Ugrás a tartalmakhoz


Fotó

Öröklődéstan


  • Please log in to reply
687 válasz a témához

#81 greyhound

greyhound

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 755 hozzászólás

Közzétéve 2006 október 20. - 0:06

Valaki meg tudja mondani, hogy a palomino szín hogy öröklõdik? Köszi

#82 Guest_Regina_*

Guest_Regina_*
  • Guests

Közzétéve 2006 október 21. - 18:12

[quote name='greyhound' date='2006.10.20, 01:06' post='408721']Szia! Én úgy tudom, hogyha mind a két szülõnek ilyen a színe, de egyébként szerintem ez ritka dolog.

#83 Encõke

Encõke

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 435 hozzászólás

Közzétéve 2006 október 21. - 18:29

Valaki meg tudja mondani, hogy a palomino szín hogy öröklõdik? Köszi

Szia!Én úgy tudom, hogy:palominoXsárga= Van rá esély, hogy palomino lesz.palominoXpalmino= Hallottam olyan hülyeséget, hogy ebbõl a párosításból Albino ló születik, de ezt megcáfolnám, mivel láttam ilyen párosítású csikókat, és egytõl- egyig palomínók voltak....

#84 greyhound

greyhound

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 755 hozzászólás

Közzétéve 2006 október 21. - 18:35

Szia!Én úgy tudom, hogy:palominoXsárga= Van rá esély, hogy palomino lesz.palominoXpalmino= Hallottam olyan hülyeséget, hogy ebbõl a párosításból Albino ló születik, de ezt megcáfolnám, mivel láttam ilyen párosítású csikókat, és egytõl- egyig palomínók voltak....

Helló!Aham, szóval valamelyik szülõnek feltétlen palominonak kell lennie?Én ismerek 3 albino lovat (egy ménesen belül) és azok mindannyian fakó x fakóból vannak, de nem izabella fakóból (ami ha jól sejtem =palomino :confused: ), hanem zsufa. Más valaki esetleg tud még valami okosat ezzel kapcsolatban? :ang: Encõke, Regina, köszi az infót!

#85 Shába

Shába

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.647 hozzászólás

Közzétéve 2006 október 21. - 19:10

Igen a palomino=izabella fakó, legalábbis én is így tudom. :) Én újdonságot sajnos nem tudok ezzel kapcsolatban mondani, csak amit már más írt, hogy sárga+izabella fakó- ebbõl születhet izabella fakó csikó. Épp ezért én ezt megkockáztattam, a sárga kancámat fedeztettem egy izabella fakó ménnel, de nem jött össze, a csikó sárga lett. :( Persze, azért így is nagyon szeretem. :ang:

#86 greyhound

greyhound

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 755 hozzászólás

Közzétéve 2006 október 21. - 20:11

Igen a palomino=izabella fakó, legalábbis én is így tudom. :) Én újdonságot sajnos nem tudok ezzel kapcsolatban mondani, csak amit már más írt, hogy sárga+izabella fakó- ebbõl születhet izabella fakó csikó. Épp ezért én ezt megkockáztattam, a sárga kancámat fedeztettem egy izabella fakó ménnel, de nem jött össze, a csikó sárga lett. :( Persze, azért így is nagyon szeretem. :ang:

Hmmm.. és vajon ezt csak ilyen találomra lehet belõni? Jó lenne tudni valami okosat. Nekem kell egy palomino pacc. :dev: Szabad megkérdeznem, hogy ki volt a mén?Amúgy most találtam neten pár ilyen színû lovat, amiknek mindkét szülõje fakó volt (de nem izabella). Szóval mivaaan?? :D

#87 Lombardo

Lombardo

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.519 hozzászólás

Közzétéve 2006 október 21. - 20:39

Az van, hogy a genetika, a lovak színöröklõdése ennél jóval bonyolultabb szisztéma szerint mûködik. Ahogy ebben a topicban ez már többször is említve volt. A színre tenyésztés veszélyeirõl már nem is beszélve!Úgyhogy találgatni nyugodtan lehet, de ennél biztosabbat ne várj. Hacsak erre a tulajdonságra nézve nem tudod a lovad és a kiválasztott mén genotipusát néhány generációra visszamenõleg. ;)

#88 kikinda

kikinda

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 359 hozzászólás

Közzétéve 2006 december 12. - 11:28

Igen a palomino=izabella fakó, legalábbis én is így tudom. :) Én újdonságot sajnos nem tudok ezzel kapcsolatban mondani, csak amit már más írt, hogy sárga+izabella fakó- ebből születhet izabella fakó csikó. Épp ezért én ezt megkockáztattam, a sárga kancámat fedeztettem egy izabella fakó ménnel, de nem jött össze, a csikó sárga lett. :( Persze, azért így is nagyon szeretem. :ang:

Ennek pont 50%-os esélye volt. Mármint, hogy palomino lesz, de annak is, hogy sárga. A második lett. Egy következő fedeztetéskor ugyanekkora eséllyel vágsz bele mindkét színbe. A nagy számok törvénye alapján kellő számú csikó közül fele-fele sárga és fele fakó lesz.kikinda

Edited by kikinda, 2006 december 12. - 11:29.


#89 agrobe

agrobe

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.766 hozzászólás

Közzétéve 2006 december 12. - 11:35

és a pöttyös szín, mennyire domináns?Mert szeretnék egy pöttyös lovat.A kancám pej, de mindkét szülõje szürke volt. anyai nagyapja sárga.Vajon egy appaloosa méntõl milyen csikója lesz-lehet?

#90 Kelly anyu

Kelly anyu

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 606 hozzászólás

Közzétéve 2006 december 12. - 12:25

Sziasztok!Nekem van egy i.fakó kancám, i.fakó méntõl i.fakó csikója lett. Én úgy tudom ilyen esetben 25% esély, hogy albinó lesz a csikó.Van egy szürke kancám, aminek ugyanattól az i.fakó méntõl i.fakó csikója lett. Szóval nem csak a szülõk színe számít, hanem hogy mit hoznak nagyszülõktõl.

#91 kikinda

kikinda

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 359 hozzászólás

Közzétéve 2006 december 12. - 12:52

Nem akarok senkivel sem vitába bocsátokozni, egyetértek Kelly anyuval, hogy a nagyszülő közvetlenül nem hat a csikóra. Az összes hatásuk benne van a szülőkben. Próbálom ezt nagyon visszafogottan leírni, mellőzve a durva stílust, amit eddig követtem, mert megróvás került a fórumon a fülem mellé.üdv kikinda

Edited by kikinda, 2006 december 12. - 12:54.


#92 agrobe

agrobe

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.766 hozzászólás

Közzétéve 2006 december 12. - 13:49

DE kelly anyu pont azt írja, hogy számít, hogy mit hoz a nagyszülőktől.Szerintem, is számít, mert a fenotípus nem egyenlő genotípussal.(ld. pont a saját lovam esete)

Edited by agrobe, 2006 december 12. - 13:49.


#93 kikinda

kikinda

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 359 hozzászólás

Közzétéve 2006 december 12. - 14:09

és a pöttyös szín, mennyire domináns?Mert szeretnék egy pöttyös lovat.A kancám pej, de mindkét szülõje szürke volt. anyai nagyapja sárga.Vajon egy appaloosa méntõl milyen csikója lesz-lehet?

Agrobe!Nagyszerû helyzetben vagy: Szüre kanca x szürke mén eredményezett pej csikót. Így tehát tudod mindhárom lónak a színhordozást. Azt mondtad, hogy a kanca apja sárga volt. mivel a kanca szürke, ezért rendelkezik egy szürke (domináns) génnel, ám az apjától kizárólag sárga színt örökölhetett, így heterozigóta szürke + sárga. A csikó apja szürke. Nem tudunk róla sokat, de a szürkét biztos hordozza. No már most, a csikó színe pej. Tehát egyik szülõ sem adta át a szürke színt. Pejt az anyjától nem tudott kapni, mivel az sárga + szürke, tehát csakis az apja örökíthette át. Az apa tehát szürke + pej. A csikó az anyjától szürkét vagy sárgát kaphatott volna. A szürke elnyomja a pejt, a pej elnyomja a sárgát. Tehát a csikód pej + sárga. A pöttyösség nem a színekben öröklõdik. Az csak egy mintázat. A mintázaton belüli színek öröklõdnek a már többször emlegetett séma szerint.üdv kikinda

#94 Guest_Zebrabara_*

Guest_Zebrabara_*
  • Guests

Közzétéve 2006 december 12. - 14:15

Bocs, hogy belepofa: Úgy tudom, hogy az appaloosa-tenyésztõk pont azt szeretik (egyebek között) a fajtában, hogy abszolút kiszámíthatatlan, milyen lesz a csikó. Tehát két pöttyös appinak lehet egyszínû csikója. Persze, gondolom, a megbízhatóság, vagy a pöttyösségre való hajlam öröklõdik.

#95 agrobe

agrobe

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.766 hozzászólás

Közzétéve 2006 december 12. - 14:27

Köszi kikinda!Amúgy Bey anyjának a színe nagyon érdekes ún. mézszürke, nem "fehérdett ki" teljesen, lehet, hogy nála nem teljes a dominancia? Ezt genetikából sosem bírtam megjegyezni (pont a lovak színének öröklődését, azaz, hogy hogy van a szín-dominancia sor, ki kit nyom el)akkor ha jól értem, pöttyös apuka esetén lehet pl. sárga alapon pöttyös, vagy pej pöttyös, vagy teljesen pöttytelen. :D (vagy valami egészen más, az apukától függően-akkor neki a pötty színeit, sörényét farkát kell nézni? De van olyan, ami egyszerre tűnik sárgának és pejnek is...)De akkor legalább már azt tudom, hogy ezek szerint van egy sárga génje is.Hát ennek nem örülök, mert számomra ez egy utálatos szín.Sárga csikót nem szeretnék. Az a baj, hogy tuti homozigóta sárgátlan mént kellene választanom, hogy sárga ne lehessen.

Edited by agrobe, 2006 december 12. - 14:31.


#96 kikinda

kikinda

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 359 hozzászólás

Közzétéve 2006 december 12. - 14:33

Köszi kikinda!Amúgy Bey anyjának a színe nagyon érdekes ún. mézszürke, nem "fehérdett ki" teljesen, lehet, hogy nála nem teljes a dominancia? Ezt genetikából sosem bírtam megjegyezni (pont a lovak színének öröklődését, azaz, hogy hogy van a szín-dominancia sor, ki kit nyom el)akkor ha jól értem, pöttyös apuka esetén lehet pl. sárga alapon pöttyös, vagy pej pöttyös, vagy teljesen pöttytelen. :DDe akkor legalább már azt tudom, hogy ezek szerint van egy sárga génje is.Hát ennek nem örülök, mert számomra ez egy utálatos szín.Sárga csikót nem szeretnék. Az a baj, hogy tuti homozigóta sárgátlan mént kellene választanom, hogy sárga ne lehessen.

Ismeretlen színkobinációjú ménnel befedezve a csikód 75%-ban nem sárgát fog világra hozni, amennyiben a mén hodozza a sárgát, ha nem hordozza, nincs sárga csikó.

Edited by kikinda, 2006 december 12. - 14:38.


#97 agrobe

agrobe

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.766 hozzászólás

Közzétéve 2006 december 12. - 14:37

igen ezt tudom, de ha jól emlékszem, akkor a sárga az utolsó a sorban, tehát egy szürke, fekete, vagy pej is hordozhatja és akkor 50%-ban sárga lesz a gyerek.Ez igaz, hogy nincs színe.Csak sárga ne legyen :D :D(bár azértnagy duzzogva elfogadnék Beytõl egy sárga Quidam, vagy Sandro Boy csikót...A bilibe meg belelóg a kezem)

#98 Unicorn

Unicorn

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 10.663 hozzászólás

Közzétéve 2006 december 12. - 14:40

a pöttyös csikómnak csupa pöttyös felmenõje van. a tavalyi és az idei tesója is fekete, az egyik jegytelen, a másikon kevés jeggyel. mindkettõ tesó 75%ban rokon. a született csikóknak is valahol negyedik-ötödik sorban van csak más színû õsük.

#99 agrobe

agrobe

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.766 hozzászólás

Közzétéve 2006 december 12. - 14:42

és egy pöttyösrõl honnan lehet tudni, hogy õ milyen színû?mármint az alapszínek közül, ha sörény, farokbókl egyértelmûen nem megállapítható?

#100 Unicorn

Unicorn

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 10.663 hozzászólás

Közzétéve 2006 december 12. - 14:46

azért a szõrszálak színe eléggé látható :)de egész egyszerûen csak párductarkát írtak be a papírjaiba, nincs megjelölve, hogy fekete az alap.nagyon sok verzió létezik.érdekes amúgy, mennyire nem úgy néz ki mostanában, mint amikor pici volt.

#101 agrobe

agrobe

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.766 hozzászólás

Közzétéve 2006 december 12. - 14:46

pl. róla azt mondják, hogy pej, de a kép alapján nekem akár sárga is lehetne.http://www.cowboyran...exh.php?menu=14meg ő is pej, pedig nekem tisztára sárgának tűnik...http://www.cowboyran...exh.php?menu=12szintén:http://www.blappaloo...ellers.html#pedés ő:http://www.blappaloosa.com/king.htmlmilyen színű?

Edited by agrobe, 2006 december 12. - 14:54.


#102 Unicorn

Unicorn

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 10.663 hozzászólás

Közzétéve 2006 december 12. - 14:48

pedig mindkettõn látod a fekete színt is.

#103 agrobe

agrobe

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.766 hozzászólás

Közzétéve 2006 december 12. - 15:04

én nem annyira látom. Bemagyarázni be tudom magamnak, hogy igen ott van, de ennyi erõvel az ellenkezõjét is simán elhinném...

#104 Unicorn

Unicorn

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 10.663 hozzászólás

Közzétéve 2006 december 12. - 15:06

nem tudom, ezek nekem egyértelmûek. csak a harmadik linket nem értem. az egy származási lap.

#105 agrobe

agrobe

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.766 hozzászólás

Közzétéve 2006 december 12. - 15:09

tekerd feljebb.

#106 Unicorn

Unicorn

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 10.663 hozzászólás

Közzétéve 2006 december 12. - 15:14

mennyire mesüge tudok lenni...szóval itt már nehezebb a helyzet, a lábán én sem látok feketét, de a sörénye akkor is fekete volt, míg ki nem világosodott ilyen szürkésre, ami a sárga lovakra egyáltalán nem jellemzõ.

#107 agrobe

agrobe

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.766 hozzászólás

Közzétéve 2006 december 12. - 15:16

ezen az oldalon a csikó milyen színû az anyja mellett?mert van benne fekete a fülénél, de a lábai sárgák...http://www.cowboyran...dexh.php?menu=3Mondjuk élõben biztos jobban látszik, mint így képeken.Meg talán az õ származási lapjukból is okosabb lehet az ember...

#108 Unicorn

Unicorn

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 10.663 hozzászólás

Közzétéve 2006 december 12. - 15:16

errõl az egy képrõl nehéz, de szerintem bay lesz õ is. látni kellene az egész lábát.most megnézve az elõzõ harmadik linket (amin problémáztam), ha az elülsõ bokáit megnézed, látszik fekete rész.

#109 Chilly

Chilly

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.552 hozzászólás

Közzétéve 2006 december 12. - 15:45

pl. róla azt mondják, hogy pej, de a kép alapján nekem akár sárga is lehetne.http://www.cowboyran...exh.php?menu=14szerintem õ pejmeg õ is pej, pedig nekem tisztára sárgának tûnik...http://www.cowboyran...exh.php?menu=12a farán lévõ foltból kiindulva pejszintén:http://www.blappaloo...ellers.html#pedõ amolyan roan típus szerintem,én nem mondanám egyértelmûen,hogy pej.Kint az ilyet bay roan-nak hívják.és õ:http://www.blappaloosa.com/king.htmlmilyen színû?

sötétpej

ezen az oldalon a csikó milyen színû az anyja mellett?mert van benne fekete a fülénél, de a lábai sárgák...http://www.cowboyran...dexh.php?menu=3szerintem õ is pej



#110 Encõke

Encõke

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 435 hozzászólás

Közzétéve 2006 december 12. - 15:49

pl. róla azt mondják, hogy pej, de a kép alapján nekem akár sárga is lehetne.http://www.cowboyran...exh.php?menu=14meg õ is pej, pedig nekem tisztára sárgának tûnik...http://www.cowboyran...exh.php?menu=12szintén:http://www.blappaloo...ellers.html#pedés õ:http://www.blappaloosa.com/king.htmlmilyen színû?

Az elsõ 3 lovat "személyesen" is ismerem, olyanok a foltjaik, mint ahogy írják.Az utolsónak meg szerintem sötétpej színe van.

#111 Chilly

Chilly

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.552 hozzászólás

Közzétéve 2006 december 12. - 15:50

Nna,marha okos voltam. :o Csak a képeket néztem,semmi mást,és nem vettem észre,hogy a kép fölé illetve a származási lapra van írva a szín.Mindenesetre eltaláltam õket. :D

#112 roni

roni

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.579 hozzászólás

Közzétéve 2006 december 12. - 16:32

Sziasztok!Szeretném kérni a nálam okosabbak segítségét csikószín-meghatározás céljából. :) Már sokszor áttanulmányoztam a Lótenyésztõk kézikönyve vonatkozó részeit, de csak nem tudom kitalálni, hogy milyen színû gyerekre számíthatok áprilisban ( avagy milyenre biztos nem) . ;) Szóval: Anya (Zafír) - sárga Anyai nagyapa ( Aga Khan) - pejAnyai nagyanya (Karola) - sárga ( ezen a vonalon a további 2 felmenõ pej)Apa ( Ravallo ) - magyar lapokon nyárifekete, külföldin általában sötétpej, nekem speciel inkább nyárifeketének tûnt élõben Apai nagyapa ( Raphael) - pej (az õ apja Ramiro Z - sötétpej)Apai nagyanya (Gala) ezt sajnos nem tudomMég annyit tudok, hogy Ravallo dominánsan örökíti a színét, általában sötét csikói vannak. :) Viszont kíváncsi vagyok, hogy ebbõl a párosításból vajon mi lehet. Elõre is köszi! :ang:

#113 Unicorn

Unicorn

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 10.663 hozzászólás

Közzétéve 2006 december 12. - 16:34

szvsz sárga, pej, sötétpej, fekete lehet. szürke, pöttyös, foltos nem :D

#114 roni

roni

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.579 hozzászólás

Közzétéve 2006 december 12. - 16:39

Köszi! :) Azt a legelsõ színt még azért ha lehet kizárhatnánk a sorból. :D Igaz, amikor mentünk lovat nézni, akkor fekete, jegytelen, nagy kancát képzeltem el magamnak. Ehhez képest megláttam Zafírt, az akkor még kicsi, sokjegyes sárgát, és szerelem volt elsõ látásra. :D Szóval lehet, hogy a gyerekkel is így lesz, de jobban örülnék, ha pej/sötétpej/ fekete lenne. :) Mondjuk a lényeg, hogy egészséges legyen. :ang:

#115 Unicorn

Unicorn

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 10.663 hozzászólás

Közzétéve 2006 december 12. - 16:49

közel se zárnám ki a sárgát, sõt. ugyanazt a sárga kancámat 2 különbözõ fekete ménnel fedeztetve az egyik csikó sárga lett, a másik meg fekete. az anya (mosott sörényû sárga) apja sötétpej, az anyja nyári fekete. szerited? :D

#116 roni

roni

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.579 hozzászólás

Közzétéve 2006 december 12. - 16:59

:eek: hmmm... :D Hát akkor nem zárom ki a sárgát. ( Pedig már megtettem ám.. :dev: ) Na jó, mondjuk egy olyan szép sárga csikó jöhet, mint a Tiéd. Bár a fekete sem csúnya.. ;) Szóval akkor tuti csak áprilisban lesz. (Egyébként megálmodtam ám, hogy fekete lesz 4 láb kesellyel és hókával. :ang: )

#117 Unicorn

Unicorn

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 10.663 hozzászólás

Közzétéve 2006 december 12. - 17:05

csudaszép kis lovacskád van, örülj neki, hogy csikója lesz inkább :) ráérsz majd utólag gondolkodni, bár akkor meg már minek :DPS: a fekete csikó a rend kedvéért 4lábkesely és kanca. egész életemben ilyet akartam én is, de õ nem az enyém :)

#118 roni

roni

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.579 hozzászólás

Közzétéve 2006 december 12. - 17:08

Köszönjük. :ang: Örülök ám nagyon a csikónak, mindegy, hogy milyen lesz. :) Csak az a fránya kíváncsiság ne lenne... ;) Hát akkor meg mégjobban tetszik már a fekete kislány.. Így, hogy még sokjegyes is... ajajj.. :D Ki az apa egyébként?

#119 Unicorn

Unicorn

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 10.663 hozzászólás

Közzétéve 2006 december 12. - 17:23

na, lesz PR-ja rufusznak :Dsokadik vagy, aki kérdi. õ rufusz. mezõhegyesi félvér. az idei 4 csikója mind fekete, sokjegyes, pej, sárga és szürke kancákból. a szürke csikó ugye még alakulhat, ez a szín a csikószõrre érvényes.dahab

#120 roni

roni

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.579 hozzászólás

Közzétéve 2006 december 12. - 17:30

Majdnem megkérdeztem, hogy milyen úton fedez, de megnéztem a többi képet is, úgyhogy megvan a válasz. :) Merrefelé van egyébként?Úgyis megérdemelné Zafír, hogy egyszer megtudja, hogy mitõl is keletkezik az a rugdosódó izé a hasában... :D Mert eddig azt maximum András kezének tulajdoníthatja... :dev: