Ugrás a tartalmakhoz


Fotó

A díjugratás technikája


  • Please log in to reply
3434 válasz a témához

#1 Bazs

Bazs

    Vérnyúl

  • Fórumtag
  • 673 hozzászólás

Közzétéve 2002 október 23. - 17:59

Ha jól gondolom (bár bevallom, nem lapoztam végig a Fórumot elejétõl a végéig), egyetlenegy, díjugratás témájú topik található rajta. Mindenesetre elenyészõ számú, ami számomra szomorú, és egyben meglepõ, hogy - ellentétben például a westernlovaglással - ilyen érdektelenség övezi az ugrósportot. Gondolkoztam, nyissak-e egy új topikot ennek a témának. Azért nyitottam meg végül, hogy tiszta lapot kezdve összefoglalhassam a gondolataimat, belemenve a legapróbb technikai részletekbe is. Lehet, hogy csak magamnak fogom írni, de remélem, akad majd egy-két érdeklõdõ rajtam kívül.Mint az már sok helyen, sok témában megbeszélésre került, senkinek sem kötelezõ ugratni, épp úgy, mint ahogy idomítani, túralovagolni, versenyezni sem kötelezõ. De ugyanúgy, mint például az idomítás, az ugratás minimális, alapszintû elsajátítása is erõsen ajánlott, lovagoljunk bármely szakágban, vagy stílusban. Nem véletlenül része a rajtengedély vizsgának is mind a díjugratás, mind a díjlovaglás. Az "örömlovasoknak" is jól jön, élményt jelent, ha kint terepen át tudnak ugratni egy elébük kerülõ természetes akadályt. Emellett az ugratás - azáltal, hogy nagymértékben segít rátalálnunk az egyensúlyra - tökéletesíteni fogja lovastudásunkat, és felkészít olyan helyzetekre is, amikor egy nehezebben kezelhetõ lovat kell lovagolnunk. A testhelyzet Ez az, ami az ugratásban nem gyakorlott lovast azonnal elárulja. Az ugrás fölött fölvett testhelyzet alapvetõen fontos, hogy az ugrás sikerélményt okozzon mind lovasnak, mind lónak. Ha a lovas elmarad, akadályozza a ló mozgását, könnyen elõfordulhat, hogy a ló a rossz érzések miatt, melyek az ugrás során érték, legközelebb már vonakodva fog ugrani, könnyebben hibázik, vagy el sem vállalja az ugrást.A legegyszerûbb és legcélravezetõbb magyarázat ennek megtanulására, amit valaha hallottam, ez: képzeljük el, hogy kicsivel a ló elõtt kell átjutnunk az akadályon, s mozduljunk úgy, mintha elõre akarnánk vetni magunkat. Ez valójában soha nem következik be, mert amint a ló elemelkedik az ugrás fölé, mozdulata épp egybe fog esni a mienkkel, így mozgásunk összehangolttá válik. Kezünket tartsuk közel a ló marjához - tulajdonképpen ebben a klasszikus tartásban kell maradnia végig az ugrás során. Tegyük lehetõvé a lónak, hogy ugrás közben könnyen elõrenyújthassa a nyakát; ez fontos szerepet játszik az egyensúlyozásban a bascule során. Amennyiben mégis rossz ütemben történik az elugrás, és elmaradunk a lótól, a legtöbb, amit tehetünk, hogy nem akadályozzuk a fejét. Ilyenkor inkább nyújtsuk elõre kezünket, akár az egész szárat dobjuk oda neki, hogy, ha már a hátát nem tudtuk tehermentesíteni, legalább egyensúlyát ne zavarjuk meg. [url="http://"http://media.ihsa.com/TempPic/~1366_12025002477_jerez2002.jpg"]Ezen a jerezi képen[/url] a lovas szemlélteti a szinte teljesen jó kéztartást. Öklei talán néhány centivel lehetnének még lejjebb, de könyöke a teste mellett marad, nem "lebeg". A szár feszes, megfelelõ kontaktust tart fenn a ló szájával, de nem akadályozza.Lábszárunkat mindvégig igyekeznünk kell minél közelebb tartani a hevederhez. Ha az ugrás fölött lábunk hátracsúszik, az épp olyan hiba, mint ha a talajfogáskor elõre visszük; így csökken befolyásunk a lóra, amelyre feltétlenül szükség van a következõ akadály meglovaglása során, ami rögtön a talajfogás pillanatában megkezdõdik. [url="http://"http://media.ihsa.com/TempPic/~1366_12023992476_bm5249_jpg.jpg"]Beat Mändli[/url] bemutatja a tökéletes lábtartással végrehajtott ugrást. A biztos csizma- és térdtámasznak köszönhetõen kezei is rugalmasak, bár kissé elöl vannak, de itt is jó a lóval való kontaktus. A legklasszikusabb felsõtest- és lábtartás, bár az ülepe lehetne kicsit közelebb a nyereghez. [ 23 Október 2002, 18:59: Az üzenetet átszerkesztette: Bazs ]

#2 Zsubaba

Zsubaba

    Csendes Patak

  • Fórumtag
  • 10.126 hozzászólás

Közzétéve 2002 október 23. - 18:08

Ez jó téma! Örülök, hogy létrehoztad.Kérdés: Ha a ugrunk, akkor tehát a kezemet lent hagyom a marjánál, de akkor hogy adok neki szárat az ugráshoz? Mert ha engedem kicsúszni az ujjaim közül, akkor a következõ ugrásig újra fel kell szednem a szárat, de ebbe bele lehet zavarodni, szóval az úgy nem jó.De ha a kezemet nem vihetem "elõre", vagyis inkább a ló nyakának két oldalála, mintegy átölelve azt, akkor hogy? :confused:

#3 Bazs

Bazs

    Vérnyúl

  • Fórumtag
  • 673 hozzászólás

Közzétéve 2002 október 23. - 18:36

A lovaglás során általában (ami alatt érts egy ugrólovast, amikor éppen nem az ugrás fölött van, hanem mondjuk rálovagol egyre) nem azt a lovasiskolai kezetletámasztjukalómarjára-tartást használjuk, amit sajnos sok helyen látni. Amikor a lovas ugráshoz készül, tehát épp meglovagol egy akadályt, általában rövidít a szárakon. Ennek az oka, hogy így egyrészt nagyobb lesz a befolyása a lóra, például hatékonyabban meg tudja akadályozni, hogy a ló kitörjön oldalra (természetesen csizmasegítséggel együtt!), másrészt ilyenkor a legtöbb ló önkéntelenül is gyorsít, amit túl hosszú szárakkal nem könnyû kompenzálni.Namármost, ez a rövidítés nem úgy történik, hogy tíz centit elõrenyúlunk a szárakon, hanem teszem azt öt centit elõrenyúlunk, és öt centivel közelebb visszük a kezünket a felsõtestünkhöz. (Nehogy konkrét számokra gondolj, csak a szemléltetés miatt írtam õket!)Így az ugrás fölött, amikor szárat kell adni a lónak, elõrenyújthatjuk a kezünket, de csak annyira, hogy a helyes kéztartás megmaradjon. Azzal, hogy a szárak rövidítése során kicsit hátrébb vittük a kezünket, éppen fedeztük azt a szárhosszúságot, amit majd oda kell adni a lónak. Ez nem sok, ideális esetben tényleg csak néhány centi. Ha a ló szár fölött, összegyûrt nyakkal közelít az ugrásra, elõfordulhat, hogy több szár kell neki, amikor kinyújtja. Ez lovaglási hiba.De, az ideális esetben a ló száron van az akadály meglovaglása során is, a nyaka gömbölyû, mert fel van igazodva, így az ugrás fölött nem sokat nyúlik elõre, a testéhez képest inkább lefele mozdul a nyaka.Ideillõ képet nem találtam a gépemen, de majd keresek.

#4 Porfelhõ

Porfelhõ

    Tündércsávó

  • Fórumtag
  • 3.771 hozzászólás

Közzétéve 2002 október 23. - 18:44

OFF ONA Westernlovaglás techikája c. topicban miért nem találkozunk hasonló leírásokkal? Legutóbb éppen Piaffe kérdezett egy olyan bûdületesen érdekfeszítõt, hogy csak na, mireföl nemhogy válasz, hanem további kérdések merültek fel. Ami jelzi az igényt a hasonló leírásokra. Nem tudom mi lehet az oka? Az, hogy senki nem hajlandó ingyen adni a tudását. Az, hogy az egyik westernlovas "fél" a másiktól, hogy leszólja? Vagy csak egyszerûen az az attitûd, hogyha valaki valamire kíváncsi, menjen el, fizesse meg a tanórát és megtanulja? OFF OFF [ 23 Október 2002, 18:45: Az üzenetet átszerkesztette: Porfelhõ ]

#5 piaffe

piaffe

    Az elengedett

  • Fórumtag
  • 3.446 hozzászólás

Közzétéve 2002 október 23. - 19:05

OFF ONIgen, én kérdeztem valamit a westernes topicban. Már kezdtem is szomorkodni, hogy nem kapok senkitõl kielégítõ választ rá, de pár nappal késõbb magánban kaptam egy nagyon szép, kerek választ IC-tõl. Sõt, az utána felmerülõ kérdéseimre szintén.OFF OFF

#6 Zsubaba

Zsubaba

    Csendes Patak

  • Fórumtag
  • 10.126 hozzászólás

Közzétéve 2002 október 23. - 19:19

Akkor amikor az akadály elé tettél rudakat, az végülis a lónak segítség, hogy jó helyrõl ugorjon el, és jól érkezzen le.Mégis volt, hogy majdnem rálépett leérkezésnél, vagy felugrásnál... akkor az volt a baj, hogy nem adtam elég segítséget neki, és elõbb vagy késõbb ugrott el?

#7 Zsuzska

Zsuzska

    Törzsvendég

  • Admin
  • 3.961 hozzászólás

Közzétéve 2002 október 23. - 19:31

De miért magánban?? Mi miért nem tudhatjuk? :( Bazs! Tudom h nagyon buta vagyok, de mi az a bascule?Egyébként nekem is tetszik a topik, eddigi tapaszatalataim az ugrásról kimerülnek az erdõben kidõlt fák átugrálásában. Viszont ezt is szeretném egyszer, ha lehetõség adódik rá, kipróbálni pályán, egy tapasztalt lovacskával. Ezek után pedig mindjárt másképp áll hozzá az ember. Posted Image

#8 Bazs

Bazs

    Vérnyúl

  • Fórumtag
  • 673 hozzászólás

Közzétéve 2002 október 23. - 19:35

A beosztórudak azért vannak, hogy a ló lenézzen oda, ahonnan elugrik, illetve ahova leérkezik.Erre több okból van szükség. Elõszöris, a ló az ugrás magasságát felülrõl lefele nézve méri fel, ezért, hogy helyesen válassza meg azt a magasságot, amekkorát ugrania kell, le kell néznie a talajra.Talajfogáskor szintén le kell néznie, hogy odafigyeljen az elülsõ lábaira; ez hozzásegíti majd összetett akadályokban a következõ elem megugrásához szükséges egyensúlyhoz.Amikor Carmen átugrotta a beosztórudakat, az azért volt, mert nem sikerült eléggé összeszedned. Ha egy kicsit rövidebben megy, befért volna még egy vágtaugrás az ugrás elõtt.De ne szaladjunk ennyire elõre, a cavalettikrõl beosztórudakról, egyebekrõl majd még írok.

#9 Zsubaba

Zsubaba

    Csendes Patak

  • Fórumtag
  • 10.126 hozzászólás

Közzétéve 2002 október 23. - 19:47

Jójó, nekem csak hirtelen ez jutott eszembe...Szóval akkor még a beosztórút után még kellett volna egyet lépnie, és utána ugrani? És leérkezésnél elé vagy mögé kell érkeznie?

#10 Bazs

Bazs

    Vérnyúl

  • Fórumtag
  • 673 hozzászólás

Közzétéve 2002 október 23. - 19:49

idézet:
Eredeti szerzõ: Zsuzska:Bazs! Tudom h nagyon buta vagyok, de mi az a bascule?[/QUOTE]Bascule-nak (baszkülnek) hívják az ugrásnak azt a mozzanatát, amikor a ló az akadály fölött felfelé tartó ívbõl átbillen a lefele tartóba. Tehát, ha az ugrást egy félkörívnek képzeljük el az akadály fölött, akkor a bascule ennek a félkörívnek a legmagasabb pontján, az akadály közepe fölött történik. Másképpen, mintha egy mérleget képzelnénk el, melynek szárait a ló teste alkotja, a képzeletbeli felezõvonaltól (ami a ló súlypontja egyben, a hatodik borda vonalában, közvetlenül a könyökizület mögött, a törzs alsó harmadának magasságában) elõre- és hátra esõ testfél. Elugráskor az eleje van magasabban, az ív közepén átbillen a "mérleg", és a fara kerül feljebb.

#11 Bazs

Bazs

    Vérnyúl

  • Fórumtag
  • 673 hozzászólás

Közzétéve 2002 október 23. - 20:00

Zsubébi! Igen, be kellett volna lépnie mögé mindkétszer. Normál esetben ez a következõképpen zajlott volna: az elugrás elõtti utolsó vágtaugrás során az elejével belép a rúd és az akadály közé, majd az elugráshoz maga alá viszi a hátulsó lábait, ugyanoda, ahova belépett az elülsõkkel; ezzel egyidejûleg az elejét már emeli is. Talajfogáskor pedig az elsõ lábaival az akadály és a rúd közé ér le, majd ugyanide a hátulsókkal is, miközben megkezdi az akadály utáni elsõ vágtaugrást: az elejével átlép a hátsó beosztórúdon; így a rúd megfelezi ezt az elsõ vágtaugrást.

#12 Zsubaba

Zsubaba

    Csendes Patak

  • Fórumtag
  • 10.126 hozzászólás

Közzétéve 2002 október 23. - 20:05

Áhááá, köszike és bocsi, hogy mindent megkérdezek... de én MINDENT TUDNI AKAROK! :D Posted Image

#13 ando

ando

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 180 hozzászólás

Közzétéve 2002 október 23. - 20:27

Nagyon jó téma! Hurrá hurráÉrdekes kérdés a szárhosszúság az ugrás fölött. Szász Attila például az ugrás fölött úgy elõre tolja a kezét, majdnem meg tudja fogni a lova fülét. A képen a néni pedig szinte állitásban tartja a lovát. Gondolom lova is válogatja. Én érzésre azt mondanám, hogy a középutat szeretném elérni, azaz az enyhe támaszkodást

#14 Afi

Afi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 438 hozzászólás

Közzétéve 2002 október 23. - 20:37

Hát, az elsö képen szerintem nem engedi eléggé elöre a kezét, de mivel széles ugrás, és én ahoz nem igazán értek, inkább csöndben maradok Posted Image és Szász Attilára egy rossz szot se, mer nagyon jo lovas,és mi több, szerintem irto jo fej tongue.gif öröm volt megismerni Posted Image

#15 Zsubaba

Zsubaba

    Csendes Patak

  • Fórumtag
  • 10.126 hozzászólás

Közzétéve 2002 október 23. - 20:56

[url="http://"http://www.archimedia.hu/kep/lo/lovassport/ugratas.jpg"]És ezen a képen[/url] hogy áll a lovas? Mármint itt meg nagyon elõrenyúl, nem?

#16 Afi

Afi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 438 hozzászólás

Közzétéve 2002 október 23. - 21:00

huu,itt nagyon látszik, hogy a ló aokkal nagyobbat ugrott, mint kellett volna, de a szár feszes, szovel szerintem a férfi elég szárat ad neki, csak én engettem volna kicsit kicsuszni a kezemböl, mert ez a testtartása irtó veszélyes rá nézve...

#17 Afi

Afi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 438 hozzászólás

Közzétéve 2002 október 23. - 21:01

Törzsvendég? én? tessék? Posted Image

#18 Zsubaba

Zsubaba

    Csendes Patak

  • Fórumtag
  • 10.126 hozzászólás

Közzétéve 2002 október 23. - 21:27

Ezen tetszik a lovas tartása: [url="http://"http://www.nemzetilovarda.hu/hirek/moczar4.jpg"]itt ni Posted Image [/url]

#19 discozombi

discozombi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 780 hozzászólás

Közzétéve 2002 október 23. - 22:00

Nagyon jó ez a téma, remélem lesz folytatás!Nekem ráadásul aktuális, mert most akarok magtanulni ugra(t)ni: péntek reggel lesz az elsõ lecke. Örülök az elméleti bevezetõnek!dz

#20 mandula

mandula

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 445 hozzászólás

Közzétéve 2002 október 24. - 14:51

Valamikor régen, amikor még kontárkodtam ugratásban, akkor nekem azt tanították, hogy az ugrás fölött az ember a ló szájának irányába pontosan annyit engedjen amennyit a ló kér. Vagyis folyamatosan maradjon meg az a támaszkodás ami síkon, mert ha túl sokat engedsz, nehéz az ugrás után összeszedni a lovat, ha túl keveset, akkor esetleg nem ér át az oxeren vagy lent felejti az elejét, meg persze nem 1 kellemes élmény neki.Ehhez 2 dolgot gyakoroltatott velem az edzõm: ugratás szár nélkül, bekin - karkörzéssel, tapsolással stb.A második: rengeteg ugratás beosztó rúd nélkül ügetésbõl, ill. járóiskolából, hogy a Bazs által említett önkéntelen rásietésbõl csak a lendületes, de kontrollált megközelítés maradjon.Hát erre emlékszem a régi szép idõkbõl, de ha valaki nem értene egyett, akkor írja meg, mert érdekelnének a részletek aktívan ugróktól.

#21 Apple

Apple

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 9.533 hozzászólás

Közzétéve 2002 október 24. - 16:41

Jajjdejó, ez a topik való nekem!Lesz sok kérdésem, amint eszembejutnak, de ezt leginkább ott a helyszínen tudom megtenni, mert akkor tudom magam elõtt látni a dolgokat...Na, hogy egy kicsit én is úgy tegyek, mintha vmit is értenék ehhez, szemléltetném, hogy hogyan NEM szabad ugrásnál elhelyezkedni...értsd: ilyen testhelyzetet el lehet felejteni!! [url="http://"http://kep.tar.hu/apple1987/midsize/pic1200934.jpg"]íme[/url] Hogy miért rossz? Hogy áll a lábfej?? így olyan édesen és könnyen kicsúszik a kengyelbõl, hogy gyõzze a lovas visszatenni, pláne, ha nem tudja megtartani a kapcsolatot a lóval...A másik... nézzük ezt a kartartást: hogy áll a könyök? nem négykezes zongoradarabot adunk elõ, és versenyzünk a társunkkal, hogy több hely legyen a billenytûk felett, kéremszépen! Hihetetlen! De egy pozitívum: legalább felemelkedik a nyeregbõl. Ez is valami...Ja, és hogy ebben mi a lényeg? Hát csak annyi, hogy magát az üzenet szerzõjét látjátok a képen...

#22 Bazs

Bazs

    Vérnyúl

  • Fórumtag
  • 673 hozzászólás

Közzétéve 2002 október 24. - 17:25

Zsubaba! Az elsõ képen egy nem túl szép stílusban, de jó egyensúlyban végrehajtott ugrást láthatunk. A lovas lába nagyon hátracsúszott, és valóban elõrébb van a keze a kelleténél. Ez azonban egy meglehetõsen nagy és széles oxer, ilyen magasságokban elõfordulnak stílusbéli hiányosságok. (Nem szükségszerûen, mert pl a világkupa döntõjében mind a négy lovas mintaszerûen lovagolt!) Ha a ló nagyon menõs, a lovas rövidebb szárat kényszerül fogni, így azután elõrébb nyúl az ugrás fölött. De a lábainak helyzetét ez nem magyarázza. Kisebb hiba, ha a kéz van túlságosan elöl, mint ha a csizmák csúsznak hátra, mert ez nagyon rossz hatással lehet az egyensúlyra pl talajfogáskor.A második képen a lovast klasszikus, szép stílusban látjuk ugratni. A lábai a hevederhez közel maradnak, könnyû támaszkodást tart fenn a ló szájával, a felsõteste nincs túlságosan elõredöntve, igaz, ez nem túl nagy ugrás. Apple! Ezen a képen a lábad elég jó helyen van, igaz, a sarkad felhúzod, valószínûleg azért, mert azt kértem, zárd oda a ló oldalához, hogy elugorjon, és ezt nem tudtad másképp kivitelezni. Úgy tûnik, jól mész vele az ugrás fölé, de talajfogáskor mindig (akkor is, most is) visszahuppansz a nyeregbe. Úgy látom, nem mersz eléggé kikönnyíteni, elõredõlni se az ugrás fölött, se talajfogáskor; mintha attól félnél, hogy elõrefele leesel. Persze lehet, hogy rosszul gondolom.A kéztartásról. Bár támaszkodás ebben az esetben nincs, de mindenképpen a javadra írom, hogy nem bántod a ló száját. Nehéz mozdulatlanul tartani a kezedet úgy, hogy korrekt helyzetben is legyen, és fenntartsd a támaszkodást is; ez majd magától jön, ha megfelelõ testhelyzetben biztosan megtartod az egyensúlyodat ugrás közben, és se nem maradsz el, se nem huppansz vissza a nyeregbe. Az, hogy a könyököd lebeg, szintén csúnya hiba, de ez is egy olyan dolog, amit ráérünk majd késõbb csiszolni, amikor meglesz az egyensúly.

#23 Bazs

Bazs

    Vérnyúl

  • Fórumtag
  • 673 hozzászólás

Közzétéve 2002 október 24. - 17:32

idézet:
Eredeti szerzõ: Afi:huu,itt nagyon látszik, hogy a ló sokkal nagyobbat ugrott, mint kellett volna[/QUOTE]Nem feltétlenül. Ha jobban megnézed a képet, a ló körülbelül 10-15 centivel ugorja túl az akadály magasságát, ami nem sok, épp csak egy szép, biztos ugrás. Ez egy 1.40-1.50-es pálya, ilyen magasságban már nem nagyon van olyan, hogy a ló sokkal nagyobbat ugrik, mint kellene, mint például amikor egy ijesztõ ugrás fölött kétszer akkorát ugrik.

#24 Apple

Apple

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 9.533 hozzászólás

Közzétéve 2002 október 24. - 17:55

Valószínüleg az lehet, valóban, hogy egy kicsit tartok attól, hogy magasabbra emelkedjek a nyeregben... amin szvsz tényleg sokat javítana, ha futószáraznánk, mert akkor biztosabban is ülnék a nyeregben... Valahonnan kéne szereznem egy nyomoronc labdát, mert most adott, hogy Tökön majomkodjak, aki talán nem fél annyira tõle, mint Carmen. És akkor elég valószínû, hogy miközben hajolgatok a labda után, javulna az egyensúlyom, és az ülésem is... Mondd, ha nem látom tisztán dolgot, de így tûnik logikusnak.Ja, és még valami...elnézést, hogy ilyen kérdést teszek fel, de azért van nekem szám, hogy kérdezzek... Szóval, mit jelent az, hogy támaszkodás? Sokszor hallottam már ezt, de...nem tudom, mit jelent... :rolleyes: [ 24 Október 2002, 17:58: Az üzenetet átszerkesztette: Apple ]

#25 Bazs

Bazs

    Vérnyúl

  • Fórumtag
  • 673 hozzászólás

Közzétéve 2002 október 24. - 17:56

Tök, és futószár? Ez nem tûnik logikusnak :D

#26 Apple

Apple

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 9.533 hozzászólás

Közzétéve 2002 október 24. - 18:00

Hehehehe :D tongue.gif

#27 Apple

Apple

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 9.533 hozzászólás

Közzétéve 2002 október 24. - 18:07

idézet:
Eredeti szerzõ: Apple:Ja, és még valami...elnézést, hogy ilyen kérdést teszek fel, de azért van nekem szám, hogy kérdezzek... Szóval, mit jelent az, hogy támaszkodás? Sokszor hallottam már ezt, de...nem tudom, mit jelent... :rolleyes: [/QUOTE]Mivel ezt utóbb, módosítás után kérdeztem meg, bekpoizom mégeccer, hogy biztosan válaszolj :D

#28 Bazs

Bazs

    Vérnyúl

  • Fórumtag
  • 673 hozzászólás

Közzétéve 2002 október 24. - 18:45

Bocs, ezt a kérdést már nem láttam.Ha nagyon röviden akarnám elmagyarázni, azt mondanám, hogy amikor nem engeded lötyögõsen hosszúra a szárat, de nem is téped ki a ló fülén a zablát, hanem egy puha kontaktust tartasz fenn a ló szájával - úgy érzed, pár dekát fog a kezedben -; ekkor támaszkodik helyesen a ló. Néha úgy érzed, sokkal jobban rátámaszkodik a zablára, mintha az egész fejét neked kellene tartanod - ez helytelen támaszkodás.A támaszkodás azért fontos, hogy állandó kontaktust tartsunk fenn a lóval, állandóan a befolyásunk alatt legyen. Ha nincs támaszkodás, nem tudunk hajlítani, fordítani, felvenni, lerágatni, stb. Gyakorlatilag nincs kontrollunk a ló felett.Leghelyesebben akkor támaszkodik a ló, ha száron van. Ilyenkor a nyaka feligazodik (megemelkedik és meghajlik), homlokának vonala közelít a függõlegeshez, hátulsó lábaival pedig jobban maga alá lép, közelebb a súlypontjához. Egyensúlyban van, laza és elengedett. A támaszkodás ilyenkor is puha és könnyed, tehát a feligazodottság nem azonos azzal, mintha a szárral húztuk volna be a fejét a szügyéhez.

#29 Zsubaba

Zsubaba

    Csendes Patak

  • Fórumtag
  • 10.126 hozzászólás

Közzétéve 2002 október 24. - 18:48

Én még azt próbálnám ki, hogy szár nélkül ugrani, bár az bonyi... mondjuk fotószárral lehetne megoldani, ha tudnál egy olyan akadályt kreálni, ami elég magas ahhoz, hogy ne csak átlépje a ló, hanem tényleg el is ugorjon (mondjuk gumiabroncsokból célszerû megcsinálni, mert akkor nem kell ugrálnod a futószárral, hogy ne akadjon bele a tartórúdba :D )Majd meglátjuk, hogy smint lesz...Tök miért ilyen "semmilyen"? Mármint tök furcsa, hogy 4-5-6 éves és tök leszaromazegészvilágotnemérdekelsemmi... hogy van ez? :eek:

#30 Zsubaba

Zsubaba

    Csendes Patak

  • Fórumtag
  • 10.126 hozzászólás

Közzétéve 2002 október 24. - 18:59

idézet:
Eredeti szerzõ: Bazs: [...] hanem egy puha kontaktust tartasz fenn a ló szájával - úgy érzed, pár dekát fog a kezedben -; ekkor támaszkodik helyesen a ló. [...] A támaszkodás azért fontos, hogy állandó kontaktust tartsunk fenn a lóval, állandóan a befolyásunk alatt legyen. Ha nincs támaszkodás, nem tudunk hajlítani, fordítani, felvenni, lerágatni, stb. Gyakorlatilag nincs kontrollunk a ló felett. Leghelyesebben akkor támaszkodik a ló, ha száron van. [...] [/QUOTE]"Nem gatyaszáron lovagoljuk a lovat!" - P.Gyuri báNéha, fõleg fiatalabb lovaknál nehéz elérni ezt a szintet, hogy ennyire összeszedett legyen a ló, de minden esetben törekednünk kell rá...

#31 Apple

Apple

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 9.533 hozzászólás

Közzétéve 2002 október 24. - 19:05

idézet:
Eredeti szerzõ: Bazs:... Ilyenkor a nyaka feligazodik (megemelkedik és meghajlik), homlokának vonala közelít a függõlegeshez, hátulsó lábaival pedig jobban maga alá lép, közelebb a súlypontjához. [/QUOTE][url="http://"http://www.cowboy.hu/telepesek/bazs/images/kep1.jpg"]így e?[/url] :D

#32 Bazs

Bazs

    Vérnyúl

  • Fórumtag
  • 673 hozzászólás

Közzétéve 2002 október 24. - 19:50

idézet:
Eredeti szerzõ: Zsubaba:Tök miért ilyen "semmilyen"? Mármint tök furcsa, hogy 4-5-6 éves és tök leszaromazegészvilágotnemérdekelsemmi... hogy van ez? :eek: [/QUOTE]Tök hétéves, de a jellemének semmi köze a korához. Ugyanúgy, mint az embereknél, vagy a kutyáknál, a lovaknál is négy alaptípusba lehet sorolni a jellemzõ vérmérsékletet: szangvinikus, kolerikus, melankolikus, és flegmatikus.Namármost, Tök tipikus flegmatikus, ahogy a Lovasakadémia3-ban le van írva: "A flegmatikus békés jóbarát, nyugodt, kimért mozgású. Jó takarmányértékesítõ, megbízható és kevés hajlamot mutat arra, hogy túlerõltesse magát." Ezen van a hangsúly. Tök egyszerûen nem veszi komolyan az élet dolgait, de ez nem jelenti azt, hogy nem érdekli semmi. Például négyévesen, nem sokkal a herélése után vérengzõ volt. Utált mindent és mindenkit, nem, mert gonosz volt, csak azért, mert ezzel jól elszórakoztatta magát. Csak a szürke lovakat volt hajlandó elviselni (valószínûleg szürke volt az anyja), társaságban leginkább beállt a legnagyobb lótömeg közepébe, ahol legtöbben voltak, és szanaszét rúgott mindenkit. Azóta azért sokat változott.Ugrani ugyan tud, csak nem szeret. Futószáron menni szintén nem szeret. Nem talál benne semmi érdekeset. Egyszóval nem azért ilyen, mert egy életunt valaki, hanem épp ellenkezõleg, nagyon is határozott személyiség, és saját elképzelései vannak a világ dolgairól. Ezeket tiszteletben kell tartani, és akkor nagyon szépen dûlõre lehet jutni vele Posted Image

#33 Bazs

Bazs

    Vérnyúl

  • Fórumtag
  • 673 hozzászólás

Közzétéve 2002 október 24. - 20:02

Apple: bár ezen a képen úgy tûnhet, Carmen száron áll, de ez közel sincs így. Addig rendjén, hogy a nyaka feligazított, de nézd meg a hátsó lábait: egész hátul vannak, nem pedig maga alatt. Az egész ló "szét van nyúlva", míg, ha száron lenne, a teste "megrövidülne", összeszedettnek látszódna. Ez a kép lesétáltatás közben készült, és csak véletlen, hogy ilyen szépen tartja a fejét.

#34 Zsubaba

Zsubaba

    Csendes Patak

  • Fórumtag
  • 10.126 hozzászólás

Közzétéve 2002 október 24. - 20:19

Én nem akartam megbántani Tököt, és téges sem. Persze az igaz, hogy minden ló más és más, de pl. ott volt a Gábor, aki ugyanígy herélt volt, és olyan volt, mint Csirnya, csak fiúban, meg egy kicsit szoftosabb volt...A Milli meg még mindig úgy ugrál néha, mint egy féléves csikó, pedig 6 éves. Csak azért meglepõ Tök viselkedése, mert az ember azt hinné, hogy 7 éves, akkor biztos "nagy életkedve van" (azért így, mert biztos van neki életkedve, csak nem tudom, mennyi,nem is ismerem szinte Posted Image ) De engem egyáltalán nem zavar, hogy ilyen, sõt, sztem elõnyös is, hogy nem az az idegbeteg állat. Posted Image Azzal meg tisztában vagyok, hogy tud ugrani, hisz minden ló tud ugrani, ha muszáj, csak nem megyforma kedvvel megy neki... mint pl. Carmenanya Posted Image

#35 Apple

Apple

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 9.533 hozzászólás

Közzétéve 2002 október 24. - 20:55

Áh, szart sem értek én ehhez... :o/// azt hiszem, rohadtsokat kell még nekem tanulni...

#36 Zsubaba

Zsubaba

    Csendes Patak

  • Fórumtag
  • 10.126 hozzászólás

Közzétéve 2002 október 24. - 21:09

idézet:
Eredeti szerzõ: Apple:Áh, szart sem értek én ehhez... redface.gif /// azt hiszem, rohadtsokat kell még nekem tanulni...[/QUOTE]Ezt miért mondod? MI történt? :eek:

#37 piaffe

piaffe

    Az elengedett

  • Fórumtag
  • 3.446 hozzászólás

Közzétéve 2002 október 25. - 1:38

idézet:
Eredeti szerzõ: Bazs:Ha nagyon röviden akarnám elmagyarázni, azt mondanám, hogy amikor nem engeded lötyögõsen hosszúra a szárat, de nem is téped ki a ló fülén a zablát, hanem egy puha kontaktust tartasz fenn a ló szájával - úgy érzed, pár dekát fog a kezedben -; ekkor támaszkodik helyesen a ló. [/QUOTE]Ha engem vagy az edzõmet kérdeznétek, akkor ez még nem a támaszkodás.Zsu! [url="http://"http://www.tar.hu/piaffe/tar_elemei/image024.jpg"]Dalnok ezen a képen[/url] támaszkodik.

#38 Zsubaba

Zsubaba

    Csendes Patak

  • Fórumtag
  • 10.126 hozzászólás

Közzétéve 2002 október 25. - 13:35

Te nõ! Márt Te is összekeversz? ;) Kátya is összekevert! A támaszkodást most éppen Apple kérdezte, nem pedig én... igaz, mind2en sokat kérdezünk, de ez azért van, hogy okosak legyünk Posted Image

#39 Apple

Apple

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 9.533 hozzászólás

Közzétéve 2002 október 25. - 14:30

Zsulány: nem történt semmi, csak ráötem, hogy én még annyi mindent nem tudok :( Na, most rohanok, megyek Kátyával találkozni, hogy aztán megkeserítsük Sheriff 1 napját Silveradoban... Posted Image Majd mennek a beszámolók a Zártosztályba.Bocs az offért...

#40 Orsi

Orsi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 859 hozzászólás

Közzétéve 2002 október 25. - 17:40

Sziasztok!Tökk jó ez a topik!Leírná nekem valaki, ha járóiskolából megyek rá az ugrásra, mondjuk egy elég nagy termetû lóval, akkor, ha az elsõ ugrás egy kis X, a következõ egy meredek és a vége egy oxer, akkor az akadályok között mekkora a távolság, ha az akadályok között egy vágtaugrást szeretnék tenni.Persze ügetésbõl kezdem.