Ugrás a tartalmakhoz


Fotó

A legbrutálisabb lóról vagy lóval való esések


Ez a téma archivált. Nem tudsz archivált témához hozzászólni. Ha szeretnéd újranyitni, keress meg egy moderátort, vagy admint.
770 válasz a témához

#681 Faolinca

Faolinca

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 149 hozzászólás

Közzétéve 2010 január 27. - 13:53

Ez nem majomszeretet szerintem,minden lónak nagyon is megvan a magához való esze.Nem emberi mértékkel kell mérni az ostobaságot.
Mire van szüksége egy lónak?Létkérdés számára,hogy õ emberi mértékkel mérve fegyelmezett legyen,meg jól lovagolható stb...?
Neki bõven elég,ha talál élelmet,vizet,ragadozóktól el tud menekülni,esetleg megvédi magát,és szaporodik.
Qvára nincs arra szüksége,meg tojik is rá,hogy tökkezdõ lovasok õt minek minõsítik.
Õ ló,ilyen igényekkel,aztán az emberen múlik,hogy tud vele kezdeni valamit,vagy nem.


Nem térünk vissza a buta nem buta témáról a zakózásokra??

#682 Nevzorov

Nevzorov

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 987 hozzászólás

Közzétéve 2010 január 27. - 14:08

há' mesélj :D

#683 Széphajnal

Széphajnal

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.862 hozzászólás

Közzétéve 2010 január 27. - 14:15


Nem térünk vissza a buta nem buta témáról a zakózásokra??


De :kir:

#684 Foltoscsikó

Foltoscsikó

    Alvó forradalmár

  • Fórumtag
  • 792 hozzászólás

Közzétéve 2010 január 27. - 14:30

Ez nem majomszeretet szerintem,minden lónak nagyon is megvan a magához való esze.Nem emberi mértékkel kell mérni az ostobaságot.
Mire van szüksége egy lónak?Létkérdés számára,hogy õ emberi mértékkel mérve fegyelmezett legyen,meg jól lovagolható stb...?
Neki bõven elég,ha talál élelmet,vizet,ragadozóktól el tud menekülni,esetleg megvédi magát,és szaporodik.
Qvára nincs arra szüksége,meg tojik is rá,hogy tökkezdõ lovasok õt minek minõsítik.
Õ ló,ilyen igényekkel,aztán az emberen múlik,hogy tud vele kezdeni valamit,vagy nem.


Nem is szabad emberi szemmel nézni, viszont érdemes az emberhez hasonlítani, mert arról többet tudunk (mert kikotyogja, ha hülye és nem magunknak kell rájönni :gm: )
Annyiféle mint az ember, és néhányuk fajtársaihoz képest ostoba.

Amúgy szerintem már régen eljárt az idõ a ló, mint menekülõs, vizet találós ösztönlény felett. Már az embertõl függ és ez elemi része is az "ösztönlénységének". A tökkezdõ lovas témát meg hagyjuk szerintem, mert olyasmi, mint a Gyûrûk Urában Mória utolsó hídja. Rohadt mély, nem jó belemászni. Inkább "fussatok bolondok" :D

jav: észrevettem, hogy csak 3szor írtam le, hogy szerintem, úgyhogy: szerintem szerintem :)

Edited by Foltoscsikó, 2010 január 27. - 14:31.


#685 zulejka

zulejka

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.066 hozzászólás

Közzétéve 2010 január 27. - 16:00

Hogy kicsit visszatérjünk a topic eredeti témájához: Az én lovam "idióta". Ha kimegyek vele terepre egy óra azzal meg el, hogy vagy megpróbál engem letenni jókedvében, vagy a másik ló fenekérõl lehúzni a bõrt. Mert bunkó. Én választottam, én esek le róla havonta egyszer. Megvár, visszaszállok és mehetünk tovább. De ugyanezzel a lóval tettem meg 40 km-t szõrén. Konkrét sztori, múlt héten történt meg. Idén még nem ültem lovon, rajtam kívül pedig más nem ül fel rá, mert az enyém. Végigtáncolta azt a két utcát, ami elválaszt a tereptõl és minden kutyától és levéltõl megijedt. (Azt vettem egyébként észre, hogy miközben helyben üget, direkt figyel arra, hogy mi lehet, amitõl megijedhet, hogy meglegyen az ok, amiért letesz maga mellé.) Kinn a tanyáknál, már ágaskodások, 4lábasok, hintázás, de próbáltam magam tartani. Aztán eljön a pont, amikor egyre kevesebbet sz@rakodik, az ülésem pedig kicsit meglazul. Tudja ezt, de nem akar idõ elõtt visszaélni vele. Azt szeretné, ha teljesen elernyednék, mert akkor repülhetek a legnagyobbat. Laza szár, a feje már a havat súrolja. Aztán a másodperc töredéke alatt, "szügybeharapás", két ütem helybentoporzék, és egy négylábas. Ha szemfüles voltam és nem veszítem el az egyensúlyomat, akkor abbahagyja. Ha elveszítettem, akkor egy bakolással a nyakára küld, így a nyereghez már vajmi kevés közöm van, majd kegyelemdöfésként még egy négylábas. Igen, már ott állok/ülök mellette. Ilyen az én lovam. Nem bánom. Én választottam. És ha egy csikózablás lovaglás volt már a héten, akkor side pullal megyek. Annak kisebb az erõkarja, mint a zablának. :gm:

#686 kátyus

kátyus

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.487 hozzászólás

Közzétéve 2010 január 27. - 16:36

És én még azt hittem a tavalyi évben nálam többet nem esett senki! :D Hasonlatos, hiába na, az alföld, meg az alföldi lovak. Mondjuk az enyém "csak" ijedõs, viszont, mint azt sok helyen már elmeséltem, ha megijed, akkor nem megtorpan, vagy kettõ picit jobbra, hanem két méter jobbra, ha van bozót, akkor rendszerint oda, így én el is tüntem idõrõl-idõre a csapatból a bozótosba. Aztán, ha véletlenül eltel egy hónap is, úgy, hogy sikerült kiülni az ugrálását, akkor már mindig tudtam, hogy hamarost megint ideje lesz egy buktának. Nem annyira lehet ezt elkerülni, mert az ijedõs ló soha se nem attól ijed meg amire gondolnál. Ha pl. irdatlan nagy víztócsa, van úgy 50 méterre, felkészülsz, mert ott majd nyílván, akkor rezignáltan átslattyog rajta a beste dög. Ugyan ez a helyzet a fûnyíróval, kerti locsólóval, stb. Amikor aztán nem látsz semmit, amitõl berezelhetne, és figyelésbõl, átváltasz bámészkodó, jól érzem magam, majd elheverek a lovamon üzemmódra, na akkor.....pl. egy félig összedõlt tanyától, amilyen mellet már ezerszer ellovagoltunk, vagy kecskéktõl, akiket még nem is lehet látni, mert a kanyar után, a bozótosban legelnek, vagy egy téglarakástól a tanyaudvarban, ami 10 méterre van tõlünk. Tudnék mesélni. A barátaim szoktak is sztorizni, kedvenc eséseik vannak,miket én követtem el. Azokat aztán mindig felhozzák, ha iszogatunk, sütögetünk, dumálunk. Sokkal késõbb derült ki számomra, hogy az õ eséseikrõl pedig mélyen hallgatnak. Úgyhogy vki elszólta magát. (Nem mindig lovaglok velük.) Na minden esetre én letettem ezt a kancát. Elegem lett abból, hogy állandóan elõre kell gondolkoznom, kutatnom, mitõl ijed majd meg. És a parát is belém verte rendesen. Sajnos azóta, más lovakon is hajlamos vagyok ezt az elõre figyelést csinálni, ahelyett, hogy a tájban gyönyörködnék. Sõt, vágtában az jár az eszembe, hogy mekkorát turbóznék most ha történne vmi, és meg kell magam erõszakolni, hogy ne gondoljak erre, és bízzak a kis hafimba, aki nagyon ritkán ijed meg, és rettenetesen picikét. De akkor is azon jár az agyam, hogy mi van, ha majd most ijed meg életében elõször nagyon, vagy vágtában, megbotlik...ecc...ecc

#687 Faolinca

Faolinca

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 149 hozzászólás

Közzétéve 2010 január 27. - 16:47

Ez azért természetes reakció, nyugi, lassan majd elmúlik :)

#688 Nevzorov

Nevzorov

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 987 hozzászólás

Közzétéve 2010 január 27. - 16:54

Kicsit örülök, hogy azért másnak is vannak fentartásai és félelmei. amelyik ló direkt tett le, arra õszintén szólva nem szívesen ültem fel többet. nagy nehezen legyûrtem a parám, és mégis felültem, a kengyel nélküli vágtához már tényleg meg kellett erõszakolnom magam, de oké, megvolt, viszont amikor legközelebb kicsit tele volt és iejedezett szégyen vagy nem de inkább leszálltam, és modntam, hogy na jó most inkább vki más üljön rá, mert én nem fogok. egyszerûen nem bíztam többé benne. pedig korábban csúsztam már le róla, de az én hibámból. botlottunk is meg együtt, térdre (lábtõ) esett én meg a nyakába majd ahogy felállt visszalökött pont a nyeregbe, de ezek mind nem számítottak, mert nem õ volt a hibás. de amikor kész akarva tett le onnantól soha többé nem bíztam benne. (nem ok nélkül, pár hónappal késõbb rászokott, hogy sorra leteszi a lovasokat. de pont inkább a haladókat, és mindig vágtában és mindig bal kézen)

Edited by Nevzorov, 2010 január 27. - 17:00.


#689 Faolinca

Faolinca

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 149 hozzászólás

Közzétéve 2010 január 27. - 17:02

Kicsit örülök, hogy azért másnak is vannak fentartásai és félelmei.


Persze, hogyne lennének. Én eddig csak olyan lóról estem, akiket nagyon szeretek és akikben nagyon megbíztam. Szerencsére egyszer sem a lovak hibájából. Mindkettőre visszaültem és utána is lovagoltam. A bizalmam a heréltben töretlen, ő szó szerint vigyáz rám, ha rajta ülök:) A ménnél viszont...azért bennem van, hogy csak mén..és mivel még fiatal, van rá esély, hogy kijön belőle a kisördög.
Ha bármelyikük direkt rakott volna le..elég komoly tiprodást okozott volna/okozna, hogy akarok-e ráülni.
Ez biztos lovas függő, de én nem szeretem a lovas orosz rulettet és nem azért ülök lóra, hogy extrém élményben részesítsen:) Én féltem a kis testem épségét ;)

#690 Saby

Saby

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4.953 hozzászólás

Közzétéve 2010 január 27. - 17:06

Ez sajnos mindig nehéz. Nekem is elég nehéz dolgom volt az ilyen bizalomvesztésekkel kapcs, mert alapvetõen nem az a vakmerõ gyerek voltam, és ehhez társult még sok rossz élmény is :D De sikerült egyensúlyba hoznom a dolgokat. Amikor 17évesen a legutolsó lovam hozzám került a legkeményebb tél közepén, szerintem az volt az a pont, amikor így végleg leszámoltam a görcsöléssel. Hónapokon keresztül arról szóltak az otthoni sík edzések, hogy na Saby vajon fent marad, vagy leesik? :D Annyi, meg olyan rafinált bakolássorozatot olyan rövid idõintervallumban szerintem azóta se éltem át xD Ugrásnál meg versenyen halál normális volt, de egy idõ után már gyomorbajos voltam attól ha otthon síkon lovagolni kellett, meg szerintem a ló is :D És ezelõtt én nem nagyon találkoztam ilyen lóval, úgyhogy eléggé meglepett. De aztán szépen elkezdtem én is feloldódni, meg a ló is, és bár mindig egy pörgõs kis majom maradt, soha többet nem volt ilyen jellegû gondunk. Lovagoltam azóta bakolós lovat, aki volt, hogy bele is vert a földbe, úgy hogy felállni alig tudtam, de szerencsére már úgy érzem, nincsenek ezzel gondjaim. De nagyon sok munkába kerül szerintem és fejben kell ezt lejátszani az embernek magának.

Edited by Saby, 2010 január 27. - 17:10.


#691 Faolinca

Faolinca

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 149 hozzászólás

Közzétéve 2010 január 27. - 17:16

Ez sajnos mindig nehéz. Nekem is elég nehéz dolgom volt az ilyen bizalomvesztésekkel kapcs, mert alapvetõen nem az a vakmerõ gyerek voltam, és ehhez társult még sok rossz élmény is :D De sikerült egyensúlyba hoznom a dolgokat.

Amikor 17évesen a legutolsó lovam hozzám került a legkeményebb tél közepén, szerintem az volt az a pont, amikor így végleg leszámoltam a görcsöléssel. Hónapokon keresztül arról szóltak az otthoni sík edzések, hogy na Saby vajon fent marad, vagy leesik? :D Annyi, meg olyan rafinált bakolássorozatot olyan rövid idõintervallumban szerintem azóta se éltem át xD Ugrásnál meg versenyen halál normális volt, de egy idõ után már gyomorbajos voltam attól ha otthon síkon lovagolni kellett, meg szerintem a ló is :D És ezelõtt én nem nagyon találkoztam ilyen lóval, úgyhogy eléggé meglepett. De aztán szépen elkezdtem én is feloldódni, meg a ló is, és bár mindig egy pörgõs kis majom maradt, soha többet nem volt ilyen jellegû gondunk.

Lovagoltam azóta bakolós lovat, aki volt, hogy bele is vert a földbe, úgy hogy felállni alig tudtam, de szerencsére már úgy érzem, nincsenek ezzel gondjaim.
De nagyon sok munkába kerül szerintem és fejben kell ezt lejátszani az embernek magának.


Jahh, ez biztos. Amikor elkezdtem lovazni, az volt az elsõ, amit az apukám mondott, tanuljak meg jól esni:)
Több, mint egy év után estem elõször, de akkor gyors egymás után több lóról többször - szerintem pont egyfajta rágörcsölés miatt.

#692 Saby

Saby

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4.953 hozzászólás

Közzétéve 2010 január 27. - 17:18

Nagyon sokat számít.... Amikor már 1,5 hónapja ment ez a már tragikomédiába hajló szereplésünk a lovammal, akkor edzõmék felültettek rá mást is, hogy mégis mi a fene van. És akkor derült ki a csúfság, hogy senki mással nem csinálja, csak velem :D A ló érezte, hogy milyen görcsben vagyok és szépen rakott rá mindig mégegy lapáttal.

#693 Faolinca

Faolinca

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 149 hozzászólás

Közzétéve 2010 január 27. - 17:20

Nagyon sokat számít.... Amikor már 1,5 hónapja ment ez a már tragikomédiába hajló szereplésünk a lovammal, akkor edzõmék felültettek rá mást is, hogy mégis mi a fene van. És akkor derült ki a csúfság, hogy senki mással nem csinálja, csak velem :D A ló érezte, hogy milyen görcsben vagyok és szépen rakott rá mindig mégegy lapáttal.


Pffff...de jó érzés lehetett :hu:

#694 LLotti

LLotti

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.028 hozzászólás

Közzétéve 2010 január 27. - 17:25

Engem mióta kétszer földbedöngölt(bakkolással) egy ló, (visszaültem :D És a másodikkal mintha azt kérta vna h másnap is üljek rá :gm: ) volt benne szándék, meg nem ültem elég stabilan, meg alapból kicsit elõre dõlök, azóta ültem rajta másnap, akkor is próbálkozott, csak megelõztem, meg nyáron is ültem rajta, próbálkozás akkor is volt rendesen, viszont csak karámban. Amikor szõrén kisétéltunk velük a legelõre, akkor semmi gondja nem volt. (mondjuk õ az, akit eleve alig lovagolnak, mert vágott már földhöz embert, de negem idén tavaszig azért jólmegtûrt, csak mostanság nem....) Pár éve télen volt egy szép sorozatom :D -egy ismerõs mondta h lovagolhatom a lovát, mert neki nincs ideje, nem volt már kinn pár hete. karám kicsi, abban nem lehet lovagolni. na kimentem terepre, elõször tök jó, másodszor próbálkozott elvinni, de jó, harmadszor egy rendes ágaskodássorozet, nem estem le, csak szemüvegem tört, visszamentünk, a bácsi futószárra rakott, és ott bakkolásból bumm. (egygazdás a drága, csak a bácsi lovagolta, és 10 év körül volt...) -a lovardába érkezett egy tarka csõdör, aztán megkérdeztem h kipróbálhatom e. kipróbálhattam, de mondták h nyereg nem kell. aztán vágtában élesen fordultunk, és lecsúsztam. -aztán terepen, szõrén, kicsit hirtelen váltott sávot/fékezett a "lovam", na akkor is csúsztam -az utolsó, az máshol volt, mondták h szokott bakkolni a ló, hát bakkolt is, de csak kicsiket. aztán egy két kevésbé kicsit is :D Na az a 4 volt kb 2 hónapon belül, úgy h kb kéthetente jártam lovagolni :D azóta bakkolásgyanús helyzetben jobban figyelek. de asszem nem lettem sokkal óvatosabb...

#695 Nevzorov

Nevzorov

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 987 hozzászólás

Közzétéve 2010 január 27. - 17:29

nekem sajnos nem megy az agykontroll. ha egy lovat már a híre megelõz akkor én már eleve ráparázok. ha egy lóról azt mesélik, ki hogy esett le róla, kit hogy tett le, hogy a fenébe üljek fel nyugodtan? egy hónapig bírtam egy ilyen lovon. engem sima osztályban nem tett le. de pl minden kedden arra menni, hogy azt mesélik hétfõn kit dobott le? egyszerûen idegileg nem bírtam, tudtam hogy nem azért nem tesz le mert én ügyesebb vagyok, hanem mert egyszerûen mázlim van, de elõbb utóbb úgyis megteszi. nem vártam meg. ja és más se! egy másik csaj hozzám hasonlóan szintén egy hónap után inkább lelépett, valahogy mindig ezt a lovat osztották rá is) (ugratásnál estem róla, de elsõ ugróedzésem sztoriját már úgyis mindneki ismeri, helybõl vetõdött és jó fölé)

#696 Saby

Saby

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4.953 hozzászólás

Közzétéve 2010 január 27. - 19:54

Pffff...de jó érzés lehetett :hu:

Hát igen, nem tett jót az önértékelésemnek :D De megoldottuk szerencsére.

#697 Fec

Fec

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.878 hozzászólás

Közzétéve 2010 január 27. - 23:35


amelyik ló direkt tett le...
.
.
. sorra leteszi a lovasokat


Mindíg van akinek nagy a pofája, h. milyen májer és, és, és ..
Na ha van ilyen ló, nem kell mást mondani neki h. majd ha az a bunkó is szépen megy alattad, akkor dumálj..

Tehát kincs az ilyen ló. Én szeretem õket.

Különben Nevzori, az ilyen ló menjen mindjárt a virslibe? Ha nem ülsz ilyen lóra, soha nem tanulsz meg lovagolni.. érteeed? soha!
Nem bántásiból mondom, csak úgy :D

És a gonoszok, ha hírét veszik hogy valaki para, hát neki minden rémtettet elmesélnek. Lehetõleg nyergelés közben :rolleyes: de csak a gonoszok :D Nem ezért tudsz minden ilyesmit?

#698 tötõ Zsó

tötõ Zsó

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 12.966 hozzászólás

Közzétéve 2010 január 28. - 2:15

Ha kimegyek vele terepre egy óra azzal meg el, hogy vagy megpróbál engem letenni j Kinn a tanyáknál, már ágaskodások, 4lábasok, hintázás, de próbáltam magam tartani. Aztán eljön a pont, amikor egyre kevesebbet sz@rakodik, az ülésem pedig kicsit meglazul. Tudja ezt, de nem akar idõ elõtt visszaélni vele. Azt szeretné, ha teljesen elernyednék, mert akkor repülhetek a legnagyobbat. Laza szár, a feje már a havat súrolja. Aztán a másodperc töredéke alatt, "szügybeharapás", két ütem helybentoporzék, és egy négylábas. [... ], majd kegyelemdöfésként még egy négylábas. Igen, már ott állok/ülök mellette.


Hát mondjuk én lehet hogy leszálltam volna a harmadiknál és elpicsázom :D

(..szinte hallom: Jó, akkor tötõnek sem adunk több lovat a keze alá :D )


#699 zulejka

zulejka

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.066 hozzászólás

Közzétéve 2010 január 28. - 2:30

Hát mondjuk én lehet hogy leszálltam volna a harmadiknál és elpicsázom :D

(..szinte hallom: Jó, akkor tötõnek sem adunk több lovat a keze alá :D )


Beleakadt a a farkába valami kóró, azzal _elnáspángoltam_. kicsordult a könnye.

#700 Nevzorov

Nevzorov

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 987 hozzászólás

Közzétéve 2010 január 28. - 8:00

És a gonoszok, ha hírét veszik hogy valaki para, hát neki minden rémtettet elmesélnek. Lehetõleg nyergelés közben :rolleyes: de csak a gonoszok :D Nem ezért tudsz minden ilyesmit?


Nem, itt nem ismertek korábban, de már az elsõ alkalommal így fogadtak :) plusz a felelõsségvállalási nyilatkozatot is nagyon-nagyon erõltetették, már annak gyanúsnak kellett volna lennie :D

#701 vezer

vezer

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.615 hozzászólás

Közzétéve 2010 január 28. - 8:15

Nem is tudom ,de engem sosem zavart ha hisztisebb lovat kaptam :) Sõt nekem unalmas volt iskola lovakon menni osztályba.De meg is lett az eredménye ,ha új lovat vettek iskola lónak mindig én voltam az elsõ lovas rajta.Meg ha valaki nem akart 1 lóra felülni mert parázott akkor is nekem kiabáltak,de mondom én élveztem.De ugye nem vagyunk egyformák :) Szerencsére keveset estem,de képes voltam 1 eséssel az összes bordám összetörni,de mikor kiengedtek a kórházból én nem hazamentem,hanem a lovasba.De fanatikus örült voltam.Ez mostanra már csillapodott,de a mai napig nem szeretem a nyugis ,alvó lovakat,most is kell hogy élet legyen benn,és menjen elõre és ne kelljen hajtani.De ma már meggondolom mire ülök fel.Öregszem :D

#702 Repülõrajt

Repülõrajt

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.523 hozzászólás

Közzétéve 2010 január 30. - 9:07

Vannak ugye az adrenalinfüggõk (akik ha nem lovagolnak, akkor mással kockáztatják az életüket), meg vannak azok, akik csak azért lovagolnak, mert szeretik. Én (Vezérrel ellentétben :D ) ez utóbbi kategória vagyok, és nagyon nem szeretek esni. Félek is minden egyes alkalommal, amikor lóra ülök, már 8-9 éve. Volt néhány rosszabb esésem, szerencsére megúsztam anélkül, hogy úgy jártam volna, mint Superman. De lehet, hogy a következõ esés után én is gurulós fotelben megyek a Tescoba. Valahogy nem ezt szánom életcélnak.

Edited by Repülõrajt, 2010 január 30. - 9:11.


#703 vezer

vezer

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.615 hozzászólás

Közzétéve 2010 január 30. - 9:32

Én sem szeretek/szerettem esni nem is estem sokat mint írtam,de ugye azt mondják aki felül az le is eshet :kir: Nincs semmi köze az adrenalinhoz a lovaglásomnak,csak mert én nem mondtam hogy nem ülök fel valamelyik lóra mert éppen tele a gatyám?Abba a világba ha valaki nem ült fel 1 lóra akkor gyorsan lemondhatott a heti lovaglásról.Meg én igazából úgy gondoltam minél több lovon ülök ,annál jobban és gyorsabban tanulok.De ez így is igaz szerintem. :yeah: Nem tudom de biztos nagyon rossz érzés úgy felülni hogy már a ló mellett félsz és még fel sem kerültél rá.Ne is mondj ilyeneket hogy gurulóssal a tescóba,tudom persze hogy benn van,de ilyenen ne gondolkozz.És persze ez senkinek sem életcélja hogy bármi ilyesmi történjen vele.

#704 Széphajnal

Széphajnal

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.862 hozzászólás

Közzétéve 2010 január 30. - 9:51

Ennyi erõvel ne üljünk autóba,buszra,repülõre,vonatra stb...

#705 kátyus

kátyus

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.487 hozzászólás

Közzétéve 2010 január 30. - 10:21

Ne haragudj Széphajnal, de ez azért nem egészen így van. Az általad említett dolgok nem élõlények. Nagyban lehet csökkenteni a rizikót megfelelõ, mûszaki állapottal, vezetõvel stb. Mint ahogy persze ez a paciknál is így van. Még sem lehet összehasonlítani a dolgokat. Mert míg sok embernek nem jutna eszébe jogosítvány nélkül, rossz mûszaki állapotban lévõ autót vezetni, akár ittasan, jeges úton, addig az emberek nagyon nagy része azt gondolja, megteheti ezt lovon. Mert nem akkora tudomány a lovaglás. Fenn kell tudni maradni a lovon és akkor én vagyok a hvcs. De mégha, amúgy minden rendben van is mûszakilag is jogosítványilag is a lovaglóval, akkor is egy élõlény. Lehet rossz napja, hisztizhet, sárlik, csõdör stb...és én mint ember sem tudom mindig a tõlem telhetõ legjobbat nyújtani, mert nekem is lehet rossz napom, hisztizhetek, sárlok.... :kir: Semmi sem lehet tökéletes. ;)

#706 Széphajnal

Széphajnal

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.862 hozzászólás

Közzétéve 2010 január 30. - 12:51

Kátyus ebben igazad van,nem állítottam ennek ellenkezõjét. Én az elõzõ hozzászólásokra reagáltam,mégpedig a lovaglás által kerekesszékbe kerülésre. Egyébként én sem ülök fel már semmi más lóra,csak a saját kettõ paccra.Eszem ágában sincs akármilyen elb.kecskékkel sz@rakodni. Bezzeg 20-25-éve igen.És nálunk is úgy volt,mint Vezér írta,fel kellett ülni bármire,amiket kiosztottak aznap,egyébként megkapta az ember,hogy mennyéé cukrásznak,vagy sakkozni,és legközelebb már ne is gyere. De akkor még másról szólt a lovaglás mint most,hogy a pénzért kinyaljuk a segged,meg felfújódó lufikba,meg egyebekbe lovaglunk.Egy ismerõsöm sem ücsörög kerekesszékben. Persze,törekedni kell a biztonságra,nem is azt mondom,hogy nem,csak azt,hogy nagyot változott a világ úgymond lovasok tekintetében is.Ez a tapasztalatom.

#707 Repülõrajt

Repülõrajt

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.523 hozzászólás

Közzétéve 2010 január 30. - 13:15

Ezt most ide is berakom, mert pont ebbe a topikba illik leginkább, és mert azóta is ezen kuncogok, hogy elõször láttam. DE az elgondolkodtat, hogy a lovaglás valóban több halálos áldozatot követel, mint a drogok? Kíváncsi vagyok, tényleg igaz-e, vagy az illetõ csak nagyon utálja a lovakat.
A gurulós fotellel közlekedés annyira nem távoli perspektíva, nekem legalábbis biztos nem, ugyanis lovaglás nélkül is be fog következni 20 éven belül (tehát a nyugdíjig sem húzom ki). Lehet kígyót-békát kiabálni, hogy akkor meg minek lovagolok, ami tényleg jó kérdés, sokszor feltettem már magamnak, de annyira elkeserítõ lenne mindent abbahagyni. Mindenkinél máshol kezdõdik a "bátorság", nekem egy lájtos lovagláshoz annyira össze kell szednem magam, mint más normális embernek egy ideggyenge rodeózó lóhoz. Az olyanokat már messzire elkerülöm, annyi bátorság nincs a földön, amennyire nekem szükségem lenne hozzá...

#708 vezer

vezer

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.615 hozzászólás

Közzétéve 2010 január 30. - 13:26

Akár mi is lesz soha ne adj fel semmit.Fõleg ne a lovaglást, még ha sok bátorság kell is a felüléshez.Miért is kellene kiabálni rád bármit is?Nem értem ,én igazat adok neked is ,nem vagyunk egyformák ezt írtam is kicsit elõbbre.

#709 Kistáltos

Kistáltos

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 8.053 hozzászólás

Közzétéve 2010 január 30. - 17:44

Mindíg van akinek nagy a pofája, h. milyen májer és, és, és ..
Na ha van ilyen ló, nem kell mást mondani neki h. majd ha az a bunkó is szépen megy alattad, akkor dumálj..

Itt a problema. Hogy a legtöbb lovas azt hiszi, mert megy alatta a ló, már tud.
Innentől szemét állat, ha nem tatszik neki, és lerakja.
Én szerettem (szeretem ) a kihívásokat, lóban (és kutyában ) is, bár totális őrültséget azért nem csináltam. Ha egy ló híre rossz, vagy tudom, hogy az én lovaimra gyenge lovas jön, a lovaglás előtt nem sajnálok 30-40 percet, hogy lefutószárazzam.
Tudom, vannak elrontott iskolalovak, akik emellett is próbálkoznak. Ha az egyik lovam felvesz egy rossz szokást, olyankor haladóbbat ültetek rá, hogy elfelejtse.

Kezdő lovasként volt ilyen lovas élményem, olyan herélt, akit rendszeresen kiskölykök nyúztak (tanyai egyke ló volt), akiket rendszeresen levágott, és hazarohant. Na, röhögtek rajtam, hogy kezdő lovasként az udvarból se megyek ki lóháton. az akarat nagyon fontos :gm:
Szóval azért az egyenes derékkal ülés már ment, kint a terepen a "kecske" belekezdett a sorozatbakolásba. Nem szégyeltem elől-hátul kapaszkodni a nyeregben, de fönnmaradtam. Ezt talán két-három hétig játszotta, de velem soha többet. Egyszer estem le róla, amikor ő jobbra vágtázott, én meg egyenesen akartam. :gm: De akkor sem szaladt el, csak csodálkozva lenézett rám. :gm:
Néha az én lovaimról is mesélnek rémtörténeteket a gyerkőcök, aztán amikor áttárgyaljuk, mindig kiderül, hogy nem a ló volt a hunyó.
Persze, pörögnek, félreugrálnak, de akkor a lovas nem figyel, nem úgy lovagol, ahogy kell. és ha néha van is pottyanás, abból a lovas tanul.
Bár igaz, én megválogatom, kit engedek fel rájuk. :D

Nekem teljesen furcsa, ha egy "lovardában " látom a sok életunt port rugdosva poroszkáló vágólovat, és azokat, akik ezt lovaglásnak nevezik.. Ne ugorjatok rám, tudom, hogy valahol el kell kezdeni. De továbblépni csak úgy lehet, ha igazi lovat is megtapasztal az ember.

Edited by Kistáltos, 2010 január 30. - 17:45.


#710 Repülõrajt

Repülõrajt

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.523 hozzászólás

Közzétéve 2010 január 31. - 14:54

Itt a problema. Hogy a legtöbb lovas azt hiszi, mert megy alatta a ló, már tud.
...
Nekem teljesen furcsa, ha egy "lovardában " látom a sok életunt port rugdosva poroszkáló vágólovat, és azokat, akik ezt lovaglásnak nevezik.. Ne ugorjatok rám, tudom, hogy valahol el kell kezdeni. De továbblépni csak úgy lehet, ha igazi lovat is megtapasztal az ember.


Ez már itt OFF, de a témához tartozik: nem tudom, kinek mennyi tapasztalata van az életunt, port rugdosva poroszkáló vágólovakkal, de az is egyfajta lovaglás, hogy ezektõl kiharcolja az ember, hogy induljon, maga alá lépjen, élénken, reagálva. :)

#711 Kistáltos

Kistáltos

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 8.053 hozzászólás

Közzétéve 2010 január 31. - 21:06

Ez igaz, az elsõ lépés a határozottság felé. Azóta gondolkodom ezen topicon, hogy ez itt a horror kategória kellene hogy legyen. :D De elvileg ilyennek nem szabadna léteznie, ha mindenki (edzõ, lovasember, kezdõ lovas) tisztában lenne a LÓVAL. :) Sajnos olyan helyen, ahol nincs ez meg, jönnek a horror esések. De ez csak arra jó, hogy elvegyék a kliens kedvét a lovazástól. Bocsánat mindenkitõl, de én megszerettetni igyekszem a lovakat/lovaglást, "megtériteni" szeretnék minden nem lovast.

#712 Faolinca

Faolinca

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 149 hozzászólás

Közzétéve 2010 február 1. - 19:03

Ez igaz, az elsõ lépés a határozottság felé.

Azóta gondolkodom ezen topicon, hogy ez itt a horror kategória kellene hogy legyen. :D
De elvileg ilyennek nem szabadna léteznie, ha mindenki (edzõ, lovasember, kezdõ lovas) tisztában lenne a LÓVAL. :)

Sajnos olyan helyen, ahol nincs ez meg, jönnek a horror esések. De ez csak arra jó, hogy elvegyék a kliens kedvét a lovazástól.
Bocsánat mindenkitõl, de én megszerettetni igyekszem a lovakat/lovaglást, "megtériteni" szeretnék minden nem lovast.


Végre egy hozzászólás, ami kb azt a felszín érinti, ami miatt én lovaglok.

Szóval...én (sem) a kihívást szeretem a lovaglásban. Nem szeretek esni és nem akarok "megülni", meg "betörtni" bunkó lovakat. Én...mondom, ÉN, egyéni kis vélemény.....azt szeretem, ha van egy négylábú barátom, akivel csinálunk ezt azt úgy, hogy õ van olyan jófej, hogy közben hagyja, hogy a hátán legyek.

Szóval nekem nem ott kezdõdik és ér véget a lovas tudás, hogy technikailag jó vagyok-e. Hanem hogy nagyon sokat foglalkozok a lóval a földrõl is és ha már tudom, hogy én vagyok az akitõl megnyugszik, ha meglát, az már jó kezdet.

Nem hiszem, hogy az a nagy szám, hogy ha "bunkó ló is jól megy alattam". Nekem az a célom, hogy a ló elfogadjon, megszeressen, megbízzon bennem és ez legyenn az alap.

Tudom, hogy azok a fórumozók, akik ide írogatnak és saját pancijuk van, így vannak ezzel kb. Meg azt is, milyen az, ha lovardában iskola lóra ültetnek.

Az biztos, hogy ÉN nem ülnék föl úgy, hogy minden alkalommal félek. Írtam már, mindkét "lószerelmemrõl" estem már, utána volt kis zabszem próba. DE mindkettõjüknél ott volt bennem az a bizonyosság, hogy nem tennének kárt bennem és nem lesz gáz, hacsak nagyon el nem balf*kodok valamit.
Nekem e nélkül a bizalom nélkül úgy, mint egy orosz rulett, nem menne. Én nem akarnék minden egyes lóra ülésnél arra gondolni, hogy mos földhöz csap és bele is döngöl.
Persze nem vagyunk egyformák:)

#713 Nevzorov

Nevzorov

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 987 hozzászólás

Közzétéve 2010 február 1. - 19:38

http://www.lovasok.h...page=1#comments

itt is errõl van szó. (félõs lovasok)
a jan 29-e utáni hszekben.

Edited by Nevzorov, 2010 február 1. - 19:38.


#714 vezer

vezer

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.615 hozzászólás

Közzétéve 2010 február 1. - 19:48

Én nem tudom hogy manapság hogy mûködnek a lovardák,ki hogy kap lovat ,vagy kivel mikor lovagol.De anno mikor én kezdtem akkor az edzõ sorolta ki melyik lóra ül.Ezt általában lovastudás szerint osztotta a lovat,de a lovak is kb egy szinten voltak tudásilag,csak a természetük volt más és más.volt könnyen lovagolható,és hisztisebb.De az biztos volt ha valaki nemet mondott egy lóra hogy nem ül fel na akkor a héten tutira nem lovagolt,mert jöttek a kifogások hogy nem maradt ló meg mindenféle.Ez a nagy bizalom amirõl te beszélsz az szerintem saját loval megvalósítható,meg teljesen normális dolog,de egy lovardába ahol naponta több tanuló ül egy lóra fel,nem lehetetlen de nagyon kicsi az esélye hogy sikerüljön.Meg nem is tudom én alapba megadom a bizalmat minden lónak amire felülök,aztán menet közben derül ki hogy ez meg is marad-e ez a bizalom.De igazából én azokat is megértem akik egy esés után félnek. :) De miért kell arra gondolni hogy minden felüléskor földbe döngöl?Ha nem adsz neki bizalmat hogy várod hogy õ adjon neked? :) Na ezek csak egyszerû kérdések és ne vedd kötekedésnek :) Én nem tudom hogy manapság hogy mûködnek a lovardák,ki hogy kap lovat ,vagy kivel mikor lovagol.De anno mikor én kezdtem akkor az edzõ sorolta ki melyik lóra ül.Ezt általában lovastudás szerint osztotta a lovat,de a lovak is kb egy szinten voltak tudásilag,csak a természetük volt más és más.volt könnyen lovagolható,és hisztisebb.De az biztos volt ha valaki nemet mondott egy lóra hogy nem ül fel na akkor a héten tutira nem lovagolt,mert jöttek a kifogások hogy nem maradt ló meg mindenféle.Ez a nagy bizalom amirõl te beszélsz az szerintem saját loval megvalósítható,meg teljesen normális dolog,de egy lovardába ahol naponta több tanuló ül egy lóra fel,nem lehetetlen de nagyon kicsi az esélye hogy sikerüljön.Meg nem is tudom én alapba megadom a bizalmat minden lónak amire felülök,aztán menet közben derül ki hogy ez meg is marad-e ez a bizalom.De igazából én azokat is megértem akik egy esés után félnek. :) De miért kell arra gondolni hogy minden felüléskor földbe döngöl?Ha nem adsz neki bizalmat hogy várod hogy õ adjon neked? :) Na ezek csak egyszerû kérdések és ne vedd kötekedésnek :) Na sikerült kétszer beírni bocsi :D

#715 Nevzorov

Nevzorov

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 987 hozzászólás

Közzétéve 2010 február 1. - 19:52

egy rutinosabb agyafúrt iskolaló általában nem bizalmat ad, hanem bekóstol ;) "na, mit lehet veled megcsinálni?" ezt a lókiosztós dolgot se szeretem. természetesen a kedvencek kapják a jobb lovakat, a többiek meg a többit... (akkor jó csak ha te vagy a kedvenc :D) az oktatók nem szeretik ha a tanulók válogatnak... nyilván, mert akkor a nehezebb esetekre nehéz lenne palimadarat találni... volt hogy az oktató megengedte, hogy arra üljek akire szeretnék. csak a másik oktató délelõtt már rommá lovagoltatta, így abban sem volt végül köszönet :(

Edited by Nevzorov, 2010 február 1. - 19:54.


#716 Faolinca

Faolinca

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 149 hozzászólás

Közzétéve 2010 február 1. - 20:09

[quote name='vezer' date='2010.02.01, 19:48' post='785859']
Én nem tudom hogy manapság hogy mûködnek a lovardák,ki hogy kap lovat ,vagy kivel mikor lovagol.De anno mikor én kezdtem akkor az edzõ sorolta ki melyik lóra ül.Ezt általában lovastudás szerint osztotta a lovat,de a lovak is kb egy szinten voltak tudásilag,csak a természetük volt más és más.volt könnyen lovagolható,és hisztisebb.De az biztos volt ha valaki nemet mondott egy lóra hogy nem ül fel na akkor a héten tutira nem lovagolt,mert jöttek a kifogások hogy nem maradt ló meg mindenféle.Ez a nagy bizalom amirõl te beszélsz az szerintem saját loval megvalósítható,meg teljesen normális dolog,de egy lovardába ahol naponta több tanuló ül egy lóra fel,nem lehetetlen de nagyon kicsi az esélye hogy sikerüljön.Meg nem is tudom én alapba megadom a bizalmat minden lónak amire felülök,aztán menet közben derül ki hogy ez meg is marad-e ez a bizalom.De igazából én azokat is megértem akik egy esés után félnek. :) De miért kell arra gondolni hogy minden felüléskor földbe döngöl?Ha nem adsz neki bizalmat hogy várod hogy õ adjon neked? :) Na ezek csak egyszerû kérdések és ne vedd kötekedésnek :)

Nem, nem én nem v agyok földbedöngölés parás, azt kommentnek artam egy beírásra, csak nem idéztem.

Mondjuk lovadra szemponból én csak jót mndhatok, az elsõ "lószerelmem" lovardai paci és igen csak mély meg kölcsönösen bizalommal teli kapcsolatot tudtunk kialakítani.

Olyannyira, hogy én a bizalomm kiépítés nem a hátán kezdem:)

#717 Repülõrajt

Repülõrajt

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.523 hozzászólás

Közzétéve 2010 február 1. - 20:33

Én nem tudom hogy manapság hogy mûködnek a lovardák, ...


Én úgy tudom, manapság úgy mûködnek a lovardák, hogy alig-alig. Nem állami támogatásból élnek, hanem abból, amit a Vendég az asztalukra tesz (meg esetleg pályázatokból, amiknek a lényege, hogy hogyan legyen több Vendég...)
Vendég: a társadalom egy szûk részlete, akik anyagilag megengedhetik maguknak a lovaglás tanulását egy lovardában, továbbá érdeklõdési körükbe beletartozik a ló és lovaglás, és a környéken élnek. Tehát nem egy óriási tömegrõl beszélünk. Legkevésbé nem tömeges az igény a vidéki városokban, településeken. A Vendégnek van egy olyan sajátos tulajdonsága, hogy ha valahol rosszul érzi magát, sõt veszélyben érzi testi épségét (ezáltal keresõképességét és jövõjét), oda a visszatérési valószínûsége közelít a nullához.
A lovardák mûködése manapság a fentiek alapján modellezhetõ.

Vannak, igen, vannak emberek, akik Józsi bácsi kocsislován tesznek szert a tudásra a kert végibe', meg olyanok, akik az elsõ lovaglóórák helyett az elsõ lovukra fordítják megtakarított pénzüket, de a lovardák nem belõlük élnek. És nem is a vendégkör azon 1-2%-ából, akik direkt szeretik a veszélyes kihívásokat.

Egy lovardában nem is szerencsés "vadállatokat" tartani...

U.i.: Én lovardában lovagolok, ahol nincsenek "hülye" lovak. Hülye lovasok is csak a legelején vannak, mert az oktató tesz róla, hogy okosabbak legyenek, de ehhez egyáltalán nem kell szilánkosra zúzniuk magukat a karámfán.

#718 Faolinca

Faolinca

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 149 hozzászólás

Közzétéve 2010 február 1. - 21:09

Én úgy tudom, manapság úgy mûködnek a lovardák, hogy alig-alig. Nem állami támogatásból élnek, hanem abból, amit a Vendég az asztalukra tesz (meg esetleg pályázatokból, amiknek a lényege, hogy hogyan legyen több Vendég...)
Vendég: a társadalom egy szûk részlete, akik anyagilag megengedhetik maguknak a lovaglás tanulását egy lovardában, továbbá érdeklõdési körükbe beletartozik a ló és lovaglás, és a környéken élnek. Tehát nem egy óriási tömegrõl beszélünk. Legkevésbé nem tömeges az igény a vidéki városokban, településeken. A Vendégnek van egy olyan sajátos tulajdonsága, hogy ha valahol rosszul érzi magát, sõt veszélyben érzi testi épségét (ezáltal keresõképességét és jövõjét), oda a visszatérési valószínûsége közelít a nullához.
A lovardák mûködése manapság a fentiek alapján modellezhetõ.

Vannak, igen, vannak emberek, akik Józsi bácsi kocsislován tesznek szert a tudásra a kert végibe', meg olyanok, akik az elsõ lovaglóórák helyett az elsõ lovukra fordítják megtakarított pénzüket, de a lovardák nem belõlük élnek. És nem is a vendégkör azon 1-2%-ából, akik direkt szeretik a veszélyes kihívásokat.

Egy lovardában nem is szerencsés "vadállatokat" tartani...

U.i.: Én lovardában lovagolok, ahol nincsenek "hülye" lovak. Hülye lovasok is csak a legelején vannak, mert az oktató tesz róla, hogy okosabbak legyenek, de ehhez egyáltalán nem kell szilánkosra zúzniuk magukat a karámfán.


Kéretlenül bevédem vezért, meg kissé magamat is, nem ilyen szempontból jöttek fel a lovardák.

Edited by Faolinca, 2010 február 1. - 21:10.


#719 Repülõrajt

Repülõrajt

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.523 hozzászólás

Közzétéve 2010 február 1. - 21:16

Kéretlenül bevédem vezért, meg kissé magamat is, nem ilyen szempontból jöttek fel a lovardák.


Nem értem a bevédést.

De közben eszembe jutott, hogy kihagytam: ha a vendéget elzavarják azzal, hogy nem lovagolhat, mert nem ült fel valamelyik lóra, akkor biztos, hogy nem megy arra a helyre vissza. Azt csak néhány hónapig lehet mondani, hogy "lesz helyette másik", mert elfogynak az odajárók. Régen meg lehetett ezt tenni; manapság is meg lehet, csak akkor felkopik a tulaj álla.
És ezt, meg a fentieket azért írtam, mert ez a régi lovardás szokás lett elõvéve, továbbá ott volt a "Én nem tudom, hogy manapság hogy mûködnek..." és erre válaszoltam. Támadásnak érzõdött?

Edited by Repülõrajt, 2010 február 1. - 21:21.


#720 vezer

vezer

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.615 hozzászólás

Közzétéve 2010 február 1. - 21:57

Jaj dehogy érzõdött annak :) csak éppen én nem erre az oldalára gondoltam,amirõl írtál. Hanem ha nemet mondtunk valamelyik lóra akkor maradt az hogy a lovakat pucolták,vagy az istálló meló.És igen abban az idõben meg lehetett tenni hogy nem kapott másik lovat a tanuló,mert akkoriban a hozzáállása is más volt a lovasoknak.Igen büntetés volt,és az is amikor a Makkos Vili bácsi a botjával végighúzott a hátunkon ha nem úgy csináltuk. Ez ma már a pénzrõl szól,meg ha az edzõ nem dicsér akkor a lovas lelép máshova mert megteheti.Az pedig nem jó se a lovardának se az edzõnek.És hozzáteszem tisztelet a kivételnek,de a mai fiatal lovasokból szerintem hiányzik a kitartás.Milkós profi,automata lovak és minden ok.De még egyszer mondom minden tiszteletem a kivételé,akik tényleg küzdenek hogy elõbbre jussanak ,és tanuljanak és ezt hatalmas kitartással teszik akár unott iskolalovakon vagy képzett profi lovakon. :)