Ugrás a tartalmakhoz


Fotó

Herélés


  • Please log in to reply
482 válasz a témához

#81 March Groom

March Groom

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 250 hozzászólás

Közzétéve 2004 június 10. - 14:08

Sziasztok,Frissen herélt lónak adtunk [url="http://"http://www.abrakmester.hu/termekek.php?prodID=3&fcompany=Equine+Products&fgrp=Teljes%EDtm%E9nyfokoz%F3+term%E9kek"]Selenavite E[/url] készítményt és nem esett össze. De majd megkérdezem a részleteket.

#82 Ilusta

Ilusta

    Törzsvendég

  • Moderátor
  • 8.740 hozzászólás

Közzétéve 2004 június 10. - 14:42

Vegeta!Pezo szerinted össze volt esve??Egyáltalán nem..Még csak be sem dagadt neki.Kíméletesen mozgatni, karámozni kell.De jobb ötlet Römivel jönnöd. Vele nem lesz gondod...max. hogy "hisztis kanca" (jobb értelemben :D ), de õt mindig szuperül tudtad kezelni. :yeah: [ Június 10, 2004, 14:42: Az üzenetet átszerkesztette: Ilusta ]

#83 Fec

Fec

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.878 hozzászólás

Közzétéve 2004 június 10. - 15:05

Vegeta!Amit leírtál abból az következik, hogy ha meg akarod tartani, heréltetned kell. Nincs jobb választásod.A leírtak szerint se nem fedmén, se nem úriember az utolsó idõkben. Akár hozzásegítettétek az esetleg erélytelen bánásmóddal, akár magától dinka, ha tökös marad valószínûleg nem fogsz vele bírni. Nemcsak magára, lovakra de emberekre is veszélyt jelent így. Tehát változtatni kell, tudod te is. Vagy eladod olyannak aki bír vele, vagy herélés, vagy csak nézed és nem lovagolod.Ha fedezett is tudtodon kívül, nem feltétlenül kell hülyének lennie. Itt több mint tíz fedmént lovagolunk kancákkal meg egymással is együtt. Megtartjuk a 3-5 m távolságot és nincs velük gond, jó közepes lovasnak már fegyelmezetten engedelmeskednek.A herélés után egy héttel már kíméletesen, majd fokozatosan terhelve lovagolható, de a túrán részvétel még korai lenne, a hormonok miatt is. Több idõ, egy hónap kell legalább, míg alábbhagy az érdeklõdés.

#84 vegeta

vegeta

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 538 hozzászólás

Közzétéve 2004 június 11. - 15:10

Eszem ágában sincs eladni!!!!!!!!! Eszem ágában sincs a földrõl nézegetni, csak mert egyszer katapultáltam róla. Itt is van fedezõmén, karámban a kanca mellett áll, gyerekek lovagolják. Van még vagy 10 mén, akikkel 24 órán át hergelik egymást, lehet, hogy ez a súlyosabb tényezõ és nem a kancák.Mindegy, vannak még eszközeim, lenne még idõm, hogy "bírjak vele", csak nem akarok küzdeni állandóan.Sok jogos észérvet kaptam, köszönöm. Csak abszolút nem ez a lényeg. de nem is akarom tobább feszegetni. Egy kedves fórumos megértette a problémámat, nektek pedigigazatok van, (majdnem) mindenben.Most már csak várom, hogy mielõbb túllegyünk rajta. üdv,vega

#85 Dél-Alföldi

Dél-Alföldi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 608 hozzászólás

Közzétéve 2004 szeptember 10. - 7:19

Sziasztok !Tegnap számomra érdekes dolgot csináltak az istállónknál . Az egyik bértartónknak nállunk született mén csikója , 3 hónapos . Tegnap megjelent az állatorvossal és kiheréltette . Azt mondta jobb neki most mint késöbb .Szerintem túl korai , mert a fejlõdése szempontjából kellenének a hormonjai is .Ugyan nem az enyém , de szerintem nem lesz belõle olyan szép ló mint ha 1 éves kora után tennék vele ezt .Ti hallottatok már ilyenrõl !

#86 Ilusta

Ilusta

    Törzsvendég

  • Moderátor
  • 8.740 hozzászólás

Közzétéve 2004 szeptember 10. - 7:26

Az állatorvos, nem véletlenül inkább kutya-macska orvos volt? Posted Image Bár 3 hónaposan még a kutyáknál-macskáknál is korai.. :rolleyes: 1 éves kora elõtt még én sem hallottam lovat herélni..Itt most fognak egy csõdörcsikót, de az olyan 1,5 éves. [ Szeptember 10, 2004, 07:26: Az üzenetet átszerkesztette: Ilusta ]

#87 Dél-Alföldi

Dél-Alföldi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 608 hozzászólás

Közzétéve 2004 szeptember 12. - 13:02

Nekem az agyanúm , hogy azért beszélte rá a tulajt mert igy könnyebb elbánni egy lóval , mint kifejlett korában . Kicsit fél is a lódoki a lótól .Ráadásul egy nagy gazdaság dokija és ott sok ló van . Amikor megkérdeztem miért ilyenkor az volt a válasz , hogy gyorsabban gyógyul .

#88 furioso

furioso

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.405 hozzászólás

Közzétéve 2004 szeptember 12. - 19:51

Nem gondolom, hogy a könnyebb elbánás van a dolgok mögöt. Ha állva herélnek, elbódítják a lovat, a mûtéti helyet érzéstelenítik, stb. Majdnem veszélytelen - a dokira nézvést.Ha meg ledöntve herélnek, olyan vastag szíjakkal vannak a ló lábai rögzítve, hogy az meg azért veszélytelen.Nem K. L. a monogramja a dokinak? Mert ha az, akkor õ abban a nagy gazdaságban herélt lovat számtalant, kifejlett mént is.....Sõt majdnem csak három évnél idõsebb mént, ugyanis korábban abban a nagy gazdaságban addig nem herélték ki a méncsikókat, amíg el nem dõlt, hogy lesz-e belõlük fedezõmén, vagy nem. Ez pedig úgy négyéves koruk körül derült ki. [ Szeptember 12, 2004, 19:54: Az üzenetet átszerkesztette: furioso ]

#89 Dél-Alföldi

Dél-Alföldi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 608 hozzászólás

Közzétéve 2004 szeptember 13. - 7:59

A monogramm stimmel . De én magam láttam egyszer hogy az istálló ajtóból vizsgált meg egy lovat .A kiscsikót egyébként szijjakkal ledöntve herélte ki .Én csak azon vagyok elcsodálkozva hogy miért ilyen korban tették ezt .

#90 furioso

furioso

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.405 hozzászólás

Közzétéve 2004 szeptember 13. - 20:07

Erre nem tudok választ adni.....

#91 kentaur

kentaur

    Új vendég

  • Fórumtag
  • 2 hozzászólás

Közzétéve 2004 december 26. - 20:00

Sziasztok! Én is nagy dilemmában vagyok ez ügyben. Nálunk már nem kérdés, hogy Belfegort megfosszuk a kincseitõl, mert elég bolond most is, és a jövõben terápiázni szeretnék vele. Az õ ideje március, április környékén jön el, akkor lesz két éves. Csak azt nem tudom, hogy kire merjem rábízni. Ha valaki tud Budapesten megbízható dokit, aki talán a gatyánkat is meghagyja (nem fizetjük rá azt is) légyszí írjatok nekem. Kösziku!

#92 haha

haha

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.050 hozzászólás

Közzétéve 2005 január 26. - 12:44

Szerintem ha nem akartok vele fedeztetni, okvetlenül. Mondjuk ilyenkor az is fontos, mennyi idõs a ló, mert minél öregebb, annál jobban megviseli.

#93 Altair

Altair

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 601 hozzászólás

Közzétéve 2005 február 12. - 16:07

én mindenképp kivágatnám a csõdörcsikót, ha nem akarok vele fedezni. Szerintem csak nyûg a lónak is meg a környezetnek is, a fickóskodik.Bár egy ismerõsöm lovát már egy évesen kivágták, a mai napig is úgy dobálja magát a kancáknak, mintha nem az lenne, ami ami már réh nem. Viszont így legalább nem õ csinálja a környék összes csikóját,Meg nem tör ki miden arra járó kancára.Esetleg addig "szenvednék" vele, amíg ki nem alakul rajta szépen a mén jelleg. De utána mindenképp. Úgy legalább nyugodtan alszol nyáron, ha pl kint alszanak a karámbanBár szerintem, minél idõsebben vágják ki, annál jobban megviseli a dolog. Nem veszélyes ez? Idõsebb lovat kivágatni?

#94 Hasufel

Hasufel

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4.023 hozzászólás

Közzétéve 2005 február 12. - 18:39

Az én lovam már 7 éves és az uncsitesómék úgy döntöttek-a lovam náluk van-hogy kiherélik.Azért kellet mert csípett,harapott meg rúgott és mivel az anyjával van néha ráugrott,de nem lett semmi.Végülis szerintem nem nagyon változott...

#95 Ditke

Ditke

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 179 hozzászólás

Közzétéve 2005 február 12. - 21:01

Sziasztok.Most írok elõször erre a helyre.Mivel nekünk is van egy csõdörcsikónk érdeklõdtünk egy kicsit a herélésrõl.Nekünk azt mondták hogy semmiképp sem szabad heréltetni míg a csikó mindkét heréje nincs leszállva (szakzsargon) - lent.Az orvos azt javasolja hogy április- május idõszak a legjobb vagy nyár vége.Amugy nálunk is van egy 8 éves herélt amit nagyon jól lehet lovagolni,persze szerintem hozzáállás és türelem kérdése is. [ Február 12, 2005, 20:06: Az üzenetet átszerkesztette: Ditke ]

#96 Hasufel

Hasufel

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4.023 hozzászólás

Közzétéve 2005 február 12. - 21:57

Nem ez miatt ilyen amilyen.Más oka van és tudom hogy nem fog megoldódni.nem én akartam így,de ez van

#97 furioso

furioso

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.405 hozzászólás

Közzétéve 2005 február 13. - 8:47

Az idõpontot - adott éven belül, ha a herélés már eldöntött, s más indikáció nincs - úgy célszerû megválasztani, hogy lehetõleg minél kevesebb élõsködõ (légy, stb.) legyen még talpon. Ezért szokták javasolni inkább a kora tavaszi, vagy késõ õszi idõszakot. Túl korán, vagy túl késõn - amikor még, vagy már hidegek vannak - a seb gyógyulási esélyei rosszabbodnak (megfázik, problémák). Inkább a koratavaszi idõpont jöhet szóba, mert akkor a tavalyról elbújt legyek egy része nem jelent gondot - a tél folyamán elpusztult - , az új generáció meg még nem kelt ki...

#98 haha

haha

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.050 hozzászólás

Közzétéve 2005 február 16. - 16:55

Altair: Az nem lehet, hogy félre lett herélve??? Ahová én járok, van egy ló, amelyik detto, és ezt csinálja mint az a ló.

#99 Altair

Altair

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 601 hozzászólás

Közzétéve 2005 február 16. - 17:08

Nem hiszem. Nagy szaktekintély, aki csinálta, és nem tegnap kezdte a szakmát! Viszont az anyai oldalról elég tüzes vérmérsékletet örökölt, úgyhogy ennek talán betudható. Én ilyen félreherélésrõl még nem hallottam. Mesélj már! Akkor tud kiccsikót is csinálni (most ez lehet hogy buta kérdés, de érdekelne) [ Március 05, 2005, 11:26: Az üzenetet átszerkesztette: Altair ]

#100 furioso

furioso

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.405 hozzászólás

Közzétéve 2005 február 17. - 14:39

Haha! Olvass valahol utána légyszíves, hogy mi a herélés, és hogyan zajlik! Ha ezen túl vagy, akkor rájössz, hogy nincs félre herélés...

#101 haha

haha

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.050 hozzászólás

Közzétéve 2005 február 17. - 15:13

Altair: a gazdája azt mondta, h. a herébõl egy része bennemaradt a lóban, és a hormon termelõdik, de csikót NEM tud csinálni!!!!!!!Sztem is hülyeség, Altair.

#102 Õz

Õz

    Sebész

  • Főmoderátor
  • 3.950 hozzászólás

Közzétéve 2005 február 17. - 16:22

És a gazdája ellenõrizte, hogy ott van-e az a darabka here?... Posted Image (nézz meg egyszer egy herélést, rá fogsz jönni hogy ilyen nem történhet. Leírnám részletesebben is, miért nem; de tekintettel vagyok a szolidarító férfinép érzékenységére.)Vannak olyan mének, amelyeknek nem száll le mindkét heréjük, csak az egyik, vagy az egyik se. Ez azt jelenti, hogy a normális helye (a herezacskó) helyett egyik vagy mindkét here a hasüregben, vagy valahol a herezacskó felé félúton marad. (Rejtettheréjûség, komor csõdör...) Az ilyen here ondót nem tud termelni, hormont viszont igen. És "normális" herélésnél nem lehet eltávolítani. Ha nem veszik észre vagy nem foglalkoznak vele és benthagyják, az állat továbbra is ménként fog viselkedni, csak steril lesz.Másfelõl, nagyon-nagyon sok herélt van amelyik teszi-veszi magát a kancáknak, képes erekcióra, meghágja azokat a kancákat amelyekhez hozzáfér. És mindezt úgy, hogy teljességgel száz százalékosan ki van herélve.És ez végülis nem is meglepõ, figyelembe véve hogy a nemre jellemzõ viselkedés az agyban már rögzült, illetve hogy tesztoszteron nem csak a herékben hanem a mellékvesében is termelõdik. (bár persze sokkal kevesebb.)A csípés-rúgás-harapás nemihormon-független dolog, sokkal inkább neveltetés kérdése mint heréltségé.A herélés nem szünteti meg varázsütésre a ténylegesen tesztoszteron-függõ problémákat sem; mert legalább egy hónapba telik amíg a nagymennyiségû hormon kiürül a szervezetbõl.*belekötés ON* : szerintem kivágni, meg kivágatni fákat szoktak. Hím állatot maximum kimetszenek. [ Február 17, 2005, 15:24: Az üzenetet átszerkesztette: Õz ]

#103 haha

haha

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.050 hozzászólás

Közzétéve 2005 február 17. - 16:25

Már láttam, õz. Lehet hogy itt is ez lehet a helyzet. A falabellás dologért meg PEACE.

#104 haha

haha

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.050 hozzászólás

Közzétéve 2005 február 17. - 16:29

És sztem is a harapósság csak nevelés függvénye.

#105 ikácska

ikácska

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.792 hozzászólás

Közzétéve 2005 február 17. - 19:44

idézet:
Eredeti szerzõ: Hasufel: Az én lovam már 7 éves és az uncsitesómék úgy döntöttek-a lovam náluk van-hogy kiherélik.Azért kellet mert csípett,harapott meg rúgott és mivel az anyjával van néha ráugrott,de nem lett semmi.Végülis szerintem nem nagyon változott... [/QUOTE]7 évesen az anyjával van úgy, hogy mén? Posted Image Nem azért, az enyém is alig másfél évesen még mindig az anyjával van, de csak azért, mert nem tudtuk õsszel megcsinálni a külön helyet, meg mert az anyja õsz óta ugye nem is sárlott, de tavasszal külön lesznek téve.Viszont nem ez az elsõ eset, hogy ilyenrõl hallok. Mármint hogy felnõtt mén az anyjával együtt marad, és nem lesz belõle csikó. Ez hogy lehet? :confused: Amúgy az enyém is ugrál néha az anyjára, de az nem hagyja. Akkor sem hagyta, amikor õsszel még sárlott, ezért is voltam nyugodt viszonylag. De mondjuk az én csikóm az esetek nagy részében játszik, bár néha láthatóan udvarolna is.Tud errõl valaki valamit mondani?

#106 Barefoot

Barefoot

    A megvilágosodott

  • Fórumtag
  • 5.421 hozzászólás

Közzétéve 2005 február 17. - 22:05

A vadlovaknál ez természetes. A kanca sem áll meg a csikójának, és a csõdört sem érdekli a saját lánya. A csikókat elhajtják a hárembõl mikor három évesek lesznek. Házi lovaknál nem ilyen egyértelmû a helyzet. Én nem kísérleteznék ha nem a beltenyésztés a cél.

#107 ikácska

ikácska

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.792 hozzászólás

Közzétéve 2005 február 17. - 22:34

Azt tudom, hogy valahol természetes. De azért ez még sincs teljesen így, nem? Én úgy tudtam eddig, hogy másfél éves koruk körül hajtja el az apjuk a méncsikókat a ménesbõl, vagy amikor elkezdenek próbálkozni a kancáknál. A kancautódokat meg más mének "csábítják el" a ménesbõl.

#108 Barefoot

Barefoot

    A megvilágosodott

  • Fórumtag
  • 5.421 hozzászólás

Közzétéve 2005 február 17. - 23:03

Másfél és három év között - gondolom aki jól viseli magát tovább maradhat Posted Image Viszont a kancacsikóknak is kiteszik a szûrét.

#109 Aniko

Aniko

    Törzsvendég

  • Főmoderátor
  • 6.637 hozzászólás

Közzétéve 2005 február 17. - 23:15

Most találtam egy cikk-részletet, ez érdekes: Tóth J. – J. Hollerrieder:A HASÜREGI REJTETT HERÉJÛ LOVAK HERÉLÉSE LAPAROSZKÓPPALA szerzõk 47 hasüregi cryptorchid ló laparoszkópos herélése kapcsán szerzett tapasztalataikról számolnak be. Munkájuk során 1997 óta alkalmazzák ezt a minimálinvazív módszert általános anaesthesiában, hanyatt fektetett lovon. Ez alatt az idõszak alatt 47 esetben végeztek laparoszkópos cryptorchidectomiát. A lovak között 28 félvér, 3 arab, 5 póni, 2 quarter-horse, 5 paint-horse, 2 shire-horse és 2 friz mén volt. A fríz mének mindkét oldali heréje a hasüregben helyezkedett. A mének többségét (36) hasûri rejtettheréjûként küldték mûtétre, míg 11 ló kivizsgálás céljából, ménszerû viselkedés miatt, „heréltként” érkezett a klinikára.Közleményükben ismertetik a szükséges mûszereket, a mûtét kivitelezésének technikáját és a laparoszkópiák során szerzett tapasztalataikat. Eseteik megbeszélése kapcsán összefoglalják az álló és fektetett lovon végzett laparoszkópiás herélés elõnyeit és hátrányait.Véleményük szerint a fekvõ lovon narkózisban végzett laparoszkópia a hasüregi rejtettheréjûség diagnosztizálásában és gyógykezelésében effektív, minimális invázióval járó technika, melynek során a here a hasüregbõl a lágyékgyûrûk és a lágyékcsatorna megsértése nélkül eltávolítható. Kiváló módszer és lehetõség a csõdörként viselkedõ herélt lovak vizsgálatára, fõleg ha a többi diagnosztikai módszer nem vezet eredményre.A beavatkozáson átesõ lovak utókezelést nem igényelnek, a mûtétet követõen nagyon rövid idõn belül munkába állíthatók.

#110 Dél-Alföldi

Dél-Alföldi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 608 hozzászólás

Közzétéve 2005 február 18. - 8:12

Sziasztok !A mi ménünket két hete mûtötték Üllõn , rejtett az egyik heréje a hasüregben volt . 9 éves eddig nem volt vele semmi gond ,soha nem fedezett , kb fél éve kezdett rátámadni a heréltekre . Laporoszkópiával csinálták neki is , három lukat vágtak a hasa alján . Egyáltalán nem lett lázas a mûtét után . Szerdán mûtötték szombaton haza hoztuk . Nem dagadt fel , nem folyik , itthon sem lett lázas . Egy varratot kellett a helyi dokinak kiszedni . A viselkedése tekintetében érzékelhetõ a változás , nem höbölög és nem támadja a herélteket , mint elõtte .A jövõhéten elkezdjük lovagolni ismét .Teljesen elégedett voltam az Üllõiek munkájával .

#111 vibe

vibe

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 64 hozzászólás

Közzétéve 2005 július 24. - 16:04

Szia March Groom!Az én pacimat is herélni fogjuk, és ez készítmény, pontosabban a tõle várható eredmény felkeltette az érdeklõdésemet. Hol szerezhetõ be, milyen adagolással kell adni és mennyi ideig? Megköszönném a segítségedet!Üdv: vibe

#112 Missy Szaby

Missy Szaby

    Új vendég

  • Fórumtag
  • 23 hozzászólás

Közzétéve 2005 július 27. - 10:50

az egyik kedvenc ovamat is ki akarják herélni, mert öhöm...eléggé rá van kattanva a kancákra, szal értitek...nem tudom, szerintem szegény meg fog õrülni a sokktól... :hupp:

#113 Zsubaba

Zsubaba

    Csendes Patak

  • Fórumtag
  • 10.126 hozzászólás

Közzétéve 2005 július 27. - 14:31

Nem fogja végignézni, tehát nem kap sokkot.

#114 March Groom

March Groom

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 250 hozzászólás

Közzétéve 2005 július 27. - 22:27

Szia March Groom!Az én pacimat is herélni fogjuk, és ez készítmény, pontosabban a tõle várható eredmény felkeltette az érdeklõdésemet. Hol szerezhetõ be, milyen adagolással kell adni és mennyi ideig? Megköszönném a segítségedet!Üdv: vibe

Hozzászólás megtekintése

Szia Vibe,Ha kap maccsot a ló akkor a port adnám ebbõl kb. 1 hónapig abban van probiotikum is, ami eleve enyhíti a stresszhelyzetet. Bár jó lenne tudni mi célt szolgál a ló. Kapható az Anivetben és az abrakmesternélüdv

#115 vibe

vibe

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 64 hozzászólás

Közzétéve 2005 augusztus 6. - 11:52

"Szia Vibe,Ha kap maccsot a ló akkor a port adnám ebbõl kb. 1 hónapig abban van probiotikum is, ami eleve enyhíti a stresszhelyzetet. Bár jó lenne tudni mi célt szolgál a ló. Kapható az Anivetben és az abrakmesternélüdv

Hozzászólás megtekintése

[/quote]"Szia March Groom!Köszi a tájékoztatást. Egyébként a pacimat kizárólag hobbi célokra alig két hónapja tartom. Elmúlt 10 éves, s bár nem igazán van vele baj, de ahol tartom ott egy kancával és egy herélttel van egy istálóban. Az a reményünk, hogy a herélés után (természeetesen a hormon-tisztulást követõen) együtt lehetnek a karámban, s ez neki lenne a legjobb, mert most a másik kettõ van kint többet, s õ akkor nagyon nyugtalan. Többen jósolták, hogy az egyébként szép küllemû, járású paci a herélést követõen :"össze fog esni". Pontosan azt sem tudom hogy ez konkrétan mit jelent, de mivel így tetszik ahogy van, gondoltam az általad említett készítmény segíthet abban, hogy ez ne történjen meg.Ha bármi okos tanácsot kaphatok a témában Neked is és bárkinek elõre is koszönöm, üdv : vibe

#116 ikácska

ikácska

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.792 hozzászólás

Közzétéve 2005 augusztus 14. - 11:54

Lisawica!Ha már Ágimam így elcsípett nekem a másik topicban, akkor áthozom ide a témát, mert ott off, és feltennék néhány kérdést is, ha lehetne. :) Megköszönném, ha tudnál válaszolni. :) (Õz, ha te erre jársz, és beleférne az idõdbe, tõled is szívesen venném. Persze elég, ha csak az egyikõtök ír valamit, gondolom, ugyanazt írná a másik is. ;) )Számtalanszor hallottam már, de nincsen túl sok tapasztalatom herélés terén, vagyis nem tudtam végigkísérni egy csikó fejlõdését mondjuk herélés után. Igaz az, ha korán herélik, akkor kancajellegû lesz a csikó? Ha igaz, akkor ezek szerint ha nem akarok kancajellegû heréltet, akkor várni kellene egy félvér esetében akár 5-6 éves koráig is a heréléssel? Mert nagyon sok kancajellegû heréltet láttam már, de lehet, hogy akkor is olyan "finomak" lettek volna, ha mének maradnak.Herélés után változhat-e egy csikó olyan jelleme, ami már mondjuk fél éves kora körül is megvolt, úgy értem, ami nem köthetõ talán a nemi hovatartozásához. Tehát egy fél évesen is nagy felsõbbrendûségi tudattal rendelkezõ csikó, amelyik már akkor is szeretett csipkedni is, meg már akkor is szerette letámadni a többit, akár a nagyokat is, nem biztos, hogy megváltozik a herélés hatására, nemde? Mert az a helyzet, hogy az én csikóm már ebben a korban is rendelkezett egy kis agresszióval, meg ehhez hasonlókkal. Értem én, hogy nyugszik, csillapodik a heréléssel, de azért az alapjelleme nem változik, nem? Na, ezt jól feladtam most neked, még én magam is nehezen értem meg, hogy mit szeretnék kérdezni. :D

#117 lisawica

lisawica

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.925 hozzászólás

Közzétéve 2005 augusztus 14. - 12:14

Számtalanszor hallottam már, de nincsen túl sok tapasztalatom herélés terén, vagyis nem tudtam végigkísérni egy csikó fejlõdését mondjuk herélés után. Igaz az, ha korán herélik, akkor kancajellegû lesz a csikó? Ha igaz, akkor ezek szerint ha nem akarok kancajellegû heréltet, akkor várni kellene egy félvér esetében akár 5-6 éves koráig is a heréléssel? Mert nagyon sok kancajellegû heréltet láttam már, de lehet, hogy akkor is olyan "finomak" lettek volna, ha mének maradnak.

A herék (ill. mellékherék) által termelt hormonoknak valóban szerepe van a másodlagos nemi jelleg (tehát, hogy "csõdörös" lesz-e a ló) kialakításában - így a korán herélt csikók (2 - 2 1/2 év alatt) valóban inkább "kancásak" lesznek.A nagyon késõn (5 év felett) herélt lovak viszont sok tekintetben "csõdörösek" maradnak, ugorhatják a kancákat..stb., de még ezek is sokat "csillapodnak" :D

Herélés után változhat-e egy csikó olyan jelleme, ami már mondjuk fél éves kora körül is megvolt, úgy értem, ami nem köthetõ talán a nemi hovatartozásához. Tehát egy fél évesen is nagy felsõbbrendûségi tudattal rendelkezõ csikó, amelyik már akkor is szeretett csipkedni is, meg már akkor is szerette letámadni a többit, akár a nagyokat is, nem biztos, hogy megváltozik a herélés hatására, nemde? Mert az a helyzet, hogy az én csikóm már ebben a korban is rendelkezett egy kis agresszióval, meg ehhez hasonlókkal. Értem én, hogy nyugszik, csillapodik a heréléssel, de azért az alapjelleme nem változik, nem? Na, ezt jól feladtam most neked, még én magam is nehezen értem meg, hogy mit szeretnék kérdezni. :D

Herélés után csökken az agresszió (a tesztoszteronnak a hipotalamuszban lévõ "düh-központra" is van hatása) de persze az "alap" viselkedése (örökölt jelleme) nem változik a lónak :DMielõtt bárki, bármilyen szexizmussal megvádolna :D : mindegyik szexuálszteroid tehát a nõi nemi hormonok is hatással vannak a talamuszra, vannak pl. olyan hormontermelõ daganatok (pl. petefészek) kancákban, amiktõl kifejezetten csõdörös lesz a kanca, sõt, az ivartalanítás a kancákra is csillapító hatással van, csak sokkal nehezebb kivitelezni, mivel hasiûri mûtét - Üllõn tudomásom szerint eddig egyet csináltak...

Edited by lisawica, 2005 augusztus 14. - 12:42.


#118 Ágimam

Ágimam

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 6.208 hozzászólás

Közzétéve 2005 augusztus 14. - 14:22

Ikácska! Herceg 9 hónapos korában lett kiherélve. Mindenképpen két lovat akartunk, éppen azért, hogy legyenek társai egymásnak. Ezért elkülöníteni sem akartuk õket, meg a korai párzás "örömeit" sem akartuk élvezni, (ami mindkettejüknek káros lett volna a fejlõdõ szervezet miatt). Anyagi helyzetünk is max. 2 lóra volt beméretezve...Akkor a döntésünk egyedüli oka az volt, hogy baj ne legyen. És bizony én is hallottam sokmindent, hogy pl. majd "csökött" lesz, meg "kancásan légies", meg hogy talán nem is fejlõdik majd ki rendesen... "Kényszerdöntöttünk" tehát, és a természetét tekintve akkor még nem is gondoltunk bele, milyen elõnyökkel jár majd a herélés, pedig már akkoriban rendesen mutatkozott Hercegben a "girdán tûz"... Ez a tûz azonban, - úgy tippelem; felerészben - megmaradt. Amikor "A" elkezdte a belovaglását, mutatott is belõle, nem is keveset. Már akkor megállapítottuk, valószínûleg sokkal nehezebb lett volna a belovaglása is, ha mén marad. Kb. 2-2,5 évesen!http://fototar.t-onl...D=638718&SIZE=1Egy kép a belovaglás elején, májusban:http://fototar.t-onl...D=915057&SIZE=1Ezek pár hete készültek:http://fototar.t-onl...D=990820&SIZE=1http://fototar.t-onl...D=990805&SIZE=1A "háremhölgyek" :D között:http://fototar.t-onl...D=948391&SIZE=1és"Herélt" kecske (és ló) is megnyalja a sót... :kir: (Mulatt aznap került ide, és sárlott...)http://fototar.t-onl...D=922697&SIZE=1És lehet, hogy "csak kinõtte", de kb. olyan 1-1,5 éves koráig õ volt a híres "szabadulómûvész", a mindent ízekre szedõ, szétszerelõ, a nyughatatlan, akivel ha már egy napig nem történt valami "különleges kaland", csodálkoztunk.Persze most is lenyalja a trtaktorról (ha hozzák az ellátmányt :D ) a rendszámot, visszapillantó tükröt, (Angyival egyetemben) de ez szerintem természetes, egészséges kiváncsiság. Az, amit a te lovadról írtál, nálunk is fennáll, hogy t.i. végigvizitel bennünket tetõtõl-talpig, de ezt olyan elmélyült bambasággal, finoman (és szigorúan csak a szájszéleivel, orrával) csinálja, hogy bennünket nem zavar. És mindig "határon innen" marad. Harapni soha nem akart. Pedig ménesgazda is, én is hagytunk mindent neki, hogy meglássuk, meddig megy el... Ha már unjuk, eltoljuk a fejét, és egy határozott "NEM"-mel értésére adjuk, hogy elég. (Nevessetek ki, de nálunk ez a nem szócska ugyanúgy beválik, mint a kutyáknál.)Summa-summarum: sem nõies, sem légies, sem mamlasz, sem visszamaradott nem lett! De azt sejtjük, hogy meglett volna vele a bajunk, ha megmaradnak azok a kis golyócskák... ;) Lysa! Tudom, ezer a dolgod. De engem érdekelne ennek az élettani háttere, mármint, hogy miért agresszív a csõdõr, és miért kevésbé a herélt. Eccer majd ha ráérsz... (?) és reménykedõ szmájli :)Átszerk. oka: Na, addig írtam a "litániámat", míg Lysa megelõzött! (Vagy van mégebbõl a tudományból a tarsolyodban?) És igen: telhetetlen vagyok! :D

Edited by Ágimam, 2005 augusztus 14. - 15:16.


#119 Shába

Shába

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.647 hozzászólás

Közzétéve 2005 augusztus 14. - 14:50

Engem az érdekelne ezzel kapcsolatban, hogy mikor legalkalmasabb kiherélni egy lovat. Én 2 állatorvost kérdeztem, mindkettõ mást mondott, illetve kérdeztem nálam tapasztaltabbaktól, olyanoktól is akiknek van heréltjük. Mindenki mást mond...Ágimamék Hercegje ezek szerint 9 hónaposan lett kiherélve. Ilyen korai herélést még nem hallottam, mégis azt írta, hogy ugyanúgy kifejlõdött, semmi kárát nem látta... Akkor az teljesen tévhit, hogy ha egy lovat kiherélnek, akkor nem fejlõdik ki "rendesen"? Azokra a hormonokra szüksége van ehhez, Lisawica is írta, hogy kanca jellegûek lesznek... Ez a kanca jelleg egyébként miben nyilvánul meg? Más az izomzata, vagy az alkata, vagy a jelleme?

#120 Ágimam

Ágimam

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 6.208 hozzászólás

Közzétéve 2005 augusztus 14. - 15:15

Ágimamék Hercegje ezek szerint 9 hónaposan lett kiherélve. Ilyen korai herélést még nem hallottam, mégis azt írta, hogy ugyanúgy kifejlõdött, semmi kárát nem látta... Akkor az teljesen tévhit, hogy ha egy lovat kiherélnek, akkor nem fejlõdik ki "rendesen"?

Hozzászólás megtekintése

Nem csak írtam, meg is mutattam. (Képek.) :D Én azt gondolom errõl, hogy lova válogatja. Lehet, csak szerencsések voltunk. Azt azonban biztosan tudom, ha egy fejlõdésben levõ kis csikó mindent megkap, amire a szervezetének a fejlõdéshez szüksége van, (beleértve a megfelelõ mozgáshoz szükséges teret is), lehetetlenség, hogy "csökötté" váljon, vagy alultáplált kinézete legyen. (Ha herélve lett, akkor sem!)Hogy általában "légiesebb" a herélés után, azt valóban írják a könyvek. De nézd meg Herceget! Szerinted mekkora, ill. milyen lenne, ha nincs kiherélve? Azt is biztosan tudom, ha a fejlõdés szakaszában 0-4-5 éves korig nem kapja meg azt a táp-, vitamin- ill. ásványi anyag szükségletet, amire szüksége van, késõbb hiába próbálják "helyre hozni", az már nem sikerül, soha nem lesz olyan, mint amilyen lehetett volna.De majd lisawica kijavít, ha nem így van. :)

Edited by Ágimam, 2005 augusztus 14. - 15:19.