Ugrás a tartalmakhoz


Fotó

Muraközi


  • Please log in to reply
180 válasz a témához

#1 Altair

Altair

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 601 hozzászólás

Közzétéve 2005 július 4. - 11:20

A Dunántúl délnyugati részének meglehetõsen heterogén lófajtája volt. Tulajdonképpen a „noricum” hidegvérû csoportjánál legkeletibb tagja, melyet a szomszédos Ausztria (Murinsulaner) Horvátország, és a Muraköz Dráva tájék vidékén tenyésztettek. Vas, Zala és Tolna megyében is igen elterjedt volt. Tájváltozata a pinkafõi ló. A század elején pinzgaui, percheron, ardenni és norfolk mének is fedeztek a különbözõ magyar melegvérû méneken kívül a muraközi fajta körzetében, érthetõ tehát hogy nem tudott konszolidálódni a fajta. Sodrott jellegû, heterogén lovakon kívül nagyon szép lovak is keletkeztek ebben a fajtában. Szakszerû tenyésztése azonban csak a II. világháború után kezdõdött mivel a háború megtizedelte és összezilálta a századvégre megközelítõleg 20.000 egyedet számláló állományt. A hivatalos tenyészirány a belga-ardenni lett, mely után a mura méneket mint „sodrottakat” kiherélték, és a fajtát evvel gyakorlatilag halálra ítélték. Az ’50-es évek második felében az Állattenyésztési Kutató Intézet Lótenyésztési Osztálya az utolsó pillanatban próbálta megmenteni a fajtát. Három olyan mént lehetett akkor mindössze találni, amelyek belga vértõl mentesnek tûntek: 2159 Péterhida-1, fia 2766 Katádfa-4 és 2763 Görösgal-1. Erre a három ménre a Mosonmagyaróvári Tangazdaság valamint Tengelici Petõfi Mgtsz kistestû hidegvérû kancáira alapozták a regenerálás munkáit. Sajnos a Mura vidékén még itt-ott fellelhetõ öreg kancák típusát nem sikerült rögzíteni a fajtában. Késõbb a szoros rokontenyésztés elkerülése, és a típus fenntartása érdekében, mint a fajta géntartalékértékének megmentése céljából, haflingi és fjord méneket is használtak. A külföldi szakkönyvekben mint Pannónia produktuma szerepel. Napjainkban viszont csupán néhány tengelici kanca és egy tucat mén õzi a fajta emlékét. A mura a magyar hidegvérûnél sokkal élénkebb, mozgékonyabb, kisebb testû és keményebb szervezetû. Rendkívül szép, testével arányos, szinte csuka feje, kis fülei középhosszú nyaka, jó kötésû izmolt háta, dongás oldala, kissé csapott barázdált fara, nem túl vastag szabályos lábai (21-22cm) kevés bokaszõrrel,kis patái miatt ló kellemes benyomást kelt. Marmagassága a keresztezések miatt 142-162cm közötti, súlya 550-650kg. Színe többnyire pej vagy sárga csak néha szürke vagy fekete. A többi hidegvérû lónál hosszabb életû, 20-24 évig is elél és dolgozik. Köves úton 40-50q-t is elbír. Rendkívül tanulékony jól kezelhetõ, jó takarmányértékesítõ, gyors fejlõdésû fajta. Régebben a hidegvérû lovak vonóerejét mind az ipar mind a mezõgazdaság szívesen használta. Napjainkban is jól beválik a háztáji gazdaságokban, az állami gazdaságok és tsz-ek majorközi fuvarozásainál, és kisebb ipari üzemekben a közeli szállításoknál.

#2 Balázs

Balázs

    Új vendég

  • Fórumtag
  • 21 hozzászólás

Közzétéve 2006 március 29. - 12:18

Sajnálom, hogy ez a téma itt árválkodik 0 látogatóval, pedig a muraközi ló ennél többet érdemelne. Vagy nem?

#3 Zsófi2

Zsófi2

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 367 hozzászólás

Közzétéve 2006 augusztus 16. - 16:02

Engem fotó mindenképp érdekelne!Imádom a lábaikat! :gm:

#4 Mézszín Sörény

Mézszín Sörény

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 7.324 hozzászólás

Közzétéve 2006 október 30. - 16:00

Ez az egész topic? Kár érte, mint ahogy az is kár, hogy ez a remek fajta eltûnt a pinkafõivel együtt. Talán még nem lenne késõ megmenteni õket. Biztosan akadnak még olyan példányok, amelyeket érdemes lenne tenyésztésbe venni.

#5 Balázs

Balázs

    Új vendég

  • Fórumtag
  • 21 hozzászólás

Közzétéve 2006 november 15. - 17:35

Ez az egész topic? Kár érte, mint ahogy az is kár, hogy ez a remek fajta eltûnt a pinkafõivel együtt. Talán még nem lenne késõ megmenteni õket. Biztosan akadnak még olyan példányok, amelyeket érdemes lenne tenyésztésbe venni.

Szia Mézszín sörény!Hát bizony kár, hogy csak kevesünket érdekli ez a fajtának már nem mondható típus. Sajnos tiszta vérû muraközik már nincsenek, de vannak még leszármazottjaik, akik megukon viselik (ha nem is tökéletesen az egykori muraközi fajta jegyeit). Az Õrségi Nemzeti Parkban nemrég elkezdték ezeket a lovakat összegyûjteni az országból, és úgy tudom a "legmuraközibb" kancájuk egy 14 éves ló, aminek az apja még elismert muraközi mén volt (Tengelic-2). Nekem is van két nyereghelyen sütött kancacsikóm, melyek õsi soraikban fellelhetõk még igazi muraközi lovak. Küllemre is hoznak az õsõktõl, de sajnos nem tökéletesen illenek a muraközi standardba. A sárga kancám méretben tökéletesen beleillik a fajtastandardba (magasság szalaggal=157cm, övméret=187cm, szárkörméret=22,4 cm), nemes csuka feje van, de sajnos dúsabb a bokaszõre a kelleténél, és a sörénye is osztott. A fekete kancám lábai nagyon szép finomak (szárkörméret=22,4), és bokaszõr nélküliek, de ez meg méretében erõs kissé erõs (marmagasság szalaggal=161cm, övmérete=202cm), nem nemes a feje, és sajnos neki is osztott a sörénye. Ha gondolod küldök róluk képet!

#6 Méz

Méz

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.207 hozzászólás

Közzétéve 2006 november 15. - 17:45

Az Õrségi Nemzeti Parkban nemrég elkezdték ezeket a lovakat összegyûjteni az országból, és úgy tudom a "legmuraközibb" kancájuk egy 14 éves ló, aminek az apja még elismert muraközi mén volt (Tengelic-2). Nekem is van két nyereghelyen sütött kancacsikóm, melyek õsi soraikban fellelhetõk még igazi muraközi lovak.

Balázs! Ez a Tengelic-2 törzskönyvi nevén 1277 Tengelic-2, 1977. évi pej(?) mén?

#7 Balázs

Balázs

    Új vendég

  • Fórumtag
  • 21 hozzászólás

Közzétéve 2006 november 16. - 8:20

Balázs! Ez a Tengelic-2 törzskönyvi nevén 1277 Tengelic-2, 1977. évi pej(?) mén?

Szia Méz!Neharagudj, de elnéztem a mént, az kérdéses õrségi kanca apja Tengelic-1 (1985. évi, sárga) muraközi mén volt. Azonban a Tengelic-2 is muraközi volt szerintem, mert a Tengelici állami gazdaság foglalkozott a 70-es években muraközi tenyésztéssel. Egyébként a tengelicin kívül a hõgyészi, az iregszemcsei és a mosonmagyaróvári állami gazdaságok tenyésztettek és használtak muraközi lovakat.

#8 Méz

Méz

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.207 hozzászólás

Közzétéve 2006 november 16. - 11:54

Értem. Semmi gond.Amúgy Tengelic-2 -nél azért tettem a pej mögé egy kérdõjelet, mert a származási lapon ps szerepel színmegjelölésként és akárhogy töröm rajta a fejem, nem tudom, az most akkor milyen szín akar lenni. Mert a p az pej, az s az sárga, de a ps? Több ilyennel találkoztam: st, ds, sv szerepelnek a származási lapokon, mint színrövidítések. Számomra egyenlõre kitalálhatatlanok. Valakinek van tippje?

#9 Altair

Altair

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 601 hozzászólás

Közzétéve 2006 december 6. - 13:49

Megjöttek az áhított képek :) :kocc: A szomszédom kancáját volt fedezni ez a nagy gömböc :)Nagyon szép, meg intelligensa beállításokért sorry, csak közbe csikót kellett hurcolnom a mén elõlhttp://fototar.t-onl...media/2/2117436http://fototar.t-onl...media/2/2117437Elvileg a Kistermelõk Lapjában volt egy cikk nem régen errõl az Õrségi témárólelõ kellene teremteni valahonnan

#10 Balázs

Balázs

    Új vendég

  • Fórumtag
  • 21 hozzászólás

Közzétéve 2006 december 14. - 12:45

Kaptam képeket az õrségi muraközi lovakról, akit érdekel, annak szívesen átküldöm a képeket.

#11 Leon01

Leon01

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 273 hozzászólás

Közzétéve 2006 december 26. - 19:59

Megjöttek az áhított képek :) :kocc: A szomszédom kancáját volt fedezni ez a nagy gömböc :)Nagyon szép, meg intelligensa beállításokért sorry, csak közbe csikót kellett hurcolnom a mén elõlhttp://fototar.t-onl...media/2/2117436http://fototar.t-onl...media/2/2117437Elvileg a Kistermelõk Lapjában volt egy cikk nem régen errõl az Õrségi témárólelõ kellene teremteni valahonnan

Sziasztok!Altair gyönyörûek a képek!Tulajdonképpen ami erre az oldalra vetett az az,hogy különbözõ hidegvérû fajtákrõl kellene találnom némi fajtaismertetõt, ugyanis holnap megyek javítani Lótenyésztésbõl.Így némi tudásomat igyekeznék bõvíteni,és hasonló részletes leírást keresni a fajtákról,mint a topic elejei írás.Ha jól emlékszem akkor azt már olvastam a Lótenyésztõk kézikönyvében,de jó volt itt is olvasni...sajna van aki nem forgat könyveket...Én szívesen látnék akár itt is képeket mind a Muraközikrõl vagy akár milyen nehéz,sodrott paciról.Ezek az állatok igazán magával ragadóak. Üdv mindenkinek:Leon

#12 kamilla

kamilla

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 858 hozzászólás

Közzétéve 2006 december 26. - 21:43

Kaptam képeket az õrségi muraközi lovakról, akit érdekel, annak szívesen átküldöm a képeket.

Szia!Légyszíves küld át a képeket nekem.a címem: bullterrier@invitel.hukösziEgy kérdés. A minap olvastam egy cikket, a Muraközi lovak hazánkban újra elinduló tenyésztésérõl. Tudna nekem valaki, igazi Muraközi paciról képet linkelni?

#13 Guest_Gonoblin_*

Guest_Gonoblin_*
  • Guests

Közzétéve 2006 december 28. - 18:29

Szia kamilla!Hol, milyen újságban olvastad azt a cikket?

#14 tötõ Zsó

tötõ Zsó

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 12.966 hozzászólás

Közzétéve 2006 december 28. - 19:24

Kamillának

#15 kamilla

kamilla

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 858 hozzászólás

Közzétéve 2007 január 1. - 12:29

Kamillának

Köszönöm, ez GYÖNYÖRÛ!! Behúztam a cikket, remélem olvasható lett.Újra feltámad(?) 2.rész

Szia kamilla!Hol, milyen újságban olvastad azt a cikket?

Valamelyik Kistermelõk-ben.Na ez így ,elég rossz minõségû, ha valakit érdekel inkább elküldöm e-mailben.

#16 Guest_Gonoblin_*

Guest_Gonoblin_*
  • Guests

Közzétéve 2007 január 6. - 14:46

Sziasztok!Nekem is vannak cikkeim a muraközirõl. Ha valakit érdekel az írjon.

#17 Muraközi

Muraközi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 185 hozzászólás

Közzétéve 2007 február 5. - 12:22

Posted ImageSajnos elvesztek a dolgaim, képek-hivatkozások, egy része, de lassan visszatöltögetem a lemezekrõl. Egyenlõre egy kép.Sajnos az Õrségi Nemzeti Park léte is veszélyben van, nemhogy egy ilyen program, mint a muraközi ló tenyésztése, amelyik csak viszi a pénzt.Márciusban születik meg Dajka lovam csikója. Dajka az egyik "muraközi" ménnel volt fedezve. A csõdör képét is keresem.Legrosszabb esetben egy barátom tanácsára fogok hallgatni és leírom a muraközi fajtát és akkor kezdhetjük elõrõl a tenyésztését.

#18 lilith

lilith

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.846 hozzászólás

Közzétéve 2007 február 5. - 16:25

Egy gyönyörûség a rajongóknak!(egyébként fedezõmén, és itt lakik a faluban)

#19 Guest_Gonoblin_*

Guest_Gonoblin_*
  • Guests

Közzétéve 2007 július 18. - 20:11

Hali.

Egy kérdésem lenne. Nincs meg valakinek a Képmás Családmagazinban megjelent cikk a muraközirõl? A neten csak ennyi van: http://archiv.kepmas..._murak_zi_lo_ka
Ha valakinek megvan,légyszi küldje már el nekem.

Köszi

#20 Lexa

Lexa

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 603 hozzászólás

Közzétéve 2008 január 8. - 10:35

Én egyszer még kisebb koromban egy lovastáborban ültem egy muraközin. Legalábbis nekem akkor azt mondták, hogy az. De emlékszem azon mosolyogtam hogy majdnem spárgát csináltam ahogy ráültem, viszont valamiért nagyon nagy biztonságot adott az alkata, jó volt rajta ülni. Egyszer újra kipróbálnám hosszabb távon is. Nagypapám családjában voltak muraközik, amikor még kicsi volt. De õ is nagy áhitattal mesél róluk... Nagyon szereti õket..

#21 Guest_Gonoblin_*

Guest_Gonoblin_*
  • Guests

Közzétéve 2008 január 9. - 13:31

Szia Lexa! Ha van képed muraközi lovakról (lehet régi is), akkor azt küldd már el nekem, vagy tedd fel ide a fórumra. Köszi.

#22 Méz

Méz

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.207 hozzászólás

Közzétéve 2008 január 9. - 13:34


Nagypapám családjában voltak muraközik, amikor még kicsi volt. De õ is nagy áhitattal mesél róluk... Nagyon szereti õket..


Nagymamám is mindig emlegeti a murákat. De folyton felháborodik azon, hogy én az ilyen alkatú lovakon szeretek lovagolni. :D Õ még leragadt ott, hogy az nem hátasló, hanem igavonó. :ang:

#23 Unicorn

Unicorn

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 10.663 hozzászólás

Közzétéve 2008 január 9. - 14:18

méz, azt hiszem, sikeresen elküldtem szõke egyik képét az újságba a hideges cikkemhez. egy portré, balra néz és a szõke sörényét fújja a szél. az õ lehet? a hóka stimmel, de metszetbõl meg nem mondom, hogy az õ vagy sem, viszont te elkérted a képeit.

#24 Méz

Méz

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.207 hozzászólás

Közzétéve 2008 január 11. - 17:34

Amennyiben ha szembõl nézzük, akkor jobbra néz, akkor õ az.... Óóó az én kislányom netán szerepelni fog egy újság hasábjain? :kir: Amennyiben igen, feltétlen értesíts, hogy megvásárolhassam a lapot és bekereteztethessem a cikket. :ang:

#25 Unicorn

Unicorn

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 10.663 hozzászólás

Közzétéve 2008 január 11. - 18:30

már volt, a pegazus dec-jan számában. küldök egy scannelt verziót, ha dobsz egy emilcímet. meg mondd meg, h képként kéred vagy .pdf-ként.

#26 Méz

Méz

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.207 hozzászólás

Közzétéve 2008 január 11. - 21:39

már volt, a pegazus dec-jan számában. küldök egy scannelt verziót, ha dobsz egy emilcímet. meg mondd meg, h képként kéred vagy .pdf-ként.


Képként kérem szépen. jancsor@vipmail.hu Köszönöm. :)

Lehet még kapni ezt a számot az újságosoknál?

#27 Foltos 2

Foltos 2

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 115 hozzászólás

Közzétéve 2008 augusztus 7. - 6:47

Én egyszer még kisebb koromban egy lovastáborban ültem egy muraközin. Legalábbis nekem akkor azt mondták, hogy az. De emlékszem azon mosolyogtam hogy majdnem spárgát csináltam ahogy ráültem, viszont valamiért nagyon nagy biztonságot adott az alkata, jó volt rajta ülni.
Egyszer újra kipróbálnám hosszabb távon is.

Nagypapám családjában voltak muraközik, amikor még kicsi volt. De õ is nagy áhitattal mesél róluk... Nagyon szereti õket..


Szia Lexa
Most már csak elhatározás kérdése,az enyémmel akár napos túrára is mehetsz. :D

Bár kicsit késõn vettem észre,mert én eddig csak a hidegvérû topikot néztem.(lehet nem ártana kicsit körülnézni)

#28 maugly

maugly

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.943 hozzászólás

Közzétéve 2008 augusztus 23. - 20:30

Sziasztok! Olvasgattalak bennetet, és felmerült bennem néhány kérdés. Jelenleg van muraközi tenyészet itthon? Él még az õrségi kezdeményezés? Lehet vásárolni muraközit? :) Köszönet!

#29 Balázs

Balázs

    Új vendég

  • Fórumtag
  • 21 hozzászólás

Közzétéve 2008 szeptember 10. - 14:37

Sziasztok!

Olvasgattalak bennetet, és felmerült bennem néhány kérdés. Jelenleg van muraközi tenyészet itthon? Él még az õrségi kezdeményezés? Lehet vásárolni muraközit? :)
Köszönet!


Szia Maugly!

Az õrségi tenyészet még mûködik, és úgy tudom, hogy elérte a kívánt szintet (50 db) a kancalétszám. Ez azt jelenti, hogy megkezdõdhet a szigorúbb szelekciós munka a ménesben. Egyébként, ha szeretnél látni muraközi kancákat, akkor gyere el a Kaposvári Állattenyésztési Napokra, mert ott lesz egy õrségi törzskanca és a saját muraközi típusú kancám is. Ha többet szeretnél tudni az õrségi állománnyal és a tenyésztõmunkával kapcsolatban, akkor magánban elküldhetetem az ottani tenyésztésvezetõ telefonszámát. Ja, és sajnos az említett kancákon kívül, ha találsz még a típusba illõ egyedeket, akkor hatalmas szerencséd van.

#30 réka_d

réka_d

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.338 hozzászólás

Közzétéve 2008 szeptember 23. - 17:45

Balázs! mi is tervezünk venni egy muraközit. el tudod nekem is küldeni a tenyésztésvezetõ számát? elõre is köszi

#31 réka_d

réka_d

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.338 hozzászólás

Közzétéve 2008 szeptember 24. - 17:58

a tanárom készítette ezeket a képeket, az ÕNP-ben:
muraköziek

#32 Muraközi

Muraközi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 185 hozzászólás

Közzétéve 2008 október 8. - 17:49

a tanárom készítette ezeket a képeket, az ÕNP-ben:
muraköziek

Szia Réka!
Csak én nem találom a képeket, vagy nincsenek ott?

#33 ritari

ritari

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 97 hozzászólás

Közzétéve 2008 október 8. - 19:11

Hát ez az, én sem találom. Áruld el a trükköt. Ritari

#34 gustilo

gustilo

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 220 hozzászólás

Közzétéve 2008 október 8. - 19:18

Azt hiszem, a bejövõ sok kis kép közül a 2. sor elsõ képére (XXXI. TOT, Õrfalu) kell kattintani, és ott lesznek köztük. Én legalábbis ott találtam egypárat... És milyen szépek... :)

#35 réka_d

réka_d

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.338 hozzászólás

Közzétéve 2008 október 9. - 18:15

igen, úgy látszik a pontos linket nem lehet belinkelni... szóval ahogy gustilo írta: a bejövõ oldalon a második sornyi képre kell katintani, és ott lesznek.. de ha minden igaz, akkor nemsokára készítek saját képeket is és azok könnyebben elérhetõek lesznek..

#36 réka_d

réka_d

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.338 hozzászólás

Közzétéve 2008 október 16. - 15:55

Ma láttuk az Õriszentpéteri muraközieket.
Nagyon édik.

#37 ritari

ritari

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 97 hozzászólás

Közzétéve 2008 október 16. - 16:30

Élõben is nagyon jófejek voltak :)

#38 Timsel

Timsel

    Új vendég

  • Fórumtag
  • 16 hozzászólás

Közzétéve 2009 február 18. - 19:07

Szabad Föld 2009.01.30
Mentik a muraközit

#39 Balázs

Balázs

    Új vendég

  • Fórumtag
  • 21 hozzászólás

Közzétéve 2009 február 19. - 9:56

Szabad Föld 2009.01.30
Mentik a muraközit

Örülök, hogy folyamatosan jelennek meg cikkek a muraközi népszerûsítése céljából. A cikkben csak annyi szépséghiba van, hogy (bár a neten muraközi címszó alatt a fenti képet is meglehet taláni) a fotón látható ló pont egy magyar hidegvérû (jó vastag lábakkal, dús bokaszõrrel, nehéz testtel), nem pedig muraközi.

#40 Timsel

Timsel

    Új vendég

  • Fórumtag
  • 16 hozzászólás

Közzétéve 2009 február 20. - 18:55

Örülök, hogy folyamatosan jelennek meg cikkek a muraközi népszerûsítése céljából. A cikkben csak annyi szépséghiba van, hogy (bár a neten muraközi címszó alatt a fenti képet is meglehet taláni) a fotón látható ló pont egy magyar hidegvérû (jó vastag lábakkal, dús bokaszõrrel, nehéz testtel), nem pedig muraközi.



Dr. Ócsag Imre: A gazdasági ló c. könyvében a 1995-ben a muraközirõl írottakat így fejezi be: "Az 1972. évtõl kezdve törzstenyészete és kancaállománya teljesen felszámolódott, az országos fedezõmének között ma 6 muraközi található."
A 2008-as ménlistán egy sem.
Én úgy gondoltam, hogy beleolvadt a magyar hidegvérûbe.
Igazából a cikk is muraközi jellegû és igen magas vérhányadú egyedekrõl ír.
Mivel nem olyan régen és kis létszámmal fogtak neki a tenyésztésnek a magam részérõl a szándékot díjazom.
Két eredeti muraközi a könyvbõl