Ugrás a tartalmakhoz


Fotó

Globális energiaválság - igaz lehet?


  • Please log in to reply
1296 válasz a témához

#1281 froclee

froclee

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.663 hozzászólás

Közzétéve 2014 szeptember 26. - 20:16

A bánya (bányászbéka) alól egy nyilatkozat:

azért nem lehet nap- és szélerőművekre alapozni, mert áramra éjszaka is szükség van, valamint akkor is, amikor nem fúj a szél.
valaki kapcsoljon villanyt, nagy itt a sötét!


#1282 toro

toro

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 738 hozzászólás

Közzétéve 2014 szeptember 27. - 7:55

 

A bánya (bányászbéka) alól egy nyilatkozat:

azért nem lehet nap- és szélerőművekre alapozni, mert áramra éjszaka is szükség van, valamint akkor is, amikor nem fúj a szél.
valaki kapcsoljon villanyt, nagy itt a sötét!

 

 

Ez alapjában véve egy ostoba szivar, de most véletlenül nem mondott akkora marhaságot. Mint amekkorákat szokott.

A megfogalmazás fontos.

"Azért nem lehet nap- és szélerőművekre alapozni..."

Alapozni tényleg nem lehet.

Ma durván 6-8% a megújuló-energia felhasználása,  ezt akarják 20% körülire föltornázni.

Az még úgy-ahogy kezelhető.

(Persze nem lesz az olyan olcsó játék, mint amilyennek hirdetik a zöldhívők....)


  • Ernest kedvelte

#1283 Robi

Robi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.559 hozzászólás

Közzétéve 2014 november 28. - 6:53

"Az akció lényege, hogy az előny, az „ajándék” könnyen megfogható és megérthető legyen, mert azt lássuk be, itt nem az adott ingatlan energiahatékonysága a lényeg. Mert ha az volna, akkor az állam szakértőkkel egyenként méretné fel a magyar ingatlanállományt, majd a kapott eredmény alapján adna támogatást a korszerűsítésre aszerint, hogy az adott ingatlan esetében mivel lehet a legjobb eredményt elérni."

 

 



#1284 N.C.

N.C.

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4.294 hozzászólás

Közzétéve 2014 november 28. - 15:17

 " Azért nem lehet nap- és szélerőművekre alapozni..."

http://index.hu/tech...turbina_keszul/

 

Annak idején a gőzgép is elég fura dolognak tűnt.... :)



#1285 Ernest

Ernest

    Tele van a levelesládája

  • Fórumtag
  • 13.706 hozzászólás

Közzétéve 2014 december 5. - 16:01

 " Azért nem lehet nap- és szélerőművekre alapozni..."

http://index.hu/tech...turbina_keszul/

 

Annak idején a gőzgép is elég fura dolognak tűnt.... :)

Kivi leszek én erre.

Térjünk vissza rá 3 év múlva.

Mármint nem az azért nem lehet"-re, mert azt szerintem Toro igen jól megválaszolta. Hanem a veszteség és zörgő kerekek nélküli átalakításra.


Edited by Ernest, 2014 december 5. - 16:04.


#1286 N.C.

N.C.

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4.294 hozzászólás

Közzétéve 2014 december 8. - 21:15

http://index.hu/tudo...penergiarekord/



#1287 Ernest

Ernest

    Tele van a levelesládája

  • Fórumtag
  • 13.706 hozzászólás

Közzétéve 2014 december 10. - 18:43

Na, hát ez az, ehhez a duplázáshoz is kellett 25 év...
Kár, hogy nem írnak róla értelmeset, de nyilván nagy pénzek ezek. Nemes szándék ide vagy oda, a biznisz iszt biznisz. :) 



#1288 N.C.

N.C.

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4.294 hozzászólás

Közzétéve 2014 december 10. - 21:26

Értem én, meg igazad is van - de hát valamit csak csinálni kéne...

 

Hallom a hírekben, hogy Japán újraindítja az atomerőműveit.

Nyilván nem az atom iránti szeretetből.



#1289 Ernest

Ernest

    Tele van a levelesládája

  • Fórumtag
  • 13.706 hozzászólás

Közzétéve 2014 december 11. - 11:48

Az igen (én nem olvastam). Hamar elkezdett ezek szerint szorítani nekik.



#1290 Ernest

Ernest

    Tele van a levelesládája

  • Fórumtag
  • 13.706 hozzászólás

Közzétéve 2014 december 11. - 14:55

Fillynek üzenem, megy le az olajár...

http://tomegtozsde.b...mi_lesz_olajjal

 



#1291 Fifikusz

Fifikusz

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.276 hozzászólás

Közzétéve 2014 december 11. - 17:55

Én meg, látszik, hogy nem vagyok közgazdász, nyáron teletankoltam az oljakazánt, (kb. félig volt, még az egész telet kibírta volna), mert úgy gondoltam, a közelkeleten gondok vannak, az orosz-amerikai viszony romlik, a világgazdasági helyzet fokozódik (sic!), jobb, ha betárazok. Erre meg tessék, zuhan az olajár...... Ez az én formám.



#1292 Ernest

Ernest

    Tele van a levelesládája

  • Fórumtag
  • 13.706 hozzászólás

Közzétéve 2014 december 14. - 8:59

Lehet, hogy visszamegy. :)
 

És az is lehet, hogy nem, hogy eljött az a korszak hogy annyi drága energiatermelő már van, amennyi ahhoz kell, hogy az olajfelhasználás csökkenjen, és ekkor az olajtermelők, átlag mohóságukat kielégítendő, kénytelenek csökkenteni az árat, hogy hátha felfut a felhasználás.

 



#1293 Ernest

Ernest

    Tele van a levelesládája

  • Fórumtag
  • 13.706 hozzászólás

Közzétéve 2014 december 14. - 9:39

Viszont (mintha lett volna egy másik topic erre, de nem találom), olvasom, hogy az Ivanpah naperőmű vagy micsoda a vártnál sokkal kevesebb energiát szolgáltatott, aminek okát abban látják, hogy a nyári napsugárzás arrafelé elmaradt a prognózistól. Nem ettől a ténytől, mert ez most derül ki év végével, de az ilyen hatalmas létesítmények elvesztették a népszerűségüket az USA-ban, és egyelőre nem építenek ilyesmit - írja a cikk továbbá.



#1294 Ernest

Ernest

    Tele van a levelesládája

  • Fórumtag
  • 13.706 hozzászólás

Közzétéve 2015 július 15. - 15:19

Hát... azért a számok érdekesek. Itt van ez az erőmű, 950 MW körüli beépített teljesítménnyel, és a 20 év alatt felhalmozódott meddő sivatag egész tetejére mennyit tudnak napelemesíteni? 15 MW-t. Jó, persze, a meddőnek mélysége is van, azt én elismerem, de akkor is.

http://www.mert.hu/z...zold-projektnek

 

Még akkor is, ha nem jár ide már senki társalogni. :D



#1295 N.C.

N.C.

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4.294 hozzászólás

Közzétéve 2015 július 16. - 11:48

:)

http://index.hu/tech...i_a_jovo_hazai/


  • Ernest kedvelte

#1296 Ernest

Ernest

    Tele van a levelesládája

  • Fórumtag
  • 13.706 hozzászólás

Közzétéve 2015 július 29. - 14:28

Már csak hogy magamban beszélgessek, 3 apróság:

1. Megjelent egy cikk, hogy: http://hir.mediamark...gleg-zold-lett/

Amire azért kénytelen voltam ezt írni (nem elfelejteni, hatalmas eredmények ezek, de...): Azért a helyzet elég jelentősen más.  Nem kisebbítem Dánia érdemeit, hatalmasat léptek előre, de a fordítás kissé félrevezető. Nem energiáról, hanem teljesítményről van éppen szó. Ez egy pillanat volt tehát, amiről megjegyzik, hogy azon este és éjjel éppen szokatlanul erős szél volt. A 140 % meg a fogyasztás minimumában, hajnali háromkor lépett fel. Dánia, ne felejtsük el, sokkal erősebb szeleket él át, mint a Kárpát-medence, és amúgy meg feleannyian laknak. Az egy lakosra eső teljesítményszükséglet ma, július 25-én este 21:35-kor (akkor néztem meg a dán és a magyar pillanatnyi adatot) nagyobb volt ugyan valamivel, mint nálunk, de akkor sem kell nekik annyit előállítani. Tehát ott egy ország az nagyobb szél, kevesebb lakos. Sokkal megbízhatóbb az az adat, amelyik azt mutatja meg, hogy egy év alatt (14-ben) Dánia energiaszükségletének (tehát nem a teljesítmény, az energia! az fűt, hűt, hajt, és amúgy esetleg teszi tönkre a bolygót) hány százaléka állt elő szélből, és ez 39,1 %. Az is igen sok... Csak marhára nem éri el a 100%-ot, nemhogy még túl is lépné.

Azonban ne felejtsük el, hogy igen nagy pénzek ám ezek. Példának okáért februárban egy 400 MW-os tengerbe szúrt szélerőmű telep kábele tönkrement. A javítás 3 hét lett volna akkor, ha legalább 2 hét csendes időjárás lett volna... Ugyanez a kábel szeptemberben is gallyrament, de nem vízalatti szakasza, 7 nap alatt puccba vágták, a hibakeresés és a javítás másfél millió dán korona volt... Másik kábel? Mint ahogy általában két betáp van? Általában igen, de annyira drága ez az egész, hogy azt már végképp nem viselte volna el a szélkerekezés.
Ja, és amikor a 140 % teljesítmény előállt, akkor is kellett járatniuk szenes/gázos erőműveket, kb 10-15%-át az igénynek, mert csak a buta ember áll féllábon... gondolom, azt a termelést is elkótyavetyélték a szomszédoknak (hajnalban kinek kell drága energia?), ami elég környezetbaráttalan dolog, de persze a szélerőművek miatt a teljes kép még mindig sokkal környezetbarátabb, mint másutt.
A ma, július 25-én este nézett adatok egyébként azt mutatták, hogy szélerőművek az igény 67%-át termelték, a többi erőmű 14%-át, az import szaldo tehát kb 20% volt.

 

2. Megjelent egy cikk, hogy: http://reneweconomy....le-of-day-63767

Ha valaki nem olyan jó angolból, ez azt jelenti, hogy nappal is előállt olyan helyzet, hogy a termelők piros szalaggal rákötötték a pénzt a termelt energiára, csak vigyék már el. :) Persze, Ausztráliában, azért ott tud ám sütni. Ez is jókora fejlődés! Csak a veszély benne van, hogy hogyan tovább. Ha emiatt becsuknak a nagy erőművek, akkor este sötét lesz, nemcsak a tornácon, hanem a kisszobában is...

 

3. Megjelent egy cikk, hogy: http://index.hu/tudo.../07/21/napelem/

Ebben csak egy apróságra hívnám fel a figyelmet. Amit az illető napelemesek kifogásolnak, hogy milyen fillérekért veszik át tőlük, az kb a környezetben az az ár, amiért a nagy erőművektől veszik. Sajnos, a többi meg rajta van, az átvitel, stb. Ja, hogy az sok? Nem is véletlenül volt, hogy az első erőművek a szénbánya mellé települtek, és először a közeli városban gyúltak ki a fények... Ez a realitás, kérem, amibe senki sem gondol bele, csak mocskolódik.


Edited by Ernest, 2015 július 29. - 14:29.


#1297 Robi

Robi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.559 hozzászólás

Közzétéve 2015 július 29. - 19:49

Mindig az a fránya matek. Azt valahogy nem érdekli a közélet kérdése (reál). Az optimum nem feltétlen (sőt!) a minimális költséggel kiépíthetőt jelenti.