Ugrás a tartalmakhoz


Fotó

Mitől Lehetne Még Jobb A Lovas Helyzet?


  • Please log in to reply
866 válasz a témához

#1 Lámpás

Lámpás

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.029 hozzászólás

Közzétéve 2012 március 26. - 9:35

Már oldalak lettek tele írva, hogy miért rossz! Szerintem a körülményekhez képest nem is olyan rossz, de biztosan lehet jobbá tenni. Elkötelezett PK ( Póni KLub ) rajongó vagyok, és hiszem ebben a rendszerben nevelkedett gyerekek már teljesen másként fogják látni a lovas világot. Más topicban csak a számonkérésrõl olvastam, mint gyakorló pedagógusnak a véleményem elõször le kell adni a tananyagot, hogy számon kérhessem.

#2 Alatriste commandante

Alatriste commandante

    Törzsvendég

  • Kizárt tag
  • 1.123 hozzászólás

Közzétéve 2012 március 26. - 10:02

Mint nem (közoktatásban) gyakorló, de gyakorlattal rendelkezõ és diplomás pedagógus mondom: "le van adva" (hogy eme germanizmussal éljek :D ) az anyag.... Sok szemszögbõl lehet boncolgatni, elemezni az oktatás kérdését. MIT (tananyag) , HOGYAN (módszer) tanítunk-számonkérünk. MI a pedagógiai cél...(és mik a fölhasználói ígények :gm: ) Biztos, hogy komplexebben kéne átgondolni a kérdéskört, biztos, hogy átfogó elemzés és reformok kellenének. Ha az anyag tekintetében nem is, mert azt azért az élet, a történelem, a gyakorlat már kristályosra csiszolta az évszázadok alatt, mint a gyöngykavicsot a víz :ang:

#3 Lámpás

Lámpás

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.029 hozzászólás

Közzétéve 2012 március 26. - 11:16

"le van adva" (hogy eme germanizmussal éljek :D ) az anyag....


Szerintem sajnos nincs!

Elérkeztünk a probléma gyökeréhez!
Ha tanítványokat vagy csodálókat vagy érdeklõdõket szeretnénk látni magunk körül, akkor tanítani ill. bemutatni kell, kevés beszélni róla.
Minden héten megdöbbent a sok gyerek akik a kialakult gazd-i helyzetben is jönnek és nyomják a foglalkozásokat tisztelettel és alázattal.
Nem kis felelõsség, hogy ez így maradjon és nem is egyik pillanatról a másikra alakult ez ki.

#4 Alatriste commandante

Alatriste commandante

    Törzsvendég

  • Kizárt tag
  • 1.123 hozzászólás

Közzétéve 2012 március 26. - 11:27

Na igen! ITT akár el is kezdõdhetne a dolog: MI az anyag???? A lónál levés, a lóval levés, a lovon levés, a ló kezelni tudása, a ló igényes kezelni tudása, a kezelni tudás maximuma???
Avagy csak az élmény?
És mennyire homogén a lovasvilág, honi lovaséletünk?

Kérdések vannak, rengeteg, talán több is, mint amennyire kapacitás van.

Ha tanítványokat vagy csodálókat vagy érdeklõdõket szeretnénk látni magunk körül, akkor tanítani ill. bemutatni kell, kevés beszélni róla.


A tanítványok szélvészként elillannak, amint a "tanulásról" kiderül, az csak tanulási szándék részükrõl, és a tényleges tanulás rengeteg munka, lemondás, alkalmazkodás, áldozat és nem mellesleg pénzkérdés is :(

(Ezt a szándékot utólag magyaráznom kell, mert rossz, nem megfelelõ fogalmat választottam...óhaj, vágy, álomkép, illúzió..ezek lettek volna a lyók :D )

Edited by Alatriste commandante, 2012 március 26. - 11:34.


#5 Lámpás

Lámpás

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.029 hozzászólás

Közzétéve 2012 március 26. - 12:57

"MI az anyag????"

- no ez a legegyszerûbb, Póni Klub letölthetõ, az angolok 120 év alatt ezt (ilyesmit) hoztak össze

"És mennyire homogén a lovasvilág, honi lovaséletünk?"
a gyeremekek a jövõnk záloga!

"A tanítványok szélvészként elillannak, amint a "tanulásról" kiderül, az csak tanulási szándék részükrõl, és a tényleges tanulás rengeteg munka, lemondás, alkalmazkodás, áldozat és nem mellesleg pénzkérdés is "

Azt tapasztalom, ha sikerül a körülményeket kialakítani ( oktatásra alkalmas díjlovagló négyszög, megfelelõ iskola ló, felkészült és oktatni tudó oktató stb.) a fenti nem lehet probléma.
Természetesen lehetnek szélsõségek a gyerekek ill. felnõttek között, de azt le kell passzolni ( nincs komoly szándék!)

#6 amatőr

amatőr

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 968 hozzászólás

Közzétéve 2012 március 26. - 13:10

Kedves Lámpás!
Ha formaságnak is tûnik egy ilyen kis "csavar" változtatás a topik címével kapcsolatban, ilyen apró kis csavarások, részletek hozzájárulhatnak ahhoz, hogy tényleg "még jobb" lehessen a lovashelyzet. Persze ez örökös magyar mentalitás, mindig panaszkodni, pesszimistán nézni, "számonkérni", de ez nem visz elõrébb, tehát:
tisztelettel gratulálok a felvetéshez, és a magam részérõl igyekszem itt kizárólag ilyen módon, (ezt szemelõtt tartva) megfogalmazni majd mondandómat.

Aktuális feszegetni a témát, mert ha valamikor, akkor most nagy feladat és kihívás elõtt áll a lovastársadalom, nemhogy a fejlõdés beindítása, de az eszmék és lovasszellem-leépülés megálítása is fontos feladat, a rendezvények ellaposulása, és a mûködtetõ tõke apadása miatt.
Az új nemzeti lovasprogramhoz, stratégiához azért nem igazán szóltam, mert értékelve a szándékot, távol áll tõlem a kritikai él kiemelése, annál is inkább sem, mert tudom, akik azt a programot írták, azon elemekbõl építkeztek, amik az õ közelükben voltak adottak.
Mindenki mást szeretne, talán csak abban van egyetértés, hogy van fejlõdni való.
A lovasprogramban megfogalmazott igények elsõsorban a sportban turisztikában érdekeltek szûkebb körének igényit tükrözheti, félõ azt sem egészében, de legfõbb hibája számomra mégsem ez, hanem a rossz helyzetértékelés, rosszul megfogalmazott célok, elsõsorban a lóállomány létszámát illetõen. Jelenleg ez a 6 ló/ezer fõ többszöröse a valóban szükségesnek, s csak másodsorban tört része a kívánatosnak, de ezekrõl, pozitívabban majd máskor.

A másik topikban már kifejtettem elég bõven azt a véleményem, hogy vakvágány az, ha a oktatás legmagasabb színvonalára akarunk feltétlenül törekedni, ehelyett minden egyes lovast gyakorlatilag az õ igényszintje szerint, vagy annál csak egy árnyalattal jobban akarnánk lovagolni tanítani...

És akkor, hogy ezeket leírtam, kapcsolódok szorosabban a fenti gondolatokhoz.
A Póni Klub nagyon jó, az ilyen jellegû kezdeményezések mondhatni záloga lehet a jövõépítésnek. Optimizmusra adhat okot minden mozzanat vele kapcsolatba, tehát osztom lelkesedésed.
"Minden héten megdöbbent a sok gyerek akik a kialakult gazd-i helyzetben is jönnek és nyomják a foglalkozásokat tisztelettel és alázattal." A gyerekek sok tekintetben védett, különleges helyzetben vannak, többet költünk rájuk figyelmet, lelkesedést, és anyagi áldozatot, mint késõbb magunkra tehetjük. A rájuk fordított munka minden perce megéri, itt igazán érdemes és szükséges minél több alázatot, tudást, és empátiát beléjük nvelni a lovak és a nagy elõdök tiszteletével.
Sajnos, csak póniklubra nem lehet építeni, hogy a lovazásunk "felvirágozzon". A gyerek felnõ, közben a tanulás, a hajtás, a család, és a saját gazdasági helyzete is megpróbálja elszakítani a lovaktól, és csupán kivételes szerencsés esetekben kísérheti végig életét, de nem is feltétlenül kell, nem ez a cél. (Sokszor "felnõttkorban" kényszerpályának bizonyul a lovas foglalkozás! De errõl esetleg szintén majd máskor.)
Itt egyet kell értenem AC-vel, "A tanítványok szélvészként elillannak, amint a "tanulásról" kiderül, az csak tanulási szándék részükrõl, és a tényleges tanulás rengeteg munka, lemondás, alkalmazkodás, áldozat és nem mellesleg pénzkérdés is " Gyerekkorba könnyû, könnyebb ezt elérni, elõidézni, felnõttként sokkal, sokkal nehezebb kiváltani a tanulási vágyat.

Itt a lényeg, ez a legfontosabb.
A jövõ záloga, hogy minden egyes hobbilovas, saját lóval, vagy vendégként is "bûntetlenül" örülhessen a lovazásának és önmaga akarjon minél jobban és jobban megtanulni lovagolni, de ha mégsem, akkor se nézzünk rá ferde szemmel.

Önmaga akarjon minél jobban megtanulni és ne mi, haladók, gyakorlók és nagy lovasok akarjuk, hogy õk minél jobban megtanuljanak.

Ne kelljen általános érvényû megvetésnek kitettségben leledzeni annak, aki átmenetileg, vagy végleg megrekedt egy bizonyos szinten - hisz ebben mindenki ugyanígy van, legfeljebb sokkal magasabb az a szint, - és, ha úgy látjuk, hozzá tudnánk tenni ehhez érdek vagy megvetés nélkül, hát segítsük, de ha csak kritizálni tudnánk, azt mellõzük, az nem visz elõre. Ne egymásról, csupán magunkról "negatívkodjunk", keressük a jót a másik lovazásába, ha nem találunk, akkor legyünk csendbe, ne kritizáljunk, ha találunk, azt mondjuk, esetleg, ha arra is méltó, próbáljuk elsajátítani. Fura hozzáálás, mi?
Mondok rá példát. Itt a fórumon figyeltem, mikor az átverõs topikban idiótáztak következetessen egy valóban érdekes csajt egy arab lóval kapcsolatban, de persze minden, amit csinált és mondott õrültség volt. Ma is az, de a képek a lóról igazán megnyerõek, a fejlõdése látványos, szívessen elcserélnék sajátjukat talán rá.
Egy másik, Izland írta a másik topikban: " Én ezzel a képpel (különös tekintettel a kantárra!) sommáznám a "miért ilyen rossz a magyar lovas helyzet" c. kérdéskört

http://kepfeltoltes....ltoltes.hu_.jpg " A képen tényleg félelmetes "amatõrizmus" sugárzik :) , de a kritika helyett lehetne azt is kiolvasni belõle, hogy egy gyerek a világot jelentõ lovat minden tudás és segítség nélkül kell, hogy megpróbálja együttmûködésre késztetni, ami nem látszik, talán büszkeség és öröm csillog a szemében, és nem letámadni kell a hiányosságokkal, hanem segítséghez juttani, és talán épp a jövõ ha nem is Dallos Gyulája, de Joe Turija válhat belõle. Rengeteg olyan példát hozhatnék, ahol a pozitív hozzáálás, a megfelelõ hangnem és stílus önmagában is javíthatná a problémát, de ehhez túl kéne lépni a kritikus, fölényes, "magas lovas" mentalitáson...
Szerintem.

" Az én családomban aki egy szóval mondja el, amit tízzel is lehetne, az  lazsál." :)


#7 izland

izland

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.571 hozzászólás

Közzétéve 2012 március 26. - 13:46

Egy másik, Izland írta a másik topikban: " Én ezzel a képpel (különös tekintettel a kantárra!) sommáznám a "miért ilyen rossz a magyar lovas helyzet" c. kérdéskört

http://kepfeltoltes....ltoltes.hu_.jpg " A képen tényleg félelmetes "amatõrizmus" sugárzik :) , de a kritika helyett lehetne azt is kiolvasni belõle, hogy egy gyerek a világot jelentõ lovat minden tudás és segítség nélkül kell, hogy megpróbálja együttmûködésre késztetni, ami nem látszik, talán büszkeség és öröm csillog a szemében, és nem letámadni kell a hiányosságokkal, hanem segítséghez juttani, és talán épp a jövõ ha nem is Dallos Gyulája, de Joe Turija válhat belõle. Rengeteg olyan példát hozhatnék, ahol a pozitív hozzáálás, a megfelelõ hangnem és stílus önmagában is javíthatná a problémát, de ehhez túl kéne lépni a kritikus, fölényes, "magas lovas" mentalitáson...
Szerintem.

Bocsi, hogy itt is megjelenek.
Kiegészítés a képhez: a gyereknek ez nem a saját lova, hanem a büszke anyuka fényképezte valahol, ahol a gyereknek lovas élményt adtak. A gyerekkel, meg a szemeivel nincs is semmi gond, a gond ott van, hogy valaki képes volt ilyen állapotban egy lovat a vendég alá tenni. Pénzért.
És aki vendéget lovagoltat, az nem engedheti meg magának az amatõrizmust. Semmilyen szinten.
És ez nem fölényesség, hanem a kezdetek kezdete. Szerintem.

#8 amatőr

amatőr

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 968 hozzászólás

Közzétéve 2012 március 26. - 14:01

Bocsi, hogy itt is megjelenek.
Kiegészítés a képhez: a gyereknek ez nem a saját lova, hanem a büszke anyuka fényképezte valahol, ahol a gyereknek lovas élményt adtak. A gyerekkel, meg a szemeivel nincs is semmi gond, a gond ott van, hogy valaki képes volt ilyen állapotban egy lovat a vendég alá tenni. Pénzért.
És aki vendéget lovagoltat, az nem engedheti meg magának az amatõrizmust. Semmilyen szinten.
És ez nem fölényesség, hanem a kezdetek kezdete. Szerintem.


Elhiszem és nagyon is örülök, hogy itt is megjelentél! :yeah: :kocc:
Nem tudtam a kép körülményeirõl SEMMIT (én csak a képre és a kommentjére reagáltam), igen ez így szörnyû, és cseppet sem fölényeskedésnek tekintem hiszem ennek elítélését. Ha úgy jönne le, hogy én a minõségi oktatás, az igényesség ellen "prédikálok", akkor elhalgatok és szégyellem magam.
:huh:

" Az én családomban aki egy szóval mondja el, amit tízzel is lehetne, az  lazsál." :)


#9 izland

izland

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.571 hozzászólás

Közzétéve 2012 március 26. - 14:19

Elhiszem és nagyon is örülök, hogy itt is megjelentél! :yeah: :kocc:
Nem tudtam a kép körülményeirõl SEMMIT (én csak a képre és a kommentjére reagáltam), igen ez így szörnyû, és cseppet sem fölényeskedésnek tekintem hiszem ennek elítélését. Ha úgy jönne le, hogy én a minõségi oktatás, az igényesség ellen "prédikálok", akkor elhalgatok és szégyellem magam.
:huh:

Nem, ne érts félre.
Én nem ítélem el, ha JóskaPista vesz egy lovat a vásárban, és saját örömére lovacskázik vele, még ha nem igazán ért hozzá vagy csúnyán ül. Nincs ezzel semmi gond. A gond akkor van, ha valaki igénytelenséget, hülyeséget, helytelen dolgokat oktat - fõleg, ha mindezt pénzért teszi, fõleg, ha ezzel becsap lelkes fiatalokat.
De hogy az új topic címére is reagáljak: én is gratulálok, valóban jó lenne a kissé pozitívabb megközelítés a témában.
Remélem, hogy a sok ötletelésnek, bezzegelésnek azért valami értelme is lesz: talán valaki, valakik tudnak ötleteket meríteni a leírtakból. Ha már csak pár embernek a tanulását, fejlõdését teszi mássá, vagy felnyílik egy-két szem, már volt eredménye a sok oldalnyi "vitának". ;)

#10 amatőr

amatőr

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 968 hozzászólás

Közzétéve 2012 március 26. - 15:24

"Remélem, hogy a sok ötletelésnek, bezzegelésnek azért valami értelme is lesz: talán valaki, valakik tudnak ötleteket meríteni a leírtakból. Ha már csak pár embernek a tanulását, fejlõdését teszi mássá, vagy felnyílik egy-két szem, már volt eredménye a sok oldalnyi "vitának"." Én is bízok ebben, különben kevesebbet jártatnám a szám. Valakitõl kaptam egy "felkérést", és nem is csak nekem szólt, (részben egy "új nemzeti lovasprogram"-os hozzászólásom, részben korábbi a hobbilovaglás "felemeléséért" tenni akaró énem ismeretében,) hogy fejtsem ki, véleményem, javaslatom, az üggyel kapcsolatban. "Zavarhatja" az illetékeseket, hogy még lovas körökben sem arat osztatlan sikert a lovasprogram ötlete, tervei, ( máshol meg szinte gúnyolják,) és örülnének ha szélesíthetnék a látókörüket, azt hiszem. Már nem hiszek ugyanúgy a hobbisták nemzeti lovasügyet emelõ erejében, de ettõl függetlenül a szemléletváltás, nyitás ilyen irányban elkerülhetetlen. A beszélgetés, vita, meg hasznos, ha õszinte, nyílt, nyitott, és úgy látom az.

" Az én családomban aki egy szóval mondja el, amit tízzel is lehetne, az  lazsál." :)


#11 Lámpás

Lámpás

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.029 hozzászólás

Közzétéve 2012 március 26. - 17:34

Na alakul ez, eddig még nem is "anyáztunk"! Azt gondolom, hogy az igénytelenség mindig is jelen lesz ( tõlünk nyugatabbra is van rossz példa), de nem mindegy az arány. Ami nem vitatható, hogy kimaradt itt vagy 40-50 év a lovazásból, és a rendszerváltás utáni ~15 év szabadrablás. Továbbá az sem vitatható, hogy van egy nagyon komoly Örkénytábori hagyatékunk (szellemi!) ami a helyes és helytelen kifejezésekben nyílvánul meg ( hû, egy kicsit elragadtatom magam....) Ha komolyan a szívünkön viseljük a lovastársadalom sorsát, akkor (szerintem) elsõ számú feladat az oktatás, nagyon gyenge a lovas-kulturáltságunk. Emiatt nem kell szégyenkezni (a fentiek következménye), de tenni kell érte. Itt általában különbözõ stílusok és szektorok csapnak össze, pedig ha meggondoljuk az alapok teljesen azonosak, ha ezt elfogadjuk akkor nagyot léptünk elõre.

#12 RIDERMAN

RIDERMAN

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.211 hozzászólás

Közzétéve 2012 március 26. - 17:39

Szerintem a legnehezebbre lenne szükség, ráadásul ebbõl még kevesebb van mint a pénzbõl.......... ez az összefogás. Én is hiszek a szemlélet váltásban. (és nincs is más kiút).

Edited by RIDERMAN, 2012 március 26. - 17:41.


#13 Cavalier

Cavalier

    Mirage :)

  • Admin
  • 6.360 hozzászólás

Közzétéve 2012 március 26. - 17:52

Szerintem csinálni kéne tévémûsort, mondjuk heti egy órában, remek ötleteim is vannak rá. Ha esetleg valakinek van ismeretsége a emtévénél szóljon. De nemám a kamionos, mint a Kopaszkutyában! :D

#14 Lámpás

Lámpás

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.029 hozzászólás

Közzétéve 2012 március 26. - 17:54

Tegnap pici ejtõzés közben tévéztem és egy huszár (tiszt) mesélt túrájukról amin Portugáliából lovagoltak Magyarországba, no errõl bõvebben van az interneten, nem is ez a lényeg. Nagyon kelllemesen, tisztelettel fogadták õket több országban, majd átlépték hazánk határát csitult a fogadtatás, sõt egy bácsika megkérdezte tõlük, hogy maguk melyik Kft.-hez tartoznak. Remélem, hogy a huszárok nem a "rossz a magyar lovas helyzet" számlájára írják, hanem elgondolkodnak azon, hogy van-e még tennivaló nekik ( oktatás, népszerûsítés stb., nem kell itt másra mutogatni). Ezen példa állhat elõttünk, amikor a 12 éves díjugrató halomra dönti az akadályokat, amikor a lovastúrán kötõfékkel lovagolunk félmesztelenül....stb. Nem tudom elégsokszor elmondani, hogy értsék, értékeljék a te tudásod tapasztalatod elõször meg kell tanítani az alapokra (igényesen), mert különben nem érti mit csinálsz.

#15 RIDERMAN

RIDERMAN

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.211 hozzászólás

Közzétéve 2012 március 26. - 19:51

Igazad van," ha meg akarod változtatni világot kezdd magaddal" illetve magunkkal. :)

#16 börni

börni

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 819 hozzászólás

Közzétéve 2012 március 27. - 5:46

Szerintem csinálni kéne tévémûsort, mondjuk heti egy órában, remek ötleteim is vannak rá. Ha esetleg valakinek van ismeretsége a emtévénél szóljon. De nemám a kamionos, mint a Kopaszkutyában! :D

kicsit több mint 10,tán már 15 éve is van,hogy Kõszegi Gábor csinált egy sorozatot,melyben a lóról,lovaglásról,lovashagyományokról,sportról szóló szösszenetek mellett konkrét lovaglóleckéket,futószáras órákat,osztály,-és tereplovaglást is bemutattak. Gyerekkoromban-s ennek már jó 25-30 éve,létezett a vastagborítós,nagyalakú Kölyök Magazin,kisiskolásoknak szólt,abban is mindig volt egy egész oldalas,képes írás,a kezdetektõl mutatta be a lovaglástanítás-tanulás folyamatát.elõbbinek a Favorit Lovarda,utóbbi a Tattersaal adott otthont

#17 Cavalier

Cavalier

    Mirage :)

  • Admin
  • 6.360 hozzászólás

Közzétéve 2012 március 27. - 11:15

kicsit több mint 10,tán már 15 éve is van,hogy Kõszegi Gábor csinált egy sorozatot,melyben a lóról,lovaglásról,lovashagyományokról,sportról szóló szösszenetek mellett konkrét lovaglóleckéket,futószáras órákat,osztály,-és tereplovaglást is bemutattak. Gyerekkoromban-s ennek már jó 25-30 éve,létezett a vastagborítós,nagyalakú Kölyök Magazin,kisiskolásoknak szólt,abban is mindig volt egy egész oldalas,képes írás,a kezdetektõl mutatta be a lovaglástanítás-tanulás folyamatát.elõbbinek a Favorit Lovarda,utóbbi a Tattersaal adott otthont


Hol adták azt a sorozatot, a szegedi kábeltévén? :D Én nem láttam, pedig akkor már megnéztem minden lovas jellegût.
De mindenesetre, most olyat kéne csinálni, ami a mai gyerekeket, felnõtteket leülteti a doboz elé és amellett, hogy értéket, ismeretet ad, szórakoztat is.
(amennyire látom, hiába görcsöl a közszolgálati tévé, ez többnyire nem sikerül. Kereskedelmin meg nem lenne értelme, mert még a ló seggébe is sampont vagy fogkrémes tubust kéne rakni, rá meg valami gagyi celebet.)

Viszont, ha valahol meg lehetne szerezni a fenti sorozatot, felettébb érdekelne.

#18 Lámpás

Lámpás

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.029 hozzászólás

Közzétéve 2012 március 27. - 13:08

Hû, ez sorozat engem is érdekelne. Nem vagyok a Póni Klub fizetett embere, de ha van vélemény (esetleg kérdés) és megosztjátok szívesen válaszolok. Más: A Lovas Szövetség versenyrendszere, és a szakágak népszerûsítése. Kezdjük az utóbbival, állandó téma, hogy a lovassport nem tömegsport ezzel szerintem legtöbben egyetértünk. Viszont bátorkodnék megjegyezni, hogy tömegbázis nélkül nem müködnek a dolgok. Felejtsük el a sponzorokat, nézõket, fogyasztókat stb. Versenyek, teljesen lehangol amikor egy díjugrató versenyen ~10 nézõ álldogál. Fekete verseny, no ez egy érdekes dolog, képzeljük el ha minden focimeccset így szankcionálnánk. (- természetesen egyetértek a mentõ, bíró stb. szükségességével!) Lényegesebben több amatõr versenyt kellene szervezni, sõt a profikat áttenném pénteki napra (profi ráér hétköznap, hétvégén meg hagy pihenjen) a hétvégén reggeltõl estig amatõr verseny a legkülönbözõbb számokban. Picit növelném a startdíjat, és ebbõl normális díjazása lehetne a profiknak, viszont a versenyeknek lehetne egy minõségi elvárása, amihez az oktatók (felkészítõk) is igazodnának - nem kis káosznak vetnénk véget. Lényeges javulás lenne várható hiszen a megmérettetés miatt az oktatás színvonala is emelkedne (szerintem).

#19 Alatriste commandante

Alatriste commandante

    Törzsvendég

  • Kizárt tag
  • 1.123 hozzászólás

Közzétéve 2012 március 27. - 13:15

Senkinek sem az az érdeke, hogy az amatõr tábor szélesedjen, hanem hogy az amatõrõket áttereljék a fizetõs versenyzés sorompói közé. Azt a kis kaszát is meg akarják csinálni, amit az amatõr, hobbysta alkalmi virtuskodásából lehet nyírni :gm: A tömegsport nem a versenysport bázisa. Nejem a BSInél dolgozik, látom a versenyeiket, a család is indulgat rajtuk. a TÖMEGen van a lényeg, az ott indulók sehol se lennének egy hivatalos futóversenyen...6 perces km.ek...vicc

#20 ori

ori

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.916 hozzászólás

Közzétéve 2012 március 27. - 13:17

Versenyek, teljesen lehangol amikor egy díjugrató versenyen ~10 nézõ álldogál.

Ezzel kapcsolatban kérdezném, szerintetek a lovaglás látványsport? (Abban az értelemben, hogy képes nagy tömegek megmozgatására, lelátók megtöltésére, gondolom, a sportörvényben is így értették.)
Mert itt többen sérelmezték, hogy miért focit, kézilabdát vettek bele a támogatásba, miért nem mondjuk a lovaglást.

#21 Alatriste commandante

Alatriste commandante

    Törzsvendég

  • Kizárt tag
  • 1.123 hozzászólás

Közzétéve 2012 március 27. - 13:23

Hát én, de gondolom többek itt a fórumról, renszeresen nézek külföldi adókon lovasversenyeket. Döbbenetes tömegérdeklõdést tapasztalni! OTT! Kint! Egy Badminton tereppályáján masszív tömegek zarándokolnak ide-oda, ugrások közt. Ahol ugyibár kényelmes üldögélés, henye szórakozgatás nem áll fönn. :D Csaknokok tömve és tömegek ám! Szabadtéri díjugrató versenyeken olyan tömött lelátók, hogy ihaj. Nem tudom, mit neveznek látványsportnak! Még a sakk is látványos, azoknak, akiket érdekel, én a helyszínen drukkoltam élõben Lékónak, Polgáréknak, mondhatni igazi show volt.

#22 Lámpás

Lámpás

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.029 hozzászólás

Közzétéve 2012 március 27. - 13:23

Senkinek sem az az érdeke, hogy az amatõr tábor szélesedjen, hanem hogy az amatõrõket áttereljék a fizetõs versenyzés sorompói közé.


Ha ezt többen így gondolják akkor létre kell hozni az Amatõr Lovas Sport Szövetséget, de szerintem egyszerûbb lenne egyezkedni.


Ezzel kapcsolatban kérdezném, szerintetek a lovaglás látványsport? (Abban az értelemben, hogy képes nagy tömegek megmozgatására, lelátók megtöltésére, gondolom, a sportörvényben is így értették.)
Mert itt többen sérelmezték, hogy miért focit, kézilabdát vettek bele a támogatásba, miért nem mondjuk a lovaglást.


Látvány csak annak aki maga is mûveli és érti ill. ennek hozzátartozói.

#23 ori

ori

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.916 hozzászólás

Közzétéve 2012 március 27. - 13:39

Lámpás, nem úgy értettem, hogy látványos-e szerinted, hanem hogy

képes nagy tömegek megmozgatására, lelátók megtöltésére,

Döbbenetes tömegérdeklõdést tapasztalni! OTT! Kint! Egy Badminton tereppályáján masszív tömegek zarándokolnak ide-oda, ugrások közt. Ahol ugyibár kényelmes üldögélés, henye szórakozgatás nem áll fönn.
Csaknokok tömve és tömegek ám!

Ezt tudnád számszerûsíteni? Mi számít döbbenetes tömegnek, és mihez képest? A hazai lovasversenyek gyér látogatottságához képest, vagy mondjuk a Bundesligához képest nagy a tömeg?

#24 Alatriste commandante

Alatriste commandante

    Törzsvendég

  • Kizárt tag
  • 1.123 hozzászólás

Közzétéve 2012 március 27. - 13:56

ori! - nem tudnám szászerüsíteni! ENGEM megdöbbentett. Hazai NBIes focimeccsek jelenlegi látogatottsága tudtommal nem épp magas :rolleyes: azt mindenképp verik. A Bundesliga az más mûfaj. Nagyobb volumenû üzlet. Egy-két hazai kiemelt lovasrendezvényen elõfordul nagyobb létszám, de ezeken a versenyeken, amikre hivatkozom a nézõk tömeghatásban (látvány szinten :D ) verik a hazai példákat. Lámpás! MIT tudna kínálni egy Amatõr Lovasszövetség a tagjainak? A leglényegesebbet, hogy a versenyzés ne legyen anyagi cenzus tárgya, azt nem. :(

Edited by Alatriste commandante, 2012 március 27. - 13:58.


#25 Lámpás

Lámpás

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.029 hozzászólás

Közzétéve 2012 március 27. - 14:01

Én csak az eurosport közvetítéseit nézem, de ott több ezer ember. "A leglényegesebbet, hogy a versenyzés ne legyen anyagi cenzus tárgya, azt nem" Azt NEM, de miért is kellene?

#26 N.C.

N.C.

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4.294 hozzászólás

Közzétéve 2012 március 27. - 14:16

Ha ezt többen így gondolják akkor létre kell hozni az Amatõr Lovas Sport Szövetséget, de szerintem egyszerûbb lenne egyezkedni.

- A helyzet nem olyan rossz ebbõl a szempontból - legalábbis itt Gyõr Moson Sopron megyében.*

Ugye a 'Lovas Szabadidõs Tevékenység' lehetõséget ad ötezer forintért legális rendezvényt csinálni.
Kell egy hivatalos bíró és egy pályaépítõ. Meg persze mentõ. A versenyszámok nem 'üthetik'a hivatalos versenyekét, egyébként szabad a pálya.
Jó szervezéssel (meg sok munkával :kir: ) lehet nagy érdeklõdést elérni. Jó példa (volt, az idén elmarad, talán jövõre..) a http://www.lovasnap.hu/, sok amatõrlovas, sok-sok nézõ.

* A megyei versenynaptár elkészítésénél idõpont-egyeztetés, a lehetõségekhez képest segítség, elhivatott bíró ( Sümegi Péter :ang: , részben ezért is kapta Õ idén a Magasházy-vándordíjat: a "hobbi" és a "verseny" közti szakadékon hidat verni.)

#27 ori

ori

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.916 hozzászólás

Közzétéve 2012 március 27. - 14:16

ori! - nem tudnám szászerüsíteni! ENGEM megdöbbentett. Hazai NBIes focimeccsek jelenlegi látogatottsága tudtommal nem épp magas :rolleyes: azt mindenképp verik.
És ennek az összehasonlításnak szerinted van értelme? Német lovasrendezvényt magyar futballmeccsel összevetni? Amúgy az NB1. a maga siralmas színvonalával és putri létesítményeivel átlagosan 35 000 nézõt mozdít meg minden hétvégén. Bármilyen apró siker esetén meg ez van.
Nyugati sportesemények tekintetében a netes adatokra és a TV-s közvetítésekre hagyatkozva nekem úgy tûnik, a lovassport és a foci között van 1 nagyságrend különbség, ami a látogatottságot, a top lovak/játékosok árát illeti.
Nem lehúzni akarok senkit és semmit, csak szemet szúrt ez a visszatérõ kesergés, holott nyilvánvaló, hogy a lovassportok népszerûségben (= pénzmozgásban, társadalmi hatásban) sehol Európában nem érnek a népszerûbb labdajátékok nyomába.
Ha az állam úgy tesz be pénzt, hogy abból esetleg viszont is látna valamit, számomra teljesen érthetõ, hogy miért választja az utóbbiakat.



Én csak az eurosport közvetítéseit nézem, de ott több ezer ember.

:) A Bundesligát fordulónként átlagosan 400 000 ember látogatja.

Edited by ori, 2012 március 27. - 14:19.


#28 Lámpás

Lámpás

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.029 hozzászólás

Közzétéve 2012 március 27. - 14:39

Ugye a 'Lovas Szabadidõs Tevékenység' lehetõséget ad ötezer forintért legális rendezvényt csinálni.
Kell egy hivatalos bíró és egy pályaépítõ. Meg persze mentõ. A versenyszámok nem 'üthetik'a hivatalos versenyekét, egyébként szabad a pálya.



Ezt nem vágom, próbáld részletesebben kinek kell az 5 eFt-t fizetni? és honnan a hivatalos bíró és pályaépítõ?


"Nem lehúzni akarok senkit és semmit, csak szemet szúrt ez a visszatérõ kesergés, holott nyilvánvaló, hogy a lovassportok népszerûségben (= pénzmozgásban, társadalmi hatásban) sehol Európában nem érnek a népszerûbb labdajátékok nyomába. "

Sajnálom, de ezt nem vitatom!

#29 ori

ori

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.916 hozzászólás

Közzétéve 2012 március 27. - 14:50

Sajnálom, de ezt nem vitatom!

Nem is tõled olvastam, igazából ez a fórumon belül egy búvópatakként újra és újra a felszínre törõ sirám. Egy másik topikban már le is lettem majmozva ennek kapcsán. :gm:

#30 N.C.

N.C.

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4.294 hozzászólás

Közzétéve 2012 március 27. - 15:15

- Amennyit én így fejbõl tudok: A Magyar Lovas Szövetség a fekete versenyeket tiltja, de lehet 'Lovas szabadidõs tevékenységet'' - ha úgy tetszik, Amatõrversenyt - rendezni, ahol nem kell ló- és lovas licenc, és a versenyszámok szabadon megválaszthatók / de nem érhetik,ill.haladhatják meg a hivatalos versenyszámok szintjét!/ A hivatalos része: a megyei lovas szövetségnél be kell jelenteni, és ötezer Ft-ot befizetni versenyrendezési díjként. Kell hivatalos / a Lovasszövetségnél licencel rendelkezõ/ bíró és pályaépítõ - ezt valószínûleg baráti alapon meg lehet oldani. Nekem az a szép az egészben, hogy 5000Ft-ért hivatalos minden: a megyei szövetség tudomásul veszi, szerepeltethetõ versenynaptárban, meg lehet keresni támogatásért a helyi hatalmasokat, a polgármestert, kocsmárosokat, lovasboltot kitelepülésre stb... Lehet találni hivatalos forrást a MENTÕ (!!!) kifizetésére pl. !

#31 Cavalier

Cavalier

    Mirage :)

  • Admin
  • 6.360 hozzászólás

Közzétéve 2012 március 27. - 16:27

Szerintem nem cél, hogy tömeges nézõi bázisa legyen a versenyeknek, nem is lehetséges. Egy focimeccs (kézi, vízi, kosár, hoki, akármi) kb. 2-3 órás program. Egy lovasverseny reggeltõl estig tart, és pár óra alatt én is elunom. Ha mondjuk nagydíjas zenés kûr van, arra azt mondom, sokan kíváncsiak, fõleg lovasok, de az is legfeljebb pár óráig tart, tovább nem is lehet odaszögezni a népet. Ezért laikusoknak a galopp, ügetõ, lovaspóló jön be, mert ott értik mirõl van szó. Meg esetleg a buszkasi. Csináljunk belõle nemzetközi versenyt, azzal meg lehetne tölteni stadionokat, fõleg, ha megjelennének a Kazah, Mongol csapatok is. :D

#32 Saby

Saby

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4.953 hozzászólás

Közzétéve 2012 március 27. - 18:39

Lényegesebben több amatõr versenyt kellene szervezni, sõt a profikat áttenném pénteki napra (profi ráér hétköznap, hétvégén meg hagy pihenjen) a hétvégén reggeltõl estig amatõr verseny a legkülönbözõbb számokban.

Elõször tisztázzuk a fogalmakat? Mit értesz amatõr verseny alatt? Csak mert ha a díjugratókat nézzük, az indulók legnagyobb része ma is passzióból ûzi a versenyzést 1métertõl egészen 1,40-ig akár, ergo nem lehet kategóriára lebontani õket.

#33 Alatriste commandante

Alatriste commandante

    Törzsvendég

  • Kizárt tag
  • 1.123 hozzászólás

Közzétéve 2012 március 27. - 20:33

Azt NEM, de miért is kellene?


Azért - úgy gondolom! - mert a versenyzés a lótartásra, mint alapra rakódó költség. Namármust napjainkra a lótartás és a köré csoportosuló kiadások annyira megdrágultak, hogy eccerûjen nem marad számottevõ összeg a kézben a versenyzés finanszírozására.
Nem megúszható: utazás (lószállítás), nevezési díj (stratdíj, részvételi jegy, nevezzük akárminek, a rendezés költségeinek fedezetét)
De az, hogy e mellé még éves sápot (adót, taxát) köll pengetni, pusztán a ló és lovas versenyzési jogáért, az már megfexi a gyomrot. Mert ha nem indulok sehol, ezt a pénzt akkor is lenyelik kiköhögtetik velem.
És ez nem komilfó.

ori!
az NB1. a maga siralmas színvonalával és putri létesítményeivel átlagosan 35 000 nézõt mozdít meg minden hétvégén...

meccsenként? :eek: vagy összesen fordulónként? ;)

ámátõr, aki nem igazolt versenyzõ, hanem hobbyképp versenyezget is?...talán így érti Lámpás? :rolleyes:

#34 amatőr

amatőr

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 968 hozzászólás

Közzétéve 2012 március 28. - 0:35

Elég sokat emlegettetek :D , nagyon értékelem. Jó meglátás, hogy a rendezvények száma, minõsége, látogatottsága nagyban befolyásolja és persze ki is fejezi a lovaskultúránk milyenségét. Szerintem az oktatás mellett ez fontos, talán fontosabb eleme a fejlõdésnek. Az oktatás önmagában szerintem öncélú program is lehetne, persze az alapvetõ biztonsági szint elérése után, ha nincsenek olyan rendezvények, versenyek, ahol a fejlõdésünk folyamatossan mérhetõ, és bemutatható. Nem vagyok versenyorientált, de azzal teljessen egyetértek, hogy versenyekre, rendezvényekre szükségvan, ez a fejlõdés és az egész lovaskultúra egyik fõ záloga. Kár vitatni, rendezvényeink látogatottsága nem vethetõ össze a világszínvonallal, (ahogy a fociban sem), és nem vethetõ össze a focival sem, bár szerintem annak látogatotságával itt nem is kellene foglalkoznunk. Sepregessünk a saját portánk elõtt. Szívügyem (volt) minden amatõr lovas rendezvény, így például az NC által linkelt Fertõdit is hosszan méltatnám, a póniklubost, a Kupasorozatot( nekem az kilóg már a sorból), és sok egyebet. Ez az alulról építkezés, az örömlovaglás, a fejlõdni akarási igénygenerálása, a ló megszerettetése a családdal és sok egyéb dolog szempontjából üdvözlendõ. A színvonal megléte és bizonyos nemkívánatos dolgok (biztonsággal, alkoholfogyasztással, nem megfelelõ bánásmóddal kapcsolatos dolgok pl.) elkerülése fontos, nem egyszerû feladat, de a lehetõ legnagyobb hiba volna ha ezt felsõbb körökbõl (pl. lovassszöv.) a betarthatatlan, túl szigorú szabályozás, elõírások, vagy a jóval egyszerûbb "tiltás", fenyegetés, elutasítás módján kívánnák orvosolni. Ismét azon kapom magam, hogy AC véleményét értékelem, ha nem is értek vele teljessen egyet: " Senkinek sem az az érdeke, hogy az amatõr tábor szélesedjen, hanem hogy az amatõrõket áttereljék a fizetõs versenyzés sorompói közé. Azt a kis kaszát is meg akarják csinálni, amit az amatõr, hobbysta alkalmi virtuskodásából lehet nyírni ." Annyiban nem értek egyet, hogy nem hiszem, hogy erre a kis pénzre pályáznának, csak nem akarják látni, és érezni a színvonaltalan "konkurenciát", mely ráadásul megítélésük szerint elvonja a minõségi sport elõl a közönséget, és tömegbázist. És mivel mindig õk vannak döntési helyzetben, akár a jogalkotás közelében, így elnyomó tevékenységük részben sikerrel is jár, s így szerintem nem a sportág hasznára, hanem épp kárára tesznek. Merész, eretnek kijelentés, és az az alapvetõ nézetbeni különbség tükrözõdik benne, ami már az oktatás maga foka, a tradíciókhoz való merev ragaszkodás, de relatív szûk körben - kontra rugalmas, pezsgõ lovasélet észrevehetõ szinvonalbeli különbségekkel sok színnel és értékkel, de sok hibával, akár itt-ott begyöpösült igénytelenséggel. Én ez utóbbi mellett teszem le a voksom, azzal a kiegészítéssel, hogy, minden lovazásért felelõsséget, tiszteletet érzõnek közös feladata, hogy ez utóbbi széles és heterogén lovas massza, kör igényesebb szint felé törekedjen, mozogjon, éljen, ( és így segítse a renkívül fontos háttéripar megélhetését is.) A rendezvényekrõl volt szó, és alapvetõen mindenki véleményével egyetértek, talán csak az amtõrlovas szövetség létrehozását nem tartom aktuálisnak, épp arra kell törekedni, hogy ez is minél jobban beleolvadjon, beépüljön a MAGYAR LÓTENYÉSZTÕ ÉS LOVASSPORT SZÖVETSÉG programjába. Nem mégegy gittegylet kell, hanem összefogás, ha másért, másként nem, hát jól felfogott érdekek mentén. Mi a probléma a versenyekkel, látogatottsággal? Nincs ebben semmi titok. Ma a díjugrató versenyek zömét SAJNOS! tényleg csak a szûk elit, a lov.szöv. képviselõi a versnyzõk stábja és családja nézi végig, a díjlovasokét szintén. Remélem túlzok, mostanában, jó régóta én sem járok ilyen helyekre, majd elmondom miért. Nem a "színvonal" miatt, legalábbis olyan értelemben nem, hogy nekem majdnem mindegy, hogy ismeretlen lovasok 100- 110, vagy 140 cm-en mennek-e végig. A rendezés színvonala sokkal többet számít, ahol mára már sem kedve, sem energiája a rendezõknek, hogy többé tegye a rendezvényét, mint "csak" sportesemény. És ezért nem ismegy el rá más, csak a sportoló. Nagyon szomorú, nagyon egyszerû, nagyon tragikus következményekkel jár ha ebbe beletörõdünk. Azt jelenti, lemondunk a szponzori pénzek zömérõl, a sport népszerûsítésérõl, a közvetítésekrõl. Mehetnek 180-as pályán végig a lovasok, megmarad a szûk elit magánügyének, ha nincs nézõ, nincs show, nincs tömegbázis, nincs pénz. És ez nem ördögi kör, nem ott indult, hogy nincs pénz "jobb" izgalmasabb, vendégcsalogató rendezvényt csinálni, az már a következmény. Hosszú évek "kitartó munkájának", rossz szemléletének "gyümölcse". Igaz, ma egy fokkal már nehezebb megfordítani a folyamatokat, de korántsem olyan nehéz, és nem is elsõsorban pénz kérdése, bár az sem árt hozzá, de fõleg szemléletváltás. Ha azt gondolnátok, a levegõbe beszélek, 2001-ben az akkor még sikeres (és több ezer nézõt, FIZETÕVENDÉGET!!! vonzó) Lajta-Kaiser Kupa Nemzetközi versenyen beszélgettem Egervári Attilával a csökkenõ látogatottság veszélyeirõl, és majdnem kinevetett, hogy mit gondolok én csak nézzek körbe, ez így tökéletes, és ez SPORT, nem cirkusz. Ma körbenézek abban a lovasiskolában, akkor egy kihalt csodálatos nagyhírû létesítmény hamvaiba életet lehelni kívánó lelkes amatõr próbálkozását látom, de a Kaiser kupa, az IGAZI LOVAS ISKOLA rég a múlté, és ez nem véletlen. A létesítmény vezetõje is kategórikussan kijelentette anno, hogy õk a versenysportért felelnek, semmi közük a lovazás más területéhez, meglett az eredmény is, sajnos. Hogy a topik címéhez méltó optimizmussal folytassam és zárjam hozzászólásomat, nincs veszve minden, csak szemléletváltás, és kis türelem kell. Lázár Vilmos több szempontból bizonyította, tudja, mi kell a sikerhez, és igenis jó úton halad a lovassport megujulására tett kísérlet. Csak nehéz, nagyon nehéz úton jár, kevés támogatással. Elitkörben ezért, alul azért ütközik ellenállásba, de szerencsére azért elismerik és van is miért (szubjektív benyomásom) lovasemberi, vezetõi, rendezvényszervezõi sikereit. Fugli Úr annak idején éppúgy elutasította még az elméleti elismerését és támogatását az amatõr rendezvényeknek, mint Egervári Attila, legalábbis az én megkeresésem biztos. Mikor lesz jó, "még jobb" a lovashelyzet. Ha a ló, a lovazás (rendezvénylátogatás, lovacskázás, lovaglás, lovas-sport, lovasturisztika...) népszerû, szerethetõ, ismert szabadidõtevékenység lesz, nem csak egy viszonylag szûk "lóbb.zi" fanatikus kõlöncsége. Ha a rendezvényekre családostól járnak az emberek, és persze ott jól érzik magukat, ha ezáltal kedvet kapnak ellátogatni a közeli lovardába, talán elõször csak lovat simogatni, esetleg meginni egy kávét (mert egy lovardában nem ártana klubszoba, és büfé sem...), a vállalkozó kedvûek esetleg fel is ülhetnek lóra, és nem riasztjuk el azzal, hogy azonnal díjlovast akarjunk faragni belõlük... Mikor fogja a kedves vendég jól érezni magát egy rendezvényen? Ha még a kisebb sport célú rendezvényeket is kicsit "kirakatrendezvénynek" is szánjuk. Bemutatunk, magyarázunk, szórakoztatunk, nézõbarát módon, és nem drágán... Ha a nagyobb sporteseményekbe "mindent beleadunk" szintén ilyen szempontok szerint, lehetõleg minél több vegyes rendezvénnyel (több szakág versenye pl.), vagy csak szakágak közti bemutatókkal, egyéb lovasbemutatóval, egyéb atrakciókkal tegyük látványossá. ÉSSS minél több nagyobb versenyen jelenjenek meg az ügyes gyereklovasok produkciói, versenyzése, vagy bemutatója! Ezekkel párhuzamossan a helyi jelentõségû, teljessen hobbista eseményeket is szakmailag támogatni, segíteni kell, de ezekrõl majd egyszer késõbb. Amiket írtam, azt hihetõ, drága. Pedig elsõsorban hozzáállsá, kapcsolati tõke, energiabefektetés, összefogás, szemléletváltás kell hozzá, és csak másodsorban valamivel több pénz, de ez, ( anyagilag is) hosszútávan megtérülõ befektetés. Amatõr, az örök amatõr.

" Az én családomban aki egy szóval mondja el, amit tízzel is lehetne, az  lazsál." :)


#35 börni

börni

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 819 hozzászólás

Közzétéve 2012 március 28. - 6:10

az átlagpolgár,aki akkor is csak nehezen engedhetné meg magának,hogy a gatyaszárát rángató csemetét lovagolni irassa,nem hiszem hogy túlmotivált lenne abban,hogy az elitréteg játékát nézze.elég erõsen kell a gatyaszárt rángatni és a fülébe visítani hogy 'deeaaaapppaaa!' hogy elmenjen,s ott azzal szembesül,mint bármi más rendezvényen,ha van sörvirsli,aranyárban,fehérember nem mehet be az istállóba,ez rendben is,de egy kedves lovászlányka kézen foghatná a csemetét s bevezethetné egy pillantás erejéig,hogy aztán csendesebb üzemmódban követelje fel magát a körben apatikusan sétálgató pónilovak egyikére.ráadásul azt,ami a pályán folyik,nem fordítják le a laikusok nyelvére,így legfeljebb csak azt suttoghatja a kíváncsi apróság fülébe-'ja,az az amikor olyan szépen rakja a ló a lábait. Panem et circenses,kérdés,kell-e a föld felett lebegõ lovassportoknak a cirkusz...

#36 amatőr

amatőr

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 968 hozzászólás

Közzétéve 2012 március 28. - 7:31

az átlagpolgár,aki akkor is csak nehezen engedhetné meg magának,hogy a gatyaszárát rángató csemetét lovagolni irassa,nem hiszem hogy túlmotivált lenne abban,hogy az elitréteg játékát nézze.elég erõsen kell a gatyaszárt rángatni és a fülébe visítani hogy 'deeaaaapppaaa!' hogy elmenjen,s ott azzal szembesül,mint bármi más rendezvényen,ha van sörvirsli,aranyárban,fehérember nem mehet be az istállóba,ez rendben is,de egy kedves lovászlányka kézen foghatná a csemetét s bevezethetné egy pillantás erejéig,hogy aztán csendesebb üzemmódban követelje fel magát a körben apatikusan sétálgató pónilovak egyikére.ráadásul azt,ami a pályán folyik,nem fordítják le a laikusok nyelvére,így legfeljebb csak azt suttoghatja a kíváncsi apróság fülébe-'ja,az az amikor olyan szépen rakja a ló a lábait. Panem et circenses,kérdés,kell-e a föld felett lebegõ lovassportoknak a cirkusz...


Azt hiszem kifejtetted, ez a mai valóság.
Többek közt ezért sem akarnak menni a népek a versenyre, mert gyakorlatilag nem nekik, értük, róluk szól.
Az "elitréteg játéka" melyre büszke, féltékeny, és állítja, amúgyis õ tatja fenn, képviseli a lovaglás kultúráját.
Csak erre, nem veszik észre más egyre kevésbé kiváncsi.
Pedig él a szeretet a ló iránt, lenne igény, kedv, csak tudni kellene kicsit leerszkedni az igényekhez, az átlag magyar valóság igényeihez és lehetõségéhez.
Ha és ameddig eltartja magát az "úri sport" - versenyzõk befizetett díjai, minimális hozzáadott értékkel nagyjából fedezik az alacsonyabb szintû rendezés költségeit, - nem ordít annyira, hogy valami nagyon nincs jól, ez nem fejlõdés, haladás, csak körforgalom. A baj akkor van, mikor a pár lelkes mozgató (és szpozoráló) megszédûl és kicsit kiszáll pihenni, és leáll a forgás is.
Akárhogy úgy tûnik, szapulni akarom a verseny rendezõt, a létesítmények tulajait, vagy a lovassportért felelõs vezetõket, hogy nem tesznek "TÖBBET" szeretett sportjukért, még így is õk teszik a legtöbbet, és nagyon hálátlan szerepkörben.
Sajnos mindig, mindenhol csak a rosszat látjuk, vagy keressük, ahelyett hogy az értékeket keresnénk és látnánk meg egymás munkájába.
Nincs és nem is lehet tökéletes lovasrendezvényt csinálni, nincs az a siker, színvonal, amit ne lehetne fokozni, de ez nem számonkérhetõ opció, aki úgy látja itt és itt hozzá kellene, lehetne tenni egy tervezett rendezvényhez, vagy egy szakág, szövetség mûködéséhez, az álljon oda a szervezõk, vezetõk elé idõben és ajánlja fel felelõs segítségét, ne fanyalogjon, kritizáljon utólag. Persze építõ kritika, megfelelõ stílusban megfogalmazható, de azért kétszer meg kellene fontolni, illõ-e.
Mondjuk, tudjuk, a lovazásban, a rendezvényszervezésben (ahogy az egész magyar gazdaságban) nincs "nagy" pénz, még kicsi se nagyon, néhány tehetõs vállalkozó jóindulatán, és néhány szakmailag elfogadott ember munkáján evickélünk lassan évtizedek óta. Nem baszt.tni kellene õket, hanem valóban együtmûködést keresni.
Az, hogy ma drága dolog a színvonal emelése a rendezvényeken, az az együtmûködés hiányának is köszönhetõ. Szinesíteni a programokat, technikaiberendezéseket, bírókat, stb. segítõket hozzáadni akár a "konkurenciától" alig lehet reális áron, mindenki õrzi félti a beruházását, így a saját hozzáadott értékét, ahelyett, hogy kölcsönösségi alapon is segítenék egymást. (Van jó példa is.)
Az országnak sok kiemelt rendezvényre, mint ma az OTP világkupa, korábban a "Lovassportok viadala", azt hiszem "A magyar ló ünnepe", meg ilyen jellegû dolgokra lenne szüksége, nem beszélve a nemzetközi rangú esetleg lovas világbajnokságokról de megpróbálva végig koncentrálni a nézõcentrikus rendezésre.
Ezekre még lehet vendéget vinni, akik ennek vonzásában tovább szeretnének közeledni a lóhoz.
A szakági versenyek rendezõinek saját belátása szerint kell eldönteni, hogy tud-e akar-e plusszot hozzáadni a rendezvénye látogatottságáért, de segíteni kellene, ha igen a válasz. (Nem mindig, illetve, ha mégis akkor sem sok pénzrõl van szó, hanem SEGÍTSÉGRÕL, hozzállásról.)
Ah, befejeztem, sokat tudnék és kellõ beszélgetés esetén még fogok is beszélni ezekrõl, de egyenlõre hagylak titeket kipihenni hozzászólásaim fáradalmait... :kv:
  • ancsapancsa kedvelte

" Az én családomban aki egy szóval mondja el, amit tízzel is lehetne, az  lazsál." :)


#37 Saby

Saby

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4.953 hozzászólás

Közzétéve 2012 március 28. - 7:46

Az országnak sok kiemelt rendezvényre, mint ma az OTP világkupa, korábban a "Lovassportok viadala", azt hiszem "A magyar ló ünnepe", meg ilyen jellegû dolgokra lenne szüksége, nem beszélve a nemzetközi rangú esetleg lovas világbajnokságokról de megpróbálva végig koncentrálni a nézõcentrikus rendezésre.

Na majd most hátha a nyári CSIO***W Budapest ;)

#38 izland

izland

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.571 hozzászólás

Közzétéve 2012 március 29. - 10:30

Még egy kis foci kontra lovassport, illetve egy ötlet: Egy kisvárosban lakunk, az önkormi rendesen el van adósodva, gondolom, ez máshol is elõfordul. A városban és környékén elég sok lovas van, legtöbbjük "lelkes amatõr". Van 5-6 fogathajtó, akik megyei szinten eredményes versenyzõk, van olyan is, aki léphetne feljebb is, de nincs rá anyagi háttere. Egyikük mögött sem áll nagy cég, mindenhol csak a családok és a lelkesedés viszi a szekeret. (Meg a lovak.) Pár éve megalakult a városi sportegyesület lovas szakosztálya, többek között azért, hogy ezek a versenyzõk végre a város színeiben versenyezhessenek, ne egy 20 km-el odébb lévõ sportklub szineiben. Az önkormányzattól annyi támogatást kértek, hogy évente 1 verseny rendezésében segítsenek. Ez pár százezer Ft támogatást jelentene, bíróra, fotocellára, stb, stb. Tavaly elõtt 60.000 Ft-ot bírtak megszavazni erre a célra, miközben a városi foci-élet közel 20 milliós keretbõl gazdálkodik. (OK, ott sokan vannak, meg utánpótlás, meg minden, de a focicsapat - ha már a színvonalat nézzük- nem tört magasabbra, mint a lovasok, sõt...). A válság miatt ezt a a 60.000 ft-ot tovább redukálták 40.000-re... (Nesze semmi, fogd meg jól. Igaz, mindenkitõl visszavettek, a focisták is csak 10 misit kapnak...) A lényeg: a versenyt tavaly (és várhatóan az idén is majd) úgy sikerült megrendezni, hogy a helyi turisztikai egyesület "felkarolta" a programot, szervezett rá gyereknapot meg bucsut, néptáncosokat meg operettslágereket, így aztán lett sátor, meg némi pénz is. Nézõ így is-úgy is volt, de mivel "családiasabb" a program, lehet, hogy többen kijöttek, mintha csak a fogatok mennének körbe-körbe. Az egyesület elkönyvelhetett magának egy sikeres rendezvényt, a lovasok meg örültek, hogy összejött a verseny. Esetleg ez egy jó ötlet másoknak is, ha hasonló (pénz) gondok állnak a versenyszervezés útjába.

#39 Saby

Saby

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4.953 hozzászólás

Közzétéve 2012 március 29. - 10:55

Ez jól hangzik :) Mondjuk ezeknek is van némi hátrányuk, én mondjuk bírom az ilyen "falunapos" versenyeket, csak volt rá példa, hogy amikor a kezdő lovat lovagoltam kifele a fordulóból a kettesugrás felé, és a hátunk mögött 30-40 méterre lévő színpadon elkezdték tolni a néptáncosok zenével, dübögéssel, akkor a ló hátrafele figyelvén mindenre jobban koncentrált, mint arra, hogy jó bascule-lel oldja meg az előtte levő kombinációt :kir: Ami stílusversenyben meg nem túl remek :D De emlékszem olyan nagypályásból ifilóvá avanzsált rutinos rókára is, aki teljesen kikészült a lufiktól :D Én mondjuk nem veszem a lelkemre, mert tudom hova megyek, csak sokan vannak akik meg eszeveszetten puffognak ezek miatt. Más kérdés, hogy akkor nem kell elmenni, de alapvetően szerintem ez a típusú verseny inkább megfelel ennek az "amatőr" képnek ami itt lebeg (és ami nekem mondjuk egy kissé még mindig ködös), és kevéssé alkalmas arra, hogy a maxot kihozzuk a lóból.

Edited by Saby, 2012 március 29. - 10:55.


#40 N.C.

N.C.

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4.294 hozzászólás

Közzétéve 2012 március 29. - 11:00

- Arra ott van :) :

.. a nyári CSIO***W Budapest ;)