Ugrás a tartalmakhoz


Fotó

Herélés


  • Please log in to reply
482 válasz a témához

#281 chyki

chyki

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.686 hozzászólás

Közzétéve 2007 április 1. - 17:48

A felelõtlenség mindenhol csak károkat okoz. Különben a méntulajdonos felelõssége ha megesik a "szerelem", szerintem, esetleg azt terheli aki valamilyan mulasztást követett el.Különben Attayr tényleg volt együtt tartva kancákkal, de ami azt illeti akkor még nem az enyém volt, nem is tartom nagy ötletnek, itt csak heréltekkel van tartva, de velük nincs balhé, bár ehhez hozzátartozik az is hogy elég nagy területen, legelõn vannak és természetre könnyen kezelhetõ ló....A heréléssel egyetértek ha muszáj, ha biztonságosabb annak aki tart egy méntõl vagy csak nem akar plusz gondot. Engem csak az húzott fel, hogy attól mert xy hótt huje a lovakhoz, miért kell feltételeznie h. esetleg más is az, vagy ami még rosszabb hogy a lovakra veri, ha mén hát legyen huje, csak mert õ tök huje. Na ezt jól megaszondtam. :dev:

#282 Nightwish

Nightwish

    Új vendég

  • Fórumtag
  • 6 hozzászólás

Közzétéve 2007 április 11. - 20:50

Alapból csak annyit, hogy elõre szeretném leszögezni, hogy nem "ütöttem-vertem" a lovamat, de én azon az elven vagyok, hogy már a régi azték istenek is megjósolták, hogy ha 500 kiló úgy gondolja, hogy legázol, az bizony nem jó elõjel. Ezért nem piramist építettem, hanem jó erõsen odacsaptam. Miért? Azért, mert a ló nem lesz góré! Azannyamindenségit, én vagyok a góré! Meg a kukoricatároló.Nem bántom az állatomat, sõt, szeretem nagyon. Úgy érzem, hogy ha valaki vállalja az igen dicstelen halál lehetõségét, mert egy ló úgy gondolta, hogy õ a góré, akkor az talán valóban szereti a lovat. DE!!!! Ez nem az a tré, mikor a ló azt csinál, amit akar. Kisebb vagyok nála, és nem vagyok hajlandó eltûrni a legkisebb szertelenséget sem, fõleg, mikor egy boxban állok mellette, és éppen takarítom õszentségét. Mert az õ pillanatnyi szeszélye az én egészségemre mehet rá.Az ember és a ló kapcsolatában is ott van az a pillanat, mikor el kell, hogy dõljön, hogy ki a góré. És Isten látja a lelkem, NEM a ló lesz az!!! Ha egy ló nem tanulja meg, hogy ez a kicsi, kétlábú teremtmény irányítja õt, szereti, vigyáz rá, satöbbi, nem fogadja el az embert fõnöknek, hétszentség, hogy a legközelebbi engedetlenségi és egyéb roham pont egy olyan helyzetben jön rá, mikor esetleg át kell lovagolni egy autóúton. Sajnos, láttam már ilyet. Se a kölyök, se a ló nem úszta meg épen. A kiskölyök azóta mûlábbal él, a ló meg ottveszett, mert neki hülyéskedni kellett, mikor jött a kamion. Ha a ló meg van nevelve és elfogadja az utasításokat, máig vidáman legelész...Szóval, nehogy azt higyje már valaki, hogy én vagyok a Nagy Állatkínzó, mert nem. És akit állatkínzáson kaptam eddig, nem úszta meg plezúrok nélkül. Sõt!! :dev: De a pedagógiai célzatú taslit, esetleg ménkû odasózást azt bizony odatettem, mert nem akartam fegyelmezetlenségbõl adódó tragédiát.A másik meg, eleink nem véletlen herélték a bikákat, lovakat. A régiek semmit nem tettek ok nélkül.A harmadik meg, mikor azt írtam, hogy "te hozzányúlnál?" akkor arra céloztam, mikor Barefoot azt ajánlotta "vegyél le egy adag rittyet" vagy mit írt. Nos a Ritty azóta is családi duma lett, én pedig erre mondtam, hogy na nem. Szó nélkül takarítottam le a lovam szerszámát, a tövitõl a hegyiig, ahogy szokták mondani, sõt, mindig nagyon odaügyeltem a tisztaságra. Na de Rittyet nem gyûjtök. Ahhoz nem nyúlok. Arra ott van Cicciolina :hu: :kocc: Kedves Calypso, azt hiszem, csúful félre lettem értve..."Hát csajok rossz hírek: a heréltek hímvesszõjét (mert nevezzük nevén a dolgot by Dr. Egri Borisz) is le kell (kéne) takarítani. Váladék azért ürül nekik is, attól függetlenül, hogy sperma már nem :) és tök jól befertõzõdhet bacikkal... (mármint a váladék elfertõzõdik) Ahogy elvileg a szemét is letörtölgetjük, a végbélnyílás környékét, kancánál a pérát (sõt a csecsek között felhalmozódó trutymót) is letakarítjuk, úgy ezt is. Fedezõméneknél kötelezõ minden fedeztetés után mielõtt még visszahúzná... és akkor bizony meg kell fogni (na jó nem feltétlenül, de van amikor igen..ezt most jól megmondtam)" Ez így van, meg is tettem annak idején. "Nightwish: én ezt nem tapasztaltam, pedig volt már nálunk pár mén, sõt fedezõmén is, meg persze jártam megnézni fedezõméneket (kit érdekelt hogy épp a Mikulás is becsöngetett, pedig nyár volt.. no mind1). Érdekes módon egyik sem akart rám mászni (talán nem nézek ki úgy), lehet hogy érzi a feromonokat...és lehet hogy az emberi szagok ehhez abszolút nem hasonlítanak...szerintem..."Szerencséd volt. Sajna én nem voltam ilyen mázlista, ha nem vagyok olyan gyors, biztos megtapos a lelköm..."Ha nem fedezõmén lesz az illetõ lóból akkor jobb kiheréltetni. A legtöbb ember (minegy hogy férfi vagy nõ) nem tudja kezelni a mént. Több odafigyelést, lovastudást és határozottságot igényel. A herélés nem biztos hogy javít ilyen apróságokon mint ágaskodás, csipkelõdés stb. Valamelyiknél ez tompul a heréléssel, van amelyiknél ezen nem segít semmi (van ilyen ló-haverom is - pont ma rúgott majdnem agyon, pedig õ egy herélt de nagyon nehezen kezelhetõ, nem akkor ágaskodott fel amikor meijedt hanem amikor a veszélyes teherautó kiment a tanyáról. én kantárral fogtam, mert eltépte volna a villanypásztort ha szabadon van. elment a kamaz és 3-szor rám ágaskodott és konkrétan megpróbált leütni, mivel ez nem jött össze ezért ágaskodásból elugrott és mivel ezt már nehezen tudtam tartani... jobb kézzel elengedtem és elléptem oldalra, de így is amikor visszarugott eltalálta a jobb kezem amit éppen húztam vissza- ugye elõtte megrántotta. szerencsére nagyrészt elcsúszott rajta, nem okozott kárt a kezemben, de nem is engedtem el a kis mocskot). ez kicsit off volt, de akkor képzeljük el ezt a lovat ménként... jó játék."Nem azt mondtam, hogy a heréléssel megszûnik a hülyeség... De egy ilyen Toldi-stílusú kaland többször esik meg csõdörökkel. És, látod, egy ilyen esetben nálam már igen gestapós ruha lett volna a reakció. Ahova én jártam, ott nem fordult elõ túl sûrûn az ilyen, mert a lovaknak eszébe nem jutott. És nem rettegett egyik ló sem. Ha hallottad volna azt a röhögést, kummogást, ahogy köszöntöttek minket... :ang: Fegyelem az volt, mind a lovak, mind a lovasok részérõl... Én is kaptam a hátamra az iskolaostorral, mikor az út közepén felejtettem a vödröt... Megérdemeltem.

Edited by Nightwish, 2007 április 11. - 20:51.


#283 Guest_Horváth Barbi_*

Guest_Horváth Barbi_*
  • Guests

Közzétéve 2007 május 7. - 7:02

Sziasztok! Nagyon örülnék, ha valaki tudna nekem segíteni. Van egy egy éves pónicsõdöröm, és szeretném kiheréltetni. Azt tudom, hogy 2 - 2 és fél éves kor körül ajánlott a herélés, de és szeretném elõbb kiheréltetni, mert nem tudom különválasztani az anyjától, és már be akarja fedezni, ezt viszont nem szeretném. Szóval mikor lehet legkorábban kiherélni, annélkül, hogy bármilyen károsodása lenne? A segítséget elõre is köszi.

#284 Méz

Méz

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.207 hozzászólás

Közzétéve 2007 május 7. - 8:43

Heréltünk ilyen korú pónit, és fiatalabbat is. Nem lett semmi bajok, szépen kifejlõdtek. A doki szerint ilyenkor még könnyebb is a herélés, kevesebb lehet a komplikáció, mint egy kifejlett ménnél. Úgyhogy akár most is, de ha felhívod az állatorvosod, õ is meg tudja mondani.

#285 Guest_Horváth Barbi_*

Guest_Horváth Barbi_*
  • Guests

Közzétéve 2007 május 7. - 13:16

Heréltünk ilyen korú pónit, és fiatalabbat is. Nem lett semmi bajok, szépen kifejlõdtek. A doki szerint ilyenkor még könnyebb is a herélés, kevesebb lehet a komplikáció, mint egy kifejlett ménnél. Úgyhogy akár most is, de ha felhívod az állatorvosod, õ is meg tudja mondani.


Szia!
Pont az a problémám, hogy az állatorvos nagy ívben szrik a fejemre, hogy finoman fogalmazzak, + nem ért a lovakhoz, + fél is tõlük, még beoltani is nekem kell õket, úgyhogy õ még tanácsot sem tudott adni ebben a témában. Köszönöm válaszod, és remélem tudok találni egy jobb dokit.

Edited by Horváth Barbi, 2007 május 7. - 13:20.


#286 Ilusta

Ilusta

    Törzsvendég

  • Moderátor
  • 8.740 hozzászólás

Közzétéve 2007 május 7. - 19:32

Az én lovam is 1 évesen lett herélve, és nagyon szép kislóvá fejlõdött, aki egyáltalán nem csökött, sõt! :D Most heréltek itt, ugyancsak 1 évesen egy kis Hafit és már másnap kutya baja nem volt és azóta sem. Persze ment a legelõre, ahogy kell. :)

#287 Rosinante

Rosinante

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 7.081 hozzászólás

Közzétéve 2007 május 7. - 19:40

Pimpát meg szerdán golyózzák ki, be is vagyok tojva rendesen. :(

#288 Méz

Méz

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.207 hozzászólás

Közzétéve 2007 május 7. - 20:12

Rosi! Pimpa mennyi idõs? Állva herélik?

#289 Rosinante

Rosinante

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 7.081 hozzászólás

Közzétéve 2007 május 7. - 20:39

Három éves, és altatásban. Annyit tudtam tenni a lelki nyugodalmam érdekében, hogy spéci lódokit hívtam, de azért jaj.

#290 Ilusta

Ilusta

    Törzsvendég

  • Moderátor
  • 8.740 hozzászólás

Közzétéve 2007 május 7. - 20:54

Nyugi! ;)

#291 Shába

Shába

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.647 hozzászólás

Közzétéve 2007 május 7. - 20:59

Barbi! Fontos, hogy mindkét heréje le legyen szállva, addig nem tudja herélni a doki. A most 2 éves csikómat 1 évesen heréltettük, aztán legelõre került és azóta is szépen fejlõdik. A tavalyi csikóra is hamarosan sor kerül, bár már legelõn vannak, de muszáj, mert õsszel hazahozni már heréltként szeretném. Én nem aggódnék a helyedben! De azért próbálj egy hozzáértõ dokit keresni! ;)

#292 Rosinante

Rosinante

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 7.081 hozzászólás

Közzétéve 2007 május 7. - 21:02

Ilusta, az adott helyzetben "anyai kötelességem" aggódni. :D Na jó, egyébként is parás vagyok, ha a dögszikrõl van szó, és nem igazán nyugtat meg a tudat, hogy ilyen pöndöri fejjel kell altatni. :( Fene a ferde pofájába, miért nem tudott kancának születni??? :hupp:

Edited by Rosinante, 2007 május 7. - 21:03.


#293 Ilusta

Ilusta

    Törzsvendég

  • Moderátor
  • 8.740 hozzászólás

Közzétéve 2007 május 7. - 21:05

Na de épp ezért, miért pont altatásban? Míg a bódítás és erõs helyi érzéstelenítés elég lenne.

#294 Méz

Méz

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.207 hozzászólás

Közzétéve 2007 május 7. - 21:06

Balatonon 1 nagylovat és 2 pónit heréltünk közremûködésemmel. (Doki mondta is, hogy legközelebb õ már nem kell, majd én megcsinálom... :D ) Egyik pónit fektetve, mert igen kicsi volt, és a dokinak kitört volna a dereka... :gm: A kis póni altatásban volt. A 2 másik értelemszerûen bódítva. Semmi gond nem volt. Fiatal lovak lévén hamar elállt a vérzés. A nagylónak jobban bedagadt a mûtét helye, de sétáltatással azon hamar úrrá lettünk. Most mesélték, heréltek egy idõsebb mént állva. Nála annyi baj történt, hogy a kelletténél hamarbb leesett a fogó és ezért megindult a vére. De hálistennek nem történt komolyabb baj. Idõsebb lovaknál tovább kell rajta hagyni a fogót, úgy tûnik, erre kell odafigyelni. Rosi, drukkolok, hogy ne legyen baj. :ang: Rutinmûtét.

#295 Rosinante

Rosinante

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 7.081 hozzászólás

Közzétéve 2007 május 7. - 21:13

Elég töpszli, van vagy 145 centi, macerás lenne állva (gondolom én... :huh: , lehet, hogy szerelõaknából vígan eldolgozgatna alatta a doki), ráadásul kalimpálós, és nem vagyok róla meggyõzõdve, hogy bódításban tényleg nyugton maradna. A hátsó lábai körmölésekor az esetek jó részében passzióból leül, ezt nem kellene heréléskor is eljátszani... (Tudooom, van némi különbség a herélés és a körmölés között. :D ) Mondtam a dokinak, hogy a paciensnek az orra sem áll jól, majd kap valami csövet. Ha jól szelel, lehet, hogy bennehagyom. :kv: Méz, köszi. Rutinmûtét, rutinpara... :ang: Boldogult fiatalságomban párszor én is asszisztáltam herélésnél*, de banyek, hogy most az én lovamat fogják nyiszitolni, abszurdum. :huh: * - meg herélés után csendesen kivérzõ lovak tamponálásánál, elég meghatározó élmény... :gm:

Edited by Rosinante, 2007 május 7. - 21:18.


#296 Méz

Méz

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.207 hozzászólás

Közzétéve 2007 május 7. - 21:20

A 145 cm elég nagy... A mi pónink volt vagy 90. :D A nagyló bódítva volt, sok mindent nem észlelt maga körül. Ereje se volt a lábaival kalimpálni. Viszont a biztonság kedvéért a doki rátette az orrára a pipát. Kérdeztem, az nem-e fáj neki. Azt mondta, hogy nem, csak elvonja a figyelmét, ha a kellõ pillantban megmozgatják. Herélés után 10 percig ott maradtam a lóval. Betámasztotta az orrát az etetõvályúba és bánatosan nézett maga elé, miközben néha úgy tett, mint aki el akar dõlni. Ilyenkor picit megtámasztottam. Szegény Pimpa, érdekesen festene az orrában csõvel, meg ne adj isten, pipával... :o

Edited by Méz, 2007 május 7. - 21:21.


#297 Rosinante

Rosinante

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 7.081 hozzászólás

Közzétéve 2007 május 7. - 21:27

Oké, minden relatív, a 90 centis pónihoz képest Pimpa egy drabális elefánt. :D Kalimpálásilag rosszul fogalmaztam, merthogy kalimpál meg eldobja magát. Utóbbit hála az égnek, régen produkálta, de a kisördög sosem alszik, ami csak azt bizonyítja, hogy õt állva herélik... :gm:

Edited by Rosinante, 2007 május 7. - 21:27.


#298 Guest_Tut_*

Guest_Tut_*
  • Guests

Közzétéve 2007 május 16. - 12:32

Sziasztok!
Nagyon örülnék, ha valaki tudna nekem segíteni. Van egy egy éves pónicsõdöröm, és szeretném kiheréltetni. Azt tudom, hogy 2 - 2 és fél éves kor körül ajánlott a herélés, de és szeretném elõbb kiheréltetni, mert nem tudom különválasztani az anyjától, és már be akarja fedezni, ezt viszont nem szeretném. Szóval mikor lehet legkorábban kiherélni, annélkül, hogy bármilyen károsodása lenne?
A segítséget elõre is köszi.







Gyakorlatilag bármilyen korban ki lehet egy csõdört herélni. Minél fiatalabb, általában annál könnyebben viseli a "megpróbáltatásokat". Sokan azért várják meg a 2-3 éves kort, mert ilyenkorra a másodlagos nemi jellegek, a "ménszerû" testalkat jobban kifejlõdik, de semmilyen károsodást nem okoz, ha ezt nem várják meg.

Még egy szempont: nagyon fiatal, néhány hónapos csikóknál elõfordulhat, hogy a herék még nem szálltak le, vagy nem jól tapinthatók laikus által, ezen esetekben emiatt szokott valamennyit "csúszni" a herélés. Természetesen megfelelõ körülmények között, szakember által itt is elvégezhetõ azonnal a beavatkozás.



#299 Pipsy

Pipsy

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 301 hozzászólás

Közzétéve 2007 június 27. - 18:35

Sziasztok! Tiszti Hátasomat (ügetõ) 13 évesen vettem, így a herélésérõl sajnos (?) lecsúsztam. Legalábbis szerintem. Igazábõl semmiképp nem szerettem volna csõdört venni, ügetõt meg pláne nem, dehát megsajnáltam csórit meg szimpatikus is volt, ismertem is, így a nagy, herélt, nyugodt hobbyló helyett vettem egy kicsi ügetõ csõdört. Eleinte tartottam a vele kapcsolatos "raktározási" problémáktól, mivel bértartásba kényszerültünk. Félelmem alaptalan volt, heréltekkel a karámban nagyon jól kijön, sõt rendszeresen járunk kancákkal terepre (mellettem jönnek) és egy kis odaröfögésen kívül kifújt minden komoly fajfenntartási szándéka. Szállítani is lehet kancával. Mielõtt bárki is meggyanúsítaná, hogy esetleg impotens a drága, közlöm, nem, jelenleg is lébecol két csikója a régi helyén egy átmulatott, kötélszaggató, kóbor éjszaka kapcsán. Szóval annyit szerettem volna ebbõl kihozni, hogy talán a nevelése is sokat dobhat egy csõdör magatartásán. Õ a régi helyén csikókorától egy kanca mellé volt kötve, és SOHA sem részesült a csõdöröknek kijáró privilégiumokból, nem kezelték "kiváltságosként". Persze csak az ésszerûség határain belül... Namindegy, kérdésem a következõ: szerintetek -mert mindenki ezzel jön- érdemes kiheréltetni pusztán "szokásból" egy ilyen mentalitású lovat? Az érvek onnan jönnek, hogy elég sovány a lelkem, de 3 év küzdelme azt mutatja, hogy az is marad. Sõt, szerintem a herélés -legalábbis rövid távon- csak fokozná ezt a problémát. Egyáltalán "dob" a herélés egy 14 éves lovon? Szóval? :confused:

#300 Unicorn

Unicorn

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 10.663 hozzászólás

Közzétéve 2007 június 27. - 18:42

mit értesz az alatt, hogy dob rajta? végre karámoztathatod együtt kancákkal is,ha úgy adódik, további balkezi gyerekek veszélye nélkül. kényszerülhetsz helyváltásra lovarda ügyben, akkor találkozhatsz azzal, hogy bizony nem mindenhol szívesen látott vendég egy mén. ha túrára mennénk, én aggódnék, ha egy mén lenne köztünk (ottalvós túráról beszélek, amikor a lovak kikötve éjszakáznak). PS: volt ügetõm. nehéz munkával és sok idõvel felhízlalhatod, nekem is évekbe telt. ha egészséges, akkor hagyhatod is ezt a hízás dolgot.

#301 Pipsy

Pipsy

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 301 hozzászólás

Közzétéve 2007 június 28. - 13:45

A "dob rajta" alatt azt értem, hogy ugyebár ha csikókorban ki van herélve, a csöves csontok megnyúlnak és colosabb lesz. Ezen felül azt is beszélik, hogy a tömeget is sikeresen növeli, ami talán az evéssel lehet összefüggésben, mert nem a csajokon jár az esze. De attól félek, õt inkább megviselné a dolog, elég lelkizõs szegényem, egyszer egy költöztetés miatt 80 kg-ot fogyott. (Akkor még nem nálam volt). Meg szerintem ha ennyi idõsen van kiheréltetve, az a csõdörös vonásait nem teszi heréltessé. Igen-igen, legnagyobb félelmem nekem is a helyváltás, itt is vakarták a fejüket, amikor az ötlettel elõálltam, bár most úgy néz ki, jó helyen vagyunk. Egyébként nekem tökéletesen egészségesnek tûnik, fényes a szõre, jó a kedve, étvágya, semmi aggasztó nincs rajta a kilógó bordáin kívül. (na jó, annyira nem lóg ki, csak jól látszik) Talán nem lesz több görbe éjszakánk, atombiztos boxban és karámban van. Persze sosem lehet tudni... Háááát szóval nem tudom. Szerintem marad golyókkal.

#302 Ilusta

Ilusta

    Törzsvendég

  • Moderátor
  • 8.740 hozzászólás

Közzétéve 2007 június 29. - 9:41

Ennyi idõsen, pláne ha ilyen normálisan viselkedik a kancák, heréltek között, szerintem felesleges kiherélni, ezzel már nem javítasz a kondición, nagyságán pláne nem. Ha kap elég szénát, normál abrakot vitaminokat, híznia kéne, még munka mellett is. Szerintem megpróbálhatnál egy magnézium kúrát, az kicsit nyugtatja az idegeket, hátha hízna egy kicsit.

#303 Pipsy

Pipsy

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 301 hozzászólás

Közzétéve 2007 június 29. - 12:07

Ennyi idõsen, pláne ha ilyen normálisan viselkedik a kancák, heréltek között, szerintem felesleges kiherélni, ezzel már nem javítasz a kondición, nagyságán pláne nem. Ha kap elég szénát, normál abrakot vitaminokat, híznia kéne, még munka mellett is. Szerintem megpróbálhatnál egy magnézium kúrát, az kicsit nyugtatja az idegeket, hátha hízna egy kicsit.



Na, ez jó ötlet, majd ha a mostani módszer kudarcot vall, ezt is kipróbálom...

#304 realcowboy

realcowboy

    Magnum

  • Fórumtag
  • 8.060 hozzászólás

Közzétéve 2007 június 29. - 22:28

nem kínozzák az állandóan teli golyók.

gusztus dóga...
engem inkább a derékfájás kínoz néha.
ha te is csak herék nélkül mehetnél társaságba, másképp vélekednél.


Szóval? :confused:


az ügetõ mének általában sokkal nyugodtabbak, kezelhetõbbek. ebben a korban már felesleges a herélés kockázatát vállani.

#305 Guest_Ezüstke_*

Guest_Ezüstke_*
  • Guests

Közzétéve 2007 július 18. - 10:57

Sziasztok! Én is nagy dilemmában vagyok! Van egy MFV ménem. Bár nagyon szelíd, könnyen kezelhetõ és egy rosz mozdulata sincsen. Azonban azt javasolják, hogy most végeztessem el "azt " a bizonyos beavatkozást, mert mi van akkor ha késöbb bekattan! Most 5-éves. Szeretném tudni mik a következmények. Mi baj lehet egy ilyen rutin mûtétnek mondható beavatkozás után?

#306 debebe

debebe

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 637 hozzászólás

Közzétéve 2007 július 18. - 16:21

Sziasztok!
Én is nagy dilemmában vagyok!
Van egy MFV ménem. Bár nagyon szelíd, könnyen kezelhetõ és egy rosz mozdulata sincsen. Azonban azt javasolják, hogy most végeztessem el "azt " a bizonyos beavatkozást, mert mi van akkor ha késöbb bekattan! Most 5-éves.
Szeretném tudni mik a következmények. Mi baj lehet egy ilyen rutin mûtétnek mondható beavatkozás után?

Ha semmi bajod nincs -ahogy írod- a ménnel, akkor csak arra vigyázz, hogy sárló kancával ne találkozzon ellenõrizetlen körülmények között.
Nem kell kiherélni.

#307 Guest_Ezüstke_*

Guest_Ezüstke_*
  • Guests

Közzétéve 2007 július 19. - 6:54

Kedves debebe! Jó lehet igazad van, de nem egy példa van arra, hogy egy szelíd ménecskébõl, brutális vadállat lett a késöbbiek folyamán. :gm:

#308 Guest_Zebrabara_*

Guest_Zebrabara_*
  • Guests

Közzétéve 2007 július 19. - 7:19

Jó lehet igazad van, de nem egy példa van arra,
hogy egy szelíd ménecskébõl, brutális vadállat lett
a késöbbiek folyamán. :gm:


Ezüstke, az én lovacskám 6 évesen lett kiherélve, egyrészt mert egy kancával lakott egy istállóban, és nem tudták õket együtt kitenni az egy szem karámba, másrészt mert ménként nem tudta eladni az elõzõ tulaj. (Csak utána szólt nekem, hogy Maláj eladó, pedig én elhoztam volna golyóstul is :D ). Annyiban merült ki nála a csõdörség, hogy anmikor idegen lovat látott, kihúzta magát, "lebegett", mutogatta magát, esetleg odaszólt a másik lónak, de ennyi. A hangja még ma is olyan, mint egy kiscsikóé. Most, heréltként is nyilvántartja, melyik kanca sárlik. :D
Szóval osztom debebe véleményét, hogy ha nincs vele gond, sõt, esetleg vannak herélt barátai, akikkel közösen kimehet karámba, nem kell magányosan búslakodnia, akkor ne bántsd, hagyd meg csõdörnek. Ha esetleg meg túlteng majd benne egyszer a férfiasság, még mindig meglépheted. ;)

#309 Guest_Ezüstke_*

Guest_Ezüstke_*
  • Guests

Közzétéve 2007 július 19. - 7:55

anmikor idegen lovat látott, kihúzta magát, "lebegett", mutogatta magát, esetleg odaszólt a másik lónak, de ennyi Ja ilyenkor Töki is ezt csinálja! Mutogatja magát hihúzza a hátát és visít, ordít! :D Szóval osztom debebe véleményét, hogy ha nincs vele gond, sõt, esetleg vannak herélt barátai, akikkel közösen kimehet karámba, nem kell magányosan búslakodnia, akkor ne bántsd, hagyd meg csõdörnek. Hát az a nagy helyzet, hogy csak csõdörök vannak! Jó van egy herélt lip és 2-3 kancus is :gm: Ha esetleg meg túlteng majd benne egyszer a férfiasság, még mindig meglépheted. Jó, de ha egyszer már megbolondult segít majd a beavatkozás? Eztán nemfogja tovább csinálni! Látni olyan heréltet aki nem éppen mondhatni szelídnek, vaj milyen lehetett csõdörnek? :rolleyes:

Edited by Ezüstke, 2007 július 19. - 8:09.


#310 debebe

debebe

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 637 hozzászólás

Közzétéve 2007 július 19. - 8:44

A csõdörök viselkedése elég kiszámítható. Ha jóindulatú, akkor az alapvetõ szabályokat betartva nem szokott semmi probléma elõfordulni. A bábolnai arab ménesben és a dióspusztai angol telivér ménesben elég sok ménnel találkoztam, akik sokáig azok is maradtak, hiszen fedezõmének voltak. Egyik sem bolondult meg az idõk folyamán. Aki rosszindulatú volt tökösnek, annak a viselkedésén a herélés sem változtatott sokat, legfeljebb nem érdeklõdött olyan hevesen a kancák iránt és nem akart más tökösökkel vérre menõ csatát vívni. A jóindulatúak meg egy kicsit birkábbak lettek. Ezt onnan veszem, hogy volt alkalmam vagy 300 lovat eddig kiherélni és megfigyelni a késõbbiek során is. Egy rosszindulatú kancával nem is tudom mit lehetne csinálni? :)

#311 greyhound

greyhound

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 755 hozzászólás

Közzétéve 2007 július 19. - 10:55

A csõdörök viselkedése elég kiszámítható. Ha jóindulatú, akkor az alapvetõ szabályokat betartva nem szokott semmi probléma elõfordulni. A bábolnai arab ménesben és a dióspusztai angol telivér ménesben elég sok ménnel találkoztam, akik sokáig azok is maradtak, hiszen fedezõmének voltak. Egyik sem bolondult meg az idõk folyamán.
Aki rosszindulatú volt tökösnek, annak a viselkedésén a herélés sem változtatott sokat, legfeljebb nem érdeklõdött olyan hevesen a kancák iránt és nem akart más tökösökkel vérre menõ csatát vívni. A jóindulatúak meg egy kicsit birkábbak lettek. Ezt onnan veszem, hogy volt alkalmam vagy 300 lovat eddig kiherélni és megfigyelni a késõbbiek során is.
Egy rosszindulatú kancával nem is tudom mit lehetne csinálni? :)


:D :D Jaja!! Sokszor némelyik kanca életveszélyesebb, mint egy csõdör. Én is lovagoltam majdnem 6 hónapig egy 5 éves csõdit, imádtam. Bújós cicaló volt. Majdnem meg is vettem. Egy öreg herélttel lakott együtt, különösebben nem piszkálták egymást. Sõt, inkább az öreg szabályozta a kis hülyét. Olyan sorozatokat leadott rá néha a hátuljával a karámba, hogy utána a kis csõdör átment ártatlan kisfiúba mindig. :D Ez a kis ló még életében nem látott kancát- fõleg nem sárlót- az anyján kívül. Egyszer késõbb együtt lovagoltunk egy kancával, annyi volt, hogy hirtelen "megnõtt" alattam az 1.60 magas kis fika csõdike :P 1.80 magas csõdörállatra (széltére-hosszára), meggörbítette a nyakát és folyamatosan magyarázott a kancának. Az mondjuk rá sem hederített... De komolyan mondom, azt a lovat úgy ismertem, mintha a sajátom lenne, szinte biztos vagyok benne, hogy nem csinált volna semmit. Pedig sokszor volt, hogy úgy tele volt mint a déli busz, de max ágaskodott meg berakott fejjel végigügette az utcát ordibálva. Szerintem az 5 éves kancám mikor tele van 100x bolondabb, mint õ volt...


Jaaaa, és egyet értek debebe hozzászólásával, miszerint a heréléstõl lehet nem lesz kezelhetõbb egy ló. Ismerek olyan heréltet, ami amúgy jó indulatú, de sokszor nem bír a vérével :D és olyan dolgokat produkál, mint egy csõdör. Az egyik versenyen pl. úgy szedtük le egy sárló kancáról...De a heréltek között is úgy közlekedik, mintha õ lenne az alfa hím. Kicsit személyiségzavaros szegénykém, de azért imádjuk.

:ang:

Edited by greyhound, 2007 július 19. - 10:58.


#312 Shába

Shába

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.647 hozzászólás

Közzétéve 2007 július 19. - 11:31

Persze vannak példák a herélés mellett és ellen is. Én pl. a méncsikómmal már 1 éves kora körül alig bírtam, de láttam olyan mént is, amelyik 5 évesen került új helyre és ott "jött rá a hülyeség". Én a csikómat heréltettem, mert valljuk be, nem egyszerû egy mént tartani, bértartó helyet találni neki stb... - én nem tudtam volna kölünválasztani az anyjától, így maradt a herélés. Én kevés is lettem volna egy kevésbé békés ménhez, nem tudtam megnevelni, viszont eladni semmiképp sem szerettem volna. Igen, az én szemszögembõl egyszerûbb megoldást választottam, de azóta semmi gond nincs a kis herélttel, (igaz ez lehet a ménes hatása is-de akkor még csõdörként ott sem vállalták volna). Én úgy gondolom még mindig jobb neki így, mert nálam jó dolga van, fedezni meg egyébént sem fedezhetett volna. A herélés körül egyébként nem volt semmi probléma, de errõl már írtam és írt más is, itt sok tapasztalatról olvashatsz, Ezüstke, csak vissza kell olvasni. ;) Amúgy én is úgy gondolom, hogy ha vki tud egy mént megfelelõ körülmények között tartani, nem csak egy boxba zárva, vannak társai stb. és a kancákat sem "veszélyezteti", vmint a lovasa is tudja kezelni, akkor maradjon mén - mégiscsak úgy természetes. ;)

#313 Guest_Ezüstke_*

Guest_Ezüstke_*
  • Guests

Közzétéve 2007 július 19. - 12:03

Szia Shába! Nekem szerencsém volt a csõdörömmel, mert nem kellett nevelni. :) Mindíg ilyen volt! Viszont tartok attól, hogy mivan ha mégis! Ha nállam marad megtartom a tökit nem lenne szívem ezt tenni vele! Végülis ha így született és normális (remélem az is marad ) Még annyit talán el tudok intézni, hogy a lip heréltet berakjuk a karámjába! :D " valljuk be, nem egyszerû egy mént tartani, bértartó helyet találni neki stb.." Én bevallom õszintén sehol nem utasítottak vissza azért, mert ménem van :D Köszi Shába, mert már tudom, hogy úgy jó a lovacskám ahogy van! :kir:

#314 debebe

debebe

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 637 hozzászólás

Közzétéve 2007 július 19. - 12:07

Persze vannak példák a herélés mellett és ellen is. Én pl. a méncsikómmal már 1 éves kora körül alig bírtam, de láttam olyan mént is, amelyik 5 évesen került új helyre és ott "jött rá a hülyeség".
Én a csikómat heréltettem, mert valljuk be, nem egyszerû egy mént tartani, bértartó helyet találni neki stb... - én nem tudtam volna kölünválasztani az anyjától, így maradt a herélés. Én kevés is lettem volna egy kevésbé békés ménhez, nem tudtam megnevelni, viszont eladni semmiképp sem szerettem volna. Igen, az én szemszögembõl egyszerûbb megoldást választottam, de azóta semmi gond nincs a kis herélttel, (igaz ez lehet a ménes hatása is-de akkor még csõdörként ott sem vállalták volna). Én úgy gondolom még mindig jobb neki így, mert nálam jó dolga van, fedezni meg egyébént sem fedezhetett volna. A herélés körül egyébként nem volt semmi probléma, de errõl már írtam és írt más is, itt sok tapasztalatról olvashatsz, Ezüstke, csak vissza kell olvasni. ;)

Amúgy én is úgy gondolom, hogy ha vki tud egy mént megfelelõ körülmények között tartani, nem csak egy boxba zárva, vannak társai stb. és a kancákat sem "veszélyezteti", vmint a lovasa is tudja kezelni, akkor maradjon mén - mégiscsak úgy természetes. ;)

Én a (vizi)lovakkal vagyok! :) Ezért aztán az õ szemszögükbõl nézem a kérdést és ezért írtam, hogy a méneket nem kell feltétlenül kiherélni. A lovak viselkedése, alapvetõ természete jellemükbõl adódik és az agresszivitáshoz a tökösség még tehet egy lapáttal. De aki gané, az is marad!
Persze a tulajdonos szempontjai mások lehetnek és ez nem mindig esik egybe a tökösök elképzeléseivel, mármint hogy õk tökösök szeretnének maradni. Persze ez is érthetõ, mert ideális állapot sosem -legfeljebb nagy ritkán- létezik és kompromisszumot kell kötni.

#315 MályvaBaba

MályvaBaba

    Csikó

  • Fórumtag
  • 732 hozzászólás

Közzétéve 2007 július 21. - 12:12

Szijasztok!Nekem nagy örömömre 3 hónappal ezelõtt megszületett a lovam elsõ csõdörcsikója..Hatalmas csikó,de sajnos el lett kényeztetve,így aztán harapdál:S.Próbálunk rá hatni,de nagyon próbál uralkodni rajtunk..Nagyon nem szeretném kiheréltetni,mert gyönyörû mén lenne belõle..Nincs valakinek valami tanácsa hogy hogy szoktassam le a fõnökösködésrõl?Sokat foglalkozok vele,okos ló,hamar megérti mit várok el tõle,csak viselkedési bajos a kisdrága:P

Edited by MályvaBaba, 2007 július 21. - 12:22.


#316 greyhound

greyhound

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 755 hozzászólás

Közzétéve 2007 július 21. - 12:42

Szijasztok!Nekem nagy örömömre 3 hónappal ezelõtt megszületett a lovam elsõ csõdörcsikója..Hatalmas csikó,de sajnos el lett kényeztetve,így aztán harapdál:S.Próbálunk rá hatni,de nagyon próbál uralkodni rajtunk..Nagyon nem szeretném kiheréltetni,mert gyönyörû mén lenne belõle..Nincs valakinek valami tanácsa hogy hogy szoktassam le a fõnökösködésrõl?Sokat foglalkozok vele,okos ló,hamar megérti mit várok el tõle,csak viselkedési bajos a kisdrága:P


Orrba kell vágni... :gm: Ha tényleg okos ló, hamar meg fogja érteni miért kapta... ;) Sok sikert!

#317 MályvaBaba

MályvaBaba

    Csikó

  • Fórumtag
  • 732 hozzászólás

Közzétéve 2007 július 21. - 14:46

Köszi,az orrbavágás már megy egy jódarabja,de kitartóak vagyunk. :D

#318 Guest_Regina_*

Guest_Regina_*
  • Guests

Közzétéve 2007 július 21. - 15:10

Köszi,az orrbavágás már megy egy jódarabja,de kitartóak vagyunk. :D


Az orrbavágás pedig hatásos, amúgy milyen fajta? mert tán az válasz lehet a csikó hevességére

#319 greyhound

greyhound

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 755 hozzászólás

Közzétéve 2007 július 21. - 15:37

Köszi,az orrbavágás már megy egy jódarabja,de kitartóak vagyunk. :D


Az ilyen orrbavágást, heveder helyére rúgást, nyaklevest, visszaharapást csak egy módon lehet hatásosan csinálni. Megfelelõ pillanatban, torpedó sebességgel, határozottan és kellõ erõvel. Igazából nem az a lényeg, hogy a lónak az fájjon, hanem a figyelmeztetés, hogy akár fájhat is legközelebb. Így aztán nem sûrûn lesz legközelebb. Ha mégis, akkor meg hadd fájjon...

#320 Guest_Ezüstke_*

Guest_Ezüstke_*
  • Guests

Közzétéve 2007 augusztus 8. - 10:01

Na döntöttünk és az idõpont is megvan! Jövõhét 14.-én megfosztom csõdörömet a kísértéstõl! Szeretnék csinálni egy olyan anyagot amiben bemutatnám az egész folyamatot képekkel együtt. Természetesen a képek nem fognak maguktól megjelenni, rá kell klikkelni ha valaki kíváncsi rá! Ki is lesz írva, hogy csak erõs gyomrú fórumosok nézzék meg! Erre egy fórumgazditól kaptam engedélyt, mert miért ne ez a ·herélés" topic. Mivel nagyon be vok sz.....-va ettõl az egész herélésditõl ( bár nyugtatgat a doki, hogy semmi gond nem lesz ) arra gondoltam, hogy nem vok egyedül ezzel a dologgal és aki heréltetés elött van szívesen megnézné, hogy mirõl is van szó! Érdekel vkit egyáltalán? (vagy nem vagytok rá kíváncsiak?) :confused: :)

Edited by Ezüstke, 2007 augusztus 8. - 10:12.