Ugrás a tartalmakhoz


Fotó

Zablák tudománya


Ez a téma archivált. Nem tudsz archivált témához hozzászólni. Ha szeretnéd újranyitni, keress meg egy moderátort, vagy admint.
2275 válasz a témához

#2241 ppr

ppr

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.052 hozzászólás

Közzétéve 2013 február 4. - 20:23

Nem vagyok benne biztos, hogy értem a kérdést :confused:

Dehogy nem. A pofaszíj hosszának beállításáról van szó. ;)

Én mindig beleképzelem magam a ló helyzetébe és ez alapján döntök.

#2242 Nogajijasz

Nogajijasz

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 374 hozzászólás

Közzétéve 2013 február 4. - 20:37

Elvileg a jó kantár beállításához tartozik az egész ránc téma. ha jól emlékszem 1 ráncnak kell lennie, de miután inkább a bosalok, kötőfékek széles skáláját használom, nem nagyon van benne a napi gyakorlatomba.. :D Egy biztos, hogy a jól beállítottat is sokan rosszul használják. A kezdők ebbe keresnek kapaszkodást, büntetést is ebben látják, a sokszáz kilós ló egyedüli fékezését, (rengeteg hobby ló csak és kizárólag szár után fordul...mintha mindegyik kocsiló lenne... :o ) Hallottam olyat, hogy a verseny telivéreket úgy képzik, hogy akkor fut ha a zsoké a szájába kapaszkodik, és ha oda dobja a szárat a ló leáll... ennyit a zabla kizárólagos "fék" szerepéről... adott esetben a hátsó láb oldásában jelentős szerepe van, mert az nemigen megy bosallal ugyibár... :) a helyes kantár-zabla használatot a spanyol lovaglásban használják...és a profik az angolban és a westernben. különbség az, hogy én rossz spanyol lovast még nem láttam, viszont a másik két stílus hemzseg a szájtépők népes táborától... üdv!

Edited by Nogajijasz, 2013 február 4. - 20:54.


#2243 Saby

Saby

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4.953 hozzászólás

Közzétéve 2013 február 4. - 20:41

Dehogy nem. A pofaszíj hosszának beállításáról van szó. ;)

Jaaaa! :D

Megmondom õszintén én érzésre állítom be. Szembeállok a lóval, megfogom a pofaszíjakat kétoldalt és lehet érezni, hogy jó, feszes, vagy éppen laza. Ennyi :)

#2244 Nogajijasz

Nogajijasz

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 374 hozzászólás

Közzétéve 2013 február 4. - 21:04

Saby! :yeah:

#2245 Jasmine20

Jasmine20

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.200 hozzászólás

Közzétéve 2013 február 5. - 3:39

én nem vagyok híve a ráncosodásnak mert nem tudom elképzelni h az kényelmes lehet(persze az sem jó ha lóg) de állandóan azt hallom h minimum 2 ráncnak lennie KELL! ezért voltam kíváncsi ti h csináljátok :)

#2246 Faolinca

Faolinca

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 149 hozzászólás

Közzétéve 2013 február 7. - 13:43

én nem vagyok híve a ráncosodásnak mert nem tudom elképzelni h az kényelmes lehet(persze az sem jó ha lóg) de állandóan azt hallom h minimum 2 ráncnak lennie KELL! ezért voltam kíváncsi ti h csináljátok :)



Ez kicsit "attól függ"-ös dolog:D

Jázminnak én max egy ráncra állítom, az nem lötyög, nem kényelmetlen kategória, de az se gáz, ha nincs ránc,
csak ne lötyögjöm.

#2247 Jasmine20

Jasmine20

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.200 hozzászólás

Közzétéve 2013 február 7. - 20:00

Ez kicsit "attól függ"-ös dolog:D

Jázminnak én max egy ráncra állítom, az nem lötyög, nem kényelmetlen kategória, de az se gáz, ha nincs ránc,
csak ne lötyögjöm.


pont így vagyok vele én is :) mondjuk Imim szeret játszani a zablával :D állandóan piszkálja a nyelvével XD én inkább laza száras lovaglás híve vagyok nem szívesen ráncigálom a száját tud játszani :D h ez jó vagy sem nem tudom de érzem rajta h útálja ha megfogom a szárakat :D valahogy nem hiszem h díjazná a 2ráncot :D

Edited by Jasmine20, 2013 február 7. - 20:01.


#2248 pupák

pupák

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 235 hozzászólás

Közzétéve 2013 február 26. - 16:23

Sziasztok

A lovasok.hu-n találtam ezt a csodaszerkezetet, a bõrrészt sejtem miért tették rá, de valaki ezen kívül bõvebbet tud errõl a zabláról mondani ?
Elég érdekes számomra,nem láttam még ilyet...
:rolleyes:
Hát ez lenne az..

#2249 Fec

Fec

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.878 hozzászólás

Közzétéve 2013 február 26. - 19:17

Hallottam olyat, hogy a verseny telivéreket úgy képzik, hogy akkor fut ha a zsoké a szájába kapaszkodik, és ha oda dobja a szárat a ló leáll...


Felületes szemlélõ lehetett az illetõ, de urbanlegendának nem rossz.

A zabla igazi helyét nem a ráncok száma, hanem a hordászon elfoglalt helyzete minõsíti. Van kis csücsörítõs ló, meg nagypofájú...


Hát ez lenne az..


Képzés pilárok közt?

#2250 Fec

Fec

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.878 hozzászólás

Közzétéve 2013 február 26. - 19:33

Posted Image

#2251 börni

börni

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 819 hozzászólás

Közzétéve 2013 február 26. - 19:34

a bõrzabla - hasonlóan az egyberészes gumizablához - ami tulajdonképp egy gumirúd, két karikával - kíméletesebb a ló szájához - legalábbis ezt mondják. Megint a galopphoz nyúlok vissza, ott is sok - amúgy normál vastagságú - nagykarikás csikózabla vége volt bebõrözve, körülbelül a vas egyharmad hosszáig, gondolom az is azért volt behúzva (amúgy groteszkül nagy volt a telivérek szájához képest :ang: ) hogy kellemesebb legyen a jószágnak... itt ahogy elnézem, a zablagumi feladatát is hozzácsapták, az oldalsó részek formájában. Bõr nélkül ez a zabla elég vékonka' lenne. A 'sima' bõrzabla is varrott, mint emez, csak az egybe' van, olyan, mint egy bõrhíd, két karikával, nincs benne fém, így csukló sem. A spanyoliskolás csikózabla ilyen, csak bõr nélkül. Nem rossz elgondolás amúgy, fiatal lónál jó választás lehet.

#2252 Jasmine20

Jasmine20

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.200 hozzászólás

Közzétéve 2013 február 26. - 20:55

errõl a zabláról mi a véleményetek?

#2253 LiLo

LiLo

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 132 hozzászólás

Közzétéve 2013 február 27. - 8:47

errõl a zabláról mi a véleményetek?

Nekem D-zablás változatban volt ugyanilyen.
Én több jelentõséget tulajdonítottam a réz görgõknek, mint ahogy a lovaim reagáltak.. Sem a réz, sem a görgõsség nem váltott ki különösebb hatást (mióta sima sárgaréz zablánk van, na az már igen! :) )
Viszont ennek a zablának a szájrésze teljesen egyenes, így az enyémek nem nagyon kedvelték.
És viszonylag vékony is, így nem mondanám a legfinomabb darabnak.
Szóval nekünk nem vált be különösebben, de nincs vele semmi baj, odaadtam egy lovastársamnak, az õ párosuknak bejött :ang:

#2254 rongyo

rongyo

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 830 hozzászólás

Közzétéve 2013 február 27. - 13:28

Nekem többször elõfordult, hogy kicsípte a szájzugot. Nem különösebben ajánlanám.

#2255 Pipsy

Pipsy

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 301 hozzászólás

Közzétéve 2013 február 27. - 15:22

errõl a zabláról mi a véleményetek?



Nekem ilyenem van, de átnyergeltem erre, mert a vastagsága miatt barátibbnak tartottam.

Nekünk bejövõs volt, elég zablaproblémás lovat lovagolok (meg én is béna vagyok).
Az összes problémánkat nem oldotta meg, de határozott javulás volt megfigyelhetõ.

#2256 Jasmine20

Jasmine20

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.200 hozzászólás

Közzétéve 2013 február 27. - 19:37

én már pár éve használom ezt nekem bevált(kíváncsi voltam másoknak mennyire válik be ezért kérdeztem) szamárkámnak is ilyen van szereti :) sosem volt szájzug kicsípéses problémánk viszont zablaundoros lovacskát egybõl zablapártivá tette :D

#2257 Faolinca

Faolinca

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 149 hozzászólás

Közzétéve 2014 január 17. - 20:45

Sziasztok!

Van egy elsőre olyan szőkenős kérdésem.
Egy vékonyabb egyszer tört zabla pontosan mitől erősebb, mint egy vastag csikózabla?

Furi helyzetben vagyok. A lóállatkám egy ilyen szempontból eccerű jószág, kötőfékkel és vastag műanyag zablával is tök jól ellovagolható.

De az edzőm basztatott, hogy lovagoljam egy vékonyabbal, így kipróbáltam.

És kényelmesebb a lónak. Hamarabb belelazul, jobban támaszkodik, tarkóban jobban enged rá, meg minden.

Nem tudok hasonlatot találni rá, milyenebb neki....

El tudja valaki magyarázni, mi is történik tulajdonképpen??:)

#2258 chyki

chyki

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.686 hozzászólás

Közzétéve 2014 január 17. - 20:54

Vezesd a lovad sima vezetőszárral. Aztán damillal. Elfelejted majd rángatni a jószágot ha nem figyel oda és pl lecövekel. Inkább megvárod mig elindul magától. 

 

Ugyanakkor másik oldal: egy kisebb szájú lónak kényelmesebb a kevésbé vastag zabla, jobban elhelyezkedik a szájában.

 

 



#2259 Faolinca

Faolinca

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 149 hozzászólás

Közzétéve 2014 január 17. - 20:57

[quote name="chyki" post="979818" timestamp="1389988458"]

Vezesd a lovad sima vezetőszárral. Aztán damillal. Elfelejted majd rángatni a jószágot ha nem figyel oda és pl lecövekel. Inkább megvárod mig elindul magától.


Ezt egyáltalán nem értem.

#2260 Fec

Fec

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.878 hozzászólás

Közzétéve 2014 január 17. - 21:14

Mármint a vezetőszár amit a kezedben fogsz, az legyen damilból és ha meghúzza a ló elvágja a tenyered... nem fogsz kapkodni.



#2261 Fifikusz

Fifikusz

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.276 hozzászólás

Közzétéve 2014 január 17. - 21:17

Mit nem értesz? Ha nem engedsz azonnal, elvágja tenyered. A lónak meg a száját. Azért enged gyorsabban, mert különben fáj neki. Nekem nem kéne ilyen edző.



#2262 Faolinca

Faolinca

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 149 hozzászólás

Közzétéve 2014 január 17. - 21:30

Mit nem értesz? Ha nem engedsz azonnal, elvágja tenyered. A lónak meg a száját. Azért enged gyorsabban, mert különben fáj neki. Nekem nem kéne ilyen edző.



Nem dróttal lovagolom a lovat, hanem egy vékonyabb zablával. Azt hittem, ez egyértelműbb.

Jázmin pont nem az a ló, aki inkább belelazul egy olyan zablába, ami fájdalmat okoz neki. Ő egy magabiztos, plusz agyas vezérkanca, olyan fajta, aki jelzi, ha balami nem jó neki.
Pl a kétszer tört pálcás zablát nem szereti.

Tehát azért nem értem a damilos dolgot, mert hogy jön ez ide?

Van olyan, hogy egy ló a fájdalomra lesz átengedő? Hát én nem hinném.

A ló a kényelmetlen ingerre kibújik annak a hatása alól. Régen, még előttem a kemény kézre pl szár ellen megy.

A gumis kikötöre futószáron meg befeszül és lógatja a nyelvét oldalra, hogy tompítsa a kellemetlen hatást.

Kényelmesebb neki a vékony egyszer tört, meg tudom ítélni.

Az a kérdés, hogy mitől?

#2263 juice

juice

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.137 hozzászólás

Közzétéve 2014 január 17. - 21:37

elképzelhető, hogy a másik túl nagy volt a szájához/nyelvéhez



#2264 Fec

Fec

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.878 hozzászólás

Közzétéve 2014 január 17. - 21:58

"És kényelmesebb a lónak. Hamarabb belelazul, jobban támaszkodik, tarkóban jobban enged rá, meg minden.
Nem tudok hasonlatot találni rá, milyenebb neki....
El tudja valaki magyarázni, mi is történik tulajdonképpen??"

Az nem lehet, hogy félreérted. Hogy enged - egyelőre? 

De lehet, hogy tényleg. Ezt csakis te meg a lovad tudjátok, így nincs innen biztos tipp.

 



#2265 N.C.

N.C.

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4.294 hozzászólás

Közzétéve 2014 január 17. - 22:35

 - Minden lónak megvan a "saját" zablája - aztán azt az ember vagy megtalálja, vagy nem. :unsure:

 

Lehet, hogy te megtaláltad.



#2266 chyki

chyki

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.686 hozzászólás

Közzétéve 2014 január 17. - 23:01

Faolinca, a damilos példát csak érzékeltetésre írtam le, nem feltételeztem hogy drótot tennél a ló szájába. Ezért is irtam hogy a másik oldal a komfortosabb érzés - egy kisebb szájú lónak kényelmesebb a nem túl vastag zabla.

 

Neked kell érezned, ugyanakkor nekem az a tapasztalatom hogy ritkán oldja meg a vékonyabb zabla a dolgokat.

 

Volt egy arabsom mely igencsak szeret menni, és bizony a vékonyabb zabla ideiglenes megoldás volt csak, egy idő után azzal is elvitt, ha el akart, na ekkor váltottam gumisra... Ugyanakkor kötőfékkel mégsem vitt el sosem

 

Szerintem az agyban keresendő a dolog, ha jól működik a vastag zablával is, de most a vékonyabb zablával kicsit jobban akkor erre most érzékenyebb, ez rendben is van. De előforulhat hogy ehhez is hozzátompul, megszokja így ey idő után azt érzed még vékonyabb zabla kellene és ebbe a spirálba nem szabad belelépni ilyenkor váltani kell felfelé azaz a vastagabb, puhább zabla felé és lovaglással, sok hajlitással finomitani a lovat. 

 

Ha elfogadod a javaslatom edzésre és versenyre olykor feltenném a vékonyabb zablát, melyre kifejezetten készséges a ló és érzékenyen, finoman reagál rá, azonban a lovaglások nagy részében mellőzném. 


Edited by chyki, 2014 január 17. - 23:03.


#2267 Fifikusz

Fifikusz

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.276 hozzászólás

Közzétéve 2014 január 18. - 9:12

Ez egy nagyon jó összefoglalás volt.



#2268 Saby

Saby

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4.953 hozzászólás

Közzétéve 2014 január 18. - 9:39

Ne haragodjatok, de kicsit szerintem túlspilázzátok a dolgot :D

Azért enged gyorsabban, mert különben fáj neki. Nekem nem kéne ilyen edző.

 

Ha elfogadod a javaslatom edzésre és versenyre olykor feltenném a vékonyabb zablát, melyre kifejezetten készséges a ló és érzékenyen, finoman reagál rá, azonban a lovaglások nagy részében mellőzném. 

 

Kicsit figyeljetek arra, amit Faolinca írt; ő vastag csikózablát használt és vékonyabb zablára váltott. Nem drótot tett a szájába, nem feszítőzablát, semmi olyat aminél izgulni kéne, hogy ha nem csak versenyen használja, akkor belekeményedik a ló, hanem az előzőnél vékonyabb egyszertört zablát.

 

Én személy szerint kifejezetten vastag zablát eleve nem tennék a ló szájába. Nem azért, mert dróttal lovagolok, hanem mert egy bumfordi szerszámnak tartom és az a személyes véleményem, hogy hatékonyabban, finomabban lehet dolgozni egy tömör, relatíve vékonyabb zablával. (acélbetétes bakancsban sem célszerű balettozni pl.).

 

Szóval Faolinca, lehet az van, amit NC írt: nemes egyszerűséggel megtaláltad a zabláját :)

 


Edited by Saby, 2014 január 18. - 9:47.


#2269 Faolinca

Faolinca

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 149 hozzászólás

Közzétéve 2014 január 18. - 10:58

Ne haragodjatok, de kicsit szerintem túlspilázzátok a dolgot :D

Azért enged gyorsabban, mert különben fáj neki. Nekem nem kéne ilyen edző.

 

Ha elfogadod a javaslatom edzésre és versenyre olykor feltenném a vékonyabb zablát, melyre kifejezetten készséges a ló és érzékenyen, finoman reagál rá, azonban a lovaglások nagy részében mellőzném.

 
Kicsit figyeljetek arra, amit Faolinca írt; ő vastag csikózablát használt és vékonyabb zablára váltott. Nem drótot tett a szájába, nem feszítőzablát, semmi olyat aminél izgulni kéne, hogy ha nem csak versenyen használja, akkor belekeményedik a ló, hanem az előzőnél vékonyabb egyszertört zablát.
 
Én személy szerint kifejezetten vastag zablát eleve nem tennék a ló szájába. Nem azért, mert dróttal lovagolok, hanem mert egy bumfordi szerszámnak tartom és az a személyes véleményem, hogy hatékonyabban, finomabban lehet dolgozni egy tömör, relatíve vékonyabb zablával. (acélbetétes bakancsban sem célszerű balettozni pl.).
 
Szóval Faolinca, lehet az van, amit NC írt: nemes egyszerűséggel megtaláltad a zabláját :)

Köszi Saby, itt a pont.

Igazából nem is a "jó lehet-e a vékony zabla" dolgot akartam megszondáztatni. Tudom, hogy jó neki, de nem értem a miértjét.
Igazából arra vártam volna, meg várnék választ, hogy pontosan miben hat mechanikusan másképp a szájzugra egy vékonyabb zabla. Hogy mi történik a ló szájában.

#2270 Saby

Saby

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4.953 hozzászólás

Közzétéve 2014 január 18. - 11:13

Előrebocsátom, hogy nem vagyok egy zablaszakértő :D

 

A józan paraszti eszemet használva: egy vastagabb csikózabla esetében nagyobb felületen oszlik el a "nyomás", míg a vékonyabb esetében ugyanaz az erő kisebb helyre koncentrálódik a szájzugnál. Ezt lehet egészen a drót vékonyságig fokozni, ami nagyobb nyomás esetében fájdalmat is okozhat a lónak. Erre tökéletes volt a damilos példa!

 

Ugyanakkor egy vastag, ne adj isten üreges zablával adott esetben tele lehet a ló szája, mint egy döglött hallal, ami szerintem pont nem segíti elő a finom, pontos, gyors kommunikációt. És ezzel szemben feküdhet egy ennél vékonyabb zabla kényelmesebben, stabilabban a ló szájában, amire pozitívan is reagál.



#2271 chyki

chyki

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.686 hozzászólás

Közzétéve 2014 január 18. - 13:19

Ezt irtam le ellenpontnak amit Saby is, hogy lehet hogy a lónak komfortosabb (elfér a szájában, nem nyomja a nyelvét stb. de ugyanakkor egy vékonyabb zablára finomabban is reagál a ló ám ehhez is hozzátompulhat ez az amit Neked kell érezned)

Ugyanakkor bocsásd meg hogy a másik oldalt is felfestettem, itt az ember nem látja hogy a másik hogyan lovagol és szerintem fontos hogy leírjuk azt is ami adott esetben elkerülendő, pláne ha valami féle tapasztalatunk van róla, akkor inkább a mi kárunkon tanulj, nem?

Erre egy példa: lelkes lovaskislány olvassa a fórumot, nahát lehet zabla nélkül lovagolni, és mivel csak terepen szokott lovagolni uccu neki hát kötőfékkel megy ki terepre. Mi nem írtuk le hogy ez veszélyes is lehet és meg is kell rá tanitania lovat ellenőrzött körülmények (karám , körkarám) között. Kimegy terepre és leesik. Kinek a hibája? Tényleg senkié? 

Remélem érted hogy nem ellened hanem melletted irtam ezt le. :) 

 



#2272 Saby

Saby

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4.953 hozzászólás

Közzétéve 2014 január 18. - 14:38

Az olvasó lelkes lovaskislány interneten azt is elolvashatja, hogy hogyan tudná a levegőbe röpíteni az iskoláját :D Többek között. Remélhetőleg mégsem teszi.

 

Ha mindenki annyira "polkorrekten" próbálna meg írni, mint ami ahhoz szükségeltetne, hogy semelyik kislány se értsen félre semmit és ne csináljon hülyeséget.... Akkor be is lehetne zárni a fórumot, mert annál még a Révai lexikont is izgalmasabb lenne olvasgatni :D

 

 

(elfér a szájában, nem nyomja a nyelvét stb. de ugyanakkor egy vékonyabb zablára finomabban is reagál a ló ám ehhez is hozzátompulhat ez az amit Neked kell érezned)

Ezt én is csak zárójelben jegyzem meg, mert nem kötekedni akarok, de általában nem a vastag csikózablánál "valamivel vékonyabb" zablák azok, amikhez a lovak hozzá szoktak tompulni. Vagy ha igen, akkor baj van a zsokéval. Ha meg fakezű a zsoké, akkor teljesen mindegy, hogy milyen zabla van a ló arcában.



#2273 Faolinca

Faolinca

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 149 hozzászólás

Közzétéve 2014 január 18. - 15:45

Nyilván, nem tudhatjátok, hogy lovagolok, meg milyen a lóhoz való hozzáállásom.

Mondjuk Chiky az edzőmre tett megjegyzésed meg se hallortam.....

Az több volt, mint előítéletes:p

Ami a polkorrektséget, meg a hozzáállást illeti, ha akarod, egyből össze tudtad vilna rakni, hogy HA műanyag zablával lovagolom a lovat és kötőfékkel is, akkor valószínűleg nem egy brutál zablára váltok, hogy azzal akarjak megoldani problémákat.


Meg sztem nem ebből a félmondatból fogja valaki azt gondolni, hogy ő kötőfékkel meg a lovával terepre.
:)

Köszönöm amúgy a hozzászólásokat, nagyra értékelem a segítő szándékot.
Meg az érdekesség kedvéért megmutatom, miért gondolom azt, jobb a bébimnek a vékonyABB zabla;)
Majd mindjárt, ha megtalálom, hogy kell képet csatolni:)

#2274 chyki

chyki

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.686 hozzászólás

Közzétéve 2014 január 18. - 15:57

Faolinca, egy szót sem szóltam az edződre, olvass vissza kérlek.

 

 

 



#2275 Faolinca

Faolinca

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 149 hozzászólás

Közzétéve 2014 január 18. - 16:03

Faolinca, egy szót sem szóltam az edződre, olvass vissza kérlek.


Basszus, tényleg, azt nem is te írtad:/ Nehari:*

#2276 Jasmine20

Jasmine20

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.200 hozzászólás

Közzétéve 2014 január 31. - 18:58

nekem is lenne egy kérdésem, ugyan nekem szamaram van de nagyjából lóként működik. Ö is elirányítható kötőfékben is meg zablával is, viszont érdekes mert van egy rézgörgős csikó, egy kétszertört vastagabb és egy vékony műanyag egyenes zablám. az első kettőt rendszerint nyelve alá veszi de ugyanolyan irányítható marad finom jelekre is( szinte csak rálehelek a kezemre és fordul, megáll) az egyeneset viszont nem. ez miért lehet? én arra gondoltam h az előbbi kettő nyomja a szájpadlását és így próbálja meg enyhíteni az egyenes viszont nem nyom. ez nagyon hülyeség? azért nem értem mert úgy tudtam, hogy a nyelvalávevés egy ellenszegülési forma de ő kezes akkor is. ja és ha helyén a nyelve akkor folyamatosan rágja  a zablákat...