Ugrás a tartalmakhoz


Fotó

Dupla szár


Ez a téma archivált. Nem tudsz archivált témához hozzászólni. Ha szeretnéd újranyitni, keress meg egy moderátort, vagy admint.
11 válasz a témához

#1 Sára

Sára

    Új vendég

  • Fórumtag
  • 5 hozzászólás

Közzétéve 2012 február 18. - 12:16

A régebbi magyar filmekben pl.: Kõszívû ember fiaiban a lovakon dupla szár van miért? Miben hasznosabb ez mint a sima aki tudja írja meg légyszi.

#2 trenck

trenck

    Új vendég

  • Fórumtag
  • 14 hozzászólás

Közzétéve 2012 február 18. - 13:06

Szerintem a nagykantárra gondolsz. A lovasságnál elõírás volt a nagykantár használata, mai napig a nemzeti ünnepeken felvonuló díszegység is nagykantárt használ. A nagykantár és a kantár használata nem esztétikai kérdés, hanem a ló képzettségével van összefüggésben.

Edited by trenck, 2012 február 18. - 13:07.


#3 Kocalovas

Kocalovas

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.337 hozzászólás

Közzétéve 2012 február 18. - 13:38

A régebbi magyar filmekben pl.: Kõszívû ember fiaiban a lovakon dupla szár van miért?
Miben hasznosabb ez mint a sima aki tudja írja meg légyszi.


Két zabla van a ló szájában, egy csikózabla és egy feszítõ, külön-külön szárakkal. Az egyik zablán támaszkodik, a másik laza szárral irányít. (Hogy melyik-melyik, az korok, divatok, megszokás kérdése.)

#4 Kistáltos

Kistáltos

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 8.053 hozzászólás

Közzétéve 2012 február 18. - 19:08

Megörültem a topic-címnek, mert mostanában beszélgettünk a tanítványaimmal a dupla szárról. Igaz, így - a félreértés kapcsán - itt Off leszek. :D A dupla szár (vagy hosszú szár) pl. egy olyan lókiképzõ módszer, amit nem sokan használnak*, a 'lovas' a ló mögött megy, két hosszúszárat (a szárak meghosszabbítását, pl. két futószárral) fog és úgy végzi a pálya gyakorlatait, körök, átlóváltás, megállít, elindít, stb. *Pedig nagyon jó módszer, nemcsak a ló figyelmét kell határozottabban elérni, hiszen nincs csizmasegítség, érezni lehet, mennyire finom szárhasználat kell, hogy a ló ne térjen túlságosan ki, ne zavarodjon össze. kezdetben csak lépésben, majd lehet ügetésben is végezni a gyakorlatokat. Közben a lovas rájön, mennyire együtt kell mozognia a lóval! Sõt, kondíciónövelésnek sem utolsó! :D :) Próbáljátok ki. :)

#5 Pipsy

Pipsy

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 301 hozzászólás

Közzétéve 2012 február 20. - 13:21

Én ismertem egy német díjlovas edzõt, aki a mezei csikózablára csatolt két szárat. Valami olyasmi volt a lényege, hogy így finomabb, pontosabb segítségeket tud adni. Azt ne kérdezzétek, hogyan... De tényleg nem tudom, mire gondolsz, nagykantárra, dupla futószárra...

#6 Alatriste commandante

Alatriste commandante

    Törzsvendég

  • Kizárt tag
  • 1.123 hozzászólás

Közzétéve 2012 február 20. - 13:49

Fogj két szárat, csatold egymás alá õket a csikózabla karikájába és vedd kézbe a szárakat abban az osztásban, ahogy Karl Philippe könyvében a fotók is mutatják. Ezután kérj egy cimbit, videózza a ló száját egész közelrõl, miközben te a kezed mozgatod, lassan, minden lehetséges, elképzelhetõ módon. Látni fogsz érdekes dolgokat ;)

#7 egyember

egyember

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.011 hozzászólás

Közzétéve 2012 június 12. - 10:53

Fogj két szárat, csatold egymás alá õket a csikózabla karikájába és vedd kézbe a szárakat abban az osztásban, ahogy Karl Philippe könyvében a fotók is mutatják.

Ezután kérj egy cimbit, videózza a ló száját egész közelrõl, miközben te a kezed mozgatod, lassan, minden lehetséges, elképzelhetõ módon.

Látni fogsz érdekes dolgokat ;)

Pl ?

#8 Alatriste commandante

Alatriste commandante

    Törzsvendég

  • Kizárt tag
  • 1.123 hozzászólás

Közzétéve 2012 június 12. - 12:28

..megcsináltad????? ;)

#9 Kistáltos

Kistáltos

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 8.053 hozzászólás

Közzétéve 2012 június 12. - 13:47

Én ismertem egy német díjlovas edzõt, aki a mezei csikózablára csatolt két szárat. Valami olyasmi volt a lényege, hogy így finomabb, pontosabb segítségeket tud adni. Azt ne kérdezzétek, hogyan...


Nem az a lényege, hogy finomabb segítségeket tud adni, hanem finomabb segítségeket KELL adni.
Megtanítja, ha durva a kéz, nem úgy reagál a ló, nem megy elõre, stb. Mivel ha a kliens rajta ül, a csizma/testsúly korrigál valamennyit a durva kézen, ha nincs a lovas hatása, csak a durva kéz, a ló "túlreagálhat".
Nem rossz módszer ez, persze ezt sem kell túlzásba vinni és nem érzékeny szájú lóval kell próbálkozni. (Mondjuk érzékeny szájú lovat nem adnák olyan ember alá, akinek a szárhasználatán kell javítani/finomítani.)

Nyilván a futószár súlya nagyobb, mint a sima szár súlya, de ezért (is ) kell átfûzni futószáras heveder karikáján vagy nyereg kengyelszíján.


sz. ez is olyan téma, amit élõben jobb elõadni, mint leírni.

#10 Alatriste commandante

Alatriste commandante

    Törzsvendég

  • Kizárt tag
  • 1.123 hozzászólás

Közzétéve 2012 június 12. - 13:55

Pipsy, ÉN nem ismertem csak óvastam a leírását....és mûxik ;) :yeah: :D lyó móccer... :ang:

#11 egyember

egyember

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.011 hozzászólás

Közzétéve 2012 június 12. - 21:49

..megcsináltad????? ;)

nem , s nem is fogom , mert ha mindent kiprobálnék amit itt le irtok akkor...................................... hajajj :D

#12 Alatriste commandante

Alatriste commandante

    Törzsvendég

  • Kizárt tag
  • 1.123 hozzászólás

Közzétéve 2012 június 13. - 14:31

ez azér'ártalmatlan dolog..és ne köll okvetlen videjózni..Én megcsinátam..oszt csak néztem kifele az arcombúl..ilyen is van???? :eek: