Ugrás a tartalmakhoz


Fotó

Kólika


Ez a téma archivált. Nem tudsz archivált témához hozzászólni. Ha szeretnéd újranyitni, keress meg egy moderátort, vagy admint.
590 válasz a témához

#41 Lombardo

Lombardo

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.519 hozzászólás

Közzétéve 2003 augusztus 28. - 12:33

Sziasztok!Mióta meghalt a lovam ritkán Fórumozok, de ebbe a topicba azért beírnám, amit egy állatorvos ismerõsöm írt nekem egyszer, nagyvonalakban összefoglalva a kólikát. Szerintem ez egy egyszerû lótartó számára is érthetõ és hasznos írás.Még Dínó halála elõttrõl való sorok ezek, akkor csak ismereteket gyûjtöttem és még nem is sejtettem, hogy ez lesz a veszte. Neki, a késõbbiekben olvasható májkapuér-hátulsó üresvéna-máj közti un. Winslow-lyuk sérv okozta halálát és sosem derült ki mitõl alakult ki és miért nem lehetett segíteni rajta, habár az elsõ apró tüneteknél a kórházba rohantunk.Idézet:"A kólika lényegében nem egy önálló megbetegedés, hanem a lovak hasifájdalmával járó tünetegyütesének összefoglaló elnevezése. A ló sajátosanatómiai adottságai folytán hajlamos emésztõszervi megbetegedésekre. Ilyenhátrányos élettani jellegzetesség a viszonylag kis térfogatú, együregûgyomor, melybe a nyelõcsõ olyan szögben szájadzik be, hogy a ló képtelenhányni. A vékonybél a hasüregben viszonylag szabadon mozoghat, a csípõbél avakbéllel viszonylag szûk szájadékon át közlekedik, a természetesszûkületeket, tágulatokat és kanyarulatokat tartalmazó remese csak egyponton van felfüggesztve. Emellett a hasüregben több természetes nyílás istalálható, ahova a szabadon elmozduló belek beszorulhatnak. Ilyen alágyékcsatorna, a lépet és a bal vesét összekötõ szalag alkotta rés ahasüreg bal felsõ részén, valamint a májkapuér, a hátulsó üres véna és a májhátulsó lebenye által határolt rés. A fizikai hajlamosító tényezõk mellettoki tényezõként szóbajöhet a vegetatív idegrendszer zavart mûködése,idõjárási frontokra való érzékenység is.A kiváltó okok közé sorolhatjuk a takarmányozási hibákat (penészestakarmány, túletetés), fizikai kórokokat (idegen test), fertõzõ, vagyparazitás megbetegedéseket (szalmonellózis, orsóférgesség), anatómiairendellenességeket (köldöksérv, hibás fogazat) stb.A kialakult megbetegedés is széles skálán mozoghat az egyszerû, jól gyógyulóhurutos bélgörccsel kezdõdõen a bonyolultabban, de helyben kezelhetõbélsárrekedésen keresztül, a csak sebészileg megoldható bélcsavarodássalbezárólag. Általában a legtöbb hasi fájdalommal járó megbetegedés eseténhasonló tünetekkel találkozunk: Az állat nyugtalan, kapar, a hasa felé vág alábaival, leizzad, lefekszik-felkel, többször vizeletürítéshez készül,hemperegni próbál. Általában a tünetek erõssége egyenes arányban áll afájdalom mértékével. A fájdalommal arányosan megemelkedik a pulzusszám is, akeringés állapotára pedig a kapilláris erek visszatelõdésének sebességébõlkövetkeztethetünk, amit legkönnyebben az ínyen vizsgálhatunk. Az állatorvosmegérkezéséig ajánlatos a lovat kíméletesen sétáltatni, a hempergésétmegakadályozni, Az elsõdleges állatorvosi feladatok közé tartozik a görcs-és fájdalomcsillapítás, orrnyelõcsõ szonda alkalmazása, amelygyomormegterhelés esetén egyben terápiás beavatkozás is, de diagnosztikaicélból egyéb kórformák esetén is nélkülözhetetlen beavatkozás. Rektálisvizsgálattal a bél helyzetváltozásával kapcsolatban kapunk információt, avakbél szúrcsapolása felfúvódás esetén indokolt, a hasüreg próbacsapolásávalnyert folyadék vizsgálata szintén fontos segítség lehet a pontosdiagnózisban. A helyszíni vizsgálatok és kezelések során az állatorvosfeladata eldönteni, hogy kint, az istállóban is megoldható kórformáról van-eszó, vagy az eset állatkórházi ellátást igényel. Manapság örvendetesenszaporodik hazánkban a lovak hasûri mûtétjét elvégezni képesnagyállatkórházak száma. Lényeges, hogy a sebészi beavatkozásra kerülõ lovaklehetõleg az elsõ tünetek jelentkezésétõl számított nyolc órán belülkerüljenek operációra, mert ezen idõn belül van a legnagyobb esély arra,hogy még nem következett be a bélfalban olyan elhalás, ami kétségessé teszia mûtét kimenetelét. Végezetül azért hozzáteszem, hogy az esetek több, mint80%-a szerencsére a helyszínen megoldható."Lombardo

#42 Csuti

Csuti

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4.848 hozzászólás

Közzétéve 2003 augusztus 28. - 12:38

Ez nagyon hasznos, köszönjük szépen!Sajnos, én már mindegyik kezelési típussal találkoztam. Orrszondázás, szúrcsapolás, és volt hogy mûtötték a lovat, amibõl néhány sikeres volt, de volt halálos kimenetelû is. [ Agusztus 28, 2003, 12:41: Az üzenetet átszerkesztette: Csuti ]

#43 Bubus

Bubus

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 330 hozzászólás

Közzétéve 2003 szeptember 1. - 8:33

Sajnos csütörtökön megmûtötték a lovam. Nincs valami jól. Nem biztos, hogy túl fogja élni. Ébredéskor a lábát is elvágta. Azt is össze kellett varrni. Utána belsõvérzése volt.

#44 Csuti

Csuti

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4.848 hozzászólás

Közzétéve 2003 szeptember 1. - 8:35

Nagyon-nagyon sajnálom és még mindig szorítok! Posted Image

#45 zapolya

zapolya

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.806 hozzászólás

Közzétéve 2003 szeptember 1. - 12:25

Bubus! Küldöm az angyalokat a lovadnak : Posted Image Posted Image Posted Image Remélem, hogy mihamarább meggyógyul.

#46 Bubus

Bubus

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 330 hozzászólás

Közzétéve 2003 szeptember 1. - 13:42

Köszi! Azt hiszem most nagyon ráfér.

#47 Aniko

Aniko

    Törzsvendég

  • Főmoderátor
  • 6.637 hozzászólás

Közzétéve 2003 szeptember 1. - 14:10

Bubus!Az én lovamnak is volt kólikamütétje, s most semmi ilyen jellegü panasza nincs!(kopp-kopp-kopp - bal kéz középsô ujjával alulról felfelé az asztallapon)Fel a fejjel és mielôbbi jobbulást neki! Posted Image [ Szeptember 01, 2003, 14:12: Az üzenetet átszerkesztette: Aniko ]

#48 Bubus

Bubus

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 330 hozzászólás

Közzétéve 2003 szeptember 1. - 14:41

Köszi Anikó! Egyenlõre még nagyon kétséges a felgyógyulása. De hát a remény....

#49 Bubus

Bubus

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 330 hozzászólás

Közzétéve 2003 szeptember 2. - 9:03

Szia Hosszúhomlok!Tegnap már kapott egy keveset enni este. Reménykedem...

#50 Bianka

Bianka

    Csikó

  • Fórumtag
  • 5 hozzászólás

Közzétéve 2003 szeptember 2. - 10:14

Nagyon hasznos információkkal szolgáltál nekünk köszönjük szépen.Ui:sajnálom a lovadat

#51 Ilusta

Ilusta

    Törzsvendég

  • Moderátor
  • 8.740 hozzászólás

Közzétéve 2003 szeptember 2. - 16:04

Bubus!Csak jókat nektek!!Remélem mihamarabb felépül a lovad! Posted Image

#52 Jucuus

Jucuus

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.131 hozzászólás

Közzétéve 2004 március 29. - 22:12

Sziasztok!Beleolvastam a topicba. Nekem nincs lovam, de kólikázni láttam lovat. Aki még nám látott ne is akarja látni. A lovardában szegény Flórián bánatos, fájdalmas szemekkel nézett. Egyszer lovasal együtt meghempergett. Az edzés végén kikötötték, de lefeküdt. Ijedeztünk, és nem volt ok nélkül. A ló dereka és a háta egyvonalba került. Bélcsavarodást is kapott. Egy hét múlva megijedtem, hogy nincs kint a ló. Akkor mondták, hogy elvitték megmûteni. Én már nem jártam abba a lovardába, amikor egy barátnõmtõl hallottam, hogy Flóriánt vágóba akarták küldeni, de elaaltatva lett végül. Ha jól tudom a lába tört el. Mindenki akinek lova van nagyon vigyázzon rá, mert nem csupán egy állat, ÕK barátok. Szerintem ezt nem én egyedül gondolom így.

#53 Titok

Titok

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.786 hozzászólás

Közzétéve 2004 augusztus 17. - 20:56

Sziasztok! Jó hírem van! Az egyik lovunk 2 hete kólikázott, de nem akárhogyan, többszöri görcsoldó, 12 liter infúzió és egy sikertelen orrszonda után be kellett vinni az Egyetemre (éjjel 1-kor), ahol sürgõsségi mûtétet végeztek el rajta. Ma jött haza, természetesen még lábadozik de egész jól néz ki ahhoz képest amiken keresztül ment. Két bele egyszerûen helyet cserélt, anélkül hogy lefeküdt volna, meg még volt valami más baja is, de arra már nem emlékszem a nagy agyammal. Posted Image Örüljetek velünk, hogy Marsall meggyógyult! Posted Image Posted Image

#54 Õz

Õz

    Sebész

  • Főmoderátor
  • 3.950 hozzászólás

Közzétéve 2004 augusztus 17. - 22:47

Marsall a tiétek? Konkrétan? Posted Image Netán a szüleid voltak azok az überkultúremberek akik ma délelõtt egy patakaparót próbáltak tõlem kérni a kórházban hogy kihozhassák a lovat a folyosóra? (figyelembe véve a sok 3lábazót, magát alig vonszolót, stb, arrafelé az ilyesmirõl rég leszoktak; de azért öröm látni olyat akiben meglenne rá az igény Posted Image )Ez azért már nem piskóta, amikor összesen 7 beteg van a kórházban, abból is fórumos-hozzátartozó az egyik :D Ráadásul okos, szép, jólnevelt, és gyógyultan távozik Posted Image További sikeres lábadozást neki!

#55 Fec

Fec

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.878 hozzászólás

Közzétéve 2004 augusztus 18. - 14:52

Mikor döntök jól?Az alábbi eset majd két éve történt, azóta is többen el-elgondolkodunk rajta.Az egyik galoppló (Gerberás, ha esetleg valaki nézõje a versenyeknek) valamitõl bekólikált, de nagyon. Természetesen azonnal végigcsináltak rajta minden ismert kólikamentesítõ dolgot, de sikertelenül. Egyre csak verte magát a földhöz, falhoz, mindenhez a kikötés meg minden óvintézkedés ellenére. Szóval kínlódott egy teljes héten keresztül, lesoványodva és szó szerint összezúzva.Az lódoktorok lassan feladták, már az altatást tartották az elkerülhetetlen "kezelésnek".Mikor érdeklõdtem a ló állapotáról irónikusan csak annyit mondtak a lovászok: három lábbal már a gödörben van..Egy ember, a sokat látott és tapasztalt ménesvezetõ nem engedett pontot tenni az élete végére.Egy külön istállóba téve még további két napig vergõdött a ló aztán felállt és "bejelentette" hogy nyert a kólika ellen.Kis idõ elmúltával teljesen összeszedte magát és újra versenyzett. Õsszel lovaspólósok vették meg, remélem továbbra is jól van.

#56 Õz

Õz

    Sebész

  • Főmoderátor
  • 3.950 hozzászólás

Közzétéve 2004 augusztus 18. - 21:54

Szorítok! Posted Image

#57 Adrienn

Adrienn

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.316 hozzászólás

Közzétéve 2004 augusztus 18. - 22:55

Én is! Posted Image

#58 Titok

Titok

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.786 hozzászólás

Közzétéve 2004 augusztus 25. - 16:36

Õz, nem úgy a miénk, hanem Honvédos pacc. (De bármikor elfogadnám!!!!! Jah, érdekességképpen: én ültem rajta aznap és edzés végén kezdõdtek a tünetei... :rolleyes: )Nem, szerintem a "gazdi" akarta õt megsétáltatni és patát kaparni. Posted Image Tökjól van, állandóan enne. Posted Image És már kezd visszanõni a szõr a pocakjára! :D Amúgy a jólneveltségérõl tudnánk mesélni... :rolleyes: Posted Image [ Augusztus 25, 2004, 16:38: Az üzenetet átszerkesztette: Titok ]

#59 Orsi

Orsi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 859 hozzászólás

Közzétéve 2004 szeptember 9. - 15:18

Pont én is a kólikáról beszélgettem azzal az öreggel aki még a régi huszároktól tanult.A következõt javasolta, ha kólikázik a lovam:1. veszel egy hosszú slagot és rákötöd egy olyan csapra ahonnan langyos vizet tudsz nyerni2. a slagot addig folyasd amíg az összes levegõ ki nem jõn belõle, ez nagyon fontos, hogy állandó vízsugarat kapjál, ami nem túl erõs, de a slag pisilésénél erõsebb3. a ló farkát felveszed és a slagot a hátsójába dugod, meg fogsz lepõdni, hogy 3-5 liter víz a ló végbelébe bemegy, majd vedd ki a slagot és állj félre4. várd meg amíg a beöntött víz visszajön és max. kétszer még ismételhetõ a folyamatAztán mikor elmondta nekem az Öreg ezt a folyamatott, kérdezte Tõlem, hogy szerinted miért jó a slagos megoldás? Mi okozza a kólikát?Azt mondtam erre, hogy ugye bélelhalás, hiszen egye a ló eszik elõlrõl tömõdik a bele a belébe az abrak és úgy okoz elzáródást, mintha a vékonybél belecsúszna a vastagbélbe.Ezért a slagos megoldás azért jó, mert hátulról kinyomja a beszorult bél részt vissza a helyére.Tehát a becsúszott bélrész visszakerül egy hátulról jövõ nyomás hatására.Mire az Öreg elégedetten rázta a fejét, és azt mondta, hogy még mindig nem érti, hogy az állatorvosok miért nem ajánlják ezt egybõl a lótartóknak, ha baj van.

#60 realcowboy

realcowboy

    Magnum

  • Fórumtag
  • 8.060 hozzászólás

Közzétéve 2004 szeptember 9. - 16:41

Én is elégedetten rázom a fejem!Halál eccerû a kérdés. Megnyugodtam. :cool: Amúgy ha még sem jön be, még mindig ott van egy másik alapítvány lehetõsége!Vannak éhes kutyák, oroszlánok. Majd megeszik!

#61 Aniko

Aniko

    Törzsvendég

  • Főmoderátor
  • 6.637 hozzászólás

Közzétéve 2004 szeptember 9. - 17:22

Orsi, mikor nyitsz magánrendelõt? :mad:

#62 BoKa

BoKa

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.718 hozzászólás

Közzétéve 2004 szeptember 9. - 17:49

Most mi van? NEm csak lovat szerelni tanulhat meg itt az ember, hanem lovat mosni is :D BElülrõl..Sõt, mi több, tusolós módszernek is tökéletes lehet egyeseknek Posted Image Hozzáteszem: a beöntés tudtommal orvosi gyógymód, alkalmazzák, de gyerekek, ezt se Sk., hanem orvos által!Orsi, ezzel gyanúm szerint adott esetben többet árthatsz, mint használhatsz, ha az öreg huszárbácsinál tanult öreg mondta, ha nem. A kólika egy baromi összetett tünetegyüttes, nem (csak) bélelhalás.

#63 Daxi

Daxi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 37 hozzászólás

Közzétéve 2004 szeptember 9. - 19:23

Én is láttam már eccer kólikázni egy lovat...szörnyü látvány...ráadásul nem volt görcsoldó, és a legközelebbi lovardába kellett elmenni oldóért....nagyon sokat küszködött a tulaj a loval, meg a görcsoldót is beadták neki, de elkellett vinni dokihoz, de az éppen nagyon messze volt...ez a ott volt a hol a növérem dolgozik, nekem meg hazza kellett mennem, ugyhogy otthagytam öket tovább szenvednia szegény állattal...késöbb kérdeztem(kb egy hét mulva) a növéremtöl hogy mi lett a lóval, és azt mondta hogy meghalt....elég rossz érzés volt...

#64 Lombardo

Lombardo

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.519 hozzászólás

Közzétéve 2004 szeptember 9. - 20:06

Orsi! Gratulálok! Posted Image Remélem nem sok kólikás ló kezelésérõl kell majd döntened! :rolleyes: Õz! Hol vagy ilyenkor??? :confused:

#65 realcowboy

realcowboy

    Magnum

  • Fórumtag
  • 8.060 hozzászólás

Közzétéve 2004 szeptember 9. - 20:32

idézet:
Eredeti szerzõ: Orsi: Mintha bicskát hasogatnának bennem[/QUOTE]Orsi!Bennünk is! :D :D :D

#66 Õz

Õz

    Sebész

  • Főmoderátor
  • 3.950 hozzászólás

Közzétéve 2004 szeptember 9. - 22:22

Délután láttam Orsi (újfent nem kicsit TVshop-szagú) javaslatát, indoklásostul. Fõleg utóbbitól borultam ki, de nagyon; mert végülis házilagosan végzett beöntésekrõl itt-ott lehet hallani (még a humán /gyerek/gyógyászati gyakorlatban is), ha a páciens végbelét nem sikerül széjjelszaggatni az alkalmazott eszközzel, nagy kárt nem csinál. Na de hogy minden kólika bélbetüremkedéses alapon kialakuló bélelhalás lenne!?... Pláne az után, hogy Lombik nem is nagyon a múlt homályába veszõen, [url="http://"http://www.paci.hu/cgi-bin/lovas/paciforum/ultimatebb.cgi?ubb=get_topic;f=17;t=000016;p=2#000040"]itten az oldal tetején[/url] írt nekünk egy egészen szép kisesszét arról, mitõl is lehet és általánosságban miként is kezelhetõ egy kólikázás?...Szóval, a hajamat tépve elballagtam egyéb dolgaim után, remélve hogy mire visszaérek, valaki majd csak bepötyög egy helyreigazítást. Hát, nem jött be. :D Akkor, haladjunk szépen sorjában.1.)kólikás nyugtalansággal járó emésztõszervi kórképek:- gyomorgyulladás- gyomorkitágulás (bezabálás, vagy gyomorürülés-gátló tényezõk következtében)- vékonybél-hurut és -gyulladás- hurutos bélgörcs- bélelzáródás, azon belül:-- a bél eltömõdése miatt (akár: bélsárpangás miatt)-- a bél összenyomódása miatt ( a.) rendellenes helyezõdés következtében, mint szögbetörés, csavarodás, csomós csavarodás, bélbetüremkedés, kizáródott sérv /belsõ vagy külsõ/ b.) a hasüregben /rendellenesen/ lévõ zsinórszerû képletek általi lefûzõdés következtében)- bélsárpangás a vastagbél különbözõ részeiben- a tágremese (=a vastagbél vakbél utáni, jókora, kettõs U alakú részének) rendellenes helyezõdései-- hosszirányú csavarodás (ez az egyik legveszélyesebb, mûtét nélkül biztosan halálos kólikás megbetegedés)-- a lép, a bal vese és a hasfal közti résbe történõ felvándorlás és ott a történõ lefûzõdés-- a vastagbél betüremkedése (a vakbél hegye a vakbélbe, a vakbél hegye a következõ vastagbélszakaszba - a tágremesébe - , a tágremese önmagába /igen ritka forma/)- a vakbél és a tágremese felfúvódása- vakbél-helyzetváltozás (a vakbél hegye mûvelhet mindenféle huncutságokat, mint szögbetörés, visszahajlás, csavarodás)- vastagbélgyulladás- a vastagbél üregének szûkülete (hegesedés, a hashártya körülírt gyulladása, bélfodri tályog, a bél közelében fejlõdõ daganat okozhatja)- a bélfodri verõerek thromboemboliás elzáródása miatti bélfal-elhalás (bizonyos, az erekben élõ fonálféreg-lárváknak köszönhetõen)- gyomor- vagy bélrepedés (heveny gyomorkitágulás; tartósan fennálló bélsárpangás; egyéb okú bélfal-elhalás; vagy a végbél manipulációja során elkövetett perforáció lehet az oka)- az emésztõcsatorna elhomokosodása- hashártyagyulladásTalán ebbõl a szûkszavú felsorolásból is kiderül, hogy olyan, hogy "a kólika oka", nincsen; vagy legfeljebb úgy meghatározható: hasüregi fájdalom.2.) ha ilyen-olyan okokból egyik bélszakasz belecsúszik a másikba; a betüremkedõ szakasz erei elzáródnak (a "befogadó" elszorítja). Mire tünetek alakulnak ki, már kialakult egy súlyos keringési rendellenesség (a tünetek nagyjáért ez a felelõs, meg persze a feszülõ bél fájdalmassága); és kívülrõl nem lehet látni, elhalt-e az érintett bélszakasz, vagy sem (egyébként az elhalás órákon belül bekövetkezik). A betüremkedett bélszakasz a falában létrejövõ vérpangás miatt alaposan beleszorul a befogadó szakaszba, sok esetben még a mûtét során, kézzel sem eltávolítható onnan, csak a bél felnyitásával. Ha mégis sikerülne valahogy (mûtét nélkül) a károsodott-elhalt bélt normál helyzetébe visszajuttatni, az újra meginduló keringéssel olyan, toxikus bomlástermékek indulnának útjukra a betegben, amelyek nagyon gyorsan annak halálát okoznák. (Épp ezért minden bél-mûtét legalapvetõbb szabálya, az ÖSSZES nem-biztosan-életképes bélszakasz eltávolítása!)3.) Enyhén szólva képtelenség, hogy hátul beöntve 3-5 liter vizet, az egész lóban helyreállítja a rendet, bárhol is legyen betüremkedés (ha egyáltalán amiatt kólikázik). Eszerint a logika szerint miután megiszik a ló egy vödör vizet (10 liter, bizony!), hátul ki kéne hogy lógjon belõle egy méternyi bél.4.) 3-5 liter víz, az bizony épp csak a ló végbeléig megy, annak is csak a legutolsó szakaszáig; arra jó, hogy azt a trágyát ami amúgy is épp azon töprengett hogy kipotyogjon, kihozza.Valamivel nagyobb mennyiséggel, szakember ellenõrzése mellett végzett hideg(!)vizes bélbeöntés segíthet az önálló vakbél/vastagbélfelfúvódás kezelésében, gyorsíthatja a bélgázok ürülését.Az úgynevezett magas bélbeöntéssel (nagy mennyiségû vízzel, akár párnaponként ismételve) a vastagbélben felhalmozódott&besûrûsödött béltartalmat fel lehet lazítani és el lehet távolítani, de ehhez célszerszám ("tamponátor"), görcsoldás, paraffinolaj, 2 segítõ, és legfõképp jó sok víz (ha a vakbelet akarjuk elérni: akár 30-40 liter is) szükséges. Meg, persze, diagnózis.(bõvebb információkért jó szívvel tudom ajánlani a dr. Horváth Zoltán szerkesztésében tavaly megjelent Lóbetegségek címû könyvet.)

#67 Aniko

Aniko

    Törzsvendég

  • Főmoderátor
  • 6.637 hozzászólás

Közzétéve 2004 szeptember 9. - 22:42

Végre Õz! Posted Image Én is téged vártalak.Amúgy éppen most beszéltem az állatorvosunkkal telefonon, aki azt üzeni Orsinak, hogy nagyon gyorsan felejtse el, amit a huszárok mondanak (legalábbis nagy részét), mert amit õk 10 évvel ezelõtt tanultak, már az sem érvényes...Arról nem beszélve, hogy ez a slagos "beöntés" bõdületes marhaság... én saját szakállamra nem csinálnék ilyet.Nem túl régen adtunk beöntést Ramónának, állatorvossal. Görcsoldó injekció után langyos vízzel, kb. 3/4 vödör vizet töltöttünk bele. Nem sok, de nem is kólikázott igazán, csak nem tudtuk, mi lehet a pontos baja. Inkább csak olyan "megelõzõ beöntés" volt.

#68 agrobe

agrobe

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.766 hozzászólás

Közzétéve 2004 szeptember 10. - 8:13

CSak annyit tennék hozzá, hogy Orsi szerint a kólika= bélelhalás.Hát sajnos én láttam bélelhalásos lovat, a bele egy részén szétmállott, mint a felmosórongy és a béltartalma beleömlött a hasüregébe (réteslappal etették a szerencsétlen állatot, mert olcsón azt tudtak szerezni és az felrakódott a bélfalra és kikezdte.)Szóval véleményem szerint: egyrészt a kólika Nem egyenlõ a bélelhalással (mint ahogy Õz is írta ez egy tünetegyüttes)!!!És sajnos ilyen esetben szerintem a slaggal esetleg a rosszul lett gazdát lehet fellocsolni.Nagyon sajnálom, hogy ilyen tévhitek vannak néhány emberben, mert ilyen "orvoslással" és "takarmányozással" életveszélyes dolgokat mûvelnek!Amúgy pont kérdeztem az állatorvost, hogy milyen kólika elleni szert érdemes otthon tartani, mire azt válaszolta, hogy semmilyet, mert esetleg beadom, a tünetek enyhülnek, azt hiszem, hogy minden rendben, közben pedig az ok még mindig fennáll.Ezért nem szabad kísérletezni, orvost kell hívni!

#69

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 10.954 hozzászólás

Közzétéve 2004 szeptember 10. - 8:25

Ez mind így van, Õz, örök hála ezért a hozzászólásodért, szép volt Posted Image A Lóbetegségek tényleg nagyon hasznos olvasmány, érdemes mindenkinek forgatni!..Agrobe! Réteslappal?! Posted Image Tejóatyaszentég!!!

#70 Eva

Eva

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.911 hozzászólás

Közzétéve 2004 szeptember 10. - 9:40

Nem értem.Orsi leírta, hogy mit hallott egy öregembertõl és pont.Nem írta, hogy ez az Õ véleménye, nem írta, hogy egyetért vele, nem írta, hogy mások is csinálják így stb...Baromira nem volt tévésoppos és nem foglalt állást.Leírta amit hallott. Miért kell már megint a torkának esni??? Nem értem. :confused: :(

#71 agrobe

agrobe

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.766 hozzászólás

Közzétéve 2004 szeptember 10. - 9:53

Sajnos volt ilyen, ráadásul ez egy bértatott ló volt!!!!És a gazdájának szépen beadták a mesét, hogy ez nem az istállótulajdonos hibája!!!!És amúgy gyönyörû kanca volt, nagyon szerettem, szörnyû volt látni,hogy milyen kínok között halt meg.Orsi azt írta, hogy szerinte bélelhalás a kólika.Mindenesetre én nem estem neki, csak leírtam, (mint ahogy Õz is) hogy mit gondolok a témáról.Viszont vannak vérmesebb fórumosok is,akik a hülyeségtõl falnak mennek és keményebben odaszólnak.De ettõl függetlenül, vagy írja le Orsi, hogy ezt csak hallotta és nem tartja követendõ példának, (mint ahogy én is ellenzem a réteslap-etetést)vagy javítsa ki a tévedését szerintem.

#72 Eva

Eva

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.911 hozzászólás

Közzétéve 2004 szeptember 10. - 11:18

Visszaolvastam.Továbbra sem értem a személyeskedést.Ez már az én bajom. Annyi elõnyöm azért van a többiekkel szemben, hogy már találkoztam Orsival korábban irl.

#73 Old Shatterhand

Old Shatterhand

    A nagy vadász

  • Fórumtag
  • 4.354 hozzászólás

Közzétéve 2004 szeptember 10. - 11:34

Kicsit szerintem is torkánakesõs volt a dolog pár ember részérõl - persze elég nehezemre esik Evával egyetérteni Posted Image - bár a slaghoz a magyarázatot Orsi adta, mint olvashattuk. Szóval valahogy az Õ véleménye is. Ennek ellenére nem kellene letorkolni, hisz tévedhet is az ember. Viszont kapott (tunk) egy korrekt választ ennek kapcsán. Posted Image Akkor sûrített levegõvel sem szabad felfújni a lovat hátulról? Kisimulnak belei, fingik egy oltárit és ha nem száll el rendben lesz. Feltéve, hogy nincs még elhalva a kis bele... :D

#74 agrobe

agrobe

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.766 hozzászólás

Közzétéve 2004 szeptember 10. - 11:41

Szerintem az nem szenélyeskedés, ha valakinek a hibás kijelentéseit kijavítják, ettõl még nincs baja a többségnek az író személyével.

#75 Eva

Eva

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.911 hozzászólás

Közzétéve 2004 szeptember 10. - 11:42

idézet:
Eredeti szerzõ: Old Shatterhand: - persze elég nehezemre esik Evával egyetérteni Posted Image - [/QUOTE]Na de OSH! Posted Image :D

#76 Eva

Eva

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.911 hozzászólás

Közzétéve 2004 szeptember 10. - 11:46

idézet:
Eredeti szerzõ: agrobe: Szerintem az nem szenélyeskedés, ha valakinek a hibás kijelentéseit kijavítják, ettõl még nincs baja a többségnek az író személyével. [/QUOTE]Pontosan arról van szó.Azzal, hogy kijavítják (egyedül Õz tette ezt) semmi baj, sõt örülök neki, hogy olvashattam egy részletes számomra is fogyasztható/felfogható magyarázatot s kólikáról.

#77 Aniko

Aniko

    Törzsvendég

  • Főmoderátor
  • 6.637 hozzászólás

Közzétéve 2004 szeptember 10. - 11:50

Na jó. Ha ezt a vitát lezártátok, rendezek egy nagy törlést, mert itt az egész egy nagy off lett.Változatlanul úgy érzem, hogy Orsi a saját véleményét és meggyõzõdését próbálja ránk tukmálni. Különben miért írna le ilyeneket? Hátha egy hiszékenyebb fórumolvasó kipróbálja a lován??

#78 Old Shatterhand

Old Shatterhand

    A nagy vadász

  • Fórumtag
  • 4.354 hozzászólás

Közzétéve 2004 szeptember 10. - 12:01

Még nem zártuk le! ;) Ki ne töröld, szeretnék kicsit veszekedni Évával!Csak má megint olyat írt, amivel kivételesen egyetértek. :mad: A fenébe.

#79 Aniko

Aniko

    Törzsvendég

  • Főmoderátor
  • 6.637 hozzászólás

Közzétéve 2004 szeptember 10. - 12:07

OSH, veszekedés a méltatlanul elsüllyedt [url="http://"http://www.paci.hu/cgi-bin/lovas/paciforum/ultimatebb.cgi?ubb=get_topic;f=1;t=000676;p=43"]Havas betonban.[/url] Oké? :cool:

#80 Old Shatterhand

Old Shatterhand

    A nagy vadász

  • Fórumtag
  • 4.354 hozzászólás

Közzétéve 2004 szeptember 10. - 12:07

Na, jó... :rolleyes: :D