Ugrás a tartalmakhoz


Fotó

Vemhesség


  • Please log in to reply
842 válasz a témához

#681 Lasiodora

Lasiodora

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 248 hozzászólás

Közzétéve 2014 március 17. - 20:11

Itt vannak a képek: http://gallery.site....ra/kedvescsiko/



#682 Méz

Méz

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.207 hozzászólás

Közzétéve 2014 március 17. - 20:27


Ötleteket várok!

 

Hívj állatorvost...


  • Fifikusz kedvelte

#683 Mackó

Mackó

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4.168 hozzászólás

Közzétéve 2014 március 17. - 21:43

Csatlakozom!



#684 kavpaca

kavpaca

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 30 hozzászólás

Közzétéve 2014 március 18. - 0:03

Off lesz, előre is bocsánat.

 

Meló után vagyok, pöttyet pihent állapotban.

Nálam kiverte a biztosítékot a huci-csődike-2,5 éves-beleszakad-megrakta a csődi. WTF?! De most komolyan.

Dokit ide, és nem csak a lónak! :dev:


  • astocki és Diamondka01 kedveli

#685 Diamondka01

Diamondka01

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 57 hozzászólás

Közzétéve 2014 március 18. - 9:46

Álvemhesség? 


,, because no one will ever understand, your love for that "Horse Smell" or the
peace it brings your soul"

#686 Lasiodora

Lasiodora

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 248 hozzászólás

Közzétéve 2014 március 19. - 13:43

Kedves Kavpaca! Szíves elnézésedet kérem, hogy nem szakszavakkal illettem meg a topic-ot, nem tudtam, hogy ennyire diplomatikus emberekkel állok szemben, akik nem kultiválják a hétköznapokban használatos szavakat... Nem kell arra gondolni a "csődike" szó hallatán, hogy egy rózsaszín plázacica, díszlovaglós 12 éves kisleány szövegét olvasod, ha így gondoltad hát tévedsz...  Javítanám... Hucul... mén...  beleszakad.. nem is tudom, hogy írhatnám más szóval, belerokkan, belehal.. megrakta helyett pedig befedezte... A 2,5 éves kijelentésen való agymenésedet pedig nem értem... Talán betűvel írjam ki? 
Azt hittem felnőtt emberekkel van itt dolgom és nem mindenbe belekötözködős hisztis tizenéves embergyerekekkel...  :makacs:



#687 Méz

Méz

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.207 hozzászólás

Közzétéve 2014 március 19. - 13:46

Felnőtt ember pedig fel tudja mérni, mikor kell állatorvost hívni, és mikor forduljon a pacis tinikislányokhoz, kisfiúkhoz tanácsért. ;)


  • juice kedvelte

#688 Kistáltos

Kistáltos

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 8.053 hozzászólás

Közzétéve 2014 március 19. - 14:27

Hormonzavaros kanca, (lehet ez a fiatal kora miatt) de tenyésztésbe venni nem kellene. 



#689 Rontó

Rontó

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 632 hozzászólás

Közzétéve 2014 március 19. - 15:47

 

Van-e csikó, nincs-e csikó? Befedeztettük, ne fedeztessük?

 

Természetesen NE! Én amúgy nem is értem az egész sztorit, vesztek egy 2,5 éves csikót, amin aggódtok egy picit, hogy vemhes, elvetél, majd felmerül, hogy újra befedeztetnéd?

 

szerintem gyönyörű történet, a 2,5 éves ki tudja, hogy vemhes-e hucul (szerű) kanca, húzza a kocsit 1 rúd mellett egyedül...

 

először akkor kellett volna orvost hívni, amikor vettél egy állítólag vemhes 2,5 éves lovat. utána akkor, amikor elvetélt, majd attól függően, hogy mit mondott az orvos az előző 2 alkalommal esetleg még akkor is, amikor vemhesség jeleit mutatta később...

 

de tanulságos történet még lehet belőle, csak írd majd meg mit mondott az orvos (vagy ha az nem lesz, hogy mi lett, lett-e kiscsikó és ha igen túlélte-e ő és az anyja)!


  • Méz kedvelte

#690 Lasiodora

Lasiodora

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 248 hozzászólás

Közzétéve 2014 március 19. - 17:45

Méz, nem azt kérdeztem, hogy hívjak-e dokit vagy sem, hanem a véleményeteket kérdeztem, hogy lehet-e ilyen, vagy a lovam játsza a hülyét nekünk..  Azért fordultam a fórumhoz, mert épp azt gondoltam, hogy nem tinilányok és tinifiúk válaszát kapom, hanem felnőtt hozzáértő emberek válaszát/tanácsát! 
Már jópár éve foglalkozunk férjemmel együtt lovakkal, így feltudom mérni, hogy mikor kell és mikor nem kell állatorvos. Ha minden kétséges helyzetben dokit hívnánk akkor lehet, hogy hamar megüresedne a pénztárcánk... Lehet, hogy vetéléskor dokit kellett volna hívni, sőt, ez a természetes, de nem 1 és nem 2 lovunk volt már, és volt már olyan, hogy vetélt a ló, volt, hogy volt itt nálunk doki, de az évek alatt szereztünk annyi jó és rossz tapasztalatot és tudást, hogy az állatorvosunknak nincs szüksége kijönni, amit ő is tud. Férjem mint inszeminátor segéd ért a ló oltás-gyógyitáshoz valamennyit, magunk szoktuk oltani, kezelni az állatainkat, így magától értetődő, hogy a ló megfelelő kezelést kapott vetélése után. Baja nincs a lónak! Ezt hangsúlyoznám, jókedélyű, jó étvágyú, szimplán vemhesnek tűnik, és közben sárlik. Ez a problémánk... Mivel NEM BETEG így nem szükséges hu azonnal doki. Maximum egy ultrahangot csinálna a doktorunk, amit lehet, hogy elég borsósan megkéne fizetni, mivel idegenekre agresszív ló a mienk...  Bódítás stb... erre nem akarom pazarolni a pénzt...  Ha láthatóan baja volna, beteg volna és nem tudom mi baja, egy értelműen hívnék dokit, de itt most betegségről nem beszélhetünk... Várunk még egy kicsit és meglátjuk, hogy lesz-e csikó vagy sem.. 

Rontó, igen, felmerül, hogy újra befedeztetném, nem attól féltem, hogy 2,5 éves és vemhes, hanem attól, hogy 2,5 éves és nem tudom milyen csődörtől vemhes....  Nem mindegy, hogy egy ~ 400-450 kilós arab csődörtől vagy egy 7-8 mázsás hidegverűtől... Sajnos jártunk már úgy, hogy vettünk egy arab félvér kancát, szintén 2,5 éves volt, aztán az idő múlásával szembesültünk azzal, hogy vemhes, mikor rákérdeztünk a régi gazdájánál, hogy lehetséges-e, azt mondta, hogy " hát igen, egy 7 mázsás csődörrel volt egy karámba, de nem gondolta volna, hogy már termékeny lenne a kanca"..... Erről ennyit..

Köszönöm a fölösleges írásokat, pont nem kaptam semmi olyan információt amire számítottam a hozzáértő lovasoktól.. Érdekes módon, én 99%-ban a kérdést nézem, és nem azt, hogy hol lehet belekötni, hanem inkább segíteni próbálok a másiknak... Úgy tűnik ez nem tipikus emberi szokás...  Lassan már hozzászokok, hogy jót ne várjak... Köszönöm szépen, a (soha) viszont (nem) látásra...



#691 juice

juice

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.137 hozzászólás

Közzétéve 2014 március 19. - 17:59

"Méz, nem azt kérdeztem, hogy hívjak-e dokit vagy sem, hanem a véleményeteket kérdeztem, hogy lehet-e ilyen, vagy a lovam játsza a hülyét nekünk"  

Az a véleményünk, hogy hívjál dokit

"nem attól féltem, hogy 2,5 éves és vemhes"

 

Az elég nagy baj

"Köszönöm a fölösleges írásokat, pont nem kaptam semmi olyan információt amire számítottam a hozzáértő lovasoktól"

 

Mégis mire számítottál? Mint leírtad, magad is elég hozzáértő vagy. Tippelhetünk mi innen távolról, hogy a lovad vemhes-e vagy sem, mivel a lovak elég sokmindenre képesek és annak ellenkezőjére is, de azt, hogy valójában vemhes-e, álvemhes vagy valami más baja van, tuttira csak állatorvos tudja eldönteni megfelelő vizsgálatok alapján.

 


  • Méz, astocki és kavpaca kedveli

#692 Mackó

Mackó

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4.168 hozzászólás

Közzétéve 2014 március 19. - 21:08

Nem tudom, na! :unsure: Az már a vég, ha a válaszra, tanácsra a kérdező harap, mert véletlenül helyre szeretnék tenni a káoszt a fejében.

 

"Férjem mint inszeminátor segéd ért a ló oltás-gyógyitáshoz valamennyit"

A valamennyi a semmi sógora.

 


  • kavpaca kedvelte

#693 Robi

Robi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.570 hozzászólás

Közzétéve 2014 március 20. - 1:51

Van-e csikó, nincs-e csikó? Befedeztettük, ne fedeztessük?”

A huci kanca megrakása nem jó ötlet elképzelhető vemhesség 2,5 évesen.

 



#694 Kistáltos

Kistáltos

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 8.053 hozzászólás

Közzétéve 2014 március 20. - 14:54

Komolyan, én is csodálkozom. 

Azt hitted, a fórumosok jobban belelátnak az állat hasába a neten keresztül?  Jósnőt hívj inkább.



#695 Mackó

Mackó

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4.168 hozzászólás

Közzétéve 2014 március 20. - 20:54

Én 1000Ft/percért még a kakukkos órát is belelátom az aranytojást tojó anyjával együtt. :gm: Csak egy hívás, és akciósan kap egy rontáslevételt is.


  • juice, Kistáltos és kavpaca kedveli

#696 Lasiodora

Lasiodora

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 248 hozzászólás

Közzétéve 2014 március 22. - 12:42

:D következő műsorszámunk: " Ezek megőrültek"  Imádom a semmit mondó válaszokat. :-) 



#697 Robi

Robi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.570 hozzászólás

Közzétéve 2014 március 22. - 16:34

következő műsorszámunk: " Ezek megőrültek" Imádom a semmit mondó válaszokat. :-)

 

A legelső válaszra a reagálásod: Méz, nem azt kérdeztem, hogy hívjak-e dokit vagy sem, hanem a véleményeteket kérdeztem,

Ez vélemény, állásfoglalás volt.

 

“…de az évek alatt szereztünk annyi jó és rossz tapasztalatot és tudást, hogy az állatorvosunknak nincs szüksége kijönni, amit ő is tud. Férjem mint inszeminátor segéd ért a ló oltás-gyógyitáshoz valamennyit, magunk szoktuk oltani, kezelni az állatainkat, így magától értetődő, hogy a ló megfelelő kezelést kapott vetélése után. Baja nincs a lónak!”

Csak az állapota ismeretlen.

Ha valakinek, egy inszeminátornak illene felismerni a vemhességet vagy ismernie a megállapításhoz használatos módszereket (fizikális vizsgálat, hüvelyvizsgálat, hüvelynyálka fonálhúzó képességének vizsgálata, méhszájnyálka mikroszkópikus vizsgálata, rektális vizsgálat, hormonmeghatározás, PMSG- kimutatás 40-120 nap között, Cubani próba 120 nap után, ultrahangos vizsgálat).

 

igen, felmerül, hogy újra befedeztetném, nem attól féltem, hogy 2,5 éves és vemhes…”

Érdekes módon, én 99%-ban a kérdést nézem, és nem azt, hogy hol lehet belekötni, hanem inkább segíteni próbálok a másiknak...”

Van-e csikó, nincs-e csikó? Befedeztettük, ne fedeztessük?”

 

Ha a kérdést nézem:

Azt, hogy vemhes-e, valamilyen vizsgálattal lehet eldönteni. Erre legilletékesebb egy hozzáértő állatorvos, esetleg inszeminátor.

A „Befedeztettük“, egy befejezett cselekvés, eredménye vemhességvizsgálattal dönthető el.

Ha vemhes, ne fedeztessétek be. Ha elvetélt, illik kivárni legalább 3-4 hónapot.

Az a kérdésfelvetésből nem derül ki, hogy mikor lehetett utoljára együtt a csődikével, mert onnan már számolni is lehet. Ha novemberben volt félidős, még egy jó hónapja lehet. Ha a fedeztetés után eltelik egy év, már kicsi a csikó létének esélye.

 

Ha a kérdésedet kívülállóként olvasod és értelmezed, akkor ne csodálkozz a válaszokon.

Még korrekt kérdésre sem adható minden helyzetben korrekt válasz. (Van-e csikó, nincs-e csikó?)

Remélem a kancádnak nem lesz semmi baja, de fedeztetésen én három éves kor alatt nem is gondolkodnék.



#698 Kistáltos

Kistáltos

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 8.053 hozzászólás

Közzétéve 2014 április 13. - 20:54

Fura, de szembetalálkoztam a problémával.

Magasvemhes kancám pár hétig el volt zárva szeretett heréltjétől,  de nemrég visszaengedtem a ménesbe. Első dolga, hogy böcögve, hívogatóan rohant a herélthez. Én is úgy éreztem, ezek megőrültek :D

A kanca, mikor a herélt megunva elhajtotta, még csorgatott is, de csak vizeletet. Ezt letárgyalták, és már szent a béka.

Aztán eljátszotta ezt a másik vemhes is. A megoldást már egy hozzáértőbbtől hallottam, ilyenkor már a csikójukat próbálják hívni ösztönösen, csak a szeretett lótársra abszolválva.

 

(Megj. ezek a kancák tuti vemhesek, állatorvos által vizsgálva. )


Edited by Kistáltos, 2014 április 13. - 20:55.


#699 Mackó

Mackó

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4.168 hozzászólás

Közzétéve 2014 április 14. - 20:07

Túlteng bennük a szeretet! :D



#700 N.C.

N.C.

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4.308 hozzászólás

Közzétéve 2014 április 15. - 14:47

 - Csak az érdekesség kedvéért, ( meg kicsit az óhatatlanul megjövő aggodalmak csillapítására) :

Ismerősöm lova tegnap éjjel ellet meg.

Fedeztetés ideje: 2013, 04, 7-12. (Nem, nem írtuk el.)

Épp, egészséges kancacsikó. :)


  • Rontó kedvelte

#701 Robi

Robi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.570 hozzászólás

Közzétéve 2014 április 15. - 17:44

Egyik évben itt is két kanca ellett. Együtt voltak nászúton, de más ménnél. Az egyik szinte napra pontos volt, a másik ráhúzott még négy hetet.



#702 Kistáltos

Kistáltos

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 8.053 hozzászólás

Közzétéve 2014 április 20. - 12:40

Én meg már tűkön ülök (alszok :D )



#703 Piskóta

Piskóta

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 196 hozzászólás

Közzétéve 2014 június 27. - 20:25

Sziasztok!

A ti pacitok ellés után mennyivel nyerte vissza az "alakját"?

Lassan egy hónapos a bébilóállat, de a kancám még mindig úgy néz ki, mintha nemsoká ellene.

Sajnos update kaját nem etethetek vele, de szívesen veszem, ha van valami ötletetek, hogy hogyan lehetne a teste ismét Rubint Rékás... :dev:

 

1-1_www.kepfeltoltes.hu_.jpg



#704 astocki

astocki

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 269 hozzászólás

Közzétéve 2015 január 16. - 12:47

Sziasztok!

Habár jó ideje nem aktív ez a topic, azért remélem lesz valaki, aki elolvassa a bejegyzésem.

Több cikkben, illetve itteni hozzászólásokban is olvastam a kanca "vemhességi vagy tenyésztési kondíciója" kifejezést, azonban senki sem fejti ki hogy ez pontosan mit is takar. Ha esetleg lenne valaki, aki jártas ebben a témában és megosztaná velem a tapasztalatait, annak örülnék.  :)


Edited by astocki, 2015 január 16. - 12:48.

  • fafaragó kedvelte

#705 N.C.

N.C.

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4.308 hozzászólás

Közzétéve 2015 január 16. - 13:37

Hát kancánál nem tom', ki mit ért rajta?

Vemhesség alatt,főleg az utolsó harmadban nem jó a kövér ló - igaz, a sovány se...

Szoptatáskor - jó esetben - a csikó kövér. Ha a kanca, az nem jó...

 

Régebben a tenyészméneknél - katonai, méneskari örökség a kihelyezett állami méneknél - volt valamekkora elvárás a 'tenyész-kondíció" = kövér, mint a tök.

Gyakorlatilag ezt takarja a "kiállítási kondíció" is.



#706 astocki

astocki

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 269 hozzászólás

Közzétéve 2015 január 16. - 14:02

Köszi a választ.

Én is arra gondoltam, hogy a "közepes" testalkat a kívánatos a kancánál.

A lovam áprilisban lesz 12 éves és ez lesz az első csikója, akit szintén áprilisra várunk. A szülés könnyítése érdekében nem szeretném ha túl nagy lenne a csikó, ez nem azt jelenti hogy nincs változatosan és kellő mennyiséggel etetve, inkább csak odafigyelünk rá és finoman mozgatjuk is mellette napi szinten. Ha jól tudom az utolsó 1-2 hónapban már a csikó méretét növeszti. Viszont azt sem szeretném, hogy az ellés után ha a csikó elkezd szopni, akkor egy hét alatt leszívja őt. Nem egyszerű felelősség a vemhes illetve később a csikós kanca ellátása. Mibe vágtam a fejszémet.  :mellow:  Az ember igyekszik mindent jól csinálni, állatorvossal konzultálni, utánaolvasni, információt gyűjteni a tapasztaltabbaktól és mégis bizonytalan vagyok, hogy jól csinálom-e és minden rendben lesz-e.

A vemhesítés is nehezen ment, már tavalyra szerettünk volna "gyereklót", de a nehéz megtermékenyülés mellet sajnos 3 hónaposan felszívódott a magzat. Pedig meg lett előtte vizsgálva, ultrahangozva stb. és mindent rendben találtak nála. Valószínűleg a kövérsége is közre játszhatott a vetélésben. Ezért diétára lett fogva és újra megpróbáltuk rákövetkező évben. Lekopogom egyenlőre szerencsésen viseli és már a 8. hónapot tapossuk. :happy:


  • fafaragó kedvelte

#707 N.C.

N.C.

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4.308 hozzászólás

Közzétéve 2015 január 16. - 22:26

Az úgy van valahogy, hogy a magzat az utolsó hónapokban havonta megduplázza a tömegét.

Ezért a kanca túletetése, pláne kevés mozgás esetén okoz/hat ellési problémákat.

 

Ha leszívja a csikó, majd visszahízza! :happy:

A csikó meg ráér nagyra nőni a megszületés után. :)

 

A tejtermelés a harmadik hónap körül a legnagyobb, akkor egy jó félvér kancából 10-12 l tejet szopik ki a csikó, ezt előállítani akkora fehérje- és energiaigény, hogy csak olyan tömény takarmánnyal lehetne pótolni, ami már a májat fölrobbantaná - ezért normálisnak tekinthető/tekintendő a 'leszívott' kanca.


 

  • fafaragó kedvelte

#708 fafaragó

fafaragó

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.006 hozzászólás

Közzétéve 2015 január 17. - 8:18

Aha Astocki,téged is kerülget már a frász ! :kir:Valahogy én is pont így érzek ,hogy nem tudom mi lenne a jó adjak neki abrakot egy keveset, vagy egyáltalán ne  :huh:egésznap ön kiszolgálón van a kazalnál illetve a gurigáshereszéna is elérhető neki,reggel-este kap egy fél vödör reszelt tököt rá egy összemarék kukorica darát illetve éjszakára meg van neki rakva a jászol fűszénával.Ez így összeségében soknak tűnhet de mivel félrideg tartásba tartom ,ami nálam azt jelenti kb 3 hete kötöm be éjszakára előtte éjjel nappal kint volt csak akkor ment be ha akart.Megjegyzem nem nagyon tartózkodott bent sose ,se tűző napon se jégesősőbe.... :rockon:A szőre most is olyan apró mint nyáron csak kicsit sűrűbb és most még azt is elkezdte levedleni :)Hogy egy kicsit kompenzáljam az esetleges túletetést sürübben fogom be járatni hosszabb távon .Tegnap is kocogtunk egy szűk 40km -t persze csak amit magától felkínált,de az is épp elég mert haza felé a fél távot majdnem végig ügette ,sőt ha hagytam volna még vágtatott volna is néha.Hiába a Nóniusz az mégis csak fogatló elsősorba ,de szeret is menni :rockon:Esténként szoktam figyelni a csikót ahogy rúg benne :smile2:meg beszélek hozzá egyenlőre csak vadócnak hívom :biggrin:mert nagyon eleven



#709 Robi

Robi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.570 hozzászólás

Közzétéve 2015 január 17. - 10:13

Mivel márciusra várod a csikót, már figyelni érdemes az etetésre és a mozgatásra.

Mozogni kell. Inkább a rendszerességre figyelj, ne a nagy teljesítményre. Mozogjon minden nap, de az idő előrehaladtával a munka nagysága egyre kisebb legyen (könnyebb teher rövidebb távon). Nem kötném be éjszakára sem, mozogjon csak.

Mivel nem egy húsló, nem kell malacként hízlalni. Ha nem látszanak a bordái, könnyedén végig simítod az oldalát és érzed a bordákat, azt tartom megfelelőnek. Ha nem, akkor túlsúlyos.

Az abrakot az utolsó 3-4 hétben fokozatos leállással elvenném, kukoricát csak komoly hidegben, akkor is módjával (az a rendszeres kemény munkát végzőknek való). Lucernát nem etetnék korlátlanul. Szénát sem svédasztal módjára, unalmában is eszik.

A túletetésnél jellemző probléma a nehezebb ellés, a túlnőtt csikó nem megfelelő lábállása (a csont gyorsabban nő, mint az in, körömhegyen jár).

 


  • fafaragó és Monda kedveli

#710 fafaragó

fafaragó

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.006 hozzászólás

Közzétéve 2015 január 17. - 16:36

Köszi  Robi majd figyelek rá ! :rockon:



#711 ori

ori

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.916 hozzászólás

Közzétéve 2015 január 20. - 13:53

Annak idején összeolvastam mindent a témával kapcsolatban, meghallgattam sok tanácsot, aztán a vége az lett, hogy semmit nem változtattam a szokásos étrendjén, ami jó minőségű szénából, zabból és tök-répa-alma-stb. csemegéből állt. Ehhez kapott plusszban ásványi kiegészítőt.

Ugyanezt folytattam az ellés után is, és nem soványodott le egyáltalán, holott a csikó úgy nézett ki, mint egy sodri.

LUcernát én az allergia miatt nem etethetek, de amúgy sem vagyok nagy híve, főleg ad libitum nem. A kukoricának sem.

Egyetértek a fentiekkel, inkább picit bordásodjon, mint hogy beleszakadjon az ellésbe (sajna volt már rá példa itt a pacisok között is) vagy bezabáljon.

Nem kell bekötni hidegben sem, fontos a mozgatás, amennyit szívesen megy. Zengővel 9. hónapig edzettünk, aztán már csak könnyű terepek, még az ellés előtti napon is lötyögtem vele egy kicsit odakint, könnyen ki is tolta a méretes csikót.

Ne izguljatok, de készüljetek föl, ha mégis adódik valami, akkor legalább 2 doki száma legyen meg, aki nem akkor fogja keresgélni a címet, nézzetek meg pár videót, legyenek készen dolgok, ha be kell avatkozni, aztán a végén úgyis megy majd minden, mint a karikacsapás:)

Nálunk az volt, hogy Emese mondta napközben: telihold van, meg fog elleni Zengő. Na jártam is ki hozzá éjjel 1-ig, de semmi jelét nem mutatta, evett ártatlan pofával, pérát, csecsét, farát körbevilágítottam, sehol semmi, lefeküdtem, fél négykor meg már ott botorkált a karámban a csikó. A kis dobozba készített cuccokból szinte semmit nem használtam fel. :P


Edited by ori, 2015 január 20. - 13:54.


#712 izland

izland

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.571 hozzászólás

Közzétéve 2015 január 21. - 8:08

Fafaragó,

sajnos néha előfordulnak komplikációk is.Fel kell rá készülni, leginkább lelkileg, hogy esetleg nincs jó vége a történetnek.

Az elérhető dokik között legyen olyan, aki komolyabban is be tud avatkozni ha szükséges, van felszerelése, tud bódítani, varrni, stb.

Legyen elérhető közelségben tápszer vagy kecsketej, ha netán nincs elég tej, vagy valami miatt nem tud szopni a csikó.

És - ahogy mindenki írja - ne etesd agyon és mozgatsd rendszeresen a kancát!

Minden jót Csinosnak! Kívánom, hogy Neked csak annyi dolgod legyen, hogy utólag koccintasz az egészségükre!  

 


  • fafaragó kedvelte

#713 Robi

Robi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.570 hozzászólás

Közzétéve 2015 január 21. - 9:04

Azért ez döntően úgy történik, hogy őrzöd a kancát a várható, feltételezhető időszakban, ott alszol akár mellette, majd mikor elmész sűrgős dolgod végezni vagy meginni egy kávét, mikor visszajössz, a kanca mögül kikandikál VALAKI.



#714 astocki

astocki

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 269 hozzászólás

Közzétéve 2015 január 21. - 9:14

Az állatorvos csapatot már én is készítettem lelkiekben hogy ha itt az idő, számítsanak rá, hogy jönniük kell még ha minden rendben is megy. Most még az utolsó simításokat végezzük a bokszban és a karámban, hogy hol lehetnek olyan helyek ahova esetleg be tud akadni/szorulni a csikó feje-lába stb. Igyekezzük ezeket kiküszöbölni és a lehetetlenre is gondolni.  :happy:

Mi a kijárkálás mellett arra gondoltunk, hogy valami olcsóbb kamerát is beszereltetünk a bokszba és azon lessük majd a mamalovat.

Etetés terén nálam vegyesen kapnak szénát minimális lucernával jól összekeverve, kukorica szárat szecskálva és esténként egy kis abrakot táppal kiegészítve. Csak a lucerna etetésének én sem vagyok híve, de kis mértékben hasznos. Régen, amikor az első lovam hozzám került akármilyen kiváló minőségű szénát vettem neki, nem lehetett belekönyörögni, csak lucernát lucernával volt hajlandó enni, mivel előtte ezzel és szemes kukoricával etették. Fokozatosan tudtam rászoktatni a szénára. Meg is változott a testalkata... az állandó püffedtsége elmúlt, valamennyit fogyott, de nem lett sovány csak normális testalkatú. :gm: A széklete is helyreállt, végre képes volt gombócokat produkálni. na, de ez már egy másik téma.  :)


Edited by astocki, 2015 január 21. - 9:15.

  • fafaragó kedvelte

#715 ori

ori

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.916 hozzászólás

Közzétéve 2015 január 21. - 11:00

Amit Robi írt, azt annyi mindenkitől hallottam, hogy nagyon nem is lepődtem meg azon, hogy én is át lettem ejtve, és kivárta, míg egyedül hagyom. :happy:

Sajna a Debreceni topic első fele eltűnt, így nem tudom belinkelni, hogy mi mindenre készültem rá és mivel. Klisztír, cumisüveg, fonal, ha kötni kell a csonkot, stb. aztán végén csak a műanyag pohár-vatta-betadin kombó került felhasználásra.

Netről sok okosságot össze lehet olvasni, pl. miről lehet gyorsan felismerni a farfekvést (a hátsó paták fölfelé néznek), és érdemes pár videót megnézni, hogy tudja az ember, hogy néz ki egy normál ellés.

MOndjuk ha baj van, nem biztos, hogy kiér a doki időben, de legalább telefonon tud irányítani.

Kicsit irigykedem, tök jó dolog volt várni a csikót, meg babusgatni az újszülöttet. :ang:


Edited by ori, 2015 január 21. - 11:01.

  • fafaragó kedvelte

#716 astocki

astocki

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 269 hozzászólás

Közzétéve 2015 január 21. - 11:50

Egyik részről már nagyon be vagyunk sózva és várjuk a gyereklovat, másrészről viszont ott van az aggódás is, mert ahogy izland is írta, kompilkáció előfordulhat.


  • fafaragó kedvelte

#717 Robi

Robi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.570 hozzászólás

Közzétéve 2015 január 21. - 13:13

"... és kivárta, míg egyedül hagyom."

 

Ez egy teljesen természetes dolog. Mivel menekülő zsákmány állatról van szó, nagyon jól tudják, hogy az ellés alatt "sérülékenyek", védtelenek. Ezért gyors az ellés, amihez a lehető legbiztonságosabb körülményeket választja ki. Ezért is nem érdemes az elléshez nagyközönséget toborozni, mert egy meggondolatlan mozdulatra, hangra megugrik a kanca, ami bajjal is járhat.


  • fafaragó kedvelte

#718 ori

ori

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.916 hozzászólás

Közzétéve 2015 január 21. - 13:41

Igen, láttam a vadlovas filmben, hogy ilyenkor kiválnak a ménesből és egyedül ellenek, szóval nem vettem sértésnek, hogy nem kívánta a szerető gazdi részvételét. Persze azért kíváncsi lettem volna a dologra, de így jártam, az eredmény kárpótolt.


  • fafaragó kedvelte

#719 izland

izland

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.571 hozzászólás

Közzétéve 2015 január 21. - 13:44

Ezért is nem érdemes az elléshez nagyközönséget toborozni, mert egy meggondolatlan mozdulatra, hangra megugrik a kanca, ami bajjal is járhat.

(erre van egy nagyon durva történetem: elsőlovas lelkes család "szerencsétlen" lovacskája nem tudta tovább tartogatni a csikót, és nagyközönség előtt volt kénytelen megelleni. A nagy örömködés meg videózás közepette későn vették észre, hogy a kanca idegességében a csikó nyalogatása közben lerágta a patáit... :sad:)

Szóval lehetőleg csak a gazdája toporogjon körülötte, illetve nem árt kicsit korábban már szoktatni a lovat az éjszakai látogatásokhoz.

 

(Nálunk a berkák februárban kezdenek majd elleni, én a héten kezdtem el kimászkálni hozzájuk éjszaka, hogy szokják a világítást, mozgást.) 


  • fafaragó kedvelte

#720 fafaragó

fafaragó

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.006 hozzászólás

Közzétéve 2015 január 22. - 6:30

Abrak ,teljesen elvéve ,maradt a lucerna és a fűszéna csak fordított arányban .Korlátlan széna hozzáférés,éjszakára egy kéve here,illetve darált tök és marharépa vegyesen :smile2: Igaz hogy nagy élmény várni a csikót ,de én szivesen cserélnék azzal aki már babusgatja :kir: Egy csomó hasznos dolgot olvastam itt amire nem is gondoltam volna ,köszönöm szépen igyekszem megfogadni őket :rockon: Már most bekészítettem két kis bálás szalmát ha kell akkor majd kint alszok és éberen őrködök :dev: Mint annó lányom születésénél ami apás szülés lett volna ,de az után még se engedtek be valami várható komplikációra hivatkozva kiültettek a váróba a kispadra este 10-kor ....aztán sokáig semmi...hajnal kettőkor arra ébredtem hogy kicsit gyorsabban kopog a nővérke cipője a kövön mint előtte :wot: Ment a dokiért .Szóval szerencsére nem vagyok az az izgulós fajta és simán elaludtam :kir: azóta is ezt hallgatom feleségemtől... :biggrin: Mentségemre legyen mondva hogy második gyerek volt,és abban az időben elég túlhajszolt életet éltünk az építkezés meg sok minden más miatt.A mozgatás előnyéről meg csak annyit hogy a drágámmal 7 hónapos terhesen betonoztunk :wot: Hiába pöröltem vele hogy ez már nem neki való ,de arra hivatkozott hogy kell egy kis mozgás, a doki is mondta :kir:  különben is nem ő tolja a talicskát ,ő csak a keverőgépet eteti az meg nem nehéz,mert egyszerre csak egy lapáttal kell. :dev:  Mai napig ő a pörgősebb kettőnk közül ,meg azt hiszem ez így is marad mert mentalitás kérdése.Na jól elkanyarodtam a csikótól :smile2:

 


  • Monda kedvelte