Ugrás a tartalmakhoz


Fotó

Pataápolás


  • Please log in to reply
777 válasz a témához

#41

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 10.954 hozzászólás

Közzétéve 2005 szeptember 1. - 10:47

Hát nyilván, hogy állatorvos javallatára kell ezt is adni a lónak, mint a többi gyógyszert (nem is volt szó másról, szerintem).A házilagos körmölésrõl meg már elvartyogtam, mit tartok, úgyhogy ebbe nem szólok bele :cool:

#42 NauTiLUS

NauTiLUS

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 461 hozzászólás

Közzétéve 2005 szeptember 1. - 11:25

A savós patairhagyulladás komoly fizikai sokk vagy mérgezés eredményeképp alakulhat ki, okostojás.A lóhoz meg én nem azért hívom a kovácsot, mert csörgött a vekker: letelt a hat hét vagy két hónap. Hanem azért, mert már elmászott a ló lábállása a pata növése miatt. Ha jó a láb állása, akkor köszöni jól van a ló is.

#43 BoKa

BoKa

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.718 hozzászólás

Közzétéve 2005 szeptember 1. - 11:30

Én komoly fizikai sokknak mondanám pl. a pataszeg félreütögetését, ó drága nagy nautilus :dev: Nem, nem veszem fel tõled az okostojást, inkább megtiszteltesének veszem :P De tudod mit? Te hagyd rajta a lovadon fél évig a vasat nyugodtan és lovagold 2 évig. Aztán vegyél másikat. Hátha az tovább bírja.

#44 NauTiLUS

NauTiLUS

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 461 hozzászólás

Közzétéve 2005 szeptember 1. - 11:41

Többet már nem írok okostojás. Ha félre van verve a patkószög. Akkor már az elsõ napon olyan nyomorék lesz a ló, hogy azt nem lehet észrevenni. Ha szög egyszer a helyén van az nem fog elmozdulni a kedvedért, hogy patairhagyulladást okozzon. De szeretem amikor ilyen ***** okos vagy, pedig már van vagy negyed éve lovad.[Cenzúrázva. Nau, nem otthon vagy.]

Edited by Õz, 2005 szeptember 1. - 11:44.


#45 Õz

Õz

    Sebész

  • Főmoderátor
  • 3.950 hozzászólás

Közzétéve 2005 szeptember 1. - 11:45

Ha ragaszkodtok a folytatáshoz, ott a Havas beton. Itt ezt ne, jó?... :rolleyes:

#46 BoKa

BoKa

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.718 hozzászólás

Közzétéve 2005 szeptember 1. - 11:46

Ez kész :D Tudod mit? Ha már 5 éve lesz lovam, akkor se fogom magam patkolni. Esetleg majd hívlak téged, mert te addigra biztos abból is még szuperebb leszel. És ha varrni is épp kell, hát majd magaddal hozod a varródobozkádat is, de akkor egyúttal majd gyorsan a fogát is megreszelheted, jó? :dev: Hogy a lelovagolásáról, és annak stílusáról már ne is beszéljünk :P

#47 Ágimam

Ágimam

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 6.208 hozzászólás

Közzétéve 2005 szeptember 1. - 11:48

A kovácsok többsége sajnos minden képzettség nélkül dolgozik, az ügyesebbeknek lehet, hogy a dédapja kovács volt.

Hozzászólás megtekintése

Igen, én is tudok ilyenrõl. Amikor idekerültek, (4, ill. 6 hónaposan) ajánlkozott egy bácsi itt a faluban, hogy õ "szokott" körmölni lovakat, meg ennek meg annak a lovát körmölte már (azt nem árulta el, hogy az elsõ körmölés után hanyatt-homlok elmenekült a lótulaj... :rolleyes: ) szóval megörültünk, mert õ aztmondta, nem kér pénzt sem, így legalább "nem felejti el, amit tud"...Na, jött is. A két kiscsikó még nem volt körmölve. És csoda, hogy a bácsi "ténykedése" után még feladták a patájukat, vagy közel engedték magukhoz a végleges -mostani - kovácsunkat... :rolleyes: :eek: Írd és mondd: vérzett a lába az egyik kiscsikónak. Egy darabig el is raktam emlékbe azt a nagy darab szarudarabot, amit lenyisszantott a rozsdás fogójával... :hupp: Hol volt minekünk akkor még tapasztalatunk abban, mit kell, hogyan kell, különben már az elején leállítottam volna. Valami így is gyanús volt, szóltam is a bácsinak, hogy nem lesz sok? Fecó is emlékszik rá, ott álltunk megkövülten (de tapasztalat híján, bizonytalanul) a karámban, és néztük elszörnyedve: - ilyen sokat le kell vágni? Ilyen mélyen? - Nem elõször csinálok ilyet - volt a válasz. :rolleyes: Aztán megkínáltuk egy kis borral, elment, a karámban meg véres kis patanyomok...Azt hittem beleõrülök. Akkor kezdtünk utánajárni, hogy hol is lehet normális kovácsot találni. Meg is találtuk Lacit, aki azóta is jár hozzánk, (közel 4 éve) és szerintem jól dolgozik. Képzett kovács, s akik itt voltak az "eperfás" bulin, láthatták a munkáját, na és a lovak patáit is. Szépek, egészségesek. Hercegnek sem állandó problémája a szél-felszakadozás, csak idõleges.Néha-néha fordul elõ. De ettõl még probléma. S emiatt mondta Laci is, lehet, hogy nem bírja majd ez a képlékeny pataszerkezet a patkó néklüli lovaglást. (Kint terepen ugyanis nem csak ez az agyagos-füves talaj lesz, mint itt a karámban,hanem mindenféle más is...)Dacára annak, hogy õ anyagilag jobban járna, ha patkoltatnánk is vele, nem csak körmöltetnénk, látjuk rajta, tiszteletben tartja a "patkó-undorunkat", s nem sürgeti, nem erõszakolja, de biztos vagyok abban, ha eljön az idõ, meg fogja mondani, hogy nem lehet tovább halogatni. Mindig azt mondja: - Meglátjuk. Várunk még. Alakulhat is, javulhat is, romolhat is. Még növésben, fejlõdésben van. Az a baj, hogy (mivel mostmár nem 3-4 hetenként, hanem inkább 4-5 hetenként hívjuk, sõt: legutóbb talán 6 hét is eltelt két körmölés között...) nekem egyre nehezebb igazítani. Segítségem nincs. Gábor-segítõnk még soha nem csinált semmi "lóközelit", tehát nem tud kötõféket felrakni, patát tartani, stb. Az õ dolga az állatok etetése, tisztán tartása, kaszálás. Ha akkor veszem észre Herceg elsõ patájának a kicakkosodását, amikor nincs Fecó, bizony nem semmi megtartani is, lecsipni-reszelni is... :rolleyes:

#48 Old Shatterhand

Old Shatterhand

    A nagy vadász

  • Fórumtag
  • 4.354 hozzászólás

Közzétéve 2005 szeptember 1. - 11:56

Savós patairhagyulladás anyagcserebetegség.Nau, ezzel azért engem is megleptél. A fél év az egy dolog, nem is értem, hogy nem nõ túl egy pata egy egészséges lónál ennyi ideig egy vasat, ami miatt a lábállás rendeset változik.Node, hogy olyan patkoljon, aki "látott már 10et" azt Te sem gondolod komolyan! Egy patkolás nem csak a szélek lecsípése! Tán nincs is olyan ló,akinek nem dõl ki, vagy be a lába, nem terheli asszimetrikusan, és ha ezt nem kompenzálják, 1-2 év és olyan sánta lesz, hogy ihaj! Amellett a patkószeg azért hajlékony egy valami és ha görbül egyet az élõ rész felé, már gyenge vígasz, hogy rögtön észreveszed! Szerintem Te sem patkolnád Amazont magad!Ami meg a fentieket illeti, az A vitamin a bõrképletekhez -így a patához is- nélkülözhetetlen. Viszont a túladagolás izületi nyûgökön túl a hiánybetegséghez hasonló tüneteket produkál.Ágimam, én a helyedben csinálnék egy 2-3 hónapos biotinqrát vitaminos-nyomelemes tápkiegészítõvel és megtoldanám egy jó kováccsal mindezt. Viszont nem ragasztanék és nem tennék fel mûanyag patkót sem.

#49

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 10.954 hozzászólás

Közzétéve 2005 szeptember 1. - 11:57

Ágimam: Amikor Szelcsit felhoztuk Ócsáról, kb fél évet vártunk, asszem 2 körmölésnyit minden esetre legalább, hogy hátha megszokja a patája az itteni agyagos, kövesebb talajt. De nem így történt, érzékeny is volt, így megkpata elölre a vasat. Eltelt egy év, mire hátulra is kapott. Szóval mi sem kapkodtuk el, kivártunk, megfigyeltük, hátha jó lesz anélkül is, nem akartuk erõltetni a patkolás témát. De neki láthatóan jót tett.Amikor Szellem került fel, aki még csak 3 éves, nála is féltünk, hogy majd a köves talaj kikezdi. Aztán itt is azt mondta a kovács, nem kell esietni, hozzászokik, ha mégsem, akkor majd eldöntik, mit, meg hogyan. És õ pedig megszokta, semmi gond nélkül elmászkál mezítláb szerencsére.Ahogy az emberek körme is másmilyen alapból (táplálkozástól függetlenül), úgy a lovaké is(tudom, most magamnak mondok ellent, hogy embert és lovat hasonlítok össze, de nem azt írtam, hogy ez hülyeség :D). De te is írtad, hogy az övé is teljesen más állagú, mint a többié. Lehet, hogy kelleni fog rá, lehet, hogy nem. De ha hétvégent mentek vele 1-1 órát, és néha fél cm-t feljön a széle, és azt otthon megreszelitek, az nem biztos, hogy akkora gond, hogy kelljen rá. Ezt nektek kell kitalálnotok a kováccsal (esetleg a dokival, hogy valami kiegészítõvel lehet-e javítani rajta, vagy szimpla adottság, és csak ilyen).

Edited by Dé, 2005 szeptember 1. - 11:58.


#50 BoKa

BoKa

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.718 hozzászólás

Közzétéve 2005 szeptember 1. - 12:01

Savós patairhagyulladás anyagcserebetegség.

Hozzászólás megtekintése

Többek között attól is be lehet szerezni, igen. Többek között. De még az is lehet, hogy úgy is igaz, hogy legtöbbször bezabálástól kapnak. De a pata mechanikai sérüléseitõl szintúgy (tudtommal).Pl. Lombardó lova, Dínó. Sokat tudna mesélni errõl. Úgyhogy Ágimam, az ilyen vérzõ paták nem véletlenül váltoták ki a halálra vált érzést belõled.

Edited by BoKa, 2005 szeptember 1. - 12:07.


#51 Ágimam

Ágimam

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 6.208 hozzászólás

Közzétéve 2005 szeptember 1. - 12:09

Ágimam, én a helyedben csinálnék egy 2-3 hónapos biotinqrát vitaminos-nyomelemes tápkiegészítõvel és megtoldanám egy jó kováccsal mindezt. Viszont nem ragasztanék és nem tennék fel mûanyag patkót sem.

Hozzászólás megtekintése

Hát, miután mostmár képben vagyok a ragasztás/mûa.patkó árát illetõen... nem lesz olyan, az már biztos. Most akkor utánajárok, vifilkoszta is egy ilyen kúra :rolleyes: . Azonban elõbb konzultálok "saját különbejáratú, fórumos" állatorvosainkkal :yeah: , milyen adagolást süssünk ki, az ár úgyis annak a függvénye. Ezen ne múljon a "kiccsikóm" egészsége... :)

#52 Old Shatterhand

Old Shatterhand

    A nagy vadász

  • Fórumtag
  • 4.354 hozzászólás

Közzétéve 2005 szeptember 1. - 12:13

.. vifilkoszta is egy ilyen kúra

Egy Biotin kb 16E, kettõ már elég kell, hogy legyen, plusz a tápkieg olyan 5 körül lehet havonta, ebbõl is elég 2, mégis csak nyár van!

#53 NauTiLUS

NauTiLUS

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 461 hozzászólás

Közzétéve 2005 szeptember 1. - 12:23

OSH: én nem mondtam, hogy bárkit is patkolok, körmölésrõl volt szó. A patkolást csinálja a kovács, arra van, én csak körmölöm a saját lovamat.

#54 Ágimam

Ágimam

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 6.208 hozzászólás

Közzétéve 2005 szeptember 1. - 12:25

.. vifilkoszta is egy ilyen kúra

Egy Biotin kb 16E, kettõ már elég kell, hogy legyen, plusz a tápkieg olyan 5 körül lehet havonta, ebbõl is elég 2, mégis csak nyár van!

Hozzászólás megtekintése

Akkor olyan 10.000 körül van az egész. Azt kigazdákoggyuk. :) Tehát egy kúrára 2 biotin, 2 tápkieg.? És az mennyi idõre elég? 2-3 hónapra? Azér' nem semmi, mennyire képben vagy... Tán már túl vagytok egy ilyenen?

#55 PozitívFeri

PozitívFeri

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.511 hozzászólás

Közzétéve 2005 szeptember 1. - 12:29

--------------------------------------------------------------------------------A patkolás iránti ellenérzésem már-már beteges méreteket ölt. Ráadásul olvastam (a rögeszmémet támogató :D ) cikkeket is, a legújabb nézet szerint(hacsak nem napi 8 órában betonon szódás-kocsit húzó igáslóról, vagy egyéb "munkalóról" , illetve "gyógyító jellegû" patkolásról van szó), nem ajánlják.

Hozzászólás megtekintése

azért mert sok baromságot lehet olvasni,nem kell mindent elhinned Ágimam...(tudom,hogy mindent elhiszel) :D

Edited by PozitívFeri, 2005 szeptember 1. - 12:35.


#56 Ágimam

Ágimam

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 6.208 hozzászólás

Közzétéve 2005 szeptember 1. - 12:57

--------------------------------------------------------------------------------A patkolás iránti ellenérzésem már-már beteges méreteket ölt. Ráadásul olvastam (a rögeszmémet támogató :D ) cikkeket is, a legújabb nézet szerint(hacsak nem napi 8 órában betonon szódás-kocsit húzó igáslóról, vagy egyéb "munkalóról" , illetve "gyógyító jellegû" patkolásról van szó), nem ajánlják.

Hozzászólás megtekintése

azért mert sok baromságot lehet olvasni,nem kell mindent elhinned Ágimam...(tudom,hogy mindent elhiszel) :D

Hozzászólás megtekintése

Tudom! Éppen ezért n e k e d már semmit se! Igérgetõs!!! félõs!

#57 Old Shatterhand

Old Shatterhand

    A nagy vadász

  • Fórumtag
  • 4.354 hozzászólás

Közzétéve 2005 szeptember 1. - 13:04

OSH: én nem mondtam, hogy bárkit is patkolok, körmölésrõl volt szó. A patkolást csinálja a kovács, arra van, én csak körmölöm a saját lovamat.

Hozzászólás megtekintése

Jó ötlet az? Te sem vagy az a kimondott zsoké súlycsoport! 2 milit jobbra, vagy balra reszelsz-vágsz és kikészülhet a hátulja. Miért jó az, hogy Te csinálod?

#58 Old Shatterhand

Old Shatterhand

    A nagy vadász

  • Fórumtag
  • 4.354 hozzászólás

Közzétéve 2005 szeptember 1. - 13:05

Ferke, hát rajta, írd meg a tutit Ágimammnak!

#59 PozitívFeri

PozitívFeri

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.511 hozzászólás

Közzétéve 2005 szeptember 1. - 14:02

Ágimam a tuti az tutti!!!!

#60 Ágimam

Ágimam

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 6.208 hozzászólás

Közzétéve 2005 szeptember 1. - 14:04

Ágimam a tuti az tutti!!!!

Hozzászólás megtekintése

Posted Image

#61 PozitívFeri

PozitívFeri

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.511 hozzászólás

Közzétéve 2005 szeptember 1. - 14:08

ne törd magad az értelmén,ne vegyél elõ különbözõ 'határozó' könyveket,mert megmondom Neked az értelmét.tutti,hogy nincs értelme :D

#62 lisawica

lisawica

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.925 hozzászólás

Közzétéve 2005 szeptember 1. - 14:11

Ágimam!Én a Kerabol-t ajánlanám, folyadék, nagyon koncentrált, 1 liter 7-8 eFt körül van, viszont csak napi 10 ml-t kell a lónak adni belõle :) - így már nem is olyan drága :)

#63 PozitívFeri

PozitívFeri

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.511 hozzászólás

Közzétéve 2005 szeptember 1. - 14:20

de az is lehet hogy vashiányos.Picibetû...aggy neki heti 3szor a lapáttal..Picibetû énis ugyszokktam :yeah:

Edited by PozitívFeri, 2005 szeptember 1. - 14:22.


#64 Panni

Panni

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.191 hozzászólás

Közzétéve 2005 szeptember 1. - 16:13

OSH: én nem mondtam, hogy bárkit is patkolok, körmölésrõl volt szó. A patkolást csinálja a kovács, arra van, én csak körmölöm a saját lovamat.

Hozzászólás megtekintése

Jó ötlet az? Te sem vagy az a kimondott zsoké súlycsoport! 2 milit jobbra, vagy balra reszelsz-vágsz és kikészülhet a hátulja. Miért jó az, hogy Te csinálod?

Hozzászólás megtekintése

Szerintem, ha az embernek (vagy annak lányának :) ) van némi affinitása és tehetsége saját lovainak körmeit rendbetenni, az azért jó, mert akár minden héten igazíthat rajta, ha akar, nem kell a kovácsot várni. Ha nincsen patkolva a ló akkor úgyis kopik az a pata, nem igen számít olyan sokat 1-2 miliméter (hobbilónál, ha nem sokat megy aszfalton!) és ráadásul talán én, mivel a saját lovam még arra az 1-2 miliméterre is jobban figyelek... Szóval én is magam körmölök (de nem patkolok!). Így amint kezd rosszul kopni a patájuk meg is tudom igazítani. Mivel csak messzirõl tudnék jó kovácsot hívni, mire ideérne, már sokat kéne alakítani és szerintem a szlagoknak az sem tesz jót. Na lehet nekem támadni, de ne nagyon, mert sértõdõs vagyok ám! :D

#65 Ágimam

Ágimam

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 6.208 hozzászólás

Közzétéve 2005 szeptember 1. - 19:50

Ágimam!Én a Kerabol-t ajánlanám, folyadék, nagyon koncentrált, 1 liter 7-8 eFt körül van, viszont csak napi 10 ml-t kell a lónak adni belõle :) - így már nem is olyan drága :)

Hozzászólás megtekintése

És abban mi van? :confused: :)

#66 lisawica

lisawica

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.925 hozzászólás

Közzétéve 2005 szeptember 1. - 19:55

Ágimam!Én a Kerabol-t ajánlanám, folyadék, nagyon koncentrált, 1 liter 7-8 eFt körül van, viszont csak napi 10 ml-t kell a lónak adni belõle :) - így már nem is olyan drága :)

Hozzászólás megtekintése

És abban mi van? :confused: :)

Hozzászólás megtekintése

Biotin, többek között :)

#67 Ágimam

Ágimam

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 6.208 hozzászólás

Közzétéve 2005 szeptember 1. - 20:06

És - ha már ilyen rendes vagy - még had kérdezzelek meg; szerinted kell Hercegnek ilyesmi?Csak és kizárólag az a probléma, hogy idõnként, ha nagyon száraz idõ van, fel-felszakadozik egy, néha két helyen is a patája. Akkora darabka pöndörödik fel, mint a kisujjam körme. Ha lecsipem fogóval, lereszelem, hetekig megint semmi. Tudod, õk nincsenek állásban, tehát akkor éri csak nedvesség a patájukat, ha esik az esõ, ill. utána, amíg fel nem szárad a karám. Illetve akkor sem mindig, csak ha kifutkároznak az esõbe-sárba. Mert a szénázójuk elõtt töltik jórészt az idejüket, az meg fedett, (tudod!) és egy lájtos dombon van, tehát száraz mindig, mert onnét lefelé csorog még a vizelet is. Amióta (fogyókúra céljából) lent a legelõn kapják a kaszált füvüket és a szénájukat is, többet vannak ott, és így a harmatos fû és az esõ utáni jó kis nedves talaj jót tesz a lábának, azóta még ritkábban szakadozik fel. (Már nem is tudom, ki ajánlotta, hogy vigyük le nekik a kaját a fedett résztõl és a boxistállótól - fõképp az ivóvíztõl - legtávolabb, de most jövök rá, hogy ez nem csak a mozgás miatt jó, hanem Herceg patájának is... :) )

#68 Panni

Panni

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.191 hozzászólás

Közzétéve 2005 szeptember 1. - 20:22

Ágimam!Tudom, hogy nem engem kérdeztél, de...Szóval szerintem ha csak a felületi réteg felrepeed 0.5-1 cm-t, és ezt lecsípve följebb nem reped, és mélyebben sem, valamint ha ez tényleg csak pár hetente van, akkor ez inkább természetesnek tekinthetõ. Persze nem láttam és mondod hogy jó kovácsotok van és õ aggódik.... De sokszor az ilyen felületi repedezés pont akkor tûnik el, mikor elkezdik kicsit használni az addig sokat álló lovat, mert elkezd jobban kopni a pata, szépen folyamatosan kerül le róla a felesleg, nem darabokban.Szerintem, nem is kellene ezt a patkolásos dolgot nagyon elõre eldöntened. Ha majd sokszor elõfordul, hogy a töredezés miatt nem tudod használni a Herceget, akkor majd esetleg hagyod pihenni, amíg megnõ annyira a patája hogy lehessen patkolni és csak akkor tetetsz rá patkót. Így nem lehetne? :rolleyes: A biotinnak meg állítólag közel egy év kell, mire meglátszik a patán... (ezt egy állatorvos ismerõsöm mondta, én nem próbáltam)

#69 Ágimam

Ágimam

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 6.208 hozzászólás

Közzétéve 2005 szeptember 1. - 21:22

Ágimam!Tudom, hogy nem engem kérdeztél, de...Szóval szerintem ha csak a felületi réteg felrepeed 0.5-1 cm-t, és ezt lecsípve följebb nem reped, és mélyebben sem, valamint ha ez tényleg csak pár hetente van, akkor ez inkább természetesnek tekinthetõ. Persze nem láttam és mondod hogy jó kovácsotok van és õ aggódik....  De sokszor az ilyen felületi repedezés pont akkor tûnik el, mikor elkezdik kicsit használni az addig sokat álló lovat, mert elkezd jobban kopni a pata, szépen folyamatosan kerül le róla a felesleg, nem darabokban.Szerintem, nem is kellene ezt a patkolásos dolgot nagyon elõre eldöntened. Ha majd sokszor elõfordul, hogy a töredezés miatt nem tudod használni a Herceget, akkor majd esetleg hagyod pihenni, amíg megnõ annyira a patája hogy lehessen patkolni és csak akkor tetetsz rá patkót. Így nem lehetne? :rolleyes: A biotinnak meg állítólag közel egy év kell, mire meglátszik a patán... (ezt egy állatorvos ismerõsöm mondta, én nem próbáltam)

Hozzászólás megtekintése

Pannikám!Ez em is repedés... Tehát nem egy felfelé menõ valami, hanem tényleg olyan, mint amikor pl. nekem, (ha nem vágom idõben jó rövidre) a körmöm, amikor beszakad, s letörik róla egy darabka. Ez felfelé 2-3 mm., széltében pedig úgy max. fél cm. És ott lifeg neki. Van, hogy csak egy ilyen van, van hogy mk. patáján 1-1, de elõfordult már, hogy az egyik patáján kettõ is volt ebbõl. És csak a legfelsõ, vékony szaruréteg jön fel ilyenkor. Nem mély, nem magas.És ugyan még csak kb. két hete járnak le enni a legelõre (és azóta nem itt támasztják nekem a fedeles alatti szénázót.... :rolleyes: ), de azóta nem is volt ilyen a patáján. Igaz, akkor körmölte a kovácsunk, amikor itt voltak a vendégek. Brahiból... mert azt mondta, ha már meghívtuk, hozza a szerszámokat is. Úgy is kb. egy-két hét múlva jönnie kellett volna.Tehát azt mindenképp meg akarom várni, hogyan alakul most a pata, hogy többet mászkálnak, és többet kényszerülnek a harmatos fûben tölteni.(Mer' ugye az se' jó, ha állásban állandóan nedvesen áll, (fõképp trágyában-vizeletben), de az sem igazán, ha mindig száraz szalmán, földön. :rolleyes: )

#70 lisawica

lisawica

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.925 hozzászólás

Közzétéve 2005 szeptember 2. - 10:04

És - ha már ilyen rendes vagy - még had kérdezzelek meg; szerinted kell Hercegnek ilyesmi?

Hozzászólás megtekintése

Nekem nem tünt fel, hogy olyan csúlya, szakadozott lenne a patája (de én a Liza rongylábaihoz vagyok szokva) de ártani semmi esetre sem árt egy kis biotin kiegészítés.Equistro Kerabol-ban van biotin, metionin, cink, kén meg még egy-két nyomelem, szóval minden ami a szaruképletek felépítéséhez kell (pata, szõr, sörény). Ha nincs nagy gond, én nem adnám folyamatosan, csak kúraszerûen. Az én Lizám immár három éve ezt issza, és ez meg egy szuper kovács (Antalicz Ferenc :yeah: ) többet értek a savóspatairhagyulladás után, mint az Üllõi mûtét... Lizának van egy 11°és egy 13° -ban rotálódott patacsontja, volt, hogy kis híjján kilépett már a szaruból :( és most lovagolható :) persze oda kell rá figyelni, rendszeresen kell, hogy jöjjön a kovács, de amióta Kerabol-ozunk (elõtte már több biotin készítményt is kipróbáltunk) azóta sokkal jobb a lába :D

Edited by lisawica, 2005 szeptember 2. - 10:22.


#71 BoKa

BoKa

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.718 hozzászólás

Közzétéve 2005 szeptember 2. - 11:05

Ágimam, nem lehet hogy ennyi törés/kopás mint amit Herceg mutat a patáján még normális?

#72 Old Shatterhand

Old Shatterhand

    A nagy vadász

  • Fórumtag
  • 4.354 hozzászólás

Közzétéve 2005 szeptember 2. - 11:17

Mam, nem kavicsos/köves a talaj amerre jársz?

#73 hihi

hihi

    Törzsvendég

  • Moderátor
  • 4.923 hozzászólás

Közzétéve 2005 szeptember 2. - 11:42

A jó pata titka......a jó takarmány!!!!! :yeah: Sok széna!A kovács pedig arra van,hogy patkoljon! :yeah: Az otthoni körmözés elég amatõr dolog! :kir: Azt hiszed,pénzt spórolsz,közben hosszú távon kicsinálod a lovad lábát!Aztán meg nem érted,miért sánta.Vagy menj el patkoló-kovács képzésre,ahol az anatómiától kezdve mindent megtanítanak. :guny:UFF. :D

Edited by hihi, 2005 szeptember 2. - 11:48.


#74 Ágimam

Ágimam

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 6.208 hozzászólás

Közzétéve 2005 szeptember 2. - 12:08

És - ha már ilyen rendes vagy - még had kérdezzelek meg; szerinted kell Hercegnek ilyesmi?

Hozzászólás megtekintése

Nekem nem tünt fel, hogy olyan csúlya, szakadozott lenne a patája (de én a Liza rongylábaihoz vagyok szokva) de ártani semmi esetre sem árt egy kis biotin kiegészítés.Equistro Kerabol-ban van biotin, metionin, cink, kén meg még egy-két nyomelem, szóval minden ami a szaruképletek felépítéséhez kell (pata, szõr, sörény). Ha nincs nagy gond, én nem adnám folyamatosan, csak kúraszerûen.

Hozzászólás megtekintése

Tudom, elõbb is írhattam volna, de pl. Hercegnek ez a problémája (úgy emlékszem), csak a nyári, szárazabb hónapokban áll fenn. Egyre inkább meggyõzõdésem, hogy fajtabéli, egyéni hiányosság. Ennek ellenére (v. éppen ezért) én megpróbálnám megtámogatni azokat a szarusejteket...Azt viszont elhatároztam, hogy megvárom, javít-e a "hátul-evés" /több nedvesség a harmatos fû miatt/ a szaru szerkezetén, ill. megszûnik-e a probléma.(Hááát, nekem sem ártana egy ilyen lötty... Ha nem vágom le tövig a körmeimet, bizony hamar beszakad, töredezik.)

#75 Ágimam

Ágimam

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 6.208 hozzászólás

Közzétéve 2005 szeptember 2. - 12:10

Ágimam, nem lehet hogy ennyi törés/kopás mint amit Herceg mutat a patáján még normális?

Hozzászólás megtekintése

(miért nem tudok én egy ablakban több hsz-ra is idézettel válaszolni!? :rolleyes: :hupp: )De, az is lehet! Vagy legalábbis "mihez képest" szemlélve, biztosan... :)

#76 Ágimam

Ágimam

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 6.208 hozzászólás

Közzétéve 2005 szeptember 2. - 12:28

Mam, nem kavicsos/köves a talaj amerre jársz?

Hozzászólás megtekintése

Konyhakert volt egy része (jóó agyagos), hátrább szántó (kukorica volt benne).Már 3 és fél éve folyamatosan (!) szedegetem a köveket-kavicsokat belõle, de soha nem akar elfogyni. :rolleyes:

#77 Ágimam

Ágimam

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 6.208 hozzászólás

Közzétéve 2005 szeptember 2. - 12:31

A jó pata titka......a jó takarmány!!!!! :yeah: Sok széna!D

Hozzászólás megtekintése

Ez egy eléggé sztereotip kijelentés... :D Ráadásul a helyét is csak "általánosságban" állja meg. Írtam fentebb, hogy a szénát ad libitum kapják, elválasztós koruk óta. A többi csak plusz. Van valami különleges takarmányozási ötleted, amivel ennél különbül tudnám etetni õket?

#78 Panni

Panni

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.191 hozzászólás

Közzétéve 2005 szeptember 2. - 15:51

A kovács pedig arra van,hogy patkoljon! :yeah: Az otthoni körmözés elég amatõr dolog! :kir: Azt hiszed,pénzt spórolsz,közben hosszú távon kicsinálod a lovad lábát!Aztán meg nem érted,miért sánta.Vagy menj el patkoló-kovács képzésre,ahol az anatómiától kezdve mindent megtanítanak. :guny:UFF. :D

Hozzászólás megtekintése

A kovács tényleg arra van, hogy patkoljon, én is csak körmölök. Az anatómiát pedig Pesten 1.5 év anatómia során volt alkalmam megtanulni az állatorvosin (zoológia szakon végeztem). A körmölést pedig kovácstól tanultam, nem én találtam ki. Mellette is gyakoroltam.Ezért modtam, hogy én sem úgy értem, hogy mindenkinek ezt kellene csinálni

#79 Cowboy

Cowboy

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 125 hozzászólás

Közzétéve 2005 szeptember 9. - 18:52

Sziasztok!Az a legjobb megoldás, hogy lovaglás után slaggal vagy szivaccsal jól eláztatod a ló patáját!És persze soha ne patkoljátok meg õket csak ha nagy gond van.Az én lovam fogatos ló volt valószínü sõt biztos megvolt patkolva és most nincs; szarok voltak a patái, de vettünk pata erõsítõt neki, azt adtuk neki egy ideig és áztatom a lábait és azóta nem mondom, hogy javult, de nem is romlott!

#80 Cavalcante

Cavalcante

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 211 hozzászólás

Közzétéve 2005 szeptember 12. - 21:11

Mesterséges meseRéges régen még az átkos világ elött is száz évvel,a szakmák elsajátításának,volt egy negyon primitív módja.A szegény ember gyereke elszegõdött egy mesterhez inasnak.Sepregetéstõl kezdve minden alantas munkát elkellett végeznie.Közben figyelt,figyelt és mindent megjegyzettPár évre rá, ha tehetségesnek és szorgalmasnak bizonyult segéd lehetett belõle.Ha a mestere már nem tudott neki új fogásokat mutatni,fogta a vándorbotját és eliindult szerencsét próbálni,más mestereknél ,akár külhonban is.Viszont akkor még hazajöttek és elkészítették azt a bizonyos mestermunkát.Ezt a mûvet a CÉH, vagy az ipartestület elbírálta és megkapta a mesterlevelét.De szerencsére ma már ez nem így van!Nem kell ebben a felgyorsúlt világban annyi évet feleslegesen dekkolni.150_ 180-e. forintért párhónapos tanfolyamon,bármilyen foglalkozást elllehet saljátítani.Ezért ma sokan,kitûnõen tudnak: természetgyógyászni,hajat-festeni,masszírozni és term autót szerelni stb.Úgy hallottam,lovat körmölni sem nagy tudomány,elvégre lovas nemzet vagyunk,vagy mifene!? UI:Egyszer úgy megkérdezném a lovakat is.