Ugrás a tartalmakhoz


Fotó

Suttogás


  • Please log in to reply
6142 válasz a témához

#1 Cavalier

Cavalier

    Mirage :)

  • Admin
  • 6.360 hozzászólás

Közzétéve 2001 augusztus 8. - 23:28

Ma kipróbáltam azt a bizonyos módszert Mirage-al. Hajtottam körbe a körkarámban, és ahogy kell, egy idõ után teengedte a fejét, kidugta a nyelvét, stb. Aztán elfordultam, bejött mögém, megközelítettem, aztán követett, akármerre is mentem a karámban. Tök jó volt... :) Kíváncsi vagyok, holnap milyen lesz nyereg alatt.Azért hoztam létre új topicot, hogy ide írhassatok még ilyen természetközeli módszereket. Szóval hajrá! :)Cav

#2 Neduddki

Neduddki

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.889 hozzászólás

Közzétéve 2001 augusztus 9. - 0:00

Cav!Ez jó.Meg kéne szerezni annak az embernek az elérhetõségét, aki a tv2-n volt, asszem a Naplóban.

#3 Ilusta

Ilusta

    Törzsvendég

  • Moderátor
  • 8.740 hozzászólás

Közzétéve 2001 augusztus 9. - 9:30

Szia Cav!Na végre, hogy csinált valaki ilyen topicot, már én is akartam egyet nyitni. Már csak azért is, mert itt-ott tévében én is láttam a módszer 1-1 mozzanatát, és rögtön meg akartam venni a Monty Roberts könyvet. SEHOL SEM KAPHATÓ!Még az interneten sem tudtam megszerezni! Na szóval engem is érdekel a módszer, NAGYON! Írjál le csak mindent, mit csinálsz és mi a hatása. Amúgy mit lehet csinálni körkarám nélkül? Semmit?Neduddki!A "Vadnyugati Lovas Show" topicban Idegen írja, hogy õk voltak a mûsorban. Õ mindent tud!

#4 Adrienn

Adrienn

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.316 hozzászólás

Közzétéve 2001 augusztus 9. - 9:44

Át tudná valaki emelni ide Tatteros "mûleírását" a suttogás módszertanáról?! Jó lenne, mert akkor itt egyben lehetne hozzájutni a lólélektani tudnivalókhoz. Addig legalábbis, amíg szét nem offolódik a topic :o). Elõre is köszi. A.

#5 forkissima

forkissima

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.661 hozzászólás

Közzétéve 2001 augusztus 9. - 11:25

A www.montyroberts.com-ról mindent meg lehet rendelni, könyveket, videókat, csupán egy hitelkártya szükségeltetik hozzá. Úgy tudom, hogy õsszel jön ki magyarul egy másik könyve, az elsõt tényleg nem lehet kapni, én is kölcsönbõl olvastam el. De ez a könyv inkább az életérõl szól, a módszert nem lehet belõle megtanulni. Van egy másik ürge, Pat Parelli, www.parelli.com, neki is van egy könyve, több külföldi levlistán olvastam, hogy az õ könyvébõl állítólag még jobban meg lehet ezt tanulni.persze egyedüli üdvözítõ módszer nincs, mindenkinek lesznek dolgai amiket õ fedez fel, vagy másképp csinálja, és hát minden ló különbözõ. Az egyesület egyik célja egyébként ha jönne valaki Németországból, és valószínûleg majd fog természetes lovaglás kurzusokat tartani, de ez még a jövõ zenéje. Sheriff is tud felvilágosítást adni Fekete Ököl elérhetõségét illetõen, ha jól tudom õ külföldön végzett kurzust a témában.

#6 Ilusta

Ilusta

    Törzsvendég

  • Moderátor
  • 8.740 hozzászólás

Közzétéve 2001 augusztus 9. - 11:30

Nekem csak 1 bajom van ezekkel a honlapokkal:nem tudok angolul (tudom széégyen!!)De ez van. Valaki nem akar fordítóként közremûködni? :))

#7 zapolya

zapolya

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.806 hozzászólás

Közzétéve 2001 augusztus 9. - 12:17

Ilusta, van egy példányom a suttogó könyvbol. Valóban, ahogy Forki írta, inkább Roberts életérol szól. Írj, és megbeszéljük, hogy hogyan juttassam el neked. (most jut eszembe, nem is biztos, hogy az enyém, lehet,hogy Éváé?, mind1, valahonnan elokerítjük)

#8 Tatteros

Tatteros

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 170 hozzászólás

Közzétéve 2001 augusztus 9. - 13:10

A történelmi hitelesség kedvéért meg kell jegyeznem, hogy bár én is irkáltam a suttogásról, a legelsõ és legrészletesebb leirást Idegen tette közzé a forumon. "Hallhatatlan" irományaim kisebb részben suttogás, nagyobb részben Touch Tellington módszerrõl szólnak. Kiváló suttogó még Mescal és Mickey, õk Fóton találhatók, mint vitézi jómagam.T

#9 Ilusta

Ilusta

    Törzsvendég

  • Moderátor
  • 8.740 hozzászólás

Közzétéve 2001 augusztus 9. - 13:19

Valaki hírdet valamelyik lovas újságban, hogy "suttogó" módszerrel idomít lovakat.Nem fórumos esetleg? Nem ismeri valaki?

#10 Tatteros

Tatteros

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 170 hozzászólás

Közzétéve 2001 augusztus 9. - 13:25

Ha valakit érdekel, egy angol nyelvû Monty Roberts könyvet fel tudok ajánlani fogyasztásra.Irjatok Emilt.T

#11 Tatteros

Tatteros

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 170 hozzászólás

Közzétéve 2001 augusztus 9. - 13:29

Suttogásról!1.Mióta lement a TV-ben a Szenrõ-i figuráról a riport, aki szóról-szóra a M.Roberts módszerét alkalmazta (még zsinor illetve gurtni is volt nála )nagy divat letta suttogás.És éppen ezért:2."Sokan vannak a meghivottak, de kevesen a kiválasztottak "T

#12 Tatteros

Tatteros

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 170 hozzászólás

Közzétéve 2001 augusztus 9. - 14:53

bocsiszenrõ=Szendrõ , arra Aggtelek feléT

#13 meggyes

meggyes

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.035 hozzászólás

Közzétéve 2001 augusztus 9. - 17:00

Tatteros, Sheriff emlegette mar tobbszor a Fekete Okol nevu lovastarsatokat. Szerinted raveheto lenne, hogy foglalja ossze par szoban az egesznek a lenyeget? Ugy hirlik, nemcsak beszel rola, hanem eleg szep eredmenyeket ert el, en regeket hallottam mar rola. Talan mert igazad van, tul sokan kaptak ebbe bele es felhigult az egesz, illetve sok embernek nincs ra kello anyagi fedezete, hogy elmenjen kulfoldi (vagy akar magyar) kurzusokra. Pedig engem is erdekelne, es latom, meg tobbeket is rajtam kivul.m1s

#14 Tatteros

Tatteros

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 170 hozzászólás

Közzétéve 2001 augusztus 9. - 17:59

Nem tudom, hogy kinek mi a véleménye, de az én lovam sárgarépán kívül még nem kapott semmilyen nyalánkságot és nem is fog. Egyetértek Sheriffel a harapáspkról. Nem ez a megoldás. A megoldás az, hogy ha kint vagy, akkor foglalkozz a lóval. Simogasd, tanítsd, takarítsd, stb... Te csináld, a lovásztól úgysem kapja meg ezt a szeretetet. Hidd el, hogy hosszú idõ után eredményre vezet. Sokkal gyorsabb az a megoldás, ha "megsuttogod". Tudom, hogy már rengetegszer említettem, de próbáld ki, hidd el, hogy beválik. A menete a következõ: - Végy egy aránylag kis átmérõjû (10-15 m) körkarámot, vagy ha az nincs, hasonó átmérõjû rendeset. A nagyobb az nem jó, mert nem tudod elérni a lovat, ha középre állsz. - Fogj a kezedbe egy kötelet (2-3 m) és a lovat hajtsd körbe-körbe a karámban. Nem kell sem bántani, sem ráütni, sem hozzá érni, csak pörgetni arról az oldalról, amerrõl futtatni akarod. Idõnként állítsd meg, vezényszóval, meg feltartott kézzel, kissé a ló elé lépve. Ha el akar indulni a másik irányba, lépj elé és ne engedd! Csak akkor engedd tovább (akár az elõzõ, akár a másik irányba felváltva) ha nem õ akar indulni. Ilyenkor viszont te küld. Addig kell az egészet csinálni, amíg le nem hajtja a fejét, nem nyújtogatja a nyelvét. Egyszóval megalázkodik, megadja magát. Ekkor még egy kicsit lehet húzni a dolgot, de ne nagyon. - Az egész idõ alatt, feszes, kihúzott testtarással, merõen a lóra nézve kell dolgozni. Ez nagyon fontos. Azt kell, leutánozni, amikor a vezér kanca, vagy csõdör rendre utasítja a másik lovat. Peckes, feszes, "kakaskodó" testtartás. - Amikor megadja magát, akkor elfordulsz tõle, leengeded a válad, meggörnyedsz, akár le is guggolhatsz. Ezzel megengeded, hogy oda jöjjön hozzád. Addig nem!!! Addig semmi simogatás, semmi kedvesség, csak határozott, rendre utasítás. Ha viszont oda engeded (ha hírtelen nem hajtod, és össze húzod magad, akkor elõször megáll, majd oda fog menni hozzád) akkor símogatás ezerrel! Ha nem jönne da hozzád, akkor semmi baj, tovább kell hajtani, még nem fogadott el vezérnek. - Ezután kezdj el sétálgatni a karámban. Utánad fog menni, mint egy hûséges kutyus. Ha ezt 2-3 alkalomma megcsinálod vele (max 25-30 perc), tudni fogja, hogy ki a gazdája, ki a vezére. Ez tuti! Próbáljátok ki, aztán értesítsetek. Ismétlem, nem kell cokor annak a lónak! Ráadásul az nem is egészséges.Copy Right Idegen

#15 meggyes

meggyes

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.035 hozzászólás

Közzétéve 2001 augusztus 9. - 18:02

ja, olvastam...de gondoltam, hatha nem csak ebben merul ki a tema ;)

#16 Tatteros

Tatteros

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 170 hozzászólás

Közzétéve 2001 augusztus 9. - 18:26

M1sTényleg nem csak ez van, és igazából látni kell, mint ahogy a T.Tellington módszer is leirva elég hülyén hangzik, és igazából kottából nem is lehet megtanulni, csak ha látja az ember. Nekem is meglepõ volt, hogy az sem mindegy, hogy és hol fogod például a vezetõ szárat, és a kézemelés néhány centis eltérésén mi minden múlik, vagy hogy ha véletelnül visszatartod a lélegzeted.Idegen ismertetõjét azért tettem ide, mert a suttogos módszernek ez az alapja, ez az elsõ lépés.T

#17 Neduddki

Neduddki

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.889 hozzászólás

Közzétéve 2001 augusztus 9. - 19:16

Én arra gondoltam, hogy valahol valamikor össze kéne jönni, és ezeket lovak közelében megbeszélni...

#18 calypsoo

calypsoo

    Törzsvendég

  • Moderátor
  • 1.080 hozzászólás

Közzétéve 2001 augusztus 9. - 20:35

Én is kipróbáltam a suttogást, elõször egy csikón mindössze 8 hónapos volt akkor. Azért szükségeltetett mert semmi más nem hatott rá, ugyanis elkéstünk a kötõfék felhelyezésével, így elõször 8 hónapos korában kapott kötõféket, és sikerült 3*1 óra alatt elérnem, hogyha felmutatom a kötõféket odajön, és simán lehet vezetgetni. (Pedig akkorára megnõtt hogy elõtte simán hasoncsúsztam, miközben õ a vezetõszárnál fogva húzott, a Gressini papa nagyon láccik rajta)Épp' tegnap alkalmaztam egy - végülis a lovak "beszédéhez" hasonló - módszert. Ez is a suttogás alapja, tehát addig tartom nyomás alatt a lovat amíg nem enged, vagy helyesen csinálja a dolgot amit adott ingerrel (hang, jel) ki akartam váltani... Történt ugyanis, hogy kedvenc arabfélvér pacim a Basa - már 2,5 éve lovagolom de a behívással mindíg gond van -nagyon meg akart szivatni... odamentem hozzá, és miután megsimogattam, megperdült és felém rúgott, majd alegelõn elrohant és többszöri behívásnak ellenállva rohangászott és nem engedett magához. a rúgás nem ellenem irányult, hanem az istállógõzt akarta ezzel levezetni, de azért már ne rúgja ki a protkóm! Elhatároztam, hogy itt óriási bûntetés lesz számára kieszközölve, mert ha most nem engedelmeskedik akkor mi lesz ha ráülök? Mivel a legelõre kitett lovak között egyedül õ herélt, a többi kanca, ezért vezérménnek érzi magát. Ezt felismerve, elhatároztam, hogy nem engedem oda a többiekhez - az idõsebb lovak így utasítják rendre a fiatalabbakat, rangsorban alattuk állókat - nem kergettem, futott õ magától is de mindig elé kerültem amikor a kancákhoz merészelt menni, már szegény nagyon vizes volt -igaz az én nyelvem is lógott - amikor elõször megállt és szinte hozzáérhettem de az utolsó pillanatban elrohant ez így ment 2 órán keresztül, amíg egyszercsak megadta megát, nyújtotta a nyakát lefelé, amint hagytam megállni már nyalogatta a száját... Ekkor simán odamentem hozzá és odaengedtem a többiekhez. Pár órával késõbb rápillantottam a karám szélénél (egyedül kellett bevinnem az öt legelõn lévõ pacót), szó nélkül odajött hozzám :) Azt észrevettem, hogy a rangsort még nem tekinti véglegesen tisztázottnak, mert egyszer már eljátszottam vele a suttogós részt és minden simán ment... Most ellenszegült, de megint én maradtam fölényben. Talán még 1-2 alkalom és belenyugszik a dologba ...Üdv : Calypsoo aki megint túl sokat dumál olyanról amihez nem sok köze van :))

#19 Ilusta

Ilusta

    Törzsvendég

  • Moderátor
  • 8.740 hozzászólás

Közzétéve 2001 augusztus 9. - 20:57

Na szóval, mivel mindenkit érdekel a suttogás, mi lenne, ha valaki (aki nagyon jóban van vele)beszélne Fekete Ököllel, hogy csinálhatna nekünk élõben egy kurzust, persze nem ingyen. Úgy mint a Tellington módszer képviselõi.Én lennék az elsõ jelentkezõ.

#20 Cavalier

Cavalier

    Mirage :)

  • Admin
  • 6.360 hozzászólás

Közzétéve 2001 augusztus 9. - 23:50

A Monty Roberts könyv nekem is megvan, magyarul, angolul, és megvan a Shy Boy is angolul, ami még nem jött ki magyarul. Vagyis a 2 könyv megvolt, csak kölcsönadtam valakinek. Jó lenne tudni kinek. :) Az angol lehet, hogy itthon van, de nem találom. Sux..Amúgy nem kell isteníteni az ürgét, nem õ fingotta a spanyolviaszt, viszont tény, hogy õ, illetve a könyve hozta be a köztudatba. Viszont amit csinál az jó. Mármint a lovakkal. Amennyire tudom Pat Parelli nem ürge, hanem nõ, és Monty felesége, de aztán lehet, hogy tök tévúton járok. :)Na, szóval õ a természetes lovazás híve, és Fekete Ököl is ezt ûzi.Egy ilyen okítás érdekelne engem is...Talán az egyesület keretei között lehetne majd szervezni ilyeneket... Ha meglesz...Cav

#21 Barefoot

Barefoot

    A megvilágosodott

  • Fórumtag
  • 5.421 hozzászólás

Közzétéve 2001 augusztus 10. - 2:15

Szegény Monty, ilyen ronda nagydarab bajszos felesége van :) [url="http://"http://www.parelli.com/_borders/Patsalty72.JPG"]http://www.parelli.c.../Patsalty72.JPG[/url]

#22 sheriff

sheriff

    Egyszerû fórumtag, semmi extra

  • Fórumtag
  • 4.844 hozzászólás

Közzétéve 2001 augusztus 10. - 7:03

Mindig gyanakodjatok, ha valaki magáról olyasmit állít, hogy nagyon ért valamihez. Sõt még akkor is, ha más állít róla ilyesmit.Idegen biztosan szeretne jó suttógó lenni, de Silveradon, ahol a lova van, nincs körkarám. Ököl lovánál is voltam már, ott sem láttam! Mescalnál igen. Az, hogy valakinek szimpatikus egy technika, nem jelenti azt, hogy tanítani is képes illetve alkalmas. Úgy 20 évvel ezelõtt fél éves "tenisztudás" birtokában lelkesedésemben én is tartottam a vállalatom nõdolgozóinak tenisz tanfolyamot. Így utólag viszagondolva nagy beképzeltség volt részemrõl, s nyilvánvalóan egyikük sem a tenisztudásom csodálata miatt jött el, sokkal inkább azért, mert jóképûnek mondott és partyképes fiú voltam akkortájt.Fentiek ellenére Ököllel, Mescallal vagy Mickyval beszélhettek magatok is. Telefonszámaikat nem akarom itt a nyilvánosság elõtt megadni, mert erre nem hatalmaztak fel. Ha többen is megerõsítitek, hogy elmennétek egy bemutatóra vagy tanfolyamra valamelyikükhöz, akkor beszélek velük, s összehozlak titeket. Ököl inkább Parelli követõ, Mescalék Roberts módszerére szavaztak.De nagyon nagy szenzációra, "ilyet sem pipáltam eddig" jellegû attrakcióra ne számítsatok. Leginkább azért, mert noha ezek az emberek szerintem értenek valamicskét a lovakhoz, de mivel nem ez a fõ foglalkozásuk, mégis kevés idõt töltenek lovaikkal. Roberts és Parelli éjjel és nappal lovazik, semmi mást nem csinálnak, ezek a fiúk meg munka után foglalkoznak a lovaikkal. Könnyen lehet, hogy egy jó öreg "tatteros, szentimentális" lovastanár vagy ménesvezetõ többet tud náluk a lovakkal való bánásmód dolgában. Valaki (talán Tatteros) azt írta itt, hogy nincsenek egyedül üdvözítõ módszerek. Egyetértek ezzel. Nekem nem célom semmilyen módszer vagy technika gyakorlása vagy tökélyre fejlesztése. Az én célom, hogy jól érezzem magam a lovaimmal, lelazítsam magam, kioldjam a hétköznapok feszültségét. Minden érdekel, minent megnézek, így a suttogást is. De csak annyit veszek be a repertoárba, amennyit feltétlenül muszály. Én csak kisgyerekkoromban éltem ménes mellett, sajnos már csak foszlányokban emlékszem dolgokra. Roberts és Parelli módszere egyaránt a lovak életének nagyon mély, mindennapos közvetlen megfigyeléseken alapuló ismeretére épít. Nekem ilyen ismereteim nincsenek. Kevés lovat is láttam még ahhoz, keveset is vagyok velük. A könyvekbõl és filmekbõl annyit szûrtem le magamnak, hogy igyekeznem kell a következõ tulajdonságokat minél magasabb szintre fejlesztenem magamban:türelem,határozottság,nyugalom,szakértelem,felelõsség érzet.Sokkal inkább magamat kell fejlesztenem, s nem a lovamait. Ha én jó eredményeket érek el a magam fejlesztésében a fenti célok tekintetében, akkor nagyon sokat tettem azért, hogy jó lovas, lóhoz értõ ember legyek. A magamfajta, saját maga által agyonhajszolt embernek jól kellene sáfárkodnia kevés szabadidejével. Én igyekszem minél többet lovon tölteni ebbõl az idõbõl, sokakkal ellentétben számomra az idõhiány miatt nem vonzó a földrõl foglalkozás a lóval. A kevés idõ és a civil élet gondjai miatt sokszor ingerült vagy feszült vagyok, amikor kimegyek a lovakhoz. Ez hiba. Ha ezt le tudom gyõzni, többet érek vele, mint akárhány kurzuson való részvétellel.Ennek ellenére elmennék ilyen kurzusra én is, kíváncsi természetû vagyok, s tudom, hogy vannak nálam sokkal többet tudó emberek, akiktõl mindig lehet valamit tanulni. De a tömjénfüsttõl mindig rosszul érzem magam. Ezért pl. azt az illetõt, aki az újságokban hirdeti suttogó tudását, biztosan nem látogatnám meg. Noha lehetséges, hogy tényleg tud valamit. Az én képzeletemben a TANÍTÓ nem hirdeti magát, neki híre megy. Nem ajánlkozik tanítónak, hanem elfogad tanítványnak.

#23 meggyes

meggyes

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.035 hozzászólás

Közzétéve 2001 augusztus 10. - 8:58

Sziasztok,Tatteros, en is ugy gondoltam, hogy hatha Okolnek van annyi ideje (es persze kedve), hogy mutasson egy-ket dolgot. Gondoltam, hogy nem a legnagyobb szakerto es egy Parelli-tanfolyam biztos tobbet er, de azt hiszem, sokunknak itt boven eleg lenne elsore ennyi. Nem igazan vagyok otthon ezekben a dolgoban es sajnos van egy olyan hulye dacos alaptermeszetem, hogy ami "divat" es "trendi", attol alapbol felall a szor a hatamon - ugyanakkor hiszek abban, hogy biztos, hogy nem hulyeseg es sokat szamit, ha igy kozeledsz a lovadhoz.Amugy sheriff hozzaszolasaval maximalisan egyetertek, ugyhogy nem is mondom el megegyszer, csak mas szavakkal, amit olyan jol leirt.(Te, sheriff! Asszem mar Te is egyetertettel velem egyszer, most en Veled... Ejjjj-ejjj, kezdek aggodni. A vegen meg a nagy a egyetertesben nem lesz kivel vitaznom!)

#24 Ilusta

Ilusta

    Törzsvendég

  • Moderátor
  • 8.740 hozzászólás

Közzétéve 2001 augusztus 10. - 10:38

Sziasztok!Én sem úgy gondoltam, hogy, ha valaki elmegy egy bemutatóra, mindent tudni fog a lóval való bánásmódról. De aki most kezdte a lovazást úgy, hogy van egy saját lova, akivel szemben felelõsséggel tartozik, és nem tud sok mindent, max. lovagolni (ami szerintem nem elég)annak nem árt tudni 1-2 jól bevált fogást amit alkalmazhat , persze a saját lovára szabva.Egy csomó könyv van ami leírja részletesen, hogy hogyan kell lovagolni helyesen, segítségek stb. De olyan könyv, vagy video(ami sokkal látványosabb lenne) nincs, ami ugyanilyen részletesen leírná, hogy, hogyan viselkedjünk a lóval, mintha "mi is lovak lennénk!" Pl. ez a körkarám módszer, hogy elfogadjon fönöknek, és ne úgy ahogyan sokan csinálják veréssel.Az igazi "suttogók" nem bántják a lovat, mégis úgy dolgozik a ló mint egy álom. Én is ilyen módszerekkel szeretném elérni, hogy a pacim a nekem megfelelõ legyen.Sheriffnek igaza van, amikor azt írja, hogy óvakodjunk a magát szupernek kikiálltóktól, meg az is igaz, hogy nem mindenki tud tanítani. Nem a tanításon van a lényeg, hanem egyáltalán arról, hogy mit csinál a lóval. Arról a bizonyos 1-2 fogásról.Egy olyan bemutató, amin bizonyos, akár problémás kérdésekre valami megoldásfélét találhatnánk.

#25 sheriff

sheriff

    Egyszerû fórumtag, semmi extra

  • Fórumtag
  • 4.844 hozzászólás

Közzétéve 2001 augusztus 10. - 13:08

Mi van M1s? Egyetértesz velem? Vedd tudomásul, hogy akkor sincs igazad!

#26 Norbi

Norbi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 176 hozzászólás

Közzétéve 2001 augusztus 10. - 15:54

Cav! Pat Parellivel kapcsolatos megjegyzésedért ezennel tiszteletbeli szõkévé avatlak. 3x-os hoi-hoi! :)))

#27 Idegen

Idegen

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 458 hozzászólás

Közzétéve 2001 augusztus 13. - 13:19

Elõször is Tatteros köszi, hogy te egyedül figyelemre méltattad szösszenetemet a suttogásról. Amit viszont le kell szögeznem, hogy én nem vagyok "suttogó". Viszont láttam már vagy három-négy embert aki ezzel a módszerrel dolgozott és amikor (bár nálunk tényleg nincs körkarám) egyes elemeit alkalmaztam, egy teljesen új, eddig szinte ismeretlen barátság alakult ki az elõtte is istenített pacimmal. Annak ellenére, hogy nincs megfelelõ hely, és annak az idõnek a töredéke áll a rendelkezésemre amit szeretnék a lovamra fordítani, nekem bevált.Beszélek egyébként Ököllel errõl a témáról és õ biztosan tud majd segíteni. Vagy õ, vagy valamelyik ismerõse biztosan vállal oktatást, hiszen õk az alapítói a Magyar Természetes Lovaglás Egyesületének.

#28 meggyes

meggyes

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.035 hozzászólás

Közzétéve 2001 augusztus 13. - 13:57

Idegen,engem erdekelne az egyesulet is. lehetne rola tobbet tudni?

#29 Sac

Sac

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.950 hozzászólás

Közzétéve 2003 november 17. - 23:02

Sziasztok, a Zsámbékos topikban meséltem a csatlakozásos élményeimrõl, és elkezdtünk komolyan foglalkozni a témával, de ez a topik jobban megfelel neki és talán többen is olvassák, akik tanácsot, ötletet tudnak adni.Íme az eddigi fontosabb hozzászólások:
idézet:
Eredeti szerzõ: Sac: A csatlakozásról ... Elõre le kell szögeznem, hogy csak nagyon alapfokon értek hozzá. Olvastam Monthy Roberts könyvét, és (már) háromszor kipróbáltam, szerencsére Idegen a segítségemre volt, megmutatta pontosan hogyan is kell, mert elsõre egyedül nem ment volna.Leírom pontosan hogyan is történt az elsõ próbálkozásom:Kb. másfél hónapja próbáltam elõször, bevittem Karimot a körkarámba. Sajnos Silveradón a körkarám kialakítás nem tökéletes, mert az egyik nagykarám sarkában lett kialakítva és nincsn körbedeszkázve, így a ló látja társait, akik akár oda is tudnak jönni hozzánk. Sebaj, gondoltam, ez van, de nekem meg kell próbálnom! Szóval bevezettem a lovat és elkezdtem hajtani körbe-körbe (elõször csak lépésben, majd ügetésben, hogy bemelegedjen). Egy futószár volt a kezemben, azzal hajtottam el magamtól. Néha feléje dobtam a végét (a lovat nem dobtam meg!), néha pörgettem a fejem fölött és folyamatosan a szemébe néztem, illetve a hangommal is noszogattam. Állítólag fontos hogy a lónak végig vágtázni kell! Ez néha nem könnyû, fõleg ha kezd fáradni, volt hogy futnom kellett vele, hogy beugorjon vágtába ... Aztán irányváltás, akkor amikor Te akarod, nem akkor amikor õ megfordul! Vágta közben elé rohansz és õ megfordul.Elõre szóltak, hogy Karimmal (szürke arab) nem lesz könnyû dolgom, nem fog könnyen "behódolni". Nem is volt! Írd és mond: több mint fél órán (!) keresztül hajtottam körbe-körbe (hol erre, hol arra) mire végre mutatta az elsõ jeleket: kidugta a nyelvét és rágott egyet-kettõt, de nem vitte túlzásba. Én csak hajtottam. Aztán egyszer csak kissé lehajtotta a fejét. Végre! Megpróbáltam, hogy csatlakozik-é. Elfordultam, lehajtottam a fejem és nem hajtottam tovább. A ló megállt, felém fordult és csak állt, nem indult el ... tovább hajtottam! A második próbálkozás alkalmával már tett 1-2 lépést felém, de zavarták a karám körül álló emberek. Tovább hajtottam! Lassacskán megint érkeztek a jelek és újra megpróbáltam: akkor megtörtént a csoda! Karim csatlakozott hozzám: egészen a vállamig jött, a fülembe szuszogott!!! Nem gyõztem dícsérni õt! Szépen lassan elindultam, és követett ... jobbra fordultunk ... aztán balra ... Fantasztikus érzés volt!!! :cool: Ezek után Idegen is próbálkozott Aladdin lovával: neki még nehezebb dolga volt! A ló sokszor ellenszegült, (és karámfõnök létére) nem akart behódolni, állandóan megfordult, szembefordult vele ...egyáltalán nem akart csatlakozni és végül több mint fél óra után feladta.Mikor másodszor próbálkoztam, akkor nem csatlakozott olyan szépen, mert nem sokkal mellettünk egy lovat futószáraztak így nem figyelt rám.De a múlt héten volt az igazi! Természetesen megint fél óra hajtás kellett (makacs arab ló ez a Karim ;) ) mire mutatni kezdte az elsõ jeleket, de most is csak a harmadik próbálkozásomra csatlakozott igazán. Az egyik csikó ott járkált a körkarám mellett, és ennek ellenére követett a karámban! Nem ment oda Gringóhoz, hanem velem jött. Hihetetlen volt!!Õszintén szólva nem tudom mit érek el vele egy 9 éves lónál, de próbálkozom. Sajnos nem tudom sûrûbben csinálni (csak hétvégenként), pedig akkor jobb eredményt érhetnék el vele. Valószínûleg ha hetente többször próbálkoznék, akkor hamarabb "megadná magát". Így legalább 30-40 perces elfoglaltságot jelent. Megéri! Sellõ! Próbálkozz szorgalmasan! Ami fontos: - addig hajtsd amíg IGAZÁN nem csatlakozik! Ez lehet hogy sokáig tart, de e nélkül nem ér az egész semmit.- állítólag sûrû irányváltás kell, hogy éber maradjon!- a legjobb ha senki nincs körülöttetek, fõleg lovak ne legyenek!- "menekülés" közben a ló feltétlenül vágtázzon!!!- ha nem csatlakozik elsõre hajtsd tovább, meglátod elõbb utóbb menni fog!- ha végre csatlakozik akkor feltétlenül dícsérd meg!!!Sok sikert!Ha valakinek vannak még tapasztalatai örülnénk ha megosztaná velünk! [/QUOTE]
idézet:
Eredeti szerzõ: Apple: Nekem is volt már részem hasonlóban, és nem hasonlóban is...Még valamikor nyár elején kedvenc lovam Kistarcsán (aki se nem carmen, se nem tök, etc.... ). Õ volt Cameron. egy 3 éves csõdör, az apja szintén Colondao (Cipinek is õ az). Nagyon szeretem ezt a lovat, pedig még csak nem is ültem rajta. Egyik alkalommal, mikor még vártam, hogy Bazs megérkezzen, és nem akadt semmi dolgom, megkérdeztem., hogy lemozgathatom-e. Azt mondták. hogy nosza rajta, tudom, hol vannak a futószárak. Én mondtam rögtön, hogy köszönöm, futószár nélkül fog történni a dolog.Így is történt. Szépen elkezdetm Cameront hajtani körbe-körbe, irányváltásokkal. Nagyon gyorsan mutatni kezdte a jeleket, a fejét szinte elejétõl fogva lent hordta. Aztán megálltam, elfordultam tõle. Õ is megállt, majd odajött hozzám!!! A fejét átraktra a vállam fölött, és csak várt, hogy na és akkor most hogyan tovább? Posted Image Természetesen (?) követett jobbra-balra, elõre, megállt ha én is.Nagyon megdícsértem. Ezt a nyár folyamán már csak 2x volt lehetõségem megtenni, de nagyon felemelõ érzés volt!A másik pedig Cipriánnal volt, a Bronco-esküvõ elõtt.Vele semmit sem értem el, akárhogyan hajtottam, megállt, szembefordult, majd rámfarolt, rámrúgott. Volt már ágaskodás is... Szóval, ez kicsit elvette az önbizalmam, mert ugyanezeket produkálja nálam már futószáron is! Posted Image És mondjuk nem vagyok benne biztos, hogy szét szeretném rugatni vele a fejem... Talán még a hétvégén (ha lemegyek) megpróbálkozom vele, de nem vagyok benne biztos... pedig az aztán tényleg hihetetlenül jó lenne! [/QUOTE]
idézet:
Eredeti szerzõ: sellõ: Sac!Köszi a részletes beszámolót és gratulálok az elért eredményekhez.Úgy gondolom nem adom fel és próbálkozok tovább én is.További kérdésem: ezt követõen tapasztalsz vmi más fajta kapcsolatot köztetek, vagy csak a csatlakozás utáni követés ami észlelhetõ?üdvKriszta [/QUOTE]
idézet:
Eredeti szerzõ: Zsuzska: Talán nagyon hülye kérdés, de bennem az merült fel, hogy mi történik az után, ami pl. Idegennel és Apple-el történt, hogy nem csatlakozott a ló, és kénytelenek voltak feladni? Így nyilván a ló gyõzött, ami negatívan hathat a késõbbi kapcsolatukra is - logikusan gondolkodva, persze nem biztos, hogy tényleg így van, de gondolom ez fõleg a fiatal mén (Cipi) esetén lehet veszélyes. [/QUOTE]
idézet:
Eredeti szerzõ: Sac: Sellõ! Igazándiból nem tapasztalok változást, de lehet hogy csak az én "vevõim" nem olyan fogékonyak. Talán ha sûrûbben csinálnám ... Ami igaz az igaz, hogy csak 1-2 hónapja lovagolom Karimot, alias Károly herceget, így korántsem ismertem elõtte annyira mint Te Sellõ lovad.Zsuzska!Ez valóban érdekes kérdés! Sosem szeretem ha a ló gyõz, így mindig addig küzdök, míg meg nem nyerem a "csatát" legyen az bármi apróság ...Idegen már évek óta lovagolja Aladdint, jól ismerik egymást, itt valószínûleg nem okoz problémákat.Ellenben Ciprián esetében ebben nem vagyok annyira biztos. Õ egy 3 éves csõdör aki mostanában kezd tisztában lenni az erejével, és földrõl szerintem eléggé nehezen kezelhetõ ... A mai lovaglásunk alkalmával is volt egy kis gond, pontosabban elõtte. Pucolás, nyergelés közben állandóan csipkedte, harapdálta Epölt, nem akart nyugton maradni. Felülés után aztán le is dobta ... Ekkor Idegen bevitte õt a körkarámba és - ha jól tudom - ostorral jól meghajtotta. Egyedül a karám körül álló emberek miatt nem csatlakozott igazán. Után sokkal kezelhetõbb lett ... ;) Nyissunk ennek egy új topikot? Gondolom volt már ilyen, de egyenlõre nem találtam sehol ... [/QUOTE]

#30

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 10.954 hozzászólás

Közzétéve 2003 november 17. - 23:13

Én is többször suttogtam már meg Szelcsit, általában akkor, ha már nagyon elkanászodott... Egyetlen egyszer tettem ezt körkarámban - itt fél órámba se telt a csatlakozás, általában azonban kint a mezõn csinálom és az istálló kapuja a "kör közepe", mert a gondjaink ált. abból adódtak, h hazament a legelõrõl meg ilyenek, amik a kapuhoz kötõdõ rosszaságok voltak... De ilyenkor jobban szívtam, ugye nincs kerítve, ott a fû, stb, sokkal nehezebben veszed rá, h rosszul érezze magát egyedül :D . De 1 óra, max kicsit több után itt is sikerült. Azonban ezeknél én is már kerültem a feladás szélére, mert kifutottam az idõbõl és mennem kellett volna órára, de végül úgy döntöttem, h nem jövök ki veszetesen a dologból, inkább nem megyek be... Posted Image De komolyan, én azt gondolom, h mindeaddig folytatni kell, amíg nem "nyersz", mert ha feladod, azzal sokat lépsz hátra!!! Úgyhogy az én fõ konklúzióm: csak akkor kezdj bele a suttogásba, ha van sok idõd aznap! Posted Image De komolyan, egyébként nem tartom nehéz módszernek, viszont valami fantasztikus érzés, amikor sikerül és csatlakozik a ló hozzád... Az elsõnél szinte könnyekig meghatódtam, nagyon megéri a dolog.

#31 realcowboy

realcowboy

    Magnum

  • Fórumtag
  • 8.060 hozzászólás

Közzétéve 2003 november 18. - 0:21

idézet:
Eredeti szerzõ: Dé: Úgyhogy az én fõ konklúzióm: csak akkor kezdj bele a suttogásba, ha van sok idõd aznap! [/QUOTE]Az én konkluzióm pedig az, hogy ha kevés az idõm akkor ordítok! :D

#32

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 10.954 hozzászólás

Közzétéve 2003 november 18. - 0:29

Posted Image vhogy úgy... Posted Image

#33 Prairie Joe

Prairie Joe

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 44 hozzászólás

Közzétéve 2003 november 18. - 12:33

Sziasztok!egy-két helyen már leírtam, hogy kis arab kancámat, Amirát 3 és fél évesen vettem ménesböl, addigi élményei az emberekkel pusztan negativak voltak (injekciózasok, körmölések) ezen kívül embert csak messziröl latott, szilajménesben élt.Akkor jöttem én, az egesz bandát behajtottuk egy kisebb karámba, ahol körbe-körbe futottak. Ekkor választottam ki két kancát, akik teteszettek. Az egyik ö volt, a másik egy evvel idösebb, de drágább is, tehát maradt ö. Namármost ebböl a kiskarámbol behajtottunk egy kis csoportot a szomszédos futóistállóba, úgy, hogy a kisasszony is köztük legyen. Ekkor volt 5 lovunk 20 négyzetméteren. Egy kisajtón kiengedtük-ügyeskedtük csak az Amirát egy keskeny folyosóra, itt került egy gyors "cigánykötöfék" a fejére, amivel csöppnyi huzavonával elvezettük egy üres boxba. Mármint tette ezt az akkori gazdája. Es akkor ök a boxban elkeringözek egy húszpercecskét kötöfekfelhelyezes-ügyböl kifolyólag.Istenuccse a nyelvemen volt, hogy hagyjuk a túróba az egészet, nem akarok en egy ilyen hülye lovat akivel kilencmenetes boxmeccseket kell játszanom nap mint nap, nincs kedvem még egy csikót betanítani, meg egyáltalán: én lovat akarok venni, nem sárkányt.De nem szóltam.Azt viszont megállapítottam,hogy a paciban nincs igazándiból rosszindulat. Végig, kizárólag csak menekült, de nem rúgott, harapott, csapott, vagy ilyenek.A lószállítóba való bepakolás sem volt zökkenömentes. Idöhiány miatt a nyugtatózás mellett döntöttünk,de még ekkor is csak szemletakarva lehetett betessékelni. A hazaúton állt, mint a cövek.Otthon aztán, a párnapos karámhoz, újméneshez szoktatás után, kikötés tanulása-különben ez volt úgymond a legnehezebben emészthetö a számára.Körkarám híjján pedig a téglalapkarám.Ennek menete szóról szóra a Sac-Karim mérközes volt, csak negyed óra hosszabbítással. Azóta elövettem még egy nagyobb karámban is, ahol ott volt rajtunk kívül még hat ló, mégis remekül lehetett alkalmazni a szemkontaktussal való nyomást, és a többi ló is hamar rájött, hogy velük semmi bajom, csak Az Amirára fáj a fogam, söt,hddnemondjam,amilyen gonoszak egymással, még be is segítettek a hajtásba.Ma ott tartunk, hogy egy hívó szóra csatlakozik hozzám, otthagyva a ménest, kö´töfék nélkül kijön velem a karámból, mellettem sétálva kijön a szomszédos legelöre, ahol elhajtom magamtól, és otthagyom. Ha rögtön visszahívom,ha fél óra múlva, ha öt óraával késöbb,de rögtön visszajön. Ha megint elhajtom elmegy, ha hívom visszajön. Es mondom:pucéran, kötöfék es kötél nélkül. Most tervezem a tökéletesítést: álljon meg kikötés nélkül a nyergelönél, amíg pucolom, nyergelem, stb.Es mégegy eset, amire büszke vagyok:Epítettünk a karámba egy háromfalas, féltetös kulipintyót, és elöször, valamelyik délután szedtük fel az ideiglenes villanypásztort, ami az építési munkálatoknál funkcionált. Az állatkák aznap nem is mentek bele, hiába raktam be szénát.Az esti abrakolás után (ugye már töksötét van) Amira lett kész elöször, és kihívtam az istállóból. "Gyere velem a lóólba!" Es jött,én bementem, ö az ajtóban megtorpant, beszagolt, és aszonta:"Ez elég félelmetes,meg sötét van, meg mindenki még bent van az istállóban, asszem visszamegyek"-és ugy is tett.0,5 másodpercet gondolkoztam,hogy mit is tegyek- merhát ennél nagyobb sértést,hogy engem itthagyni! Lavinastílusban rontottam utána, hogy rögtön leharapom a fejét, majd megfordulam, és hívtam, hogy menjünk ki újra. SZALADT utánam, és semmi kecmec, bejött velem a kisházba, aholis simogatás,szénácska voltak, majd az én javaslatomra térünk vissza az istállóba többiekhez,hogy mindenkit kiengedjek.Ha végiggondolom, fura.Mit jelent az neki, hogy én utánaszaladok nagy dérrel-dúrral, hogy utána zokszó nélkül jön velem... :rolleyes:

#34 MaciLaci

MaciLaci

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 70 hozzászólás

Közzétéve 2003 november 18. - 12:51

Ilusta!Tegnap láttam a könyvesboltban a Monty Roberts könyvet, az a címe, hogy Az igazi suttogó.Aki a tv-ben volt az egy tûzoltó, ha gondoljátok megpróbálok utánajárni az elérjetõségének.Szerintem is nagyon jó a téma, kösz a felvetést.

#35 realcowboy

realcowboy

    Magnum

  • Fórumtag
  • 8.060 hozzászólás

Közzétéve 2003 november 18. - 12:57

idézet:
Eredeti szerzõ: MaciLaci: Ilusta!Aki a tv-ben volt az egy tûzoltó, ha gondoljátok megpróbálok utánajárni az elérjetõségének.[/QUOTE]Csak ha tûz van!És azt is csak akkor ha Miskolc környékén. Posted Image Különben ne erõltesd! :D

#36 Apple

Apple

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 9.533 hozzászólás

Közzétéve 2003 november 18. - 16:20

Ami még Cipriánt illeti: Úgy látszik, nála csak úgy lehet elérni, hogy megállás nélkül körözzön a karámban, ha pl. ostorral csettintgetünk neki, mert a cuppogásra-kattogásra nem reagál (csak nyereg alatt :eek: ), de ha hajkurászom, akkor pedig a már említett rámfarolás következik. És valóban, akik ott álltunk a körkarámnál, amikor Idegen hajtotta õt, azért nem csatlakozott rendesen. Meg hát ott voltak Kánkánék is, hiába hajtottuk õket el Hamissal. De ha meg nem állunk ott, elsõ adandó alkalommal kiugrik a karámból. Az a körkarám sajnos (ennél a lónál) nem megfelelõ... Más pedig nincs. Úgyhogy marad egyelõre ez a megoldás.Viszont az is biztos, hogy ezután kezelhetõbb lesz. Csak sokszor kell vele megcsinálni.Csak azt nem tudom -ezt majd megkérdem-, hogy Bazs is ostorral pattogtat-e neki, mert én pl. futószárazni ugyanezen okokból kifolyólag nem tudom. Hiába mondja nekem, hogy nem vagyok elég eréjes, mert ha a körkarámban ostor nélkül csak úgy eléállok, akkor meg simán továbbmegy, nem érdekli, hogy ott volt elõtte egy embör. :rolleyes: Bah... nehéz ügy. Azzal együtt, hogy tisztában vagyok vele, nekem még picit sok egy 4 éves csõdör.

#37 Sac

Sac

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.950 hozzászólás

Közzétéve 2003 november 18. - 18:25

PJ! Ez valóban csodálatos ...Ha pl a legelõn van elengedve akkor hogyan hívod magadhoz? Csak elfordulsz tõle mint a körkarámban vagy szólítod és jön? Ez nagyon praktikus ...RC! Tudod, pl tõled reméltem némi választ a kérdéseinkre, de ehelyett pont te OFF-olod szét. Szomorú ... Hogy mik is a kérdéseink?- Mit érek/érhetek el egy 9 éves lónál, ha hetente (sajnos sûrûbben nincs alkalmam) csatlakoztatom? Egyenlõre nem érzek semmi változást! Ez csak fiatal lovaknál fontos?- Okoz-e késõbb problémát ha feladom a meccset és "hagyom hogy õ gyõzzön"?

#38 BoKa

BoKa

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.718 hozzászólás

Közzétéve 2003 november 18. - 18:58

Meggyes koma, jársz még erre mostanában? Érdeklõdnék... Lidérccel mostanában dolgozgatok földrõl is. Néha olyan, mint az angyal, máskor meg.. Khm Posted Image Szóval adja a szokásos formáját :D Az elõzõ helyen, ahol volt, Balu dolgozott vele egyszer, és fogta magát, és szétrúgta a körkarámot, és egy laza mozdulattal átugrotta a megmaradt két rudat, és szépen nyugodtan hazasétállt a boxához :D Multkoriban velem is megcsinálta, hogy egyszer rárugott a karám falára, hogy neki már elég, köszöni. Akkor nem sikerült ezzel semmit elérnie.. Aztán legutóbbi alkalommal szintén bepróbálkozott, szerencsére futószár is volt rajta, mert akkor a karám bizonyult gyengébbnek... Tovább dolgoztunk, de mindig, mikor ott ment el, mindig erõsen nézegette, mint lehetséges elszelelési helyet :D Te értél el vele sikereket ezen a téren? (Mert nekem az a gyanúm, hogy én jobban kiköpöm a tüdõmet az ilyen alkalmakkor, mint õ :rolleyes: Idõnként úgy néz ki a hajtása (vágtában), hogy rohanok mögötte... )

#39

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 10.954 hozzászólás

Közzétéve 2003 november 18. - 23:48

Joe! Ez fantasztikus!.. Én is valami ilyemsirõl álmodom!.. :rolleyes: Anyaló asszem már sosem lesz az a 100% hûséges típus, de pl legelõrõl õ is bejön utánam, ha hívom, "pucéran"... Meg ilyen apróságok, amiknek nagyon tudok örülni. Majd ha lesz egyszer csikó, az követni fog, mint a kutya! :D Posted Image

#40 Prairie Joe

Prairie Joe

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 44 hozzászólás

Közzétéve 2003 november 19. - 21:31

Egy szempontból szerencsés a helyzetem: a lovaim mellett élek,amikor csak szükségét érzem, piszkálhatom a karámlakókat.Amirát is, mint minden más lovat folytonosan figyelmeztetni kell arra, mit is kívánok töle. Ma is, lovaglás után szabadon engedtem a házunk elötti lucernaföldön, de 15 perc múlva el kellett mennem otthonról, ígyhát kimentem és hivtam. Kb 150m-re volt tölem,azonnal felkapta a fejét. En újra hívtam, de jó éhes volt, ígyhát lehajolt még legelni. Feltünöen, lendületesen elindultam felé, mire ö felpattant, és ügetésben elindult felém. En megálltam, féloldalt fordultam es a földet néztem. Mikor odaért hozzám, futva elindultam a kertkapu felé, át a szérüsudvaron, a karámkapuhoz, megvárta,míg kinyitom, bejött utánam a karámba, megvárta,míg becsukom, es elvezetem az itatóhoz. Hagytam egy kicsit inni, majd eltessékeltem onnan.Ez egy, a sok közül,de majd´ minden napra jut ilyen. Mármint, hogy korrigálom a kiscsajt.Ha szabad, elmondanám a vélenényem a "ráhagyással" kapcsolatban: Nem szabad. Abszout tekintélyvesztés. A ló csak végleg elkönyveli magában, hogy: "Aha! Csak jól sejtettem, hogy ez gyengébb,es lassabb nálam, legjobb lesz, ha máskor is ugyanezt csinálom, akkor talán még hamarabb megszabadulok töle!" Posted Image Abból, amit én rövid lovaséletemben tapasztaltam, láttam, és hallottam, azon a vérömlenyen vagyok, hogy nagyon hasznos ez a (kör)karámos csatlakoztatás. Szerintem nem helyettesítheti a futószáras ugyanez. Hisz pont az a lényeg, hogy az állat egyedül, saját maga által vezérelve, önként és dalolva vesse alá magát-úgymond- az akaraunknak. Futószáron ezt nem tudom elképzelni. Lehet,hogy csatlakozik így is, de nem kell csodálkozni,ha szabadon nem teszi majd ugyanezt.A körkarámban alkalmazott módszereknek nálam szélesebb a skálája. Egy érzékenyebb lónál igen, elég a "kötélpörgetés". Ha viszont egy olyan pacit akarnék gatyába rázni, mint pl. Appleszíve Ciprián, aki,mint írta, fittyet hány csett-cuppogásra, kötélhadonászásra, az ostorral viszont megmérközne--Hát én biza mérköznék vele. Volnék én makacsabb, mint ö!Lehet ezen most megbotránkozni, de én akár ostorral addig hajtanám,míg a fenekén is a levegöt szedi! Mi az, hogy rúgunk az emberre???Gyerekek! Mi történik, mikor egy "alfa típusú" újonc lovat beengednek a jól összeszokott ménesbe?Az akkori domináns egyed hátracsapott fülekkel nekiront. Erre az újonc vagy lemerevedik, vagy kereket old, esetleg felveszi a kesztyüt. Nálam ebben az estben ez a bizonyos két ló villámgyorsan megfordult,és mindkettö iszonyatos pároslábas sorozatba kezdett. Az ember azt gondolná egy-két rúgás,és kész, de mivel két igen makacs lóról van szó, bizony elboxoltak egy darabig. A mai napig feltétel nélküli fönök a nyertes, holott nem igazán jó vezérkanca. A vesztes- sorban most második -végzi igazán ezeket a teendöket, úgymint veszélyes traktorok, szomszédkutyák,vérszívó özikék szemmeltartása, meg ilyenek. De a rangsorban mindig is csak a második marad.Szóval jobbat nem tudok kitalálni, minthogy megnézem az ö módszereiket, reakcióikat, és aszerint viselkedni...Na, ezekután lehet belémkötni...