Ugrás a tartalmakhoz


Fotó

A díjugratás technikája


  • Please log in to reply
3434 válasz a témához

#41 Bazs

Bazs

    Vérnyúl

  • Fórumtag
  • 673 hozzászólás

Közzétéve 2002 október 25. - 18:22

idézet:
Eredeti szerzõ: piaffe:Ha engem vagy az edzõmet kérdeznétek, akkor ez még nem a támaszkodás.Zsu! [url="http://"http://www.tar.hu/piaffe/tar_elemei/image024.jpg"]Dalnok ezen a képen[/url] támaszkodik.[/QUOTE]Igazad van, Piaffe, de mi nem vagyunk díjlovasok Posted Image Carment próbálnád meg így támaszkodtatni. Megölne. Vagy Tököt. Õ meg egy lépést nem lenne hajlandó tenni.Viszont ma délelõtt lelovagoltam Sárgát, és körülbelül ennyire vettem szárra. Büntiben volt :rolleyes:

#42 Orsi

Orsi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 859 hozzászólás

Közzétéve 2002 október 25. - 18:36

Ez hülyeség!Ha egy ló nem támaszkodik, akkor ugráskor nem tudja használni a hátát és üti az akadályt, mint a ropit.

#43 Bazs

Bazs

    Vérnyúl

  • Fórumtag
  • 673 hozzászólás

Közzétéve 2002 október 25. - 18:58

idézet:
Eredeti szerzõ: Orsi:Leírná nekem valaki, ha járóiskolából megyek rá az ugrásra, mondjuk egy elég nagy termetû lóval, akkor, ha az elsõ ugrás egy kis X, a következõ egy meredek és a vége egy oxer, akkor az akadályok között mekkora a távolság, ha az akadályok között egy vágtaugrást szeretnék tenni.Persze ügetésbõl kezdem.[/QUOTE]Egy átlagos ló átlagos vágtaugrásának hossza 3.60 méter. Ez persze lótól függõen változhat, de nem feltétlen a termetén múlik. Tehát ha 1 vágtaugrásnyi távolságot akarsz az akadályok között, akkor a 3.60 m-hez még hozzá kell számolnod azokat a távolságokat, amilyen messzirõl a ló megugorja az akadályt, illetve amilyen messze talajt fog utána. Ezek a távolságok az ugrás magasságának, szélességének függvényében változnak. Az elugrási pontot általában így számítjuk ki: egy 1m magas akadály esetében képzelj el a földön egy 50-60cm sugarú kört, melynek középpontja 1m-re van az akadály közepétõl. Ebbõl a körbõl, lehetõleg a közepébõl kell elugrania a lónak. Ha az akadály alacsonyabb, vagy magasabb, a kör átmérõje akkor sem változik, csak pl. egy 1.20-as akadály esetén már 120cm-re lesz az akadálytól.Ezeknek a távolságoknak a segítségével ki tudod számolni, milyen messze legyenek egymástól az akadályok: a 3.60m-hez hozzá kell adni a talajfogás helyének az akadálytól való távolságát - ami körülbelül ugyanannyi, mint az elugrási pont távolsága (ha azt vesszük, hogy ideális esetben az akadály az ugrás ívének közepén van) -, és az elugrási pont távolságát.Természetesen az oxerre kicsivel messzebbrõl kell elugrania a lónak, mint egy meredekre; ilyenkor az elugrás helyét az oxer közepétõl célszerû mérni.

#44 Bazs

Bazs

    Vérnyúl

  • Fórumtag
  • 673 hozzászólás

Közzétéve 2002 október 25. - 19:04

idézet:
Eredeti szerzõ: Orsi:Ez hülyeség!Ha egy ló nem támaszkodik, akkor ugráskor nem tudja használni a hátát és üti az akadályt, mint a ropit.[/QUOTE]Nem feltétlenül így van. Például szabadonugróban támaszkodik a ló? És használja a hátát?Vagy amikor szár nélkül gyakorolja a lovas az ugrást, támaszkodik a ló? És használja a hátát?Nem azt mondtam, hogy nem támaszkodtatom a lovaimat, amikor ugrom velük, hanem, hogy nem annyira, mint egy díjlovas, egy díjlovat. Nincs szükségünk olyan nagy fokú összeszedettségre, mint nekik.

#45 Zsubaba

Zsubaba

    Csendes Patak

  • Fórumtag
  • 10.126 hozzászólás

Közzétéve 2002 október 25. - 19:22

Tök mennyire volt összeszedett ma, és mennyire támaszkodott? Ugrásnál is támaszkodott? Én ezt nem látom, fentrõl nem látszik... :confused:

#46 Bazs

Bazs

    Vérnyúl

  • Fórumtag
  • 673 hozzászólás

Közzétéve 2002 október 25. - 19:46

Tök nem volt összeszedett, mert õt nemigen lehet összeszedni. Viszont szépen támaszkodott, az nagyon tetszett. Majd megírom a beszámolót énis, és akkor megtudod ;)

#47 piaffe

piaffe

    Az elengedett

  • Fórumtag
  • 3.446 hozzászólás

Közzétéve 2002 október 25. - 23:19

idézet:
Eredeti szerzõ: Zsubaba:Te nõ! Márt Te is összekeversz? [/QUOTE]Sorry! Figyelmetlen voltam. Apple-nek szántam a képet, de tulajdonképpen Neked is szólhatott volna. :D
idézet:
Tök mennyire volt összeszedett ma, és mennyire támaszkodott? Ugrásnál is támaszkodott? Én ezt nem látom, fentrõl nem látszik... [/QUOTE]Ezt nem látni kell, hanem érezni!

#48 Zsubaba

Zsubaba

    Csendes Patak

  • Fórumtag
  • 10.126 hozzászólás

Közzétéve 2002 október 26. - 8:17

Hogy magácska mindenbe beleköt! Mondjuk Carmenen, akit nem kell áterõszakolni az akadályon, rajta éreztem volna, hogy mennyire támaszkodik, vagy sem. De Tök komán... hát elég ügyes-bajosak voltak azok az ugrások és jobb volt arra figyelnem, hogy kikönnyítsek a megfelelõ idõben, és hogy ne terheljem a hátát.... tongue.gif ;)

#49 piaffe

piaffe

    Az elengedett

  • Fórumtag
  • 3.446 hozzászólás

Közzétéve 2002 október 26. - 14:31

Bocsi, hogy megint belekötök, de azt nem kell figyelni, hogy a ló támaszkodik-e. Ha megérted, hogy mi is az a támaszkodás és hogy mire jó, akkor egyszerûen érzed, hogy hogyan dolgozik alattad a ló.Azonban a támaszkodás korántsem olyan egyszerû dolog, mint ahogy az elsõre Bazs írásából kitûnik. Továbbra is azt mondom (és nem csak azért, mert díjlovas vagyok), hogy az még nem támaszkodás, amit Bazs írt. Csak egy bizonyos fajta összeköttetés, finom kapcsolat a ló szája és a kéz között. De nem támaszkodás.Dalnok támaszkodik, ha jól van lovagolva. Teszem azt bemelegíteném, tökéletesen dolgozik és felültetnék rá valakit (pl. Zsubaba, Apple), nem bírnátok megtámaszkodtatni. Még esetleg lépésben elképzelhetõ, de ügetésben, vágtában már nem bírnátok összetartani. Rengeteg csizmasegítség, ülés és finom kéz kell hozzá. Egyáltalán nem egyszerû.

#50 Zsubaba

Zsubaba

    Csendes Patak

  • Fórumtag
  • 10.126 hozzászólás

Közzétéve 2002 október 26. - 14:40

Majd kipróbáljuk! :D [ 26 Október 2002, 14:47: Az üzenetet átszerkesztette: Zsubaba ]

#51 Orsi

Orsi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 859 hozzászólás

Közzétéve 2002 október 28. - 18:39

Szia Bazs!Köszi, hogy leírtad ezt a körös dolgot az akadály elõtt, de igazából nem értem. Lehet nehéz a felfogásom.Azt még értem, hogy akadály elõtt és mögött az elugrási és az érkezési távolságot is hozzá kell mérni a 3,6 m-hez, de hogy hogy jön ide a kör, és miért pont 1 méterre van az egyméteres meredektõl és ezt magasabb ugrásnál hogy kell kiszámolni ezt nem értem. Leírnád mégegyszer. Mondjuk, mint egy óvodásnak.A támaszkodásról csak annyit, hogy elengedhetetlen, nézz meg a tévében egy világkupa fordulót, melyik ló nem támaszkodik. A díjló és az ugróló ugyanúgy támaszkodik, ugyanolyan mértékben.Mit csinálsz, ha két akadály között elveszíted a támaszkodást, a ló szár ellen megy, és jobb esetben nem üti le a második ugrást, mert nem használja a hátát, nem tudja megemelni.Na mindegy, de a körös dolgot akkor sem értem.

#52 Afi

Afi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 438 hozzászólás

Közzétéve 2002 október 28. - 19:58

juj, a támaszkodásrol és az ugrásrol jut eszembe, tegnap voltam kint a pacimmal terepen, mert nagyon be volt gözölve az agya.szépen bemelegitettünk, aztán vágta, hát engedtem hadd rohanja ki azt a telivér agyát,mert nem tudtam vele rendesen edzeni, annyira tele volt,szóvel tök gyorsvágtában szeltünk a szántóföldeket.hát, egyszer csak elfogyott a föld, és egy fasor választott el a következötöl, hát jo, akkor meg kéne állni.hát, a pacikám nem igy gondolta, igy már teljes eröböl fürészeltem a száját, és még mindig ful tempoval tépett,amikor elértünk a fasort.épp munkások láncfürésszel darabolták a fákat, eglátták, hogy 3 lovas vmi iszonyu galopptempoval közellit feléjük, és a kidöntött fatörzsek felé...elkeztek üvöltözni és hadonászni felénk, hogy "ÁÁÁÁllljatooook meeeeg!!!" . persze nem tudtunk...hu, közeledtek a farönkök, össze-vissza állatk,jézus, gondoltunk, ha ebbe belebotlanak a lovak, iszonyu nagyot bukunk... a pecikáink meg csak rohantak, mint az örült, hu már ott voltunk az ágak közt.h, egy ugrás, volt vagy 30 centis kusza ágrengeteg, huu a másik, az vagy 70 cm magas is volt, de isteni szerencsénkra a lovak gyönyörüen vették az akadályt kb 65 km/h sebességes, és mintha mise történt volna, száguldottak tovább...nagy szerencsék volt azért,hogy ilyen ügyes lovakink vannak :rolleyes: de irto jo volt :D szoval a lényeg, hogy a lovak egyáltalán nem voltak száron, és mégis tökéletes ugrást vittek véghez, és arra is rájöttem, hogy bizni is tudni kell a lovunkban Posted Image

#53 Õz

Õz

    Sebész

  • Főmoderátor
  • 3.950 hozzászólás

Közzétéve 2002 október 28. - 22:48

Piaffe, biztos hogy te támaszkodásról, és nem összeszedettségrõl beszélsz?... Persze lehet hogy én vagyok fogalomzavaros, de a támaszkodás eddig nálam is csak annyit jelentett hogy száron van a ló.

#54 Bazs

Bazs

    Vérnyúl

  • Fórumtag
  • 673 hozzászólás

Közzétéve 2002 október 28. - 22:58

[url="http://"http://kep.tar.hu/porfelho/midsize/pic1450325.jpg"]Itt ez a kép,[/url] segítségnek:a.: Az akadály magassága, 1,0 mb.: Az optimális elgrási pontnak az akadálytól való távolsága; az 1,0 m-es akadály esetében 1,0 mc.: A kör átmérõje; 50-60 cmd.: Az optimális elugrási ponte.: Az a kör, melybõl az elugrás jónak tekinthetõ; tehát a 25-30 cm-rel közelebbrõl vagy távolabbról való elugrás még jóMagasabb akadály esetén egyértelmûen messzebbrõl kell elugrania a lónak ahhoz, hogy ne üsse le az ugrás elejét, ne "szaladjon alá".Eredeti szerzõ: Orsi:
idézet:
A támaszkodásról csak annyit, hogy elengedhetetlen, nézz meg a tévében egy világkupa fordulót, melyik ló nem támaszkodik. A díjló és az ugróló ugyanúgy támaszkodik, ugyanolyan mértékben.Mit csinálsz, ha két akadály között elveszíted a támaszkodást, a ló szár ellen megy, és jobb esetben nem üti le a második ugrást, mert nem használja a hátát, nem tudja megemelni.
[/QUOTE]Erre ismét csak azt tudom mondani, hogy gondolj a szabadonugróra, például. Támaszkodik ott a ló? Mire támaszkodna, amikor nincs is a hátán a lovas? És használja a hátát? De még hogy! Nézd csak meg [url="http://"http://kep.tar.hu/porfelho/midsize/pic1450324.jpg"]ezt a képet.[/url] Mit csinálok, ha két akadály között elveszítem a támaszkodást? Semmit. Megyek a lóval, mert ugyanúgy meg fogja ugrani a következõ akadályt.Miért ne tudná használni a ló a hátát, ha nem támaszkodik? És mit nem tud megemelni?Nos, ha azt mondod, ugyanúgy támaszkodik az ugró-és a díjló, akkor valószínûleg a díjlovad nem támaszkodott jól, vagy azokra az összecsomagolt német ugrólovakra gondolsz, amelyek valóban a szügyükben hordják az orrukat - ami viszont nem feltétlenül jó, és követendõ példa, sõt! De még ezek a lovak is csak addig mennek így, míg el nem kezdik a pályát, mert az ugrások között fölemelik a fejüket. Mind. Egytõl egyig. Piaffe! Kérlek, írd le, Neked mi a támaszkodás, ill. a száronlét, az összeszedettség. Te, mint díjlovas, hogy magyarázod el ezeket a fogalmakat?[Látom, közben már meg is volt, többé-kevésbé. Köszi!] [ 29 Október 2002, 08:47: Az üzenetet átszerkesztette: Bazs ]

#55 Porfelhõ

Porfelhõ

    Tündércsávó

  • Fórumtag
  • 3.771 hozzászólás

Közzétéve 2002 október 28. - 23:04

A képek ehun vannak e'! [url="http://"http://kep.tar.hu/porfelho/midsize/pic1450324.jpg"]Szabadon ugró[/url] [url="http://"http://kep.tar.hu/porfelho/midsize/pic1450325.jpg"]Elugrás[/url]

#56 piaffe

piaffe

    Az elengedett

  • Fórumtag
  • 3.446 hozzászólás

Közzétéve 2002 október 28. - 23:31

Az tény, hogy magasabb szinten elengedhetetlen az ugróló támaszkodása. De nem feltétlen értek egyet Orsival. Szerintem fõként azért szükséges, hogy ne a szerencse vigye át a lovat és a lovast a rúd fölött, vagyis hogy a lovas és a ló között teljes kapcsolatnak kell lennie. Fontos, hogy a ló maximálisan átengedõ legyen, ami támaszkodás nélkül nem megy. Egy nagypályás ugrólóval kell tudni nagyon szûk fordulókat is lovagolni, amihez szintén elengedhetetlen. És nem kevésbé fontos, hogy a távolság kiszámításakor a ló azonnal reagáljon a félfelvételekre.Viszont egyetlen nagypályás ugrólovat nem láttam soha "ugyanúgy, ugyanolyan mértékben" támaszkodni, mint egy nagydíjas díjlovat...

#57 piaffe

piaffe

    Az elengedett

  • Fórumtag
  • 3.446 hozzászólás

Közzétéve 2002 október 28. - 23:37

idézet:
Eredeti szerzõ: Õz:Piaffe, biztos hogy te támaszkodásról, és nem összeszedettségrõl beszélsz?... Persze lehet hogy én vagyok fogalomzavaros, de a támaszkodás eddig nálam is csak annyit jelentett hogy száron van a ló. [/QUOTE]Biztos. A támaszkodás nálam ott kezdõdik, hogy a lónak megközelítõleg függõleges a homloka (ami még önmagában messze nem azt jelenti, hogy jó is a támaszkodás). Az összeszedettség majd csak ezután következik.

#58 Orsi

Orsi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 859 hozzászólás

Közzétéve 2002 október 29. - 19:42

Szia Bazs, PorfelhÕ!Aranyosak vagytok, hogy elküldtétek nekem ezt a képet, de meg mindig nem értem. :( Lehet, hogy azért, mert szõke a hajam? ;) Szóval a kör miért kell, azért mert a körön belül még jó az elugrási pont? Nem értem. Hogy lehet felmérni ezzel például egy 130 cm-es ugrás elugrási pontját, hova rajzolom a kört és minek? Az lehet, hogy 130 cm-re az ugrástól? DE miért?Még mindig nem értem.

#59 Orsi

Orsi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 859 hozzászólás

Közzétéve 2002 október 29. - 19:45

1 méteres ugrás esetében ha b egy méter, 130 cm magas akadálynál b hány méter?

#60 Zsubaba

Zsubaba

    Csendes Patak

  • Fórumtag
  • 10.126 hozzászólás

Közzétéve 2002 október 29. - 20:39

[url="http://"http://kep.tar.hu/zsubaba/midsize/pic1454051.jpg"]Tökkel ugrom...[/url] nem tudom, nem sok látszik belõle, mert homály, de a lényeg látszik sztem Posted Image Most így magamat nézve sztem a kezem-lábam jó helyen van, a ló támaszkodik.De ezt ikább Bazstól kérdezném, mert õ jobban látta, meg jobban is ért hozzá... ;)

#61 Apple

Apple

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 9.533 hozzászólás

Közzétéve 2002 október 31. - 11:07

Na, nesztek egy kis [url="http://"http://kep.tar.hu/apple1987/index.phtml?aid=27538602"]"finomság"[/url] ! Posted Image

#62 Apple

Apple

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 9.533 hozzászólás

Közzétéve 2002 október 31. - 12:40

Most, hogy nem mehetek ki a lovardába, egész nap azn járt az eszem. Posted Image és eszembejutott két kérdés -úgyis lesz még! :D -Szóval az elsõ az az, hogy amikor vkire azt mondják, hogy elõrelovagolja a lovat, akkor az pontosan mit takar? Ill. hogy lovagolja elõre? szárat ad neki, vagy csípõvel elõretolja?a másik meg az, hogy (bazs, tudom, hogy ezt már kérdeztem, de elfelejtettem) honnan lehet azt tudni, ha egy ló hamisan vágtázik? nekem ez nem tiszta... vmi olyanra emléxem, hogy akkor hamis, amikor úgy tûnik, mintha a belsõ melsõ lába vezetné a vágtaugrás lábsorrendjét. vagy a külsõ? nemtom. de ezt, amikor pl. Tökkel ugrattam (micsináltam?! :mad: :( ), és szóltál, hogy vegyem fel lépésbe, mert hamis, akkor én azt nem veszem észre, vagy nem látom. Hogy van ez kéremszépen?

#63 Cavalier

Cavalier

    Mirage :)

  • Admin
  • 6.360 hozzászólás

Közzétéve 2002 október 31. - 12:57

Kérdezted már miért nem mehetsz ki? Posted Image Elõrelovagolni az, amikor lendületesen megy elõre a ló. Tatteroséknál úgy van, hogy szárban kell, hogy legyen, de derékkal, csizmával elõre kell hajtani, és ha lendületesel nyújtva megy elõre, nem a lábait felpörpörgetve, akkor jó. A vágtánál kicsit elõrébb lép azzal a lábával, amelyikre vágtázik, és annak a belsõ lábnak kell lennie. Arra is figyelni kell, hogy ne keresztezzen, vagyis az elsõ lábaival egyik kézre, a hátsókkal másikra vágtázik, vagy valahogy így. Ezt könnyen lehet érezni is a lovon. Meg azt is lehet érezni, hogy melyik lábra vágtázik, csak nekem nem jön össze, mindig le kell néznem. Bár pályán mindig jól ugrik be a Mirage. Posted Image Cav
idézet:
Eredeti szerzõ: Apple:Most, hogy nem mehetek ki a lovardába, egész nap azn járt az eszem. Posted Image és eszembejutott két kérdés -úgyis lesz még! :D -Szóval az elsõ az az, hogy amikor vkire azt mondják, hogy elõrelovagolja a lovat, akkor az pontosan mit takar? Ill. hogy lovagolja elõre? szárat ad neki, vagy csípõvel elõretolja?a másik meg az, hogy (bazs, tudom, hogy ezt már kérdeztem, de elfelejtettem) honnan lehet azt tudni, ha egy ló hamisan vágtázik? nekem ez nem tiszta... vmi olyanra emléxem, hogy akkor hamis, amikor úgy tûnik, mintha a belsõ melsõ lába vezetné a vágtaugrás lábsorrendjét. vagy a külsõ? nemtom. de ezt, amikor pl. Tökkel ugrattam (micsináltam?! :mad: :( ), és szóltál, hogy vegyem fel lépésbe, mert hamis, akkor én azt nem veszem észre, vagy nem látom. Hogy van ez kéremszépen?[/QUOTE]

#64 Apple

Apple

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 9.533 hozzászólás

Közzétéve 2002 október 31. - 13:03

idézet:
Eredeti szerzõ: Cavalier:Kérdezted már miért nem mehetsz ki? Posted Image [/QUOTE]perszehogy kérdeztem. Volt itthon pár "nézeteltérés", és azért nem... :( én meg már a fenekemen sem tudok megmaradni, annyira szeretnék már egy kis sikerélményhez jutni... múltkor sokat bénáztam, és ez nem hagy nyugodni...röviden ennyi Posted Image amúgy meg köszi a segíccséget, megpróbálom kamatoztatni :D

#65 Zsuzska

Zsuzska

    Törzsvendég

  • Admin
  • 3.961 hozzászólás

Közzétéve 2002 október 31. - 13:12

Válaszolnék, ha nem is vagyok Bazs, max kijavítotok. Posted Image Az elõrelovaglás nálam azt jelenti, hogy felélénkíted a lovat, zár a csimza enged a kéz, arra próbálod ösztönözni a lovat, hogy a hátuljával jobban maga alá lépjen (tehát elõre nyújtsa a lépés hosszát), de ugyanakkor ezt a hátulról jövõ energiát elöl a szárakban, vagyis a kezedben fogod fel. Valahogy így kell elkezdeni a támaszkodtatást. Posted Image A vágta lábsorrendje a következõ: ha mondjuk bal kézen mész, akkor jobb hátsó láb, majd bal elsõ-jobb hátsó egyszerre, majd bal elsõ láb, rövid lebegõ szakasz és elölrõl. Ez kívülrõl úgy néz ki, mintha a belsõ elsõ lábával indítaná a mozgássort, mert azzal nagyobbat mozdul, ezért mondjuk, hogy (jelen esetben) bal lábra vágtázik. Ezt fentrõl lehet érezni, illetve látni, ha lenézel a belsõ elsõ lapockájára, akkor látod, hogy nagyobbat mozdul-e mint a külsõ, vagy sem.Ha hamis lábra vágtázik, akkor a lábsorrend az elõbbi ellentéte. Csinálhat még olyat, hogy keresztez, ekkor asszem az elejével úgy csinál ahogy kéne, de a hátuljával épp ellentétesen.

#66 Apple

Apple

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 9.533 hozzászólás

Közzétéve 2002 október 31. - 13:28

Nem vagy Bazs, de sikerült nagyjából megértenem ezt az egészet Posted Image Mondjuk leginkább élesben kéne kipróbálni (mé nem vagyok a lovardában? :( ), és akkor teszemazt megnézni, milyen a ló, ha hamis, és akkor milyen, ha jól vágtázik Posted Image köszi! Posted Image

#67 Zsuzska

Zsuzska

    Törzsvendég

  • Admin
  • 3.961 hozzászólás

Közzétéve 2002 október 31. - 13:43

Na igen élõben könnyebb megérteni. Posted Image Ha van egy lovas videód, akár díjugratás a tvben vagy ilyesmi, amin vágtázik a ló, mikor összeszedetten megy, nagyon jól meg lehet figyelni a lábsorrendet. Szerintem földrõl az a legfeltûnõbb, hogy melyik két átlós lábát teszi le egyszerre. Ha nem a külsõ elsõt teszi le egyszerre a belsõ hátsóval, akkor hamis. (Vagy ellenvágta. :D ) Ha pedig már tudod, milyen a helyes lábsorrend, azt is könnyen észreveszed, ha keresztez. Aztán egyes bérlovak olyat is tudnak, hogy elejükkel vágtáznak, hátuljukkal ügetnek. Posted Image

#68 Apple

Apple

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 9.533 hozzászólás

Közzétéve 2002 október 31. - 14:12

idézet:
Eredeti szerzõ: Zsuzska:Aztán egyes bérlovak olyat is tudnak, hogy elejükkel vágtáznak, hátuljukkal ügetnek. Posted Image [/QUOTE]Jaja, bazs meg porfelhõ nyitott eccer egy ilyen topikot, vmi kitalált nevet adtak a "jármódnak", kicsit elferdítették a dolgokat, majd jót röhögtek mindenkin, akik ámultak-bámultak, hittek nekik :D :D :D

#69 Zsuzska

Zsuzska

    Törzsvendég

  • Admin
  • 3.961 hozzászólás

Közzétéve 2002 október 31. - 14:14

Ja, a kontûr. :D

#70 Apple

Apple

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 9.533 hozzászólás

Közzétéve 2002 október 31. - 14:38

azaz Posted Image

#71 Orsi

Orsi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 859 hozzászólás

Közzétéve 2002 október 31. - 19:49

Szia Bazs!Ne felejts el válaszolni az elõzõ levelemre. Mert nem értem még mindig!

#72 Haflingi

Haflingi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 717 hozzászólás

Közzétéve 2002 október 31. - 22:29

Zsuzska!Olvasd el mégeccer figyelmesen azt a lábsorrendet, amit leírtál, majd képzeld el szemléletesen!!! :D Te is jót fogsz mosolyogni, hogy a négybõl csak két lábát használja, de azt sokszor... :D :D :D

#73 Zsuzska

Zsuzska

    Törzsvendég

  • Admin
  • 3.961 hozzászólás

Közzétéve 2002 október 31. - 22:44

Télleg :D , szal az igazi verzió ez:
idézet:
Javítás, eredeti szerzõ: én :D A vágta lábsorrendje a következõ: ha mondjuk bal kézen mész, akkor jobb hátsó láb, majd bal hátsó-jobb elsõ egyszerre, majd bal elsõ láb, rövid lebegõ szakasz és elölrõl. [/QUOTE]Azért örülök (remélem), hogy csak ennyi hülyeséget sikerült felfedeznetek benne. redface.gif

#74 calypsoo

calypsoo

    Törzsvendég

  • Moderátor
  • 1.080 hozzászólás

Közzétéve 2002 október 31. - 23:19

Halli!Én a támaszkodásos kérdéshez szeretnék hozzászólni....Nos én úgy tudom, hogy akadály elõtt össze kell szedni a lovat, elõre kell lovagolni. Kezdem az elején. Ráülünk egy lóra, ezzel megbontjuk az egyensúlyát és az elejét jobban terheljük meg. A lovaglás célja, hogy ezt megszûntesse éppen az összeszedés által. A ló jobban magaalá lép és így könnyebben ugrik, mert jobban el tudja tolni magát!A szabadonugróban nem kell támaszkodás, mert nincs ami megbontaná az egyensúlyt! Persze van olyan gyakorlat amikor a lovas odadobja a szárat, és pl. csípõre teszi a kezét, de ezt nem mindennap csinálja, ez olyan alkalmi dolog és persze nem kezdõ lóval, hanem tapasztalttal...Amit elõbb mondtam arra élõ példa a lovam. Amíg tanulta meg, nem tanultam meg összeszedni, nem alakult ki ez a finom érzék, hogy szinte lehelletnyi mozdulatokra lerág a zablán és puhán támaszkodik addig itt sopánkodtam a fórumon hogy ugye a lovam ugrik (az edzõm alatt), de velem nem, pedig én lovagolom nap mint nap!!!! Az akadály meglovaglása elõtt össze kell szedni a lovat, a szárat semmiképpen sem szabad odadobni vagy túl szorosra venni, ez gyakorlás során úgyis kialakul (megtanulja mindenki, hogy adott lovon hogy kell). Szóval összeszedtük a lovat és az akadály elõtt jobban rázárjuk a csizmát, és engedünk a száron (nem odadobni), ekkor a ló fel fogja emelni a fejét (inkább úgy mondom, hogy nem fogja olyan mélyen hordani magát mintha "csak" vágtáznánk) , és pár vágtaugrás után bedobbant és elugrik. Akadály felett pedig még utánna kell engedni kézzel, de kapcsolatban kell maradni a ló szájával.Amíg nem szedtem össze a lovamat, addig sorra kivitt az akadály elõtt balra (jobboldalra merevebb ezért balra szeretett kivinni), Ha nem szedtem össze akkor pont a hátulja esett ki az irányítás alól, és nagyon szép stoppokat tudott elõállítani akadály elõtt, vagy más esetben rárohant, így szereztünk egy-két szép kudarcélményt. HA nem szedem össze hajlamos szár ellen menni, ekkor nem lehet finoman lassítani= elrohanás-> kudarc, fájdalom (nem kellemes egy akadályt lerugdosni).Az én hibám is rengeteg volt, túl sokat lovagoltam kézzel, csizmát keveset használtam, mióta ez megváltozott elértük Basánál, hogy kedvõl mejen akár az 1m-nek is, és átugorja, hibanélkül. Persze nem naponta ugrunk, hanem 1-2 hetente eccer (így is örülök, hogy 8 éves korára ilyen alapvetõ változást értünk el a lónál). Calypsoo

#75 piaffe

piaffe

    Az elengedett

  • Fórumtag
  • 3.446 hozzászólás

Közzétéve 2002 november 1. - 0:32

idézet:
Eredeti szerzõ: Zsuzska:A vágta lábsorrendje a következõ: ha mondjuk bal kézen mész, akkor jobb hátsó láb, majd bal elsõ-jobb hátsó egyszerre, majd bal elsõ láb, rövid lebegõ szakasz és elölrõl. [/QUOTE]Ez érdekesebb jármód, mint bármelyik, amivel eddig találkoztam. :D Hát nem tudom. Én azért elég alapvetõ dolognak tartom, hogy a lovas érezze, hogy helyesen galoppozik-e alatta a ló. (Anélkül is, hogy lenézne.)

#76 Zsuzska

Zsuzska

    Törzsvendég

  • Admin
  • 3.961 hozzászólás

Közzétéve 2002 november 1. - 9:46

Ok, de amíg ez nincs meg, csak kell valami támpont... :rolleyes:

#77 Afi

Afi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 438 hozzászólás

Közzétéve 2002 november 1. - 22:12

Posted Image Szóvel bal kézen a helyes lábsorrend: 1.jobb hátsó láb2.bal hátsó és jobb elsö lábak egyszerre3.bal elsö lábJobb kézre pedig:1.bal hátsó láb2.jobb hátsó és bal elsö lábak egyidejüleg3.jobb elsö lábItt a három ütem :D helyesen tongue.gif [ 01 November 2002, 21:15: Az üzenetet átszerkesztette: Afi ]

#78 Ramada

Ramada

    Csikó

  • Fórumtag
  • 38 hozzászólás

Közzétéve 2002 november 1. - 22:27

Én azon a terepen, amit Afi mesélt sajnos nem a "saját" lovammal mentem, mert azzal 1 másik csaj ment. Az a pac, amelyikkel mentem nagyon aranyosan vette azokat az "ugrásokat" Posted Image még sose ugrottam vele és a pacim után nagyon furi volt. Posted Image Remélem legközelebb ilyen terepre már az én pacimmal mehetek :D

#79 Zsuzska

Zsuzska

    Törzsvendég

  • Admin
  • 3.961 hozzászólás

Közzétéve 2002 november 1. - 22:59

idézet:
Eredeti szerzõ: Zsuzska:Télleg :D , szal az igazi verzió ez:
idézet:
Javítás, eredeti szerzõ: én :D A vágta lábsorrendje a következõ: ha mondjuk bal kézen mész, akkor jobb hátsó láb, majd bal hátsó-jobb elsõ egyszerre, majd bal elsõ láb, rövid lebegõ szakasz és elölrõl. [/QUOTE]Azért örülök (remélem), hogy csak ennyi hülyeséget sikerült felfedeznetek benne. redface.gif
[/QUOTE]
idézet:
Eredeti szerzõ: Afi: Szóvel bal kézen a helyes lábsorrend: 1.jobb hátsó láb2.bal hátsó és jobb elsö lábak egyszerre3.bal elsö lábJobb kézre pedig:1.bal hátsó láb2.jobb hátsó és bal elsö lábak egyidejüleg3.jobb elsö lábItt a három ütem helyesen [/QUOTE]:rolleyes:

#80 Neduddki

Neduddki

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.889 hozzászólás

Közzétéve 2002 november 1. - 23:48

[url="http://"http://kep.tar.hu/zsubaba/midsize/pic1454021.jpg"]Jó vágta[/url], ha a pálya közepérõl nézed (mindig onnan kell) [url="http://"http://www.mini-land-gestuet.de/images/bild_4.jpg"]keresztbe vágtázik[/url] Hamisan vágtázós képet még keresnem kell :(