Ugrás a tartalmakhoz


Fotó

Fogathajtás


  • Please log in to reply
1139 válasz a témához

#1 kisbéri

kisbéri

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 501 hozzászólás

Közzétéve 2003 március 28. - 10:40

2 éves csikóimat szeretném kiképezni 2-es fogatba. Ebben kérem a jó tanácsokat, vagy a kapcsolatokat, akik ebben segíteni tudnak.Ebben a fórumban mniden a témával kapcsolatos dolognak helye van. Pl. versenynaptár, iskolák

#2 zapolya

zapolya

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.806 hozzászólás

Közzétéve 2003 március 28. - 10:50

Szia Kisbéri! Van már ilyen téma, nézz körül itt: [url="http://"http://www.kerekperec.hu/cgi-bin/lovas/paciforum/ultimatebb.cgi?ubb=get_topic;f=1;t=000480"]fogathajtás[/url]

#3 kisbéri

kisbéri

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 501 hozzászólás

Közzétéve 2003 március 28. - 11:12

Köszönöm a figyelmeztetést. Mivel 2002 nyara óta a jelzett fórum nem mozdult, a gép nem sorolta fel. Ennyire nem érdekel senkit a téma ?
idézet:
Eredeti szerzõ: zapolya: Szia Kisbéri! Van már ilyen téma, nézz körül itt: [url="http://"http://www.kerekperec.hu/cgi-bin/lovas/paciforum/ultimatebb.cgi?ubb=get_topic;f=1;t=000480"]fogathajtás[/url] [/QUOTE]

#4 zapolya

zapolya

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.806 hozzászólás

Közzétéve 2003 március 28. - 11:22

Úgy tûnik, hogy nem sok fogathajtó van közöttünk, talán Ferencet (is) érdekelheti a téma. ;) Te miért a fogathajtást választottad a lovakkal való foglalkozáshoz? Itt inkább lovon ülõk vannak, mint bakon ülõk, de érdekel hogy mi az ami a fogathajtókat megragadja a dologban.

#5 kisbéri

kisbéri

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 501 hozzászólás

Közzétéve 2003 március 28. - 13:07

idézet:
Eredeti szerzõ: zapolya: Úgy tûnik, hogy nem sok fogathajtó van közöttünk, talán Ferencet (is) érdekelheti a téma. ;) Te miért a fogathajtást választottad a lovakkal való foglalkozáshoz? Itt inkább lovon ülõk vannak, mint bakon ülõk, de érdekel hogy mi az ami a fogathajtókat megragadja a dologban. [/QUOTE]

#6 kisbéri

kisbéri

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 501 hozzászólás

Közzétéve 2003 március 28. - 13:14

Most tanulgatom a kezelését a fórumnak, sikerült egy üres választ küldenem az elõbb.Szóval:ok1: A ló ráz. Nagyon ráz. Valamint könnyû róla leseni.ok2: Állatira tetszik, mikor egy fogat olyan összeszokottan mozog, hogy néhány szó és egy kis szár elég ahhoz, hogy verõhiba nélkül átszáguldjon egy kapun. ( Ezt én még csak irigykedve nézem, de szeretném megtanulni.A testsúlyom sem az a zsoké alkat ( 100 kg vagyok)Látványnak sem utolsó egy elhúzó 4-es Lipicai fogat !! Úgy tûnik, hogy nem sok fogathajtó van közöttünk, talán Ferencet (is) érdekelheti a téma. ;) Te miért a fogathajtást választottad a lovakkal való foglalkozáshoz? Itt inkább lovon ülõk vannak, mint bakon ülõk, de érdekel hogy mi az ami a fogathajtókat megragadja a dologban. [/QUOTE]

#7 piaffe

piaffe

    Az elengedett

  • Fórumtag
  • 3.446 hozzászólás

Közzétéve 2003 március 28. - 13:18

És milyen csikóid vannak?

#8 Eva

Eva

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.911 hozzászólás

Közzétéve 2003 március 28. - 13:22

idézet:
Eredeti szerzõ: kisbéri: ok1: A ló ráz. Nagyon ráz. Valamint könnyû róla leseni.ok2: Állatira tetszik, mikor egy fogat olyan összeszokottan mozog, hogy néhány szó és egy kis szár elég ahhoz, hogy verõhiba nélkül átszáguldjon egy kapun. ( Ezt én még csak irigykedve nézem, de szeretném megtanulni.A testsúlyom sem az a zsoké alkat ( 100 kg vagyok)Látványnak sem utolsó egy elhúzó 4-es Lipicai fogat !! [/QUOTE]Szó se róla tényleg tud rázni :D plána amelyik aprókat lépked...Igazad van nagyon szép amikor egy fogat lovai egyszerre lépnek és látszik az összeszokottság.Nekem is lenne egy kérdésem aki tud kérem válaszoljon: milyen szorosan kell a szerszámot a lovakra tenni a fogatban?Láttam már olyat, hogy nagyon lazán volt láttam szorosat is, de mi a jó? Mondjuk a kezed beférjen?(bocs ha badarság)

#9 Zsuzska

Zsuzska

    Törzsvendég

  • Admin
  • 3.961 hozzászólás

Közzétéve 2003 március 28. - 13:25

Ez tök jó kérdés, én éppen tegnap láttam egy lovon farmatringot, igaz nyereg alatt ment, de nekem iszonyú rövidnek tûnt. Ha jól tudom, a fogathajtók gyakrabban használnak ilyet, de lehet, hogy most én mondok nagy badarságot... :eek:

#10 BoKa

BoKa

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.718 hozzászólás

Közzétéve 2003 március 28. - 14:11

Mi az farmatring?

#11 Zsubaba

Zsubaba

    Csendes Patak

  • Fórumtag
  • 10.126 hozzászólás

Közzétéve 2003 március 28. - 15:44

nem FarMarting(ál)?... sztem az az izé, ami jön a gerincén és a farkán van vége...Vagy jön egyik oldalt és a fara mögött meg vissza a másik oldalra :rolleyes: [ Március 28, 2003, 14:54: Az üzenetet átszerkesztette: Zsubaba ]

#12 KundK

KundK

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.050 hozzászólás

Közzétéve 2003 március 28. - 16:27

Maradjunk a farmatringnál! Arra szolgál, hogy a hám (esetleg nyereg) ne tudjon elõre csúszni. Úgy néz ki, ahogy Zsu leírta.Két éves csikót még ne képezzél sehova!!!!!Késõbb elkezdheted, de elõször akkor is ajánlott nyereg alatt belovagolni a lovat és utána hámba fogni.Nyereg alatt sokkal könnyebb az ütemes, egyenletes, térölelõ jármódokat kialakítani. És szóra dolgozni is, mivel a kocsiról nehéz csizma és deréksegítségeket adni. Posted Image

#13 Zsubaba

Zsubaba

    Csendes Patak

  • Fórumtag
  • 10.126 hozzászólás

Közzétéve 2003 március 28. - 16:36

idézet:
Eredeti szerzõ: KundK: Maradjunk a farmatringnál! Arra szolgál, hogy a hám (esetleg nyereg) ne tudjon elõre csúszni. Úgy néz ki, ahogy Zsu leírta. [/QUOTE]Jó, csak úgy gondoltam, a martingálból ered... bár ahhoz semmi köze, inkább a szügyelõre hasonlít, csak hátulról Posted Image

#14 KundK

KundK

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.050 hozzászólás

Közzétéve 2003 március 28. - 20:23

idézet:
Eredeti szerzõ: Zsubaba:Vagy jön egyik oldalt és a fara mögött meg vissza a másik oldalra[/QUOTE]Ez meg a farhám. Ez nem a szerszámot tartja, inkább arra szolgál, hogy a ló lejtõn tudja fékezni, visszatartani a kocsit. Hasonló célt szolgála nyakló is, persze az csak kisseb erõ kifejtésére elég.

#15 kisbéri

kisbéri

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 501 hozzászólás

Közzétéve 2003 március 28. - 20:23

Két éves csikót még ne képezzél sehova!!!!!Késõbb elkezdheted, de elõször akkor is ajánlott nyereg alatt belovagolni a lovat és utána hámba fogni.Nyereg alatt sokkal könnyebb az ütemes, egyenletes, térölelõ jármódokat kialakítani. És szóra dolgozni is, mivel a kocsiról nehéz csizma és deréksegítségeket adni. Posted Image [/QB][/QUOTE]A lovak kisbéri félvérek. Az egyik sárga a másik pej.Õsszel kezdtem volna futószárazni velük magamtól is, de mivel még sosem képeztem ki lovat, addig is gyüjtöm a jó tanácsokat és a lehetséges segítségeket.Ahhoz hogy fogatos ló lehessen, az alapozásnál ugyanazokat a gyakorlatokat szokták csinálni mint a nyereg alá történõ belovagláskor ? ( jármódok, zabla szoktatás, nyereg le-fel). Az alapozás után úgysem boldogulok egyedül.

#16 KundK

KundK

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.050 hozzászólás

Közzétéve 2003 március 28. - 22:22

Én sem vagyok a témában profi.Fogatos ló kiképzésérõl a tudásomat a Pettkó-Szandtner könyvbõl szereztem. :)

#17 kisbéri

kisbéri

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 501 hozzászólás

Közzétéve 2003 március 31. - 10:11

Köszönöm Gorbinak a jó tanácsokat. A lovardában, ahol a csikók állnak nincs fogatozáshoz értõ ember.Hogy lehet 2 lovat futószárral összekapcsolni ?Egyébként melyik lovasiskolában hajtasz ?

#18 KundK

KundK

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.050 hozzászólás

Közzétéve 2003 március 31. - 21:13

idézet:
Eredeti szerzõ: kisbéri: Köszönöm Gorbinak a jó tanácsokat. A lovardában, ahol a csikók állnak nincs fogatozáshoz értõ ember.Hogy lehet 2 lovat futószárral összekapcsolni ?Egyébként melyik lovasiskolában hajtasz ? [/QUOTE]Nemtom nekem szólt-e a kérdés... Sajnos lovasiskolában nem hajtok. Még három éve kerestem ilyen helyet pest környékén, de alig találtam. Most a Lázár parkba járok Szegedi Gáborhoz. Egyelõre segítek neki a lovak, fogatok körül, aztán fog tanítani.Mi célból akarod összekapcsolni õket?

#19 Lear

Lear

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 677 hozzászólás

Közzétéve 2003 április 1. - 9:38

Néhány évet dolgoztam lipicai fogatlovak között, leírom mi hogy kezdtük. Az elsõ az volt, hogy a ló iskerje meg a zablát. Ezt teheted úgy is, hogy felrakod rá a boxban, vagy akár a legelõn és hogyad, hagy ismerkedjen vele. Utánna jött a futószár, de csak külön-külön a két lovat. ha már ismerte a futószárat a ló, csak akkor raktunk rá hámot. A hámon, ami a lovon volt átvezettük a hajtószárat és elkeztem sétálni a ló mögött úgy, hogy a zablába volt csatolva a szár, de nem volt mögötte fogat, csak én, igy szokta a paci, hogy mögötte van valami vagy ezesetben valaki és két oldalról van irányítva. Nem baj, ha jó hosszú a szár, vagy futószár, nem árt ha esetleges fickándozások alkalmával könnyen lõtávolon kívül tudsz kerülni. Ha ez már ment és mindenfelé nyugodtan tudtunk sétálni a pályán akkor az istrángok és némi kötél segítségéve a ló mögé kapcsoltunk egy gumi "csúszkát", hogy kelljen valamit húznia is, érezze, hogy belefeszül a hámba. Ezt fokoztuk úgy, hogy ha már nem menekült a csikó, akkor ráálltam a gumira és így "síeltem" körbe körbe a pálya körül. Még egy fok, hogy zajokhoz is szokjon a rémüldözõ zsákmányállatja, valami zajkeltõ ezközt vittem, galád és alttomos módon magammal, amivel hátulról jól megijeszthettem szegény párát. Ez lehetett keleplõ, vagy egy mûanyag flakon, benne némi szemestakarmány, a kukorica szól a leg jobban:) Ezután jött csak maga a fogat és akkor sem egyszerre a nyers lovakkal, hanem egyesével, valami tapasztalt, nyugodt ló mellé fogva a csikót, és mindig vezetve. Ehez már kell legalább két ember. Az, hogy a két ló gyönyörûen dolgozik a fogatban az rengeteg sok, napi rendszerességû munka eredménye. A fogatban versenyzõ szinte összes ló megy nyereg alatt is, egyrészt, mert a hajlításokat, nyújtásokat így lehet velük megtanítani, másrészt felüdülés a lónak hogy a kocsin kívül is mozoghat.

#20 kisbéri

kisbéri

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 501 hozzászólás

Közzétéve 2003 április 1. - 9:51

QUOTE]Nemtom nekem szólt-e a kérdés... Sajnos lovasiskolában nem hajtok. Még három éve kerestem ilyen helyet pest környékén, de alig találtam. Most a Lázár parkba járok Szegedi Gáborhoz. Egyelõre segítek neki a lovak, fogatok körül, aztán fog tanítani.Mi célból akarod összekapcsolni õket? [/QB][/QUOTE]Gorbitól kaptam magánüzenetet, neki válaszoltam. Sajnos én sem találtam helyet, ahol tanulhatnék. Ezért érdeklõdöm it.Azért akarom összekapcsolni õket, hogy 2 es futószáron lehessen a jármódokat gyakoroltatni velük.

#21 KundK

KundK

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.050 hozzászólás

Közzétéve 2003 április 1. - 11:25

OK. Csak így nem volt semi elõzménye...Gorbi véleményét nem lehet nyilvánosan megismerni? Hátha érdekel minket is!Az összekapcsolással kapcsolatban (na ez szépen hangzik) meg olvastad Lear hozzászólását. Én elég nagy hülyeségnek tartom...

#22 KundK

KundK

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.050 hozzászólás

Közzétéve 2003 április 1. - 11:26

idézet:
Eredeti szerzõ: Lear: Néhány évet dolgoztam lipicai fogatlovak között, leírom mi hogy kezdtük. [/QUOTE]Hol dolgoztál? Kinél?

#23 Lear

Lear

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 677 hozzászólás

Közzétéve 2003 április 1. - 19:27

A Fekete Laci lovait lovagoltam amikor még a Pilisben, Csobánkán volt az istálló, de késõbb elköltöztünk Rákoshegyre, szembeszomszédok voltunk a Lázárékkal. Ott már csak fél évet birtam, az volt az utolsó lovas munkahelyem. Volt még pár próbálkozásom Tápiószentmártonban, amikor épült a Kincsem, akkor a Kecskeméti Laci fogatát lovagoltam párszor.

#24 Gorbi

Gorbi

    Új vendég

  • Fórumtag
  • 4 hozzászólás

Közzétéve 2003 április 1. - 20:29

sziasztok! lear, nagyon jol irtad le az alapozast !! kisber valamit el ertettel a levelemben, egyszerre csak egy lovat futoszarazok! vagyis, a kettöt külön, külön!! amugy rolam csak annyit hogy 86ban vegeztem babolnan es 95ota nemetorszagban melozok egy lovas iskolaban,oktatok, de meg nekem is van mit tanulnom!

#25 Gorbi

Gorbi

    Új vendég

  • Fórumtag
  • 4 hozzászólás

Közzétéve 2003 április 1. - 20:38

az en oktatoim babolnan Barta Laciba' Tavaszi Ernöba' itt nemetben Peter Freund es Peter Tischer . Talan ismerösek a nevek?! ;)

#26 piaffe

piaffe

    Az elengedett

  • Fórumtag
  • 3.446 hozzászólás

Közzétéve 2003 április 1. - 23:52

Lear!Nem tudod, mi van mostanában a Kecsóval? Külföldön van?

#27 kisbéri

kisbéri

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 501 hozzászólás

Közzétéve 2003 április 2. - 8:54

Naponta átcsattog Sóskúton egy Lipicai 4-es fogat.A kcsi mögött egy csikó próbálta a lépést tartani.Volt felhajtás rendesen.Gorbi ! Valóban félreértettem a kettõs futószárat. Úgy döntöttem, hogy õsztõl rendesen nyereg alá szoktatom a packókat, aztán köv. tavasszal keresek helyet ahol valaki segít a fogatos képzésben.Addignekem kellene tanulnom. Nincs ötletetek, hogy hol keresgéljek ?

#28 Lear

Lear

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 677 hozzászólás

Közzétéve 2003 április 2. - 15:50

Piaffe!Fogalmam sincsen, merre lehet. Utoljára akkor beszéltem vele, mikor még a Technotex színeiben hajtotta a négyest.

#29 gugu20

gugu20

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 85 hozzászólás

Közzétéve 2003 április 3. - 22:29

nah itt egy fogatos csak nem nagyon van ideje mert epen a lovagläst meg a nemet nyelvet probalja ezerrel elsajätitani hannoverben!talän piaffe többet tud mondani rolam. bocs az ekezetek hiäny a miatt de ez nemet billengyüzet.....nem tudtam vegigolvasni a topicot husvet utan othon leszek egy hetet talän akkor... addig is minden jot mindenkinek. viktor

#30 Filly

Filly

    Biodegenerált

  • Főmoderátor
  • 8.075 hozzászólás

Közzétéve 2003 április 3. - 22:50

"... es valasztottunk magunknak csillagot.Az orszaguton vegig a szekerrelA negy okor lassacskan ballagott."KundK, csak nem Te is azt a negyokros szereket fogod hajtani? :eek: Egyebkent nagyon orulok, hogy lett vegre egy ilyen tema is, ugyanis epp vasarnap fogom megszerezni az osztrak kettesfogathajto licenszet. Legalabbis nagyon remelem... (a szobeli vizsga mar megvan, "csak" a gyakorlati van hatra) :D

#31 piaffe

piaffe

    Az elengedett

  • Fórumtag
  • 3.446 hozzászólás

Közzétéve 2003 április 4. - 2:08

Mit meséljek rólad, Gugu? Hogy biciklivel jöttél hozzám nagyon messzirõl meglátogatni engem és a lovaimat? (Na jó, csak útbaejtettél.) Vagy hogy Sóskúton is találkoztunk? :D Na jó, ez gonosz volt. De túl sok olyan konkrétumot nem tudok rólad mesélni, ami a témához tartozik... Inkább majd mesélj Te, ha lesz rá lehetõséged, mert már én is régen hallottam felõled... ;)

#32 KundK

KundK

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.050 hozzászólás

Közzétéve 2003 április 4. - 9:05

idézet:
Eredeti szerzõ: Filly:KundK, csak nem Te is azt a negyokros szereket fogod hajtani? :eek: [/QUOTE]Az se lenne rossz! Nagyon bírom õket! És nem egy idegbeteg sport. Posted Image Eddig csak egyszer próbáltam megvakarni az egyik füle tövét, de nagyon barátságtalanul tekergette felém a méteres szarvát. :( Egyébként inkább a Koch nyolcasra hajtok!! ;) [ Április 04, 2003, 09:05: Az üzenetet átszerkesztette: KundK ]

#33 Fec

Fec

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.878 hozzászólás

Közzétéve 2003 április 4. - 11:06

kisbéri!Kérdés: csikóid jól viselik egymás közelségét? Ha össze akarod fogni õket, ez fontos. A futószárazás, (egyenként) majd alapszintû belovaglás jó alap, hogy késõbb könnyû legyen a szájuk, és jó a tartásuk. Ez talán tavaszra, nyárra meglehet. Csak nagyon módjával, lassan, mert fiatalok még. Utánna a hámhoz, gyeplõhöz, vontatáshoz, hátsó zajokhoz szoktatás. Ezután lehet befogni õket egyenként másik, nagydarab "tanítóló" mellé, akit nem tudnak elrángatni, és ha már jól járnak, párba is össze lehet fogni õket.

#34 Alain_delon

Alain_delon

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 52 hozzászólás

Közzétéve 2003 április 4. - 12:13

Szevasz Kisbéri !Én is most kezdenék fogatoznék vagy mifene. Azt hittem már senkit nem érdekel ez a téma, ezen a fórumon.Az én felállásom: - Motor: Kisbéri x 2 ( momentám még csak 1 saját )- Karoszéria: Fém- Futómû: Gumirádli + 4 tárcsafék- Lámpa: Az még nincsItt egy kép ( katalógus ) a kotványomról: Posted Image Amint jó lesz az idõ, ( vagy inkább lesz idõ ) megyek lovat hámhoz szoktatni, csúszkához szoktatni, aztán kocsihoz szoktatni, aztán kitalálni, hogy merre menjek itt Budafok-Kamarerdõ környékén.

#35 KundK

KundK

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.050 hozzászólás

Közzétéve 2003 április 4. - 12:48

Jól néz ki! Sárgulok is rendesen! Posted Image A terepet sztem elõbb lóhátról derítsd fel! Úgy könnyebb megfordulni a zsákutcában. Posted Image

#36 kisbéri

kisbéri

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 501 hozzászólás

Közzétéve 2003 április 4. - 12:53

Hát még mindig jobban állsz mint én. Nekem ugyan van 2 db 2 éves csikóm, de még nem tudják mi lészen a dolguk. Kocsim nincs, valamint hám se. Ezen kívül meg kellene tanulnom normálisan hajtani. A fórumot azért nyitottam, mert a környéken (Sóskút) nem találtam ennek összeállításához segítséget.Tavalyig ott laktam, nem messze a Kamara-erdõtõl. Hol tartod a lovadat? Csak nem a 41-es villamos vonala mellett?Egyébiránt gratula a felszereléshez! Posted Image

#37 KundK

KundK

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.050 hozzászólás

Közzétéve 2003 április 4. - 12:57

Én úgy emlékszem a sóskúti lovas klubban tavaly még volt egy fogathajtó!Valamint az istállónkban volt egy régi fa lovaskocsi eladó. Nem parasztszekér.És tudok egy lõcsös kocsit is szép állapotban! Posted Image

#38 kisbéri

kisbéri

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 501 hozzászólás

Közzétéve 2003 április 4. - 20:43

A kocsi érdekelne (nem a lõcsös). Tudsz róla valamit ? Milyen forma, mennyire rozzant, ár ?Ha a vasalások, kerékagyak jók, akkor a famunka nem jelent gondot.A lovasklubban régen hintókészítõ is volt, de már nincs. Azért remélem meg fogom találni a helyem. Terep az van a hajtáshoz.

#39 KundK

KundK

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.050 hozzászólás

Közzétéve 2003 április 5. - 0:49

Hétvégén járok arra és rákérdezek!

#40 Ferenc

Ferenc

    Vágtabetolós

  • Fórumtag
  • 866 hozzászólás

Közzétéve 2003 április 5. - 1:23

Ma /akarom mondani tegnap/ délután ragasztottak ki egy hirdetést egy eladó lovaskocsiról, csak nem olvastam el. Megnézem.