Ugrás a tartalmakhoz


Fotó

Gyógy- és mérgező növények


  • Please log in to reply
345 válasz a témához

#41 chyki

chyki

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.686 hozzászólás

Közzétéve 2006 augusztus 23. - 20:09

Tegnapelõtt lekentem lóm lábát farkasalma fõzettel, aztán körömvirággal, az eredményt még csak remélem, de mit gondoltok jót jelent ha ki volt hámosodva a bõre? (mintha le akarna kopni....)Ma is lekentem, várom a csodát. :)

#42 lisawica

lisawica

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.925 hozzászólás

Közzétéve 2006 augusztus 23. - 20:35

Szerintem az mindenképpen jót jelent, de ez Agrobe asztala :D ;)

#43 Ágimam

Ágimam

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 6.208 hozzászólás

Közzétéve 2006 augusztus 23. - 21:00

Jaj, én meg el is feledem, hogy itt is megköszönjem G. Anikónak a farkasalma-küldeményt! Bocsi! :ang: Bokorkám, látom, a házipálesz nem tartozik a számodra ellergén dolgok közé... ;) :yeah:

#44 Bokorugró

Bokorugró

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 8.786 hozzászólás

Közzétéve 2006 augusztus 23. - 21:16

Bokorkám, látom, a házipálesz nem tartozik a számodra ellergén dolgok közé... ;) :yeah:

:nem: :nem: Semmiképpen! :D A dottor Lisa is ezt ajánlotta, úgyhogy szigorúan orvosi javaslatra. Hát merek én egy orvossal ellenkezni? :dev:

#45 Bokorugró

Bokorugró

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 8.786 hozzászólás

Közzétéve 2006 augusztus 23. - 21:27

Akkor gészségetekre! :kocc: ( A Tiédre különösen Mam, mert sajnos lemaradtam a köszöntõs idõszakról, amiért rettentõen szégyellem is magam. :o Úgyhogy utólagosan is ISTEN ÉLTESSEN SOKÁIG!)

#46 Ágimam

Ágimam

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 6.208 hozzászólás

Közzétéve 2006 augusztus 24. - 6:39

Akkor (házi)pályinkás jóreggelt! Sose bánd! Sokszor vagyok így én is. Éjjenek a gyógyító növények! :kv:

#47 agrobe

agrobe

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.766 hozzászólás

Közzétéve 2006 augusztus 24. - 7:49

Akkor bocsánat, nem ismertem a kövirózsát.Most hétvégén ültetem át áloé-ékat.Tök jól érzik magukat, pedig majdnem kinyirtam õket. Akkor két tövem volt és azt hittem hogy azért barnulnak, mert túlöntöztem õket.Pedig pont szomjasak voltak, egyre rosszabbul lettek.Aztán elkezdtem õket locsolni, hogy most már úgyis mindegy (tisztára bebarnultak) erre kivirultak és megszaporodtak.Majd szétszedem õket, de lagalább négyen vannak már.Örültem nekik. Bár nem tudom, hogy hogyan kell õket átültetni, szét lehet e egyátalán szedni, stb...

#48 maugly

maugly

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.943 hozzászólás

Közzétéve 2006 augusztus 24. - 8:28

Öööö...ha rájössz, hogyan, egyet szívesen örökbe fogadnék. Milyen növénnyel kárpótolhatnálak...? :D

#49 Bokorugró

Bokorugró

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 8.786 hozzászólás

Közzétéve 2006 augusztus 24. - 9:30

Akkor bocsánat, nem ismertem a kövirózsát.Most hétvégén ültetem át áloé-ékat.Tök jól érzik magukat, pedig majdnem kinyirtam õket. Akkor két tövem volt és azt hittem hogy azért barnulnak, mert túlöntöztem õket.Pedig pont szomjasak voltak, egyre rosszabbul lettek.Aztán elkezdtem õket locsolni, hogy most már úgyis mindegy (tisztára bebarnultak) erre kivirultak és megszaporodtak.Majd szétszedem õket, de lagalább négyen vannak már.Örültem nekik. Bár nem tudom, hogy hogyan kell õket átültetni, szét lehet e egyátalán szedni, stb...

Egy csemetére majd eccer valamikor én is jelentkeznék örökbefogadónak! :yeah: Asszem most láttam talán a tv-ben, hogy ha eléri a 20-30 centis nagyságot, akkor kell leszedni az anyatõrõl ( bár nem tudom neked mekkora maga a növény, de állítólag marha nagyra meg tud nõni). Gondolom símán szét lehet választani kézzel, csak a gyökere ne sérüljön.

#50 agrobe

agrobe

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.766 hozzászólás

Közzétéve 2006 augusztus 24. - 9:31

úgy látom a lekvárok és savanyúk után ez lesz a következő népszerű termékem a bolháson...Nekem a legnagyobb 20-30 cm-es, de kb 4-5 cm-es volt télen, mikor kaptam.Most az erkélyen könyököl kifelé a cserepéből. Pedig sokszor használtam, ezért néhány levele eléggé csonka, de ezt nem bánja, úgy látom.DE azt az ici-pici növénykét is valahogy leszedte az, akitől vettem.

Edited by agrobe, 2006 augusztus 24. - 9:33.


#51 Bokorugró

Bokorugró

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 8.786 hozzászólás

Közzétéve 2006 augusztus 24. - 9:33

Ezt mondjuk símán el tudom képzelni. Mindenkinek vannak ilyen túlszaporodott növényei, azokat áruba lehetne bocsátani!

#52 agrobe

agrobe

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.766 hozzászólás

Közzétéve 2006 augusztus 24. - 9:39

No, megnéztem, minimum 15 cm-esnek kell lennie.A két nagyot akkor különszedem, aztán meglátom, hogy mit szólnak hozzá.De vennem kell nagy cserepet, mert akár 1 m-re is nõnek.De mi lesz, ha majd tényleg ilyen nagyok lesznek?Kénytelen leszek vajaskenyéren megenni uborka helyett...De egyébként nekem tetszik, mint dísznövény, jópofa szerzet.

#53 Bokorugró

Bokorugró

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 8.786 hozzászólás

Közzétéve 2006 augusztus 24. - 9:44

De vennem kell nagy cserepet, mert akár 1 m-re is nõnek.

Igen, de a gyökerük a növényhez képest elég kicsike. Szerintem nem kell mindjárt túl nagy cserép neki, csak egy számmal nagyobb.

#54 agrobe

agrobe

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.766 hozzászólás

Közzétéve 2006 augusztus 24. - 10:10

Hát inkább többel, mert egy joghurtos pohár méretûben senyvednek.

#55 lisawica

lisawica

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.925 hozzászólás

Közzétéve 2006 augusztus 25. - 19:44

LenLinum usitatissimumA lenfélék családjába tartozó, rostjáért illetve magjáért tenyésztett egyéves növény. Kétféle változata van: a rostlen magjai kicsik, a maglen rostjai pedig elfásodtak, fonásra, szövésre nem alkalmasak.A drogot szolgáltató lenmag 3-4 mm hosszú, lapos, fénylõ barna, az egyik végén hegyes. A magot langyos vagy forró vízzel leöntve áztatással nyákos folyadékot készítenek belõle, amely bélhurutos bántalmakban a bélfalak izgami állapotát csökkenti (bevonóul használ). Gyíomorhurut, gyomor és nyombélfekély gyógyítására ajánlott. Lazítja a székletet, és bevonó hatása miatt megkönnyíti a székletürítést. A nyers lenmag nemcsak a székrekedés, hanem a hasmenés ellen is gyógyszer, mert vizet köt meg, így kivonja a székletbõl a folyadékot. - a lenmagnyákot régen a haj göndörítésére is használták - A mag örleményét borogatásnak, kelések érlelésére használják, segíti a genny kifakadását. Külsõleg, borogatásként reumára, hólyag és vesepanaszokra kiválló. (egy marák szétnyomkodott lenmagot tegyünk egy vászonzsákba, és 10 percre merítsük forró vízbe, majd azon melegiben tegyük az érintett területre)A lenmag rendszeres fogyasztása védelmet jelenthet a bél- és mellrák ellen, mivel a bélflóra a lenmagból lignant tud elõállítani. Pozitívan befolyásolja a koleszterinszintet.Ágimam pedig "mint a baba popsija" kézkrémet készít belõle :DPosted Image

Edited by lisawica, 2006 szeptember 22. - 20:00.


#56 Bokorugró

Bokorugró

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 8.786 hozzászólás

Közzétéve 2006 augusztus 28. - 23:08

Jelentem, a kövirózsa leve rendkívüli módon bevált a csípésre. Pár nap alatt a felére csökkent a kiterjedése és gyorsan halványul is! :yeah: Persze a jegelés és a többi is elengedhetetlen volt az elején, de most már nem szedek gyógyszert és úgy néz ki, folyamatosan gyógyul. :cool:

#57 lisawica

lisawica

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.925 hozzászólás

Közzétéve 2006 augusztus 30. - 19:54

Körömvirágkenyérbélvirág, gyûrûvirágCalendula officinalisA fészeksvirágzatúak közé tartozó, gyógy és ipari növényként is termesztett egyéves kerti növény. Talajban nem vállogatós a homokon kívül bárhol megterem. Magját március végén kell vetni, júniustól-õszig virágzik.A virágzáskor leszedett fészkes virágzatok, és a fészkekbõl kicsipegetett sugárvirágok adják a drogokat. A virágokat max. 1 cm-es szárrésszel kell leszedni, napfénytõl védve megszárítani.Illóolajat (mentont, izomentont, karvont, terpinént), karotinoidokat, flavonoidokat, szaponinokat, szabad triterpéneket (faradiolt, taraxaszterolt), poliszacharidokat tartalmaz.Forrázatát belsõleg gyomor és bélfekély, epehólyag-gyulladás ellen, gyomor- és hólyaghurut kezelésére használják. Jó görcsoldó és fertõtlenítõszer. Külsõleg nehezen gyógyuló sebek, fekélyek borogatására visszérgyulladás, felfekvés, lábszárfekély, nyálkahártya gyulladások, ekcémák, sebek, egyéb bõrproblémák, méhcsípések esetén használják. Rákjellegû daganatok és fekélyek, esetén is segítenek a körömvirág és zsurlófû fõzetével történõ lemosások. E jótékony tulajdonságát használja ki a kozmetikai ipar, mely elõszeretettel hasznosítja krémek, kenõcsök alapanyagaként.Tea: Tegyünk 1 csészébe 1 teáskanálnyi szárított körömvirágot, forrázzuk le, majd 10 perc elteltével szûrjük le. Naponta 3 csésze tea fogyasztása ajánlott. Lehûtve gargarizálásra is alkalmas. A teát általában epebántalmak, gyomorgörcsök esetén fogyasszuk.Kenõcs 1: Két maréknyi friss körömvirágot dörzsöljünk szét, és vízfürdõ felett keverjük el 50 gramm vajjal, hagyjuk állni negyedórán át, majd mullkendõn nyomjuk át. Ha kihûlt, tegyük tiszta üvegbe, és hûtõszekrényben tároljuk. Bõrkiütésekre és napégés okozta fájdalmakra ajánlott.Kenõcs 2: két összmarék körömfüvet (szárát, virágát, levelét) összevágunk. Természetes anyagokkal táplált disznó bélzsírjából vagy jó minõségû disznózsírból fél kilónyit úgy felmelegítünk, mintha hússzeletet akarnánk sütni. Ebbe a forró zsírba tesszük a felaprított körömvirágot, hagyjuk egy kicsit sercegni, megkeverjük és levesszük a tûzrõl. Lefedve egy napig állni hagyjuk az egészet. Másnap kicsit felmelegítjük és egy vászonkendõn átszûrjük egy elõkészített, tiszta edénybe.Kenõcs 3:60-90 g szárított körömvirág szirom1 pohár olivaolaj60 g szilárd zsiradék (fõzõmargarin, kókuszolaj, kakaóvaj vagy lanolin)150 g körömvirág olaj 60 g desztillált víz (vagy rózsa-, illetve narancsvirág víz)1 teáskanál apróra vágott vagy reszelt méhviasz3-5 csepp illóolaj, illattal vagy anélkülÓvatosan olvasszuk fel a szilárd zsiradékot, a méhviaszt és a körömvirág olajat fõzõedényben vagy alacsony hõmérsékleten mikrohullámú sütõben amíg átlátszóvá nem válik. A keveréket vegyük le a tûzrõl. Öntsük a vizet turmixgépbe és keverjük addig, míg a víz habos lesz. Lassan öntsük az olajat, a zsírt és a viaszt a keveredõ vízbe. Folytassuk a keverést, míg a hozzávalók krémessé nem válnak. Még melegen töltsük a krémet edénykékbe és egészen addig ne tegyünk ré fedelet, amíg ki nem hûlik. Borogatás: Forrázzunk le 1 csésze forró vízzel 2 teáskanálnyi szárított körömvirágot, majd 10 perc után szûrjük le. Borogassuk vele a sérült felületet. Naponta 2-3 kezelés ajánlott.Fûszerként: Az ételeknek sárgás színt és enyhén csípõs ízt ad. Virágszirmait használhatjuk rizs, hal, húsleves ízesítéséhez. Körömvirág olaj: Helyezzük a szárított körömvirág virágokat tûzálló edénybe, cserépedénybe vagy rozsdamentes acél edénybe (kerüljük a vasból vagy aluminimumból készült edényeket), és adjuk hozzá olivaolajat. Fokozatosan melegítsük az olajat és a növényt 1-2 órán keresztül körülbelül 50-70°C-on. Gyakran kevergessük. Addig melegítsük, amíg a szirmok ropogósra nem sülnek. Szûrjük át tiszta ruhán az olajat. A friss virág nedvességtartalma 1-3 évrõl néhány hétre csökkentheti az olaj eltarthatóságát. A felesleges vizet elsõsorban úgy távolíthatjuk el, hogy az olajat 2 hétig állni hagyjuk. Miután a víz elvált az olajtól, öntsük át az olajat egy másik edénybe azonnali használatra, vagy tartsuk hûvös, száraz helyen.Színanyagával élelmiszereket, gyógyszereket festenek.Posted Image

Edited by lisawica, 2006 szeptember 22. - 20:01.


#58 lisawica

lisawica

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.925 hozzászólás

Közzétéve 2006 szeptember 6. - 19:33

LevendulaFrancia levendula, keskenylevelû levendula, orvosi levendula, szagos levendula, angol levendulaLavandula officinalis Az ajakosvirágúak családjába tartozó, a Földközi tenger mellékérõl származó, nálunk is nagyban terjeszettt félcserje. Bokra félgömb alakú, levelei keskeny lándzsásak, szürkén szõrözöttek. Júniusban jelennek meg hosszúkás ibolyáskék virágzatai. Illatos virágait teljes virágzáskor, általában júniusban, szárral együtt kell szedni, majd fénytõl védett helyen, fejjel lefelé lógatva megszárítani.Talajban nem válogatós, kitûnõ kerti növény, érdemes a terasz mellé ültetni, mivel magának a növénynek is igen komoly légy és szúnyogriasztó hatása van. A magokat a csíráztatás elõsegítésére vetés elõtt fagyasztani szokták. A magokat õsszel(szeptember-október) vetik, tavasszal kell a palántácskákat szétültetni. A 4-5 éves levenuláról már komoly mennyiségû virág nyerhetõ.A szárított levendula csokor, amellett, hogy jó illatú, az istállóban fellógatva rovarriasztó hatású, a szekrényben fellógatva, pedig a molyokat lehet vele távoltartani. Teája idegnyugtató, görcsoldó hatású, de ismert fejfájás-csillapító, fertõtlenítõ hatása is. Feszültségoldó, nyugtató, segít áthangolni a pozitív gondolkodásra, alkalmas a migrén és az ideges fejfájások leküzdésére is, jelentõsen csökkenti a fáradtságot. A levendulavirágokat gyakran alkalmazzák nyugtalanság, alvászavarok, idegi alapú gyomor- és bélbántalmak kezelésére. Régóta használják rovarcsípések esetén is. Mérsékeli a depressziót, segít az álmatlanság, a túlérzékenység, a mélabú, a hirtelen hangulatváltozások, az idegesség és a feszültség felszámolásában. Oldja a félelmet, csökkenti az agressziót, valamint az aggályoskodást. Visszaállítja a lelki egyensúlyt, kitisztítja az elmét, ellazít, és támogatja a testi-lelki jó közérzet fenntartását. Csökkenti a stressz okozta magas vérnyomást.Oldja a szélgörcsöket, fertõtleníti a beleket, csökkenti a rothadási és erjedési folyamatokatCsillapítja a torokfájást, a gége- és mandulagyulladást. Eloszlatja a melléküregi gyulladások során felgyûlt váladékokat, dugulásokatEnyhíti az izomfájdalmakat és izomgörcsöket. Kiváló gyógyír reumás fájdalmak, idegzsába kezelésére fürdõ és bedörzsölõszer formájában.Segíti a horzsolások, zúzódások, kisebb sebek gyógyulását, továbbá csökkenti a rovarcsípések okozta fájdalmat Élénkíti az immunrendszert, csökkenti a gyulladásokat.Megnyugtatja a gyulladásos bõrt, beleértve a pikkelysömört és az ekcémát is. A levendulaolajat tartalmazó bõrápoló készítmények kisbabáknál is biztonsággal alkalmazhatók.Enyhíti a napozás okozta leégést, hûti a herpeszeket. Kiegyensúlyozza a bõr zsírosságát, segíti a bõrhibák gyógyulását, serkenti annak anyagcsere-folyamatait, és elõsegíti táplálását. Csillapítja a pattanások miatt keletkezett gyulladásokat, szabályozza a fejbõr zsírosságát, támogatja a túlápolt haj regenerálódásátKellemes illóolaját elõszeretettel hasznosítja az illatszeripar. Tea: 1 csésze forrásban lévõ vízbe tegyünk 2 teáskanálnyi levendulavirágot, hagyjuk állni 5-10 percig, majd szûrjük le. Ízesíthetjük mézzel. Kiváló nyugtató hatású gyógytea.Olaj: 1 maréknyi szárított vagy friss virágot tegyünk jól zárható üvegbe és öntsünk hozzá negyed liter olíva olajat, majd tegyük napos, meleg helyre, és hagyjuk 3-4 napig érlelõdni. Ezután szûrjük le, majd a kész olajat hûvös helyen tároljuk. A levendulaolajos masszázs enyhíti a reumás fájdalmakat, és oldja a feszültséget.Fürdõ: Forrázzunk le 50 g levendulát 1 liter forrásban lévõ vízzel, hagyjuk állni 10 percig, majd öntsük a fürdõvízbe.A levendulás fürdõ nyugtató és frissítõ hatású egyben.Posted Image

Edited by lisawica, 2006 szeptember 22. - 20:01.


#59 don quihote

don quihote

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.437 hozzászólás

Közzétéve 2006 szeptember 12. - 14:16

A levendula a kedvencem. A nagymamámra emlékeztet. Imádtam. :ang:

#60 Guest_röganyó_*

Guest_röganyó_*
  • Guests

Közzétéve 2006 szeptember 14. - 17:11

röganyó vagyok, új a honlapon. Örölök a témának.

#61 lisawica

lisawica

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.925 hozzászólás

Közzétéve 2006 szeptember 14. - 19:25

röganyó vagyok, új a honlapon. Örölök a témának.

Mi meg örülönk neked, és üdvözlünk a fórumon :kocc:

#62 Guest_röganyó_*

Guest_röganyó_*
  • Guests

Közzétéve 2006 szeptember 14. - 20:14

Kedves Lisawica!Eddig is tudtam, hogy a környék legelõnyösebb legelõit szereztük meg tudatosan, de e fórumot olvasva mégjobban tudom. Tele van védett, továbbá gyógy-és fûszernövényekkel. Kakkukkfû, zsálya, menta, farkasalma, kígyószisz, gyermeknáncfû, ezerjófû, orbáncfû, pemetefû, cickafark... Csak kamilla nincs! Jövõre vetni fogok, univerzális csodaszer. Nyilván nem tudjuk még eléggé kihasználni a természetes patika elõnyeit, hiszen nem rendelkezünk elegendõ iserettel a kincsesbányánk értékeirõl. A farkasalma annyi a patak két oldalán, hogy akár a termését is lehetne gyûjteni. Jut eszembe! Végtelen dzsungelként vettük tulajdonba a terület nagy részét három éve, bozótírtás közben rámdõlt egy nagy galagonya. Belém törtek a tövisek, még most is jön az izületekbõl és környékükrõl. Életveszélyes! Nyilván a galagonya hatóanyaga a lovakra is veszélyes, hosszó, hegyes tövisei az õ bõrükön is áthatolnak. Kerülendõ, írtandó cserje.Örülnék, ha ez a fórum tartós lenne, és sok, mások által kipróbált ismeretet felhasználhatnánk az állatainknál.

#63 Ágimam

Ágimam

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 6.208 hozzászólás

Közzétéve 2006 szeptember 14. - 20:37

Én az elõbb írtam ide... egy kövirózsásat... :rolleyes: Nem tudjátok, hova tûnt? :confused: (Lehet, egy másik topikba küldtem? :huh:Kerestem, nem tanálom. :( A Bokrunknak írtam, hogy nem is tudtam, hogy a kövirózsa jó csípésre is. (Miket tanulok itt... :kv: :yeah: ) Merthogy én használtam ugyan, de fülfájásra. Életemben kétszer fájt a fülem, elõször harmincvalahány éves koromban, de akkor fogtam fel csak igazán, micsoda szenvedés lehet szegény "füles" kisgyerkõcöknek a fülgyulladás... :huh: Már a harmadik-féle fülcseppet írta fel az orvos, de nem segített. Aludni sem tudtam, annyira hasogatott. Aztán egy reggel kimentem, leszakítottam egy kis kövér levélkét, és azonmód belepréseltem a füljáratomba a tartalmát. Aznap éjjel már tudtam aludni, másnapra teljesen tünetmentes lettem, még két napig csepegtettem. Aztán olyan 6-8 éve újra elõjött a fülfájás, de már a kövirózsával kezdtem, hamar kikúráltam magam. :)

Edited by Ágimam, 2006 szeptember 14. - 20:52.


#64 lisawica

lisawica

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.925 hozzászólás

Közzétéve 2006 szeptember 14. - 20:45

Nem olyan gonosz azért szegény galagonya.A lovak nem nyúlnak hozzá - nekik annál több eszük van :D - kikerülik a tüskéket.Ráadásul nagyon szép, mind nyáron, apró fehér virágaival, mind õsszel, amikor "izzik" rajta a sok piros bogyó. A Tétényi fennsíkon van egy nagy galagonyás - imádtam arra lovagolni, mert valami csodaszép. Õszi éjjel izzik a galagonya, izzik a galagonya ruhája. Zúg a tüske, szél szalad ide-oda, reszket a galagonya magába. Hogyha a hold rá fátylat ereszt: lánnyá válik, sírni kezd. Õszi éjjel izzik a galagonya, izzik a galagonya ruhája. (Weöres Sándor)Galagonyagelegenye, fehértövis, Isten gyümölcse, cseregalagonyaCrataegus oxyacanthaA rózsafélék családjába tartozó, legelõkön, erdõk szélén, cserjésekban termõ 2-3 m magasra megnövõ, tövises ágú cserje vagy fa. A cserje május-júniusban virágzik, lombleveleivel együtt gyûjtött, kinyílt virágai és az érett termései (termését októberben szedik) szolgáltatnak drogot.A galagonyát a "szív gyógynövényének" is nevezik, mert bizonyítottan jó szíverõsítõ és szívnyugtató. Jótékony hatással van a fáradt, túlterhelt, stresszben élõ szívre, javítja a szívizomsejtek aktivitását, serkenti a szívizom vérellátását. Mindkettõ (virág, termés) különösen magas vérnyomás, érelmeszesedés, koszorúér-bántalom esetében ajánlott. Rengeteg flavonoid van benne, a flavonoidok óvják a lebomlástól a kollagént, aminek lebomlására nagy esély van a szövetek és szervek gyulladása esetén. Flavonoidok hatására viszont szilárdító keresztkötések jönnek létre a kollagénrostok között, gátlódik a gyulladásban részt vevõ anyagok szintézise és szabaddá válása, valamint a fehérvérsejtekbõl származó kollagénbontó enzim mûködése, s az is elõnyös, hogy ezek az oxidációt gátló (antioxidáns) vegyületek megakadályozzák a kollagénrostokat károsító szabad gyökök képzõdését. Ez is közrejátszik abban, akárcsak a húgysavszintcsökkentõ hatás, hogy a galagonya szerveibõl készült kivonat enyhíti a köszvényes tüneteket. Bizonyos flavonoidok elernyesztik a szívkoszorúerek simaizomzatát, másrészt jó néhány anyagot megakadályoznak abban, hogy a szívbeli erek simaizmát összehúzzák, a szívkoszorúerek tágításával javítják a szívizomzat vérellátását, elõsegítik azokat az anyagcsere-folyamatokat, amelyeknek következtében nõ a szívösszehúzódások ereje, s az úgynevezett angiotenzin-átalakító enzim gátlásával fékezik a vérnyomás-növekedést.Tea: 2 dl forró vízzel forrázzunk le 1 teáskanálnyi szárított galagonyalevelet, majd 15 perc elteltével szûrjük le. Öregkori szívpanaszokra, illetve a szívizmok degenerációs megbetegedéseire naponta 2-3 csésze tea fogyasztása javallott. Téves, viszont az a hit, hogy a galagonya kiváló fogyasztótea, bár kétségkívül van vízhajtó hatása, de a zsírraktáraktól a tea fogyasztásával nem lehet megszabadulni. :gm: Galagonyalekvár: 1 kg galagonyabogyó, cukor, víz. A megtisztított piros bogyókat fõzés elõtt nyomkodjuk szét, és annyi vizet öntsünk rá, hogy egyharmadáig ellepje, tegyük hozzá a cukrot majd fõzzük puhára. Utána szitán törjük át, és lassú tûzön állandóan kevergetve, sûrítsük.Nagy mennyiségben valóban mérgezõ, de inkább a gyógyszertári készítményekkel (galagonyakapszula, stb.) kell vigyázni mert azok koncentráltan tartalmazzák a hatóanyagot.Posted Image

Én az elõbb írtam ide... egy kövirózsásat... :rolleyes: Nem tudjátok, hova tûnt? :confused: (Lehet, egy másik topikba küldtem? :huh:

Nem láttam :( pedig kíváncsi lennék rá :)

Edited by lisawica, 2006 szeptember 22. - 20:02.


#65 lisawica

lisawica

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.925 hozzászólás

Közzétéve 2006 szeptember 14. - 21:03

...merthogy én használtam ugyan, de fülfájásra...

Arra a legjobb :) Én kutyákon is használom a rendelõben - minden fülcseppnél jobb. Fülfûnek is nevezik :)

#66 agrobe

agrobe

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.766 hozzászólás

Közzétéve 2006 szeptember 18. - 11:15

ördögkörömrõl valaki valamit?harpagophytum procumbens

#67 Lombardo

Lombardo

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.519 hozzászólás

Közzétéve 2006 szeptember 18. - 11:18

A kutyámnak ajánlották egyszer, jótákony hatású az idült gyulladásoknál, fájdalomcsillapító hatású.

#68 agrobe

agrobe

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.766 hozzászólás

Közzétéve 2006 szeptember 18. - 11:20

Milyen típusú gyulladásra?

#69 Lombardo

Lombardo

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.519 hozzászólás

Közzétéve 2006 szeptember 18. - 11:24

Alfinak akkoriban a májával volt baj.Kieg.: egy Mobily Plus vagy Mobility Plus nevû löttyöt kapott, az tartalmazott Ördögkörmöt. (vagy karmot?)De asszem mezei zsurmó is volt benne és talán még más is. Viszont izületes is volt a kutty és lehet, hogy amiatt is kapta. Csak ez rémlett most így hirtelen, hogy idült gyulladásra jó és fájdalmat csillapít.Kieg2.: zsurmó---- hehe. Szóval zsurló :o :D

Edited by Lombardo, 2006 szeptember 18. - 11:30.


#70 agrobe

agrobe

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.766 hozzászólás

Közzétéve 2006 szeptember 18. - 12:07

köszi

#71 lisawica

lisawica

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.925 hozzászólás

Közzétéve 2006 szeptember 18. - 13:56

Alfinak akkoriban a májával volt baj.Kieg.: egy Mobily Plus vagy Mobility Plus nevû löttyöt kapott, az tartalmazott Ördögkörmöt. (vagy karmot?)De asszem mezei zsurmó is volt benne és talán még más is. Viszont izületes is volt a kutty és lehet, hogy amiatt is kapta. Csak ez rémlett most így hirtelen, hogy idült gyulladásra jó és fájdalmat csillapít.Kieg2.: zsurmó---- hehe. Szóval zsurló :o :D

Mobileaze és ördögkarom :) :ang: Izületekre jó (este, ha lesz idõm, írhatok róla :) )

#72 agrobe

agrobe

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.766 hozzászólás

Közzétéve 2006 szeptember 18. - 13:58

léccike lécci, meg a magánomra is jóóó?

#73 lisawica

lisawica

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.925 hozzászólás

Közzétéve 2006 szeptember 18. - 19:31

MobileazeFlexiViteAtrisinKneipp-kúraNem sok mindent találtam róla a könyveimben :( Afrikai varjúkörömnek is hívják - de nem rokona a mi "varjúkörmünknek". A gyûszûvirágokkal rokon.Az Afrikából származik, fájdalom- és gyulladáscsillapító hatású, mert gátolja a gyulladáskeltõ prosztaglandinok keletkezését a szövetekben. Szedése akut vagy krónikus ízületi gyulladások , reumás panaszok , fájdalmak és görcsök esetén javasolt.Angolul: Devil's ClawAngolul 2Angolul sokkal több minden van róla...

Edited by lisawica, 2006 szeptember 18. - 20:05.


#74 agrobe

agrobe

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.766 hozzászólás

Közzétéve 2006 szeptember 19. - 7:30

köszönöm!

#75 Aniko

Aniko

    Törzsvendég

  • Főmoderátor
  • 6.637 hozzászólás

Közzétéve 2006 szeptember 20. - 11:03

A mostani Nõk Lapjában van egy interjú Szabó Györggyel. Összefoglalva: több generáción keresztül minden nagymama "javasasszony" volt a családban, mindent tud a gyógynövényekrõl amit tudni lehet. Van saját gyógynövénykertje is.A bácsi Bükkszentkereszten él, gyógynövénytúrákat vezet, bárkinek szívesen átadja a tudományát. Megjelent egy könyve is, a Javasasszony unokája az Írók boltjában lehet kapni (ha a net igazat mond) 3000 Ft-ért.Érdemes lenne meglátogatni a bácsit.

#76 Guest_röganyó_*

Guest_röganyó_*
  • Guests

Közzétéve 2006 szeptember 21. - 22:40

Anikó!Most olvasom a bükkszentkereszti Szabó Györgyöt. Nagyon örülnék, ha össze tudnánk még októberben hozni egy látogatást, amíg a fagy el nem viszi a vegetációt. Az ott szerzendõ ismeretek alapján már egy kis téli patikát biztosan össze tudnánk szedni, de ennél fontosbb, hogy az antennáinkat kihúzzuk és a jövõ évi begyûjtésekre, termesztésekre felkészüljünk. De jó, hogy ez felmerült, évekkel ezelõtt hallottam róla a rádióban, azóta is izgat a dolog. Én Egerben élek, nincs messze, de örülnénk, ha több érdeklõdõ mennénk együtt. Több lótartó- több értelmes kérdés, eszmecsere. Én akár hétköznap is benne vagyok. Milyen szervezés kell elõtte? Én szept. 30-án Bpesten leszek, októbber 1-én választás - ha addig még ki nem árulják az országot -, és sürget az õsz. Tulajdonképpen október 1-én is jó lehet azoknak, akik nem túl meszirõl jönnek. Nagyon-nagyon várom a továbbiakat a témával kapcsolatban.Röganyó

#77 Guest_röganyó_*

Guest_röganyó_*
  • Guests

Közzétéve 2006 szeptember 21. - 23:30

Ezer bocsánat, hogy nem jó helyen érdeklõdöm, de van egy másik megérdeklõdni valóm is, amiben tapasztalatot kellene cserélnünk. Tegyük át egy másik topicba, de hova? Másoknak valószínûleg több ismerete van, mint nekem:lovas telephely parkosítása érdekel. Sajnos, nagyon sok szép dísznövény mérgezõ. Kedvencem a tiszafa, 15 évvel ezelõtt Egerben az összes köztérrõl összeszedtem a piros magvakat, összetörtem, kimostam, õsszel elvetettem, takartam. Tavasszal szépen keltek, nyáron boldogan mutattam a férjemnek, milyen gyönyörû örökzöld sövényeket fogok én ezekbõl csinálni! A vizsla- és kuvasztenyészetünk miatt azonnali pusztítást végzett az ember. Véletlenül két magonc megmaradt. Akkor tudtam meg, hogy az egyik legmérgezõbb a lóra nézve. Másik kedvencem lombhullatóban a páfrányfenyõ, szintén magszedés, vetés, egy 2m- eset ajándékba kaptam. Ezt a teraszon nevelgettem, majd egyszer egy kutyaalom is tartózkodott egy napig a teraszon, amit nagy hasmenés követett. Okát nem találtuk. Másnap derült ki, hogy cseréppel a fenyõt a kutyák felborították, a levélzetet lerágták, részben lekérgelték, a teraszról lelökték. Szerencsére egy nap alatt a kutyák rendbejöttek. Ez sem jött be. Gyönyörû kecskerágó fajtagyûjteményt hoztam össze, kivittem a legelõre, szépen fejlõdtek. A karámfák mögött biztonságban voltak a lovaktól. Aztán egy szép napon megérkeztek a kecskék. Amikor kimentem megnézni az új állatfajunkat, szívbõl kívántam, Noé csak kecskét ne tett volna a bárkájába! A kecskerágókat teljesen bezabálták meg a gyökereket is, ahol ki bírták tépni. 1992. tavaszán tuja magot szedtem, cserepekbe elvetettem. Júliusban a magoncok gyökerét 1/3ával megrövidítettem, hogy a gyökerek elágazzanak és poharakba szétültettem. Télre a poharakkal együtt helyeztem el a kertben, elõtte egy ásónyom földet kiszedtem a helyérõl, hogy süllyeszteni tudjam. A poharak közötti hézagot beszórtam homokkal, felül szalmával és a látvány miatt fenyõágakkal takartam. December 6-án vettük az elsõ három hucul csikót, akik olyan rossz bõrben voltak, hogy nem mertük kivinni õket a legelõn lévõ nyitott istállóba. A kutyáktól kértünk kölcsön fedett területet, amit jól téliesítettünk. Mindhárom csikó életben maradt. A sárgarépát reszelve kapták, hogy a rágás ne használjon fel energiát. A szénát azért nem rágtuk meg helyettük. Aztán eldõlt hogy esélyesek az életre, csökkentettük a kutyák kifutóját a csikók javára, amikor már volt erejük kijönni a szabadba. Mindez a belvárosban. Télen nincs is szaga a trágyának, ha megfagy az udvaron, ha meg olvadt, nylonzsákokban mindig vittünk ki belõle a legelõre. Egy szombat reggel tovább aludtunk, majd ittuk a kerti ablakban a kávét, hogy közben szemrevételezzük a kert végében lévõ jószágainkat. Meglepetésünkre két hucul leskelõdött be az ablakon, a harmadik a 600 db tujám utolsó példányain ficánkolt. Vagy rosszul volt a csikók ajtaja bezárva, vagy éppen akkorra jöttek rá, hogyan kell kinyitni. Jó, hogy fenyõ takarta a tujákat, mert azóta arról is azt olvastam, hogy mérgezõ a lóra. Tehát szépen szeretnék összehozni egy parkosítást úgy a lovaknál, hogy a szép látvány, praktikum (árnyék, takarás) együtt legyen mérgezés nélkül. Gondolom, másokat is érdekel ez a téma. Magánban is jó néven vennék jótanácsokat.Röganyó

#78 Ágimam

Ágimam

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 6.208 hozzászólás

Közzétéve 2006 szeptember 22. - 6:06

Kedves Röganyó! A mérgezõ növényeket illetõen "majdnem" helyén van ez a dolog, hisz valamilyen értelemben néhányuk gyógynövény is. Mivel én sem találtam olyan topikot, ami kerttel, növényekkel, kertépítéssel foglalkozna, (pedig biztosan sokunkat érdekelnének ezek a dolgok), megbeszélem a moderátorokkal, és ha jónak találják az ötletet, nyitok egy ilyet. Aztán ott kikertészkedhetjük majd magunkat.

#79 Guest_röganyó_*

Guest_röganyó_*
  • Guests

Közzétéve 2006 szeptember 22. - 8:20

Kedves Ágimam és Csikasz!Örülük, örülök, hogy másokat is érdekel! Várom az új topicot!

#80 Natos

Natos

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.925 hozzászólás

Közzétéve 2006 szeptember 22. - 8:38

NÖVÉNYEK LOVARDÁBAN (Fák, sövények, földhányások)A sûrû, különbözõ növényekbõl álló sövények számos elõnnyel járnak:változatos virágformáikkal és színeikkel igen esztétikusak,számos állatfajnak nyújtanak rejtõzködési és fészkelési lehetõséget, gyümölcseikkel, bogyóikkal, rovarokkal pedig táplálékot,védenek a szél, a hang és a kíváncsi pillantások ellen,megakadályozhatják a lejtõk, földhányások stb. erózióját,helytakarékosak,tagolják a teret,ökológiai szempontból igen értékesek,alkalmas helyen remek természetes akadályként szolgálnak.A telepíthetõ növényekkel kapcsolatban kérjük szakember tanácsát.Egyedül vagy csoportosan fõleg dús lombkoronájú fafajokat (tölgy, juhar, hárs, gesztenye) ültessünk. Ne telepítsünk a lovak számára mérgezõ fákat!A sövények szabadon növekedhetnek, de nyírhatjuk is õket. Fajtájuk kiválasztásakor a talaj- és fényigényt tekintsük irányadónak. Nyírott sövényként pl. a mezei juhar, a vadrózsa, a tûz-tövis, a spirea, a hóbogyó és a galagonya jöhet szóba. A természetesen növekvõ sövényeket vegyesen is telepíthetjük, amihez a kökény, a fagyal, a varjútövis, a homoktövis, a som, a fekete bodza, valamint különbözõ vadrózsafajták is megfelelnek.A sövény közé beültetett alacsony növésû fák (pl. a berkenye, a nyír, gyümölcsfák, a törpe naspolya, a vadcseresznye) gazdag virágzatukkal és termésükkel jó néhány állatfajnak nyújtanak táplálékot.Mérgezõ növényekA következõ növények a lovak számára mérgezõk, nincs helyük a lovardában!Tuja (Thuja occidentalis),maszlag (Datura stramonium),aranyesõ (Laburnum anagyroides),akác (Robinia pseudoacacia),fagyal (Ligustrum vulgare),tiszafa (Taxus baccata),puszpáng (Buxus sempervirens),fekete nadragulya (Atropa belladonna),egynyári és évelõ szélfû (Mercurialis poerennis, M. annua),õszi kikerics (Colchicum autumnale),saspáfrány (Pteridium aquilinum),mocsári zsurló (Equisetum palustre),piros gyûszûvirág (Digitalis purpurea),mocsári gólyahír (Caltha palustris),fekete beléndek (Hyoscyamus niger),bürök (Conium maculatum),farkas- és henye boroszlán (Daphne mezereum,D. cneorum).