Ugrás a tartalmakhoz


Fotó

Mitől Lehetne Még Jobb A Lovas Helyzet?


  • Please log in to reply
866 válasz a témához

#41 izland

izland

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.571 hozzászólás

Közzétéve 2012 március 29. - 11:05

Ez jól hangzik :)
Mondjuk ezeknek is van némi hátrányuk, én mondjuk bírom az ilyen "falunapos" versenyeket, csak volt rá példa, hogy amikor a kezdõ lovat lovagoltam kifele a fordulóból a kettesugrás felé, és a hátunk mögött 30-40 méterre lévõ színpadon elkezdték tolni a néptáncosok zenével, dübögéssel, akkor a ló hátrafele figyelvén mindenre jobban koncentrált, mint arra, hogy jó bascule-lel oldja meg az elõtte levõ kombinációt :kir: Ami stílusversenyben meg nem túl remek :D De emlékszem olyan nagypályásból ifilóvá avanzsált rutinos rókára is, aki teljesen kikészült a lufiktól :D

Én mondjuk nem veszem a lelkemre, mert tudom hova megyek, csak sokan vannak akik meg eszeveszetten puffognak ezek miatt. Más kérdés, hogy akkor nem kell elmenni, de alapvetõen szerintem ez a típusú verseny inkább megfelel ennek az "amatõr" képnek ami itt lebeg (és ami nekem mondjuk egy kissé még mindig ködös), és kevéssé alkalmas arra, hogy a maxot kihozzuk a lóból.

Nálunk annyiból szerencsés a helyszín, hogy nem zavarta egymást a kettõ.
Meg hát a falusi, szüreti felvonuláshoz szokott fogatlovakat egy kis zene nem zavarja, sõt...
Nagy tétje sincs a versenynek, illetve aki eljön, az nagyjából már tudja, hogy mire számíthat.
Bár nem járok sûrûn amatõr fogatversenyekre, de ha jól sejtem, a hangulat minenhol valami hasonló, olyanok a versenyzõk, mint egy nagy család.
Viszont arra jók ezek a versenyek, hogy a "nép" lát egy kis lovat, egy kis izgalmat, jó levegõn van, apuka iszik egy sört, anyuka meghallgatja az operetteket, és mindenki boldogan megy haza a végén. ;) AZtán meg hátha a gyerek is megfertõzõdik egy kis lovazással.

Ja, a pártfogásért cserébe a fogatosok csinálnak egy felvonulást a városban a városi "szüret" környékén, kicsit megkocsikáztatják a honatyákat, és a bartell rendezve van.

Edited by izland, 2012 március 29. - 11:07.


#42 Lámpás

Lámpás

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.029 hozzászólás

Közzétéve 2012 március 29. - 14:23

Elõször tisztázzuk a fogalmakat? Mit értesz amatõr verseny alatt? Csak mert ha a díjugratókat nézzük, az indulók legnagyobb része ma is passzióból ûzi a versenyzést 1métertõl egészen 1,40-ig akár, ergo nem lehet kategóriára lebontani õket.


Ha díjugratásról beszélünk akkor az A kategóriát!
Nem normális az, hogy A2-A3-ban minõsült versenyzõ nevez B2-be 3 lóval elvéve annak lehetõségét, hogy szerencsétlen amatõr néha nyerjen vagy ott legyen legjobb háromba (akkor sem ha kezdõ lóval).
Nem is annyira ezt akartam hangsúlyozni, de mindenféleképpen külön kellene szedni azokat akik ebbõl élnek (profi) és az amatõröket. Persze most mondhatjuk, hogy basszus meglehet ebbõl élni?
NEM ( sajnos nyomrúságos nagyon sok versenyzõ élete)
Azért válasszuk ketté, hogy meglehessen belõle élni.

Az amatõr versenyen nagyon sok mindent, ha igény van rá miért ne lehetne pl. hidegvérûek 50 cm-es úgróversenye, vagy 60 évesnél idõsebb lovasok versenye,korábban írtam ugyan olyan körülmények között persze mint a profik, sõt a pénteki nap folytatásaként.
A szombat vasárnap lazább érdekesebb, vagyis azzá tenni és ilyenkor lehet népszerûsíteni és beszedni a pénzt, amibõl finanszirozható válik az egész.


Nem megúszható: utazás (lószállítás), nevezési díj (stratdíj, részvételi jegy, nevezzük akárminek, a rendezés költségeinek fedezetét)
De az, hogy e mellé még éves sápot (adót, taxát) köll pengetni, pusztán a ló és lovas versenyzési jogáért, az már megfexi a gyomrot. Mert ha nem indulok sehol, ezt a pénzt akkor is lenyelik kiköhögtetik velem.



Annyira vártam, hogy valaki elolvassa a Póni Klub-os weblapot és esetleg, ha valami nem tiszta kérdezzen.....
Veszem a bátorságot és néhány dolgot kiemelek:
- PK Szövetségnek nincs fõállású dolgozója
- A versenyeken részt vevõ lovaknak nincs licenc díja, sõt egy lóval több versenyzõ is indulhat
- A versenyeken egységesen 2.500 Ft a nevezési díj
- 21 éves korig lehet a rendszerbe versenyezni


Többek közt ezért sem akarnak menni a népek a versenyre, mert gyakorlatilag nem nekik, értük, róluk szól.
Az "elitréteg játéka" melyre büszke, féltékeny, és állítja, amúgyis õ tatja fenn, képviseli a lovaglás kultúráját.
Csak erre, nem veszik észre más egyre kevésbé kiváncsi.
Pedig él a szeretet a ló iránt, lenne igény, kedv, csak tudni kellene kicsit leerszkedni az igényekhez, az átlag magyar valóság igényeihez és lehetõségéhez.
Ha és ameddig eltartja magát az "úri sport" - versenyzõk befizetett díjai, minimális hozzáadott értékkel nagyjából fedezik az alacsonyabb szintû rendezés költségeit, - nem ordít annyira, hogy valami nagyon nincs jól, ez nem fejlõdés, haladás, csak körforgalom. A baj akkor van, mikor a pár lelkes mozgató (és szpozoráló) megszédûl és kicsit kiszáll pihenni, és leáll a forgás is.


Nem hiszem, hogy tömegsport, de szeretném, ha többen lennének kiváncsiak.
Azt gondolom, hogy a sportot és a lovasrendezvényt külön kell kezelni, egyetértek, hogy egy szövetségen belül. Egyébként a fenti mondatok (amatõr) nagyon a szívembõl szóltak. :yeah:

#43 börni

börni

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 819 hozzászólás

Közzétéve 2012 március 29. - 14:36

Ha díjugratásról beszélünk akkor az A kategóriát!
Nem normális az, hogy A2-A3-ban minõsült versenyzõ nevez B2-be 3 lóval elvéve annak lehetõségét, hogy szerencsétlen amatõr néha nyerjen vagy ott legyen legjobb háromba (akkor sem ha kezdõ lóval).



Hát, ez megvan a díjlovasoknál is, éppen a kezdõ lovaikra hivatkozva lovagolnak kis osztályokat a 'Nagyok', sõt, továbbmegyek, egy eredetileg amatõrnek indult kupasorozatban rendszeresen vettek részt már a kezdetektõl olyanok, akik megyei-országos szinten már többször is megmutatták magukat.
No de mi van fordítva, ha a kezdõt mondjuk egy M-es lovon beküldenek A-ba, hogy tanuljon?
a lovasnak nem lehet határt szabni, hogy ha egyszer már elért egy szintet, alább ne adhassa - már csak a lóváltások miatt sem, a lóra ugyanez vonatkozhat a lovasváltás miatt... patthelyzet...

De nézzétek csak - Szentesen április 14-én lesz egy többes-verseny, amatõr és profi egyben,
http://www.nevezesdi.../tree/index.php
itt van, ni...

nagyon jónak tartom a kiírást, mert a tapasztalt lovas nem hiszem, hogy E osztályban próbálna szerencsét, meghagyva ezzel a lehetõséget, a játékot a kezdõknek, szabadidõs szinten is van erõsebb s egyszerûbb feladat, s a 'nagyverseny' osztályaiban is lehet válogatni. Nincs tiltás, megkötés, a szabadidõs osztályban nem kell licensz sem lónak sem lovasnak, s a kezdõ lóval induló, nem kezdõ lovasok (direkt nem mondanék 'profit) szája sincs elkenve azzal, hogy nem vehetnek részt, nekik ott az A osztály a normál versenyen, no erre tudom azt mondani, bravó, tisztelet a rendezõnek :-)

#44 Lámpás

Lámpás

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.029 hozzászólás

Közzétéve 2012 március 29. - 14:45

Nálunk annyiból szerencsés a helyszín, hogy nem zavarta egymást a kettõ.
Meg hát a falusi, szüreti felvonuláshoz szokott fogatlovakat egy kis zene nem zavarja, sõt...
Nagy tétje sincs a versenynek, illetve aki eljön, az nagyjából már tudja, hogy mire számíthat.
Bár nem járok sûrûn amatõr fogatversenyekre, de ha jól sejtem, a hangulat minenhol valami hasonló, olyanok a versenyzõk, mint egy nagy család.
Viszont arra jók ezek a versenyek, hogy a "nép" lát egy kis lovat, egy kis izgalmat, jó levegõn van, apuka iszik egy sört, anyuka meghallgatja az operetteket, és mindenki boldogan megy haza a végén. ;) AZtán meg hátha a gyerek is megfertõzõdik egy kis lovazással.

Ja, a pártfogásért cserébe a fogatosok csinálnak egy felvonulást a városban a városi "szüret" környékén, kicsit megkocsikáztatják a honatyákat, és a bartell rendezve van.



Amennyiben ez ennyire békés és fegyelmezett, hajrá, tényleg komolyan népszerûsítheti a ló tartás és a lóval való foglakozást.
Sajnos nekem nagyon negatív tapasztalataim vannak, de örülök, hogy van ahol ez mõködik.
Németországban jártam és ott láttam egy ilyen történelmi/hagyományõrzõ felvonulást kb 10 éve, hát mit is mondjak nagyon patent volt.
Szerinetem nem idegen a lovasembertõl semmi ami igényesen meg van szervezve, vag legalábbis tõlem nem.

a lovasnak nem lehet határt szabni, hogy ha egyszer már elért egy szintet, alább ne adhassa - már csak a lóváltások miatt sem, a lóra ugyanez vonatkozhat a lovasváltás miatt... patthelyzet...


Nos. errõl beszélünk, nem kell határt szabni, csak más szekcióba versenyezni profi-amatõr.
A profinál illõ díjazás és szakmai odafigyelés, de ha itt verenyzik, nem indulhat az amatõrök között.

#45 Saby

Saby

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4.953 hozzászólás

Közzétéve 2012 március 29. - 15:28

Ha díjugratásról beszélünk akkor az A kategóriát!
Nem normális az, hogy A2-A3-ban minõsült versenyzõ nevez B2-be 3 lóval elvéve annak lehetõségét, hogy szerencsétlen amatõr néha nyerjen vagy ott legyen legjobb háromba (akkor sem ha kezdõ lóval).

Hát, ez megvan a díjlovasoknál is, éppen a kezdõ lovaikra hivatkozva lovagolnak kis osztályokat a 'Nagyok', sõt, továbbmegyek, egy eredetileg amatõrnek indult kupasorozatban rendszeresen vettek részt már a kezdetektõl olyanok, akik megyei-országos szinten már többször is megmutatták magukat.
No de mi van fordítva, ha a kezdõt mondjuk egy M-es lovon beküldenek A-ba, hogy tanuljon?
a lovasnak nem lehet határt szabni, hogy ha egyszer már elért egy szintet, alább ne adhassa - már csak a lóváltások miatt sem, a lóra ugyanez vonatkozhat a lovasváltás miatt... patthelyzet...

Ezekkel a kifogásokkal én sosem tudtam egyetérteni....
Egyébként aktívan versenyzõk meg lettek már kérdezve errõl? Mert érdekes módon én még pont tõlük nem hallottam erre irányuló panaszt soha.... (csak díjugratásról tudok nyilatkozni)
Sõt, sokaknak épp hogy egy pluszt ad, hogy adott esetben nagy nevekkel mérheti össze magát.

éppen a kezdõ lovaikra hivatkozva lovagolnak kis osztályokat a 'Nagyok'

Ez a félmondat meg -már bocsánat- de egyenesen úgy hangzik, mintha a nagyobb kategóriás lovasok ezt direkt azért csinálnák, mert nekik ez örömet okoz.....
Egyébként meg a fiatal lovaknak megvannak díjugratásban a saját korosztályos számaik. Amelyik nem ott indul az vagy le van maradva, vagy a nagyobb kategóriát próbálgatja, egy jól összeszokott amatõr párosnak szerintem ez sehogyse jelenthet ilyen hátrányt, amit itt lefestetek. Arról már nem is beszélve, hogy minden országos bajnokságon megvannak az amatõr kategóriák is + ott van az Aranyos Kupa is.
Annak meg örülni kéne inkább, hogy vannak olyan kezdõk, akiknek tapasztalt, nagyobb kategóriás lovon van lehetõségük rutint szerezni....

#46 Lámpás

Lámpás

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.029 hozzászólás

Közzétéve 2012 március 29. - 16:55

Ezekkel a kifogásokkal én sosem tudtam egyetérteni....
No, mik is ezek a kifogások pontosan?
Egyébként aktívan versenyzõk meg lettek már kérdezve errõl?
Itt az ideje, hogy kifejtsék álláspontjukat
Mert érdekes módon én még pont tõlük nem hallottam erre irányuló panaszt soha.... (csak díjugratásról tudok nyilatkozni)
fentrõl, hogy kevés a pénznyeremény? Lentrõl, hogy boldog volt amikor hibátlan B0-ban a kijáratnál hozzádobtak egy szalagot?
Sõt, sokaknak épp hogy egy pluszt ad, hogy adott esetben nagy nevekkel mérheti össze magát.
???

Egyáltalán nem biztos, hogy változtatni kellene a rendszeren, lehet csak félreértelmezünk dolgokat.
Ezért jó a fórum, mert több álláspont ütközhet itt.

#47 börni

börni

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 819 hozzászólás

Közzétéve 2012 március 29. - 17:42

no,hát például jómagamnak,még aktív versenyzõ koromban nem igazán tetszett,hogy végre úgy állnak a csillagok,hogy indulni tudok valahol,jól megy magához képest a lovam,úgy érzem,mindent megtettem,aztán mikor ránézek a startlistára,szorul össze a gyomrom a 'nagy nevektöl'... Ha a versenyzésemet szintfelmérésként,munkám tükreként fogom fel,akár higgadt is maradhatnék,de az a tapasztalatom,az elõttem induló,nálam jóval jobb,de az is lehet,rosszabb lovas után még ott a bíró szájában az elõzõ íz.s-saját példámra emlékezve-hiába lovagolok 'falábú' kis arabommal korrektül,pontosan a programot,ha elõttem egy jól ismert név alatt lebeg egy sportló.s hogy miért mennek be a kis számokba? A fiatal ló szoktatása,próbája-a tapasztalt lovas természetesen támogatja,vezeti a fiatal lovat,jobb eredményhez segíti,ez egyrészt növeli a ló ázsióját,másrészt jó kézben szerez a ló tapasztalatot. Ez rendben. az eredmény minösitö pontokat fial-ezért IGEN,érdemesebb olyan mezõnybe bemenni,ahol biztosabb a helyezés.s a helyezés presztizs,ezért mennek be sokan az úgymond amatõr versenyként induló,mára félprofi mezõnybe,ld.a Csömör kupa elsõ évadjait! Persze kinek a pap,kinek a papné,mindenki maga dönt,van pozitív példa is.Hiába volt ott pl Garai Máté alatt a világszínvonalú sportpóni, No Limit,nem ment oda a kezdõ gyerekek,fiatalok közé 'versenyszituációt gyakorolni',legalábbis sosem futottam bele. Edzõként pedig igen,boldog lehetsz,ha profi lovat adhatsz a kezdõ,középhaladó lovasod alá,de OLYAN LOVAS VAGY,AMILYEN A LOVAD,s a másik oldalon a technikailag tán jobb,de szerényebb képességû lovat lovagoló vért izzad,s a kudarcok után feladja... Ha van pénze,lovat vált,s késõbb adja fel.S hiába próbálsz motiválni,õrülhetsz,ha a ló szeretete kerekedik felül,s csak a versenyzésrõl mond le,s nem fordul el a sporttól.De hát igazság sehol nincs a Földön-miért lenne pont itt?

Edited by börni, 2012 március 29. - 17:52.


#48 amatőr

amatőr

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 968 hozzászólás

Közzétéve 2012 március 29. - 17:56

Egyáltalán nem biztos, hogy változtatni kellene a rendszeren, lehet csak félreértelmezünk dolgokat.
Ezért jó a fórum, mert több álláspont ütközhet itt.

:yeah: :kocc:

" Az én családomban aki egy szóval mondja el, amit tízzel is lehetne, az  lazsál." :)


#49 Saby

Saby

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4.953 hozzászólás

Közzétéve 2012 március 29. - 18:29

fentrõl, hogy kevés a pénznyeremény? Lentrõl, hogy boldog volt amikor hibátlan B0-ban a kijáratnál hozzádobtak egy szalagot?

Ácsi, te az elõbb arról írtál, hogy A3-as versenyzõ bemegy a kisebb kategóriájú versenyzõk közé fiatal lóval. Én az erre irányuló panaszkodásról (vagyis annak hiányáról) beszéltem, szó nem volt sehol pénzdíjról meg csak alapidõvel, összevetés nélküli "minden 0hp 1.hely" elbírálásról....

#50 Alatriste commandante

Alatriste commandante

    Törzsvendég

  • Kizárt tag
  • 1.123 hozzászólás

Közzétéve 2012 március 29. - 20:43

Ami engem illet, én a Póni Klubból már kinõttem, ha tehát nyilatkozom valamirõl, az csakis a szenior kategóriát még érintõ területek. Az Aranyos -Kupa VALAHA a kezdetekkor lyó kis ámátõr buli vót. Szinte teljesen szabad, minden lényegi korlátozás nélkül, valóban kedv, virtus céllal, nem a hivatalos versenysport alternatívájaként. Azután rátette a kezét a Szövetség és szép lassan bekebelezte, beillesztette rendszerébe és saját égisze alá vonta. Ettõl a szakmaisága, a hivatalossága nyílván megnõtt-gyarapodott, de az EREDETI hangulata elveszett.

#51 Lámpás

Lámpás

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.029 hozzászólás

Közzétéve 2012 március 29. - 20:55

Ami engem illet, én a Póni Klubból már kinõttem,


De talán akiket oktatsz talán még beleférnek! ;)

#52 Alatriste commandante

Alatriste commandante

    Törzsvendég

  • Kizárt tag
  • 1.123 hozzászólás

Közzétéve 2012 március 29. - 21:15

Bele, egy-kettõ, de õk meg olyan csórók, hogy a lovaglás óradíját is kvázi a szájuktól vonják meg, versenyzés a szállítási költségek miatt szóba se jöhet! (Meg venni kéne fölszerelést, költség! lovat, költség! fizetni lótartás, költség! ---ááááh! reménytelen-kilátástalan-esélytelen :( ) A tanítványaim 90%-ban fölnõttek, a gyerekkor nem kifejezetten az én világom. :hupp:

#53 amatőr

amatőr

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 968 hozzászólás

Közzétéve 2012 március 30. - 4:36

Tiszteletem a társaság felé, ha nem okoz gondot ismét bekapcsolódok, remélem nem blokkolom olyan súlyosan a beszélgetés fonalát mint korábbi monológjaimmal. Kezd kialakulni egyfajta olyan vita, mint a parlamentben, (az egyik panaszkodik, a másik hivatalból "védi" a mundér becsületét), melybe nem akarok beleszólni, mert nem is értek hozzá, így nem is tudom megítélni mekkora gond a jelzett probléma, meg nem is hiszek benn, hogy közelebb visz a megoldáshoz. Beszélek inkább arról, amihez „értek” tapasztalatom, határozott, mégha nem csalhatatlan véleményem, kialakult álláspontom van a dologról. Elõször is szívbõl örülök Izland hozzászólásának, szerintem jól érzékeltette az amatõr versenyek rendezésének egyik járható útját, s így megkímélt engem hasonló dolgok leírásától. A magam részérõl sok lehetõséget láttam, kipróbáltam, jó és rossz tapasztalatokkal gazdagodtam, de mindig tanulhatunk egymástól. Ezen topik keretein belül, vagy egy másikban hasznos lehetne majd hasonló „tecnikákat” tapasztalatokat közreadni, hogy segíthetõ egy- egy új lovas kezdeményezés, rendezvény, egyéb program, s persze a buktatókat sem érdemes elhallgatni. Csak legyen, aki követni akarja, aki ötletet is akar belõle meríteni, mert sokszor nagyon hálátlan feladat bír lenni. Nekem az amatõr lovaglás emlegetése afféle szent Grál volt, lehetõségeimhez képest nagy erõket vetettem be annak érdekében, hogy elismerjék, elfogadják. Naivan hittem, fontos szegmense is lehetünk a lovaséletnek, s ezt elõbb -utóbb bizonyítani is lehet. Csak az nem tiszta és világos számomra sem, miért, meddig hobbi, amatõr, profi. És miért vannak ilyen „harcok”, ellentétek házon belül, miért nem elég a közös kapocs, a ló (-szeretet). Aztán megtapasztaltam, hogy szinte ahány ház annyiféleképp szeretik, ismerik a lovat, de fõleg annyiféleképp használják, és persze mindenki a saját példáját, vagy elõdei mesterei példáját látja egy kicsit, vagy sokkal jobbnak, mint a másiké. Ki nemes elvbõl, lószeretetõl, hagyományokból táplálkozva, ki ilyen olyan elõnyeit, „erélyeit”, gazdasági érdekeit féltve ítélkezik és ha teheti tesz keresztbe, vagy sz.rja le a másik törekvéseit. Mi, hobbisták, amatõrök, éppúgy hibáztathatóak vagyunk ebben, mint a minket el nem ismerõ, legkülönbözõbb irányultságú ( félprofi, „profi”) magasabb kasztok; versenyzõk, edzõk, loavsturisztikai vállalkozók, szövetségek képviselõi… A fõ különbség, hogy míg mi alapvetõen „csak úgy vagyunk”, és már ebben is örömünket leljük, úgy másokat a profizmussal és a beleölt munkával, pénzzel arányban komoly célok vezérelnek, melyeket alapvetõ mozgatóelemnek találnak, s nehezen értik, miért nem fogadható el ez másnak is alapcélként. A topik címében a jövõ „még jobb” lovashelyzetének zálogát keressük, s szerintem elsõnek egymást kell tudni elfogadni olyannak (motíváltságát, céljait, igényességét stb.) , amilyen. Ha mi jobbak vagyunk, úgy gondoljuk, az rendben, igaz is lehet, csak a szubjektív igazságot, ne mások kárára akarjuk „kõbe vésni”, mert az ellentéteket szül csupán. Ahogy írtam, az egész lovastársadalomnak (sõt nem csak annak) szüksége lenne megújulni, ennek nélkülözhetetlen eleme a nyitás egymás felé. Nem kell megváltoztatni szokásainkat, céljainkat csak elfogadni, megpróbálni megfogadni egymáséit. A lovas rendezvények sok mindenrõl árulkodnak. Elvben a kirakatot, a pozitív példát kellene magunk és környezetünk számára reprezentálni, de ez igencsak gyenge lábakon áll. Ahol kedv és lelkesedés is van, ott pénz és sok esetben színvonal nincs, ahol tudás, és esetleg látványos tõke is van, ott a lelkesedés, szín helyett sznobizmus, irigység, és távolságtartás van, egymástól, közönségtõl. A lóval való kapcsolat is kicsit másnak tûnik, hogy jobb-e vagy rosszabb, azt nem tudom. Beszéltünk már arról, hogy szükség van a nézõre, a lelkes, érdeklõdõ nézõre, mert egyrészt költ a rendezvényen, másrészt a szponzort õ érdekli sok esetben, harmadrészt, mert potenciális utánpótlás termelõdik soraikból. Csak zárójelben a pályán lévõ lovasnak is, ha másért nem a hangulat, és hiúsága miatt is. A rendezvényszervezésben mindent meg kell ragadni, hogy minél több nézõ, minél jobban szórakozzon. Ha kell celeb, ha kell folklór, ha kell ezer dolog bevethetõ, a jó ízlés tág és szubjektív határain belül cirkusz, melyben azért mi lovasok se érezzük idegenül magunkat. Ha mód van rá lovas kultúrát csepegtessünk, gyorsabban felszívódik, mint a tinta lapú. A nem versenycélú lovaglás, hobbi és szabadidõsport lovazás, amatõr lovaglás magasabb szintje a lovas bemutató. Idomítási, hagyományõrzõ, egyéni vagy csoportos, jelmezes, kedves, bohókás, megható, vagy elámító… rengeteg lehet. A helyi, gyerekek által bemutatott, és a vándorló nagyobb költségvetésû produkciók, közt széles a kínálat ma is, inkább csak a pénztárca szab határt, na és sajnos sok esetben a szándék ilyen elemek felhasználásának, pedig mindez nemcsak magának a rendezvénynek szolgálna hasznára, hanem célt adhat magányos lovasoknak, kisebb lovas közösségeknek is valahova fejlõdni, ha versengeni nem áll szándékukban, (vagy módjukban). A bemutatók közül azoknak, melyek egy-egy sportágat, szakágat kívánnak népszerûsíteni, egymással versengve kellene idõt kuncsorogni, hogy élhessenek ilyen lehetõséggel, de legalábbis megkeresésre költségtérítés mellett kellene turnézni. Hol láttok lovastornát, military bemutatót, lovaspólót a saját versenyeiken kívûl? Mitõl nõne a tábora, ha nincs népszerûsítés. Vannak huszárok, lovasíjászok, lovagi játékok, kaszkadõrök, csikósok, de egy részük egy-egy rendezvényen szeretné megkeresni az éves költségeit, (én már találkoztam olyannal is, aki a kockázatait is kiszámlázta volna) s a minõség is sok esetben messze a kívánatostól. Ha tényleg csinálunk egy ilyen tapasztalat -gyüjtõ oldalt szervezõknek, ilyenekrõl szóló benyomásainkat, és az ajánlottak elérhetõségeit is közre kell adnunk. Sok utánjárással nagyon lelkes, nagyon profi, nagyon korrekt és sokszor tényleg nagyon megfizethetõ bemutatósokkal találkozhatunk, aki nem ilyen, nem baj, ha kevesebb meghívást kap. Tévedés ne essék, tudom, hogy egy színvonalas lovasbemutatót megvalósítani, fõleg ha magas költségû – sok kellék, szállítás, jelmez, élõ és szellemi munka van mögötte, - nem olcsó, csak azt nem szeretem megtapasztalni, amikor a szórakozásért, a saját hobbijuk bemutatásáért nagy összeget akarnak ilyen-olyan okkal ürüggyel elkérni a „profi” bemutatósok. Szerencsére több, sokkal több jó példát tudok, mint rosszat, és úgy gondolom ennek a folyamatnak a fejlõdése igencsak elõmozdítaná a lovaskultúra fejlõdését. Viszont most már megszakítom végtelenbe tûnõ merengésem, félek, így is emészthetetlen ömlengés lett belõle. Pedig itt még nincs is vége, amíg ezt írtam, még elkalandozott a gondolatom, vajon hogy lehetne közös alapokat találni az oly különbözõ lovas hozzáállásban, hol közeledhetne a távolság a lovas rétegek közt, de azt végül beraktam a „rossz” lovashelyzetes topikba.

" Az én családomban aki egy szóval mondja el, amit tízzel is lehetne, az  lazsál." :)


#54 izland

izland

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.571 hozzászólás

Közzétéve 2012 március 30. - 7:58

Nos. errõl beszélünk, nem kell határt szabni, csak más szekcióba versenyezni profi-amatõr.

Én úgy fogalmaznám meg, hogy az amatõr verseny nem a hivatalos versenyprotokoll szerint kerül megrendezésre, így sok olyan lovas elõtt is nyitva áll, akinek nincs licence, nincs rajtengedély vizsgája, nincs zakója vagy fehér nadrágja.
Legyen kötelezõ a kobak, a mentõ, legyen 1 bíró (még valami?).
Lehessen indulni tiszta, de nem versenyszerû felszerelésben, ápolt lóval és felszereléssel. Legyen egy 80 cm-s pálya 5 ugrással, utána meg egy 90 cm-s 8 ugrással, stb. Aki életében elõször megy el egy ilyenre, azt nem kinevetni, lefikázni kell, hanem örülni neki, segíteni, tanácsokat adni neki. Ha a résztvevõk nem veszik rossznéven, esetleg a hangosbemondó közvetítheti a pályát, elmondhatja a nézõknek, hogy mit látnak, mi a jó, mi a hiba.
Értitek, hogy mit akarok kihámozni a dologból?
Ha irgalmatlan anyagi ráfordítással szerveznek egy hivatalos versenyt, ahová megjelenik 1-2 profi, lealázza a helyi kis kezdõ hobbistákat, a profi pedig lesz.rozza a pályát, senkinek sem lesz kedve még egy versenyt rendezni.
Voltam anno, még nagyon régen olyan kis falusi versenyen, ahol volt 2-3 ugró szám (a nagyon kicsitõl a vadászig), hipp-hopp pályaépítés, utána fogatverseny hintóknak, majd fogatverseny speditereknek. Sõt, még olyan szám is volt, ahol csikós kancák mentek spediterbe fogva! Az egész falu kint szurkolt, mert Józsi bácsi is ment Bandival meg Tündivel. Persze, hogy egy ilyen nem profi verseny, de nagyon jó hangulat volt, mindenki élvezte, a résztvevõk és a nézõk is. Annak is volt lehetõsége kipróbálni a versenyzést, akinek nem volt hintója.
Az amatõr versenyt nem kell az igénytelenséggel, a piálással vagy a hangos veszekedéssel összekötni. Biztos van ilyen is, de egy kis szerencsével és egy jó csapattal életképes helyi közösségeket lehet kiépíteni, és onnan lehet majd továbblépni (gyerekoktatás, komolyabb versenyzés, stb, stb).

#55 RIDERMAN

RIDERMAN

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.211 hozzászólás

Közzétéve 2012 március 30. - 8:24

Már készültem megosztani pár gondolatomat az elszánt olvasókkal, de amatõr írása ezekbõl (szerencsére) sokat lefed így kerülném, az ismétléseket. Néhány saját tapasztalat: mint a Kisbéri Lovasegyesület tagja évente kétszer "hivatalból" ott vagyok és segédkezem a szokásos díjugrató versenyeken május és október elején. Évek óta egyre kevesebb a versenyzõ, a pénz és a nézõ is, nem jó az irány és a tendencia. Tavaly úgy tûnt végre változik valami, hagyományteremtõ rendezvény sorozat indult Kisbéri Lovasnapok néven igen sok valóban jó ötlettel. Idén jelenleg úgy tûnik sem Lovasnapok sem díjugrató verseny nem lesz anyagi okok miatt. Tehát pénz nélkül nem megy! Tehát felülrõl szólamok helyett anyagi támogatás kéne. Ha tudunk elmegyünk az elérhetõ lovasrendezvényekre, ezek tavasszal lovasnapok, falunapok, õsszel többnyire szüreti felvonulások. Korábban úgy gondoltam felesleges cirkusz mûbalhé az ilyen. Mára az a véleményem igenis szükség van minél több lovas rendezvényre, persze egyre magasabb színvonalon egyre szervezettebb formában. (balesetek és balhék nélkül) Sokkal jobb lenne a lovashelyzet, ha lenne amatõr lovas szövetség, az már technikai dolog, hogy külön vagy a jelenlegi szervezeti felépítésbe be tagozódva. Továbbá ezen belül illetve emellett kellene minden csoportnak és irányzatnak is megjelennie mint hagyományõrzõk, lovasíjászok, huszárok,csikósok, dámalovasok, besenyõk,hunok, szittyák, bárki aki lovas. Egy egy versenyen ahol az elit versenyez, elõtte, közben, utána lehetne amatõr verseny, ügyességi verseny ami látványos és fõleg fogyasztható. A nem hozzáértõ számára egy díjugrató verseny a másodík órától dög unalom, ezt mindenképp oldani kéne. (Legalább addig amíg nálunk is húszezer lesi lélegzet visszafojtva az összevetést) Voltam olyan rendezvényen ahol a nézõk gyermekei felülhettek a lovakra és KÉT-HÁROM felnõtt felügyelete mellett végig mehettek a pályán, ez hatalmas élmény volt a gyerekeknek (és pénzbe sem kerül). Nagyon sok ötlet van még gondolom nem csak nekem, hogyan lehetne népszerûsíteni a lovazás, rombolni az elõítéleteket. No amíg írogattam megjelent izland véleménye is amelyet osztok, mivel én tapasztaltam hasonló jó dolgokat (is).

Edited by RIDERMAN, 2012 március 30. - 8:28.


#56 Saby

Saby

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4.953 hozzászólás

Közzétéve 2012 március 30. - 8:52

....így sok olyan lovas elõtt is nyitva áll, akinek nincs licence, nincs rajtengedély vizsgája, nincs zakója vagy fehér nadrágja.
.....
Lehessen indulni tiszta, de nem versenyszerû felszerelésben, ápolt lóval és felszereléssel.

Ezt most teljes jóindulattal kérdezem, hogy miért olyan ördögtõl eredõ dolog az, hogy a lovas igenis húzzon magára egy fehér színû lovaglónadrágot + inget, zakót?

Ha a pénztelenség az oka, akkor mi a remény rá, hogy egy külön amatõr szövetséget, versenysorozatokat, stb. tudna mûködtetni ez a szegmens? (mert ugye itt egyesek azt pedzegetik, hogy ketté kéne bontani a lovasokat)

#57 RIDERMAN

RIDERMAN

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.211 hozzászólás

Közzétéve 2012 március 30. - 9:07

Ezt most teljes jóindulattal kérdezem, hogy miért olyan ördögtõl eredõ dolog az, hogy a lovas igenis húzzon magára egy fehér színû lovaglónadrágot + inget, zakót?

Ha a pénztelenség az oka, akkor mi a remény rá, hogy egy külön amatõr szövetséget, versenysorozatokat, stb. tudna mûködtetni ez a szegmens? (mert ugye itt egyesek azt pedzegetik, hogy ketté kéne bontani a lovasokat)


Mármint lóra és lovasra? :D

Szerintem meg egyesíteni kéne a tábort.

#58 izland

izland

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.571 hozzászólás

Közzétéve 2012 március 30. - 9:14

Ezt most teljes jóindulattal kérdezem, hogy miért olyan ördögtõl eredõ dolog az, hogy a lovas igenis húzzon magára egy fehér színû lovaglónadrágot + inget, zakót?

Ha a pénztelenség az oka, akkor mi a remény rá, hogy egy külön amatõr szövetséget, versenysorozatokat, stb. tudna mûködtetni ez a szegmens? (mert ugye itt egyesek azt pedzegetik, hogy ketté kéne bontani a lovasokat)

Nem ördögtõl való, csak plusz pénzbe kerül, és végül is felesleges. A zakó nem tudom mennyi, egy nadrág kb 10.000. De akkor már kell fehér nyeregalátét, nyakkendõ, nyaksál, mint tudom én, hogy mi. De ha a fogatosokat nézed, akkor egy hintó vagy egy maratonkocsi mondjuk fél millió. Egy verseny pár szerszám szintén.
De ha már az öltözék ugyanolyan elõírás, akkor nyilván a többi "cullang" is, akkor meg már ugyanott vagy, hogy semmi különbség az amatõr és a profi verseny között.

#59 amatőr

amatőr

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 968 hozzászólás

Közzétéve 2012 március 30. - 9:54

Saby! "mert ugye itt egyesek azt pedzegetik, hogy ketté kéne bontani a lovasokat" Rideman válasza is jó volt, de én ellenkezõleg akartam visszakérdezni, KETTÉ??? Ha csak ketté lennének most szakadva, hát az még istenes volna! Ahány lovas, annyi igény (-esség), szándék, cél. Én és szerintem többen inkább pont azt szorgalmaznánk, hogy inkább ezt a "sokszínûséget" fogadjuk el értéknek, és kezeljük hasonló komolysággal a komolytalan szereplõket is, közeledjünk, "integrálódjunk" egy nagy masszává, akiket arról lehet felismerni, hogy a feneke alatt, a fogatában, vagy "csak" a szívében ló van... :D Hiszen a lovassport szövetség, és a tenyésztõ egyesületek sem képviselnek sem hasonló (egymáshoz hasonló) étékeket, igényeket, célokat, de valamiféle szövetségbe akkor is bele tartoznak, a lovasturisztikai ugyan kicsit kilóg, de elismert szervezet, mi csak minimum létszámunkhoz mérten "elismerésre" és "támogatásra", ( nem arra gondolok persze, hogy a lovasokat magukat, fõleg anyagilag kéne támogatni ), hanem céljaikat, fejlõdésüket. Mi vagyunk a szegény rokon, de azért még nem kellene lenézni a legszélesebb lovas(tásadalmi)réteget. Abból senki sem jön ki jól.

" Az én családomban aki egy szóval mondja el, amit tízzel is lehetne, az  lazsál." :)


#60 Saby

Saby

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4.953 hozzászólás

Közzétéve 2012 március 30. - 10:12

Rideman válasza is jó volt, de én ellenkezõleg akartam visszakérdezni, KETTÉ???
Ha csak ketté lennének most szakadva, hát az még istenes volna!

Ezt az amatõr-nem amatõr témára értettem.

#61 Lámpás

Lámpás

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.029 hozzászólás

Közzétéve 2012 március 30. - 10:34

Mi vagyunk a szegény rokon, de azért még nem kellene lenézni a legszélesebb lovas(tásadalmi)réteget. Abból senki sem jön ki jól.


Hát, hogy a legszélesebb -e?
Bevallom az elején csak az egyesületben versenyzõ lovasokra gondoltam (amatõr-profi) és azok problémáira.
Szerencsére itt azért többen több szempont, jó ez a topic.

"Nem ördögtõl való, csak plusz pénzbe kerül, és végül is felesleges....."
Szerintem kényelmes és a szín ünnepélyes és tiszteletet a ló és lovasok iránt.

Vigyázat, mert többször belefutottam nincs útlevél->nincs sütés ->nincs oltás -> nincs takarmány ->csak a szaros ló.
Ezt nem céloztam senkinek csak úgy általában írom.

#62 izland

izland

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.571 hozzászólás

Közzétéve 2012 március 30. - 10:56

Hát, hogy a legszélesebb -e?
Bevallom az elején csak az egyesületben versenyzõ lovasokra gondoltam (amatõr-profi) és azok problémáira.
Szerencsére itt azért többen több szempont, jó ez a topic.

"Nem ördögtõl való, csak plusz pénzbe kerül, és végül is felesleges....."
Szerintem kényelmes és a szín ünnepélyes és tiszteletet a ló és lovasok iránt.

Vigyázat, mert többször belefutottam nincs útlevél->nincs sütés ->nincs oltás -> nincs takarmány ->csak a szaros ló.
Ezt nem céloztam senkinek csak úgy általában írom.


Nem arra gondolok, hogy szarosan-koszosan, szakadt ruhában kell megjelenni "versenyen", fõként nem sütetlen, oltatlan lóval. Nem cél az igénytelenség és a szabályellenesség népszerûsítése!
Csak arra gondoltam, hogy akinek nincs zakója, annak is legyen esélye kipróbálni, hogy milyen egy amatõr versenyen indulni. És ha tetszik neki, és komolyan versenyezni akar, akkor majd vesz magának egyet.
De ez csak egy ötlet, nyilván nem lesz jogszabály belõle, csak felvetettem, hogy esetleg ez is gátja lehet annak, hogy több hobbilovas próbálkozzon a versenyzéssel.

#63 Lámpás

Lámpás

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.029 hozzászólás

Közzétéve 2012 március 30. - 10:57

Elõször is, nem túl szép ez a végére becsúsztatott pikírt kis "...különben közeledik a világvége." félmondat :) Ha egymás véleményének tiszteletével folytatunk párbeszédet, akkor úgy gondolom, hogy ez nem idevaló.

Mivel a 4-es, " A tradicionális elvek és morál fellazulása káros a lovas kultúrára nézve." pontban is érinted a fejlõdés + tradíciókhoz ragaszkodás kérdését, ezért egyben reagálnám le a kettõt. Lehet károsnak nevezni a tradicionális elvekhez és morálhoz való ragaszkodást, de pontosan azért, mert a lovaglásnak különbözõ ágazatai vannak, némelyiknek ez szerves része. Ugyan közöm nincs a westernlovagláshoz, de külsõ szemlélõként az mind külsõségekben, mind módszerben rugalmasabbnak tûnik az angol stílusú lovaglásnál.
Felesleges szerintem most felhozni pl az ultrakozervatív spanyol iskolát, mert sokakat innen nem hiszem hogy érint, de az angol stílusban szerintem igenis tisztelettel kell viseltetni a gyökerek és a hagyomány iránt. És mivel jelen van a fejlõdés is, pont ezért nem lovagolnak manapság az emberek mindenféle úri göncökben, hanem kialakult egy sportosan elegáns, letisztult "trend" a modern lovasruházatokat illetõen például.(amibe szvsz nem tartozik bele a tornacipõ és a melegítõnadrág......)

De én változatlanul azt gondolom, hogy a ruházatra, felszerelésre, a ló ápoltságára való igényességbõl egész egyszerûen nem lehet engedni. És akárki akármit mond, ha nem egy versenyistállóba teszi be az ember a lábát, akkor a lovasok 80%-a körülbelül nem hogy képtelen korrekt módon a lovára igazítani a felszerelést, de egyáltalán gõze sincs róla, hogy hogyan kellene ezt megtenni. És ez nem az õ hibájuk, ez az oktatás hibája. Hiszen minek tömjük a fejüket olyasmivel ami elijesztené õket.... De megkockáztatom, hogy ne adj isten már az sem volt tisztában ilyen dolgokkal, aki tanította õket, sajnos nem egy ilyen eset van. És akkor magáról a lovaglásról még nem is beszéltünk.....

Erre meg csak azt tudom mondani, hogy szerintem az a potenciális lovasok saját érdeke, hogy megszokják a lovak körül a szigorú fegyelmet és a szabályokat. Mert akárki akármit mond, ez igenis egy veszélyes üzem. Pl. igenis nem mindegy, hogy hogy vezetem kézen azt a nyomorult állatot, lehet 1000 alkalommal nem történik semmi, de majd pont az 1001. esetben fogja koponyáncsapni az embert ágaskodás közben, mert az slendrián volt..... És lehet ezt a "biztonság ürügyének" nevezni, meg felesleges riogatásnak, de szerintem elemi része a lovaglásnak a fegyelem, minden téren, az pedig az oktatók, edzõk feladata, hogy ezt betartassák és példát mutassanak a lovasaiknak. Nekem mondjuk az a véleményem, - ez inkább a fiatalokra vonatkozik - hogy ha elsajátítják ezt a fajta magatartást, annak komoly jellemformáló ereje is van, ami azért valljuk be, elkél manapság....

Lehet hogy ez az álláspont valami nagyon hardcore, elvetemült fanatizmusnak tûnik, de aki a porban körbe-körbe lötyögésnél 2500HUF/30percért, egy kicsit is mélyebben szeretne foglalkozni a lovakkal, annak szerintem illik tisztában lenni az azt övezõ kultúrával. Ezt aztán nyilván fõleg a szabadidõlovasok egyénileg adaptálják, de iszonyat sokat tud jelenteni, ha van az embernek egy ilyen biztos alapja.

A keleti harcmûvészeteknél is ragaszkodnak a hagyományos, meglévõ, jól mûködõ keretekhez, nem véletlenül.

Ez önmagában igaz, de azt nem szabad elfelejteni, hogy ebben a játékban a ló az egy állandó szereplõ, õ nem változik ;)


Hát ezt át kellet hoznom ide, mert jobbító szándékot érzek én a gondolatok mögött.

#64 Lámpás

Lámpás

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.029 hozzászólás

Közzétéve 2012 március 30. - 11:09

Csak arra gondoltam, hogy akinek nincs zakója, annak is legyen esélye kipróbálni, hogy milyen egy amatõr versenyen indulni. És ha tetszik neki, és komolyan versenyezni akar, akkor majd vesz magának egyet.
De ez csak egy ötlet, nyilván nem lesz jogszabály belõle, csak felvetettem, hogy esetleg ez is gátja lehet annak, hogy több hobbilovas próbálkozzon a versenyzéssel.


Elõször is a verseny típusa határozza meg a zakó dolgot pl. lovasíjász versenyen kaftánt kell felvenni,
másodszor annak idején a rajtengedély vizsgán kölcsön zakóban tettem életem elsõ hivatalos körét.
Ma nálunk a gyerekek jelentõs része a PK versenyre a turkálóban vett ~300 Ft-os átalakított zakóban nyomja és úgy tünik egy cseppet sem zavarja õket. ( csak halkan jelzem meg egy nagy vállalat vezetõ felesége kezdte átalakítani a zakókat!)
Azt hiszem a lényeg, hogy legyen szabály (protokoll) és ha ott akarunk tenni valamit, igazodjunk hozzá.

#65 RIDERMAN

RIDERMAN

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.211 hozzászólás

Közzétéve 2012 március 30. - 12:52

Persze ha lenne egy ámátõr szövetség(szerûség), lehetnének legalább minimális elvárások is.(szabály & protocoll)
Lámpásnak igaza van van amit ötletesen fillérekbõl és igényesen meg lehet oldani. Ezeket az ötleteket is meg lehetne egymással osztani. pl ha az amatõr lovasoknak lenne jelvénye, és vagy egyen színe a ruházatnak függetlenül attól, biborból, bársonyból, vagy "csak" darócból van . Már egy komolyabb verseny vagy rendezvény számára is " eladható" lenne a pályánlétük.
Az sem lenne teljesíthetetlen elvárás, hogy ló és lovas ápolt legyen egy nyilvános megjelenésen. Persze rengeteg dolog kéne még. Más kérdés a felszerelés mert az már a drága és horror között bárhol lehet.
Amibõl a pénz mellett a legnagyobb a hiány az szervezettség. Amatõr írta fentebb, hogy egy sokszínû masszával jellemezhetõ ez a tömeg (vagy réteg, vagy csoport?), ki fogja ezt megszervezni, összefogni képviselni, ha mi magunk nem? Ja és mint tudjuk ez egy hálátlan, ámde annál több energiát felemésztõ feladat........
Akkor is az a véleményem a jelenlegi helyzeten jobbítani kell, nem változtatni, jobbítani.
Már javasoltam fentebb a helyzet megváltoztatását magunkkal kell kezdenünk, mert rólunk alkotnak véleményt akik látnak bennünket. Ez nem feltétlen pénzkérdés.
Én minden alkalommal elmondom amikor gyerekeket lovagoltatunk és a szülõ "csillapítja" a gyerek érdeklõdését modván drága dolog a ló, nekik nem lehet.
Sokáig én is azt hittem, de ha a felesleges és túlzott költségeket leveszem, már nem olyan méregdrága. (persze sok féleképpen lehet lovat tartani).
Azt hittem rosszul hallok amikor nemrégiben a lányomat vittem lovagolni és a másik kislány szüleivel beszélgetve azt mondták: Már több mint egy éve igen tehetségesen lovagol a lányuk, de sajnos nincs több millió forintjuk saját lóra. Igen meglepõdtek amikor mondtam, nevetséges pénzekért lehet sokszor lovat venni. Mire az volt a válasz: jaj de jó akkor mégis lehet a lánynak saját lova. Ez a párbeszéd egy lovardában zajlott le. :huh:
Hát csak ennyire mindegy mit teszünk mutatunk, vagy sugallunk kifele.

Edited by RIDERMAN, 2012 március 30. - 12:57.


#66 Alatriste commandante

Alatriste commandante

    Törzsvendég

  • Kizárt tag
  • 1.123 hozzászólás

Közzétéve 2012 március 30. - 13:14

Az egyik legsajnálatosabb baromság lenne, ah még ámátõr szintem is kizárnák a sütetlen lovakat.... mert értem én: fontos a származás, hogy a tenyésztõk visszajelzést, megerõsítést kapjanak a versenykipróbálás eredményei által. DE! az ámátõrõk NEM hivatalos versenyzõk, náluk a ló ló inkább elsõsorban társálat, mint a sétatéri keverék a kutyatártással párhuzamot vonva. Az összes menhely állandóan arról sikítozik, hogy a nem fajtatiszta kutya is érdemes a szeretetre, lehet kitûnõ társ. NA! A sütetlen ló is lehet kifogástalan sporttárs :P Anno, amikor én bohóckodni kezdtem lóháton, sok kis ámátõr háziverseny (ún. "tésztaevõ") részese vótam. Megvigyorogtuk a fehérnadrágos, zakós-nyakkendõs "úrlovast" magunk közt, mindenki abban indult, amilye vót. Színben, fazonban, nem vót porblema. És mondhatom: kurva lyól éreztük magunkat. :yeah: Büfé helyett magunk fõztünk, ment a duma, a zrika, szalag vót, nem vót, kupa-sereleg hol vót, hol nem vót...egyáltalán! semmiféle kötelezõ külsõség... DE! elismerem: nagyot változott a világ, eltolódott a külsõségek felé, ma már talán nulla (zérus) érdeklõdés lenne egy ilyen derbyre :(

Edited by Alatriste commandante, 2012 március 30. - 13:15.


#67 Kistáltos

Kistáltos

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 8.053 hozzászólás

Közzétéve 2012 március 30. - 13:33

Ezt most teljes jóindulattal kérdezem, hogy miért olyan ördögtõl eredõ dolog az, hogy a lovas igenis húzzon magára egy fehér színû lovaglónadrágot + inget, zakót?

Ha a pénztelenség az oka, akkor mi a remény rá, hogy egy külön amatõr szövetséget, versenysorozatokat, stb. tudna mûködtetni ez a szegmens? (mert ugye itt egyesek azt pedzegetik, hogy ketté kéne bontani a lovasokat)

Nem olvastam végig az egészet, csak az utsó oldalt, bocsi, ha volt ilyesmirõl szó.

Saby, igazad van, de mégis itt egy lépcsõt hiányolok, gyakorlati és (nem utolsó sorban) gazdasági vonalon is.

Az amatõr lovas egyszercsak elkezd lovacskázni. Majd összejár más lovasokkal, falunap, felvonulás, aztán valami libakergetõn ugribugrizik és lám, sikerül neki, kedvet kap a tovább lépéshez.

A következõ lépcsõ már rajtengedélyes-licenszes izé, amihez talán gyakorlata sincs az amatõrnek, de ha mégis, még mindig ott van a "vizsgadrukk", amivel elbaltázhatja az elsõ szereplést. Nem kis pénzt is ezzel és végleg elmehet a kedve az egésztõl.

A gyerkõcöknek van lépcsõfok, ott vannak a gyereklovasversenyek.

Szval én igazából a fekete-versenyekrõl beszélek, pl. Csömör kupa, ami jó lépcsõ volt felnõtteknek is. Sokakat vitt rajtengedély és licenc felé.

Gondolom, van még lovarda, lovas közösség, aki rendez ilyesmit, háziversenyt, csak csendben, csak halkan, nehogy leszidják érte.

#68 izland

izland

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.571 hozzászólás

Közzétéve 2012 március 30. - 13:38

Az egyik legsajnálatosabb baromság lenne, ah még ámátõr szintem is kizárnák a sütetlen lovakat....
NA! A sütetlen ló is lehet kifogástalan sporttárs :P

DE! elismerem: nagyot változott a világ, eltolódott a külsõségek felé, ma már talán nulla (zérus) érdeklõdés lenne egy ilyen derbyre :(

A sütetlen lovat be lehet sütettetni vagy chipezni, és meg van oldva a dolog.
A sütetlen lónak - gondolom - nincs útlevele sem, val szeg oltási könyve sem, úgy meg elég rizikó A TÖBBI LÓRA NÉZVE közösségbe menni, hamar be lehet nyalni valami jó kis fertõzõ betegséget... Az meg pláne elveszi a kedvet a versenyzéstõl ...

A többivel egyetértek. Nem hiszem, hogy ne lenne érdeklõdés ilyen versenyekre.

#69 Kistáltos

Kistáltos

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 8.053 hozzászólás

Közzétéve 2012 március 30. - 13:43

Már bocs, de egy sütetlent is le lehet írni aprólékosan, és így azonosítható, ergo az oltásai rendben lehetnek, extrák nélkül is. (bocs, azt hiszem, hsz-eim már két pontban is ellenkeznek a lovasszövetség érdekeivel. Legalább. )

#70 izland

izland

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.571 hozzászólás

Közzétéve 2012 március 30. - 14:05

Már bocs, de egy sütetlent is le lehet írni aprólékosan, és így azonosítható, ergo az oltásai rendben lehetnek, extrák nélkül is.

(bocs, azt hiszem, hsz-eim már két pontban is ellenkeznek a lovasszövetség érdekeivel. Legalább. )


Nem gondolom, hogy a lósütés az extrák közé tartozik.
Semmi bajom a "származás nélküli", nyakon sütött vagy 0-ás lovakkal, ne értsd félre. De egy lovat hivatalosan beazonosítani nem olyan nagy összeg mondjuk a versenyzéshez képest, még ha amatõr is. Vagy a lótartás bármilyen más költségéhez képest.

Ha már a lovas világ javítása a cél, ebbe az irányba is el lehetne mozdulni.

#71 Cavalier

Cavalier

    Mirage :)

  • Admin
  • 6.360 hozzászólás

Közzétéve 2012 március 30. - 14:34

Régebben kifejtettem (és le is lettem hurrogva), hogy a téli kupán miért nem írják elõ a ruházatot. Csak az szúrta a szememet, hogy volt pár lila flitteres-lovas dzsekis kislány a versenyen. Szóval, ha nincs elõírva valami, akkor egy idõ után begyûrûzik a tréningruha, meg a farmerre húzott hopilett. Aki szeretne versenyezni, az egyszerûen nem teheti meg, hogy sajnálja a pénzt. És itt most nem a ruhára gondolok, kell a ló, akit el kell tartani, normális felszerelés, edzések, amit nem a lovász tart, hanem egy hozzáértõ edzõ. (ui. nem az a lényeg, hogy szarrátörjék az akadályparkot és-vagy magukat) Ha ezeket összeadjuk, és kijön, hogy havonta elkölt 30-40-50 ezret a lovazásra, akkor ne legyen már gond -egyszer- megvenni egy gatyát, zakót 5-10ezerért. Az egyenruha már meghatároz egy színvonalat is. Ha meg versenyt rendezünk, akkor ne már moslékos hordóra rakott bálamadzagos karámrudak legyenek az akadályok. (de persze nem is kell minden faluban 30 darabos akadályparkot fenntartani biztonsági kanalakkal, idõmérõvel..) A lovaglás sport, manapság kevesen használják közlekedésre.. Lehet hobbi, lehet profi, de akkor is sport. Mondhatjátok, hogy ha az ember biciklizik, nem kell értenie a biciklihez, de ez sem igaz. Ha nem olajozod, takarítod, nem állítod be a dolgokat, akkor egy idõ után használhatatlan lesz. Ha megtanulod ezeket a dolgokat, akkor sokáig élvezettel használod. Ha rosszul állítod be az ülésmagasságot, fájni fog a lábad. Hasonlóan lovaknál is, ha nem értesz hozzá, és otthon edzel, egy hobbi, terepezgetõs szintet el lehet érni, de ha már ugróversenyre szeretnél menni, ahol mások is vannak, akkor kell egy edzõ, aki felkészít. De az elején sem árt, ha megtanítják, hogy mikor kell leülni könnyûügetésben, mit jelent a hajlítás, miért nem szimmetrikus a ló, mit jelent a jobb-bal kézre vágta, és hogy lehet be-átugratni. Ezek nélkül hogy akarna valaki egy versenyen megmutatkozni? Jó eséllyel vagy beégeti magát, vagy ha mindenki ilyen, akkor beleolvad a társaságba. De ne ez legyen a nívó.. Jártam már falusi ügyességi versenyen, jó a hangulat, kijönnek az ismerõsök drukkolni, nézni, közben a lovak egymásra farolnak, a lovas nem bírja megfogni a lovát és kivágtázik a pályáról be a tömegbe, az egyik kocsirúd felnyársal egy lovat. (ezeket nem kitaláltam, és ez egy rendezvényen volt) Ha azt szeretnénk, hogy jobb legyen a lovas helyzet, akkor ezeket én nem erõltetném. Így ez olyan, mintha a zene szeretetére a megasztárral akarnánk tanítani a gyerekeket.

#72 amatőr

amatőr

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 968 hozzászólás

Közzétéve 2012 március 30. - 15:46

Cav. ha nem is lehet a zene szeretettére a Megasztárral tanítani, de a Megasztár, (meg a többi) kedvet ad sok tehetségnek elindulni egy úton. Köztük van aki fénjyes ívet hóz, van aki nem, de kétségtelen van pozitív hozadéka a zeneszeretõ közösségnek is. (Attók függetlenül mondom, hogy a mûsorokat alig bírom végignézni...) A falusi lovasnapok hangulata kívánatos, a színvonall és a biztonság fokozása a rendezõk szakmai és fizikai támogatásával, segítségével sokat fejleszthetõ. Máshol is akadnak problémák, sajnos amatõrök közt halmozottan elõfordulhat, mindenképp törekedni kell a biztonság fokozására, ez nem kérdés!!! Igazat adok neked abban, hogy ezek nem lehet minden szabály, kontrol és biztonsági szempontok nélkül szakmaiatlanul, igénytelenül rendezni, mert azzal csak negatív reklámot, elriasztást érünk el, nem a célunkat. Jó esetben aki nem tud hajlítani, helyes segítségeket adni, és biztonságossan ülni, akadály felett is finom szártartással végigmenni, az elõbb más feladatokban kísérletezik, melyek ezeket a készségeket is fejleszthetik, vagy csak felmérhetik. Bár a legjobb ugrólovasoknál is vannak hibák, az átlagnál meg pláne akadály felett, vagy helyett, s a folyamat, míg odáig (versenyzõségig) eljut minden bizonnyal több fájdalmas emlékkel jár lónak, lovasnak egyaránt, de tény, nem a díjugrató versenyen, és nem is feltétlenül ilyen jellegõ versenyszituációban kell "kigyakorolni" a díjugratás mibenlétét, de ha egy két kisebb ugráson kedvet csinálunk hozzá, azzal esetleg elindíthatjuk a fejlõdés, "önképezetés" helyes útján, generáljuk erre az igényt. A baj (ahogy egy másik topikban jeleztem,) hogy sokan beérik azzal, hogy ilyen szinten megmaradva versenyzõnek épzeljék magukat. Tudniuk kell a résztvevõknek és a nézõknek is, hogy ami a pályán zajlik, az nem "verseny", hanem ahhoz hasonlító JÁTÉK! Ezért nem is számít szerintem az egyenruha, de az igényesség, ápoltság elvárható számonkérhetõ... Sütni, nem sütni, külön topik, külön téma, és nem igazán függ össze az oltás meglétével, de tény az is, hogyha ilyen versenyekre akarunk menni, elõbb utóbb (helyessen) elkerülhetetlen lesz a lóútlevél, az oltás remélem eddig is az volt. Rideman tisztelem véleményed a szövetségesdi és szabályozósdival kapcsolatos lelkesedésed, és nem is mondom, hogy sokszor nem volna helyes, általános szabályokat lefektetni, de... én valahogy viszolygok a túlszabályozottság érzésétõl. Persze egy egészséges visszafogottsággal, minimális alapokat lehet lefektetni, de én éppen abban látom a hobbi, amatõr versenyek elleni tudatos, vagy véletlen, jószándékú "harc" sikerét, hogy túl sok szabályt akarnak a nemes ügyek, (biztonság, minõség, szakmaiság, ...) érdekében lefektetni, melyek kiindulási alapja a hivatalos versenyek során "bevált" követelményrendszer, hogy megfoljja a vállalkozási, rendezvényszervezési kedvet, a részvételi kedvet. A probléma, hogy, nehéz jószívvel engedni a 21-bõl, mert ki merné állítani, hogy felesleges a mentõ, a biztonságos védõkorlát, az ellenõrzött minõségõ felszerelés, az igazolt biztonságos lovastudás, és bersze a külcsíny... és máris ott vagyunk, hogy csináltunk kicsike minike pályára rengeteg költséget lovasnak, rendezõnek egyaránt, és máris elmegy a kedve az egész kísérletezgetéstõl. Nem a szabályok megléte, hanem a rendezõkkel való készséges együttmûködés, õrködés lenne a helyes, járandó út. Ne megnehezítsük, hanem SEGÍTSÜK az effajta játékok szakmai és biztonsági szempontból is korrekt levezetését. Szerintem. Mindenre tudok ám jó és rossz példát is, csak nem érek rá sokat írni... :) :D

" Az én családomban aki egy szóval mondja el, amit tízzel is lehetne, az  lazsál." :)


#73 RIDERMAN

RIDERMAN

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.211 hozzászólás

Közzétéve 2012 március 30. - 20:16

Hát nálam kevésbé már nehéz "lelkesedni" a túlszabályozás miatt. :D Sõt az ún szabályok többségérõl is lesújtó véleményem van............Viszont világos egyértelmû keretek kellenek ha szeretnénk hogy jobb legyen a helyzet.

#74 Lámpás

Lámpás

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.029 hozzászólás

Közzétéve 2012 április 2. - 7:35

A probléma, hogy, nehéz jószívvel engedni a 21-bõl, mert ki merné állítani, hogy felesleges a mentõ, a biztonságos védõkorlát, az ellenõrzött minõségõ felszerelés, az igazolt biztonságos lovastudás, és bersze a külcsíny... és máris ott vagyunk, hogy csináltunk kicsike minike pályára rengeteg költséget lovasnak, rendezõnek egyaránt, és máris elmegy a kedve az egész kísérletezgetéstõl.


Abban szerintem mindenki egyetért, hogy akármilyen rendezvényen kell egy felelõs személy, aki ha baj van elviszi a felelõsség súlyát.
Nos, ha szembesítjük emberünket ezzel, szerintem már nem is akar a fentiek nélkül versenyt rendezni.
Véleményem, hogy ne is rendezzünk NEM azért mert így szabályos, hanem mert így BIZTONSÁGOS.

#75 amatőr

amatőr

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 968 hozzászólás

Közzétéve 2012 április 2. - 8:27

Abban szerintem mindenki egyetért, hogy akármilyen rendezvényen kell egy felelõs személy, aki ha baj van elviszi a felelõsség súlyát.
Nos, ha szembesítjük emberünket ezzel, szerintem már nem is akar a fentiek nélkül versenyt rendezni.
Véleményem, hogy ne is rendezzünk NEM azért mert így szabályos, hanem mert így BIZTONSÁGOS.



Részben egyetértek.
Nem az a cél, hogy legyintsünk a biztonságra, és alapvetõ minimum elvárásokra, hanem, hogy egyszerûbb, és olcsóbb, bizonyos értelmbe lazább rendezvényeket is lehessen csinálni, melyek ésszerû kompromisszumok és a szövetség (szakágak, vagy elismert lovasemberek, versenyzõk által,) támogató felügyelete, szakmai segítsége mellett zajlanának.
Valljuk be, az, hogy mennyire veszélyes a sport, a lovassport, nem néhány extrém, kirívó esetbõl kellene leszûrni, így pl. ha egy póni torkon harapja, egy ló hasba rúgja a gazdáját, és az meghal, vagy esésnél meghal valaki , azért még nem a lovazás nem életveszélyes a szó hétköznapi értelmébe.
A biztonságra törekedni kell, de úgy, hogy ettõl a távolság a lovas, a közönség és a rendezvények közt ne nõjjön számottevõen. De majd beszélek itt ezekrõl még, és szerencsés, hogy a "rossz" topikot offoltuk szét olyan másod, vagy sokadrendû kérdéssel, mint lovasruházat. Nagyon kicsi szerepe van a lovaskultúrába, bár tény van. Csak szerintem fordított sorrenben. Nem elvárom, elõírom, hanem minél magasabb fejlõdési szinten állok annál jobban belsõ indíttatás, hogy a minõségnek, az igényességnek összhangban, külsõleg és belsõleg is minél jobban megfeleljek. Ugyanaz, mint hogy a kezdetektõl a magas színvonalra akarunk MINDENKINÉL törekedni, vagy hagyjuk, hogy egy kis örömlovazás után maga akarjon fejlõdni...

" Az én családomban aki egy szóval mondja el, amit tízzel is lehetne, az  lazsál." :)


#76 Lámpás

Lámpás

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.029 hozzászólás

Közzétéve 2012 április 2. - 9:09

Készült már statisztika a lovak használatának megoszlásáról? Nem tudom csak gondolom, hogy kb. 60.000 ló kb 10.000 regisztrált sportra használt ló. Munkaló? csikó? stb.

#77 amatőr

amatőr

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 968 hozzászólás

Közzétéve 2012 április 2. - 9:29

"Munkaló" mit értessz ez alatt? Egyébként vannak ilyen kimutatások, össze lehet ollózni õket innen-onnan, de mit is szeretnél tudni és mirét, az érdekel. (Kellõ számú statisztikai adattal, ugye mint tudjuk bármit, -így annak az ellenkezõjét is, bizonyítani lehet... :D Murphi törvénye után szabadon.) Mondjuk én inkább írok két oldalt, mint vadásszak ugyanannyi ideig ilyesmire :D .

" Az én családomban aki egy szóval mondja el, amit tízzel is lehetne, az  lazsál." :)


#78 Lámpás

Lámpás

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.029 hozzászólás

Közzétéve 2012 április 2. - 10:31

Munkaló= szántanak, vetnek, fuvaroznak vele Azért érdekel a statisztika, mert szeretném tudni pontosabban az eloszlást, de érdekelne az is hogy a Te definiciód szerinti amatõr lovas hány fõ?

#79 amatőr

amatőr

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 968 hozzászólás

Közzétéve 2012 április 2. - 11:27

Direkt nem akarom statisztikai adatokra bontva keresni a választ, ha van valakinek kedve, megpróbálkozhat vele. Nem véletlenül idéztem "Mörfit", tényleg lehet számháborúzni, hogy az amatõrlovasok, vagy a sportlovasok képviselnek-e "2/3"-ot. Bárhol elég nagy baj, ha csupán a létszám, vagy az általunk (s mint ilyen szubjektív) elfogadott rangsor, minõsítés alapján próbálunk "igazságot" keresni. Ha nem arra törekszünk, hogy mindenkinek alapvetõen jobb legyen, de a SAJÁT belátásai szerint, ne csak szerintünk, akkor akármerre indulunk, zsákutcába érünk. Szerintem. Spot lovas szerintem: (Profi) Elsõsorban a lovazásból, vagy a lovazásnak él, igyekszik folyamatossan minél magasabb szintre emelni tudását, és a dolog szükségessége miatt ehhez rengeteg anyagi ráfordítást is szán. Nem feltétlenül a sajátját. (Én magamban a lovazók kb. 5-10 % ának, a lóállomány kb hasonló arányának használata melett gondolnám õket.) Versenyzõ 1: Azok a képzett, igényes lovasok, akik fõállásuk, vállalkozásuk, vagy egyéb jelentõs társadalmi családi elfoglaltság mellett, de komolyan, rendszeressen vesznek részt minél magasabb szintû versenyeken, folyamatossan fejlesztve tudást, egyéb hátteret, de NEM VET BE MINDENT a gyõzelemért, hisz elsõsorban szórakozás, és drága hobbi számára, nem pénzkereset. ( Az egzisztenciája nem múlik az eredményeitõl, esetleg fordítva.) Versenyzõ 2: Tényleg szerény felkészülési lehetõségek, és háttértámogatottsággal próbál minél jobb eredményeket (magához képest) elérni. Ezt vagy úgy oldja meg, hogy a nagyokkal versenyezve vállalja, hogy õk nem feltétlenül egy kaliber, de az apróbb sikereknek is szívbõl örül. (szerintem helyes út), vagy úgy, hogy a következõ kategória az amatõrök, (nem "versenyzési" motivációjuak közt villog, és örvendezik sikereinek.) Versenyzõ 1-2 kategória max. 10-20% Amatõr versenyzõ: Az aki épp kipróbálná, belekóstolna a versenyzés világába, a tudásának felmérésére, motívációgyûjtésre egy-egy közeli versenyen indul.( Néhány %, sokkal több lenne kívánatos.) Számomra itt, vagy eggyel feljebb húzandó lenne egy vonal a sportoló, versenyzõ kifejezésektõl ez alatt nem kellene beszélni. "Házi versenyzõ" : számomra a háziverseny és kupasorozatok elsõsorban a szórakozásról kellene szóljanak a versengést nem szabadna komolyan venni. Ha valaki abban akar maradni, rendben, csak ne vegye túl komolyan, és fõleg ne hirigeskedjenek bizonyos méltánytalanságok miatt, hanem viseljék úriemberesen az amatõrizmus és játék szellemében. Engem elszomorít, ha nem ezt látom. Persze, azon érdemes elgondolkodni, miért akarnak itt megrekedni sokan, miért ezt tartják végcélnak... Nem a kérdésre válaszoltam. Sportoló szerintem a szó általam való értelmezésében 15-20, de max. 30-egynéhány % közötti körül lehet, s ez így sem kevés. A kupasorozatostól az abszolút "mezeilovas" kategóriákban (köztük a hagyományörzök pl.) a lovasok szerintem 50-60 %-a lehet, a legkülönbözõbb motívációkkal és igényességgel, sokuktól tanulhatnának a versenyzõk és "profik" sokakat fejbe kéne vágni :) , hogy észhez térjenek. Van még szerintem 10-20% munkaló és munkalovas (valójában a munkaló a tipikus iskolaló, regisztált túraló is), Nem sport célú fogatló, és általában nem is elhanyagolható tudásszint is tartozik hozzájuk. Számomra az érdekes, ha a lovassport és a lovaskultúra fejlõdésérõl van szó, nagyon sokan a sport célú fejlesztésre koncentrálnának, holott még az a leg életképesebb, tõkeerõsebb szervezettebb, igényesebb réteg, sokszor kitûnõ eredményekkel, már meglévõ infrastruktórával, rendezvényekkel, létesítményekkel, és persze szakmai és anyagi támogatással is. Szerintem itt lenne az ideje ezt a fejlesztési elképzelést átértelmezni...

" Az én családomban aki egy szóval mondja el, amit tízzel is lehetne, az  lazsál." :)


#80 Lámpás

Lámpás

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.029 hozzászólás

Közzétéve 2012 április 2. - 16:38

Direkt nem akarom statisztikai adatokra bontva keresni a választ, ha van valakinek kedve, megpróbálkozhat vele.
Nem véletlenül idéztem "Mörfit", tényleg lehet számháborúzni, hogy az amatõrlovasok, vagy a sportlovasok képviselnek-e "2/3"-ot.



Jaj, amatõr! :gm:

Keresgettem az interneten, de nem igazán találtam adatokat.
Pedig érdekes lenne látni, hogy ez a ~60 000 ló, gazdája mire is használja lovát.

A kategóriák érdekesek, finomítani kell, gondolkodom rajta.

Jobbitó szándékunkhoz valahogy fontosnak érzem mindkettõt.