Ugrás a tartalmakhoz


Fotó

Remeg a lovam :(


Ez a téma archivált. Nem tudsz archivált témához hozzászólni. Ha szeretnéd újranyitni, keress meg egy moderátort, vagy admint.
14 válasz a témához

#1 sszeleburdi

sszeleburdi

    Új vendég

  • Fórumtag
  • 25 hozzászólás

Közzétéve 2014 január 15. - 9:07

Sziasztok !

 

Remélem tud valaki hozzzászólni a problémámhoz !

Van egy 11 éves kancám, akit Felhőcskének hívnak. Kiscsikó kora óta én nevelem. Eddig egy másik helyen laktunk, ahol egyedül volt, csak a kutyusok voltak a társai, meg a családom. Egész nap a karámban volt, de volt lehetősége bemenni az istállóba, amit szinte sosem használt ki. Építettünk neki egy szélvédett kis tetőt, az alatt álldogállt, ha hidegebb volt, vagy esett. Mindig egészséges, vidám lovacska volt.

Kb, 2 hónapja elköltöztünk párommal egy saját házba, ahol már nem egyedül kell lennie, van egy társa is, Nimród, akit már ismer régebb óta. van istálló, beálló és egy hatalmas karám is. Sajnos az én lovam nem hajlandó beállni a tető alá, mivel megy Nimród után, aki még az esőbe is kiáll. Ezalatt a két hónap alatt Felhőcske eléggé lefogyott és ma reggelre azt vettem észre, hogy remeg a hidegtől. Még életében nem fázott szerintem :( Nagyon megijedtem. Az étvágya a régi, ezzel nincs gond.

Gondoltam arra, hogy lelki baja van, mivel új helyre került, de lehet rosszul gondolom :(

Előre is köszönöm, ha valaki tud ehhez szólni !!!!

 

 



#2 ori

ori

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.916 hozzászólás

Közzétéve 2014 január 15. - 9:33

Nem lehet, hogy a másik ló elveri a szénától, és ezért fogyott?



#3 Kistáltos

Kistáltos

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 8.053 hozzászólás

Közzétéve 2014 január 15. - 10:21

Vagy gyengébb minőségű a széna? 



#4 astocki

astocki

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 269 hozzászólás

Közzétéve 2014 január 15. - 10:29

Szia!

Nekem volt olyan tapasztalatom a lovammal, hogy lefogyott mikor új helyre került. Ugyanazt a mennyiségű kaját kapta (szálasból is és abrakból is) és mégis elkezdett fogyni. Megnézte állatorvos, megnézték a fogait és semmi. Nem volt bágyadt, vagy kedvtelen, volt étvágya stb. Kb. 2-3 hónap elteltével újból elkezdett hízni.

Biztos vagyok benne, hogy meg kellett szoknia az új helyet, az új lovakat, mert eleinte stresszelt tőle. Mondjuk nála az is játszott, hogy addig egyedül volt tartva háznál és elég nehezen illeszkedett be a többi ló közé... :unsure:



#5 szandi054

szandi054

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 63 hozzászólás

Közzétéve 2014 január 15. - 10:51

Az én lovam is szokott remegni, ha hideg szél fúj és esik az eső. Nem az a husis, dundi ló , fázik.  Beviszem az istállóba a társával együtt ( aki szintén kint szeret állni, így együtt ácsorognak kint az esőben , csak hogy a társa egy dundika hafi, aki a jég hátán is megélne.. :D ) adok jó adag szénát, meg letakarom, 10 perc és semmi baja. Egy jó fél órát van rajta a takaró.  

A fogyás oka, lehet az új hely , vagy amit ori mondott... hogy a másik nem engedi annyit enni mint amennyit eddig egyedül megevett. Megpróbálhatnál több helyre szénát kitenni. Mi is 2 külön etetőbe rakunk.



#6 sszeleburdi

sszeleburdi

    Új vendég

  • Fórumtag
  • 25 hozzászólás

Közzétéve 2014 január 15. - 10:52

A széna jó minőságű, saját magunk termeljük már évek óta, ezzel nem lelet gond. Eddig abrakot nem kapott, de mától elkezdem adni azt is. Engem inkább az ijesztett meg, hogy remeg, mint a kocsonya. Félek, hogy lebetegsz



#7 ori

ori

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.916 hozzászólás

Közzétéve 2014 január 15. - 11:18

Hiába jó minőségű, ha nem fér hozzá.

Ha pedig éhes, alulkondis, akkor a hideget sem bírja úgy, ahogy korábban, tele pocakkal.

Nálunk is a 3 lóból egyet kivernek, róla külön gondoskodni kell.

Ja, és ha esetleg tényleg így van, mármint hogy nem jut elég szálashoz, akkor az abrak bevezetése nem túl szerencsés megoldás.



#8 Csikasz

Csikasz

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.633 hozzászólás

Közzétéve 2014 január 15. - 11:42

A fogyás lehet fog probléma, mindenképpen nézzétek meg a rágó fogakat.

S igen hiába jó a takarmány, azt írtad évek óta ti termelitek, tehát egy adott terület amiben adott tápanyag van. Elég egy mikró makró elem hiánya, hogy felboruljon az emésztési folyamat, ami sajni gyors fogyáshoz vezet!

 

Amivel én kezdenék, hogy több helyre adom a szénát, s az ad libitum álljon előtte! A vízbe tennék szelént, cink, réz tarlamu vitamint - egy hétig adagolod, ez tuti nem árt meg, de ha hiánya van valamiből ezek az elsődlegesek, mert Magyar ország talajai ebben szegények---így a fű, széna is. 

A sovány pacinak vennék valami olyan minőségi abrakkeveréket mint pl a Cavalor Stukomix, vagy Purina öreg lovaknak való termékét, ezekből nem kell sokat adni, de 1-2 hét alatt látható lesz a változás, lehet érdemes már egész télen adni neki. Mindenképpen olyat ami tartalmaz sok nyomelemet, vitamint és könnyen emészthető. Az hogy most elkezded zabólni, vagy kukorícázni semmit nem fog érni, még kevesebb szálast fog enni. Az abrak nem hizlalja a lovat!!! A ló a szénában levő zsíroktól, olajoktól kerekedik!  Lucernát sem adnék, mert az meg nemigazán rost gazdag és csak felfújja a lovat, nem hízni fog tőle ha valami baja van!

 

Kabátot nem tennék egy kiszőrősödött lóra, plusz 6 fokban!!!! Mert beizzad, megfázik, gombás lesz stb....


Edited by Csikasz, 2014 január 15. - 11:43.


#9 sszeleburdi

sszeleburdi

    Új vendég

  • Fórumtag
  • 25 hozzászólás

Közzétéve 2014 január 15. - 14:30

Köszönöm a hozzászólásokat !! Külön kapnak a pacik enni, de lehet a biztonság kedvéért adok nekik még egy helyre, akor biztosan jut az enyémnek is elég.

Csikasz, köszi   a jó tanácsokat, holnap veszek nekik valami abrakkeveréket,aztán kiderül.

Esetleg, ha minden kötél szakad, marad az a variáció, hogy télire istállózva lesznek, legalább éjszakára.



#10 Csikasz

Csikasz

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.633 hozzászólás

Közzétéve 2014 január 15. - 18:11

Az istállózás nem fogja megoldani a remegést, mert az egy tünet,akkor csak a tünet fog megszűnni :) , ne zárd be azt a lovat, ha tud mozogni kevésbé fog fázni, az istálló pont olyan hideg! Nehogy fűtsél a lóra mert rögtön elszaladok! Inkább keresd meg az okot, az egyszerűbb ha hosszabb időbe telik  is!



#11 N.C.

N.C.

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4.294 hozzászólás

Közzétéve 2014 január 15. - 20:13


 

 Az hogy most elkezded zabólni, vagy kukorícázni semmit nem fog érni, még kevesebb szálast fog enni. Az abrak nem hizlalja a lovat!!! A ló a szénában levő zsíroktól, olajoktól kerekedik!  Lucernát sem adnék, mert az meg nemigazán rost gazdag és csak felfújja a lovat, nem hízni fog tőle ha valami baja van!

 

 

 -  Azért én a helyedben ezeknek utánaolvasnék, némi finomítás nem ártana szaktanácsadás előtt.



#12 Fifikusz

Fifikusz

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.276 hozzászólás

Közzétéve 2014 január 15. - 22:14

Adj neki 50-100 ml lenolajat naponta. És télen éjszakára istállóba tenni az nem ördögtől való :)



#13 Kistáltos

Kistáltos

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 8.053 hozzászólás

Közzétéve 2014 január 16. - 11:03

Én sem szoktam istállóba zárni, de ha fázós, alulkondis, bizony be kéne éjjelre, ne a fűtésre használja fel az összes benyalt energiát. Plusz kénelmesebben pihen, mert a stressz is fogyózós tényező...

Marvint, aki némileg fogas paci, az alábbi étrenddel sikerült felturbózni (rágni nem tud jól, ezért a széna nem nagyon megy le a torkán ) puhaszálú lucerna ad libitum, abrak: roppantott zab 2 fangli, árpa-kukorica dara 1 f., araboknak való lótáp 1f., mindezt napota 3x.

Nagy melák ló, disznó kondiban van, munka és kinti tartás mellett.



#14 Stuszi

Stuszi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.045 hozzászólás

Közzétéve 2014 január 16. - 12:32

Azért azt is figyelembe kellene venni, hogy a kondi és a fázékonyság nem mindig függ 100%-ban össze.

Öreg hátasom első nálam töltött telén fogait kocogtatta, annyira fázott. Azóta öregedett 3 évet, fogproblémái és egyéb okok miatt a kondija is megcsappant kicsit (olyan öregló-formája lett), mégse remeg, nem taknyosodik be, ha rommá veri a hideg eső, akkor se.

 

Azért jó lenne kideríteni, miért fogyott le enyire hirtelen, mert bár nem biztos, hogy a kondi mínusz miatt fázik, de lehet, hogy  kettő mégis összefügg.



#15 szandi054

szandi054

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 63 hozzászólás

Közzétéve 2014 január 16. - 13:51

Lehet a fogyás oka akár az új hely, az új társ, a kevés kaja, akár egészségügyi oka ( fogak ) , vitamin hiánya... igazából elég sok mindent fel lehet sorolni.

Az új helyet megszokja meg a társát is, de ha adsz több kaját, kiegészítőt, megnézeted a fogait, és ezek után is fog fogyni... akkor mélyebben kell keresni a bajt. 
Reméljük csak a kaja volt kevés neki!!