Ugrás a tartalmakhoz


Fotó

Kutyaiskola


Ez a téma archivált. Nem tudsz archivált témához hozzászólni. Ha szeretnéd újranyitni, keress meg egy moderátort, vagy admint.
127 válasz a témához

#1 Sac

Sac

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.950 hozzászólás

Közzétéve 2002 augusztus 7. - 23:22

Sziasztok, van egy 4 hónapos kuvasz kutyusom és arra gondoltam, hogy esetleg eljárnék vele egy kutyaiskolába ... elözö kutyámmal nem jártam sosem ezért nem tudom, hogy müködik ez az egész!Nektek vannak ilyen irányú tapasztalataitok?? Érdemes?Lennének kérdéseim:- Mennyi idös kortól ajánlott?- Egy ilyen helyen "edzök" is vannak? úgy értem van valaki aki tanácsokat ad és segít?- A kutyus fajtája mindegy?- Zsámbék - Bicske környékén nem tudtok egy ilyen kutyaiskolát???Elöre is köszi a segítséget ..Üdv: Sac

#2 Ilusta

Ilusta

    Törzsvendég

  • Moderátor
  • 8.740 hozzászólás

Közzétéve 2002 augusztus 8. - 16:31

Hello Sac!Szerintem 1 éves korig várnod kellene az iskolai kiképzéssel.A kuvasz is elég késõn érõ fajta, legyen egy kis kölyökkora.Ha MO-on lenne kölyökiskola, akkor oda elvihetnéd, de itthon nagyon ritka az ilyesmi még BP.-en is.Igen van edzõ, kislétszámú csoportok vannak, van egy kiképzõ, aki megmondja, mit, hogyan kell csinálni és mindenki egyszerre azt csinálja, közben odafigyel mindenkire, hogy korrigálja, ha valamit nem jól csinálsz.Végülis Téged oktat, hogy Te hogyan oktasd a kutyádat.Felétek nem tudok kutyasulit, vedd meg a "A kutya" c. újságot, ott benne vannak a MEOE kutyakiképzõ szervezetei.Egy ilyen kutyasuliban tök mindegy milyen fajtájú, keverék kutyád van, lényeg a kutya.Én speciel imádtam menni a kutyámmal, most nekem is pont egy 4 hónapos keverék kutyám is van a másik mellett, tavasszal fogok beíratkozni egy suliba. Persze viszem az idõsebbet is, nem árt neki egy kis frissítés Posted Image Igen érdemes menni, sõt elõírnám minden kutyatartónak, megtanulod hogyan kell bánni vele, élvezed mikor látod a fejlõdést (szót fogad, ügyes)és õ is megtanul Veled együttmûködni, hogy más kutyákkal semleges legyen, örzõ-védõ gyakorlaton meg, hogy megvédjen és erõsödjön az önbizalma.Úgyhogy tavasszal vágj bele, nem fogod megbánni!Csak egyet ne tégy!Ne add be bentlakásosba, hanem Te menjél el vele a foglalkozásokra és Te csinálj vele mindent!

#3 Soóska

Soóska

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 86 hozzászólás

Közzétéve 2002 augusztus 8. - 22:31

Sziasztok!Örömmel javítalak ki, kölyökiskola (óvoda) igenis van! Több budapesti kutyasulin is tudok róla, hogy csinálnak ilyet például nálunk a Rákosmentin. Ide három hónapos kortól lehet hozni az ebeket pont azért, hogy ne egyéves, elrontott kutyákkal kelljen késõbb küzdeni. Ez abból áll, hogy elõször hagyjuk a kutyákat együtt játszani (felügyelet mellett), utána egy kis csoportos fegyelmezõ foglalkozás, ismét játék, plusz egy picinyke örzõ-védõ munka alapozó. Természetesen mindenki kap személyre szóló tanácsot és lehetõség van egyéni igények megvalósitására is.Sajnos vidéken nem tudok ilyenrõl.

#4 Sac

Sac

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.950 hozzászólás

Közzétéve 2002 augusztus 8. - 22:59

Köszi a tanácsokat, információkat ...Én azt hittem hoyg ezt fiatalabb kortól kezdik, de ha jobban belegondolok akkor most csak egy nagy játékra lehet igazán rávenni ;) Persze, hogy nem bentlakásos iskolába kerül!! Sosem!Ilusta! Te hova jársz/jártál kutyaiskolába? Budapesten nem tudtok egy jó helyet???Üdv, Sac

#5 vau

vau

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 177 hozzászólás

Közzétéve 2002 augusztus 9. - 12:27

Én egy kis összezavarásért más véleményen vagyok. Hozzáteszem, hogy SOHA nem voltam kutyasuliban, semennyire nem objektív a véleményem:Ha értesz a kutyákhoz (pl. a korábbi kutyád szófogadó, engedelmes volt, semmi bajod nem volt vele, stb.), a kutyaiskolának szerintem semmi értelme nincs. Vagyis egy van, az õrzõ-védõ feladatok megtanulása. Az én kutyám nem volt suliban, mégis engedelmes, nem verekedõs, ha kell, BÁRMIKOR leállítom (ok. kisközép termetû csak, a leállítás szigorúan csak szóval). Kuvasznak az õrzõ-védõ munkához feltétlenül érdemes lehet.Szerintem ha egy kutyaiskola nem tud mit kezdeni az egy év alatti kutyákkal, akkor az csak rossz lehet. Az egy éves kutyának már nagyon sok szokása kialakult, az átnevelés nagyon nehéz (fõleg a gazda rossz viselkedését nehéz megváltoztatni!). Vagyis: ha egyéves koráig nincs vele baj, minek az iskola? Ha meg baj van vele, akkor az már nagy baj. Fõleg, ha nagytestû kutyáról van szó. Lehet, hogy a kuvasz késõn érõ, de egy évesen már nem jó, ha át kell venni az uralmat fölötte, mivel ahhoz ekkor már túl nagy és határozott (és itt nem erõszakos uralomátvételt értek. Ha meg valaki erõbõl akarja megoldani, az rosszul jár)És ami miatt nem szeretem a kutyaiskolákat: több olyan kutyást kérdeztem, aki iskolába viszi a kutyáját, hogy pl. hogy állítja fel a kutyáját ülésbõl. Erre mutatja, hogy..., ránt a pórázon, stb. Könyörgöm, nem erõszakot kell tanítani, hanem EGYÜTTMÛKÖDÉST! Nálam ez azt jelenti, hogy nincs póráz, nincs rántás, a kutya ül, figyel, ránézek, vezényszót adok, feláll és ottmarad. Az én kutyám ezt mondjuk nem tudja, mert az állást nehéz megtanítani, ezt a szót még nem érti. A netrõl kaptam egy trükköt, hogy ilyenkor pl. finoman a hasa alá kell nyúlni, és feláll. Ez bejött, csak nem nagyon gyakoroljuk, mivel gyakorlati értéke a normál életben nulla.Ha elmentek kutyasuliba, figyeld meg, hogy hogyan tanítanak. Ha mindig a póráz az úr, kényszeríteni kell a kutyát, sürgõsen hagyd ott a sulit, nem éri meg. Ha tényleg együttmûködést tanítanak, maradjatok, akkor jó szakemberek, csodát lehet mûvelni.

#6 Ilusta

Ilusta

    Törzsvendég

  • Moderátor
  • 8.740 hozzászólás

Közzétéve 2002 augusztus 10. - 14:11

Sziasztok!Sac!Én az OMSE-ba jártam a terrieremmel (XIII.) ker.Most mivel Szentendrén lakunk, tavasszal a az Ürömi kutyasuliba fogom vinni a két kutyát.Vau!Nem értek Veled egyet! Posted Image Igenis van értelme iskolába vinni a kutyát, ha olyan hely van ahol van kölyök osztály is, akkor oda is!Való igaz, hogy sok olyan dolgot is megtanítanak amit egy "sima" hobby, vagy házörzõkutyának úgymond fölösleges. Te is tanultál az iskolában olyanokat, amit a való életben soha sem fogsz használni, de jó érzés, hogy mégis tudod, nem?Az OMSE-ban rögtön tanítottak a kutyáknak pl.szagazonosítást, ami ugye tök fölösleges (úgysem rendõrkutyát nevelünk), mégis olyan fantasztikus érzés volt, mikor a kutya rájött, hogy mit is kell csinálni!Ugyanez van az "ott áll!" paranccsal. Elvileg nemigen fogod használni, mégis szuper volt, hogy az öt-hat kutya ott áll helyben, míg a gazdáik futkorásznak körbe, vagy éppen oda-vissza!Szuper érzés volt, hogy a kutya jól csinálta, ott maradt és az egész látvány is szuper volt!Egy ilyen foglalkozás után az ember szinte megújúl, a kutya is elfárad, mind lelkileg, mind testileg!Olyan mintha Te konditerembe járnál!Otthonra is vehetsz felszerelést, de soha nem fogod úgy használni, mintha elmennél, mert nincs meg az a motiváció, mint ami megvan egy ilyen közösségben, ahol jókat szórakozhatsz is!Ami a durva kiképzési módszereket illeti, vannak keményebb és szelídebb lelkületü kutyák és emberek.Én és a kutyám is a keményebbek közé tartozunk, neki és nekem is jót tett a kissé katonásabb kiképzés! Több évnyi semmittevés után, a mai napig tud mindent!Az OMSE után elmentem egy szelídebb kutyasuliba és halálra untuk magunkat, mind az engedelmességi, mind az örzõ-védõ gyakorlatokon!Amúgy egy 50 kg-s rotit emelgetheted, az "áll!" gyakorlatra, ki fog röhögni!A második kutyám lesz vagy 60 kg, csak nem gondolod, hogy emelgetni fogom tudni, ha õ nem akarja?Én fogok belerokkani, õ meg ki fog röhögni! Posted Image (Masztiff-rottweiler-pit-amerikai bulldog keverék, most 4 hónapos és már 30 kiló!)Ezeket a kutyákat nem lehet keménység nélkül uralni bármilyen helyzetben!Azt vallom, hogy a kutyát uralni kell és nem egyenrangú társként kezelni! Ez neki sem természetes!Persze nem verést és egyéb dolgokat értek ez alatt, hanem, hogy engedelmes legyen minden helyzetben!

#7 vau

vau

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 177 hozzászólás

Közzétéve 2002 augusztus 10. - 21:40

Ilusta,Erõsen nem értünk egyet. Én máshogy látom a nevelés mûködését, ez van.Az általad leírt gyakorlatok baromira tetszenek, nem fölöslegesek. A szagazonosítás igenis nagyon jó, és fontos dolog. Nálunk pl. a teknõst kerestetem meg néha a kutyával, és sokkal könnyebb lenne, ha szag alapján egybõl beugrana neki, hogy mit is keresünk.Az "ott áll" egy NAGYON KÖNNYÛ gyakorlat, ha az áll részét levesszük (ez az ott marad). Ezt a kutyám 5 hónaposan minden további nélkül tudta. Igaz, szemmel tartom ilyenkor ha tudom, hogy egybõl szóljak neki, ha elmozdul. Ha áll, és úgy adom ki az ott marad utasítást, állva fog ottmaradni. Kíváncsi vagyok, hogy a suliban tanítanak-e olyat, hogy "menj oda és maradj ott". Nálunk ez is mûködik, az együttmûködéses nevelés eredménye.Tényleg jó érzés, ha a kutya engedelmeskedik. De csak akkor jó érzés, ha tudom, hogy a kutya AKAR engedelmeskedni. Igaz, hogy a kutya nem egyenrangú, nálunk sem. Az együttmûködés nem is egyenrangúságot jelent, hanem azt, hogy az adott szituációban kiegészítjük egymást (az akcióban egyenrangú). Például lehet valaki számára jó érzés egy rabszolgának parancsolgatni (szerintem borzasztó!), de nagyon jó érzés egy baráttal együtt dolgozni. Lehet a barát alárendelt, de ha szívvel-lélekkel ott van, az a jó.Egy 50 kilós, vagy jóval nagyobb kutyát (legyen akár masztiff) simán fel lehet állítani a korábban leírt technikával. A trükk nem abban van, hogy felemelem (kb. akkora erõ kell hozzá, hogy a kezemet tartsam a levegõben). A lényeg, hogy a kezemmel MEGMUTATOM, hogy emelje fel a fenekét (az meg egy másik dolog, hogy ha fel akarok állítani egy kutyát ülésbõl, elég logikátlan a pórázzal a nyakát rángatni). Egy normális kutya AKARJA az együttmûködést, csak sokszor nem érti, mit akarsz kihozni. Nagyon sokszor látom a kutyámon, hogy ha nem érti mit akarok, próbálja kitalálni, és a legkülönbözõbb dolgokat teszi, hogy megtalálja a kívánt gyakorlatot.Határozottan állítom, hogy nem kell nagyon keménynek lenni ahhoz, hogy egy nagyon kemény, erõs felépítésû kutyát kordában tarts. Természetesen meg kell mutatni, hogy ki az úr. Ezt viszont nem pórázrángatással, lenyomással stb. éred el. Eléred viszont sok játékkal, határozottsággal és következetességgel. Ha megvannak a viselkedési határok, amit soha nem léphet át, nem is lesz arra lehetõség, hogy a kutyában felmerüljön a gondolat az engedetlenségre.Saját példámból tudom, hogy megfelelõ hozzáállással egy kemény kutyát is jól lehet kezelni. Az egyik haverom rotija (kicsi, kb. 40 kg) pl. feltétel nélkül engedelmeskedik nekem, pedig mostanában jó, ha évente egyszer látom (kutyasuliba õ sem járt...). Soha nem keménykedtem vele, mégis le tudom állítani ha kell! Ezt teszi a szeretet és a bizalom.És egy kis összezavarás: Nálunk létezik a "nem akarom" fogalom. Van, hogy hívom a kutyát, és nem jön. Ez mindig akkor van, ha nem hívom komolyan (épp fekszik és fáradt, én játszani szeretnék, és rá bízom hogy jön-e). De ha kell, mindig tudja, hogy nincs pardon, amit mondok komoly, és megteszi. Ezt teszi a testbeszéd és a hangsúlyozás.Figyelem, a "nem akarom" dolgot csak akkor szabad engedni a kutyának, ha biztosan tudod a végeredményét! Soha nem szabad következetlenségbe átcsapni! Megfelelõ érzékkel ez is mûködik minden kutyánál. Nem hiszem, hogy ezt bármelyik kutyasuliban mernék tanítani. Sõt, ezzel a példával sokan hülyének fogtok tartani. Mégis mûködik.

#8 vau

vau

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 177 hozzászólás

Közzétéve 2002 augusztus 11. - 0:43

Eszembe jutott még néhány olyan fontos dolog, amit otthon nagyon nehéz megtanulni, a kutyasuliban meg tanítják.Mástól ne fogadjon el kaját akkor sem, ha nem vagy ott. Ezt egyedül nem lehet megtanítani, az ismeretlen idegen meg hamar ismerõs lesz.Az együttmûködés gátlása. Többször volt olyan problémám, hogy séta közben idegen, gazda nélküli kutyákat kellett elkergetnem. Ez azért nehéz, mert a kuty együttmûködik, és hiába ültetem le, mindenképpen segíteni akar (amikor a figyelmem a másik kutyára terelõdik, õ egybõl ugrik és segít). Ilyen esetben jó lenne egy robotszerû mûködés, ezt suliban lehet tanítani. Igaz, kíváncsi lennék, hány kutya lenne képes nyugodtan ülve maradni a suliban, ha a gazdák összeverekednének :)

#9 Ilusta

Ilusta

    Törzsvendég

  • Moderátor
  • 8.740 hozzászólás

Közzétéve 2002 augusztus 11. - 13:34

Vau!Végülis azért nem vagyunk teljesen más véleményen.Én sem rabszolgaként bánok a kutyáimmal, sõt!Ha jól végezte el a gyakorlatot, hatalmas dicséretet, finom falatot, vagy játékot kap jutalmul.Persze játszani máskor is kell vele!Ami az "menj oda és ott maradsz"-ot illeti ezt a kutyasuliban "elõreküldésnek" hívják.A kutyának egyenes vonalon addig kell elõre mennie, míg a gazda ki nem adja a "feszik!" parancsot. Utána csak akkor mozdulhat meg, amikor a gazda behívja.Az én kutyámmal meg lehet csinálni azt, hogy helyben marad, ha más kutyát próbálok elkergetni, vagy a gazdája mondjuk verekedne.Csakis parancsra segíthetne. Igen a kutyasuliban ilyeneket is lehet gyakorolni, erre jó pl. a közömbösítéssel egybekötött helybenmaradási gyakorlat.Nem tudod ismered-e (külföldön, de már itthon is gyakori) az obedience versenyeket?Ezeken olyan helybenmaradási gyakorlatot is csináltatnak, hogy a kutyákat lefektetik és a gazdák kimennek az ajtón, tehát a kutya nem látja a gazdáját, mégis egyhelyben kell maradnia egészen addig, amíg a gazda visszajön és más parancsot nem ad.Visszatérve én is csak azt vallom, hogy úgy kell uralni a kutyát és kiképezni, hogy neki is örömet nyújtson. Azonban ez nem minden kutyával megy így, néha kényszeríteni kell, ugyanúgy mint ahogy a gyerekek sem igazán (én sem szerettem)szeretnek iskolába járni mégis kell! Posted Image

#10 Soóska

Soóska

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 86 hozzászólás

Közzétéve 2002 augusztus 11. - 16:45

Sziasztok!Amit Vau írt az tényleg ideális állapot,csak sajna baromi nehéz lenne megvalósítani kutyaiskolán. Például ahhoz, hogy bizonyos gyakorlatokat kényszer nélkül csupán játékkal és pozitív megerõsítéssel tudjunk tanítani kellene egy óriási terület, kisebb részekre osztva ahol max. 3-4 fõs csoportokban dolgozhatnánk úgy, hogy a kutyák ne mehessenek el a többihez. Mert természetesen a legtöbben még mindíg azért jönnek kutyasuliba mert rájönnek, hogy maguktól nem tudják megnevelni a kutyát, tehát már vannnak problémák. Ilyenkor a leggyakoribb, hogy nem figyel a gazdájára, agresszív másokkal, fõnöknek hiszi magát, sz*rik a gazda fejére. Amit leírsz az szuper, de csak akkor mûködik, ha kezdettõl fogva így állsz hozzá. Késõbb már nem megy erõszak nélkül(ezen nem verést értek!)Nem tudom honnan ered az az elképzelés, hoyg kutyaiskolába csak egyéves kor után lehet vinni a kutyát. Mifelénk az állatorvosok tanácsolják ezt a baromságot, de már küzdünk ellene.

#11 kiwi2

kiwi2

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 872 hozzászólás

Közzétéve 2003 március 13. - 21:11

Ilusta!Ürömön hol van kutyasuli???Mert nekem az 1 köpésre lenne,ugyanis aranyhegyrõl írok (óbuda)Most a 10 ker-be jártunk,de nem volt olyan jó,és eljöttünk.Mik oda a feltételek?És mennyibe kerül az edzés?? :confused:

#12 Ilusta

Ilusta

    Törzsvendég

  • Moderátor
  • 8.740 hozzászólás

Közzétéve 2003 március 13. - 21:38

Szia Kiwi!Megmondom õszintén még személyesen én sem kerestem fel, április tájékán gondoltam, de kutyásújságban is benne van, de el tudom mondani, mert múltkor pont láttam a táblát! Posted Image Márha ennek a tábláját láttam.. Posted Image Szóval, ha Budakalász felöl jössz a hegyen át, a Bécsi út felé, akkor az új építkezések után, pontosabban a sírköves után be jobbra. Ha a Bécsi felõl jössz,jobbra fel az ürömi elágazásnál és utána értelemszerûen az új építkezések elõtt balra.Gondolom utána is vannak táblák és mutatják az utat.Üröm, Duhajdomb Szûcsné M. Adrienn 06-20-393-8877Van még egy kutyasuli Békásmegyeren, a Duna parti oldalon, majdnem Budakalász magasságában. Ott sem jártam, nem tudom milyen.Nekem ez az Ürömi szimpatikusabban hangzik, a hölgy bronzkoszorús mesterkiképzõ, az elõdje pedig babérkoszorús volt. (Ez a legnagyobb titulus)

#13 kiwi2

kiwi2

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 872 hozzászólás

Közzétéve 2003 március 13. - 23:41

Ilusta!Ugye arról az ürömi elágazásról beszélsz,ahol van egy büfé,egy állateledel bolt,meg egy közért!?Vagy a pilisborosjenõirõl? :confused:

#14 kiwi2

kiwi2

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 872 hozzászólás

Közzétéve 2003 március 13. - 23:47

Vicces.Az egyik kutyámat úgy hívták,hogy Duhajdombi Koni.De õt ellopták.Lehet,hogx vele jártunk oda?

#15 Ilusta

Ilusta

    Törzsvendég

  • Moderátor
  • 8.740 hozzászólás

Közzétéve 2003 március 14. - 9:51

idézet:
Eredeti szerzõ: kiwi: Ilusta!Ugye arról az ürömi elágazásról beszélsz,ahol van egy büfé,egy állateledel bolt,meg egy közért!?Vagy a pilisborosjenõirõl? :confused: [/QUOTE]a Bécsi út és Ürömi(?) elágazás. Most lett nemrég lámpás keresztezõdés eddig nem volt ott lámpa.Van ott kisközért, étkezde, szemben építõag.telep és van még valami autóstelep.

#16 kiwi2

kiwi2

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 872 hozzászólás

Közzétéve 2003 március 14. - 22:52

Ilusta!Köszike.Asszem ugyanarról beszélünk.Valami családi bt a közért neve,ami ott van.Ja,azt az állateledel boltot mindenkinek tudom ajánlani,mert jók az árak,és (bár maga a bolt kicsi) elég nagy a választék.Hihi :D tongue.gif

#17 Trudi

Trudi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 106 hozzászólás

Közzétéve 2003 március 15. - 21:32

Sziasztok!Nekem van egy gyönyörû nagy, jó ugróképességgel rendelkezõ fajtiszta német juhász kutyám. Néhány dolgot már tud, olyanokat, amiket "házilag" megtanítottam neki. Nagyon ideges lesz, ha más kutyákat meglát, hangos ugatásba kezd, és ugrál. Ezért nem tudom elvinni kutya iskolába a többi kutya közé. Tud valaki egy nyugodt helyen levõ, egyszerre csak egy kutyával foglalkozó oktatót, úgy, hogy ne legyen a közelben sok idegen kutya?

#18 Ilusta

Ilusta

    Törzsvendég

  • Moderátor
  • 8.740 hozzászólás

Közzétéve 2003 március 15. - 22:09

Szia Trudi!Pont a Te kutyádat kellene elvinni kutyasuliba sok kutya közé!!Ott nem elengedik, hogy hajrá, verjétek össze egymást.Fentebb írtam a közömbösítésrõl.Ez pórázon megy, sétálsz a többi (gazdák pórázon tartják a sajátjukat) kutya között a tiéddel és közben fegyelmezed és dicséred!Egy idõ után, ha jársz vele rendesen, közömbös lesz a többi kutyával szemben és póráz nélkül szép csendben elüldögél stb. köztük!Úgyhogy felejtsd el az egyedüli oktatót, hülyeség!Keress fel, egy hozzád közel lévõ kutyasulit!Hidd el sokat tanulhattok még, köztük ezt is!!

#19 kiwi2

kiwi2

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 872 hozzászólás

Közzétéve 2003 március 15. - 22:32

Szia Trudi!Ilustának tök igaza van!Nekem is ugyanilyenek a kutyáim,aztán a kutyasuliban leszoktak errõl.(Sajnos mióta nem viszem õket,visszaszoktak)Én is azt ajánlom,hogy vidd el közös foglalkozásokra,mert csak ott tudja megszokni a többi kutya jelenlétét. Posted Image Azt viszont nem írtad meg,hogy mi a jelentõsége annak,hogy a kutyád jó ugróképességgel rendelkezik! :rolleyes:

#20 Nood Lee

Nood Lee

    Csikó

  • Fórumtag
  • 564 hozzászólás

Közzétéve 2003 március 15. - 23:48

Pl. [url="http://"http://www.kerekperec.hu/lovas/ubb/ultimatebb.php?ubb=get_topic;f=6;t=000060"]agility.[/url] ;)

#21 kiwi2

kiwi2

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 872 hozzászólás

Közzétéve 2003 március 16. - 0:30

idézet:
Eredeti szerzõ: Nood Lee: Pl. [url="http://"http://www.kerekperec.hu/lovas/ubb/ultimatebb.php?ubb=get_topic;f=6;t=000060"]agility.[/url] ;) [/QUOTE]Én is arra gondoltam :D csak hogy számára mi a jelentõsége a kutya ugróképességének. tongue.gif

#22 Zsuzska

Zsuzska

    Törzsvendég

  • Admin
  • 3.961 hozzászólás

Közzétéve 2003 március 16. - 11:50

Egy teljesen laikus kérdés, nekem ugyanis sajnos nincs kutyám: miért nem jó a bentlakásos kutyasuli? Ilyet ugyanis tudnék ajánlani Sacnak Tárnokon, ott úgy mûxik, hogy 3 (vagy 4?) hetet bent van a kutya, amibõl az utolsó héten a gazdival együtt csinálja a gyakorlatokat. Tehát gondolom elõbb kiképzik a kutyát, majd hozzá a gazdit.

#23 Nood Lee

Nood Lee

    Csikó

  • Fórumtag
  • 564 hozzászólás

Közzétéve 2003 március 16. - 12:37

Miért nem jó? Szerintem azért, mert (szubjektív vélemény) NEKED KELL kiképezni a kutyádat, neked kell vele végigszenvedned azt az idõt, amíg engedelmes lesz, neked kell összhangba kerülni vele, és legfõképpen: neked is meg kell tanulnod, hogyan kell kiképezni egy kutyát, vagyis nem csak a kutya tanul, sõõõt ... Van mikor a kutya megcsinálná az adott feladatot, csak te nem tudod. Nekem már volt ilyen;én belezavarodtam az akadálytömegbe, de Kifli megcsinálta volna; én váltottam rosszul irányt, de Kifli simán végrehajtotta volna hibátlanul a feladatot. Ha a kutya valamit elront, az nagyon sokszor a gazda hibája, szóval: bele kell tanulni a fegyelmezõzésbe. Mit csinálsz, ha beadod egy bentlakásos kutyasuliba az ebedet, profin kiképzik, majd odaadják, hogy tessék, kiképeztük, add a lóvét, te meg azt sem tudod, mi-merre-hogyan. Szóval szerintem fordíts rá egy kis idõt, hogy a kutyéddal törõdj, és a gyümölcse mindenképpen meglesz. Ha meg beadod valahova, sosem mehetsz 100%ra. Le lehet ugatni, le lehet szólni, meg lehet kövezni, ez a véleményem. Posted Image

#24 Zsuzska

Zsuzska

    Törzsvendég

  • Admin
  • 3.961 hozzászólás

Közzétéve 2003 március 16. - 13:46

Ez világos, gondolom, Ilusta is ezért írta, amit írt. Posted Image De nem erre van az az egy hét, amikor már a gazdi is ott van?Egy ismerõsöm pl. beadta egy ilyen suliba a kutyáját, de neki filmforgatás miatt kellett, tehát nem csak az volt a lényeg, hogy neki engedelemskedjen, hanem hogy bárkinek (jelen esetben színészek, rendezõ). Akkor sem jobb ez a megoldás? Persze semmi extrát nem kell tudnia, csak ül-áll-fekszik és ti tudjátok még, mik ezek az alap dolgok. Innen gondolom, hogy ha valakinek ugyanerre van csak szüksége, akkor miért ne lenne jó? Hiszen hallgat a kutya a gazdira is. Esetleg így házörzõnek nem lesz jó, amire viszont Sacnak kell?Bocsi, ha nagyon amatõr kérdések...

#25 kiwi2

kiwi2

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 872 hozzászólás

Közzétéve 2003 március 16. - 15:46

Zsuzska!Szerintem nem jók a bentlakásos kutyasulik,mert összezavarják a kutyát.Elõször megtanulnak mindent az edzõzõl,aztán az ember azt hiszi,hogy most már csak neki kell megtanulni a dolgokat,pedig nem így van!A kutyának újból meg kell mindent tanulnia,mert eddig az edzõ hangján,és az edzõ stílusával tanulta a dolgokat.Bár lehet,hogy másodszorra könnyebben megy majd,mert a kutya számára ismerõsek a feladatok,csak nem a gazdi szájából...Egyébként meg az alapokat az ismerõsöd is meg tudja tanítani a kutyájának.Nem?Na,most jól kiokoskodtam magamat! :D tongue.gif

#26 Nood Lee

Nood Lee

    Csikó

  • Fórumtag
  • 564 hozzászólás

Közzétéve 2003 március 16. - 18:53

Nem tudom, nekem nem nagyon tetszik ez a bentlakásos dolog. Persze ha az a fõ cél, hogy ki legyen képezve a kutya, akkor ok, de én inkább annak a híve vagyok, hogy én magam képezzem ki. Az eredmény lehet ugyanolyan, de sokkal jobb érzés, mikor már mindent megtanult, hogy ez a te munkád, fáradozásod gyümölcse. Itt még nem is beszéltem arról az idõrõl, amit erre befektetsz: kutya és gazdája sokkal közelebb kerülnek egymáshoz, míg ha beadod egy "ottmaradós" kutyaiskolába, lehet, hogy az ellenkezõje történik; a kutya akár el is hidegülhe tõled, netán nem vesz komolyan, csak az edzõt, vagy ha az edzõ maga is jelen van. Nem is beszélve arról, hogy szerintem drágább is lehet, bár ez csak egy sejtés, javítsatok ki, ha nem így van. Ha sürgõs a helyzet, akkor jó, de én semmiképpen sem adnám be a kutyámat ilyen helyre. És nem azért, merthogy zordul bánnak az én "csillagvirágkutyulimutyuliprüntyõkémmel", hanem mert nem én képzem ki, nem én vagyok vele azalatt az x hónap alatt. Egyébként ha lehetõségem lenne rá, legszívesebben én is kennelben tartanám az ebeket, de sajnos ez nem adatott meg. Tehát ez az én véleményem, várom a válaszokat! ;) Üdv, Jenna

#27 kiwi2

kiwi2

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 872 hozzászólás

Közzétéve 2003 március 16. - 19:04

Hát Nood Lee,nagyjából 1 véleményen vagyunk,de én akkor is hülyeségnek tartom a bentlakásos kutyasulit tongue.gif Posted Image

#28 Nood Lee

Nood Lee

    Csikó

  • Fórumtag
  • 564 hozzászólás

Közzétéve 2003 március 16. - 22:29

Hát, be kell valljam nekem sem. De ez már a saját véleményünk, általánosításnál nem akartam igazán belevinni. Persze így is biztosan sikerült! Posted Image

#29 Zsuzska

Zsuzska

    Törzsvendég

  • Admin
  • 3.961 hozzászólás

Közzétéve 2003 március 16. - 22:53

Akkor talán az ismerõsömnél ott lehetett a bibi, hogy neki nincs ennyi ideje foglalkozni a kutyával. Mindenesetre ez nem sült el rosszul, teljesen engedelmes lett a kutty.Azért várom még más véleményét is. Posted Image

#30 Nood Lee

Nood Lee

    Csikó

  • Fórumtag
  • 564 hozzászólás

Közzétéve 2003 március 16. - 22:58

Hát igen, az idõhiány nagy úr ... Meg kényelmesebb is beadni egy kbentlakásosba, annál, hogy te foglalkozz vele. És ezt nem rosszindulatból mondom, hanem tényleg így van.

#31 Zsuzska

Zsuzska

    Törzsvendég

  • Admin
  • 3.961 hozzászólás

Közzétéve 2003 március 16. - 23:03

Én személy szerint biztos szakítanék rá idõt, de nálam más a helyzet, nem kell egy háromgyerekes családot eltartanom. Nekem is szimpatikusabb a másik módszer, de eddig nem gondoltam bele, hogy ekkora lehet a különbség. Bár nehezen tudom elképzelni, hogy ha végre lenne egy kutyám, megválnék tõle egy egész hónapra... :(

#32 vau

vau

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 177 hozzászólás

Közzétéve 2003 március 16. - 23:36

A benntlakásos kutyasuli hülyeség.-Nem tudod, milyen stílusban tanítják a kutyádat.-A kutyasuli lényege a gazda megtanítása a helyes kutyanevelésre-Pont azért, mert más nevelte, nem fogod ismerni a kutyád reakcióit. Persze idõvel rá lehet jönni, de azzal az erõvel ezt mind meg is taníthatod neki.-Jól nevelt kutyát is el lehet rontani

#33 Sac

Sac

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.950 hozzászólás

Közzétéve 2003 március 17. - 9:51

idézet:
Eredeti szerzõ: Trudi: Tud valaki egy nyugodt helyen levõ, egyszerre csak egy kutyával foglalkozó oktatót, úgy, hogy ne legyen a közelben sok idegen kutya? [/QUOTE]Trudi! Nekem van egy ismerõsöm aki kutyakiképzéssel foglalkozik. Házhoz megy és nagyon jól csinálja! Az én kutyám képzésében is aktívan részt vesz ;) Ha érdekel, akkor írj e-mail, vagy magánüzit és megadom a számát ...

#34 Ilusta

Ilusta

    Törzsvendég

  • Moderátor
  • 8.740 hozzászólás

Közzétéve 2003 március 17. - 12:21

Sziasztok!A bentlakásos kutyasulival kapcsolatban:Való igaz, akinek nincs sok ideje kiképzésre járni a kutyájával annak ez a lehetõsége is van.De! Valóban más, ha Te magad is tanulsz ott, mintha egy kiképzett kutyát kapsz a kezedbe és 1 heted van arra, hogy szakszerûen irányítsd a kutyát.Egy kutyalaikus ismerõsõm beadta kicsit félénk kutyáját(németjuhász kan) a BM Dunakeszi Kutyakiképzõbe. Nos ott is a keményebb kiképzési módszer a menõ. Végülis kemény rendõrkutyát kellene faragni belõlük.A gazdája a letelt idõ után felvette az egész bemutatót videókazettára és levetítette nekem.Nos, nem voltam elragadtatva, ezt ki is fejtettem neki. Õ abszolút nem látta azt amit én!A kutya félelembõl engedelmeskedett!!Mikor erre rávilágítottam és megmutattam a kazettán a jeleit, elcsodálkozott, hogy tényleg!Nos ez az ember sem tudott bánni a kutyájával, amit a kiképzõnek egy szóra megcsinált, neki 1 hónap után már nem! Annyira nem tudta kezelni a kutyát, hogy végül elajándékozta oda vissza rendõrkutyának. Hogy mi lett a kutya sorsa nem tudni.Most ez egy kirívó eset, de sosem tudhatod mit csinálnak a kutyáddal, ha nem vagy ott.Neked, ha nem vagy elég domináns egy idõ után nem fogja megtenni azt amire tanították.Ha ott vagy vele mindig a kiképzésen megtanulod folyamatosan a helyes irányítást amiben mindkettõtök örömét leli. Mert mindig motiválni kell a kutyát. Vagy jutalomfalattal (ha kajás), vagy játékkal.A kutyasuliban az elsõ amit megtanítanak, hogy mit vigyél magaddal a kiképzésre:fojtónyakörv, hosszúpóráz, jutalomfalat, egy darab rongy, valamint bõrnyakörv (a csibészeléshez), persze szájkosár, ha arra is szükség van.Ami meg a házhoz kijövõ kiképzõket illeti, jó dolog, ha elõtte!! jártál vele kutyasuliba és utána csak a házõrzés marad hátra!Vagy nem akarod kutyák közé vinni soha és csak otthon marad a kertben.Ugyanis Trudi kutyája semmit sem fog a kutyákkal szemben változni, ha ezt választja!

#35 Trudi

Trudi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 106 hozzászólás

Közzétéve 2003 március 17. - 21:30

Köszönöm a segítséget!Amikor megvettük a kutyát, mindig nagy álmom volt, hogy versenyre vigyem. De elõbb meh kell nevelni. Már ugrattam vele akadályoka is. 110 cm-t ugrott. Ügyes kutya, de ha más is jelen van, akkor megbolondul.A XIX. lerületben lakom. Tudtok egy közeli kutyasulit? Valamit, amit talán a kerületemben van, vagy közeli kerületben?Elõre is köszönöm! Trudi

#36 Ilusta

Ilusta

    Törzsvendég

  • Moderátor
  • 8.740 hozzászólás

Közzétéve 2003 március 18. - 10:25

Azért a németjuhásszal vigyázni kell az ugratások terén. Mivel olyan alacsonyan van a hátsó lábukon a testsúly (roggyantott állás) ezért sokkal sérülékenyebbek hátúl.De azért az agilityt kipróbálhatod vele, ha a kutyának is van kedve hozzá, de a kimondottan magasugrás nem nekik való!De az agilityhez is kell egy alapfokú engedelmességi szint.Azt nem tudom milyen messze van Tõletek, de van a Népligetben is egy kutyasuli, de szerintem kell lenni Kispesten is.Vedd meg a "A Kutya" c. újságot, abban szokott külön lenni egy melléklet, ott megvannak a kutyasulik (legtöbbje).

#37 Trudi

Trudi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 106 hozzászólás

Közzétéve 2003 március 18. - 20:49

Ok, megveszem az újságot, szétnézek a kutyasulik között.Nem is tudtam, hogy nem lehet magasat ugratni a németjuhásszal. Itt sok mindent tanul az ember. Pedig sok könyvet olvastam, mielõtt megvettük.

#38 Ilusta

Ilusta

    Törzsvendég

  • Moderátor
  • 8.740 hozzászólás

Közzétéve 2003 március 18. - 22:04

Lehetni, mindent lehet, de, ha sokáig akarod egészségben tudni, személy szerint nem ajánlanám..tulajdonképpen egyik kutyafajtának sem...Gondolom láttál már friesbis kutyákat, akik összvissza ugrálnak a korongért. Baromi látványos, meg minden, de nem túl sokáig tudják ezt mûvelni..hamar nyugdíjba vonulnak. Ugyan miért?

#39 kiwi2

kiwi2

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 872 hozzászólás

Közzétéve 2003 március 21. - 22:44

Huh.Hát ezt én sem tudtam.Lehet,hogy ezért lett a kutyámnak porckopása???Ajjajj...Ja,van egy jó hírem.Lehet,hogy mégsem kell mûteni!!!Olyan gyógyszert kap,ami zselét képez a csontján,és talán el lehet vele kerülni a mûtétet!!!HURRÁÁÁÁ!!! Posted Image

#40 Sac

Sac

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.950 hozzászólás

Közzétéve 2003 március 28. - 20:36

idézet:
Eredeti szerzõ: Ilusta: Ami meg a házhoz kijövõ kiképzõket illeti, jó dolog, ha elõtte!! jártál vele kutyasuliba és utána csak a házõrzés marad hátra! [/QUOTE]Ebben valószínûleg igazad van, de sajnos Mány környékén nincsen kutyaiskola. A helyzetet még tovább rontja, hogy a kutyám ugyanott van ahol a lovam a nagymamámnál. Én sajnos csak hétvégén lehetek ott ... itt jön be az idõhiány kérdése. A nagymamám nem tud kiképezni egy majd' 40kg-os kuvaszt, én meg nem vagyok ott. Így került hozzánk egy kutyakiképzõ ... Személy szerint én is sokkal jobban örülnék neki ha Csibikém mindent tõlem tanulna meg, de "ez van ezt kell szeretni". Viszont a fiú hétvégén jön akkor én is megyek velük, így én is tanulok a kutyámmal együtt ;) Sajnos a kiképzést nehezíti a kutya fajtája. A kuvaszok eléggé nehezen taníthatóak/képezhetõek ti. "nehezen esik le nekik a tantusz"Ráadásul az én kutyám még hiperérzékeny lelkû is ... így sokszor van hogy hiába nem kapott enni aznap, a belsõ feszültség miatt egy idõ után a virslifalatokkal sem tudod õt motíválni!Nincs könnyû dolgunk![url="http://"http://kep.tar.hu/hsac/images/pic1679818.jpg"]Ja különben róla van szó![/url] [url="http://"http://kep.tar.hu/hsac/images/pic2104369.jpg"]Ez pedig a múlt hétvégén készült![/url] Üdv, mindenkinek! Sac [ Március 28, 2003, 22:27: Az üzenetet átszerkesztette: Sac ]