Ugrás a tartalmakhoz


Fotó

Criollo


Ez a téma archivált. Nem tudsz archivált témához hozzászólni. Ha szeretnéd újranyitni, keress meg egy moderátort, vagy admint.
54 válasz a témához

#1 Amira

Amira

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 383 hozzászólás

Közzétéve 2006 március 26. - 18:49

Látom, rám hárul a feladat h témát nyissak ennek a fajtának, és remélem nem vagyok egyedül azzal h szimpinek tartom.Most nincs idõm többre, de ígérem h hamarosan berakok képeket, meg leírást, ha valki nem tudná kivárni, a conquistador oldalán van róla anyag, (majd innen fordítok).

#2 magicmausi

magicmausi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 125 hozzászólás

Közzétéve 2006 március 26. - 19:01

Én egy Criollon tanultam lovagolni! Azt is szerettem volna venni,de amelyiket megnéztem és próbalovagoltam, mindnek volt sajna egy kis agybaja......mondjuk nem csoda, amilyen körülmények között Európába kerülnek :huh: Elsõ lónak nem olyanra vágyik az ember.Az itt születettek meg olyan drágák....meg pont nem volt olyan, melyikbe beleszerettem volna.....aztán ahogy lenni szokott megérintett a nagy szerelem szele egy keverék ló formájában......de a Criollokat szivesen nézegetem és különös figyelemmel olvasok róluk.....õk a kedvenc fajtám.....mert hogy az enyémnek olyanja nincs.... :D

#3 Amira

Amira

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 383 hozzászólás

Közzétéve 2006 március 27. - 9:27

:))))"exceptionally easy-handling" (azaz baromi könnyen kezelhetõ)Az elsõ mondatok ezt is tartalmazzák a leírásában. Gondolom mikor venni akartál egyet, ilyen példányra gondoltál.Kezdjük az elején:Természetesen a 16.században az Újvilágba hordott lovaktól származik. Don Pedro Mendoza (Buenos Aires alapítója) importált jó sokat. A spanyol lovacskák útközben (háború, ilyesmi) elszabadultak meg szélnek lettek eresztve a pampákra, ami jó irányba terelte fejlõdésüket. Túlestek a természetes szelekción, kemény, mindenféle betegséggel ellenálló szervezetük lett. Aztán befogták õket spanyol katonák, telepesek és elkezdték félvadon tenyészteni. Innentõl már rajtuk utaztak, vadásztak, játszottak, dolgoztak,stb. Leginkább marhaterelésre használták/ják õket.Késõbb ezt a kreol lovat megkeverték egy kicsit angol telivérekkel, percheronokkal. Pöttömnek mondott termete miatt nem nagyon kedvelték és majnem feledésbe merült.De a gauchok ezt használták "még ágynak is" :) "Egy gaucho ló nélkül, olyan egy ember lábak nélkül"Az ottani férfiak egyik legnagyobb értéke a lovastudása volt, kitaláltak mindenféle játékokat, versenyeket. Az egyik játékban a karám oldaláról rá kell ugrani a beszabadított és arra vágtázó vadlócsapat egyik egyedére, majd visszavinni a kezdõpontra. (Ez izgi)Folyt köv...Posted Image

#4 Amira

Amira

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 383 hozzászólás

Közzétéve 2006 március 27. - 9:51

1922 szeptember 28A fajta legfontosabb napja, Dr Emilio Solanet törzskönyvezni akarta õket, felállította a standardot, és a Argentína agrárközössége ezt el is fogadta ezen a napon.Solanet 2000 egyedet hordott össze (Patagóniából) birtokára még 1910ben. Az elvárásainak legmegfelelõbb 15 kancát kiválasztotta a tenyészet törzséhez. A mezõgazdi munka szempontjából válogatta õket. Posted Image1918ban kezdték meg a regisztrációt és mint tudjuk, 22ben állítottak standardot.Erõ, igénytelenség, kitartás, hosszú élet voltak azok a jellemzõk, amelyekre Solanet törekedett. Sokan kételkedtek az eredményben, ezért a doktor 2 lovat felajánlott egy svájci tanárnak h Buenos Airestõl New Yorkig meneteljen velük. Aimé-Felix Tschiffely volt az illetõ, aki Gato és Mancha nevû pacikat beírta a törikönyvbe. Posted ImageA svájci úriember(A Mancha foltot jelent spanyolul, tehát a mintázatára célzott a névadó, a Gato pedig a gateado rövidítése, tipikus szín a criolloknál.)Az utazás gond nélkül lezajlott, mindkét ló több mint 40 évet megélt, innentõl már mindenki komolyan vette ezt a fajtát, és aki nem félszabadon tenyésztette (ahogy a doki), az rögtön átállt erre a módszerre.Posted ImageGato és ManchaFolyt köv...

#5 Amira

Amira

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 383 hozzászólás

Közzétéve 2006 március 27. - 10:20

Posted Imagehogy is felejthettem el az útvonalat betenni.. 18,000 km!További teljesítmények: Jean-François Ballerau 8,000 km Dél-Amerikában 4 criolloval nászúton; Emile Brager a Magellán-szorostól Alaszkáig; Stephane Bigo, 8,500 kmes körút Latin-Amerikában, stb.Posted ImageMa természetesen még mindig használják õket mindenre, amire Észak-Amerikában a QH-kat. Ami plussz, hogy angol telcsikkel vagy arab telcsikkel polopónit hoznak össze belõlük, és nem ritkán QH-kkal is keresztezik õket. Természetesen a wetern mellett hosszútávlovaglásra a legalkalmasabb.Posted ImageA MARCHA, a criollok legfontosabb versenye. Elõtte 30 nappal minden lónak a helyszínen kell lennie, hogy egy hónapig mindegyik ló ugyanazt egye (csak amit a legelõn talál), ne mozogjon emberrel, szóval hogy ugyanolyan kondícióba kerüljenek. 2 hét alatt 750 km-t kell megtenni (napi 53.5 km), 110 kilót cipelve, úgy hogy menetközben a ló csak azt eheti amit a pampán talál. Minden tavasszal kb 20an vesznek részt, a nyertes nagy hírnevet szerez a tenyészetének. Bár nem írja, azt hiszem nincs pénzjutalom.Posted ImageEgyemberesnek tartják, ha valakiben megbízik, bárhova elmegy vele, de az idegenekkel idegenkedik :) Azt is mondják h távolságtartó az embertõl, egyesek szerint a félszabad tenyésztés, mások szerint a durva betörési módszerek miatt (ami még mindig probléma Dél-Amerikában).Folyt köv...

#6 Amira

Amira

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 383 hozzászólás

Közzétéve 2006 március 27. - 11:00

Európában Olszország, Franciaország és Németország importálja/tenyészti a fajtát, ezek is bekerülnek a törzskönyvbe. Olaszba hajóval érkeznek, állítólag eléggé lepusztulnak az úton. 8-16 évesek, jó és rossz minõségben. Az USAban is növekszik rájuk az igény.Posted ImageAmi a standardot illeti:- küllemükben pici különbségek lehetnek az egyes régiók között- közepesen hosszú test- harmónikus, erõteljes alkat- 138-152 cm közötti marmagasság- rövid fej, széles homlokkal, gömbölyû orral, tág orlyukakkal, éber szemekkel, kicsi és hegyes fülekkel, egyenes,majdnem domború profil- izmos nyak, erõs váll, kissé kiálló mar, hosszú,meredek lapocka, mély,terjedelmes mellkas- rövid,egyenes hát, széles,erõs ágyék- jól izmolt,közepes méretû,kerek far, jól illesztett farok- rövid lábak, szolíd,jól fejlett, ellenálló ízületek, rövid lábközépcsont, kicsi,erõs paták (és ált. fekete)- vastag,dús sörény (ált. rövidre vágják)- sokféle színben létezik, de a részben vagy egészben albínókat ki szokták zárni a fajtából- néhány színváltozatnál elõfordulhatnak zebra vagy öszvércsíkok- több mint 100 elfogadott színben létezik- a tobiano és overo változatoktól eltekintve, nem szerencsés ha színhiányos foltok vannak rajtaPosted ImagePosted Image

Edited by Amira, 2006 március 30. - 18:48.


#7 Filly

Filly

    Biodegenerált

  • Főmoderátor
  • 8.075 hozzászólás

Közzétéve 2006 március 28. - 13:46

Szuper! Remélem, folytatod! :kocc:

#8 Amira

Amira

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 383 hozzászólás

Közzétéve 2006 március 28. - 17:33

te jó ég! ezt folytatni?! Mivel? Szerintem az ismertetõ kimerítõ volt, személyes élményeim pedig Criolloban hiányosak :(De, akinek van, az írhat. Meg belinkelhettek szép képeket.Épp néztem, az Akhal topik is csoda h megért annyi hozzászólást, mert ebben az országban az sem egy gyakori fajta. Remélem ide is fogtok irogatni.

#9 magicmausi

magicmausi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 125 hozzászólás

Közzétéve 2006 március 28. - 18:28

Jó, akkor hozzászólok :D Én ugy tudom (egy idõben naponta chateltem egy criollo tenyésztõvel Németországban), hogy a Criollo csak 147 cm-ig az, vagyis csak poniban létezik. A magasabbakat Mestizonak hivják és nemkivánatosak a tenyésztésben. Ennek oka, hogy a közelmultban mindenki "lovat" akart és nagyobbra kezdték öket tenyészteni. Viszont most megint a régi Criollot akarják visszatenyészteni. A képeid közül meg hiányolom a szép foltosakat......van belõlük ezer féle, egyik szebbnél szebb, mint a másik. Én is olyat akartam anno........., amugy tegnap elmentem a neten Criollot nézni, hát ezek egyre drágábbak lesznek. Olaszországban még lehet kapni olcsón....hajóval hozzák öket szalámiba....sajna.......sok kereskedõ onnan hozza õket, szerencse is kell, mert állitólag az összevissza futkározó lovakat majdnem hogy csak küllemre válogatják, másra nincs idõ.........legtöbb kanca megörvendezteti gazdáját egy kiscsikóval.....na 1 éves csikót tegnap találtam 4.000 euróért!!!!! :eek: (Ausztriában, vagy Németországban -nem vagyok biztos - született) Na ennyi jutott most igy kapásból eszembe....

#10 Amira

Amira

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 383 hozzászólás

Közzétéve 2006 március 29. - 14:59

hát, majd lehet hogy keresek foltos képeket is, de arra gondoltam hogy az aktuális marchának kéne utánanézni, gondolom áprilisban v májusban rendezik, ha tudsz valamit többek közt errõl, akkor írjad

#11 Szilaj

Szilaj

    Csikó

  • Fórumtag
  • 1.212 hozzászólás

Közzétéve 2006 március 29. - 15:28

Gratula Amira! Eddig nagyon bejön az írásod..de enm csak ez, hanem ez a faj is :kir:

#12 Amira

Amira

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 383 hozzászólás

Közzétéve 2006 március 30. - 18:56

Posted Imagena találtam egy szép foltos, mexikóikantáros criollot, remélem tetszik

#13 magicmausi

magicmausi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 125 hozzászólás

Közzétéve 2006 március 31. - 11:55

Teccik! Ez olyan tipikus foltos criollo......tényleg.....

#14 Amira

Amira

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 383 hozzászólás

Közzétéve 2006 március 31. - 14:35

nagyon nehezen lehet ám ilyen képet találni, úgy nézd meg, h lehet hogy ez az utolsó :(

#15 gica

gica

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 370 hozzászólás

Közzétéve 2006 március 31. - 14:58

A képeid közül meg hiányolom a szép foltosakat......van belõlük ezer féle, egyik szebbnél szebb, mint a másik.

Hozzászólás megtekintése

nagyon nehezen lehet ám ilyen képet találni, úgy nézd meg, h lehet hogy ez az utolsó  :(

Hozzászólás megtekintése

:confused:

#16 magicmausi

magicmausi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 125 hozzászólás

Közzétéve 2006 március 31. - 15:51

én se nagyon értem, láttam én már ilyen szép foltosakat, asszem 5-6-ot egy rakáson, mind eladásra várt...... régebben voltam egy forumon, ott többeknek ilyen foltos Criollojuk volt.....itt nem messze van 2-3 lovarda, ilyeneket tenyésztenek.......

#17 Amira

Amira

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 383 hozzászólás

Közzétéve 2006 március 31. - 20:16

Posted Image?ez a leggyakrabbi szín ha jól tudomPosted ImagePosted ImagePosted Imagetöbb képet láttam ilyen furesz szürkébenPosted ImagePosted Image

#18 Hasufel

Hasufel

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4.023 hozzászólás

Közzétéve 2006 április 1. - 7:02

Jó ez a topic :) Szépek lovak nagyon,és ha jól tudom akkor ezek a gyönyörûségek is azok,mégpedig a cremello színben :)SzépekNyálcsorgatós szmájli

#19 gica

gica

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 370 hozzászólás

Közzétéve 2006 április 1. - 18:17

több képet láttam ilyen furesz szürkébenPosted Image

Hozzászólás megtekintése

Azt a furi szürkét angolul blue roannak híjják (magyarul vmelyik deres, vagy vas vagy vércse, de sztem inkább a vércse :confused: )

Nyálcsorgatós szmájli

Hozzászólás megtekintése

Hasu, ez eszméletlen!!! :huh:

#20 Zsubaba

Zsubaba

    Csendes Patak

  • Fórumtag
  • 10.126 hozzászólás

Közzétéve 2006 április 2. - 10:43

A vércsederes az vörösesebb, a vasderes szürkésebb. (ez szerintem inkább vasderes)a roan maga aranyderesként fordítható, a blue roan tehát kék-aranyderes :D

Edited by Zsubaba, 2006 április 2. - 10:46.


#21 Amira

Amira

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 383 hozzászólás

Közzétéve 2006 április 2. - 17:22

Köszi a felvilágosítást, én már nem tudok kiigazódni aközött a 'néhány'száz szín és mintázat között.Örülnék ha valaki találna valamit az idei marcháról, mert én eddig semmit nem tudtam összekaparni róla :(

#22 Amira

Amira

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 383 hozzászólás

Közzétéve 2006 április 2. - 17:31

Posted ImagePosted ImagePosted ImageUruguayi criollotúra, mellesleg megjegyzem, h találtam még 1 foltosat.

#23 magicmausi

magicmausi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 125 hozzászólás

Közzétéve 2006 április 2. - 17:36

na kénytelen leszek kibányászni valami képet arról a lóról, akin tanultam lovagolni.....persze õ se foltos....de mindegy....Megmondom õszintén, ezek a dél-Amerikai dolgok engem nem érdekelnek....én szeretem ezt a fajtát itt, Európában, ennyi......sajnálom sokukat azért, ahogyan bánnak velük.....ezért pozitivnak tartom, hogy elkezdték üket itt tenyészteni. És mivel fiatal lovam van, és nem mai pipi vagyok, nem hiszem, hogy valaha is lesz egy 2. lovam....szóval a criollokat csak igy távolból szeretem...

#24 Sedon Béla

Sedon Béla

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 304 hozzászólás

Közzétéve 2006 április 2. - 20:46

Posted Image

Edited by Sedon Béla, 2006 április 2. - 20:58.


#25 Sedon Béla

Sedon Béla

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 304 hozzászólás

Közzétéve 2006 április 2. - 21:02

Sziasztok, de jó a téma. :) Na õ az én kis lovacskám, és az a kérdésem, hogy valaki tudna-e mellé egy crio csõdört, és az is érdekelne, hogy hol lehet a criok papírjait kikérni, kor jegyek alapján (a sütés sajnos egy dumaföldvári állatorvos miatt full kaotikusra sikeredett, és így most a ló, fajta meghatározás nélkül kénytelen sínylõdni, rettenetes 0-s sütéssel. :( De amúgy a bürokratákra rá se bagózik, és köszöni jól van. :P (megprobáltam még képeket, de most feladtam, pedig van 1-2 nagyon criollos

Edited by Sedon Béla, 2006 április 3. - 6:53.


#26 Amira

Amira

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 383 hozzászólás

Közzétéve 2006 április 3. - 8:26

http://www.caballoscriollos.com/Az ACCC honlapja, asszem angolul nem elérhetõ, de hát õk jegyzik be az egyedeket. Ugyanitt galéria a bajnok lovakról. Találtam egy nyomtatványt, de azon a szövetség bejegyzése kérhetõ, ami Magyarországon nem lesz egyhamar.Ja várj, most látom h egyedet is lehet. Még a nagyszüleit is kérik.Posted ImagePosted ImageAmúgy honnan és mennyiért sikerült hozzájutnod? Ott miért nem regisztrálták?magicmausiAkkor az Európai dolgokról is beszélhetünk, pl hol vannak a legközelebbi tenyészetek?

#27 magicmausi

magicmausi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 125 hozzászólás

Közzétéve 2006 április 3. - 8:52

Pld. ITT van egy....ezeknél én is voltam annoEZEKKEL meg anno naponta chateltem, de megszakadt a kapcsolat....Van még sok tuti, de ezt a kettõt mondhatni személyesen ismerem.Találtam még VALAMIT , itt rá lehet klikkelni egyes lovardákra, ranchokra.....jó szórakozást! De ezeket nem ismerem!!!Küldjek linket olyanokról, akik nem tenyésztenek, hanem Olaszból hozták a lovakat, kiképzik és tereplovaglásra használják? Mert olyan is van több a közelemben.

Edited by magicmausi, 2006 április 3. - 8:56.


#28 gica

gica

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 370 hozzászólás

Közzétéve 2006 április 3. - 13:42

Posted ImageMég egy foltos! :kir:

#29 Unicorn

Unicorn

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 10.663 hozzászólás

Közzétéve 2006 április 3. - 13:47

az a fentebbi deres ló, amin vitatkoztok: ez a szín létezik a nóri fajtában is, a neve mórfejû. a test szürkés, a fej fekete.

#30 Sedon Béla

Sedon Béla

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 304 hozzászólás

Közzétéve 2006 április 3. - 18:45

Amira!Kösz, az infót, de asszam nekem, marad mfv-nek, mert ez most nagyon macerásnak tûnik.Most már mind1, egy kalap pénzt kifizettem a papírokért.Egy Diósdi lovas családtól vettem, õk, pedig egy pólóstól, mert állítólag valaki annak idején egy csomót behozott a fajtából, de anyagi problémák miatt eladta az egész állományt, valszinüleg elég olcsón. Én egy jó mént keresek hozzá, fajtán belül, de lehet, hogy egy jó marhás mént 1szerübb találni a weskó lovak között.Az én tapasztalatom az, hogy nagyon tuti kis lovacska, nagyon ragaszkodó. Nem fél semmitõl , amitõl egy „normális ló megijedne (vasrács, méhkaptár, trakesz(piros-zörgõs), motor, ponyvás teher, stb) lementem vele marhát”ijeszgetni”, és úgy tûnt nem fél még az ördögtõl sem,Csak a „Lapulevél” az õ ellensége. Azt nagyon megnézi, elmegy mellette, csak érzem, hogy figyeli mikor fog támadni :D de különben nagyon ideális családi packó, csak egy baj van vele, ha egyedül van gyakorlatilag folyamatosan nyerít. szomszédok nagy kedvence. :gm:

#31 bartorsi

bartorsi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 276 hozzászólás

Közzétéve 2006 április 4. - 13:16

Ez esetleg érdekes lehet!Pferde FischerPosted Image(Ezek meg szépek :D )

Edited by bartorsi, 2006 április 4. - 13:17.


#32 magicmausi

magicmausi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 125 hozzászólás

Közzétéve 2006 április 4. - 15:02

Hát igen, a Fischer az fogalom a criollosok körében, csak õ nem tenyészt, hanem egyenesen importálja õket Argentiniából....vannak neki ott emberei, akik még Olaszba szállitás elõtt kiválogatják a jó lovakat és külön utaztatják õket Európába.

#33 Hasufel

Hasufel

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4.023 hozzászólás

Közzétéve 2006 április 4. - 15:08

Gica!Tudom! :D Gyönyörûek :) Nekem is kell ilyen ló :D

#34 Amira

Amira

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 383 hozzászólás

Közzétéve 2006 április 4. - 15:36

Jó kis linkek, most el vagyok látva képekkel :)

#35 Amira

Amira

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 383 hozzászólás

Közzétéve 2006 április 4. - 16:04

Posted Imagemi mindent nem találok :yeah:

#36 Amira

Amira

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 383 hozzászólás

Közzétéve 2006 április 5. - 16:55

Én egy jó mént keresek hozzá, fajtán belül, de lehet, hogy egy jó marhás mént 1szerübb találni a weskó lovak között.

Hozzászólás megtekintése

Ezzel az a probléma, hogyha egy ménnek van fedezési engedélye, az elsõsorban saját fajtán belülre vonatkozik. Persze criolloknál van angol telivérre meg quarterra is. Csakhogy a te lovad magyar félvérként van papírozva. Úgyhogy a csúnya hazai bürokrácia nem hiszem h jó szemmel nézné azt a papírt, amely egy magyar félvér x criollo csikót akarnál regisztrálni.Tudod ez itt hogy mûködik, engedély kell mindenre, asszem a kancát is minõsíteni kell elõbb.

Edited by Amira, 2006 április 5. - 16:56.


#37 Sedon Béla

Sedon Béla

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 304 hozzászólás

Közzétéve 2006 április 5. - 18:28

Amira! Feltéve, ha elakarom adni a még meg sem született csikót.Szeretném megtartani, és remélem, hogy majd a teljesítményealapján, fog felértékelõdni, ha esteleg mégis.....de nem...de kitudja. :D Tudod ez nálam úgy van, hogy megszeretek egy ilyen szörnyet, aztán azt gondolom, hogy õ a legszebb, legjobb, stbmint az gondolom kiderült, nem vagyok egy nagy lókereskedõ :) - csak simán fedeztetni akarom, a saját örömömre ( a csikóra gondoltam :gm: )Ha e szerint akarok eljárni, úgy tudom még olcsobb is a feddíj, (nem fajtán belül)vagy rosszul tudom?

#38 Amira

Amira

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 383 hozzászólás

Közzétéve 2006 április 6. - 9:54

Nem tudom, de itthttp://www.mllsz.hu/a rendeletek címszó alatt szemezgethetsz.

#39 Amira

Amira

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 383 hozzászólás

Közzétéve 2006 április 11. - 11:35

Posted ImagePosted ImagePosted ImagePosted Image

#40 Amira

Amira

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 383 hozzászólás

Közzétéve 2006 április 13. - 14:19

nézegessétek, sajna betenni ide nem lehet arról az oldalról, mer nem jelenik meghttp://image26.websh...23HTkljE_ph.jpghttp://image30.websh...02juUvaH_ph.jpghttp://image40.websh...57RksNte_ph.jpg

Edited by Amira, 2006 április 13. - 14:23.