Ugrás a tartalmakhoz


Fotó

Minden, amit tudni akartál a...


  • Please log in to reply
559 válasz a témához

#121 Fec

Fec

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.878 hozzászólás

Közzétéve 2003 szeptember 24. - 23:31

Fehér Táltos!Engem nem sértettél semmivel, csupán a kissé fennhéjázó stílus, ahogy a sajátos látásmódod (ami egyébként érdekes, és gondolatébresztõ) próbáltad elfogadtatni, keltett ellenérzést. S mert a finomab, -nem csak részemrõl, és nem csak e topicban- elhangzott ellenvéleményeket elég vehemensen támadtad, a jó szándékú megjegyzéseket is félresöpörve, kényszert éreztem az erõsebb hatású beleszólásra. A futballhasonlatnál maradva, a labda megjátszására irányult mozgással, de az elõnyös testhelyzetet kihasználva. Kár, hogy így indult, de szerintem fogunk mi még személyesen is polemizálni dolgokról, amikoris hamarabb megértjük egymást pl. egy jó tea mellett. Békével: Fec

#122 Fehér Táltos

Fehér Táltos

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 215 hozzászólás

Közzétéve 2003 szeptember 25. - 21:51

Fec, örülök a jobbodnak, és keresni fogom az alkalmat, hogy azt a teát megigyuk. Posted Image

#123 Fehér Táltos

Fehér Táltos

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 215 hozzászólás

Közzétéve 2003 szeptember 25. - 22:08

Valaki azt írta, hogy a sok olvasás, javítja a helyesírást. Ha nem szótagolva olvasunk, hanem két-három vagy több szót, esetleg sort fogadunk be szemünkkel egyszerre, akkor nehezen lehet a helyesírást rögzíteni, és így az olvasást, annak tanulására használni. Ekkor agyunk azt látja úgyanis, amit látni akar, ami már régóta rögzült benne.A kiemelkedõen kiváló helyesírás szerintem, jó fülhallás, no meg annak az édesanyának a kérdése, akitõl a beszéd alapjait kaptuk. Nem vagyok zenetanár, de borítékolni merném, hogy akinek ötöse volt énekbõl, annak nyelvtanból is az volt. Persze meg lehet tanulni, hogy a posta rövid o-val írandó, de ha úgyis hosszúval mondom, akkor mire megyek vele? ;)

#124 Zsuzska

Zsuzska

    Törzsvendég

  • Admin
  • 3.961 hozzászólás

Közzétéve 2003 szeptember 25. - 22:25

Fehér Táltos! Én rövid o-val mondom a postát. És igaz, hogy ha már berögzült, olvasott szövegben nehezebben veszed észre, ha mégsem úgy van, vagy azt gondolod rossznak (azért én észre szoktam venni, és elgondolkodom, hogy vajon mi az - biztos ebben is defektes vagyok). Ezért kell gyerekkorban olvasni sokat, vagyis megszerettetni a gyerekkel. Én éjjel-nappal olvastam, soha 5-ösnél rosszabb jegyem nyelvtanból nem volt. Ellenben totál botfülem van. Szóval nem értem az összefüggést... A hallás amúgy is megtévesztõ, ez a posta tök jó példa erre. Szerintem a "pósta" inkább dialektális, mint általános jelenség. Aztán az én anyukám pl. az Anikó, Ani nevekben hosszú n-t mond. Mégse akartam soha így leírni, és nem is mondom így... pedig az elméleted alapján ezt át kellett volna vennem.

#125 Fehér Táltos

Fehér Táltos

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 215 hozzászólás

Közzétéve 2003 szeptember 25. - 23:55

Biztos vagyok benne, hogy egy jóravaló ember nem lehet defektes. ;) A hibát azért veszed észre, mert tudat alatt is keresed. Ha egy több száz fõs teremben, csak a zöld ingeseket keresed, akkor õket fogod nagyon hamar megtalálni. Ez a koncentráció.Apropó, milyen osztályzatod volt énekbõl? Ez nem derült ki. A hallásodat pedig lehet, hogy pusztán alábecsülöd. És mit szólsz Jappánhoz, így két pével? :D

#126 Fehér Táltos

Fehér Táltos

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 215 hozzászólás

Közzétéve 2003 szeptember 26. - 0:04

Ja, Zsuzska, Szerintem ne a gombhoz készítsük a kabátot. Posted Image Gyermekkorban nem azért kell sokat olvasni, hogy jó legyen a poronty helyesírása, hanem azért, hogy kialakuljon benne egy általa elképzelt csodálatos belsõ vizuális világ. Mûködjön a fantázia és a képzelet, képes legyen az álmait megalkotni, és szabadon áramoljanak gondolatai. Posted Image Ezeket a gyönyörû képeket, ma nagyrészt, a televízió fogalmazza meg silány formában helyettük. :(

#127 piaffe

piaffe

    Az elengedett

  • Fórumtag
  • 3.446 hozzászólás

Közzétéve 2003 szeptember 26. - 0:11

Azt is szokták mondani, hogy általában az tanulja könnyen az idegen nyelveket, akinek jó a zenei hallása. De én inkább olyan összefüggést látok, hogy az tanulja könnyen az idegen nyelveket, aki jó magyar nyelvtanból is. :D (Egyébként ha statisztikát akarunk készíteni, én énekbõl és nyelvtanból mindig 5-ös voltam, úgyhogy nálam elvileg él, amit FH mond.) [ Szeptember 26, 2003, 00:36: Az üzenetet átszerkesztette: piaffe ]

#128 Cavalier

Cavalier

    Mirage :)

  • Admin
  • 6.360 hozzászólás

Közzétéve 2003 szeptember 26. - 8:02

idézet:
Eredeti szerzõ: Fehér Táltos: Valaki azt írta, hogy a sok olvasás, javítja a helyesírást. Ha nem szótagolva olvasunk, hanem két-három vagy több szót, esetleg sort fogadunk be szemünkkel egyszerre, akkor nehezen lehet a helyesírást rögzíteni, és így az olvasást, annak tanulására használni. Ekkor agyunk azt látja úgyanis, amit látni akar, ami már régóta rögzült benne.A kiemelkedõen kiváló helyesírás szerintem, jó fülhallás, no meg annak az édesanyának a kérdése, akitõl a beszéd alapjait kaptuk. Nem vagyok zenetanár, de borítékolni merném, hogy akinek ötöse volt énekbõl, annak nyelvtanból is az volt. Persze meg lehet tanulni, hogy a posta rövid o-val írandó, de ha úgyis hosszúval mondom, akkor mire megyek vele? ;) [/QUOTE]Esszerintem fasság, merén sokat óvastam a szuperment gyerekkoromba, demeg zenész vagyok, yóó, a kiskundorozsmai hõs, repper, yóóó. Ganxta Zolee rullez, vesszen kozsó, vesszen kozsó!!! :D A zenei hallásommal nincs gond, a zenét szeretem hallgatni. Mondom ZENÉT! Az ének-zene jegy ezzel nincs összhangban mert rühelltem énekelni. Pontosabban rendesen megutáltatták az éneklést, maradjunk annyiban. Ezúton is köszönöm kedves énektanáromnak a sok kedvességet, meg mindent..Az olvasással viszont maga barátkoztam meg teljes egészében saját kíváncsiságomból. Ovis középsõ csoportos koromban nyáron fogtam pár újságot, és kimásoltam belõle szavakat meg betûket az írógéppel. A család írástudó tagjait kérdezgettem, hogy melyik micsoda, és pár hét, hónap alatt már a képes bibliai mesefüzeteket olvasgattam, aztán az oviban az udvaron a többi gyereknek meséltünk belõle egy másik leányzóval aki szintén tudott már olvasni. Elsõben meg a Rejtelmes szigetet olvastam, amíg a többiek az Öreg néne õzikéjével küzdöttek. :D Az igényem régóta megvan a helyesírásra, nem úgy a szépírásra, ahhoz tehetség is kéne. Posted Image Sajnos egy csomó minden rosszul rögzült bennem is, és van amit nem tudok sose megjegyezni rendesen. Az ezerféle kötõjeles meg nem kötõjeles földrajzi neveket például, amit már itt is írtam. Ma megint bal lábbal keltem fel, úgyhogy nem is állok neki fikázni a tévét, meg úgy általában a mai médiát mélyebben. De érdemes megnézni, hogy egy átlaggyerek mit olvas ma általános iskolában. Ocsmány szemét szennylapokat, tele idióta és felesleges hírekkel idióta és felesleges sztárokról, vagyis hullócsillagokról. Ami a tartalomból hiányzik, azt elképzelhetõ, hogy a helyesírási hibákkal akarják pótolni? A "felvilágosító" rovartól már nem is beszélve, az ember legszívesebben a falnak menne. Azért Veres Pali bácsi jobb volt... Posted Image A tévében meg csupa beszédhibás kis k#cs#g látható, - akik ki tudja hogyan kerültek be a mûsorba - de úgy látszik senkit nem zavar, hogy fennhangon hirdetik az igénytelenséget. Mert ma semmi nem számít semmi erkölcs, morál, hagyomány, egy a lényeg, hogy FOGYASSZ. És ehhez buta igénytelen emberekre van szükség, akik gondolkodás nélkül megvesznek mindent, mert az jelenti nekik a boldogságot. Eléggé szégyen. És hogy ez miért van, és kinek jó... hát abba ne menjünk bele, mert nagyon messzire vezetne, és a liberalizmus (phö) hû követõi még mindenfélével vádolnának. :D Cav

#129 Zsuzska

Zsuzska

    Törzsvendég

  • Admin
  • 3.961 hozzászólás

Közzétéve 2003 szeptember 26. - 9:11

idézet:
Eredeti szerzõ: piaffe: Azt is szokták mondani, hogy általában az tanulja könnyen az idegen nyelveket, akinek jó a zenei hallása. De én inkább olyan összefüggést látok, hogy az tanulja könnyen az idegen nyelveket, aki jó magyar nyelvtanból is. [/QUOTE]Ez szerintem is így van, bár ez inkább tényleg a szó szoros értelmében vett nyelvtannal van összefüggésben, nem a helyesírással (ti. aki nem tudja, mi az a melléknévi igenév, pláne hogy több is van, annak sosem lehet elmagyarázni, hogy egy másik nyelvben az hogy néz ki és mit jelent).FT, teljesen mindegy, hányasom volt énekbõl, mert miután minden másból ötösöm volt, énekbõl sem adtak mást, és egyáltalán az énekóra egy teljesen nevetséges valami volt. Gimiben meg gõzöm nincs, hányasom volt, de nem is érdekelt már akkor sem. Talán abból hoztam életem elsõ egyesét... az énekkarba mindendenesetre sosem hívtak. És ha még egyszer elolvasod, én nem azt írtam, hogy a gyereket csak azért kell olvasáshoz szoktatni, hogy késõbb jó legyen a helyesírása, hanem hogy ahhoz, hogy jó legyen a helyesírása, még gyerekkorban kell. Persze nyilván nem ez az egyetlen szempont. :rolleyes: Mi van Japánnal? :confused:

#130 piaffe

piaffe

    Az elengedett

  • Fórumtag
  • 3.446 hozzászólás

Közzétéve 2003 szeptember 26. - 10:29

Én mindig ilyen összefüggések után kezdek el kutatni, mint például ez az idegen nyelv - helyesírás - zenei hallás dolog is, de a végén mindig oda lyukadok ki, hogy ahány ember, annyi féle... :D [Átszerk. oka: helyesírási hibát találtam. Bár inkább elgépelés volt. :D ] [ Szeptember 26, 2003, 10:31: Az üzenetet átszerkesztette: piaffe ]

#131 Fec

Fec

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.878 hozzászólás

Közzétéve 2003 szeptember 26. - 10:48

Nippon.

#132 Fehér Táltos

Fehér Táltos

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 215 hozzászólás

Közzétéve 2003 szeptember 26. - 13:44

idézet:
Eredeti szerzõ: Cavalier:
idézet:
[/QUOTE]Esszerintem fasság, ... :D
[/QUOTE]Értékelem az ész érveket, pláne ha ilyen kedvesen és körmönfontan vannak megfogalmazva. :D Cavalier, az énekhang a fontos, hidd el. A zongora, vagy gitár, talán a vonósok kivételével az összes hangszer akkordjai mechanikusan tanulható fogások. Csak szorgalom és kitartás kell hozzá, és a muzsika szeretete sem azonos a hallásssal. ;) Sajnos, a tévékkel magazinokkal kapcsolatos közlendödhöz, nem tudnék hozzászólni, mert nem tudom mi van bennük.De szerintem, ne szidd és ne szívd mellre ezeket, hanem egyszerûen élj másként, békében és nyugalomban, mert szükség van az olyan értékes emebrekre, mint amilyen Te is vagy! ;) Zsuzska, látod, borítékoltam az ötöst, indokolni pedig bárhogy lehet. :D

#133 Zsuzska

Zsuzska

    Törzsvendég

  • Admin
  • 3.961 hozzászólás

Közzétéve 2003 szeptember 26. - 13:54

idézet:
Eredeti szerzõ: Fehér Táltos: Zsuzska, látod, borítékoltam az ötöst, indokolni pedig bárhogy lehet. :D [/QUOTE]Aha, ez az, ami az én számból úgy szokott hangzani, hogy "deakkoris"!Egyszer akár te is elismerhetnéd mondvacsinált magyarázkodások helyett, hogy kivételesen fennáll annak lehetõsége, hogy nincs igazad. tongue.gif

#134 Fehér Táltos

Fehér Táltos

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 215 hozzászólás

Közzétéve 2003 szeptember 28. - 7:05

Elismerem... ;) Akkkó most, megint a kivétel erõsíti a szabályt? Posted Image Ja,...Zsuzska Te, az nem mondva, hanem írvacsinált. :D

#135 Csuti

Csuti

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4.848 hozzászólás

Közzétéve 2003 december 19. - 8:22

Moly!Ha az Attilát igazították a többség akaratához, akkor a ly-t megszûntethetnék, mert a többség nem tudja pontosan, hogy mikor kell használni! :D Hozzáteszem: én imádtam a nyelvtant és versenyekre is jártam, jó eredménnyel, de mostanában már felejtek, sajnos...Mivel látom, hogy nagyon otthon vagy a témában, ezért nem is kívánok róla tovább beszélgetni, úgy is Neked lenne igazad! Posted Image

#136 Csuti

Csuti

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4.848 hozzászólás

Közzétéve 2003 december 19. - 8:50

Te HH, most kivel vitatkozol, mert én is ezen a véleményen vagyok! ;) És az Atilla keresztnevet is elfogadják már, nem csak mint ruhadarab! tongue.gif De nekem sem tetszik!!!Engem csak az zavar, hogy azokra szólnak rá helyesírási hibák miatt, aki tényleg csak ritkán vétenek és nem azokra akik folyamatosan, õrjítõ hibákat ejtenek!

#137 Csuti

Csuti

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4.848 hozzászólás

Közzétéve 2003 december 19. - 8:55

"ATILLA (hun-gót-magyar) atyuska, apácska, szeretett apánk jan.7.,okt.5.ATLASZ (görög) hegy ápr.6.ATOS (török-magyar) apa márc.10.máj.22.,nov.11.ATOSZ (francia) Alexandre Dumas névalkotása (a 3 testõr) márc.10.,nov.11.ATTILA (hun-gót) atyuska, apácska, szeretett atyánk jan.7.,okt.5."

#138 Õz

Õz

    Sebész

  • Főmoderátor
  • 3.950 hozzászólás

Közzétéve 2003 december 19. - 9:34

Csuti; az a baj hogy akinek folyamatosan sok&horribilis helyesírási hibája van; az vagy annyira igénytelen, vagy annyira keveset ír/iskolázatlan/akármi és emiatt borzalmas helyesírású, hogy nagyjából teljesen reménytelen ügy a rászólás. Volt már néhány vita errõl a fórumon, pont Mollyal [ezt így kell írni egyáltalán?? Nekem is rég volt már a középsuli :( ] ; ezért NEM szól rá a totálisan pocsékul írókra. Ha a szándék sincs meg az elkövetõben akkor azért fölösleges energiakidobás javítgatni; ha meg valaki az utóbbi 20 évben elõször itt a fórumon ragadtatja magát többsoros szövegek leírására és azért rettenetes a helyesírása, az minden javítgatás és jószándék ellenére sem valószínû hogy egyáltalán képes javulni bármit is, akkor meg minek bántsuk? Vagy elég önmagában a többség jó példája, vagy nem.Viszont akinek alapvetõen jó a helyesírása, és ezt-azt apróságot ennek ellenére elszúr (akár következetesen); annak érdemes lehet szólni, mert sokkal több az esély rá hogy megjegyzi, odafigyel, és azt az egy-két apróságot is helyesen írja le késõbb.

#139 Zsuzska

Zsuzska

    Törzsvendég

  • Admin
  • 3.961 hozzászólás

Közzétéve 2003 december 19. - 10:24

HH, kb. ezért is nyitottam ezt a topikot. De attól még, hogy te olvasod, nem biztos, hogy az illetõ is olvassa, aki hibázott... sokan meg is sértõdnek, ha szólsz, akármennyire próbálsz nem bántón. No meg aki hibázik, nincs is tisztában vele, hogy hibázik, ezért nem fog idenézni. Aki meg sejti, hogy hibázik, az úgyis eljön ide, és megkérdi. Posted Image Ettõl még mi kivesézhetjük az alapvetõ hibákat, név nélkül, de nem biztos, hogy ahhoz is eljut, aki mindig elvéti - mindenesetre az esély legalább megvan.

#140 Csuti

Csuti

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4.848 hozzászólás

Közzétéve 2003 december 19. - 10:43

Szerintem nem bántón tettem! Offnak off volt, de -ahogy Zsuzska is mondta- nem biztos, hogy akinek szól, az belenéz abba topicba, ahol kijavítom.Engem az egy-egy hibák nem zavarnak. De a LOVAGÓLNI, pont egy lovas fórumon, az igenis zavar. Amúgy sokáig húztam szó nélkül! ;)

#141 moly

moly

    Angyal

  • Fórumtag
  • 622 hozzászólás

Közzétéve 2003 december 19. - 11:43

Õz!Jól látod, hogy hogyan látom. Posted Image Csuti!Azt, hogy a nyelv alakul, azt nem a többség akarata váltja ki, hanem a köznyelv alakulása. De!A mai köznyelvben már nincsen meg a ly hang, helyesírásunk mégis megtartja az ly betût, mert bár úgy tanultuk, hogy a magyar nyelv elsõ alapelve a kiejtés tükrözése, a gyakorlatban a nyelv alakításánál elsõ alapelvnek inkább a hagyományõrzést tekintik.Attila, bár létezik Atillaként is (név!) úgy tûnik, kivétel ezalól, hiszen lehetõvé tette a nevet a kiejtés szerint írni, de megtartotta a régi formáját is. (Az csodás lesz, ha a gyerektõl már nem csak akkor fogják megkérdezni, hogy hogyan kell írni a nevét, ha a szegény pára Ivett (vagy Ivette), Cintia (vagy Szintia), hanem akkor is, ha Attila (vagy Atilla?)...

#142 Csuti

Csuti

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4.848 hozzászólás

Közzétéve 2003 december 19. - 12:04

Moly! Azt hittem nekem fogsz esni, de köszi, hogy nem tetted. Posted Image Vagy csak a karácsony miatt? :D Pont a napokban (unalmamban) az utóneveket olvasgattam [url="http://"http://www.extra.hu/petika/nevnap.htm"]itt[/url] és nagyon jókat röhögtünk a kolléganõmmel(vagy egy l?) azon, hogy mik vannak!Árpádina, Arany, Bábolna, Boá, Biri, Bogyó, Búga, Csöpi, Csinos, Csiperke, stb...Esetleg: Tört Arany, Keserû Bogyó, Fekete Mercédesz, Édes Bodza Tea

#143 zapolya

zapolya

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.806 hozzászólás

Közzétéve 2003 december 19. - 12:13

Valahol olvastam/hallottam (lehet, hogy pont itt?), hogy azokat a szavakat írjuk általában ly betûvel, amelyekben az ly betût helyettesíthetnénk akár l betûvel is. Vagy ez hülyeség? Akarom mondani hüleség? :D Komolyra fordítva a szót, tényleg nem mondanám azt, hogy luhász, de azt igen, hogy luk.

#144 Õz

Õz

    Sebész

  • Főmoderátor
  • 3.950 hozzászólás

Közzétéve 2003 december 19. - 12:19

"Mol" ? :D :D

#145 Kriszti2

Kriszti2

    :)

  • Fórumtag
  • 641 hozzászólás

Közzétéve 2003 december 19. - 12:23

Elõször is én szeretném közzétenni, hogy mindenkit felmentenék az alól a kötelezettség alól, hogy a helyesírási hibáimat javítgassa. Én sem tettem soha senkivel, nem is teszem, mert általában nem ez érdekel. Sokszor melléütök, mert nem vagyok rutinos író és izgatott vagyok általában, ha csak egy sort is leírok. A muszáj szó hibás írása beidegzõdés, jelzem mocskosul hidegen hagy.Moly. Tõled kicsit többet vártam bevallom. Ugyanis azt gondoltam, hogy a mondatomnak, amit akkor csak neked szántam a valódi mondandója érdekel. Tudod, össze tudod törni a pillanatokat.De nem lehetünk egyformák Posted Image . Talán én vagyok egy kicsit szentimentális.

#146 zapolya

zapolya

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.806 hozzászólás

Közzétéve 2003 december 19. - 12:33

Molli. Posted Image

#147 moly

moly

    Angyal

  • Fórumtag
  • 622 hozzászólás

Közzétéve 2003 december 21. - 9:26

Posted Image

#148 moly

moly

    Angyal

  • Fórumtag
  • 622 hozzászólás

Közzétéve 2004 január 13. - 17:19

Variációk a "nem bentre":1.: kint,2.: kinn.De nem: kinnt!!! Posted Image

#149 Fec

Fec

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.878 hozzászólás

Közzétéve 2004 január 13. - 19:17

Vettem! Posted Image

#150 Devil_girl

Devil_girl

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.068 hozzászólás

Közzétéve 2004 január 22. - 22:27

Lenne egy kérdésem. Abban a mondatban, hogy „Kicsit hülye vagyok.”, a „kicsit” az milyen jelzõ? És az állítmány az, hogy „vagyok”, vagy az, hogy „hülye vagyok”, mivel névszói-igei állítmány. Ezen morfondírozunk Dé-vel.Köszi, Dev

#151 Zsuzska

Zsuzska

    Törzsvendég

  • Admin
  • 3.961 hozzászólás

Közzétéve 2004 január 22. - 23:37

A "kicsit" szerintem mennyiségjelzõ, mert úgy lehet rákérdezni, hogy "mennyire?" (mondjuk a válasz szerintem inkább "nagyon" lenne Posted Image ).A másikat nem tudom, ehhez hülye voltam :D mindig. De inkább utóbbi, azaz névszói-igei állítmány szerintem.

#152 Devil_girl

Devil_girl

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.068 hozzászólás

Közzétéve 2004 január 23. - 11:18

idézet:
Eredeti szerzõ: Zsuzska: (mondjuk a válasz szerintem inkább "nagyon" lenne Posted Image ).[/QUOTE]Tegnap amikor Dé-vel beszéltünk, és mondtam hogy megkérdezem, akkor azt is tudtam, hogy vslsi be fog szólni nekem egy ilyet.. Posted Image De köszi, az olasz tanárom azt mondta minõség Posted Image

#153 BoKa

BoKa

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.718 hozzászólás

Közzétéve 2004 január 23. - 11:48

Hogy a helyes?"Plussz-minusz x ", vagy "plus minus x ", vagy egyéb? (mármint mikor egy mennyiség határait firtatom Posted Image )

#154 Õz

Õz

    Sebész

  • Főmoderátor
  • 3.950 hozzászólás

Közzétéve 2004 január 23. - 13:20

Plusz-mínusz X.Vagy, ha nem akarod bonyolítani: +/- X ;)

#155 BoKa

BoKa

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.718 hozzászólás

Közzétéve 2004 január 23. - 13:43

De én akarom, miért pont ezzel ne tenném? Posted Image (thx) [ Január 23, 2004, 12:43: Az üzenetet átszerkesztette: BoKa ]

#156 esti

esti

    Törzsvendég

  • Moderátor
  • 1.200 hozzászólás

Közzétéve 2004 január 23. - 15:16

"Kicsit hülye vagyok."A "kicsit" ez esetben egészen egyszerûen "fok-mérték határozó". Posted Image Az állítmány tekintetében azért nem akarok hozzászólni, mert épp egy éve egy hasonló szerkezetû mondat miatt heves vitát indukáltam két magyartanár között, ugyanis õk sem értettek egyet. :D

#157 Devil_girl

Devil_girl

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.068 hozzászólás

Közzétéve 2004 január 24. - 21:19

Köszi Esti! Posted Image A fok-mérték határozó tényleg helyes lehet, ma beszélgettem az egyik ismerõsömmel, tanárképzõbe jár, és megkérdeztem tõle ezt. Azt mondta, hogy úgy nézzem az ilyen mondatokat, hogy rakjam át egyes szám, harmadik személybe. Szóval: Õ kicsit hülye. Vagyis a vagyok segédige, ergo ez egy névszói-igei állítmány :D Lehet, hogy hülyén mondtam el, de én értem.

#158

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 10.954 hozzászólás

Közzétéve 2004 január 25. - 0:13

idézet:
Eredeti szerzõ: Devil_girl: Lehet, hogy hülyén mondtam el, de én értem. [/QUOTE]És ez a lényeg, nem? :D

#159 silvanus

silvanus

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 484 hozzászólás

Közzétéve 2004 január 25. - 23:40

[url="http://"http://magyar-irodalom.elte.hu/syrena/irat/helyesiras.html"]Innen letölthetõ[/url] a helyesírási szabályzat, zip-pel tömörítve kb. 200 kB. Nagyon praktikus dolog, fõleg nekem, aki a gepemet sokszor magammal cipelem, de a könyvtáramat nem Posted Image [url="http://"http://www.sulinet.hu"]Itt[/url] pedig van egy nyelvtani gyakorló, még a szakfordítós felvételimre készülve játszottam vele néhányszor.

#160 Old Shatterhand

Old Shatterhand

    A nagy vadász

  • Fórumtag
  • 4.354 hozzászólás

Közzétéve 2004 január 27. - 14:54

Bencze Imre: Édes, ékes apanyelvünk Kezdjük tán a jó szóval: Tárgy esetben jót. Ámde tóból tavat lesz, nem pediglen tót. Egyes számban kõ a kõ, többes számban kövek. Nõnek nõk a többese, helytelen a növek. Többesben a tõ nem tõk, szabatosan tövek, Aminthogy a csõ nem csõk, magyarföldön csövek. Anyós kérdé van két võm, ezek talán vövek? Azt se tudom mi a cö, egyes számú cövek? Csók - ha adják - százával jó, ez benne a jó. Hogyha netán egy puszit kapsz, annak neve csó? Bablevesed lehet sós, némely vinkó savas, Nem lehet az utca hós, magyarul csak havas. Miskolcon, ám Debrecenben, Gyõrött, Pécsett, Szegeden, Mire mindezt megtanulod, beleõszülsz idegen. Agysebész, ki agyat mût, otthon ír egy mûvet. Tût használ a mûtéthez, nem pediglen tüvet. Munka után füvet nyír, véletlen sem fûvet. Vágy fûti a mûtõsnõt. A mûtõt a fûtõ. Nyáron nyír a tüzelõ, télen nyárral fût õ. Több szélhámost lefüleltek, Erre sokan felfüleltek, Kik a népet felültették, Mindnyájukat leültették. Foglár fogán foglyuk van. Nosza tömni fogjuk. Eközben a fogházból megszökhet a foglyuk. Elröppenhet foglyuk is, hacsak meg nem fogjuk. Fõmérnöknek fáj a feje, vagy talán a fõje? Öt perc múlva jõ a neje, s elájul a nõje. Százados a bakák iránt szeretetet tettetett, Reggelenként kávéjukba rút szereket tetetett. Helyes, kedves helység Bonyhád, hol a konyhád helyiség. Nemekbõl, vagy igenekbõl született a nemiség? Mekkában egy kába ürge Kába kõbe lövet, Országának nevében a követ követ követ. Morcos úr a hivatalnok, beszél hideg s ridegen, Néha játszik, nem sajátján, csak idegen idegen. Szeginé a terítõjét, szavát részeg Szegi szegi, Asszonyának elõbb kedvét, majd pedig a nyakát szegi. Elvált asszony nyögve nyeli a keserû pirulát: Mit válasszon: a Fiatot, fiát vagy a fiúját? Ingyen strandra lányok mentek, Minden elõítélettõl mentek, Estefelé arra mentek, Én már fuldoklókat mentek. Eldöntöttem megnõsülök, fogadok két feleséget. Megtanultam, hogy két fél alkot és garantál egészséget. Harminc nyarat megértem, mint a dinnye megértem, Anyósomat megértem, én a pénzem megértem. Hiba mentes mentõ vagyok, Szõke Tisza partján mentem, Díszmagyarom vízbe esett, Díszes mentém menten mentem. Szövõgyárban kelmét szõnek. Fent is lent, meg lent is lent. Kikent-kifent késköszörûs lent is fent meg fent is fent. Ha a kocka újfent fordul: fent a lent és lent is fent. Hajmáskéren pultok körül körözött egy körözött, Hagyma lapult kosarában, meg egy adag körözött. Fölvágós a középhátvéd. Három csatárt fölvágott. Hát belõle vajon mi lesz? Fasírt-é vagy fölvágott? Díjbirkózó gyõzött tussal, Nevét írják vörös tussal, Lezuhanyzott meleg tussal, Prímás várja forró tussal. Határidõt szabott Áron, Árat venne szabott áron. Átvág Áron hat határon, Kitartásod meghat Áron. Felment - fölment, tejfel - tejföl, ... Ne is folytasd barátom! Elsõ lett az ángyom lánya a fölemás korláton. Magyarország olyan ország, hol a nemes nemtelen, Lábasodnak nincsen lába, aki szemes szemtelen. A csinos néha csintalan, szarvatlan a szarvas, Magos lehet magtalan, s farkatlan a farkas. Daru száll a darujára s lesz a darus darvas. Rágcsáló a mérget eszi, engem esz a méreg. Gerinces vagy rovar netán a toportyán féreg? Egyesben a vakondokok vakond avagy vakondok? Hasonlókép helyes lesz a kanon meg a kanonok? Némileg vagy nemileg? Gyakori a gikszer. "Kedves egesz seggedre!" köszönt a svéd mixer. Arab diák magolja: "tevéd, tévéd, téved, Merjél mérni mértékkel, mertek, merték, mértek. Pisti így szól: "Kimosta anyukám a kádat!" Viszonzásul kimossa anyukád a kámat? Óvodások ragoznak: "Enyém, enyéd, enyé", Nem tudják, hogy helyesen: tiém, tiéd, tié. A magyar nyelv, remélem meggyõztelek barátom, Külön leges-legszebb nyelv, kerek e nagy világon.