Ugrás a tartalmakhoz


Fotó

Erdõk-mezõk gombái


  • Please log in to reply
1236 válasz a témához

#401 Kistáltos

Kistáltos

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 8.053 hozzászólás

Közzétéve 2010 szeptember 5. - 22:20

Esõ volt, de nagyon nem indultak meg a gombák felénk.
Igaz, a portyákon összeszedtem megint egy képtárnyi újabbat. Érdekesek is vannak, pl. ez.
Ehetõt nem találtam, kivéve néhány júdásfülét, de megint leltem olyanokat, amikrõl nem is álmodtam, hogy erre van.
Az egyik nagyobb gomba fotózásához leültem a földre, és csak úgy vettem észre az avarban sorakozó néhány milis tégelygombácskákra. Ha nem fetrengek lent, sosem akadok rájuk. :D

Pár nap múlva ismerõsöm szólt, hogy a közeli településen sok gomba van. Sok nem volt, de..
Gyönyörû csendes völgy, álltam és hallgattam a fák zúgását, és arra gondoltam, fává szeretnék válni. :)
Olyan kellemes érzés volt, mozdulni sem bírtam. Aztán lovam megbökdösött, és indult az ösvény felé. Én meg elfordultam egy nem használt ösvényre, és ott megláttam életem elsõ pecsétviaszgombáját. Azt hittem, felénk nincs, mostmár tudom, hol keressem szükség esetén.
Nem messze pedig találtam egy "málnaszörp-gombát". az egész gomba piros létyóval volt leöntve, teljesen elcsodálkoztam, ilyet még nem láttam.
Tovább mentem vagy 10 kilométert, hasonló völgybe jutottam, ismét körülnézve fából kinövõ piros ujjra akadtam. :D Tovább keresve itt is volt "málnaszörpgomba, ebbõl egyet átvágva belül olyan volt, mint a marhahús.
Hazatérve gombászkönyv: õ a májgomba, kezdetben kis piros göb, fiatalon vérvörös csppeket választ ki, 8-20 cm. Amit én találtam, 25-30 centisek voltak, nagyon szépek.

#402 hilfigers

hilfigers

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 428 hozzászólás

Közzétéve 2010 szeptember 5. - 22:46

Tegnap voltunk a Börzsönyben. Forrástúra volt, mi voltunk az elsõ ponton a pontõrök. Tele volt az erdõ keserûgombával. Abból is vagy két féle. Találtam még ehetõ galócát, egy két sárga gerebent, és egyetlen egy darab vargányát. :) Magdi: A májgomba állítólag nagyon finom!!!

#403 Kistáltos

Kistáltos

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 8.053 hozzászólás

Közzétéve 2010 szeptember 5. - 22:51

Holnap hozok, majd kiderül. :)

TIT programok. Okt. 3.-án kutyás gombakeresés.

#404 Kistáltos

Kistáltos

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 8.053 hozzászólás

Közzétéve 2010 szeptember 6. - 18:27

Jó kis gombás videó.

Nem mentem májgombáért. Nem baj, a fiatalabbakból lesz késõbb is, meg jön az esõ.
A legelõn viszont rengeteg nõtt ki, fehér, galléros, közepes méret. Elküldtem a gombaszakinak, az álgombszaki egybõl nemet mondott rá. :D
Aztán megnéztem a könyvben, csipkés õzlábgomba, ehetõ, jóízû, csak az a baj, hogy nagyon könnyen összekeverhetõ az egyik legmérgezõbbel. :P

#405 Kistáltos

Kistáltos

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 8.053 hozzászólás

Közzétéve 2010 szeptember 7. - 13:31

Rettentõen irritál a sok gomba a legelõn. Még több van tegnap óta, és nem szedhetem. Gondoltam reggel, teszek egy kanyart az erdõ fele, megjáratom a kutyákat. Az eredmény: négy óriási dobverõ, nekem bújt ki ma reggel. :)
Ja, és találtam rengeteg szarvasgombát. :D

#406 kátyus

kátyus

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.487 hozzászólás

Közzétéve 2010 szeptember 7. - 13:42

Nem má! Tényleg az?! Télleg Te találtad?!

#407 Kistáltos

Kistáltos

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 8.053 hozzászólás

Közzétéve 2010 szeptember 7. - 13:57

Tuttam, hogy cuppanni fogsz rá! :D Tényleg én találtam, tele van a völgy, csak egy a baj: szar-vas gomba. Biztos nem ehetõ, kifejezetten spermaszaga van. Nem tudom, milyen fajta, nincs benne egy könyvben sem. Találtam a neten hasonlót, külföldi oldalon, de nem tudom lefordítani. :P Most dobtam fel a gombászfórumra, okoskodják ki, mi az. Én is arra gondoltam menet közben, ha jó gombacsek lenne, meggazdagodnék. :D

#408 kátyus

kátyus

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.487 hozzászólás

Közzétéve 2010 szeptember 7. - 14:19

ÁÁÁÁ! Elkaptalak! Egyedülálló vagy. Honnan tudod milyem szagú a sperma? He? :dev:

#409 Kistáltos

Kistáltos

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 8.053 hozzászólás

Közzétéve 2010 szeptember 7. - 14:39

Az egyedül álló nem azt jelenti, hogy egyedül is fekszem. :gm: :D

#410 kátyus

kátyus

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.487 hozzászólás

Közzétéve 2010 szeptember 7. - 17:02

Jíííí! Húúúú! Jáááá! Te huncut, Te!!!!!! :D :D :D

#411 Kistáltos

Kistáltos

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 8.053 hozzászólás

Közzétéve 2010 szeptember 9. - 14:34

Tegnap nem tudtam belépni. :P
Szóval többirányú megerősités, hogy a szarvasgombám ehető.
Levittem az állatorvos-álgombaszakimnak, és míg ültem a rendelőben,kezemben egy gombóccal, egy pasi meresztgeti a szemét: "mi az? " Mondám: szarvasgomba. úgy nézett rá, mint egy bálványra. KIjön a doki a rendelőből: kiguvad a szeme. Nem hitte el. :D Tök jó volt nézni az arcukat. :D
Na persze, a kérdés: hol szedtem... ? Ez már az a kategória, hogy a legkedvesebbnek se árulom el, bibiiii. :D
De szívesen küldök, Kátyus, ha meg szeretnéd kóstolni.
Az egészben az a klasz, hogy nem tudnak a dollárok csilingelni a szemeim előtt, hanem az az érzés, hogy nekem ez sikerült. Átírom a mondást, akinek nincs szerencséje a szerelemben és a kártyában sem, annak a gombászásban lesz. :D
A szarvasgombát megkóstoltam, a gombászfórum oldalon ötlet, hogy somlóival, vettem olyat és belereszeltem egy keveset. (mivel ez fűszergomba, nem kétpofára szokás enni.) A gombának édes íze van, érdekes volt a somlóiban. (Igaz, talán nem kellene nyerse enni, de még nincs negatív hatás. :D )
(Azért milyen érdekes az élet: a seggünk kivan a gatyából, de szarvasgombát zabálunk. :D :D :D )


Ja, az egyszerűbbekről is néhány szót: A leszedett őzlábak után másnap ugyanott találtam rengeteget, jutott az ismerősnek is, az enyémből svédgomba lett, isteni fínom érdekes gombaízzel (igaz, nem fűszereztem agyon). Még ma reggel is volt ott gomba, de azt másnak hagytuk.

Találtam érdekeset is, vöröslistás 2. sündisznó-őzláb :
Posted Image
Vörös csészegomba-faj:
Posted Image
Ez meg valami izé :D (majd odairom a nevét, a gombászfórumon már kaptam rá fajmeghatározást) (kocsonyás redősgomba)
Posted Image
Meg egy picike bordó, csak annyit lehetett látni belőle, hogy vörös a faág:
Posted Image

Edited by Kistáltos, 2010 szeptember 9. - 14:39.


#412 froclee

froclee

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.663 hozzászólás

Közzétéve 2010 szeptember 9. - 14:51

Ha már szóba került a TIT
http://www.tit.hu/st..._versenyek.html

A kiállított képek közül közönségdíjat elnyerõ pályamû alkotója (vagy az általa megjelölt személy) a TIT Stúdió Egyesület 2010 novemberében kezdõdõ Alapfokú gombaismerõi tanfolyamán térítés nélkül részt vehet.

Edited by froclee, 2010 szeptember 9. - 15:01.


#413 Csikasz

Csikasz

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.633 hozzászólás

Közzétéve 2010 szeptember 9. - 20:32

Juj Froclee - eszembe se jutott mire tudnám komolyan használni a fényképezõ gépet amit Hhtól kaptam. Imádom a gombákat és olyan fajokat is láttam amik védettek :yeah: , s talán így végre elmennék gombaismerõs tanfolyásra. Még lovaglás közben is észreveszem õket - a többiek meg csak lesik min ámúldozok! Kistáltos - tölgyesben találtad? Ez azért érdekel mert ugye több fafajjal él szimbiótizmusban, s nálunk pl tölgy van és rengeteg vaddisznó túrás!

#414 kátyus

kátyus

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.487 hozzászólás

Közzétéve 2010 szeptember 10. - 12:33

Na, most aztán rengeteg gpmba van! A fiam osztálya, mg szakközép, volt nálunk szakmai napon. Az egyik vendéglátós ismerõs vállalta a kajáztatásukat a tanyáján. Megérkezünk a sok rossz kölkivel, kiugrom az autóból, és az ecetfák alatt annyi hatalmas õzláb volt, hogy nem tudtam összeszedni. Mondtam majd visszamegyek a többiért ma. Tele lett a tranzit csomagtartója, valamint a gyerekeknek így egy röpke gombászás is adódott. Persze van fotó, de pillanatnyilag be van sz@rva a képfeltöltés, a galerira meg továbbra sem tudok feltölteni, úgyhogy majd legközelebb. Remélem nem ég le az aszalógépem, mert már nagyon forró. Egésznap aszalom az õzlábakat,- készül a karácsonyi ajándék a rokonoknak. Miután a gyerekek elmentek kimentem átnézni a helyeimet, gondoltam most már biztosan van ott is gomba. Rengeteg õzláb "bimbózik". Nem gyõzöm majd hazahordani. Nõnek a csiperkéim, a júdásfül. A tinórús helyen nem voltam, sem a pöfetegesen. Kell egy nap amikor csak gombászom, ma lett volna, de ilyen zuhogó esõben inkább csak kinézek. Fõként azért, hogy el ne érjen a csiperke azt még nem ettem. Ja és a gombaszakit is felhívtam nem szeretném, hogy úgy járjak leszedek egy rakás gombát, mint a múltkor, és nincs itthol, hogy bevizsgálja. Hát persze, hogy nem is ér rá ma, csak ha idõben hazaér vidékrõl, ami nem biztos, és csak nappali fényben hajlandó gombavizsgálni. Persze mondta, hogy most jön a szezon, rengeteg gomba lesz a fagyokig. Na,ez az utsó dobása, mert a rizikét is hónapok óta várom azt sehol semmi. Meg a nyárfa-tinórúval is bezsongatott, azóta azoknak a gyökérkapcsolatát is vizsgálnom kell, azt ott sincs semmi. :D Minden esetre nagyon sok kis furcsa gombajószágot láttam, milyeneket eddig nem. Azokból is mind van szándékomban vinni vizsgálatra, csak lenne már egy nap amikor az idõ is jó, és idõm is van. :yeah:

#415 Kistáltos

Kistáltos

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 8.053 hozzászólás

Közzétéve 2010 szeptember 10. - 13:11

Csikasz, nem tölgyesben, mert ez homoki szarvasgomba. Elvileg az akácost szereti, de itt madárcserkó alatt volt.

Szabadnapom van, reggel elhatározás, ma májgomba.
Még nem esett, mikor indultam. Vittem azért egy vékony esõkabátot, ami fél óra múlva átázott. Még csak félúton voltam. :D
a lovam irtó redes volt, a tetthelyen megállt, tudta, hogy most bogarászok. A kutyák beásták magukat a száraz avarba, a (dilis) lovam meg tûrte az esõt. Nagyon sajnáltam, úgyhogy otthon vastag szalma, dupla zab, amiért ilyen rendeske volt. :) Szóval vagy 3 órát (túr)áztunk, két kiló májgombáért. Meg egy-két fotóért.
Érdekes alakú és hatalmas (kb. 15cm)pecsétviaszgomba, itt sok volt.
Posted Image
Aztán retekszagú kígyógomba:
Posted Image
és egy szép sorminta egy hatalmas fán réteggombából:
Posted Imageh

már az õzlábakért nem volt kedvem betérni. Majd ha kiszáradtam. :D

Froclee, köszi a linket. Azt hiszem, hétfõn ellátogatok a TIT-re.

#416 moon

moon

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4.081 hozzászólás

Közzétéve 2010 szeptember 10. - 15:26

Gratula a sok szép gombához. :)

#417 kátyus

kátyus

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.487 hozzászólás

Közzétéve 2010 szeptember 10. - 19:50

Fúúú! Csak nem bírtam ki. Ki evett a fene gombászni. Na ha láttátok a tévében, hogy a városunkat elöntötte a víz, akkor sejtitek, hogy a két öltözet ruha mennyi idõ alatt ázott át, de szerencsére onnantól kifele folyt a víz, mer má nem volt mi beszívja. Szóval a legelõnk olyan a pöfetegtõl, mint virágos mezõ. Bõven szedtem még úgy is, hogy a lovaink legalább a felét széttaposták. Rengeteg csiperke növekszik nekem a Pista bácsi legelõjén, úgyhogy a teheneinek kívántam hosszú, legelõben gazdag életet, a trágyázásért cserébe. No a rejtélyt is megoldottam. Tegnap az erdõben kb. 50 méteren át ment egy nagyjából egyenes túrás, kisebb megszakításokkal. Annyira szabályos volt és hosszantartott, hogy arra egyáltalán nem gondoltam, hogy gombát túrt volna ki valami jószág. (Egyébiránt nem kellett volna elmondanom a vadásznak a vaddisznót, mert szerintem kilõtték, mert hetek óta nem látom a túrásait, és a lábnyomait sem. :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: Tõbbé vadásznak nem beszélek állatokról. ) Szóval azt gondoltam valaki húzott végig ott valamit. Mert azt is észrevettem, nem volt nehéz, hogy fenyõt loptak. Mert ugye a gödör ott van, a fa nincs, aztán nyílván nem az ég szippantotta ki, mert ami meg kidõlt, az ott is hever ma is. Na, erre ma, ott találtam pöfiket, nagyokat, "nyeleseket", drapp színûeket. Szóval a kis beles dög a pöfiket túrta ki! Folyásokban, 50 méteren át gyönyörû pöfik!!! Õzlábtündérekkel van tele az erdõ. Nem tudok a látvánnyal betelni...ahogy a gyönyörû zöld fûben ott sorakoznak csendesen, gyönyörûen, valóban tünemények. Annyira csodálatos, szép tõlük az erdõ! :ang: Harmincnál többet nem szedtem össze, mert már beleuntam. Egyszerûen, ha nem figyelsz õzlábba botlasz. Minden méretben megtalálhatóak. Rengeteg júdásfül, annak holnap lesz a napja. És persze mindenféle, ilyen-olyan, apró, szines kütyügomba, a franc szedje össze, egy élet nem lenne elég elhordani bevizsgáltatni õket. :) Van kettõ, mi érdekel, azokból viszek a szakinak. Egyiknél szegfûgombára gyanítok, a másiknál karcsú õzláb. Minden gyönyörû volt. Nagyon élveztem. Az erdõt, ahonnan kiszáradt az a sok rohadt vaddohány, a helyén fû, moha, mittom milyen növények vannak. Nem volt rovar, pók, követõlégy. Csend, rengeteg fantasztikus csend. Riasztó madár. A nyulaim. Az õzikém. Egy fenyõ tövében nagy heverés nyom, nem tudni miféle jószágé, de meglestem a fekvõhelyét. Szívesen belehemperegtem volna, mint ahogy, csak belegázoltam egy irdatlan pocsolyába, ki is derült, lyukas a gumicsizmám. :kir: A gyerekségem jutott eszembe, mikor fákra bunkert építettünk, esõ után a pocsolyákba rohangásztunk. De nagyon nagyon jó volt. A férjem háromszor csörgött rám, hogy mikor érek haza azzal a nagy sz@r gombával, mert kész már a hagyma. Hmmm. Az ízetlen gombáim. ;)

Edited by kátyus, 2010 szeptember 10. - 19:58.


#418 Kistáltos

Kistáltos

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 8.053 hozzászólás

Közzétéve 2010 szeptember 10. - 20:22

Köszi, Moon. :) Hát biza nekem is viszket már a hátsóm, mert este mentem volna még egy kõrt én is a dobverõkért, de ez a fránya esõ .. Még mindíg locsog a lovaglócipõm. :P De holnap. :) A lovazás úgyis elmarad, megyek portyázni. Kátyüs, a neten írták, hogy a gombát kandírozva rakják el (pl. júdásfüle) aztán püspökkenyérbe, sütikbe rakják, de magában elropogtatva is jó. Most rotyogtatom a májgombából készült borsostokányt, aztán túrógombócot, amibe teszek szarvasgombát is. Még egyiket se ettem, nagyon kíváncsi vagyok, milyenre sikerül. Már tiszta vegetáriánus leszek, annyi gombát eszünk. Na jó, csaltam egy kicsit, a tokányban van szalonna is. :D

#419 kátyus

kátyus

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.487 hozzászólás

Közzétéve 2010 szeptember 10. - 21:33

Kandírozva? Az vmi cukrozásos dolog nem? Vagy hogyan kell? A júdásfült aszalni szeretném. Gombaszaki azt mondta fantasztikus sejtregeneráló és rákmegelõzõ hatású gyógygomba, szedjek mennyit csak tudok.Szedném én, de eddig alig találtam. Hátha most õsszel. Tele van már a púpom az aszalással, viszont fantazi illat van a pecóban. :yeah:

#420 Kistáltos

Kistáltos

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 8.053 hozzászólás

Közzétéve 2010 szeptember 10. - 21:37

Biztos lesz sok.
Topy baba is szedhetné a pecsétviaszokat. Az enyém után már érdeklődnek a neten, ugyhogy szedek én is. Főleg, hogy rákerestem, ez jött be.
Mire jó?:
- Gyulladáscsökkentő
- Koleszterinszint csökkentő
- Antioxidáns hatású
- Májvédő
- Tumorgátló
- Vércukorszint csökkentő
- Légzéskönnyítő
- Nyugtató
- Fájdalomcsillapító (izület)
- Álmatlanság
- Krónikus hepatitisz
- Krónikus szívbetegség
Szóval nem árt eszegetni belőle (szárítva, poryítva.)
Majd megkeresem a kandírozást a gombászon, és belinkelem. Nekem nagyom macerás... :P

Edited by Kistáltos, 2010 szeptember 10. - 21:49.


#421 Kistáltos

Kistáltos

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 8.053 hozzászólás

Közzétéve 2010 szeptember 10. - 22:09

Namegintén.
Egy gombássütis oldal
Ez meg a netgombászról lopott kandírozás:
"Kandírozási eljárás a gombánál majdnem olyan, mint a gyümölcsöknél, neten sokféle módszer olvasható. A kandírozásra szánt gombát felszeletelem. EGy héten keresztül, sûrû cukros lében felfõzöm, reggel és este, a szirupban hagyom kihûlni (kihûlés után hûtõben tartom). Amikor a szirup, már majdnem karamell állagú, vagyis az összes víz kifõtt a gombából és a lébõl, akkor a ragacsos gombákat aszalógépbe teszem (szépen egymás mellé) és csontra kiszárítom.

Róka, géva, júdásfüle és narancsvörös kocsonyásgombával mûködik az eljárás."

Eccer majd kínáljon meg valaki ilyen sütivel. Sütni sajnos nem tudok.

#422 kátyus

kátyus

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.487 hozzászólás

Közzétéve 2010 szeptember 11. - 7:38

Basszus! Azonkívül, hogy egy héten át újra és újra felfõzöm, nagyon szimpatikus e kandírozás. Na, ha találok rengeteg júdásfület, egyszer az életben kipróbálom. :kir:

#423 Kistáltos

Kistáltos

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 8.053 hozzászólás

Közzétéve 2010 szeptember 11. - 13:09

Ezen akadtam ki én is. :D
De a szomszédasszonyomat már befûztem: én hozom a gombát, Õ még fõzicsgél.
Reggel mentem anyagbeszerezni. Nem messzire, mert ahogy felértem a dombra, megint szakadni kezdett. Szépen sorakoznak a szegfûgombák, találtam több õzlábat (a láda fele ment a szomszédasszonynak), na és agancsos-utánpótlás. Itt nem kell kutya, illeve segítettek õk is, mert ahogy a közelben levõ rókaoduk között szaladgáltak, csak úgy pergett le a lábuk alól a sok göröngy. :)
Agancsus maximus: Posted Image
Jut másoknak is, ínyencek, jelentkezzetek: kinek küldjek?
Egyébiránt ma csináltam meg a túrógombóc egy részét szarvasgombásan. Fínom volt, de igazán nem rengett a föld. Viszont ezt is kipróbáltuk, új íznek mindenképp kiváló.
Szerintem tipikus sznob kaja, mint az escargo és tsi. :D
Csak tessék, csak tessék.
(Címet kérek magánban, és póstázom a kóstolót. )

#424 Csikasz

Csikasz

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.633 hozzászólás

Közzétéve 2010 szeptember 11. - 19:21

Ma kaptam magam és elmentem felderíteni, mit is lehet erre szedni. Meglepõ gombakavalkád van. Találtam igazi csodákat is, az egyik a zuzmó gomba, ez mérgezõ, de szééép. Aztán egy nyeles kakastarély szerû valamit, ezt lefotóztam majd berakom. Ehetõk közül erre van erdei csiperke, pöffeteg minden fajtája, ánizsgomba, s amit még nem tudok csiga vagy egy tölcsérgmba faj ( majd szépen a gombásznéni beazosítja), no meg õzláb. Sok olyan gombát láttam amit nem találok a határozómban, bár igen régi darab, tehát beszerzek egy újat. Szegfû gomba is van ezerszám, de azt legalább felismerem valamennyire. Mivel évek óta nem gombászok és most ép nincs mentorom, így minden gomba megy beazonosításra, mert még sokáig akarok élni!

#425 Csikasz

Csikasz

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.633 hozzászólás

Közzétéve 2010 szeptember 11. - 19:43

http://gallery.site....G_0628.JPG.html - ilyet én is találtam, mi ez?

http://gallery.site....G_0754.JPG.html - ezt is sokat láttam.

#426 Hosszúhomlok

Hosszúhomlok

    A multimédium

  • Támogató
  • 1.895 hozzászólás

Közzétéve 2010 szeptember 11. - 21:15

Csikasz képei a gombákról: http://hosszuhomlok....bak/gombak_.htm

#427 Fec

Fec

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.878 hozzászólás

Közzétéve 2010 szeptember 11. - 21:43

Csak tessék, csak tessék.
(Címet kérek magánban, és póstázom a kóstolót. )

Ha nem lenne macerás, hát istenuccse...bevállalnám a kockázatot :D

Más: azt olvastam, hogy a sárga rókagombát nem jó szárítani, mert nagyon kemény lesz. Pedig azt lenne most az igazi. Van valakinek gyakorlata/élménye ebben?

#428 Kistáltos

Kistáltos

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 8.053 hozzászólás

Közzétéve 2010 szeptember 13. - 4:13

Csikaszt megfertõztük. :D Az én képeimet a piros "ujj" az pici májgomba. Ha van felétek ilyen, várd meg, míg kinõ, jóízú gomba. (Ne várj vele sokat, csak míg a csövei alul fehéresek, mert öregen már nem jó. Vízben ki kell áztatni, mert csersavat tartalmaz. ) A másik képemen foltos pereszke van, nem ehetõ. A tieiden : 1. Valószínû, õzláb, amirõl lemosta az esõ a bolyhokat. Ha nagy gomba, ehetõ. Ha pici, mérgezõ. :D 2-8:a "kemény, kakastaréjszerû a pecsétviasz, fentebb írtam, mennyi mindenre jó. Érdemes gyüjteni, ma hoztam haza én is, amit találtam. 10.-11. májgomba kezdemény. Nem téveszthetõ össze semilyen mérgezõvel. Piros a húsa. A fehér lemezes valamilyen pereszke, nem tudom így.. a 14 15.-s nagyon érdekes! JÓ lenne látni közelrõl, pl. a lemezét. :) 20.-21. taplógomba-faj 22.-23 olyan, mintha talajlakó szemölcsösgomba lenne, még "élõben " nem láttam ilyet. 27. Nagyon gyilkosgalóca- gyanus!!!!!!!! 29-korallgomba-szerûk 31-32 talán harmatgombák 33.korallgomba (egyértelmû :D ) A kalaposgombák meghatározására nem vállalkoznék, nehezek így fotóról, ha az esõ is eláztatta õket, meg látni kellene sok jegyet (lemezek, tönk, a fotó a színt se adja vissza mindíg jól. ) Ha szedésre vállalkozol, mindíg külön szedd a fajtákat! A nagy õzlábat és pl. a májgombát szedheted nyugodtan. Az 51.esen a nagy tölcséres elvileg ehetõ, most találtam én is egy "kõrt" (a Te fotódon igen szép mennyiség van! :D ), de vizsgáltasd be mindenképp. Fec, küldök, de címet..! :D Még nem volt dolgom semmilyen rókagombával, de árusítják szárítva. Azt tudom, hogy felhasználás elõtt minden szárítottat áztatni kell egy darabig.

#429 Guest_Mongol_*

Guest_Mongol_*
  • Guests

Közzétéve 2010 szeptember 13. - 4:15

Jajj de jó már!
Nem csak én nem alszom. :D

Ajánlom mindenki figyelmébe: Jakucs Erzsébet - Gombaszakértõi praktikum DVD melléklettel

#430 Kistáltos

Kistáltos

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 8.053 hozzászólás

Közzétéve 2010 szeptember 13. - 4:34

:D
Ma lovon voltam egész nap, kisebb szünetekkel. Reggel terep a kõcökkel, aztán kimentem "egy kicsit gombászi". 6 óra lett belõle, persze lóval mentem, Sülysáp közelébe vadászni, ahova a múltkor. Mindenhol nõnek, újabb és újabb fajokat fedezek fel. Hamarosan képek is lesznek.
Hazaérve ebéd sem volt, megint terep, most meg bepótolom a nappalit. Meg fõzök épp egy isteni gombalevest: csiperke, bimbós pöfi, szegfûgomba (ésszel kell szedni,mert nagyon sok hasonló is nõtt hirtelen a mezõn! ), fenyõtinóru (újra megjelent a kis ragacsos, mostmár mûtõskesztyûben pucolom :D ), és találtam egy ízletes rizikét végre! Még sosem szedtem, beazonosítás (gombaszaki) után ment a levesbe. Keressétek fenyvesekben, nagyon finom!
Posted Image
Posted Image

#431 sibu

sibu

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 788 hozzászólás

Közzétéve 2010 szeptember 13. - 8:03

Sziasztok!

bár én nem értek a gombákhoz, de hoztam 2-t ami nagyon tetszett :) remélem nem gond

Ausztria, Hölletnal völgy
Posted Image


Finnország
Posted Image

#432 Csikasz

Csikasz

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.633 hozzászólás

Közzétéve 2010 szeptember 13. - 9:49

Én cc 1991- 92 ben fertõzõdtem meg. Volt egy fõnököm akinek ez volt a hobbyja. Munka közben is többször jött rá a légyott a gombákkal, így a kiskosztûm mellé bekerült a bakkancs és a melegítõ is a kocsiba. Gyors átöltözés irány a hegy. Rengeteget gombásztunk az alatt a 13 hónap alatt míg a fõnököm volt. Aztán lemondott és a munkám megszünt, ma is azt gondolom az egyik legjobb munkám volt. Kötetelen munkaidõ, munka rogyásig, nagyon jó fizú, gépkocsi pénz, taxicsekk, kizárólag egy embert "szolgáltam" mint menedszer aszisztens, ja és nem utólsó sórban imádtam a hapsit ( nem félre érteni). Korrekt, megértõ, de nagyon fegyelmezett munkarendben dolgozott, mindenrõl írásosan kellett beszámólni, de megérte. No vissza a gombákra, holnap reggel leszedem az ehetõnek látszókat és szépen viszem a szakihoz! Köszönök minden támogatást, segítséget, infót, nagyon jól jönnek ám!!!!

#433 Topy Baba

Topy Baba

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 659 hozzászólás

Közzétéve 2010 szeptember 13. - 15:23

Tegnap voltunk az erdõben, barátokkal csak itt a közeliben, de rengeteg gombát szedtünk.
majd hozom képet, egy asztalt majdnem beterített az õzláb zsákmányunk, 3 felé osztottuk, nekünk itthon még sok is lett :D és most is találtunk egy hatalmast ez 1 cm-rel nagyobb 27cm volt :P ja és kb 30perc séta eredménye volt :yeah:

Posted Image

#434 kátyus

kátyus

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.487 hozzászólás

Közzétéve 2010 szeptember 13. - 20:46

Na, itt már valóban kaszálni lehet az õzlábat, úgyhogy én már nem szedem, mert nem tudom hova tenni. A legelõnk is tele van õzlábbal, pöfivel, és szegfûgombával. 3-4 féle pöfit találok folyamatosan mindenfele. Rengeteg gombát hordok megnézetni, tisztul, hogy mit nem kell szedni, de a nevüket már nem tudom megjegyezni. Már célirányosan gyûjtök, tegnap a szegfûre utaztam, egy mérgezõt sem kevertem közé! :yeah: Ma júdást szedtem, és aközött sem volt ehetetlen, meg egy pár tinórú elõbújt az erdõben, úgyhogy azt is összeszedtem, a vegyes aszalványomba.Ha lenne, idõm, de nincs, tájékozódnom kellene, hogyan lehet eltenii üvegbe, mivel a férjem lassan kidob a hûtõbõl a gombáimmal egyetembe. A rossz hír az, hogy az aszalványaim megszívták magukat a lakásban fellelhetõ párával, így újra kell aszalnom, plusz befõttesüveg sterilizálás, majd úgy eltenni télire. Na, ez a sok macera nem tetszik, ki kell tapasztalnom mit hogyan lehet tartósítani, ennyit nem akarok vacakolni a gombákkal. Csiperke is van folyamatosan, tényleg az idõ hiányzik. Lassan utazom kuriózumora, már ami számomra az illetve nem szedtem még, mert ezeket már unom. Aszongya a szaki van erre is májgomba, pecsétviasz stb, úgyhogy más területeket is fel kell derítenem. Annál is inkább, mert gombatolvajok járnak a helyeimen, ilyenek miatt úgy útálom az embereket, de ezt sincs most idõm leírni. Szóval röviden csak annyit, hogy eddig semmibe nem nézték a gombákat nem is szedték, most pedig legkönnyebb azokra a helyekre elmenni ahol látták az autómat az elmúlt hónapokban, és leszedni a gombát. Ja, nem más járt ki nyáron a 38 fokokban, napról napra a semmiért, és jött rá, hogyha valahol valami elõbújt ott majd késõbb is elõfog. Így könnyû gombászni. Meglesni, aztán leszedni. Nem azért, hogy nem marad, másnak is szívesen megmondtam merre hol mit talál, az eljárás a fájó. Mint az is, hogy közben felrúgnak, letörnek, tönkretesznek mindent maguk körül. És hazudozik is az egyik. :eek: Na majd máskor. Nagyon megfáztam, két nap is szétáztam, most aztán úgy tele vagyok takonnyal, hogy aludni is elvétve tudok, de a munkámat, a lovakat, a gombákat, a gyerekeket ez nyílván nem hatja meg. :D :D :D

#435 moon

moon

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4.081 hozzászólás

Közzétéve 2010 szeptember 13. - 21:14

"Na, itt már valóban kaszálni lehet az õzlábat, úgyhogy én már nem szedem, mert nem tudom hova tenni. " A nagy õzlábat eléggé hiányolom az Alföldrõl. :) Kátyus jobbulást! Felénk most állítólag nyárfa tinórúnak kellene lennie soknak, de azt se találtam.

#436 kátyus

kátyus

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.487 hozzászólás

Közzétéve 2010 szeptember 13. - 21:53

"Na, itt már valóban kaszálni lehet az õzlábat, úgyhogy én már nem szedem, mert nem tudom hova tenni. "

A nagy õzlábat eléggé hiányolom az Alföldrõl. :)
Kátyus jobbulást!
Felénk most állítólag nyárfa tinórúnak kellene lennie soknak, de azt se találtam.

Te! moon! Engem nem boszancsál! Tód ide a képedet, annyit mutatok, fûszál helyet a szapora õzlábjába botlasz! :D
Útálom is má, mer csõstû hordanák az ismerõsök a nyakamra, nekem mán nem kõ. :D
Sztem nemsoká, napok kérdése lesz nyárfa tinórú, mert én régebben azt láttam, csak nem szedtem össze, mert azt hittem penészes, a színe miatt. És az aranytinórú penészesen nagyon hasonlít hozzá. Most már tom, hogy más a termõhelye. Ezért gondolom, hogy mivel megjelentek az elsõ fenyõtinórúak, azután jönnek illetve vele együtt az aranytinórú, és sztem az lesz a nyárfa tinórú, mit nem szedtem le. Ide a rozsdás bökõt. :kir: Amúgyan egyre ügyesebb vok, már annyira látom a termõhelyeket, hogy tom egy mezõre, vagy erdõre nézve, hol, mit keressek , találok. Ezt nagyon élvezem. Azt is, hogy annyit néztem gombafotókat, hogy mikor találok vmi újat, azért, ha valahonnan ismerõs az 100%-os találat. Így volt a lila pereszkével is, mit a legelõnkön találtam, gondoltam, ez az lesz, hát és úgy is volt. Sztem nem is gombáért csinálom. Tetszik ez a megmérettetés, verseny, vadászat, próba. :D

Ja, és köszi, kiheverem. Csalánban nem ver a ménkû felénk, de azér jól esik. :kocc:

#437 Guest_Mongol_*

Guest_Mongol_*
  • Guests

Közzétéve 2010 szeptember 14. - 10:45

Nemrég értem haza a gombászásból. Át kell kelni a patakon, ami máskor rutin feladat, de most árad. Gondoltam, kicsit mélyebb, de máskor se volt ez gond. Óvatosan léptem kettőt, majd a másodperc tört része alatt kiment alólam a szilárd talaj. Már sodort is a víz, ahogy a filmekben látni. Nem estem kétségbe, Bear Grylls-nek is én vittem a pizzát az őserdőbe és agutinyomból ittam a vizet. Közel 20 méter után sikerült elkapnom a parti bozótot, és kimásztam. Ha már kijöttem, nem megyek gomba nélkül haza. Lehajítottam a vizes cuccot az illendőség határáig és egy szál fehér, kisördög mintás alsógatyában jártam a pusztát, kezemben szatyorral és egy Opinel késsel. Találkoztam a gulyával és az őrzőjükkel. -Jónapot! -Neked is fiam. Tán fürdötté? -Néha muszáj. -Az má igaz. Eztán megvitattuk, mit lehet találni, mit érdemes hazavinni és mit nem. Elköszöntünk. Találtam csiperkét, de mostanában nem vagyok nagy rajongója, meg a fagyasztóban is van még. Megvárom inkább a lilatönkű időszakot. Visszafelé ismét fürdés volt, de rákészülve nem annyira durva. Visszavettem a vizes cuccot, hazajöttem, megszárítkoztam. Megittam már két házi mézes, paprikás pálinkát. Nagyon jól érzem magam. Tanulság: gombázni mindig öröm.

Edited by Mongol, 2010 szeptember 14. - 10:50.


#438 ori

ori

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.916 hozzászólás

Közzétéve 2010 szeptember 14. - 11:18

:kir: Lilatönkû :yeah: :yeah: :yeah:

#439 hilfigers

hilfigers

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 428 hozzászólás

Közzétéve 2010 szeptember 14. - 11:52

Biztos nem ehetõ, kifejezetten spermaszaga van.


Pont emiatt ehetõ! :D

25-26-án jön a jányom, már nyúz, hogy menjünk hozzád! Meglátogathatunk azon a hétvégén?
Tegyél félre nekünk addigra valami jófajta gombát! :)

#440 Méz

Méz

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.207 hozzászólás

Közzétéve 2010 szeptember 14. - 18:08

A hétvégén találtam egy szép nagy gombát, asszem õzláb. Nem szedtem le, csak gyönyörködtem benne. Így nézett ki.
És találtam egy másik gomba jellegû akármit, amirõl nem tudom, hogy kiféle-miféle. Õ az.