Ugrás a tartalmakhoz


Fotó

Természetvédelem és lovaglás


  • Please log in to reply
206 válasz a témához

#1 Park Ranger

Park Ranger

    Új vendég

  • Fórumtag
  • 28 hozzászólás

Közzétéve 2002 augusztus 22. - 16:41

Ezt a témát közös ismerõsünk, Sheriff segítségével indítottam útjára. Hivatásos természetvédõként, a Kiskunsági Nemzeti Park alkalmazottjaként és lovas emberként régóta foglalkoztat a kérdés. A Nemzetközi Lovas Magazinban nemrég jelent meg egy cikk a témáról, melyet szerénységem követett el. Kérlek titeket osszátok meg velem véleményeteket errõl a témáról.Bemutatkozásul ennyi, egyelõre!

#2 Cavalier

Cavalier

    Mirage :)

  • Admin
  • 6.360 hozzászólás

Közzétéve 2002 augusztus 22. - 17:25

Én nem lovagolok természetvédelmi területen, legalábbis saját lóval nem, max. ha egyszer még Sheriff beenged Silveradoba, egy túra erejéig, és onnan elkavarodunk ilyen helyekre... Posted Image De amivel én eddig találkoztam, az hogy a lovasok többnyire nagyon vigyáznak a természetre. Én általában olyanokkal járok lovazni, akik igen. Annyira sajnálom, hogy soha nem látjuk, nem vagyunk ott, amikor egyesek kihordják a szemetet az erdõ szélére. Olyan szívesen rendberaknám õket. Csak egy picit. Posted Image Csak épp annyira, hogy megtudjuk hogy tud egy fürdõkáddal, rozsdás gáztûzhellyel a seggében hazarohanni... Posted Image Cav

#3 Zsubaba

Zsubaba

    Csendes Patak

  • Fórumtag
  • 10.126 hozzászólás

Közzétéve 2002 augusztus 22. - 18:16

A Szilas-patak melletti erdõ, az a Cinkotai kiserdõ?Mind1. Régen arra jártunk lovazni, majd egyszer jöttek a szekuritis bácsik és mondták, hogy egy természetvédelmi terület, igaz, a tábla is kint van, meg ilyen rizsa szövegek, hogy csak a kijelölt helyen lehet tüzet gyújtani, blablabla... na és akkor mondták, hogy nem szabad bemenni lóval, mert hogy óvjuk környezetünket meg ilyenek, és a tudtunkra adták, hogyha mégis bemegyünk, és elkapnak minket (megnézném hogy lobognak egy vágtázó ló farkába kapaszkodva tongue.gif ) akkor kötelesek vagyunk LOVANKÉNT 25.000, azaz huszonötezer HUF-ot fizetni.Ebben az esetben nem tudom, hogy a lovak mivel szennyezik a környezetet, mert szerintem egy adag lótrágya nem szaglik, és jó a növényeknek is. Ellenben, a kutyák - merthogy a kutyákat is beviszik sétálni, igaz pórázon, de az nem változtat semmit... - szóval a kutyák piszka sokkal szagosabb, és én legalábbis több, finom hölgyhöz nem illõ szót kiáltanék a világba, ha bele találnék lépni, legyen az az ünnepi kiscipõmmel, vagy egy sáros edzõcipõvel...Tehát azt nem értem, hogy a lovak miért nem mehetnek be az erdõbe, ha úgyis csak a kijelölt úton haladunk??? :confused: Egyszer rég, mikor még megvolt a [url="http://"http://kep.tar.hu/zsubaba/images/pic952150.jpg"]Gábor[/url] sztrájkot rendeztünk, és az erdõ mellett mentünk... a betonúton.Nos ezt úgy kell elképzelni, hogy van az erdõ, mellette kb. 1,5 méter széles földsáv, egy-egy sávos sima autóút, 1,5méter széles földsáv, part, tó. Szóval nem sok helyünk volt elhaladni a kb. 500 méter hosszú úton, mert mind2 oldalon autók, meg horgászok voltak. Gábor itt csak azért fontos, mert félt az autóktól és utálja õket, ezért legalább egyméteres ívben kerüli ki õket. Szóval megyünk az úton, itt ott egy-egy autó, és hiába küzdöttem, (igen én voltam az a barom, aki ilyenkor ráült tongue.gif ) a fenének sem akart az út szélére kimenni. No akkor volt baj, amikor szembe jött egy kamion... jujj nagy dudálások, meg minden, de nagy nehezen elmentünk egymás mellett. A horgászok némelyike csodált minket, mint aki sosem látott még lovat, másik fele viszont elküldött melegebb éghajlatra, mert zavartuk õket. Aztán jöttek mindkét oldalról, már azon voltam hogy berántom a lovat, és bemegyünk az erdõbe és letojok mindenkit, aki beszól, hogy miért megyek be az erdõbe. Azért nem fogom se a saját, se a ló biztonságát és idegeit veszélynek kitenni, mert vmi barom kitalálta, hogy nem mehetünk be az erdõbe...No... ezzel nem azt akarom mondani, hogy hujeség a tájvédelem, meg miegyéb, de ott, ahol az erdõben nap mint nap több ezren megfordulnak, oda miért nem mehet be a szerencsétlen lovas a lovával?Én is olvastam a cikket az NLM-ben és tetszett, és tökre igaza volt. Ott is az kell, hogy csak a kijelölt és elõre kitaposott úton haladhassanak az emberek, a lovasok, a biciklisek és teszemazt a crossmotorosok...Zsubaba voltam, Budapestrõl Posted Image

#4 Apple

Apple

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 9.533 hozzászólás

Közzétéve 2002 augusztus 22. - 18:21

Ó, nálunk is "csodás" a panoráma. Van oyan, hogy az erdõ kellõs közepén mekdonálcos (sic!) zacskót találunk, van egy hely, ahova rendszeresen a kocsirészeket viszik ki, etc. undorító

#5 Gyugyu

Gyugyu

    Új vendég

  • Fórumtag
  • 3 hozzászólás

Közzétéve 2002 augusztus 23. - 9:03

Sziasztok!Talán valamennyire ide tartozik a kirándulók esete is. Biztos van aki fél a lovaktól és nem szívesen ugrik be a bokorba, fõleg kisgyerekkel. Persze ha választani kellene a lovasok meg a motorosok között... A lókaki sem lehet mindenkinek illatos. A biciklisiket állítólag azért nem szeretik a természetvédõk, mert fellazítják/tönkreteszik az utakat. A lóval szerintem nincs ilyen probléma.

#6 KundK

KundK

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.050 hozzászólás

Közzétéve 2002 augusztus 23. - 10:19

RangerOlvastam a cikkedet. Nagyon jó volt. ZsuOtt pontosan le van írva, hogy egy egyszerû séta is mit tud tönkretenni egy érzékeny környezetben. Amit én hiányolok, az a tájékoztatás. Én jó esetben onnan tudom, hogy védett helyen járok, hogy az út szélén van egy tábla. Nincsenek térképek amibõl meg lehetne tudni a korlátozásokat és a lehetõségeket.

#7 Tavasz

Tavasz

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 109 hozzászólás

Közzétéve 2002 augusztus 23. - 10:35

Totál kétségbe vagyok esve. Otthon tartom a lovaimat, és amikor idekerültek többen szóltak, hogy ne nagyon hirdessem, hogy vannak, mert az önkormányzat szerint nem lehet nagy testû állatot tartani a FALUBAN!!!!!!Van egy új része a falunak, ahova kiköltöztek az újgazdag finnyás pestiek /bocs a kivételnek/ és ott elrendelte az önkormányzat, hogy nagytestû kutyánál nagyobb háziállatot nem lehet tartani. Õk ennek persze örülnek. Én viszont a régi részen lakom, a szomszédok meg lettek kérdezve, õket nem zavarja, ráadásul a ház egyik oldalán nyárfás van, a végén egy nagy gazos terület, tehát nem az utca közepén van a ház. Az elõbb bementem az önkormányzathoz és megkérdeztem, hogy kié a gazos terület, mert szeretném rendben tartani. Az övéké. Erre kérdezték, hogy miért. Erre mondtam, hogy lehet, hogy lovat szeretnék tartani. Erre teljesen megrökönyödtek, hogy azt nem lehet, mert lakóterület. Most megtudtam, hogy az ún. " állatvédelmis " egy begyöpösödött öreglány. Kiderült, pont vele beszéltem. 1. Szóval a tiszta dzsindzsa, parlagfüves terület szebben fest, mint a rendben tartott legelõ.2. Falun NE tarts állatot, az nem arra való.3. Egy hülye senkiházi, akinek fingja sincs a lótartásról, megmondhatja neked mit csinálhatsz velük és mit nem.4. Ha nekik nincs, neked se legyen.5- Felépítettem a gyerekkori álmot, õk lerombolhatják egy perc alatt.

#8 ultimo

ultimo

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 114 hozzászólás

Közzétéve 2002 augusztus 23. - 11:42

Természetvédelem!Nekem leginkább a magyar ember butasága nem tetszik. Még a madár se sz@rik bele a saját fészkébe. Mért van az hogy az ember nem tud úgy lovagolni egy jót hogy valahol ( még a legnagyobb rengeteg erdõ mélyén is ) ne ütközzön szemét és törmelék halmokba. Ugyanannyi erõvel az elsõ hulladéklerakóig is el lehetne vinni a mocskot, a legtöbb helyen térítésmentesen lerakható.Az EU csatlakozással kapcsolatban beszélnek itt arról hogy Magyarország egyik legfõbb kincse a természeti környezet. Hát csak üljenek autóba, vonatra, lóra az illetékesek és meg fogják látni hogy szerte az országba hány millió köbméter szemét van szétszórva. Hogyan lehetne a turistákat tömegével idecsalogatni a lovasturizmus keretében ha nejlonzacskó közt nyílik a hóvirág és a szarvasok használt autógumikon ugrálnak át. A sok barom politikus meg eközben a saját hülyeségét hajtja ahelyett hogy tennének is valamit végre. :( A természetvédelmi területeken való lovaglás szerintem olyan téma amit normális kompromisszumokkal rendbe lehet tenni. Bizonyára vannak olyan kiemelten védett területek ahol nem a legszerencsésebb lovastúrát vezetni. Mindenesetre egy ló nem okoz annyi kárt mint egy motoros vagy egy szemetelõ túrista. Ez persze kicsit általánosság de sajna van ilyenTavasz!Ne a szóbeszédre halgass! Meg kell nézni az önkormányzat helyi rendeletében hogy a ti utcátokra pontosan mi az elõírás. Valószínûleg csak az újgazdag telepen van korlátozás. Egyébként ez is jó magyar begyöpösödött gondolkodás. Csak néhány nyugati várost említenék ahol a legforgalmasabb helyen is egy talpalatnyi zöld területen is ló legel és a járdán bármikor találkozhatsz lovassal. Newcastle(UK), Hannover(D), Uppsala(Svéd)...ultimo

#9 Zsubaba

Zsubaba

    Csendes Patak

  • Fórumtag
  • 10.126 hozzászólás

Közzétéve 2002 augusztus 23. - 12:32

idézet:
Eredeti szerzõ: GyugyuTalán valamennyire ide tartozik a kirándulók esete is. Biztos van aki fél a lovaktól és nem szívesen ugrik be a bokorba, fõleg kisgyerekkel.[/QUOTE]Igen, ez is ide tartozik, csakhogy azt azért nem hiszem, hogy egy 1,5 méter széles úton, nem férünk el egymás mellett. És nem vágtában közlekedünk! Ügetésben, és ha jön valaki, akkor lépésben megyünk el egymás mellett, nehogy megijedjenek. És nem bokorba kell ugrania, csak rálépnie egy kis csomó fûre!
idézet:
A lókaki sem lehet mindenkinek illatos. [/QUOTE]Nem azt mondtam, hogy illatos, de mondd meg õszintén, minek van jobb illata, a lószarnak vagy a kutyaszarnak???
idézet:
Eredeti szerzõ: KundK:ZsuOtt pontosan le van írva, hogy egy egyszerû séta is mit tud tönkretenni egy érzékeny környezetben. [/QUOTE]Igen, igaz, le van írva. De megint csak azt mondom, hogy ha van a 1,5 méter széles út bent az erdõben, akkor ott mit tehetünk tönkre? Az ágakat nem tördeljük le, mert elférünk alattuk, úgyhogy felesleges, és mi sem vagyunk barbárok... Posted Image

#10 Ferenc

Ferenc

    Vágtabetolós

  • Fórumtag
  • 866 hozzászólás

Közzétéve 2002 augusztus 23. - 12:32

Tavasz!Ez valóban bután van kialakítva. Tudtommal Budapest legtöbb kerületében is betiltották a nagytestû állatok tartását. Nem ártana egy kicsit részletesebben kitalálni ezeket a rendeleteket. Annyiból igazuk van, hogy én sem örülnék, ha a hatodikon a szomszédom tehenet vagy birkát tartani. A lovardák és lótulajdonosok életét viszont nagyon megnehezítik. De azt el kell ismernünk, hogy egy rosszul kialakított lótartó hely kellemetlen, sõt veszélyes lehet a szomszédokra. Gondolj a legyekre, trágyára, rágcsálókra. Tehát valamennyi alapja van az intézkedésnek. Szerintem a MLSZ-nek, vagy valami hasonló szervezetnek kellene fellépnie ezzel kapcsolatban az Önkormányzatoknál.Park Ranger!Légy üdvözölve a Fórumon. A cikk valóban jó volt. Sok lovas van a Kiskunsági Nemzeti Park területén, és egyre többet hallani az összeütközésekrõl. Egyre több ember kíváncsi ezekre az értékekre, és ezeknek az embereknek a nagy része lovon érkezik, természetesen nem a szervezett buszos túrákra gondolok. És bizony ezeknek a lovasoknak a többsége mégiscsak városlakó. Éppen ezért kellene szerintem fejleszteni az információs rendszereket. Több ilyen cikkre lenne szükség, esetleg egy kicsit gyakorlatiasabb formában, kitérve a konkrét állat és növényvilágra. Mégiscsak más a hozzáállás, ha látsz egy zöld csomót sárga pöttyökkel, vagy látsz egy védett növényt, amirõl tudod, hogy csak itt él. Õszintén bevallom, hogy ha túra közben egyszer csak elérkezek egy táblához a semmi közepén, amin egy bemenni tilos felirat van, az különösebben nem szokott meghatni. Fõleg akkor, ha a tábla elõtt, és a tábla után semmiféle különbséget sem látok a tájban. Ráadásul még elágazás sincs, tehát vagy továbbmegyek vagy visszafordulok. Olyan táblát még nem láttam elágazásnál, hogyha ezen az úton megyek tovább, akkor védett területre fogok érkezni.Az nem igazán lenne jó, ha a parkokat teleraknánk táblákkal, de egy-egy térkép talán nem ártana, illetve a sima bemenni tilos táblák alatt még elférne egy kis magyarázat, hogy miért tilos.Lenne egy-két kérdésem is. Általános probléma, hogy nem nagyon lehet hozzájutni földutakat feltüntetõ részletes, lovasok számára is használható térképhez. A Park rendelkezik ilyenekkel?A sima bemenni tilos tábla nekem kevésnek tûnik. Mármint gyalog tilos bemenni, lóval, motorral, terepjáróval, IFA-val?Vannak útvonalak, vagy bármerre lehet menni, amerre nem tilos?Szoktatok valamilyen okítást tartani azoknak, akik kíváncsiak a látnivalókra, némi magyarázattal egybekötve? Esetleg egy túra elõtt lehet valahol egy 1-2 órás elõadást kapni a terület jellegzetességeirõl?Van valamilyen oktató programotok a vendéglátással foglalkozó tanyák, fogadók számára?Remélem nem veszed kötekedésnek amiket írtam. Hirtelen ezek jutottak az eszembe. A természetvédelem szerintem is fontos, és tudom, hogy a Parkoknak hatalmas szerepe van benne. Éppen csak az információim hiányosak. A Kiskunsági Nemzeti Parkról is nagyjából annyit tudok, hogy létezik, vannak táblái, meg felügyelõi, de hogy mit tesz a természetért és hogyan, azt nem igazán tudom. Lehet, hogy csak én vagyok ilyen tudatlan, de szerintem ezek az infók nem terjednek széles körben. Én eddig csak néhány õrrel találkoztam, többnyire olyan maguknak való fickóknak tûnnek, jönnek szembe, köszönés, végigmérnek, aztán mennek tovább. Ezért is örülök, hogy felbukkantál a fórumon, és talán egy kicsit megismertetsz minket a Park belsõ életével.Üdv.:Ferenc

#11 piaffe

piaffe

    Az elengedett

  • Fórumtag
  • 3.446 hozzászólás

Közzétéve 2002 augusztus 23. - 13:26

Tavasz!Én Kecskeméten lakom és itt tartom a 2 lovamat. Na most ez úgy mûködik, hogy igazából a hely neve Kadafalva, de Kecskeméthez tartozik, szóval még a címem is olyan, mintha bent laknék a városban: Kecskemét, Nárcisz u. 20.Tehát ez egy falu, ami Kecskeméthez tartozik. Egy lakott terület. Én anno úgy lettem felvilágosítva, hogy lakott területen belül legfeljebb 2 db nagytestû állat tartása van megengedve. Kaptunk is engedélyt egy 2 boxos istálló felépítésére (megjegyzem az istállóban igazából 4 boksz lett építve, csak a másik 2 terménytároló és hasonlók címen van bejegyezve Posted Image ) és benne lakik a 2 pacc. Nem értem, hogy Neked mért ne lehetne faluhelyen lovat tartani... Javaslom érdeklõdj más személyektõl is, talán az a begyöpesedett nénike nem jól tudja.

#12 Guest_Csongor_*

Guest_Csongor_*
  • Guests

Közzétéve 2002 augusztus 23. - 16:16

Vannak olyan települések, ahol a talajvizek túl magas nitráttartalmára hivatkozva korlátozzák az állattartást. Errõl volt egy cikk nemrég a népszabadságban, idézem: Pest megye csaknem fele, 102 település érzékeny az egészségkárosodást okozó nitrátszennyezésre. A növény- és talajvédelmi szolgálat körlevélben értesítette az érintett településeket azokról az elõírásokról, amelyek betartásával a felszíni és a felszín alatti vizek megvédhetõk a nitrátszennyezéstõl. Egy tavalyi kormányrendelet meghatározza a trágyakezelés ezzel összefüggõ teendõit, amelyek megvalósításáról adatot kell szolgáltatniuk a termelõknek.A nitrát részben trágyázás útján juthat a felszíni és a felszín alatti vizekbe. Ezért egy 1991-ben elfogadott brüsszeli uniós jogszabály elõírta, hogy az állatlétszámnak összhangban kell lennie az adott vidék eltartó képességével – tájékoztatott Pirkó Béla, a Fõvárosi és Pest Megyei Növény- és Talajvédelmi Szolgálat talajvédelmi osztályvezetõje. Ez Magyarországon általában még nem okoz gondot, egy-egy állattartó telep esetében viszont már igen. S mivel tavaly nálunk is megszületett az erre vonatkozó kormányrendelet, számos feladatot kell megoldaniuk a gazdálkodóknak.Az ivóvízbe jutó nitrát súlyos egészségkárosodást okozhat. Bizonyos koncentráció felett rákkeltõ hatású. A hat hónaposnál fiatalabb csecsemõk különösen érzékenyek a szervezetükbe kerülõ nitrátra, rájuk már rendkívül csekély mennyiség is mérgezõen hat. Az unióban literenként 50 milligramm nitrátot tartalmazhat az ivóvíz, nálunk eddig 40 milligramm volt ez a határérték, 2001 novembere óta vettük át az uniós szabványt. Részletek: népszabadság.hu => talajvizek, nitrát szavakra kereséssel.

#13 piaffe

piaffe

    Az elengedett

  • Fórumtag
  • 3.446 hozzászólás

Közzétéve 2002 augusztus 23. - 16:29

OFF ONNa mi van, ezt leírni nem fáj az ujjad? Csak ha beszámolót kell fogalmazni? Posted Image OFF OFF

#14 ikácska

ikácska

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.792 hozzászólás

Közzétéve 2002 augusztus 23. - 17:25

Nálunk is van egy terület, a Guthi erdõ. Némely részére be lehet menni, ahova nem, az le van kerítve. Így én még nem jártam úgy, hogy rámszóltak volna. De itt is sok a szemét, de ami még rosszabb, minõsíthetetlen emberek által felakasztott tucatnyi kutyával és macskával találkoztam már itt. Borzalmas látvány, nem kívánom semminek.Ahol én lakom, az egy kisváros. A központ közelében lakom. Nekem is kitalálták, hogy nem tarthatok majd lovat hamarosan, mert helyi rendelet lesz rá, hogy a központban nem szabad majd tartani, és mi még pont beleesünk. Mellesleg a kertszomszédunk a bölcsi, és már feljelentettek minket, hogy a lódobogástól nincs nyugtuk, mert áthallatszik, ahogy vágtatnak a lovak. Igaz, maguktól sose vágtatnak, én meg csak este foglalkozom velük, akkor meg már nincs bölcsi. Nagy palakerítés választ el minden szomszédtól. Az egyik szomszéd egy aranyos néni, akit nem zavarnak. A másik feljelentett, hogy büdösek a lovak. Igaz, a kutya miatt is feljelentettek, mert félnek tõle. Igaz, ott a palakerítés, és még sosem találkoztak vele össze. Szóval felháborító!

#15 Neduddki

Neduddki

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.889 hozzászólás

Közzétéve 2002 augusztus 23. - 19:52

Ezt a vizes dolgot nem teljesen értem... Ahol magas a nitráttartalom, ott nem lehet sok lovat tartani, vagy csak hatalmas állattartó telepek nem lehetnek? Csömörön szerintem elég sok ló van, és ott nitrátos a víz. :confused:

#16 Filly

Filly

    Biodegenerált

  • Főmoderátor
  • 8.075 hozzászólás

Közzétéve 2002 augusztus 23. - 22:04

Üdvözletem, Park Ranger!Jó volt a cikk, jöhetne még néhány ilyen... Küldtem emilt, de nem jött válasz, miért? A fõszerk.

#17 Kátya

Kátya

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 290 hozzászólás

Közzétéve 2002 augusztus 24. - 15:58

Sziasztok.Mint már sokatoknak, nekem is az a véleményem, hogy a legnagyobb tragédia a tájékozatlanság. A legtöbb embernek a természetvédelem a nemszemetelést jelenti, és a természetvédelem hiányát a rengeteg erdõn mezõn elszórt hulladékban látják. A természetvédelem ennél sokkal több rétû, amirõl sajnos még én is keveset tudok, bár már fél évig volt természetvédelem elõadásom az isiben. Tehát a legfontosabb a tájékoztatás lenne. Elsõ lépéskent talán a lovasok tájékoztatása. Ha én lovas tanyát vezetnék, valahogy így kezdeném: a tanyán nem csak a lovaglással ismerkedhetnének az ott lévõ már gyakorlott lovasok, illetve a a lovakkal most ismerkedõk, vagy esetleg az érdeklõdõ turisták, hanem a természetvédelemmel is. Mint lovas vezetõ (és mint természetvédõ) kimûvelném magam környezetvédelembõl (mellesleg ez folyamatban van :D ), fõleg az adott tájegységébõl gyûjtenék be információkat, esetleg elmennék tanfolyamra, hogy tényleg szakember szinten értsek a dologhoz. Ezek után már bátran tanítanám az odalátogatókat. Prospektust, információs lapot gyártanék, amely felkeltené az érdeklõdõk figyelmét. Ha a tanyámra elég látogató jön, kisebb csoportoknak elõadásokat szerveznék, amiket természetesen én tartanék, hogy ne kelljen elõadót fizetni, mert ugye a lovasturizmusból élõk zsebe sosem a pénztõl dagad, inkább a lónak járó jutalom falattól Posted Image .A rendszeresen visszalátogató lovasaimat terepgyakorlat szerûen oktatnám ott a helyszínen, és folyamatosan, hogy majd õk is taníthassanak másokat.Talán azért van nagy lehetõség a lovasok tanításában, mert õk önként vállalták a természettel való kapcsolatot, így annak védelmére nem kell õket rábeszélni, csak a módot kell megmutatni. Sajnos aki ettõl távol, a város közepén él (ahogy alapvetõen én is, ezért is látom a tátongó szakadékot) az nem mutat hajlandóságot a term. védelemre, ezért nem is akar tanulni. Azaz jó dolognak tarja a természetvédelmet, de nem látja értelmét, hogy õ is belevesse magát, hiszen távol él tõle. VISZONT, a lovas ember családja gyakran épp ilyen, városi familia (mint az enyém is), és így talán mégis be lehet csempészni a tudást a betonlakók fejébe is. Talán a lovagló gyerek kivinné a szüleit egy ilyen elõadásra, otthon beszélgetnének arról, hogy mit tanult a gyerek...stb.Hosszútávon talán hatásos lenne.És hogy hol van ebben a tanyavezetõnek a biznissz? Merthogy mindent ez mozgat! Talán ott, hogy szinesíti a szolgáltatásai palettáját, többre tanítja a lovasait, mint a ló és természet szeretete, és talán ennek embervonzó értéke van. Talán ez reklámot csinál a klubnak. Ki tudja? Van itt közgazdász :confused: ? Úgy tudom van. Mit tud ennek a marketingjérõl mondani?CiaoKátya [ 24 Agusztus 2002, 18:27: Az üzenetet átszerkesztette: Kátya ]

#18 Cavalier

Cavalier

    Mirage :)

  • Admin
  • 6.360 hozzászólás

Közzétéve 2002 augusztus 24. - 16:50

Hmm... Az ilyen, mint a jó dolgok általában nem kifizetõdõek. Azt mondják, hogy egy jó biznisz megtérüléséhez is legalább 5 év kell, ebben nem sok pénz lenne, kéne pár õrült, aki megcsinálná... Posted Image Én jelentkezem! Amúgy is régi álmom egy lovastanya, egyelõre álom is marad még, de nem felejtem el... Bérbõl-fizetésbõl nem fog menni elkezdeni, addig is amíg kitalálok valamit, marad az álom. :( Cav

#19 Cavalier

Cavalier

    Mirage :)

  • Admin
  • 6.360 hozzászólás

Közzétéve 2002 augusztus 24. - 17:11

idézet:
Eredeti szerzõ: Kátya:Mint már sokatoknak, nekem is az a véleményem, hogy a legnagyobb tragédia a tájékozatlanság. A legtöbb embernek a természetvédelem a nemszemetelést jelenti, és a természetvédelem hiányát a rengeteg erdõn mezõn elszórt hulladékban látják. [/QUOTE]Igazából tényleg az az egyik hely, ahol a legjobban látszik... Mert amíg tele van a város olyan primitív emberekkel, akik ide hordják az építési törmeléket, állattetemeket, lomtalanítási szemetet egy szép erdõs részre, addig mit is várhatunk? Vajon fog-e ezek után arra figyelni, hogy milyen jelecske van a terméken amit megvásárol, környezetbarát-e? Vagy arra, hogy ne dobálja el a cigicsikkjeit mindenfele? Egy ilyen eset miatt több száz hektár védett terület leéghet. Ezt már gyerekkortól bele kéne nevelni az emberbe. De amíg olyan gondok vannak, hogy azt se nevelik bele a gyerekbe, hogy nem illendõ dolog kiirtani a családját, addig várhatunk jobbat? Szarul esik érezni nap mint nap, hogy manapság minden a vedd meg, használd, dobd el elven készül. Az újrafelhasználás max 20-30%-nál gazdaságos, ezen felül ráfizetéses! Ha nálunk is kialakulna ez a rendszer, semmivel nem lennénk elõrébb, mivel ha duplaanyit termelünk, és annak a 30 %-át újrahasznosítjuk, akkor mág mindig 70%-al több a szemét mint eddig. De ma minden elavul, tönkremegy, mehet a szemétdombra. Nézzük a bútorokat. Régen jó vastag keményfa anyagból készült minden ki is bírt párszáz évet. Csakhát elavult a dizájn.. Egy modern ember kénytelen ma legalább 5 évente bútort cserélni, hogy trendy maradjon. Ezesetben persze teljesen felesleges maradandó anyagból csinálni. De ugyanez a helyzet autóknál is, meg híradástechnikai cikkeknél. A nagyobb cégeknél, ha új terméket terveznek, új szempontot is bevezettek a minõségellenõrzésnél. Nem csak azt nézik, hogy X évnél többet mindenképpen bírjon ki, de azt is, hogy Y év alatt biztosan romoljon el! Miért is lehet, hogy a 15-18 évesw tévém még mindig mûködik (mellesleg bármikor megjavítom otthon található anyagokból, ha elromlana Posted Image ) ellenben egy 3-4 éves tévének már a torka is véres? Szóval tehetünk mi bármit, ha ez a fajta kizsákmányoló ipar, gazdaság nem változik meg, akkor hiába. És nem fog, mert bizonyos köröknek ez az érdeke. És itt hagyom abba, mert nem akarok belemenni kényesebb témákba, hogy aztán késõbb hamut legyek kénytelen szórni a fejemre. Meg aztán magas is vagyok, meg kékszemû (kicsit szürkés! Posted Image ) nehogy probléma legyen... :D Cav

#20 Kátya

Kátya

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 290 hozzászólás

Közzétéve 2002 augusztus 24. - 18:26

Mindenhol azt sulykolják, hogy a természetvédelem egyetlen esélye, ha gazdaságosabb technikákat, módszereket tudnak a szakemberek bevezetni, mint amit alapban használ egy cég, üzem.. akármi.Ez egy külön szakma. Reméljük sok ilyen okos ember lesz, és reméljük jól megfizetik majd õket Posted Image (mert ha igen, akkor már el is van döntve, hogy mi leszek, ha nagy leszek), hamár egyszer fejleszteni kell a környezetvédelmet az EU szintre. De marhára elkanyarodtunk a lovaglás és a term. védelem kapcsolatától. Posted Image

#21

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 10.954 hozzászólás

Közzétéve 2002 augusztus 24. - 21:29

Kicsit tényleg,úh én most visszakanyarodok a személyes tapasztalataimmal... Ha nem bánjátok. :D Én is gyakran járok az erdõbe lovazni (mert nincs máshol hely), persze muszáj vagyok a túristautat használni, legalábbis részben. De ami felénk a kirándulókat illeti, eddig mindig tök jófejek voltak, nagyon tetszettek nekik a lovak, meg persze mi is csak lépésben mentünk el mellettük, meg ilyenek, ahogy ez elvárható. Ellenben némely biciklisták igen bunkók tudnak lenni! Nemrég is, jött szembe ezerrel, lefelé a lejtõn, amin mi fölfelé kaptattunk. Jól látott minket, megkértük, h lassítson, mert pl az a ló, amelyiken ültem, pánikol a biciklistáktól, de neeeem, neki muszáj volt elrepeszteni mellettünk, szegény paci meg majd összecsinálta magát, én meg gyõztem kapaszkodni, meg hajtani, h hanyatt ne vágja magát az emelkedõn... De ez csak 1 rossz pl, a legtöbb bringással is együtt lehet mûködni.Na ja, a szeméthalmok itt is megvannak, szép kis látvány, mondhatom, de nem lehet mit tenni, amíg vannak olyan állatok, akik odahordják... Sajnos! :( Van még1 dolog... Világos, hogy ahova nem lehet bemenni lóval, elvilg, ott rádszól a vadász, meg az erdész, h ugyan már, mégse, és ez odáig rendben is van, meg vannak tényleg nagyon rendes erdészek, akik elnézik, és tudják, h tényleg nem megyünk le az útról és vigyázunk és felfogják, hogy a rallysok biztosan több kárt okoznak mint mi... De az sem megoldás a részükrõl, hogy rálõ a lovasra (ez nálunk még nem történt meg szerencsére, de sokfelõl hallani), vagy ráfekszik a dudára és elkezd ordibálni, amikor elmegyünk a kocsija mellett, vagy utánadhajt... De szó se róla, azért itt is vannak ellenpéldák, nálunk pl 1 ilyen hapsi van, a többi általában rendes, ha szépen elsétálunk mellettük, még vissza is köszönnek, szal tényleg rendesek... és azért tudják, vagy lehet, h inkább csak reméleik, h vigyázunk...Az infó a környvédrõl tényleg elég kevés és valóban jó ötlet lenne a lovasok okítása is. De pl ha lenne rá pénz, energia, hajlandóság, stb, meg lehetne valósítani több helyen is, ami Petneházán is van, hogy kijelöltek külön lovaglóutakat, így nem kell a tájvéd. körzetekben szabálytalankodni... Egy kis erõfeszítéssel olyan klasszul megegyezhetnének a lovasok és az erdészek, meg vadászok, meg mindenki, aki a "másik felet" képviseli, bár szerintem a két fél érdekei nem különböznek, hiszen a lovasok sem szeretnének ártani a természetnek, ugyanúgy élvezni szeretnék, mint bárki más... :rolleyes:

#22 Cavalier

Cavalier

    Mirage :)

  • Admin
  • 6.360 hozzászólás

Közzétéve 2002 augusztus 24. - 21:53

Eredeti szerzõ: Kátya:Mindenhol azt sulykolják, hogy a természetvédelem egyetlen esélye, ha gazdaságosabb technikákat, módszereket tudnak a szakemberek bevezetni, mint amit alapban használ egy cég, üzem.. akármi.Ha természetbarátabb, az tutira nem gazdaságosabb... :( Persze lehetne olyan módszereket találni, de a keresés is pénzbe kerül, de még mennyibe. És ugyan miért keresnének, ha így is viszi mindenki a videjót meg a dvd lejáccót mint a cukrot? :( Ez egy külön szakma. Reméljük sok ilyen okos ember lesz, és reméljük jól megfizetik majd õket Posted Image (mert ha igen, akkor már el is van döntve, hogy mi leszek, ha nagy leszek), hamár egyszer fejleszteni kell a környezetvédelmet az EU szintre. EU? Mi az az EU? Nem a kánaán, nem az ígéret földje, nem az etalon, ahogy amerika sem az. Shit.. :( Ha természetbarátok akarunk lenni, az a világgazdaságot alapjaiban változtatná meg, tényleg... Meg lehetne tenni, de akik megtehetnék, a saját zsebükkel, hatalmukkal vannak elfoglalva. Éljen a globalizáció, hurrá, hurrá. Végülis, ha mindenhol ugyanaz a szar van, akkor senki se panaszkodik?! Cav

#23 Cavalier

Cavalier

    Mirage :)

  • Admin
  • 6.360 hozzászólás

Közzétéve 2002 augusztus 24. - 22:06

A kirándulókkal nincs gond általában. A múltkor megpróbáltam útbaigazítani õket, megkérdezték merre van az arra. Aztán rájöttem, hogy a térképet fordítva kell nézni. Posted Image Valahova biztos eljutottak, sok szép hely van itt. Posted Image Viszont mi is találkoztunk ilyen biciklisekkel, láttak, de nem lassítottak. Mirage nem ijedõs, éppcsak megnézte õket. Legközelebb majd keresztbeállok a lóval az úton, meglátjuk akkor mit csinálnak. :D Szerencsére nem nagyon látni erre vadászokat, lehet, hogy most az õszi idõszakban majd elõkerülnek, remélem nem lesznek összetûzések, pont azokon az erdei utakon szeretek lovagolni, ahol vadlesek is vannak. Óvatosnak kell lenni. Most kezdõdik a vadak párzási idõszaka, lehet látni majd pár szép állatot. NEM a vadászokra gondolok... Bár sose lehet tudni. Posted Image Ha valaki ránklõne az nem köszönné meg amit kapna utána... Miattam aztán meg dudálhat, meg csinálhat amit akar, a ló nem ijed meg tõle.. Posted Image Sose csináltunk még semmi kárt az erdõben, az állatokat se nagyon zavartuk meg, kicsit bemenekültek a sûrûbe, ha megláttak, vagy éppen nem.Viszont a lovaglóutak kijelölése nem tetszik nekem. Sajnos, vagy nem, ez a trend nyugaton. Éppen ezért járnak onnan ide lovagolni... Qrva érdekes lovaglások lehetnek. "jéé, ez a faág tegnap mintha 3,8 fokkal feljebb állt volna!" "hoppá, itt kakiltunk tegnap. Hehe, ez meg a tegnapelõtti!" Eeek... :( Szerintem a lovasokat ki kéne oktatni, hogy mire kell figyelni, és segíthetnék az erdészek munkáját. Jelenthetnék az átszakadt kerítéseket, megkérdezhetnék, hogy hol milyen állatokat láttunk, ellenõrizhetnénk, hogy megvan-e a nyalósó, vagy a kirakott kaja az állatoknak, stb... Cav
idézet:
Eredeti szerzõ: Dé:Kicsit tényleg,úh én most visszakanyarodok a személyes tapasztalataimmal... Ha nem bánjátok. :D Én is gyakran járok az erdõbe lovazni (mert nincs máshol hely), persze muszáj vagyok a túristautat használni, legalábbis részben. De ami felénk a kirándulókat illeti, eddig mindig tök jófejek voltak, nagyon tetszettek nekik a lovak, meg persze mi is csak lépésben mentünk el mellettük, meg ilyenek, ahogy ez elvárható. Ellenben némely biciklisták igen bunkók tudnak lenni! Nemrég is, jött szembe ezerrel, lefelé a lejtõn, amin mi fölfelé kaptattunk. Jól [/QUOTE]

#24 Milking

Milking

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 92 hozzászólás

Közzétéve 2002 augusztus 24. - 22:13

Üdv Nektek.Természet védelem ide vagy oda,addig míg egyeseknek enni valóra nem tellik ,nem hogy tüzelõre ,addíg nem lehet meg óvni az erdõket.Majd ha lessz jóléti gazdaság akkor lehet beszélni természet védelemrõl mert Te meg Én hiába vigyázunk az erdõre és a környezetünkre mások addig tarra vágnak erdö részeket.Nem utólsó sorban az emberi tudatnak is el kell jutni arra a szintre,és sokat segitene a Magán tulajdon védelme,mert ez most nincs.Bõõõõõõõ Milking

#25 Zsuzska

Zsuzska

    Törzsvendég

  • Admin
  • 3.961 hozzászólás

Közzétéve 2002 augusztus 24. - 22:39

Nekem csak egy kérdésem lenne:A fentiek alapján (meg a cikk olvasása után) azt gondolnám, hogy azokon az ösvényeken, ami elé ki van téve a mindenfélével (lóval is) bemenni tilos tábla, valamiféle természeti kincs, védett növény-/állatvilág van. Van nálunk (Budaörs) egy ilyen út a hegyen, vagyis eddig volt, sorompóval elzárva, kitáblázva (megjegyzem ez az egyetlen...). Ehhez képest úgy nyár elején ezt az egész utat leszórták vastagon murvával, hogy autóval/teherautóval közlekedni lehessen rajta, így aztán kialakult egy, a hegyet Budakeszitõl Budaörsig átszelõ széles autóút... persze sorompóval lezárva, de nekem ez akkor se nagyon megy a fejembe... mit védtek akkor eddig rajta? Vagy eddig is az erdõgazdaság autói számára volt fenntartva, azért nem mehetett rá senki más? De akkor miért zavarta pl. a ló vagy a biciklis? Olyan sietõs az erdésznek, hogy nincs ideje megvárni, amíg félreállunk? Vagy hogy van ez?Ugyanezekben a hegyekben történt nem olyan rég, hogy egy lovas lányra egy erdész puskát fogott, és lövést is adott le (a levegõbe), ebbõl a történetbõl egy egész kis vitafórum alakult ki valamelyik lovas újság levelezési rovatában. Aki gyûjti, talán érdemes utánanézni (én sajnos nem). A vége az lett, hogy a lovaknak költözniük kell, mert lakott területen nem lehet nagytestû állatot tartani, egyet sem, azon a részen legalábbis (pedig annak sincs már sok köze a lakott területhez). A vita itt is onnan indult, hogy hol lehet lovagolni és hol nem (én elég jól ismerem már ezeket a hegyeket, és eddig csak a fent említett táblával találkoztam, ami nem is arra van, amerre ez a lány lovagolni szokott), majd a vége feljelentés és ez lett.Hát azt hiszem, ez elég rossz példája az erdészek és lovasok közti kommunikációnak, és sajnos nem ez az egyetlen hasonló eset, amirõl hallottam. Azért is örülök ennek cikknek, meg a folyatatásnak is örülnék, mert ezen mindenképp változtatni kellene. [ 24 Agusztus 2002, 22:44: Az üzenetet átszerkesztette: Zsuzska ]

#26 KundK

KundK

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.050 hozzászólás

Közzétéve 2002 augusztus 24. - 23:20

idézet:
Eredeti szerzõ: MiIking:Üdv Nektek.Természet védelem ide vagy oda,addig míg egyeseknek enni valóra nem tellik ,nem hogy tüzelõre ,addíg nem lehet meg óvni az erdõket.Majd ha lessz jóléti gazdaság akkor lehet beszélni természet védelemrõl mert Te meg Én hiába vigyázunk az erdõre és a környezetünkre mások addig tarra vágnak erdö részeket.Nem utólsó sorban az emberi tudatnak is el kell jutni arra a szintre,és sokat segitene a Magán tulajdon védelme,mert ez most nincs.Bõõõõõõõ Milking[/QUOTE]A szemetelés nem jólét kérdése.Nálunk (csömör környékén) tele van az út széle építési törmelékkel, méteres betondarabokkal. Azt nem egy szegény ember dobta oda a kezébõl, hanem dömperrel hozták! Több ezer forintba kerülhetett feltöretni, kocsira rakni, odahozni. Vajjon mennyi plusz pénz lehetett volna a hivatalos lerakóba vinni? Még azt is el tudom képzelni, hogy a "tulaj" kifizette azt is, csak a sofõr csinált egy kis plusz pénzt magának. :( Utólag belegondolva, én is csak remélni merem, hogy az általam megpakolt és kifizetett konténerek nem oda kerültek. Nem kérdeztem meg a konténerest de elég becsületes fickónak tûnt.

#27 Kátya

Kátya

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 290 hozzászólás

Közzétéve 2002 augusztus 25. - 13:14

idézet:
Eredeti szerzõ: MiIking:Üdv Nektek.(...)Nem utolsósorban az emberi tudatnak is el kell jutni arra a szintre (...)Bõõõõõõõ Milking [/QUOTE]Épp ez a lényeg. A dolgokon nem lehet egyik napról a másikra változtatni. Ha így változna körülöttünk a világ, akkor csak kapkodás lenne az egészbõl. Csak lépésrõl lépésre, hosszú évek alatt kell formálni az emberek hozzáállását. Ehhez én még túl kis hal vagyok Posted Image , de ha meg lesz a lehetõségem tutira keresztberakok pár szalmaszálat a természetvédelem érdekében.A legfontosabb az emberek tanítása, az érdeklõdés felkeltése, és az, hogy ezekhez a legjobb eszközöket találjuk meg. A rengeteg természetfilm, a zöld aktivisták, az általános iskolákban a környezetmegóvó programok, az egyetemeken a környezetvédélem tanári szakok, a szemétszedõ napok, és ezek hirdetése, mind ennek a rendszernek a része, és ha lassan is de fejlõdik, és eljut az emberek tudatába. És ha a lovasok is hozzátesznek egy kicsit, akkor még erõsebb lesz a természetvédelem reklámozása. Nem mondhatjuk azt, hogy addig amig az emberek kihordják az erdõkbe szemetet, addig úgyis mindegy, mert ez azt jelenti, hogy várjuk meg, amíg az emberek majd nem hordják ki, és akkor már lehet kezdeni valamit. Ez így ellentmondásos. Tehát mindenki tegye hozzá azt a picit, amit lehet, vagy azt a nagyobbacskát, amit tud. Apró példák: táborozásnál szemetet nem hagyok a táborhelyen,elemet, veszélyes hulladékot nem dobok a szemetesbe, hanem elemgyûjtõbe (és erre buzdítom az ismerõseimet is), sõt mostmár tölthetõ aksit használok, hogy ne kelljen kidobni (CAV: ez ócsóbb és környezetbarát is tongue.gif ),nyomtatásnál, ha nem kell szépnek lennie a nyomatnak, akkor mindig valami hibás lap hátoldalára nyomtatok, hogy ne pocsékoljam a papírt, ha lehet pumpás kozmetikumot választok az aerosol helyett (deo, lakk, szunyiriaszto, légyirtó...),ha lehet keresem az ENVIROMENT FRIENDLY (remélem jól írom :D ) jelet a dobozokon...stb.Tudom nem égrengetõ dolgok, de egyenlõre ennyire futja. Ha meglészen a diplomám majd többet tudok tenni (már alig várom, bár még négy év :D ). Addig is ott vigyázok, ahol tudok, sokat nézem a Spektrumot, meg a Nationalt, hogy onnan is tanuljak. Na egyenlõre ennyi: Kátya

#28 Milking

Milking

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 92 hozzászólás

Közzétéve 2002 augusztus 25. - 16:01

Kundk Testvérem!Valóban a szemetelés nem jóléti kérdés,de a természet védelem nem csakk a szemetelés kérdésébõl áll.Bõõõõõõ Milking

#29 Milking

Milking

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 92 hozzászólás

Közzétéve 2002 augusztus 25. - 16:15

És még valamit a lovas társadalomnak is tudomásul kell venni,amikor kimennek a szabadba lovagolni,és átvágtatnak a réten v. az erdõn át azzal valakinek a tulajdon jogát sértik.És engedtesék meg nekem hogy én döntsem el hogy kit és mikor engedek a területemen át .mert senki sem nézné jószemmel ha a lovatokat csak úgy szó nélkül elvinném futószáraztatni.Mert az hogy csakk úgy lovagolunk a prérin az természetes ???Bõõõõõõõõ Milking

#30

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 10.954 hozzászólás

Közzétéve 2002 augusztus 25. - 19:54

Nem tudom, de szerintem ha a túristautakat használom, amin a túristák, meg egyebek is járnak, az miért lenne magántulajdon sértés, ill ha át akarok galoppozni 1 mezõn, nyilván nem olyan mezõn fogom tenni, ami meg van mûvelve, netán el van kerítve, egyszóval látszik rajta, hogy magánterület, ha meg annyira el van hanyagolva, és abszolút nem látszik rajta és még egy táblát is tojt kitenni, akkor meg magára vessen a tulajdonosa! Épeszû lovasember nem megy be magánterületre, én azt hiszem...Cav: a lovaglóutakkal kapcs. igazad lehet, én még csak a túristatérképemen láttam õket, élõben soha, lehet, h uncsik, de azért nem 2 km-es szakaszok... De nem tom, én se szívesen lovagolnék rajtuk mindennap. De legalább az erdészek nem kötnek belém...Ja, még említetted a vadakat, te nálunk olyan aranyosak az õzek, mindig megállnak a fûben tõlünk kb 10 m-re és bámulják, ahogy ugratunk, de olyan helyesek... Ahhh... :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

#31 Lear

Lear

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 677 hozzászólás

Közzétéve 2002 augusztus 25. - 22:44

Ez egy érdekes dolog, Én évekig lovagoltam a Pilisben, egy erdész tart lovakat a Pilisi tájvédelni terület kellõs közepén van az erdészház, amihez hozzá lett épitve az istáló és ott tartja az erdész a saját, az erdészet lovait és még egy csomó bértartó is van. Kérdem én, ha a pilis egyrészén az erdész lóháton járja be a területet, télen lovakkal húzzák le a kivágott beteg farönköket oda, ahova nem jut fel az autó. Kérdem én, akkor az erdészetnek is el kellene döntenie, hogy most jó-e a ló, vagy sem. Legutóbb bontott ablakokkal, keretestül, üvegestül, találtam szemben magam tájvédelmi terület kellõs közepén....

#32 ikácska

ikácska

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.792 hozzászólás

Közzétéve 2002 augusztus 26. - 1:14

idézet:
Eredeti szerzõ: MiIking:És még valamit a lovas társadalomnak is tudomásul kell venni,amikor kimennek a szabadba lovagolni,és átvágtatnak a réten v. az erdõn át azzal valakinek a tulajdon jogát sértik.És engedtesék meg nekem hogy én döntsem el hogy kit és mikor engedek a területemen át .mert senki sem nézné jószemmel ha a lovatokat csak úgy szó nélkül elvinném futószáraztatni.Mert az hogy csakk úgy lovagolunk a prérin az természetes ???Bõõõõõõõõ Milking[/QUOTE]Szerintem ezt a lovasok java része tudomásul is veszi. De úgy tudom, hivatalosan ez úgy mûködik, hogy a magánterületet el kell keríteni, vagy legalább ki kell táblázni. Amennyiben ez megtörtént, valóban senki rá nem teheti a lábát. Ellenben ha nem történt meg, és valaki rámegy, a tulaj normális hangnemben szólhat a betolakodónak, és legközelebb már valóban nem teheti rá a lábát. Da én úgy gondolom, ha valaki lusta odatenni néhány táblát a területére, az csakis magára vessen. Ennyit már igazán megtehet az ember, nem? Aki nem teszi, és zavarja, ha a területére lépnek, az meg is érdemli.

#33 ikácska

ikácska

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.792 hozzászólás

Közzétéve 2002 augusztus 26. - 1:17

Úgy értem, a lovasok java része tudomásul is venné. amennyiben a tulaj kellõ tájékoztatással szolgálna feléjük (kerítés, tábla).

#34 Gumilovas

Gumilovas

    Halasi Vénusz

  • Fórumtag
  • 2.159 hozzászólás

Közzétéve 2002 augusztus 26. - 9:27

Egyetértek az elõtem szólókkal. Végigolvasva a hozzászólásokat egy fontos probléma merül fel a legtöbbünknél.Egyszer beszéltem egy fõhejhajjal a lovasszövetségtõl. Kétségbeejtõ a helyzet.Egyszerû megoldásnak tûnt számomra, hogy egy olyan kiadvánnyal kell ellátni a lovasokat, amiben kijelölt túraútvonalak vannak, átöleli az egész országot, szabályozza a természetvédelmi területek használatát. Sajnos szabályozás valóban kell. Többek között azért is, mert kis országunk erdõi, mezõi fõként magántulajdonban vannak, és az áthaladást elméletileg engedélyezniük kell a tulajdonosoknak. A természetvédelmi területek pedig nem azért védettek, hogy kitoljanak a lovasokkal, hanem mert értékesek és kevés van belõlük. Az illetékes viszont kijelentette, hogy ezt a kiadványt egyenlõre nem igazán lehet megvalósítani. Ez nem olyan, mint egy autóstérkép. A legnagyobb baj az, hogy a magántulajdonosok egy része elzárkózik attól, hogy együtt mûködjön, vagy egyáltalán nem érdekli õket a nyûg. Vagy épp zavarja õket ha egy-egy lovas csapat áthalad az õ féltett erdején vagy legelõjén. Kerítésekkel szabdalták fel a területeket, úton-útfélen akadályokba, sorompókba ütközünk. A nemzeti parkoknak is érdekükben kell, hogy álljon az útvonalak kijelölése, mert így elkerülhetõk a nézeteltérések és nem fenyegetne az a veszély, hogy esetleg átgázolnak egy védett virágos részen. (eszmei érték: 10.000 Ft/virág/taposás :( ) Túráink elõtt az útvonalat a legtöbbször autóval bejárjuk, de szerintem kizárt dolog, hogy mindig szabályosan járunk el. Bezzeg ha lenne egy térkép! Akkor nem kellene köves út mentén is haladnunk, ha nem ismerjük a terepet, és az eligazítás alapján tudnánk a legszebb utakat az erdõkben, mezõkön. A turisták kedvéért összefirkálják a fákat mindenféle jelzéssel, hát olyan nagy dolog lenne még egy színt felfesteni a lovasoknak?!A térképhez az egész ország összefogott munkája kellene, iszonyat meló lehet ezt a kiadványt megcsinálni, de megérné.

#35 BoKa

BoKa

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.718 hozzászólás

Közzétéve 2002 augusztus 26. - 12:34

Én úgy gondolnám, hogy aki lovaglásra adja a fejét, attól azért nem idegen a természet szeretete, így tehát a védelme sem. Ha vmilyen károkozás történik a lovak-lovasok részérõl, az a tudatlanság számlájára írható, amit felvilágosítással (pl. kitáblázás, hogy mire kell figyelni, vagy hogy útról letérni ezért-azért nem szabad) szerintem oldani lehet. Elsõ lépésként. De bitzos vagyok benne, hogy bevonni is lehet, segítségre hívni a lovasokat.

#36 Ilusta

Ilusta

    Törzsvendég

  • Moderátor
  • 8.740 hozzászólás

Közzétéve 2002 augusztus 26. - 13:28

Sziasztok!Üdv. Park Ranger, én is olvastam a cikkedet, nekem is nagyon tetszett.Saját téma...:Nálunk Solymáron a tereplovaglási lehetõség tulajdonképpen 2 részbõl áll:1. magántulajdonú rét, vagy bevetett földek közötti utak, vagy a földek szélei.2. Pilisi Parkerdõ Gazdaság területén erdõben való lovaglás turista utakon, vagy egyéb kisebb utakonNos, a baj csak az hogy az erdõben elvileg nem szabadna lovagolni, lovasokat az összes Bp. környéki erdõkbõl kitiltották, mondván a lovak tönkreteszik az erdõ talaját, növényvilágát és zavarják a vadakat.De...a crossmotorosoknak szabad a pálya! Ne mondja már nekem senki, hogy az jobb!Az erdészek erre azt mondták, hogy a motorok nem sz*nak az utakra.Ez igaz, de egy esõ elmos mindent, a motorosok földbevájt csíkjait nem, valamint a levegõt jobban károsítják, a vadak zavarásáról nem is beszélve!Ráadásul mi nagyon vigyázunk arra, hogy a kirándulókat ne zavarjuk, csak lépésben megyünk el mellettük, köszönünk nekik és úgy látjuk, hogy sokaknak tetszenek a lovasok.Hála a bértartónk elég jó viszonyban van ez itteni erdészekkel és néha elnézõek velünk szemben. Emiatt rúgta ki a bértartónk az egyik "lovastársunkat", mert az az ember nem volt soha tekintettel sem a lovára sem a kirándulókra. Õ csak a vágta üzemmódot ismerte és szó szerint mindig belerongyolt a kirándulók tömegébe. Ez a fickó önzõ és nem normális, a lovát is mindig sajnáltuk, de ez más téma.Ezek miatt van a lovasoknak rossz hírük...Ráadásul mi is találkoztunk szeméthegyekkel és éppen az erdõ talajának megóvása érdekében soha nem térünk le az útról. Õzeket is sokszor láttunk és nem akartak fejvesztve menekülni elõlünk!Szóval, hol lehetne akkor Bp. környékén lovagolni? Csak bent a pályán?Szerintem ebbõl is lesz még több probléma, mert egyre több lótartó lesz és egyre több igény az ilyen terepi kirándulásokra.Szerintem nem úgy kellene védeni a természetet, hogy egyeseket kitiltunk az erdõkbõl, hanem inkább össze kellene fogni az illegális szemétlerakók és a felelõtlen szemetelõ turisták ellen, valamint több szemetest kitenni az erdei utak memtén.És fõképp a problémákat, ha lehet, megbeszélni és nem ellenségeskedni!!

#37 Bazs

Bazs

    Vérnyúl

  • Fórumtag
  • 673 hozzászólás

Közzétéve 2002 augusztus 26. - 14:10

Errõl van szó!Vadul védenek erdõt-mezõt az illetékes szervek; minket lovasokat kitiltanak, ellenben a motorosok elõtt szabad az út; s inkább a levegõszennyezés, zajszennyezés, kirándulók veszélyeztetése, miazmás, mint néhány kupac lótrágya. Nem beszélve a kirándulókról, ugye, akik szemetelnek, és tüzet gyújtanak, akár szabad, akár nem. Nem beszélve a földek tulajdonosairól, akik otthagyják a területet parlagon, s embermagasságú rajta a gyomnövény. Amelyik pedig mûveli a földjét, az gondosan felszántja az utakat is, ami legjobb tudomásom szerint nem magántulajdon.Nem beszélve azokról, akik "csak úgy" kimennek az erdõszélre, és lerakják a heti szemetüket. Dehát legalább a lovasoktól megszabadultak, akik igaz ugyan, hogy (a ritka kivételektõl eltekintve) az utakon közlekednek, a megmûvelt földeket kikerülik, annál is inkább, hogy értelmes ember nem húzatja ki a lova inát a szántásban. Akik valamivel mégiscsak csendesebben közlekednek, mint a motorosok. Az erdõkbe már nem mehetünk be. Ahol eddig még szabad terület volt, ott most egymás után épülnek a lakóparkok. Lassan már csak azok utcáin keresztül tudunk valamicske nyílt terep felé utat találni; de csak addig, míg onnan is ki nem tiltanak. Két-három év, és nem marad egyetlen apró rétecske sem, aki lovagolni akar, maradjon a pályán. Az EU-ban régóta így megy. De hálistennek nemsokára csatlakozhatunk!

#38 BoKa

BoKa

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.718 hozzászólás

Közzétéve 2002 augusztus 26. - 14:25

Lehet, hogy én nagyon nem vagyok képben, de hol van az a hely, ahova lóval bemenni tilos, míg motorral be lehet menni? Az más kérdés, hogy ki mennyire tartja be.. Gondolom azért nem ez az általános hozzáállás a Nemzeti parkok, és tájvédelmi területek részérõl :confused:

#39 Ferenc

Ferenc

    Vágtabetolós

  • Fórumtag
  • 866 hozzászólás

Közzétéve 2002 augusztus 27. - 9:23

A kérdések egy részére megtaláltam a választ: [url="http://"http://www.knp.hu"]Kiskunsági Nemzeti Park[/url] Ferenc

#40 terembura

terembura

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 917 hozzászólás

Közzétéve 2002 augusztus 27. - 9:35

Örömmel vettem a cikket is, meg a forumon való megjelenését is. Magam is természetvédõ vagyok (fõállású madarász) és lovagolok is (kizárólag terepen). A munkahelyemen most készül egy tanulmány a lovasturizmus és a természeti értékek védelmének kapcsolatáról. Ez még a lovas szakmai fórumokkal való egyeztetés elõtti állapotban van.Egyébként igen aktuálisnak tartom a felvetést. Általános tapasztalatom, hogy a legtöbb lovas ösztönösen betartja azokat a játékszabályokat, amelyeket a védett területek kezelõi elvárnak tõle. Szerintem az indokolt tiltást is tudomásul veszi egy normális ember (akkor is ha lovas). Az indokolatlant azonban senki sem szereti. Védett területeken lehetnek olyan élõhelyek, amelyek elsõ ránézésre ugyan olyanok, mint a mellette lévõ, és mégi tiltot. Ilyen esetben azonban szakmai érv állhat a háttérben, ami lehet egy ritka növény, egy fokozottan védett madár fészkének közelsége, egy erózióra hajlamos gyeptársulat stb. Sajnos az is indok lehet egy tiltásban, hogy a felázott talajon vágtázó lovak patanyomaiban a közútálatnak örvendõ parlagfû fog kihajtani, vagy más gyomok. Ezért célszerû a kijelölt utakon közlekedni. Az állami természetvédelem pedig ne ellenséget lásson a lovasokban (sokkal kisebb kárt tesznek, mint az endúró motorosok, a terepjáró autós csapatok), és vegye a fáradságot és tényleg jelöljön ki megfelelõ lóval látogatható útvonalakat. Méghozzá olyanokat, ahol lehet is látni érdekes dolgokat. Ad abszurdum ismertetõ táblákkal ezekre hívja is fel a figyelmet. A természeti értékeket is csak akkor tudja - tudjuk - megvédeni, ha azt ismerik az emberek, és szabályozott körülmények között azokat esetenként meg is nézhetik. Csak tiltásokkal nem lehet hosszú távon eredményes természetvédelmet csinálni. Ugyanakkor nagyon jó dolog lóhátról madarászni, terepet járni, mivel a jószágok sokkal bizalmasabbak, mint a gyalogossal szemben.