Ugrás a tartalmakhoz

Fotó

Kérdezz-felelek

• Please log in to reply
6026 válasz a témához

#6001 Wyrd

Wyrd

Új vendég

• Új tag
  • 9 hozzászólás

Közzétéve 2017 június 18. - 17:46

Sziasztok! :)

Zablával kapcsolatos kérdésem lenne, amit jobb híján ide írtam, mert külön témát nem találtam. Tegnap voltam western ob-n nézelődni nagyokat, ami sikerült is, ugyanis láttam olyan zablát, amit még életemben soha  :wot: Utána is néztem, de semmit nem találtam róla. Valamilyen feszítő lehetett, de a pofaszíjhoz nem közvetlenül a feszítőkar azon része volt csatolva, amihez maga a zabla rész csatlakozik (bocsánat, ennél jobban nem tudom megfogalmazni :s), hanem mintha a feszítőkar meg lett volna hajlítva, és a hajlat volt a pofaszíjra rácsatolva, a kar egyik oldala meg a szájban lévő részhez tartozott. Ha ez valamit segít, mind a két lovas eleget szenvedett a lovával, akik ilyen zablát használtak. Előre is köszönöm szépen, ha valaki megmondja, mi ennek a neve és hogy miben is más, mint egy rendes feszítő  :D

#6002 ppr

ppr

Törzsvendég

• Fórumtag
  • 1.039 hozzászólás

Közzétéve 2017 június 19. - 13:10

Ahogy elmondod, ennek dilettantizmus a neve.  :unsure:

Sajnos a mai emberek a legtöbb problémát vásárlással igyekszenek megoldani munka helyett.

A másik probléma, hogy néha be kell látni, nem minden ló alkalmas, minden szakágra. Ezen sajnos még a megfelelő idomító munka sem segít, nemhogy egy új csodakütyü.

C' est la vie.  :hupp:

Edited by ppr, 2017 június 19. - 13:15.

• izland kedvelte

#6003 N.C.

N.C.

Törzsvendég

• Fórumtag
  • 3.371 hozzászólás

Közzétéve 2017 június 19. - 17:39

"Sajnos a mai emberek a legtöbb problémát vásárlással igyekszenek megoldani munka helyett."

Régebben hallottam emlegetni egy - állítólag német - mondást:  Ha nem megy jól a ló, akkor először kicserélem a zablát, majd az edzőt!

• izland és Kistáltos kedveli

#6004 Wyrd

Wyrd

Új vendég

• Új tag
  • 9 hozzászólás

Közzétéve 2017 június 19. - 19:18

Közben felkerültek a képek, erről a zablacsodáról beszéltem:

http://www.kepfeltol...99185160174.jpg

(Bocsánat a minőségért, de inkább levágtam róla a lovat és lovast.)

#6005 Cavalier

Cavalier

Mirage :)

• Admin
  • 6.334 hozzászólás

Közzétéve 2017 június 19. - 19:39

Na, megtaláltam. Amúgy ott voltam egész hétvégén, de leginkább aludtam, meg az időmérőt nyomkodtam néha. :D 

Sajnos ott is van pár lovas, akit addig rugdosnék, amíg már nem tudna felmászni se egy lóra. :/ 

• Wyrd kedvelte

#6006 Wyrd

Wyrd

Új vendég

• Új tag
  • 9 hozzászólás

Közzétéve 2017 június 19. - 23:03

Na, megtaláltam. Amúgy ott voltam egész hétvégén, de leginkább aludtam, meg az időmérőt nyomkodtam néha. :D
Sajnos ott is van pár lovas, akit addig rugdosnék, amíg már nem tudna felmászni se egy lóra. :/

Húha, köszönöm szépen ^^
Ne is mondd, szerencse, hogy annyira nem tudtam figyelni, mert lefoglalt a páromnak való magyarázás (lévén hogy a lovat is csak arról ismeri fel, hogy elöl harap, hátul meg rúg), de mikor néha kicsit becsuktam a szám és kinyitottam a szemem, láttam cifra dolgokat, amiket inkább nem akartam...

#6007 ppr

ppr

Törzsvendég

• Fórumtag
  • 1.039 hozzászólás

Közzétéve 2017 június 19. - 23:29

Ez gyalázatosabb, mint amit elképzeltem a leírásod alapján.  :hupp:

• Wyrd kedvelte

#6008 Fifikusz

Fifikusz

Törzsvendég

• Fórumtag
  • 2.160 hozzászólás

Közzétéve 2017 június 20. - 7:58

Hogy nem lehet az ilyesmit betiltani? Ha én szervező lennék, kikötném, hogy milyen felszereléssel lehet indulni....

#6009 Cavalier

Cavalier

Mirage :)

• Admin
  • 6.334 hozzászólás

Közzétéve 2017 június 20. - 10:53

Ki vannak kötve, és a bírónő elég vaskalapos volt (vaslady-nek hívtuk magunk között). :D Sajnos ez a zabla perpill engedélyezett versenyre is. A durva szárkezelést mondjuk büntetik pontlevonással vagy épp 0 ponttal, de az a lónak pont mindegy már. 

#6010 Wyrd

Wyrd

Új vendég

• Új tag
  • 9 hozzászólás

Közzétéve 2017 június 20. - 10:59

Tulajdonképp a hölgyemény is 0 pontot kapott a lovaglására.

#6011 grumimaci

grumimaci

Törzsvendég

• Fórumtag
  • 73 hozzászólás

Közzétéve 2017 június 20. - 16:27

Szeretném megkérdezni nem e tudnátok megmondani mekkora a mérete egy patkoláshoz használt kalodának, vagy akinek van lehetősége az igazán csinálhatna fényképeket róla. Esetleg milyen kereső szavakkal lehet a Google keresőbe értelmes találatot kapni.

Edited by grumimaci, 2017 június 20. - 16:29.

#6012 ppr

ppr

Törzsvendég

• Fórumtag
  • 1.039 hozzászólás

Közzétéve 2017 június 20. - 17:21

Hát patkoláshoz ma már nem igazán "illik" kalodát használni. De ez a ti dolgotok.

Egyébként a lovak esetében a kaloda mérete mindig az adott lótípushoz igazodik, tehát a Hortobágyon található kalodák mérete, jelentősen eltérhet a jósvafői Hucul tenyészetben, vagy a Muraközi ménesben fellelhető kalodák paramétereitől. Ebben nincs szabvány. Továbbá az átgondoltan kialakított kalodák mérete - ha nem is fokozatmentesen -, azért állítható az adott ló arányaihoz.

De hogy a kérdésre is válaszoljak: Google, horse stocks és már hozza is a különböző típusú kezelő kalodákat.

#6013 grumimaci

grumimaci

Törzsvendég

• Fórumtag
  • 73 hozzászólás

Közzétéve 2017 június 20. - 18:26

Köszönöm a választ.

#6014 furiosojr.

furiosojr.

Törzsvendég

• Fórumtag
  • 1.146 hozzászólás

Közzétéve 2017 június 21. - 8:07

https://www.youtube.com/watch?v=f2LhS-fp2C0

https://www.youtube.com/watch?v=TQOMdZqMQ7g

#6015 furiosojr.

furiosojr.

Törzsvendég

• Fórumtag
  • 1.146 hozzászólás

Közzétéve 2017 június 21. - 8:36

Hát patkoláshoz ma már nem igazán "illik" kalodát használni. De ez a ti dolgotok.

Azért úgy látom van sok hely, ahol hidegvérűekhez "illik". :)

#6016 grumimaci

grumimaci

Törzsvendég

• Fórumtag
  • 73 hozzászólás

Közzétéve 2017 június 21. - 15:26

Illik, nem illik, neki se illik rugdosni és leb.szni a lábát erőből. És még növésben is van a.drága, még nincs akkora mint a videókon.

#6017 grumimaci

grumimaci

Törzsvendég

• Fórumtag
  • 73 hozzászólás

Közzétéve 2017 június 21. - 15:48

De, majdnem.

• N.C. kedvelte

#6018 Eva

Eva

Törzsvendég

• Fórumtag
  • 3.735 hozzászólás

Közzétéve 2017 június 21. - 20:58

Csak a kovacsnak csinalja vagy siman patakaparaskor is?

Edited by Eva, 2017 június 21. - 20:58.

#6019 grumimaci

grumimaci

Törzsvendég

• Fórumtag
  • 73 hozzászólás

Közzétéve 2017 június 22. - 6:18

Mindig, van hogy az elsőket  hagyja de a hátsókat sose. Így vettem nyersen, 2 évesen, hogy nem adja a lábát csak 2mp-re, az elsőt nekem már feladja felesbe, egyszer engedi egyszer nem, de a hátsóval mindég rugdosás a vége. Egy éve küzdök evvel a gonddal, azóta bekocsiztam, járok vele a forgalomba, dolgozik fogassal, dolgozik lassan csak szóra is, barátok lettünk. Megtanul mindent amit akarok. Nyúzhatom húzhatom, taperolhatom mindenütt, belenyúlhatok a szájába, de a patái csak a földön fogdoshatom. De szerintem szent meggyőződése őnagyságának, hogyha fent tartja a lábát akkor én előbb utóbb leszerelem a patáit és akkor vele mi lesz? A körmölés mindig háborúhoz vezet, járunk kövön rendszeresen,kopik is a körme de lassan újra aktuális az igazítás.

• fafaragó kedvelte

#6020 grumimaci

grumimaci

Törzsvendég

• Fórumtag
  • 73 hozzászólás

Közzétéve 2017 június 25. - 15:50

Van egy frissen bekocsizott lovam, mostanában előkerültek a böglyök ahogy járjuk a rendszeres utunkat. Ez eddig nem volt, a ló ahogy csapkod a farkával el el kapja a hajtószárat, (csak ha csipkedős legyet hajtja, máskor soha) van hogy ki tudom húzni,de van hogy szólni kell neki álljon meg és kézzel kell kiszedni a hajtószárat a farokrépa alól úgy felcsúszik. Mit lehet tenni hogy ne akadozzon be a hajtószár mert engem is és a lovat is zavarja, és nem akarom hogy ez gyakorlattá váljon. Eddig ha nagyon lazán a ló bal oldalra engedem mind a szárat, majd a rúdig akkor nem kapja el és tudja a nyomorult böglyöket hajkurászni, de így nem igazán tudok gyorsan reagálni a hajtószárral, pláne kint a közúton a forgalomba, így ott ez nem is megoldás. Van valami megoldás erre a nyűgre? Volna valami épkézláb ötletetek?

• fafaragó kedvelte

#6021 izland

izland

Törzsvendég

• Fórumtag
  • 1.487 hozzászólás

Közzétéve 2017 június 25. - 19:08

Ez nálunk is gond ilyenkor, a fő probléma szerintem az, hogy a speniter kocsinál a hajtó és a ló egy magasságban van. Mi is kézzel szoktuk kiszedni, és ameddig Sári (ugye, Sári?  :) ) szóra megáll ilyenkor és ki tudod varázsolni a szárat, az nagyon jó. Mert ilyenkor leginkább megijednek, még jobban rászorítják a farokrépát a szárra, így gyakorlatilag az egyik szár teljesen hatástalan, és minél jobban húzod a szárat, annál jobban pánikol a ló....

Próbáld fújni, hogy kevéssé lepjék a böglyök, meg tartsad rendesen kézben a szárat, hogy rögtön tudj reagálni, ha elkapja. Esetleg ha a fék megengedi, akkor ülj a másik oldalra.

Én most egy házi keveréket fújok rájuk, ez úgy-ahogy hat egy ideig. (Citrom és geránium illóolaj, összerázva egy kis pálinkával :gm: , majd kb 1 liter ecetes vízben elkeverve. Baromi büdös.  :dev: )

Bögöly témában én is akartam kérdezni: aki használt "szúnyoghálós" lótakarót, meg tudja mondani, hogy az a böglyök ellen is véd? Nem legelőre kellene, hanem a kocsi előtti ácsorgás idejére, mert a sárgánk szabályosan hisztirohamokat produkál a nagy böglyöktől. Tegnap már nem volt más, be kellett takarni pokróccal :sad: , mert félő volt, hogy szétszaggat valamit. De ha védene a hálós lótakaró, akkor vennék neki egyet. 

• grumimaci és fafaragó kedveli

#6022 Zebrabara

Zebrabara

Törzsvendég

• Fórumtag
  • 3.780 hozzászólás

Közzétéve 2017 június 25. - 20:42

Svájcban a nagyon legyes lovakra használták ezt a hálós takarót. Kérdeztem, hogy ez milyen elven működik, merthogy ugye sokkal nagyobbak a lukak rajta, minthogy effektíve meggátolja a hozzáférkőzést. Azt mondták, hogy ez valahogy úgy működik, hogy mivel sok helyen ér a lóhoz, és egyszerre nagy területen birizgálja, így kevésbé érzi, ha a legyek futkosnak rajta. Azt nem tudom, a böglyök ellen működik-e, meg ugye alul a has alatt, combok között, ahol a legkényesebbek, nincs is.

Barátnőm használ valami spot-on-t, egy szezonra lovanként 8500 Ft, de mindenféle szúrós repülő állatot távol tart. Ő nagyon elégedett vele. Hetente vagy kéthetente (nem emlékszem) kell kezelni vele a jószágot.

#6023 N.C.

N.C.

Törzsvendég

• Fórumtag
  • 3.371 hozzászólás

Közzétéve 2017 június 25. - 20:59

Böglyök ellen a diólevéllel bedörzsölés vált be nekem legjobban: fogni egy marék diólevelet, kicsit "megnyomorgatni", hogy elkezdjen  nedvet ereszteni, és jól bedörzsölni - amíg az izzadtság ki nem viszi, addig hat.

Használtam szoptatós kanca csecsére is,működött mellékhatások nélkül.

#6024 izland

izland

Törzsvendég

• Fórumtag
  • 1.487 hozzászólás

Közzétéve 2017 június 26. - 7:38

Svájcban a nagyon legyes lovakra használták ezt a hálós takarót. Kérdeztem, hogy ez milyen elven működik, merthogy ugye sokkal nagyobbak a lukak rajta, minthogy effektíve meggátolja a hozzáférkőzést. Azt mondták, hogy ez valahogy úgy működik, hogy mivel sok helyen ér a lóhoz, és egyszerre nagy területen birizgálja, így kevésbé érzi, ha a legyek futkosnak rajta. Azt nem tudom, a böglyök ellen működik-e, meg ugye alul a has alatt, combok között, ahol a legkényesebbek, nincs is.

Ezzel a jószággal az a gond, hogy istállóban nevelkedett, nem legelőn, és emellett még olyan vékonka a bőre is (a sörénye is olyan "babahaj" forma, szóval nem egy durva szervezet), és baromi kényes. Ha rászáll valami, már tekereg, ha meg is csípi, főként, ha egy 5 cm-s bögöly, akkor "eldobja az agyát", nem számít se kikötés, se szerszám, se kiabálás, menne neki a világnak.

De talán ha az a lukacsos takaró mozog rajta, akkor ahogy a lukak elmozdulnak, talán a böglyök sem tudnak nekilátni az evésnek. :unsure: Nem a hasa alja a fő gond, hanem a gerince mentén, arra a legérzékenyebb.

NC, köszönöm, megpróbáljuk azt is, hátha.

#6025 grumimaci

grumimaci

Törzsvendég

• Fórumtag
  • 73 hozzászólás

Közzétéve 2017 június 26. - 11:40

Köszönöm a választ, igen Sári. Közbe keresgélve, az egyik sokszor említett megoldás a spot on, (van aki szerint nem vált be), a másik a gázolajba mártott rongy kicsavarva és avval a ronggyal való átkenés. Mivel van traki is, így a gázolajost majd kipróbálom.

#6026 Robi

Robi

Törzsvendég

• Fórumtag
  • 3.579 hozzászólás

Közzétéve 2017 június 26. - 13:00

"Mivel van traki is, így a gázolajost majd kipróbálom."

Ha igen, akkor először csak kis felületen, nehogy utána bőrirritáció vagy ekcéma kezelésére kérj tanácsot.

• N.C. kedvelte

#6027 The Oldenburgi

The Oldenburgi

Törzsvendég

• Fórumtag
  • 2.561 hozzászólás

Közzétéve 2017 június 26. - 14:00

Kicsit off, kicsit nem:
Takarmány korpát vennék, de nem lelek sehol. Gazdaboltban kérdezősködöm 3. hónapja, de nincs. Nincs valakinek Budapesten vagy Buda vonzáskörzetében olyan ismerettsége, ahol hozzá lehetne jutni pár zsákhoz? Köszönöm!