Ugrás a tartalmakhoz


Fotó

Kisbéri félvérek


  • Please log in to reply
15119 válasz a témához

#1 Wenny

Wenny

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 66 hozzászólás

Közzétéve 2002 december 4. - 20:51

Kinek tetszik ez a fajta és miért?Valamint ki lovagolt már kisbérin? [ 04 December 2002, 19:53: Az üzenetet átszerkesztette: Zsuzska ]

#2 Wenny

Wenny

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 66 hozzászólás

Közzétéve 2002 december 4. - 20:53

Abban a lovardában,ahol én lovagolok sok kisbéri van.Szerintem ezek a lovak nagyon szépek(melyik ló nem az?!),kitartóak és nem kényesek.

#3 Zsuzska

Zsuzska

    Törzsvendég

  • Admin
  • 3.961 hozzászólás

Közzétéve 2002 december 4. - 21:04

Szia Wenny!Most én is egy kisbéri kancát lovagolgatok, [url="http://"http://members.chello.hu/bitron.bt/lovak/galesz.jpg"]Galagonyát.[/url] Nagyon aranyos, szép, szeretem-imádom, okos kedves intelligens, de én nem hiszem, hogy ez fajtafüggõ lenne... (persze ha atv lenne, akkor biztos mást mondanék, még ha Porfelhõ le is gyilkol :D )

#4 Zsubaba

Zsubaba

    Csendes Patak

  • Fórumtag
  • 10.126 hozzászólás

Közzétéve 2002 december 4. - 21:32

Én kétszer lovagoltam kisbérin. Egyszer Porfelhõén: [url="http://"http://www.freeweb.hu/zsubaba/P1010020.JPG"]Csillagon[/url] full wescoban. Jó kis pacc, mondhatom, tökjófej, amint a hátán vagy, vagy 5km-es körzetén kívül, de errõl majd még Prflh mesél :D És egyszer Kistarcsán [url="http://"http://www.freeweb.hu/zsubaba/sarga.jpg"]Sárgán[/url]. Rajta szõrén mentem, kínzásból, mert "leesítettem" véletlenül Piaffe-ot. Posted Image A vágta jó volt, de amúgy a marja eléggé kint volt.

#5 Apple

Apple

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 9.533 hozzászólás

Közzétéve 2002 december 4. - 21:34

.....és Porfelhõ még nem írt ebbe a topikba?????!! :D Posted Image :D

#6 Õz

Õz

    Sebész

  • Főmoderátor
  • 3.950 hozzászólás

Közzétéve 2002 december 4. - 23:18

Hmm... Kisbériek... A rajongottam mamája (Kemecse) kisbéri; és rajongásom tárgya is kiköpött úgy fest - a szakértõk szerint - mintha az volna. A kedves mamáról nem tudok semmit; a fajta ösmerõi esetleg mesélhetnének valamit, ha õk igen... A rajongott pedig - Szikra - okos, ügyes, piszok jól ugrik, atomgyors, álomkényelmes... Dicsérjem még?? :D Ja és apropó "nem kényes": tavaly álló télen õ egyedül volt nyírás és takarózgatás nélkül az istállóban, és talán õ volt az egyetlen aki egész télen egyszer se fázott meg tongue.gif Valamint, egyszer lovagoltam pár hónapig egy Viktória nevezetû pej kisbéri jószágot; az alatt a pár hónap alatt nem derült ki számomra, hogy eredendõen elsietõs, vagy a futószáras-osztályos használat tette azzá (bérloviban meg lovastáborban használták, majd fél éven át nem járt csak karámba, illetve átlag havonta kétszer ráültettek vendéget futószáron; aztán megkaptam én, hogy mozgassam, amikor ráérek). Az elsietéstõl eltekintve, a legjobban mûködõ suliló volt akivel életemben találkoztam. Aztán jól eladták. :( [ 04 December 2002, 23:01: Az üzenetet átszerkesztette: Õz ]

#7 piaffe

piaffe

    Az elengedett

  • Fórumtag
  • 3.446 hozzászólás

Közzétéve 2002 december 4. - 23:24

Mint az itt a fórumon derült ki egyszer Bazs segítségével, [url="http://"http://www.tar.hu/piaffe/Dalia.JPG"]az én lovam[/url] is kisbéri kb. 37,5 %-ban. Szép, okos, ügyes és irtó jófej.

#8 Szami

Szami

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.001 hozzászólás

Közzétéve 2002 december 4. - 23:24

Szia!Én 80 kisbérivel foglalkoztam és lovagolhattam is néhányat kozuluk.Ez az ország egyik legnevesebb tenyésztojénél:Lóska Jánosnál tortént Sarlóspusztán.Ha szereted a kisbérieket szerintem látogass el egyszer oda,csak jelentkezz be elotte,nehogy meglepetés érjen.Ozora (Árvácska) Álmost és a tobbieket minden nap szeretgethettem. Posted Image Innen a szerelem...

#9 ikácska

ikácska

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.792 hozzászólás

Közzétéve 2002 december 5. - 1:48

Az én pacim is kisbéri 50%-ban. Bár szakértõk szerint õ is kiköpött kisbéri. Olyannyira, hogy volt aki azt mondta, érdemes lenne szemlére vinnem. Aki nem hiszi, nézze meg az adataimban, bár ott még csak 3 éves (most 5), és azóta sokkal robosztusabb, meg izmosabb.Szami!Nekem is volt szerencsém Lóska János lovaihoz. A túravezetõ vizsgánk elõtt volt olyan kedves, és meghívott minket magához gyakorolni. Jó kis terepeket mentünk. Én Baroneszen lovagoltam a 3 nap alatt, ismered? Én nagyon megszerettem, bár az elsõ nyergelésnél ahányszor rátettem a pokrócot, annyiszor fordult hátra, és rántotta le magáról. De nagyon bírtam. Álmatlanra nem emlékszem, de ha Te ilyen jól ismered, írnál róla? Én csak fotón láttam a Ménkatalógusban. Már csak azért, mert biztos forrásból tudom, hogy úgy néz ki, hogy a köv. fedeztetési idényben ide kerül a környékre, és gondolkozom, hogy jövõre esetleg vele fedeztetném a kancámat.

#10 ikácska

ikácska

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.792 hozzászólás

Közzétéve 2002 december 5. - 1:52

Összekevertem a dolgokat. Szami, Te Álmosról írtál, én meg Álmatlanról. Én viszont Álmos nevû mént a Katalógusban sehol sem találok. Nem Te is Álmatlanra gondoltál?Amúgy én nagyon sok kisbérin lovagoltam Lóska János lovain kívül is. Mind megbízható és kényelmes volt, egyet leszámítva. Õ viszont gyönyörû volt.

#11 ikácska

ikácska

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.792 hozzászólás

Közzétéve 2002 december 5. - 10:48

Szami!Rájöttem. Te valóban Álmosról írtál, én meg Álmatlanról. Csak az kavart be, hogy így írtad: "Ozora (Árvácska) Álmos, én így Ozora II Álmatlanra gondoltam, közben meg akirõl Te írstál, az 2442 Verõcemaros Ozora Árvácska-82, akinek az eredeti neve (Ozora Árvácska II. tm) (Álmos). Na, engem ez kavart be, mert ugye az eredeti nevét a tartalomban nem írják. Szép ló. És szerintem a legkiválóbb (teljesítményei alapján) a jelenlegi kisbéri félvérek között. De a szintén tenyészmén csikója is nagyon jó, nekem õ küllemre még jobban tetszik: Ozora II Aramisz.

#12 Szami

Szami

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.001 hozzászólás

Közzétéve 2002 december 5. - 11:37

Szia Ikácska!Álmosról írtam,csak nem tudtam pontosan a hivatalos nevét,bocs ha megtévesztettelek.Mit is írhatnék róla?Iszonyú jó fej ló!O volt ott a telep ura.Az is igaz,hogy O a ma élo legnagyobb tenyészértéku mén a kisbériek kozott!Militaryban versenyzett kituno eredményekkel,de tortént egy balesete és mutotték a térdét.Azóta O csak él,legel,jól érzi magát.Én nagyon szerettem.Az is vicces volt,hogy egy szál madzag mogott lakott.Volt egy saját istálója legelovel,amit egy szál villanypásztor vett korbe.Áram réges-régen nem volt benne,de nem is volt rá szukség.Szerintem ha nem lett volna ott egy reggelre a madzag,akkor is azon a teruleten sétálgatott volna Posted Image Csak amikor a kancákkal mentunk terepre, akkor nyerített egyet kettot nekik,hogy még él ám! :D Baroneszt ismertem természetesen,nem tudom Te mikor talákoztál vele,de engem egyszer nagyon megviccelt!Nem volt kedve egyedul kimenni terepre és az istálló ajtó után pár méterre hatalmas ágaskodásokat rendezett.A kollégáim meg csak kiabáltak:Zorró-Zorró :D de vele sem volt gond egyébként.Nagyon élveztem az ott toltott idot!Lóskával is jól kijottem,bár szerintem ezzel szinte egyedul voltam a telepen.Nagyon kemény ember,de imádja a lovait és meg is tesz értuk mindent.Aramisz nekem is nagyon tetszik!Gyonyoru feje van és talán valamivel finomabb felépítésu mint Álmos.A tobbi fiát is ismered? [ 05 December 2002, 10:38: Az üzenetet átszerkesztette: Szami ]

#13 Porfelhõ

Porfelhõ

    Tündércsávó

  • Fórumtag
  • 3.771 hozzászólás

Közzétéve 2002 december 5. - 13:39

Kézcsókom a topictulajdonosnak! Éljen sokáig!Ikácska! Álmos teljes neve Verõcemaros Ozora Árvácska-82 Álmos. Szûk hónapja, hogy láttam, ereje teljében és tudatában van, meg van gyõzõdve róla, hogy Õ a Mindenható Kisbéri Félisten (a teljes isten az az apja volt), ráadásul még igaza is van. Gyönyõrûséges ló. Pompás. [ 05 December 2002, 12:42: Az üzenetet átszerkesztette: Porfelhõ ]

#14 BoKa

BoKa

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.718 hozzászólás

Közzétéve 2002 december 5. - 14:06

idézet:
Eredeti szerzõ: ikácska:Te valóban Álmosról írtál, én meg Álmatlanról. Csak az kavart be, hogy így írtad: "Ozora (Árvácska) Álmos, én így Ozora II Álmatlanra gondoltam, közben meg akirõl Te írstál, az 2442 Verõcemaros Ozora Árvácska-82, akinek az eredeti neve (Ozora Árvácska II. tm) (Álmos). [/QUOTE]Te jó ég!! :eek: Ezt hogy lehet követni, és fejben tartani.. ÚÚú.. (a minekségrõl nem is szólva ;) )

#15 Tyda

Tyda

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 316 hozzászólás

Közzétéve 2002 december 5. - 15:11

Boka ez nekem is nagyon magas :confused: , de attól még a kisbéri nagyon szép ló :D .
  • Számadó kedvelte

#16 sarolta

sarolta

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 593 hozzászólás

Közzétéve 2002 december 5. - 15:13

Nekem egy régebbi kedvenc lovam,Amor -- törzskönyvi nevén Ako -- volt kisbéri,és hát mondhatom,aznegyik legjobb fajta!Csak én lovagoltam,mikor odakerült,kiválóan ugrott,nagyon lelkes volt mindig,iszonyatos munkabirása van,és nagyon megbizható.Szerti megõrizni a saját függetlenségét a végsõkig,de ezzel sosem veszélyezteti a lovast,csak néha rá kell hagyni -- ha van rá lehetõség -- a saját akaratát,prsze csak ha ez nem ütközik elvi akadályokba!Eyg kis probléma van velük,hogy sajnos vannak "túltenyésztett egyedek" is,és itt vannak fajtaspecifikus,komoly betegségekAmornak is ez volt :( Tönkrementek 6 éves korára az idegek az elsõ lábaiban,és nem érezte azokat,de ez is csak félév után köbetkezett be,addig iszonyatos fájdalmai voltakezt állitolag pataszindrómának hivják. szörnyü volt végég nézni a szenvedését...aztán...elvitték...és sosem látta többé senki,de már soha nem is láthatta...Életem legcsodásabb ló-társa volt!!!A lovam magyar félvér,testesebb,és nincs benne kisbéri..nincs is akkora menõkedve!De azért imádom természetesen :D ,nagyon szeretjük egymást!!!Na,üdv Mindenkinek: sarolta

#17 Szami

Szami

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.001 hozzászólás

Közzétéve 2002 december 5. - 15:18

Az iskolában úgy tanították,hogy a kisbéri egy nagyon jólsikerult sportló,mely eredményeiben kiaknázta a német sportlovakat.Hát nem tudom,hopgy cáfoljam-e.Biztos lehetne,de nem teszem...Tény,hogy jól sikerult.

#18 Cirmos

Cirmos

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 188 hozzászólás

Közzétéve 2002 december 5. - 15:34

Udv mindenkinek!Barmilyen fura de itt kint az usaban en is lovagoltam kisberi lovakat.Sot az egyik legnagyobb kisberi lotarto, egy marhafarm tulajdonosa, anzert valasztotta oket, mert quater pacik nem birtak a 8 oras munkat...( a sok angol s arab teliver genek)Ez a fajta a masodik vilag haboruban kerult ki ide.Ismerek egy embert aki nagyon jol ismeri a fajtat, s o rengeteg olyan dolgot mondott a kisberirol, amit nem nagyon hallottam elotte...pl a trakeni lofajta a kisberiben....MIERT?? Posted Image TALALOS KERDES? Posted Image mIERT HASZNALTAK TRAKENI LOVAKAT TENYEESZTESRE A KISBERIBEN???

#19 Wenny

Wenny

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 66 hozzászólás

Közzétéve 2002 december 5. - 15:50

Szerintem a kisbéri félvér nagyon jó fajta!Én januárban kapok egy pacit,õ is kisbéri.

#20 ultimo

ultimo

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 114 hozzászólás

Közzétéve 2002 december 5. - 15:58

A Trakheneni fajtát hasonló célok érdekében és hasonló körülmények között tenyésztették egykoron. Mind típusában, mind tenyésztési elveiben hasonlít a Kisbéri Félvérhez ezért használható keresztezési partnerként. Egyébként a fajtában meglévõ Széplak vonalat alapító mén is Trakheneni volt csak akkor még Goldlack néven "futott".A szívem nekem inkább a wesko felé húz és nagyon bírom a quarterokat de azért önelégült mosoly ült ki az arcomra azt olvasván hogy az USA-ban Kisbériekkel dolgoznak mert azok jobban bírják a melót. :D ultimo [ 05 December 2002, 15:00: Az üzenetet átszerkesztette: ultimo ]

#21 Porfelhõ

Porfelhõ

    Tündércsávó

  • Fórumtag
  • 3.771 hozzászólás

Közzétéve 2002 december 5. - 16:06

Szia Cirmos! Nem meglepõ, hogy az USÁ-ban vannak kisbérik. Mi több, legjobb tudomásom szerint Kanadában is vannak. Az hagyján, hogy a második világháborúban kikerült (kilopták a felszabadító csapatok) kisbéri-állomány az országból, de egyedek még a hidegháború alatt is jutottak ki a kontinensrõl, azaz a derék amerikaiak visszajártak kisbériket vásárolni Európába, Magyarországra.Hogy miért keresztezési partner a trakheneni? Hmmmm...A trakheneni fajta tenyésztési sajátossága (az I. világháború után valamivel) szinte hajszálpontosan azonos a kisbéri félvér-tenyésztés technikájával, ezért szerintem kézenfekvõ volt a trakheneni bevonása - de ez önmagában nem válasz a kérdésre. Ha konkrét választ akarok adni, akkor azt mondom: nem tudom miért. Tippjeim vannak. Tekintettel arra, hogy a világháború után (az elsõ után) nagyon nagy fokú igény mutatkozott a mezõgazdaságban hasznosítható lovakra (amelyeknek persze harcászati célokra is alkalmasaknak kellett lenniük), arra gondolok, hogy a trakheneniek bevonása a tömegesítést szolgálta. De persze az is lehet, hogy kizárólag az ugrókészség fejlesztése miatt kereszteztek velük. :confused: Csak gondolkozom, találgatok, ennek megválaszolásához többet kellene tudnom. Annyit tudok mindössze, hogy két "nagy" trakheneni vonal van ma még a kisbériben Széplaké és Formásé.Viszont jó lenne cirmos, ha elárulnád a választ idõvel! [ 05 December 2002, 15:13: Az üzenetet átszerkesztette: Porfelhõ ]

#22 Porfelhõ

Porfelhõ

    Tündércsávó

  • Fórumtag
  • 3.771 hozzászólás

Közzétéve 2002 december 5. - 16:10

Ultimo Posted Image

#23 Urbanista

Urbanista

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 247 hozzászólás

Közzétéve 2002 december 5. - 16:23

idézet:
Eredeti szerzõ: Cirmos:Sot az egyik legnagyobb kisberi lotarto, egy marhafarm tulajdonosa, anzert valasztotta oket, mert quater pacik nem birtak a 8 oras munkat...( a sok angol s arab teliver genek)[/QUOTE]Nekem is van egy találós kérdésem:Ki az a két ember a fórumon, akik közül az egyik, a fenti idézet hatására orgazmusközeli állapotba kerül, a másikuknak viszont valószínûleg kinyílik a géppisztoly a zsebében? Posted Image

#24 Szami

Szami

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.001 hozzászólás

Közzétéve 2002 december 5. - 16:37

Nyerek egy kékszinu hangszórót ha megmondom? :D

#25 Porfelhõ

Porfelhõ

    Tündércsávó

  • Fórumtag
  • 3.771 hozzászólás

Közzétéve 2002 december 5. - 16:40

Urbanista! Gõzöm sincs... Posted Image De ha már a kisbérikrõl beszélünk, érdemes megemlíteni, hogy nagyon hányaveti volt az utóbbi idõben a tenyésztés. Noha van egységes fajtastandard, a fajtán belül óriásiak a küllemi különbözõségek. Akinek mond valamit, vesse össze pl. 1737 Irha-1-et mondjuk 3036 Aranyforinttal! De egy "almon" belülrõl is vehetnénk példát, pl. a már fentebb említett Álmost Verõcemaros Filou-136-tal (törzskönyvben azt hiszem Borisz néven jegyzik).Óriási a különbség a lovak küllemében, mintha nem is egy fajtába tartozók lennének.

#26 ikácska

ikácska

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.792 hozzászólás

Közzétéve 2002 december 5. - 18:07

Szami! Nem tudtam, hogy õ Álmos. Így már emlékszem rá. Megmaradt bennem egy kép róla, ahogy a területén áll büszkén. Tényleg õ volt az úr. Csak akkor még nem ismertem ennyire a kisbéri fajtát. Ahogy ott volt egyedül, olyan rejtélyes volt. Kérdeztük is az egyik lovászt róla, és õ mesélte el, hogy Lóska Jánosnak és Álmosnak volt egy balesete, és hogy a lovat mûtötték. Tényleg csak valami kis madzag volt a karámja. Nem tudok róla, hogy ismerem a többi fiát, de lehet, hogy láttam õket, csak nem tudtam, hogy azok. A három nap alatt nem volt idõm sokat megfigyelni.Mi 2001. március közepén voltunk ott. Van is róla egy kb. 5 perces videóanyag, mivel az utolsó napon majd az egész családom úgy döntött, hogy melátogat.Jánosról nagyon megoszlanak a vélemények, sokan nem kedvelik. Én kedvelem (nekem csak segített, nem ártott soha) és tisztelem, õ aztán tényleg a nulláról kezdte. De közöttünk is megoszlottak a vélemények, mert keményen kellett nekünk is dolgozni. Minden reggel 6:30-ra mentünk, összesen egy kb. 15-20 peces tízóraira, illetve ebédre volt idõnk, és csak este 7-8 körül szabadultunk hulla fáradtan. A szállásra érve már épp csak zuhanyoztunk és vacsiztunk, mert az erõnkbõl másra nem futotta. Minden nap a lovakat takarítottuk, kirámoltuk a bokszokat, illetve lovagoltunk. Szerintem igaza volt. Ha már teljesen ingyen segített nekünk, akkor ez volt a legkevesebb, amit elvárhatott tõlünk.

#27 mandula

mandula

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 445 hozzászólás

Közzétéve 2002 december 5. - 18:13

Mindenttudó, kisbéri rajongók?Mennyire számít tiszteletbeli kisbérinek az a kanca, akinek az anyukája mf-nek sütött kisbéri, az apja viszont fedezhet kisbérit, ámde a hölgyike magyar sportló.

#28 ikácska

ikácska

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.792 hozzászólás

Közzétéve 2002 december 5. - 18:20

Porfelhõ! A 2002-es Ménkatalógusban így van írva Álmos neve egész pontosan:2442 Verõcemaros Ozora Árvácska-82(Ozora Árvácska II. tm) (Álmos)De nem vitatkozom, lehet, hogy ezzel pont Téged igazoltalak.Ami a Trakehneni (szintén a Katalógusban így van írva a fajta neve) fajtát illeti, nekem egy ismerõsöm- akinek a nevét nem árulom el, mivel ezeket nekem írta és nem a nyilvánosságnak, legyen elég annyi, hogy ismert a neve a fajta kapcsán- ezeket írta a két fajta keresztezésérõl:"A trakehneni ló szerepe, manapság egy kissé vitatott. Az 1940-es években a kisbéri ménesbe importáltak 3 trakehneni mént, amelyek közül mindhárom törzset alapított (Lobogó törzse már kihalt). Talán ennek, meg a porosz lovak és a kisbériek kialakulásbeli hasonlóságának köszönhetõen a mai napig hagyomány, hogy a kisbéri fajta elfogadja fajtajavítóként a trakehneni lovakat (kancát és mént is). 60 évvel ezelõtt a trakehneni lovak valóban elõre vitték a fajtát, növelték a tömeget, javították a lovagolhatósági tulajdonságokat. Hogy mindez ma is elmondható-e a trakheneni lóról...? Mindenesetre a jelenlegi tenyésztési szabályzat szerint a trakehneni fajta egyes egyedei a kisbéri javítására elfogadottak, ezért fedezhet a fajtában Hohenstein II, Advent, Athos, Hölderlin. Ma már korlátozzuk a fajtán kívüli mének használatát, errõl is ír az új tenyésztési szabályzat.

#29 ikácska

ikácska

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.792 hozzászólás

Közzétéve 2002 december 5. - 18:36

idézet:
Boka: Te jó ég!! Ezt hogy lehet követni, és fejben tartani.. ÚÚú.. (a minekségrõl nem is szólva ) [/QUOTE]
idézet:
Tyda: Boka ez nekem is nagyon magas , de attól még a kisbéri nagyon szép ló . [/QUOTE]Akkor mégegyszer a gyengébbek kedvéért. ;) Szami írt egy Álmos nevû kisbéri ménrõl, akinek a nevét úgy írta le, hogy Ozora (Árvácska) Álmos, mivel nem volt biztos a teljes törzskönyvi nevében. Én meg akartam keresni ezt a mént a Katalógusban (az egyesület minden évben kiad egy fényképes katalógust a fajtában elfogadott és javasolt ménekrõl, tulajdonságaikról...). De a Katalógusban nem találtam ilyen nevû mént, csak hasonlót, vagyis Ozora II Álmatlant, így azt hittem, hogy Szami erre gondolt. De aztán megtaláltam az Álmos nevû mént is, akinek az eredeti törzskönyvi neve Ozora Árvácska II (Álmos), de valamikor ezt megváltoztatták, és a mostani neve 2442 Verõcemaros Ozora Árvácska-82 (Álmos). Ezért volt ez a nagy kavarás. Így lehet érteni?Ja, BoKa! Ne aggódj, nem vagyok élõ lexikon, mindezt nem a fejemben tartom, hanem a Ménkatalógusból néztem ki. Posted Image

#30 ikácska

ikácska

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.792 hozzászólás

Közzétéve 2002 december 5. - 18:50

mandula!Nem teljesen értelek. Az anyjának a sütése megyejeles és nyakon van bélyegezve? De késõbb elfogadták kisbérinek? Szóval hivatalosan kisbéri, vagy nem az anyja? És mi az apja? Ha fedezhet kisbérit, akkor nyilván nem az, csak elfogadják keresztezési partnernek. Azt írtad, a "hölgyike" magyar sportló. Akkor miért kérdezed, hogy mennyire számít kisbérinek?Elvileg ha az anyja megyejeles, de kisbéri, az azt jelenti, hogy annak az anyja (tehát az eredeti kanca nagyanyja) még csak Elõtörzskönyves kisbéri volt. Ebben az esetben, ha az egyesület által elfogadott ménnel párosítják az eredeti kanca anyját, akkor a csikója már nyereghelyen bélyegzett kisbéri félvér lehet. Ez tuti, ennek pár hónapja utánajártam. Kérdés, hogy az apját az egyesület elfogadta-e minden feltétel nélkül a kisbéri fajtában keresztezési partnernek. Ha igen, akkor a csikó elvileg lehetne egy nyereghelyen bélyegzett kisbéri félvér. Ha csak célpárosításra volt elfogadva (ebben az évben ilyen mén Rangos, tehát csak célpárosítással fedezhet a fajtában), akkor csak akkor lehet nyh-en bélyegzett kisbéri a csikó, ha megkapták az engedélyt a célpárosításra.

#31 mandula

mandula

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 445 hozzászólás

Közzétéve 2002 december 5. - 19:26

Köszi Ikácska!A kérdés elméleti, hiszen a ló, már sportlónak van sütve. Az apja Cenzor, én csak annyira emlékszem, hogy az akkori listán rajta volt, hogy fedezhet kisbérit(hol lehet többet megtudni?). Annyiban érdekelne a dolog, hogy van-e esélye, hogy esetleg az õ csikóját kisbérinek süttessem, mert rájöttem ,hogy ez a sportló eléggé vegyes felvágott, ezért nem tetszik. (ez magán vélemény)

#32 ando

ando

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 180 hozzászólás

Közzétéve 2002 december 5. - 20:00

Kérdésem lenne. A csikóm nyakon van sütve, de telepapíros, apuci Szikrázó V., anyuci Formás vonalbeli kanca. Úgyhogy asszem õ tiszta kisbéri - de ha jól tudom azért nincs nyakon sütve, mert a tenyésztõ nem volt kisbéri tenyésszöv. tag. Hogy tudom õt tenyésszemlére vinni? Tudom lószállítóval... Nagyon szép :D , hasonlít Porfelhõ kancájára. [ 05 December 2002, 19:01: Az üzenetet átszerkesztette: ando ]

#33 Petshu

Petshu

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.207 hozzászólás

Közzétéve 2002 december 5. - 20:16

Eddigi tapasztalataim alapján csak jót tudok mondani errõl a fajtáról. Mostanában egy kisbéri kancán szoktam lovagolni. Dámának hívják. Szuper kis ló. Kivéve ha a boxban futsz össze vele, mert akkor általában sárkányos hangulatában van. :D Majd próbálok róla képet szerezni.

#34 Wenny

Wenny

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 66 hozzászólás

Közzétéve 2002 december 5. - 20:18

Kinek van közületek saját pacija?

#35 ikácska

ikácska

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.792 hozzászólás

Közzétéve 2002 december 5. - 20:51

Mandula! Szerintem lehet, de én már ehhez kevés vagyok. Ha gondolod, megkérdezem Neked, ha Te szeretnél személyesen utánajárni, akkor vedd fel a kapcsolatot az egyesülettel: Kisbéri félvér és Gidrán Lótenyésztõ Országos Egyesület 1024 Budapest, Keleti Károly u. 24.Tel: (1) 212-3127/2193Fax: (1) 212-3127/2263e-mail: kisberi.gidran@axelero.huKérdezzem meg Neked? Janászik Andrea a tenyésztésvezetõ, valószínüleg õ fog válaszolni, ha e-mailt írsz. De megkérdezhetem Neked, mert már amúgy is hosszú ideje e-mailezek Andival, meg találkozni is készülünk.

#36 ikácska

ikácska

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.792 hozzászólás

Közzétéve 2002 december 5. - 21:02

Ando!A tenyészszemlén való részvételhez a származási lapon kívül az ún. 14-es állategészségügyi igazolás szükséges, amit a hatósági állatorvos ad ki a belföldi szállításhoz. A szemlék nevezési díja általában pár ezer (1-3 ezer) forint, amelyhez több napos tartózkodás esetén a boxbérlet adódik hozzá (5-7 ezer forint). A tenyészszemléket az egyesület a tagjai részére rendezi, tehát amennyiben valaki a lovával részt kíván venni valamelyik rendezvényen, annak az Egxesület tagjainak sorába kell lépni. Ennek költsége: 3000,- Ft belépési díj (egyszer) 3000,- Ft tagdíj évente 2.500,- Ft kancadíj évente a regisztrált kancák után. A tagok értesítést kapnak a tenyészszemlék, közgyûlések és egyéb rendezvények idõpontjáról, és folyamatosan tájékoztatják õket a fajta és az egyesület életérõl. Amennyiben tagságba szeretnél lépni, jelezd a már általam írt elérhetõségek valamelyikén, és az Egyesület küldeni fog belépési nyilatkozatot. Tehát tagnak kell lenned ahhoz, hogy a szemlén részt vegyél. Ha a kancád kisbéri csak nyakon van bélyegezve az általad említett ok miatt (ami valóban így történhetett), akkor utána is kell éves kancadíjat fizetned. Ha már az Egyesület tagja vagy, akkor õk tájékoztatnak a szemlékrõl, így már tudsz jelentkezni.Ebben nem vagyok biztos, de azt hiszem így van: Ha a lovadat elviszed szemlére, és sikeresen elbírálják, akkor kaphat a nyereghelyére KB sütést, vagyis a fajta jelét. Tudtommal azonban ezzel a lehetõséggel még a mai napig senki sem élt. Ha a kancádnak csikója születik, csak akkor lesz nyereghelyen bélyegezve, ha egyesületi tag vagy, és ha a kancád volt tenyészszemlén (már nem tudom, hogy abban, vagy az azt megelõzõ évben). [ 05 December 2002, 22:29: Az üzenetet átszerkesztette: ikácska ]

#37 ikácska

ikácska

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.792 hozzászólás

Közzétéve 2002 december 5. - 21:42

Ha már ennek a nagyszerû magyar lófajtának nyílt egy külön topic (aminek én nagyon örülök), akkor hagy írjam le a fajta történetét (hátha sokan kíváncsiak rá), amit nyáron egy szemlérõl hoztam el szórólap formájában az Egyesülettõl.KISBÉRI FÉLVÉRA Kisbéri Magyar Királyi Ménest 1853-ban Batthyány Kázmér elkobzott birtokán I. Ferenc József császár alapította azzal a céllal, hogy ott egy nemes vérû katonai ménest létesítsenek. Ennek érdekében az import angol telivér mének mellett különféle egyéb lovakat is telepítettek Kisbérre az akkori kincstári ménesekbõl és a jelentõsebb magánménesek állományából. Ezt az alapjában véve vegyes származású, de gondosan válogatott állományt több generáción keresztül kiváló angol telivér ménekkel fedeztették, melyek hatására kialakult egy, az angol telivérhez közel álló, de annál tömegesebb, nyugodtabb, jó munkakészségû, korrekt küllemû hátasló típus.A századfordulón a kisbéri lovak már jelentõs rangot szereztek maguknak. Ez idõ tájt alakultak ki a fajta máig híres törzsei.A II. világháború elõtt a mozgás és a használati tulajdonságok javítása céljából a hasonló tenyésztési technikával létrehozott trakehneni fajtából importáltak törzsméneket a kisbéri ménes számára. A háború után a ló hadászati jelentõsége megszûnt, és a mezõgazdasági munkavégzés mellett a sportirányú hasznosítás kezdett elõtérbe kerülni. E téren a fajta egyedei igen jól szerepeltek: elég csak a Római Olimpián X. helyezett Széplányra, a Pardubicében kipróbált Dezentorra, vagy a military olimpikon Okuljra gondolni. Így, mint a sportra legalkalmasabb állományt, elsõként sújtotta a hatvanas-hetvenes évek sportlótenyésztés címén folytatott meggondolatlan átkeresztezési divatja, mely a hetvenes évek végére a fajtatiszta kancaállományt a veszélyeztetettség szintjére csökkentette. Az egykori törzstenyészetek és a származásuk alapján a fajtába sorolható népies állományból 1989-ben alakult meg a Kisbéri-félvér Lótenyésztõ Országos Egyesület, amely mára jelentõs eredményt ért el a fajta hagyományos értékeinek megõrzése és a mai követelményekhez igazítása terén.A két világháború között felmerült az állomány tömegesítésének igénye. E folyamat során elõbb a kiemelkedõ örökítõ erejû telivérek után állítottak fel félvér törzsméneket a ménesben, valamint mezõhegyesi félvér törzsmének alkalmazására is sor került. Ennek következtében a már némileg túlfinomodott állomány típusában konszolidálódott, tömegesebbé vált, de megõrizte nemességét, eleganciáját, gyorsaságát és kitartását. Ezen értékes tulajdonságok megõrzése érdekében a tenyésztésbe állítandó fiatal törzskanca-jelölteknek terepen, vadászlovaglásban kellett a kijelölt feladatot és szintidõt teljesíteniük.A mai kisbéri félvér kiválóan alkalmas szabadidõ-, hobby-, túra- és családi lónak amellett, hogy legjobb egyedei a lovassport különbözõ szakágaiban tudnak nemzetközi szintig eljutni és ott eredményesen helytállni. Külön erénye a fajtának a nemes, elegáns megjelenés, a korrekt küllem, a jó lovagolhatóság, megbízhatóság, kitartás, szívósság és keménység, amely révén ismert és kedvelt. Mint valamennyi hagyományos magyar fajtának, tenyésztési múltjában megtestesülõ kultúrtörténeti értéke nemzeti örökségünk pótolhatatlan része.

#38 Petshu

Petshu

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.207 hozzászólás

Közzétéve 2002 december 5. - 22:01

Eredeti szerzõ: Wenny
idézet:
Kinek van közületek pacija? [/QUOTE]Sztem nézz be a [url="http://"http://www.kerekperec.hu/cgi-bin/ultimatebb.cgi?ubb=get_topic;f=1;t=000637"]van 1 csodás lovam [/url] topicba. Posted Image

#39 Petshu

Petshu

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.207 hozzászólás

Közzétéve 2002 december 5. - 22:03

Bocsi kimaradt a saját szó. :D

#40 Porfelhõ

Porfelhõ

    Tündércsávó

  • Fórumtag
  • 3.771 hozzászólás

Közzétéve 2002 december 6. - 10:57

idézet:
Eredeti szerzõ: ando:Kérdésem lenne. A csikóm nyakon van sütve, de telepapíros, apuci Szikrázó V., anyuci Formás vonalbeli kanca. Úgyhogy asszem õ tiszta kisbéri -de ha jól tudom azért nincs nyakon sütve, mert a tenyésztõ nem volt kisbéri tenyésszöv. tag. Hogy tudom õt tenyésszemlére vinni?[/QUOTE]Szia ando! Csírnya, a lovam is nyakonsütött, ugyanolyan okok miatt, mint a Te lovad. Tenyészszemlére pedig shimán el tudod vinni, nincs különösebb akadálya. Viszont, ha kanca és csikót szeretnél tõle, kötelességed is elvinni, mert csak és kizárólag az évente szemlézett kancák csikóit sütik nyereghelyen a jövõben. Ez EU-s norma és követelmény.U.I. nem olvastam végig a topicot, de ha valaki már megválaszolta, akkor bocs az ismétlésért.