Ugrás a tartalmakhoz


Fotó

Haszonállatok


  • Please log in to reply
4162 válasz a témához

#4041 Hajnal4

Hajnal4

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.645 hozzászólás

Közzétéve 2014 június 8. - 12:19

Tőlünk szerencsére megvették a nagyobbik kecskelányt, így Fügét elkezdhettem rendesen fejni, eddig olyan napi másfél liter a hozam (pár napja csak) tudom h nem világrekord, de én ennek is örülök és hát elsőre jó:). Őt könnyű fejni. A másik a nehezebb eset, mármint a cickói ilyen kis ujjnyi bimbóban végződnek, cserébe viszont a sugár jó vastag...meglátjuk ha elmegy alóla a két kicsi, mi lesz az adag...
Meddig fogja keresni a kicsinyét az anyakecske? Mert most eléggé mekegős lett......

A flancos fürjeimmel meg nem vagyok túlzottan elégedett.....még mindig nem hozzák azt a szintet tojásban amit a sima mezeiek tavaly...ráadásul sztem némelyik eszi is a tojást, mert sárga foltokat látok a tollukon..(ja, végülis lehet h tojnak, de meg is eszik?...)
Lehet lecserélem a bandát, csak olyan kis szépek ezek...(fehérek)



#4042 poni_poni

poni_poni

    Új vendég

  • Új tag
  • 3 hozzászólás

Közzétéve 2014 június 11. - 7:56

Sziasztok!

elado anglo-nubiai kiskecskék r1 és r2-ek

érd priviben :)



#4043 Hajnal4

Hajnal4

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.645 hozzászólás

Közzétéve 2014 június 23. - 14:33

Szívok a libákkal. Van valami spéci igényük, amiben mások mint a kacsák??
Az ötből lassan már csak egy lesz....(egyet hamar letapostak, egy megázott és kihűlt még régebben, egy rejtélyes módon kidőlt, most meg egy másik is ki akar dőlni, de úgy hogy reggel még semmi baja nem volt....)
Szóval totál kudarc. Amúgy szépek, nőttek, ettek stb....
Van nekik víz folyamatosan, kaja szinte ad libitum (zab, búza, kukorica darálva), nagy kifutó, még zöld is van rajta, bár azért fogyatkozik...almaecet, futor, zeolit, jolovit, mikor mi....
A 12 kacsából egy se múlt ki, egyik kicsit le van maradva, a többi már szép nagy. Mi van a libáimmal??!! :mellow:  :sad:  :unsure:



#4044 Filly

Filly

    Biodegenerált

  • Főmoderátor
  • 8.075 hozzászólás

Közzétéve 2014 június 23. - 15:47

Mik a tüntek? Van a Derzsy-féle betegség, ami ellen a tenyészállományt szokták vakcinázni még tojásrakás előtt. Nálunk 4-ből 3 lett beteg, nem tudtak felállni. Kettő szép lassan helyrejött (folyamatos száraz alom, fekve is elérhető víz-étel, kamillatea, vitaminok), a harmadik elpusztult, de őt már hamarabb elvitték tőlünk. (Nemtom, ez Derzsy volt-e.)

#4045 Filly

Filly

    Biodegenerált

  • Főmoderátor
  • 8.075 hozzászólás

Közzétéve 2014 június 23. - 15:48

Ja, olyan 3-4 hetesrn történt mindez.

#4046 Hajnal4

Hajnal4

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.645 hozzászólás

Közzétéve 2014 június 23. - 16:35

Hát, fene tudja....a libák 7 hetesek, amik elpusztultak azok pár hete, nem egyszerre...(és elvileg tudtam mire fogni az első kettőt...a harmadikat nem értem, ott semmi tünet nem volt) Most ez mégsem purcant ki, felállt, arrébbment, de nem százas sztem....kifejezett tünetek nincsenek, többet fekszik most, lehajtotta a fejét sokáig, és mikor felemeltem sem fogta menekülőre, lógott...erre most mászkál. meglátjuk.
Elolvastam ezt  a Derzsy féle betegséget, nem kizárt, de nem túl tipikus egyelőre...lehet mivel idősebbek, máshogy jön ki, vontatottabban, nem hirtelen pusztulással?
ÉS ez elvileg kacsákra nem veszélyes, ugye? LEgalábbis itt nem említették, vagyis csak némákra. Most mulardjaim meg magyarok vannak..
Baromira bosszantó....valami gáz tuti van, mert vészesen fogyatkoznak. Lehet maradok a kacsáknál jövőre...
 



#4047 Zuzu

Zuzu

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 947 hozzászólás

Közzétéve 2014 június 23. - 18:28

Én tavaly a kacsákkal jártam ugyanígy, 9-ből csak 1 maradt, akármit csináltam velük. Idén 8 kelt ki, hagytam őket a tojókkal. Ketten ültek a fészken, egymás hegyén-hátán, és ketten is vezetgetik őket. :)


"Qei me amat, amat et canem meum."


#4048 Hajnal4

Hajnal4

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.645 hozzászólás

Közzétéve 2014 június 23. - 20:23

Nekem tyúkból vannak ilyen együtt kotlók:). Már a második turnust csinálták végig együtt. Aranyosak.

Hát, estére mintha semmi baja se lenne, vígan mászkált a liba, nem értem..mondjuk jobb mintha kimúlt volna. Meglátom holnap mivel lep meg...



#4049 Zuzu

Zuzu

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 947 hozzászólás

Közzétéve 2014 július 2. - 8:04

A kecskéknél mivel lehetne egy kicsit serkenteni a tejtermelést? Amúgy se adnak sok tejet, de az utóbbi napokban csökkent megint pár decivel. Szénát kapnak, fejésnél szemest. Só víz természetesen van előttük. Tök esetleg?


"Qei me amat, amat et canem meum."


#4050 Robi

Robi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.570 hozzászólás

Közzétéve 2014 július 2. - 8:15

Fejjed többször és csöcsörészd meg (mint a gida). Friss zöld, nem kevés abrak.


  • Filly kedvelte

#4051 Zuzu

Zuzu

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 947 hozzászólás

Közzétéve 2014 július 2. - 9:26

Köszi Robi! A friss zöld most a legnehezebben kivitelezhető. Minden elérhető helyen ki van égve a fű. Esetleg a kökényest tudom kicsit megnyirbálni.


"Qei me amat, amat et canem meum."


#4052 Hajnal4

Hajnal4

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.645 hozzászólás

Közzétéve 2014 július 2. - 12:17

Zuzu, mennyit adnak a kecskéid? 
Mikor jött ez a lehűlés, volt egy nap h felét tudtam fejni a megszokottnak, csak lestem:D.
Amúgy sem egy extrák, fejenként napi 1-1.5liter, de inkább az egyhez közelebb...
Nekünk elég amit fejek, kb így képzeltem, napi 2-2.5liter bőven fedezi a szükségleteinket, ebből már sajtot, joghurtot is tudok gyártani...kipróbáltam a vajat is, az is jó lett (na azt azért venni szoktam).

Tőgyformailag (sajnos) igazatok lett, a lufiforma az nem változott, a technikára kezdek ráérezni, nulláról azért nem volt egyszerű....



#4053 Hajnal4

Hajnal4

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.645 hozzászólás

Közzétéve 2014 július 2. - 12:21

(nekem nem ízlett a tej mikor sok zöldet adtam...de lehet h ez az én bajom:D)



#4054 Zuzu

Zuzu

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 947 hozzászólás

Közzétéve 2014 július 2. - 12:35

Szintén, kb ugyanennyi az enyémek tejelése is. Arra jó, hogy eliszogassuk, esetleg egy kis túró, ilyesmi. Remélem a nubik jövőre megnyomják a tejmennyiséget. :) Nekem nincs gondom a zöldes ízzel, én szeretem. 


"Qei me amat, amat et canem meum."


#4055 Hajnal4

Hajnal4

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.645 hozzászólás

Közzétéve 2014 július 2. - 12:46

Akkor Ti jó sok tejet ihattok, mert mi 6an ezzel bőven el vagyunk látva:). Igaz literszám nem isszuk, de tényleg mindenre elég, nem veszek tejet egy ideje...koppkopp...

Elvileg ez még emelkedni fog, mármint jövőre...azt mondták az okosok:), hogy a következő laktációkban javulni fog (még pár évig) enyémeknek ez az első tejelésük..



#4056 Zuzu

Zuzu

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 947 hozzászólás

Közzétéve 2014 július 13. - 10:48

Mitől lehet a kecsketej keserű? Szerencsére nem nekem van ilyen problémám, csak valaki a mi tejünk kóstolása után vett egy sajtkészítőtől, és csalódottan mondta, hogy nem finom édes, hanem kesernyés. 


"Qei me amat, amat et canem meum."


#4057 veronika96

veronika96

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 149 hozzászólás

Közzétéve 2014 július 14. - 14:10

Sziasztok! Van nekem két ivartalanított (nem rég elkötött) bakkecske gidám. És hát nagyon megszerettem őket, ezért nem akarom vágóba adni őket. Szerintetek van valami esélye annak, hogy fűnyírónak el tudom adni, vagy oda tudom adni? Én megtartanám őket de nagyapámnak ha valami nem hoz hasznot azt el kell adni. Valakinek sikerült már esetleg? Remélem nem túl furcsa kérdés. :D

#4058 Fifikusz

Fifikusz

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.276 hozzászólás

Közzétéve 2014 július 14. - 14:58

Győzd meg a nagypapát!



#4059 Robi

Robi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.570 hozzászólás

Közzétéve 2014 július 14. - 17:02

Szegény racionális gondolkodású Nagypapi! Most változtasson.



#4060 Mackó

Mackó

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4.168 hozzászólás

Közzétéve 2014 július 15. - 20:21

Ha minden évben, amikor ellenek, megszereted a gidákat... :dev: Szerintem inkább Te változtass a gondolkodásodon. Én is ilyen miatt aggódtam, ráadásul nálam pont a bak a hízelgősebb, de minden alkalommal, amikor büngyürgetem, el is mondom magamnak, hogy nem örök darab.

Az elkötés technikáját lehetne tudni?


  • Filly kedvelte

#4061 Zebrabara

Zebrabara

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.806 hozzászólás

Közzétéve 2014 július 15. - 21:35

Betti, már akartam kérdezni, hogy van a kis Franciska? Beilleszkedett?



#4062 Mackó

Mackó

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4.168 hozzászólás

Közzétéve 2014 július 15. - 22:11

A kis Francoska? :gm:  Már összehaverkodtunk, nagyon szépen, és kitartóan tud kiabálni a fűért. :dev: Az a baj, hogy fél a nagytól, de ha van köztük valami, akkor simán összefejel Berkenyével. Nyílt terepen viszont menekül. :D Nem kell félteni. :D



#4063 Hajnal4

Hajnal4

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.645 hozzászólás

Közzétéve 2014 július 17. - 13:13

Sajnos nálunk is pont a kisbak volt a legszelídebb, legkedvesebb...a lányokat eladtuk, kicsit még szeretgettük, de már levágtuk. (és ezzel kiderült, hogy igen, szeretjük a kecskehúst) nem egyszerű, én is sokszor érzelgősen reagálok...Párom igyekszik tudatosítani, hogy haszonállatok (akiknek minden tőlünk telhetőt megadunk, de akkor sem házikedvencek)...


  • Filly kedvelte

#4064 chyki

chyki

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.686 hozzászólás

Közzétéve 2014 július 20. - 22:58

Kérdésem nyúltartással kapcsolatban:

 

A bakot meddig lehet együtt hagyni az anyákkal, honnan tudhatom vemhesültek e? Olvasgatok nyúltartás körében, de kiváncsi lennék ki hogyan csinálja mert ma lett 5 nyuszink... ami azt illeti ezeket nem szeretnénk levágni semmiképp, egyenlőre még nem tudjuk mi lesz a sorsuk, lehet maradnak, mert hely van, takarmány van... akkor viszont legyenek kisnyuszik is (azok már leadásra vagy vágásra).

 

De a story....

 

Hány nyúl van a sporttáskában? ..... Szóval kikisértem keresztlányom hogy feltegyem a Bp-i buszra, nagy elánnal felnyitva a csomagteret, legnagyobb döbbenetemre feküdt ott egy nyúl... Mielőtt szóvátettem azért megnéztem még egyszer, de még mindig feküdt ott egy nyúl... eléggé kinyúlva mert volt vagy 50 fok a táskák mellett... a sofőr elég nagy szemeket meresztett majd az egyik utas lejött hogy "Jájj a nyúúl meg kiszökött" majd kikap egy sportszatyrot és nekiáll visszagyömöszölni a félholt fülest másik négy mellé... A sofőr, keresztlányom, Párom, meg még pár utas kb szóhoz sem jutottunk... Párom megkérdezte ugyan szőrmének viszi e a nyulakat mert ez már neki is sok(k) volt és kiderült a hőségben Romániába szeretné őket vinni busszal, összezsúfolva a csomagok között, már most Hatvannál eléggé félholt állapotban.... Ezt követően szó szót követett és a nyulak végül velünk utazhattak haza, megvásároltuk őket táskástul mindenestül... Így lett 5 tapsifülesünk...

Attached File  10313188_10202436201846968_1240942080362451909_n.jpg   64,11KB   0 downloadsAttached File  10419600_10202436202406982_6311707092096093685_n.jpg   62,36KB   0 downloads



#4065 izland

izland

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.571 hozzászólás

Közzétéve 2014 július 22. - 8:54

Ha jó időben hozod össze a randit, akkor nem is kell együtt hagyni őket. Látszik, hogy ha ivarzik az anya, akkor a hátsója élénk piros és duzzadt, ilyenkor szinte azonnal összejön a dolog. Ha elsőre kergeti a bakot, az normális.

Ha nem jó időben rakod össze őket, akkor morog, "sír", nem hagyja magát. Akkor is síró hangot ad, ha már vemhes, és összerakod őket. Persze 1-2 hétre össze is lehet zárni őket, az sem gond.

1 hónapig vemhes, a tervezett ellés előtt pár nappal (1 héttel) jó, ha már az "ellős" helyén van az anya.

Ellés után nem szabad bolygatni a fészket, amíg ki nem nyílik a szemük a kicsiknek, nem nagyon szabad fogdosni sem. AZ esetleges elhullottakat jó esetben kirakja a fészekből. Ha gyanús, akkor valamivel (kis bot vagy valami semleges szagú dolog) meg tudod nézni a szőrben, hogy mi a helyzet, de utána vissza kell takarni őket.

Ha nem akarod nagyon intenzíven szaporítani őket, akkor 6-8 hetet lehet az anyjukkal hagyni a kicsiket, és választás után lehet újra fedeztetni. De 4 hétnél előbb ne válaszd le őket.

"Házi" célra kiválóan elvannak zabon meg szénán, zöldlucernán, egyéb kerti, konyhai zöldtakarmányon. Intenzívebb neveléshez azonban nem árt a táp.

Tavasszal érdemes leoltatni a törzsállományt mixomatózis ellen, pár ezer Ft egy 20 adagos vakcina.

 

(Nálam az idén katasztrófa a nyúl-helyzet :sad: , 6 ellésből 11 db kisnyulat tudok felmutatni... Ilyen eredménnyel még a kecskék sem dicsekedhetnének.. :angry: )



#4066 chyki

chyki

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.686 hozzászólás

Közzétéve 2014 július 22. - 17:23

Köszönöm a választ, elsőkörben akkor készítek külön helyet mindegyiknek, még nem vagyunk teljesen felkészültek na de hirtelen jöttek ...

#4067 izland

izland

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.571 hozzászólás

Közzétéve 2014 július 25. - 8:25

Amíg nem ivarérettek a nyuszik, együtt hagyhatod őket, de amikor már látványosan kergetik egymást, akkor az azonos neműeket szét kell válogatni. Nemenként még maradhatnak együtt, az nem gond. De ha egyszer szétszeded őket, utána már az azonosakat sem nagyon lehet újra összerakni, mert akkor már verekednek. A tenyésztésbe vétellel olyan 6 hónapos korukig illik várni, de ha nagytestűek, akár még tovább is.

De létezik olyan tartásmód is, ahol csak simán össze vannak eresztve egy jó nagy helyen (pl disznóól, istálló), és szépen elvannak a természet rendje szerint. A szaporulatot időnként össze kell fogdosni, és kész. Elvileg működik, gyakorlatban én nem próbáltam sosem.

 

 

Helyzetjelentek a szárnyasokról :)

Tegnap elérkezett a szabadság pillanata, kiengedtem őket az udvarra.

http://kepfeltoltes....ltoltes.hu_.jpg

Múlt szombat óta egy kifutós kis ólban voltak, hogy lássák az udvart és szokják egymást a többiekkel. Pulyka-mama már bő 1 hete, helyszűke miatt nem volt velük. (Egy napig nagyon aggódott, de őszintén szólva utána már abszolut nem hiányolta a kicsiket.)

Szóval tegnap kieresztettem a bandát, nagyon élvezték a teret, a szaladgálást. Majd ráeszméltek, hogy ott van pulyka-mama is, és kitörő örömmel követni kezdték. Erre a mama pánikszerű menekülésbe kezdett. :wot:  Jól elszórakoztam rajtuk, ahogy szegény pulykát egy szürke felhőhöz hasonló, sípoló raj követi. Lefutottak vagy 10 kört az udvarban. :D  Végül a mama beletőrődött a gyerek-seregbe, azóta szépen mászkál velük, bár nem hívja őket, mint korábban.

http://kepfeltoltes....ltoltes.hu_.jpg

 


  • melodia91 kedvelte

#4068 chyki

chyki

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.686 hozzászólás

Közzétéve 2014 július 27. - 20:34

Ami azt illeti sokat olvasgattam a tartásukról, és szinte mindenhol a ketreces tartásmódot ajánlják. De őszintén szólva azzal annyira nem vagyok kibékülve :S Egész életet lenyomjanak egy jó esetben egy négyzetméteres ketrecben. Nem szobanyulak, nem kedvencek de nem is tenyészállatok lesznek, hanem amolyan kedvencek, de kint, a szaporulat pedig akkor levágásra kerülne, mert azért szeretjük a nyúlhúst... most felszabadult a lókarám is, oda pedig tavasszal két birkát szeretnénk venni, füvet nyirni, később pedig levágásra. Egyenlőre még barátkoznom kell a gondolattal, az elmúlt 15 évben nem volt otthon olyan állat amit meg is ennénk... de az 5 nyúl igy maradhat, igy legalább ők nem lesznek levágva. Úgy néztem 2 bak és 3 anyanyúl van, ha sikerült jól belőnöm a nemüket.

 

Ha jól emlékszem Lisawicánál láttam nagyon szimpatikus tartásmódot, ott csirkék és nyuszik voltak egy nagy tető alatt, körbekeritve, kis lakhelyekkel kialakitva. Nálunk most az 5 négyzetméteres pónibox vagy pedig a 12 négyzetméteres lóbox. A kameruniak azok kisebb boxban kényelmesen elfértek. 


Edited by chyki, 2014 július 27. - 20:39.


#4069 izland

izland

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.571 hozzászólás

Közzétéve 2014 július 28. - 8:56

Ha ömlesztve akarod tartani őket, akkor arra majd figyelj, hogy szétrágnak-fúrnak mindent, ami arra alkalmas. Hogy a tégla falat is képesek-e kibontani, azt nem hiszem, de tömésfalat, földet tuti összefúrkálnak.

Meg nem tudom, hogy a két bak nem fogja-e bántani egymást. Lehet, hogy csak az egyik elég lenne. (A másikat esetleg cseréld el valakivel egy lányra. Vagy esetleg a bakot is egy másikra, hogy biztosan idegen legyen a lányoktól.)

 

Csirke és nyuszi együtt, kis helyen nem biztos, hogy jó, mert valami jó kis hasmenéses bulit biztos össze tudnak szedni egymástól. Ahhoz valami megfelelően nagy és száraz hely kell, szerintem.

 

A levágást meg jól el kell határozni, és nem szabad lelkizni rajta. :unsure:  Azokat, amiket erre a sorsra szánsz, nem kell/nem szabad "megszeretni", elnevezni, sajnálgatni.



#4070 Hajnal4

Hajnal4

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.645 hozzászólás

Közzétéve 2014 július 28. - 9:04

Mi is nyuszitartáson gondolkodunk, mármint ilyen "kedvenc, de a szaporulat tepsibe" céllal...
Volt egy abszolutkedvenc simihasznú nyuszink, ő a tyúkokkal volt együtt tartva az utolsó pár évében (11évet élt), lehet hogy szerencsén múlt, de semmi baja nem lett a tyúkoktól (meg  a tyúkoknak sem tőle, de gondolom a nyúl az érzékenyebb ebből a szempontból). 
Most valami olyasmit szeretnék, hogy egy kis ól, meg kicsi kifutó (tényleg nem jut nagy, pár nm) két anyának, mikor nagyon picik vannak, addig szét lehet választani az ól részt, utána együtt ha meglesznek, ill anyákat raknám majd át egyik helyre, növendékeket hagynám együtt...egy bak is praktikus lenne melléjük, de lehet h neki csak ketrecben tudok helyet csinálni...vagy a tyúkokhoz berakom:). Még nem teljesen kiforrott az ötlet...őszre meglesz...

Kíváncsi vagyok, nálatok hogyan alakul, Chyki. 
A "nem megszeretni" részre is. Valahogy az sem egyszerű..



#4071 Filly

Filly

    Biodegenerált

  • Főmoderátor
  • 8.075 hozzászólás

Közzétéve 2014 július 28. - 10:48

Volt egy baknyulunk, aminek már nem jutott hely, egész télen a csirkékkel volt, ott eszegetett-iszogatott az udvaron :) Aztán tavasszal egyre messzebb merészkedett a kertben és inkább megfogtam és az addig felnőtt és levágott más nyuszmók helyére bekerült ketrecbe.


  • Hajnal4 kedvelte

#4072 Filly

Filly

    Biodegenerált

  • Főmoderátor
  • 8.075 hozzászólás

Közzétéve 2014 július 28. - 10:51

Kicsi kecskebak ivartalanításához:

 

https://www.delifarm.hu/49-kasztralas (elastrator fogó és gumigyűrű hozzá, az első két tétel)

 

Az idén megvettük, eredményesen használtuk :) Kb egy hónapos gidákra raktuk fel a gyűrűket. Hamar elérzéstelenedik, alig pár percig kellemetlen nekik és szépen lassan leszáradnak a golyók. Arra kell figyelni, hogy csak a golyók legyenek a gumigyűrű alatt, csecs ne, mert akkor begyulladhat-elfertőződhet. Nekünk nagyon bevált!



#4073 Hajnal4

Hajnal4

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.645 hozzászólás

Közzétéve 2014 július 28. - 11:33

Huhh, ügyesek vagytok, nem tudom én fel merném/tudnám-e rakni.
Mi 10hetesen levágtuk a bakot, így még nem volt 'bakszag/íz' de lehet ezt is meg kell majd tanulni...mármint ezt a gyűrűzést....végülis a körmölésbe is belejöttem:).


  • Filly kedvelte

#4074 Mackó

Mackó

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4.168 hozzászólás

Közzétéve 2014 július 28. - 21:53

Filly! Köszönet! Nem tűnik vészesnek az alkalmazása. 100db? :gm: Fogót nem is kellene vennem, mert ilyen akad a családban, autószerelőknél.

Idén sikerült eladni a gidákat, 4 hónaposak múltak, de a bakon semmi szagot nem lehetett még érezni. A szomszédban 5-6 hónaposan szoktak vágni, de még azok sem büdösek.

Az az igazság, hogy nagyon sajnáltam őket. :sad: Ha évente vágni kellene... hát nem tudom. Lehet, hogy át kellett volna esni a tűzkeresztségen, aztán a többi már könnyebben menne.



#4075 Hajnal4

Hajnal4

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.645 hozzászólás

Közzétéve 2014 július 29. - 9:48

Hát, nálunk a férjem vágta, mondtam neki, én akkor akarom látni ha már nyúzva, belezve van, a többit megcsinálom...
Meg is csináltam, ott már nem volt gond. 
Azért erre ő is azt mondta, nem hasonlítható a tyúk, kacsa stb vágáshoz...de a kisbakok sorsa 99%ban úgyis ez, ha eladod, ha nem..



#4076 Filly

Filly

    Biodegenerált

  • Főmoderátor
  • 8.075 hozzászólás

Közzétéve 2014 augusztus 1. - 14:00

Mi vágjuk, férjem nyiszálja a nyakukat, én segítek lefogni, meg mikor hogy van rá időnk, bármelyikünk nyúzza-belezi-darabolja. És hát isteni kajákat rittyentek belőlük :) A fogó eléggé spéci, nem tudom, lehet-e csak úgy olyat találni.
  • Hajnal4 kedvelte

#4077 Hajnal4

Hajnal4

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.645 hozzászólás

Közzétéve 2014 augusztus 1. - 15:24

Akkor majd idejövök receptekért is, ha lesz vágni való nyulunk:).



#4078 izland

izland

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.571 hozzászólás

Közzétéve 2014 augusztus 1. - 15:32

Ilyen fogó+gumigyűrűvel farkalják a bárányokat is. Kérdezzétek meg a környéken egy juhászatban, biztos kölcsönadják, meg adnak pár db gyűrűt (vagy rá is húzzák az áldozatra).

#4079 indus01

indus01

    Új vendég

  • Új tag
  • 3 hozzászólás

Közzétéve 2014 augusztus 4. - 11:45

Sziasztok!

 

Van 2 db nőstény birkám, 7 és 5 hónaposak. Azt szeretném megtudni, hogy milyen idősen lehet őket pároztatni?  Voltam a környéken egy imerősnél, aki azt mondta, hogy 3 éves korára fejlődik ki a csontozata ahhoz, hogy elbírja a kost. Ez igaz? 



#4080 izland

izland

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.571 hozzászólás

Közzétéve 2014 augusztus 4. - 21:05

Szia,
a tél végén, kora tavasszal született jerkét elvileg ősszel már szokták fedeztetni, azaz olyan fél éves kora körül. Ilyenkor viszont arra kell vigyázni, hogy vemhesen- nagyvemhesen óvatosan kell etetni, nehogy túl nagy legyen benne a bárány (nehézellés). Viszont ha meg nagyon visszafogod a kaját, akkor a még növésben lévő fiatal állat visszamarad, "megcsökik", ráadásul ilyenkor a tej is kevés lesz, a báránya sem lesz egy sikertörténet.
Szóval ha nem sürgős, és hosszútávon számolsz a birkákkal, jobban jársz, ha vársz 1 évet, azaz jövő nyár végén, ősszel fedeztetsz és 2 évesen ellenek meg először. Így van idejük rendesen kifejlődni, összességében nem veszítesz semmit. A 3 évet nem kell kivárni.
Augusztus elején-közepén nyírd meg őket, akkor jobban fognak enni, nem "sülnek be a bundába", látványosan megugranak.
Ha mégis fiatalon fedezteted őket, akkor lehetőleg valami kisebb forma kossal, semmiképp ne nagyobb fajta, erősebb csontúval.