Ugrás a tartalmakhoz


Fotó

Kólika


Ez a téma archivált. Nem tudsz archivált témához hozzászólni. Ha szeretnéd újranyitni, keress meg egy moderátort, vagy admint.
590 válasz a témához

#1 sarolta

sarolta

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 593 hozzászólás

Közzétéve 2003 január 30. - 15:04

Sziasztok!Ha esetleg már lenne ilyen topic, akkor keressétek az ökölrázós szmájlit nyugodtan, de hiába kerestem,nem találtam olyan témát a keresõvel, amiben a számomra kellõ környezet lett volna a kérdésemhez!Szóval: sokszor használjuk ezt a kifejezést: KÓLIKA, de nem vagyok benne biztos, hogy mindenki tudja pontosan, hogy mit jelent, illetve hogy hogyan lehet megelõzni (ha lehet...). Mert azt általában sokan tudják, hogy hogyan kell kezelni, mit kell csinálni, ha már megvan a baj...A minap egy lány azt mondta nekem, hogy nem szabad vizes füvet eteni a lóval, mert bekólikázik tõle. :eek: Ezt még sosem hallottam ezelõtt, pedig már eltelt egy pár év a kezdetek óta.Kérlek, OKOSOK!!! Segitsetek! Mit nem szabad csinálni, amitõl kólikát kap a ló!? :confused: [ Március 30, 2004, 16:44: Az üzenetet átszerkesztette: Aniko ]

#2 realcowboy

realcowboy

    Magnum

  • Fórumtag
  • 8.060 hozzászólás

Közzétéve 2003 január 30. - 16:01

A kólika elnevezés általános kifejezés a ló görcsös fájdalmaira.Ha humorizálni mernénk evvel a rettegett tünettel azt mondanám, hogy biztos elkerülésre csak a lótulajdonlás mellõzésével lehetünk biztosak benne, hogy nem ismerjük meg közelebbrõl.

#3 misi western bakony

misi western bakony

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.182 hozzászólás

Közzétéve 2003 január 30. - 16:08

Sarolta, nem akartam írni ebbe a topickba, de folytatva RC gondolatmenetét, még beszélni sem szeretünk róla, legalábbis én nem. Mindig a falra festett ördög jut az eszembe, nem hiányzik.

#4 realcowboy

realcowboy

    Magnum

  • Fórumtag
  • 8.060 hozzászólás

Közzétéve 2003 január 30. - 16:08

Az viszont lehet,hogy jó gondolat lenne ha leírná mindenki az általa ismert, nem szokványos vagy kevésbé ismert okokat ami kólikát okozhat.A "ne hagyjuk elöl az abrakot és csukjuk be jól a lovunkat" nál bonyolultabb dolgokra gondoltam.Nekem van néhány ilyen,de megjött a lovasom, igy tehát ezeket estére hagyom.

#5 realcowboy

realcowboy

    Magnum

  • Fórumtag
  • 8.060 hozzászólás

Közzétéve 2003 január 30. - 16:11

Misi!Én sem akartam írni, de hát olvasd már el mi van fentebb! "okosok segítsetek" :D Hát látod, hogy írni kell! Posted Image [ 30 Január 2003, 15:12: Az üzenetet átszerkesztette: realcowboy ]

#6 moly

moly

    Angyal

  • Fórumtag
  • 622 hozzászólás

Közzétéve 2003 január 30. - 20:49

Moly nem sorolja magát a megszólítottakhoz (ebben a témában :D ), de elkezdi. Zsákból kifoszló mûanyag szálacskák a zabban. :mad:

#7 misi western bakony

misi western bakony

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.182 hozzászólás

Közzétéve 2003 január 30. - 20:52

Az csak fogselyem a lovaknak :D

#8 moly

moly

    Angyal

  • Fórumtag
  • 622 hozzászólás

Közzétéve 2003 január 30. - 20:54

Hû, a francba, én meg kiválogattam. redface.gif

#9 misi western bakony

misi western bakony

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.182 hozzászólás

Közzétéve 2003 január 30. - 20:57

Írtad is, hogy nem vagy okos, tessék elöre gondolkodni :D Nyelvtantanármaradjonafüzeteknélazcellulóz tongue.gif Posted Image

#10 moly

moly

    Angyal

  • Fórumtag
  • 622 hozzászólás

Közzétéve 2003 január 30. - 21:02

Misi!A szövegértéssel is baj van! Nem azt írtam, hogy "nem vagyok okos", hanem azt, hogy ebben a témában nem tartom magam okosnak. A tapasztalataim csekély mennyisége okán. Érted, kekeckém?! Posted Image Azért én továbbra is kiválogatom a fogselymet, ha úgy adódik, hogy ilyet látok. Posted Image

#11 misi western bakony

misi western bakony

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.182 hozzászólás

Közzétéve 2003 január 30. - 21:08

Hamu a buksimra, én is :D

#12 Angi

Angi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.074 hozzászólás

Közzétéve 2003 január 30. - 21:31

Nos, az okostól magam is távol állok, de amit tudok szívesen megosztom másokkal is.RC-vel pont a minap beszélgettünk, hogy az árpa (errõl beszéltünk??), ha nincs roppantva avagy ledarálva veszélyes, nehéz takarmány.Aztán a penészes szálas takarmány.A szalmák egy része szintén nehezen emészthetõ takarmány.A zabszalmából szívesen szemezgetnek a lovak, azzal nincs probléma, de teljesen nem helyettesíthetõ más (széna, lucerna) szálastakarmány helyett. Nagyobb mennyiségû zab avagy szemes takarmány szintén nem szerencsés. Zöld lucerna is úgy tudom kólikát okoz a lovaknál. Bár láttam már az ellenkezõjét is ennek. (Amikor a lucerna földre ki volt hajtva a két ló nyáron, és semmi bajuk nem lett.)Aztán a férgesség is, jó kis kólikás görcsöket okozhat. Láttam már olyat amikor az orvos marokszám szedte ki az összecsomózódott férgeket a végbélen keresztûl.És, simán a gázok felgyülemlése is cefet görcsöket okozhatnak.De, akit komolyan érdekel a téma, ajánlom a Lótenyésztõk kézikönyvét. Abban sok okosság van. [ 30 Január 2003, 22:47: Az üzenetet átszerkesztette: Angi ]

#13 Õz

Õz

    Sebész

  • Főmoderátor
  • 3.950 hozzászólás

Közzétéve 2003 január 31. - 0:12

Zöld lucerna, sõt úgy általában: friss szálastakarmány csak szoktatás kérdése. Ha hirtelen kap sokat a ló, nagy valószínûséggel bekólikázik. De ha szép fokozatosan váltanak át a szénáról a zöldre, semmi baja nem lesz.

#14 realcowboy

realcowboy

    Magnum

  • Fórumtag
  • 8.060 hozzászólás

Közzétéve 2003 január 31. - 2:07

Az árpa kérdéstõl amit Angi említett egyébként égnek áll a hajam, mert nagy lólétszámú helyeket ismerek én is, ahol simán öntik a lovak elé a darálatlan roppantatlan árpát.Vannak dolgok,mint pl a penész amit mindíg mindenki (jó esetben)igyekszik észrevenni, mégis néha olyan jóízüen esznek a lovak penészes dolgot és nincs bajuk.De erre mérget ne vegyen senki, mert egy szem penészes magból is jöhet a baj!Nálunk, (PKN ranch)tilos bárkinek kenyeret, kiflit, etetni, mert ha nem teljesen száraz akkor össze tapadhat bárhol. Friss kenyeret is lehet etetni de akkor fel kell áztatni.Fagyos répa! Kis figyelmetlenséggel bármikor becsúszhat.Tuti kólika.Zab!Az nagyon finom,de jó társa a beléndek mag.Apró fekete magok. Tíz deka halálos lehet.Kevesebbtõl csak kikészülsz idegileg és kifizetsz egy vagyont a dokinak.Én jártam már úgy,hogy mire végig értem az abrakolással, szinte már az elsõ evõk verték magukat a földhöz!Azóta még a legszebb zabot is megnézzük mielõtt etetnénk.(vagy kifizetném)Muhar széna.Két gond van vele. Imádják a lovak de annak dacára,hogy viselkedése a gyomnövényekkel hasonló, mint a lucernáké mégis idõnként elõfordul, hogy megmarad közte egy veszélyes növény,neveztesen a csattanó maszlag. Míg él, olyan szemét módon hivalkodik,hogy a vak is felismeri a lehetetlen zõld színét, liliomra emlékeztetõ fehér virágát.Sosem nyúl hozzá a ló.De szárazon a gubójában lévõ magok falánkabb, figyelmetlenebb, hasféltõ lovaknak könnyen a szájába kerül.Egy két órán belül nagyfokú felfúvódás, görcsök kísérik az közepesen erõs mérgezést.Hat nyolc óra mozgatást, drága injekciókat,sok idegeskedést tud elintézni,teljes felszívódása tíz tizennégy óra.A másik probléma vele, ezt a vidéki emberektõl tanultam, hogy egyrészt általában a termésével együtt kerül kaszálásra, másrészt gyakran van szabad kazalban, ezért kedvenc lakhelye az egereknek.Igyekezni kell ha igy van tárolva még a nagy tél beállta elõtt feletetni, mert januárra az összes egér koma benne élvezi a koszt-kvártélyt.Aki már sikeresen talált egérfészket,a széna között, vagy a kevésbé mohó lova elõtt a jászolban kifikázva az örülhet,mert eddig megúszta. Mert az egérfészek is "csodákra" képes!Ez persze nem azt jelenti,hogy ne etessük, csak odafigyelést igényel.Egyébként nagyon szeretik a lovak és lényegesen olcsóbb a szénáknál.A kisbálázó gépeknél elõfordul,hogy ahol a csomót elvágja,az ezerszer áldott és megátkozott bálamadzagból ottfelejt egy kis macskabajusznyi részt.Bár a ló ajkai hihetelen elõválogatást képesek elvégezni, mégis elõfordul,hogy ebbõl sokat megesz,ha nem figyel rá aki etet.Az a baj ezzel,hogy gyakran összeáll a gyomorban, vagy a belekben. Nem halad tovább a többi cuccal de egymást megvárva jól összetapadnak.Nem részletezem az erdményt.Hasonló gondokat okzhatnak a rossz minõségû zsákokból az abrak közé keveredett mûanyag szálak.Ha a ló nem tud önállóan inni és kimarad az itatás akkor a harmadik vödör vizet csak akkor szabad megitatni, ha a második után számonkértük illetve pofánvertük az itatásért felelõst!Elõfordul ugyanis ilyenkor,hogy összesik a ló vagy megfájdul a gyomra.A kólikák mindíg sötét felhõk a lótartás egén.Átesett már kevésbé vagy súlyosabb kólikán az a ló is akinek a gazdája büszkén vallja,hogy sosem volt ilyen problémája,mert okos. Ha ismered a lovadat sok tekintetben árulkodó jel lehet ha reggel például a sörényében az átlagosnál több a kicsomózhatatlan gubanc.Sok mindent lehet tenni a megelõzéséért de szerintem akinek lova van annak kutya kötelessége a megfelelõ injekcókat otthon tartani és merni beadni.Méghozzá habozás nélkül,mert túl sok megúszott nagy bajjal a hátam mögött bizton állíthatom, hogy sokszor sok múlik az idõbeni felfedezésen,elsõsegélyen!A legritkábban hangzik el, hogy az idõváltozás is okzhat kólikás hasfájásokat.A remélhetõ megelõzések:Forrázott lenmagos masch,étolaj,abrakváltánál a fokozatosság,erõs munka utáni napon visszafogott abrak mennyiség,marha illetve sárgarépa rendszeres etetése,vegyes abrakoknál a szemek megközelítõen egyformára darálása.És végül de nem utolsó sorban a szabad tartás.Ez az elmúlt három évben nekem már igazoltan bevált.A kezdõdõ gyomor görcsöket ugyanis azonnal lesátálhatja a ló, nem kell neki a boxban topogva viselni az egyre nagyobb görcsöket, amitõl már csak a hempergés által próbál szabadulni.

Edited by realcowboy, 2007 december 20. - 22:01.


#15 Zsubaba

Zsubaba

    Csendes Patak

  • Fórumtag
  • 10.126 hozzászólás

Közzétéve 2003 január 31. - 21:07

Eredeti szerzõ: realcowboy:Zab!Az nagyon finom,de jó társa a beléndek mag.Apró fekete magok. Tíz deka halálos lehet.Kevesebbtõl csak kikészülsz idegileg és kifizetsz egy vagyont a dokinak.Én jártam már úgy,hogy mire végig értem az abrakolással, szinte már az elsõ evõk verték magukat a földhöz!Azóta még a legszebb zabot is megnézzük mielõtt etetnénk.(vagy kifizetném) dejó, hogy mondod, nem is tudtam! :eek: azt hittem, hogy természetes, hogy ilyen fekete izék vannak benne... volt aki egérürüléknek nevezte Posted Image marha illetve sárgarépa rendszeres etetéseMilyen az a marharépa? [ 31 Január 2003, 20:09: Az üzenetet átszerkesztette: Zsubaba ]

#16 moly

moly

    Angyal

  • Fórumtag
  • 622 hozzászólás

Közzétéve 2003 január 31. - 21:16

Takarmányrépa. "Belsõleg" annyi különbözteti meg a sárgarépától, hogy nincs benne karotin. Úgy néz ki, mint egy nagy, eldeformálódott krumpli, keresztezve gnóm retekkel. Belül fehér és rózsaszínes. 10 kg-ot meg lehet(ne) etetni naponta. Jó hatással van az emésztésre, nem terheli meg a gyomrot, de telítettségi érzetet okoz. A tárolása nem egyszerû, mert jól el kell vermelni, hogy megmeneküljön a fagytól, de jó helyen eltárolható tavaszig (októbertõl). (Realcowboy volt a "puskám" dolgai fölül kinézegetve mondta az fontosságokat.)

#17 moly

moly

    Angyal

  • Fórumtag
  • 622 hozzászólás

Közzétéve 2003 január 31. - 21:22

A Lótenyésztõk kézikönyve szerint a marharépa tápértéke megközelíti a zabét.

#18 Zsubaba

Zsubaba

    Csendes Patak

  • Fórumtag
  • 10.126 hozzászólás

Közzétéve 2003 január 31. - 21:29

ilyet még életemben nem láttam... :eek: emberi fogyasztásra is alkalmas?

#19 Milking

Milking

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 92 hozzászólás

Közzétéve 2003 január 31. - 22:31

Kólika??Akkor fordul elõ ha mindentõl akarjuk védeni a lovunkat.Mire van szoktatva a ló ,saját vélemény. Nekem a marhák között kóborolnak a lovak mindent esznek a szó szerint,hozzá van szokva a gyomra elmondom hogy mivel mérgezem õket pl sörtörköly,kukorica siló, vegyesdarák,marha koncentrátum ,répa szelet és ebbõl ad libitum.Ha nem volnának hozzá szokva eldobnák az agyukat szegény párák.Mindent, csak eleinte kicsibe mint a kis csibe.

#20 Fec

Fec

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.878 hozzászólás

Közzétéve 2003 február 3. - 9:38

A marharépára gyerekkoromból emlékszem. Nagyapám is termesztett, és etetett ilyet a tehenekkel és lovakkal télen.Olyan mint a hatalmasra nõtt cékla (3-8 kg). A cukorrépánál 3-4 szer nagyobb. Kívül lilás színû, de belül fehéres. Répadarálóval (mint egy jó nagy kézihajtányos diódaráló) apritottuk 2-3 centis darabokra, bekeverte a npapa még valami száraz takarmánnyal és télen rendszeresen kapták az állatok. Pincében tartottuk. [ 03 Február 2003, 08:39: Az üzenetet átszerkesztette: Fec ]

#21 realcowboy

realcowboy

    Magnum

  • Fórumtag
  • 8.060 hozzászólás

Közzétéve 2003 február 3. - 10:09

Stimmel.Én nem szoktam szeletelni csak olyan lónak aki nem bukik rá eleinte.Vannak olyan dörzsöltek is akik nagy precizitással le tudják szopogatni a darát is róla.Mi hozzáadjuk az abrakhoz, ketté vágva vagy egyben.Az a vonzó benne,hogy relativ nagy mennyiséget lehet belõle megetetni dietetikai hatása jó és telítettség érzetet ad a lónak veszélytelenül.Ha jól sikerül beszerezni akkor az ára sem vészes.Némileg pótolja a zöldet a téli idõben, mikor csak száraz anyagokat eszik többnyire a ló.

#22 Fec

Fec

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.878 hozzászólás

Közzétéve 2003 február 3. - 15:15

Úgy látom, mindenki inkább az ivóban tolong és nem akar szembenézni ezzel a témával, (mert aki nem tapasztalta, hogy milyen tud lenni az örüljön, akinek meg jutott belõle az nem szeret még rágondolni sem. Teljesen érthetõ.)Azért továbblökném a témát egy-két ártatlan kérdéssel: ha már bejelentkezett a kólika, mit lehet tenni? Hogyan lehet segíteni? Egyáltalán, hogyan veszem észre? Mert fontos hogy hamar felismerjük!Addigis elmesélek egy esetet.Egyik reggel elkapott az egyik lovász, hogy gyanús neki a barátom lova, kerítsem elõ mert feltûnt hogy nem trágyázott, feszengett, nem volt bélmozgása stb. Kólika. Állatorvos azonnal. Takarítás hátulról, olajos beöntés, elölrõl orron át letolt mûanyagcsövön keresztül beöntés vödörszám, gyomormosás (De büdös tud lenni az erjedõ gyomortartalom!) Görcsoldó injekció. Késõbb infúzió mert nem iszik. Vagy 8 liternyi. (Ha nem iszik, a szervezet elõször a belek környékérõl "szedi el" a folyadékot, és mégjobban "rásül" a bél a bentrekedt, összeállt izére. Sétáltatás órákon keresztül, ló menetközben le akar feküdni akár a betonra is vergõdni. Végül nagy nehezen, úgy este 11 felé beindultak a belek és pottyantott, megmenekült. Tulaj már háromszor lemondott róla gondolatban.

#23 Apple

Apple

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 9.533 hozzászólás

Közzétéve 2003 február 3. - 17:00

Hálistennek még soha nem láttam kólikázó lovat. Nem is akarok.Viszont mi a lovardában a hetekben vesztettünk el egy olyan lovat, akirõl soha nem gondoltam volna, hogy így, ennyi szenvedéssel fog elpusztulni. Oka: kólika.Eléggé megrázott. Hogy bazst idézzem: "Annyira védtelenek, és olyan sokmindentõl tudnak megbetegedni....!"

#24 Fec

Fec

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.878 hozzászólás

Közzétéve 2003 február 3. - 17:31

Hát igen. Azért is írtam le, mert engem is elfogott közben párszor a tehetetlenség érzése, annak ellenére, hogy állatorvos, segéderõ, felszerelés is volt. De mégis benne volt az esetlegesség.

#25 horsi

horsi

    Új vendég

  • Fórumtag
  • 13 hozzászólás

Közzétéve 2003 február 18. - 21:15

Szerbusztok!Sajnos en mär megtapasztaltam,hogy mi az a KOLIKA.Van egy lovam,amelyiknek mär volt mütetje.Szerintem a legnagyobb baj,hogy meg mindig sok lovardäban szinte egyältalän nem lehet karämozni a lovakat.En is egy ilyenben sinylödöm.Egyet ertek Realcowboy,szerintem sok baj forräsa az, hogy a lovak nem tudnak eleget szabadon mozogni.A doki aki hozzäm ill. lovaimhoz jär azt mondta ez egy häziasitäsi betegseg.Szerintem igaza van.Mert ez önnmagäban foglalja azokat is amiket ti irtatok.De azert szerintem nem a tulfeltett lovak betegsege.Az en pacim nem volt tulbabusgatva,es ma mär inkäbb sajnälom ezt,mint büszke vagyok rä.Nem tudom volt-e valaki közületek,aki lätott mär lovat miutän kihoztäk az ebresztö kamräbol.En igen,es törtenetesen a sajätom volt.A szivem szakadt meg erte.Annyit szurkältäk a korhäzban,hogy ha fecskendöt lät teljesen bepänikol,pedig az egyetemen azt mondtäk rendes,jol kezelhetö lo.Szoval szerintem igenis välogassätok a zabot,es csak a legjobbat adjätok kedvenceiteknek,mert ha mär nem lesz,akkor mär hiäba.Nekem volt lehetösegem,hogy megmüttessem a lovam,de van akinek nincs.Egyeb "okos" dolgot nem irnek most,mert az elöttem szolok nagyon sok jo dolgot irtak.De egy tanäcs meg ha kolikära hajlamos, vagy mütött lovatok van,rendszeresen etessetek takarmänykiegeszitöket pl. Gestamash,vagy Irish mash.

#26 sellõ

sellõ

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 243 hozzászólás

Közzétéve 2003 február 18. - 22:16

Jókor jött a téma, remélem nem (rossz)szellem idézés, de mostanában többször eszembe jut. Szóval az a gondom, hogy mostanában többször úgy sikerül kijutnom a pacimhoz, hogy már ki van készítve neki az esti zab... és széna. Behozom a karámból és amíg tisztítom és nyergelem, õ lelkesen eszeget. Azt már észrevettem, hogy pár falattal a pocakjában jobb kedvvel megy edzésre (ezt amúgy nem értem, én inkább pihennék evés után :rolleyes: ), de valahol hallottam, hogy közvetlenül mozgás elõtt nem illene etetni és itatni lovunkat. Ha jól emlékszem még azt a szót is emlegették, amit inkább le sem írok. Mit tegyek lapátoljam ki a tálból elõvigyázatosan, vagy az a mennyiség nem probléma, amit ennyi idõ alatt megeszik. :confused:

#27 realcowboy

realcowboy

    Magnum

  • Fórumtag
  • 8.060 hozzászólás

Közzétéve 2003 február 18. - 22:28

Munka elõtt nem jó abrakot etetni.Illõ minimum egy fél órát várni.Itatni szerintem kell vagy lehet.Mi megkérdezzük elõtte a lovakat ha nincs lehetõségük szabadon inni valamiért.Más kérdés, hogy pedagógiailag helyes e a vacsorájából kirángatni a lovat? Szerintem nem.Gyomorilag nem probléma ha eszik belõle és utána dolgozik.Csak kérdeés,hogy gyorsan ápolsz és nyergelsz e? :D

#28 sellõ

sellõ

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 243 hozzászólás

Közzétéve 2003 február 18. - 22:43

Itatás: önitató, kérdezze meg magától.Etetés:
idézet:
Eredeti szerzõ: realcowboy:Más kérdés, hogy pedagógiailag helyes e a vacsorájából kirángatni a lovat? Szerintem nem.Gyomorilag nem probléma ha eszik belõle és utána dolgozik.[/QUOTE]Valószínûleg én sem örülnék a kirángatásnak, de mellékesen még nem is lenne vacsora ideje. Amúgy nem erõszakoskodok, ilyenkor is nagyon szépen adja a fejét önállóan.Készülõdés:
idézet:
Csak kérdeés,hogy gyorsan ápolsz és nyergelsz e? :D [/QB][/QUOTE]Hááát az attól függ, mennyi idõm van rá. Ilyenkor igyekszem, hogy ne sok idõt töltsünk a "vacsoraasztal" elõtt. De jobban szeretek edzés után ápolni, kedveskedni..De ha tényleg nem okoz különösebb problémát az evés edzés elõtt, akkor hagyom a dolgot, legalább nagyobb kedvvel jön be a karámból ;) .

#29 Õz

Õz

    Sebész

  • Főmoderátor
  • 3.950 hozzászólás

Közzétéve 2003 február 18. - 23:30

Amennyi szénát ápolás-szerelés közben be tud csócsálni a fejébe, az még nem árt meg. De ha magába táplálja a teljes adag abrakját, és úgy viszed ki dolgozni, abból már cifra dolgok lehetnek. Nálunk lehet szólni a lovásznak, hogy tegye félre a pacc adagját, akkor nincs belõle botrány hogy ott van az orra elõtt és nem eheti.RC: munka utáni evéssel-ivással mi a helyzet?? (Értve ezalatt persze, hogy korrekt lesétáltatás után viszem be a helyére a lovat; nem azon habosan.)

#30 sellõ

sellõ

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 243 hozzászólás

Közzétéve 2003 február 18. - 23:38

idézet:
Eredeti szerzõ: realcowboy:A remélhetõ megelõzések:Forrázott lenmagos masch,étolaj[/QUOTE]Ha már itt tartunk, mit értesz a lenmagos masch alatt? Azt nem tudtam hogy a baj megelõzésére is jó, csak annyit hallottam, hogy jó az emésztésének és a szõrének fõleg váltás idején. Én hetente csak 2-3 evõkanálnyit fõzõk meg és teszek bele egy kis mézet. Ez elég(mennyiségre és gyakoriságra), vagy van valami más javallat?Az étolajjal mi a helyzet? Mennyit és milyen gyakran?

#31 realcowboy

realcowboy

    Magnum

  • Fórumtag
  • 8.060 hozzászólás

Közzétéve 2003 február 19. - 0:03

Õz!Ha lejáratva nyugodtan végeztek a lovaglással, nyugodtan ehet ihat.Ha lehet én szoktam várni egy kicsit az abrakkal de nem nagy gond ha eszik.Az itatásban számomra az az érdekes,hogy általában ezt még az újnak számító lovasok is tudják. Inkább túlzottan betartják a várakozási ídõt mégis gyakran elõfordul, hogy sikerül a bajt megcsinálni.Nálunk szabadon laknak a lovak és általában nyáron nem hideg a víz,mert két fürdõkádból isznak.Abból a vízbõl gond nélkül ihatnak de egy vezetékbõl hûvõsen folyó vizzel munka után jobb óvatosnak lenni.Régen zöldfülû idõkben mikor nagyon hideg volt gondoltam kedvébe járok a lovamnak.Ha nekem is jó a tea elven langyos vizet akartam itatni a lovammal.Ne tudd meg,hogy nézett rám!

#32 realcowboy

realcowboy

    Magnum

  • Fórumtag
  • 8.060 hozzászólás

Közzétéve 2003 február 19. - 0:23

idézet:
Eredeti szerzõ: sellõ:Én hetente csak 2-3 evõkanálnyit fõzõk meg és teszek bele egy kis mézet. Az étolajjal mi a helyzet? Mennyit és milyen gyakran?[/QB][/QUOTE]Sellõ!A lenmagot nem szabad fõzni csak leforrázni,mint a teát.A ló abrakadagjához ha egyébként nem kap kell egy harmadrész korpát tenni.Ezt öntsd le a leforrázott lenmaggal és azzal a nyálkás itt le nem írható mihez hasonlító folyadékkal amivé vált a forrázástól.Kb 1 deciliter ami kell egy lónak.Tényleg szõrfény meg minden de a lényeg,hogy ez az anyag egy síkos filmet húz a belekre, ami a jobb tovahaladását segíti a béltartalomnak.Ami a rovarhányást illeti nem tudok róla többet, mint azt, hogy sokan szeretik, többek közt Moly is azt tesz még a kávéjába is.Magam inkább csak puszedliba sütve szeretem.Olaj.Hasonlókat szolgál.Fél deci két három naponta jó.Étolajjal hízlalni is lehet,fokozatosan egy liter fölé is mehet a napi adag.Persze ezt csak "akciós" áru olajjal lehet megoldani, mert igen drága lenne különben.

#33 sellõ

sellõ

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 243 hozzászólás

Közzétéve 2003 február 19. - 0:43

RC! Köszönöm a jótanácsot, ezentúl csak forrázom.Nem állítom, hogy lelkesedik a fõzetért, gondosan kieszik mindent mellõle és csak a végén, ha már tényleg nincs semmi más, akkor áll neki megenni azt a "trutyit". Pedig megkóstoltam, nincs rossz íze, de az állaga... brrrrr.Korpát amúgy kap rendszeresen a zab mellé.

#34 realcowboy

realcowboy

    Magnum

  • Fórumtag
  • 8.060 hozzászólás

Közzétéve 2003 február 19. - 0:45

Hát keverd össze a trutyit az abrakkal.Észre sem veszi majd! :D

#35 Bubus

Bubus

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 330 hozzászólás

Közzétéve 2003 augusztus 28. - 8:12

Sajnos ma hajnalban be kellett vinni Üllõre a lovamat mert kólikázott. Azt mondták, ha nem telefonálnak az a jó. Akkor reggel fél 9 körül érdeklõdhetek. Szurkoljatok!

#36 Csuti

Csuti

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4.848 hozzászólás

Közzétéve 2003 augusztus 28. - 8:25

Posted Image Szorítunk! Posted Image

#37 Ferenc

Ferenc

    Vágtabetolós

  • Fórumtag
  • 866 hozzászólás

Közzétéve 2003 augusztus 28. - 8:47

Van valami hír?Mûtötték?

#38 Ilusta

Ilusta

    Törzsvendég

  • Moderátor
  • 8.740 hozzászólás

Közzétéve 2003 augusztus 28. - 8:59

Csatlakozom mindkét elõttem szólóhoz!!

#39 Bubus

Bubus

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 330 hozzászólás

Közzétéve 2003 augusztus 28. - 9:23

Egyenlõre jól van. Szerencsére nem mûtötték meg. Megfigyelés alatt tartják. Nagyon köszönöm, hogy gondoltok ránk.

#40 Zsuzska

Zsuzska

    Törzsvendég

  • Admin
  • 3.961 hozzászólás

Közzétéve 2003 augusztus 28. - 9:31

Jobbulást neki, és írj meg minden új hírt!