Ugrás a tartalmakhoz

Fotó

Pataápolás

• Please log in to reply
754 válasz a témához

#721 juice

juice

Törzsvendég

• Fórumtag
  • 3.136 hozzászólás

Közzétéve 2016 február 23. - 7:50

A barefootosok elkezdtek patacipőt forgalmazni, egy kérdést megér, hogy nincs-e próbacipőjük

#722 ori

ori

Törzsvendég

• Fórumtag
  • 5.916 hozzászólás

Közzétéve 2016 február 23. - 8:01

Láttam, de eléggé visszahőköltem az árakon. A minőségi patacipők nem olcsók, de azért a 64 eFt akkor is kirívó.

#723 Fifikusz

Fifikusz

Törzsvendég

• Fórumtag
  • 2.181 hozzászólás

Közzétéve 2016 február 23. - 8:48

Darabja? :wot:

#724 Daraby

Daraby

Törzsvendég

• Fórumtag
  • 453 hozzászólás

Közzétéve 2016 február 23. - 9:19

Nem, pár.

Annyira sajnos nem is kirívó szerintem, ha az ember nem gagyit akar venni vagy nem használtan veszi az ebay-ről.

Utánaszámolva viszont már nem annyira sok, ha figyelembe vesszük, hogy nem hat hétre veszi az ember, hanem legalább egy évre, de nem folyamatos használat mellett meg ki tudja meddig, több - sok évet is simán kibírhatnak. Valamikor olvastam, hogy távlovasok meddig szoktak tudni használni egy párat, de már elfelejtettem.

Konkrétan a Barefoot által forgalmazott típusnál nekem csak így messziről, ránézésre, olyan kétségem van, hogy mivel a pártaszél fölé ér - így sokkal nagyobb az esély arra, hogy kidörzsölje a ló lábát. De nem próbáltam, lehet, hogy jól működik. De ez bizony csak akkor derül ki, ha valaki kipróbálja. Nincs itt esetleg még valaki, akinek már van tapasztalata patacipővel? Bármilyennel?

#725 ori

ori

Törzsvendég

• Fórumtag
  • 5.916 hozzászólás

Közzétéve 2016 február 23. - 11:03

Ha pár, akkor nem kirívó, én darabra értettem, ezek szerint félre. Szerintem nálunk nagyon sokáig elég lenne egy széria, hiszen évente max. 10-15 napot lehet számolni.

3-4 felvonulás (ez pár órás), meg a túrák, ahol nem a teljes távon használnánk, csak ahol indokolt.

Szóval ha lenne rá pénzem, nem sokallnám a lábanként 25 ezret sem, ennyiért én már láttam olyat, amit minőségnek gondolok.

Csak most nincs éppen, illetve amin mindig sírok, hogy nem lehet kipróbálni. Én valamelyik easyboot-ot gondolnám, ők elég régen tolják, gondolom, hogy letisztultak már a modelljeik.

#726 ori

ori

Törzsvendég

• Fórumtag
  • 5.916 hozzászólás

Közzétéve 2016 február 23. - 13:46

Közben találtam külföldi fórumot. ott azért sokan használják őket, és a kovácsok is értegetnek hozzá, szóval mondjuk, hogy van ennek kultúrája. Olvasgatok kicsit ilyen helyeken, hátha összeáll a kép.

http://www.horseforu...s-please-28491/

#727 Fifikusz

Fifikusz

Törzsvendég

• Fórumtag
  • 2.181 hozzászólás

Közzétéve 2016 február 23. - 14:40

Próbálj olyan oldalt keresni, ami frissebb, itt az utolsó bejegyzés, ha jól látom  2010-es, azóta rengeteg új típus van. Én ha rá leszek szorulva, valószínű az Easyboot glove-ot fogom kipróbálni...

#728 Daraby

Daraby

Törzsvendég

• Fórumtag
  • 453 hozzászólás

Közzétéve 2016 március 12. - 15:29

Van egy találós kérdésem. 

Alapvetően azt, hogy mi van a patafalon belül, úgy mint például a patacsont helyzetét, egészen biztosra csak röntgennel lehet megállapítani - de azért vannak jelek, amikből lehet következtetni. Azt mondják például, hogy általában a patacsont első része a patafal profiljával párhuzamos.

f718eb_3b77454fc5816a47b0e8a861e9da41d1.

Jó esetben a talpi része nagyjából párhuzamos a talajjal, esetleg néhány fokkal előre billen. Rosszabb esetben ennél jobban előre vagy hátra billenhet.

Az én találós kérdésem az, hogy az alábbi képen látható patában vajon feltehetően hogyan állhat a patacsont? 

patares_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

A.) A patacsont alsó része nagyjából párhuzamos a talajjal:

pata1res_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

B.) A patacsont előre billen:

pata2res_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

C.) A patacsont hátra billen:

pata3res_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

Plussz pontért azt is meg lehet mondani, hogy miért ez a tipp, és hogy jó-e ez neki, esetleg mit lehetne még megnézni az alátámasztására. :)

Szavazás indul!

A grafikai minőségért pedig elnézést kérek.  :P

• Tímea kedvelte

#729 Tímea

Tímea

Törzsvendég

• Fórumtag
  • 153 hozzászólás

Közzétéve 2016 március 13. - 13:03

Muszáj tippelnem, bár hülye vagyok hozzá.  :rolleyes:  Én úgy gondolom, hogy a patacsont előrefelé billen és a felső része nyomja előre a pártát. Még a talpára lennék kíváncsi.

#730 ori

ori

Törzsvendég

• Fórumtag
  • 5.916 hozzászólás

Közzétéve 2016 március 13. - 14:15

Én is B-t választom, a patacsont "lábujjhegyesen" áll szerintem, így vélhetően a talp elülső részén jelezhet fájdalmat. Gondolom, ez annyira nem jó neki.

Természetes körmölősnél láttam ilyen lapos patát.

#731 Eva

Eva

Törzsvendég

• Fórumtag
  • 3.754 hozzászólás

Közzétéve 2016 március 13. - 21:57

Tippelek, talán C
Ha nem A

#732 Daraby

Daraby

Törzsvendég

• Fórumtag
  • 453 hozzászólás

Közzétéve 2016 március 16. - 22:13

Senki többet harmadszor? :) 

Holnap eredményt hirdetek. :)

#733 Robi

Robi

Törzsvendég

• Fórumtag
  • 3.612 hozzászólás

Közzétéve 2016 március 17. - 13:48

B-t választanám.

A pata állása függ a fajtától, a lábszerkezettől (lapocka szög). Ez nem megítélhető.

A kép alapján egy régebbi saroktúlterhelés látszik, vélhetően túlnőtt sarok.

A pata első részén a pártaszélen látható szög kb. normális, azt levetítve a 3-2-1 arány is jónak tűnik.

A barázdák valószínűleg a többszöri takarmányváltásból adódnak, lehetett esetleg kisebb patairha gyulladás is.

A pata elejének elnyúlása a szükségesnél hosszabb körmölésekből adódhat. A hordozószél törése (úgy tűnik, faragaással javított) is erre utal.

A patacsont normál esetben előre felé billen, a talajjal a pataporc áll inkább párhuzamosan.

#734 Eva

Eva

Törzsvendég

• Fórumtag
  • 3.754 hozzászólás

Közzétéve 2016 március 18. - 22:20

Ez engem nagyon érdekelne: http://mape.hu/2016/03/aprilis/
Illetve ismeri valaki véletlenül Dudás Ferenc patkolókovácsot?

Daraby, mi a megoldás?

#735 Daraby

Daraby

Törzsvendég

• Fórumtag
  • 453 hozzászólás

Közzétéve 2016 március 18. - 22:21

Eredményhirdetés! :)

Azoknak, akik az előredőlő patacsontra, azaz a B-re szavaztak, nagy valószínűséggel igazuk van (röntgenes bizonyíték sajnos nincs).

Azt kell megnézni, hogy a Robi által is említett pata legfelső, pártaszélhez legközelebbi része hogyan nő, a lejjebbi részeknél már terülhet a pata, amit a patafal szögében látható törés jelez, de ott fent még gyakorlatilag mindig tükrözi a patacsont szögét. Néha nehéz meglátni, olyan enyhe ív van benne, meg azért is cseles a dolog, mert van, amikor ez a felső, még nem terülő patafal akár csak fél-egy centi, félig a szőr is fedi, szinte nem is látszik. Egyszerű megoldás erre valamilyen egyenes dolgot odatenni, és ha nem áll el a patafaltól, akkor az tuti egyenes, és örülünk. Ha eláll, az pedig ilyen:

Figure-18.jpg

(A még cselesebb dolog pedig amikor a terülő patafalat a kovács lereszeli, és így tényleg nem látszik, mint ahogy aztán a fenti patával is történt. Ami nem feltétlen baj, csak túlzásba nem érdemes esni, mert azért a patafal az kell. Szóval én nem tenném, de hát az én vagyok.)

Figure-23.jpg

A konkrét patának a története pedig a következő volt. A ló meg volt patkolva, de így is érzékeny volt a kemény talajra, konkrétan az aszfalt útról úgy húzott lefelé, hogy csak na, ha muszáj volt rajta mennie, akkor pedig nagyon megrövidítette a lépteit. Teljesen egyértelmű volt, hogy ahogy lelépett az útról, megkönnyültek, meghosszabbodtak a léptei. A köveket sem bírta. Akiket érdekelt volna a talpa, nagyon igazuk volt, lapos talpa volt, minimális mélységű nyírbarázdákkal. (Azt mondják, hogy a nyírbarázda legmélyebben lévő vonala mindig ugyanolyan távolságra van a patacsonttól, ez sosem változik meg egy lovon, tehát nagyon jól lehet következtetni az alapján a talp vastagságára. Leegyszerűsítve - ha a nyírbarázda feltűnően sekély, akkor valószínűleg baj van, azaz vékony talp. Annyira nem meglepő.)

Vissza a lóra. Egyik ősszel lekerült róla a patkó. A kép ezután néhány hónappal készült, amikor már lenőtt egy kicsit a patafal (így jobban látszik benne a törés, ami eredetileg nem volt feltűnő), és feltehetően vastagodott a patatalp is valamennyit, íve is lett, mélysége, stb. A patafal jó nagy törései maguktól lettek, egész jól önkörmölt az állat. Már a kép készítése idején is igen jól boldogult, és később már sem az aszfalt, sem a kövek, murva nem okozott különösebb gondot neki, pedig a patafal még nem nőtt le teljesen, sokáig konkrétan úgy nézett ki a patája, mint egy kacsacsőrű emlős. :) De - működött. Sokkal jobban, mint amikor látszólag, felületes ránézésre rendben volt.

Robi észrevételeire:

Némileg aláfutó sarka lehetett a lónak, de erről nincs dokumentáció sajnos. A kép már az erős javulás fázisában készült.

Igen, szerintem is a pártaszélnél látható szög kb. jó, és stimmel is az egész lábvég szögéhez, ami szintén jó. 

Szerintem a barázdák elképzelhető, hogy mechanikai patairha gyulladás eredményei, annak tudatában, hogy mennyire problémás volt neki a kemény talaj, de lehet takarmány is, vagy abból adódó patairha gyulladás persze (a körülmények ismeretében nem abrak, hanem fű volt ez esetben a ludas). 

Nagy valószínűséggel valóban túl hosszúak voltak a patkolások közti időszakok, ez nagyban elősegíthette a pata előre nyúlását. Nekem úgy rémlik, hogy a letörések nem lettek megreszelve, de azért ez már az idő homályába vész. :)

Igen, a patacsont normál esetben előre felé billen, de csak néhány fokot, nem ennyit. 

Ha ugyanaz a kérdés, mint előzőleg,  tehát hogy hogyan áll a patacsont, akkor erről a patáról mi a vélemény? 

image005.png

#736 Eva

Eva

Törzsvendég

• Fórumtag
  • 3.754 hozzászólás

Közzétéve 2016 március 18. - 22:35

Hát, akkor ez lesz a C :)

Köszi az érthető leírást!

• fafaragó kedvelte

#737 Daraby

Daraby

Törzsvendég

• Fórumtag
  • 453 hozzászólás

Közzétéve 2016 március 25. - 8:59

Valóban, ennek a patának hátrafelé billent a patacsontja, ez egy netről való kép, és azért választottam, mert röntgenkép is van róla, amit a nagy érdeklődésre való tekintettel meg is osztok :P

image006.png

Nagyon szemléletes, így már ránézésre is világosan látszik, hogy biomechanikailag ez elég problémás helyzet, a lábvégtengely hátrafelé megtört (broken back hoof pastern axis, ha valaki rá akar keresni angolul), azaz a lábvégtengely csontjai nem esnek egy egyenesbe, mint ahogy normális lenne, az inak túlterhelődnek. A másik irányba megtört szög kevésbé rossz, ez a veszélyesebb. Ahogy a három eset kinéz:

Trim-Dictates-Pastern-Angle.jpg

Lehet nézegetni egy pár dolgot egy ilyen röntgenképen :D

figure_a_illustration_w1024.jpeg

• telivér kedvelte

#738 Zebrabara

Zebrabara

Törzsvendég

• Fórumtag
  • 3.792 hozzászólás

Közzétéve 2016 március 30. - 21:28

Sziasztok!

A patacipős topicba akartam, de látom, az már archiválódott.

Segítségre, tapasztalatra, ötletekre lenne szükségem.

Patatályogos lovamra a doki azt javasolta, hogy a kétnaponta átkötözős-betadinozós időszak után (ami kedden fog lejárni) patacipőben engedjem csak el néhány hónapig itt az udvarban meg a legelőn, nehogy újra megbökje neki valami a friss, gyógyuló részt. Van-e esetleg pénztárca-barátabb, de megbízható, jó megoldás erre az időszakra? Hallottam a linóleum+szövetes szürke ragasztószalag kombót, kérdés, hogy ez hány napig bírja, meg milyen sűrűn kell cserélni. Ha marad a patacipő, az milyen karbantartást igényel? Hordhatja napokig non stop? Milyen sűrűn kell utánaigazítani a patát, hogy beleférjen?

A lovak (most ketten) egy elég zűrzavaros helyen vannak, akad itt akáctüske, szederinda, szög, építési törmelék, szóval van rá esély hogy megint megtalálja valami, bár 8 év alatt ez az első ilyen jellegű probléma. Per pillanat a jószág be van zárva, de amúgy szabadon jönnek-mennek.

kösz bárminemű érdemi hozzászólást!

#739 ori

ori

Törzsvendég

• Fórumtag
  • 5.916 hozzászólás

Közzétéve 2016 március 31. - 11:13

A legpénztárcabarátabb megoldás az, ha kölcsönkéred az enyémet. :happy: Zengő lelépi, de ő a patkót is, szóval nem belőle kell kiindulni.

Ilyen kb. 

shires-temporary-hoof-boot-hoof-protecti

#740 Zebrabara

Zebrabara

Törzsvendég

• Fórumtag
  • 3.792 hozzászólás

Közzétéve 2016 április 1. - 20:45

Tündér vagy! Mekkora méret? Úgy kell mérni mint a patkót, keresztben a patán? Vagy hosszában is? Vagy hogy? Holnap akkor kiviszem a centit.

Van vele tapasztalatod, használtátok?

#741 N.C.

N.C.

Törzsvendég

• Fórumtag
  • 3.423 hozzászólás

Közzétéve 2016 augusztus 18. - 7:42

http://www.lovasok.h...ex.php?i=102586

#742 Daraby

Daraby

Törzsvendég

• Fórumtag
  • 453 hozzászólás

Közzétéve 2016 november 26. - 22:31

https://perseverance...her-and-faster/

"When you condition the horse, you condition it with exercise, not with trimming. A good barefoot form to the hoof is only the outward sign that it is functionally right. But it tells you little about the inner toughness of the hoof. You can’t trim the hoof into toughness. You have to work, to ride the hoof into condition."

"There is far less risk of catastrophic injury, for example, suspensory sprains occur too often in shod horses. The barefoot hoof is far more elastic than the steel shod hoof. It takes up a lot of the sideways strain that occurs with bad footing or slipping that leads to suspensory sprains, therefore protecting the horse."

"barefoot endurance horses, just like shod ones, can be vetted out of a competition due to a high pulse, metabolic problems, muscle cramps and so on, however, lamenesses due to tendon or ligament injuries are extremely rare in barefoot horses, but relatively common in shod horses. "

#743 Daraby

Daraby

Törzsvendég

• Fórumtag
  • 453 hozzászólás

Közzétéve 2017 március 21. - 9:26

Azt hiszem ennek a blogbejegyzésnek a legfontosabb (fél)mondata ez:

"as good movement repeated leads to stronger, healthier hooves bad movement repeated will lead to lameness"

Ahogy a jó mozgás ismétlése erősebb, egészségesebb patákhoz vezet, a rossz mozgás sántasághoz.

A jó mozgás alapja pedig a sarokkal történő talajfogás.

(Ha valaki ennél részletesebb okfejtést szeretne, itt található: http://rockleyfarm.b...-toe-first.html Fordítást nem vállalok. De vannak képek is...)

Sajnos a talajfogást nehéz megítélni szabad szemmel, de érdemes megfigyelni, akár lefilmezni, lassítva visszanézni (én egyszerűen leraktam a kis automata fényképezőmet a földre, elindítottam a videót, elvezettem előtte a lovat és kész :) Nem árt, ha a talaj kemény és vízszintes).

#744 N.C.

N.C.

Törzsvendég

• Fórumtag
  • 3.423 hozzászólás

Közzétéve 2017 június 2. - 14:04

http://www.lovasok.h...ex.php?i=105839

"A mai világban, ahol az elérhető tudás egyre több, de ugyanakkor a kóklerek, önjelölt, tanulatlan hősök száma is óriási, nagyon fontos, hogy az a cím, amit az ember a neve mellé ragaszthat, valódi tartalommal bírjon."

#745 Daraby

Daraby

Törzsvendég

• Fórumtag
  • 453 hozzászólás

Közzétéve 2017 szeptember 12. - 20:23

http://www.lovasok.h...epkorban-elunk/

"A patkolás egy gyors, beavatkozással járó módja marad annak, hogy a gyenge lábak teljesítményét növeljük, betegség okozó, a sérülés veszélyét hordozza és még a fiziológiás hatásait sem tudjuk teljesen megérteni."

"Érdekességképpen, majdnem minden mezítlábas ló tulajdonosának kiterjedt tapasztalata van patkolt lóval való munkával. Ezzel szemben, nagyon kevés patkolt ló tulajdonosának van tapasztalata patkó nélküli lóval való munkával."

• Fifikusz kedvelte

#746 N.C.

N.C.

Törzsvendég

• Fórumtag
  • 3.423 hozzászólás

Közzétéve 2017 szeptember 12. - 21:57

És én akkor melyik csoportba tartozom, mert a lovamon hol van patkó, hol nincs?

És nekem az a tapasztalatom, hogy a pata minőségétől, a talajtól, a végzett munkától ... függően fölállítható egy skála a patkolásra: - káros - fölösleges - közömbös - kívánatos - szükséges

És aki mély hittel és meggyőződéssel kárhoztatja a patkót, az mezítláb jár vagy cipőben?

Edited by N.C., 2017 szeptember 12. - 21:58.

• mi.kinga és ppr kedveli

#747 mi.kinga

mi.kinga

Törzsvendég

• Fórumtag
  • 858 hozzászólás

Közzétéve 2017 szeptember 13. - 8:36

És ha szükséges rossz? Nem szerettem volna, mégis került Nenora patkó, mert anélkül járni sem tudott volna. Igaz, meg is szenvedtem vele, mert míg mezitláb simán elhagyta a patájából az összegyűlt sarat pogácsa formában, addig a patkolt patáiból alig birtam kiszenvedni és hiába pucoltam többször, benn ragadt és berohadt neki.  :rolleyes: Úgyhogy a hét elején lekerült róla, meg lett körmölve és most naponta szárítás és Hippo Sol spray...

Úgyhogy előny-hátrány, de nekünk azért hasznos volt. Mondjuk a szomszéd lovak, akik gyakorlatilag el sem hagyják a földes-füves karámot, folyamatosan patkolva vannak, na az felesleges. De alapvetően nem tartom ördögtől valónak a patkót.

#748 N.C.

N.C.

Törzsvendég

• Fórumtag
  • 3.423 hozzászólás

Közzétéve 2017 szeptember 13. - 14:18

Na így!

#749 Daraby

Daraby

Törzsvendég

• Fórumtag
  • 453 hozzászólás

Közzétéve 2017 szeptember 15. - 8:07

Személy szerint meg tudom érteni, aki patkolja a lovát, van ahol egyszerűen nincsenek olyan körülmények, lehetőségek, hogy a ló hozzáeddződjön az elvárt teljesítményhez, legyen az akár csak a heti 1-2 terep murvás út érintésével. Ha a ló amúgy egész nap a porban/füvön ácsorog, akkor nem reális elvárás hogy bírja a murvát, ez van.

Mert a történethez ugye hozzátartozik, hogy a szerző profi módon kialakított karámrendszerben tartja a lovakat, ahol sokat mozognak mindenféle talajokon, ez a rehabilitációjuk lényege.

Ha valaki nem tudja máshogy tartani, többet mozgatni a lovat, de mégis szeretne terepre járni, akkor valami alternatív megoldás kell.

Másrészről viszont nem gondolom, hogy ha már, akkor manapság már ne lenne jobb megoldás a patkolásnál. Mármint a lónak jobb, mert nyilván patacipőt fel-le rakni, megtalálni a megfelelőt, stb. nem egy lépéses manőver. De ezt már sokszor leírtam azt hiszem. :)

Idézet ugyanezen cikkből: "Annyira hozzászoktunk a patkoláshoz, hogy néha nehéz mögé látni, de, ahogy Steve Leigh tegnap mondta nekem, el tudják képzelni, micsoda felzúdulást okozna a jóléti körökben, eltekintve az állatorvosoktól, ha valaki ma a semmiből kezdené azt hirdetni, hogy szegezzünk egy fém cipőt a lovak patájára?"

Plusz adalék, hogy sok ló a takarmányra is érzékeny, és a valódi probléma nem a patájának az edzettségéből ered.

Szóval nem egyszerű, ez tény, és semmi nem fekete vagy fehér. De mondjuk nem tudom azzal hogyan lehet vitatkozni, hogy a lónak az a legjobb, ha nem kap olyan terhelést, amit segédeszközök nélkül nem tud teljesíteni. De legalábbis a segédeszközt nem szögelik hozzá... Aztán kihúzom a kezem a biliből. :)

És igen, ahogy Kinga is írja, indokolatlanul sok ló van patkolva, akik aztán el sem hagyják a homokos pályát. Vajon miért?

Szóval szerintem a legalapvetőbb probléma nem a patkolással van, hanem hogy az emberek nem is tudják, miért patkoltatják a lovukat, hanem az így együtt jár a lóval, csomagban és kész. Mint ahogy a biciklire kell kerék. Arról meg aztán végképp nem is hallanak, hogy lehetne esetleg időszakosan levenni.

(Egyszer terepen találkoztam egy fickóval, aki döbbenten kérdezte, hogy hát miért nincs pata a lovam lábán? És nem értette hogyan tud így menni. Hát mondom anélkül valóban nem tudna, de ő csak a patkót nélkülözi...)

#750 Fifikusz

Fifikusz

Törzsvendég

• Fórumtag
  • 2.181 hozzászólás

Közzétéve 2017 szeptember 15. - 12:03

Mind a két lovam patkolva volt, mielőtt hozzám kerültek. Meglepi a galopp miatt, Mulan meg csak. Meglepiről levettük azonnal, gond nélkül átállt, Mulannak érzékeny volt a patája, óvatosan lépegetett, szóval kicsit tanácstalan voltam. Újra kapott patkót, majd kihoztam őket ide. Az itteni kovács kijelentette, hogy ez a ló patkó nélkül soha nem fog járni, és hogy Meglepire is azonnal vissza kell tenni   (mikor kifogástalanul járt anélkül) Aztán télire Mulanról is levetettem, mert semmiféle munkát nem végzett, és tavasszal nem tetettem vissza rá. Eleinte kicsit lelkiismeretfurdalásom volt, mikor láttam, milyen vigyázva közlekedik, már hajlottam volna rá, hogy patkoltassam, de aztán inkább Meglepit lovagoltam, őt meg hagytam békén mezítláb. Hónapokig keresgéltem, milyen patacipő lenne neki alkalmas, addig-addig, míg ahogy múltak a hónapok, egyre jobban megedződött a talpa, és lassan öt éve mezítlábas  mind a kettő. A kovácsot nem hívtam többet, mert szidott, mint a bokrot, hogy milyen felelőtlen vagyok, azóta csak a hordozószélt rövidítjük szükség szerint, a talp érintetlen marad. Szépen felkeményedett már, soha nem volt probléma vele. Értem én, hogy a patkolással több pénzt lehet keresni, de akkor is felháborít, ha az állat látja a kárát a dolognak...

#751 Robi

Robi

Törzsvendég

• Fórumtag
  • 3.612 hozzászólás

Közzétéve 2017 szeptember 15. - 12:46

"...nincsenek olyan körülmények, lehetőségek, hogy a ló hozzáeddződjön az elvárt teljesítményhez..."

"... ahol sokat mozognak mindenféle talajokon..."

"...alternatív megoldás..."

"... takarmányra is érzékeny..."

"...a lónak az a legjobb, ha nem kap olyan terhelést, amit segédeszközök nélkül nem tud teljesíteni..."

Szerintem ebben bent van a lényeg.

Az egészséges ló jól bírja a természetes terhelést. Az ember telhetetlensége és kényelme viszont csökkenti az "egészséget":

-mozgásszegény tartásmód

-szükségleten felüli táplálás (mennyiségi, minőségi)

-zárt térben tartás

-nem természetes mozgásformák, teljesítmények

-nem természetes környezet (rugalmatlan, kemény "reszelőn" járás)

-egy-egy tulajdonságra kihegyezett tenyésztés

-természetes szelekció korlátozása

...

Gyenge patájú, de gyors lovat patkoljuk, hogy egyáltalán tudjon közlekedni, bírja a versenyt, mivel gyors (arra szelektálták), értékes, sokan fedeztetnek vele, vihetik a nem éppen jó patát tovább, míg a természetben a gyenge patájú "lesántul" és megeszik a farkasok.

A tenyész célok között pedig szokott szerepelni a szervezeti szilárdság, csak a teljesítmény oltárán sikerül sokszor feláldozni.

• mi.kinga kedvelte

#752 Daraby

Daraby

Törzsvendég

• Fórumtag
  • 453 hozzászólás

Közzétéve 2017 szeptember 15. - 14:12

És aki mély hittel és meggyőződéssel kárhoztatja a patkót, az mezítláb jár vagy cipőben?

Na igen. Mások nevében nem nyilatkozhatok (van a városban egy illető aki mezítláb és félmeztelenül fut télen is - nem tudom patkolás ügyben melyik oldalon állhat), én speciel valóban cipőben járok. Viszont nincs benne fém betét... :happy:

És bizony az egyenlőség jegyében a lovamnak is vettem cipőt, viszont úgy jártam, mint Fifikusz, addig kerestem a megfelelőt (van is két pár tartalékban), hogy már nem volt rá szükség.

Egyébként hallottam olyat, hogy az esőerdőben az őslakosok mezítláb járkáltak, igaz, volt egy pár centis bőrkeményedés az egész talpukon... Nem tudom ez a mai divatvilágban hogy venné ki magát. :D

#753 mi.kinga

mi.kinga

Törzsvendég

• Fórumtag
  • 858 hozzászólás

Közzétéve 2017 szeptember 18. - 9:25

Mind a két lovam patkolva volt, mielőtt hozzám kerültek. Meglepi a galopp miatt, Mulan meg csak. Meglepiről levettük azonnal, gond nélkül átállt, Mulannak érzékeny volt a patája, óvatosan lépegetett, szóval kicsit tanácstalan voltam. Újra kapott patkót, majd kihoztam őket ide. Az itteni kovács kijelentette, hogy ez a ló patkó nélkül soha nem fog járni, és hogy Meglepire is azonnal vissza kell tenni   (mikor kifogástalanul járt anélkül) Aztán télire Mulanról is levetettem, mert semmiféle munkát nem végzett, és tavasszal nem tetettem vissza rá. Eleinte kicsit lelkiismeretfurdalásom volt, mikor láttam, milyen vigyázva közlekedik, már hajlottam volna rá, hogy patkoltassam, de aztán inkább Meglepit lovagoltam, őt meg hagytam békén mezítláb. Hónapokig keresgéltem, milyen patacipő lenne neki alkalmas, addig-addig, míg ahogy múltak a hónapok, egyre jobban megedződött a talpa, és lassan öt éve mezítlábas  mind a kettő. A kovácsot nem hívtam többet, mert szidott, mint a bokrot, hogy milyen felelőtlen vagyok, azóta csak a hordozószélt rövidítjük szükség szerint, a talp érintetlen marad. Szépen felkeményedett már, soha nem volt probléma vele. Értem én, hogy a patkolással több pénzt lehet keresni, de akkor is felháborít, ha az állat látja a kárát a dolognak...

Én is így voltam ezidáig. Múlt héten levetettem a patkót, lássuk' meg hogyan bírja. Hát, száraz idő volt, kemény, göröngyös talaj és láttam, ahogy ha olyan göröngyre lép, gyorsan lábat is vált. Tipegett, érzékeny volt neki. Nem tudtam mit tegyek, hagyjam szenvedni szerencsétlent? Vagy vissza a patkó, erősödjön még? De hát akkor sosem erősödik meg a talpa... 

Maradtunk patkó nélkül. Amíg száraz volt a talaj, nem mozgattam. Most megjött ez az esős, trutyis idő, ügetésnél és vágtánál is gyönyörűen ment, nem tipegett. Biztos a puhább talaj miatt, de talán mire jön a kemény talajos időszak, addigra megedződik. A fagyos talajoktól kicsit félek... De így, hogy ezt leírtad, kicsit bízok én is, hogy nem kerül vissza rá patkó. 

#754 telivér

telivér

Törzsvendég

• Fórumtag
  • 667 hozzászólás

Közzétéve 2017 szeptember 18. - 22:15

A napokban gondolkodtam rajta, hogy a fogatlovainkról leszedessem a patkót. Javarészt homokon mennek, csak a nagyon saras időkben használjuk őket betonon, így értelme nem sok van. Erre ma az egyik elhagyta a bal első patkót. Mivel a másik is lötyögött már, és a kovács csak pár nap múlva ér ki, inkább leszedtem azt is, ne legyen felemás. Érezhetően felszabadult tőle a paripa, sokkal lendületesebben ment. Figyelgetem majd a napokban, de szerintem nem is kapja vissza a "cipőit". 

• Kaiser kedvelte

#755 Fifikusz

Fifikusz

Törzsvendég

• Fórumtag
  • 2.181 hozzászólás

Közzétéve 2017 szeptember 23. - 1:36

Kinga, figyeld a mozgását, de ha tudod kímélni, legyél türelemmel, mert megéri. Mulannál legalább fél évig tartott, míg megedződött, és addig nem is dolgozott, vagy csak keveset és lassan. Van itt egy gyönyörű, leselejtezett díjló, akin szintén egész életében patkó volt. Mikor idekerült, levették róla, érzékeny volt nagyon, de mivel nyugdíjba vonult, legelőre került (amit addig hírből sem ismert), nem tettek rá újat, nála állítólag egy évbe is tellt, mire szépen felkeményedett a talpa. Én hat éve ismerem, mezítlábas és egészséges. Igaz, csak hébe-hóba lovagol rajta valaki, de bármilyen talajon elközlekedik.

Biztos van ló, amelyik sajnos nem tudja nélkülözni a patkót, de a túlnyomó többségnél, ha nem végez exrém munkát, felesleges....