Ugrás a tartalmakhoz


Fotó

Csikó


  • Please log in to reply
1296 válasz a témához

#1 Cavalier

Cavalier

    Mirage :)

  • Admin
  • 6.360 hozzászólás

Közzétéve 2003 április 27. - 23:15

Próbáltam keresni, ilyen topicot nem találtam...Fedeztettem a lovamat. Posted Image A papa Hospodár lesz, a tati honlapján fent van, ha valakit érdekelne. Posted Image Mesterségesen, nem akarom, hogy bárminemu élvezet is legyen neki a dologban. Posted Image Amikor megvettem akkor volt, aztán nem lett belole semmi természetesen fedeztetve. Talán mert kövér volt, vagy rosszul táplálták, nem tudom. Mindenesetre most már jobb formában van, reméljük sikerül. Viszont itt nem ért véget a dolog, egy csomó mindenre oda kell figyelni ezután. Amit eddig mondtak: herpesz oltások, és spéci táplálás a kancának, amikor megfordul benne a csikó akkor visszavenni a kaját, és figyelni nehogy véletlen akkor kólikázzon. Azért nyitottam a topicot, hogy tisztázzunk pár dolgot. Nem akarom túlmisztifikálni a dolgot, viszont szeretném tudni, hogy mi az amire tényleg figyelni kell. Milyen tápot érdemes venni, milyen táplálékkiegészítoket, mi az ami parasztvakítás, mi az ami tényleg fontos? A boxot majd bekamerázom, a neten követheto lesz a szülés... Posted Image Cav(szemét IE elcseszte az ékezeteimet megint, javíthattam ki...) [ Április 27, 2003, 23:18: Az üzenetet átszerkesztette: Cavalier ]

#2 realcowboy

realcowboy

    Magnum

  • Fórumtag
  • 8.060 hozzászólás

Közzétéve 2003 április 28. - 0:13

idézet:
Eredeti szerzõ: Cavalier: a kancának, amikor megfordul benne a csikó akkor visszavenni a kaját [/QUOTE]Cav!Amikor megfordul (félfordulatot vesz) benne a csikó akkor hamarosan már szopik is! :D Akkortól már emelheted a kanca kosztját. Az utolsó hónapban viszont vissza kell venni, mert az már a csikót növeszti, amire már benne nincsen nagy szükség.

#3 Zsuzska

Zsuzska

    Törzsvendég

  • Admin
  • 3.961 hozzászólás

Közzétéve 2003 április 28. - 8:07

Cav!Van egy ilyen topik: [url="http://"http://www.kerekperec.hu/cgi-bin/lovas/paciforum/ultimatebb.cgi?ubb=get_topic;f=1;t=000382"]Vemhesség[/url], ebbe pont beleillik, amit írtál. :D Viszont én örülök ennek a topiknak, mert a fentibe már nem illik bele, ami engem érdekel: azaz mi a teendõ a csikó megszületésekor és azután? Mostanában megjelentek cikkek a lovasújságokban a témáról, és olyanokat írtak benne, hogy megijedtem. Tényleg ennyi minden elõkészület kell egy csikó születéséhez?Az egyik szakirodalom meg állítólag azt írja, hogy a csikó megszületése után egy hétig még csak karámba se menjen ki az anyjával. Ezen szintén nagyon csodálkoztam, hogy mi az oka?

#4 Apple

Apple

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 9.533 hozzászólás

Közzétéve 2003 április 28. - 9:24

Sziasztok! Ez a topik most nekünk is jól jön, mert Carmen ezen a héten fog elleni. Bár, nem mintha Bazsnak ebben már nem lenne gyakorlata, de pl. nekem, meg talán még Zsubabának is ad pár hasznos infót ez a topic.Zsuzska!Nem olvastam a cikket, így csak találgatni tudok:Ha úgy értette az újság, hogy a többi ló közé ne engedje ki a gazda a csikót meg a kancát, akkor valószínüleg az lehet az oka, hogy nehogy a többi ló megsebesítse, vagy valami ilyesmi.Ha pedig egyszerûen egy elkerített karámba sem engedhetõ ki, akkor talán azért (nem tudom biztosra, csak tippelek!!), mert a csikó immunrendszere még nem olyan erõs, hogy esetleg a legelõn összeszedett trutymó ellen védekezni tudjon...Ha butaságot írtam, elnézést Posted Image Én meg azt kérdezném meg a szakavatottaktól, hogy a kanca hasának formájából hogy lehet megítélni, hogy a csikó kanca, vagy mén lesz-e? Bazs azt mondta, hogy a minap kijött megnézni Carment az állatorvos, és a hasa formájából úgy gondolja, hogy mén lesz a csikó.Tudja valaki, hogy milyen a formája, ha kanca, vagy milyen, ha mén? :rolleyes:

#5 Zsuzska

Zsuzska

    Törzsvendég

  • Admin
  • 3.961 hozzászólás

Közzétéve 2003 április 28. - 13:19

Apple!Ez nem a cikkben van, hanem állítólag egy könyvben, utánakérdezek majd pontosan, melyikben és hogy... Az immunrendszerre gondoltam eleinte én is, de azóta olvastam és kiokosodtam, hogy a csikó ilyenkor még az anyatejjel szívja magába a védelmet, tehát nem úgy mûködik, mint pl. a kutyáknál. Posted Image

#6 zapolya

zapolya

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.806 hozzászólás

Közzétéve 2003 április 28. - 13:22

Drukkolok nektek Cav! Remélem, hogy most összejön a gyerek. Posted Image

#7 kicsi huszár

kicsi huszár

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 716 hozzászólás

Közzétéve 2003 április 28. - 13:53

idézet:
Az egyik szakirodalom meg állítólag azt írja, hogy a csikó megszületése után egy hétig még csak karámba se menjen ki az anyjával. Ezen szintén nagyon csodálkoztam, hogy mi az oka? [/QUOTE]Nálam két éve született az elsõ csikó. Az anyja nem olvasott szakirodalmat, és mivel elfelejtettem neki megmondani mikorra irta ki a doki, Õnagysága bizony egy héttel korábban hozta világra csillaghomlokú csikaját, ráadásul a másik három (köztük egy csõdörcsikó) ló elött(még jó hogy õk sem olvasták a szakirodalmat... gondoljátok el, hogy felháborodtak volna a szabályok ilyen mértékû felrugásán). :D :D Idén június elsõ hetére várok két csikót.A lovak télen- nyáron karámban vannak.Amire odafigyelek, csak annyi, hogy a kancák megkapják a megfelelõ mennyiségû abrakot(tápot nem etetek), és hogy mindennap mozogjanak. Úgy gondolom ugyanis, hogy a lónak az a legjobb ami természetes. Márpedig a pusztában sem evett tápot, és a ménestõl sem húzódik el egy hétig a leellett kanca. Kevés a valószínüsége, hogy a ménes bármely tagja bántani akarná, annak pedig mégkevesebb, hogy sikerül is, ha ott az anyja. [ Április 28, 2003, 13:59: Az üzenetet átszerkesztette: kicsi huszár ]
  • Almamag kedvelte

#8 Neduddki

Neduddki

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.889 hozzászólás

Közzétéve 2003 április 28. - 15:43

Én meg március 18 óta tanítgathatok egy kiscsikót. Én azt nem tudom, hogy mikor mit illene már tudnia (lábfeladás, kötõféken való közlekedés, ami a fél métert már meghaladja). Tényleg, mikor leeht elõször kikaparni a patájukat. Egyáltalán mikor jön elõször hozzá kovács (kovács jár az anyjához, de én nem találkozom vele, csak a kanca gazdája)? Sok kérdésem lesz még biztos. Ginger pl azt mondta, hogy két ujjal próbáljam odébbtolni, így késõbb jobban fog rám figyelni. Ez gondolom lótól is függ, de ártani nem fog. Ja, valahol a nyak oldalán a válla felé, meg a horpaszán kell óvatosan "nyomkodni". Ez jó ötlet, és a csikó nem akart felrúgni.A vemhességrõl meg annyit, hogy ez a kanca nem kapott alatta semmi pluszt, még sajnos mozgatva sem nagyon volt (utolsó 2 hónapban egyáltalán, még karám se). Ez egy nagyon negatív példa, de szerencsére az ellésnél nem volt gond, mami és lánya is jól vannak (néha túl jól :rolleyes: tongue.gif ).A többi kérdésemet meg majd meghozza az élet!

#9 olaj

olaj

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 421 hozzászólás

Közzétéve 2003 április 28. - 16:04

idézet:
Eredeti szerzõ: Apple:Én meg azt kérdezném meg a szakavatottaktól, hogy a kanca hasának formájából hogy lehet megítélni, hogy a csikó kanca, vagy mén lesz-e? Bazs azt mondta, hogy a minap kijött megnézni Carment az állatorvos, és a hasa formájából úgy gondolja, hogy mén lesz a csikó.Tudja valaki, hogy milyen a formája, ha kanca, vagy milyen, ha mén? :rolleyes: [/QUOTE]Ez hülyeség! Azt kell megnézni, hogy a kanca kelet felé vagy nyugat felé szokott fordulni, mikor pihen (kelet = csõdör)! Ha ez nem dönti el a kérdést, akkor meg kell számolni a bal szem szempilláit (páros = csõdör). De a legbiztosabb jel az, hogy a sörény túlnyomórészt melyik oldalra bukik (jobb = csõdör). Posted Image
  • Almamag kedvelte

#10 Karesz

Karesz

    Törzsvendég

  • Kizárt tag
  • 217 hozzászólás

Közzétéve 2003 április 28. - 16:14

Egy amerikai orvos állította magáról, hogy a nõi hasnak a formájából 100%-os biztonsággal meg tudja állapítani, hogy milyen nemû lesz a születendõ gyermek.Miután kifizették neki a pénzt, beírta egy könyvbe, az ellenkezõjét annak, mint amit mondott. Akinél nem találta el, azok egy része, természetesen visszament reklamálni, ekkor elõvette a könyvet és megmutatta a páciensnek a beírást, ami természetesen már a megfelelõ nemû gyermeket mutatta, majd hozzátette, hogy biztosan félreértették amit mondott. :D

#11 Apple

Apple

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 9.533 hozzászólás

Közzétéve 2003 április 28. - 18:10

idézet:
Eredeti szerzõ: olaj: Ez hülyeség! Azt kell megnézni, hogy a kanca kelet felé vagy nyugat felé szokott fordulni, mikor pihen (kelet = csõdör)! Ha ez nem dönti el a kérdést, akkor meg kell számolni a bal szem szempilláit (páros = csõdör). De a legbiztosabb jel az, hogy a sörény túlnyomórészt melyik oldalra bukik (jobb = csõdör). Posted Image [/QUOTE]Köszönöm a kimerítõ és tényeken alapuló választ! Ezt vártam! :mad:

#12 Ilusta

Ilusta

    Törzsvendég

  • Moderátor
  • 8.740 hozzászólás

Közzétéve 2003 április 28. - 18:56

Apple!Ne mérgelõdj! :D Amúgy kicsit "érdekes" volt a kérdésed, "érdekes" választ kaptál rá... :D Nos, hasról megállapítani, hogy milyen nemû lónál, ugyanakkora hülyeség mint embernél.Ismerõsömnek 2 lánya van, egyiknél gömbölyû volt a hasa (néphit szerint lány), a másiknál csúcsos ( a néphit szerint fiú). ;) Nekem, a hasam alapján szinte mindenki azt mondta fiú, én meg jókat röhögtem rajtuk, hiszen akkor már tudtam lány lesz... :D Nem tudom lovaknál ultrahangon meg lehet-e állapítani, hogy csõdörke-e vagy kancácska...(Na nem Besenyõ családbeli.. :D )

#13 Csermely

Csermely

    A csendesen csobogó

  • Fórumtag
  • 294 hozzászólás

Közzétéve 2003 április 28. - 19:33

idézet:
Eredeti szerzõ: kicsi huszár:
idézet:
Az egyik szakirodalom meg állítólag azt írja, hogy a csikó megszületése után egy hétig még csak karámba se menjen ki az anyjával. Ezen szintén nagyon csodálkoztam, hogy mi az oka? [/QUOTE]Nálam két éve született az elsõ csikó. Az anyja nem olvasott szakirodalmat, és mivel elfelejtettem neki megmondani mikorra irta ki a doki, Õnagysága bizony egy héttel korábban hozta világra csillaghomlokú csikaját, ráadásul a másik három (köztük egy csõdörcsikó) ló elött(még jó hogy õk sem olvasták a szakirodalmat... gondoljátok el, hogy felháborodtak volna a szabályok ilyen mértékû felrugásán). :D :D Idén június elsõ hetére várok két csikót.A lovak télen- nyáron karámban vannak.Amire odafigyelek, csak annyi, hogy a kancák megkapják a megfelelõ mennyiségû abrakot(tápot nem etetek), és hogy mindennap mozogjanak. Úgy gondolom ugyanis, hogy a lónak az a legjobb ami természetes. Márpedig a pusztában sem evett tápot, és a ménestõl sem húzódik el egy hétig a leellett kanca. Kevés a valószínüsége, hogy a ménes bármely tagja bántani akarná, annak pedig mégkevesebb, hogy sikerül is, ha ott az anyja.
[/QUOTE]Yessss, Kicsi Huszár!Vissza a természethez, amennyire lehet, ne rontsuk már tovább szegény lovak genetikáját!Jó idõ esetén kint a helyük a karámban. Nálunk kis körkarám van két karámfa között vill.pásztor zsínórral az istállókhoz közel. Elsõ útjuk ide vezet az újszülötteknek a mamival jó idõ esetén 1/2 naposan akár. Megismerik a villanypásztort, néhány nap után fokozatosan összeismerkedik minden kancával a jövevény és irány a legelõ! Ezenközben a papa a karámhoz kapcsolódó egyik boxból figyeli az eseményeket, eleinte illedelmesen köszöngetve a bébi - mami párosnak, majd a napok múlásával, s a csikósárlás közeledtével egyre hevesebb udvarlásba kezd (mert ez pontosan így zajlana a természetben is!)Butaság, hogy zárva kell tartani õket, óvva mindentõl és mindenkitõl. A csikónak minél elõbb követnie kell tudnia az anyját, a kanca szülõutja pedig a mozgás következtében hamar és maradéktalanul kitisztul. Lehet vitatkozni, nálunk bevált... tongue.gif
  • Almamag kedvelte

#14 Apple

Apple

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 9.533 hozzászólás

Közzétéve 2003 április 28. - 19:40

Elhiszem, hogy hülyeséget kérdeztem, de azért mégis....Egyébként meg tuti mén lesz. Már csak azért is, mert már holnaptól már túlhordja. azt meg úgy tudom, hogy ha túlhordja a csikó a kanca, mint ahogyan az "ki van számítva", akkor mén. de inkább meg se szólalok ezügyben. végén még erre is kapok piszkálást. az meg most nekem nem hiányzik.... :rolleyes:

#15 Adrienn

Adrienn

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.316 hozzászólás

Közzétéve 2003 április 28. - 19:48

Apple! Angi Pejkója is túlhorta, mégis kancácska lett! ;)

#16 Zsuzska

Zsuzska

    Törzsvendég

  • Admin
  • 3.961 hozzászólás

Közzétéve 2003 április 28. - 19:49

Nem piszkálódás, de Angi lova is túlhordta jóval, és kanca lett... :D

#17 Apple

Apple

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 9.533 hozzászólás

Közzétéve 2003 április 28. - 19:52

Szeretném, ha kanca lenne, DE MÉN LESZ Posted Image

#18 ikácska

ikácska

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.792 hozzászólás

Közzétéve 2003 április 28. - 21:40

Az én lovam is túlhordta annak idején Silveremet, méghozzá 2 héttel. És kanca lett. Apple, ez nem piszkálódás, csak tény.Amúgy meg nagyjából én is kicsi huszárral, és Csermellyel értek egyet. De nálunk egyben van a karám egy fedett résszel, és az istállóval, így majd a mami szépen eldönti, hogy hova viszi a csikóját.

#19 kicsi huszár

kicsi huszár

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 716 hozzászólás

Közzétéve 2003 április 29. - 8:20

A fent említett csikó csõdör, pedig mint írtam egy héttel korábban született.Hijjába, mit tesz az iskolázottság?! Ha az én lovaim annak idején tanulmányozták volna a szakirodalmat, nem lenne a karámban ekkora fejetlenség, de ezeknek a mezei lovacskáknak mindig csak az evés meg ivás meg szunyókálá meg a játék... de én pont így szeretem õket ;) Kedves Apple! Ezt nem sértõ szándékkal írtam. Én is hallottam, errõl a túlhordás= csõdör elvrõl, hittem is benne, de mit csináljak, ha ezek a tudatlan lovak csak a természetre hallgatnak.

#20 Unicorn

Unicorn

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 10.663 hozzászólás

Közzétéve 2003 április 29. - 13:48

cavha te hospival fedeztecc, csalódok benned. szép ló, de nem látok annyit a csikóiban, h vele fedezteténék. ráadásul kicsi csikóit láttam. mondjuk ez nem biztos, h minden csikójával így van, de amiket láttam, azokra igaz.de most ez múlt idõ van jövõ? azt írod, fedezteTTem. akkor meg miért írsz utána jelenben? na, választ nekem ide vele Posted Image ennyi voltam. [ Április 29, 2003, 13:50: Az üzenetet átszerkesztette: Unicorn ]

#21 Titok

Titok

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.786 hozzászólás

Közzétéve 2003 április 29. - 14:32

Szerintem se túl jó 5let a Hospodár, perpill szerintem sokkal jobb mének is vannak amik fedeznek, szal szerintem aludj rá mégegyet.

#22 Orsi

Orsi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 859 hozzászólás

Közzétéve 2003 április 29. - 15:48

Szia Cav!Szerintem nagyon szép ló a Hospodár, jó választás. Posted Image Lehet, hogy nem nyert olimpiát, de még mindig versenyzik, és elég jó formában van.Kiváncsi leszek majd a csikóra, biztos nagyon formás kis pára lesz.Nálunk kint a pusztán most elég sok csikó születik. Van is elég gond már hetek óta nem alszunk rendesen a vemhes kancák miatt.Egyik csikót sajnos elveszítettük, mert megkértünk valakit, hogy figyeljen rá, persze nem mentek ki este megnézni a lovat és reggel a csikót már kihülve találtuk. ( Belefulladt a magzat burokba ) Óriási értékû ló volt.A csikókat mi már másnap kitesszük a karámba, és utána a legelõre a többi kancához vissza, olyanokhoz is akinek nincsen csikója.A kancák nem bántják a kis csikót, sõt azt figyeltem elég sokszor körbeállják, körbezárják. Posted Image

#23 polgap

polgap

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 47 hozzászólás

Közzétéve 2003 április 29. - 16:19

Sziasztok!Az én csikóm pénteken született, a kancám 10 nappal tovább hordta . Csödör lett, akkor most mi is itt az igazság? :D Egyébként én ismerek pár igen jó Hospodárcsikót. ( És más favorit ménnek igen selejtjét is...)

#24 Apple

Apple

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 9.533 hozzászólás

Közzétéve 2003 április 29. - 17:58

Jó, akkor mindenki megnyugtatása végett nem általánosítok.CARMEN mindkét alkalommal túlhordva csõdit ellett. Nyah! :D tongue.gif

#25 Angi

Angi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.074 hozzászólás

Közzétéve 2003 április 29. - 18:11

Szia Cav!Jól mondod, nem kell túlmisztifikálni. Arra figyelj, hogy etetve legyen rendesen. Nem kell külön táp, és akkora cécó. A lovad tudja majd mire van szüksége.Amit vittem neki plusszban, az répa, alma volt, a többit megkapta a lucernában, szénában, és az abrakban. A normál oltásokon kívül semmit nem kapott, és az elején az orvos megállapította a vemhességet, és slussz. Ultrahangon sem nézegettem. A természet úgyis lerendezi. Ha egészséges a lovad, jó esélyed van, hogy egészséges lesz a csikód is. Mert mitõl ne lenne az.Mozgattam az utolsó hétig mindennap, heti egy pihenõ napot kivéve. Kell, hogy minnél erõsebb legyen a szülésre. Természetesen, ahogy nõtt a pocak, a mozgást úgy csökkentettem. Nem hajtottam, de dolgoztam vele rendesen.Volt kolikás tünetünk is, vagy 3 esetben. Akkor is megmozgattam a lovat és szépen elmúlt.Az utolsó hónapban ne zabáltasd a kancát, erre kell figyelned, mert ekkor már csak a csikót hízlalod. Mire jön a szülés, legyen Klistier-ed. Ez segít a bélszurok eltávozásában a csikónak. Benyomod a fenekébe, és 5 perc után kinnt van a bélszurok. Legyen betadinod a fertõtlenítésre, és ha nincs olyan ember az istállóban aki ebben tapasztalt lenne, legyen lebeszélve egy állatorvossal, hogy abban az idõben ha bármi van, azonnal jöjjön.Szülés után pár órával el kell távoznia a méhlepénynek, még ez az amire figyelni kell.Ha ez nem távozik el, vagy lázas a kanca szülés után, azonnal állatorvost kell hívnod, illetve ha szüléskor bármi fennforgás van, akkor is.Ennyi, mondom ezt nagyonnagy tapasztalattal, egy csikó tulajdonosaként. :D :D De kitartás, hiába beszélsz róla ezerrel, úgyis a fene meg esz amíg megszületik a csikó.És ha rám hallgatsz, azzal fedezteted be a lovad, akivel akarod. Ebben ne hallgas senkire, bár az is lényeges szempont lehet, hogy mi a terved majd a csikóval. Nézd meg az én zabicsikómat, ennél szebbet nem láttam kerek e világon. ;) Egyébbként, ez is valami Hospodár fajzat..
  • Almamag és -Tucsok- kedveli

#26 Zsuzska

Zsuzska

    Törzsvendég

  • Admin
  • 3.961 hozzászólás

Közzétéve 2003 április 29. - 19:41

Ultrahang: én úgy tudtam, hogy ez az ikervemhesség kizárása miatt fontos. Vagy ezt anélkül is meg tudja állapítani az orvos?

#27 Angi

Angi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.074 hozzászólás

Közzétéve 2003 április 29. - 20:07

idézet:
Eredeti szerzõ: Zsuzska: Ultrahang: én úgy tudtam, hogy ez az ikervemhesség kizárása miatt fontos. Vagy ezt anélkül is meg tudja állapítani az orvos? [/QUOTE]Igen, elméletben egyszer nem árt csináltatni, de - úgy tudom - az ikervemhesség leginkább a mesterségesen megtermékenyített kancáknál fordul elõ. [ Április 29, 2003, 20:09: Az üzenetet átszerkesztette: Angi ]

#28 ikácska

ikácska

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.792 hozzászólás

Közzétéve 2003 április 29. - 21:10

Az Ultrahang valóban a mesterséges termékenyítésnél használatos általában. Az én Silverem mesterségesen lett termékenyítve, elsõre megtermékenyült, de azon egy sárlás alkalmával egymást követõ 2 napon is termékenyítette a doki. Valamelyik összejött. Ahogy teltek a napok, már biztos voltam benne, hogy vemhes. Ha jól emlékszem, rá 18 napra kellett volna jönni, hogy megnézze, sikerült-e, de mi akkor nyaralni voltunk, így tolódott egy kicsit, de mivel nem sárlott, én már ultrahang nélül is biztos voltam. De azért biztos ami biztos alapon az UH sem maradt el. Így "láttam" az egy hónapos bébit. Valóban az UH az ikervemhesség kiszûrése miatt is használatos.Ezt követõen sokak szerint érdemes még a 75. napon is ultrahangozni, mert addig (ha jól tudom) a kanca méhe felszívhatja a magzatot. Így én 3 hónapos vemhesen is ultrahangoztattam, és minden rendben volt. Most pedig nagy pocakkal várjuk a május végét.

#29 Õz

Õz

    Sebész

  • Főmoderátor
  • 3.950 hozzászólás

Közzétéve 2003 április 29. - 22:52

Kevered az emberrel. Ott tényleg lombik-programnál gyakoribb a (többszörös) ikerszülés. Lovaknál az ikervemhesség jórészt örökletes hajlam kérdése; és fõleg telivéreknél (angol-) fordul elõ. (már csak ezért se lehet mest.term.-hez kötõdõ; hiszen azt atv-ben nem ismerik el!)

#30 cukorka

cukorka

    Új vendég

  • Fórumtag
  • 8 hozzászólás

Közzétéve 2003 április 30. - 2:56

Sziasztok!Én is olvastam, hogy nem jó rögtön kiengedni a csikót a karámba születése után. Azzal magyarázták, hogy 3-7 nap amíg kitisztul a látása, addig homályosan lát mindent. Én jó idõben 3 naposan engedem ki, rosszabb idõben 1 hetesen. Született már a karámban is, és akkor sem volt semmi gond. Lehet, hogy a csikó homályosan lát, de az anyja szinte mindig ügyesen terelgeti. Jól ki van ez találva, a természet sok mindenrõl gondoskodott! Szerintem így is úgyis jó, csak figyelni kell rá az elején. Meg a köldökcsonk jó ha nem lesz földes a tetanus miatt. Érdemes a csikónak születés után tetanus-szérumot adni, vagy az anyjának tetanus-vakcinát az ellés elötti hónapban. Randa betegség, jobb megelõzni Posted Image Nálam most született 2 csikó. 2 héttel túlhordták, és csõdörök lettek. Született már idõre is csödör, meg túlhordva is kanca. Azonban többször lett csõdõr túlhordásnál.Vemhesség alatt én még azt is szoktam nézni, hogy a pérája nem ferde-e. Egy ménesben dolgozó barátnõm mondta, hogy az a méhcsavarodás jele. Nem tudja megelleni a kanca úgy. Náluk a csikó is anyja is belepusztult. Azt mondta a doki nekik, hogy ha idõben észreveszik vissza lehet fordítani a méhet a csikóval együtt. És akkor semmi gond. Ritka lehet - én sose láttam hála Istennek, és hallani is csak ezt az 1 esetet. Viszont idõnként olyan történik, ami még nem volt...Minden jót mindenkinek, sziasztok cukorka
  • -Tucsok- kedvelte

#31 realcowboy

realcowboy

    Magnum

  • Fórumtag
  • 8.060 hozzászólás

Közzétéve 2003 április 30. - 7:35

idézet:
Eredeti szerzõ: cukorka: Meg a köldökcsonk jó ha nem lesz földes a tetanus miatt. Érdemes a csikónak születés után tetanus-szérumot adni, vagy az anyjának tetanus-vakcinát az ellés elötti hónapban.Viszont idõnként olyan történik, ami még nem volt... [/QUOTE]Például olyan, hogy dobok egy hátast mikor ilyet látok? :eek: :confused:

#32 Cavalier

Cavalier

    Mirage :)

  • Admin
  • 6.360 hozzászólás

Közzétéve 2003 április 30. - 21:42

Már múlt idõben írtam, illetve folyamatban volt a dolog, mert egyszer már berakták, aztán 2 napra újra, közben írtam. Posted Image Köszi a hozzászólásokat, figyelek, okosodom... Majd meglátjuk mi lesz. Amúgy meg nekem tökmindegy ki a csikó apja, a Percheronról sikeresen lebeszéltek, a Quarterrõl meg én beszéltem le magamat (nincs momentán 60e Ft-om sajnos ilyesmire, plusz szállítás) Esetleg egy Kisbéri még lehetett volna, de mint mondtam, hobbilónak tökmindegy, nem fogok vele (sem) versenyezni. Cav

#33 Zsuzska

Zsuzska

    Törzsvendég

  • Admin
  • 3.961 hozzászólás

Közzétéve 2003 május 1. - 1:00

idézet:
Eredeti szerzõ: realcowboy:
idézet:
Eredeti szerzõ: cukorka: Meg a köldökcsonk jó ha nem lesz földes a tetanus miatt. Érdemes a csikónak születés után tetanus-szérumot adni, vagy az anyjának tetanus-vakcinát az ellés elötti hónapban.Viszont idõnként olyan történik, ami még nem volt... [/QUOTE]Például olyan, hogy dobok egy hátast mikor ilyet látok? :eek: :confused:
[/QUOTE]Mármint milyet? A tetanus elleni oltást az általam említett cikk is írja, hogy egy hónappal a számított ellés elõtt meg kell ismételni, féreghajtással együtt. Pl. ez is érdekelne, hogy ezek mennyire fontosak?És ez komoly, hogy homályosan lát a csikó 7 napig? Nem igazán tudom elképzelni, vagyis inkább azt nem, hogy mi baja lesz ettõl a karámban? Az anyja mellõl úgysem megy el nagyon addig... vagyis láttam olyat, aki mégis, de nem úgy tûnt, mintha bármiben akadályozná homályos látás. Posted Image

#34 realcowboy

realcowboy

    Magnum

  • Fórumtag
  • 8.060 hozzászólás

Közzétéve 2003 május 1. - 7:57

[ Május 02, 2003, 10:48: Az üzenetet átszerkesztette: realcowboy ]

#35 cukorka

cukorka

    Új vendég

  • Fórumtag
  • 8 hozzászólás

Közzétéve 2003 május 2. - 0:13

RC!Nem hittem volna, hogy még ebben is találsz kivetni valót. Gratulálok. Azért nagyon örülök, hogy nem te vagy a tanácsadóm, azt hiszem hamar pórúljárnék...cukorkaHogy homályosan lát, azt csak olvastam és azt se tudom hogyan jutottak erre a következtetésre. Én azért vigyázok, mert az a pár nap bezártság jobb szerintem, mintha nekimenne valaminek és sérülne pl.a szeme. Elég szeleburdik a kis csibészek.

#36 realcowboy

realcowboy

    Magnum

  • Fórumtag
  • 8.060 hozzászólás

Közzétéve 2003 május 2. - 8:40

Zsuzska!A természet azért rendezte úgy, hogy a csikónak ígen hamar lábra kell tudni állni, mert zsákmány állat.Attól élnek ma is még a lovak, mert többnyire azonnal képesek voltak az életben tartó menekülésre.Néhány napig nekem is úgy tûnik, hogy a csikó nem lát tisztán de ez nyílván nem olyan gond, mert az anyját a szabadban nyílván tudja követni. Igy tett Sárika csikója is aki a karámban született a többi között. Természetesen más a helyzet ha istállóból problémás útvonalakon kell a csikót kivezetni a karámba.Erre kell várni egy két napot. [ Május 02, 2003, 10:47: Az üzenetet átszerkesztette: realcowboy ]

#37 Zsuzska

Zsuzska

    Törzsvendég

  • Admin
  • 3.961 hozzászólás

Közzétéve 2003 május 2. - 10:00

RC! Köszi a választ, valami ilyesmire gondoltam én is, így már világosabb.És igazán nem Cukorka védelmében, még kevésbé vitatkozásért (mivel nem az én véleményem, nem vitatkozom rajta, de azért) közzéteszem most már a cikk részletét, amirõl beszéltem; egy a fórumon is ismert állatorvos írta, egészen pontosan a vakcinázásról az elsõ két oldal határán írt: [url="http://"http://members.chello.hu/bitron.bt/csiko1.jpg"]1. oldal[/url] [url="http://"http://members.chello.hu/bitron.bt/csiko2.jpg"]2. oldal[/url] Ez az egy hónap tényleg érdekes, Galagonya még valamikor év elején lett beoltva, gondolom olyankor nem kell megismételni... mindenesetre rám is mindenki bután nézett, mikor megkérdeztem, pedig született már pár egészséges csikó a tanyán.Nekem kicsit az volt az érzésem a cikk olvasása után, mintha ez a kezdõ lótartó számára lenne egy bombabiztos terv, de én még sehol nem láttam, hogy tényleg mindnhol mindent így csinálnának, tapasztalt lótartók; és ha baja lett a csikónak, nem emiatt lett baja. [ Május 02, 2003, 10:11: Az üzenetet átszerkesztette: Zsuzska ]

#38 realcowboy

realcowboy

    Magnum

  • Fórumtag
  • 8.060 hozzászólás

Közzétéve 2003 május 2. - 10:44

Zsuzska!Felhívtam az állatorvost az imént. Nem részletezem hosszan, mert egyébként sem pártolom az internet orvoslást. Érdekes dolgokat mondott. Azt mondta van olyan lótartó több is aki orrba szájba oltat de tetanusz ellen elfelejt oltatni. Ha már kimaradt a tetanusz elleni vakcinázás, akkor tûzoltásra a semminél jobb. A cikkben egy emlékeztetõ oltásról esik szó, biztos legyen a biztos. De ennek szerintem nem az a módja, hogy elhívjuk az orvost oszt rendelünk, mint a kocsmában, hanem megbeszéljük vele (õ elmondja amihez õ ért) és aszerint döntünk.Persze jó ezekreõl beszélni, mert olyan is van aki elhívja a dokit és fizet de gõze nincs, hogy mit mikor kapott a lova. De én nem pártolom sem azt, hogy orvosi kérdésekben osszuk az észt egymásnak a neten. Ha ezt nem orvossal beszéli meg valaki hanem a saját gyakorlata és tapasznyalata szerint csinálja ahhoz joga van. A saját lovával mindenki azt csinál amit akar vagy tud, legjobb szándéka szerint. De ha valakinek kételyei vannak akkor biztosabb egy orvossal konzultálni. És ajánlom mindenkinek, hogy az orvos tekintetében is elõször bizalmat szavazzon és a gyakorlat döntse el hogy kit sikerült választani ne a sokféle vélemény. Az állatorvos ugyanis olyan, mint a kovács, autószerelõ, vagy a nõgyógyász. Lesz aki csodálattal beszél róla és lesz aki menten fikázni kezdi. :D

#39 Zsuzska

Zsuzska

    Törzsvendég

  • Admin
  • 3.961 hozzászólás

Közzétéve 2003 május 2. - 10:54

Abszolút egyetértek, legalábbis én kezdõ lótartóként ezt tenném. Posted Image

#40 tomsawyer

tomsawyer

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.115 hozzászólás

Közzétéve 2003 május 2. - 20:26

RC!Ez így ebben a formában igaz Posted Image Posted Image .