Ugrás a tartalmakhoz


Fotó

Bértartás.


  • Please log in to reply
379 válasz a témához

#321 izland

izland

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.571 hozzászólás

Közzétéve 2013 február 8. - 8:45

azért szerintem meredek pont egy olyan napot kikiáltani lópihenõnek, amikor az emberek nagy része ráér - és soksok dolgozó ember csak hétvégén ér rá, ebbõl az egyik napot el is veszik. én se mennék ide szívesen bértartónak. a rend rendben van, patamosót lepucolni magad után, nyergest kiseperni, ilyenek. de az idõmet ne osszák be ilyen szinten.

Igen, ezen én is csodálkoztam eleinte, fõleg, hogy itthon akkor lovaztunk, amikor akartunk, addig égettük a fedelesben a villanyt, amig akartuk, stb.
De Ausztira más (volt akkor, nem tudom, most milyen, ez már vagy 15 éve volt), ott a MAGÁNTULAJDONt szó szerint értelmezték. Ha a tulaj így döntött, akkor ez van. Ha véletlenül egy patanyomnyit lelépett a lovad az útról, és rálépett a szomszéd vetésére, akkor másnap szóltak, hogy jobban vigyázz.
Mondjuk ott az utcai WC is zárva volt vasárnap, uh senkinek nem volt meglepõ, hogy a vasárnap szent és sérthetetlen, akkor az ajtó zárva. (a lópihenõ egyébként nem csak a lovaknak szólt, hanem a tulajdonosnak is, ilyenkor csinálta a házimunkát, stb, stb. Igaz, nem volt egy befordult iskolaló sem...)

Végül is minden bértartás egy egyezség, ha mindenkinek jó, akkor jó, ha meg nem, akkor nyilván az megy el, aki odajött.

#322 Saby

Saby

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4.953 hozzászólás

Közzétéve 2013 február 8. - 8:48

nem hiszem, h túl sok lovas járna ki késõ este csak merõ passzióból, ha akkor megy, annak oka van. mégpedig az, hogy máskor nem ér rá.

Noigen, ez sokaknak igen fontos pont.... De hát nyilván célszerû eszerint is válogatni az istállók között, hogy hol zárják be a kapukat 20:00-kor és hol nem :)

#323 hihi

hihi

    Törzsvendég

  • Moderátor
  • 4.923 hozzászólás

Közzétéve 2013 február 8. - 9:03

Nekem elsõ hogy a lovaimnak megfeleljen! És emiatt sokan ki is nevetnek úgymondd....hogy ezek csak állatok.....stb.nekem nem.... Elég sok Budapest és környéki lovardában bértartottam sajnos és azt kell mondjam hogy sehol nem ajánlották fel vagy vették természetesnek hogy megvegyék a tápot a lovamnak...de ez nem is számít...ez a legkevesebb :) Meg tényleg nem az Õ dolguk külön tápokért rohangálni.....Az egy óriási szívesség ha Ti ezt megteszitek valakinek. Én kivittem a tápot és még instrukciót sem adtam a reggeli és azt esti abrakhoz keverték valahogy ez egyértelmû volt :) De én egyébként nagyon szívesen meghallgatom fõleg a hozzáértõ emberek véleményét-segítségét az etetéssel vagy bármivel kapcsolatban...de persze legyen azért beleszólásom is.... de sajnos valljuk be ez elég ritka.
Lótuszvirág! Köszönöm az ajánlatot :) Most Kanadában élek úgyhogy valóban hosszú lenne az út :P de a nyáron tervezem a hazaköltözést és csak reménykedek hogy javult a bértartás helyzet 3 év alatt...itthon semmiféle pozitív élményem nem volt a bértartással kapcsolatban....de itt egy-két bértartással foglalkozó hozzászólásával már pozitívabban állok hozzá :) Szerintem Ti is tudjátok hogy ritkaság vagytok!
Viszont így Kanada után magasra tesszük a lécet a pacikkal.....kicsit jobb a lóhelyzet errefelé.



Hozzánk csak 400km lenne a napi oda vissza út! :D :D Lótuszvirág, én nyertem! :D

Minden kezdõ bértartó figyelmébe ajánlom a következõket a teljesség igénye nélkül. Ha ezeket az alapvetõ dolgokat végigvizsgáljátok, lehet hogy lecsökken a csalódások száma.


- Nézd meg milyen állapotban vannak a lovak...a tulaj lovait is! Alom milyen alattuk pl délután?

- Benézel a zabosba, poros a szemes?
- megnézed a szénát, törekes, poros?
- Milyen a boxok állapota? Biztonságos, stabil? ( nem kell csillivilli, de ne tudjon kiszabadulni, rágni, ne tudja kirúgni, betörni, fennakadni stb..)
- REND van-e?
- milyenek a karámok? Biztonságosan körbekerítettek? Vagy bálamadzaggal húzták ki, vagy foltozták meg?
- pálya talaja? Látsz "karbantartó gépet" a közelben?
- wc és patamosó van kultúrált?



Ez alap. A többi részletkérdés. Ha ebbõl valami nem stimmel, semmi sem fog.



Ez még esembe jutott:

Fedeles. Talaja milyen, nagysága számodra megfelelõ-e. De ennek hiánya nem feltétlenül kizáró ok. Viszont versenyzõ lovasoknak kell, mert manapság nagy hátrány, ha nem tudod normálisan kondiban tartani a lovad télen és idomítani stb.. vele, mert nem tudsz vele megfelelõ helyen dolgozni.

Edited by hihi, 2013 február 8. - 9:51.


#324 Unicorn

Unicorn

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 10.663 hozzászólás

Közzétéve 2013 február 8. - 9:28

így van, az elsõ és legfontosabb az alapos felmérés. én mondjuk inkább a bértartott lovakat nézném, de az a legideálisabb, ha nem lehet ránézésre megmondani :D izland: a vasárnapjuk most is rémes, nyitva semmi sincs és sorolhatnám, a plázák szombat este bezárnak... de lovardákban a pihenõnap már a hétfõ. a más területére nem belovaglás meg ilyenek alap, sok helyen térképet tesznek ki, merre szabad lovagolni a környéken, de sajnos legtöbbjük nem jár egyszerûen terepre, az a terep, hogy körbesétálják a lovardát a lovakkal.

#325 hihi

hihi

    Törzsvendég

  • Moderátor
  • 4.923 hozzászólás

Közzétéve 2013 február 8. - 9:34

Én ebben a sorrendben nézném meg, ahogy leírtam. Azért, mert a tulaj lovai is sok mindent elárulnak. Az a jó, ha mindegyik ló tulajé- bértartott jól néz ki. Ha van kontraszt akár egyik akár másik irányban (tulaj ló kövér- bértartott sovi, tulajé sovi- bértartott kövér) az már egyáltalán nem jó, mert ott már eltûnik a "jó gazda gondossága", és elõjön a szakértelem hiánya.

#326 Unicorn

Unicorn

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 10.663 hozzászólás

Közzétéve 2013 február 8. - 9:50

ott írtam, h az a legideálisabb, ha megegyezik a kétféle ló :)

#327 hihi

hihi

    Törzsvendég

  • Moderátor
  • 4.923 hozzászólás

Közzétéve 2013 február 8. - 9:52

Ja, tényleg. :D Félreolvastam, bocsi!

#328 Lótuszvirág

Lótuszvirág

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4.260 hozzászólás

Közzétéve 2013 február 8. - 10:52

Hozzánk csak 400km lenne a napi oda vissza út! :D :D Lótuszvirág, én nyertem! :D

Hahaha, itt versenyhelyzet van kialakulóban!! De nem hagyom magam, próbálok szépíteni. Mondjuk a 100 km-en sokat nem tudok, de autópályán tudsz jönni végig és a lehajtó 5 percre van tõlünk, vadonatúj frissen aszfaltozott úton. Aztán van még a tereplehetõség, a kapun kívül egy 180 hektáros természetvédelmi terület van, szép lapos, homokos.
Ahogy látom problémás a bértartott ló hátrányos megkülönböztetése, na nálunk ilyen nincs. Szegény egy szem bértertottunkról minden nap videót csináltam mikor gazdája nem tudott jönni, errõl akkor szoktam le mikor mondta, hogy felesleges úgysem nézi majd meg az összegyûlt több órás anyagot :kir: ellenben képeket még szoktam róla készíteni, csak azért mert szeretem (a lovat). Ilyen ,,szörnyû" állapotban van: kép . Ja, még nem is mondtam, nem csak tartás, hanem mint a képen is látszik tartás és lovaglás is kérhetõ. Ha ilyen nagy kedves bumburnyák mint ez is, akkor valószínû hosszas napi bügyürgetésssel és fényesítéssel, cicomázással is kínzom majd a lovacskázás elõtt és után, vagy akár váratlanul a nap bármelyik szakaszában.

Bocsi, tudom hogy off, csak fáradt vagyok, ilyenkor néha elkalandozok :ang:
jav: én fonogattam, nem gazdája, ha épp ráérek akkor néha kitalálok ilyen szadikat (bocsi ez lemaradt, a képrõl csak nekem volt egyértelmû :kir: )

Edited by Lótuszvirág, 2013 február 8. - 10:55.


#329 Lótuszvirág

Lótuszvirág

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4.260 hozzászólás

Közzétéve 2013 február 8. - 11:03

Vagyis nem is off. Igazából tényleg szabadul fel boxunk tavasszal, és tényleg fér el új bértartott. Van még akadálypark, igény szerint segítség a lovaglásnál, akár tartás és lovaglás ugyanígy, mint most. Kár hogy tényleg messze vagytok, mert a bpi árakhoz viszonyítva még nagyon olcsó is.

#330 ppr

ppr

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.052 hozzászólás

Közzétéve 2013 február 8. - 11:05

nem hiszem, h túl sok lovas járna ki késõ este csak merõ passzióból, ha akkor megy, annak oka van. mégpedig az, hogy máskor nem ér rá.


Ez rendben van, de ha az üzemeltetõ meg úgy állítja össze a nyitvatartási rendet, hogy este nyolckor zár és Vasárnap nincs nyitva, akkor annak is lehet oka, nem?

#331 Unicorn

Unicorn

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 10.663 hozzászólás

Közzétéve 2013 február 8. - 11:17

lehet. de akkor ne lepõdjön meg, ha valaki emiatt nem megy oda tartani a lovát. ahogy én meg nem lepõdtem meg, hanem eljöttem. végülis a mozikat is lehet nyitva tartani hétköznap 9-18h között, csak az a kérdés, h ez mennyi bevételkiesést okoz.

#332 juice

juice

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.137 hozzászólás

Közzétéve 2013 február 8. - 11:23

Hahaha, itt versenyhelyzet van kialakulóban!! De nem hagyom magam, próbálok szépíteni. Mondjuk a 100 km-en sokat nem tudok, de autópályán tudsz jönni végig és a lehajtó 5 percre van tõlünk, vadonatúj frissen aszfaltozott úton. Aztán van még a tereplehetõség, a kapun kívül egy 180 hektáros természetvédelmi terület van, szép lapos, homokos.
Ahogy látom problémás a bértartott ló hátrányos megkülönböztetése, na nálunk ilyen nincs. Szegény egy szem bértertottunkról minden nap videót csináltam mikor gazdája nem tudott jönni, errõl akkor szoktam le mikor mondta, hogy felesleges úgysem nézi majd meg az összegyûlt több órás anyagot :kir: ellenben képeket még szoktam róla készíteni, csak azért mert szeretem (a lovat). Ilyen ,,szörnyû" állapotban van: kép . Ja, még nem is mondtam, nem csak tartás, hanem mint a képen is látszik tartás és lovaglás is kérhetõ. Ha ilyen nagy kedves bumburnyák mint ez is, akkor valószínû hosszas napi bügyürgetésssel és fényesítéssel, cicomázással is kínzom majd a lovacskázás elõtt és után, vagy akár váratlanul a nap bármelyik szakaszában.

Bocsi, tudom hogy off, csak fáradt vagyok, ilyenkor néha elkalandozok :ang:
jav: én fonogattam, nem gazdája, ha épp ráérek akkor néha kitalálok ilyen szadikat (bocsi ez lemaradt, a képrõl csak nekem volt egyértelmû :kir: )


ez az abszolút off, de ha nekem ilyen lovam lenne, nem hagynám rád a lovaglását és a bügyürgetését :ang:
és nem azért, mert veled van bajom ;) (pont olyan foltjai vannak a fején, mint a nyugdíjasomnak)

#333 Flame

Flame

    Új vendég

  • Fórumtag
  • 24 hozzászólás

Közzétéve 2013 február 8. - 12:11

és mérget vennék rá, hogy "kicsit" drágább is :D majd ha a kedves bértartó, ahogy HH / és még pár bértartásból élõ / is írta, megfizeti a tartást, emelkedhet a szinvonal....monnyuk én az egész sztoridat megkérdõjelezem, de ezért ne haragudj rám, én már csak ilyen szókimondó, kötekedõ faszi vagyok, s nagyon szívesen találkoznék veled némi tapasztalat cserére, ha hazajöttél, sõt egy közös túrára is társulnék hozzád.
én nem vállalok bértartást, nem szeretem fillérekért kiárulni magam, felelõséget vállalni...stb, stb. csak úgy beleszóltam, tudod, mint a kocsmában egy beszélgetésbe. :D mehogy nekem néhány bértartó ára, néha kevés, néha soknak tûnik, de nem ez az etalon, hanem ami mindkettõnek jólesik. érezd magad jól minálunk, ha hazatérsz! :kocc:


Igen néha unatkozom és kamusztorikat regélek itt a paci.hu-n, nem igen van jobbdolgom...ja meg szociopata is vagyok! :D :D Szimplán azért regeltem mert láttam hogy azért sok lovas megfordul itt, és a Szentendrei-sziget környékén szeretnék majd bértartást találni kettõ paccnak, gondoltam hátha tud itt valaki segíteni....és hasznosnak és érdekesnek találtam ezt a topikot..leírtam a véleményem. ennyi.legalább a lovasok segítsék egymást és a lovaikat...

Én tanuló vagyok itt Kban de az átlagkeresthez képest igen, sokkal olcsóbb a tartás itt ahol most tartom, mintha otthon viszonyítanám egy átlagkeresethez.......de nem hasonlítom össze, hülyeség volna. Sok országban jobb a lovas helyzet mint nálunk és ez nagyon sokban a pénzen múlik..de nem mindig minden...
hiszen ha visszaolvasol akkor megtudhatod hogy amiket én írtam hogy zavaró tényezõk egy lovardában EGYIKSEM hangsúlyozom EGYIKSEM pénz kérdése....fõként ez a bajom! Mert engem nem zavar ha lepukkant egy tanya..ha jól tartják a lovakat, igényes, rendes és normális emberek vannak...stb. leszarom milyen kívülrõl ha a lovaknak tökéletes...meg amúgyis a félrideg, rideg tartást preferálom, nem kell puccos istálló..Ha 40et fizetek egy tartásért nem kell fedeles, zuhanyzó, fullos új istálló...stb. Ha 150et akkor már azért legyen önitató, fedeles, zárható öltözõ és egyéb "luxuscikkek"..kinek mire van szüksége. Legyen jó minõségû takarmány és jó terep.
Az hogy egy hely rendes, nem lopnak, nem igyénytelen non-stop cigizõ csikket lovakhoz bedobáló lovászokat alkalmaznak, rendesen odaadják a lovamnak a tápját.....stb.ilyesmik egyenlõre még mindig nem kerülnek pénzbe...

#334 juice

juice

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.137 hozzászólás

Közzétéve 2013 február 8. - 12:14



Én tanuló vagyok itt Kban de az átlagkeresthez képest igen, sokkal olcsóbb a tartás itt ahol most tartom, mintha otthon viszonyítanám egy átlagkeresethez.......de nem hasonlítom össze, hülyeség volna.


szerintem ez a lényeg, amit már sokszor megfogalmaztunk :)

a mai magyar viszonyok között a bértartás átlagos díja annak, aki fizeti, sok, annak, aki kapja meg kevés :(

#335 ppr

ppr

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.052 hozzászólás

Közzétéve 2013 február 8. - 12:32

(a lovat). Ilyen ,,szörnyû" állapotban van: kép . J


Lótusz, ez a Zoli lova?

szerintem ez a lényeg, amit már sokszor megfogalmaztunk :)

a mai magyar viszonyok között a bértartás átlagos díja annak, aki fizeti, sok, annak, aki kapja meg kevés :(


Akkor itt valami nagy baj van, ha senkinek sem felel meg! :hupp:

#336 Flame

Flame

    Új vendég

  • Fórumtag
  • 24 hozzászólás

Közzétéve 2013 február 8. - 12:36

l. Ha ezeket az alapvetõ dolgokat végigvizsgáljátok, lehet hogy lecsökken a csalódások száma.
- Nézd meg milyen állapotban vannak a lovak...a tulaj lovait is! Alom milyen alattuk pl délután?


Ez így van! Csak ha adott egy pont ahol laksz, nem ilyen széles választék, nem lehet válogatni.....elsõ a ló de valahogy ki is kell jutni hozzá. És például ilyen dolgok minthogy rendszeresen eltûnik felszerelésed...bunkók a lovászok, nem kap rendesen enni a lovad (hiába volt tökéletes minõségû a takarmány..) ezek és még sok más egyéb csak az ott tartás folyamán derülnek ki. :(

#337 Lótuszvirág

Lótuszvirág

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4.260 hozzászólás

Közzétéve 2013 február 8. - 12:56

ez az abszolút off, de ha nekem ilyen lovam lenne, nem hagynám rád a lovaglását és a bügyürgetését :ang:
és nem azért, mert veled van bajom ;) (pont olyan foltjai vannak a fején, mint a nyugdíjasomnak)

Az orra és a szája pedig tiszta Lótuszvirág :ang:

Lótusz, ez a Zoli lova?

Igen :)

#338 juice

juice

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.137 hozzászólás

Közzétéve 2013 február 8. - 13:17

Akkor itt valami nagy baj van, ha senkinek sem felel meg! :hupp:


Nézz körül, ez a topic meg a hasonlók tele vannak azzal, hogy lótulajdonosok és lovardatulajdonosok kölcsönösen panaszkodnak egymásra. És itt nem a személyeskedésre gondolok, hanem az olyan panaszokra, hogy a drága a lovarda, nem figyelnek a lóra, különbséget tesznek a bértartók között, nincs rend (ez mindkét oldalról), a bértartó nem fizet idõben, túlzó elvárásai vannak, a bértartás nem éri meg, stb.

Havi 40-50 ezer Ft-ot átlagos magyar jövedelem mellett nem könnyû kifizetni, ugyanakkor többen kiszámították már, ez a lótartás teljes költségeit (beleértve a munkát, amortizációt, hasznot, stb.) mennyire (nem) fedezi.

Igen :)


jó neki :ang:

tiszta irigy vagyok :)

#339 Hosszúhomlok

Hosszúhomlok

    A multimédium

  • Támogató
  • 1.895 hozzászólás

Közzétéve 2013 február 8. - 13:29

Ha 40et fizetek egy tartásért nem kell fedeles, zuhanyzó, fullos új istálló...stb. Ha 150et akkor már azért legyen önitató, fedeles, zárható öltözõ és egyéb "luxuscikkek"..kinek mire van szüksége. Legyen jó minõségû takarmány és jó terep.


Alapban egyetértek. Ugyanakkor az önitató témával bajom van, úgy általában. Az önitató a lusta gazda barátja és nem a lóé. Egy önitatókkal felszerelt istállóban nem lehet ránézésre tudni melyik ló ivott és melyik nem. Az elsõ jelek egyike, ha baj van, hogy megváltozik az ivott víz mennyisége. Lehet mondani, hogy így sosem marad a ló víz nélkül, nem felejtheti el a lovász stb., de kérdem én: ha arra nincs kapacitása a lovakat ellátó személynek, hogy a vizet felszolgálja a lovaknak, akkor a figyelmre mennyi lesz? Ráadásul az elzárt önitató épp annyi, mint halottnak a csók...

A boxos tartás sem a ló barátja, hanem a tulajdonosé, legalábbis elsõre hajlamosak vagyunk ezt hinni.

#340 börni

börni

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 819 hozzászólás

Közzétéve 2013 február 8. - 14:11

Ha véletlenül egy patanyomnyit lelépett a lovad az útról, és rálépett a szomszéd vetésére, akkor másnap szóltak, hogy jobban vigyázz.


Ezt tökéletesen meg lehet érteni, s ahogy a magyar lovasok viselkednek - nem véletlen lelépve az útról, a magántulajdonú vetésbe - itt is elkelne a vasszigor :( Vagy a vaskerítés...

Egy merõben más kultúrájú, s más életszínvonallal bíró országban még a lótartás kultúráját sem lehet összehasonlítani kis hazánkkal. :(

Havi 40-50 ezer Ft-ot átlagos magyar jövedelem mellett nem könnyû kifizetni, ugyanakkor többen kiszámították már, ez a lótartás teljes költségeit (beleértve a munkát, amortizációt, hasznot, stb.) mennyire (nem) fedezi.

Igaz, kinek a pap, kinek a papsajt, van aki autót tart fenn, van aki fitneszterembe jár, van akinek más költséges "szerelme" van... akinek nem telik rá, annak meg nincs... A szomorú az, hogy ha egyszer telt rá, s úgy csúszol meg, s válsz képtelenné az addigiak megtartására, hogy a ló már közben a részed, a társad lesz. Akinek valójában nem az, az valamivel könnyebben válik meg tõle, vagy adja felestartásba.

Akinek nincs kocsija, az sokszor kénytelen megalkudni a távolsággal - idõben és pénzben, de ez gondolom, nem a bértartó dolga, ahogy a fõnöködnek sincs köze ahhoz, hogy a szomszéd házból jársz be a munkahelyedre, vagy órákat bumlizol, neki az a lényeg, hogy pontosan odaérj.

Úgy gondolom, egy szabadidõlovasnak egy átlag minõségû "pályán", placcon és terepen kívül - ha csak magára gondol s nem lovagoltatgatja a baráti kört meg a családot, vagy nem képez lovat, nem kell ugrópark, fedeles, s csilivili kiszolgáló helységek, a cucc el nem tûnése, a lovakat gondozók viselkedése emberi hozzáállás, ami ha alapból nincs, megvenni pénzen nem lehet.

A bértartás valamilyen szinten albérletnek is felfogható, s ha egy lovardatulajdonos korrekt akar lenni, nehéz helyzetben van, hisz nem csak egy albérlõje van... Mégis, sokaknak sikerül :-)

#341 Hosszúhomlok

Hosszúhomlok

    A multimédium

  • Támogató
  • 1.895 hozzászólás

Közzétéve 2013 február 8. - 14:21

Nem gondolom szép világnak, ahol a területeket bekerítik, és nem hogy a kárt okozó, de az út szélén egy benyíló útnál megpihenõ békés lovast is elzavarják, ráhívják a rendõrt... Ez a hagyományos német "lazaság"... ;)

#342 Robi

Robi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.570 hozzászólás

Közzétéve 2013 február 8. - 14:32

Nem a benyíló útnál megállókkal van gond, azzal sem, aki az úton közlekedik. A gond az, hogy vannak, akik rendszeresen a lucernában pihennek, a kaszálókon vágtában közlekednek (kicsit lazább talaj esetén 10 cm-es patanyomokat hagyva maguk után, ami kaszáláskor kerül a bálába). Ha a mezsgyén egy nyomon elmegy, nem gond, de amikor olyan területen járnak ugyan azok rendszeresen kersztbe-hosszában, ahol átmenni, rövidíteni nem lehet, mert a másik vége zárt, az már gond. Ugyan-úgy a motoros-quados-lovas társadalomnak egy kis része (5-10%-a) teszi ezt és ez alapján ítélik meg a többieket is (elõítélet?).

#343 Hosszúhomlok

Hosszúhomlok

    A multimédium

  • Támogató
  • 1.895 hozzászólás

Közzétéve 2013 február 8. - 15:01

Ezt én is elítélem. Viszont az osztrák gazdákról konkrét történeteket hallottam az "ordítva elzavarjuk a kapunk elõtt megálló lovasokat" és a "lefotózzuk majd feljelentjük" témában. És persze azt is elítélem, amikor külön helyrajzi számmal bíró, önkormányzati tulajdonú utat szánt be a jóember, mert akkor két méterrel többet tud vetni. Az ilyen kábé kapja be. Jó érzés térkép alapján belefutni egy jobbra is kilométer, balra is kilométer széles egybeszántott területbe. Minden oldalon van igazság, mert minden oldalon vannak bunkók. De ez merõben más, mint az a bolondéria, amit az osztrákok és németek mûvelnek.

#344 Cavalier

Cavalier

    Mirage :)

  • Admin
  • 6.360 hozzászólás

Közzétéve 2013 február 8. - 15:34

Kikalkuláltam már, hogy mennyire nem éri meg lovardát csinálni, ha mindent legálisan, és korrekt módon csinál az ember. Pontosabban, olyan 60-80 lónál már jó lehet. Feltéve, ha mindenki pontosan fizet, etc.. Pl. fizessünk 3 lovászt, nem a legaljából, hogy oda is figyeljen a lovakra, meg értsen is hozzá, kapjon nettó 100ezret, ami belekerül 200-ba, így már 600e kiadás bérre. A tulaj is dolgozik, legyen neki is ennyi a bére, a többit meg kiveszi a cégbõl, úgyis számlára veszi a kakaós csigát is. Tehát 800ezer-nél vagyunk. A tulaj eltartja a családját belõle, akkor 1 milla. Egy ló eltartása a ráesõ rezsivel olyan 15-20ezer, 50ezres bértartásnál csak ahhoz kell 28 ló, hogy a 3 alkalmazottat, a tulajt kifizessük, és a tulaj családja ne haljon éhen. Nem számoltam még gépfenntartást, üzemanyagot, pályavilágítást, épületkarbantartást, stb. Ezekre is elmegy pár százezer, legyen mondjuk 350e, az újabb 10 ló, hogy nullán legyünk. Kell alaphangon kb. 100 millió befektetés, ha egy modern, úton megközelíthetõ, boxos istállót, egy egyszerû fedelessel megcsinálunk, pártíz hektár karámmal, legelõvel. Ha 20 év alatt ezt a befektetést szeretnénk nullára kihozni, akkor havi 600ezer nyereség minimum kell, ami újabb kb. 17 ló. Szóval 55-nél vagyunk, ennél több 3 emberrel már nem vállalható, így is csak megfelelõ gépekkel. Ha éppen, ahogy most is dupla áron lehet szénát venni, akkor soványodik a haszon, így tolódik a befektetés megtérülése is, ha pár lovat elvisznek, könnyen bebukható az egész nyereség. Szóval, ha lenne 100M körüli pénzem befektetni, akkor jó eséllyel nem lovardát csinálnék belõle.. Családias kis lovasklubot esetleg, kevesebbõl, de azt hobbiból, és megválogatnám, kit engedek oda. (egy fedeles de jó volna otthonra.. :D )

#345 izland

izland

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.571 hozzászólás

Közzétéve 2013 február 8. - 15:48

Viszont az osztrák gazdákról konkrét történeteket hallottam az "ordítva elzavarjuk a kapunk elõtt megálló lovasokat" és a "lefotózzuk majd feljelentjük" témában.

Én két nyarat dolgoztam kint. Nem sûrûn lakott részen, kb a világ végén. Volt 2-3 útvonal, ahol közlekedhettünk, illetve egy rétnek a SZÉLE, ahol megengedték, hogy LÉPÉSBEN végigmenjünk.
A legtöbb úton azonban kint a tábla, hogy lóval és motorral behajtani tilos. És oda nem is megy be senki.
Viszont volt a tulajnak kb 10 km-re egy területe, ahol kint állt egy traktor már vagy 10 éve biztos. Évente 2x elindította, azzal raktak apró követ a pálya javításhoz a pótkocsira. Nem lopták el, nem vitték el a gázolajat, akksit. Egyszerûen ott állt az erdõ szélén x évig, érintetlenül.
SZóval: a magántulajdon, az magántulajdon.

Ehhez képest nekünk évente kb 5 x kell szólni a kedves vadász szomszédunknak, hogy ne a kaszálónkon átlósan keresztben járjon kocsival, mert ott nem nõ a fû.
Erre õ: de hát rossz az út, akkor hol menjek?

Cav: ezt az elsõ lépést sajnos nem mindenki ceruzázza ki, mielõtt lovardát nyit....

#346 Dél-Alföldi

Dél-Alföldi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 608 hozzászólás

Közzétéve 2013 február 8. - 16:46

Kikalkuláltam már, hogy mennyire nem éri meg lovardát csinálni, ha mindent legálisan, és korrekt módon csinál az ember. Pontosabban, olyan 60-80 lónál már jó lehet. Feltéve, ha mindenki pontosan fizet, etc..

Pl. fizessünk 3 lovászt, nem a legaljából, hogy oda is figyeljen a lovakra, meg értsen is hozzá, kapjon nettó 100ezret, ami belekerül 200-ba, így már 600e kiadás bérre. A tulaj is dolgozik, legyen neki is ennyi a bére, a többit meg kiveszi a cégbõl, úgyis számlára veszi a kakaós csigát is. Tehát 800ezer-nél vagyunk. A tulaj eltartja a családját belõle, akkor 1 milla.
Egy ló eltartása a ráesõ rezsivel olyan 15-20ezer, 50ezres bértartásnál csak ahhoz kell 28 ló, hogy a 3 alkalmazottat, a tulajt kifizessük, és a tulaj családja ne haljon éhen.
Nem számoltam még gépfenntartást, üzemanyagot, pályavilágítást, épületkarbantartást, stb. Ezekre is elmegy pár százezer, legyen mondjuk 350e, az újabb 10 ló, hogy nullán legyünk.
Kell alaphangon kb. 100 millió befektetés, ha egy modern, úton megközelíthetõ, boxos istállót, egy egyszerû fedelessel megcsinálunk, pártíz hektár karámmal, legelõvel. Ha 20 év alatt ezt a befektetést szeretnénk nullára kihozni, akkor havi 600ezer nyereség minimum kell, ami újabb kb. 17 ló.
Szóval 55-nél vagyunk, ennél több 3 emberrel már nem vállalható, így is csak megfelelõ gépekkel. Ha éppen, ahogy most is dupla áron lehet szénát venni, akkor soványodik a haszon, így tolódik a befektetés megtérülése is, ha pár lovat elvisznek, könnyen bebukható az egész nyereség.

Szóval, ha lenne 100M körüli pénzem befektetni, akkor jó eséllyel nem lovardát csinálnék belõle.. Családias kis lovasklubot esetleg, kevesebbõl, de azt hobbiból, és megválogatnám, kit engedek oda. (egy fedeles de jó volna otthonra.. :D )

:yeah: Gratulálok szép számítás!

#347 ppr

ppr

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.052 hozzászólás

Közzétéve 2013 február 8. - 18:00

Igen :)


Ha ilyen lovam lenne, képtelen lennék nem lovagolni. :ang:

jó neki :ang:

tiszta irigy vagyok :)


Azt hiszem van az a pénz, amiért megválik tõle. :)

#348 juice

juice

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.137 hozzászólás

Közzétéve 2013 február 8. - 18:58

Azt hiszem van az a pénz, amiért megválik tõle. :)


ugyan épp lovat keresek, de a lehetõségeim korlátozottak ;)

#349 börni

börni

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 819 hozzászólás

Közzétéve 2013 február 8. - 19:19

nemcsak a lovardalétesítés, hanem egy ló eladásig történõ felnevelésének, képzésének költségeit is kielemezték emitt
http://www.lovasok.h...dex.php?i=72788
s noha jórészt igaza van, a kisbicskám néha azért kinyílni készült :ang:

#350 Lótuszvirág

Lótuszvirág

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4.260 hozzászólás

Közzétéve 2013 február 8. - 19:42

Azt hiszem van az a pénz, amiért megválik tõle. :)

én is úgy tudom, hogy eladó, vagy lehet eladó lesz, szóval...

ugyan épp lovat keresek, de a lehetõségeim korlátozottak ;)

... ha gondolod összekötlek gazdival. Tündérbújós nagy hintaló, kifejezetten jól ugrik és még fiatal is, szerintem nagyon lányos ló, olyan igazi bügyürgés típus, meg egyéniség, nem az a tizenkettõ egy tucat :ang:
(kicsit össze fogok törni ha elviszik - ennyit a kötsög tulajdonosokról, akik nem törõdnek a bértartottakról és nem bánnak jól velük... :rolleyes: :kir: )

Edited by Lótuszvirág, 2013 február 8. - 20:16.


#351 juice

juice

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.137 hozzászólás

Közzétéve 2013 február 8. - 19:47

... ha gondolod összekötlek gazdival. Tündérbújós nagy hintaló, kifejezetten jól ugrik és még fiatal is, szerintem nagyon lányos ló, olyan igazi bügyürgés típus, meg egyéniség, nem az a tizenkettõ egy tucat típus :ang:


pont magánüzit próbáltam neked írni ezügyben, de visszadobott a rendszer :ang:

#352 Lótuszvirág

Lótuszvirág

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4.260 hozzászólás

Közzétéve 2013 február 8. - 19:49

pont töröltem, hogy ha esetleg írsz ne dobjon vissza a rendszer... :)

#353 Annie90

Annie90

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.552 hozzászólás

Közzétéve 2013 február 8. - 19:56

Ha ilyen lovam lenne, képtelen lennék nem lovagolni. :ang:
Azt hiszem van az a pénz, amiért megválik tõle. :)


Én is csurgatom a nyálam, pláne, hogy már számolom a hónapokat (lassan heteket), hogy mennyi idõ van még hátra a saját ló vételéig :)

#354 juice

juice

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.137 hozzászólás

Közzétéve 2013 február 8. - 19:59

Annie! Te most rámlicitálsz? :D

#355 Annie90

Annie90

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.552 hozzászólás

Közzétéve 2013 február 8. - 20:05

Annie! Te most rámlicitálsz? :D


Nem, nekem van még egy államvizsgám addig :kir:
Csak néha bosszantó, hogy látok 1-1 lovat, ami jó lehetne (kis finnyás vagyok, inkább vennék ismerõstõl, fórumostól, mint csak úgy egy lovasok.hu-s hirdetés alapján), és ugye még nem jöhet.

#356 Cavalier

Cavalier

    Mirage :)

  • Admin
  • 6.360 hozzászólás

Közzétéve 2013 február 8. - 21:19

ugyan épp lovat keresek, de a lehetõségeim korlátozottak ;)


Marvin? :)

#357 juice

juice

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.137 hozzászólás

Közzétéve 2013 február 8. - 21:31

Õ nem tisztihátas utánpótlás? ;)

#358 Cavalier

Cavalier

    Mirage :)

  • Admin
  • 6.360 hozzászólás

Közzétéve 2013 február 8. - 22:19

Õ nem tisztihátas utánpótlás? ;)


A dolgok változnak, meg az emberek is.. :(

#359 szomjas szamár

szomjas szamár

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.905 hozzászólás

Közzétéve 2013 február 9. - 4:44

[quote name='Flame' date='2013.02.08, 12:11' post='959405']
Igen néha unatkozom és kamusztorikat regélek itt a paci.hu-n, nem igen van jobbdolgom...ja meg szociopata is vagyok! :D :D

nem te lennél az egyetlen :D így, hogy fõldrajzilag is jelõltél, már könnyebb a segítség, pl: ilusta, aki nem valószinü, hogy olvassa ezt a totyikot, de biztos, hogy tud neked segíteni. :yeah: :kocc:

#360 peggyke

peggyke

    Új vendég

  • Fórumtag
  • 14 hozzászólás

Közzétéve 2013 február 10. - 18:42

Sziasztok! Valaki ismeri Fóton a Négypatkó lovastanyát? Ha van róla infótok azt szívesen venném! Lovamnak szeretnék új bértartást keresni. Köszi Mindenkinek!