Ugrás a tartalmakhoz


Fotó

Muraközi


  • Please log in to reply
180 válasz a témához

#81 Méz

Méz

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.207 hozzászólás

Közzétéve 2010 szeptember 26. - 13:37

Mennyiért, ha szabad érdeklõdnöm? Ja és tudja valaki, hogy mennyit adnak a lóhús kilójért (a vágóban) ?


"Gugli" a barátod.

( :( :rolleyes: )

Edited by Méz, 2010 szeptember 26. - 13:37.


#82 Virágkoszorú

Virágkoszorú

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 206 hozzászólás

Közzétéve 2010 szeptember 26. - 18:33

"Gugli" a barátod.

( :( :rolleyes: )


Köci! Ezt én is megtaláltam, csak 9 éves cikk, de sokkal több nem lehet... Csak azért kérdeztem, hogy a csikó árát ki tudnám kalkulálni...Fáj a szívem szegényért.

#83 Timsili

Timsili

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.326 hozzászólás

Közzétéve 2010 szeptember 26. - 18:40

ha a kis pej csõdirõl van szó, akkor, háááát, megértem az érzéseidet....

#84 Virágkoszorú

Virágkoszorú

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 206 hozzászólás

Közzétéve 2010 szeptember 26. - 18:47

ha a kis pej csõdirõl van szó, akkor, háááát, megértem az érzéseidet....



Igen, róla... nagyon jópofa , szép és jó kiállású... de mit tudok csinálni, ha jelenleg nem tudnék lovat tartani, csak jövõ ilyenkorra... :(

#85 Panni

Panni

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.191 hozzászólás

Közzétéve 2010 szeptember 27. - 7:14


Panni! Ha jól tudom a parkból a csõdõr csikókat elõszeretettel adjátok el, igaz? Mennyiért, ha szabad érdeklõdnöm? Ja és tudja valaki, hogy mennyit adnak a lóhús kilójért (a vágóban) ?


Szia! Most már sokat eladtak, nem tudom, van-e még eladó több éves. De választási bizti van. 3 vesekete kiherélve kettõt adtak egy kancáért. Hogy pénzért mennyiért mentek, sajnos nem tudom, nem érdeklõdtem. De nem hivatalos forrásból azt hallottam, hogy abszolult vágó áron. A kancákkal úgy tudom, nem ez a helyzet, de a méneket könnyebben odaadják.
Hogy hogy ennyire mén csikót szeretnél? Vagy csak kezdetnek? :)

#86 nagyimre6405

nagyimre6405

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 137 hozzászólás

Közzétéve 2010 szeptember 27. - 9:05

heló mindenkinek,virágkoszoru a belga mént láttad javult már valamit mert mikor én láttam valami cefetül nézett ki,meg mostanába a haverom se volt hogy meg kérdeztem volna, ott melózik de tényleg szép lovak,ami a nemzeti parkban van sárga kanca azt meg nem szabadna tovább tenyészteni mert a rossztulajdonságot elöbb örökiti mint a jót,na de nem akarok okoskodni üdv mindenkinek

#87 Virágkoszorú

Virágkoszorú

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 206 hozzászólás

Közzétéve 2010 szeptember 27. - 9:34

Köszi Panni! Hát nem csak a kezdetekben szeretnék csõdit, szeretnék majd fedmént nevelni, no meg mert tudom, hogy Zoliék kancát nem nagyon adnak senkinek, pedig a nyõgériék már idõsek, és szeretnék majd 1-2 kancát, hogy a tenyésztést meg tudjam kezdeni, de ez a jövõ zenéje. Üdv, nagyimre6405 ! A belga mén sajnos elpusztult, ha jól tudom vlmikor tavasszal, vagy nyár elején. Mondták az ottaniak, hogy nagyon oda volt szegény.

#88 suplatyi

suplatyi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 37 hozzászólás

Közzétéve 2010 október 2. - 21:12

Köszi Panni!
Hát nem csak a kezdetekben szeretnék csõdit, szeretnék majd fedmént nevelni, no meg mert tudom, hogy Zoliék kancát nem nagyon adnak senkinek, pedig a nyõgériék már idõsek, és szeretnék majd 1-2 kancát, hogy a tenyésztést meg tudjam kezdeni, de ez a jövõ zenéje.

Üdv, nagyimre6405 !

A belga mén sajnos elpusztult, ha jól tudom vlmikor tavasszal, vagy nyár elején. Mondták az ottaniak, hogy nagyon oda volt szegény.

Szia
Annak mi az oka,hogy a képeken szereplõ nyõgéri kancákat nem vonták be az õrségiek munkájába?Vagy rosszul látom a dolgot?

#89 Panni

Panni

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.191 hozzászólás

Közzétéve 2010 október 4. - 7:04

Szia
Annak mi az oka,hogy a képeken szereplõ nyõgéri kancákat nem vonták be az õrségiek munkájába?Vagy rosszul látom a dolgot?


Bevonták, onnan vettek pár lovat

#90 suplatyi

suplatyi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 37 hozzászólás

Közzétéve 2010 október 5. - 19:40

Bevonták, onnan vettek pár lovat

Értem!Arra gondoltam,hogy ha egyszer adott ez a komoly,felelõsségteljes és szép feladat-megmenteni a fajtát-és ha ezek az egyedek is megfelelnek a fajtaleírásnak,miért nincsenek mindenáron ott az õrségi állományban?Vagy a nyõgéri lovak gazdája "kívûlrõl"Segíti a munkát,és tesz meg mindent a fajtáért?Nem kötözködni akarok,csak akaratlanul is összehasonlítom ezt a munkát a miénkkel,a Magyar óriásnyúllal ugyanezt éljük meg most.A Magyar óriásnyúl is majdnem kipusztult,még most is alig van 100 anya az országban,ráadásul 7 színváltozatról van szó(a fehér csak nálam él,18 anya,4 bak).Tehát azt akarom ebbõl kimagyarázni hogy nagyon észnél kell lenni egy ilyen munkánál,és csak nyugodtan szeretnék aludni,hogy egyetlen muraközi ló sem kallódik el!:-)

#91 Panni

Panni

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.191 hozzászólás

Közzétéve 2010 október 7. - 7:16

Értem!Arra gondoltam,hogy ha egyszer adott ez a komoly,felelõsségteljes és szép feladat-megmenteni a fajtát-és ha ezek az egyedek is megfelelnek a fajtaleírásnak,miért nincsenek mindenáron ott az õrségi állományban?Vagy a nyõgéri lovak gazdája "kívûlrõl"Segíti a munkát,és tesz meg mindent a fajtáért?Nem kötözködni akarok,csak akaratlanul is összehasonlítom ezt a munkát a miénkkel,a Magyar óriásnyúllal ugyanezt éljük meg most.A Magyar óriásnyúl is majdnem kipusztult,még most is alig van 100 anya az országban,ráadásul 7 színváltozatról van szó(a fehér csak nálam él,18 anya,4 bak).Tehát azt akarom ebbõl kimagyarázni hogy nagyon észnél kell lenni egy ilyen munkánál,és csak nyugodtan szeretnék aludni,hogy egyetlen muraközi ló sem kallódik el!:-)


Amennyire én ki tudtam bogozni, az lehet a lényeg, hogy kisebb testûnek szeretnék muraközit. Magyar tarkákat is hoznak onnan, de azt sem mind onnan. Gondolom az is a lényeg, hogy több helyrõl származó egyed legyen. Meg hogy ne csak folytatása legyen a nyõgéri vonalaknak...

#92 Timsili

Timsili

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.326 hozzászólás

Közzétéve 2010 október 8. - 9:37

És felkutató utakat indítani sem ártana, de ez még alakul.



Szlavonia nincs olyan messze, merre láttad azokat a lovakat az autópályáról esõs idõben? :D De most komolyan, nem egy nagy út szétnézni, hátha lehetne jó mént behozni. A közelben vannak, megtetszett nekik egy-egy ló, én simán elképzelhetõnek tartom, hogy fellelhetõ még egy hasonló állomány a határ közelében.

#93 Virágkoszorú

Virágkoszorú

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 206 hozzászólás

Közzétéve 2010 október 9. - 10:42

Szlavonia nincs olyan messze, merre láttad azokat a lovakat az autópályáról esõs idõben? :D De most komolyan, nem egy nagy út szétnézni, hátha lehetne jó mént behozni. A közelben vannak, megtetszett nekik egy-egy ló, én simán elképzelhetõnek tartom, hogy fellelhetõ még egy hasonló állomány a határ közelében.


Zágráb és a Magyar határ között, dá már hazánkhoz közel. Gyönyörûek voltak, csikókkal, pej, sárga és tarka színekben. Érdemes lenne arra is kutakodni.

suplatyi !

Sajnos maga a muraközi ugye nem létezik mint fajta, csak típus. A nyõgéri ménesbõl származó, jelenleg az õrségben található kancák azok melyek a legjobban megtestesítik a kisebb testû, kevés bokaszõrû, rövid fejû típust. A Nyõgérben maradt 10 hidegvérû kanca közül az egyik pej adja ezt vissza a legjobban, de õ ott maradt. Szerintem a fekete kanca, melynek a pej kiscsikója van (nóri x magyar hidevérû a származása), még tökéletes lenne. A ménesbõl még 3 kanca a Magyar Hidegvérû Génmegõrzés Nukleusz génállományának a "része" lett, tehát a nagyobb erõsebb testalkatot képviselik. Az Õrségi np és Nyõgér kapcsolatban vannak, a fekete csikó megy is majd a parkba, talán fedmén lesz belõle (bár én szigorúbban kezelném az ilyesmit, de ez csak az én véleményem). A nyõgéri tulaj nem rossz szándékú csak nem nagyon ért hozzá és nem is próbálkozik semmivel. Én ott leszek gyakszin, majd meglátjuk, mennyire és mit tehetünk.

Örömmel olvasom, hogy Magyar Óriásokat tartasz és tenyészted is õket! A fehér szín tényleg ritka, mint jóformán az összes. Megtennéd nekem, hogy elküldesz pár fotót, esetleg ha van a honlapod címét? Vagy egy weblapom ahol mindenféle magyar dologgal foglalkozom, és alakul is, de a Magyar óriásról én sem találtam sok mindent. Megtisztelnél vele, ha bemutatnád akár egy rövid leírásban a tenyészeted és azt feltehetném az oldalamra! (email: rozsdasszog@freemail.hu web: http://magyarelet.lapunk.hu )

A pej kiscsikóra visszatérve: 5 hónapos, és 150 ezret kérnének érte a nyõgériek. Sajnos semmi anyagi forrásom nincs, ami fedezné, bár tartási hely és takarmány lenne a pároméknál. (Apu szerint le is dolgozhatnám az árát - de mivel és hogyan ha a tsz-ben a húsmarhák kint élnek a legelõn, van 1-2 tejelõ tehén, a lovakból lehetne kihozni vlmit, ha nem is a hidegvérûbõl, hanem a többi 13 vegyes fajtájú melegvérûbõl) Két lovas tanárommal is beszéltem, szerintük nagyon szép csikó, a hidegvérû speckós tanárom szerint még akár fedmén is lehetne, jó kiállású és jó lehet a genetikai háttere. Mellesleg szóban forgó tanárom, Dr. Gulyás László nemcsak nyõgérben, de a parkban és az ország szinte minden hidegvérû v muraközi állományában járt vagy dolgozott már. Nagy dilemma.... :(

Edited by Virágkoszorú, 2010 október 9. - 10:47.


#94 suplatyi

suplatyi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 37 hozzászólás

Közzétéve 2010 október 13. - 18:51

Amennyire én ki tudtam bogozni, az lehet a lényeg, hogy kisebb testûnek szeretnék muraközit. Magyar tarkákat is hoznak onnan, de azt sem mind onnan. Gondolom az is a lényeg, hogy több helyrõl származó egyed legyen. Meg hogy ne csak folytatása legyen a nyõgéri vonalaknak...

Szia
Értem!Te aki rálátsz a munkára,hogy látod,jól haladnak?Mikorra lehet ideiglenes fajta elismerés?

#95 KisbérisDíjlovas

KisbérisDíjlovas

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.507 hozzászólás

Közzétéve 2010 október 13. - 18:56

törölhetõ

Edited by KisbérisDíjlovas, 2010 október 13. - 18:57.


#96 suplatyi

suplatyi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 37 hozzászólás

Közzétéve 2010 október 13. - 19:16

Zágráb és a Magyar határ között, dá már hazánkhoz közel. Gyönyörûek voltak, csikókkal, pej, sárga és tarka színekben. Érdemes lenne arra is kutakodni.

suplatyi !

Sajnos maga a muraközi ugye nem létezik mint fajta, csak típus. A nyõgéri ménesbõl származó, jelenleg az õrségben található kancák azok melyek a legjobban megtestesítik a kisebb testû, kevés bokaszõrû, rövid fejû típust. A Nyõgérben maradt 10 hidegvérû kanca közül az egyik pej adja ezt vissza a legjobban, de õ ott maradt. Szerintem a fekete kanca, melynek a pej kiscsikója van (nóri x magyar hidevérû a származása), még tökéletes lenne. A ménesbõl még 3 kanca a Magyar Hidegvérû Génmegõrzés Nukleusz génállományának a "része" lett, tehát a nagyobb erõsebb testalkatot képviselik. Az Õrségi np és Nyõgér kapcsolatban vannak, a fekete csikó megy is majd a parkba, talán fedmén lesz belõle (bár én szigorúbban kezelném az ilyesmit, de ez csak az én véleményem). A nyõgéri tulaj nem rossz szándékú csak nem nagyon ért hozzá és nem is próbálkozik semmivel. Én ott leszek gyakszin, majd meglátjuk, mennyire és mit tehetünk.

Örömmel olvasom, hogy Magyar Óriásokat tartasz és tenyészted is õket! A fehér szín tényleg ritka, mint jóformán az összes. Megtennéd nekem, hogy elküldesz pár fotót, esetleg ha van a honlapod címét? Vagy egy weblapom ahol mindenféle magyar dologgal foglalkozom, és alakul is, de a Magyar óriásról én sem találtam sok mindent. Megtisztelnél vele, ha bemutatnád akár egy rövid leírásban a tenyészeted és azt feltehetném az oldalamra! (email: rozsdasszog@freemail.hu web: http://magyarelet.lapunk.hu )

A pej kiscsikóra visszatérve: 5 hónapos, és 150 ezret kérnének érte a nyõgériek. Sajnos semmi anyagi forrásom nincs, ami fedezné, bár tartási hely és takarmány lenne a pároméknál. (Apu szerint le is dolgozhatnám az árát - de mivel és hogyan ha a tsz-ben a húsmarhák kint élnek a legelõn, van 1-2 tejelõ tehén, a lovakból lehetne kihozni vlmit, ha nem is a hidegvérûbõl, hanem a többi 13 vegyes fajtájú melegvérûbõl) Két lovas tanárommal is beszéltem, szerintük nagyon szép csikó, a hidegvérû speckós tanárom szerint még akár fedmén is lehetne, jó kiállású és jó lehet a genetikai háttere. Mellesleg szóban forgó tanárom, Dr. Gulyás László nemcsak nyõgérben, de a parkban és az ország szinte minden hidegvérû v muraközi állományában járt vagy dolgozott már. Nagy dilemma.... :(

Szia!
Persze igazad van,én már megelõlegeztem a sikert,biztos sikerül nekik!
Ha már ott leszel gyakorlaton és szívügyed a fajta,gondolom próbálod lelkesíteni a tulajt!:-)
Átnéztem az oldalad,figyelemre méltó munka,csak így tovább,nagyra értékelem a patriotizmusod!
Sajnos még nincs oldalam,képet se tudok pillanatnyilag küldeni,mert gallyra ment a gépünk akksija,de nem felejtem el,és pótolom,megtisztelõ,ha bemutatod a munkámat az oldaladon!
Annyira ritka a fehér,hogy csak én foglalkozok vele,még csak mostanában szervezõdik az érdemi munka,látom rátaláltál az egyesületünk honlapjára.
Van olyan tervem,hogy majd egyszer Magyar hidegvérûekkel vagy méginkább muraköziekkel kellene minden munkát elvégezni a földeken a nyulak takarmányának megtermelése során.Az szép lenne!
Ha esetleg vannak még képeid,szívesen nézegetném õket,gondolom a többieknek se lenne ellenére!

#97 Virágkoszorú

Virágkoszorú

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 206 hozzászólás

Közzétéve 2010 október 15. - 17:21

Szia!

Remélem mielõbb megjavul a gépetek, alig várom az infókat és a képeket!
Örülök hogy teszik az oldalam sokat dolgozom rajta, bár ezen a tárhelyen még fiatal, de már csinálgatom egy ideje. Kb egy év múlva végzek az egyetemmel, mindenképpen szeretnék beszerezni mura jellegû lovakat és ha már így szóba jött, nyuszikat is. Nagyapám nagy nyúl és galambtenyésztõ volt, de ha jól emlékszem õ pannon fehérekkel és kevert állományokkal foglalkozott, szóval mindig volt mit nézni kiskoromban. Rengeteg képem van, igyekszem feltenni õket fõleg a honlapomra, de ide is fogok, ígérem!



Szia!
Persze igazad van,én már megelõlegeztem a sikert,biztos sikerül nekik!
Ha már ott leszel gyakorlaton és szívügyed a fajta,gondolom próbálod lelkesíteni a tulajt!:-)
Átnéztem az oldalad,figyelemre méltó munka,csak így tovább,nagyra értékelem a patriotizmusod!
Sajnos még nincs oldalam,képet se tudok pillanatnyilag küldeni,mert gallyra ment a gépünk akksija,de nem felejtem el,és pótolom,megtisztelõ,ha bemutatod a munkámat az oldaladon!
Annyira ritka a fehér,hogy csak én foglalkozok vele,még csak mostanában szervezõdik az érdemi munka,látom rátaláltál az egyesületünk honlapjára.
Van olyan tervem,hogy majd egyszer Magyar hidegvérûekkel vagy méginkább muraköziekkel kellene minden munkát elvégezni a földeken a nyulak takarmányának megtermelése során.Az szép lenne!
Ha esetleg vannak még képeid,szívesen nézegetném õket,gondolom a többieknek se lenne ellenére!



#98 suplatyi

suplatyi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 37 hozzászólás

Közzétéve 2010 október 18. - 15:29

Szia!

Remélem mielõbb megjavul a gépetek, alig várom az infókat és a képeket!
Örülök hogy teszik az oldalam sokat dolgozom rajta, bár ezen a tárhelyen még fiatal, de már csinálgatom egy ideje. Kb egy év múlva végzek az egyetemmel, mindenképpen szeretnék beszerezni mura jellegû lovakat és ha már így szóba jött, nyuszikat is. Nagyapám nagy nyúl és galambtenyésztõ volt, de ha jól emlékszem õ pannon fehérekkel és kevert állományokkal foglalkozott, szóval mindig volt mit nézni kiskoromban. Rengeteg képem van, igyekszem feltenni õket fõleg a honlapomra, de ide is fogok, ígérem!

Szia
Majd ha elszaporodnak a muraközi lovaid,nekem meg a nyulak, cserélünk!Szõrt-szõrért,egy ló-egy nyúl!O.K.?:-))
Ha ráérsz és megtennéd,hogy a képeket kommentálod ,én is ráérezzek arra hogyan kell kinézni egy muraközinek vagy mik a hibák!Szarvasmarha tenyésztõnek tanultam,sajnos még nem értek a lovakhoz,de most már nagyon érdekel!

#99 zsebi0202

zsebi0202

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.862 hozzászólás

Közzétéve 2010 október 18. - 16:33

lehet valamirõl lemaradtam, de slupatyi megtudhatnám hogy keressem a honlapod? Már ha megtisztelsz vele.

#100 suplatyi

suplatyi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 37 hozzászólás

Közzétéve 2010 október 18. - 18:03

lehet valamirõl lemaradtam, de slupatyi megtudhatnám hogy keressem a honlapod? Már ha megtisztelsz vele.

Félreértettél valamit,nincs még honlapom!Virágkoszorú honlapjáról beszéltünk,meg a Magyar óriásnyúl tenyésztõk országos egyesületének honlapját említettem.:-)

#101 Virágkoszorú

Virágkoszorú

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 206 hozzászólás

Közzétéve 2010 október 18. - 20:17

Halihó megint!

A saját honlapomon kommentáljam a képeket?
Igazából a muraközi kinézete mai helyzet szerint nagyon változatos, de beteszek egy-kkét képet, aztán mondom, mi hogy :D

Posted Image
Hidegvérû mén

Posted Image
Muraközi kanca (mura csõdirõl nincs képem ami az õrségben van, Veszprémvarsány, õ magyar hidegvérû, s bár a könnyû típusba tartozik)

Posted Image
Bal oldali versenyzõ az muraközi egyik kiemelkedõ csõdöre, jobb oldalon egy hidevérû mén.

No akkor essünk neki:

Muraközi:
- Mének - 150-165 cm, kancák - 150-160 cm bottal mért marmagasság
- szárkörméret: 22 / 21 cm (mén/kanca)
- kissé könnyebb csontozat, de ereje megegyezik a magyar hidegvérûével
- kisebb test, gyorsaság, fokozottabb élénkség, mely a "hidegvérû" névbõl nem ejti ki, tehát ugyanolyan nyugodt de egy fokkal könnyebben kezelhetõ.
- a fej jóval kisebb, mint a magyar hv-é, kívánatos lenne az egyenes vagy sarlós fej, ami egy picit homorú
- a szemek kicsik
- a fülek éberek, arányaiban nagyobbak mint a hv-é
- a lábak erõsek, s bár a régi leírásokban gyakori lábhibákat említettek, szerintem alapvetõ, hogy a szabályos lábállásra kell törekedni
- a bokaszõrzet a hidegvérûnél változó, félhosszú vagy hosszú, a muránál rövid, esetleg a félhosszúhoz közelít
- a mozgás gyorsabb, lendületesebb, kitartóbb
- és mindenek elõtt a belga, ardenni és egyéb messzi-nyugati fedezõmének kizárása a tenyésztésbõl
- helyettük az osztrák nóri vonalak megfelelõ ménjeit illetve a déli határhoz közeli magyar és horvát oldalon, a tényleges muraköz-ben található mének beszerzése, kölcsönzése lenne a cél.

Hidegvérû:
- 150-175 cm marmag. méneknél és 150-170 cm kancáknál
- szárkörméret: min 23 ill 22 cm
- nagyobb testtömeg, lomhább mozgás
- nagy fej, arénylag apró fülekkel és szemekkel
- romosztusság
- és a fent említettek

A mai helyzet úgy áll, hogy a tömeges hidegvérû állomány egy részét pecsenye-csikó elõállításra tenyésztik (leszámítva azt, hogy az olaszok az élõ csikókat a határ-átlépés után kiválogatják, és amelyik jó tényészanyag, azt besütik egy saját fajtába..), míg az itthoniak kevés része fajtatiszta, a többiben ardenni, belga, stb nagy tömegû hidegvérûvel keresztezik, ez persze nem tiltott, és nem is gond, de az állomány elég heterogén. A muraközi meg épp hogy él, pedig sok- sok helyen nagyobb hasznáét lehet venni, és nem kéne pl belga párossal a rönkhúzó versenyeken részt vennünk, mikor lenne nekünk kecsesebb, de ugyanolyan erõs "kis" hidegvérû típusunk/fajtánk. Persze ehhez elhatározás és pénz is kéne, de mire vannak a pályázatok és az eu-s támogatás?? no meg nem nagy kunszt lemenni a mura-vidékre és kutakodni egy kicsit....

Én elsõként minden létezõ forrásból végre kialakítanék egy olyan adatbázist, melybõl egyértelmûen ki lehetne szûrni, hogy a muraközi milyen volt és milyennek kéne lennie, de mivel ez a hidegvérû ló tenyésztési szabályzatában részben fel van tûntetve, akkor azon kéne agyalni, hogy a megfelelõ fedezõménekkel legyenek fedeztetve, a népszerûsítés és a méncsikókból a jók megtartása késõbbre, mikor olyan kancák is bejönnek, melyek nem a mostani méntõl vannak, és akkor nem kéne agyalni azon, jaj istenem, honnan szedünk elõ jó mént.

Ha valamiben tévedtem a leírásokban, kérem javítsatok ki én sem vagyok profi sajnos, de dolgozom az adatgyûjtésen!
A többi a saját véleményem, de ehhez is várom a véleményeket!

Egy ló egy nyúl? Ejnye na.... ja persze, egy-két tucatra gondoltál nem? :P :) de ha gondolod, késõbb össze is foghatunk :D
Én is tanulok szmarha tenyésztést, illetve tavalyi anyagom volt, idén a baromfi és a sertés az anyag! De voltam szmarha telepen, egy szép nagyban, Szitamajorban, tetszett nagyon . Mondjuk én abban is a magyar tarkát tartom a legjobbnak :D

Ha gondolod, elküldöm a muraközi anyagaimat ha küldesz egy e-mail címet privát üziben.

#102 Méz

Méz

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.207 hozzászólás

Közzétéve 2010 október 18. - 21:21

A muraközi meg épp hogy él, pedig sok- sok helyen nagyobb hasznáét lehet venni, és nem kéne pl belga párossal a rönkhúzó versenyeken részt vennünk, mikor lenne nekünk kecsesebb, de ugyanolyan erõs "kis" hidegvérû típusunk/fajtánk.


Már meg ne haragudj, de az egyik illetõ, aki belga hidegvérûekkel versenyez, nem kellbõl versenyez belgákkal, hanem szerelembõl. Kinek a pap, kinek a papné... Megvehetne egy lova árán 3 extra magyar hv. mént is, de neki az tetszik. Ez van. Te attól még nyugodtan versenyezhetsz majdan magyar hidegvérûvel, vagy muraközivel, mint ahogy mások is megteszik. És más meg megtehetné, hogy a szlovák versenyre kivisz magyar hidegvérût. Vannak ott is kisebb lovak. Ja, hogy áldozni kellene valamire, és azt már nem? Hát itt kezdõdnek a gondok. :rolleyes:

A belinkelt fedezõménrõl (Abasár-28 Tibi) annyit, hogy az egyesület elnökségi ülésén leszólták a mérete miatt, amivel nem éppen az általuk ideálisnak vélt hidegvérû mént testesíti meg. Lehet hogy a méretébõl adódóan beleillene a muraközi típusba, származása alapján nem tudom, elvileg a 4. õsi sorban 4 idegen õs elfogadott, hát az õ származásában ott a percheron.
Mondjuk nekem meg tetszik, szeretem a kisebb kompaktabb hidegvérûeket.

#103 Virágkoszorú

Virágkoszorú

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 206 hozzászólás

Közzétéve 2010 október 18. - 22:15

Már meg ne haragudj, de az egyik illetõ, aki belga hidegvérûekkel versenyez, nem kellbõl versenyez belgákkal, hanem szerelembõl. Kinek a pap, kinek a papné... Megvehetne egy lova árán 3 extra magyar hv. mént is, de neki az tetszik. Ez van. Te attól még nyugodtan versenyezhetsz majdan magyar hidegvérûvel, vagy muraközivel, mint ahogy mások is megteszik. És más meg megtehetné, hogy a szlovák versenyre kivisz magyar hidegvérût. Vannak ott is kisebb lovak. Ja, hogy áldozni kellene valamire, és azt már nem? Hát itt kezdõdnek a gondok. :rolleyes:

A belinkelt fedezõménrõl (Abasár-28 Tibi) annyit, hogy az egyesület elnökségi ülésén leszólták a mérete miatt, amivel nem éppen az általuk ideálisnak vélt hidegvérû mént testesíti meg. Lehet hogy a méretébõl adódóan beleillene a muraközi típusba, származása alapján nem tudom, elvileg a 4. õsi sorban 4 idegen õs elfogadott, hát az õ származásában ott a percheron.
Mondjuk nekem meg tetszik, szeretem a kisebb kompaktabb hidegvérûeket.


Nem, haragszom, igazad van, ne haragudjon senki, persze, hogy nem muszáj ból-vesz valaki belgát vagy más hidegvérût, rosszul fogalmaztam, de teljesen jogos az észrevétel! ne vegye sértésnek, senki, nem is annak szántam, se rágalmazásnak, se semmi ilyesminek! Szíve joga mindenkinek, hogy milyen fajtát választ, nekem is tetszik sok más hidegvérû fajta. Még egyszer bocsánat! :hupp:

" Ja, hogy áldozni kellene valamire, és azt már nem? Hát itt kezdõdnek a gondok. :rolleyes: " Itt nem értem pontosan mire is gondolsz... hogy ha arra, hogy "csak járt a szám, de tenni semmit sem teszek", akkor erre annyit, hogy mert nem tudok. Annyi ötletem van, amit meg szeretnék valósítani, de jelen helyzetben még ez az évem van hátra a suliból, nincs saját keresetem, és akiknél most próbálkozok, nagy ívben le se .... nem csak a muraközivel, de pl a hucullal is így vagyok, azt még nehezíti, hogy diplomatémám (ennek ellenére, két helyen fogadtak, máshonnan "szép szóval" elküldtek). Nehéz úgy csinálni bármit is, hogy meg sem hallgatnak, arról nem beszélve, mekkora "pofon" a törekvõknek ha semmibe veszik õket.

A fent linkelt mén szerintem gyönyörû, a színéért vagyok oda nagyon - na igen az "általuk vélt ideális mén" nagyon ismerõs, sok galibát tudnak okozni vele. Nem tudom pontosan hogy vannak a származás-használat összefüggések, a tanáraimat próbálom elérni egy kis anyagért...

#104 Méz

Méz

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.207 hozzászólás

Közzétéve 2010 október 18. - 22:37

" Ja, hogy áldozni kellene valamire, és azt már nem? Hát itt kezdõdnek a gondok. :rolleyes: " Itt nem értem pontosan mire is gondolsz... hogy ha arra, hogy "csak járt a szám, de tenni semmit sem teszek", akkor erre annyit, hogy mert nem tudok.


:ang:

Nem Rád céloztam. Vannak, akik megtehetnék anyagilag is, és rendelkeznek olyan lovakkal, amikkel odaállhatnának, de nem teszik. Ha annyit mondok, hogy pl. a kóspallagi bulira a faluból nem volt hajlandó az ember odavinni a lovát, mert hogy azt ne nézegesse más, meg szegény ló ne álljon ott egész nap, pff. hát ilyen hozzáállással nem jutunk elõbbre. Ismerünk olyanokat is, akik otthon hízlalják az extra papíros, extra küllemû lovaikat, és mintegy státusszimbólumot tartják, hogy aki betéved az istállójába, hanyatt dobja magát a látványtól, de ennyi itt kifújt. Merõ önzõségbõl nem hajlandók a nagy nyilvánosság elé kivinni a lovat, de olyan hozzáállással is találkozunk, hogy egy fedezõmén ne dolgozzon stb. és ezért nem állnak ki vele.
A tenyésztõknél és az egyesületnél egy nagy szemléletváltás kellene, hogy valami elõbbre menjen. Hogy eldöntsék, mi magyar hidegvérû, és hogy külön legyen muraközi törzskönyv. Meg hogy ha egy mént alkalmatlannak találnak méretében vagy bármi másban, akkor ne kapjon már fedengedélyt csak azért, hogy nehogy zugmén váljon belõle. Az osztrákok haflingi tenyésztésérõl vehetnének példát. Ott kiherélik helyben az alkalmatlan mént. Oszt nincs zugmén-probléma sem, és nem megy a minõség rovására sem.
Bár azt csendben jegyzem meg, hogy a magyar hidegvérûnél ez a méret-kérdés nekem kezd érdekes lenni. Vannak olyan vonalak, amelyek 2-3 éves korukban nem mutatnak semmit, és késõbb nõnek meg. Lehet, hogy Tibi is sokat nõtt, mióta leszemlézték. Tavaly az én kancámat is leszólták, aztán az akkori mérete szerint muraközi típusba sorolták, de idén már nem szólhatták le, és a muraközi méretbe se igen illene már bele, mert elég szépen megnõtt.

#105 Virágkoszorú

Virágkoszorú

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 206 hozzászólás

Közzétéve 2010 október 18. - 22:56

:D Akkor mindenhol áll a bál! Sajnos a huculban pl eladják suttyonban külföldre az ígéretes csikókat, és a kérdésre, hogy hol van: hát, izé, nem is volt... ja akkor jó.... Meg maga a volt testület vezetõ heréltetett ki egy mént 2,5 éves korában, mert nem mutatott semmit (tegyük hozzá, elég sok huculos cikke van, melyben kihangsúlyozza, hogy rendes méreteit 6 éves korára éri el, emiatt továbbtenyésztés céljából bírálni 5 évesen lehet... ) aztán idén év elején, majdnem lefordult a székrõl a herélt láttán, hogy milyen pompás mén, fed-engedélyt neki... hát az megy, mert kiheréltettem.. Õ aztán nem - de bizony - a Sámán nevû ló az.. -hát akkor még semmit nem mutatott.... Ennyi... Meg olyan emberek foglalkoznak a valóságban a "tenyésztéssel", hogy szerintem a tehénrõl is azt hiszik hogy lila,...meg pintoval akarja csórikám visszahozni a huculba a tarka színt, mert a lengyel nem ad tarka mént.. (hülye lenne). Meg se sütve semmi, aztán törzsállomány...hogy is van ez?? Elég sok helyen ki kéne billenteni az elméket, mert elfogynak a magyar lovak... De az említett kedves gazdik hasonmásai itt mifelénk is vannak. Egy barátnõm szomszédjában vagy egy fiatal mén, aki "jaj de szép, és olyan édes, de nem lovagoljuk, mert minek, csak had egyen..nem számít ha rúg, harap, már a fogadott lovász sem tudja megfogni, nem lehet patkolni, még az orvos se tudja megvizsgálni, meg hát szegény unatkozik és feldönt mindent, de jó sora van, mi nem bántjuk"...vettek mellé még egy méncsikót - illetve mentették pénzért.. az dettó ugyan ez... Egy ismerõsömék megtehették, vettek 3 shetlandot, mondván jól mutat a kertben, meg pénzünk is van... hétvégén megyek fejmosásra, mert a 3 csikót még simogatni sem lehet, nem értenek hozzá, és lótáppal tömik, már amennyire azok megeszik... istenem, hová lesz a világ... Meg ahova járok lovagolni, van egy tulajnak 2 magyar sportlova (3 volt egy szétverte magét kínjában) bértartásban. hetente-két hetente kijönnek és úgy meghajtják a lovakat, hogy majdnem összeesnek - mert ugye nem dolgoztak addig, most pótolunk... még jó hogy reggeltõl d.u. 3ig a legelõn vannak, különben azok se élnének. Aztán egy barátnõm ritkán jut ki lovagolni oda ahol a kedvenc ügetõje van. Ott a módi hasonló, sok ló van teletömve, de télen nem dolgoznak,mert megfáznak, tavasszal a tavaszi fáradságot pihenik munkamentesen, nyáron 2szer táboroztatás, de a gyerekek nem csinálhatnak semmit, mindent a barátnõm,meg a másik lovász, nehogy baj legyen. Egyszer ott egy csaj leesett,mert a ló vágta közben megijedt vlmitõl, a lánynak eltörött a lába. egy évig senki nem vágtázhatott, nehogy baj legyen, ja és a csaj aki lehuppant mire összeszedte magát és visszament, az alapoktól kellett kezdenie a lovaglást... Hajaj...

#106 zsebi0202

zsebi0202

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.862 hozzászólás

Közzétéve 2010 október 19. - 6:19

Félreértettél valamit,nincs még honlapom!Virágkoszorú honlapjáról beszéltünk,meg a Magyar óriásnyúl tenyésztõk országos egyesületének honlapját említettem.:-)

Köszi! Nem, nem értettem félre, csak ahogy írtam elsiklom dolgok fölött, ami abból áll hogy két gyerkõc ugrál a hátamon kb miközben röpke pillanatokat csalok olvasásra. :)
A Virágkoszorúét már átböngésztem, a nyúlon meg elõzõ évben én is gondolkoztam. De ezt a nyulasban majd kifejtem bõvebben.

#107 suplatyi

suplatyi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 37 hozzászólás

Közzétéve 2010 október 19. - 18:54

Köszi! Nem, nem értettem félre, csak ahogy írtam elsiklom dolgok fölött, ami abból áll hogy két gyerkõc ugrál a hátamon kb miközben röpke pillanatokat csalok olvasásra. :)
A Virágkoszorúét már átböngésztem, a nyúlon meg elõzõ évben én is gondolkoztam. De ezt a nyulasban majd kifejtem bõvebben.

Tudom mirõl beszélsz, nálunk hármas a szorzó!Nyulakba meg "vágj bele"egészséges hús a családnak!:-)

#108 zsebi0202

zsebi0202

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.862 hozzászólás

Közzétéve 2010 október 19. - 19:19

Felénk is három a magyar igazság, de a nagyobb már egyetemista és õ az idegeimen táncolgat. :D

#109 suplatyi

suplatyi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 37 hozzászólás

Közzétéve 2010 október 19. - 19:50

Helló Virágkoszorú Kösz a képekkel illusztrált összehasonlító leírást,kezdek képbe kerülni! Az,hogy van saját elképzelésed arról,hogy hogyan kéne,emlékeztet arra ahogy Nagy Jani kezdte a Magyar óriásnyúllal!Két éves kitartó szívós munka eredménye lett az egyesület.Felkutatott szakirodalom a múlt század elejétõl kezdve,szintén felderített jószágok az egész országból,az utolsó fajtaleírásnak megfelelõ egyedek törzskönyvi nyilvántartásba vétele,a régi könyvek kiadása...a Kaposvári egyetemen a nagy hírû nyulas szakemberek felálltak a tárgyalóasztaltól mert szakmai alapon lealázta õket... most már vele számolnak a Kátkinál Gödöllõn,vele tárgyalnak a szakigazgatási hivatalban..elérte,hogy a "nagyarcú "szakemberek által lepapírozott alakulattól visszavonták a hivatalos tenyésztõegyesület címet,és mi kapjuk meg...mindezt a fajtáért,szívós kitartással, nagy szívvel,alázattal!Nem is rossz egy asztalostól!:-)Mindezt azért írtam le hogy megpróbáljalak meggyõzni,ha érzel magadban erõt és kitartó vagy,miért ne lehetnél te a muraközi igazi megmentõje?!Ehhez szerintem nem uniós támogatások kellenek,hanem nagy szív és patrióta lélek!Lehet hogy ha te a saját elképzeléseid alapján csinálnád sokkal hamarabb jönnének az eredmények mint egyébként... Ha gondolod késõbb össze is foghatunk... Legközelebb már nekünk is magyartarkák lesznek.Majd muraköziekkel hordom a szénát nekik meg a nyulaknak,ha meg éppen nem lesz munka akkor gyerekek lovagolnak.Jó lesz így?:-) suplatyi@citromail.hu

#110 Tibó

Tibó

    Új vendég

  • Fórumtag
  • 9 hozzászólás

Közzétéve 2010 október 19. - 19:59


Már meg ne haragudj, de az egyik illetõ, aki belga hidegvérûekkel versenyez, nem kellbõl versenyez belgákkal, hanem szerelembõl. Kinek a pap, kinek a papné... Megvehetne egy lova árán 3 extra magyar hv. mént is, de neki az tetszik. Ez van. Te attól még nyugodtan versenyezhetsz majdan magyar hidegvérûvel, vagy muraközivel, mint ahogy mások is megteszik. És más meg megtehetné, hogy a szlovák versenyre kivisz magyar hidegvérût. Vannak ott is kisebb lovak. Ja, hogy áldozni kellene valamire, és azt már nem? Hát itt kezdõdnek a gondok. :rolleyes:

A belinkelt fedezõménrõl (Abasár-28 Tibi) annyit, hogy az egyesület elnökségi ülésén leszólták a mérete miatt, amivel nem éppen az általuk ideálisnak vélt hidegvérû mént testesíti meg. Lehet hogy a méretébõl adódóan beleillene a muraközi típusba, származása alapján nem tudom, elvileg a 4. õsi sorban 4 idegen õs elfogadott, hát az õ származásában ott a percheron.
Mondjuk nekem meg tetszik, szeretem a kisebb kompaktabb hidegvérûeket.


Üdv! Abasár-28 Tibi méretéhez visszatérve, bár nem szoktam méregetni rengeteget nõtt. A környéken lévõ egyesületi méneknél is magasabb. Nekem Õ a legtökéletesebb mén!

#111 Méz

Méz

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.207 hozzászólás

Közzétéve 2010 október 19. - 20:05

Üdv! Abasár-28 Tibi méretéhez visszatérve, bár nem szoktam méregetni rengeteget nõtt. A környéken lévõ egyesületi méneknél is magasabb. Nekem Õ a legtökéletesebb mén!


Ugyehogy. :) :yeah:

#112 Gonoblin

Gonoblin

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 54 hozzászólás

Közzétéve 2010 október 19. - 21:01

Sziasztok!

Egy kis ízelítõ a horvátoknál lévõ muraközikbõl:
Kanca és csikója: http://www.kephost.c...mhrb7tk8vg7.jpg
forrás: http://www.hrvatski-farmer.hr
Mén: http://www.kephost.c...piskt7661jp.jpg
forrás: http://www.medjimurje.hr
Kanca: http://www.kephost.c...dm1592fl254.jpg
forrás: www.os-skolara.hr
Van egy összefogás a fajta megmentése iránt. Az errõl szóló cikk: http://onp.nemzetipa...nemzeti-parkban
és http://www.rfp-europ...ene-VILNIUS.pdf.

#113 Gonoblin

Gonoblin

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 54 hozzászólás

Közzétéve 2010 október 19. - 21:19

És még egy cikk németül:
http://www.kephost.c...5j1fkaunr3y.jpg

#114 suplatyi

suplatyi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 37 hozzászólás

Közzétéve 2010 október 19. - 21:28

Sziasztok!

Egy kis ízelítõ a horvátoknál lévõ muraközikbõl:
Kanca és csikója: http://www.kephost.c...mhrb7tk8vg7.jpg
forrás: http://www.hrvatski-farmer.hr
Mén: http://www.kephost.c...piskt7661jp.jpg
forrás: http://www.medjimurje.hr
Kanca: http://www.kephost.c...dm1592fl254.jpg
forrás: www.os-skolara.hr
Van egy összefogás a fajta megmentése iránt. Az errõl szóló cikk: http://onp.nemzetipa...nemzeti-parkban
és http://www.rfp-europ...ene-VILNIUS.pdf.

Szia
Akkor én még mindig nem értem!Horvátországban tenyésztik mint elismert fajtát?

#115 Virágkoszorú

Virágkoszorú

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 206 hozzászólás

Közzétéve 2010 október 20. - 12:28

Gonoblin!
Ezek nagyon jó képek és források, az õrségin kívül nem ismertem õket, köszönjük szépen! Gyorsna könyvjelzõztem is õket :D

Az a kanca a csikóval!!!!

Helló Virágkoszorú

Kösz a képekkel illusztrált összehasonlító leírást,kezdek képbe kerülni!
Az,hogy van saját elképzelésed arról,hogy hogyan kéne,emlékeztet arra ahogy Nagy Jani kezdte a Magyar óriásnyúllal!Két éves kitartó szívós munka eredménye lett az egyesület.Felkutatott szakirodalom a múlt század elejétõl kezdve,szintén felderített jószágok az egész országból,az utolsó fajtaleírásnak megfelelõ egyedek törzskönyvi nyilvántartásba vétele,a régi könyvek kiadása...a Kaposvári egyetemen a nagy hírû nyulas szakemberek felálltak a tárgyalóasztaltól mert szakmai alapon lealázta õket... most már vele számolnak a Kátkinál Gödöllõn,vele tárgyalnak a szakigazgatási hivatalban..elérte,hogy a "nagyarcú "szakemberek által lepapírozott alakulattól visszavonták a hivatalos tenyésztõegyesület címet,és mi kapjuk meg...mindezt a fajtáért,szívós kitartással, nagy szívvel,alázattal!Nem is rossz egy asztalostól!:-)Mindezt azért írtam le hogy megpróbáljalak meggyõzni,ha érzel magadban erõt és kitartó vagy,miért ne lehetnél te a muraközi igazi megmentõje?!Ehhez szerintem nem uniós támogatások kellenek,hanem nagy szív és patrióta lélek!Lehet hogy ha te a saját elképzeléseid alapján csinálnád sokkal hamarabb jönnének az eredmények mint egyébként...
Ha gondolod késõbb össze is foghatunk...
Legközelebb már nekünk is magyartarkák lesznek.Majd muraköziekkel hordom a szénát nekik meg a nyulaknak,ha meg éppen nem lesz munka akkor gyerekek lovagolnak.Jó lesz így?:-)
suplatyi@citromail.hu


Szia!
Gratulálok a sikerekhez az egyesületnek! Csak így tovább, és köszönöm a biztatást, igyekezni fogok! :)

#116 Timsili

Timsili

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.326 hozzászólás

Közzétéve 2010 október 20. - 18:26

Két dolog jutott eszembe, ahogy pótoltam a hiányt az olvasásban: az egyik, hogy miért ne lehetne a kisebb típusú méneket muraközinek titulálni, és ott használni? ha késõbb megnõ, még mindig elfogadhatják mh-ben is. a másik a fedmén ne dolgozzon dologgal kapcsolatban: akkor mi alapján minõsítik a mént? lehet buta vagyok még a témában és naiv, de nekem úgy rémlik, hogy a hidegvérûek egyik mérvadó tulajdonsága a munkakészsége és a stabil idegrendszere. ezt munka híján mégis mivel szûrik? ájáj... ne "halljatok" félre semmit, csak gyorsan fogalmaztam, meg amúgy is sokat vagyok állatok között, értsetek jól mindent... :ang:

#117 Méz

Méz

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.207 hozzászólás

Közzétéve 2010 október 20. - 18:43

Amíg tart a ménvizsga, addig dolgoznak. :D Szóval természetesen minden mén részt vesz ugye ménvizsgán. Aztán rossz esetben utána szépen állnak bent az istállóban, és nézik életük hátralevõ részében a falat. Láttunk jópár ilyet. Akkor voltak gondban, mikor megkértük, hogy vezessék ki az állatot. Olyan rémült lovászarcokat még életemben nem láttam... Nagyon nehéz kérdés ez a szemle, meg hogy a muraközi hogy választható tök külön. Meg kéne vizsgálni gondolom, hogy egyáltalán melyik jelenlegi mének õsei közt van pl. muraközi. Mert azért csak számítania kellene annak is? Vagy tök mindegy, csak kicsi legyen és ne legyen sok idegen az õsök közt? A szemle méretbeli problémáinak kapcsán a belga hidegvérûek szemlerendszere jutott eszembe. Ott éves kortól szemléztetik a csikókat. 2-3-4-5-6-7-8-9-10 évesen is viheted szemlére a ménedet is, meg a kancádat is. Lehet hogy csikókorában nem mutatott semmit, aztán 5 évesen meg szemlegyõztes lesz. Szerintem nálunk ez a mostani rendszer igazságtalan. Egyszer odaviheted a ménedet, azt vagy elefántnak született alapból és jajj de jó méret, vagy leszólják. És késõbb nem nagyon van módod bemutatni, hogy de pedig ekkorára nõtt a lovam, és ennek megfelelõen kéretik újra elbírálni. (Hogy pénzkérdés lenne esetleg a szemle, igen az, de a magyar hidegvérû egyesületnek bõven lenne rá lóvéja.) Azt se értem amúgy, hogy a fajtastandard méreteinek megfelelõ lovat miért kell leszólni, csak mert mondjuk a minimum meghat. mérettõl csak pár centivel nagyobb. Ha egyszer megfelel, beleillik a standardba, akkor mit problémáznak?

#118 Timsili

Timsili

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.326 hozzászólás

Közzétéve 2010 október 20. - 19:00

fõleg, hogy a kicsiken sem problémáznak.... természetesen a származások figyelembe vételével. de ha vki szépen hozná a muraközi standardet, azt miért ne lehetne bevonni? csak utána az utódokat nyomon kell követni, és szépen szelektálni. jó, tudom, álomvilág.... :rolleyes:

#119 Csikasz

Csikasz

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.633 hozzászólás

Közzétéve 2010 október 20. - 19:26

Hmm...a mén szájában fordítva van betéve a feszítõ, nem csoda, hogy nem áll meg.

#120 Tibó

Tibó

    Új vendég

  • Fórumtag
  • 9 hozzászólás

Közzétéve 2010 október 20. - 20:47

fõleg, hogy a kicsiken sem problémáznak.... természetesen a származások figyelembe vételével. de ha vki szépen hozná a muraközi standardet, azt miért ne lehetne bevonni? csak utána az utódokat nyomon kell követni, és szépen szelektálni. jó, tudom, álomvilág.... :rolleyes:


A származásról annyit,hogy tisztavérû hv. kancámra ajánlották perseron bizsu vérvonalát,utána meg az õshonos hv.-eket hozták elõnybe. Nem egyszerû ez a tenyésztés(nekem), aki nem vágólovat akar!!!!!