Ugrás a tartalmakhoz


Fotó

Pataápolás


  • Please log in to reply
777 válasz a témához

#1 Cavalier

Cavalier

    Mirage :)

  • Admin
  • 6.360 hozzászólás

Közzétéve 2002 augusztus 25. - 9:07

Miért jó a birkafaggyú a ló patájára? Kaptunk a juhásztól egy adaggal, gondoltam megcsinálom. Már eredetiben is gyalázatosan büdös volt, nem tudom mikor vágták azt a birkát, de a legyek beköpték már, gondolom állhatott 1-2 napot. Próbáltam mosni ecetes vízben, most ecetszagú büdös lett. (már itt forgott a gyomrom) Aztán nekiálltam kisütni, ehhez az udvaron raktam tüzet, a gáztûzhely mégsem nyerõ a lakásban. A szag erõsödött, meg kicsit égettebb lett. Na, mindegy, 3 adagot kiolvasztottam, leszûrtem, beleöntöttem egy vödörbe, és tettem hozzá borsmenta illóolajat, hátha elnyomja. Nem nyomta, ellenben a borsmentától jobban megnyílnak a szaglójáratok... Posted Image A vödröt letakartam, és kint hagytam az udvaron, nem illatos. Ha messzirõl ránézek is hányingerem van, nem rossz diétás program. Ha megéhezek csak megnézem, ha nagyon éhes lennék beleszagolok, tutira elmegy az étvágyam, miután 3 órára beleivódik az orromba a szag. Kérdés: érdemes volt? Még nem próbáltam ki, nem is biztos, hogy ki fogom. Mi mást szoktatok még a ló patájára kenni, és mikor? A biotinnal mi a tapasztalat? Lehetett volna venni itt a loviban tiszta biotint olcsón, csak elfogyott, de ha lesz újra, veszek. Harmad/negyedáron, mint amit a boltokban szépen csomagolva árulnak. Ártani biztos nem árt, szebb lesz a szõre, erõsebb a patája remélem. Elég köves a talaj nálunk, jó lenne, ha nem kopna annyira.Cav

#2 Titok

Titok

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.786 hozzászólás

Közzétéve 2002 augusztus 25. - 21:27

Nekem volt egy szuppperjó patazsírom, de elfogyott. :( Azt hiszem a Nagy Lovasnál vettem, pici piros tetejû mûanyag vödörben volt, és áttetszõ sárgás színe volt. Szaga nem igazán volt, de a pata gyönyörû lett tõle! Most nézelõdök mindenfelé, hátha tudok valahol venni ugyanolyat. Ilyenkor nyáron ugye a sok patamosás-vizezés miatt jobban oda kell figyelni a patákra. Egyéb ötletek, házi praktikák? Posted Image

#3 Filly

Filly

    Biodegenerált

  • Főmoderátor
  • 8.075 hozzászólás

Közzétéve 2002 augusztus 25. - 23:17

A biotin igazán akkor jó, ha minimum fél évig rendszeresen kapja a ló. A mi dokink is tud hozni jóval olcsóbban, mint a bolti ár, mivel patikában keverik ki. A minõsége viszont ugyanolyan, mint a drágább, márkásabb biotinoké.

#4 ikácska

ikácska

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.792 hozzászólás

Közzétéve 2002 augusztus 26. - 1:42

Ha elítéltek, akkor is bevallom, én bizony nem szoktam kenegetni a lovam patáját. 10 évig volt el minden gond nélkül így az egyik lovam. A másiknak sincs semmi baja. Én nem vagyok híve semmi ilyen dolognak. A "feltuningoló szereknek" meg még annyira sem. Nem hiszem, hogy jobban fog csillogni a szõre a lovamnak, ha ezt, meg ezt adok neki. Így is gyönyörû, fényes, szerintem fényesebb már nem is lehetne. Ezek már kezdenek a samponreklámokhoz hasonlítani. Régen se voltak ilyen csodaszerek se patára, se másra, a lovak mégis elvoltak simán nélkülük. És most is rengeteg lovat látok egészséges patákkal, ilyenek nélkül élni. Persze elismerem, hogy van olyan ló, amelyiknek olyan a patája, hogy nagyon igényli mondjuk a patazsírt, de szerintem nincs túl sok ilyen ló.Ahogy patkót se tennék semmi pénzért a lovamra, csak ha olyan munkát csinálna, aminél ez elkerülhetetlen. Télen is szabadon van, akkor megy az istállóba (ami elég jó meleg szokott lenni), amikor csak akar. Jó nagy szõrzetet növeszt, ennyi elég. A szükséges tápanyagokat megkapja. És hiába a meleg istálló, mégis télen is kinn szoktak bóklászni. Ez a lovak természetes életmódja, és hiszem, hogy szívósabb is az én lovam, mint más hidegtõl óvott pacc. Sohasem volt semmi bajuk. [ 26 Agusztus 2002, 01:44: Az üzenetet átszerkesztette: ikácska ]
  • Jasmine20 kedvelte

#5 mandula

mandula

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 445 hozzászólás

Közzétéve 2002 augusztus 26. - 8:28

Ha jól tudom, a patazsírnak elsõ és legfontosabb funkciója, hogy megakadályozza a nedvesség ki illetve bekerülését. Ha sáros az idõ, száraz patára kenjük, de álltalában fordítva: jól beáztatott patára kenve a pata nem szárad ki. Önmagában a patazsírtól nem lesz puhább a pata. A másodlagos dolgokban: patanövesztõ meg mittoménmi, na azokban nem hiszek nagyon.A kajálásról meg: ha jó legelõn van a ló és néha kap répát meg ilyesmit, akkor nem kell semmi több, de ha csak zabbal eteted meg szénával, akkor az eléggé egyoldalú táplálkozás, kibírja persze, mert amelyik nem bírta az már kiszelektálódott.

#6 Bubus

Bubus

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 330 hozzászólás

Közzétéve 2002 augusztus 26. - 8:49

A lovam patája eléggé kényes, az egyik helyen aholt tartottuk eléggé rosszak voltak a körülmények. Miután elvittük egy másik helyre a patája tönkrement. A pártaszélénél repedések keletkeztek, ahogy nõtt le folyamatosan darabok törtek ki belõle. A biotin nagyon szépen helyrehozta.

#7 Petya

Petya

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.943 hozzászólás

Közzétéve 2002 augusztus 26. - 9:00

Fél éve használok biotint és eddig nekem semmit sem használt pedig minden nap kapja a ló. (majdnem, mert néha elfelejtem sajna)ugyanúgy törik a lovam körme mint anno.a patazsír viszont sokat használ úgíy vettem észre, mert a kiszáradt pata sokkal jobban törik.Ha minden nap kenem akkor nem törik fel a széle, de minden nap nem tudok kimenni a lovamhoz, így csak minden másnap kene be neki, ami sajnos nem elég.próbáljátok ki a síma patakenõcs helyett a gyógyszertárban is kapható 0,5 kg vazelin és ricinusolaj keverékét. Ha elfogy a vödrös kékszínû patakenõcsöm én is azt használom.Ja, ha pedig nagyon törik még mindig az a köröm, akkor egyértelmû a vasalás, égpedig úgy, hogy tegyetek alá gumit!üdv: Petya

#8 Aniko

Aniko

    Törzsvendég

  • Főmoderátor
  • 6.637 hozzászólás

Közzétéve 2002 augusztus 29. - 23:40

A ló patája olyan, mint nekünk embereknek a körmünk.Gondoljatok arra, hogy ha nekünk repedezik, törik a körmünk, mit teszünk? Egyrészt be lehet kenni ezzel-azzal, másrészt elgondolkozunk rajta: nincsen valami vitaminhiányunk? A köröm különféle elváltozásai különbözõ vitaminok hiányára hívja fel a figyelmünket, illetve belsõ, szervi problémákra.Hasonlóképpen van ez a lovaknál is. A biotin elég drága megoldás, ha jól tájékozódtam az árakról.Szerintem mielõtt belekezdtek egy ilyen fél éves biotin kúrába, vegyetek egy vitaminos nyalósót a pacitoknak, kenegessétek patazsírral, ezek olcsóbb megoldások.Ezen kívül lehet nagyszerû táplálékkiegészítõ készítményeket kapni, a biotin kúra töredék áráért.Elképzelhetõ, hogy csak valami emésztési problémája van a pacinak, amit rendbe lehet hozni egy havi táp-adagolással.Ezeket a dolgokat nem saját kútfõbõl merítettem, mert ennyire nem vagyok okos, hanem Lovasboltos Kati véleményét kérdeztem meg.Nagyon jó Marstall tápokat lehet kapni a boltjában, érdeklõdjetek nála!

#9 Szami

Szami

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.001 hozzászólás

Közzétéve 2002 augusztus 30. - 8:52

Sziasztok,úgy tanították,hogy a patazsírt vizes patára kenjuk,a nedvesség megtartása érdekében,ezzel ellenben-tapasztalatok és kovácsok szerint-száraz patára kéne tenni,sot!Mosás elott érdemes alaposan bekenni,mert a sok vizezéstol nagyon toredezhet.Egyébként lova válogatja a témát,de azért a teljesen egészséges lovak patája is szebb lesz egy kis fakátrányos patazsírtól Posted Image Jó,ha nincs szüksége a lovadnak ilyesmire,de nem mindenki ilyen szerencsés.A Biotint mi is etettuk mindenhol évekig,de szemmel látható eredménnyel csak ritkán találkoztam.

#10 terembura

terembura

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 917 hozzászólás

Közzétéve 2002 augusztus 30. - 9:36

A pata repedezése nem mindíg a lóból ered. Én pl. patkolatlanul (már mint a lovam) lovagolok, és idõnként töredezik. Vettem egy rendes patareszelõt és két hetente szépen lekerekítem körbe a pata élét. Amióta ezt csinálom, nem reped be.

#11 Aniko

Aniko

    Törzsvendég

  • Főmoderátor
  • 6.637 hozzászólás

Közzétéve 2002 augusztus 30. - 12:23

terembura! Hát mi is vágjuk a körmünket, különben nekünk is töredezne! :D Ezért szokták körmölni a lovat, ha jól tudom.... Posted Image A ló patáját természetesen körmölni is kell, meg reszelgetni is lehet. Természetesen nem váltja ki a patazsír és a vitaminetetés a körmölést. [ 30 Agusztus 2002, 12:47: Az üzenetet átszerkesztette: Aniko ]

#12 Zsubaba

Zsubaba

    Csendes Patak

  • Fórumtag
  • 10.126 hozzászólás

Közzétéve 2002 augusztus 30. - 12:32

Miért Aniko, ha neked beszakad a körmöd, akkor levágod? Nem reszeled meg? Én inkább reszelem! Posted Image Terembura is ezt csinálja! tongue.gif

#13 furioso

furioso

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.405 hozzászólás

Közzétéve 2004 november 21. - 11:57

Cavalier! A patáknak, illetve a nyírbarázdának a sarokvánkosok felõli, legmélyebb részét kell a legalaposabban kitakarítani, mert általában a legtöbb nyírrothadás onnan indul ki. Ha esetenként - a nyírrothadás megjelenésétõl függetlenül - ezt a legmélyebb részt egy-kétszer megtömöd porrá tört rézgáliccal, lehet, hogy megelõzheted a nyírrothadás kialakulását.A csûdsömörre igazán nem tudok mit mondani, de esõs, nedves idõben, s a lábak lemosása után célszerû a csûdhajlatokat szárazra törölni, illetve, csak a legszükségesebb mértékban nedvesíteni. További segítséget jelenthet, ha a csûdszõröket nem nyírod le, mert annak az a funkciója, hogy a ló lábán végigcsurgó nedvességet a csûdajlattól elvezesse, ezáltal annak felázását csökkentse.

#14 furioso

furioso

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.405 hozzászólás

Közzétéve 2004 november 21. - 11:58

[ November 21, 2004, 10:59: Az üzenetet átszerkesztette: furioso ]

#15 furioso

furioso

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.405 hozzászólás

Közzétéve 2004 november 21. - 12:00

[ November 21, 2004, 11:00: Az üzenetet átszerkesztette: furioso ]

#16 Cavalier

Cavalier

    Mirage :)

  • Admin
  • 6.360 hozzászólás

Közzétéve 2004 november 21. - 12:41

Furioso: Most nincs is problémám (lekopogom), ez a kátrányozás bejött. Csak van amikor a körmölésnél szûkre sikerül a nyírbarázdák kivágása, ezt nem tudom mitõl függ, miért úgy csinálja a kovács ahogy, de majd ha jön megkérdem, mert most is elég szûkre hagyta, és nagyon bele tud ragadni a dzsuva. Meg vigyázni is kell a patakaparóval, hogy ne mélyítsem tovább. A csüdsömörrel vissza-visszatérõen küzdünk mióta megvan a ló, és szerintem fogok is, amíg ezen a helyen tartom. Mindig megtörlöm, nem vágom a szõreit, bekenem körömvirággal, mégis esõs idõben, ha felázik a karám, kijön rajta. Bár van több lovon is, csak általában nem érdekli a gazdájukat..

#17 kiwi2

kiwi2

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 872 hozzászólás

Közzétéve 2004 november 21. - 12:49

Az 1ik lány a lovardából azt csinálja a csüdsömörös lovával, h lekeni betadinnal, majd lekaparja. Azt mondja ez jó rá. Hááát, én nem tudom. Én se tudom hogy tûntessem el a sömört a lovam lábáról, de azért ilyen drasztikus megoldást nem választanék...Elvileg lehet kapni direkt erre való krémet,nem? Ki hallott róla, és mennyiért, ill hol lehet kapni?

#18 Cavalier

Cavalier

    Mirage :)

  • Admin
  • 6.360 hozzászólás

Közzétéve 2004 november 21. - 13:38

Attól függ miben áll a lekaparás.. Az elhalt hámsejteket le lehet szedegetni, csak ne kaparja véresre. Én is úgy szoktam, a betadine szárítja, aztán másnap bekenem körömvirággal. Jó idõben eltûnik, aztán sárban elõjön. Már beletörõdtem, hogy teljesen megszabadulni nem lehet tõle. :-/

#19 liviakonrád

liviakonrád

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 931 hozzászólás

Közzétéve 2004 november 21. - 19:44

idézet:
Eredeti szerzõ: Cavalier: A Lehetett volna venni itt a loviban tiszta biotint olcsón, csak elfogyott, de ha lesz újra, veszek. Harmad/negyedáron, mint amit a boltokban szépen csomagolva árulnak. Cav [/QUOTE]Tiszta biotint(H) olcsón?! Posted Image Ha ilyen van szólhatsz nekem is, mert a legutolsó informálódásaim szerint a biotinnak mg-ja 5 és 10 millió forint körül van!! Biztos hogy az tiszta biotin?A biotin megkötésére használnak valamit, úgy árulják a boltokban. Én is azt hittem az tiszta biotin, de aztán megpróbáltam az állatorvos ismerõsömnek szerezni, de közölték az összes gyógyszergyárban hogy a tiszta biotin "kicsit" drága.

#20 liviakonrád

liviakonrád

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 931 hozzászólás

Közzétéve 2004 november 21. - 19:53

Csûdsömörrel egyébként azt szoktam csinálni (álltorvosi javaslatra!) hogy egy necces krumpliszsákkal addig súrolom a lábát, amíg a pörkök le nem jönnek (ha kell körömmel is segítek finoman), aztán lemosom a ló lábát betadin-szappannal, majd bekenem a felületet humán patikában kapható "pasta lassari" krémmel. Pimafucort krém is jó rá, de az baromi költséges muri lenne, mert egy tubus kb. egy lábra elég.Ezt a kezelést viszonylag rövid ideig, pár napig elég csinálnom, hamar rendbehozza a lovamat.

#21 Old Shatterhand

Old Shatterhand

    A nagy vadász

  • Fórumtag
  • 4.354 hozzászólás

Közzétéve 2004 november 22. - 16:44

idézet:


Eredeti szerzõ: liviakonrád:

... Ha ilyen van szólhatsz nekem is, mert a legutolsó informálódásaim szerint a biotinnak mg-ja 5 és 10 millió forint körül van!! Biztos hogy az tiszta biotin?

Na ezt nem is értem. Mi az, hogy "tiszta"? Gyógyszeripari? MIlyen szempontból tiszta? 100%-os? Hova, kinek, minek? Vitamint akarsz elõállítani? :confused: H vitamin 10 milláért? Mellesleg B vitaminnal együtt célszerû használni, ha valóban indokolt, tehát ilyenfajta "tisztaságról" sem érdemes beszélni. Valójában azonban inkább normális kaját kell biztosítani a lónak, abban benne van a H vitamin is. Tápkieg formában biotinként, vagy biocytinként simán beszerezhetõ pár ezresért...

#22 Titok

Titok

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.786 hozzászólás

Közzétéve 2004 november 22. - 20:31

Szerintem nem is fogja tudni örökre eltávolítani a csüdsömört, hiszen ha a sáros karámban sok lónak ilyen a lába, akkor simán továbbterjed.Amikor még csak picit sömörös, akkor mi a Betadine-szappanos alapos mosás + szárítás (csontszárazra!) után Alkcema kenõccsel szoktuk bekenni, ezzel néhány nap után elmúlik.

#23 Guest_Huncutka222_*

Guest_Huncutka222_*
  • Guests

Közzétéve 2004 december 10. - 20:47

hali!Ha a lónak sûrûn felrepedezik a patája arra kell valami különösebb kezelés vagy csak sûrûn kell patazsírozni???

#24 tötõ Zsó

tötõ Zsó

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 12.966 hozzászólás

Közzétéve 2004 december 10. - 21:08

A patazsírról megoszlanak a vélemények, leszögezem hogy vannak itt nálam 1000000x okosabb emberek, de hamár megláttam kérdésed, elmondom hogy én mit gondolok.Ha felrepedezik, az ugye ha minden igaz azt jelenti,(különleges eseteket kivéve) hogy száraz.Ha pedíg a száraz patát patazsírral kened, akkor elzárod elõle a nedvességet, tehát ha ÉN a helyedben lennék, (elõször is megkérdeznék valaki okosat, de mivel te már itt ezt megtetted, ezért ezt csak azért írtam le nehogy nekemugorjanak :D ) szóval ha a helyedben lennék, akkor valamiféle borogatást tennék rá, hogy több nedvesség jusson a szaru-ba. Engedd ki többször a harmatos fûbe, a nedves (de nem tökig sáros) talajra.. Szerintem. :cool: Persze még van ezernyi vélemény, halgass arra, aki ért hozzá,és akiben megbízol ;) Egyébként ez egy ördögi kör, mert ha bekened patazsírral, akkor ugyan BE, nem engedi a nedvességet, de KI sem. Habár most hogy belegondolok a nedvesség csak felszívódni tud, a patából csakúgy "elslisszanni" nemigazán. Szóval 'emtom.Olvass vissza egy kicsit a topik elejétõl keresgélj, biztos hogy volt már ilyenrõl szó ;)

#25 Zsuzska

Zsuzska

    Törzsvendég

  • Admin
  • 3.961 hozzászólás

Közzétéve 2004 december 11. - 0:07

idézet:
Eredeti szerzõ: mandula: Ha jól tudom, a patazsírnak elsõ és legfontosabb funkciója, hogy megakadályozza a nedvesség ki illetve bekerülését. Ha sáros az idõ, száraz patára kenjük, de álltalában fordítva: jól beáztatott patára kenve a pata nem szárad ki. Önmagában a patazsírtól nem lesz puhább a pata. A másodlagos dolgokban: patanövesztõ meg mittoménmi, na azokban nem hiszek nagyon.[/QUOTE]Érdemes néha vissza is olvasni... Posted Image A patanövesztõ akkor kellhet, ha nem a talajjal van elsõsorban gond, hanem a pata szerkezetével. Galagonya patájával csodát tett a fermentált gabona, de Üllõn a homoksivatagban nyáron már azzal együtt is nagyon csúnyán repedezett a forró homokban. Úgyhogy jött a patkó... ilyenkor télen sokkal kevésbé repedezik.

#26 Guest_Huncutka222_*

Guest_Huncutka222_*
  • Guests

Közzétéve 2004 december 11. - 23:13

idézet:
Eredeti szerzõ: Zsuzska:A patanövesztõ akkor kellhet, ha nem a talajjal van elsõsorban gond, hanem a pata szerkezetével. Galagonya patájával csodát tett a fermentált gabona, de Üllõn a homoksivatagban nyáron már azzal együtt is nagyon csúnyán repedezett a forró homokban. Úgyhogy jött a patkó... ilyenkor télen sokkal kevésbé repedezik.[/QUOTE]Bocsi :D De így egszerûbb volt.Lehet hülyén hangzik de lehet hülye is vagyok de mi az a fermentált gabona??? :confused:

#27 Guest_Huncutka222_*

Guest_Huncutka222_*
  • Guests

Közzétéve 2004 december 12. - 0:15

Jajj azt még nem is mondtam hogy olyan lelkiismeret furdalásom van mint állat mert mindig elfelejtem kikaparni szegény pacinak a patáját és ma kikapartam és a nyír körül iylen fekete volt meg fehér mintha rohadna de azt mondta az edzõm hoyg ez nem gáz csak sûrûbben kéne kaparni:( Úgy szégyellem magam!

#28 Zsuzska

Zsuzska

    Törzsvendég

  • Admin
  • 3.961 hozzászólás

Közzétéve 2004 december 12. - 1:00

Nem vagy hülye. Posted Image A fermentált gabona egy takarmánykiegészítõ. Bõvebben [url="http://"http://www.p2000lovas.hu//marstall.htm"]itt olvashatsz róla,[/url] az Erõ és életnél a Kanne feliratra kattintva.

#29 Ágimam

Ágimam

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 6.208 hozzászólás

Közzétéve 2005 augusztus 31. - 20:42

Fél éve használok biotint és eddig nekem semmit sem használt pedig minden nap kapja a ló. (majdnem, mert néha elfelejtem sajna)ugyanúgy törik a lovam körme mint anno.a patazsír viszont sokat használ úgíy vettem észre, mert a kiszáradt pata sokkal jobban törik.Ha minden nap kenem akkor nem törik fel a széle, de minden nap nem tudok kimenni a lovamhoz, így csak minden másnap kene be neki, ami sajnos nem elég.próbáljátok ki a síma patakenõcs helyett a gyógyszertárban is kapható 0,5 kg vazelin és ricinusolaj keverékét. Ha elfogy a vödrös kékszínû patakenõcsöm én is azt használom.Ja, ha pedig nagyon törik még mindig az a köröm, akkor egyértelmû a vasalás, égpedig úgy, hogy tegyetek alá gumit!üdv: Petya

Hozzászólás megtekintése

Már nagyon régóta akarok erre reagálni! (Szia, Petya!)Elõzmények:"Hosszúhomlok Hozzászólás ideje: 2005.08.24, 20:51 QUOTE(Ágimam @ 2005.08.24, 20:40)Jéézusom! Már látom elõre izgalmas sorsunkat Herceggel. Ugyanis úgy néz ki, bármilyen keveset is használjuk majd õket, (sokkal-sokkal kevesebbet a kelletténél ) Herceg elsõ patáira akkor is kell majd némi-nemû patkóféle (én mûanyagra gondoltam), mert a három közül neki van egyedül olyan patája, hogy muszáj... HH: Miért pont mûanyagot? Valami konkrét egészségügyi okból? "Azért nem a "Körmölés, patkolás" topicba mentem, mert már régen kinéztem ezt a hsz-odat, és ezzel kapcsolatban lenne modnanivalóm, kérdésem.A három lovunk közül egyedül Hercegnek, a herélt "gidránnak" (azért van idézõjelben, mert 0-ás sütésû, nincs szárm.lapja) van ilyen gondja. Angyinak gyémánt-keménységû, teljesen problémamentes patái vannak. Mulatt, az angol telivér is "ki lett kezelve" a szörnyûséges tartás/használatból eredõ (amikor idekerült, úgy volt leszakadva a patkó, hogy a patájából is "vitt" egydarabot!) borzadályokból, mert nagyon jó kovácsunk van.Egyedül Herceg patái repedeznek állandóan, de csak a két elsõ. Ebbõl gondolom (bár csak három lóról van tapasztalatom), hogy fajta, illetve egyéni érzékenység, tehát nem mindig tartás/gondozás kérdése a pata-probléma.Már mondogatja egy ideje a kovácsunk, hogy valószínûleg elkerülhetetlen lesz majd (ha teljesen be lesz lovagolva, és rendszeresen /?/ lesz használva) a patkó.Nekem a patkóval kapcsolatban aggályaim (ha úgy tetszik: elõitéleteim) vannak. Még nem mondta ki a kovácsunk a végsõ szót, de ha megteszi, akkor sem biztos, hogy rá tudom magam bírni, hogy patkót rakassak a lábaira. Elõször is: soha nem lesz annyit használva, hogy amiatt szükséges legyen. Jó, ha hétvégenként egyszer-kétszer kimegyünk majd vele a környékre, földutakon, szántók mellett, réteken. Aszfalt ebbõl kb. 5 méter. Másodszor: Ha egyébként egészséges a ló, és csak egyéni, v. fajta-béli következmény a képlékeny, szakadozásra hajlamos pata, a patkóval mit segítünk a helyzeten? Amint észreveszem, hogy kicsit "felrojtosodott", ( kb. nem egész fél centis, kiálló felszakadt darab) már csipem is le egy fogóval, utána reszelem simára, amennyire tudom. Valamelyik ANIVET-hiradóban láttam mûanyag patkókat. Úgy emlékszem, azt ragasztani lehet. Akkor nem kellene szegeket verni (az amúgy is "morzsalékos" állagú) patába. Ebbe még (úgy-ahogy) belemennék. Semmivel nem kenem, mert amit a kencézésrõl olvastam, abból számomra az jött le, hogy nedves idõben nem kell, (fõleg, ha agyagos a talaj, és nálunk nagyon az!) száraz idõben meg a bezsírozott patákra rátelepedik a por, és nem hagyja lélegezni, az meg legalább olyan káros. Ezért érdekelne a mûanyag, ill. a ragasztható patkó, mert (hiába tudom, hogy a hagyományos patkó "nem árt" :rolleyes: neki,) én nagyon szkeptikus vagyok ezzel kapcsolatban. Tudsz (tudtok) róla valamit?

#30 NauTiLUS

NauTiLUS

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 461 hozzászólás

Közzétéve 2005 szeptember 1. - 5:45

A ragasztható patkó aranyárban van. 10-en sokezer forint párja.De én azt tudom javasolni, amit a "kovácsom" (nem vagyok én fõúr, hogy saját kovácsom legyen, csak mindig õt hívom) mondott: ha elõl mindig repedezik a pata, akkor könnyen lehet, hogy túl sok sarok maradt, ezért nagyon az elejére lép a ló.Kicsit hülyének néztem, de a problémás lovat úgy megcsinálta, hogy 4 hónapja nem repedt be újra egyik patája sem.

#31 Ágimam

Ágimam

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 6.208 hozzászólás

Közzétéve 2005 szeptember 1. - 7:28

A ragasztható patkó aranyárban van. 10-en sokezer forint párja.De én azt tudom javasolni, amit a "kovácsom" (nem vagyok én fõúr, hogy saját kovácsom legyen, csak mindig õt hívom) mondott: ha elõl mindig repedezik a pata, akkor könnyen lehet, hogy túl sok sarok maradt, ezért nagyon az elejére lép a ló.Kicsit hülyének néztem, de a problémás lovat úgy megcsinálta, hogy 4 hónapja nem repedt be újra egyik patája sem.

Hozzászólás megtekintése

Ahhaa. Akkor nem ragasztunk... :rolleyes: Értem, amit mondasz, de kiscsikó koruk óta ugyanaz a kovács jár hozzánk. Ugyanazzal a módszerrel körmölte mindkettõt, s az öreglány sérült, elroncsolódott patáit is rendbehozta. Lehetséges, hogy egyedül Herceg elsõ patáinál hagyott nagyobb sarkot?

#32

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 10.954 hozzászólás

Közzétéve 2005 szeptember 1. - 7:41

Lehetséges, de ha mindet ugyanaz körmöli, én nem hinném, vagy mindnél nagyobb sarkot hagy, csak azokat nem zavarja ilyen szempontból... Lehet, hogy egyszerûen csak gyengébb a patája.A patkótól meg nem kell félni egyébként, ha kell rá, akkor kell. Az enyém is 4 lábra van vasalva, eleinte nagyon nem akartam egyáltalán rá patkót, de látom, hogy mennyit javult jó kezek között, és a 4 vassal. (Mondjuk nála egész más gondok vannak, nem a repedezés, csak a patkó végett jutott eszembe õ.)Viszont, fõleg, ha nem lesznek gyakran elõvéve, vas helyett elõször meg kéne próbálni belülrõl erõsíteni a szarut, biotinnal (ami egyébként meg nagyon is jó, használ, Petyától olvastam itt fentebb elõször életemben, hogy nem használt), vagy egyéb más szerekkel (nem vagyok nagyon otthon a témában, P2000 Lovasboltos Kati tuti ajánl neked sokmindent, ha kérdezed, ahogy én tudom, õ járatos ilyen kiegészítõk terén eléggé), szerintem legalábbis...De ez is egy olyan kérdés, amit érdemes megvitatni a kováccsal, meg az állatorvossal is, sõt, leginkább velük, mint velünk, akik azért kívülállók vagyunk a kérdésben. :)

Edited by Dé, 2005 szeptember 1. - 7:42.


#33 Õz

Õz

    Sebész

  • Főmoderátor
  • 3.950 hozzászólás

Közzétéve 2005 szeptember 1. - 7:50

Fura dolgok ezek ám... Exfõnököm lovaihoz is éveken át ugyanaz a kovács járt. Ezalatt volt vagy 3-4 különféle lova; különbözõ pataszerkezetekkel; egyikkel se volt soha semmi baj. Aztán egyszercsak lett egy olyan lova, amelyiknek orrba-szájba repedeztek a patái (patkóval...), kéthetente hagyta el valamelyik lábáról a vasat (kilazult, és/vagy kiszakadt mindig)... Ezzel párhuzamosan Szikra öregúrnak nagy-nagy szüksége lett szilikonbetétes gyógypatkóra (használatból kifolyólag, nem körmölési hiba miatt); és ennek elkészítése már meghaladta az illetõ kovács képességeit. (És sajna nem szólt, hanem megpróbálta megcsinálni; Szikra meg lesántult szépen, mint annak a rendje... :( ) Kovácsot váltottunk hát; és láss csodát - a másik, patkóelhagyós sárgával egyszercsak megszûntek a problémák.Lehet pl, hogy Hercegnek kicsit más a lábállása, kicsit másféle körmölést igényelne, hogy igazodjon a járásához, és ne töredezzen a patája. Innen a távolból képtelenség megmondani; én meg amúgysem vagyok kovács, ugye.Lehet, hogy érdemes lenne megpatkolni az elejére; lehet, hogy ez segítene. (Ártani, ha jól csinálják, aligha árt.) Ha kiderül, hogy "mégse"; lehet tovább töprengeni, mi lehet a megoldás.A biotin, meg más, szaruerõsítõ kiegészítõk azért nem biztos, hogy ebben az esetben beválnának; mert ha "belsõ" okokból töredezik a pata, akkor mind a négy töredezik általában. Persze ez is megér egy próbát; de mindenképp csak tartós adagolástól lehet eredményt várni - ha egyáltalán.

#34

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 10.954 hozzászólás

Közzétéve 2005 szeptember 1. - 8:00

Igen, mondjuk ez való igaz, hogy sok kovács van, aki egy standard, szép patával megbírkózik, de ha valami változás van, vagy nem veszi észre, vagy csak nem tudja, hogy valamit ott másképp kéne. Nálunk is volt olyan kovács, aki csak úgy kovács lett, inaskodott egy ideig, megfigyelt sok dolgot, aztán átvette a stafétát. Ha van egy jó mestere, akkor ez sok mindenre elég is, pl az én lovamat is szépen megkörmölte, és megpatkolta, akkor még csak elejére, sõt, amikor utána jött a mostani kovácsom, õ sem panaszkodott, hogy ki körmölte ezt elõtte, de ennyi, semmi különös. A mostanival viszont javul is. Ahogy nem a papíron lovagolunk, úgy a kovács helyett sem a papírja dolgozik, biztos van rossz papíros kovács is, de aki elvégezte a szakmát, annak valószínûleg szélesebb rálátása van, legalább elméleti szinten, szerencsés esetben még gyakorlatban is. (De lehet valaki papír nélkül is nagyon hozzáértõ, ha jó helyen tanult, jó embertõl, olvasott hozzá, stb, nem vonom ezt sem kétségbe, de valószínûleg ilyen kevesebb van.) Na, úgyhogy nem is a papír témába akartam ezzel beleásni magam, hanem igazat adok Õznek abban, hogy talán csak más egy kicsit a lábállása, vagy valami...Ami a belsõ okokat illeti, igazság. :) (Hát ja, sok dolgot nem vettem most se figyelembe :cool: )

#35 Ágimam

Ágimam

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 6.208 hozzászólás

Közzétéve 2005 szeptember 1. - 9:49

[quote name='Dé' date='2005.09.01, 08:41']Lehetséges, de ha mindet ugyanaz körmöli, én nem hinném, vagy mindnél nagyobb sarkot hagy, csak azokat nem zavarja ilyen szempontból... Lehet, hogy egyszerûen csak gyengébb a patája.

Hozzászólás megtekintése

[/quote]Filly 2002.08.26, 00:17 A biotin igazán akkor jó, ha minimum fél évig rendszeresen kapja a ló. A mi dokink is tud hozni jóval olcsóbban, mint a bolti ár, mivel patikában keverik ki. A minõsége viszont ugyanolyan, mint a drágább, márkásabb biotinoké. liviakonrád 2004.11.21, 20:44 idézet:--------------------------------------------------------------------------------Eredeti szerzõ: Cavalier:A Lehetett volna venni itt a loviban tiszta biotint olcsón, csak elfogyott, de ha lesz újra, veszek. Harmad/negyedáron, mint amit a boltokban szépen csomagolva árulnak. Cav [/QUOTE]Tiszta biotint(H) olcsón?! Ha ilyen van szólhatsz nekem is, mert a legutolsó informálódásaim szerint a biotinnak mg-ja 5 és 10 millió forint körül van!! Biztos hogy az tiszta biotin?A biotin megkötésére használnak valamit, úgy árulják a boltokban. Én is azt hittem az tiszta biotin, de aztán megpróbáltam az állatorvos ismerõsömnek szerezni, de közölték az összes gyógyszergyárban hogy a tiszta biotin "kicsit" drága. xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxEzek szerint a biotint is aranyárban mérik... :rolleyes: (hogy NauTILUS szavaival éljek! :D )Ráadásul én úgy olvastam, hogy a biotin - amennyiben emberrõl beszélünk - a normális zsír- és fehérje-anyagcseréhez szükséges. Az is tény, hogy a körmünknek fehérjére van szüksége. Namost, ló esetében miért lenne merõben másképp? De a biotin (H-vitamin-) hiány - embernél - ekcémásodást, nagyfokú kimerültséget, zsíranyagcsere-zavarokat, korai õszülést, kopaszságot, izomfájdalmakat okoz. A köröm-problémákra, repedezettségre inkább olyan vitaminokat, ásványianyagokat kell pótolni, ami az anyagcserét és a fehérje-szintézist befolyásolja. Pl. ként, jódot, cinket (fehérjeszintézis = eltünteti a körmökrõl a fehér foltokat), B-vitaminokat, A és E vitamint, vasat, ez mindmegszünteti (embernél) a köröm repedezettségét. Ráadásul a biotin szinergista hatású a B2-, B3-, B6 és az A-vitaminnal, ezek nélkül szinte pazarlás tömni vele a lovat.A biotin legfõbb természetes forrása a dió, gyümölcsök, sörélesztõ, fényezetlen rizs (és pár olyan belsõség, stb., amit lovaknak ugye nem adhatunk), ha bebizonyosodna, hogy egyértelmûen csak a H-vitamin segíthet, inkább ezeket adnám. Az is jó kérdés, milyen mennyiségben? Tényleg, rengeteg diónk van, megpróbálom, szeretik-e... (mondjuk pár szemet, v. egy kis maroknyit... :confused: )Gyümölcsöt - ahogy vége a kaszált fûnek, legelésnek - napi fél-fél kilós fejadagban kapnak, vegyesen sárgarépát, almát. Ez elég kell, hogy legyen vitaminforrásnak. Vagy Hercegnek adjak többet? Mondjuk õ kb. egy q-val nehezebb a másik kettõnél...Herceg lábállásáról: kifejezetten rákérdezek majd a kovácsunkra.Az viszont tény, hogy Herceg patájának az "állaga" is más! Porhanyósabb, vagy puhább, nem tudom, hogyan mondjam... :rolleyes: Nem mindig tudom megoldani, hogy mire a kovács jön, beáztassam kicsit a patájukat. A két kancánál (fõleg Angyinál) mondja is mindig, heeejj, ebbõl a patából vidia-furót lehetne gyártani.. De Hercegnél ilyenkor sincs gond, mert nem olyan kemény a szaruanyaga. Ha jól meggondolom, az a feltételezésem sem igen állja már a helyét, hogy "egyforma mennyiségût-minõségût kapnak enni, ergo: egyformának kell lennie a patájuknak is". Mert ahogyan van "jó táplálékhasznosító" fajtájú, úgy van ennek az ellentettje is. Nem? Lehet, hogy Herceget "még jobban kell táplálni". És itt nem a mennyiségre, inkább a minõségre gondolok. De mit? Több gyümölcsöt? Vitamin-kiegészítõket? :confused: A patkolás iránti ellenérzésem már-már beteges méreteket ölt. Ráadásul olvastam (a rögeszmémet támogató :D ) cikkeket is, a legújabb nézet szerint (hacsak nem napi 8 órában betonon szódás-kocsit húzó igáslóról, vagy egyéb "munkalóról" , illetve "gyógyító jellegû" patkolásról van szó), nem ajánlják.Pl.: "Még a legnagyobb szakértelemmel végrehajtott patkolás is lehet bizonyos tekintetben káros hatással a lovakra. A pata a patkolás következtében a talajhoz viszonyítva más helyzetbe kerül, a patkó a patát a talajról felemeli, s ezért kemény talajon már nem az egész talpi felület viseli a testsúlyt, hanem a patkó közvetítésével csak a patacsont felfüggesztõ készüléke, a fal irhája. A talaj hiányzó ellennyomása miatt a pata a megterhelés pillanatában nem tágul normális mértékben, egy bizonyos idõ után keskenyebb és szük lesz, a táplálkozása korlátozott (?), a szaruteremelõdés csökkent és a nyir sorvad. A patacsont függesztõkészülékének túlságos igénybevétele miatt a fal irhájában, a patacsontban gyulladás keletkezik, és a patacsont, a talp alakja megváltozik (terült-, lapostalpú, teletalpú, rokkant pata stb.)A szaru növekedése és a sarokfal kopása miatt a pata hosszabb, magasabb lesz és a pata ezen alakváltozása a megterhelésben okoz zavarokat; a ló mozgása nehézkessé válik, elõbb kifárad, könnyebben botlik, az inak, szalagok feszülési viszonya, az izületek megterhelése megváltozik, s az inak, izületek megbetegedhetnek. A patkolt pata nem érintkezik közvetlenül a talajjal, ezért nedvességet is nehezebben vesz fel, elveszti rugalmasságát és kemény lesz.A patkó felpróbálásakor a hordozószél égetése, felmelegedése miatt a szaru kiszárad, törékeny és az összekötõ réteg laza lesz. A patkószegek - különösen a gyakori patkolás esetén - a szarufalat kilyuggatják. A patkó súlya miatt az állatok elõbb elfáradnak, a paták rázkódtatása fokozódott.Különösen károsan hatnak a sarkos, sarkoskörmös patkók kemény és kövezett utakon, míg a puha talajon a káros hatások általában kevésbé érvényesülnek. A kellõ szakértelem nélkül végzett patkolás kiszámithatatlan károkat okoz, és a ló használhatóságát is károsan befolyásolja."(?) = azt nem értem, miért lenne a táplálkozása korlátozott... :rolleyes: :confused:

Edited by Ágimam, 2005 szeptember 1. - 9:50.


#36

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 10.954 hozzászólás

Közzétéve 2005 szeptember 1. - 10:02

Ágimam, most nem térnék ki sok dologra a hosszú írásodból, majd a náam okosabbak elmondják a véleményüket. Csak egy dolog, hogy persze, hogy nem ajánlják a patkolást alapból. Amelyik lónak nem kell, ne is legyen rajta. De, ahogy te magad is írtad, ha erõs igénybevételnek van kitéve, vagy gyógy-célokat szolgál, akkor meg kell. Én sem írtam mást. :) Ha van más megoldás, akkor én is azon vagyok, hogy kerüljem. De adott esetben lehetséges, hogy ez az, ami segít. Ezért kell alaposan kivizsgálni a kérdést azokkal a szakemberekkel együttmûködve, akik a lovadat ismerik, hogy kiokoskodjátok, mi lenne a jó megoldás, belsõ, vagy külsõ orvoslása a kérdésnek.A másik meg; sok esetben bejönnek az embereknek szóló gyógykezelések is a lónál, de azért a ló nem ember. ;)

#37 vrony

vrony

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.293 hozzászólás

Közzétéve 2005 szeptember 1. - 10:11

Ágimam!Milyen kaját eszik a problémás ló?

#38 Ágimam

Ágimam

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 6.208 hozzászólás

Közzétéve 2005 szeptember 1. - 10:25

Ágimam!Milyen kaját eszik a problémás ló?

Hozzászólás megtekintése

Most: legel, friss kaszált füvet is kap, éjszakára szénát, zabszalmát, néha (nem rendszeresen) gyümölcsöt.Õsztõl tavaszig kapnak majd fejenként kb. fél kiló zabot is, plusz a gyümölcsök. Minusz 15 fok alatt egy pici marék durvára darált kukoricát is teszek a masch-ukba.Szõrváltás idején 1-2 hónapig 5 deka lobogó vízbe dobott, 10 percig fõzött lenmagot. De ezt mindegyik ugyanígy kapja. A zabot két hónapja vontuk meg tõlük, mert mindhárom elzsírosodott kicsit, és a napi 5 pupozott talicska kaszált fû helyett csak hármat kapnak pár hete. Ez jót tett az "alakjuknak". :guny: :D Viszont a zab-elvonás elõtt jóval (kb. 2 éves kora óta) fennálltak nála ezek a problémák. (Május 28.-án töltötte be a 4. életévét.)

#39 NauTiLUS

NauTiLUS

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 461 hozzászólás

Közzétéve 2005 szeptember 1. - 10:41

Én a Biotinnal vagy Kerabollal úgy vagyok, hogy egy kicsit hályogkovács módszer. Ha külön nem az állatorovos mondja, hogy adni kell belõle, akkor olyan mintha az átlag ember bemenne és válogatna a vény nélküli gyógyszerek közül, hátha jó lesz majd a tüdõrákjára vagy más komoly bajára amirõl nem is tud, mert olvos nem látta még.A kovácsok többsége sajnos minden képzettség nélkül dolgozik, az ügyesebbeknek lehet, hogy a dédapja kovács volt.Aki Amazont szokta patkolni, nagyon sok okosságot szokott mondani, csak nézek mint Rozi a moziban, de volt, hogy a felvert vas több mint fél évig a helyén volt és a pata sem nõtt nagyon csúnyán. De úgy gondolom ha nincs kiemelten problémás lába a lónak, akkor házilag meg lehet nyugodtan körmölni, mindenki tudja, hogy kellene kinézni a végeredménynek. Meg ha már látott 10 körmölést akkor azt is megtanulhatja, hogyan kell ezt nagyjából csinálni. Meg megvan az elõny, hogy bármikor utána lehet igazítani bármikor.

#40 BoKa

BoKa

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.718 hozzászólás

Közzétéve 2005 szeptember 1. - 10:46

Ja, aztán vagy kap savós patairhagyuszit a ló, vagy nem :dev: Fél évig meg ne azért maradjon fent ugyanaz a vas, mert nem esik le.Nau, te idõnként olyanokat bírsz írni, mint egy igazi tini :dev: