Ugrás a tartalmakhoz


Fotó

Mitől Lehetne Még Jobb A Lovas Helyzet?


  • Please log in to reply
866 válasz a témához

#161 Krisztinke

Krisztinke

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 51 hozzászólás

Közzétéve 2012 április 11. - 4:16

Szerintem nyugodtan rálehet bizni a "bérlovasra",hogy neki mi fér bele.Valakinek felnyergeljük a lovat,mert vonattól vonatig lohol,és neki csak igy fér bele az életébe a lovazás,vagy valaki félnapokat elsertepertél a portán,és segitget.Ebben a világban,nem minden fekete vagy fehér.Minden ember más és más,akárcsak a helyzetük.

#162 amatőr

amatőr

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 968 hozzászólás

Közzétéve 2012 április 11. - 7:07

De ugyanakkor a tanyaudvaron álló lovakhoz érteni is kéne, ha kell körmöltetni, oltásokat elintézni, stb. Meg esetleg túljutni azon, hogy ha rúgom elindul, ha húzom megáll, ha jobbra húzom jobbra, ha balra húzom balra megy. És ehhez elõször igény kéne a lovasban, hogy többet akarjon, ahhoz tudnia kéne, hogy miért jó, ha többet akar, és aztán lehetõséget adni neki, hogy tanuljon.

És ez remekül mûködhetne úgy, ahogy feljebb már vázoltuk, kis helyi klubszerû csoportok, közösen tanulnak, hívnak korrekt oktatót, edzõt órát tartani, aztán házi versenyen egymással, vagy a szomszéd falubeli hasonló csoporttal összemérik a tudásukat.
Falunapra betanulnak egy programot, amit közösen szépen elõadnak, zenére. Aztán attól függ mire van rákattanva a társaság, lehet lovasíjász bemutatót tartani, vagy bármit, nem muszáj díjugratni. :)



:yeah:
Jól írod!

Kovának is tök igaza van, bérlovas maga dönt, hogy ideje és kedve van -e többet foglalkozni a lóval, mint odafönt ücsörögni.

Szerintem ezt a helyén kellene kezelni.
Egy lovasiskola, egy turisztikai lovashely, egy sport"klub", és egy béristálló egész más szabályok szerint de fõleg egész más vendégkörrel, és hozzáálással kell hogy mûködjön.
Számomra ijesztõ, vak dolog megpróbálni közös platformot alkotni általános elvárásokkal.

A lovardatörvény sajnos erre tesz kísérletet.

Lehet keverni a funkciókat, de mindenkinek megvan, miben lehet jó és azt kell kínálnia elsõsorban.
Ezt nem árt, ha a lovas is tudja.

Sajnos dívik az a szemlélet, hogy lehetõség szerint a lóra ülni akarókból AKARJUNK "LOVASOKAT" nevelni, faragni. "LOVAS" a lovazók elég kis százaléka lesz, és szerintem nem is igazán attól függ ez, hogy milyen a ruházata, lovastudása, vagy motivációja, bár valamit azért ezek is számítanak.
Azért baj ez a szemlélet, mert egyrészt indokolatlan elvárásokat támasztunk így egyes személyekkel, lovardákkal, oktatókkal szemben, másrészt a potenciális lovasvendégek 50-70% -át is elriszthatjuk így.


Szerintem az lene kívánatos, ha a minden lovas szolgáltató egész pontossan jelezhetné, kinek kínálja elsõsorban a szolgáltatását, és mit kínál. Ugye lovaglás és lovaglás közt, oktatás és oktatás közt rengeteg különbség van, melyet nagyon nagyban behatároz a vendég igénye.
Szerintem is elsõsorban a szolgáltatónak kell az igényekhez alkalmazkodnia, azt kiszolgálnia, mint diktálnia a vendég felé, hogy õ mit akarjon. Finoman terelni lehet, sõt kell is, de észrevétlenül, nem kõbe vésett, vagy íratlan általános szabályok szerint. Persze a biztonságra és egyfajta igényességre, a tudás, a lóval való kapcsolat csiszolására, stb. kell törekedni, de nem szólhat errõl minden. A lovaglásnak vannak kockázatai, aki ezt teljessen ki akarja köszöbölni, az hordóra ültesse a vendéget, ne lóra. Törekedni kell a biztonságra, de a sérülésektél való kölcsönös félelem, sõt rettegés (mind az oktató, mind a lovas részérõl) nem szolgálja sem ezt, sem a élményközpontú lovaglást. Az oktató, túravezetõ, szolgáltató felelõssége, hogy tudásszint és rátermettség, igény szerint elég megbízható lovakra tegye a lovast, a lovasnak pedig bele kell kalkulálnia, hogy ennek ellenére lehet váratlan esemény, aminek akár sérülés is lehet a következménye.
A pucolás, szerszámozás, szabadon választott opció kell hogy legyen, és mint a legtöbb dolog attól a pillanattól, hogy a vendég belép egy lovas szolgáltató kapuján arról árulkodik, miként bánjon, kit tisztelhet az benne. Más, egész más a klubszerûen, kedvezménnyel kínált lovastábor, oktatóbázis stb., ahova épp azok mennek, fõleg gyerekek, akiknek idejük és kedvük is engedi a lovak körüli bánásmóddal, és egyéb dolgokkal is behatóbban ismerkedni.

" Az én családomban aki egy szóval mondja el, amit tízzel is lehetne, az  lazsál." :)


#163 packa

packa

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 7.825 hozzászólás

Közzétéve 2012 április 11. - 8:05

Packa, én épp azon vagyok, hogy hidat verjek a táborok közt. Siker, ha összeköthetjük a kellemest a hasznossal :D A lovak oltása, féreghajtása, sütése, útlevele stb. egy külön topicot megérne a környékbeli lovasoknak. Az a lényeg, hogy mennyit megy 20 km-en...

Mit tartasz te hasznosnak?

Pill. 108 kiló vagyok, mehetek? :-(
Amúgy az óradíj csak egy dolog, a távolság a másik. Pill 27 Ft a nafta minden kilóméterre, ha át kell mennem a város másik végébe, kapásból egy ezres, és már be is buktam a kedvezményt.

Különben nem félek egy kis pucolástól, pucoltam már eleget, régebben még élveztem is valamennyire... aztán valahogy telitõdtem az efféle rituális piszmogásokkal. Ha van rá mód, inkább én nézem a sör mellõl, hogy pucol a lovász, ez engem jobban kikapcsol, mint ha fordítva történne. :)

108 kiló nem gond, de nálam nincs lovász, én meg nem pucolok lovat senkinek. :)
(Igaz, azt sem hagynám, hogy az enyémet más pucolja. Tudod, a barátság...)

#164 Panka21

Panka21

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 206 hozzászólás

Közzétéve 2012 április 11. - 8:41

Hasznos, ha jól sikerül a rendezvény, legyen az akár szüreti felvonulás, akár részvétel hagyományõrzõ rendezvényeken (errefelé elég sok van), esetleg verseny és a lovascsapat nem tûnik csürhének, a lovaik sem néznek ki emberevõnek/agyonhajszolt gebének; haszon az is, ha ilyenkor találkozunk olyan emberekkel, akik kedvet kapnak a lovagláshoz. Tavaly nyáron egy 70+ éves néni ült fel életében elõször a lóra, mert ott volt a lehetõség és meghoztuk a kedvét. Hasznos az is, ha szép lassan rájön a kedves lótartó, hogy a tereplovaglás nem arról szól, hogy felülök, belevágom a sarkam az oldalába a jószágnak és egyvágtában megyek mint a meszes a harmadik faluig...

#165 Cavalier

Cavalier

    Mirage :)

  • Admin
  • 6.360 hozzászólás

Közzétéve 2012 április 11. - 10:16

Mibõl gondolod, hogy nem értenek hozzá?

Baráti társaságok léteznek - csoportnak is hívhatjuk õket - de edzés és tudás összemérés helyett inkább közös könyvtárlátogatásokon vesznek részt más települések hasonló "csoportjaival". :)
Felelõtlen népség, nem is lesz jobb a lovas helyzet amíg ilyen slendrián a hozzáállás. :)


Nem gondolom, tudom. :( Ti vagytok a szerencsés kivétel. :) De itt a környéken nem az a divat, hanem a menjünk a pusztába csõgázon. Meg az ország nagyobbik részében is, a falvakban, tanyákon, amerre jártam, így volt többnyire. A könyvtárlátogatás jó dolog, akár nyomdába is mehetnénk, de én olyanokkal nem megyek, akik nem bírnak a lovukkal, vagy saját magukkal mert az úgy ön és közveszélyes.
Viszont Csikaszék is járnak ám tanfolyamokra, sõt, rendeztek már házi ügyességi versenyt is, két könyvtár között, tudom, mer' ottvótam. :D

#166 izland

izland

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.571 hozzászólás

Közzétéve 2012 április 11. - 10:21

Lovagolni ment oda, nem ingyenlovászkodni.
Egy kis gyors kefélés talán még belefér, de beküldeni a fizetõ vendéget az egy napja nem takarított, teleszart istállóba, hogy "ott a lovad, hozd ki, pucold le, nyergeld fel, addig én iszom egy sört" véleményem szerint éppenséggel nem mozdítja elõ a magyar lovashelyzet színvonalának emelkedését.


Hát, ez a hozzáállás sem:

Kit érdekel a tudás meg a tartalom? Minek? Nem más ez, mint színtiszta exhibicionizmus.


Azért remélem, hogy egyszer - persze, csak ha van rá ingerenciád - elvezérel a SORS (ezt szabad mondani?) egy olyan lovas helyre is, ahol másféle képet kapsz a lovazásról, mint amilyenek az eddigi írásaidból visszaköszönnek.

Ezt nem a személyednek szóló kritikának szántam, bocs, ha esetleg úgy értenéd.
Azokat a helyeket szeretném kritizálni, amelyek miatt ilyen képek alakulnak ki a lovasokról, lovas helyekrõl, lovasoktatásról.


Panka, kitartás, csak így tovább :yeah:

#167 packa

packa

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 7.825 hozzászólás

Közzétéve 2012 április 11. - 11:48

Nem gondolom, tudom. :( Ti vagytok a szerencsés kivétel. :) De itt a környéken nem az a divat, hanem a menjünk a pusztába csõgázon. Meg az ország nagyobbik részében is, a falvakban, tanyákon, amerre jártam, így volt többnyire. A könyvtárlátogatás jó dolog, akár nyomdába is mehetnénk, de én olyanokkal nem megyek, akik nem bírnak a lovukkal, vagy saját magukkal mert az úgy ön és közveszélyes.
Viszont Csikaszék is járnak ám tanfolyamokra, sõt, rendeztek már házi ügyességi versenyt is, két könyvtár között, tudom, mer' ottvótam. :D

Tudom, hogy rendeztek, én is ott voltam, viszont azóta se rendeznek. :D
A veszélyeket már én se keresem, de az a tapasztalatom, hogy többnyire azok nem bírnak a lovukkal akik nem önmagukban és a lovukban bíznak, hanem az edzésekben és az edzõkben.

#168 amatőr

amatőr

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 968 hozzászólás

Közzétéve 2012 április 11. - 12:17

Az meg más dolog, hogy nem mondom, hogy minden alap nélkül, de nagyon durva csúsztatással úgy akarják többen tekinteni a dolgot, hogy aki egyszerû szabadidõlovas, az ronda, sovány, ápolatlan gebéken száguldozik félrészegen, tökön-paszulyon száguld, míg össze nem töri magát... Holott ez csak véglet, és egyáltalán nem jellemzõ. Szerintem. De az igényesség, tudásvágy fejlõdése nem a megvetésbõl táplálkozna, épp ellenkezõleg.

" Az én családomban aki egy szóval mondja el, amit tízzel is lehetne, az  lazsál." :)


#169 Saby

Saby

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4.953 hozzászólás

Közzétéve 2012 április 11. - 12:20

Te meg azt mondod a "konzervatív" versenyzõkre, hogy elitisták :P Ez sem igaz :)

#170 amatőr

amatőr

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 968 hozzászólás

Közzétéve 2012 április 11. - 12:29

Oké, de azt is mondom, hogy tiszteljük EGYMÁST. :D

" Az én családomban aki egy szóval mondja el, amit tízzel is lehetne, az  lazsál." :)


#171 Alatriste commandante

Alatriste commandante

    Törzsvendég

  • Kizárt tag
  • 1.123 hozzászólás

Közzétéve 2012 április 11. - 12:56

Az igényességnek és a tudásvágynak egyaránt lehetnek szegmensei, sávjai, nívói....

Nem kötelezõ mindenkinek a piramis csúcsára törekedni.

Az átlagos, jól, ízletesesen, gusztusosan fõzõ háziasszony semmivel sem kisebb érték, minta sztárséf.

A tisztességes, korrekt alapokkal kellemesen, örömére lovagló hobbystát nem köll szakmai kritériumokkal zaklatni, ha õ maga nem tart rá ígényt!

A versenyzést lehet elitista alapon szabályozni, meghatározni a legapróbb részleteket, kizárni az önállóskodást, egyénieskedést, legföllebb nem vesz részt, akinek nem teccik :D

Ha van rá mód, inkább én nézem a sör mellõl, hogy pucol a lovász, ez engem jobban kikapcsol, mint ha fordítva történne. :)


Sokfélék és különbözõek vagyunk! Én pölö AZÉRT iszom sört, míg a lovasom pucolja a lovamat, mert ha nincs a kezemben a dobozka, akkor semmi se tart vissza attól a kényszeres tettõl, hogy kikapjam az eszcájgot a delikvens kezibül, s magam pucoljam meg a gebenncset, lévén, hogy úgyis CSAK ÉN tudom egyedül, korektül, precízen elvégezni :D

De ha ÉN lovagolok, nincs az az Isten, hogy a lovat fölülés elõtt (akármilyen "kész" is!) át ne keféljem-igazítsam... :rolleyes: A szerszámozásról nem is beszélve!!! :yeah:

#172 Cavalier

Cavalier

    Mirage :)

  • Admin
  • 6.360 hozzászólás

Közzétéve 2012 április 11. - 18:59

Tudom, hogy rendeztek, én is ott voltam, viszont azóta se rendeznek. :D
A veszélyeket már én se keresem, de az a tapasztalatom, hogy többnyire azok nem bírnak a lovukkal akik nem önmagukban és a lovukban bíznak, hanem az edzésekben és az edzõkben.


Én se rendeznék. :D
Na, te a másik végletet látod, a tatteros pályalovast, aki ha kimegy terepre, már fél órával a rettenetes patakocska elõtt elkezd lelkikeg felkészülni az átkelésre. :D

Itt nálunk meg olyanok vannak akik nagyonis bíznak magukban meg a lóban, ha nem eléggé, akkor isznak rá. A piától lehet, hogy úgy érzi, mintha egyhelyben állna a ló, de nem. Forgolódnak, ráfarolnak másik lovakra, aztán összerúgnak, valamelyik felágaskodik, a lovasa arccal a betonba ágyazódik.
Terepen meg másokkal nem törõdnek, vetésen át csumivágtában, hiába mondom, hogy óvatosan menjünk mert nincs kondija a lovaimnak, nem akarom tönkretenni õket.
Úgy láttam, máshol is vidéken ez a jellemzõ, és ettõl nem lesz jobb a lovas helyzet.

Inkább járok egyedül terepre, most már így tizenpár órányi lovaglás után a csikó is átmegy vízen, árkon, bokron, vasúti átjárón, ahol éppen kell. :)

#173 Kocalovas

Kocalovas

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.337 hozzászólás

Közzétéve 2012 április 11. - 19:02

108 kiló nem gond, de nálam nincs lovász, én meg nem pucolok lovat senkinek. :)
(Igaz, azt sem hagynám, hogy az enyémet más pucolja. Tudod, a barátság...)


Na most akkor nem értem... Ha elmegyek, nekem kell megpucolnom a lovadat, mert nincs lovász, vagy te pucolod meg nekem, mert nem hagynád, hogy más pucolja? :-S Kicsit túlbeszélted magad... szokás szerint. :)

#174 Kocalovas

Kocalovas

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.337 hozzászólás

Közzétéve 2012 április 11. - 19:18

Azért remélem, hogy egyszer - persze, csak ha van rá ingerenciád - elvezérel a SORS (ezt szabad mondani?) egy olyan lovas helyre is, ahol másféle képet kapsz a lovazásról, mint amilyenek az eddigi írásaidból visszaköszönnek.


Én azt hiszem, reális képem van arról, mi várhat rám a lovazásban. A jelenleginél jobban elmélyedni benne már nem is akarok. Egyszerûen nincsenek meg a testi-lelki adottságaim hozzá, hogy különösebb ambíciókat tápláljak. Épp úgy nem leszek sem zsoké, sem belovagló, mint ahogy nem leszek operaénekes, agysebész, légtornász, pilóta stb sem. Ez jutott. Ha kedvem szottyan, elmehetek lovazni, eltölthetek egy görbe estét a karaoke bárban, vagy ad abszurdum vehetek egy ultralight repülõgépet, de ez mind csak játék, nem hivatás. Helyén kezelem a dolgokat. Nekem mindebbõl már csak a középszer maradt az elérhetõ maximum.

#175 packa

packa

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 7.825 hozzászólás

Közzétéve 2012 április 11. - 19:40

Na most akkor nem értem... Ha elmegyek, nekem kell megpucolnom a lovadat, mert nincs lovász, vagy te pucolod meg nekem, mert nem hagynád, hogy más pucolja? :-S Kicsit túlbeszélted magad... szokás szerint. :)

Én meg azt nem értem, mit nem értesz ezen a mondaton. Azt meg pláne nem, hogy miért opció neked, hogy én pucolom meg a lovat neked amikor világosan leírtam, hogy én senkinek nem pucolom... :)

"108 kiló nem gond, de nálam nincs lovász, én meg nem pucolok lovat senkinek. "

Azt tudom javasolni, hogy próbáld úgy érteni ahogy olvasod. Ne gondolj bele semmi csavart.


Inkább járok egyedül terepre, most már így tizenpár órányi lovaglás után a csikó is átmegy vízen, árkon, bokron, vasúti átjárón, ahol éppen kell. :)

Az egyedül terepezésnek is megvan a romantikája. Ezek azok az alkalmak amiket nem cserélnék semmire, ilyenkor lehet kapcsolatot építeni a jóval, madárdalt és csendet hallgatni, erdõ illatot szippantani. Gondolom te is erre utaltál.
Aztán azokat az alkalmakat se cserélném a világ minden kincsére se amikor a barátaimmal "portyázunk". Úgy látszik én szerencsés vagyok, mert nincsenek köztük elmebetegek. Olyanok vannak akik idõnkét hisztiznek egy kicsit, de õket meg épp ezért kedvelem. :)

#176 jász

jász

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 833 hozzászólás

Közzétéve 2012 április 11. - 20:02

...ha visszaforogna az idõ, legalább 25 évet. :)

#177 packa

packa

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 7.825 hozzászólás

Közzétéve 2012 április 11. - 20:08

...ha visszaforogna az idõ, legalább 25 évet.
:)

Akkor mi lenne? :)

#178 Alatriste commandante

Alatriste commandante

    Törzsvendég

  • Kizárt tag
  • 1.123 hozzászólás

Közzétéve 2012 április 11. - 20:21

.
Az egyedül terepezésnek is megvan a romantikája.


Az egyetlen épkézláb mód, alternatíva nélkül :yeah:

Az optimális társaság :yeah: Én - magammal :D

...ha visszaforogna az idõ, legalább 25 évet.
:)


:D Ha már lúd, legyen kövér...toldjunk rá, egész az Örkénytábori Idõkig :ang:

#179 jász

jász

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 833 hozzászólás

Közzétéve 2012 április 11. - 20:28

Akkor mi lenne? :)

Jobb lenne a lovas helyzet!
Úgy tûnt ez a kérdés.
:)

#180 packa

packa

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 7.825 hozzászólás

Közzétéve 2012 április 11. - 20:47

Jobb lenne a lovas helyzet!
Úgy tûnt ez a kérdés.
:)

Nincs kedved kibontani egy kicsit?

#181 jász

jász

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 833 hozzászólás

Közzétéve 2012 április 11. - 21:01

Nincs kedved kibontani egy kicsit?

Nincs!
Eredetileg csak a saját alternatívámat írtam és ennyi.
Fölösleges rajta értetlenkedni!
:)

#182 LLotti

LLotti

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.028 hozzászólás

Közzétéve 2012 április 11. - 21:22

Csak a különbözõ lovas helyek színvonaláról egy kis példa: Múltkor oktatóm elment ismerõsével/nek lovat nézni. A csaj pár éve lovagol, hobbilovas, a több lovat eladó embernek is ezt mondták...Ki is hozott nekik egy olyan lovat, ami be van ugyan lovagolva, csak ne kérj tõle semmit :) terepen békésen, a lovas által kért tempóban és irányban elmászkál, de ha pályán lovagolnál vele, az már nem menne...Kicsit mást értettek hobbilovaglás alatt. Mondjuk nem tudom hogy ezt hogy is nevezik, mert versenyzõi ambícióink nincsenek, de törekszünk a fejlõdésre, hogy szépen lovagolhassunk... A pucolásról meg annyit, hogy szerintem hozzá tartozik. nyilván nem a két hete nem takarított istálló kitrágyázása, de az szerintem abszolút elvárható, hogy óra elõtt leápolja a lovat. Általában nem is szoktakhisztizni emiatt :)

#183 Lámpás

Lámpás

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.029 hozzászólás

Közzétéve 2012 április 11. - 21:48

...ha visszaforogna az idõ, legalább 25 évet.
:)



Hát, szerintem inkább elõre 25 évet!

Szerintem a tíz évvel ezelõtti történetek (tapasztalatok) még rémesebbek.

#184 Kocalovas

Kocalovas

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.337 hozzászólás

Közzétéve 2012 április 12. - 4:42

:D Ha már lúd, legyen kövér...toldjunk rá, egész az Örkénytábori Idõkig :ang:


Akkoriban sem lehetett túl jó a lovas helyzet, ha a kir. lovaglótanárképzõ intézet megalapításának egyáltalán a gondolata föl kellett hogy merüljön... Pedig akkoriban hobbylovaglásról még, katonai lovagásról meg már nem nagyon lehetett szó...

#185 zsebi0202

zsebi0202

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.862 hozzászólás

Közzétéve 2012 április 12. - 6:22

Hát, szerintem inkább elõre 25 évet!

Szerintem a tíz évvel ezelõtti történetek (tapasztalatok) még rémesebbek.

Egyetértek. A párom 20 évvel idõsebb, ergó az õ korosztálya forog inkább a közelemben.

#186 packa

packa

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 7.825 hozzászólás

Közzétéve 2012 április 12. - 9:16

Nincs!
Eredetileg csak a saját alternatívámat írtam és ennyi.
Fölösleges rajta értetlenkedni!
:)

Oké. Mivel gondolatolvasásban járatlan vagyok, így jártam. :)

#187 Alatriste commandante

Alatriste commandante

    Törzsvendég

  • Kizárt tag
  • 1.123 hozzászólás

Közzétéve 2012 április 12. - 10:31

Akkoriban sem lehetett túl jó a lovas helyzet, ha a kir. lovaglótanárképzõ intézet megalapításának egyáltalán a gondolata föl kellett hogy merüljön... Pedig akkoriban hobbylovaglásról még, katonai lovagásról meg már nem nagyon lehetett szó...

:kir: ÉN nem értek ENNYIRE a dologhoz, hogy ilyen árnyal, nüansznyi, finom distinkciókra képes legyek...ÉN csakis a zelfogult, szubgyektííív személes TAPASZNYALATAIMRA hyagatkozom :hupp:

Anno, több, mint negyed század, mikor kezdtem a lovazást, minden szebb-jobb-barátságosabb vót..és ócsóbb..BÁR! nem vót még horzemancsippsz, pepperelli, montipájton és SZABADIDOMÍTÁS!!!! :yeah:

tarlllalalla!!!! :gm:

Hát, szerintem inkább elõre 25 évet!

Szerintem a tíz évvel ezelõtti történetek (tapasztalatok) még rémesebbek.

Tízet elõre...és a lovas cipeli a hátn a lovat, nyalja seggit és fõzi nékije a speckó, trendi diétás tápokat :rolleyes:

#188 Lámpás

Lámpás

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.029 hozzászólás

Közzétéve 2012 április 12. - 13:14

Tízet elõre...és a lovas cipeli a hátn a lovat, nyalja seggit és fõzi nékije a speckó, trendi diétás tápokat



Basszus, milyen környezetbe lehetsz, ha ilyen gondolatok ......

#189 jász

jász

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 833 hozzászólás

Közzétéve 2012 április 12. - 19:22

Oké. Mivel gondolatolvasásban járatlan vagyok, így jártam. :)

Bocs!
Tényleg hézagos volt, de általában az emberek legnagyobb többsége olvassa a topik címet amibe ugrik.
:)

#190 Alatriste commandante

Alatriste commandante

    Törzsvendég

  • Kizárt tag
  • 1.123 hozzászólás

Közzétéve 2012 április 12. - 20:26

Basszus, milyen környezetbe lehetsz, ha ilyen gondolatok ......


...csak szimplán a lovasélet ütõerin tartom a kezemet....azaz a szememet..óvasok....kommentelek...adok-KAPOK.... :gm:

Bocs!
Tényleg hézagos volt, de általában az emberek legnagyobb többsége olvassa a topik címet amibe ugrik.
:)

:D Télleg?!? Szokták óvasni a topik címet is??? Te! nem is rossz 5let :yeah: :D

#191 ori

ori

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.916 hozzászólás

Közzétéve 2013 augusztus 2. - 11:54

Akkor itt folytatom.
Elõször is Gõblyös doktor védelmében meg kell jegyezni, hogy náluk sincs minden zöldfelület térkövezve vagy parkosítva: vannak nagy füves karámok, amint ebben a bejegyzésben látható, ahol azon örvendezik, hogy a lovak nem ijedtek meg a gépektõl. :) Itt pedig a tereplovaglás fontosságát hangsúlyozza, bár ahogy a videót nézem a ló lába itt sem lesz sáros. :gm:
A korábbi bejegyzéseiben a lábsorrendektõl és az iskolaálljtól elszakadva gyakran említ elismeréssel olyan lovasokat, aki kívül esnek az õ és a sport körein. Nekem eddig az volt a benyomásom, hogy meglehetõsen befogadó és jóhiszemû a másfélékkel szemben ahhoz képest, hogy õ ezt a mûvészi szintû idomítást ûzi, ami azért egy eléggé dobozba zárt valami.
Szóval átgondolva hajlok arra, hogy Minónak van igaza:

Akár így nézzük, akár úgy, ez biza - többek között - egyszerûen reklám.

Remélem, a fehérsportos túlhajlások sznob körökben legalább ekkora visszhangot vernek majd, és tódulnak a doktorhoz bértartásért. :D

de itt valahogy mindenki egybõl személyes támadásnak veszi az ilyeneket

Nem tudom, ki az a mindenki, engem személyesen biztos hogy nem érint a cikk tartalma. Nincs lovardám, nem veszek igénybe lovardai szolgáltatást, nem sportolok, nem is járok ilyen körökbe, max. néha gyalogosan egy kurzus miatt. Attól még véleményem lehet. Neked pl. tetszik, ha niggereznek, huhognak egy meccsen? Nem? Akkor biztosan afrikai vagy. ;)

...csak amit sokunk kifogásol az ugye az, (és ezt is már szerintem 200x leírtam a fórumon, szóval már biztos uncsi Posted Image), hogy a lovaglás alapvetõ fontos attribútumait -mint pl. igényesség, fegyelem, következetesség, stb stb-, a legtöbbször csak nyomokban vagy sehogy sem lehet felfedezni...
...DE ettõl még szerintem igenis fel kell hívni a figyelmet idõrõl idõre arra, hogy felfelé célozzunk, törekedjünk a lehetõségeinkhez mérten a legjobbra, ilyesmi...
De a következõ generációnak adassék már meg az esély, hogy a lovazás írott és iratlan szabályait korrektul és precizen megtanulhassák.

A cikknek az erre vonatkozó részével egyet értek, és veletek is. Ezt már írtam egyébként. De megeszem a bõgatyámat, ha a yahtklubbos rész errõl szól. :gm: MIndenki tudja, miért járnak bizonyos emberek vitorlás- tenisz- vagy golfklubba. Komolyabb emberek a komolyabb barátaikkal. NIncs is ezzel semmi gond, csak a cikkírónak kicsit túlszaladt a tolla ez ügyben, nem kell minden lovardának ilyennek lennie, és nem ez vagy a versenysport "A LOVAGLÁS".
Tudni kellene disztingválni, és ha egy 40+ örömlovas sérelmezi a fórumon, hogy kinézik az öltözete miatt, akkor nem kell egybõl a versenyszabályzatot leszaró ifjú sportolókig eljutni két mondattal, mert az egy más világ, más elvárásokkal. Amúgy azzal is egyetértek, mármint amit Saby írt ezzel kapcsolatban, csak szerintem nem errõl volt szó.
Hanem mondjuk arról, hogy valaki kiköhögi a "jobb hely" árát, meg mondjuk még egy jobb nyeregét, mert ezek fontosak a lónak, de márkás öltözékre már nem fussa, aztán kinézik a "komolyabb emberek". Vagy hogy eleve elõítéletesen viszonyulnak egy másféle stílus másféle külsõségeihez, bár ahogy a pusztai topikban olvasom, ez visszafelé is mûködik. Pedig hülyeség ez a szekértáborosdi. :nem:

Edited by ori, 2013 augusztus 2. - 11:57.


#192 Saby

Saby

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4.953 hozzászólás

Közzétéve 2013 augusztus 2. - 13:07

Tudni kellene disztingválni, és ha egy 40+ örömlovas sérelmezi a fórumon, hogy kinézik az öltözete miatt, akkor nem kell egybõl a versenyszabályzatot leszaró ifjú sportolókig eljutni két mondattal, mert az egy más világ, más elvárásokkal. Amúgy azzal is egyetértek, mármint amit Saby írt ezzel kapcsolatban, csak szerintem nem errõl volt szó.

Hogy te mikre emlékszel :D

#193 börni

börni

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 819 hozzászólás

Közzétéve 2013 augusztus 2. - 16:54

én rühellem a puccot... pedig annak idején a díjlovas skatulyába tartoztam... a külsõségeket elsõsorban azért utáltam, mert a megteremtésük külön feladat volt számomra... soha nem értettem, s nem értem ma sem, mitõl leszel jobb-különb lovas egy Prestige-nyeregben mint egy Brandt-nyeregben... :dev: vagy egy csatahajóként hömbölgõ importló hátán miért jár többségben jobb százalék, mint egy kétszázötvenezer forintos háti nyergében? nem is ez a fontos... hanem ahogy mi is általánosítunk a 'sznobok' irányába, úgy általánosítanak õk is, amikor róluk szólnak, nekik sem tetszik, s nekünk sem... puffogni lehet... a legtöbb olyan lovas, aki tudása alapján 'mester' lehetne, vagy ráül a tudásra, vagy aranyárban adja tovább az arra méltónak tartott, fizetõképes, szûk körnek... szerintem meg Gõblyös hiányt pótol..., pont ezzel, hogy megosztja a tapasztalatait, gondolatait, s gondolkodni késztet, mint ahogy minket is, tök mindegy, mit reagálunk, de elgondolkodunk... s ha olvassa a facebookon a riposztokat, valószínû, elgondolkodik õ is azokon... kicsit visszanyúlok a másik topic utsó' zöngéihez, ahol valakibõl 'díjlovast akartak faragni, annak ellenére, hogy õ íjászkodni akar... mostanság, jó két-három éve jómagam is fanyeregben, minimálfelszereléssel járom a terepet, s bizony kerülök olyan helyzetbe, hogy hasznát veszem a 'haszontalan díjlovasságnak'... volt nekem olyan tanítványom aki lusta volt végigjárni az ülésiskolát, pár alkalom után a szülõk elvitték a srácokat egy westernes lovardába, ahonnan ragyogó szemel jött haza, hogy 'ott milyen könnyû a lovaglás'... :-), nálam meg 'annyira nehéz...' Kassay Lajos ugyanúgy kõkemény, szisztematikus ülésiskola után ad íjat a kézbe... S az ülésiskola sem a kényelmes, biztonságot adó magyarnyeregben kezdõdik... Szõrén... Aztán angolban... S csak aztán jön a magyar... No más, személyes... a tudás megosztásáról, továbbadásáról - s megbecsülésérõl is szólhatna a szösszenet... Én párszor megfordultam a kajászói lovardában... Úgy, ahogy otthon a tanyán, kertésznadrágban és surranóban... Kobakot azé' vettem fel :dev: Egy ismerõs megengedte, hogy néha felüljek a kancájára... Volt olyan bértartó, aki megkérdezte õt, tapintatosan, de nem elég halkan - tud-e ez a lány lovagolni :) ? De néztek már engem vécésnéninek' Memphisben, amikor otthagytam a másik technikust az állvány tetején, mert szólított a szükség, s ugyancsak vakondgatyásan, porral lepetten felkerestem a lelõhely nyilvános vécéjét... Nem egy turista az én kezembe akarta nyomni az egy eurót... S pironkodva kért elnézést, amikor mondtam, nem, nem, én 'csak' az ásatáson rajzolok... Ramszesz csikóm szépen megnõtt, jómagam pedig néha az álomnál valamivel reálisabban kezdtem elgondolkodni a paramezõnybe való visszatérésen. A csikó erõszakmentes kiképzõt kapott, miután engem párszor végigcimbált a szomszéd lucernásán, én pedig felkerestem Dr. Gõblyöst (akivel annak idején annyi kapcsolatom volt, hogy felajánlott volna Athénra egy 'odavaló lovat... ) - hogy kezdje el farigcsálnia vadhajtásaimat... Meg persze ötletekért a földi munkához, ami nekem is rögeszmém lett... Persze, segítek, mondta, gyere el Kajászóra, kezdjünk el dolgozni... Az én szám ilyenkor kezd el görbülni, mivel a távolság számomra csak busszal, vonattal és gyalog legyõzhetõ... A telep pedig ezzel a kombóval legalább annyira megközelíthetõ, mint Csomolungma :dev: Hát szépen legurított autóval a telepre... Ahol senki nem nézett ki... Ahol, amikor olyanoknak, akik elõször láttak, bemutattak, azt emelték ki, amit az asztalra régen letettem... S bizony jól esett, amikor a csili-vili díjló hátán ülõ leányzó azt válaszolta -Igen ismerlek, te voltál Athénban az arabbal... Pedig a legtöbben nem épp a jó oldalára emlékeznek annak a réges-régi versenynek... Nem nevettek hogy 'díjlovasból' fanyerges, kötõfékes lepkegyûjtõvé lettem ahogy nem vetik meg az 'angolostól' eltérõ irányzatokat sem... Két lóval szemléltetett István földi munkát, a fedelesben, nekem meg az elején azért összerándult a gyomrom, hisz a tanyán nem lesz fal, ami segítse a fiatal lovat, hogy egyenesen maradjon, nem lesz steril környezet, ellenben lesznek robogó kamionok, csaholó kutyák és virgonc pónik az udvarban, ahol valószínû, dolgozom majd... 'Nem baj, legalább gondolkodsz, jártatod az agyad, hogyan oldd meg a feladatot... Minden más csak kifogás...' - ez volt a válasz, nem pedig a gyakran hallott - nááálatok' még pálya sincs' reakció... Azért sem nevettek ki, mert a csikó majdhogynem háromévesen még mindig 'csak terepen egyenesen megy...' Meg azért sem, mert 'selejt', lóba teszem azt az energiát, amit õk drága, minõségi jószágokba... A második ló csikó volt, két évvel idõsebb Ramszesznél, öt évesen még nem hátazták. Célzottan olyan feladatokat mutattak be, amiket otthon én is tudok csinálni a sajátommal, mégpedig ahhoz a természetes kiképzéshez kapcsolhatóan, amit nemrég Krisztiánnal elkezdtünk. Mindezt pedig ajándékba kaptam õszinte segítségként, hiszen valahol belül mindketten tudtuk, bármennyire is szeretem amit csinálok, anyagilag soha ne engedhetnék meg magamnak egy ilyen délelõttöt... Ez, vagy egy képzett ló olykor-olykori lovaglásának lehetõsége, a fedeles használata a közeli lovardában, mind-mind olyan ajándékok, gesztusok, amikkel annak idején is többre mentem volna... Bennük van a megbecsülés... Azóta is csodálkozom, hogy a puccos világnak ez a kis szigete befogadott... De nagyon-nagyon jól esett :-) Csak Ramszesz zsörtölõdik néha az egyre sokasodó 'házi feladatok' miatt...

#194 ori

ori

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.916 hozzászólás

Közzétéve 2013 augusztus 5. - 8:28

Hogy te mikre emlékszel :D

Ó igen, veszélyesen jó a memóriám, Kocát is befürdettem egyszer vele. :dev:
Börni, köszi, hogy leírtad. :ang:

Edited by ori, 2013 augusztus 5. - 8:28.


#195 Minó

Minó

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.578 hozzászólás

Közzétéve 2013 augusztus 5. - 8:45

...náluk sincs minden zöldfelület térkövezve vagy parkosítva: vannak nagy füves karámok...

És tényleg. :) Szombaton átugrottam a nyílt napra, elsõsorban a szabadidomítók - meg persze a kombinált téma - miatt, de amúgy "a kellemest a hasznossal" alapon is, hogy megnézzem magamnak a lovardát. A kapuban nyomtam egy satuféket, mondom magamban, ez nem lehet az a hely, túl normális... :D Teljesen másmilyennek képzeltem, de ez se nem puccos, se nem hivalkodó, hanem egyszerûen elsõ osztályú. Lehet, hogy elõre kicsit túlspiláztam a dolgot, mert õszintén tartottam tõle, hogy durván kilógok majd a sorból pl. a 19 éves kis szuszukimmal, de aztán persze ilyesmirõl szó sem volt.
Ja és igen, mindenképpen akartam szólni a karámokról, de már megelõztél. :) Na, kicsit tovább gyúrtam a reklámot, ez van. :gm:
Egyébként én eddig nem olvastam a blogot, bár már sokaktól láttam-hallottam, hogy érdemes, csak akkor néztem rá, mikor Börni írt errõl a nyílt napról.

#196 ori

ori

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.916 hozzászólás

Közzétéve 2013 augusztus 5. - 8:53

Na, jó neked, én is szívesen átugranék egyszer egy ilyen nyílt napra, bár engem pont a doktor produkciója érdekelne. Stadi épül-szépül? :dev: Tavasszal mehetek hozzátok idegenbe?

#197 Minó

Minó

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.578 hozzászólás

Közzétéve 2013 augusztus 5. - 8:54

:D Én a falunkból csak a darukat látom meg a kopácsolást hallom... ;) Jer, jer, miazhogy, várunk szeretettel! :yeah:

#198 Gisari

Gisari

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.724 hozzászólás

Közzétéve 2013 augusztus 5. - 9:02

Azóta is csodálkozom, hogy a puccos világnak ez a kis szigete befogadott...

A blogot olvasva bennem is ilyesmi kép alakult ki, amit leírtál.
Viszont ennek fényében még érdekesebb az én esetem... :rolleyes:

#199 ori

ori

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.916 hozzászólás

Közzétéve 2013 augusztus 5. - 9:09

:D Én a falunkból csak a darukat látom meg a kopácsolást hallom... ;)
Jer, jer, miazhogy, várunk szeretettel! :yeah:

Még +gondolom, félek a felcsúti keménymagtól. :P

#200 Minó

Minó

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.578 hozzászólás

Közzétéve 2013 augusztus 5. - 9:26

Jaj ne már... :D Azért nem élünk rettegésben. :) Hozzánk nem jönnek, erre nincs dolguk. ;)


Sári, ezek szerint azóta sincs válasz "odaátról"...? Mondjuk ez tényleg olyan izé már... :(