Ugrás a tartalmakhoz


Fotó

(Vad)nyugaton a helyzet változatlan


  • Please log in to reply
12212 válasz a témához

#161 sheriff

sheriff

    Egyszerû fórumtag, semmi extra

  • Fórumtag
  • 4.844 hozzászólás

Közzétéve 2001 október 26. - 22:09

Na, úgy látom ez nem lesz egy népszerûtlen ötlet. A kivitelezés kissé bajos lesz azonban. Az egyik szánt Gyémánt elhúzza 6 fõvel (letaposostt úton). A másikba két ló kell. Talán egyet tudok szervezni a fogatba, de Sandokán (vagy bárki) segítsége nélkül nem fog menni egy komoly túra. Vagy terepjáróval húzzuk a szánokat? Olyan 10-12 ember szánkózhat a két szánon. Nekem most 5 hadrafogható hátaslovam van, 4 nyereggel. Van úgy, hogy már novemberben leesik a hó, de olyan is volt már, hogy nem esett semmi a télen. Sok laca-faca, készülõdés nem lehet majd. Ha leesett a hó, azonnal indulni kell, mert lehet, hogy fél nap múlva nem oké. Bugac sajnos (hála istennek!) nem a Lapp föld. Erre a dologra rá kell szervezni erõsen, egyedül kevés vagyok hozzá! Sandokán meg még nem is tud a dologról, mert nem kapja meg a mailjeit.

#162 Ferenc

Ferenc

    Vágtabetolós

  • Fórumtag
  • 866 hozzászólás

Közzétéve 2001 október 27. - 9:32

Sheriff! Lovat, havat, nyerget, piát viszünk.Ferenc

#163 sheriff

sheriff

    Egyszerû fórumtag, semmi extra

  • Fórumtag
  • 4.844 hozzászólás

Közzétéve 2001 október 27. - 10:49

Akkor én minek kellek?

#164 sheriff

sheriff

    Egyszerû fórumtag, semmi extra

  • Fórumtag
  • 4.844 hozzászólás

Közzétéve 2001 október 27. - 11:52

Idegroncs "idegroncs" hátán!Zaklatott lelkiállapotban mentem ki lovagolni tegnapelõtt délután. Munkáim úgy felszaporodtak, hogy éjjel-nappal, hétköznap csakúgy, mint hétvégén vagy ünnepek alatt keményen nyomjuk társaimmal az ipart, de még így is vannak kétségeim, hogy eleget tudunk-e tenni a magunkkal szemben támasztott követelményeknek. Ezen túl még a [url="http://"http://www.paci.hu"]www.paci.hu[/url] lovas fórumán is összezördültem néhány kedves ismerõssel. A kettõ együtt rendesen megfeküdte lelkivilágomat. A lovaim ilyenkor segíteni szoktak, most is hozzájuk fordultam. Fekete Haj is megkért korábban, hogy lovagoljam le Rodeo lovát, mert nem volt ideje lovagolni mostanában, s a csõdör ijesztõ vehemenciája elvette a kedvét a felüléstõl. Kért csendesítsem le a lovat egy kiadósabb túrával.Totem lovammal kezdtem mégis. Ennek a lónak a megítélésében nem tudok dûlöre jutni magammal. Nagyon formás, jó kiállású mén Totem, de nem vagyok vele elégedett. Keveset lovagoltam még, de valahogy többet vártam egy 4 éves arab félvértõl. Gyakori felbukásai mellett az arabos temperamentum, a nagy menõkedv az, ami leginkább hiányérzetet kelt bennem. Topog, vágtája bizonytalankodó és gyakran görcsös. Félõs is rendesen, rendszeresen megtorpan minden vicik-vacaktól. Nyûjtani kellene õkelmét. Ügetése még csak-csak megjárja, de a vágtája egyre kevésbé tetszik. Kényelmes lassú vágtája lesz majd, de egyenlõre a nagy súllyal még egyetlen egyszer sem indult el egy rendes vágtában. Szinte tolni kell elõre. Egyszerûen el sem tudom képzelni, hogy olyan vágtát nyomjon, mint Rodeo vagy Faradzs, vagy akármelyik lovam. De lehet, hogy csak türelmetlen vagyok. Fél évet mindenképp várok még, mielõtt ítéletet mondok felette. Persze egész más a helyzet, ha nem egyedül megyünk ki terepre, de a mostani zaklatot lelkiállapotban senkit sem tudtam volna elviselni magam mellett, a lányomon kívül persze. De õ suliban volt, nem jöhetett. Kifejezetten kontrollálnom kellett magam, hogy ne legyek a lóval ingerült, s el kellett telnie vagy másfél órának, mire élvezni kezdtem a lovaglást. Addig boszankodtam a ló miatt, magam miatt, minden miatt.Visszaérve Silveradoba átnyergeltem Rodeora, az atv ellenesek szerint genetikailag kódolt "idegroncsra". A kipihent, hatalmas menõkedvvel rendelkezõ, ennek ellenére mégis kiválóan irányítható lóval mentem egy hatalmas és villámgyors terepet. Ingerültségemet és rosszkedvemet úgy elfújta a szél, mintha soha nem is lett volna. Rodeo soha nem volt "idegroncs", s miután visszaértünk, már én sem voltam az. Ezt a lovat elõbb-utóbb vissza fogom kapni. Fekete Haj soha nem lesz szerintem olyan lovas, aki bármikor felülhet erre az izombombára. Neki Csibész kellett volna. Annál azonban sokkal büszkébb és sokkal többet szidtam a jelenlétében Csibészt, hogy magától ajánlotta volna a cserét. Én meg nem hozakodtam vele elõ, nehogy hátsó szándékot véljen a dologban. Pedig mindketten jobban jártunk volna. Neki lett volna egy maximálisan megbízható, kényelmes lova, én pedig régi lovammal a világ legelégedettebb embere lennék.Vasárnap újra népes csapattal túrázom. Faradzs pótvizsgázik majd. Az elõjelek nem túl jók, mert Sancho hizlalja a lovat. Ez annyit tesz, hogy sokat van boxban és tömi bele a kaját. Olyan lesz majd gondolom, mint a rakéta. Csak nehogy én váljak le róla a második fokozatban!

#165 mandula

mandula

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 445 hozzászólás

Közzétéve 2001 október 27. - 12:06

Sheriff!Nem áll szándékomban tanácsokat osztogatni nálam tapasztaltabb lovasoknak, de én egyáltalán nem tartom valószínûnek, hogy Totem így marad(a képek alapján sem). Az a félév nagyon jól fog neki jönni. Velem sajnos egy idõben sokszor elõfordult, hogy 2 hét kihagyás után felültem a lovamra és tudat alatt elvártam tõle, hogy úgy menjen mint legjobb napjaiban. Nem hagytam neki idõt bemelegedni rendesen. Nem vettem a fáradságot, hogy az egyszerûbb feladatokkal kezdjem, és jól összevesztem vele, úgy ahogy csak egy atv-rel lehet. Újabb hétre elment a kedvem, és minden egyre rosszabb lett. Mostanában szándékosan végig gondolom ezt a dolgot mielõtt fölülnék rá, mégis néha belefutok a dologba. (Mert ez sajnos mostanában sem lehet mindennap).Nem is tudom miért írtam ezt le. Nincs túl sok értelme...

#166 meggyes

meggyes

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.035 hozzászólás

Közzétéve 2001 október 27. - 14:24

Szasztok,szankozasra lohaton en is beneveznek, ha sheriff megengedi a merges vita vegere (most az jon, hogy nyalizhatok jol Posted Image) Liderc-Vaserc komaval mennek, mondom, ha lehet, ugy dontottem a virsli kap meg egy eselyt. Szankozas nagyon jo 5let, ahhoz forralt bor dukal (prima forralt bort tudok csinalni, Filly mar tudja) Posted ImageSheriff,Totem-cuccba belepofaznek: szerintem ne legyel vele turelmetlen. Fiatal lo, aki meg soha semmit nem csinalt, valoszinuleg sok neki egy nehez lovassal egy nagy tura. Fokozatossag a varazsige meg mindig, ha turelmetlen vagy, akkor annak a lo issza meg a levet.Udv,m1s

#167 sheriff

sheriff

    Egyszerû fórumtag, semmi extra

  • Fórumtag
  • 4.844 hozzászólás

Közzétéve 2001 október 27. - 14:57

Nem vagyok türelmetlen, vagy legalábbis próbálom ezt a ló elõl elrejteni. Volt nekem már tudatlan 4 éves lovam, de az nem esett el velem lépten-nyomon, mint az ólajtó. Nem tipegett, s ha ritkán és rövid távon megküldtem, akkor nem volt olyan érzésem, hogy aligporoszka tempóban már üveghangig húzattam a lovat. Tanácstalanul állok ez elõtt a dolog elõtt. Ki fogom azonban várni a fél vagy akár egy egész évet. Meglátjuk!Igazából Totemet és Faradzsot össze kéne gyúrni és elfelezni. Ami sok az egyiknél, az hiányzik pont a másiknál. Hiába! Tökéletes ló nincs!

#168 meggyes

meggyes

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.035 hozzászólás

Közzétéve 2001 október 27. - 15:00

Huha, sheriff csak a hozzaszolasom masodik reszere felelt. Az elso ignoralasa biztos azt jelenti, hogy utal a vita miatt es kimaradok a szanko-projektbol.meggyes kesereg

#169 sheriff

sheriff

    Egyszerû fórumtag, semmi extra

  • Fórumtag
  • 4.844 hozzászólás

Közzétéve 2001 október 28. - 17:23

Na most mit izélkedsz itten? Hozzad azt a bort izibe!

#170 sheriff

sheriff

    Egyszerû fórumtag, semmi extra

  • Fórumtag
  • 4.844 hozzászólás

Közzétéve 2001 október 28. - 17:25

Jut eszembe! Orrba-szájba keresem egy ideje a lovaskesztyûmet. Valamiért úgy rémlik, hogy a Zsuzsának adtam oda a múltkor, amikor lenn voltatok Silveradon. Kérdezd már meg tõle, nincs-e nála, vagy nem emlékszik-e, hogy hova tette. Vagy én vagyok feledékeny, de nincs meg.

#171 sheriff

sheriff

    Egyszerû fórumtag, semmi extra

  • Fórumtag
  • 4.844 hozzászólás

Közzétéve 2001 október 28. - 17:49

Fiatalkorú rodeóMa délelõtt hatan lovagoltunk egy igen jót. Reggel 9-tõl úgy délután 1-ig. Szerénytelen személyemen (Faradzs) kívül jött Véres Penge (Szellem), Hamiskártyás (Fanta), Suttogó (Abu), Fekete Haj (Rodeó) és Marcsi (Totem). Faradzs eleinte úgy próbálta beállítani a dolgot, hogy most élet-halál harc lesz, de nagy nehezen beletörõdött, hogy csak lovagolunk. Kb. 30 km-t tettünk meg, pompás idõben. Szinte semmi esemény nem történt. Hazafelé Faradzs újra a régi volt, már elöl is mehettem vele. Végre élveztem a lovaglást. Szellem iszonyatosan nagyot rúgott Totembe. Az új kis csõdör most kapott elõször leckét kancából. Igen meglepõdött pofát vágott.Ken Tacky és a papája is kijöttek reggel Silveradoba, de hiába kapacitáltam õket, nem jöttek el velünk. Szerénykedtek, hogy még nem tudnak annyira. Késõbb kiderült, hogy majdnem annyit mentek Sancho kiséretében, mint mi.Hazaérve felnyergeltem Szenyort. Mostanában az a szokásom, hogy lovaglás után felteszem a nyerget a kisöregre, felkantározom, s vezetgetem egy kicsit. Ha kinn van Véres Penge, õt fel is szoktam ültetni a csikóra. Szenyor 2 és fél éves, jövõre valószínûleg Véres Penge fogja lovagolni, amíg Szellem és Sárkány a csikóját neveli. Kb. öt percet szoktunk Szenyorral sétafikálni a kertben. Ezúttal amint hazaértem azonnal felnyergeltem Szenyort, s a lányokat megkértem, vezetgessék egy kicsit, s egyikük mindig üljön a hátára. Egy darabig néztem õket, s mikor láttam, hogy semmi gond, a többi ló leszerelésével és a nyergek elpakolásával kezdtem foglalkozni. Egyszer csak azt látom, hogy legfiatalabb lovasunk, a lányom Véres Penge olyan bakolással vágtat ki a tanyáról Szenyor csikónk hátán, hogy a szívverésem is elállt. Ezer százalékig biztos voltam benne, hogy le fog esni. Mint késõbb kiderült ezek a tökkelütött csajok a teljesen belovagolatlan Szenyorral úgy lovagolgattak, mint a sajátjaikkal. Lógó, laza szárral ügetés, vágta szakaszokat próbálgattak az udvarban. A kapu nyitva volt, így Szenyor egyszer csak megindult. Ijedtemben ész nélkül rohantam ki a kapuhoz, de mire kiértem, már láttam, hogy nincs baj. Véres Penge kiülte az iszonyatos bakolást, s kb 400 méter után összeszedte a szárat és megállította a lovat. Még felpofozni is elfelejtettem, annyira megkönnyebbültem. Persze én vagyok a hibás, nem szabadott volna felügyelet nélkül hagyni a 10-12 éves lányokat a 2,5 éves csikóval. De olyan jámboran viselkedett Szenyor, hogy minden gyanú fölött állónak tekintettem. Kár volt! Mostantól írásba is adom, hogy a lányom tud lovagolni. Én nem biztos, hogy fennmaradtam volna. Ráadásul a lába az elején kiesett a kengyelbõl, mert nem is a saját nyergében ült, s a kengyelszíj hoszú volt neki.Jó nap volt, baj sem esett végül. Várom a havat és a fórumosokat szánkózni. Az idõ már ígérgeti a hideget, hajnalban fagyott. Vége lassan az õsznek is. Öregszünk, a fene egye meg!

#172 Adrienn

Adrienn

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.316 hozzászólás

Közzétéve 2001 október 29. - 11:22

Sheriff, Esõistennek egy kiadós havazás elõidézése meg se kottyan nem? Posted Image

#173 sandokan

sandokan

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 341 hozzászólás

Közzétéve 2001 október 29. - 21:41

Sheriff és all!Elõkerültem. Egyik mail-em már megy.Hóban-rosszban együtt leszünk, induljon a buli, hurrá.

#174 sheriff

sheriff

    Egyszerû fórumtag, semmi extra

  • Fórumtag
  • 4.844 hozzászólás

Közzétéve 2001 október 30. - 7:34

És melyik, ha szabad érdeklõdni?

#175 sandokan

sandokan

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 341 hozzászólás

Közzétéve 2001 október 30. - 8:21

Sheriff!kuri1962@elender.hu maibox OK.Képzeld (részben) arabos lettem én is, a gépek neve Bojár: 7 éves shagya arab csõdör, és Dzsingisz 4 éves arab telivér herélt a két újabb pac. (Szegezdi Attiláé volt a két ló szerintem ismered õket). Nagyon csinosak.Csütörtökön hazamegyünk Broncóra; Ti merre jártok?

#176 sheriff

sheriff

    Egyszerû fórumtag, semmi extra

  • Fórumtag
  • 4.844 hozzászólás

Közzétéve 2001 október 30. - 9:39

Így múlik el a világ dicsõsége! Szegezdi Attilánál véresebb szájú arab hívõt nem hordott még hátán a föld. Képes volt eredeti arab nyerget és burnuszt csináltatni magának. Korábbi véleménye szerint nem is (lovas)ember az, aki nem arabon ül, s nem is ló az, ami nem arab. Elvakult arabhívõ volt. Most, hogy belevetette magát a western versenyzésbe, s qh-t vett, úgy látszik hûtlen lett korábbi barátaihoz, az arab lovakhoz. Bojárt ismerem, Dzsingiszt (legalábbis ezen a néven) nem. Bojárnak van egy kis nyelõcsövi problémája, folyton visszajön a gyomrából az akármi és ettõl örökké taknyosnak tûnik. Nem nagy probléma, a ló használható ettõl. Remélem közölte veled, amikor eladta neked. Szép ló! Sok sikert hozzájuk!Hétvégén hazamegyünk a Mátrába apósom sírjához. Vasárnap újra itthon vagyunk reggel 9-kor indulunk egész napos túrára. Bográcsos marhapörkölt fõzés van betervezve. Nagy csapat fog összejönni. Ha gondolod megbeszélhetnénk egy találkát az ebéd közös bekebelezéséhez. Találkozhatnánk mondjuk a Hajnal tanya és a Pajor Jenõék tanyája közötti részen, az ágasegyházi domboknál. Az kb. egyforma messze van mindkettõnknek lóháton. Mi visszük az ekhós szekéren a cuccot (elõfõzött pörkölt, sör, bor, pokrócok). Örülnék, ha vendégül láthatnánk benneteket. Villoghatsz az új lovaiddal!! Posted Image

#177 KundK

KundK

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.050 hozzászólás

Közzétéve 2001 október 30. - 22:04

Az új (novemberi) Lovas magazinban van egy cikk a western lovaglásról, aminek a bevezetõje nagyon érdekes. Posted Image(sajnos a weben még nincs fent, de beszkennelhetem)

#178 sandokan

sandokan

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 341 hozzászólás

Közzétéve 2001 október 31. - 1:02

Most jövök Sandokántól, aki ma kólikázott be elõször 12 éves korára. Övig be vagyok tojva, annak ellenére, hogy a "szakemberek" szerint nem lesz semmi baj, jót tett a paraffin és a keserûsó. Megérezte, hogy vettem új lovakat? Sose csalom meg, õ a LOVAM. Ráadásul csõdör!Azért megmondtam neki, hogy öreg(?) ló ne tanuljon új kunsztokat /vö.: kólika/Biggyedt fülü Sandokán

#179 sheriff

sheriff

    Egyszerû fórumtag, semmi extra

  • Fórumtag
  • 4.844 hozzászólás

Közzétéve 2001 október 31. - 8:35

Keresd meg az okot! Valami kiváltotta az biztos. Ha most fordult elõ elõször, akkor nyilván nem hajlam kérdése. Valami konkrét dolog okozta. Ha nem találod meg, újra elõfordulhat!

#180 mandula

mandula

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 445 hozzászólás

Közzétéve 2001 október 31. - 9:35

Jó lenne mindig megtalálni az okot, de sajnos ritkán lehetsz biztos benne, meg nem is mindíg 1 dolog. Posted Image Az én csõdöröm 8 éves korában kólikázott 2x egymás után, se elõtte se azota nem, nem tudom mitõl, de utána még pontosan u.o körülmények közt volt 2 évig.(most 11éves)Sandokannal remélem ma már minden OK.

#181 sandokan

sandokan

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 341 hozzászólás

Közzétéve 2001 október 31. - 9:56

Sziasztok!Sose hittem volna, hogy ennyire rülni fogok annak, hogy a Kán boxa csupa mocsok és hasig áll a kakiban. Kajaváltás nem volt.Front az elmúlt években is többször elõfordult.Malacnak mindig is malac volt, felzabálta a szalmát maga alól etc.Bélrendszere rendszeresen olajozva Irish match-csal, innen kezdve: ???Éljen a lószar! (bocs, de lelkes vagyok)

#182 bozzy

bozzy

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 352 hozzászólás

Közzétéve 2001 október 31. - 10:14

Sandokan átélem az örömöd! Az én pacim egy hónapja adta elõ ugyanezt, a szalma felkajálására vezettük vissza a kólikát. Azóta faforgáccsal almolunk, még egyszerûbb is a takarítás.

#183 mandula

mandula

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 445 hozzászólás

Közzétéve 2001 október 31. - 10:51

Szerintem a szalmaevés teljesen normális. Bizonyos könyvekben olvastam, hogy takarmányként szerepelt. Errõl állatorvosaink biztos többet tudnak.A gond akkor van, ha a pac nincs még hozzászokva, netán penészes a szalma.

#184 Bazs81

Bazs81

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 258 hozzászólás

Közzétéve 2001 október 31. - 16:48

Sheriff!Igazán sajnálom, hogy Totem csalódást okozott neked, de..... nem lehet, hogy tényleg az a baja, hogy.....hogyismondjam, na..kicsi nehéz vagy neki? Végülis alig kéthónapja vetted, teljesen nyersen. Lehet, hogy ttöbb idõre van szüksége, és nagyon remélem, hogy a beígért félév-egyév után már tökéletes lovad lesz. Ha mégsem, bármikor készséggel megszabadítalak tõle;o))Más: a havas-szánkós túrára esetleg mi is vinnénk lovat (akár kettõt is), ha szükséges. Csak akkor szólj, légyszives.Üdv: Bazs

#185 bozzy

bozzy

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 352 hozzászólás

Közzétéve 2001 október 31. - 18:50

Te Bazs! Te Totemre pályázol! Egy 4 éves arabnak meg se kottyan a mázsa körüli teher a hátán. Majd csak megtanul járni az a paci.

#186 KundK

KundK

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.050 hozzászólás

Közzétéve 2001 október 31. - 19:08

Originally posted by bozzy:Sandokan átélem az örömöd! Az én pacim egy hónapja adta elõ ugyanezt, a szalma felkajálására vezettük vissza a kólikát. Azóta faforgáccsal almolunk, még egyszerûbb is a takarítás.

Nálunk egy hónapja kólikázott be egy mén. Szalmával volt almozva és átállították forgácsra. Azt is felette maga alól. Posted Image Porzott(!) a szar, ami kijött belõle.

#187 bozzy

bozzy

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 352 hozzászólás

Közzétéve 2001 október 31. - 20:39

Szerencsére az enyém nem eszi a forgácsot. Igaz kap abrakot meg szénát eleget.

#188 bozzy

bozzy

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 352 hozzászólás

Közzétéve 2001 október 31. - 20:40

Originally posted by bozzy:Szerencsére az enyém nem eszi a forgácsot. Igaz kap abrakot meg szénát eleget. Napközben meg kint van karámban, így unalmában sem fanyalodik rá. Nálam bejött.



#189 bozzy

bozzy

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 352 hozzászólás

Közzétéve 2001 október 31. - 20:42

Egész jól el levelezgetek magammal, pedig csak hozzá akartam írni két mondatot...

#190 Bazs81

Bazs81

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 258 hozzászólás

Közzétéve 2001 november 1. - 0:45

Bevallom férfiasan (nõiesen), tetszik nekem az a girhes, botlábú nyamvadt kis arab.Konkrétan, a fél karomat odaadnám érte, vagy akár mindkettõt. Bár nem tudom, mihez kezdene Sheriff a karommal Posted Image

#191 Bazs81

Bazs81

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 258 hozzászólás

Közzétéve 2001 november 1. - 1:07

bozzyMember Posts: 175Registered: Dec 2000 posted 31 October 2001 17:50 --------------------------------------------------------------------------------Egy 4 éves arabnak meg se kottyan a mázsa körüli teher a hátán. Majd csak megtanul járni az a paci. Kerestem ezerrel, de sajnos nem találom, ki, mikor, melyik topikban mondta, hogy ha már ilyen kicsi, vékony lóra ülne (illetve, mázsa körüli súllyal nem is ülne rá!), akkor legalább annyi tisztesség lenne benne, hogy nem pakol még rá plusz teherként négy-öt nyeregtáskát, meg minden szirszart.Akkor most megkottyan az arabnak, vagy sem? Posted ImageB

#192 Ilusta

Ilusta

    Törzsvendég

  • Moderátor
  • 8.740 hozzászólás

Közzétéve 2001 november 4. - 20:33

Ami a ló botladozását illeti, már megemlítettem valahol, hogy az én lovam is botladozós, és én nem lehetek annyira nehéz! 58 kg. Szóval az enyém csak ügetésben és lépésben botladozik, vágtában, hála, nem, de viszont vágtában nagyon leviszi a fejét. Most jár hozzánk egy edzõ aki a lovat is és engem is edz, õ azt mondta, hogy "nagyon az elején van a ló", javítani kell a vágtáján és sok félfelvételt kellene vele csinálni, hogy jobban terhelje a hátulját.

#193 Cavalier

Cavalier

    Mirage :)

  • Admin
  • 6.360 hozzászólás

Közzétéve 2001 november 4. - 22:11

Igen, ez általános probléma. Minden lovas elõbb-utóbb találkozik vele. A ló, ha nincs rajta lovas, akkor úgy mûködik, hogy egy bizonyos helyen van a súlypontja. Ha ráül egy lovas, mindegy, hogy 50 vagy 100 kiló, a súlypont megváltozik, de a lovat meg kell tanítani, hogy a megváltozott súlypont szerint mozogjon. Ez így van westernben, angolban egyaránt, ezért kell, hogy a ló tapasztaljon,gyakoroljon. Eközben a lovasnak kell rávezetni arra, hogy a hátuljával dolgozzon.Elég veszélyes, ha pl. vágtában a ló kanyarodik, és az elejét terheli, akkor könnyen elcsúszhat, és ha az eleje csúszik, az sokkal veszélyesebb, mintha a hátulja.Mondjuk ezt is leírták már egy páran elõttem. Posted Image Mirage-al is most kezdünk eljutni oda, hogy összeszedetten dolgozik. Ma pl. sikerült pár vágtaugrást úgy csinálni vele, hogy teljesen össze volt szedve, olyan ügyi volt ma. Posted Image Cav

#194 meggyes

meggyes

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.035 hozzászólás

Közzétéve 2001 november 5. - 10:43

sheriff,a kesztyudrol megkerdezem Zsuzsat, hatha nala van.

#195 zsezse

zsezse

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 251 hozzászólás

Közzétéve 2001 november 5. - 15:16

Szia Bazs!Én írtam, de már magam sem tudom, hogy hol és mikor. De továbbra is ez a véleményem Posted Image Kibírni biztos kibírja az arab ló, valószínûleg a sörös kocsit is elhúzná Posted Image , de valamiért mégiscsak a legújabb túra nyereg, amivel a távlovas EB-t nyerték csak 5 (!) kg volt Posted Image A botladozásról, meg a bizonytalan járásról különben nekem is az a véleményem, hogy a ló képzetlensége okozza elsõsorban, nem tud jól egyensúlyozni a lovassal a hátán. Nem vagyok biztos benne, hogy egy ló intelligenciája és használati értéke csak abban nyilvánul meg, hogy ha ráülnek, akkor megy mint a golyó, minden különösebb ösztökélés nélkül. Nem inkább hülye az ilyen ló, mert nem tud vigyáz magára?Azt hiszem így a Csibésszel eltöltött kb. két hét után van alapom ilyet mondani. Aki ült rajta, azt tudja, hogy nem volt egy menõbajnok, és eltávolodni sem akart a többiektõl. Most ott tartunk, hogy egyedül lehet vele kimenni, igaz, csak a tanya környékén egyelõre, hangra (!) elkezd ügetni, vágtába ugrik, lassít, megáll stb. Igaz, ehhez szinte minden nap foglalkozni kellett vele, eleinte úgy vezetgettem mint egy kutyát, és mondogattam neki a vezényszavakat, meg rengeteget futószáraztam. Én Sheriff helyében biztos nem írnám le Totemet, még fél év múlva sem, hanem inkább oda adnám kölcsön valakinek, akinek van ideje meg kedve foglalkozni vele, -valószínûleg Sheriffnek ez nem fér bele az idejébe- és tuti, hogy meg lehetne tanítani sokmindenre. És akkor lenne egy okos lova, ami nem száguldozik ha kell, ha nem eszementül, mint pl. Faradzs.

#196 sheriff

sheriff

    Egyszerû fórumtag, semmi extra

  • Fórumtag
  • 4.844 hozzászólás

Közzétéve 2001 november 7. - 3:59

Zsezse!Nem óhajtok kötözködni, s megmondom õszintén sokat gondolkodtam, hogy írjak-e valamit az elõbbi hozzászólásodra válaszul. Végül úgy döntöttem, hogy miért is ne! Pár hirtelen jött gondolat és érzés:"A botladozásról, meg a bizonytalan járásról különben nekem is az a véleményem, hogy a ló képzetlensége okozza elsõsorban, nem tud jól egyensúlyozni a lovassal a hátán." Ez nem olyan biztos. Nekem volt már egy lovam, ami botladozós volt, s egy állatorvos azt állapította meg, hogy ez nála egy olyan betegségtõl van, mint az embernél az egyensúlyzavar a fül bizonyos problémája esetén. Nem orvosolható illetve mûtéti és kezelési költsége több, mint ha eladom és veszek egy jó lovat, ráadásul bizonytalan kimentelû. El is adtam! Én nem ezt az egy szál Totemet lovagoltam be eddigi életemben. Csak a hirtelen eszembe jutó, saját illetve nálam bértartott 3-4 éves nyers csikók: Tücsök, Herceg, Whiskey, Mákvirág,Ajax, Bandita, Bingó, Charly, Tüzes. Egyetlen egynél sem tapasztaltam a Totem hatalmas és teljesen váratlan eséseihez fogható jelenséget. Ez nem egyszerûen képzetlenség. Bozzynak magánban megírtam, hogy felültettem a lóra Marcsit (max 50 kg), aki elég jó lovas. Alatta ugyanúgy viselkedett a csikó, mint alattam. Szegény Marcsi nagyon be volt rezelve, mert tanúja volt az egyik nagy esésemnek. De mivel résen volt, mindannyiszor fel tudta venni a földrõl a lovat. Egy 25 km-es túrán kb 3-4-szer akart vele is elesni, s ha nem figyel és túl lazán vagy egyáltalán nem fogja a szárat, a ló orra is bukik. Közben én árgus szemmel figyeltem a ló mozgását. Azt figyeltem meg, hogy az elsõ lábait nagyon laposan viszi elõre, gyakorlatilag a föld fölött csúsztatva. Mivel nem figyel eléggé a lábaira (el van foglalva a környezettel) és eléggé az elejét terheli, ezért számtalanszor megtörtént, hogy a pata hegyfal felõli széle megakadt a homokban vagy valami gazban. A ló lába ekkor megbicsaklott, hiszen a súly éppen erre a lábra nehezedett volna. Amikor az esések majdnem bekövetkeztek, mindig éppen vágtából álltunk le, s ekkor fokozottabban terhelte az elejét ( a saját súlya és a lovas súlya fokozottabban nehezedett az elsõ lábakra), s a támaszkodáshoz éppen elõrevitt láb megakadása és kibicsaklása miatt hirtelen elvesztette az egyensúlyát és megbotlott. Ha ekkor a kellõ pillanatban nem kapta volna meg a szárral a támaszkodásához szükséges segítséget, akkor hasra esik. Lehet, hogy Bazs azért nem tapasztalta ezt, mert angolosabb szárkezeleéssel lovagolta, jóval feszesebb szárral, mint mi szoktunk, s a ló folyamatosan támaszkodni tudott a zablán? Így jobban tudott egyensúlyozni, s talán a feszesebb szár miatt inkább a hátuljára támaszkodott.Csodálkozom rajtad, honnan veszed, hogy a Csibésszel eltöltött két hét feljogosít arra, hogy látatlanban nyilatkozz Totem botladozásáról. Hozzászólni persze szabad, véleményed lehet, s azt szívesen meghallgatom, de te itten nyilatkoztál, amit neheztelek."Nem vagyok biztos benne, hogy egy ló intelligenciája és használati értéke csak abban nyilvánul meg, hogy ha ráülnek, akkor megy mint a golyó, minden különösebb ösztökélés nélkül. Nem inkább hülye az ilyen ló, mert nem tud vigyáz magára?....Aki ült rajta, azt tudja, hogy nem volt egy menõbajnok, és eltávolodni sem akart a többiektõl. Most ott tartunk, hogy egyedül lehet vele kimenni, igaz, csak a tanya környékén egyelõre, hangra (!) elkezd ügetni, vágtába ugrik, lassít, megáll stb. Igaz, ehhez szinte minden nap foglalkozni kellett vele, eleinte úgy vezetgettem mint egy kutyát, és mondogattam neki a vezényszavakat, meg rengeteget futószáraztam. Én Sheriff helyében biztos nem írnám le Totemet, még fél év múlva sem, hanem inkább oda adnám kölcsön valakinek, akinek van ideje meg kedve foglalkozni vele, -valószínûleg Sheriffnek ez nem fér bele az idejébe- és tuti, hogy meg lehetne tanítani sokmindenre. És akkor lenne egy okos lova, ami nem száguldozik ha kell, ha nem eszementül, mint pl. Faradzs. "Hát ezt meg hogy kell értenem? Én valóban nem tartottam Csibészt az intelligencia bajnokának. Véleményemet a boxban vagy száron vezetés közben tapasztalt viselkedésére, tócsán, árkon való átkelésre való rávételének nehézségére és olyan esetekre alapoztam, mint pl. amikor nem adtam neki se szár, se testsúly, se csizma segítséget egy nagyon ritkás ligeten való átvágtatáskor, hanem rábíztam, hogy válassza meg maga, hogy merrõl kerüli ki az egyetlen útjában álló fát, melyet jól látott. S úgy nekifejelt, hogy szinte elszédült. Nem súrolta, hanem egyenesen bele a közepébe. Annyira meglepõdtem ezen, hogy én is majd leestem. Én még ilyet lótól nem láttam. Ilyen dolgaira gondoltam, amikor a szellemi visszamaradottságára, valamilyen agybajra gyanakodtam. Én bizony nem rejtettem véka alá a véleményemet errõl a lóról, s több évtizedes lovasmúlttal a hátam mögött, számtalan lóval szerzett tapasztalatra alapozva állítottam, hogy Csibész szerintem nem elég intelligens. Biztos vagyok azonban abban, hogy sok és kitartó munkával jó hobbilovat fogsz tudni belõle faragni. Mert Csibész nem egy dögvész, hanem egy megbízható, nyugodt ló, amellyel azonban - mint ahogyan azt te is tudod, hisz elmondtam neked is és a fórumon is - nagyon keveset lovagoltunk. Jómagam nem szerettem õt, ezért csak akkor fanyalodtam rá, ha nem volt más. Ez ritkán esett meg, s ekkor sem vettem a fáradtságot, hogy a képzésével törõdjek. Csibésszel valójában az volt a tervem, hogy az ekhós szekeret fogja húzni, s a kezdõ vendégeket elhozza a többi ló után. A szekérben azonban hihetetlenül ostobán viselkedett, s elment a kedvünk attól, hogy kocsis lovat faragjunk belõle. Az áráért akár kettõ betanított lovat is kapok a környékünkön. Akkor meg mi a fenéért bajlódjam tovább egy nem szeretem lóval? Mivel Csibész egyik igen nagy értéke megbízhatósága és nyugodtsága, ezért rajtam kívül szinte mindig olyanok lovagolták, mint pl. Ken Tacky, azaz teljesen kezdõk. Ezért lovagolták õt hackamoore-ral, hogy a szájába kapaszkodással ne tudják tönkretenni a száját. Jómagam nagyon kíváncsi vagyok arra, hogy mire fogsz tudni jutni vele. Nagyon örülnék neki, ha mondjuk egy év vagy félév múlva lehetõséget adnál rá, hogy kipróbáljam. Amit el fogsz vele érni, az a szentimentális iskola eredménye lesz, hisz biztos vagyok benne, hogy szeretni fogod, s ennek az "iskolának" megfelelõ szakszerûséggel és körültekintéssel vezeted õt be a lovaglás rá vonatkozó ismereteibe. Azért a két hetes foglalkozás eredményétõl még ne bízd el magad, mert Csibész akármennyire is képzetlen ló mindkettõnk szerint, azért bizony hangra(!) lassított, megállt, ügetett, vágtatott, s totál kezdõkkel terepezett. Soltszentimrérõl Csengõdre pl. úgy mentünk át, hogy én Csibészen ültem, s Totemet vezettem, s Csibészen nem volt sem hackamoore, sem zabla. Suttogó Abut én meg Csibészt úgy lovagoltam, hogy a kötöfékre kötöttük a vezetõszárat, s csak azzal irányítottuk a lovunkat. Amikor vendég ült rajta, akkor az én hangomra kezdett ügetni és vágtatni, illetve lassítani vagy megállni. A lovasnak semmit nem kellett tennie. Annyira azért nem képzetlen az a ló, mint ahogy beszámolóidból kitetszik. Az, hogy te kutyaként vezetgetted eleinte, a te dolgod. Már elmondtam a véleményemet errõl más helyen. Szerintem erre semmi szükség nincs, ha egy ló megtûri a lovast a hátán, pláne ha olyan szinten lovagolható, mint a Csibi. Véleményem szerint a lóhátról idomítást csak kényszerbõl kell és érdemes helyettesíteni földrõl való munkával, ha a ló már veszélytelenül lovagolható. Semmilyen segítséget nem lehet olyan jól adni és tanítani földrõl, mint a ló hátán ülve. De elismerem, hogy mindenkinek joga van a saját módszerében hinni és bízni. De ne állítsd be úgy a dolgot, hogy egy teljesen elrontott lovat kell neked nagy munkával helyrehozni.Már többször, több embertõl megkaptam azt a gúnyos vagy gunyoros vagy irónikus megjegyzést, hogy én (és a telivérhívõk zusammen) azt szeretik, hogy: Lóra fel és daj ezerrel! Itt is azt írod, hogy ez nem inteligens szerinted, sõt hülye az ilyen ló. Senki sem mondta, hogy ettõl a ló vagy a lovas intelligens lenne. Óriási a különbség e között és a között, hogy szeretem (-jük) az olyan lovat, amelyik noszogatás nélkül, saját jókedvébõl megy, s ha megkérjük óriásit tud robbantani és tud menni akár ezerrel is. Ez azonban nem cél és bevett gyakorlat felénk. Nem hajtom szét a lovaimat. Az, hogy Faradzs ilyesmit csinált, óriási bûne. Nem ettõl intelligens. De ha már itt tartunk hadd meséljem el, hogy mitõl szeretem én ezt a lovat, mit érdemes tudni róla azon kívül, amit már tudsz róla a beszámolókból. Az, hogy kinek milyen ló tetszik nagyon szubjektív dolog. Attól, hogy Csibészt nem szerettem, még könnyen meglehet, hogy valaki akár embert is ölne érte. Az, hogy Faradzsot szeretem, nem jelenti azt, hogy a lányomnak vagy bárkinek megengedném, hogy ráüljön. S nem azért, mert õ az én lovam és sajnálnám mástól az élményt vagy félteném a lovamat. Faradzs egyszerûen életveszélyes. És mégis szeretem. Pont ezért is szeretem. Szeretem, mert csak! Minden ellenére. Ez szerelem és nem értelem, belátás, logika kérdése. Ha beledöglök is szeretem. Mindenki mást és mást vár el a lovától, a lovaglástól. Sokan félreértenek engem, lehet, hogy te is. Elmondom, hát, hogy én mit várok el a lovaglástól, s a lovamtól, s talán ez megvilágítja, hogy miért az õrült Faradzs, s miért nem a nyugodt, megbízható, kiszámíthaó Csibész.Én nagyon elfoglalt és agyonhajszolt ember vagyok. Egész eddigi életemben nagyon keményen dolgoztam, céget alapítottam, felvirágoztattam (munkatársaimmal közösen persze!). Építettünk egy lakást, egy irodát, egy nyaralót, egy házat a húgoméknak etc. etc. Mindig is szükségem volt és van is valami olyan dologra, ami kikapcsol a szellemi munkából, kiemel a hétköznapokból. Jól síelek és snowbordozok, elég jól vitorlázok, szörfözök, de egyik dolog sem tudott úgy megfogni, mint a lovazás. Erre a vonazalomra a családi hagyományok és a kiskamasz koromból megmaradt gyerekes vonzódásom a vadnyugathoz csak rásegítettek, alapvetõen azonban a western életstílus az, ami megfogott, s azóta vagyok igazán ízig-vérig lovas, amióta western hívõ is vagyok. A western alatt azonban semmi esetre sem a neonszínû ingben, a verseny színhelyére kalapdobozban szállított hófehér stetsonban elõadott szabályos gyakorlatokat, a western sportot, sokal inkább (sõt kerek-perec csak és kizárólag) egy életstílust, a lelki szabadság és a társadalmi kötöttségek elõli menekülési vágy megélésének lehetõségét, gyerekkorom folytatását, a férfiasságom, erõsségem, kitartásom, fizikai tûrõképességem mindennapos próbatételét, s általa önbizalmam erõsítésének és megõrzésének lehetõségét értem. Számomra a western a piszokkal, hideggel, szabad és korlátoktól mentes élettel, kihívásokkal, a naponta megszokottól gyökeresen eltérõ és azonnal megoldandó egyszerû feladatokkal egyenértékû. A western felszerelés olyan jelmez, ami kellék is egyben. Kellék, mert azt magamra öltve és lóra ülve az íróasztalomtól való felállás pillanatától számított 30 percen belül már egy másik világban vagyok. Olyan helyeken járok, ahol a madár se jár, olyan feladatokkal találkozom, amikre nem számíthatok, elveszek, feloldódok a természetben, amit nagyon szeretek. Ez életmentõ szolgáltatása a westernnek felém. Szentül hiszem, hogy ennek köszönhetõen hosszabb életû leszek a földön, mint e nélkül. (ha túlélem, persze!) Nekem ez a csúcs. Nem tudnék így érezni sem huszárként, sem betyárként, sem angol úrlovasként, sem fogathajtóként. Nem érzem ezt a tenger mélyén búvárkodva, 3000 méteres hegycsúcsról szûzhóban alázúdulva, 5-ös szélben megdõlve vitorlázva egy 44-es Bavariá kormányánál, shol, sehol. Egymásra találtunk ezzel a dologgal, na! Mit magyarázzam tovább!? Milyen ló kell ehhez az életérzéshez, ezekhez a vágyakhoz és elvárásokhoz? Olyan ló kell, ami tetszik kinézetre, hogy egyszerûen jólessen már csak ránézni is. (Nekem Faradzs ilyen.) Olyan ló kell, ami zokszó nélkül bírja a heti két három alkalommal elkövetett, esetenként 20-60 km-es, hébe-korba több napos túrákat. (Faradzs nagyon ilyen.) Ha éppen úgy tartja úri kedvem, akkor nagyon tudjon menni. (Faradzs ilyen.) Ha akarom (és rendszerint ezt akarom) tudjon tartósan lassú, akár az ügetés tempójánál is lassabb vágtában haladni. (Faradzson eddig vagy 50-szer lovagoltam. Ebbõl kettõ rémálomszerû volt ugyan, de én bevallom élveztem azokat is. Fõleg utólag! 40-szer kifogástalanul viselkedett ebbõl a szempontból. A maradék esetben a legutóbbi igazi szájtépõs lovaglás óta vegyes a kép. Keményen megy szár ellen, a száját félti, hátát beejti. Mély nyomokat hagyott benne a dolog. Nem is téptem volna szét a száját, ha nem egy lábtörés utáni elsõ tereprõl van szó. De így nem hagyhattam akarata szerint menni, s ez lett belõle. Remélem azonban, hogy megfordíthatom a dolgot, s vannak is konkrét terveim.) Olyan ló kell, ami ha árokhoz vagy letöréshez érkezünk szemernyit sem hezitál, csak nekivág, bármilyen mély és meredek falú is az az akadály. (Faradzs ilyen.) Folyóba, tóba, patakba vonakodás nélkül bemegy. (Faradzs ilyen.) Döngõ fahídon bátrabban kel át , mint én. (Faradzs ilyen.) Félreugrás nélkül vágtat el kombájn, madárilyesztõ, lovaskocsi, szél által kergetett ördögszekér vagy nylonzsák mellett. (Faradzs ilyen.) Úgy tol félre a szügyével megtorpanás nélkül egy áthatolhatatlannak tûnõ, sûrû erdõben akár karvastagságú ágakat is, mintha ott sem lennének. (Faradzs ilyen.) Ha megérkezem egy lovas tanyára vagy rendezvényre, akkor ordítozik, dobálja, "mutatja" magát, hogy mindenki tudomást szerezzen az érkezésünkrõl. (Faradzs ilyen.) Ki tudjam nyitni és be tudjam csukni a kaput a hátán ülve. (Faradzs ilyen.) Akár fél év kihagyás után is úgy ülhessek fel a hátára, mintha tegnap szálltam volna le róla. Ott folytassa, ahol abbahagytuk, ne felejtsen el semmit, ne rodeózzon, bakoljon esztelenül. (Faradzs ilyen.)Mit nem kell tudnia az én elvárásaim szerint:Ott és akkor ugrásváltást csinálnia, amikor és ahol én akarom.Szabályos paranyom figurákat lovagolni.70-80 cm-nél magasabb akadályt átugrani.Probléma mentesnek lenni.A fejét lenn vagy fenn, vagy akárhol tartani azon kívül, ahol éppen magától tartja.Még pár érdekes adat Faradzs viselt dolgairól:Ez a ló Parti Imrétõl származik, kiváló pedigréje van. Elõttem Pajor Jenõ lova volt. (Õ a tulajdonosa az Oszi nevû qh heréltnek, akivel Szecseta Árpi szinte minden kulcs, slalom és hordókerülõ versenyt megnyert tavaly és idén.) Jenõ kick-box bajnok volt, s noha ma már nem aktív versenyzõ, rendszeren jár edzésekre, s tudhat valamit még mindig, mert általában vele szokták párba állítani a környékbeli olajbárók és egyéb maffiózók edzésekre be-betévedõ ukrán testõreit, akik nem hajlandók tudomásul venni, hogy edzésen nem kötelezõ agyonverni az edzõpartnert azzal a felkiáltással, hogy "Én csak a kemény, test-test elleni edzést kedvelem." Ezek a verõlegények rendre vagy megszelídülnek vagy örökre elkerülik a kick-box edzõtermet. Ez csak azért érdekes, mert Jenõ nem bírt Faradzzsal, többször elvitte õt, mint floki a lábtörlõt, s minden fizikai erejét latbavetve sem tudta megállítani. Egyszer a szemem láttára vitte végig Fülöpháza fõutcáján eszement vágtában, s mikor emberek állták el az útjukat, hogy a lovat megállítsák, az úgy vette be a kanyart az aszfaltos keresztezõdésben, hogy Jenõ válla az aszfaltot súrolta. De nem állt meg. Pedig már addigra lenyomtunk egy 15 km-es terepet. Jenõék tanyáján két lovász volt mindig. Szecseta Árpi gyakorlatilag egész nap a lovakat lovagolta. Faradzsra átlag kétnaponta került sor, rendre 20-25 km-t mentek. De Árpi elmesélte, hogy õ bizony gyakorta nem mert hazafelé a ló hátán maradni, sokszor leszállt, s hazavezette inkább. Egyszer bevitte õt úgy az erdõbe, hogy kis híján ronccsá tört a térde. Azóta félt tõle az a lovas, akinek lovaglótudását sokan megcsodálhattuk.Én tisztában voltam mindezzel, amikor a lovat megvettem. Ennek ellenére megvettem. Mert ez szerelem. Ép eszû ember ilyen lovat nem vesz meg. Ez nem normális viselkedés egy lótól. Nem állítom senki elé mintának. De fogadd el tõlem Zsezse, hogy vannak olyan állat barmok, mint jómagam, akik szeretik az ilyen lovat és nem adnák oda egy ménesnyi Csibészért sem. Ez lehet, hogy perverzió, de vállalom. Ilyen beállítottsággal nyilatkoztam én azt Csibészrõl, hogy nem szeretem. Semmit nem jelent ez a Csibész értékére nézve. Számomra értéktelen, de nem általában értéktelen. Faradzs általában értéktelen, de számomra értékes.Nagy az isten állatkertje, a magamfajták is elférnek benne. S még csak ketrecbe sem kell zárni minket.Remélem nem bántottalak meg! Kicsit sértõnek és kioktatónak éreztem a hozzászólásaidat, s ezért igyekeztem kissé más megvilágításban elédtárni dolgokat. S azért nem magánban tettem, mert ha valami nyilvánosan kezdõdött, akkor szerintem úgy is kell folytatni.Ha Totemre kíváncsi vagy, s úgy gondolod, hogy lovas tapasztalatod és tudásod elegendõ ahhoz, hogy korrekt megítélésére pár órás lovaglása alapján vállalkozz, akkor szerettel látlak vendégül egy tereplovira Totem hátán. Faradzzsal foglak elkísérni, ahogyan vele kísértelek akkor is, amikor Csibészt kipróbáltad! Ha akarod kipróbálhatjátok Palival Rodeót is, csak, hogy belédfojtsam a telivérekrõl kinyilvánított alaptalan véleményt! Cserébe megnézném majd egy év múlva Csibit, mert tényleg kíváncsi vagyok rá, hogy tévedtem-e a megítélésében.Üdvözöl: Elõször Kicsit Mérges, mostanra Már Megbékélt Még Nem Megboldogult Sheriff!

#197 mandula

mandula

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 445 hozzászólás

Közzétéve 2001 november 7. - 10:12

Szia Sheriff!Elõzõ hozzászólásoddal kapcsolatban szeretnék párdolgot leírni, ami elsõ olvasásra eszembe jutott. Nem "nyilatkozni" szeretnék!Az elsõ dolog az intelligencia: szerintem mindenki egy kicsit más lovat nevez intelligensnek. Minden lovas többé-kevésbbé a saját követelményeinek megfelelõ lovat szereti annak tartani. Kezdõ lovas a nyugodt, nem ijedõs, nem rohanós lovat, ugrólovas a rúdhoz nem érõt. Én személy szerint nem annyira a lovagolhatóságot nézem, mint azt, hogy a lónak meg legyen a magához való esze.(Kaja, sérülés elkerülése, esõ elõl fedezékbe stb.)A következõ dolog: a szentimentális iskola. Valahol mintha azt írtad volna :( kb)jó lovat is lehet szeretni, akkor minek rosszat tartani? Mintha Faradzssal te is valami hasonló úton járnál mégis...Persze-persze: õ azért jó ló, de mégis van komoly hibája. (Én telivérpárti, nagyrészt szentimentális vagyok.)A harmadik dolog: a botladozás. Bár igazán nagyot nem estünk, de amikor azelõtt terepen nem járt 4 éves lovammal kimentünk, folyton térdre esett, meg hátul "lefókázott". Ez fél év alatt elmúlt. Szerintem nem volt hozzászokva, hogy bármi az úton van.(karámban, pályán, istállóban, galoppon ilyen nem nagyon lehetett). Ettõl még lehet, hogy szegény Totemnek egyensúly zavara van. Ebben az esetben gondolom eladod vkinek angol stílusra, ha olyankor nem botlik.Hát ennyi. Remélem ezért nem veszel föl a halállistára, és egyszer meglátogathatom a lovaidat, akikrõl már annyit olvastam. Posted Image

#198 sheriff

sheriff

    Egyszerû fórumtag, semmi extra

  • Fórumtag
  • 4.844 hozzászólás

Közzétéve 2001 november 7. - 22:26

Nagyon örülök, a hozzászólásodnak, mert reményt nyújt, hogy Totem mégsem egy rakás szerencsétlenség. Remélem igazad lesz, s nála is elmúlik ez a botladozás, s temperamentumosabb lesz. nem csak a karámban fog hercigeskedni a kancák láttán, hanem 30 km után is.Abban is igazad van, hogy: Jó lovat is lehet szeretni... Faradzzsal csak arra várok, hogy legyen egy kicsit több idõm, s kipróbálom magamat, mint "nagyeszû" idomárt. Remélem el tudom nála érni, hogy megváltozzon annyira, hogy akkor és ott álljon meg, amikor és ahol akarom, s olyan tempóban menjen, ami nekem tetszik. Ehhez azonban sokkal többet kell vele foglalkozni, mint amennyire most ráérek. "Fõiskolába" meg nem járatom. Vagy menni fog nekem is, vagy nem. De nem akarom ezt az érdekes feladatot másra bízni. Addig is vigyázok magamra és a ló szájára annyira, amennyire csak lehet. A telet már így fogjuk átvészelni, áprilisig meghalni sem érek rá, úgyhogy: Fórumosok, addig ne gyûjtsetek koszorúra!

#199 Bazs81

Bazs81

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 258 hozzászólás

Közzétéve 2001 november 8. - 20:09

Zsezse!Ez utóbbiakhoz csak annyit tennék hozzá, hogy szerintem a lónak, a maga 4-5 mázsája mellett, 70-100 kilós lovassal a hátán már igazán nem számít, hogy az a nyereg 5 avagy 15-20 kilós.Ezzel az erõvel javasolhatnád Sheriffnek, hogy lovagoljon egy 250 grammos galoppnyeregben! Merthogy akkor Totem kevésbé fog botladozni. No comment.Bazs

#200 calypsoo

calypsoo

    Törzsvendég

  • Moderátor
  • 1.080 hozzászólás

Közzétéve 2001 november 8. - 22:38

Sheriff!Igaz én nem láttam élõben Totemet, de szerintem a legtöbb csikó csinál hasonló bravúrokat, általában a botladozásig, térdelésig mennek el... Én csak olyannal találkoztam, szintén vágtában, hogy az elsõ 3 vágtaugrás után hirtelen lerántotta a fejét alattam a paci - a belovaglás kezdetén voltunk nála - ha nem támogattam volna szárral, csizmával (vadászvágta volt, ezért vissza is kellett ülnöm) akkor szerintem 9 pontos szaltót mutattunk volna be... ezt még jópárszor eljátszotta, amúgy a belovaglás kezdetén hanyagoljuk is a vágtát, mert ebben a jármódban a legnehezebb a fiatal lónak egyensúlyban tartania magát, fõleg amikor az egész súlyát az elsõ lábaira helyezi. Késõbb sokat tanítottuk a pacit, már 3 hónapja foglalkozunk vele, és most eljutottunk odáig, hogy vágtában is egyensúlyban marad (korlátozott ideig, de már ez is csúcsteljesítmény tõle).Szerintem foglalkoznod kell vele még eléggé sokat és megszûnik ez a probléma Posted Image Calypsoo