatottsággal! Amire a jelenleg aktuális kiírás szerint lehet pályázni:

- trágya kezelés, tárolás (trágyatároló építése)
- állati férõhelyek kialakítása
- takarmány elõállítás, felhasználás
- épített és beépített technológiai beruházások

Ezeken belül nagyon sokminden elszámolható, szerintem érdemes átbogarászni!

#10 lisawica

lisawica

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.925 hozzászólás

Közzétéve 2007 április 24. - 20:58

Egyszer biztos lesz egy koromfekete és szelíd fejõsöm, mert megálmodtam. Még azt is, hogy Uránia lesz a neve.

És fejni is fogod? Minden reggel? Amíg volt kecskénk, hát én fejtem egy darabig, aztán nagyon megutáltam :D Mondjuk géppel biztos könnyebb lenne, és mamár olyan csinos kis kézifejõgépeket lehet kapni, hogy csak na! :D :yeah:
Kecskét különben nagyon szeretnék, csak meg kell oldani valahogy az elkerítést, mert szegény Krisztina, és Fruzsina a kutyák fogai között végezték :( :( :(

#11 agrobe

agrobe

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.766 hozzászólás

Közzétéve 2007 április 25. - 11:34

naná, reggel és este, minden nap. De csakis géppel, mert egy nagytejû tehenet már ki se lehet fejni kézzel rendesen.

#12 lilith

lilith

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.846 hozzászólás

Közzétéve 2007 április 25. - 13:34

És fejni is fogod? Minden reggel? Amíg volt kecskénk, hát én fejtem egy darabig, aztán nagyon megutáltam :D Mondjuk géppel biztos könnyebb lenne, és mamár olyan csinos kis kézifejõgépeket lehet kapni, hogy csak na! :D :yeah:
Kecskét különben nagyon szeretnék, csak meg kell oldani valahogy az elkerítést, mert szegény Krisztina, és Fruzsina a kutyák fogai között végezték :( :( :(



3 éven át fejtem kecskét minden nap kétszer :D .A markom annyira megerõsödött, hogy ..., nem is tudom, mint mi :D :D Szóval egy tehén már jó kemény meló lehet.

#13 Guest_Zebu_*

Guest_Zebu_*
  • Guests

Közzétéve 2007 április 25. - 20:21

Nekem sajnos nincs haszonállatom,pároméknak van 8 szarvasmarhájuk,7 bika egy üszõ.
Szépen növekednek,híznak!
Ha végzek az egyetemmel,majd tenyészteni is szeretném ezeket az állatokat, bár nem sok jóval kecsegtet a jövõ a mezõgazdaság számára.

Egy kis fajtabemutató:
Angus
Charolais
Kék belga
Ayrshire
Blonde d' aquitane
Limousin

Jersey
Hereford
Holstein-fríz
Magyar tarka
Magyar szürke

Lehet valamit kihagytam

#14 Ilusta

Ilusta

    Törzsvendég

  • Moderátor
  • 8.740 hozzászólás

Közzétéve 2007 április 25. - 20:26

Köszi! Azért érdekes, mennyire más alkatuk van a húsmarháknak és a tejelő marháknak! Némelyik húsmarha, már annyira a hús, izommenyiségre van szelektálva (génkezelve), hogy lassan, már menni nem fognak tudni. :rolleyes: Ennyi erővel bölényt kéne tenyészteni, annak legalább jó drága a húsa és állítólag jobb is.

#15 lisawica

lisawica

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.925 hozzászólás

Közzétéve 2007 április 25. - 20:54

Lehet valamit kihagytam

pl. az én nagy kedvencem(et) a Brown Swiss
És a zebu-t ;)


Némelyik húsmarha, már annyira a hús, izommenyiségre van szelektálva (génkezelve), hogy lassan, már menni nem fognak tudni. :rolleyes:

Dolgoztam, még egyetem alatt, egyik nyáron Ostffyasszonyfán, egy Kék-belga tehenészetben. Mindegyik borjú mesterséges termékenyítéssel készül, és császármetszéssel jön világra... :gm: :D

Marhalevél

Egy tehén szerelmes lett a szép bikába,
minden vad bikának legvadabbikába.
Vonzalmát megírta egy marhalevélben
nagyjából ekképpen:
- Hatalmas Barom!
Bocsássa meg, hogy pár sorommal zavarom.
Tudom, mily elfoglalt, milyen megbecsült Ön,
mégis tollat ragadott csülköm,
hogy amit a marhanyelv elbõgni restell,
így adjam tudtára, Mester!
Ön, ismervén jól a tehénszív rejtelmét,
tudja, hogy nem minden a napi tejtermék.
Amíg szorgalmasan duzzasztom tõgyemet,
gondolatom egyre Ön körül õgyeleg.
Muú! Minden bikák közt legelõkelõbb!
Midõn megláttam a legelõ elõtt,
elpirultam, elsápadtam,
vágy reszketett felsálamban,
s úgy éreztem, kéj oson
keresztül a rostélyoson.
Muú, hogy forrt a vér szívembe,
hogy tódult a bélszínembe!
Az a perc, mit Ön velem tölthet maholnap,
megrázza majd egész pörköltnekvalómat.
Ám míg Önrõl ábrándozom kérõdzve,
vad féltés öl a szívemig férkõzve,
és átjárja ó mind a kín
velõscsontom, mócsingjaim.
Már bánom e merész vágyat,
hisz Ön büszke tenyészállat,
csupa gõg,
mely után az egész tehéncsorda bõg.
De ne féljen Bikaságod!
Ha nem szeret, félreállok.
Nem fog látni levert búsnak,
mert beállok leveshúsnak.
Ám, ha mégis kegyes szívvel veszi e levelet
és megszánja az Önért égõ tehenet,
Válaszoljon hamar rája,
Üdvözli Önt a marhája.

Ím a levél. Ráírva a kelte.
Az úton a posta elõtt le is pecsételte.
De a postáskisasszony nem vette fel...

Romhányi József

#16 Guest_Zebu_*

Guest_Zebu_*
  • Guests

Közzétéve 2007 április 25. - 20:57

Ez amerikai fajta nem?Mindig ezeket látni hatalmas show bírálatok...ahogy az amerikiak szokták. Ostffyasszonyfára nem tudsz beszervezni???

#17 lisawica

lisawica

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.925 hozzászólás

Közzétéve 2007 április 25. - 21:49

Ez több mint 10 éve volt, de megpróbálom :) Kameruni törpekecskéje van valakinek? Annak idején, (kb. egymillió éve - legalábbis én így érzem ;) :gm: :D) amikor még dolgoztam kezeltem egy párat, nagyon aranyosak, el tudnék képzelnui egyet-kettõt a kertben. Mi a tapasztalat velük?

#18 Ilusta

Ilusta

    Törzsvendég

  • Moderátor
  • 8.740 hozzászólás

Közzétéve 2007 április 26. - 6:30

Majd megnézem más fórumokon, talán az indexen lehet, ha van itthon. Viszont ott van egy lány, aki a kecskéi és lova mellé szeretne lámát. Ti nem akartok? :D

#19 agrobe

agrobe

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.766 hozzászólás

Közzétéve 2007 április 26. - 7:23

Zebu, melyik amerikai fajta, a Brown Swiss, vagy a kék belga? :D Az olasz húsfajtákat kihagytad, meg néhány tájfajtát. én szeretnék bölényt, meg tevét is. Meg lajhárt is, meg kakadut és kaméleont, de ez már más téma :D

#20 Filly

Filly

    Biodegenerált

  • Főmoderátor
  • 8.075 hozzászólás

Közzétéve 2007 április 26. - 14:22

én szeretnék bölényt, meg tevét is.

Azé' elõbb kérdezd meg pl. El Kormányzót a tapasztalatairól... :gm:

#21 agrobe

agrobe

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.766 hozzászólás

Közzétéve 2007 április 26. - 14:26

szeretem a kihívásokat, a bivalynál keményebb nem lehet. :)

#22 Ilusta

Ilusta

    Törzsvendég

  • Moderátor
  • 8.740 hozzászólás

Közzétéve 2007 április 26. - 17:41

A teve az biztos keményebb dió... :gm:

#23 Guest_Zebu_*

Guest_Zebu_*
  • Guests

Közzétéve 2007 április 26. - 17:47

A Brown Swissre gondoltam. A kék belga egyértelmûen belga...:) Kihagytam õket,mi nagyrészt ezeket tanuljuk tenyésztés órán.

#24 lisawica

lisawica

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.925 hozzászólás

Közzétéve 2007 április 26. - 20:27

Viszont ott van egy lány, aki a kecskéi és lova mellé szeretne lámát.
Ti nem akartok? :D

Lámát nem, de alpakát (vikunya) azt igen :D Nagy álmom egy alpaka tenyészet beindítása, mert a szőrét szinte aranyárban mérik... Az alpakaszőr melegebb, de könnyebb a juh gyapjánál, és szinte sosem szúrós. Ráadásul Peruban hasonló éghajlaton él, mint hazánkban, így itthon sem érezné rosszul magát.

Edited by lisawica, 2007 április 26. - 20:28.


#25 Barefoot

Barefoot

    A megvilágosodott

  • Fórumtag
  • 5.421 hozzászólás

Közzétéve 2007 április 26. - 22:14

Teve! Ha már a bilibe lógós témánál tartunk, nekem feltétlenül szükségem van néhány tevére a kétpúpú fajtából, amely púpjainak száma kettõ. Se több, se kevesebb. Kettõ legyen, amennyi púpja van, s amennyi púpja van, az kettõ legyen. Ne legyen hát ezért három púpja, se nem pedig egy. Hacsak nem folytatódnak az õ púpjai kettõig.

http://www.bioport.h...trianus3big.jpg

#26 agrobe

agrobe

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.766 hozzászólás

Közzétéve 2007 április 27. - 7:38

Zebu, a brown swiss is annyira amerikai, mint a holstein-fríz. Eredetileg, nevébõl adódóan, ugye :D az sem. De tény, hogy nemesítettek rajta, akárcsak a holstein-frízen. DE nekem a borzderes, svájci. Ha már amerikai-kanadai fajtát keresünk, akkor leginkább talán a hereford az. Szerintem. DE biztos mindegyik ország magáénak vallja, aki csak belepiszkált egy kicsit-hasonlóan a lipicai lóhoz.

#27 Guest_Zebu_*

Guest_Zebu_*
  • Guests

Közzétéve 2007 április 27. - 17:04

Ok,nem ismerem a brown swisst,ezért kérdeztem.

#28 lisawica

lisawica

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.925 hozzászólás

Közzétéve 2008 április 8. - 17:17

Kameruni törpekecskét szeretnék venni. Mindenképpen nõstényt, fiatalt és ha lehet foltosat. Ha esetleg akad valakinél :)

#29 Mackó

Mackó

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4.168 hozzászólás

Közzétéve 2008 április 8. - 17:35

Kameruni törpekecskét szeretnék venni. Mindenképpen nõstényt, fiatalt és ha lehet foltosat. Ha esetleg akad valakinél :)

Régóta keresek én is ilyen kecskét, nem sok sikerrel... :hupp: Csatlakozom! Remélem eredményesen! :) ok sikert Lisawica a vásárláshoz! ;)

#30 Ilusta

Ilusta

    Törzsvendég

  • Moderátor
  • 8.740 hozzászólás

Közzétéve 2008 április 8. - 18:01

Egyik ismerõsöm kecskéjének most születtek gidái. Az egyiket mint, ha foltosnak mondta volna. Rákérdezek, milyen fajta. (már, ha tudja, mert az anyát a szülinapjára vette az anyjának és hogy mivel fedeztették be, nem tudom... :dev: )

#31 Ilusta

Ilusta

    Törzsvendég

  • Moderátor
  • 8.740 hozzászólás

Közzétéve 2008 április 8. - 18:20

Itt találtam nektek, ha nem keltek el, de hátha lesz még.
Néha ezen a helyen, vagy az apronet-ben találni.

#32 lisawica

lisawica

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.925 hozzászólás

Közzétéve 2008 április 8. - 18:32

Hirdetésben én eddig csak bakot láttam, de köszönöm :)

:( hm most néztem meg: 120 km ide Jászszentandrás....

Edited by lisawica, 2008 április 8. - 18:32.


#33 Csikasz

Csikasz

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.633 hozzászólás

Közzétéve 2008 április 8. - 18:33

No, akkor utánna nézek nektek azoknak a törpéknek, én több helyen is láttam!

#34 Mackó

Mackó

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4.168 hozzászólás

Közzétéve 2008 április 8. - 18:38

Köszönöm a linket! :kir: Általában ritkán tesznek fel ilyen hírdetést! Én még nem is találtam eddig! :rolleyes:

#35 Frakk0310

Frakk0310

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.111 hozzászólás

Közzétéve 2008 május 8. - 10:34

Ha valaki kecskét vagy birkát akar venni, mire kell figyelni? Gondolom legyen élénk az állat, szõre szép, de milyen papíroknak kell lenni, ha egyáltalán kell, oltások stb.? Egyébként fûnyírónak kellene, nem áll szándékunkban levágni.

#36 Guest_Zebrabara_*

Guest_Zebrabara_*
  • Guests

Közzétéve 2008 május 8. - 10:58

Ha felnõtt állatot veszel, nézz bele a szájába! A birka folyamatosan váltja a fogát, ha jól rémlik, élete során 3-szor. Tehát ha már ritkásak a fogai, akkor már öreg az állat, akkor is, ha esetleg jó bõrben van. Ha van alatta bárány, azt is nézd meg, szép gömbölyû-e. Érdemes a nyájban megnézni, hogy a többiekhez, kortársaihoz képest mekkora, nem sánta-e (sokat közlekednek térdelve azok a birkák, akiknek fáj a lábuk, ha pl. büdössánták, de azt azért megérzed ha a közelébe mész...). Amúgy az egészséges birka körmözése nem nagy ügy, egy juhásztól könnyen megtanulható, a "sántázás", azaz a beteg lábak kezelése már nagyobb feladat (bár azt is csináltam már, de csak felügyelettel). A birkát évente egyszer illik (sõt, ha jól tudom, kötelezõ) rühösség ellen füröszteni. Féreghajtását meg a lovakkal egyszerre letudod, aztán heló.

Ha csak magadnak akarod otthonra, akkor nem kell semmi papír, krotália. Általában nem is adnak hozzá, ha hasonló helyrõl hozod. Csak ha egy precíz tenyésztõtõl/tartótól veszed, akkor van befülezve. Oltási papír, ilyesmi nem jár vele. Ha hivatalosan veszed, akkor adnak hozzá egy szállítójegyet, amin fel van tüntetve az állat fülszáma, a kiállító neve, tenyészetkódja, meg a vevõ hasonló adatai, meg még pár adat. Ha neked nincs tenyészetkódód, akkor ennek a szállítólevélnek számodra nincs jelentõsége, mert ez az ENAR-nak kell, hogy regisztrálja az állatmozgásokat. Ha akarod, hogy nyoma legyen, akkor kell írni egy adásvételit, de ilyenekkel nem szokás foglalkozni. :)

Olyan 7-8 ezer Ft-nál többet nem illik kérni egy gidáért, vagy jerkéért, ha nincs származása. Javaslom a nõivarú állat vásárlását, egyrészt a bakok/kosok szaga miatt, másrészt úgy tudsz majd utánpótlásról is gondoskodni.

Ja, és hogy ne járj úgy, mint mi :gm: , még az is fontos, hogy szelíd legyen az álalt, amit megveszel: tehát vagy nagyon fiatal (3 hónapos), vagy kézzel nevelt, vagy ha idõsebb és vadóc, akkor legyen egy atombiztos kerítésed, minimum 1,5 méter magas (ha fakerítés, akkor magasabb, mert nálunk az 1,4-es boxból úgy másztak ki, mint a huzat), amíg megszoknak, megszelídülnek, megfoghatók lesznek, és nem fognak félni tõled, ha bemész közéjük...

#37 Frakk0310

Frakk0310

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.111 hozzászólás

Közzétéve 2008 május 8. - 11:30

Vasárnap a dabasi vásárban nézünk körül, remélem lesz valami. A birka tényleg unatkozik egyedül és béget folyamatosan?

#38 Guest_Zebrabara_*

Guest_Zebrabara_*
  • Guests

Közzétéve 2008 május 8. - 11:35

Nekem határozottan azt mondták, egy kecskét ne vigyek haza, mert záros határidõn belül megõrülök a mekegéstõl. Úgyhogy lehet benne valami. Gondolom, a birka hasonlóan mûködik. Az emberhez szokott egyed kevésbé problémás szerintem. Az talán nem keresi annyira a fajtársait. Ha meg van kutya, macska, ló, meg más állatok, akkor azok is lefoglalják valamennyire.

#39 Frakk0310

Frakk0310

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.111 hozzászólás

Közzétéve 2008 május 8. - 11:46

Ló, kutya, macska már van. Úgy néz ki, hogy lesz egy görény a patkányok ellen, meg fûnyírónak kecske vagy birka (ketten kétfélét szeretnénk). Én imádom a kecskéket. :) Viszont a gyümölcsfák és egyéb növények veszélyben vannak tõle :(

#40 Guest_Zebrabara_*

Guest_Zebrabara_*
  • Guests

Közzétéve 2008 május 8. - 11:55

Akkor egy kecskét és egy birkát kell beszerezni, és meg van oldva a dolog. :) Az biztos, hogy megrágják a fákat. Nálunk sajnos a lovak is lelegelik a fiatal hajtásokat (sõt, a két tõ otelló szõlõt is megmetszették és leszüretelték elõre, egy menetben :( ), úgyhogy alighanem ki lesznek zárva az elérhetõ magasságban termû fák környékérõl. Esetleg mûködõképes megoldás, ha nem akarod õket elkeríteni, ha kipányvázod a barikát. Itt a környéken legeltetnek így, bár tény hogy több vele a macera, mint ha hagyod hadd menjen amerre akar. Szép nyakörvet kell venni neki. Ha pedig kialakul, melyik a fõnök, akkor csak azt kell megkötni, a másik nem megy messze tõle. Vagy egy mobil, olyan földbe szurkálós, áttelepíthetõs villanypásztor-karókból álló kerítést is érdemes lehet csinálni nekik. :)