Ugrás a tartalmakhoz


Fotó

Ínvédő ?!


  • Please log in to reply
284 válasz a témához

Poll: Ínvédő ?! (221 member(s) have cast votes)

Vote Guests cannot vote

#1 Petshu

Petshu

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.207 hozzászólás

Közzétéve 2003 január 13. - 22:09

Szükséges-e az ínvédõk,fáslik,bokavédõk használata? Ha nem miért nem? Ha igen Mikor? (mindig,verseny,túra) Milyen lovon? (mindegyiken,versenylovon) Remélem ez egy sikeres,érdekes téma lesz mindenki számára. Posted Image [ 13 Január 2003, 21:11: Az üzenetet átszerkesztette: Petshu ]

#2 Ilusta

Ilusta

    Törzsvendég

  • Moderátor
  • 8.740 hozzászólás

Közzétéve 2003 január 13. - 22:33

Szerintem csak akkor kell ínvédõ, ha nagyon igénybevesszük a lábát.Megerõltetõ edzés, verseny, vagy olyan hosszú túra, ahol az ínhúzódás veszélye áll fenn, hegyen-völgyön, köves, buckás utakon keresztûl.Díjlovas és ugróversenyeken nem hiába, csak ilyen invédõs lábú lovakat látni.De, ez a hobbilovasoknál, lovanként változó, pl. az arabok lába elég acélos, az én fjordomra sem hiszem, hogy kell majd invédõ. Posted Image

#3 Kitty

Kitty

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 105 hozzászólás

Közzétéve 2003 január 13. - 22:37

Nagyon jó ötlet!Ez a téma engem is érdekelne!Én úgy gondolom, és ebben segítsetek ki, ha nem így van, hogy általában azokat a lovakat fáslizzuk akiknek gyenge a lába, vagy munka közben "összecsapja" õket! Jelzem:ÁLTALÁBAN, biztos ezernyi eset van még!Én úgy gondoltam, hogy akkor fogok ínvédõt, harangot vagy fáslit???--)nem tudom melyik a legjobb--)venni a lovamnak, hogyha ugratni kezdek vele, mert úgy gondolom, hogy az akadályt leverheti a lábával úgy a ló, hogy esetleg megütheti a lábszárcsontját(nagy koppanások), vagy kiugraszthatja az inát!Ezért is érdekelne, hogy melyik a legjobb--) a harang, a különbözõ ínvédõk, vagy a fásli! Illetve, hogy melyiket milyen esetekben alkalmazzuk leginkább!?

#4 Ilusta

Ilusta

    Törzsvendég

  • Moderátor
  • 8.740 hozzászólás

Közzétéve 2003 január 13. - 22:43

Kitty!Nem mindegy, hogy fásli, csatolható invédõ, vagy pataharang.Az elõzõ lovamra tettem pataharangot az elsõ lábaira, mert volt, hogy a hátsóval hozzáért. Nem akartam sérülést rajta.Hátsó ínvédõt szoktak rakni a "bokázó" lovakra is, akik a 2 hátsó lábukat összeütik.De ez mind lábhibából adódó, mozgáshiba. [ 13 Január 2003, 21:45: Az üzenetet átszerkesztette: Ilusta ]

#5 Apple

Apple

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 9.533 hozzászólás

Közzétéve 2003 január 13. - 22:47

Kitty!Ugyan nekem se lovam, se versenymúltam nincs, de azért Bazs mellett tanul az ember. Edzésen -leginkább akkor, ha ugratunk, terepr viszont nem szoktuk felrakni- van Carmenen, és Tökön is fásli, sõt, pataharangot is felrakunk, de azt már tényleg csak ugratásnál. Versenyen -amikor elkísértem Bazst, onnan láttam- a fáslit eddig felváltotta az ínvédõ.

#6 Zsubaba

Zsubaba

    Csendes Patak

  • Fórumtag
  • 10.126 hozzászólás

Közzétéve 2003 január 13. - 22:58

Apple: mert egy jó ínvédõ drága, és ugyanolyan hatása van egy fáslinak is, ha jól van felkötve. Versenyen meg jól nézki az ínvédõ Posted Image Meg azért van, hogy használjuk, de inkább csak jeles eseményeken. Én is inkább a fásli híve vagyok, és inkább csak ugróedzéseken.Az elõzõ helyemen volt egy idióta csaj, és a Millire mindig rakott ínvédõt az elsõ két lábára. Pedig nem ugrottunk vele, meg semmi, csak egy sima körön ügettünk-vágtáztunk. Szóval nem volt semmi megerõltetõ sem, meg rossz talaj sem meg semmi... csak mert jól mutat, rátette a lóra... ez teljesen felesleges :eek:

#7 Ilusta

Ilusta

    Törzsvendég

  • Moderátor
  • 8.740 hozzászólás

Közzétéve 2003 január 13. - 23:02

Sõt, úgy tudom, hogy a feleslegesen használt fásli gyengíti az inakat, hisz nem tud erõsödni az állandó "megtámasztástól".

#8 amigo

amigo

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 986 hozzászólás

Közzétéve 2003 január 13. - 23:04

A lovaim nem,de én használok ínvédõt õsszel, mikor cigánybál van a faluban! :D :D

#9 Petshu

Petshu

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.207 hozzászólás

Közzétéve 2003 január 13. - 23:07

Kitty:Sztem pataharangot csak akkor érdemes feltenni, ha a ló az elsõ lábaival a hátsókhoz ér v. esetleg ugráshoz.A fásli és az ínvédõ funkciója majdnem ugyan az.Én az ínvédõket pártolom, de ez biztos csak a bénaságom miatt van. :D Egy fáslit nehezebb jól felrakni és ha túl laza v. szoros többet ronthatsz vele, mint egy ínvédõvel.Nálunk a lovak elsõ lábán mindig van ínvédõ. Én ezt nem tarton rossznak, de elfogadom más véleményét is.(Zsubaba) Nem azért van rajtuk, h jól nézzenek ki, bár nekem nagyon teccik. Posted Image :rolleyes:

#10 Petshu

Petshu

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.207 hozzászólás

Közzétéve 2003 január 13. - 23:08

idézet:
Eredeti szerzõ: amigo:A lovaim nem,de én használok ínvédõt õsszel, mikor cigánybál van a faluban! :D :D [/QUOTE]:D :D :D

#11 olaj

olaj

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 421 hozzászólás

Közzétéve 2003 január 13. - 23:08

idézet:
Eredeti szerzõ: Zsubaba:Apple: mert egy jó ínvédõ drága, és ugyanolyan hatása van egy fáslinak is, ha jól van felkötve. Versenyen meg jól nézki az ínvédõ Posted Image Meg azért van, hogy használjuk, de inkább csak jeles eseményeken. Én is inkább a fásli híve vagyok, és inkább csak ugróedzéseken.[/QUOTE]:eek: Jobb félni, mint megijedni... Egyébként az Anivetnél 3.200 Ft körül kapsz egy pár jó ínvédõt, nincs ráírva, hogy ESKADRON, de ugyanolyan. Nekem félévente megér ennyit a nyugalmam, talaj-, ugró- és terepmunkához is használom.

#12 Ilusta

Ilusta

    Törzsvendég

  • Moderátor
  • 8.740 hozzászólás

Közzétéve 2003 január 13. - 23:11

Amigo!Valami ilyesmit vártam Tõled! :D :D :D

#13 Zsuzska

Zsuzska

    Törzsvendég

  • Admin
  • 3.961 hozzászólás

Közzétéve 2003 január 13. - 23:16

Idézet a Díjlovagló Versenyszabályzatból:
idézet:
12.2 Martingál, segédszár és bármilyen szíjazat, mellék és vezetékszárak, mindenfajta lábszárvédõ vagy fásli és minden rendszerû fülvédõ, kizárás terhe mellett tilos. [/QUOTE]Hogy miért, azt a díjlovasok elmagyarázzák biztos. Posted Image Ennek ellenére a fotókon lehet látni fáslit, gondolom azok a melegítõpályán készülhettek... :confused: Egy ismerõsöm azért tett ínvédõt a lova elejére, mert sokat ültek rajta kezdõk, akiknek nem volt még fogalmuk a helyes lábra való ügetésrõl, vágtáról, és azt mondta, ettõl is kimehet a lova lába.Másoktól viszont azt hallottam, hogy nem jó, ha ilyen módon is óvjuk a lovat a széltõl is (pl. karámba is csak ínvédõvel engedjük ki), mert elfelejt "vigyázni magára", és ezzel csak növeljük a sérülésveszélyt, ha egyszer pl. elfelejtjük rárakni.Kíváncsi lennék, ti mit gondolok a fentiekrõl.

#14 Bubus

Bubus

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 330 hozzászólás

Közzétéve 2003 január 14. - 11:11

Szerintem pataharang akkor kell, ha a ló a hátuljával beleléphet az elsõ lábaiba. Invédõt vagy fáslit hosszú terepekre (fõleg rossz terep viszonyok mellett) szerintem nem árt felrakni vagy ha a ló összeüti az elejét.

#15 Petshu

Petshu

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.207 hozzászólás

Közzétéve 2003 január 14. - 20:52

Zsuzska:Én sem tartom helyén valónak, ha a karámban is ínvédõ van a lovon. Nálunk van egy lány aki ezt csinálja. Szegény Charmeren mindig van (elsõ lábain) ínvédõ. Az egyik hátsó lábán meg egy óriási daganat, seb van. A régi helyén vasból volt a karám és mivel félcsõdör egyedül tartották. Utált magányosan lenni és szétrugta a vas rudakat. Sikeresen. Még ma sincs begyógyulva a seb. Majd csinálok képet róla, ha végre kijutok. Posted Image

#16 fogathajto

fogathajto

    Új vendég

  • Fórumtag
  • 5 hozzászólás

Közzétéve 2003 január 14. - 21:11

Sziasztok!Mivel én fogatot hajtok mi csak a maratonnál /terephajtás oszlopok,rönkök,fák közt/ahol gyors fordulókat kell tenni is nincs idõ figyelni hogy nehogy összeüsse vagy a harang hogy az egyik a másiknak bele ne lépjen. Fáslit csak istállót használok.

#17 Noir

Noir

    Csikó

  • Fórumtag
  • 54 hozzászólás

Közzétéve 2003 január 14. - 21:39

Sziasztok! :D Szerintem fõleg terepre szükséges az invédõ.Máshol sem árt, ha egyenletlen a talaj. Noir ;)

#18 Ilusta

Ilusta

    Törzsvendég

  • Moderátor
  • 8.740 hozzászólás

Közzétéve 2003 január 14. - 22:05

idézet:
Eredeti szerzõ: Petshu:A régi helyén vasból volt a karám és mivel félcsõdör egyedül tartották. [/QUOTE]Milyen az a "félcsõdör"?1 heréje van?????? Elaludt az állatorvos a kettõ között??? :confused: Posted Image

#19 Zsuzska

Zsuzska

    Törzsvendég

  • Admin
  • 3.961 hozzászólás

Közzétéve 2003 január 14. - 22:09

Félheréjû, azaz az egyik heréje nem szállt le. Termékenyíteni nem tud, de õ azt hiszi, hogy igen, így aztán ugyanúgy viselkedik, mint egy csõdör, sõt sokszor "elvetemültebb" lehet.Én is ismerek ilyen lovat... mikor új helyre került, nem hitték el, hogy nem kéne beengedni a kancákhoz, akik jól összerugdosták, majd a külön karámot õ is lebontotta. :mad:

#20 Ilusta

Ilusta

    Törzsvendég

  • Moderátor
  • 8.740 hozzászólás

Közzétéve 2003 január 14. - 22:52

Aha!De attól még csõdör, mert nem szállt le a heréje!A hormonok úgyanúgy dolgoznak!Ezt tudniuk illet volna! :(

#21 amigo

amigo

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 986 hozzászólás

Közzétéve 2003 január 15. - 9:40

idézet:
Eredeti szerzõ: Zsuzska:Félheréjû, azaz az egyik heréje nem szállt le. Termékenyíteni nem tud, :mad: [/QUOTE]Dehogyis nem tud,sok esetben okozott már meglepetést.Egy barátomnak is volt egy ilyen lova,a birka hozzá képest egy veszedelmes fenevadnak tünt,mégis egyszer az éj leple alatt sikeresen megreszelte a kenyeres pajtását,persze a legnagyobb titokba.A barátom meglepõdött, mint faltörõ kos a fotocellás ajtó elõtt, mikor elõugrott a kis csikesz.Az ilyen lovat egyébként komorcsõdõrnek hivják.

#22 P 2000 lovasboltos Kati

P 2000 lovasboltos Kati

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 959 hozzászólás

Közzétéve 2003 január 15. - 15:23

No, ez egy jó téma. Bár ez is a bevételi forrásaim közé tartozik, én is amondó vagyok, hogy fölöslegesen ne használjuk a fent említett dolgoka. Mert valóban többet lehet ártani a nem szakszerû használattal. A versenyeken a legelterjettebbek az ín-és bokavédõk, a különféle anyagú pataharangok, pártaszélvédõk. Egy dolog, amivel remélem nem vagyok egyedül. Az olcsóbb kategóriás termékek, ugyanolyan funkciókat láthatnak el, mint a drágábbak. Csak azért, mert xy nevével jegyzett termék akár 10-20 ezer forinttal is többe kerül, még azt hiszem, a ló nem fog jobban ugrani. Persze ez nem vonatkozik a speciális felszerelésekre, mint pl egyes mágneses ín-és bokavédõk, de ha már ezekre van szükség.... :( Nálam mostanában a polár fáslikat keresgélik a leginkább, és a hagyományos kötött istállófáslik háttérbe szorultak. A munkafáslik hál Isten szintúgy nem a vezetõk az eladási listán, remélem azért, mert jó a pacik lába. Igaz, az áruk is egyre borsosabb, ezért, mint jó kereskedõ elküldök mindenkit a patikába fásliért, mert ott olcsóbb. :D Ami esetleg hülyeség, azt nem én írtam, és gondoltam Posted Image

#23 Orsi

Orsi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 859 hozzászólás

Közzétéve 2003 január 15. - 18:55

Sziasztok!Én most a hóban használok polár fáslit, hogy a ló lába ne sérüljön a jeges havon.Egyébként a fiatal lovaknál nem használok semmit, csak terepen ínvédõt, de nem mindig.A gyengébb lábú, puha csüdû lovaknál használok ínvédõt, de csak a versenyre való felkészítés idején. Puha ínvédõt, ami alkalmazkodik a ló lábához, nem zavarja. Ezt díjlovaglásnál. :D Ugratásnál: fiatal lovakon nincs, egyébként keményburkolatú, belûl puha ínvédõ a jó. Posted Image Szóval akkor használom amikor szükségem van rá, egyébként próbálom kerülni a használatát.

#24 olaj

olaj

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 421 hozzászólás

Közzétéve 2003 január 15. - 19:19

idézet:
Eredeti szerzõ: Orsi:Egyébként a fiatal lovaknál nem használok semmit, csak terepen ínvédõt, de nem mindig.[/QUOTE]Amikor nem használsz terepen ínvédõt, akkor miért nem?

#25 teddy

teddy

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 496 hozzászólás

Közzétéve 2003 január 15. - 19:19

Szerintem ínvédõre csak akkor van szüksége egy lónak, ha terepen, vagy versenyen van. Terepen felbukhat egy rönkben, beütheti a lábszárát, és ilyenkor jó, ha van a lovon ínvédõ. Viszont osztályban és karámban sztem teljesen felesleges, max olyan lovaknál jó ha alkalmazzák, akik hajlamosak a 'lábösszeütögetésre'. :D

#26 Orsi

Orsi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 859 hozzászólás

Közzétéve 2003 január 15. - 19:34

Olyan lovaknál nem használok terepen ínvédõt, amelyik vigyázz magára és ismeri a környéket.

#27

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 10.954 hozzászólás

Közzétéve 2003 január 15. - 19:45

Akkor már ez is totál lófüggõ, mert van 1 csomó olyan ló, pónik, kislovak, de nagylovak is, hogy úgy vigyáznak magukra, a lábukra, nemigen lépnek félre terepen, és nem kell rájuk semmi. De ha gyenge az ina, sokat sánta, akkor osztálymunkába is nyugodtan fel lehet fáslizni, hogy ne terhelje annyira és ne legyen folyton sánta... Totálisan egyedi a dolog szerintem, tág szabályokat fel lehet (kell is) állítani, de vmilyen szinten ez tök egyedi dolog. Én is azt vallom, hogy ha nem kell, ne tegyünk rá semmit, de adódhat olyan eset, hogy nagyobb bajt lehet vele megelõzni (születési dolgok, akármi)...

#28 Haflingi

Haflingi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 717 hozzászólás

Közzétéve 2003 január 16. - 14:53

Ilusta!Igaza van Zsuzskának, a díjlovagló versenyeken tilos mindenemû invédõ vagy fásli használata. Hogy miért? Mert a cél elsõsorban az, hogy a lovak idomítotak legyenek, de az egészségük rovására soha ne mehessen a nem jól felépített vagy az elhamarkodott munka. Az a ló, ami nem bír bi ínvédõ nélkül egy díjlovas programot, anélkül, hogy sántítani kezdene, az annyira le van terhelve, hogy etikusabb kizárni a versenybõl. Nem beszélve arról, hogy az ínvédõ vagy a fásli sokminden elrejtésére, elkendõzésére alkalmas.Mikor használjunk ínvédõt? Fölöslegesen soha, az nem kíméli a lábat, ha a munka minden percében rajta van, hanem az ínak, izületek, szalagok elgyengüléséhez vezet. Tehát csak olyan lovon, amelynek vagy születésénél fogva vagy sérülés következményeként gyenge, érzékeny a lába, de kímélõ síkmunkában itt is érdemes ínvédõ nélkül dolgozni vele idõnként, továbbá akkor, ha a ló lába önmagához, a megszokotthoz képest jelentõsen nagyobb megterhelésnek vagy sérülésveszélynek van kitéve. Ha egy ló dimbes-dombos talajon, szabadon nõtt fel és rendszeresen jár terepre, akkor a terepen is fölösleges az ínvédõ, de ha alig volt karámozva, istállóban nõtt fel és ritkábban lát terepet, akkor inkább kíméljük, mert a két ló nem ugyanazokkal az esélyekkel indul.

#29

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 10.954 hozzászólás

Közzétéve 2003 január 17. - 21:17

Pontyosan...

#30 Petshu

Petshu

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.207 hozzászólás

Közzétéve 2003 január 17. - 22:04

idézet:
Eredeti szerzõ: Zsuzska:Félheréjû, azaz az egyik heréje nem szállt le. Termékenyíteni nem tud, de õ azt hiszi, hogy igen, így aztán ugyanúgy viselkedik, mint egy csõdör, sõt sokszor "elvetemültebb" lehet.Én is ismerek ilyen lovat... mikor új helyre került, nem hitték el, hogy nem kéne beengedni a kancákhoz, akik jól összerugdosták, majd a külön karámot õ is lebontotta. :mad: [/QUOTE]Igenigen. Én is erre gondoltam. Posted Image

#31 Petshu

Petshu

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.207 hozzászólás

Közzétéve 2003 január 17. - 22:21

[url="http://"http://www.kep.tar.hu/pet/images/pic17256.jpg"]Itten[/url] van egy kép róla. Posted Image

#32 Petshu

Petshu

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.207 hozzászólás

Közzétéve 2003 január 17. - 22:23

Segítség! Mit szúrtam el? :confused:

#33 Zsuzska

Zsuzska

    Törzsvendég

  • Admin
  • 3.961 hozzászólás

Közzétéve 2003 január 17. - 23:20

Szerintem semmit, csak alapból nem megy a tar.hu. Holnapra talán megjavul.

#34 Playng

Playng

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 74 hozzászólás

Közzétéve 2003 január 18. - 20:37

Nekem egy kérdésem lenne. Az invédõ funkciója kapcsán felmerült bennem egy kérdés: Az ínvédõ a lábszárat védi ugráskor, pl.: ha ver a ló, vagy rögzíti a ló inait, meghúzódás elkerülésére? Szerintem az utóbbi, a lábszár védelme csak a formája és az elhelyezkedése kapcsán feladata, nem? Vagy én vagyok megkeveredve?

#35 Noir

Noir

    Csikó

  • Fórumtag
  • 54 hozzászólás

Közzétéve 2003 január 18. - 22:12

Sziasztok!Én is szeretnék mihamarabb ínvédõt a paccra,s ennek érdekében szeretném mindenkinek a véleményét,kikérdezni!Az ínvédõt terepekre használnám,mivel teljesen egyetértek korábbi hozzászólásommal Posted Image ;) Posted Image , Posted Image ,és Teddyével is!Petshu!Nem csodálom,hogy nálatok használnak ínvédõt,mivel nálatok tapasztalataim szerint MÉGelég gödrös néhol a talaj.

#36 Noir

Noir

    Csikó

  • Fórumtag
  • 54 hozzászólás

Közzétéve 2003 január 18. - 22:18

Bocs mindenki!Sokat ittam :D ! A véleményeket az ínvédõk fajtájával kapcsolatban(pl.:melyik mire való stb.)

#37 Õz

Õz

    Sebész

  • Főmoderátor
  • 3.950 hozzászólás

Közzétéve 2003 január 19. - 14:01

Az általam ismert ínvédõk elöl nyitottak, ugyanúgy érzi bennük a pacc ha beüti a lábát mondjuk ugrásnál; csak az inát védik.

#38 Noir

Noir

    Csikó

  • Fórumtag
  • 54 hozzászólás

Közzétéve 2003 január 19. - 19:31

Õz: :D Szerintem az ínvédõk közül (pl.: terepen)az elõl -hátul védõ a legjobb(lábszárvédõ)Az ugrást már kevésbé tudom. :confused:

#39 Noir

Noir

    Csikó

  • Fórumtag
  • 54 hozzászólás

Közzétéve 2003 január 19. - 19:37

Teddy!Ahol te lovagolsz nem igazán használnak ínvédõt igaz? :confused: Bár se ugrásnál se terepen nem figyeltem.

#40 ikácska

ikácska

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.792 hozzászólás

Közzétéve 2003 január 19. - 20:34

Teljesen feleslegfesnek tartom az invédõt. Persze komolyabb ugratásnál, versenyeken esetleg igen. Na de terepen nem értem, hogy miért kellene. Az én lovam itt született nálam, és életének elsõ percétõl ridegtartásban van. Az anyja a haláláig az enyém volt. Az anyjával 10 éven keresztül terepeket mentünk. Volt, hogy minden nap, volt hogy hetente egyszer. És elmondanám, hogy a lábának soha semmi baja nem lett, sosem sántult le, és sosem sérült meg semmilyen módon. Persze volt amikor csak 1-2 órás terepeket mentünk, és volt amikor majd egy naposat, ami már inkább túrának nevezhetõ. Mellesleg Lóska János lovain sem láttam még soha invédõt (ami nem zárja ki, hogy ne használna néha), pedig az õ lovai kemény túrákat mennek szezonban. Szerintem az egész lovas felszerelés egy kicsit túllihegett dolog. Annak idején amikor még nem voltak kocsik, csak lovakat használtak közlekedésre, nem ismerték az invédõt, és több ezer km-eket tettek meg hegyen-völgyön keresztül lovaikkal az emberek. Invédõk nélkül háborúztak, és hódítottak. [ 19 Január 2003, 20:05: Az üzenetet átszerkesztette: ikácska ]