Ugrás a tartalmakhoz


Fotó

Kell a fásli vagy sem?


  • Please log in to reply
93 válasz a témához

#1 Pajkos

Pajkos

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 264 hozzászólás

Közzétéve 2009 június 5. - 11:32

Halihó Olvastam a neten, hogy német kutatók szerint a fásli többet árt a ló lábán, mint ha nem is lenne rajta. Idézném: "Mind a hobbi – mind pedig a profi lovasok nagy része szent meggyõzõdéssel vallja, hogy a lovak lábát – ha igazán védeni akarjuk ezen érzékeny „mûszereket” – bizony rendszeresen fáslizni kell. A tréning során ugyan fõleg ínvédõket és bokavédõket használunk – elsõsorban ugrólovasok,- ám a díjlovasok itt is a fáslizásra esküsznek. A munka befejeztével elõkerülnek az istállófáslik – vastag puha alátéttel. Szerepük a sérülések elkerülése mellet, a ló lábának melegen tartása. Az istállófásli használatával ugyanis elkerülhetõ, megelõzhetõ a láb beszûrõdése. Ez igaz is, ám német kutatók érdekes bejelentést tettek: szerintük a fásli többet árt, mint használ! Azt állítják, hogy a fásli akadályozza a vérkeringést, ezáltal pedig károsítja az inakat. A kutatócsoport egyik tagja 7 hónapon át vizsgálta a fáslizás hatását. A kísérlethez a schwaingangeri ménes harminc fiatal, három éves heréltjét fáslizták, figyelve a lovak lábainak reakcióját. Az eredmény ijesztõ: megállapításuk szerint a fáslizott lábak vérkeringése rendkívül rossz volt. A lovakat mind állóhelyzetben, mind pedig mozgásban is megfigyelték. A kísérlet eredménye azt mutatta, hogy munkafásliban 15-20 percig álló lovaknak komoly fájdalmaik voltak, ezt a pulzusszám megemelkedése is jelezte. Volt olyan ló, amelyet ki kellett venni a csoportból, annyira rosszul érezte magát. Az érzékenyebb lovak lábában a jelek szerint hasonló érzés lehet, mint amit az emberek éreznek, lábuk zsibbadásakor. A kísérlet további részében a csikók neoprén ínvédõkkel felszerelve végezték munkájukat: az eredmények sokkal jobbak voltak, mint a hagyományos fásli esetében. A megfelelõ vérkeringés akadályozása mellett van még egy – jelentõs – hátránya a fáslizásnak, sõt, a neoprén ínvédõnek is: a mozgás során képzõdött hõ nem tud távozni, így a fásli alatt reked. Egy átlagos ugró – vagy díjlovagló tréning során ez nem jelentõs, viszont tereplovaglás alkalmával, vagy a military cross country szakaszán már nem elfogadható. Szintén kísérletek bizonyították, hogy a fásli nélkül tréningezett angol telivérek lábát kevésbé viselte meg a munka, mint fáslizott társaikét. A megoldást a megfelelõ szellõzésû lábvédõk jelenthetik, ezek ugyanis amellett, hogy rugalmasak, hagyják távozni a hõt is. Mindenesetre a kísérlet eredményei óvatosságra intenek, mind az istálló, mind pedig a munkafáslik tekintetében." Az igaz, hogy én tudtam lovagolni a lovamat fásli nélkül úgy, hogy nem sántult le, pedig a bal elsõ lába rossz. És volt, hogy több órát voltunk kint terepen, bár nem hajszoltam soha halálra az igaz, de ugyanúgy mûködött a ló, mintha semmi baja nem lenne. Szerintetek mi a jobb, vagy mi lehet az igazság?

#2 milagn422

milagn422

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 410 hozzászólás

Közzétéve 2009 június 5. - 12:18

Érdkes cikk. Nehéz szerintem ebben döntésre jutni. Egy rosszul felhelyezett fásli mindenképp okozhat gondot. Az meg hogy állás közben fájt a fáslival a lábuk, igazából nem csodálom (én arra nagyon figyelek hogy feleslegesen ne álljon a fáslival), azért az mégsem a rendeltetésszerû használata a munkafáslinak, hiszen munkára van kitalálva, nem ácsorgásra. A rajtafelejtett invédõ vagy fásli elég csúnya dolgokat tud csinálni.

A hõvel kapcsolatban igaza van szerintem. Nézegettem invédõket/fáslikat és találtam egy terméket, ami kifejezetten arra helyezi a hangsúlyt hogy még véltelen se melegedjen túl a lába (és valamelyiknél írja is, hogy ezzel megelõzhetõ a hõ miatti ínszalagszakadás)
http://www.trizonebo...llsports-boots/

Szóval én jelen pillanatban azt mondanám, hogy a fásli vagy ínvédõ használata abszolút nem felesleges, esetleg meg kell próbálni olyan termékeket keresni, melyek a hõt elvezetik.

(egyébként jó lenne több ilyen cikket találni, hogy akkor mi is a valóság)

#3 zulejka

zulejka

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.066 hozzászólás

Közzétéve 2009 június 5. - 12:36

Én nagyon kókler vagyok fáslizásban, nemis merek fáslizni, mert félek, hogy vagy lerohad a ló lába vagy 100 méter után pataharang lesz belõle. Viszont a sima ínvédõkkel meg úgy vagyok, hogy nem fog illeszkedni a lovam lábára tökéletesen és teljesen felesleges, kvázi dísz.
Nekem eddig a neoprén jött be, mert az már majdnem olyan mint a fásli és nagyon elrontani se lehet.
Errõl a légáteresztõs problémáról viszont még nem hallottam. A melegedéstõl felpuhul és sérülékenyebb lesz a szalag?
Én pessoában láttam lukacsos ínvédõt, de kicsit kuncogtam magamban, hogy 20k-ért vegyünk a lovunknak neccharisnyát (úgy látom ki is tették outletbe féláron :gm: ). Ha valaki azt mondja ér valamit, akkor beszerzek egy ilyet. Csak szerintem elveszti a fõ funkcióját.

#4 milagn422

milagn422

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 410 hozzászólás

Közzétéve 2009 június 5. - 13:28

Hát ez a pessoa mondjuk nekem se tetszik, de hát lehet ér valamit. Amit fent belinkeltem azok inkább anyagukban olyanok hogy áteresztik a hõt. Szóval én ugy képzelem el, mint a jó sikabátot, vagy jó bármilyen sportruhát, ami a testedrõl elvezeti a hõt.

Találtam egy angol cikket, ami olyan invédõt mutat be, amit kifejezetten az ínszalagszakadás és társai megelõzésére fejlesztettek ki állatdokik, 1989 óta használják.
http://www.profchoic...B_DrCollier.pdf
A lényege hogy a cikk szerint a szalagok túlnyújtása okozza a problémát. És ez az ínvédõ csökkenti a túlnyújtást (hyperextenziot) illetve 20-45%-ban elnyeli az energiát (mmint gondolom talajra érkezéskor keletkezõt)
találtam egy videót a felhelyezésérõl, bár semmi extra, csak mégis élõ lovon látszik hogy hogy is néz ki: http://www.expertvil...boots-horse.htm
itt meg asszem a legújabb verzió: http://www.rods.com/...Value-Pack.html
Vérkeringésrõl és hõ elvezetésérõl itt nem írnak.

Amúgy ilyenkor sajnálom, hogy kishazánkban csak a népszerû márkák kerülnek be (Eskadron, Pessoa, Tattini..) de mást ne akarjon itt az ember, pedig kiváncsi lennék hogy néznek ki élõben ezek az ínvédõk. Azért látatlanba megrendelni egy kisebb vagyonért...


"The Sports Medicine Boots have been scientifically designed to reduce
hyperextension of the fetlock and absorb a significant amount of this energy and reduce
the amount of energy available for potential tissue distortion that can lead to severe
injury and/or career ending flexor tendon and suspensory ligament damage."

#5 Nádor

Nádor

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 299 hozzászólás

Közzétéve 2009 június 5. - 13:31

Én nagyon kókler vagyok fáslizásban, nemis merek fáslizni, mert félek, hogy vagy lerohad a ló lába vagy 100 méter után pataharang lesz belõle. Viszont a sima ínvédõkkel meg úgy vagyok, hogy nem fog illeszkedni a lovam lábára tökéletesen és teljesen felesleges, kvázi dísz.
Nekem eddig a neoprén jött be, mert az már majdnem olyan mint a fásli és nagyon elrontani se lehet.
Errõl a légáteresztõs problémáról viszont még nem hallottam. A melegedéstõl felpuhul és sérülékenyebb lesz a szalag?
Én pessoában láttam lukacsos ínvédõt, de kicsit kuncogtam magamban, hogy 20k-ért vegyünk a lovunknak neccharisnyát (úgy látom ki is tették outletbe féláron :gm: ). Ha valaki azt mondja ér valamit, akkor beszerzek egy ilyet. Csak szerintem elveszti a fõ funkcióját.

Ez számomra is mindíg örök kérdés volt ! Persze csak költõi , mert soha nem fásliztam. Ínvédõt sem használtam. Igaz nem is vagyok ugrólovas , de kemény terepeket - idõben , km. -ben és talajban egyaránt - azért megyek .Hál' Istennek soha nem sántított még a lovam.

Ez a hõáteresztés , és az ezzel járó probléma kérdése érdekes. Ugye , ha jó a vérkeringés valahol , az hõ termelõdéssel jár. De a frisseséghez meg hûtés kell! Régi mondás , hogy hûtsd a lovad lábát , hogy gyorsabban melegedjen ! Azaz kemény munka után kifejezetten jó a hûs patakban léptetni mert felpezsdíti a vérkeringést .

Igazából nem ismerem a másik - fáslis - oldalt , de ha már szavazásra bocsájtottad akkor : fásli nélkül .

#6 Chilly

Chilly

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.552 hozzászólás

Közzétéve 2009 június 5. - 21:00

A legutolsó tréner, akinél dolgoztam ellene volt az ínvédõnek. Azt mondta megfõzi az inakat. Bemelegítettük a lovakat, és mikor olyan manõvert tanítottunk/gyakoroltunk velük, ahol nagyobb volt a sérülés veszély, felraktuk rájuk az ínvédõt, majd utána levettük újra. Én a saját lovaimon is ezt a módszert alkalmazom. Hozzáteszem, egészséges, erõs, száraz lábaik vannak. Míg anno távlovagoltam, Cross nem tudta elviselni az ínvédõt, mindig csupasz lábbal mentünk. :) Terepre is így megyek, ínvédõ nélkül. Személy szerint a fáslit nem szeretem, nem is használtam soha és nem is szeretném.

#7 LANDGRAF

LANDGRAF

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.722 hozzászólás

Közzétéve 2009 június 6. - 8:27


...A lényege hogy a cikk szerint a szalagok túlnyújtása okozza a problémát. És ez az ínvédõ csökkenti a túlnyújtást (hyperextenziot) illetve 20-45%-ban elnyeli az energiát (mmint gondolom talajra érkezéskor keletkezõt)...



Az ín csak kb.10%-ot nyúlik az izomhas meg kb. 90%-ot. Szóval,ha kidõl a lónak az ína akkor az mindig a feszes izomzat következménye. ;)

#8 Széphajnal

Széphajnal

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.862 hozzászólás

Közzétéve 2009 június 6. - 8:55

Szoktam néha infrás masszírozóval megmaszni a lovacskám korábban ínsérült lábacskáját,szerintetek ez fölösleges,vagy árt,vagy használ,vagy......???

#9 milagn422

milagn422

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 410 hozzászólás

Közzétéve 2009 június 6. - 9:32

Az ín csak kb.10%-ot nyúlik az izomhas meg kb. 90%-ot. Szóval,ha kidõl a lónak az ína akkor az mindig a feszes izomzat következménye. ;)


Most meg nem mondom hol találtam egy angol cikket, az is pont ezt írta. Illetve õ inkább a nem megfelelõ kondit emlegette és a fáradt izmokat. De egy fáradt izom is hasonlóképpen mûködhet mint egy merev izom. De akkor maga a szakadás lényegében a túlnyújtástól jön létre. Mármint, ha merev az izma, nem fog tudni 90%-t nyúlni és kénytelen lesz az ina, ami viszont nem tud annyit nyúlni mint amennyit kéne, ergo elszakad. Vagy rossz a logikám? Mert ebben az esetben van értelme a fenti invédõknek, melyek az energiaelnyelésrõl hablatyolnak. Mondjuk picit off ebben a témában, de sztem érdekes probléma.

Most nagyon elbizonytalanodtam. Ugye én fáslizom a lábát amióta sérült, de amikor leveszem a fáslit akkor mindig meleg, mmint nem gyulladás vagy ilyesmi, hanem egyszerûen a fásli alatt marad a hõ. De lehet érdemes lenne szép fokozatosan síkmunkában fásli nélkül dolgozni? Persze elõszõr csak lépésben, majd egyre többet fásli nélkül. Megyek majd ki Párizsba, ott igen széles tárháza van ezeknek a kütyüknek és nagyon tervben van hogy veszek egyet, csak nem tudom melyiket. (mondjuk amiket belinkeltem azok nekem mind tetszenek)
Na most van egy új favorit: http://huckleberryta...products_id=424

#10 LANDGRAF

LANDGRAF

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.722 hozzászólás

Közzétéve 2009 június 6. - 9:46

A helyesen foglalkoztatott(bemelegítés,lazítás,levezetés stb.) lónak nem kell semmi kütyû,hogy a túlfeszüléstõl megvédd az ínát. mert az izom nyúlik és akkor nincs semmi gond. Külsõ, mechanikai, védelemre meg tök mindegy mit teszel fel,mert ez ,szerintem, ízlés dolga. szerintem is lehet,hogy off-ok voltunk. Elnézést... :)

#11 KisbérisDíjlovas

KisbérisDíjlovas

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.507 hozzászólás

Közzétéve 2009 június 6. - 10:40

Most meg nem mondom hol találtam egy angol cikket, az is pont ezt írta. Illetve õ inkább a nem megfelelõ kondit emlegette és a fáradt izmokat. De egy fáradt izom is hasonlóképpen mûködhet mint egy merev izom. De akkor maga a szakadás lényegében a túlnyújtástól jön létre. Mármint, ha merev az izma, nem fog tudni 90%-t nyúlni és kénytelen lesz az ina, ami viszont nem tud annyit nyúlni mint amennyit kéne, ergo elszakad. Vagy rossz a logikám? Mert ebben az esetben van értelme a fenti invédõknek, melyek az energiaelnyelésrõl hablatyolnak. Mondjuk picit off ebben a témában, de sztem érdekes probléma.

Most nagyon elbizonytalanodtam. Ugye én fáslizom a lábát amióta sérült, de amikor leveszem a fáslit akkor mindig meleg, mmint nem gyulladás vagy ilyesmi, hanem egyszerûen a fásli alatt marad a hõ. De lehet érdemes lenne szép fokozatosan síkmunkában fásli nélkül dolgozni? Persze elõszõr csak lépésben, majd egyre többet fásli nélkül. Megyek majd ki Párizsba, ott igen széles tárháza van ezeknek a kütyüknek és nagyon tervben van hogy veszek egyet, csak nem tudom melyiket. (mondjuk amiket belinkeltem azok nekem mind tetszenek)
Na most van egy új favorit: http://huckleberryta...products_id=424



Nortonnal jobban jársz :) Posted ImagePosted Image

Pessoa invédõ fekete
Pessoa invédõ barna
Pessoa bokavédõ fekete
Barna
Barna2

Nortonról abszolút pozitív a benyomásom .... régóta használom , problémám nem volt még vele .
Viszont próbáltam már hasonlót ...de az elég hamar beadta a szolgálatot ... és kevésbé volt annyira ''jó anyaga '' mint a Nortonnak , inkább szivacsnak mondanám ( ami roszabb a fáslinál is , hõ szempontjából ) ... Németországba azt ajánlották .. de természetesen ahány ember annyi félét mond ...

Pessoát nem rég használok ... egész jónak néz ki , de a bokavédõ nem sok semmit ér ... bár arra kíváncsi leszek mikor fog elszakadni :D
Azt azért hozzá tenném , hogy ajándékba kaptam azelõtt nem fordult volna meg a fejembe , hogy használjak ilyet...nem tudtam értékelni , de nem olyan rossz mint kinéz :D

Aki gondolkozik akár Pessoán Nortonon ... a gyártótol rendelje meg ....
[ vagy írjon nekem ....mikor hozatok 1-el több vagy kevesebb nem lényeg :) ]

Edited by KisbérisDíjlovas, 2009 június 6. - 11:25.


#12 Peter13

Peter13

    Törzsvendég

  • Kizárt tag
  • 1.855 hozzászólás

Közzétéve 2009 június 6. - 11:24

..nem kell semmi..

:yeah:

#13 Peter13

Peter13

    Törzsvendég

  • Kizárt tag
  • 1.855 hozzászólás

Közzétéve 2009 június 6. - 11:36

A helyesen foglalkoztatott(bemelegítés,lazítás,levezetés stb.) lónak nem kell semmi kütyû..

Söt karos a höleadas akadalyozasa miatt.. a kosz+izzadtsag dörzshatasarol nem is szolva.
A termeszetes, elö szervezet keringesi rendszereit akadalyozza, a mozgo rendszerek (in+inhüvely) surlodasat fokozza..

Terepen alamegy por, bogancs, tüske.. ha laza a fasli, akkor az a baj, ha szoros, akkor meg az.

A mechanikus vedelem merev akadalyok ugrasanal jol jöhet az ütes ill. horzsolas ellen.

Egyebkent teljesen egyetertek LANDGRAF-al.

#14 KisbérisDíjlovas

KisbérisDíjlovas

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.507 hozzászólás

Közzétéve 2009 június 6. - 11:43

Érdkes cikk. Nehéz szerintem ebben döntésre jutni. Egy rosszul felhelyezett fásli mindenképp okozhat gondot. Az meg hogy állás közben fájt a fáslival a lábuk, igazából nem csodálom (én arra nagyon figyelek hogy feleslegesen ne álljon a fáslival), azért az mégsem a rendeltetésszerû használata a munkafáslinak, hiszen munkára van kitalálva, nem ácsorgásra. A rajtafelejtett invédõ vagy fásli elég csúnya dolgokat tud csinálni.

A hõvel kapcsolatban igaza van szerintem. Nézegettem invédõket/fáslikat és találtam egy terméket, ami kifejezetten arra helyezi a hangsúlyt hogy még véltelen se melegedjen túl a lába (és valamelyiknél írja is, hogy ezzel megelõzhetõ a hõ miatti ínszalagszakadás)
http://www.trizonebo...llsports-boots/

Szóval én jelen pillanatban azt mondanám, hogy a fásli vagy ínvédõ használata abszolút nem felesleges, esetleg meg kell próbálni olyan termékeket keresni, melyek a hõt elvezetik.

(egyébként jó lenne több ilyen cikket találni, hogy akkor mi is a valóság)


Ez így van ... arról nem is beszélve , ha rossz volt a vérkeringésük ...milyen szorosan tehették rájuk ... (elvégre kutatás)nem hinném hogy befolyásolná a normálisan fáslizott ló vérkeringését a fásli .

Zulejka !
Nem veszíti el a Pessoa a fõ funkcióját , többet ér mint egy mûanyag neopremes invédõ ;)

Edited by KisbérisDíjlovas, 2009 június 6. - 12:09.


#15 Chilly

Chilly

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.552 hozzászólás

Közzétéve 2009 június 6. - 12:12

többet ér mint egy mûanyag neopremes invédõ ;)


Most mûanyag vagy neoprén? :)

#16 milagn422

milagn422

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 410 hozzászólás

Közzétéve 2009 június 6. - 12:19

Szerintem a hagyományosokra gondolt, ami mûanyag borítású neoprén belsõvel. Ebbõl van a legtöbb.

#17 KisbérisDíjlovas

KisbérisDíjlovas

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.507 hozzászólás

Közzétéve 2009 június 6. - 13:20

Szerintem a hagyományosokra gondolt, ami mûanyag borítású neoprén belsõvel. Ebbõl van a legtöbb.



Igen

#18 offi

offi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 241 hozzászólás

Közzétéve 2009 június 6. - 16:39

én csak az elejét szoktam fáslizni, ilyen polár, gumis kombinált fáslival. szerintem azért jó, mert ezzel képtelenség elszoritani a lábát, meg ha ugrok vele, azért tompit sokat. igazából a saját magam megnyugtatására is rakom fel, mert igy ártani nem tudok vele. szerintem :)

#19 LANDGRAF

LANDGRAF

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.722 hozzászólás

Közzétéve 2009 június 6. - 18:52



Egyebkent teljesen egyetertek LANDGRAF-al.




Történelmi pillanat... :D



A cikket kb. egy évvel ezelõtt olvastam valahol a német szakirodalomban. Igazából arra készült,hogy jó néhány tévhitet pro és kontra eloszlasson...érdemes elolvasni.

Edited by LANDGRAF, 2009 június 6. - 18:57.


#20 zulejka

zulejka

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.066 hozzászólás

Közzétéve 2009 június 8. - 7:07



Zulejka !
Nem veszíti el a Pessoa a fõ funkcióját , többet ér mint egy mûanyag neopremes invédõ ;)


pedig ez a kép Posted Image nem volt igazán meggyõzõ :)

#21 Pajkos

Pajkos

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 264 hozzászólás

Közzétéve 2009 június 8. - 12:48

Velem előfordult már, hogy túl szorosan raktam fel a fáslit és a csatos rész olyan helyre került ahol vszínű nyomott valamit, aminek következtében 5 perc séta után a lovam nem tudott ráállni a lábára, 3 lábon ugrált. A fásli levétele után pár másodperc és semmi baja nem volt. Persze akkor még nagyon tudatlan voltam, de most már nagyon odafigyelek, hogy ne legyen szoros, és azóta a csattól is megszabadultam, tépőzáras lett. A milagn422 által belinkelt írásban és videóban bemutatott ínvédőhöz hasonlóhoz volt szerencsém. Egy lovardában használtuk, egy fájós lábú lovon, és tény és való, hogy ebben az ínvédőben jobban szuperált a ló, mint a hagyományos műanyag borításúban. Egyszerű ínvédő volt, nem volt benne merev "váz", és az is tépőzáras volt, egészen a csüd alá leért, jól meg kellett húzni. Egyetlen boltban sem láttam még olyat pedig kerestem. Sajna a fásli nekem mindig lecsúszik valamennyire lovaglás a végére. Amúgy én elkezdtem ínvédővel lovagolni a lovam a fásli helyett. Kíváncsi vagyok, hogy így is megy-e. Nem zárkózom el egyik megoldástól sem.

Edited by Pajkos, 2009 június 8. - 12:51.


#22 milagn422

milagn422

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 410 hozzászólás

Közzétéve 2009 június 8. - 12:59

Sima gumis fáslit használsz? Az nekem is lecsúszik, pedig én alátétre raktam rá (vagy felcsúszik), mondjuk csak egyszer kölcsönkaptam kipróbálni, de miután 10 perc séta után már másképp állt a lábán, így inkább hanyagolom azt a fásli fajtát. A kombinálttal jobban jársz ha fáslizni akarod, az nem mozdul el, és elszorítani se tudod. Most mi is elkezdünk majd fásli nélkül is lovagolni (bár csak a bemelegítés erejéig), aztán meg gyorsfásli/ínvédõ. Nem akarom még teljesen számûzni egyiket se, mert elég sokat fáslival dolgozott. Mondjuk napközben szabadon (mmint fásli nélkül) legel, szóval ott terheli az inait (fõleg egy-egy rohangálásnál).

#23 Pajkos

Pajkos

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 264 hozzászólás

Közzétéve 2009 június 9. - 7:48

Egyelőre leállok a fáslizással, de majd kipróbálom azt amit ajánlottál, köszi. Az én drágám éjjel-nappal karámban van, és bizony ott ugrál eleget -> 2-3 hetente lerúgja hol az egyik, hol a másik lábáról a patkót, mivel annyira tele van a segge a sok kajától meg jóléttől, plussz van egy csődör csikó is a karámban akivel nagyot szoktak bohóckodni, a csillagok csak úgy repülnek le az égről - ő legalább lehozza nekem :-). A nehezebb munkára én is használok védőfelszerelést, megpróbálok beszerezni egy hasonló ínvédőt mint amiről már itt szó volt. Volt valami baja a lovad lábának milagn422?

Edited by Pajkos, 2009 június 9. - 7:50.


#24 milagn422

milagn422

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 410 hozzászólás

Közzétéve 2009 június 9. - 8:14

Igen. Részleges ínszalagszakadása volt, azért féltem ennyire szegényt. :)

De ha jól rémlik nektek is volt valamilyen lábproblémátok, nem?

Edited by milagn422, 2009 június 9. - 8:16.


#25 Frakk0310

Frakk0310

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.111 hozzászólás

Közzétéve 2009 június 9. - 10:35

Én sima pamut fáslit használok, de meg se moccan a ló lábán, és szorításnak sincs jele. Egészséges lábra viszont nem tenném fel. Az én lovamnak néha "kijön az ina", ennek elkerülésére használom és minden lovazás után hûtés.

#26 gidrángirl

gidrángirl

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 726 hozzászólás

Közzétéve 2009 június 9. - 11:14

Na, most elbizonytalanodtam. Én idomításhoz és futószáras munkához gumírozott munkafáslit használok, mert anno úgy tanultam, hogy az ínvédõ a mechanikai, míg a fásli a belsõ sérülések ellen véd. (ínvédõt csak ugráshoz.) Az tény és való, hogy a rosszul feltett (túl szoros, gyûrött) fásli többet árt, mint használ, és nálam mindig csak munkában van lábvédõ a lovon, karámban sosem, sõt nyergeléskor is mindig a lábvédõt teszem fel utoljára, hogy az álló lovon minél kevesebbet legyen. Szóval, kérdésem a következõ. Szerintetek véd-e az ínvédõ a belsõ sérülések ellen, azaz érdemesebb lenne-e idomítómunkához és futószárhoz is ínvédõt használnom fásli helyett? (Mind a négy lábára szoktam fáslit tenni.) Az állatorvos is mondta, hogy munkához mindig legyen rajta lábvédõ (igaz, elõtte is volt). ízületi kopásai vannak. Tehát nem sántít, nem nyom, csak sérülékeny, kell neki a lábvédõ. Szóval szerintetek érdemes lenne lecserélnem a fáslit elsõ és hátsó ínvédõre?

#27 Saby

Saby

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4.953 hozzászólás

Közzétéve 2009 június 9. - 12:02

Szerintem attól függ, hogy milyen ínvédõrõl beszélünk. Mert egy sima, elöl nyitott mûanyag borítású max az ütésektõl, stb-tõl véd. A fentebb belinkeltek más tészták lehetnek, de ilyeneket én még nem használtam, majd megmondja valaki okosabb :)

#28 Pajkos

Pajkos

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 264 hozzászólás

Közzétéve 2009 június 9. - 13:12

Igen. Részleges ínszalagszakadása volt, azért féltem ennyire szegényt. :)

De ha jól rémlik nektek is volt valamilyen lábproblémátok, nem?


Sajnálom a pacid. Most hogy van?

Jól rémlik, mert nekünk is van lábproblémánk, csak sajna még mindig nem tudni pontosan mi. Gyűjtögetek egy átfogóbb vizsgálatra. Egyébként meg csak nagyon ritkán sántul le, inkább csak tél elején, mikor bejön a hideg, érdekes mindenesetre. Egyébként van mindkét első lábán belül a csüd és csánk közötti részen 1-1 kisebb csontkinövés, régi sérülés következménye lehet.
Szerintem alaposan meg kellenne vizsgálni, hogy hogyan is "fejti ki hatását" az ínvédő, és hogyan a fásli. Én is úgy tudom, hogy az ínvédő a mechanikai sérülés ellen véd, de már semmiben sem vagyok lassan biztos.

Edited by Pajkos, 2009 június 9. - 13:13.


#29 gidrángirl

gidrángirl

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 726 hozzászólás

Közzétéve 2009 június 9. - 20:19

Szerintem attól függ, hogy milyen ínvédõrõl beszélünk. Mert egy sima, elöl nyitott mûanyag borítású max az ütésektõl, stb-tõl véd. A fentebb belinkeltek más tészták lehetnek, de ilyeneket én még nem használtam, majd megmondja valaki okosabb :)


Hát, igen, én is így tudtam. A hipermodern szuperfejlesztésû ínvédõkhöz meg nem értek sajna. Ismer valaki olyan ínvédõt, ami véd a belsõ sérülések ellen (magyarul a fásli funkcióinak felel meg), vagy erre a célra ott van a fásli?

#30 julica

julica

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 508 hozzászólás

Közzétéve 2009 június 10. - 10:01

Mit gondoltok? Van nekem egy lovacskám, egészséges mint a makk, sosem dagad be a lába, akkora terepeket és olyan iramban megyünk, hogy a kedves tereptársak alig bírnak lépést tartani velünk (általában jól le is maradnak :gm:), de szilaj kis lovacskámmal soha semmi baj nem volt még, pedig már 10 éves :) Viszont barátnõm pacija most legutóbbi terrepünkkor nagyon csúnyán megsérült (a saját butaságából adódóan sajnos), és azon tanakodtunk a barátokkal, hogy ha van rajta pl. egy ínvédõ, ami ugye a mechanikai dolgok ellen véd, biztos sokkal jobban jön ki a lovacska az egészbõl... így aztán most éppen azon vagyok, hogy tanulva az esetbõl, veszek magamnak ínvédõket, és csak terepre (vagy esetleg, ha nagyritkán ugrunk egyet-kettõt) felteszem... mit gondoltok, árthatok ezzel valamit is a lovam lábainak? Elõre is köszi!

#31 Saby

Saby

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4.953 hozzászólás

Közzétéve 2009 június 10. - 10:14

Nem hinném, hogy ártana, mert ahogyan a nevében is benne van, a ló lábának a védelmét szolgálja. Természetesen figyelni kell, hogy tisztán legyen tartva, jól felhelyezve, stb, hogy nehogy feltörje a lábát. Nem tudom mi történt a barátnõd lovával, de azért mindentõl az ínvédõ sem óvja meg a lovat, ahhoz szükséges az odafigyelés is...

#32 Altair

Altair

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 601 hozzászólás

Közzétéve 2009 június 10. - 11:29

Engem ez a fásli-téma elég érzékenyen érint, mert: Ha sérülés miatt / orvosi okból kell, akor persze, mert a javát szolgálja a pacónak,tehát indokolt ....... de ha pusztán divatból "össze-vissza fáslizzuk a lovunkat aztán ha fásli nélkül véletlenül ki van engedve és elkezd tombolni, és egybõl megsántul" kategória szánalmas és nevetséges. Ja és az utóbbi esetben nagyon fontos hogy a füli-izzasztó-fásli színei valamit a lovas nadrágja/mellénye egy árnyalattal se térjenek el egymástól :dev:

#33 julica

julica

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 508 hozzászólás

Közzétéve 2009 június 10. - 12:26

Ja és az utóbbi esetben nagyon fontos hogy a füli-izzasztó-fásli színei valamit a lovas nadrágja/mellénye egy árnyalattal se térjenek el egymástól :dev:


Gonooooooosz :kir:

Nem hinném, hogy ártana, mert ahogyan a nevében is benne van, a ló lábának a védelmét szolgálja. Természetesen figyelni kell, hogy tisztán legyen tartva, jól felhelyezve, stb, hogy nehogy feltörje a lábát. Nem tudom mi történt a barátnõd lovával, de azért mindentõl az ínvédõ sem óvja meg a lovat, ahhoz szükséges az odafigyelés is...


Hát szerencsétlenül beleugrott egy olyan árokba, aminek az egyik részén nem volt semmi, csak egy kis víz, a másik részén viszont mély víz éles kövekkel, és persze ez utóbbiba ugrott pánikból és az összeszabtalta a lábát... az én lovam nem pánikos, de senki soha nem tudhatja, hogy mi jöhet közbe, itt sem számított senki erre a hülye reakcióra a ló részérõl (elõtte szépen libasorban gond nélkül átment 4 paci is...). A legnagyobb odafigyelés volt, úgyhogy számomra úgy jött le a történet, hogy mivel lehetõség szerint szeretnék mindenbõl tanulni, egy ínvédõ sokat segíthetett volna... csak elrettentett a fenti cikk, ezért kérdeztem :)

#34 zulejka

zulejka

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.066 hozzászólás

Közzétéve 2009 június 11. - 11:14

aztiii mit találtaaaam

#35 Pajkos

Pajkos

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 264 hozzászólás

Közzétéve 2009 június 11. - 14:10

Jól néz ki. Szóval mi is ez pontosan? Sajna nem értek németül.

#36 gidrángirl

gidrángirl

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 726 hozzászólás

Közzétéve 2009 június 12. - 21:08

Sima, egyszerû ínvédõ - a legmondernebb kiadásban :) Tökéletesen passzol a ló lábára, követi az anatómiai vonalakat, nagyon stabilan záródik, a legkorszerûbb kutatások szerint van kifejlesztve, meg ilyesmi. :) Még az elõbbiekre: akkor én azt hiszem, mégis csak maradok a hagyományos, jól bevált fáslinál :)

#37 Fiorella

Fiorella

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 139 hozzászólás

Közzétéve 2009 június 13. - 18:00

Hát, igen, én is így tudtam. A hipermodern szuperfejlesztésû ínvédõkhöz meg nem értek sajna. Ismer valaki olyan ínvédõt, ami véd a belsõ sérülések ellen (magyarul a fásli funkcióinak felel meg), vagy erre a célra ott van a fásli?


igen, a Veredusnak az ínvédõi
meg itt valaki berakott egy képet, amin veredus ínvédõ van díjlovaknak, van ilyen ugrólovaknak is, ezek úgy védenek mint a fásli, szval meg is támasztja, meg mint az ínvédõ, carbon borítású kívülrõl, vagyis az ugróínvédõk biztosan

#38 PozitívFeri

PozitívFeri

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.511 hozzászólás

Közzétéve 2009 június 13. - 19:12

Az nagy önbecsapás, ha 'támasz'-t keres valaki egy akármilyen hiperszuper invédõben, fõleg 'belsõ támaszt' :D Akkor van belsõ támasz, ha a lónak kerámia-karbon ötvözetbõl vannak az inai és nanoteknikával lehet keményiteni automatikusan, amikor az érzékelõk parancsot adnak a vezérlésnek. ha ez nincs, adig marad a jól bevált tréning és a mechanikai behatásoktól védõ megfelelõ invédõ :D

#39 Titok

Titok

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.786 hozzászólás

Közzétéve 2009 június 15. - 13:34

Zárójelben megjegyezném hogy a polár+gumi kombóval is el lehet szorítani a ló lábát. Igen, én voltam ilyen ügyes... Kaptam és amikor elõször raktam föl, úgy csináltam ahogy a fullgumisat kell, jól izomból meghúztam. Amikor leszálltam és szereltem le a lovat, 3 lábon állt, fölemelve azt a lábát amin még volt fásli. Gyorsan patamosó, hideg vízzel locsolgattam neki aztán kapott rá hûtõzselét. Állatorvos is jött, 3 nap séta, plusz kapott vmi gyulladáscsökkentõt is. :( Jó lecke volt. De azóta megtanultam hogyan kell a kombinált fáslit föltenni és bátran használom is, ugyanis pl. átlón fokozásnál sokkal szívesebben nyújt a ló fáslival mint ínvédõvel.

#40 Old Shatterhand

Old Shatterhand

    A nagy vadász

  • Fórumtag
  • 4.354 hozzászólás

Közzétéve 2009 június 15. - 14:37

A fásli részbe nem mennék bele, lévén elég összetett a kérdés, millió dologtól függ, ezért nem lehet ráírni, hogy pro vagy kontra.. DE arról még soha nem hallottam, hogy az baj, hogy a neos ínvédõ alatt nem szellõzik az ín/izület. Hát ez egy baromság már elnézést. Mármint egyértelmû, hogy nem szellõzik, de na és? Arra az 1-2 órára miért gond ez? Kb olyan, mintha a hokis azért nem használna térdvédõt, mert attól majd nem szellõzik a térgye. Úgy gondolom, hogy a ló sem azon a 20 centin adja le a legtöbb hõt, ráadásul az ínvédõ a mechanikai behatásoktól védi az inat, ami annyira nem nagy baj. Támasztani semmit sem támaszt, viszont ha a pipec új cuccot valaki felteszi és egy óra után megnézi hány karc van rajta, az esetek többségében látni fogja mi a haszna. Mert az nem mindig vitamin, ha a lóállat rúgdossa a kis inacskáját.